لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ایران ۰۸:۴۴

سرخط خبرها

اوباما در کنفرانس خبری با رائول کاسترو: آمریکا خواستار دموکراسی و حقوق بشر است

کنفرانس خبری روسای جمهوری آمریکا و کوبا در هاوانا

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا با رائول کاسترو، رئیس جمهوری کوبا روز دوشنبه در یک کنفرانس خبری شرکت کردند.

آقای اوباما گفت که آمریکا همواره خواستار آزادی، دموکراسی و حقوق بشر است.

او گفت در قرن حاضر شهروندان یک کشور نمی توانند بدون دسترسی به اینترنت موفق شوند.

اوباما گفت آمریکا پیشرفت در کوبا و دستاوردهای زیاد در آموزش و بهداشت عمومی را تایید می کند و تمامیت ارضی و تعیین سرنوشتش به دست خودش است.

در این کنفرانس خبری، یک خبرنگار آمریکایی کوبایی تبار از رائول کاسترو درباره حضور زندانیان سیاسی در کوبا سوال کرد که نارضایتی رئیس جمهوری کوبا از سئوال خبرنگار مشخص بود.

پناهجویان همچنان از طریق دریا می خواهند وارد اروپا شوند

سفر پر خطر دریایی مهاجران و پناهجویان عمدتا سوری از ترکیه به جزایر یونان ادامه دارد.

دها تن از این پناهجویان روز یکشنبه با قایق های کهنه و شکسته خود را به چهار جزیره یونان رساندند. شاهدان می گویند شاید شمار این افراد به ۹۰۰ نفر می رسید.

اتحادیه اروپا روز جمعه با ترکیه به توافق رسید همه پناهجویان از جمله پناهجویان سوری که بعد از بیستم مارس وارد یونان می شوند، بعد از ثبت درخواست پناهندگی به ترکیه بازگردانده شوند.

پناهجویانی که پیش از بیستم مارس خود را به یونان رسانده اند، در ازای بازگشت هر پناهجو به ترکیه در یک کشور اروپایی اسکان داده خواهند شد. مقام های اروپایی می گویند این روند زودتر از چهارم آوریل شروع نخواهد شد.

برپایه توافق مذکور ترکیه برای تامین هزینه نگهداری از بیش از دو و نیم میلیون پناهجوی سوری در آن کشور بیش از ۶.۵ میلیارد دلار از اتحادیه اروپا دریافت خواهد کرد.

افزایش امیدها پس از بیمه شدن پلنگ ایرانی

یک پلنگ کشته شده در ایران

به گفته مقام های سازمان حفاظت محیط زیست ایران، ۱۳ شرکت بیمه در طرح بیمه جامع پلنگ ایرانی مشارکت کرده اند تا این گونه کمیاب حیات وحش ایران را در برابر کشتار بدست چوپانان و سایر موارد خطرناک تهدیدکننده جانشان حفظ کنند.

بررسی های کارشناسانه محیط زیست ایران نشان می دهد از ۱۴ قلاده پلنگ ایرانی کشته شده در سال گذشته، حدود ۷ مورد، مربوط است به انتقام گیری چوپانان از پلنگ هایی که به گله گوسفندان هجوم برده و خساراتی برای دام ها بجا گذاشته بودند. چوپانان در بازجویی ها انتقام گیری ناشی از خشم برآمده از تلفات دام ها را دلیل کشتار پلنگان اعلام کرده اند.

تلاشگران حیات وحش ایران می گویند پلنگ ایرانی یکی از گونه های نادر و بسیار جذاب گربه آسیایی ست که همراه با یوزها می تواند به صنعت اکوتوریسم کمک کرده، باعث جلب سرمایه بسیار به ایران شود.

اما اشتیاق دولت های جمهوری اسلامی به توسعه کشاورزی و دامداری که رشد دامداری بدون رعایت ضوابط را در پی داشته، باعث هجوم بی رویه گله دام ها به مراتع ملی و زیستگاه های حفاظت شده حیات وحش ایران شده است؛ زیستگاه هایی که براساس تعهدات ایران به یونسکو، باید مصون از هرگونه تعرض انسانی باقی بماند تا حیات وحش ایران امکان بقا بیابد.

تلاشگران حیات وحش با انتقاد از مماشات سازمان حفاظت محیط زیست در برابر هجوم بی رویه به زیستگاه های حفاظت شده می گویند باوجود قوانین روشن در زمینه مواجه قانونی با متعرضان به زیستگاه های حیات وحش، مالکان گله ها تحت حمایت مقام های محلی حکومتی از جمله امامان جمعه محل، اقدام غیرمجاز خود را توجیه و یوزها و پلنگان را به دلیل تعرض به گله گوسفندان به فجیع ترین شکل ممکن می کشند.

به گفته کارشناسان خشکسالی های پیاپی چندساله اخیر و شکار بی رویه چارپایان که به کاهش شدید منابع غذایی پلنگان گرگان و یوزها منجر شده حمله آنان به گله های رها شده در مراتع ملی و زیستگاه ها را تشدید کرده است.

حالا گفته شده شرکت های بیمه متعهد شده اند با پرداخت هزینه تلفات دامی به مالکان گله، مانع از مرگ و میر پلنگان و گرگان بدست چوپانان شوند.

یک مقام سازمان حفاظت محیط زیست ایران در این باره افزوده است: "خسارات وارده به محیط زیست ناشی از تلفات پلنگ در اثر عواملی همچون حوادث جاده ای، طعمه مسموم، خشکسالی، سیل، آتش سوزی و سایر موارد (غیر از مرگ به دلیل پیری) به منظور بهبود شرایط حفاظتی و کاهش عوامل تهدید گونه، به عنوان یکی از موضوعات تحت پوشش این بیمه نامه، مطرح شده است."

اسماعیل کهرم مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران در باره مسموم کردن پلنگان بدست دامداران می گوید: "دامداران برای اینکه این حیوانات به دام‌هایشان حمله نکنند، طعمه‌های مسموم را در مسیرشان قرار می دهند." عامل دیگر مرگ و میر پلنگان تصادفات جاده ای است. ساخت غیرمجاز جاده ها در دل زیستگاه هایی همچون پارک ملی گلستان از دیگر عوامل تلفات حیات وحش در ایران است.

پژوهش های رسمی کارشناسانه می گوید پلنگ ایرانی بزرگترین یا یکی از بزرگترین زیرگونه های پلنگ است که بومی غرب آسیا است و در فهرست گونه های "در معرض خطر انقراض" قرار دارد.

این پلنگ در بیشتر نقاط ایران یافت می شود اما اندازه و رنگ آنها با هم تفاوت قابل توجهی دارد. به طور کلی طول بدن پلنگ های بالغ به ۱۶۰ و گاهی تا ۱۸۰ سانتیمتر می رسد و طول دم آنها ۱۱۰ سانتیمتر است. وزن این پلنگ نیز تا ۹۰ کیلوگرم و ارتفاع آن تا شانه تا ۷۵ سانتیمتر می رسد.

ایران مهمترین زیستگاه پلنگ در خاورمیانه است و جمعیت مناسب پلنگ در این کشور امکان بقای گروه های کوچک این حیوان در قفقاز، شرق ترکیه و ترکمنستان را از راه مهاجرت های بین مرزی افزایش می دهد.

اصلی ترین تهدید پیش روی بقای این حیوان جدا شدن زیستگاه ها و قطع ارتباط ژنتیکی گروه های مختلف این حیوان است که معمولا به تشکیل گروه های بسیار کوچک منجر شده است. به طوری که در همه قلمرو زیستی این حیوان هیچ گروه جمعیتی وجود ندارد که دربرگیرنده بیش از ۱۰۰ پلنگ بالغ باشد.

کاهش طعمه بر اثر شکار انسان ها، گسترش زیربنایی، مزاحمت های انسانی و از میان رفتن زیستگاه (شامل چیدن گیاهان و قارچ های خوراکی، ساخت معدن، جاده سازی، جنگل زدایی، آتش سوزی و چرای دام) عواملی است که منجر به تکه تکه شدن زیستگاه های این حیوان شده است.

روسیه: دو جعبه سیاه هوایپمای "فلای دبی" شدیدا آسیب دیده است

هواپیمای فلای دبی با شرکت هواپیمایی امارات پیوند دارد.

کارشناسان سوانح هوایی کار تحقیق بر روی سقوط هواپیمای مسافربری شرکت "فلای دبی" را آغاز کرده اند.

این هواپیما اوایل وقت روز شنبه در جنوب روسیه رخ داد و تمامی ۶۲ سرنشین آن کشته شدند. به گفته شرکت "فلای دبی" که متعلق به امارات متحده عربی است و با شرکت هواپیمایی امارات ارتباط دارد، مسافران شامل ۳۳ زن، ۱۸ مرد، و ۴ کودک بودند.

در این میان، گروهی از روسیه، ایالات متحده و امارات روز یکشنبه به جستجو برای یافتن نشانه هایی از دلیل سقوط این هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ پرداختند.

به گفته مقامات هواپیمایی روس، دو جعبه سیاه پرواز هواپیما شدیدا آسیب دیده است و احتمال دارد دستیابی به اطلاعات داخل آنها برای شناسایی دلیل سقوط هواپیما ماه ها طول بکشد.

بنا به گزارش ها، هواپیما که تلاش می کرد در فرودگاه شهر روستوف-نا-دونو در روسیه بر زمین بنشیند در میان ریزش باران و وزش شدید باد به مدت دو ساعت بالای فرودگاه چرخید ولی نهایتا سقوط کرده و به کام شعله های آتش فرو رفت.

فلای دبی سعی دارد بلیط های ارزان قیمت در اختیار مشتریان قرار دهد.

گوگل خدمات اینترنتی در کوبا را گسترش می دهد

گوگل به دسترسی مردم کوبا به اینترنت کمک می کند.

گوگل خدمات اینترنتی اش در کوبا را گسترش می دهد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در آغاز سفر تاریخی اش به کوبا در گفتگو با شبکه خبری ای بی سی از قرارداد گوگل برای گسترش دسترسی مردم کوبا به وای فای قویتر و اینترنت با پهنای وسیع تر خبر داد.

آقای اوباما در سفری تاریخی، روز یکشنبه وارد کوبا شد و روز دوشنبه مورد استقبال رسمی رائول کاسترو، رئیس جمهوری کوبا قرار گرفت.

یک مقام کردستان عراق: در بازپس گیری موصل "حمام خون" به راه خواهد افتاد

تصویر آرشیوی از پیکارجویان داعش در موصل

جنگنده های ائتلاف به رهبری آمریکا روز یکشنبه یازده حمله هوایی علیه مواضع داعش در سوریه و عراق از جمله در نزدیکی موصل انجام دادند.

در هفته های اخیر یگان های ائتلاف و ارتش عراق برای بازپس گیری موصل که کنترل کامل آن از دو سال پیش به دست داعش افتاده در اطراف این شهر مستقر شده اند.

یک مقام بلندپایه ضد تروریستی کردی می گوید در عملیات بازپس گیری موصل از داعش "حمام خون" به راه خواهد افتاد.

پولاد جنگی به صدای آمریکا گفت داعش در دو سال اخیر سرگرم حفر تونل و تعبیه تله های انفجاری در سراسر شهر بوده و در صورت حمله از ساکنان موصل به عنوان سپر انسانی استفاده خواهد کرد.

به گفته یک مشاور امنیت عراق در نبرد موصل علاوه بر پیشمرگه های کرد، نیروهای ارتش عراق و شبه نظامیان شیعه برخوردار از حمایت ایران نیز شرکت خواهند داشت. از همین رو رایزنی هایی با طوایف سنی محلی آغاز شده است.

تولد ده سالگی توییتر

شبکه اجتماعی توییتر روز دوشنبه ۱۰ ساله شد. به تازگی مقامات این شبکه که میلیون‌ها کاربر دارد، اعلام کردند توییتر قصد ندارد محدودیت استفاده از حداکثر ۱۴۰ کاراکتر را در یک پیام بردارد.

کاربران توییتر همه روزه در روایت‌هایی کوتاه از زندگی روزمره و یا تغییرات بزرگ و مهم خبری سخن می‌گویند. مراکز کسب و کار و شرکت‌ها نیز برای ارائه اطلاعات دست اول به توییتر روی آورده‌اند.

توییتر همچنین نقشی مهم در وقایع سیاسی و اجتماعی پیدا کرده است. از جمله در جریان جنبش موسوم به بهار عرب در سال ۲۰۱۱ میلادی کاربران توییتر برای سازماندهی تجمعات خود از این شبکه اجتماعی استفاده کردند. همچنین پس از استفاده معترضان ایرانی از توییتر پس از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ تاکنون توییتر در ایران فیلتر شده است.

شبکه اجتماعی توییتر بیش از ۳۲۰ میلیون کاربر دائمی دارد.

از سری جدیدی محصولات اپل روز دوشنبه رونمایی می شود

شرکت آمریکایی اپل هفته شلوغی را پیش رو خواهد داشت.

اپل روز دوشنبه سری جدیدی از محصولات خود را معرفی می کند. صدها خبرنگار و تحلیلگر بازار به مقر شرکت اپل در سیلیکون ولی کالیفرنیا دعوت شده اند تا از نزدیک این کنفرانس را پوشش دهند.

با آنکه هیچ منبع رسمی در مورد ماهیت و جزییات مربوط به محصولات جدید اظهار نظر نکرده، گمانه زنیها در مورد آن در مطبوعات فناوری جهان ادامه دارد.

کارشناسان می گویند اپل قرار است در کنفرانس خبری خود یک تلفن همراه هوشمند با صفحه نمایش کوچکتر از سری های پیشین خود را معرفی کند که قرار است ارزانتر از سری های قبلی گوشی های آیفون باشد.

این گوشی جدید که هنوز بطور رسمی نام آن مشخص نشده قرار است از لحاظ قدرت پردازش از گوشی های قبلی سریع تر باشد، اما احتمالا حجم حافظه یا هارد دیسک آن کمتر خواهد بود.

کارشناسان همچنین منتظر هستند تا روز سه شنبه شرکت اپل دعوای حقوقی خود با پلیس اف بی آی آمریکا بر سر رمزگشایی گوشی آیفون مهاجمان سان برناردینو را فیصله دهد.

پلیس فدرال آمریکا چند وقت پیش از شرکت اپل خواست تا به این سازمان کمک کند تا قفل نرم افزاری گوشی آیفون دو تروریست حادثه سان برناردینو را بشکند، اما اپل می گوید قفل نرم افزاری گوشی های آیفون بقدری پیشرفته است که حتی این شرکت نیز نمی تواند بدون زیر پا گذاشتن حقوق معنوی بقیه کاربران آیفون، راه حلی برای شکستن آن پیدا کند.

برای اطلاع بیشتر از کنفرانس خبری شرکت اپل میتوانید برنامه این هفته مجله خبری فناوری دو نقطه صفر از بخش فارسی صدای آمریکا را تماشا کنید.

برنامه ویژه نوروز ۱۳۹۵ صدای آمریکا

نوروز ۱۳۹۵ از راه رسیده است. صدای آمریکا امسال نیز با برنامه ویژه نوروزی لحظه تحویل سال را در کنار شما گذراند. این برنامه را در دو قسمت می توانید تماشا کنید:

قسمت اول:

نوروز ۱۳۹۵ (قسمت اول)
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 1:00:01 0:00

قسمت دوم:

نوروز ۱۳۹۵ (قسمت دوم)
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 1:00:04 0:00

پیام مدیرکل یونسکو به مناسبت روز جهانی شعر

برگی از شاهنامه

یونسکو روز ۲۱ مارس اول بهار را روز جهانی شعر نامگذاری کرده است.

خانم ایرینا بوکووا، مدیرکل یونسکو در پیام امسال خود به این مناسبت به نقل از ویلیام شکسپیر در ستایش شعر می گوید: چشمان شاعر به گونه ای شیدایی از بهشت به زمین و از زمین به بهشت می نگرد.

به گفته خانم ایرینا بوکووا شعر یکی از والاترین اشکال بیان فرهنگی و زبانی است و به ما کمک می کند تا هویت فردی خودمان را خلق کنیم.

یونسکو در پیام های پیشین خود به این مناسبت به جایگاه رفیع شعر در سنت فرهنگی ایران، اشاره کرده و خواهان توسعه این سنت فرهنگی شد.

بخش بزرگی از فعالان حوزه ادبیات در ایران به سانسور و سختگیری های حکومتی علیه شاعران اعتراض داشته می گویند حاکمیت امکان بیان آزادانه شعر را برای شاعران داخل ایران محدود کرده است.

سیزده مامور پلیس مصر در حمله پیکارجویان کشته شدند

شبه جزیره سینا از سال ۲۰۱۳ شاهد افزایش فعالیت پیکارجویان اسلامگرا بوده است.

پیکارجویان در مصر روز شنبه دست کم سیزده مامور پلیس این کشور را کشتند.

به گفته مقامات مصری پیکارجویان به یک ایست بازرسی در شبه جزیره سینا حمله کردند.

وزارت کشور مصر گفت حملات خمپاره ای علیه محل ایست بازرسی در مرکز شبه جزیره سینا در العريش، رویداد.

شبه جزیره سینا از سال ۲۰۱۳ شاهد افزایش فعالیت پیکارجویان اسلامگرا بوده است.

مدیرکل محیط زیست سیستان و بلوچستان: تالاب هامون به ثبت جهانی رسید

ایرنا از حاشیه نشینی دو مرد در زابل بخاطر خشکی دریاچه هامون در سیستان و بلوچستان خبر داده است - آرشیو

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان می گوید تالاب هامون به ثبت جهانی رسید.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، چهارمین کنگره جهانی ذخیره گاه های زیست کره در لیما پایتخت پرو، تالاب هامون را به عنوان یکی از ذخیره گاه های زیستکره به ثبت رساند.

یکی از دستاوردهای ثبت تالاب هامون در فهرست تالاب های بین المللی یونسکو، همکاری بیشتر این نهاد بین المللی با ایران و افغانستان برای حفاظت از آن است.

این یازدهمین تالاب ایران است که به ثبت یونسکو رسیده و زیستگاه حدود دویست گونه پرنده است.

تالاب هامون از سه دریاچه کوچک به نام های هامون پوزک (میانی)، هامون صابوری (شمالی) و هامون هیرمند تشکیل شده است که در زمان وفور آب به هم متصل می شوند و دریاچه هامون را تشکیل می دهند.

تصادف رانندگی چهارده نفر در اسپانیا را کشت

اتوبوس سانحه دیده در اسپانیا

در یک تصادف رانندگی در روز یکشنبه در اسپانیا دستکم ۱۴ نفر کشته شدند.

به گفته مقام های محلی سرنشینان یک اتوبوس سانحه دیده را دانشجویان عمدتا خارجی تشکیل می دادند که از والنسیا در شرق اسپانیا راهی بارسلون بودند.

هویت و ملیت قربانیان حادثه هنوز اعلام نشده است. راننده اتوبوس از تصادف جان سالم به در برده و در بازداشت پلیس بسر می برد.

پژوهش محدود: یک بار خالکوبی بد، چند بار خالکوبی خوب

منتقدان می گویند این پژوهش با تکیه بر آزمایش از تنها ۲۹ نفر تهیه و منتشر شده است.

محققان دانشگاه آلابامای آمریکا می گویند یک بار خالکوبی می تواند به سیستم دفاعی بدن آسیب بزند اما خالکوبی های متعدد بدن را در مقابل آسیب ها و عفونت های احتمالی مقاوم می کند.

پژوهشگران دانشگاه آلاباما با نمونه گیری و آزمایش آب دهان افراد دو گروهی که یک بار و چندبار خالکوبی کرده اند؛ به این نتیجه رسیده اند که در بین آنهایی که تنها یک بار خالکوبی کرده اند میزان هورمون کورتیزول که سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کند بالا می رود و از میزان آنتی بادی ها کاسته می شود.

در حالیکه اندازه گیری هورمون ها در افرادی که چندین بار خالکولی کرده اند نشان می دهد سیستم ایمنی این گروه با افزایش میزان آنتی بادی ها نه تنها افت نمی کند بلکه تقویت هم می شود.

منتقدان می گویند این پژوهش با تکیه بر آزمایش از تنها ۲۹ نفر تهیه و منتشر شده و نمی تواند برای طیف گسترده تری از افراد معتبر باشد.

امل کلونی درباره وضعیت حقوق بشر خاورمیانه سخنرانی کرد

امل کلونی، در کنار جرج کلونی

امل کلونی، وکیل حقوق بشر و فعال مدنی بریتانیایی لبنانی تبار، روز یکشنبه در جلسه افتتاحیه اجلاس ارتباطات دولتی در امارات گفت دولت های سراسر جهان باید در ارتباط با حقوق بشر گویا، ثابت قدم، شفاف و متعهد به اصول باشند.

امل کلونی، همسر جرج کلونی، بازیگر مشهور آمریکایی گفت که کشورهای عربی با یک بحران حقوق بشری بی سابقه مواجه هستند و خاطرنشان کرد که انتقاد از نظام های حاکم باید به باز شدن باب گفت و گو منتهی شود و نه دوره های حبس.

وی همچنین گفت اعتراضات باید با کنترل جمعیت همراه باشد و نه با شلیک گلوله.

امل کلونی در سخنرانی دوازده دقیقه ای خود از کشورهای ایران، کره شمالی و سودان نام برد ولی به نقض حقوق بشر در کشورهای عرب حوزه خلیج فارس و یا تلفات انسانی ناشی از مداخله نظامی در یمن به رهبری عربستان سعودی اشاره مشخصی نکرد.

در مراسم سالیانه حاکم شارجه، شیخ سلطان بن محمد القاسمی نیز حضور داشت.

ترکیه برگزاری جشن خیابانی نوروز را در استانبول ممنوع کرد

استانبول روز شنبه شاهد یک بمب گذاری بود که ۵ قربانی آن یک ایرانی، دو اسرائیلی و دو آمریکایی بودند.

برگزاری جشن خیابانی نوروز در استانبول ممنوع شده است.

استاندار استانبول گفت چندین درخواست برای برگزاری جشن نوروز دریافت شده است اما درخواست ها را به خاطر "امنیت مردمی که می خواهند در این جشن شرکت کنند" و همچنین دیگر ساکنان استانبول رد کرده است.

استاندار استانبول همچنین گفت به نظر دولت "اکنون زمان مناسبی برای برگزاری جشن نوروز نیست." ترکیه جمعیت قابل توجهی کرد دارد که همزمان با مردم چند کشور همسایه ترکیه نوروز را جشن می گیرند.

یک جشن کوچک رسمی نوروز در دیاربکر و استانبول برای روز دوشنبه آزاد اعلام شده است. اما بزرگترین حزب حامی کردهای ترکیه، حزب دموکراتیک خلق‌ها، گفته است ممنوعیت های درنظر گرفته شده دولتی را نادیده می گیرد.

پلیس ترکیه ده ها نفر از اعضای حزب را پیش از نوروز بازداشت کرد. ترکیه بمب گذاری انتحاری روز شنبه را به داعش نسبت داده است. بمب گذاری های سال گذشته در ترکیه را مقامات به گروه های تندروی کردی نیز نسبت داده بودند.

ترکیه: یک شهروند ترک عامل بمب گذاری داعش در استانبول بود

صحنه بمب گذاری روز شنبه

ترکیه بمب گذاری انتحاری روز شنبه را به داعش نسبت داد و گفت با آزمایش های دی.ان.ای مشخص شد یک شهروند ترکیه به نام محمت اوزتورک عامل حمله بوده است.

چهار نفری که در بمب گذاری استانبول قربانی و کشته شدند، شهروندان خارجی بودند.

کاخ سفید اعلام کرد دو آمریکایی در بمب گذاری روز شنبه در منطقه توریستی استقلال کشته شدند که دو نفر از آنها تابعیت اسرائیلی داشتند. یک اسرائیلی دیگر و یک ایرانی نیز در این بمب گذاری کشته شدند.

دست کم ۳۶ نفر نیز مجروح شدند. بمب گذاری انتحاری در استانبول روز شنبه و همزمان با حضور محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران در استانبول روی داد. بسیاری از گردشگران ایرانی، اسرائیلی، و آمریکایی به استانبول می روند.

بر اساس گزارش ها، یازده اسرائیلی، و شهروندان دیگری از ایران، امارات، آلمان، ایسلند و ایرلند نیز در بمب گذاری مجروح شدند.

وزارت امورخارجه ایران روز یکشنبه در اطلاعیه ای به ایرانی ها گفت از تردد در اماکن پر تردد ترکیه و همچنین تجمعات به خاطر مسائل امنیتی خودداری کنند.

این چهارمین بمب گذاری انتحاری در سال جاری میلادی در ترکیه بود. بمب گذاری های سال گذشته در ترکیه را مقامات به گروه های تندروی کردی نیز نسبت داده بودند.

وکیل متهم حملات پاریس می گوید موکلش حاضر به همکاری با مقامات بلژیک است

به گفته یک دادستان فرانسوی، عبد السلام در نظر داشت خود را بیرون ورزشگاه بزرگ فوتبال پاریس منفجر کند.

صلاح عبد السلام، مظنون اصلی در حملات تروریستی چهار ماه پیش پاریس، هم اکنون در زندانی در بروکسل، پایتخت بلژیک، در بازداشت است.

او که روز جمعه در آپارتمانی در یکی از محله های بروکسل دستگیر شد ابتدا برای مداوای جراحت پا در پی درگیری با پلیس به بیمارستان برده شده بود.

به گفته یک دادستان فرانسوی، عبد السلام در نظر داشت خود را بیرون ورزشگاه بزرگ فوتبال پاریس منفجر کند ولی بعدا تصمیم خود را تغییر داد.

وکیل مدافع او می گوید که موکلش با پلیس بلژیک همکاری می کند ولی در برابر استرداد به فرانسه مقاومت خواهد کرد.

در جریان حملات تروریستی ِ ماه نوامبر در پاریس، ۱۳۰ نفر کشته و بیش از ۳۰۰ نفر مجروح شدند. بخش عمده ای از نقشه آن حملات در بروکسل طرح ریزی شده بود.

انفجار در خیابان استقلال استانبول پنج کشته برجای گذاشت؛ یک ایرانی در میان قربانیان

پرسنل امنیتی و بهداشتی در صحنه انفجار حاضر شده اند. 19 مارس - خیابان استقلال استانبول

بمب گذاری انتحاری در استانبول انفجار پنج نفر کشته و ۳۶ نفر مجروح شده اند که حال چند نفرشان وخیم است.

روزنامه حریت چاپ ترکیه می گوید تمامی کشته شدگان، غیر از فرد بمب گذار شهروندان خارجی بودند. به گفته این روزنامه سه نفر از قربانیان اسرائیلی و یک نفر شهروند ایران بود. وزارت بهداشت ترکیه هویت این شهروند ایران را علیرضا خلمان معرفی کرده است.

این در حالی است که یک سخنگوی سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در استانبول در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در آنکارا نام شهروند ایرانی کشته شده را علیرضا رزمخواه اعلام کرده است.

ایرنا می گوید در انفجار استانبول یک بچه یک و نیم ساله به نام دایانا رزمخواه و اعظم رزمخواه و ژیلا شریعت اعلایی نیز مجروح شده اند و وضعیتشان رضایت بخش است.

محمت موذن اوغلو وزیر بهداشت ترکیه گفت ۳۶ نفر از جمله ۱۲ خارجی و یک کودک مجروح شده اند و حال هفت نفر از آنان وخیم است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می گوید مجروحان حادثه عمدتا شهروندان خارجی هستند. وزارت بهداشت ترکیه می گوید مجروحان از شهروندان ایران، اسرائیل، ایرلند، ایسلند، امارات و آلمان هستند.

خبرگزاری ایسنا گفت محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران در پایان دیدار یک روزه خود از ترکیه در تماسی تلفنی با یکی از مجروحان ایرانی عملیات تروریستی استانبول که در بیمارستان بستری است از وی احوال پرسی کرد و گفت گفت: "کنسولگری جمهوری اسلامی در استانبول پی گیر وضعیت سلامت وی خواهد بود."

انفجار روز شنبه ۲۹ اسفند ( ۱۹ مارس) در خیابان استقلال رخ داد که یکی از شلوغ ترین خیابان ها و مراکز خرید در این شهر به شمار می رود.

کنسولگری آمریکا در استانبول روز شنبه در هشداری به آمریکاییان گفت که از منطقه بمب گذاری شده دوری و اخبار را از طریق رسانه های محلی پیگیری کنند.

هفته گذشته نیز وقوع انفجارهای انتحاری در آنکارا پایتخت ترکیه باعث شد این کشور در حالت آماده باش قرار گیرد. مسئولیت آن حمله را یکی از گروه های شورشی کرد برعهده گرفت.

این حمله همزمان با سفر جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران به استانبول در روز شنبه صورت گرفت. آقای ظریف بمب گذاری در استانبول را محکوم کرده است.

۱۸ مهاجرکوبایی نجات داده شدند

یک کشتی تفریحی مهاجران کوبایی را نزدیک ساحلی در فلوریدا نجات داد.

یک کشتی تفریحی روز جمعه ۱۸ مهاجر کوبایی را در نزدیکی ساحل فلوریدا نجات داد، و سفر خطرناکی که در آن ۹ نفر دیگر جان سپردند پایان گرفت.

گارد ساحلی آمریکا گفت خدمه کشتی رویال کاریبین که رهسپار کوزومل در مکزیک بود، مهاجران را در غرب جزیره مارکو از آب گرفتند. آنها که گفتند ۲۲ روز در دریا بودند، در درمانگاهی در بندر تحت درمان قرار گرفتند.

مهاجران گزارش دادند ۹ نفر دیگر در جریان سفر جان سپردند. مقامات گارد ساحلی گفتند آنها هنوز نتوانسته اند این موضوع را تائید کنند.

یک مقام به رویترز گفت متاسفانه چنین حوادثی وقتی افرادی سوار قایق های فاقد تجهیزات ایمنی و راهبری می شوند عادی است.

یک شبکه تلویزیونی در میامی گفت گزارش های گارد ساحلی حاکی است که از زمان گرم شدن مناسبات بین آمریکا و کوبا، عبورهای غیر قانونی قایق های کوبایی بیشتر شده است.

آمریکا توافق اتحادیه اروپا و ترکیه بر سر بحران مهاجران را گامی مهم خواند

پناهندگان سوری در مرز یونان و مقدونیه

آمریکا توافق اتحادیه اروپا و ترکیه در مورد بحران پناهجویان را ستود و آن را گامی مهم به جلو خواند.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای از اینکه در توافق آمده همه پناهجویان سزاوار دسترسی به امنیت هستند و اینکه توافق در تطابق با قوانین اروپایی و بین المللی اجرا خواهد شد، استقبال کرد.

سران اتحادیه اروپا و ترکیه روز جمعه بر سر طرح جنجال‌برانگیز با هدف مهار سخت‌ترین بحران پناهجویان در اروپا پس از جنگ جهانی دوم، در ازای اعطای مشوق‌های سیاسی و اقتصادی به ترکیه توافق کردند.

بر اساس این توافق مسیر اصلی ورود میلیون‌ها پناهجو و مهاجر به اروپا از طریق آب‌های دریای اژه مسدود خواهد شد. هنوز تردیدهای جدی در مورد کارایی توافق وجود دارد.

فرستاده سازمان ملل وارد صنعا شد

اسماعيل ولد الشيخ، فرستاده سازمان ملل متحد - آرشیو

فرستاده سازمان ملل متحد، اسماعيل ولد الشيخ، روز شنبه وارد صنعا، پایتخت تحت کنترل شورشیان شیعه حوثی در یمن شد.

هدف از این سفر، تلاش برای آغاز دوباره مذاکرات صلح میان حوثی ها و دولت یمن است که در سطح بین المللی به رسمیت شناخته می شود.

عربستان سعودی که می گوید حوثی ها مورد حمایت ایران هستند، مارس سال ۲۰۱۵ میلادی حملات هوایی علیه حوثی ها را با رهبری ائتلافی از کشورهای متحدش آغاز کرد.

او یک روز قبل در ریاض، با عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن دیدار و گفتگو کرد.

این سفر در شرایطی انجام می شود که چند روز قبل، سازمان ملل اعلام کرد شمار کشته شدگان حمله هوایی روز سه شنبه ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی به بازاری در استان حجه در شمال یمن به ۱۱۹ تن افزایش یافت.

ارتش آمریکا: روسیه با توپخانه به مواضع مخالفان اسد حمله می کند

تصویر آرشیوی از خلبانان روس در سوریه

ارتش آمریکا می گوید روسیه بیشتر هواپیماهای تهاجمی خود را از سوریه خارج کرده است.

ارتش آمریکا روز جمعه گفت با این حال، روسیه بطور کامل به جای استفاده از هواپیما، با توپخانه به مواضع مخالفان بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه حمله می کند و با این روش از ارتش سوریه پشتیبانی می کند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز دوشنبه گذشته در گفتگو با همتای سوری خود اعلام کرد که به بخش عمده نیروهای مسلح کشورش مستقر در سوریه دستور داده که خاک این کشور را ترک کنند.

یک فرمانده آمریکایی در "ستاد فرماندهی مرکزی" آمریکا به خبرنگاران گفته است که روسیه همچنان هلی کوپتر و چند هواپیمای باری در سوریه دارد.

قاضی فدرال برزیل مانع حضور داسیلوا در کابنیه رئیس جمهوری شد

داسیلوا با اتهامات فساد رو به رو است.

یک قاضی دادگاه عالی فدرال برزیل در حکمی مانع آن شد که لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس جمهوری سابق برزیل، رئیس دفتر دیلما روسف رئیس جمهوری فعلی این کشور شود.

پیشتر، دیلما روسف در حکمی "لوئیز لولا داسیلوا" را به سمت رئیس دفتر خود برگزید که با اعتراض گسترده برزیلی ها همراه بود.

داسیلوا با اتهامات فساد رو به رو است و سمت رئیس دفتری در کابینه خانم روسف به او کمک می کرد که با این اتهامات مواجه نشود. قاضی دادگاه برزیلی گفته است که سمت جدید می تواند تقلب علیه قانون اساسی برزیل تلقی شود.

مقامات کابینه برزیل از مصونیت قضایی در دادگاه کیفری برخوردار هستند و تنها در دیوان عالی می توان آنها را محاکمه کرد.

داسیلوا که بین سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۰ رئیس جمهوری برزیل بود، متهم است که درگیر یک پرونده رشوه دو میلیارد دلاری است. گفته شده رشوه را بزرگترین شرکت ساخت و ساز و مهندسی کشور در ازای دریافت قراردادهای بسیار بزرگ شرکت انرژی نیمه دولتی پتروبراس پرداخت کرده است.

چند مقام دیگر متحد روسف و مدیران سابق پتروبراس نیز در این پرونده متهم هستند.

سقوط هواپیمای مسافربری در روسیه؛ ۶۲ نفر کشته شدند

نیروهای امدادی روسیه در محل سقوط هواپیمای روسی.

یک هواپیمایی که از دبی پرواز کرده بود، در هنگام فرود در روسیه سقوط کرد و همه ۶۲ سرنشین آن کشته شدند.

این حادثه ساعت ۳ و ۵۰ دقیقه بامداد شنبه به وقت مسکو، زمانی رخ داد که هواپیما قصد داشت در فرودگاه شهر رستوف-نا-دونو (Rostov-on-Don) در جنوب روسیه فرود بیاید که سقوط کرد و منفجر شد.

دست کم ۵۵ مسافر و هفت خدمه این هواپیما در نزدیکی شهر " راستف نا دونو" کشته شدند.

هنوز دلیل سقوط این هواپیما مشخص نیست اما برخی رسانه ها گزارش کردند که "دید کم و وضعیت بد جوی" علت‌های احتمالی سقوط هواپیما بود. همزمان گزارش دیگری به "آتش گرفتن هواپیما" یا "وقوع انفجار" اشاره دارد.

رسانه های روسیه فیلمی منتشر کرده اند که نشان می دهد هواپیما قبل از سقوط آتش گرفته بود.

تصویری که از لحظه سقوط هواپیما منتشر شده است

مقام های محلی می گویند هواپیما حدود دو ساعت دور فرودگاه پرواز کرد تا در فرصت مناسب فرود بیاید اما نهایتا سقوط کرد.

مسئولان اضطراری روسیه اعلام کردند این هواپیمای مسافربری بوئینگ به خط "فلای دبی" که نام عربی آن "دبی الطیران" تعلق داشت که پروازهای ارزان قیمتی به دهها نقطه جهان دارد.

این یک شرکت دولتی است که پرواز های ارزان قیمت دارد و با شرکت هواپیمایی امارات مرتبط است. این هواپیما از سال ۲۰۱۳ به روسیه پرواز می کرده است.

دومین سقوط در یکسال اخیر

سقوط هواپیمای "فلای دبی" دومین سانحه هوایی روسیه در یکسال اخیر است.

چهارماه پیش، یک هواپیمای مسافربری روسی با ۲۲۴ سرنشین ابتدای آبان هنگام بازگشت از "شرم الشیخ" مصر به روسیه در صحرای سینا سقوط کرد و کلیه سرنشینانش کشته شدند.

بیشتر مسافران آن سانحه را گردشگران روسی تشکیل می دادند که از منطقه توریستی شرم الشیخ به سن پترزبورگ باز می گشتند. سه اوکراینی هم در هواپیما بودند.

این حادثه در حالی روی داد که کمی بعد اعلام شد که هواپیمای روسی به خاطر انفجار در داخل آن سقوط کرد.

گروه داعش مدعی است که انفجار این هواپیما توسط عوامل آنها انجام شده است.

حمله مسلحانه به یک قاضی بازنشسته در استان البرز

افراد مسلح یک قاضی بازنشسته را در شهر هشتگرد به رگبار بستند که در جریان این حمله قاضی بازنشسته کرجی مجروح و همراهش کشته شد.

حاجی رضا شاکرمی، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان البرز به خبرگزاری قوه قضاییه خبر داد که این قاضی حدود پنج سال پیش بازنشسته شده و به کار وکالت مشغول بود.

بنا بر این گزارش، این قاضی به همراه دوستش پنج‌شنبه شب در باغی در اطراف هشتگرد حضور داشت که مورد حمله افراد مسلح قرار گرفت.

این مقام قضایی عنوان کرد که عوامل این حادثه و انگیزه افراد مسلح هنوز شناسایی نشده و پرونده در مرحله تحقیقات اولیه است.

جزئیات بیشتری از این حمله مسلحانه منتشر نشده است.

صلاح عبد السلام از مظنونان حملات تروریستی پاریس دستگیر شد

صلاح عبد السلام، یکی از مظنونان حملات تروریستی پائیز گذشته در پاریس، پس از چهار ماه فرار از دست ماموران پلیس، در نهایت روز جمعه در درگیری با نیروهای امنیتی در پایتخت بلژیک دستگیر شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مشخص نیست آیا او در جریان درگیری با ماموران امنیتی زخمی شده است یا خیر. گزارش های اولیه حاکی از زخمی شدن او از ناحیه پا در اثر شلیک گلوله بود.

بر اساس همین گزارش، فرد دیگری در جریان عملیات امروز زخمی و به همراه یک نفر دیگر توسط نیروهای پلیس دستگیر شده است.

صلاح عبد السلام متولد بلژیک و شهروند فرانسه است و پس از حملات ترویستی مرگبار نوامبر ۲۰۱۵ در سه نقطه از شهر پاریس، نیروهای امنیتی فرانسه و بلژیک به دنبال دستگیری او بوده‌اند.

اندکی پس از انتشار خبر دستگیری او، رسانه های محلی بلژیک از وقوع دو انفجار در منطقه مولنبیک، که عملیات امروز در آن انجام شد، خبر دادند. هنوز دلیل وقوع این انفجارها مشخص نیست.

نیروهای امنیتی پس از آن که اوایل هفته اثر انگشت او را در آپارتمانی در یک منطقه دیگر بروکسل یافتند، پس از ردیابی و انجام تحقیقات، امروز برای دستگیری او به ساختمانی در مولنبیک حمله کردند.

صلاح عبدالسلام یکی از چند مظنون اصلی ارتباط با حملات همزمان آبان ماه گذشته در پایتخت فرانسه است؛ حملاتی که منجر به مرگ ۱۳۰ نفر و مجروح شدن بیش از ۳۵۰ نفر شد.

بلافاصله پس از دستگیری او، شارل میشل نخست وزیر بلژیک جلسه‌ای اضطراری با فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه، که برای شرکت در نشست سران اتحادیه اروپا به بروکسل رفته است، برگزار کرد.

از جزئیات این جلسه خبری منتشر نشده است. اما آقای اولاند در نشست خبری مشترک پس از آن دیدار، با بیان این که دستگیری‌های امروز به کشف حقیقت و اجرای عدالت کمک خواهد کرد، خواستار استرداد مظنونان به فرانسه شد.

شارل میشل نیز از ارائه جزئیات بیشتر درباره دو مظنون دیگر دستگیر شده خودداری کرد و گفت باید تحقیقات به صورت کامل انجام شود. به گفته او، تنها دادستان کل کشور است که می‌تواند درباره شواهدی که منجر به دستگیری مظنونان شد، توضیح بدهد.

در طول این چند ماه که تحقیقات ماموران امنیتی فرانسه و سایر کشورهای اروپایی برای یافتن عوامل حملات تروریستی پاریس ادامه داشت، چندین نفر دستگیر و چند نفر هم در درگیری با ماموران کشته شده اند.

عبدالحمید اباعود، شهروند ۲۷ ساله بلژیکی مراکشی تبار و مغز متفکر حملات ترویستی پاریس، چند روز بعد از آن حملات، در جریان درگیری با ماموران امنیتی در حومه پاریس کشته شد.

نگرانی کاخ سفید از بستن رسانه ها توسط دولت ترکیه

روزنامه زمان

کاخ سفید مقابله دولت ترکیه با روزنامه ها و رسانه های آن کشور، خاصه مصادره "زمان" پر تیراژ ترین روزنامه کشور را مورد انتقاد قرار داد.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید روز پنج شنبه گفت ایالات متحده آمریکا از اقدام مقام های ترکیه در بستن روزنامه ها و مداخله در امور رسانه ها نگران است.

جاش ارنست از دولت ترکیه خواست تضمینی بدهد که با همه رسانه های آن کشور رفتاری برابر و قانونی داشته باشد چون در یک جامعه دموکراتیک نظرات انتقادی باید مورد تشویق قرار گیرد و نه تنبیه.

پرویز مشرف برای مداوا به دوبی رفت

پرویز مشرف قرار است به اتهام های مختلف از جمله ترور بی نظیر بوتو محاکمه شود.

پرویز مشرف، رئیس جمهوری نظامی سابق پاکستان بعد از سه سال ممنوعیت خروج از کشور، اجازه یافته است برای مداوا به دوبی برود.

آقای مشرف بامداد جمعه با اسکورت نظامی از خانه خود در کراچی به دوبی رفت.

پرویز مشرف قرار است به اتهام های مختلف از جمله ترور بی نظیر بوتو رهبر اپوزیسیون وقت و خیانت به کشور محاکمه شود.

انتظار می رود مشرف بعد از مداوا به کشورش بازگردد.

تظاهرات عراقی ها علیه فساد در دولت

حامیان مقتدی صدر، روحانی پرنفوذ شیعه عراقی سعی دارند سیم های خاردار در منطقه سبز بغداد را بردارند - ۲۸ اسفند ۱۳۹۴

هزاران عراقی در تظاهراتی روز جمعه در نزدیکی منطقه سبز به فساد گسترده در کشور اعتراض کردند.

مقتدی صدر روحانی پرنفوذ شیعه رهبری تظاهرات را برعهده داشت.

پلیس ضدشورش به رهبران اعتراض اجازه داد با عبور از سیم خاردار وارد منطقه به شدت حفاظت شده "سبز" بغداد شوند. دراین منطقه ساختمان های دولتی، پارلمان، و سفارتخانه ها واقع شده است.

​جمعیت یک صدا شعار می دادند کشور را از شر دزدان پاکسازی کنیم.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG