لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ ایران ۰۲:۲۵

سرخط خبرها

رئیس سابق موساد درگذشت؛ مخالف حمله اسرائیل به ایران

Meir Dagan Mossad former chief

‎مئیر داگان رئیس سابق سرویس اطلاعاتی اسرائیل موسوم به موساد، روز پنجشنبه ۲۷ اسفند در سن ۷۱ سالگی درگذشت.

پس از انتشار خبر مرگ داگان، رئیس کنونی موساد این خبر را تایید کرد.

"یوسی کوهن" در بیانیه‌ای به نمایندگی از موساد به خانواده رئیس اسبق این سازمان تسلیت گفت. به گفته کوهن، علت مرگ رئیس سابق موساد، بیماری سرطان بود.

آقای داگان از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۱ مدیریت موساد را برعهده داشت، و بنا بر گزارش‌ها، عملیات محرمانه سایبری علیه برنامه هسته‌ای ایران را رهبری می‌کرد.

خبرگزاری داخل ایران، با انتشار این خبر مدعی شده اند که آقای داگان، عامل اصلی طراحی ترورهای زنجیره ای دانشمندان هسته ای ایران نیز محسوب می شد.

این ادعا در حالی از سوی ایران مطرح می شود که مئیر داگان بعد از دوران ریاستش بر موساد، از مخالفان حمله نظامی به ایران بود و آشکارا از سیاست ناتانیاهو نخست وزیر اسرائیل علیه توافق هسته‌ای ایران با ۱+۵ انتقاد می‌کرد.

خشم برزیلی ها از شغل جدید رئیس جمهوری سابق به قصد جلوگیری از بازداشت

معترضان عکس دو رئیس جمهوری فعلی و قبلی را به عنوان دو نفر که در فساد شریک هستند، در تظاهرات شان حمل می کنند.

در حالیکه برزیلی ها این روزها در دو شهر برازیلیا و سائوپولو راهپیمایی می کنند و خواستار مبارزه با فساد دولتی هستند، رئیس جمهوری فعلی برزیل، با انتصاب رئیس جمهوری قبلی این کشور به یک سمت دولتی، مانع بازداشت او شده است.

خانم دلیما روسف، در حکمی "لوئیز لولا داسیلوا" رئیس جمهوری سابق برزیل را به سمت رئیس دفتر خود برگزید. این انتصاب خشم مردم و برخی نمایندگان را در پی داشت.

قرار بود دادستانی برزیل از آقای داسیلوا تحقیقاتی برای اتهام پولشویی انجام دهد و حتی از بازداشت احتمالی او گفته شد اما حال با این سمت دولتی، دسترسی به او سخت تر می شود.

روز چهارشنبه حدود ۲۰۰۰ نفر در خیابان های برازیلیا و سائوپولو گرد آمدند و علیه تصمیم دیلما روسوف اعتراض کردند.

تظاهرات کنندگان می‌گویند انتصاب آقای داسیلوا به ریاست دفتر رئیس جمهوری مانع از پیگرد وی درباره اتهام پولشویی و برخی کارهای دیگر خلاف او در دوران ریاست جمهوری‌اش خواهد شد.

در مقابل، دیلما روسوف می‌گوید حضور لولا در کابینه‌اش به قدرت حکومت اش می‌افزاید.

روسف در سال ۲۰۱۱ به قدرت رسید. او نماینده حزب چپگرای کارگران برزیل بود که پیشتر آقای داسیلوا را در سال ۲۰۰۳ به قدرت رسانده بود.

داسیلوا به خاطر برنامه های اقتصادی، یک رئیس جمهوری محبوب در برزیل محسوب می شد اما در ماه های اخیر اسنادی بر فساد مالی او و دولت اش منتشر شده است که خشم افکار عمومی را بر انگیخته است.

بانک مرکزی آمریکا: نرخ بهره تا آخر سال افزایش می یابد

خانم یلن گفته در حال حاضر نرخ بهره ثابت می ماند اما این تغییر می کند.

مقام های ارشد بانک مرکزی آمریکا می گویند فعلاً نرخ بهره ثابت خواهد ماند ولی تا پایان سال جاری افزایش خواهدیافت.

جانت یلن، رئیس فدرال رزرو یا بانک مرکزی آمریکا در دیدار با روزنامه نگاران گفت درماه های اخیر تورم آغاز شده است، اما هنوز در سطح زیر نرخ بهره است.

خانم یلن گفت رشدآهسته در اقتصاد کشورهای آن سوی اقیانوس ایجاب می کند که نرخ بهره همچنان پایین بماند.

وی افزود نرخ بیکاری همچنان بهبود می یابد و تا پایان سال به ۴.۷ درصد می رسد.

نرخ بهره پایه در آمریکا در حال حاضر نیم درصد است.

بانک های مرکزی سراسر جهان معمولا در زمان رکود اقتصادی، نرخ بهره را پایین می آورند تا سرمایه گذاران و مصرف کنندگان را به فعالیت های اقتصادی و خرید تشویق کنند. با بهبود فعالیت های اقتصادی، بانک های مرکزی نرخ بهره را دوباره بالا می برند تا از افزایش بیش از اندازه تورم جلوگیری کنند.

آیا سرنوشت اسد عامل شکاف بين روسيه و ايران می شود؟

اکنون بین ایران و روسیه بر سر اینکه بشار اسد در قدرت بماند یا نه، اختلافاتی وجود دارد.

مقاله ای از هنری ماير، ايليا آرخيپوف، و دانا خرايچه در بلومبرگ

حرکت شگفت آور مسکو برای آغاز خروج نيروهای نظامی اش از سوريه ممکن است خطر ايجاد شکاف در موضع مشترک روسيه با متحد اصلی اش در آن جنگ یعنی ايران را به همراه داشته باشد. ايران با وجود نشانه های حاکی از بی صبری فزاينده مسکو از سرسختی های بشار اسد، همچنان بر موضع خود برای حفظ او در مقام رياست جمهوری ايستاده است.

محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه ايران، تصميم روسيه برای خروج نيروهای رزمی اش از سوريه را "نشانه ای مثبت" از تعهد مسکو به توافق ترک مخاصمه ای عنوان کرده است که هفته سوم اش را پشت سر می گذارد. اما روزنامه های طرفدار ايران در منطقه نوشته اند حرکت مسکو دستاوردهای اخير ارتش سوريه را به خطر می اندازد و ممکن است ايران را هم مجبور به بيرون کشيدن نيروهايش از سوريه کند.

رجب صفروف، مدير مرکز مطالعات ايران معاصر در مسکو، می گويد: "اين يک شگفتی کامل برای ايران بود. روشن است که تصميم مسکو موضع اسد را در مذاکرات آتی با اپوزيسيون تضعيف می کند."

نيروهای حزب الله لبنان مدت ها است که در کنار نيروهای بشار اسد در حال جنگ بوده اند، اما ورود نيروی هوايی روسيه به جنگ باعث تغيير موازنه قوا و تقويت نيروهای طرفدار اسد شد که به نظر می رسيد پس از پنج سال جنگ در مسير شکست قرار داشتند. تحليلگران معتقدند که تمرکز بيشتر مسکو بر ديپلماسی ممکن است موجب اختلاف بين متحدان اسد شود زيرا ايران برای حفظ نفوذش در سوريه با هر گونه تلاش برای تضعيف اقتدار اسد مخالف است.

خروج اسد

الکساندر بابکوف، معاون رئيس کميته امور خارجی در دومای روسيه، معتقد است اقدام مسکو برای هل دادن اسد به سوی مذاکره برای رسيدن به يک راه حل، در حالی که مذاکرات صلح سازمان ملل متحد در ژنو از سر گرفته می شود، ضروری بود. او در مصاحبه ای تلفنی با بلومبرگ می گويد: "پرسش اصلی ميزان انعطاف پذيری و تمايل دولت کنونی برای رسيدن به يک توافق است."

وليد معلم، وزير امور خارجه سوريه، پيش از آغاز مذاکرات ژنو گفت رژيم اسد تنها نقشی محدود برای اپوزيسيون در دولت بعدی قائل خواهد بود و جايگاه اسد همچنان يک "خط قرمز" است.

به گزارش روزنامه لبنانی الاخبار که به حزب الله و اسد نزديک است، دمشق اخيرا به کرملين گفته است که دولت گذار پيشنهادی جامعه بين الملل را نمی پذيرد. بر مبنای طرح صلح مورد حمايت قدرت های بزرگ، يک نهاد جديد شامل دولت و نمايندگان اپوزيسيون به طور کامل عهده دار اختيارات قوه مجريه شده و يک سال پس از آن انتخابات مجلس و رياست جمهوری برگزار خواهد شد.

الکساندر شوميلين، مدير مرکز تحليل مناقشات خاورميانه در آکادمی علوم روسيه، می گويد تقسيم قدرت در دولت "در نهايت به معنای خروج اسد است. لحظات تعيين کننده ای است. حتی اگر اسد به سرعت کنار نرود بايد طی چند ماه آتی از قدرت کناره گيری کند."

فشار واقعی

مقام های سوری به روزنامه السفير در لبنان گفته اند تصميم به خروج نيروهای روسيه در عين شگفتی آن ها و در شرايطی اعلام شد که نيروهای طرفدار اسد در شرف باز پس گرفتن شهر باستانی پالميرا از داعش بودند.

اين مقامات از آتش بس محدود مورد توافق آمريکا و روسيه انتقاد کرده و می گويند اين امر موجب کاهش فشارها بر اپوزيسيون شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی شمخانی، دبير شورايعالی امنيت ملی ايران، گفته است خروج محدود نيروهای روسيه "به هيچ عنوان غيرمنتظره" نبوده است و پيشرفت نيروهای سوريه عليه "تروريست ها" بايد ادامه پيدا کند.

سالم المسلط، سخنگوی گروه اصلی اپوزيسيون سوريه، نسبت به تصميم روسيه برای پايان دادن به حمايت بی حد و حصر از اسد ابراز خوش بينی کرده است: "اگر فشار واقعی وجود داشته باشد مذاکرات دستاوردی خواهد داشت. اگر فشاری بر اسد وارد نشود، آن ها برای خريدن وقت بازی خواهند کرد."

به گفته ديمتری پسکوف، سخنگوی کرملين، انتظار می رود جان کری، وزير امور خارجه آمريکا، برای هماهنگ کردن تلاش های صلح در سوريه، سه شنبه آينده با ولادمير پوتين، رييس جمهوری روسيه، در مسکو ملاقات کند.

در غرب هنوز بدبينی هايی وجود دارد. پيتر وستماکات، سفير پيشين بريتانيا در آمريکا، معتقد است هنوز روشن نيست که تصميم پوتين برای خروج نيروها به خاطر تکميل ماموريت تقويت اسد و حفظ نقش او به عنوان بازيگری مسلط در آينده گرفته شده است يا پرهيز از گرفتار شدن روسيه در باتلاقی شبيه جنگ ويتنام.

نتيجه ای راديکال

پيتر وستماکات در مصاحبه ای تلويزيونی با بلومبرگ می گويد: "ما حقيقتا نمی دانيم که آيا تصميم پوتين اقدامی از سر باور و تعهدی واقعی به يک روند بين المللی است يا نه."

به گفته ی يک مقام ارشد نظامی روسيه بعضی حملات هوايی در سوريه ادامه خواهد داشت.

به گزارش گروه اوراسيا، روسيه به زيرساخت های نظامی اش در سوريه از جمله پايگاه دريايی طرطوس و پايگاه هوايی لاذقيه دست نخواهد زد. از اين رو کاهش نيروهايش تنها توان تهاجمی ارتش روسيه در سوريه را محدود خواهد کرد.

رجب صفروف می گويد نگرانی تهران اين است که مسکو نتيجه ای راديکال را در نظر داشته باشد: "برای ايران، سوريه بدون اسد سوريه نيست."

* برگردان فارسی این مقاله ها تنها برای آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آنها الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

اوباما تحریم های جدیدی علیه کره شمالی صادر کرد

Barack Obama Sign Budget

‎باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا با امضای یک فرمان اجرایی، تحریم‌های جدیدی را علیه کره شمالی صادر کرد.

این تحریم‌ها در واکنش به آزمایش های اخیر هسته‌ای و موشک های بالستیک کره شمالی است.

فرمان اجرایی بعد از آزمایش هسته‌ای کره شمالی در ششم ژانویه و آزمایش موشکی آن در هفتم فوریه صادر شده است.

این آزمایش‌ها نقض مقررات و تلاش های بین المللی در جلوگیری از برنامه جاه طلبانه هسته‌ای کره شمالی محسوب می‌شود.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید گفت تحریم های جدید آمریکا، به ایالات متحده اجازه می‌دهد که یکجانبه تحریم های مورد توافق شورای امنیت را به اجرا بگذارد.

آگهی تبلیغاتی جدید ترامپ علیه کلینتون با صدای سگ و ناتوانی مقابل داعش و پوتین

در حالی کلینتون و ترامپ در انتخابات مقدماتی احزاب خود پیش هستند، انتقاد از هم با آگهی های تلویزیونی را شروع کرده اند.

در حالیکه هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ از نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا بی رقیب در انتخابات درون حزبی دموکراتها و جمهوریخواهان پیروز می شوند، گاهی از یکدیگر انتقادات تند و تیزی را مطرح می کنند.

دونالد ترامپ که معمولا لحن تند تری دارد، در یک آگهی اینستاگرامی کلینتون را طوری نشان داده که در مقابل تهدیدات صدای سگ در می آورد.

اگهی ترامپ علیه کلینتون

آگهی تبلیغاتی جدید ترامپ علیه کلینتون با صدای سگ و ناتوانی مقابل داعش و پوتین
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:59 0:00

اینستاگرام ترامپ این آگهی را گذاشته که در آن ابتدا هنر رزمی پوتین و بعد تهدید داعش را نشان می دهد. سپس رمیکس صدای هیلاری کلینتون به گونه ای که صدای سگ در می آورد نشان داده می شود و در نهایت خنده موزیانه ولادیمیر پوتین آمده است.

با این آگهی ترامپ می گوید کلینتون برای رهبری آمریکا اماده نیست چون او در مقابل داعش و پوتین که دو تهدید آمریکا هستند ناتوان است.

این آگهی ترامپ انتقادات زیادی علیه او برانگیخته است.

از جمله، سایت فورچن، این آگهی ترامپ را جنون آمیز نامیده است.

ترامپ در حالی از ضعف کلینتون در مقابل پوتین گفته که پیشتر در مناظره با هم حزبی های خود گفته بود "پوتین رهبری قوی‌تر از اوباماست" و حتی گفته بود "رییس جمهور شوم با پوتین همکاری می کنم."

هنوز هیلاری کلینتون به این آگهی واکنشی نشان نداده است.

شاعر طنزپرداز "آقای هالو" آزاد شد

اغلب اشعار آقای هالو مضمون نقد اجتماعی و سیاسی دارد.

محمدرضا عالى پیام، متخلص به هالو، شاعر طنزپرداز و منتقد ایرانی بعد از پانزده ماه زندان ساعتی پیش در آخرین روزهای سال ۹۴ از زندان آزاد شد.

وی پانزده ماه پیش به خاطر اتهاماتی چون تبلیغ علیه نظام، توهین به مقدسات و توهین به رهبر و مسوولان نظام جمهوری اسلامی ایران زندانی شده بود.

آقای عالی پیام ۵۹ ساله، با رای قاضی پیرعباسی در دادگاه انقلاب به خاطر برخی از اشعارش به یک سال و سه ماه و یک روز زندان محکوم شد.

چند سالی است که این شاعر فیلم های شعرخوانی خود را روی اینترنت قرار می دهد. اغلب اوقات اشعار او مضامین نقد اجتماعی و سیاسی دارد.

فیلمی از لحظه آزادی آقای هالو:

یکسال و سه ماه پیش آقای هالو پیش از رفتن به زندان، در یک پیام ویدویی شرح داد که برای اجرای حکم به زندان احضار شده و توضیح داداین دومین بار است که برای شعرهایش زندانی می شود. هالو، یا همان محمدرضا عالی پیام، در پیام خود در شعر کوتاهی گفته:

خنده به لبم ، اگر به دل پردردم
در باطن خود سبز و ، به ظاهر زردم
محکوم قفس شد این قناری، اما
یکسال و سه ماه بعد بر می گردم.

وی که سابقه بازیگری در سینما را دارد، یکبار در سال ۹۱ توسط پلیس امنیت بازداشت شد.

هاآرتص: اسراییل از تصمیم خروج نیروهاى روسیه از سوریه مطلع نبود

پوتین اعلام کرد روسیه بخشی از نیروهایش را از سوریه خارج می کند.

هآرتص در گزارشى با عنوان "ریولین به پوتین مى گوید: هر راه حلى براى سوریه نباید به تقویت ایران و حزب الله منجر شود" به گفته هاى رییس جمهورى اسراییل پیش از دیدار با همتاى روس اش پرداخته که گفته است "همه مى دانند داعش خطرى متوجه تمام جهان است اما براى ما، شیعه بنیادگراى ایران خطر کمتری نیست."

به نوشته این روزنامه دولت و ارتش اسراییل هیچ اطلاعاتى از تصمیم خروج نیروهاى روسیه از سوریه نداشتند.

یک مقام اسراییلى مى گوید: روسیه مى داند که ماندن حزب الله در سوریه اتفاق خوبى نخواهد بود.

بلومبرگ: ایران از تصمیم روسیه برای خروج از سوریه بی خبر بود

هواپیمای سوخوی ۲۵ روسیه در سوریه

بلومبرگ در مقاله اى با عنوان "عقب کشیدن روسیه از سوریه با توجه به اختلافات بر سر سرنوشت اسد خطر شکاف با ایران را به همراه خواهد داشت" مى نویسد روزنامه هاى طرفدار ایران در منطقه نوشته اند این امر دستاوردهاى ارتش سوریه را به خطر مى اندازد و ممکن است ایران را هم مجبور به بیرون کشیدن نیروهایش از سوریه کند.

یک کارشناس روس مى گوید تصمیم مسکو در بى اطلاعى کامل تهران اعلام شد و موضع اسد را در مذاکرات آتى با اپوزیسیون تضعیف مى کند.

یک قانونگذار مجلس روسیه معتقد است اقدام مسکو از جهت هل دادن اسد به سوى مصالحه ضرورى بود.

لغو تحریم ها ایرانی ها را مشتری عمده املاک لوکس لندن کرده است

نمایی از خانه های یک شکل در یکی از محله های شهر لندن.

ایندپندنت در گزارشى با عنوان "املاک لندن: انتظار افزایش ۲۵ درصدى خریداران ایرانی" به نقل از یک آژانس املاک در لندن از علاقه ایرانی ها برای خرید ملک در بریتانیا خبر داده است.

لغو تحریم های اقتصادی و مالی علیه ایران، فقط موجب نشده است که رد و بدل کالا بین ایران و جهان رونق بگیرد. بلکه فرصتی برای ایرانیان ثروتمند فراهم آورده است به همتایان قطری ، کویتی و سعودی خود پیوندند و به خریداران عمده ای در بازار املاک و مستغلات لوکس لندن تبدیل شوند.

روزنامه ایندیپندنت به نقل از بکی فاطمی مدیر بنگاه معاملات ملکی راک استون، در لندن می گوید شمار خریداران ایرانی که در جستجوی خانه در لندن هستند طی دو سال آینده ۲۵ درصد افزایش خواهد یافت.

سرمایه داران بزرگ ایرانی، یا خریدارانی که دستکم ۳۰ میلیون دلار دارائی دارند، در پنچ تا ۱۰ سال آینده بالغ بر ۶ میلیارد پوند در املاک و مستغلات در خارج سرمایه گذاری خواهند کرد.

لندن، همراه با دوبی، سویس، آلمان و جنوب فرانسه، یکی از مکان های مورد علاقه آنها برای خرید خواهد بود.

گزارش حاکی است اکثرا قصد دارند یک تا ۳۰ میلیون پوند برای خرید خانه در لندن خرج کنند.

فاطمی گفت لندن مکان ترجیحی ایرانیان برای سرمایه گذاری در مستغلات خواهد بود. او یاد آور شد که از نظر تاریخی روابط بین بریتانیا و ایران همیشه عمیق بوده است.

مدیر یک شرکت مشاوره املاک گفت ایرانیان احتمالا به دنبال فرصت های تجارتی و مسکونی در داخل بازار لندن هستند. او اظهار نظر کرد که ایران می تواند در سال های آینده به نیروی عمده ای در بازار مسکن در لندن تبدیل شود، هم از طریق سرمایه گذاری در پروژه ها و هم خرید، برای استفاده فردی یا جهت اجاره.

فیصل درانی، مدیر پژوهش در آژانس مشاوره چونتون گفت چندین ایرانی که خواهان خرید خانه در لندن هستند با شرکت تماس گرفته اند.

مدیر آژانس راک استون گفت لندن همچنین به دلیل حضور یک جامعه بزرگ ایرانی جذاب است. حدود ۸۰ هزار ایرانی در آنجا زندگی می کنند و سیستم آموزشی نیز جاذبه دیگری است.

نزدن واکسن های دو سال اول بعد تولد، موجب اپیدمی سیاه سرفه و سرخک می شود

در اپیدمی سیاه سرفه ما شاهد بودیم که بسیاری از کسانی که پرونده واکسیناسیون آنها کامل و بدون نقص بود به بیماری مبتلا شدند.

نتیجه یک تحقیق تازه که در جاما مجله جامعه پزشکی آمریکا منتشر شده، نشان می دهد که کودکانی که واکسن های دو سال اول پس از تولد و یادآورهای بعدی را به موقع دریافت نکرده اند، عامل بروز اپیدمی سیاه سرفه و سرخک در سال های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۴ در شماری از ایالت های آمریکا بوده اند.

دکتر سعد عامر از دانشگاه اموری می گوید: "حتی اگر شما وظیفه خود را به درستی انجام دهید و واکسن های کودک تان را به موقع بزنید، احتمال ابتلا او به بیماری، بستگی کامل به واکسیناسیون سایر کودکانی دارد که همبازی و همکلاس و هم محله او هستند. خصوصا در اپیدمی سیاه سرفه ما شاهد بودیم که بسیاری از کسانی که پرونده واکسیناسیون آنها کامل و بدون نقص بود به بیماری مبتلا شدند."

محققان دانشگاه اموری نتیجه پژوهش خود را بر بازبینی ۱۸ تحقیق جداگانه و بررسی پرونده های بیش از ۱۲ هزار کودک، همزمان با اپیدمی های سرخک و سیاه سرفه بنا کردند. برنامه گسترش ایمنسازی در آمریکا، بیش از نیم قرن پیش در سال ۱۹۶۳ آغاز شد و کنترل سیاه سرفه در سال ۱۹۹۷ و ریشه کنی سرخک در سال ۲۰۰۰ از دستاوردهای بسیار مهم آن به شمار می آید.

گزینه "شیکاگویی" باراک اوباما برای دیوان عالی آمریکا کیست؟

مریک گارلند (راست) و باراک اوباما خود را اهل شیکاگو می دانند

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه قاضی مریک گارلند را به عنوان جانشین قاضی اسکالیا در دیوان عالی آمریکا معرفی کرد که پس از مرگ قاضی اسکالیا، تعداد قضات آن از ۹ به هشت نفر رسیده است.

از جمله وظایف مهم دیوان عالی آمریکا این است که بررسی کند آیا قوانین و مقررات در سطح کشور قانون اساسی آمریکا را نقض می کنند یا خیر.

قاضی مریک گارلند، ۶۳ ساله، قاضی دادگاه تجدیدنظر فدرال در شهر واشنگتن است. باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا هنگام معرفی او، اعلام کرد که مریک گارلند که از دانشگاه هاروارد فارغ التحصیل شده، بارها نامش هنگام بررسی نامزدهای قبلی دیوان عالی آمریکا از سوی دموکرات ها و جمهوریخواهان مطرح شده بود.

مریک گارلند، که از او به عنوان چهره ای میانه‌رو یاد می‌شود، مورد احترام جمهوریخواهان و دموکرات ها است. هجده سال سابقه قضایی دارد و از جمله مهمترین پرونده های کاری‌اش به عنوان دادستان، سرپرستی تحقیقات بمب گذاری ۱۹۹۵ در شهر اوکلاهما بود، یک اقدام تروریستی داخلی که جان نزدیک به ۱۷۰ نفر را گرفت و حدود ۷۰۰ نفر را مجروح کرد.

با اینکه شماری از قضات دیوان عالی آمریکا از قاضی مریک گارلند سن بیشتری دارند، او مسن ترین فردی است که یک رئیس جمهوری آمریکا برای این پست نامزد می کند.

قاضی مریک گارلند درست مثل باراک اوباما، خود را اهل شیکاگو می داند و در مراسم معرفی خود از سوی رئیس جمهوری گفت که باعث افتخارش است که یک شیکاگویی دیگر او را برای عضویت در دیوان عالی آمریکا معرفی می کند.

انفجار در پاساژ قیصریه بازار تهران ۳۹ مجروح به جای گذاشت

انفجار در پاساژ سه طبقه فروش طلا و ساعت رخ داد.

در پی انفجار یک کپسول گاز در پاساژ قیصریه بازار تهران در سبزه میدان، ۳۹ نفر مجروح شدند.

گزارش خبرگزاری های ایران حاکی است که به دنبال وقوع این انفجار در روز چهارشنبه ۲۶ اسفند، خیابان های منتهی به محل حادثه بسته شده و چندین آمبولانس به محل اعزام شدند.

حسن عباسی، سخنگوی اورژانس تهران به خبرگزاری ایسنا گفت که شمار مجروحان به ۳۹ تن رسیده است. او اضافه کرد گفت: ‌۲۴ نفر به بیمارستان سینا و ۸ نفر بیمارستان لقمان منتقل شده و ۷ نفر نیز در بیمارستان سیدالشهدا تحت درمان قرار گرفتند.

به گفته سخنگوی اورژانس تهران حال برخی از مجروحان وخیم است.

سخنگوی سازمان آتش نشانی هم اعلام کرد که انفجار در یک پاساژ سه طبقه طلا و ساعت رخ داده است. منابع آتش نشانی و مسئولان امنیتی شایعه انفجار بمب در این حادثه را رد کردند.

انفجار بازار تهران در حالی رخ داده است که این منطقه روزهای بسیار شلوغی را در پایان سال سپری می‌کند.

حمله به مسجدی در نیجریه ۲۲ کشته برجا گذاشت

تصویر آرشیوی از یک سرباز نیجریه‌ای در یک ایستگاه بازرسی

حمله تروریستی به مسجدی در شهر مایدوگوری نیجریه منجر به مرگ دست‌کم ۲۲ نفر شد.

مقام های نظامی می‌گویند عاملان حمله به این مسجد در شمال شرقی نیجریه، دو زن بمب گذار انتحاری بودند.

درباره جزئیات این حمله گفته شده، ابتدا یک بمب‌گذار به داخل مسجد رفت و در میان نمازگزاران بمب همراه خود را منفجر کرد. زمانی که بقیه نجات یافتگان قصد خروج از مسجد را داشتند، مهاجم دوم بمب همراه خود را در بیرون منفجر کرد.

مقام های محلی می گویند ۱۸ نفر در این بمب گذاری زخمی شده اند.

از شهر مایدوگوری به عنوان محل تولد گروه اسلامگرای تندروی بوکوحرام نام برده می‌شود. این گروه تاکنون بیش از ۲۰ هزار نفر را در شش سال اخیر به قتل رسانده است.

همچنین گفته می شود از زمان شورش بوکوحرام، دو میلیون نفر در نیجریه مجبور به مهاجرت شده اند.

اینستگرام با الگوریتم جدید خود به دنبال چیست؟

اینستگرام روز چهارشنبه گفت از الگوریتم جدیدی برای بهبود خدمات خود استفاده می کند.

اینستگرام اعلام کرد از الگوریتم جدیدی برای نمایش دادن تصاویر در خبرخوان حساب های افراد استفاده خواهد کرد.

اینستگرام در حال حاضر از سیستمی استفاده می کند که تصاویر را بر اساس ترتیب زمانی در خبرخوان (نیوزفید) کاربرانش نشان می دهد. منتقدان می گویند این روش باعث شده است که تصاویر زیاد نامربوطی در خبرخوان نشان داده شود.

اما اینستگرام روز چهارشنبه اعلام کرد الگوریتم جدیدی را آزمایش می کند تا این مشکل را رفع کند.

بر اساس الگوریتم جدید، اینستگرام می خواهد از مدل خبرخوانی نظیر آنچه در فیسبوک استفاده می شود، بهره ببرد که شخصی تر است، یعنی بر اساس نیازهای کاربر تعریف می شود.

آلودگی و محیط زیست ناسالم سالانه جان ۱۲ میلیون نفر را می گیرد

آلودگی و هوای ناسالم یکی از عوامل مهم مرگ و میر در جهان است. تصویر متعلق به شهر شانگهای چین است.

سازمان بهداشت جهانی می‌گوید، سالانه ۱۲ ملیون و ۶۰۰ هزار نفر به دلیل شرایط غیر بهداشتی و محیط زیست نا‌سالم جان خود را از دست می‌دهند.

بنا به این برآورد، از هر چهار نفر در جهان یک نفر به خاطر هوا، آب، خاک و غذای آلوده یا آلاینده‌های شیمیایی و تغییرات اقلیمی دچار مرگ زودرس می شوند.

مجموعه این عوامل موجب افزایش بروز بیش از ۱۰۰ نوع سانحه و بیماری مرگبار می‌شود که اغلب آن‌ها بیماری‌های مزمن و غیرواگیر نظیر دیابت، بیماری‌های قلبی- عروقی و سرطان‌ها هستند.

سازمان بهداشت جهانی، لیستی از پیشنهادات را برای تغییر این وضعیت، ارائه کرده که شامل استفاده از انرژی‌های پاک و غیرفسیلی، فراهم کردن شبکه آب و فاضلاب بهداشتی، در اختیار داشتن غذای سالم و ترک استعمال دخانیات است.

اجرای موسیقی رپ در کاخ سفید با همکاری باراک اوباما

اجرای موسیقی رپ در کاخ سفید با همکاری باراک اوباما
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:56 0:00

در جریان بازدید بازیگران نمایش موزیکال "همیلتون" از کاخ سفید، باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا و لین مانوئل میراندا شاعر و خواننده آمریکایی، قطعه ای را به سبک رپ آزاد اجرا کردند.

در این ویدئو که در باغ رز کاخ سفید ضبط شده، آقای اوباما درکاغذی کلماتی از دشواری های دوران ریاست جمهوری اش، در مقابل این شاعر نگه می دارد و او فی البداهه شعر رپ روی آن می گذارد و می خواند.

موزیکال هامیلتون برنامه موسیقی زنده‌ای است که در نیویورک بر صحنه رفته است. این موزیکال روز دوشنبه در کاخ سفید در حضور باراک اوباما رئیس جمهوری، میشل اوباما بانوی اول آمریکا و میهمانانشان اجرا شد.

واشنگتن تایمز: سخنان اوباما ناراحتی متحدان سنتی آمریکا را در پی داشت

باراک اوباما، اخیرا از سیاست خود در قبال ایران و کوبا دفاع کرد.

روزنامه واشنگتن تایمز در مقاله ای می نویسد باراک اوباما، اخیرا از سیاست خارجی خود به ویژه در قبال ایران دفاع کرد، اما این موضوع باعث خشم متحدان عرب آمریکا شده است.

به نوشته این روزنامه، باراک اوباما روز دوشنبه در مراسمی با حضور دیپلمات های آمریکایی، جان کری، وزیر خارجه و تیم او را به خاطر "دیپلماسی قوی و اصولی" در مورد مسائلی نظیر پرونده هسته ای ایران و همچنین توافق مبارزه با تغییرات آب و هوایی در پاریس ستود.

اما این روزنامه دست راستی منتقد دولت اوباما با اشاره به مصاحبه اخیر او با نشریه آتلانتیک می گوید حقیقت این است که اظهارات رئیس جمهوری در مورد سیاست خارجی اش خشم متحدان سنتی آمریکا نظیر بریتانیا و عربستان را در پی داشته است.

آقای اوباما گفته است عربستان باید منطقه را با ایران سهیم شود و همچنین دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا را به خاطر بحران لیبی مقصر شناخته است، چرا که به گفته او، توجه کامرون به جای وضعیت امنیتی لیبی به موضوعات دیگر منحرف شد.

به نوشته واشنگتن تایمز، این سخنان با واکنش های منفی در لندن و ریاض مواجه شده است.

انفجار در پیشاور پاکستان ۱۵ کشته برجای گذاشت

مقام های پاکستان می گویند به طالبان برای این انفجار مظنون هستند.

انفجار بمب در یک اتوبوس پر از مسافر در پیشاور در روز چهارشنبه دستکم ۱۵ نفر را به کشتن داد و پنجاه نفر دیگر را زخمی کرد.

به گفته مقامات محلی پیشاور در شمال غرب پاکستان، قربانیان عمدتاً کارمندان دولت بودند.

تحقیقات اولیه پلیس حاکی است که مواد منفجره زیر یکی از صندلیهای اتوبوس جاسازی شده بود و برای منفجر کردن آن از یک وسیلۀ شمارش معکوس استفاده شده است.

هنوز فرد یا گروهی مسئولیت این بمبگذاری مرگبار را برعهده نگرفته است ولی مقامات به گروه طالبان که عمدتا در پاکستان مستقر است مظنون هستند.

این گروه هفته پیش مسئولیت بمب‌گذاری انتحاری در یک دادگاه در شهر شبقدر پاکستان را عهده دار شد که در آن، ۱۷ نفر کشته و ۳۶ تن دیگر مجروح شدند.

گروه پاکستانی طالبان بیش از ۱۰ سال است که در شورشی خشونت بار درگیر است که به کشته شدن ده‌ها هزار شهروند پاکستانی منجر شده است.

جان کری: برخورد، خشونت و تبعیض علیه دختران باید متوقف شود

رنامه استراتژی جهانی برای قدرتمند کردن دختران نوجوان با حضور جان کری برگزار شد.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا صبح سه شنبه ۲۵ اسفند برنامه‌ای با هدف توانمند کردن دختران نوجوان در سراسر کره زمین افتتاح کرد.

برنامه استراتژی جهانی برای قدرتمند کردن دختران نوجوان صبح سه شنبه با سخنان وزیر خارجه آمریکا آغاز شد.

این مراسم در مرکز جورج مارشال در وزارت امور خارجه برگزار شد که در کنار آقای کری، کا‌ترین راسل سفیر آمریکا در مسائل جهانی زنان حضور داشت.

جان کری در این مراسم گفت: "ما اینجا هستیم چون هنجارهای بین المللی ازدواج در سنین پایین را به دختران تحمیل می‌کند، ختنه دختران و خشونت جنسی را تحمیل می‌کند و دختران را از آموزش محروم نگه می‌دارد."

وی افزود: "اینها سنت هایی است که ما می‌گوئیم اشتباه است و باید متوقف شود. همه ما حاضران باور داریم برخورد منصفانه با زنان و دختران باید ستون پایه در رهبری جهانی آمریکا باشد."

در این نشست نمایندگانی از آژانس توسعه بین المللی در ایالات متحده، سپاه صلح آمریکا، موسسه چالش هزاره و برنامه کمک اضطراری رئیس جمهوری امریکا برای مقابله با ایدزحضور داشتند.

این نشست در حالی برگزار شد که هفته پیش نیز پرزیدنت اوباما به مناسبت روز جهانی زن، در بیانیه ای به این مسائل اشاره کرد.

آقای اوباما در بخشی از این بیانیه گفت باید برای ایجاد دنیایی تلاش کنیم که در آن، تک تک زنان و دختران از تمامی حقوق و آزادی‌هایشان برخوردار باشند. امری که حق مادرزادی آنهاست. امید بر این است که استراتژی جهانی برای قدرتمند کردن دختران نوجوان با کمک دولت امریکا، برای نسل جدید دختران نوجوان هر آنچه برای دنبال کردن آرمان‌هایشان دارند، فراهم کند.

صدای غذا خوردن‌تان را بشنوید، تا اشتهای تان کم شود؛ در سکوت غذا بخورید

اغلب ما موقع غذاخوردن موسیقی گوش می کنیم یا صداهای دیگر، مانع شنیدن صدای غذاخوردن خودمان می شود.

بر اساس یک مطالعه جدید ، گوش دادن به صداهایی که شخص هنگام غذا خوردن ایجاد می کند، ممکن است موجب شود کمتر غذا بخورد.

پژوهشگران دانشگاه بریگام یونگ و دانشگاه ایالتی کلورادو، در مقاله ای می گویند آنها "علامت حسی مهمی در تجربه خوردن" پیدا کردند.

پژوهشگران آنرا "اثر قرچ قرچ" می نامند و می گویند یافته آنها نشان می دهد شنیدن صداهایی که شما موقع خوردن تولید می کنید، ممکن است موجب شود کمتر بخورید.

بر همین اساس، تماشای تلویزیون یا گوش دادن به موسیقی بلند، ضمن خوردن غذا، می تواند صداهای همراه با خوردن را بپوشاند و موجب شود بیشتر غذا بخورید.

یکی از پژوهشکران می گوید "صدا معمولا حس فراموش شده غذا توصیف می شود. اما اگر مردم روی صدائی که خوردن غذا ایجاد می کند، بیشتر تمرکز کنند، می تواند مصرف را کاهش دهد."

پژوهشگران برای مشخص ساختن تاثیر صداها بر مقدار غذایی که یک فرد می خورد ، سه تجربه انجام دادند.

در جریان این تجریه کسانی که مطالعه روی آنها انجام شد، گوشی گذاشتند و به صدای غذا خوردن شان با درجه های بالا و پایین گوش دادند. آنهایی که صدای بلندتری از غذاخوردن شان می شنیدند، غذای کمتری خوردند.

یک پژوهشگر گفت وقتی صدای مصرف غذای تان را می پوشانید، مانند وقتی که موقع خوردن تلویزیون تماشا می کنید، در حقیقت یکی از از این حس ها را دور می کنید و ممکن است موجب شود بیشتر از حد عادی غذا بخورید.

پژوهشگران گفتند مردم همچنین باید در کنار طعم و شکل عذا، صدای خوردن را نیز تجریه کنند.

برابری جنسیتی تا سال ۲۰۳۰ در دستور کار رهبران جهان

فومزیلا ملامبو نگوکا، مسئول بخش زنان سازمان ملل متحد

سرپرست زنان سازمان ملل متحد می گوید رهبرانی که در نشست سالانه وضعیت زنان شرکت می کنند "فرصتی استثنایی" دارند تا با اجرای اهداف تایید شده در سال گذشته، وضع زندگی زنان و دختران را بهبود بخشند.

فومزیلا ملامبو نگوکا، که در افتتاحیه شصتمین کمیسیون وضعیت زنان سخن می گفت افزود موضوع نشست امسال رابطه میان توانمندسازی زنان و توسعه است.

او کشورهای عضو را به اجرای هفده هدف و ۱۶۹ دستاوردی ترغیب کرد که در سال گذشته تعیین شده بود و گفت برابری زنان و دختران در جهان اهمیت حیاتی دارد.

اهداف اصلی این برنامه کاهش فقر و نابرابری و حفظ محیط زیست تا سال ۲۰۳۰ است. پیش بینی می شود که این برنامه سالانه سه و نیم تا پنج تریلیون دلار هزینه داشته باشد.

این نشست دو هفته ای روز دوشنبه آغاز شده است.

بازدید آنجلینا جولی از آورگان سوری: بجای کمک های امدادی، کاری کنید جنگ نشود

آنجلینا جولی، سفیر ویژه سازمان ملل در امور پناهجویان است.

آنجلینا جولی، هنرپیشه و کارگران سینما روز سه شنبه در مقام خود بعنوان نماینده ویژه آژانس آوارگان سازمان ملل متحد به ناحیه دره بقاع در لبنان رفت و رهبران جهان را به افزایش کوشش برای کمک به میلیون ها آواره فراخواند.

او ابتدا با خانواده یک دختر سوری ملاقات کرد که پیش از آن در سال ۲۰۱۴ آنها را دیده بود. خانم جولی سپس در یک کنفرانس خبری یادآور شد که بحران فعلی آوارگان کارهایی بیشتر از حفاظت از مرزها یا ارسال کمک را می طلبد.

این بازیگر هالیوود از مردم لبنان بخاطر کمک به نجات جان بیش از یک میلیون سوری سپاسگزاری کرد و گفت پذیرفتن آوارگان به اندازه یک چهارم جمعیت این کشور، آسان نبوده است.

او گفت نباید فراموش کنیم با وجود تمام توجهی که بر وضعیت آوارگان در اروپا متمرکز است، هنوز بزرگترین فشار در خاورمیانه و شمال آفریقا احساس می شود.

آنجلینا جولی به دیدارهایی که با آوارگان سوری داشته اشاره کرد و آن را دشوار توصیف کرد و گفت : "شمار آوارگانی که در لبنان زیر حداقل امکانات برای زنده ماندن زندگی می کنند- و قادر به تهیه غذا و سرپناه نیستند – در دو سال گذشته دو برابر شده است. ۷۹ درصد آوارگان سوریه زن و کودک هستند."

آنجلینا جولی بر لزوم شناخت واقعیت هایی که بحران آوارگان را موجب شده، تاکید کرد و آنرا فرآورده نه فقط جنگ در سوریه ، بلکه "ده ها مناقشه یا آزار در میانمار، مالی، جمهوری آفریقای مرکزی، نیجریه، سومالی، سودان جنوبی، افغانستان، یمن، عراق ، سوریه" و نقاط دیگر دانست.

جولی گفت نمی توانیم جهان را با کمک های امدادی، بجای دیپلماسی و راه حل های سیاسی اداره کنیم. او همچنین پاسخ های محدود و تفاوت گذاشتن بین آوارگان بر اساس گرایش مذهبی پناهجویان را نادرست دانست و گفت چنین کاری به هرج و مرج بیشتر، بی عدالتی و نا امنی بیشتر و سرانجام به مناقشه و آوارگان بیشتر منجر خواهد شد.

این بازیگر هالیوود خواستار توجه به دلایل ریشه ای بحران شد و گفت "بنظر من، تصمیم گیری این وضعیت از حفاظت از مرزها یا فرستادن کمک های بیشتر فراتر رفته و رهبران جهان باید تصمیم بگیرند که مطمئن شوند در آینده بحران های بزرگتری ایجاد نشود. "

او ابراز امیدواری کرد ۱۵ مارس سال آینده بشارت دهنده برقراری صلح در سوریه ، و آغاز زمان بازگشت آوارگان به کشورشان باشد.

اَپ های گوشی خود را برای افزایش عمر باتری نبندید، کمکی نمی کند

اپل و گوگل هر دو تایید کردند که بستن اَپ ها کمکی به بهبود عمر باتری موبایل نخواهد کرد.

بستن اَپ های تلفن های همراه هوشمند، به طولانی تر شدن عمر باتری کمکی نمی کند، کاری که برخی عادت به انجام آن دارند. به نوشته سایت ویرد، اپل و گوگل هر دو اخیرا تایید کردند که بستن اَپ ها هیچ کمکی به بهبود عمر باتری موبایل نخواهد کرد.

به نوشته این نشریه، سیستم عامل iOS در اپل و همچنین سیستم آندروید به نوعی طراحی شده اند که آنها خود برنامه هایی که نیاز به بستن آنها باشد را می بندند، مثل برنامه هایی که مدت زیادی مورد استفاده قرار نگرفته اند و یا برنامه هایی که بیشتر از آنچه باید، از باتری استفاده می کنند و یا حافظه را اشغال می کنند.

ویرد می گوید برنامه هایی که در حافظه موبایل هستند، در مقایسه با برنامه هایی که باید از اول و به طور کلی دوباره براه بیافتند، زودتر باز می شوند. همچنین سیستم عامل های تلفن های هوشمند می دانند که چه زمانی شما بیشتر ممکن است به آن برنامه ها نیاز داشته باشد.

بنابراین، بهتر است برای حفظ باتری موبایل هوشمند، کاری به برنامه هایی که با آنها سر و کار دارید نداشته باشید و آنها را وادار به بستن و بازکردن دوباره نکنید.

استیون اسپیلبرگ و هریسون فورد فیلم "ایندیانا جونز" جدیدی را می سازند

هریسون فورد در کنار یک پوستر فیلم ایندیانا جونز - آرشیو

استیون اسپیلبرگ، و هریسون فورد در حال ساخت یک فیلم جدید "ایندیانا جونز" هستند.

جزئیات چندانی هنوز منتشر نشده است اما شرکت دیزنی روز سه شنبه اعلام کرد که این دو قصد دارند پنجمین ایندیانا جونز را تولید کنند.

انتظار می رود که این فیلم تابستان سال ۲۰۱۹ به نمایش در آید.

آلن هورن، رئیس دیزی در بیانیه ای، "ایندیانا جونز" را یکی از بزرگترین قهرمانان تاریخ سینما توصیف کرد.

"ایندیانا جونز" نام مجموعه ای از فیلم های سینمایی در آمریکاست که ماجراجویی یک باستان شناس را به تصویر می کشد.

"مهاجمان صندوق گمشده" ساخت سال ۱۹۸۱ داستان او بود که در سالهای پیش از جنگ جهانی دوم، باید مراقبت می کرد که صندوق عهد قدیم را پیش از آلمان ها پیدا می کرد. فیلم "ایندیانا جونز و معبد مرگ" در سال ۱۹۸۴ در روستایی در هند می گذشت که قهرمان فیلم کمک می کند سنگ مقدس شان را پیدا کنند. "ایندیانا جونز و آخرین جنگ صلیبی" هم در سال ۱۹۸۹ داستانی مشابه فیلم اول دارد و اینبار شان کانری در فیلم بازی می کرد.

از این مجموعه "شرح حال ایندیانا جنوز جوان" و همچنین "ایندیانا جونز و پادشاه جمجمه بلورین" نیز تاکنون ساخته شده است.

نیوزویک: وقتی بابک زنجانی از تاجر تحریم‌ها به میلیاردری که مرده متحرک است، تبدیل شد

بابک زنجانی که مدعی کمک به حکومت در دور زدن تحریمهاست، حالا با حکم اعدام مواجه شده است.

مقاله‌ای از سون اینگل راسموسن در نیوزویک

داستان بابک زنجانی ماجرای ظهور فردی است که از هیچ به ثروتی سرسام آور رسید. کسی که در بزرگ‌ترین پولشویی علنی در حافظه تاریخی ایران به حکومت جمهوری اسلامی به طور غیرقانونی خدمات ارائه می‌داد. سقوط او اما سریع و بی‌رحمانه بود.

زنجانی تنها دور زننده تحریم‌ها در ایران نبود ولی احتمالا بهترینشان بود.

پس از بازداشت بابک زنجانی، تاجر ایرانی، در دی ماه ۱۳۹۲، ماه‌ها وقت صرف کردم تا معاملات او را در کشورهای مختلف از جمله ایران، مالزی، تاجیکستان، امارات متحده عربی، و ترکیه ردیابی کنم.

زنجانی در ۳۹ سالگی، مدتی پیش از دستگیری‌اش در سال ۱۳۹۲، در گفتگویی با هفته نامه آسمان ادعا کرد ۱۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار دارایی دارد و امپراتوری تجاری‌اش شامل بیش از ۶۰ شرکت و موسسه از جمله چند بانک، خطوط هوایی مسافربری، و تولید لوازم آرایشی و بهداشتی است.

امانوئل اتولنگی، کار‌شناس ارشد بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها، که سال‌ها فعالیت‌های زنجانی را مطالعه کرده است، می‌گوید: "این شخص به شکلی تحریم‌ها را مغلوب و به ادامه حیات جمهوری اسلامی در شرایط اقتصادی بسیار دشوار کمک کرد."

گروهی زنجانی را به عنوان بسیجی اقتصادی یک قهرمان می‌دانستند اما توده مردم او را نماد فساد اقتصادی در کشور.

در روزهایی که ارزش واحد پول ایران در یک هفته ۴۰ درصد سقوط می‌کرد و قیمت شیر دو برابر می‌شد، زنجانی با ساعت رولکس بر مچ در جت اختصاصی‌اش عکس یادگاری می‌گرفت.

زنجانی جوان راه ترقی و ثروت اندوزی را در نزدیک شدن به رهبران سپاه می‌دید که تسلطشان بر اقتصاد ایران در دوره احمدی‌نژاد بیشتر شده بود. او خود را به چهره‌هایی چون حسن میر کاظمی، از سرکوب کنندگان اعتراضات جنبش سبز، و سعید مرتضوی، دادستان پیشین متهم به شکنجه و جنایت و رییس وقت سازمان تامین اجتماعی، نزدیک کرده بود.

خوانندگان دو روزنامه در ایران در سال ۹۲ زنجانی را به عنوان چهره سال پس از حسن روحانی و محمدجواد ظریف انتخاب کردند.

او در جنوب شهر تهران بزرگ شد و در بازار به خرید و فروش جواهرات مشغول بود. خودش می‌گوید بعد‌تر راننده محسن نوربخش، رییس وقت بانک مرکزی، شد و با حمایت او راه خود را در بازار ارز باز کرد (این ادعا از سوی نزدیکان نوربخش رد شده است).

زنجانی سپس وارد کار صادرات و واردات شد ولی می‌خواست کاری بزرگ‌تر انجام دهد.

خودش می‌گوید نقطه عطف کارش زمانی بود که از روابط بین المللی‌اش برای کمک به قرارگاه خاتم الانبیاء سپاه پاسداران بهره برد و دستور فروش ۹۰ میلیون دلار نفت را دریافت کرد.

نکته‌ای که توجه رستم قاسمی، وزیر وقت نفت دولت احمدی‌نژاد، را جلب کرد. با شدت گرفتن تحریم‌ها وزات نفت به افرادی نیاز داشت که بتوانند پول جا به جا کنند و از داشتن ارتباط با دولت جنجالی احمدی‌نژاد ابایی نداشته باشند.

فریده فرهی، پژوهشگر امور ایران در دانشگاه هاوایی، می‌گوید: "مجوز فروش نفت در دولت احمدی‌نژاد دست کم توسط چهار مقام عالیرتبه شامل وزیر نفت، رییس بانک مرکزی، و وزیر اقتصاد به زنجانی داده شده بود. آن‌ها در این باره لب باز نکرده‌اند."

فعالیت‌های زنجانی از طریق هولدینگ سورینت شامل بیش از ۶۰ شرکت انجام می‌گرفت.

وقتی مشغول بررسی شرکت‌های او در تهران بودم متوجه شدم که بعضی از آن‌ها قانونی و بعضی کاملا صوری هستند. یکی از خواهران زنجانی رستوران مجللی را از مجموعه شرکت‌های سورینت اداره می‌کند که به درخواست من برای مصاحبه پاسخی نداد.

وقتی برای یافتن یکی از شرکت‌های بابک زنجانی به نشانی آن مراجعه کردم با ساختمانی روبرو شدم که ساکنین آن اصلا اسم شرکت را نشنیده بودند. شرکت‌های دیگر هم چیزی بیشتر از وبسایت‌هایی با طراحی‌های ابتدایی و انگلیسی شکسته و بسته نبودند.

اواخر سال ۹۲، راهی محور امپراتوری زنجانی در جزیره ناشناخته لابوان در مالزی شدم. لابوان از آن جزایر مخصوص فرار از مالیات است که مردم‌اش چیزی از کسی نمی‌پرسند. وقتی برای افراد فعال در بخش صنعت اسم زنجانی را می‌آوردم بسیاری به نشانه اطلاع سر تکان می‌دادند ولی چیز خاصی نمی‌گفتند. یکی از آن‌ها زنجانی را "مافیایی پیچیده" توصیف کرد.

بر اساس تحقیقات رویترز، کشتی‌های ایرانی در لابوان میلیون‌ها بشکه نفت را در تاریکی شب به کشتی‌های دیگری منتقل می‌کردند که پرچم دیگری بر عرشه‌شان نصب بود. زنجانی سهامدار "اولین بانک سرمایه گذاری اسلامی" در مالزی بود.

ایران به دلیل تحریم‌ها نمی‌توانست از سیستم سویفیت استفاده کند و دستش از سیستم بانکی جهان کوتاه شده بود.

اما زنجانی و مقام‌های ایرانی از سویفیت اولین بانک سرمایه گذاری اسلامی برای جا به جا کردن پول از آسیا از طریق مالزی به دیگر کشور‌ها از جمله تاجیکستان استفاده می‌کردند.

زنجانی با استفاده از یک شرکت ترک، بانکی را در تاجیکستان خریده بود. در ترکیه، پول به طلا تبدیل و اغلب از طریق دوبی به داخل ایران قاچاق می‌شد. زنجانی خودش گفته است که در تسهیل فروش ۲۴ میلیون بشکه نفت نقش داشته است.

تحقیقات در مورد شرکت‌های مرتبط با ایران در لابوان عمدتا به بن بست می‌رسید. در بعضی موارد تانکرهای نفتی توسط شرکتی به نام "گلامرین" اجاره شده بود که سرنخ آن از طریق شرکت دیگری به شرکت ملی نفت ایران می‌رسید.

با یک مامور از موسسه حقوقی زیکو که نماینده گلامرین بود تماس گرفتم. او به شرطی که نامی از او برده نشود در پاسخ به این پرسش که آیا گلامرین دفتری در جایی دارد، گفت: "تا جایی که من می‌دانم نه!". وقتی پرسیدم که آیا این موسسه کارکنانی دارد، او گفت: "تا جایی که من می‌دانم نه."

ستاره اقبال زنجانی زمانی خاموش شد که خود او، اولین بانک سرمایه گذاری اسلامی، و سورینت تحت تحریم‌های اروپا و سپس آمریکا قرار گرفت و او نتوانست پول حاصل از فروش نفت را به ایران باز گرداند.

فریده فرهی معتقد است خود زنجانی هم ممکن است "قربانی افرادی شده باشد که پول گیرشان آمده است و قابل پیگرد نیستند و پول را برای مقاصد دیگری استفاده کرده‌اند."

بخت او موقعی تیره‌تر شد که دولت روحانی با وعده مبارزه با فساد به قدرت رسید. سه ماه بعد زنجانی بازداشت و بعد به اتهام پولشویی و بازنگرداندن ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار از پول فروش نفت به اعدام محکوم شد.

زهره رضایی، وکیل زنجانی، می‌گوید دولت یک سال به زنجانی وقت داده بود تا پول را برگرداند ولی چهار ماه زود‌تر او را دستگیر کردند: "به نظر می‌رسد که وعده یک وزیر در ایران اعتباری ندارد. ممکن است تصمیمشان در یک شب تغییر کند."

رضایی حکم اعدام موکلش را "دارای انگیزه‌های سیاسی" می‌داند.

ناتوانی زنجانی در بازگرداندن پول فروش نفت به نظر صادقانه می‌رسد.

فریده فرهی معتقد است خود زنجانی هم ممکن است "قربانی افرادی شده باشد که پول گیرشان آمده است و قابل پیگرد نیستند و پول را برای مقاصد دیگری استفاده کرده‌اند."

اعدام زنجانی به بازگرداندن پول به دولت ایران کمکی نمی‌کند ولی ممکن است پایان نمادین دوره‌ای در ایران باشد؛ حالا تحریم‌هایی که موجب ثروتمند شدن زنجانی شد لغو شده است. روزی که او حکم اعدام گرفت نخستین کشتی نفتی ایران در دوره پساتحریم وارد اروپا شد.

* برگردان فارسی این مقاله ها تنها برای آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آنها الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

حمل مسافر لابلای بار آلومینیوم؛ یک محموله قاچاق انسان در مرز بازرگان کشف شد

تصویر منتشر شده توسط گمرک ایران از حمل انسان لابلای بار کامیونها

گمرک ایران اعلام کرد که یک محموله دیگر قاچاق انسان را در هنگام عبور کامیون ها از مرز بازرگان به ترکیه، کشف کرده است.

این چندمین محموله قاچاق انسان است که در پی راه اندازی دستگاه ایکس ری گمرک بازرگان، کشف شده است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، گمرک ایران اعلام کرد که در چهارمین محموله قاچاق انسان که در سه ماه گذشته کشف شد، ۱۷ نفر از شهروندان یکی از کشورهای همسایه در میان بار شمش آلومینیوم و اجناس دیگر جاسازی شده بودند. این افراد قصد سفر غیرقانونی به ترکیه را داشتند.

گمرک ایران اوایل اسفند ماه از کشف دومین محموله قاچاق انسان در ماههای اخیر در مرز بازرگان خبر داده بود.

ترکیه یکی از کشورهایی است که پناهجویان کشورهای خاورمیانه برای عبور به اروپا راهی آن می‌شوند. بسیاری از پناهجویانی که از ترکیه به یونان، مقدونیه و اروپای غربی رفته‌اند شهروندان افغانستان و پاکستان هستند که از مسیر ایران به ترکیه می رسند.

مهاجران سوری در استانبول؛ نه سودای ماندن نه پای رفتن

مهاجران سوری در محله آکسارای استانبول وقت می گذرانند.

آمار می گوید تنها در سه ماهه نخست سال جاری ميلادی بيش از ۱۲۰ هزار پناهجوی سوری، افغان، ايرانی و عراقی از ترکيه خود را به جزاير يونان رسانده اند.

در حال حاضر حدود دو ميليون و نيم پناهجوی سوری خارج از اردوگاه های پناهندگان در سراسر ترکيه به طور پراکنده زندگی می کنند.

ترکيه به اتحاديه اروپا پيشنهاد کرده در ازای رسيدگی به درخواست عضويتش در اتحادیه اروپا و دريافت کمک مالی، پناهجويان را اسکان دهد. بخصوص محله آکسارای استانبول که در حال حاضر به خاطر جمعيت انبوه مهاجران عمدتا سوری، به دمشق کوچک معروف شده و بسیاری از شهروندان سوری گریزان از جنگ در آنجا ساکن شده اند.

با يک گردش مختصر در آکسارای ، با نگاهی به چهره ها، هتل های محقر و ارزان قيمت و مسافرخانه های تنگ و شلوغ می توان دريافت که چرا این محله به دمشق کوچک معروف شده است.

آکسارای اکنون تبعيدگاه خيل انبوه جنگزدگان و فقرزدگان سوری و عراقی و افغان و جوانان بيکار ايرانی شده است.

در هوای محله بوی ادويه جات عربی، بخصوص دارچين موج می زند. رستوران مندی با غذاهای سوری از دو سال و نيم پیش در آکسارای باز شده و صاحبش که قبلا در سوریه هم رستوران داشت به نظر بسيار راضی به نظر می رسد.

او می گوید: "اوایل خيلی سخت بود، چون زبان ترکی نمی دانستيم....اما مردم و دولت ترکيه خيلی کمک کردند. الآن از همه جا، سوريه، عراق، آفريقا، شرق آسيا و فيليپين مشتری داريم."

ایسان عبدی صاحب رستوران می گوید همه فکر می کنند "اروپا بهشت است و پول مجانی می گیرند. خبر ندارند که چقدر باید کار کنند."

عبدالقادر ترهان هم کارخانجات از سوريه به ترکيه منتقل کرده است. او می گوید: "در حال حاضر کار زياد است و می توان در حوزه مسکن یا توریسم فعاليت کرد. خيلی از اهالی حلب الان در بخش صنايع و کارخانه کار می کنند."

طبق آمار رسمی ترکيه ۱۰ تا ۱۲ هزار شرکت سوری ثبت شده در ترکيه وجود دارد که قانونا از دولت ترکيه جواز کار دارند.

در حالی که گروهی ديگر از پناهجويان بويژه جوانان، آنان که نه از مهارت کاری برخوردارند و نه توانايی مالی خلاف اين نظر را دارند و می گویند در استانبول برای سوری ها جای زندگی نیست و افراد می خواهند خود را به آلمان یا بلغارستان برسانند.

مسکن و خورد و خوراک هزینه های اصلی مهاجران سوریه در استانبول است و بیکاری مشکل عمده است. اگر هم کاری پیدا شود روزی ۱۲ تا ۱۴ ساعت وقت می خواهد.

دولت ترکيه در حال حاضر با اينکه به پناهجويان سوری بيمه خدمات درمانی رايگان و اجازه کار می دهد، اما نرخ بيکاری به بيش از ۱۰ درصد می رسد و ميزان رقابت برای متقاضيان کار شديدا بالاست. در نتيجه سودای رسيدن به اروپا با همه خطراتش هنوز برای بسياری از پناهجويان هدف غايی ست.

وزارت امنیت داخلی آمریکا: بررسی پرونده ۱۰ هزار پناهجوی سوری کار سختی نیست

لیون رودریگز (وسط) مدیرخدمات مهاجرت شهروندی وزارت امنیت داخلی است.

یک مقام وزارت امنیت داخلی ایالات متحده آمریکا می گوید پذیرش حدود ده هزار سوری پناهجو در آمریکا کار سختی برای این وزارتخانه که میلیون پرونده را در سال بررسی می کند، نیست.

کمیته امنیت و امور دولتی مجلس سنا سه شنبه ۲۵ اسفند به ریاست سناتور جمهوریخواه ران جانسون در مورد چگونگی بررسی درخواست‌های پناهندگی از دیگر کشورها تشکیل جلسه داد. در این جلسه که مقامهای وزارت خارجه و وزارت امنیت داخلی فدرال آمریکا حضور داشتند سوالهایی درباره پناهجویان سوریه و سفر شهروندان ایرانی مطرح شد.

سناتور جانسون از "لیون رودریگز"، مدیرخدمات مهاجرت شهروندی وزارت امنیت داخلی پرسید "پرزیدنت اوباما گفته امسال آمریکا ۱۰ هزار پناهجوی اضافی سوری را می‌پذیرد؛ آیا با توجه به تعدادکارکنان موجود وزارتخانه دربررسی پرونده این افراد دقت کامل به عمل خواهد آمد؟"

لیون رودریگز، مدیر خدمات مهاجرت شهروندی وزارت امنیت داخلی در پاسخ گفت، "بله. باید بگویم با وجود این تعداد زیاد پناهجو، این بخش بسیار کوچکی از کار روزانه ما را تشکیل می‌دهد."

رودریگز افزود: "ما با ۱۹ هزار کارمند سالانه به ۸ میلیون پرونده پناهندگی رسیدگی می‌کنیم. این را هم بگویم. ما وظیفه‌مان را انجام می‌دهیم. "

مدیرخدمات مهاجرت شهروندی وزارت امنیت داخلی همچنین گفت: "در مورد پناهجویان هیچ نکته‌ای را نادیده نمی‌گذاریم. کاری را که لازم است انجام می‌دهیم.

در این نشست درباره شهروندان ایران و سوریه که تابعیت دوگانه دارند، سوال شد: "این شهروندان می‌توانند آزادانه بدون دریافت ویزا به کشور‌های شان بروند و اینکه وزارت امنیت داخلی و وزارت امورخارجه چه تصمیمی گرفته اند که امنیت آمریکا خدشه دار نشود؟ "

دیوید داناهو، مقام وزارت امور خارجه گفت این مساله در وزارتخانه مورد بررسی است اما هنوز تصمیمی گرفته نشده است.

دولت اوباما طرح حفاری نفت در سواحل جنوب شرقی آمریکا را لغو کرد

حفاری نفت در سواحل شرقی آمریکا مربوط به سال 2010 در ایالت لوئیزیانا

دولت اوباما طرح خود در صدور مجوز حفاری نفت و گاز در ساحل جنوب شرقی آمریکا را لغو کرد. این اقدام در واکنش به مخالفت هایی بود که از سوی کمیته های معترض به حفاری در ایالت های شرق از ویرجینیا گرفته تا جورجیا صورت گرفته بود.

اعلام لغو حفاری توسط وزارت کشور آمریکا بسیاری را شگفت زده کرده است.

سالی جول وزیر کشور آمریکا گفت این اقدام عمدتا پاسخی به نگرانی های گسترده مردم ساکن سواحل شرقی بود.

لغو حفاری نفت و گاز همچنین همزمان با کاهش شدید قیمت نفت در بازارهای جهان شده است.

تصمیم اخیر دولت آمریکا در حالی اعلام شده که پیشتر باراک اوباما طرح حفاری در سواحل شرق آمریکا را تایید کرده بود.

تحلیلگران می گویند این اقدام تلاشی است از سوی اوباما برای آن که از خود میراثی محیط زیستی باقی بگذارد.

این اقدام همچنین می تواند مساله حفظ محیط زیست را بیش از پیش وارد کمپین انتخاباتی ریاست جمهوری کند چرا که نامزدهای جمهوریخواه از حفاری های نفتی در این مناطق حمایت کرده اند.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG