لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ ایران ۲۳:۰۸

سرخط خبرها

برنامه ویژه نوروز ۱۳۹۵ صدای آمریکا

نوروز ۱۳۹۵ از راه رسیده است. صدای آمریکا امسال نیز با برنامه ویژه نوروزی لحظه تحویل سال را در کنار شما گذراند. این برنامه را در دو قسمت می توانید تماشا کنید:

قسمت اول:

نوروز ۱۳۹۵ (قسمت اول)
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 1:00:01 0:00

قسمت دوم:

نوروز ۱۳۹۵ (قسمت دوم)
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 1:00:04 0:00

پیام مدیرکل یونسکو به مناسبت روز جهانی شعر

برگی از شاهنامه

یونسکو روز ۲۱ مارس اول بهار را روز جهانی شعر نامگذاری کرده است.

خانم ایرینا بوکووا، مدیرکل یونسکو در پیام امسال خود به این مناسبت به نقل از ویلیام شکسپیر در ستایش شعر می گوید: چشمان شاعر به گونه ای شیدایی از بهشت به زمین و از زمین به بهشت می نگرد.

به گفته خانم ایرینا بوکووا شعر یکی از والاترین اشکال بیان فرهنگی و زبانی است و به ما کمک می کند تا هویت فردی خودمان را خلق کنیم.

یونسکو در پیام های پیشین خود به این مناسبت به جایگاه رفیع شعر در سنت فرهنگی ایران، اشاره کرده و خواهان توسعه این سنت فرهنگی شد.

بخش بزرگی از فعالان حوزه ادبیات در ایران به سانسور و سختگیری های حکومتی علیه شاعران اعتراض داشته می گویند حاکمیت امکان بیان آزادانه شعر را برای شاعران داخل ایران محدود کرده است.

سیزده مامور پلیس مصر در حمله پیکارجویان کشته شدند

شبه جزیره سینا از سال ۲۰۱۳ شاهد افزایش فعالیت پیکارجویان اسلامگرا بوده است.

پیکارجویان در مصر روز شنبه دست کم سیزده مامور پلیس این کشور را کشتند.

به گفته مقامات مصری پیکارجویان به یک ایست بازرسی در شبه جزیره سینا حمله کردند.

وزارت کشور مصر گفت حملات خمپاره ای علیه محل ایست بازرسی در مرکز شبه جزیره سینا در العريش، رویداد.

شبه جزیره سینا از سال ۲۰۱۳ شاهد افزایش فعالیت پیکارجویان اسلامگرا بوده است.

مدیرکل محیط زیست سیستان و بلوچستان: تالاب هامون به ثبت جهانی رسید

ایرنا از حاشیه نشینی دو مرد در زابل بخاطر خشکی دریاچه هامون در سیستان و بلوچستان خبر داده است - آرشیو

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان می گوید تالاب هامون به ثبت جهانی رسید.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، چهارمین کنگره جهانی ذخیره گاه های زیست کره در لیما پایتخت پرو، تالاب هامون را به عنوان یکی از ذخیره گاه های زیستکره به ثبت رساند.

یکی از دستاوردهای ثبت تالاب هامون در فهرست تالاب های بین المللی یونسکو، همکاری بیشتر این نهاد بین المللی با ایران و افغانستان برای حفاظت از آن است.

این یازدهمین تالاب ایران است که به ثبت یونسکو رسیده و زیستگاه حدود دویست گونه پرنده است.

تالاب هامون از سه دریاچه کوچک به نام های هامون پوزک (میانی)، هامون صابوری (شمالی) و هامون هیرمند تشکیل شده است که در زمان وفور آب به هم متصل می شوند و دریاچه هامون را تشکیل می دهند.

تصادف رانندگی چهارده نفر در اسپانیا را کشت

اتوبوس سانحه دیده در اسپانیا

در یک تصادف رانندگی در روز یکشنبه در اسپانیا دستکم ۱۴ نفر کشته شدند.

به گفته مقام های محلی سرنشینان یک اتوبوس سانحه دیده را دانشجویان عمدتا خارجی تشکیل می دادند که از والنسیا در شرق اسپانیا راهی بارسلون بودند.

هویت و ملیت قربانیان حادثه هنوز اعلام نشده است. راننده اتوبوس از تصادف جان سالم به در برده و در بازداشت پلیس بسر می برد.

پژوهش محدود: یک بار خالکوبی بد، چند بار خالکوبی خوب

منتقدان می گویند این پژوهش با تکیه بر آزمایش از تنها ۲۹ نفر تهیه و منتشر شده است.

محققان دانشگاه آلابامای آمریکا می گویند یک بار خالکوبی می تواند به سیستم دفاعی بدن آسیب بزند اما خالکوبی های متعدد بدن را در مقابل آسیب ها و عفونت های احتمالی مقاوم می کند.

پژوهشگران دانشگاه آلاباما با نمونه گیری و آزمایش آب دهان افراد دو گروهی که یک بار و چندبار خالکوبی کرده اند؛ به این نتیجه رسیده اند که در بین آنهایی که تنها یک بار خالکوبی کرده اند میزان هورمون کورتیزول که سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کند بالا می رود و از میزان آنتی بادی ها کاسته می شود.

در حالیکه اندازه گیری هورمون ها در افرادی که چندین بار خالکولی کرده اند نشان می دهد سیستم ایمنی این گروه با افزایش میزان آنتی بادی ها نه تنها افت نمی کند بلکه تقویت هم می شود.

منتقدان می گویند این پژوهش با تکیه بر آزمایش از تنها ۲۹ نفر تهیه و منتشر شده و نمی تواند برای طیف گسترده تری از افراد معتبر باشد.

امل کلونی درباره وضعیت حقوق بشر خاورمیانه سخنرانی کرد

امل کلونی، در کنار جرج کلونی

امل کلونی، وکیل حقوق بشر و فعال مدنی بریتانیایی لبنانی تبار، روز یکشنبه در جلسه افتتاحیه اجلاس ارتباطات دولتی در امارات گفت دولت های سراسر جهان باید در ارتباط با حقوق بشر گویا، ثابت قدم، شفاف و متعهد به اصول باشند.

امل کلونی، همسر جرج کلونی، بازیگر مشهور آمریکایی گفت که کشورهای عربی با یک بحران حقوق بشری بی سابقه مواجه هستند و خاطرنشان کرد که انتقاد از نظام های حاکم باید به باز شدن باب گفت و گو منتهی شود و نه دوره های حبس.

وی همچنین گفت اعتراضات باید با کنترل جمعیت همراه باشد و نه با شلیک گلوله.

امل کلونی در سخنرانی دوازده دقیقه ای خود از کشورهای ایران، کره شمالی و سودان نام برد ولی به نقض حقوق بشر در کشورهای عرب حوزه خلیج فارس و یا تلفات انسانی ناشی از مداخله نظامی در یمن به رهبری عربستان سعودی اشاره مشخصی نکرد.

در مراسم سالیانه حاکم شارجه، شیخ سلطان بن محمد القاسمی نیز حضور داشت.

ترکیه برگزاری جشن خیابانی نوروز را در استانبول ممنوع کرد

استانبول روز شنبه شاهد یک بمب گذاری بود که ۵ قربانی آن یک ایرانی، دو اسرائیلی و دو آمریکایی بودند.

برگزاری جشن خیابانی نوروز در استانبول ممنوع شده است.

استاندار استانبول گفت چندین درخواست برای برگزاری جشن نوروز دریافت شده است اما درخواست ها را به خاطر "امنیت مردمی که می خواهند در این جشن شرکت کنند" و همچنین دیگر ساکنان استانبول رد کرده است.

استاندار استانبول همچنین گفت به نظر دولت "اکنون زمان مناسبی برای برگزاری جشن نوروز نیست." ترکیه جمعیت قابل توجهی کرد دارد که همزمان با مردم چند کشور همسایه ترکیه نوروز را جشن می گیرند.

یک جشن کوچک رسمی نوروز در دیاربکر و استانبول برای روز دوشنبه آزاد اعلام شده است. اما بزرگترین حزب حامی کردهای ترکیه، حزب دموکراتیک خلق‌ها، گفته است ممنوعیت های درنظر گرفته شده دولتی را نادیده می گیرد.

پلیس ترکیه ده ها نفر از اعضای حزب را پیش از نوروز بازداشت کرد. ترکیه بمب گذاری انتحاری روز شنبه را به داعش نسبت داده است. بمب گذاری های سال گذشته در ترکیه را مقامات به گروه های تندروی کردی نیز نسبت داده بودند.

ترکیه: یک شهروند ترک عامل بمب گذاری داعش در استانبول بود

صحنه بمب گذاری روز شنبه

ترکیه بمب گذاری انتحاری روز شنبه را به داعش نسبت داد و گفت با آزمایش های دی.ان.ای مشخص شد یک شهروند ترکیه به نام محمت اوزتورک عامل حمله بوده است.

چهار نفری که در بمب گذاری استانبول قربانی و کشته شدند، شهروندان خارجی بودند.

کاخ سفید اعلام کرد دو آمریکایی در بمب گذاری روز شنبه در منطقه توریستی استقلال کشته شدند که دو نفر از آنها تابعیت اسرائیلی داشتند. یک اسرائیلی دیگر و یک ایرانی نیز در این بمب گذاری کشته شدند.

دست کم ۳۶ نفر نیز مجروح شدند. بمب گذاری انتحاری در استانبول روز شنبه و همزمان با حضور محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران در استانبول روی داد. بسیاری از گردشگران ایرانی، اسرائیلی، و آمریکایی به استانبول می روند.

بر اساس گزارش ها، یازده اسرائیلی، و شهروندان دیگری از ایران، امارات، آلمان، ایسلند و ایرلند نیز در بمب گذاری مجروح شدند.

وزارت امورخارجه ایران روز یکشنبه در اطلاعیه ای به ایرانی ها گفت از تردد در اماکن پر تردد ترکیه و همچنین تجمعات به خاطر مسائل امنیتی خودداری کنند.

این چهارمین بمب گذاری انتحاری در سال جاری میلادی در ترکیه بود. بمب گذاری های سال گذشته در ترکیه را مقامات به گروه های تندروی کردی نیز نسبت داده بودند.

وکیل متهم حملات پاریس می گوید موکلش حاضر به همکاری با مقامات بلژیک است

به گفته یک دادستان فرانسوی، عبد السلام در نظر داشت خود را بیرون ورزشگاه بزرگ فوتبال پاریس منفجر کند.

صلاح عبد السلام، مظنون اصلی در حملات تروریستی چهار ماه پیش پاریس، هم اکنون در زندانی در بروکسل، پایتخت بلژیک، در بازداشت است.

او که روز جمعه در آپارتمانی در یکی از محله های بروکسل دستگیر شد ابتدا برای مداوای جراحت پا در پی درگیری با پلیس به بیمارستان برده شده بود.

به گفته یک دادستان فرانسوی، عبد السلام در نظر داشت خود را بیرون ورزشگاه بزرگ فوتبال پاریس منفجر کند ولی بعدا تصمیم خود را تغییر داد.

وکیل مدافع او می گوید که موکلش با پلیس بلژیک همکاری می کند ولی در برابر استرداد به فرانسه مقاومت خواهد کرد.

در جریان حملات تروریستی ِ ماه نوامبر در پاریس، ۱۳۰ نفر کشته و بیش از ۳۰۰ نفر مجروح شدند. بخش عمده ای از نقشه آن حملات در بروکسل طرح ریزی شده بود.

انفجار در خیابان استقلال استانبول پنج کشته برجای گذاشت؛ یک ایرانی در میان قربانیان

پرسنل امنیتی و بهداشتی در صحنه انفجار حاضر شده اند. 19 مارس - خیابان استقلال استانبول

بمب گذاری انتحاری در استانبول انفجار پنج نفر کشته و ۳۶ نفر مجروح شده اند که حال چند نفرشان وخیم است.

روزنامه حریت چاپ ترکیه می گوید تمامی کشته شدگان، غیر از فرد بمب گذار شهروندان خارجی بودند. به گفته این روزنامه سه نفر از قربانیان اسرائیلی و یک نفر شهروند ایران بود. وزارت بهداشت ترکیه هویت این شهروند ایران را علیرضا خلمان معرفی کرده است.

این در حالی است که یک سخنگوی سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در استانبول در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در آنکارا نام شهروند ایرانی کشته شده را علیرضا رزمخواه اعلام کرده است.

ایرنا می گوید در انفجار استانبول یک بچه یک و نیم ساله به نام دایانا رزمخواه و اعظم رزمخواه و ژیلا شریعت اعلایی نیز مجروح شده اند و وضعیتشان رضایت بخش است.

محمت موذن اوغلو وزیر بهداشت ترکیه گفت ۳۶ نفر از جمله ۱۲ خارجی و یک کودک مجروح شده اند و حال هفت نفر از آنان وخیم است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می گوید مجروحان حادثه عمدتا شهروندان خارجی هستند. وزارت بهداشت ترکیه می گوید مجروحان از شهروندان ایران، اسرائیل، ایرلند، ایسلند، امارات و آلمان هستند.

خبرگزاری ایسنا گفت محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران در پایان دیدار یک روزه خود از ترکیه در تماسی تلفنی با یکی از مجروحان ایرانی عملیات تروریستی استانبول که در بیمارستان بستری است از وی احوال پرسی کرد و گفت گفت: "کنسولگری جمهوری اسلامی در استانبول پی گیر وضعیت سلامت وی خواهد بود."

انفجار روز شنبه ۲۹ اسفند ( ۱۹ مارس) در خیابان استقلال رخ داد که یکی از شلوغ ترین خیابان ها و مراکز خرید در این شهر به شمار می رود.

کنسولگری آمریکا در استانبول روز شنبه در هشداری به آمریکاییان گفت که از منطقه بمب گذاری شده دوری و اخبار را از طریق رسانه های محلی پیگیری کنند.

هفته گذشته نیز وقوع انفجارهای انتحاری در آنکارا پایتخت ترکیه باعث شد این کشور در حالت آماده باش قرار گیرد. مسئولیت آن حمله را یکی از گروه های شورشی کرد برعهده گرفت.

این حمله همزمان با سفر جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران به استانبول در روز شنبه صورت گرفت. آقای ظریف بمب گذاری در استانبول را محکوم کرده است.

۱۸ مهاجرکوبایی نجات داده شدند

یک کشتی تفریحی مهاجران کوبایی را نزدیک ساحلی در فلوریدا نجات داد.

یک کشتی تفریحی روز جمعه ۱۸ مهاجر کوبایی را در نزدیکی ساحل فلوریدا نجات داد، و سفر خطرناکی که در آن ۹ نفر دیگر جان سپردند پایان گرفت.

گارد ساحلی آمریکا گفت خدمه کشتی رویال کاریبین که رهسپار کوزومل در مکزیک بود، مهاجران را در غرب جزیره مارکو از آب گرفتند. آنها که گفتند ۲۲ روز در دریا بودند، در درمانگاهی در بندر تحت درمان قرار گرفتند.

مهاجران گزارش دادند ۹ نفر دیگر در جریان سفر جان سپردند. مقامات گارد ساحلی گفتند آنها هنوز نتوانسته اند این موضوع را تائید کنند.

یک مقام به رویترز گفت متاسفانه چنین حوادثی وقتی افرادی سوار قایق های فاقد تجهیزات ایمنی و راهبری می شوند عادی است.

یک شبکه تلویزیونی در میامی گفت گزارش های گارد ساحلی حاکی است که از زمان گرم شدن مناسبات بین آمریکا و کوبا، عبورهای غیر قانونی قایق های کوبایی بیشتر شده است.

آمریکا توافق اتحادیه اروپا و ترکیه بر سر بحران مهاجران را گامی مهم خواند

پناهندگان سوری در مرز یونان و مقدونیه

آمریکا توافق اتحادیه اروپا و ترکیه در مورد بحران پناهجویان را ستود و آن را گامی مهم به جلو خواند.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای از اینکه در توافق آمده همه پناهجویان سزاوار دسترسی به امنیت هستند و اینکه توافق در تطابق با قوانین اروپایی و بین المللی اجرا خواهد شد، استقبال کرد.

سران اتحادیه اروپا و ترکیه روز جمعه بر سر طرح جنجال‌برانگیز با هدف مهار سخت‌ترین بحران پناهجویان در اروپا پس از جنگ جهانی دوم، در ازای اعطای مشوق‌های سیاسی و اقتصادی به ترکیه توافق کردند.

بر اساس این توافق مسیر اصلی ورود میلیون‌ها پناهجو و مهاجر به اروپا از طریق آب‌های دریای اژه مسدود خواهد شد. هنوز تردیدهای جدی در مورد کارایی توافق وجود دارد.

فرستاده سازمان ملل وارد صنعا شد

اسماعيل ولد الشيخ، فرستاده سازمان ملل متحد - آرشیو

فرستاده سازمان ملل متحد، اسماعيل ولد الشيخ، روز شنبه وارد صنعا، پایتخت تحت کنترل شورشیان شیعه حوثی در یمن شد.

هدف از این سفر، تلاش برای آغاز دوباره مذاکرات صلح میان حوثی ها و دولت یمن است که در سطح بین المللی به رسمیت شناخته می شود.

عربستان سعودی که می گوید حوثی ها مورد حمایت ایران هستند، مارس سال ۲۰۱۵ میلادی حملات هوایی علیه حوثی ها را با رهبری ائتلافی از کشورهای متحدش آغاز کرد.

او یک روز قبل در ریاض، با عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن دیدار و گفتگو کرد.

این سفر در شرایطی انجام می شود که چند روز قبل، سازمان ملل اعلام کرد شمار کشته شدگان حمله هوایی روز سه شنبه ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی به بازاری در استان حجه در شمال یمن به ۱۱۹ تن افزایش یافت.

ارتش آمریکا: روسیه با توپخانه به مواضع مخالفان اسد حمله می کند

تصویر آرشیوی از خلبانان روس در سوریه

ارتش آمریکا می گوید روسیه بیشتر هواپیماهای تهاجمی خود را از سوریه خارج کرده است.

ارتش آمریکا روز جمعه گفت با این حال، روسیه بطور کامل به جای استفاده از هواپیما، با توپخانه به مواضع مخالفان بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه حمله می کند و با این روش از ارتش سوریه پشتیبانی می کند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز دوشنبه گذشته در گفتگو با همتای سوری خود اعلام کرد که به بخش عمده نیروهای مسلح کشورش مستقر در سوریه دستور داده که خاک این کشور را ترک کنند.

یک فرمانده آمریکایی در "ستاد فرماندهی مرکزی" آمریکا به خبرنگاران گفته است که روسیه همچنان هلی کوپتر و چند هواپیمای باری در سوریه دارد.

قاضی فدرال برزیل مانع حضور داسیلوا در کابنیه رئیس جمهوری شد

داسیلوا با اتهامات فساد رو به رو است.

یک قاضی دادگاه عالی فدرال برزیل در حکمی مانع آن شد که لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس جمهوری سابق برزیل، رئیس دفتر دیلما روسف رئیس جمهوری فعلی این کشور شود.

پیشتر، دیلما روسف در حکمی "لوئیز لولا داسیلوا" را به سمت رئیس دفتر خود برگزید که با اعتراض گسترده برزیلی ها همراه بود.

داسیلوا با اتهامات فساد رو به رو است و سمت رئیس دفتری در کابینه خانم روسف به او کمک می کرد که با این اتهامات مواجه نشود. قاضی دادگاه برزیلی گفته است که سمت جدید می تواند تقلب علیه قانون اساسی برزیل تلقی شود.

مقامات کابینه برزیل از مصونیت قضایی در دادگاه کیفری برخوردار هستند و تنها در دیوان عالی می توان آنها را محاکمه کرد.

داسیلوا که بین سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۰ رئیس جمهوری برزیل بود، متهم است که درگیر یک پرونده رشوه دو میلیارد دلاری است. گفته شده رشوه را بزرگترین شرکت ساخت و ساز و مهندسی کشور در ازای دریافت قراردادهای بسیار بزرگ شرکت انرژی نیمه دولتی پتروبراس پرداخت کرده است.

چند مقام دیگر متحد روسف و مدیران سابق پتروبراس نیز در این پرونده متهم هستند.

سقوط هواپیمای مسافربری در روسیه؛ ۶۲ نفر کشته شدند

نیروهای امدادی روسیه در محل سقوط هواپیمای روسی.

یک هواپیمایی که از دبی پرواز کرده بود، در هنگام فرود در روسیه سقوط کرد و همه ۶۲ سرنشین آن کشته شدند.

این حادثه ساعت ۳ و ۵۰ دقیقه بامداد شنبه به وقت مسکو، زمانی رخ داد که هواپیما قصد داشت در فرودگاه شهر رستوف-نا-دونو (Rostov-on-Don) در جنوب روسیه فرود بیاید که سقوط کرد و منفجر شد.

دست کم ۵۵ مسافر و هفت خدمه این هواپیما در نزدیکی شهر " راستف نا دونو" کشته شدند.

هنوز دلیل سقوط این هواپیما مشخص نیست اما برخی رسانه ها گزارش کردند که "دید کم و وضعیت بد جوی" علت‌های احتمالی سقوط هواپیما بود. همزمان گزارش دیگری به "آتش گرفتن هواپیما" یا "وقوع انفجار" اشاره دارد.

رسانه های روسیه فیلمی منتشر کرده اند که نشان می دهد هواپیما قبل از سقوط آتش گرفته بود.

تصویری که از لحظه سقوط هواپیما منتشر شده است

مقام های محلی می گویند هواپیما حدود دو ساعت دور فرودگاه پرواز کرد تا در فرصت مناسب فرود بیاید اما نهایتا سقوط کرد.

مسئولان اضطراری روسیه اعلام کردند این هواپیمای مسافربری بوئینگ به خط "فلای دبی" که نام عربی آن "دبی الطیران" تعلق داشت که پروازهای ارزان قیمتی به دهها نقطه جهان دارد.

این یک شرکت دولتی است که پرواز های ارزان قیمت دارد و با شرکت هواپیمایی امارات مرتبط است. این هواپیما از سال ۲۰۱۳ به روسیه پرواز می کرده است.

دومین سقوط در یکسال اخیر

سقوط هواپیمای "فلای دبی" دومین سانحه هوایی روسیه در یکسال اخیر است.

چهارماه پیش، یک هواپیمای مسافربری روسی با ۲۲۴ سرنشین ابتدای آبان هنگام بازگشت از "شرم الشیخ" مصر به روسیه در صحرای سینا سقوط کرد و کلیه سرنشینانش کشته شدند.

بیشتر مسافران آن سانحه را گردشگران روسی تشکیل می دادند که از منطقه توریستی شرم الشیخ به سن پترزبورگ باز می گشتند. سه اوکراینی هم در هواپیما بودند.

این حادثه در حالی روی داد که کمی بعد اعلام شد که هواپیمای روسی به خاطر انفجار در داخل آن سقوط کرد.

گروه داعش مدعی است که انفجار این هواپیما توسط عوامل آنها انجام شده است.

حمله مسلحانه به یک قاضی بازنشسته در استان البرز

افراد مسلح یک قاضی بازنشسته را در شهر هشتگرد به رگبار بستند که در جریان این حمله قاضی بازنشسته کرجی مجروح و همراهش کشته شد.

حاجی رضا شاکرمی، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان البرز به خبرگزاری قوه قضاییه خبر داد که این قاضی حدود پنج سال پیش بازنشسته شده و به کار وکالت مشغول بود.

بنا بر این گزارش، این قاضی به همراه دوستش پنج‌شنبه شب در باغی در اطراف هشتگرد حضور داشت که مورد حمله افراد مسلح قرار گرفت.

این مقام قضایی عنوان کرد که عوامل این حادثه و انگیزه افراد مسلح هنوز شناسایی نشده و پرونده در مرحله تحقیقات اولیه است.

جزئیات بیشتری از این حمله مسلحانه منتشر نشده است.

صلاح عبد السلام از مظنونان حملات تروریستی پاریس دستگیر شد

صلاح عبد السلام، یکی از مظنونان حملات تروریستی پائیز گذشته در پاریس، پس از چهار ماه فرار از دست ماموران پلیس، در نهایت روز جمعه در درگیری با نیروهای امنیتی در پایتخت بلژیک دستگیر شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مشخص نیست آیا او در جریان درگیری با ماموران امنیتی زخمی شده است یا خیر. گزارش های اولیه حاکی از زخمی شدن او از ناحیه پا در اثر شلیک گلوله بود.

بر اساس همین گزارش، فرد دیگری در جریان عملیات امروز زخمی و به همراه یک نفر دیگر توسط نیروهای پلیس دستگیر شده است.

صلاح عبد السلام متولد بلژیک و شهروند فرانسه است و پس از حملات ترویستی مرگبار نوامبر ۲۰۱۵ در سه نقطه از شهر پاریس، نیروهای امنیتی فرانسه و بلژیک به دنبال دستگیری او بوده‌اند.

اندکی پس از انتشار خبر دستگیری او، رسانه های محلی بلژیک از وقوع دو انفجار در منطقه مولنبیک، که عملیات امروز در آن انجام شد، خبر دادند. هنوز دلیل وقوع این انفجارها مشخص نیست.

نیروهای امنیتی پس از آن که اوایل هفته اثر انگشت او را در آپارتمانی در یک منطقه دیگر بروکسل یافتند، پس از ردیابی و انجام تحقیقات، امروز برای دستگیری او به ساختمانی در مولنبیک حمله کردند.

صلاح عبدالسلام یکی از چند مظنون اصلی ارتباط با حملات همزمان آبان ماه گذشته در پایتخت فرانسه است؛ حملاتی که منجر به مرگ ۱۳۰ نفر و مجروح شدن بیش از ۳۵۰ نفر شد.

بلافاصله پس از دستگیری او، شارل میشل نخست وزیر بلژیک جلسه‌ای اضطراری با فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه، که برای شرکت در نشست سران اتحادیه اروپا به بروکسل رفته است، برگزار کرد.

از جزئیات این جلسه خبری منتشر نشده است. اما آقای اولاند در نشست خبری مشترک پس از آن دیدار، با بیان این که دستگیری‌های امروز به کشف حقیقت و اجرای عدالت کمک خواهد کرد، خواستار استرداد مظنونان به فرانسه شد.

شارل میشل نیز از ارائه جزئیات بیشتر درباره دو مظنون دیگر دستگیر شده خودداری کرد و گفت باید تحقیقات به صورت کامل انجام شود. به گفته او، تنها دادستان کل کشور است که می‌تواند درباره شواهدی که منجر به دستگیری مظنونان شد، توضیح بدهد.

در طول این چند ماه که تحقیقات ماموران امنیتی فرانسه و سایر کشورهای اروپایی برای یافتن عوامل حملات تروریستی پاریس ادامه داشت، چندین نفر دستگیر و چند نفر هم در درگیری با ماموران کشته شده اند.

عبدالحمید اباعود، شهروند ۲۷ ساله بلژیکی مراکشی تبار و مغز متفکر حملات ترویستی پاریس، چند روز بعد از آن حملات، در جریان درگیری با ماموران امنیتی در حومه پاریس کشته شد.

نگرانی کاخ سفید از بستن رسانه ها توسط دولت ترکیه

روزنامه زمان

کاخ سفید مقابله دولت ترکیه با روزنامه ها و رسانه های آن کشور، خاصه مصادره "زمان" پر تیراژ ترین روزنامه کشور را مورد انتقاد قرار داد.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید روز پنج شنبه گفت ایالات متحده آمریکا از اقدام مقام های ترکیه در بستن روزنامه ها و مداخله در امور رسانه ها نگران است.

جاش ارنست از دولت ترکیه خواست تضمینی بدهد که با همه رسانه های آن کشور رفتاری برابر و قانونی داشته باشد چون در یک جامعه دموکراتیک نظرات انتقادی باید مورد تشویق قرار گیرد و نه تنبیه.

پرویز مشرف برای مداوا به دوبی رفت

پرویز مشرف قرار است به اتهام های مختلف از جمله ترور بی نظیر بوتو محاکمه شود.

پرویز مشرف، رئیس جمهوری نظامی سابق پاکستان بعد از سه سال ممنوعیت خروج از کشور، اجازه یافته است برای مداوا به دوبی برود.

آقای مشرف بامداد جمعه با اسکورت نظامی از خانه خود در کراچی به دوبی رفت.

پرویز مشرف قرار است به اتهام های مختلف از جمله ترور بی نظیر بوتو رهبر اپوزیسیون وقت و خیانت به کشور محاکمه شود.

انتظار می رود مشرف بعد از مداوا به کشورش بازگردد.

تظاهرات عراقی ها علیه فساد در دولت

حامیان مقتدی صدر، روحانی پرنفوذ شیعه عراقی سعی دارند سیم های خاردار در منطقه سبز بغداد را بردارند - ۲۸ اسفند ۱۳۹۴

هزاران عراقی در تظاهراتی روز جمعه در نزدیکی منطقه سبز به فساد گسترده در کشور اعتراض کردند.

مقتدی صدر روحانی پرنفوذ شیعه رهبری تظاهرات را برعهده داشت.

پلیس ضدشورش به رهبران اعتراض اجازه داد با عبور از سیم خاردار وارد منطقه به شدت حفاظت شده "سبز" بغداد شوند. دراین منطقه ساختمان های دولتی، پارلمان، و سفارتخانه ها واقع شده است.

​جمعیت یک صدا شعار می دادند کشور را از شر دزدان پاکسازی کنیم.

خوش تیپ ترین دیپلمات کیست؟

جاستین ترودو نخست وزیر کانادا در گفتگو با سردبیر بلومبرگ در نیویورک - ۲۷ اسفند ۱۳۹۴

جاستین ترودو، گوی خوش تیپ ترین دیپلمات را ربود.

به نوشته سایت GQ با اینکه هنوز خیلی تا پایان سال میلادی برای انتخاب خوش لباس ترین سیاستمدار باقی مانده، نخست وزیر ۴۴ ساله کانادا با کت و شلواری که پنجشنبه شب در نیویورک به تن داشت، عنوان خوش تیپ ترین مرد دیپلمات ۲۰۱۶ را از آن خود کرد.

ترودو بعد از ملاقات با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، برای شرکت در کنفرانس "جوایز کاتالیست" به هتل والدورف آستوریای نیویورک رفت و با کت و شلوار سرمه ای اش، که گویی که از صفحات مجله مد در آمده بر روی فرش آبی قدم گذاشت و تحسین همگان را برانگیخت.

کنفرانس جوایز کاتالیست هر ساله کارشناسان را از سراسر جهان برای گفت و گو در مورد رهبری فراگیر و دیگر عوامل مهم مربوط به زنان گرد هم می آورد.

در این گردهم آیی از جاستین ترودو و فعالیت هایش در جهت حقوق زنان تقدیر شد.

نخستن ژنرال زن به فرماندهی رزمی در ارتش آمریکا منصوب شد

لوری رابینسون ژنرال نیروی هوایی آمریکا

لوری رابینسون، ژنرال نیروی هوایی آمریکا به عنوان رئیس بعدی فرماندهی شمالی ارتش آمریکا برگزیده شده است.

او نخستین زنی است که رهبری یک فرماندهی رزمی آمریکا را بر عهده می گیرد.

این گزینش را که باید به تصویب سنا برسد، اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا روز جمعه در واشنگتن اعلام کرد.

این یکی از پست های ارشد در ارتش آمریکا است و رابینسون را، که اینک فرمانده نیروهای هوایی آمریکا در منطقه اقیانوسیه است، به ژنرال ارشد ناظر بر فعالیت ها در آمریکای شمالی تبدیل خواهد کرد.

نمایش های نهنگ قاتل در پارک های تفریحی سی ورلد متوقف می شود

نهنگ قاتل در نمایشی در کالیفرنیا

شرکت "سی ورلد" اعلام کرده است ماهی های "نهنگ قاتل" که در حال حاضر در تاسیسات آن زندگی می کنند، آخرین خواهند بود زیرا پرورش آنها را بی درنگ متوقف می سازد و نمایش های آبی آنها را برای تماشاچیان به تدریج حذف می کند.

این اقدام نزدیک به سه سال پس از آن که "سی ورلد" در یک فیلم مستند بنام "ماهی سیاه" به دلیل رفتار با ماهی های نهنگ قاتل و شیوه کار مربیان زیر فشار فعالان طرفدار حقوق حیوانات قرار گرفت، صورت می گیرد.

این شرکت قبلا برنامه هایی را برای پایان دادن به نمایش ها در پارک شهر "سن دیگو" در ایالت کالفرنیا اعلام کرده بود.

مدیر "سی ورلد" گفت شرکت توجه خود را به رویارویی های جدید، الهام بخش و طبیعی تر نهنگ قاتل با برنامه های آموزشی که بر غنی سازی، تمرین و سلامت تعداد باقیمانده آنها تاکید دارد، معطوف خواهد داشت.

نمایش های نهنگ های قاتل در سن دیگو در ۲۰۱۷ و در پارک های تفریحی سن آنتونیو و اورلاندو در ۲۰۱۹ تمام خواهد شد.

یک روز پس از تحریم های آمریکا، کره شمالی یک موشک بالستیک پرتاب کرد

یک مرد در حال تماشای تصاویر تلویزیونی اقدام موشکی روز جمعه کره شمالی.

تنها یک روز پس از وضع تحریم های جدید آمریکا علیه کره شمالی، این کشور بار دیگر دست به آزمایش موشک های بالستیک زد. آزمایش موشک بالستیک میان برد از سوی کره شمالی، خشم همسایه جنوبی این کشور را نیز در پی داشته است.

روز جمعه به وقت محلی پیونگ یانگ، کره شمالی یک موشک بالستیک شلیک کرد که در آب های شرقی کره شمالی فرود آمده است.

این موشک که ۸۰۰ کیلومتر را طی کرده نخستین موشک کره شمالی از سال ۲۰۱۴ به حساب می آید که قابلیت رسیدن به ژاپن را دارد.

وزیر دفاع کره جنوبی ضمن محکوم کردن آزمایش موشکی کره شمالی، این گونه اقدامات را منجر به تهدید صلح و امنیت شبه جزیره کره دانست.

او گفت: "ارتش ما از وضعیت پیشرفت کره شمالی در زمینه فن آوری موشکی آگاه است. این آزمایش موشکی کره شمالی، حمله ای مستقیم به قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل بوده و تهدیدی جدی علیه صلح و ایمنی شبه جزیره کره است. ارتش ما آماده مقابله کامل با هرگونه تحرک کره شمالی است که امنیت کره جنوبی را به خطر اندازد."

یک روز پیش از این آزمایش، آمریکا سری جدید از تحریم ها را بر علیه کره شمالی وضع کرد. اوباما همچنین از بانک ها خواسته تا دارایی های پیونگ یانگ را مصادره کنند.

این تحریم ها در واکنش به آزمایش های موشکی و هسته ای اخیر کره شمالی وضع شده که طبق قطعنامه های شورای امنیت ممنوع است.

چین، یکی از حامیان اصلی کره شمالی هم در اعتراض به تحریم های جدید آمریکا، آنها را یک جانبه و تنش زا نامیده است.

چین ضمن موافقت با تحریم های سازمان ملل بر علیه کره شمالی، مذاکره را تنها راه حل و فصل بحران تسلیحاتی این کشور دانسته است.

سازمان ملل: تعداد کشته شدگان حمله هوایی ائتلاف عربستان در یمن به ۱۱۹ نفر رسید

شمار کشته شدگان حمله هوایی روز سه شنبه ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی به بازاری در استان حجه در شمال یمن به ۱۱۹ تن رسید.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، یونیسف، یک نهاد سازمان ملل متحد می گوید ۲۲ کودک در بمباران کشته شدند و ۴۷ نفر نیز مجروح شدند.

از مارس سال ۲۰۱۵ میلادی که ائتلاف به رهبری عربستان سعودی حملات هوایی را برای حمایت از دولت شناخته شده یمن در برابر شورشیان حوثی آغاز کرد، این بالاترین رقم کشته شدگان در یک حمله است.

یونیسف حمله را به شدت محکوم کرد. بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد خواست در باره این واقعه تحقیق شود.

سازمان جهانی بهداشت می گوید از زمان آغاز مناقشه در یمن تاکنون بیش از ۶۲۰۰ تن کشته شده اند، و سازمان ملل متحد نسبت به بروز یک فاجعه انسانی در یمن هشدار داده است.

رئیس سازمان تجارت جهانی: همکاری با ایران بستگی به پیشنهادهای تهران دارد

روبترو آزوادو رئیس سازمان تجارت جهانی در کیپ تاون آفریقای جنوبی گفت "ما در مراحل اولیه قرار داریم، اما فکر می‌کنم حسن نیت و تعامل در این مسیر وجود دارد."

روبرتو آزوادو رئیس سازمان تجارت جهانی روز پنجشنبه از تمایل اعضای این سازمان برای تعامل با ایران خبر داد و گفت این نهاد مشتاق همکاری با ایران است، اما این امر بستگی به پیشنهادهای ایران دارد.

ایران به عنوان بزرگترین اقتصاد خارج از سازمان تجارت جهانی، پیشتر از علاقه خود برای پیوستن به این سازمان به عنوان گامی برای عادی سازی تجارت بین‌المللی به مجرد رفع تحریم‌ها خبر داده بود.

عضویت در این سازمان می‌تواند به بهبود وضعیت اقتصادی ایران و تعامل با کشورهای دیگر کمک کند.

روبترو آزوادو طی یک نشست خبری در کیپ تاون در آفریقای جنوبی گفت "ما در مراحل اولیه قرار داریم، اما فکر می‌کنم حسن نیت و تعامل در این مسیر وجود دارد و امیدوارم که این فرآیند تا حد ممکن به سرعت به پیش رود."

ایران از سال ۱۳۸۴ به عنوان عضو ناظر سازمان تجارت جهانی درآمده است. اما همچنان تلاش‌ها برای عضویت کامل آن در این سازمان ادامه دارد.

سازمان تجارت جهانی، سازمانی بین‌المللی است که قوانین جهانی تجارت را تنظیم و اختلافات بین اعضا را حل و فصل می‌کند. مقر این سازمان که ۱۶۲ عضو دارد، در شهر ژنو سوئیس قرار دارد.

رئیس جمهوری سوئیس پیشتر در سفر اخیر خود به ایران اعلام کرده بود که از پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی حمایت می‌کند.

۱۰ نسل کشی وحشتناک در تاریخ

یک کرد عراقی در قبرستان قربانیان حمله شیمیایی سال ۱۹۸۸ یا کشتار انفال

هرچند در تعریف نسل کشی اختلاف نظرهایی وجود دارد، اما بطور کلی به نابودی عمدی یک نژاد اشاره دارد که در جوامع قدیمی و مدرن به دلایل متفاوت صورت گرفته است.

به نوشته "لیست ورس" ده مورد دهشتناک نسل کشی در تاریخ بشر، از این قرار است که وحشتناک ترین آنها را در پایین فهرست زیر و در رتبه یک می خوانید.

۱۰ - نسل کشی انفال

"لیست ورس" می نویسد کردها یک قوم باستانی ایرانی هستند که در چندین کشور در خاورمیانه پراکنده اند. تخمین زده می شود کمتر از بیست درصد جمعیت عراق کرد هستند و اکثرا در شمال کشور بسر می بردند همیشه با دولت در تقابل بوده اند، تنش ها در جریان جنگ ایران و عراق اوج گرفت و رژیم صدام حسین آنچه را پیکار انفال نامیده شد، در سال ۱۹۸۸ آغاز کرد.

رهبری پیکار را علی حسین المجید پسر عموی صدام برعهده داشت که با استفاده از مواد شیمیایی از جمله گار خردل، سارین، و گاز ضد اعصاب وی اکس، به "علی شیمیایی" مشهور شد. تخمین زده می شود بیش از ۱۸۰ هزار کرد کشته شدند. او توسط ارتش آمریکا دستگیر و به جرم ارتکاب جنایات جنگی اعدام شد.

۹ - نسل کشی موریوری

مائوری ها مردم بومی جزایر پلینزی نیوزلند هستند، که حدود ۸۰۰ سال در منطقه زندگی می کردند. حدود ۵۰۰ سال پیش،گروهی از مائوری ها به جزایر چاتام مهاجرت کردند و جامعه ای را که بر زندگی صلحجویانه متمرکز بود بنا نهادند و خود را "موریوری" نامیدند.

بقیه، قبایل جنگجوی مائوری بزودی با آمریکایی ها و اروپایی ها تماس برقرار کردند، در حالی که جلسات اولیه گاهی با خوردن خارجیان پایان می یافت. در آغاز ۱۸۳۵، مائوری های بسیار مسلح وارد جزایر چاتام شدند و به کشتن و خوردن خویشاوندان بی دفاع خود پرداختند. آنهایی که جان بدر بردند، برده می شدند و ناچار بودندبا مائوری ها ازدواج کنند. در کمتر از ۳۰ سال فقط ۱۰۱ موریوری باقی ماندند. آخرین نفر با خون خالص موریوری در سال ۱۹۳۵ مرد.

۸- نسل کشی رواندا

مانند مائوری و موریوری، هوتوها و توتسی ها احتمالا اجداد مشترک دارند. در حقیقت بین آنها تا پیش از ورود امپریالیست های بلژیکی و آلمانی اختلاف زیادی وجود نداشت. اروپایی ها دو گروه را اکثر بر زمینه های اقتصادی تقسیم کردند و توتسی ها ثروتمندتر شدند.

توتسی ها سال ها طبقه حاکم در رواندا بودند، و احکام و مقررات خود را در برخی موارد با خشونت علیه مردم هوتو اجرا می کردند. اما در اوائل دهه ۱۹۹۰ قیام آغاز شد و هوتی ها در کشتار جمعی توتسی ها درگیر شدند. صدها هزار نفر کشته شدند – شیوه ترجیحی اعدام استفاده از قمه بود، زیرا مهمات بسیار گران و تهیه آن دشوار بود.

۷- قحطی سیب زمینی ایرلند

در حالی که بریتانیا نمی تواند مستقیما مسئول بلایی که قحطی سیب زمینی ایرلند موجب شد شناخته شود، اما مورخان گفته اند قصور بریتانیا از اقدام مناسب می تواند به معنای نسل کشی باشد. برای قرن ها، خونریزی بین بریتانیایی های پروتستان و ایرلندی های کاتولیک در جریان بوده است، و تا امروز با اقدامات گروه های جدایی خواه مانند "ارتش جمهوریخواه ایرلند" ادامه دارد.

بین ۱۸۵۲-۱۸۴۶ هزاران نفر در اثر بیماری و گرسنگی جان سپردند. زمینداران ثروتمند بریتانیایی کشاورزان را وقتی قادر به پرداخت اجاره نبودند، از زمین هایشان بیرون می کردند. در نتیجه، یک میلیون ایرلندی مردند، و یک میلیون دیگر ناچار به مهاجرت شدند.

۶- نسل کشی پیگمی

قبایل پیگمی در آفریقای مرکزی یافت می شوند. آنها که اکثرا بدوی و جنگل نشین هستند، در جریان جنگ های داخلی کنگو در منطقه به شدت آسیب دیدند.

نمایندگان پیگمی به سازمان ملل متحد متوسل شدند و ادعا کردند که جناح های شورشی، مانند جنبش برای آزادی کنگو، مردم آنها را شکار می کنند و می خورند. فقط ۵۰۰ هزار پیگمی باقی مانده است، و تعداد آنها در برابر کشتار و جنگ زدایی به شدت رو به کاهش می رود.

۵- نسل کشی آمریکاییان بومی

تعیین تعداد آمریکاییان بومی پیش از ورود کریستوفر کلمبوس غیر ممکن است، اما تخمین های محافظه کارانه معمولا این رقم را حداقل یک میلیون نفر می داند. در سال های بعد ۱۴۹۲ میلادی اروپاییان وارد شدند، هر موجی برای کنترل منابع طبیعی دنیای جدید از گروه قبلی مصمم تر بود. مردم بومی تنها مانع در برابر آنها بودند.

در آمریکای جنوبی، فرانسیسکو پیزارو، مردم "اینکا" را قصابی کرد. در مکزیک، هرنان کورتز آزتک ها را نابود کرد. اما ویران کننده ترین از همه برای مردم بومی بیماری بود – بویژه آبله - که هیچ مصونیتی در برابر آن نداشتند.

میلیون ها بومی نابود شدند، تا جایی که گرگ ها آنها را در حالی که در روستاهایشان سرگردان بودند می بلعیدند. امروز جمعیت آمریکاییان بومی پراکنده هستند، و بسیاری از قبایل و سنت های قدیمی برای همیشه از بین رفته است.

۴- "نسل های به سرقت رفته" ابوریجینال ( ساکنان بومی استرالیا)

ابوریجینال ها از جمله قدیمی ترین نژادها در سراسر جهان هستند. آزمایش های اخیر "دی ان ای" حاکی است آنها ریشه ای آسیایی دارند، که ۵۰ هزار سال پیش یا بیشتر وارد استرالیا شدند. از آغاز ۱۹۰۹ ( که تا دهه ۱۹۷۰ ادامه یافت) دولت استرالیا سیاست دور کردن اطفال ابوریجینال از پدران و مادرانشان را به اجرا گذاشت.

انگیزه دقیق این عمل هنوز مورد بحث است، برخی ادعا می کنند برای "حفاظت" از آنها در برابر شیوه های بدوی والدینشان بود. دیگران معتقدند بچه ها یا برای جلوگیری از ازدواج با سفید پوستان، یا ترغیب به آن، برده می شدند. مورخان در این باره که آیا این اقدام به معنای نسل کشی بود یانه بحث می کنند، اما در ۲۰۰۸، دولت استرالیا رسما از "نسل به سرقت رفته" عذر خواهی کرد.

۳- نسل کشی ارامنه

امپراتوری عثمانی مسئول بسیاری از موارد بزرگ نقض حقوق بشر بود، اما هیچکدام وحشیانه تر از نسل کشی ارامنه نبود. از آغاز ۱۹۱۵، در حالی که بقیه جهان مشغول جنگ جهانی اول بود، عثمانی ها ارامنه را هدف گرفتند.

این نسل کشی، هر چند به اندازه هالوکاست شناخته شده نیست، اما بسیار دهشتناک بود. مردان قصابی می شدند، و زنان و کودکان را به راه پیمایی های مرگ با عبور از صحرای سوریه مجبور می کردند. تمامی روستاها با ساکنانشان به آتش کشیده می شدند، و قایق های پر از ارامنه به دریای سیاه برده می شوند و غرق می شدند.

۲- نسل کشی بوسنی

فروپاشی اتحاد شوروی پیامدهای سیاسی و اجتماعی گسترده ای داشت، هیچکدام ویران کننده تر از آنچه در یوگوسلاوی سابق اتفاق افتاد نبود. از آغاز ۱۹۹۰، کشور به جمهوری هایی تقسیم شد، و تنش های قومی شدید و دربدری مردم را به دنبال آورد.

بدترین جنایت ها در بوسنی اتفاق افتاد، در آنجا ژنرال راتکو ملادیچ، رهبری اعدام هزاران مسلمان بوسنیایی و صرب را در کوشش برای "پاکسازی قومی" منطقه بر عهده گرفت.

۱- هالوکاست

از زمان های قدیم، یهودیان توسط مصریان، رومن ها و مسیحیان هدف آزار قرار گرفته اند. اما کمتر یک نسل کشی به فراگیری هالوکاست نازی ها بوده است: "راه حل نهایی" آدولف هیتلر برای مساله یهودیان.

مهم است وضعیت اقتصادی و اجتماعی آلمان در سال های پس از جنگ جهانی اول را فهمید. در معرکه هرج و مرج برآمده از آن، هیتلر پیام نفرت خود را تبلیغ می کرد و از یهودیان به عنوان سپر بلای از دست دادن شکوه آلمان استفاده می کرد.

بقیه در تاریخ ثبت شده است. یهودیان دسته دسته به محله های محاصره شده "گتو ها" رانده می شدند و سپس با قطار به "اردوگاه ها" برده می شدند و در آنجا شکنجه و کشته می شدند. تا ۱۹۴۵، وقتی اردوگاه ها آزاد شدند، دست کم شش میلیون یهودی کشته شده بودند.

گروه "بازهای آزادی کردستان" مسئولیت حمله مرگبار یکشنبه را پذیرفت

این دومین حمله تروریستی "بازهای آزادی کردستان" در ماههای اخیر بود.

یک گروه پیکارجوی کرد به نام "بازهای آزادی کردستان" مسئولیت حمله مرگبار یکشنبه شب در آنکارا برعهده گرفت.

این گروه که با نام اختصاری ت‌اک شناخته می شود در بیانیه ای اینترنتی ادعا کرده اقدام آنها در تلافی به حملات ارتش ترکیه در نواحی کرد نشین جنوب ترکیه صورت گرفته است.

روز یکشنبه انفجار بزرگ در یکی از میدان های اصلی آنکارا، پایتخت ترکیه ۳۷ کشته برجای گذاشت.

تنها یک روز بعد از این بمب گذاری، ترکیه حزب کارگران کردستان، پ‌کا‌کا را عامل احتمالی بمبگذاری مرگبار روز یکشنبه در آنکارا دانست.

احمد داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه، روز دوشنبه پس از عیادت از زخمی های حادثه در بیمارستان اعلام کرد شواهد موثقی نشان می دهد پ‌کا‌کا در این حمله دست داشته است.

در حالی اکنون گروه "بازهای آزادی کردستان" مسئولیت این حمله تروریستی را بر عهده گرفته که این گروه، انشعابی از حزب کارگران کردستان موسوم به پ‌کا‌کا است.

پیشتر مقام های ترکیه اعلام کرده بودند یک دختر در حمله آنکارا دست داشته، که در بیانیه روز پنجشنبه "بازهای آزادی کردستان" تایید شده که نام دختر بمب گذار انتحاری "سحر چاگلا دمیر" است و اعلام کرده، او نخستین دختر کرد بوده که اقدام به حمله انتحاری کرده است.

اواخر بهمن ماه نیز انفجار دیگری در آنکارا روی داد که ۲۹ نفر کشته شدند. در آن حمله هم، گروه "بازهای آزادی کردستان"، مسئولیت را بر عهده گرفت.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG