لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ایران ۰۰:۱۷

سرخط خبرها

ادامه دیدارهای ترامپ با چهره‌های سیاسی برای تعیین اعضای تیم دولت جدید آمریکا

دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا این روزها مشغول بررسی گزینه های مورد نظر خود برای پر کردن سمت های ارشد دولتی است و در این مسیر رشته دیدارهایی را با برخی از چهره های ارشد سیاسی از دو حزب جمهوریخواه و دموکرات برقرار کرده است.

آقای ترامپ روز دوشنبه با مری فالین فرماندار اوکلاهما در برج ترامپ دیدار کرد. فالین از نامزدهای احتمالی وزارت کشور به شمار می رود. خبرگزاری اسوشیتدپرس به نقل از خانم فالین گفت که درباره طیفی از مسائل با آقای ترامپ گفت و گو کرده ولی هنوز پیشنهادی در دولت آینده وی به او ارائه نشده است.

آقای ترامپ پیشتر در روز دوشنبه با اسکات براون سناتور سابق ماساچوست ملاقات کرد. پیش بینی می شود که این چهره جمهوریخواه و عضو گارد ملی ارتش آمریکا از گزینه های ترامپ برای وزارت امور نظامیان کشور باشد. او به خبرنگاران گفت که گمان می کند بهترین شخص برای این سمت باشد. او گفت اولویت هایش مبارزه برای مسائل مرتبط با سلامت روانی نظامیان بازگشته به کشور از جنگ و تمهیدات پیشگیرانه از خودکشی در میان آنان است.

گفته می شود آقای ترامپ قرار است در دوشنبه با دکتر جرومی ادمز کمیسر بهداشت ایالت ایندیانا که در زمان فرمانداری مایک پنس به این سمت منصوب شده بود، در نیویورک دیدار کند.

او همچنین با تاسلی گابارد عضو دموکرات مجلس نمایندگان که در جریان انتخابات از حامیان برنی سندرز و مخالف هیلاری کلینتون بود دیدار می کند.

نشریه نورت استیت جورنال می نویسد گابارد اولی عضو هندوی کنگره امریکا است که در ماه نوامبر برای سخت تر کردن قوانین پذیرش مهاجران از عراق و سوریه با جمهوریخواهان همصدا شد.

او همچنین در سال ۲۰۱۴ خواستار سخت شدن قوانین صدور ویزا برای بریتانیا، آلمان، فرانسه و دیگر کشورهای اروپایی شد که جمعیت «مسلمان افراطی» دارند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده طی آخر هفته ای که گذشت، در دفتر کارش در منهتن و نیوجرسی میزبان رشته دیدارهای فوق بود. از جمله کسانی که دونالد ترامپ با آنها دیدار کرده، میت رامنی است که گفته می شود یکی از گزینه های اصلی برای سمت وزارت خارجه است.

ژنرال جیمز متیس، یک نظامی باسابقه نیز یکی از گزینه‌های اصلی رئیس جمهوری منتخب آمریکا برای وزارت دفاع ایالات متحده است،.

آقای ترامپ از ۲۰ ژانویه ۲۰۱۷ کار خود را به عنوان رئیس جمهوری آمریکا رسما آغاز می کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

انتقاد از دونالد ترامپ در مراسم اهدای جوایز موسیقی آمریکا

مراسم اهدای جوایز موسیقی آمریکا، یکشنبه بیستم ماه نوامبر در سالن تئاتر «مایکروسافت» در لس آنجلس برگزار شد. اجرای برنامه بر عهده مانکن مشهور جی جی حدید و کمدین، جی فروآ بود که از دید برخی ترکیب خوبی نبودند اما شوخی های هر کدام، جداگانه، با استقبال تماشاگران روبرو شد.

جی جی حدید با همسر رئیس جمهوری آینده آمریکا شوخی کرد و شباهت سخنرانی او در کنوانسیون حزب جمهوریخواه با سخنرانی میشل اوباما را دست انداخت.

خود دونالد ترامپ هم چندین بار سوژه قرار گرفت. هنرمندانی چون استینگ و «گرین دی» به شدت از رئیس جمهوری آینده آمریکا انتقاد کردند. گرین دی یک ترانه اعتراضی در مورد ریاست جمهوری ترامپ نیز خواند که طرفدارانش در شبکه های اجتماعی بیشتر از مخالفانش بود. در حالی که مخالفان می گویند او این ترانه را خواند تا شهرت از دست رفته اش را بازپس بگیرد، بسیاری او را به خاطر صراحت در ابزار عقیده ستودند.

استینگ، که جایزه یک عمر دستاورد را گرفت در سخنانش از نگرش ترامپ نسبت به مسأله مهاجرت انتقاد کرد. او گفت خودش در عرصه موسیقی آمریکا یک مهاجر است و موسیقی راک را بهترین محصول صادره شده به آمریکا خواند که پذیرای هر نژاد و رنگی است.

آریانا گرانده، مهمترین جایزه موسیقی آمریکا را به خانه برد و به عنوان هنرمند برتر سال انتخاب شد. او در این قسمت با خوانندگانی چون جاستین بیبر، ریانا و سلنا گومز رقابت می کرد.

گومِز، جایزه بهترین هنرمند زن راک-پاپ را گرفت و برای نخستین بار پس از انتشار خبر بستری شدنش در انظار عمومی حاضر شد. این هنرمند بیست و چهار ساله در ماه اوت گفت که به دلیل افسردگی، اضطراب و بیماری لوپوس، برای مدتی کار هنری را کنار خواهد گذاشت.

او در سخنانش گفت به عکسهای اینستاگرام دوستانتان توجهی نکنید. ببینید چه در قلب آنها می گذرد.

در بخشی از مراسم، خواهر پرینس، ستاره فقید موسیقی پاپ از برادرش یاد کرد. پرینس، در قسمت موسیقی متن برای فیلم «باران ارغوانی» محصول سال ۱۹۸۴ نامزد دریافت جایزه شده بود و با موسیقی متن فیلمهای جدیدی چون جنگ ستارگان: نیرو بر می خیزد در این بخش رقابت کرد و جایزه را از دست آنها ربود.

دریک، که با نامزدی در سیزده بخش پیشتاز بود جوایز بهترین هنرمند هیپ هاپ، بهترین ترانه و آلبوم را برای Views دریافت کرد ؛ آلبومی که یک میلیارد بار در اپل موزیک گوش داده شد و رکورد زد.

زین ملک، یکی از اعضای گروه One Direction نیز جایزه هنرمند جدید سال را به خانه برد.

از میان اجراهای شب، با توجه به غیبت بسیاری از ستاره ها در مراسم ، اجرای The Weeknd و لیدی گاگا بیشتر از دیگران مورد استقبال قرار گرفت.

رئیس گروه اتحاد علیه ایران هسته ای: به شرکت‌های غربی درباره احتمال تغییر در برجام هشدار دادیم

گروه غیردولتی «اتحاد علیه ایران هسته ای» به بانکها و شرکت‌های اروپایی که یک هفته پیش در یک مجمع بحث و تبادل نظر درباره همکاری با ایران شرکت کرده بودند هشدار داد که مراقب خطرهای جدی ابهام‌ها و قطعی نبودن مقرراتی که با سرکار آمدن دولت دونالد ترامپ ممکن است بر تصمیمات آنها اثر بگذارد، باشند.

این گروه هشدار خود را با چاپ یک آگهی یک صفحه‌ای در چاپ اروپایی روزنامه وال استریت جورنال منعکس کرد. مجمع اقتصادی تبادل نظر درباره همکاری اقتصادی با ایران در فرانکفورت آلمان برگزار شده بود.

دیوید ایبسن، رئیس گروه «اتحاد علیه ایران هسته ای» روز دوشنبه یکم آذر در مورد این آگهی به بخش فارسی صدای آمریکا گفت که نکته اصلی در این آگهی هشدار به شرکت‌هایی است که برای همکاری با شرکت‌های ایرانی اقدام می‌کنند، چرا که با توجه به فعالیت سپاه پاسداران به کمک شرکت‌های واسطه، همواره احتمال دخالت شرکت‌های وابسته به سپاه و گروههای متهم به فعالیت تروریستی در این معامله‌ها وجود دارد.

این گروه در بخشی از آگهی خود و هشدار به شرکت‌های اروپایی، خطر لغو برجام را نیز مطرح کردند.

آقای ایبسن در این باره به بخش فارسی صدای آمریکا توضیح داد که این هشدار در بخش «خطرهای سیاسی» برای سرمایه گذاران است.

به گفته او، تحولاتی که در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا رخ داده است نشان دهنده وجود چنین خطرهایی برای سرمایه گذاران است. بنابراین ممکن است اتفاقات ماههای آینده روی اعتبار برجام تاثیر بگذارد. از این رو، اگر کسی قصد سرمایه گذاری در ایران داشته باشد، شاید مجبور شود این کسب و کار خود را با توجه به تحولات پیش رو، عقب بکشد.

در این آگهی که در وال استریت جورنال منتشر شده به «دست‌های آلوده» اشاره شده است. آقای ایبسن در توضیح این موضوع به نقض حقوق بشر در ایران اشاره کرد و گفت که نهادهای امنیتی مانند سپاه در تمام بخش‌های از جمله مخابرات، نفت و گاز و ساخت و ساز نفوذ دارند. به همین دلیل وقتی شرکتی مانند ای تی اند تی در بخش مخابرات با شرکت‌های ایرانی همکاری می‌کند هیچ تضمینی وجود ندارد که این امکانات مخابراتی برای پیگرد شهروندان ایرانی مورد استفاده قرار نگیرد. او اضافه کرد که ایران از طریق این نهادهای امنیتی شهروندان را تحت تعقیب و زندان قرار می‌دهد و حقوق آنها را نقض می‌کند.

از سوی دیگر، به گفته آقای ایبسن، ریسک به گروگان گرفته شدن سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی در ایران وجود دارد؛ چنانچه افرادی مانند سیامک نمازی بازداشت و زندانی شدند.

رئیس گروه اتحاد علیه ایران اتمی بار دیگر تاکید کرد که بخش‌های مختلف اقتصاد ایران تحت نفوذ سپاه پاسداران است و هیچ شرکت غربی دوست ندارد که شریک سپاه در نقض حقوق بشر و آزار شهروندان ایرانی باشد. ​

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

بریتیش پترولیوم مدیر اجرایی آمریکایی خود را در هیات مربوط به فعالیت در ایران قرار نداد

باب دادلی مدیر اجرایی بریتیش پترولیوم

بریتیش پترولیوم کمیته اجرایی جدیدی برای کشف فرصت های کاری در ایران تشکیل داده که باب دادلی مدیر اجرایی آمریکایی این کمپانی عظیم نفتی، برای پرهیز از نقض بالقوه تحریم های آمریکا در آن حضور ندارد.

سرپرستی کمیته جدید برعهده برایان گیلواری مسئول امور مالی بریتیش پترولیوم و شهروند بریتانیایی است. گیلوار مسئول هماهنگی عملیات عمده بریتیش پترولیوم در ایران و مذاکرات با مسئولان شرکت ملی نفت ایران خواهد بود.

این اقدام نشان دهنده آن است که شرکت چندملیتی بریتیش پترولیوم تا چه حدی آماده است که در ایران وارد فعالیت های تجاری جدید شود که به آهستگی از سایه تحریم های اقتصادی و انزوای تجاری خارج می شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بر تردیدهای سرمایه گذاران خارجی در پاسخگویی به اصرار تهران برای ازسرگیری فعالیت های تجاری افزوده است. آقای ترامپ توافق اتمی با تهران را که در ازای محدود کردن برنامه هسته ای ایران، برخی از تحریم های اقتصادی علیه این کشور را لغو کرد، مورد انتقاد قرار داده است.

رویترز می گوید عدم شفافیت درباره مفاد توافق های جدید تولید نفت که تهران می گوید هنوز قطعی نشده، مشکلات پیش روی سیستم بانکی ناشی از تحریم های باقیمانده آمریکا و همچنین کسری بودجه شرکت ها به دلیل کاهش قیمت نفت، بیشتر شرکت های بین المللی را در حاشیه نگاه داشته است. از سویی برخی از تحریم های دیگر آمریکا در حوزه هایی از جمله تروریسم و حقوق بشر علیه ایران هنوز پابرجا است.

توتال اولین شرکت خارجی عمده ای است که پیشتر در ماه جاری میلادی برای توسعه میدان گازی پارس جنوبی با ایران وارد قرارداد شد. شرکت نروژی دی.ان.او نیز پذیرفته تا درباره توسعه میدان نفتی چنگوله در غرب ایران مطالعه کند.

کمیته مدیران اجرایی جدید بریتیش پترولیوم همچنین شامل برنارد لونی شهروند ایرلند، دو سانیال از هند، و روپرت بوندی از بریتانیا است.

بریتیش پترولیوم ضمن اعلام اینکه ایران دارای ذخایر عظیم نفت و گاز است، گفته نمی خواهد تحریم ها را نقض کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

آلمان: روسیه و ایران مسئول رنج مردم شهر حلب هستند

دولت آلمان می گوید، روسیه و ایران تا اندازه ای مسئول رنج ها و مصائب مردم شهر حلب در سوریه اند.

استفن سی برت، سخنگوی دولت آلمان گفت دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه بدون کمک متحدان خارجی نمی تواند به بمباران و گلوله باران شهر حلب ادامه دهد.

آقای سی برت که در برلین پایتخت آلمان سخن می گفت، همچنین تاکید کرد «آشکار است که حمایت های روسیه و جمهوری اسلامی ایران از رژیم سوریه به وخامت وضعیت انسانی در شهر حلب منجر شده است.»

استفن سی برت در پاسخ به سوالی در مورد احتمال تحریم ایران و روسیه از سوی آلمان گفت «تمام گزینه ها باید روی میز باقی بمانند.»

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

فرانسه توطئه تروریستی را خنثی کرد؛ هفت فرانسوی، افغان و مراکشی دستگیر شدند

برنارد کازنو

برنارد کازنو، وزیر کشور فرانسه می گوید نیروهای امنیتی این کشور توانسته اند یک حمله تروریستی در خاک فرانسه را خنثی و گروهی را به ظن دست داشتن در آن بازداشت کنند.

یکشنبه شب، در عملیات نیروهای امنیتی و پلیس در شهرهای مارسی و استراسبورگ، هفت نفر با ملیت های فرانسوی، مراکشی و افغان دستگیر شده اند.

برنارد کازنو می گوید شش نفر از هفت مظنون دستگیر شده در فرانسه پرونده امنیتی نداشته اند و اطلاعات مربوط یکی از مظنونان مراکشی از طریق یک کشور دوست در اختیار فرانسه قرار گرفته است.

این دستگیری ها کمتر از یک هفته پیش از آغاز به کار بازار سنتی نوئل در شهر استراسبورگ فرانسه انجام شده که هر ساله در این ایام حدود دومیلیون گردشگر را خیابان های این شهر می کشاند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

پاپ فرانسیس: سقط جنین قابل بخشش است

پاپ فرانسیس، رهبر مسیحیان کاتولیک‌ جهان می‌گوید که سقط جنین، قابل بخشش است. پاپ قدرت کشیش‌های کاتولیک را گسترده کرد و در نامه ای که روز دوشنبه منتشر کرد به آنها امکان داد که کسی سقط جنین کرده را ببخشند.

پاپ فرانسیس در نامه خود تاکید کرده است که سقط جنین «گناه عظیمی» است چرا که به زندگی یک بیگناه پایان می دهد.

او در نامه خود ادامه داده: «باید بگویم که گناهی وجود ندارد که رحمت خداوند به آن نرسد و پاک نشود زمانی که قلبی توبه کننده به دنبال آشتی با پدر (خدا) باشد.»

موضع دیرین کلسیای کاتولیک در مورد سقط جنین باعث شده است که بسیاری از کاتولیک‌ها به سمت گروه‌های مخالف سقط جنین یا گروه‌های موسوم به «حامی زندگی» گرایش پیدا کنند.

در انتخابات اخیر ریاست جمهوری آمریکا، گروه‌های موسوم به «حامی زندگی» از موضع هیلاری کلینتون درباره سقط جنین انتقاد می کردند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

ابراز امیدواری رئیس جمهوری ونزوئلا به بهبود رابطه با آمریکا

رئیس جمهوری ونزوئلا ابراز امیدواری کرد با شروع ریاست جمهوری دونالد ترامپ، روابط آمریکا و ونزوئلا بهبود پیدا کند.

نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا که پیشتر دونالد ترامپ را «سارق و راهزن» نامیده بود روز یکشنبه در یک برنامه تلویزیونی هفتگی گفت امیدوار است روابط ونزوئلا و آمریکا با روی کار آمدن دونالد ترامپ بهتر شود.

نیکلاس مادورو از سال ۲۰۱۳ که رهبری ونزوئلا را پس از مرگ هوگو چاوز در دست گرفت، بارها آمریکا را مسئول اوضاع نابسامان اقتصادی کشورش دانسته است.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در ماه سپتامبر در کلمبیا به آقای مادورو توصیه کرد برای حل بحران های اقتصادی و سیاسی کشورش بهتر است با اپوزیسیون ونزوئلا وارد گفت‌وگو و همکاری شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

افزایش قابل توجه محبوبیت دونالد ترامپ پس از پیروزی در انتخابات

محبوبیت دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا در روزهای پس از رای گیری ایالات متحده، افزایش یافته است.

نشریه پولیتیکو این خبر را به نقل از نتایج نظرسنجی جدید این نشریه که همراه با شرکت نظرسنجی مورنینگ کانسالت انجام شده، گزارش کرده است.

۴۶ درصد از رای دهندگان در حال حاضر نظر مثبت یا نزدیک به مثبت درباره رئیس جمهوری منتخب دارند. ۱۲ درصد نظرشان نزدیک به منفی است و ۳۴ درصد از رای دهندگان ثبت شده، نظرشان به آقای ترامپ منفی است.

پولیتیکو می نویسد که این صعودی ناگهانی از روز انتخابات به بعد است. محبوبیت دونالد ترامپ در مقایسه با نظرسنجی که درست پس از انتخابات انجام شد ۹ درصد افزایش نشان داده است. نتیجه نظرسنجی مورنینگ کانسالت بلافاصله پس از انتخابات محبوبیت او را ۳۷ درصد نشان داده بود. داده های اطلاعاتی حاکی است که در عین حال مخالفت با آقای ترامپ کاهش یافته و از ۶۱درصد به ۴۶ درصد رسیده است.

همین نظرسنجی حاکی است که مقبولیت باراک اوباما نیز بالا است، ۵۴ درصد از رای دهندگان عملکرد او را تایید کرده اند و ۴۳ درصد عملکرد او را نامطلوب ارزیابی کرده اند.

کایلی دراپ از موسسان مورنینگ کانسالت و مسئول تحقیقات این نهاد می گوید: «این مرحله ماه عسل برای روسای جمهوری جدید چیز جدیدی نیست. مثلا اوباما در همین دوره با ۲۰ امتیاز افزایش آماری در سال ۲۰۰۸ مواجه شده بود.»

این نظرسنجی حاکی است که روند انتقالی در پیش گرفته شده از سوی دونالد ترامپ نمره بالایی گرفته و ۱۹ درصد شرکت کنندگان در نظرسنجی می گویند این روند نسبت به گذشته سازماندهی بهتری دارد.

نظرسنجی مشترک پولیتیکو و مورنینگ کانسالت با مشارکت ۱۸۸۵ رای دهنده ثبت شده انجام گرفته است. ۳۳ درصد از شرکت کنندگان خود را دموکرات معرفی کردند، ۳۲ درصد مستقل و ۳۳ درصد جمهوریخواه.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

اوباما: حمایت ایران و روسیه از بشار اسد، حل بحران سوریه را دشوار کرده است

رئیس جمهوری آمریکا در پایان اجلاس سران سازمان همکاری‌های اقتصادی آسیا - اقیانوسیه (اپک) پرو تاکید کرد تا زمانی که روسیه و ایران از بشار اسد حمایت می کنند، چشم اندازی برای حل بحران سوریه در کوتاه مدت وجود نخواهد داشت.

باراک اوباما ضمن تاکید بر ارسال کمک های انسان دوستانه به شهر محاصره شده حلب گفت که به حل بحران سوریه در کوتاه مدت خوشبین نیست.

به گفته آقای اوباما ادامه حملات هوایی در سوریه که از حمایت روسیه و ایران برخوردار است، شرایط را برای مخالفان معتدل دشوار کرده است: «وقتی روسیه و ایران تصمیم گرفتند با حملات هوایی بیرحمانه از اسد حمایت کنند، یعنی اساسا تصمیم گرفته‌اند به رغم تلفات انسانی، کشته شدن کودکان و نابودی مدارس و بیمارستان ها، حلب را وادار به تسلیم کنند. آن وقت حتی برای اپوزیسیون معتدل و متعهد و آموزش دیده بسیار دشوار است، بتواند برای مدتی طولانی مقاومت کند.»

انتقاد از ترامپ

باراک اوباما همچنین روز یکشنبه گفت قصد ندارد منتقد دائم دونالد ترامپ باشد. اما او گفت این حق را برای خود محفوظ می دارد که اگر رئیس جمهوری منتخب، یا سیاست هایش از برخی از ارزش ها منحرف شود.

پیمان تجاری ترانس پاسیفیک

رئیس جمهوری آمریکا همچنین بر اهمیت اجرایی شدن پیمان تجارت آزاد، موسوم به ترانس پاسیفیک بین آمریکا و یازده کشور آسیایی حوزه اقیانوس آرام، آمریکای شمالی و آمریکای لاتین تاکید کرد: «جلسه من با همتایانم از کشورهای عضو پیمان تی پی پی فرصتی بود تا بر تعهدمان در قبال تی پی پی تاکید کنیم. پیمانی که دارای استانداردهای بالایی است و حاوی مقررات و ضوابطی برای حمایت از کارگران، محیط زیست، حقوق بشر و مالکیت فکری.»

آقای اوباما گفت متحدان واشنگتن در تی پی پی به صراحت گفته‌اند که به اجرای این پیمان، چه با حضور آمریکا و چه بدون آن، متعهد خواهند بود.

از سوی دیگرمواضع دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب آمریکا در جریان مبارزات انتخاباتی‎‌اش، پیش از ورود او به کاخ سفید، آینده توافق‌ها و پیمان‌های تجاری واشنگتن با دیگر کشورها را زیر سئوال برده است اما باراک اوباما قاطعانه از تی پی پی حمایت می‌کند.

او در مقابل موضع آقای ترامپ که گفته است تی پی پی را لغو می کند و یا مفاد آن را مجددا مورد مذاکره قرار می‌دهد، در جلسات پرو به دفاع از سیاست جهانی سازی پرداخت: «در طول دهه‌ها اقتصاد جهانی و یکپارچه ما موجب بهبود وضع زندگی میلیاردها نفر در سراسر جهان و دستاوردهایی تاریخی در زمینه های آموزش و بهداشت شده است.»

رئیس جمهوری آمریکا همایش اَپک را موفقیت‌آمیز خواند اما در مورد ایده حمایت از تولیدات داخلی که دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا مبلغ سرسخت آن بوده است، هشدار داد.

بیست و یک کشور عضو سازمان همکاری‌های اقتصادی آسیا - اقیانوسیه موسوم به اَپک طی بیانیه‌ای ضمن اشاره به بدبینی‌های فزاینده به تجارت جهانی، متعهد شدند با سیاست حمایت گرایی مقابله کنند و بازارهای خود را چه با حضور آمریکا و چه بدون آمریکا، باز نگاه دارند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

دستور روحانی به وزرای دادگستری و کشور برای رسیدگی به لغو سخنرانی مطهری در مشهد

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران از وزرای کشور و دادگستری خواست تا لغو سخنرانی علی مطهری در مشهد را بررسی کرده و متخلفان آن را معرفی کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، آقای روحانی روز دوشنبه یکم آذر، یک روز پس از لغو سخنرانی علی مطهری در مشهد به دستور دادستان این شهر، طی نامه‌ای به وزرای کشور و دادگستری نوشت: «اتفاقی که در شهر مشهد رخ داد، مایه شرمساری است. وزارت کشور و دولت تدبیر و امید در قبال ملت ایران و به ویژه مردم مشهد مسئولیت دارد که از حقوق اساسی آنان دفاع نماید.»

آقای روحانی که نامه خود را در واکنش به نامه روز یکشنبه علی مطهری به خود نوشته، در ادامه ضمن تکان دهنده خواندن گزارش علی مطهری از اتفاقات مشهد آورده است: انتظار از قوه قضائیه از جمله حمایت از آزادی بیان به موجب قانون اساسی، و مقابله با کج اندیشی در اجرای قانون است. او اضافه کرده که امیدوار است رئیس قوه قضائیه دستور رسیدگی سریع به این حادثه را صادر نموده و نتیجه آن را به مردم اعلام کند.

علی مطهری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی روز یکشنبه در پی لغو سخنرانی خود در مشهد، با نگارش نامه‌ای خطاب به حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران به این موضوع اعتراض کرد.

او در این نامه لغو سخنرانی خود در مشهد را «داعش گونه» توصیف کرد و نوشت که امیدوار است امام جمعه مشهد در این موضوع نقش نداشته باشد.

قرار بود علی مطهری روز یکشنبه به مناسبت اربعین در مراسمی که توسط مجمع مشورتی اصلاح طلبان خراسان رضوی تدارک دیده شده بود، سخنرانی کند.

بتول گندمی، دبیرکل مجمع مشورتی اصلاح طلبان خراسان رضوی گفت که این تشکل تمام مجوزهای قانونی را گرفته بود اما شب قبل از مراسم، دادستانی اجرای برنامه را در تالار رازی ممنوع کرد و وقتی برگزارکنندگان سالن دیگری را آماده کردند، اجازه اجرای مراسم در آن سالن نیز داده نشد.

شکایت از دادستان مشهد

در همین رابطه، مصطفی ترک همدانی، وکیل علی مطهری، اعلام کرد که شکایت این نماینده مجلس از دادستان مشهد به دادسرای کارکنان دولت ارائه شده است.

آقای مطهری روز یکشنبه اعلام کرده بود که دادستان مشهد به او گفته سخنرانی را به دلیل نامه‌ای که به دست او رسیده، لغو کرده است.

به گفته آقای ترک همدانی این اقدام دادسرا غیرقانونی بوده و به همین دلیل به وکالت از آقای مطهری شکایتی به دادسرا ارائه داده است.

از سوی دیگر، معاون استانداری خراسان رضوی نیز به خبرگزاری ایرنا گفت که استاندار خراسان روزهای شنبه و یکشنبه تلاش کرد تا برای جلوگیری از لغو سخنرانی نایب رئیس مجلس، با دادستان مشهد تماس بگیرد اما دادستان به تلفن و نامه استاندار پاسخ نداد. به گفته جواد حسینی، استاندار حتی روز یکشنبه با دادستان کل و روسای قوه قضائیه و مقننه تماس گرفته و نامه نگاری خود به مقامات دادستانی را ادامه داد اما حاصلی نداشت.

معاون استانداری خراسان رضوی با توضیح اینکه دادستانی برای جلوگیری از سخنرانی، دومین سالنی که برگزارکنندگان مراسم تدارک دیده بودند را پلمب کرد گفت که ماموران حتی فضای پذیرایی ناهار میهمانان این مراسم و دفتر مجمع مشورتی اصلاح طلبان را هم پلمب کردند.

در پی این اقدام، وزیر کشور ایران روز یکشنبه دستور رسیدگی به موضوع را داد و معاون سیاسی وزارت کشور نیز گفت که هیاتی از سوی این وزارتخانه برای بررسی و تهیه گزارش به مشهد اعزام شده اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

شمار قربانیان حادثه خروج قطار از ریل در هند به بیش از ۱۴۰ نفر رسید

خبرگزاری ها می گویند شمار کشته شدگان در حادثه خروج چند قطار از ریل در هند به بیش از ۱۴۰ نفر رسیده است. این اتفاق صبح یکشنبه در ایالت شمالی اوتار پرادش رخ داد.

شبکه خبری سی.ان.ان به نقل از مسافران نوشته است که برخی از افراد هنوز اعضای خانواده خود را پیدا نکرده اند و پس از یک روز کامل کار امداد و نجات و تجسس، محل حادثه هنوز پاکسازی نشده است.

سی.ان.ان می گوید که ۱۱۰ جسد شناسایی و ۹۷ جسد به خانواده ها تحویل داده شده است. حدود ۵۰ نفر نیز در بیمارستان به سر می برند. در این حادثه ۱۶۹ نفر مجروح شدند.

به گفته پلیس چهارده واگن یک قطار مسافربری در نخستین ساعات روز یکشنبه ۳۰ آبان در ایالت شمالی اوتار پرادش از ریل خارج شد. علت حادثه هنوز معلوم نیست.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

مخالفت دولت سوریه با ارسال مواد غذایی و دارو به محاصره شدگان

یک اتاق جراحی ویران شده در حلب پس از بمباران‌ها

فرستاده ویژه سازمان ملل به سوریه می گوید دمشق با پیشنهاد او برای تخلیه مجروحان از بخش شرقی شهر حلب مخالفت کرده است. به گفته استفان دی میستورا حکومت سوریه حتی با ارسال مواد غذایی و دارو برای غیر نظامیانی که در این بخش از شهر به تله افتاده‌اند صراحتا مخالفت کرده است.

به گزارش سازمان نظارت بر وضعیت حقوق بشر سوریه مستقر در بریتانیا، که اخبار خود را از فعالان داخل سوریه می گیرد، در پنج روز اخیر که بمباران هوایی بخش شرقی حلب از سر گرفته شده، ۱۶۴ نفر در آن شهر کشته شده‌اند.

تقریبا ۲۵۰ هزار نفر در بخش شرقی حلب که تحت کنترل مخالفان مسلح است، به دام افتاده‌‎اند و فرستاده سازمان ملل به سوریه می گوید وزارت خارجه سوریه هر دو پیشنهاد کتبی او برای امداد رسانی به غیر نظامیان را رد کرده است.

​حملات هوایی و گلوله باران بخش شرقی حلب، از جمله محله «الشهر» باعث شده تا تمام بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در این بخش از شهر حلب که به زیر زمین ها منتقل شده بودند، تا اطلاع ثانوی تعطیل شوند.

شهرک دوما

در طول جنگ داخلی سوریه شهرک دوما در تقریبا ۱۰ کیلومتری شمال شرقی دمشق بین مخالفان مسلح و ارتش سوریه دست به دست شده است.

این شهر هم اکنون در کنترل مخالفان رژیم سوریه بوده و با وجود نزدیکی به پایتخت یکی از اهداف نیروی هوایی سوریه است.

دبیرکل پیمان ناتو نیز که روز دوشنبه در نشست پارلمانی ناتو در شهر استانبول ترکیه شرکت کرده بود، گفت که جنگ داخلی سوریه راه حل نظامی ندارد.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو معتقد است: «تراژدی انسانی در سوریه وخیم‌تر شده، زیرا حملات هوایی به شهر حلب و سایر شهرها افزایش یافته است. این کار باید متوقف شود. می‌دانیم که کار ساده‌ای نیست اما همه می‌دانند که دیالوگ و گفت‌وگو برای تغییر مسالمت آمیز تنها راه حل این جنگ است.»

ارتش سوریه علاوه بر استفاده از تسلیحات سنگین در شهرها و روستاها، از محاصره مراکز جمعیتی و جلوگیری از ورود مواد خوراکی و دارویی نیز به عنوان یک تاکتیک جنگی استفاده کرده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

انفجار انتحاری در مسجدی در کابل دهها کشته و زخمی به جای گذاشت

کارگران شهرداری کابل کفش های قربانیان حمله به مسجد باقر العلوم را جمع می کنند.

بمبگذاری انتحاری در مسجدی در کابل ده ها کشته و زخمی بجا گذاشت. به گفته مقام های محلی حمله انتحاری روز دوشنبه یکم آذر در مسجد باقرالعلوم را مهاجمی که جلیقه انفجاری به تن داشت انجام داد.

شمار تلفات این انفجار دستکم ۳۳ کشته و بیش از پنجاه زخمی گزارش شده است. عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت افغانستان حمله انتحاری روز دوشنبه در کابل را یک جنایت جنگی و ضداسلامی خواند که غیرنظامیان از جمله کودکان را هدف قرار داد.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت حمله را برعهده نگرفته است. طالبان می گوید در حمله کابل نقشی نداشته است.

طی ماه های اخیر شبه نظامیان وابسته به داعش نیز در افغانستان دست به عملیات زده اند. اوایل آبان ماه، این شبه نظامیان در ولایت غور افغانستان ده‌ها شهروندی را که ربوده بودند، به قتل رساندند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

ائتلاف عرب به رهبری ریاض: آتش بس ۴۸ ساعته یمن تمدید نمی شود

جان کری وزیر خارجه آمریکا و مقامات عمان و کشورهای دیگر برای برنامه صلح یمن -۱۴ نوامبر ، مسقط

سخنگوی نیروهای ائتلاف عرب به رهبری ریاض که با شورشیان شیعه یمن مبارزه می کند می گوید آتش بس ۴۸ ساعته تمدید نخواهد شد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از سخنانی که ژنرال احمد الاثیری به شبکه خبری العربیه گفته است، گزارش داده که آتش بس تمدید نخواهد شد.

این در حالی است که جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا از توافق طرف های درگیر در یمن برای برقراری آتش بس موقت استقبال کرده و آن را بستری احتمالی برای از سرگیری مذاکرات صلح آن کشور توصیف کرد.

آتش بس ۴۸ ساعته یمن از روز یکشنبه با میانجیگری آقای کری در عمان و با حضور نمایندگان دولت و شبه نظامیان حوثی به امضا رسید.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می نویسد که درگیری در هیچ یک از جبهه های یمن متوقف نشده است و درگیری ها بویژه در شهر غربی تعز سنگین گزارش شده است.

نیروهای ائتلاف عرب نیز روز دوشنبه حملات هوایی به صنعا پایتخت یمن، شهرهای مارب و جوف در شرق و مناطق مرزی شمال یمن را از سرگرفتند.

روز یکشنبه درگیری های پراکنده ای در گوشه و کنار یمن بویژه در تعز گزارش شد اما به گزارش خبرگزاری فرانسه از حمله های هوایی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در صنعا، پایتخت خبری نبود.

سازمان های امدادرسانی خواهان دسترسی بلامانع به نواحی جنگ زده و دوردست یمن برای توزیع کمک های انسانی اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

وزارت امور خارجه ایران: برای مقابله با نقض برجام، طرح هایی آماده کرده ایم

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد که تهران طرح هایی برای مقابله با نقض احتمالی برجام از سوی آمریکا دارد.

بهرام قاسمی روز دوشنبه یکم آذر در نشست خبری خود در پاسخ به سوالی درباره تصویب طرحی در مجلس نمایندگان آمریکا برای ممنوعیت فروش هواپیمای مسافربری به ایران گفت که این طرح هنوز برای تصویب در سنا و امضای رئیس جمهوری آمریکا به زمان زیادی نیاز دارد.

آقای قاسمی اما تاکید کرد که اگر این تحولات بر خلاف برجام پیش برود، ایران دست به اقداماتی برای مقابله با آن خواهد زد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با بیان اینکه به دلیل اختلاف نظرهای سیاسی در داخل آمریکا طرح‌های بسیاری برای مقابله با برجام در کنگره آمریکا به تصویب رسیده اما به مرحله اجرای قانونی نرسیده اند، گفت که اگر چنین طرح‌هایی به صورت قانون درآیند و اجرایی شوند، جمهوری اسلامی نیز طرح هایی را آماده کرده است که به ترتیب اجرا می‌کند.

مجلس نمایندگان آمریکا که اکثریت آن را جمهوری‌خواهان تشکیل می‌دهند، هفته گذشته طرحی را تصویب کردند که بر اساس آن از فروش بیش ۱۰۰ فروند هواپیمای مسافربری بوئینگ به ایران جلوگیری می شود.

ایران که سال‌ها تحت تحریم فروش هواپیماهای مسافربری از سوی آمریکا قرار داشته است، پس از رسیدن به توافق جامع اتمی با فرمان باراک اوباما و مجوز وزارت خزانه داری آمریکا، امکان آن را یافت که با شرکت‌های بوئینگ و ایرباس برای خرید هواپیما مذاکره و توافق کند.

قانونگذاران آمریکایی می‌خواهند در مصوبه خود مانع تسهیلات دولت آمریکا برای فروش هواپیماهای مسافربری بوئینگ به ایران شوند. در مقابل، دولت باراک اوباما که تنها چند هفته به پایان آن باقی مانده، بارها گفته است رئیس جمهوری آمریکا چنین مصوبه‌ای را وتو خواهد کرد. این در حالیست که احتمال دارد که با آغاز به کار دولت دونالد ترامپ، مصوبات کنگره علیه برجام به مرحله اجرایی برسد.

در همین رابطه، کنت واینستین، از اعضای هیات رئیسه رسانه‌های دولتی آمریکا و مدیر عامل اندیشکده هادسن در گفت و گو با ستاره درخشش، رئیس بخش فارسی صدای آمریکا درباره رویکرد دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب آمریکا در قبال ایران گفت که ایران باید خود را برای تعامل با رئیس جمهوری جدید آمریکا آماده کند.​

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران: بخشی از آب سنگین ذخیره شده به عمان منتقل شد

بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران گفت مقداری از آب سنگین تولید داخل به عمان منتقل شده است.

بهروز کمالوندی به خبرگزاری ایسنا گفت که انتقال آب سنگین ایران به عمان جنبه تجاری دارد و با توجه به «پیشرفت مذاکرات با خریداران خارجی» مقادیر بیشتری به تناسب به عمان منتقل خواهد شد.

انتشار خبر انتقال آب سنگین ایران به عمان در حالی است که یوکیا آمانو، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد ذخایر آب سنگین ایران برای دومین بار از حد مجاز تعیین شده در توافق هسته‌ای فراتر رفته است.

یوکیا آمانو در گزارش هفته گذشته خود گفت که ایران در نظر دارد بخشی از آب سنگین تولیدی خود را به خارج از کشور بفرستد تا بار دیگر میزان آن به زیر سقف مجاز برسد اما برای جلوگیری از خدشه ‌دار شدن اعتماد به ایران، مهم است که این ماجرا تکرار نشود.

بر اساس برجام، ذخیره آب سنگین ایران باید حداکثر ۱۳۰ تن و ذخیره اورانیوم غنی شده با خلوص پایین نیز باید کمتر از ۳۰۰ کیلوگرم باشد. اما خبرگزاری آسوشیتدپرس در آبان ماه گزارش داد که ذخیره آب سنگین تولیدی ایران تنها به میزان ناچیز ۱۰۰ کیلوگرم، از حد مجاز فراتر رفته است.

بر اساس برجام ایران می‌تواند مازاد آب سنگین تولید شده خود را به دیگر کشورها بفروشد. به نوشته ایسنا، تاکنون ایران ۳۲ تن آب‌سنگین به آمریکا و ۳۸ تن نیز به روسیه فروخته است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

حذف نیکولا سارکوزی از رقابت های انتخاباتی ریاست جمهوری فرانسه

نتایج انتخابات مقدماتیِ تعیین نامزد نهایی احزاب راست و میانه برای شرکت در رقابت های انتخاباتی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۷، حاکی از راهیابی فرانسوآ فییون و آلن ژوپه به دور دوم است.

نیکولا سارکوزی با قرار گرفتن در جایگاه سوم از عرصه انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۷ فرانسه حذف شد.

پس از اعلام نتایج اولیه این انتخابات که در آن فرانسوا فیون، نخست وزیر پیشین فرانسه، با اختلاف بسیار در صدر قرار گرفته بود، نیکلا سارکوزی رئیس جمهوری پیشین این کشور برای بار دوم از سیاست خداحافظی کرد.

این نخستین بار است که احزاب راست و میانه فرانسه برای تعیین نامزد نهایی این جناح انتخابات مقدمانی برگزار می کنند. روز یکشنبه در مرحله اول این انتخابات مقدماتی حدود چهار میلیون نفر شرکت کردند.

نامزد نهایی جناح راست یکشنبه هفته آینده ( ۲۷ نوامبر) از میان فرانسوا فییون و الن ژوپه انتخاب خواهد شد.

از ۷ نامزد جناح راست در انتخابات مقدماتی، ۶ نفر افرادی شناخته شده در عرصه سیاسی فرانسه بودند. نیکولا سارکوزی رئیس جمهوری سابق فرانسه، الن ژوپه و فرانسوا فیون نخست وزیران اسبق دولت هاى شیراک و ساركوزى بوده اند. ژان فرانسوا کوپه، برونو لومر و ناتالی کوسیسکوموریزه هرکدام سابقه وزارت را در کارنامه دارند و ژان فردریک پواسون چهره کمتر شناخته شده این رقابت نماینده مجلس و نامزد «حزب دموکرات مسیحی» است.

نتیجه دور نخست انتخابات مقدماتی جناح راست برای انتخاب نامزد نهایی احزاب راست و میانه بسیار تعیین کننده است چرا که یکی از این دو سیاستمدار پیروز ، احتمالا رییس جمهوری آینده فرانسه خواهد بود.

نارضایتی های عمومی از دولت سوسیالیست فرانسه و پایین بودن محبوبیت فرانسوا اولاند رئیس جمهوری این کشور، احتمال راه یابی کاندیدای جناح چپ به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۷ فرانسه را به شدت کاهش داده است. پیش بینی می شود یکی از دو نفری که روز یکشنبه انتخاب شدند با مارین لوپن، رهبر حزب راست افراطی (جبهه ملی)، در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه که کمتر شش ماه دیگر برگزار خواهد شد، برای ورود به کاخ الیزه رقابت خواهد کرد.

نیکولا سارکوزی و برونو لومر دو نامزد حزب «جمهوری خواهان» گفته اند در دور دوم به فرانسوا فییون رای خواهند داد. با این حساب احتمالا فرانسوا فییون کاندیدای نهایی احزاب راست و میانه در رقابت های انتخاباتی ماه می سال ۲۰۱۷ خواهد بود.

میزان مشارکت در این انتخابات مقدماتی بسیار بیشتر از پیش بینی ها بود. رسانه های فرانسه این احتمال را مطرح می کنند که ممکن است برخی هواداران احزاب چپ و یا حزب جبهه ملی برای تاثیر گذاشتن در نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال۲۰۱۷، در این رای گیری مقدماتی و حذف نیکولا سارکوزی مشارکت کرده باشند.

نامزد نهایی حزب سوسیالیست فرانسه برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۷ هنوز مشخص نشده. فرانسوا اولاند رییس جمهوری سوسیالیت این کشور که محبوبیت اش در میان مردم به شکل بی سابقه ای کاهش یافته، گفته است ماه آینده تصمیم اش را برای شرکت و یا عدم شرکت در این انتخابات اعلام خواهد کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

واکنش ها به لغو سخنرانی علی مطهری؛ از پاسخ سایت امام جمعه مشهد تا دستور پیگیری وزیر کشور

آیت اﻟله احمد علم الهدی امام جمعه مشهد

در حالی که پس از لغو سخنرانی علی مطهری در مشهد، وزارت کشور از دستور وزیر برای رسیدگی به موضوع خبر داده، پایگاه اطلاع رسانی امام جمعه مشهد نیز دخالت احمد علم الهدی را در لغو این برنامه رد کرده است.

در پی لغو سخنرانی علی مطهری، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در مشهد به دستور دادستان این شهر و انتشار نامه اعتراض او به رئیس جمهوری، پایگاه خبری وزارت کشور روز یکشنبه ۳۰ آبان اعلام کرد که عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور به معاون سیاسی خود دستور تشکیل هیاتی برای بررسی موضوع داده است.

وزیر کشور با بیان اینکه این برنامه تمام مجوزهای قانونی را دریافت کرده و لغو آن نقض حقوق مردم محسوب می‌شود، گفت که پس از بررسی وزارت کشور اگر چنانچه اقدامات خارج از اختیارات دولت و وزارت کشور باشد در قالب گزارشی به اطلاع مقامات ذیصلاح می‌رسد.

او همچنین گفت که در حال تنظیم نامه‌ای خطاب به رئیس قوه قضائیه در این باره است.

از سوی دیگر خبرگزاری ایرنا گزارش داد که سخنگوی وزارت کشور نیز اقدام دادستان مشهد در لغو این سخنرانی را «ناسازگار با مبانی حقوقی و قانونی مربوط به اداره امور استان و مصداق تداخل در مسئولیت شورای تامین و نماینده دولت» دانست.

سلمان سامانی توضیح داد که یک تشکل قانونی برای برگزاری سخنرانی به مناسبت اربعین تقاضای مجوز کرد و با دریافت مجوز برای برگزاری مراسم در روز یکشنبه اقدام کرد اما یک روز قبل از آن دادستانی مشهد بدون اشاره به این برنامه و محتوای آن اجرای هرگونه جلسه‌ای در تالار رازی مشهد را از ساعت ٩ تا ١٢ ظهر ممنوع اعلام کرد.

به گفته سخنگوی وزارت کشور، در پی این تصمیم دادستان، با هماهنگی استانداری خراسان رضوی محل دیگری به عنوان محل برگزاری سخنرانی پیش بینی شد که دوباره محل جدید هم با دستور دادستانی پلمپ شد.

آقای سامانی اضافه کرد: «در این رابطه از روز شنبه پیگیری و رایزنی‌ مستمری از سوی وزیر کشور و استاندار خراسان رضوی با رئیس قوه قضائیه، رئیس مجلس شورای اسلامی و دادستان کل کشور انجام شد، متاسفانه علیرغم مکاتبات متعدد با دادستانی و اعلام نظر نیروی انتظامی و دستگاه‌های امنیتی مبنی بر نبود هرگونه چالش و تاکید بر رعایت چارچوب‌های قانونی در برگزاری مراسم فوق و پیگیری‌های مکرر، دادستانی مشهد به این مکاتبات پاسخی نداده و در عمل بی‌اعتنا بوده است.»

از سوی دیگر، پس از اینکه علی مطهری در نامه خود به حسن روحانی از احتمال دست داشتن امام جمعه مشهد در لغو سخنرانی نوشته بود، پایگاه اطلاع رسانی احمد علم الهدی، امام جمعه مشهد و نماینده رهبر جمهوری اسلامی در خراسان رضوی با انتشار اطلاعیه‌ای چنین دخالتی را رد کرد.

در این اطلاعیه با اعلام این که امام جمعه مشهد به برگزاری این مراسم توجهی نداشته، آمده است: « آیت الله علم الهدی این حق را دارد که علیه شخص مفتری اقدام قضایی کند و در صورت عدم جبران تشویش اذهان عمومی توسط این شخص، اقدام خواهد شد.

علی مطهری، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در نامه سرگشاده خود خطاب به رئیس جمهوری ایران نوشت که سخنرانی توسط دادستان مشهد و به قول خودش بر اساس نامه‌ای که به او رسیده است لغو شد و امیدوارم این نامه از آقای علم الهدی امام جمعه مشهد نباشد.

او در ادامه از حسن روحانی پرسید: «لطفا برای ما روشن فرمایید که حاکم در استان خراسان رضوی استاندار است یا دادستان و امام جمعه؟ نیروی انتظامی تحت فرمان استاندار است یا دادستان؟ و اساسا ورود دادستان در این گونه موارد بر چه اساسی است؟»

آقای مطهری پیشتر نیز از نقش امام جمعه مشهد در لغو کنسرت‌ها در استان خراسان رضوی به شدت انتقاد کرده بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

آخرین تحولات فضایی، از پرتاب پیشرفته ترین ماهواره هواشناسی تا سفر مسن ترین فضانورد زن آمریکایی

همزمان با پرتاب ماهواره پیشرفته هواشناسی آمریکا، فضاپیمای روسی سایوز نیز سه فضانورد را به ایستگاه فضایی رساند.

ایالات متحده روز شنبه ۲۹ آبان پیشرفته ترین ماهواره هواشناسی خود را از پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال فلوریدا به مدار زمین پرتاب کرد.

این ماهواره با ارسال تصویرهای دقیقی از توفان‌ها و سایر تغییرات جوی نیمکره غربی به زمین، تحول عظیمی در زمینه هواشناسی و پیش‌بینی هوا ایجاد خواهد کرد

این تصویرها موجب دقت بیشتر در پیش بینی هوا، هشدار در مورد وقوع سیل، پیگیری آتش سوزی‌های جنگلی و ردیابی ابرهای ناشی از آتش‌فشان می‌شود.

از سوی دیگر، فضاپیمای روسی سایوز که روز پنج‌شنبه زمین را به مقصد ایستگاه فضایی بین‌المللی ترک کرده بود، روز شنبه ۲۹ آبان به ایستگاه رسید.

پس از اتصال کپسول سایوز به ایستگاه فضایی بین‌المللی، پگی ویتسون آمریکایی و دو فضانورد روس و اروپایی وارد ایستگاه شدند و به سه فضانورد دیگر مقیم ایستگاه پیوستند.

این سومین سفر پگی ویتسون ۵۶ ساله مسن‌ترین و مجرب‌ترین فضانورد زن آمریکایی به ایستگاه فضایی است. خانم ویتسون فضانورد ارشد و متخصص بیوشیمی است. پگی ویتسون پس از شش ماه زندگی و کار برنامه‌ریزی شده در ایستگاه، رکورد اقامت فضانوردان آمریکایی در مدار زمین را خواهد شکست.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

تعداد کشته‌های حادثه قطار در هند به ۱۱۹ نفر رسید

پلیس هند اعلام کرد که شمار تلفات حادثه خروج قطار از ریل در شمال این کشور به دستکم ۱۱۹ نفر رسیده است.

حدود یکصد و پنجاه نفر هم در این حادثه آسیب دیده‌اند. عملیات نجات مسافران همچنان ادامه دارد و انتظار می‌رود بر شمار تلفات افزوده شود.

به گفته پلیس چهارده واگن یک قطار مسافربری در نخستین ساعات روز یکشنبه ۳۰ آبان در ایالت شمالی اوتار پرادش از ریل خارج شد. علت حادثه هنوز معلوم نیست.

آنگلا مرکل برای چهارمین بار نامزد مقام صدراعظمی می شود

آنگلا مرکل اخیرا با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا دیدار و گفتگو کرد.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان گفته است که سال آینده میلادی دوباره در انتخابات نامزد خواهد شد تا رهبری آلمان را برعهده داشته باشد. او این مطلب را روز یکشنبه به حزب خود اعلام کرد. این چهارمین باری خواهد بود که آنگلا مرکل برای گرفتن سکان رهبری آلمان نامزد می شود.

اقدام مرکل در بسیاری از کشورها که شاهد همه پرسی جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا و پیروزی غیرمنتظره دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بوده اند، به عنوان نشانه ای مثبت از ثبات، ممکن است با استقبال روبه‌رو شود.

آنگلا مرکل، ۶۲ ساله از حزب اتحادیه دموکرات مسیحی آلمان داوطلبی خود را برای نامزدی به اعضای حزب اعلام کرد و منابع حزبی با اعلام این مطلب به خبرگزاری فرانسه گفتند که تصمیم وی با استقبال گسترده اعضا مواجه شد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب آمریکا در جریان رقابت های انتخاباتی در آمریکا بارها از سیاست های آنگلا مرکل از جمله در امور مهاجرت، انتقاد کرده بود. خانم مرکل در جلسه روز یکشنبه گفته است که برای رسیدن به این تصمیم دچار چالش بود اما در نهایت به این نتیجه رسید که آلمان به یک حزب قوی اتحادیه دموکرات مسیحی نیاز دارد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

انتقاد دوباره ترامپ از بازیگران تئاتر «همیلتون»

بنا به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب آمریکا، در گرماگرم انتخاب کابینه خود، روز یکشنبه نیز به انتقاد از بازیگران تئاتر «همیلتون» پرداخت و از یک بازیگر به خاطر پیامی که بر روی صحنه خطاب به مایک پنس، معاون او ایراد کرده بود، خواست عذرخواهی کند.

در تئاتر «همیلتون» که در سالن برادوی نیویورک برگزار می شود و در شبی که مایک پنس نیز در آن شرکت داشت، یکی از بازیگران در خطابه ای بر روی صحنه گفت نسبت به کابینه جدید نگران است.

آقای ترامپ پیشتر روز شنبه به این سخنان اعتراض کرده بود. این در حالی است که آقای پنس اظهار داشته از این سخنان ناراحت نیست و در مصاحبه با فاکس‌نیوز حین تحسین از این تئاتر و اجرای بازیگران آن گفت پس از حضور در این تئاتر به دخترش که همراه او بوده گفته است «این نمونه ای از آزادی است.»

آقای ترامپ در پیام توئیتری خود در روز شنبه گفت آقای پنس از سوی بازیگران این تئاتر مورد آزار قرار گرفته است. آقای ترامپ با اشاره به اینکه اظهارات بازیگر «بی ادبانه» بوده از او خواست عذرخواهی کند.

بازیگری که این سخنان را روی صحنه ایراد کرده بود در واکنش به اعتراض آقای ترامپ گفت «گفتمان آزار و اذیت نیست.»

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

انفجار سه بمب در پایتخت میانمار؛ به کسی آسیب جسمی نرسید

میانمار - آرشیو

سه بمب در سوپرمارکتی در یانگون، پایتخت میانمار منفجر شد. این انفجارها عصر یکشنبه روی داد و باعث خرابی های جزئی شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دولت اعلام کرد که کسی در این بمب گذاری ها زخمی نشده است. به گفته دولت، ارتش منطقه را بست و مشغول جستجو و پاکسازی شد.

هنوز مشخص نیست چه کسی پشت این انفجارها که در منطقه ای مسکونی صورت گرفت، بوده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

مک کین: اعتراف گیری با شکنجه دیگر به نیروهای مسلح آمریکا باز نخواهد گشت

سناتور جان مک کین ضمن مخالفت با گفته دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب آمریکا در مورد امکان استفاده از شکنجه در بازجویی، اعلام کرد که کنگره آمریکا نیز اجازه نخواهد داد بکارگیری از این روش دوباره معمول شود.

این سناتور جمهوریخواه روز شنبه ۲۹ آبان در اجلاس بین المللی هالیفاکس گفت که ارتش آمریکا دستورالعمل مشخصی برای بازجوئی از متهم دارد، که استفاده از شکنجه‌هایی نظیر غرق مصنوعی(واتر بورد) جزو آنها نیست.

او که از با سابقه ترین سیاستمداران آمریکا و عهده دار ریاست کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا است، تجربه تحمل شکنجه در جنگ ویتنام را نیز دارد.

آقای مک کین که در جنگ ویتنام خلبان نیروی دریایی آمریکا بود، پس از سقوط هواپیمایش به اسارت نیروهای ویتنام شمالی درآمد و به عنوان اسیر جنگی بارها شکنجه شد.

او در سخنان روز شنبه خود تاکید کرد که بدون توجه به گفته‌های رئیس جمهوری منتخب آمریکا یا مقامات دیگر، ارتش آمریکا دیگر دست به اقداماتی نظیر غرق مصنوعی یا شکنجه های دیگر نخواهد زد.

سناتور مک کین گفت: «بعضی وقت‌ها فکر می‌کنم که بد نیست از ژنرال دیوید پترائس رئیس سابق سازمان سیا که یک فرمانده بزرگ نظامی است در این مورد سئوال کنیم. او به شما خواهد گفت که این روش کار نمی‌کند و نتیجه نخواهد داشت. اگر یک نفر را برای مدت زیادی شکنجه کنید، هر آنچه بخواهید به شما می‌گوید، تا درد و رنج ناشی از شکنجه متوقف شود. بهترین مورد، خالد شیخ محمد است، که مدعی است مغز متفکر عملیات تروریستی یازده سپتامبر بوده است. تکنیک غرق مصنوعی را چندین بار در مورد او به کار بردند، و او هم اطلاعات غلطی به بازجویان خود داد که آنان را گمراه کرد.»

دونالد ترامپ در تبلیغات انتخاباتی خود گفته بود که در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری، شکنجه‌هایی نظیر غرق مصنوعی را برای مبارزه با داعش دوباره مجاز خواهد کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

دونالد ترامپ ژنرال جیمز متیس را برای سمت وزیر دفاع در نظر دارد

ژنرال جیمز متیس

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب آمریکا، روز یکشنبه ۳۰ آبان، گفت جیمز متیس، ژنرال بازنشسته ارتش، را برای سمت وزیر دفاع آمریکا در نظر گرفته است.

دونالد ترامپ این مطلب را یک روز پس از دیدار خود با ژنرال جیمز متیس منتشر کرد.

آقای ترامپ با اشاره به ملاقات روز شنبه در پیامی توئیتری گفت که آقای متیس که ژنرال بازنشسته نیروی تفنگداران دریایی آمریکا است و در گذشته مرکز فرماندهی آمریکا را به عهده داشته، «دیروز بسیار تأثیر گذار بود. او ژنرال ژنرال هاست.»

دونالد ترامپ و ژنرال متیس روز شنبه دیداری یک ساعته در نیوجرسی داشتند. به نقل از منابع نزدیک به تیم انتقالی آقای ترامپ، ملاقات روز شنبه از اهمیت زیادی برخوردار بوده و آقای ترامپ نیز از سابقه ژنرال متیس متأثر شده بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

همسر نازنین زاغری زندانی شدن او را به بدهی چهل ساله بریتانیا به ایران مربوط دانست

نازنین زاغری در کنار همسرش، ریچارد رتکلیف و دختر خردسالش

ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری، زندانی شدن او در ایران را به بدهی ۵۰۰ میلیون دلاری لندن به تهران مربوط دانست.

روزنامه ساندی تایمز در شماره روز یکشنبه ۳۰ آبان خود به نقل از آقای رتکلیف نوشت که نازنین زاغری برای چانه زنی ایران با بریتانیا برای وصول طلب چهل ساله ایران که از یک معامله تسلیحاتی به جا مانده، در تهران زندانی شده است.

همسر نازنین زاغری در گفت و گو با بخش فارسی صدای آمریکا در این باره گفت که به تازگی متوجه شده است که دستگیری همسرش همزمان با شکست مذاکرات ایران و بریتانیا برای حل و فصل طلب ایران بوده است.

او گفت: «حکم دادگاه‌های بین‌المللی بریتانیا را ملزم به پرداخت این بدهی می‌کند و از آنجا که وزارت دفاع ایران مشمول تحریم است نه کل دولت ایران، دولت بریتانیا می تواند راهی برای رفع این مشکل پیدا کند بدون اینکه تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه فروش اسلحه به ایران زیر پا گذاشته شود.»

آقای رتکلیف گفت که گمان می‌کند تا کنون پنج نفر با تابعیت بریتانیایی در ایران زندانی شده اند که احتمالا به موضوع بدهی بریتانیا به ایران مربوط است. به گفته او بیم آن می رود که با طولانی شدن بدهی لندن، شهروندان بریتانیایی بیشتری در معرض گروگانگیری قرار بگیرند.

این نخستین بار نیست که زندانی شدن شهروندان دوتابعیتی به طلب ایران از کشورهای دیگر ربط داده شده است. سال گذشته ایران چند زندانی آمریکایی ایرانی الاصل را همزمان با دریافت طلب قدیمی خود از آمریکا و آزاد شدن چند زندانی ایرانی در آمریکا، آزاد کرد. اگر چه دو کشور اعلام کردند که آزاد کردن این افراد در جریان یک توافق مبادله زندانی بوده و ربطی به پرداخت طلب قدیمی تهران توسط واشنگتن ندارد، منتقدان دولت باراک اوباما پرداخت پول ایران را نوعی باج برای آزادی زندانیان آمریکایی، از جمله امیر حکمتی و جیسون رضائیان دانستند.

بدهی آمریکا به ایران نیز به پیش پرداخت یک معامله تسلیحاتی پیش از انقلاب اسلامی باز می‌گردد. آمریکا بر اساس یک توافق حقوقی روی هم رفته یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار (شامل بهره بدهی) به ایران پرداخت کرد.

یکروز پیش از انتشار سخنان آقای رتکلیف، سازمان عفو بین الملل در گزارشی نسبت به سلامت جسمی و روحی نازنین زاغری به شدت ابراز تاسف کرد.

بر اساس گزارش این سازمان، خانم زاغری به شدت لاغر شده، از درد دست، بازو و شانه، تپش قلب شدید و ضعف بینایی رنج می‌برد و در نامه ای از تصمیم برای خودکشی سخن گفته است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

مایک پنس: میت رامنی از گزینه‌های جدی برای سمت وزیر خارجه آمریکا است

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری منتخب آمریکا، روز یکشنبه ۳۰ آبان در شبکه تلویزیونی فاکس‌نیوز گفت میت رامنی، نامزد پیشین حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری، در کنار از گزینه‌های جدی تحت بررسی برای سمت وزیر خارجه آمریکا است.

میت رامنی که روز شنبه ۲۹ آبان با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب آمریکا، دیدار و گفتگو کرد، در دوران تبلیغات انتخاباتی از منتقدان جدی آقای ترامپ بوده است.

میت رامنی در طول تبلیغات انتخاباتی‌ ماه‌های گذشته، این سرمایه دار ۷۰ ساله اهل نیویورک را «حقه باز و جعلی» خواند و دونالد ترامپ هم مبارزه انتخاباتی میت رامنی در رقابت با باراک اوباما در سال ۲۰۰۸ را «بدترین مبارزه انتخاباتی» تاریخ توصیف کرد.

با این حال این دو پس از انتخابات هشتم نوامبر، در صدد ترمیم روابط خود بر آمدند.

میت رامنی پس از پیروزی دونالد ترامپ، با وی تماس گرفت و انتخاب او را به عنوان چهل و پنجمین رئیس جمهوری ایالات متحده تبریک گفت.

رسانه‌های آمریکا علاوه بر میت رامنی، از رودی جولیانی شهردار سابق نیویورک، جان بولتون نماینده پیشین آمریکا در سازمان ملل متحد، سناتور باب کروکر از جمله گزینه‌های احتمالی وزارت خارجه در دولت ترامپ نام برده‌اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

نامه مطهری به روحانی در اعتراض به لغو سخنرانی خود در مشهد؛ «این اقدام داعش گونه بود»

علی مطهری

علی مطهری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در پی لغو سخنرانی خود در مشهد، با نگارش نامه‌ای خطاب به حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران به این موضوع اعتراض کرد.

به نوشته خبرگزاری ایسنا، علی مطهری یکشنبه ۳۰ آبان در نامه ای به حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، لغو سخنرانی خود در مشهد را «داعش گونه» توصیف کرد و نوشت که امیدوار است امام جمعه مشهد در این موضوع نقش نداشته باشد.

قرار بود علی مطهری روز یکشنبه به مناسبت اربعین در مراسمی که توسط مجمع مشورتی اصلاح طلبان خراسان رضوی تدارک دیده شده بود، سخنرانی کند.

بتول گندمی، دبیرکل مجمع مشورتی اصلاح طلبان خراسان رضوی به خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، گفت که ساعت سه و نیم بعد از ظهر بدون اینکه ابلاغ کتبی از سوی فرمانداری یا استانداری دریافت کنند توسط نیروی انتظامی از لغو سخنرانی با خبر شده‌اند. به گفته او نامه‌ای از سوی دادستان مشهد خطاب به نیروی انتظامی نوشته شده و لغو مراسم ابلاغ شده بود.

خانم گندمی توضیح داد که برای جلوگیری از لغو این مراسم، یکبار آن را با مجوز فرمانداری از تالار رازی به سالن ساپکو منتقل کردند اما اجازه برگزاری مراسم اربعین در این سالن نیز داده نشد.

در پی لغو این مراسم با دستور دادستان مشهد، علی مطهری در نامه خود به حسن روحانی نوشت که سخنرانی او با عنوان «تحلیل واقعه کربلا» به دستور دادستان مشهد و بر اساس نامه‌ای که به او رسیده لغو شده است. او گفت که امیدوار است نامه از آقای علم‌الهدی، امام جمعه مشهد نباشد.

نایب رئیس مجلس در ادامه نامه خود آورد: «آن که در این موارد مسئولیت دارد استاندار و شورای تامین است که ظاهرا مسلوب الاختیارند. لطفا برای ما روشن فرمایید که حاکم در استان خراسان رضوی استاندار است یا دادستان و امام جمعه؟ نیروی انتظامی تحت فرمان استاندار است یا دادستان؟ و اساسا ورود دادستان در این گونه موارد بر چه اساسی است؟ آیا اینها با خود اندیشیده‌اند که این قانون شکنی چه تاثیری بر جوانانی که از راه دور برای شرکت در این جلسه آمده بودند خواهد داشت؟ تردید دارم که این قبیل اقدامات داعش‌گونه عالما عامدا علیه انقلاب اسلامی انجام می‌شود یا از روی سهو و نادانی؟»

آقای مطهری با اشاره به لغو سخنرانی فرد دیگری در استان خوزستان، خطاب به آقای روحانی نوشت که می داند در زمان دولت‌هایی که گرایش به اصلاح طلبی دارند تلاش‌ برای محدودسازی آزادی بیان از سوی برخی از نهادهای حکومتی بیشتر است، اما اگر دولت اقدام موثری برای برخورد با این موضوع نکند، مجلس از اختیارات قانونی خود استفاده خواهد کرد.

آقای مطهری از منتقدان جدی عملکرد امام جمعه مشهد و دادستان خراسان در موضوع لغو کنسرت‌ها بوده است. در پی لغو مجوز برگزاری کنسرت‌ها در مشهد و برخی از شهرهای اطراف آن، احمد علم الهدی امام جمعه مشهد و نماینده رهبر جمهوری اسلامی در استان خراسان رضوی اعلام کرد که اجازه برگزاری برنامه‌های موسیقی در مشهد را نمی‌دهد. این موضوع انتقاد شدید علی مطهری را در پی داشت و آن را رفتار ملوک الطوایفی خواند.

سخنرانی‌های آقای مطهری زمستان سال ۱۳۹۳ نیز خبرساز شده بود. حمله به خودروی حامل علی مطهری در شیراز موجب لغو سخنرانی او در دانشگاه این شهر شد. عوامل حمله با شکایت آقای مطهری به دادگاه احضار و برخی از آنها محکوم شدند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

اوباما: در مورد ترامپ پیش‌داوری نکنید

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا طی سخنانی در جمع جوانان آمریکای لاتین و مناطق کارائیب گفت که در مورد دونالد ترامپ پیش‌داوری نکنند و به او فرصت دهند و به آینده امید داشته باشند.

رئیس جمهوری آمریکا که روز شنبه در پایتخت پرو، در جمع هزار نفر از مدیران و رهبران جوان که از سراسر آمریکای لاتین و مناطق کارائیب آمده بودند سخن می گفت، شنونده چندین سوال از جوانانی بود که با توجه به پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات نسبت به آینده نگران بودند.

اما باراک اوباما از آنها خواست به آینده خوش بین باشند و به آنها گفت کسی نمی تواند آینده را بهتر کند مگر آنکه امید داشته باشد.

رئیس جمهوری آمریکا گفت این مهم است که مردم سراسر جهان فورا قضاوت نکنند و به این رئیس جمهوری جدید منتخب فرصت دهند که تیم خود را تشکیل دهد، مسائل را بررسی کند و سیاست های مرتبط با آنها را تعیین کند.

باراک اوباما گفت: «طوری که شما [در انتخابات] تبلیغ می کند، طوری نیست که حکومت را اداره می کنید.»

رئیس جمهوری آمریکا در بخش دیگری از سخنان خود، همکاری چین و آمریکا برای مهار کردن برنامه هسته ای ایران را ، مدلی از همکاری های دوجانبه بین دو کشور و یکی از مهمترین چالش های جهانی خواند.

او گفت: «ما در خصوص چالش های مهم جهانی همکاری کرده ایم، از همکاری جهانی برای جلوگیری از تولید سلاح هسته ای در ایران گرفته تا جلوگیری از شیوع بیماری ابولا در آفریقای غربی. ما نشان داده ایم که همکاری بین دو کشور چه نتایجی می تواند داشته باشد.»

رئیس جمهوری آمریکا و دیگر رهبران کشورها در لیما، پایتخت پرو هستند تا در اجلاس سالیانه همکاری‌های اقتصادی آسیا اقیانوسیه شرکت کنند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG