لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ایران ۲۲:۴۲

سرخط خبرها

به تعویق انداختن تاریخ اعزام به سربازی ممکن شد

بنا بر اعلام سازمان وظیفه عمومی ناجا، تمدید تاریخ اعزام به خدمت سربازی میسر شده و متقاضیان می‌توانند به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس +۱۰) مراجعه کنند.

رحمان علیدوست، معاون احضار و اعزام سازمان وظیفه عمومی ناجا توضیح داده که دلیل درنظرگفتن این امکان، تکمیل ظرفیت بعضی از مراکز آموزش نیروهای مسلح است. به این ترتیب و به عنوان مثال مشمولان فارغ التحصیل دانشگاهی که تاریخ اعزام آن ها یکم ماه‌های زوج (آبان، دی و اسفند) تعیین شده می‌توانند تاریخ اعزام خود را به یک اردیبهشت سال ۹۵ منتقل کنند. همچنین مشمولان غیردانشگاهی (دیپلم و زیردیپلم) می‌توانند تاریخ اعزام خود را تا تاریخ ۱۹ دی ماه سال جاری به تعویق بیندازند.

به گفته این مقام مسئول تمامی درخواست‌های تمدید مهلت اعزام از طریق پلیس +۱۰ قابل انجام است و نیازی به مراجعه حضوری نیست. ضمنا در حال حاضر امکان جلو انداختن تاریخ اعزام هم وجود ندارد.

تاثیر ورزش در پایین نگاه داشتن سن فیتنس و تناسب جسمی

تونی دیاموند هر بامداد برای یک ساعت پیاده‌روی سریع به یک پارک محلی می‌رود. سپس یک ساعت دیگر می دود. او همچنین هفته‌ای دو یا سه بار برای بدنسازی به باشگاه ورزش می‌رود. این کاپیتان نیروی دریایی آمریکا که اخیرا بازنشسته شد، در مسابقات ملی سالمندان در پیاده‌روی سریع در گروه سنی ۸۵ تا ۸۹ سال، سه مدال دریافت کرد.

او می گوید « من ۸۶ سال دارم اما از نظر (سن فیتنس) سلامت جسمی ۴۴ ساله‌ام. فکر می‌کنم دلیلش این است که در دوره زندگی‌ام زیاد ورزش کرده‌ام. از کودکی ورزش می‌کردم.»

هلن وایت، ورزشکاری که در مسابقات ملی سالمندان در سال ۲۰۱۳ در «پیکا بال» مدال نقره گرفت، بسکتبال هم بازی می کند و به گروه های سالمند ورزش تدریس می کند.

می گوید « ۶۲ سال دارم و آزمایش های سلامت جسمی من نشان داد ۳۲ ساله هستم. ۵۰ ساله بودم که تصمیم گرفتم جدی تر شوم و روی بازی تمرکز کنم، و مسلم سازم بخش روزانه‌ای از زندگی ام ورزش باشد.»

وایت و دیامون از جمله پنج هزار ورزشکار در بازی های ملی سالمندان هستند، رقابتی برای تمام ورزشکاران بالای ۵۰ سال که اخیرا در مینه سوتا برگزار شد.

پژوهش ها، به سرپرستی دکتر پاملا پیک از دانشگاه مریلند در همکاری با دکتر اولریک ویسلوف استاد دانشگاه علوم و فناوری نروژ، نشان داد سن سلامتی ورزشکاران مسن تر بیش از ۲۰ سال از سن واقعی آنها کمتر است.

پیک، عضو سازمانی که بازی های ملی سالمندان را اداره می کند، می گوید بسیاری از رقیبان تمرین و آموزش را در سال های دیر تر زندگی آغاز کردند. میانگین سن شرکت کنندگان در مسابقات، که انواع ورزش ها را شامل می شود ۶۸ سال است، گرچه میانگین سن سلامت آنان ۴۳ سال است.

او می گوید مهم نیست چند سال داریم. همه ما می توانیم با مراقبت از خودمان ، بویژه فعالیت های بدنی، سن سلامت خود را پائین تر بیاوریم.

نشست رهبران اتحادیه اروپا برای مقابله با بحران مهاجران

آلمان از کميسيون اروپايی خواسته است با تمديد مهلت اعمال کنترل های مرزی که از زمان تشديد بحران مهاجرت بطور موقت به اجرا گذاشته، موافقت کند.

آلمان از ده روز پيش با اعمال بازرسی‌های مرزی و کنترل گذرنامه، پيمان شنگن را به حال تعليق در آورده است.

همزمان رهبران اتحاديه اروپا در اجلاس فوق العاده ای که به منظور رسيدگی به وضعيت مهاجران در بروکسل تشکيل داده اند، ضمن تلاش برای اعمال محدوديت های مرزی در اروپا، برای کمک به ترکيه و ساير کشورهای ميزبان پناهندگان سوری پيشنهاد تازه ای ارائه کرده اند.

با آنکه وزیران کشور اتحاديه اروپا روز سه شنبه در مورد تقسيم ۱۲۰ هزار پناهجو در ميان ۲۸ کشور عضو اتحاديه به توافق رسيدند، اختلاف نظر رهبران اين کشورها هنوز به قوت خود باقی است.

مرز اصلی ميان کرواسی و صربستان پس از دو روز، از روز چهارشنبه بار دیگر به روی پناهجويان باز شده است.

مفتی عربستان: داعش می خواهد "امت مسلمان" را نابود کند

مفتی اعظم عربستان سعودی مسلمانان سراسر جهان را به وحدت علیه عناصر "گمراهی که می‌خواهند اسلام را به عصر جهالت باز گرداندد" فراخواند.

عبدالعزیز بن عبدالله آل الشیخ، روز چهارشنبه در خطبه سالانه خود خطاب به بیش از دو میلیون زائر که در دره کوه عرفات جمع شده بودند گفت: "داعش سعی دارد امت مسلمان را به نام اسلام نابود کند. گروه‌هایی مانند داعش تعبیر نادرستی از اسلام نشان می‌دهند."

زائران از تمام گروه‌های سنی به عرفات سفر کردند، اعتقاد بر این است که در آنجا پیامبر اسلام آخرین خطبه خود را در نزدیک ۱۴۰۰ سال پیش ایراد کرد و خواهان برابری و وحدت در میان مسلمانان شد.

دو وزیر دولت موقت ترکیه استعفا دادند

دو قانونگذار حزب طرفدار کردها در ترکیه روز سه شنبه از دولت موقت استعفا دادند و مقامات ارشد را متهم کردند که در میانه تشدید خشونت بین شورشیان کرد و ارتش، انجام وظایف را برای آنها غیرممکن می سازند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، علی حیدر کونگا وزیر امور اتحادیه اروپا، و مسلم دوغان وزیر عمران دولت موقت - که هر دو از حزب دموکراتیک خلق‌ها هستند - به خبرنگاران گفتند به دلیل مداخله حزب حاکم عدالت و توسعه در کارهایشان، کناره گیری می کنند.

معاون نخست وزیر این اتهامات را تکذیب کرده و گفته است وزیران جدیدی به جای آنها برگزیده خواهند شد.

حزب دموکراتیک خلق‌ها، که از جنبش ملی گرایی کرد بیرون آمده است، در پی افزایش محبوبیت در میان رای دهندگان چپگرا و لیبرال در ترکیه، در انتخابات سراسری ماه ژوئن بخش بزرگی از آرا را به خود اختصاص داد.

پوتین: روسیه در منطقه مسئولانه عمل کرده است

عکس آرشیوی از دیدار ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در مسکو - پائیز ۱۳۹۲

رئیس جمهوری روسیه در دیدار با نخست وزیر اسرائیل در مسکو گفت، سوریه در موقیعتی نیست که جبهه دومی علیه اسرائیل باز کند.

ولادیمیر پوتین در این دیدار که روز دوشنبه انجام شد، در مورد اقدامات روسیه در سوریه، از جمله اعزام نیرو، گفت "هدف اصلی ما دفاع از حکومت سوریه است. با این حال، نگرانی شما را درک می کنم."

بنیامین نتانیاهو هدف از سفر به مسکو را روشن ساختن سیاست های دو کشور درباره سوریه و ایران، و "اطمینان از نبود سوء تفاهم" بین نیروهای روسیه و اسرائیل توصیف کرد و گفت « ایران و سوریه، سازمان تروریستی حزب الله را مسلح به تسلیحات پیشرفته کرده اند، و طی سال ها هزاران راکت و موشک علیه شهرهای ما پرتاب شده است. در همین حال، ایران سعی دارد دومین جبهه تروریستی را علیه ما از بلندی های جولان باز کند.»

نخست وزیر اسرائیل گفت "سیاست ما این است که از انتقال اسلحه و ایجاد یک جبهه تروریستی و حمله به اسرائیل از بلندی های جولان جلوگیری کنیم.»

رئیس جمهوری روسیه نیز گفت "ما هرگز فراموش نمی کنیم که عده زیادی از اتحاد جماهیر شوروی سابق در اسرائیل زندگی می کنند؛ این واقعیت، یک بُعد اضافی به مناسبات دو کشور می دهد."

ولادیمیر پوتین همچنین یادآور شد که روسیه همیشه در اقدامات خود در منطقه "بسیار مسئولانه" عمل کرده است، و به آن ادامه خواهد داد.

درخواست یک آمریکایی از چین برای آزادی همسرش

عکس آرشیوی از دیدار باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا (راست) با شی جین پینگ رئیس جمهوری چین

یک مرد آمریکایی با موقعیتی که از سفر رئیس جمهوری چین به ایالات متحده پیش آمده، خواستار آزادی همسرش زندانی اش در چین شد.

جف گیلیس اهل تگزاس در این زمینه به صدای آمریکا گفت، مقامات چین شش ماه پیش همسرش را، که یک آمریکایی چینی تبار است، هنگامی که با یک گروه از مقامات تگزاسی و بازرگانان چینی-آمریکایی از چین دیدار می کرد، بازداشت کرده اند.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفته است این زن به ظن "اقدامات ضدامنیتی" بازداشت شده و پرونده او تحت بررسی است.

با این حال، آقای گیلیس به صدای آمریکا گفت همسرش در این سفر هیچ اقدام غیرقانونی انجام نداده است. او همچنین از واکنش سرد وزارت خارجه آمریکا نسبت به این موضوع اظهار ناامیدی کرد.

جلوگیری از انتشار نیویورک تایمز در تایلند

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز نوشت به دلیل چاپ سرمقاله ای درباره سلامت پادشاه تایلند و پرسش درباره آینده سلطنت در آن کشور، از انتشار این روزنامه در تایلند جلوگیری شده است.

قوانین تایلند نسبت به انتقاد از خانواده سلطنتی حساس و سخت گیر است.

برای متخلفان مجازات هایی تا ۱۵ سال زندان تعیین شده است. این روزنامه می گوید تصمیم گرفته شده صرفا توسط ناشر گرفته شده و نیویورک تایمز بین المللی دخالتی در آن نداشته است.

پادشاه ۸۷ ساله تایلند، که عامل وحدت این کشور به شمار می رود، طی ۱۰ سال گذشته درگیری های سیاسی متعددی داشته است؛ اما با تحلیل رفتن سلامت او در سال های اخیر، این نگرانی بوجود آمده که با مرگ وی نوعی بی ثباتی در کشور حکمفرما شود.

دیدبان حقوق بشر از مصر انتقاد کرد

طی دو سال گذشته، دولت مصر نزدیک به سه هزار بنا را در صحرای سینا تخریب کرده است تا بتواند با ایجاد یک منطقه بی طرف و ازبین بردن تونل های قاچاق از فعالیت پیکار جویان و قاچاقچیان نوار غزه جلوگیری کند.

دیدبان حقوق بشر می گوید تخریب این ساختمان های مسکونی، تجاری و اجتماعی هزاران نفر از ساکنان این منطقه را بی خانمان کرده است بدون آنکه دولت به آنها غرامتی پرداخته باشد.

این سازمان می گوید دولت مصر همچنین نزدیک به ۷۰۰ هکتار زمین زراعتی را تصرف کرده است بدون آنکه به کشاورزان پولی بپردازد.

دولت مصر پیکارجویان اسلامگرا را متهم کرده است که از تونل ها برای تردد میان شبه جزیره سینا و نوار غزه استفاده می کنند؛ اما دیدبان حقوق بشر می گوید دولت مصر باید توضیح دهد که چرا برای شناسایی و از میان بردن تونل ها از تکنولوژی جدید استفاده نکرده و در عوض تمامی منطقه صحرای سینا را به نابودی کشانده است.

عباس عراقچی مسئول پیگیری "برجام" در ایران شد

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران

وزیر امورخارجه ایران، عباس عراقچی را به سمت مسئول ستاد پیگیری "برنامه جامع اقدام مشترک"، موسوم به برجام منصوب کرد.

به گزارش ایرنا، محمد جواد ظریف با صدور دستور تشکیل ستاد پیگیری برجام، عباس عراقچی، معاون خود را با حفظ سمت به عنوان رییس این ستاد برگزید.

عباس عراقچی، از دیپلمات های ایران است که از دوران مذاکرات هسته ای سعید جلیلی، به تیم مذاکره کننده ایران پیوست و در دوسال اخیر، به همراه "هلگا اشمیت"، معاون مسؤول سياست خارجی اتحاديه اروپا کار تدوین جزئیات توافق هسته ای جامع ایران و کشورهای پنج بعلاوه یک را پیش برد.

انتصاب آقای عراقچی به سمت مسئول پیگیری برجام، یک هفته بعد از این روی می دهد که جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا، استیون مال، سفیر پیشین این کشور در لهستان را به عنوان هماهنگ‌کننده اصلی اجرای برجام منصوب کرد.

اسکات واکر از رقابت های انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا کنار رفت

اسکات واکر از رقابت های درون حزبی برای کسب عنوان نامزد جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا کنار کشید.

وی روز دوشنه اعلام کرد که به ۸ هفته فعالیت رسمی انتخاباتی خود پایان داده است.

تحلیلگران این تصمیم فرماندار ایالت ویسکانسین را با نبود منابع مالی کافی مربوط دانسته اند.

اسکات واکر روز دوشنبه گفت که در جریان رقابت های جمهوریخواهان سرخورده شده است و در مجموع کمپین انتخاباتی به حملات شخصی کشیده شد.

او از کاندیداهای فعال جمهوریخواه خواست تا یک جایگزین مثبت محافظه کار برای دونالد ترامپ، شاخص ترین چهره کمپین جمهوریخواهان پیدا کنند.

مقامات آمریکایی: روسیه ۲۸ هواپیمای جنگی در سوریه مستقر کرد

مقامات آمریکایی می گویند روسیه ۲۸ هواپیمای جنگی در سوریه مستقر کرده است.

آنها در هفته های اخیر گفته بودند که مسکو در حال ایجاد یک پایگاه نظامی هوایی در شهر لاذقیه است که تحت کنترل دولت بشار اسد است.

دولت اسد در ماه های اخیر شکست های سختی از مخالفان از جمله گروه داعش خورده است.

آمریکا از متحدانش در اروپا خواسته بود به هواپیماهای روسی اجازه ندهند از آسمان آنها به سوریه بروند. اما بر اساس برخی گزارش ها، روسیه از طریق آسمان ایران و عراق به سوریه هواپیما می فرستد.

تیم ملی والیبال ایران از استرالیا شکست خورد

انتقاد معمری از کادر فنی والیبال
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:04:51 0:00

در مرحله سوم سیزدهمین دوره جام جهانی والیبال تیم ایران در با مصاف استرالیا در سه ست متوالی نتیجه را واگذار کرد تا ششمین باخت شاگردان کواچ در این مسابقات به ثبت برسد.

ایران در نهمین بازی خود در جام جهانی ژاپن، مقابل استرالیا با امتیازات ۲۷ بر ۲۵، ۲۷ بر ۲۵ و ۲۵ بر ۲۲ نتیجه را واگذار کرد.

استرالیا با دفاع روی تور، سرویس و دریافت عالی و با اشتباهات بازیکنان ایران ۳ بر صفر از سد ایران گذشت.

اسلوبودان کواچ، سرمربی تیم ملی والیبال ایران، پس از این شکست از عملکرد تیمش در دیدار با استرالیا انتقاد کرد و گفت: تیم ملی در همه رقابت‌های گذشته عملکرد خوبی نداشت و برابر استرالیا هم هیچ کاری انجام نداد.

اعتراض تشکلهای فرهنگیان به بازداشت فعالان صنفی معلمان در ایران

شورای مرکزی تشکل های صنفی فرهنگیان سراسر ایران با انتشار بیانیه ای به بازداشت فعالان صنفی معلمان اعتراض کرد.

به نوشته سایت حقوق معلم و کارگر، این شورا این بیانیه را در آستانه آغاز سال جدید تحصیلی صادر کرده و با انتقاد از برخورد امنیتی دولت به خواسته های صنفی معلمان، خواستار آزادی فعالان صنفی معلمان شد.

در حال حاضر،‌ برخی از فعالان صنفی معلمان در بازداشت هستند. محمود بهشتی لنگرودی،‌ علی‌اکبر باغانی و اسماعیل عبدی در ماه های اخیر به اتهام های امنیتی بازداشت شدند.

همچنین رسول بداقی که محکومیت شش سال زندانش در مرداد ماه به پایان رسید،‌ دوباره به سه سال زندان محکوم شده است.

فرخ نجم آبادی وزیر صنایع و معادن دوران پهلوی در گذشت

فرخ نجم آبادی، اقتصاددان و وزیر صنایع و معادن ایران در سال های پیش از انقلاب ۱۳۵۷ در ۸۵ سالگی در ایالت مریلند آمریکا درگذشت.

آقای نجم آبادی مدت ها بیمار بود.

فرخ نجم آبادی از چهره های برجسته پیشگام در صنعتی کردن ایران بود و در شرکت ملی نفت و سازمان اوپک از مقام های بلند پایه محسوب می شد.

آقای نجم آبادی در بانک جهانی نیز فعالیت داشت. او در آستانه انقلاب ۱۳۵۷ برای معالجه به لندن رفت و با وقوع انقلاب در ایران وی در غرب اقامت گزید.

چین فرستاده ویژه به ایران اعزام می کند

وزرای خارجه ایران و چین

وزارت امور خارجه چین روز دوشنبه اعلام کرد این کشور فرستاده ویژه به ایران اعزام می کند.

سخنگوی وزارت خارجه چین گفت ژانگ یویی، رئیس کمیسیون دولتی اداره و نظارت بر دارایی ها از روز دوشنبه تا چهارشنبه در ایران خواهد بود. وی دلیل اعزام این مقام دولتی چین به ایران را عنوان نکرد.

کمیسیون دولتی اداره و نظارت بر دارایی ها تشکیلاتی هم سطح وزارتخانه در چین است و بر ۱۱۲ مجتمع صنعتی چین نظارت مستقیم دارد.

هفته گذشته محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران گفته بود ایران خواهان کمک چین برای مقابله با ناآرامی ها در خاورمیانه است و آماده است به محض لغو تحریم ها میزبان تعداد بیشتری از شرکت های چینی باشد.

کاردار دائمی سفارت ایران در لندن منصوب شد

دیدار ظریف و هاموند وزرای خارجه ایران و بریتانیا در تهران یکم شهریور ۹۴

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران محمد حسن حبیب اله زاده را به عنوان کاردار دائمی سفارت ایران در لندن منصوب کرد.

در دو سال گذشته آقای حبیب اله زاده کاردار غیر مقیم سفارت در لندن بود.

حبیب اله زاده پیشتر درمقام فرستاده ویژه ایران به کشورهای روسیه، سوئیس و سازمان دریانوردی بین المللی انجام وظیفه کرده است.

ایران و بریتانیا به دنبال سفر فیلیپ هاموند، وزیر خارجه بریتانیا به تهران در ماه اوت امسال سفارتخانه های خود را بازگشایی کردند.

درماه نوامبر ۲۰۱۱ و در پی حمله شمار ی از دانشجویان بسیجی به سفارتخانه بریتانیا در تهران و تخریب و از بین بردن شمار ی از اسناد و اموال سفارتخانه، وزارت خارجه بریتانیا از کارکنان سفارت ایران در لندن خواست خاک آن کشور را ترک کنند و خود نیز کارکنانش را از ایران خارج کرد اما بحران تا قطع رابطه پیش نرفت.

بازگشت هزار نفر از ساکنان شمال کالیفرنیا به خانه هایشان

بیش از ۱۰۰۰ نفر از ساکنان نواحی شمال ایالت کالیفرنیا که به خاطر آتش سوزی های طبیعی خانه های خود را ترک کرده بودند، روز یکشنبه اجازه بازگشت یافتند.

آتش سوزی هایی که به آتش های دره شهرت یافته اند در یک هفته اخیر بیش از ۳۰ هکتار از دره نپا، مرکز تولید شراب ایالت کالیفرنیا را در بر گرفته است.

آتش نشانان در دو روز اخیر و در مهار برخی از آتش سوزی های طبیعی توانستند پیشروی حاصل کنند.

در آتش سوزی های شمال کالیفرنیا صدها خانه سوخته است و چند نفر نیز کشته شده اند. کالیفرنیا شاهد چندین آتش سوزی طبیعی از جمله "آتش سوزی دره" است.

سقوط کم سابقه ارزش سهام فولکس واگن

ارزش سهام فولکس واگن آلمان در بازار بورس بطور بی سابقه ای کاهش یافت.

آژانس حفاظت زیست محیطی ایالات متحده روز جمعه بزرگترین خودروساز جهان را به استفاده از نرم افزاری در مدل های دیزل فولکس واگن و آئودی در آمریکا متهم کرد که میزان واقعی آلایندگی این خودروها را از دید ناظران صنایع پنهان نگاه می دارد.

آژانس حفاظت زیست محیطی آمریکا فولکس واگن را موظف کرده است نزدیک به ۵۰۰ هزار خوددرویی را که حاوی چنین نرم افزارهایی هستند برای انجام تغییرات لازم فرا بخواند.

مدیرعامل فولکس واگن به خاطر خدشه دار شدن اعتماد مشتریان این غول خودروسازی پوزش خواهی کرده است.

ارزش سهام فولکس واگن روز دوشنبه تنها دقایقی پس از آغاز بکار بازار بورس فرانکفورت ۱۳ درصد سقوط کرد که از سال ۲۰۰۹ به این طرف بی سابقه محسوب می شود.

فولکس واگن می تواند به خاطر چنین تخلفی در ایالات متحده تا ۱۸ میلیارد دلار جریمه بشود.

طرحی جدید برای پایان کودتای نظامی بورکینافاسو

مقام های آفریقایی طرحی را برای پایان بحران ناشی از کودتای نظامی در بورکینافاسو اعلام کردند.

برپایه طرحی که روسای جمهوری بنین و سنگال به نیابت از بلوک اقتصادی کشورهای آفریقای غربی اعلام کرده اند، دولت غیرنظامی بورکینافاسو فعالیتش را از سر خواهد گرفت و رهبران کودتا مشمول عفو خواهند شد.

حامیان و مخالفان کودتا روز یکشنبه در هتل محل رایزنی ها در پایتخت بورکینافاسو درگیر شدند. در تظاهرات علیه کودتا در بورکینافاسو دستکم ده نفر کشته و بیش از یکصد نفر زخمی شدند.

پاپ با فیدل کاسترو دیدار کرد

پاپ با فیدل کاسترو دیدار کرد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:46 0:00

در ادامه سفر پاپ به کوبا، او با فیدل کاسترو، رهبر سابق این کشور دیدار کرد.

رویترز گزارش داد پاپ و کاسترو درباره مسایل جهان و مذهب با یکدیگر گفتگو کردند.

دیدار رهبر کاتولیکهای جهان با کاستروی ۸۹ ساله، ساعتی بعد از هشدار پاپ علیه نظام های عقیدتی صورت گرفت. پاپ گفته بود: "خدمتگزاری هرگز عقیدتی نیست، چون ما در خدمت عقاید نیستیم، ما در خدمت مردمیم."

عصر امروز، پاپ از هاوانا، پایتخت کوبا رهسپار شرق این کشور ِ جزیره ای می شود.

پاپ فرانسیس امروز در استان اوُل گوئین Hol guin، زادگاه فیدل و رائول کاستروُ - رهبران پیشین و کنونی کوبا، مراسم عِشاء ربّانی را در برابر دهها هزار مشتاق برگزار خواهد کرد و سپس به دوّمین شهر بزرگ کشور، سانتیاگو، خواهد رفت.

رهبر کاتولیکهای جهان فردا، سه شنبه، وارد ایالات متحده آمریکا می شود.

سریال "بازی تاج و تخت" ۱۲ جایزه "امی" برد

مراسم اهدای شصت و هفتمین جوایز امی یکشنبه شب برگزار شد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:24 0:00

سریال "بازی تاج و تخت" یا همان Game of Thrones، در شصت و هفتمین دوره جایزه امی، با دریافت ۱۲ جایزه، رکورد زد.

سریال "بازی تاج و تخت" براساس کتاب پر فروش جرج آر. مارتین ساخته شده و داستان چند قلمروی افسانه ای است که بر سر مالکیت آن مدام جنگ وجود دارد. این سریال در چند سال گذشته در سطح آمریکا و جهان پر بیننده بوده است.

جوایز "امی" که در آمریکا به اسکار تلویزیونی مشهور است، به فصل پنجم این سریال بابت بهترین سریال درام، بهترین بازیگر مرد مکمل، بهترین کارگردانی و بهترین نویسندگی اعطا شد.

این دوره از مراسم جوایز امی که یکشنبه شب، ۲۹ شهریور در سالن تاتر مایکروسافت در شهر لس آنجلس برگزار شد.

فهرست زیر اسامی برندگان شصت و هفتمین دوره مراسم جایزه امی است :

بهترین سریال درام : "بازی تاج و تخت"

بهترین سریال کمدی : "ویپ"

بهترین سریال کوتاه : "الیو کیتریج"

بهترین فیلم تلویزیونی : "بسی"

بهترین بازیگر نقش اول مرد در یک سریال درام : جان هام برای بازی در سریال "مد من"

بهترین بازیگر نقش اول زن در یک سریال درام : ویولا دیویس برای بازی در سریال "چگونه از مجازات قتل فرارکرد؟"

بهترین بازیگر نقش اول مرد در یک سریال کمدی : جفری تامبور برای بازی در سریال "شفاف"

بهترین بازیگر نقش اول زن در یک سریال کمدی : جولیا لوئیس دریفوس برای بازی در سریال "ویپ"

بهترین بازیگر نقش اول مرد در یک سریال کوتاه : ریچارد جنکینز برای بازی در سریال "الیو کیتریج"

بهترین بازیگر نقش اول زن در یک سریال کوتاه : فرانسیس مک‌دورماند برای بازی در سریال "الیو کیتریج"

بهترین بازیگر نقش مکمل مرد در یک سریال درام : پیتر دینکلیج برای بازی در سریال "بازی تاج و تخت"

بهترین بازیگر نقش مکمل زن در یک سریال درام : اوزا ادوبا برای بازی درسریال "نارنجی همان سیاه است"

بهترین بازیگر نقش مکمل مرد در یک سریال کمدی : تونی هیل برای بازی در سریال "ویپ"

بهترین بازیگر نقش مکمل زن در یک سریال کمدی : آلیسون جنی برای بازی در سریال "مامان"

بهترین بازیگر نقش مکمل مرد در یک سریال کوتاه : بیل موری برای بازی در سریال "الیو کیتریج"

بهترین بازیگر نقش مکمل زن در یک سریال کوتاه : رجینا کینگ برای بازی در سریال "جنایت آمریکایی"

بهترین کارگردانی یک سریال درام : دیوید نوتر برای سریال "بازی تاج و تخت"

کارگردانی برجسته یک سریال کمدی : جیل سالووی برای سریال "شفاف"

کارگردانی برجسته یک سریال کوتاه : لیزا چولودنکو برای سریال "الیو کیتریج"

بهترین نویسنده یک سریال درام : دیوید بنیوف و دی‌بی وایس برای سریال "بازی تاج و تخت"

بهترین نویسنده یک سریال کمدی : سیمون بلک‌ول، آرماندو لانوچی و تونی روچ برای سریال "ویپ"

بهترین نویسنده یک سریال کوتاه : جین اندرسون برای سریال "الیو کیتریج"

بهترین برنامه طنز کلامی متنوع : "شوی روزانه با جان استوارت"

جوایز امی که مهم‌ترین جایزه تلویزیونی آمریکا است از سوی "آکادمی علوم و هنرهای تلویزیونی" هر ساله به بهترین‌ برنامه‌های در حال پخش تلویزیون در بخش‌های درام، کمدی، سریال کوتاه، فیلم تلویزیونی، برنامه‌های زنده اعطا می‌کند.

استرالیا برای گرفتن پناهجویان بیشتر زیر فشار است

شهروندان استرالیا روز شنبه با تظاهرات در مرکز سیدنی خواستار کمک بیشتر دولتشان در قبال پناهجویان سوریه شدند.

تونی ابوت، نخست وزیر سابق استرالیا از طرح کشورش برای پذیرفتن ۱۲ هزار پناهجو خبر داده بود اما به نظر می‌رسد که مالکوم ترنبال، نخست وزیر جدید این کشور تمایلی به پناه دادن به افراد بیشتر ندارد.

قرار است اولین گروه از پناهجویان سوری تا اواخر سال به استرالیا برسند اما فعالان استرالیایی می‌گویند کشور چندفرهنگی و ثروتمندشان باید افراد بیشتری را قبول کند.

کارشناسان می‌گویند بعید است که دولت استرالیا سیاست‌های خود در قبال پناهجویان را تغییر دهد. ترنبال نیز پیشتر از تلاش‌های آقای ابوت در نگاه داشتن پناهجویان در پشت درهای استرالیا استقبال کرده بود.

مهاجرت یکی از مسائل پرمناقشه استرالیا است و نخست وزیر جدید این کشور که به خاطر دیدگاه‌های پیشروانه‌اش معروف است می‌داند که سیاست‌های سرسختانه مهاجرت به محافظه‌کاران امکان داد تا در سال ۲۰۱۳ در انتخابات پیروز شوند.

۱۴ کشته در حمله به منطقه تحت کنترل دولت سوریه

دست کم ۱۴ غیرنظامی در حملات مخالفان دولت بشار اسد به مناطق تحت کنترل دولت سوریه کشته شدند.

این حملات روز یکشنبه رخ داد و به گفته دولت و فعالان شورشیان یک محله در شهر حلب، واقع در شمال سوریه را توپباران کردند.

خبرگزاری دولتی سوریه می گوید شورشیان منطقه ای را مورد حمله قرار دادند که قبلا از جمله مراکز جامعه ارامنه سوریه بود.

سازمان نظارت بر وضعیت حقوق بشر سوریه نیز تعداد تلفات را ۱۴ نفر عنوان کرده است. به گفته این سازمان مستقر در بریتانیا، حملات بامداد روز یکشنبه صورت گرفت و گلوله ها از منطقه ای نزدیک یک منطقه تحت کنترل شورشیان شلیک شد.

پنج نفر در حملات انتحاری در کامرون کشته شدند

پنج نفر از جمله دو بمب گذار در حملات انتحاری کامرون کشته شدند.

به گفته منابع نظامی، این حملات را دو زن جوان در ورودی مورا، شهری در شمال کامرون انجام دادند.

به نظر می رسد حملات اقدام فرا مرزی گروه بوکو حرام باشد که در نیجریه فعال است.

کشته شدگان شامل یک مامور پلیس، دو غیرنظامی و دو زن جوان بمب گذار هستند.

حوثی ها اتباع آمریکا، عربستان و بریتانیا را آزاد کردند

حوثی های یمن سه آمریکایی، دو سعودی و یک بریتانیایی را که از شش ماه پیش به اسارت گرفته بودند آزاد کردند.

به گفته منابع امنیتی این قرار است افراد با یک هواپیمای حامل نمایندگان حوثی ها به مقصد مسقط در عمان برای رایزنی با فرستاده سازمان ملل متحد از یمن خارج بشوند.

سخنگوی شبه نظامیان حوثی روز یکشنبه در فرودگاه صنعا حاضر نشد جزئیاتی در این زمینه ارائه بدهد و تنها گفت ممکن است این افراد امروز آزاد بشوند.

شبه نظامیان شیعه حوثی برخوردار از حمایت ایران پیشتر در ماه ژوئن یک خبرنگار آمریکایی و یک شهروند سنگاپور را از اسارت آزاد کردند.

وزیر ارتباطات ایران: برنامه‌ای برای فیلترینگ تلگرام و رفع فیلتر فیسبوک نیست

وزیر ارتباطات جمهوری اسلامی ایران ضمن رد خبر فیلتر شدن اپلیکیشن تلگرام به خبرگزاری ایسنا گفت: "چنین چیزی صحت ندارد و من چنین نامه‌ای را امضا نکرده‌ام."

محمود واعظی همچنین گفت که تصمیمی برای فیلتر شدن تلگرام وجود ندارد اما "فیلترینگ هوشمند ادامه می‌یابد." در همین زمینه او به خبرگزاری فارس گفت: "برنامه‌ریزی لازم و سازوکارهای اجرایی تدوین شده و تا مدت نزدیکی به اجرا گذاشته می‌شود."

او در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس گفت برنامه‌ای برای رفع فیلتر شبکه‌های اجتماعی مثل فیسبوک وجود ندارد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران از دو سال پیش که در این سمت قرار گرفت بر ترویج "شبکه‌های اجتماعی سالم" تاکیده کرده و در چندین شبکه اجتماعی داخلی مانند زیگور، کلوب، تبیان، آپارات،ساینا، بیسفون و آپارات فعال است و همچنین در تلگرام و اینستاگرام نیز حضور دارد.

مخالفان آموزش دیده سوری وارد خاک سوریه شدند

گروهی از شبه نظامیانی که توسط ایالات متحده و شرکای ائتلافی‌اش در خاک ترکیه آموزش دیده‌اند وارد نواحی شمالی سوریه شدند.

به گفته دیده‌بان حقوق بشر سوریه، این گروه ۷۵ نفره سحرگاه شنبه وارد خاک سوریه شدند.

ورود این گروه از مخالفان آموزش دیده بشار اسد به سوریه درحالیست که خبرگزاری فرانسه از شروع آتش بس میان مخالفان مسلح بشار اسد و نیروهای حامی دولت در سوریه خبر داده است. هنوز معلوم نیست آتش بس تا چه وقت دوام بیابد اما دیده بان حقوق بشر سوریه می گوید رایزنی برای بقای آتش بس ادامه خواهد داشت.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا روز گذشته تاکید کرد بشار اسد باید از ریاست جمهوری سوریه کناره گیری کند اما زمان آن باید از راه گفتگو مشخص بشود.

کارگران خودروسازی ها مقابل مجلس تجمع کردند

خط تولید خودروی پژو در گروه صنعتی ایران خودرو

بیش از ۲۰۰ نفر از کارگران شرکت های خودروسازی و قطعه سازی در استان تهران مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند. به گزارش خبرگزاری ایرنا، این تجمع روز یکشنبه صورت گرفت.

بر اساس گزارش، کارگران به واردات خودروهای خارجی و کمبود نقدینگی و کاهش خرید خودروهای صفر تولید داخل کشور معترض بودند چرا که این موارد امنیت شغلی آنها را به خطر می اندازد.

در ایران کمپین تحریم خرید خودرو با عناوینی مانند "نه به خرید خودروی نو"، "خودروی صفر ممنوع" و "خودرو نخریم"، اخیرا در شبکه‌های مجازی و ارتباطی میان کاربران ایرانی پرطرفدار شده است.

حامیان کمپین از جمله به کیفیت، خدمات پس از فروش، و قیمت خودروهای تولید داخل معترض هستند.

کارگران معترض خواستار تضمین امنیت شغلی خود هستند.

پژوهش: سن سکته مغزی در ایران ۱۰ سال زودتر از سایر کشورها است

به گفته یک کارشناس ایرانی، بر اساس یک پژوهش جدید سن سکته مغزی در ایران ۱۰ سال زودتر از سایر کشورها است.

دکتر عبدالمجید شریعت، دبیر علمی دومین کنگره بین المللی و هشتمین کنگره کشوری سکته مغزی در ایران، روز یکشنبه گفت: "این پژوهش توسط دکتر آذر پژوه در مشهد انجام شده و هنوز دلیل خاصی برای این تفاوت سنی ارائه نشده است."

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، دکتر شریعت گفت "مصرف دخانیات، پرفشاری خون، دیابت و قند خون، چاقی و چربی خون از جمله مهمترین دلایلی است که منجر به سکته مغزی می شود" و در زنان می تواند مسائل هورمونی باشد.

به گزارش ایرنا، او همچنین گفت شیوع سکته مغزی در بین ورزشکارانی که از مواد انرژی زا مصرف می کنند، بسیار است.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG