لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۸ ایران ۱۱:۲۶

سرخط خبرها

پیگرد قانونی ۵ درصد پرونده های خشونت خانگی در افغانستان

یک گزارش سازمان ملل متحد می گوید تنها ۵ درصد از پرونده های خشونت خانگی در افغانستان به پیگرد قانونی ختم می شود.

این گزارش می گوید در اکثر موارد چنین شکایاتی با میانجی گیری حل و فصل می شود.

به گفته ایوان سیمونُویچ، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد، فساد و کندی روند رسیدگی به شکایات و نیز مسافت های طولانی تا رسیدن به مراجع قانونی سبب شده تا زنان افغان از پیگرد قانونی عاملان خشونت منصرف شده و به حل اختلاف از راه میانجیگری تن در بدهند.

از افغانستان اغلب بعنوان یکی از بدترین کشورها از نظر حقوق زنان نام برده می شود.

دبیرکل سازمان معلمان ایران بازداشت شد

همزمان با موج جدید اعتراض معلمان در شهرهای مختلف ایران، علیرضا هاشمی، دبیرکل سازمان معلمان ایران روز یکشنبه بازداشت شد.

سازمان معلمان ایران سازمان دهنده اعتراض های اخیر معلمان در شهرهای مختلف ایران است.

خبرگزاری ایلنا گزارش داده که دبیرکل سازمان معلمان ایران بخاطر حکمی که سال ۱۳۸۹ علیه او صادر شده بود، روز یکشنبه بازداشت شد.

وی به پنج سال زندان محکوم شده بود اما آقای هاشمی به ایلنا گفته این مجازات بخاطر پیگیری مطالبات صنفی و دیدار با خانواده معلمان زندانی به او داده شد.

از سه ماه پیش، معلمان شهرهای بزرگ ایران در اعتراض به تبعیض حقوقی معلمان با سایر کارمندان دولتی، اعتصاب ها و تجمعات آرامی برگزار کرده اند.

گروه مین یاب در شرق افغانستان ربوده شد

افراد مسلح ناشناس یک گروه مین یاب در شرق افغانستان را ربودند. رئیس پلیس ولایت پکتیکا روز یکشنبه از ربوده شدن بیش از ده مین یاب در منطقه خبر داد.

به گفته زلمای اوریاخیل این گروه هفته ها بدون هیچ مشکلی در ولایت پکتیکا به مین روبی مشغول بودند.

او گفت آنها هیچگاه نخواستند از خدمات نیروهای امنیتی و پلیس افغانستان برخوردار باشند.

تجمع معترضان به سگ کشی در پارک پردیسان تهران

تعدادی از فعالان مدافع حقوق حیوانات، روز یکشنبه مقابل سازمان محیط زیست ایران در پارک پردیسان تهران تجمع کردند.

این دومین روز تجمع اعتراضی به کشتن سگ ها در شیراز است. روز شنبه نیز ده ها نفر در شیراز تجمع کرده بودند.

هفته پیش فیلمی در شبکه های اجتماعی پخش شد که در آن نشان می داد عده ای با تزریق مایعی به سگ، آنها را می کشند.

در این فیلم، سگ ها با تحمل درد و زجر جان می دهند. خبرگزاری فارس می گوید پیمانکاران شهرداری در مناطق اطراف شیراز در ازای تحویل جسد هر سگ، ۱۵ هزار تومان دریافت می کنند.

معترضان تجمع روز شنبه و یکشنبه خواستار برخورد با عوامل کشتن این سگ ها شده اند.

۵۲ میلیارد دلار، ارزش زباله های الکترونیکی سال ۲۰۱۴

مردم جهان در سال گذشته میلادی نزدیک به ۴۲ میلیون تن زباله الکترونیکی تولید کردند.

گزارش یک نهاد سازمان ملل متحد حاکی از آن است که تنها کمتر از یک ششم زباله های الکترونیکی از جمله تلفن های همراه، یخچال، ماشین لباسشویی و دیگر لوازم الکترونیکی در سال ۲۰۱۴ به صورت درست​ بازیافت شده است.

این گزارش تخمین می زند که ارزش این زباله ها که در آنها طلا، نقره، آهن و مس نیز وجود دارد، حدود ۵۲ میلیارد دلار است.

بر اساس این گزارش، آمریکا و چین بیشترین زباله های الکترونیکی را تولید کرده اند هرچند نام کشورهایی نظیر نروژ، سوئیس، ایسلند، دانمارک و بریتانیا که ادعا می کنند از نظر زیست محیطی هوشیار هستند نیز در رده های بالای جدول کشورهای تولید کننده زباله الکترونیک به چشم می خورد.

دستور خامنه ای به نیروهای مسلح برای ارتقاء توان نظامی

رهبر جمهوری اسلامی به نیروهای مسلح ایران دستور داد که به توانایی‌های نظامی خود بیافزایند.

آیت الله خامنه‌ای، روز یکشنبه ۳۰ فروردین در سخنرانی روز ارتش با اشاره به سخنان مقامات نظامی ایالات متحده گفت که «بعد از مدتی سکوت، یکی از مقامات آنها اخیراً بار دیگر از گزینه‌های روی میز سخن گفته است.»

​اشاره رهبر جمهوری اسلامی ایران به سخنان اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا است که در یک نشست خبری گفت که نقش وزارت دفاع آمریکا در ارتباط با مساله اتمی ایران اطمینان از حفظ گزینه‌های دیگر روی میز مذاکرات است،که به گفته او بسیار جدی است.

امید اتحادیه اروپا به دسترسی به گاز ایران

اتحادیه اروپا برای رهایی از وابستگی به روسیه برای تامین گاز مصرفی، به چشم‌انداز توافق جامع هسته‌ای ایران و غرب و لغو احتمالی تحریم‌های بین‌المللی علیه تهران دل بسته است.

مقام‌های کمیسیون اروپایی در روزهای اخیر ابراز امیداواری کرده‌اند با احداث خطوط لوله انتقال گاز موسوم به کریدور جنوبی که قرار است گاز جمهوری آذربایجان و کشورهای همسایه را از راه ایران و ترکیه به کشورهای اروپایی منتقل کند، شرایط پایان وابستگی اروپا به گاز روسیه فراهم بشود. هرچند انتظار نمی‌رود احداث کریدور جنوبی تا سال ۲۰۱۹ میلادی تکمیل بشود.

ادامه ناآرامی‌ها در اوکراین موجب نگرانی اتحادیه اروپا است که حدود یک سوم گاز مورد نیازش توسط روسیه و از طریق خطوط لوله انتقال گازی که از اوکراین عبور می‌کند، تامین می‌شود.

محکومیت سنگین شش کاربر فیس‌بوک در ایران

شش فعال فیس بوکی در ایران با احکام سنگین زندان مواجه شده‌اند .

سایت کلمه، که اخبار منتقدان حکومت ایران را منتشر میکند، گزارش داده است که مسعود سیدطالبی، فرید اکرمی‌پور، فریبرز کاردارفرد، مسعود قاسمخانی و امیر گلستانی به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور به ۷ سال حبس قابل اجرا و مهدی ری‌شهری به ۵ سال حبس قابل اجرا محکوم شده است .

کلمه نوشته است که متهمان این پرونده طی تابستان و پاییز سال۱۳۹۲ در جریان عملیات مرکز سایبری اطلاعات سپاه پاسداران در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی بازداشت و در بند ۲ الف تحت فشارهای مختلف روانی و فیزیکی مجبور به اعترافاتی علیه خود شده‌اند.

پیشتر گزارش‌هایی از فشار دادستانی تهران و اطلاعات سپاه به دادگاه تجدید نظر در مورد نقض احکام صادرشده در دادگاه بدوی این متهمان منتشر شده بود .

وزیرخارجه استرالیا در ایران با همتای خود دیدار می کند

استرالیا بستگان یک کودک بازمانده از در هم شکستن قایق حامل پناه جویان را جستجو می کند

روز شنبه جولی بیشاپ با همتای ایرانی خود محمد جواد ظریف و دیگر مقام‌های ایرانی در تهران دیدار خواهد کرد. برنامه هسته ای و پناه‌جویان ایرانی در صدر گفت‌وگوهای وزیر خارجه استرالیا در تهران خواهد بود. استرالیا از نتیجه نشست لوزان در مورد فعالیت‌های هسته ای ایران استقبال کرده است.

۲۳ درصد از پناه‌‌جویانی که در مراکز اداره مهاجرت استرالیا در بازداشت به سر می برند، ایرانی هستند.

سازمان دیدبان حقوق بشر مستقر در نیویورک،از خانم بیشاپ خواسته مقام‌های ایران را مجاب به رعایت حقوق بشر کند تا مردم این کشور ناگزیر به فرار نشوند. زیرا نقض حقوق بشردر ایران علت اصلی فرار مردم از کشورشان است.

هم اکنون در استرالیا درخواست پناهندگی ۴۵ ایرانی پناه‌جو به استرالیا رد شده است و آنان در بازداشتگاه‌ها بسر می برند، اما حاضر به بازگشت به ایران نیستند.

بحرین از گزارش حقوق بشری عفو بین الملل انتقاد کرد

بحرین از گزارش سازمان عفو بین الملل که گفته است اصلاحات در آن کشور نتوانسته است به نقض حقوق بشر پایان دهد، انتقاد کرده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دولت بحرین در بیانیه‌ای اعلام کرد گزارش عفو بین الملل، که روز پنجشنبه منتشر شد «نارسایی‌های عمده‌ای» دارد و توضیحات مهم مقامات را منعکس نمی‌کند.

این بیانیه همچنین می‌گوید گزارش این نهاد بین المللی فعال در زمینه حقوق بشر، «گام‌های بسیار مهمی» را که دولت بحرین جهت اجرای اصلاحات نهادی و قانونی در چهار سال گذشته برداشته است، نادیده می‌گیرد.

گزارش ۷۹ صفحه‌ای عفو بین الملل آنچه را «سرکوب هراس‌انگیز ناراضیان» می نامد مستند می‌کند و بازداشت فعالان، ممنوعیت اعتراضات در پایتخت، موارد شکنجه و بدرفتاری‌های دیگر با زندانیان را یادآور می‌شود.

مقامات بحرین در پاسخ به این گزارش، عفو بین الملل را به تحریف موضع کشورشان نسبت به آزادی‌های عقیده، بیان و تجمعات مسالمت‌آمیز متهم کردند و گفتند قانون اساسی از این حقوق پاسداری می‌کند، اما «حملات خشن یا تحریک به خشونت، که گروهی در پوشش آزادی بیان و اعتراضات مسالمت‌آمیز مرتکب می‌شود» را نمی‌پذیرد.

حمله به یک زن آمریکایی توسط افراد مسلح در پاکستان

یک زن آمریکایی در اثر تیراندازی افراد مسلح در شهر کراچی در جنوب پاکستان، از ناحیه صورت و دست مجروح شد. مهاجمان گفته‌اند او را به این دلیل که آمریکایی است، هدف حمله قرار دادند.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از پلیس پاکستان، این حادثه روز پنجشنبه روی داد و مردان مسلح سوار بر موتورسیکلت، هنگامی که «خانم دبرا لوبو» از محل کارش در یک کالج دندانپزشکی رهسپار خانه بود، حمله کردند.

مهاجمان ادعا کرده‌اند که پیکارجویان اسلامگرا هستند و اعلامیه‌هایی در خودروی جا گذاشتند که در آن گفته می‌شود به او به این دلیل که آمریکایی است حمله کردند.

در این اعلامیه‌ها، که به دو زبان انکلیسی و اردو چاپ شده است، گفته می‌شود حمله به انتقام کشته شدن پنج پیکارجوی مظنون در روز چهارشنبه در کراچی صورت گرفته است.

با این حال پلیس پاکستان پلیس می‌گوید، این که این حمله واقعا توسط یک گروه اسلامگرای پیکارجو صورت گرفته، یا آن که مهاجمان تنها چنین وانمود کرده‌اند، بطور قطع روشن نیست.

یک مقام پلیس گفت خانم لوبو حدود ۵۰ سال دارد، از سال ۱۹۹۸ میلادی ساکن پاکستان بوده و با یک پاکستانی اردواج کرده است.

پاکستان مدتی است با شورشیان گروه طالبان دست به گیریبان است، اما بسیاری از دیگر گروه‌های پیکارجو و همینطور دسته‌های تبهکار نیز در آن کشور فعالیت دارند. برخی از گروه‌های منشعب طالبان با گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) بیعت کرده‌اند و برخی گروه‌های خلافکار نیز اغلب ادعا می‌کنند که پیکارجو هستند.

بازداشت یک آمریکایی به اتهام آموزش تروریست‌ها

یک شهروند آمریکایی به اتهام آموزش گروه‌های تروریستی در سوریه بازداشت شد.

دادستان‌های آمریکا علیه عبدالرحمان شیخ محمود شهروند آمریکایی اهل ایالت اوهایو، به اتهام حمایت و کمک به تروریست‌ها کیفرخواست صادر کرده و می‌گویند وی سال گذشته با داشتن دستوراتی از یک روحانی برای کشتن سربازان آمریکایی در زندان ارتش در ایالت تکزاس، از سوریه به آمریکا بازگشت.

در ماه ژوئن سال گذشته، برادر شیخ محمود در جنگ برای یک گروه تروریستی کشته شد.

آسوشیتدپرس: احتمال دارد بخشی از تحریم‌های ایران بدون نظر کنگره لغو شود

خبرگزاری آسوشیتدپرس از امکان لغو بعضی از تحریم‌های اعمال شده علیه ایران توسط رئیس جمهوری ایالات متحده، بدون موافقت کنگره خبر داد و نوشت حتی اگر کنگره توافق نهایی با ایران را رد کند، باراک اوباما ممکن است با فرمان اجرایی بخش بزرگی از تحریم هارا لغو کند.

دو مجلس نمایندگان و سنای آمریکا که تحت کنترل اکثریت نمایندگان جمهوریخواه قرار دارند، انتقادهایی به توافق جامع احتمالی کشورهای عضو گروه ۱+۵ بر سر برنامه هسته‌ای ایران دارند و تاکید کرده‌اند که باید در مورد چنین توافقی ملاحظات کنگره نیز رعایت شود.

گفتگوهای ایران با شش قدرت جهانی عضو ۱+۵ شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، از هفته آینده برای نگارش متن توافق نهایی و جامع در شهر وین اتریش از سرگرفته می‌شود. دو طرف تا پایان ماه ژوئن (۹ تیر) فرصت دارند جزئیات تفاهم سیاسی که روز سیزدهم فروردین ماه در لوزان سوئیس بدست آمد را ثبت و آن را نهایی کنند.

علی رضائیان اتهام جاسوسی جیسون را رد کرد

برادر جیسون رضائیان اتهام فعالیت جاسوسی علیه جیسون را رد کرد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:04 0:00

علی رضائیان، برادر خبرنگار آمریکایی - ایرانی واشنگتن پست روز پنجشنبه در گفتگو با بخش فارسی صدای آمریکا تمامی اتهامات فعالیت جاسوسی مطرح شده علیه برادرش جیسون را که در یکی رسانه های ایران منتشر شده بود، رد کرد.

برادر جیسون رضائیان در این مصاحبه ابراز امیدواری کرد که طی روزهای آینده که وکیل جیسون با قاضی پرونده ملاقات می کند، از اتهامات برادرش با خبر شود.

روزنامه واشنگتن‌پست، در واکنش به اتهامات علیه جیسون طی بیانیه‌ای گفت: «هر گونه اتهامی از این دست پوچ و بی‌معنی است.»

جیسون به همراه یگانه صالحی همسرش، در تیرماه ۱۳۹۳ (ژوئیه ۲۰۱۴) در تهران بازداشت شد، اما تاکنون رسما در هیچ دادگاهی اتهامی علیه او اقامه نشده است.

صدای آمریکا روز جمعه نسخه کامل مصاحبه با علی رضائیان را پخش خواهد کرد.

القاعده یک فرودگاه در جنوب یمن را تصرف کرد

رسانه ها به نقل از مقامات نظامی در یمن می گویند که گروه «القاعده در شبه جزیره عربستان» کنترل یک ترمینال نفت، یک فرودگاه عمده، و یک بندر را روز پنجشنبه در جنوب یمن بدست گرفت.

مقامات می گویند نیروهای یمنی با نیروهای القاعده در شهر مکلا در استان حضرموت درگیر شدند.

حمله القاعده در حالی رخ می دهد که عربستان سعودی یک کمپین حملات هوایی علیه شیعیان حوثی را در یمن رهبری می کند.

عربستان می گوید از رئیس جمهوری مشروع یمن، عبد ربه منصور هادی دفاع می کند.

مذاکرات «سازنده» آژانس بین المللی انرژی اتمی با ایران

آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد در مورد مسائل مهم اتمی، تبادلات سازنده ای با ایران داشته است.

به گزارش رویترز، اما آژانس گفته است نشانه ای از پیشرفت در آن بخش هایی از فعالیت های اتمی ایران که تهران هنوز به آنها پاسخ کامل نداده، ایجاد نشده است.

این بازوی نظارتی سازمان ملل متحد همچنین گفت با مقامات ایران توافق کرده است که بار دیگر به زودی دیدار و گفتگو کنند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد فعالیت های گذشته ایران که گفته می شود تحقیقات در مورد تولید سلاح اتمی بوده، سوالاتی دارد که خواستار پاسخ های ایران شده است.

دور بعدی مذاکرات اتمی با ایران، دوم و سوم اردیبهشت ماه

اتحادیه اروپا اعلام کرد دور بعدی مذاکرات اتمی گروه ۱+۵ با ایران، در روز های دوم و سوم اردیبهشت ماه در وین برگزار می شود.

این اتحادیه می گوید مدیران سیاسی هفته آینده در وین گرد هم می آیند و عباس عراقچی، معاون وزیر امورخارجه ایران و هلگا اشمید، معاون هماهنگ کننده سیاست خارجی ​اتحادیه اروپا دیدار دو جانبه ای خواهند داشت.

به گزارش خبرنگار صدای آمریکا این نشست بین معاونان وزرای خارجه ایران و گروه ۱+۵ خواهد بود که پس از تفاهم لوزان، با هدف نگارش متن توافق جامع احتمالی صورت می‌گیرد.

فیلم‌های برگزیده برای بخش مسابقه جشنواره کن اعلام شد

دست اندرکاران فیلم خداحافظ زبان در جشنواره فیلم کن، فرانسه. ۲۱ مه ۲۰۱۴

روز پنجشنبه ۱۶ آوریل (۲۷ فروردین)، نام شانزده فیلم برگزیده برای شرکت در بخش مسابقه شصت‌ و هشتمین دوره جشنواره فیلم کن اعلام شد.

در این فهرست، چهار فیلم فرانسوی حضور دارد که از بین آنها می‌توان به آخرین فیلم ژاک اودیار، کارگردان فرانسوی با عنوان «دیپان» اشاره کرد.

نانی مورتی، پائولو سورنتینو، جیا ژانگ که، و گوس ون سن از دیگر کارگردانان سرشناس حاضر در بخش مسابقه‌اند.

فیلم «ناهید» ساخته آیدا پناهنده، سینماگر ایرانی، در بخش نوعی نگاه جشنواره نمایش داده می‌شود.

همچنین بهزاد آزادی با فیلم کوتاه «کشتارگاه» از دانشگاه هنر تهران در بخش سینه فونداسیون شرکت می‌کند.

شصت وهشتمین جشنواره فیلم کن، که برادران کوهن ریاست هیئت داوران بخش مسابقه آن را به عهده دارند، از ۲۳ اردیبهشت تا ۳ خرداد در جنوب فرانسه برگزار خواهد شد.

برخورد ماموران امنیتی با معلمان معترض در رشت

ماموران نیروی انتظامی در رشت با معلمانی که مقابل اداره آموزش و پرورش استان گیلان تجمع کرده بودند با خشونت برخورد کرده‌اند.

خبرهای دیگر از برگزاری «آرام» تجمع معلمان در سایر شهرهای ایران حکایت دارند. معترضان در این تجمعات صنفی که در بیشتر شهر‌ها مقابل ادارات آموزش و پرورش برگزار شد، خواستار افزایش دستمزد‌ها، بهبود وضعیت معیشتی و رفع تبعیض حقوقی بین خود و سایر کارمندان دولت هستند.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، در تهران هم علاوه بر تجمع حدود هزار نفر از معلمان مقابل اداره آموزش و پرورش استان تهران، یک گروه ۳۰۰ نفره از معلمان نیز مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

در این تجمعات پلاکاردهایی در حمایت از معلمان زندانی و در اعتراض به طرح رتبه بندی به چشم می‌خورد. شماری از فعالان صنفی معلمان معتقدند طرح رتبه بندی تبعیض‌ها در جامعه معلمی را عمیق‌تر می‌کند.

گروهی از معلمان ایرانی در تاریخ ۱۰ اسفند ماه سال گذشته نیز اقدام به برگزاری تجمع همزمان در بیشتر شهرهای ایران کرده بودند.

العبادی: عراق فعلاً قادر به پرداخت بهای سلاح ها نیست

حیدر العبادی، نخست وزیر عراق روز چهارشنبه پیشاپیش ملاقات با اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا در جمع خبرنگاران گفت ما به سلاح های سنگین از قبیل تانک، نیاز داریم تا به توانیم با داعش به جنگیم.

نخست وزیر عراق در پاسخ به نحوه پرداخت بهای سلاح ها گفت عراق فعلاً قادر به پرداخت بهای سلاح ها نیست؛ اما به نظر من می توان برای پرداخت آن در آینده ترتیبات لازم را داد.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام، که نخواست نامش ذکر شود گزارش داد که آقای عبادی درصدد است میلیاردها دلار برای دستیابی به سلاح های سنگین هزینه کند.

انتقال ۲۳۰ مهاجر به جزیره سیسیل ایتالیا

سه شنبه شب ۲۳۰ مهاجر از جزیره ایتالیایی لمپدوسا به جزیره سیسیل منتقل شدند.

گارد ساحلی ایتالیا می گوید تاکنون نزدیک به ۱۰ هزار مهاجر را از آبهای مدیترانه نجات داده است؛ و برای اسکان بسیاری از آنها با مشکل روبرو شده است.

سازمان بین المللی مهاجران بتخمین زده است که از سال ۲۰۰۰ تاکنون نزدیک به ۲۲ هزار مهاجر در راه سفر به اروپا جان خود را ازدست داده اند.

القاعده می گوید یکی از روحانیون ارشدش کشته شد

سازمان القاعده با صدور بیانیه ای اعلام کرد ابراهیم الربیش، یکی از وعاظ القاعده که نوار های زیادی در شبکه های اجتماعی منتشر کرده، با موشک شلیک شده از یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی در یمن کشته شده است.

ابراهیم الربیش که ۹ سال پیش از زندان گونتانامو آزاد شد. آمریکا برای اطلاعات منجر به دستگیری او، ۵ میلیون دلار جایزه تعیین کرده بود.

مقامات آمریکایی مرگ وی را رسما تائید نکرده اند.

قیمت نفت خام روز سه شنبه افزایش یافت

قیمت نفت خام در بازارهای جهانی روز سه شنبه افزایش یافت و هر بشکه نفت برنت با ۲۱ سنت افزایش به بالای ۵۸ دلار رسید.

هر بشکه نفت خام سبک برای تحویل در ماه مه نیز با ۴۵ سنت افزایش به ۵۲ دلار و ۳۶ سنت رسید.

چشم انداز ناامید کننده تولید نفت موسوم به نفت شیل در آمریکا دلیل افزایش قیمت نفت عنوان شده است.

تحلیل گران می گویند تولید نفت شیل در آمریکا به اوج خود رسیده و از این پس کاهش خواهد یافت. انتظار می رود تولید روزانه نفت شیل در ماه مه نسبت به ماه آوریل ۵۷ هزار بشکه کاهش یابد.

اعدام ۸ نفر در کرج در ارتباط با جرایم مواد مخدر

بنا به گزارش ها، ۸ نفر در زندان کرج در ارتباط با جرایم مواد مخدر اعدام شده اند.

خبرگزاری صدا و سیما به نقل از دادستان عمومی و انقلاب کرج نوشته که اعدام شدگان از فروشندگان کلان مواد مخدر در استان البرز بوده اند و تعدادی نیز در کار تولید شیشه بوده اند.

احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر ایران می‌گوید ۷۵۳ نفر در سال گذشته میلادی در ایران اعدام شده‌اند.

آقای شهید با انتقاد از بالا بودن تعداد اعدام‌ها در ایران گفته است که اکثر این احکام، به ویژه اعدام‌هایی که در ارتبط با جرائم مربوط به مواد مخدر هستند، برخلاف استانداردهای بین‌المللی بوده و مستحق صدور حکم اعدام نیستند.

تدابیر امنیتی در آلمان در آستانه نشست گروه ۷

تدابیر امنیتی در آلمان در آستانه نشست گروه ۷
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:06 0:00

در آستانه تشکیل نشست دو روزه وزیران امور خارجه کشورهای صنعتی بزرگ جهان موسوم به گروه ۷ در شهر لوبک آلمان، روز سه شنبه تدابیر شدید امنیتی در آن شهر برقرار شد.

در یک اقدام احتیاطی خیابان های منتهی به شهر قدیمی که میزبان وزیران امور خارجه گروه ۷ خواهد بود مسدود شد و ۳۵۰۰ مأمور پلیس در دو روز کنفرانس در آن محل ها مسقر شده اند.

از سوی دیگر انتظار می رود حدود ۳ هزار معترض علیه این کنفرانس تظاهرات کنند.

چهارمين دوره مسابقات شوگای دوسن در ژاپن

چهارمين دوره مسابقات شوگای دوسن در ژاپن با بازی کامپيوتر در مقابل انسان آغاز شده است.

اين مسابقات از سال ۲۰۱۲ هر سال برگزار شده و در آن شرکت کنندگان با کامپيوترهای ساخت يک شرکت ژاپنی به نام دنزو رقابت می کنند.

قوانين اين مسابقات که شبيه بازی شطرنج است هر سال با توجه به سطح بازی ها پيشرفته تر شده است.

در این رقابت ها طی سه سال گذشته کامپيوتر بر انسان پیروز شده است.

حال حسین قندی، استاد روزنامه‌نگاری، وخیم است

حسین قندی

بیماری قلبی حسین قندی، استاد برجسته روزنامه‌نگاری و علوم ارتباطات، تشدید شده و همسر آقای قندی از وخامت حال او خبر داده است.

همسر حسین قندی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا با تایید تشدید وخامت وضعیت عمومی این استاد روزنامه نگاری گفت که قندی از چهار سال پیش از مشکلات جسمی رنج می برد که طی روزهای گذشته بیماری وی تشدید شده است.

حسین قندی متولد اسفند ۱۳۳۰ در سبزوار و فارغ التحصیل کارشناسی ارشد مدیریت بین‌الملل از آمریکا است که حدود ۴۰ سال کار و تدریس در رشته روزنامه نگاری را، از اوایل دهه ۵۰ خورشیدی تا اوایل دهه ۹۰، در کارنامه خود دارد.

وی علاوه بر سال ها تدریس علوم ارتباطات در دانشگاه علامه طباطبایی و آموزش صدها خبرنگار و روزنامه نگار شاغل در روابط عمومی‌ها و رسانه‌های کشور، در روزنامه‌هایی نظیر کیهان، ابرار، اخبار، انتخاب و جام جم مسئولیت داشت.

از حسین قندی تألیفات متعددی چاپ و منتشر شده که کتب تخصصی «روزنامه نگاری نوین»، «مقاله نویسی در مطبوعات» «روزنامه نگاری تخصصی»و «تخیل در روزنامه نگاری» از مهمترین آنها است.

انتشار ویدیوی حملات هوایی ائتلاف به داعش

آرشیو

فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا روز دوشنبه چند نوار ویدیویی منتشر کرد که حمله های هوایی نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا علیه داعش را در عراق و سوریه نشان می دهد.

در این ویدیوها نیروهای ائتلاف در حال بمباران پادگان های نظامی تحت کنترل داعش در نزدیکی شهرهای کوبانی و رقه در سوریه، و بمباران مواضع داعش در موصل و تل عفر در عراق هستند.

ویدیوها نشان می دهد که در جریان این حمله ها تعداد زیادی خودرو و چندین مرکز ایست بازرسی داعش منهم شده اند.

در ائتلاف تحت رهبری آمریکا برای مبارزه با داعش کشورهای مختلفی از جمله استرالیا، بریتانیا، کانادا، فرانسه و دانمارک شرکت دارند.

یازده کشته در بمب گذاری های بغداد و اطراف آن

بامداد روز سه شنبه بر اثر انفجار چند بمب در پایتخت عراق و اطراف آن ۱۱ غیرنظامی کشته شدند.

در یک منطقه تجاری شهرک محمودیه در ۳۰ کیلومتری بغداد، انفجار یک خودروی بمبگذاری شد ۷ کشته و ۱۳ زخمی برجای گذاشت.

ساعاتی بعد، یک اتومبیل حامل بمب در توففگاه بیمارستان یرموک در غرب بغداد منفجر شد که بر اثر آن ۴ غیر نظامی کشته و ۱۰ تن زخمی شدند.

روز دوشنبه نیز چند حمله در داخل و خارج از بغداد انجام گرفت که بر اثر آن ۱۵ تن جان دادند.

هنوز هیچ گروهی مسؤلیت این حمله ها را برعهده نگرفته است ، اما اخیراً داعش و افراطیون سنی مذهب بر شدت حمله های خود افزوده اند.

پاکستان از ایران خواست حوثی‌ها را به مذاکره متقاعد کند

نواز شریف نخست وزیر پاکستان، روز دوشنبه از ایران خواست تا از نفوذش بر حوثی های یمن استفاده کند تا آنها برای حل بحران یمن وارد مذاکره شوند.

آقای شریف این درخواست را در حالی مطرح کرده است که جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران اخیرا به پاکستان سفر کرده بود و در مورد اوضاع یمن با مقامات پاکستان گفتگو کرد.

عربستان از پاکستان خواسته بود که به ائتلاف تحت رهبری این کشور در حمله به حوثی ها بپیوندد.

اما پارلمان پاکستان با چنین اقدامی مخالفت کرده است. امارات متحده عربی که در ائتلاف علیه شیعیان حوثی یمن حضور دارد، از تصمیم پارلمان پاکستان انتقاد کرده است.

بخش قابل توجهی از جمعیت پاکستان را شیعیان تشکیل می دهند.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG