لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۸ ایران ۰۳:۰۰

سرخط خبرها

حکم اعدام ۱۲ زندانی محکوم به مرگ در پاکستان اجرا شد

پاکستان روز سه‌شنبه احکام اعدام ۱۲ زندانی محکوم به مرگ را اجرا کرد.

به گفته مقام‌های پاکستان، ۱۰ زندانی متهم به قتل در زندان‌های سراسر ایالت پنجاب اعدام شدند. مسئولان زندان کراچی در جنوب پاکستان نیز از اعدام ۲ زندانی محکوم به مرگ در روز سه‌شنبه و تحویل اجساد آنها به خانواده‌هایشان خبر دادند.

نواز شریف نخست وزیر پاکستان، اواخر سال گذشته و در پی حمله مرگبار طالبان به مدرسه‌ای در پیشاور، ممنوعیت اجرای احکام اعدام بویژه در مورد پرونده‌های تروریستی را لغو کرد.

دولت پاکستان هفته گذشته ممنوعیت اعدام در همه پرونده‌های قضایی را از میان برداشت.

تظاهرات مکزیکی‌ها در اعتراض به اخراج مجری رادیو

صدها تن در اعتراض به اخراج مجری یک برنامه محبوب رادیویی در مکزیک دست به تظاهرات زدند.

تظاهرکنندگان روز دوشنبه با تجمع مقابل ساختمان رادیوی ملی مکزیک و سردادن شعار به اخراج کارمن آریستِگوی، مجری برنامه‌ای که به نقد عملکرد دولت شهرت دارد، اعتراض کردند.

رادیو ام وی اس مکزیک روز یکشنبه دلیل اخراج کارمن آریستگوی را اعتراض به اخراج دو گزارشگر دیگر رادیو اعلام کرد. آن دو گزارشگر به خاطر لطمه زدن به وجهه رادیو از طریق شایعه پراکنی درباره حمایت رادیوی ملی از وبسایت افشاگر مکزیکولیکس، اخراج شده بودند.

کارمن آریستگوی چند ماه پیش در برنامه رادیویی‌اش با انتشار خبر مربوط به خریداری یک واحد مسکونی توسط همسر رئیس جمهوری مکزیک از یک مقاطعه کار نزدیک به دولت، به دست به یک رسوایی درباره رئیس جمهوری مکزیک زد.

رهبر اخوان المسلمین مصر به اعدام محکوم شد

عکس آرشیوی از محمد بدیع رهبر اخوان المسلمین مصر (دوم از راست)

رهبر اخوان‌المسلین مصر و بیش از ده عضو ارشد دیگر آن گروه به اعدام محکوم شدند.

دادگاهی در مصر روز دوشنبه محمد بدیع و سیزده عضو ارشد اخوان المسلمین را به اتهام اقدام مسلحانه علیه حکومت مصر در هفته‌های پس از برکناری محمد مرسی رئیس جمهوری پیشین آن کشور و سازماندهی آشوب و ناامنی از طریق تشکیل آنچه «اتاق عملیات» خوانده شد، محکوم کرد و برای آنها حکم اعدام صادر کرد.

محمد بدیع حدود ۱۱ ماه پیش نیز با اتهامی مشابه به اعدام محکوم شده بود، اما این حکم بعدا به حبس ابد کاهش یافت.

محمد مرسی به گروه اخوان المسلمین نزدیک بود، و در پی برکناری او در تابستان ۱۳۹۲، دولت مصر سرکوب شدید آن گروه را آغاز کرد. هزاران نفر از اعضای اخوان المسلمین دستگیر شده‌اند و بسیاری از آنها نیز با احکام اعدام یا حبس‌های بلندمدت روبرو هتتند.

دولت عبدالفتاح السیسی اخوان‌المسلمین را یک گروه تروریستی می‌داند.

ابراز نگرانی اتحادیه اروپا از نقض حقوق بشر در کریمه

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا روز دوشنبه، ضمن تاکید دوباره بر این که الحاق کریمه به خاک روسیه را به رسمیت نمی‌شناسد، درباره وضعیت حقوق بشر در شبه جزیره کریمه ابراز نگرانی کرد.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای الحاق کریمه را نقض قوانین بین المللی دانست و همچنین تشدید حضور نظامی روسیه در منطقه را باعث نگرانی دانست.

پترو پوروشنکو رئیس جمهوری اوکراین در ادامه تلاش‌های خود برای دریافت کمک‌های نظامی از کشورهای غربی، روز دوشنبه در برلین با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان دیدار و گفتگو کرد.

شدت ویرانی‌ها در وانواتو موجب نگرانی امدادگران است

امدادگران می گویند شدت تخریب و ویرانی در جزایر توفان زده وانواتو به حدی است که تا به حال نظیر آن را ندیده اند.

شرایط زیست محیطی و احتمال شیوع بیماری های ناشی از آلودگی یکی از نگرانی های عمده امدادگران عنوان شده است.

توفان «پَم» اوایل روز شنبه به وقت محلی با بادهایی به سرعت ۳۰۰ کلیومتر در ساعت از مجمع الجزایر وانواتو عبور کرد و خسارات شدیدی به بار آورد.

چند روستا بر اثر این توفان با خاک یکسان شده اند؛ درختان از جا کنده و شبکه برق قطع شده است. توفان همچنین سبب مرگ شمار نامعلومی از ساکنان مناطق آسیب دیده شده است.

صلیب سرخ بین المللی، کمک های دارویی، آب، لوازم بهداشتی و غذا را در صدر فهرست نیازهای توفان زدگان در وانواتو قرار داده است.

مراسم یادبود قربانیان بمبگذاری دو کلیسای لاهور برگزار شد

مسیحیان سراسر پاکستان برای قربانیان بمبگذاری های انتحاری روز یکشنبه در دو کلیسای لاهور مراسم سوگواری برگزار کردند.

حمله های انتحاری در لاهور سبب مرگ ۱۵ نفر، از جمله یک پسربچه ۹ ساله، و همچنین زخمی شدن ۷۰ نفر دیگر شد.

جماعت الاحرار، از گروه های افراطی وابسته به شبکه القاعده، مسئولیت این حمله ها را برعهده گرفته است.

حمله های مرگبار روز یکشنبه در محله عمدتا مسیحی نشین یوهان آباد در لاهور رخ داد، که با یک میلیون جمعیت، یکی از بزرگترین جوامع اقلیت مسیحی در پاکستان تلقی می شود.

مسیحیان روز دوشنبه در لاهور و چند شهر دیگر پاکستان تظاهراتی در اعتراض به آنچه ناتوانی دولت در تامین امنیت اقلیت ها عنوان شد، دست به تظاهرات زدند.

صدها هزار برزیلی علیه دیلما روسف تظاهرات کردند

برگزاری تجمع اعتراض آمیز علیه دیلما روسف رئیس جمهوری برزیل در مقابل ساختمان کنگره ملی- ۲۵ اسفند ۱۳۹۳

صدها هزار نفر از مردم برزیل در اعتراض به دیلما روسف رئیس جمهوری آن کشور روز دوشنبه به خیابان ها ریختند و خواستار استیضاح او شدند.

بسیاری از معترضان می‌گویند که روسف حتما از رسوایی فساد در شرکت نفت دولتی پتروبراس با خبر بوده است.

خوزه ادواردو کاردوسو وزیر دادگستری برزیل گفت این اعتراض‌ها و تجمع‌ها، تایید می‌کند که برزیل سرزمینی دموکراتیک است و برخلاف نظر مخالفان، من این تظاهرات را نشانه تمایل به استیضاح رئیس جمهوری نمی‌دانم.

گفته می‌شود دست کم ۸۰۰ میلیون دلار رشوه در عملیات مهندسی و ساخت و سازهای شرکت نفت دولتی پتروبراس رد و بدل شده و تاکنون کسی در این مورد بازداشت نشده است.

تجمع اعتراضی معلمان در چند شهر ایران

برای چندمین هفته پیاپی، معلمان ایران روز یکشنبه در پنج شهر ایران تجمع اعتراضی برگزار کردند. این معلمان می گویند به دستمزدهای ناعادلانه و همچنین اعمال تبعیض بین معلمان و دیگر کارمندان دولت اعتراض دارند.

خبرگزاری کار ایران، ایلنا نوشته این تجمع در شهرهای شیراز، یزد، خرم آباد، کرمانشاه و شهر کرد برگزار شده است.

بزرگترین تجمع معلمان در هفته های اخیر ده اسفند در بیش از بیست شهر ایران برگزار شد اما به رغم این اعتراض ها، هنوز دولت و مجلس ایران توجهی به اعتراض معلمان نشان نداده اند.

السیسی:برای بازسازی اقتصاد مصر ۳۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری لازم است

کنفرانس اقتصادی سه روزه مصر در شرم الشیخ، روز یکشنبه با سخنرانی عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری این کشور آخرین روز خود را پشت سر گذاشت.

عبدالفتاح السیسی که وعده بهبودی اقتصادی یکی از مهمترین شعارهای مبارزات انتخاباتی اش محسوب می شود گفت مصر برای بازسازی اقتصاد خود به نزدیک به ۳۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد.

مصر با برگزاری این کنفرانس اقتصادی تلاش دارد این پیام را به شرکت کنندگان القاء کنند که درهای بازار مصر پس از یک دوره بی ثباتی چهار ساله، یکبار دیگر به روی سرمایه گذاران خارجی گشوده می شود.

بازگشایی فروشگاه یهودیان در پاریس پس از گروگانگیری

یک فروشگاه یهودیان در پاریس که صحنه گروگان گیری های مرگبار اخیر فرانسه بود، روز یکشنبه بازگشایی شد.

یک جوان ۲۳ ساله یهودی در جریان گروگان گیری در فروشگاه محصولات کوشر یهودیان جان خود را از دست داد.

پدر یوهان کوهن می گوید با گذشت دو ماه از آن وقایع هنوز از خشم و نفرتش نسبت به آن فجایع کاسته نشده است.

در گروگان گیری های ۹ ژانویه در فروشگاه یهودیان و در دفتر نشریه فکاهی چارلی ابدو و درگیری های متعاقب با پلیس، ۲۰ نفر از جمله ۳ گروگان گیر کشته شدند.

انتقال ده تن از داوطلبان مبارزه با ایبولا به آمریکا

ده تن از اعضای موسسه غیرانتفاعی شرکای بهداشت بوستون که به عنوان داوطلب در سیرالئون علیه شیوع ایبولا مبارزه می کنند، پس از ابتلای یکی از همکارانشان به ویروس مرگبار، برای مراقبت و درمان به ایالات متحده آمریکا منتقل می شوند.

عضو مبتلا به ایبولای موسسه شرکای بهداشت در ۱۱ مارس برای درمان به موسسه بهداشت آمریکا منتقل شد.

به گفته موسسه شرکای بهداشت ۱۰ نفری که به ایالات متحده منتقل می شوند از روی احتیاط در مراکز مختلف زیر نظر گرفته خواهند شد. بنا به آمار سازمان بهداشت جهانی تا بحال بیش از ۱۰ هزار نفر بر اثر ابتلا به ایبولا در کشورهای آفریقای غربی جان خود را از دست داده اند.

مقام های پاکستان: ۱۱ جسد در منطقه قبیله نشین وزیرستان جنوبی کشف شد

مقام های پاکستان از کشف ۱۱ جسد در منطقه قبیله نشین وزیرستان جنوبی خبر می دهند. گفته می شود چوپان های محلی اجساد را یافته اند.

مقام های امنیتی پاکستان می گویند این افراد گروهی از پیکارجویان طالبان هستند. اما شاهدان و ساکنان محلی می گویند اجساد متعلق به روستاییانی است که در ماه ژانویه به اسارت ارتش پاکستان در آمده بودند.

کشف اجسادی که به ضرب گلوله کشته شده اند به واکنش و نگرانی گروه های مدافع حقوق بشری دامن زده است که نیروهای امنیتی و ارتش پاکستان را به نقض حقوق بشر در مبارزه با پیکارجویان طالبان در منطقه متهم می کنند.

انفجارها در محله مسیحی نشین لاهور ده ها کشته و زخمی برجای گذاشت

انفجارهای جداگانه ای که دو کلیسای کاتولیک و پروتستان در محله مسیحی نشین لاهور پاکستان را هدف قرار داد، ده ها کشته و زخمی بر جای گذاشت.

مقام های محلی شمار کشته شدگان را ۱۵ نفر ذکر کردند و گفتند بیش از ۷۰ نفر در جریان انفجار و تیراندازی مهاجمان زخمی شده اند.

وضعیت بسیاری از آنها وخیم گزارش شده است. یک نگهبان کلیسا در یکی از انفجارها که گفته می شود توسط یک بمبگذار انتحاری صورت گرفت جان خود را از دست داده است.

جماعت الاحرار، وابسته به شبکه القاعده مسئولیت انفجارهای روز یکشنبه در لاهور را بر عهده گرفت.

استفاده از بمب‌های خوشه‌ای در جنگ داخلی لیبی

In this image made from video posted by a Libyan blogger, the Cortinthia Hotel is seen under attack in Tripoli, Libya, Tuesday, Jan. 27, 2015.

دیده بان حقوق بشر می‌گوید شواهدی در اختیار دارد که نشان می‌دهد در نبرد گروه‌های رقیب برای به دست‌ گرفتن کنترل لیبی از بمب‌های غیرمجاز موسوم به خوشه‌ای استفاده شده است.

دیده بان حقوق بشر به خبرنگاران رویترز شواهدی نشان داده است که حکایت از استفاده هواپیماهای دولتی لیبی از بمب‌های خوشه‌ای در حمله‌های هوایی به مواضع گروه‌های رقیب در نواحی مرکزی کشور دارد.

بمب‌های خوشه‌ای در هوا منفجر شده و به ده‌ها بمب کوچکتر تبدیل می شود که قابلیت تخریب منطقه وسیعتری را دارد. برپایه پیمانی که در سال 2010 میلادی به یک قانون بین‌المللی بدل شد، استفاده از بمب‌های خوشه‌ای غیرمجاز اعلام شد.

هشدار سفارت آمریکا در عربستان سعودی به کارگران خارجی

سفارت آمریکا در عربستان نسبت به توطئه احتمالی برای ربودن کارگران خارجی در آن کشور هشدار داده است.

در این هشدار که روز جمعه صادر شد آمده است مقامات اطلاعاتی مبنی بر گروگانگیری کارگران، از جمله آمریکاییانی که در میدانها ی نفتی کار می کنند ، دریافت کرده اند .

در مورد مکان، زمان، هدف یا نحوه انجام برنامه آدمربایی اطلاعاتی داده نشده است، و این هشدار از سوی مقامات دولتی عربستان تأیید یا تکذیب نشده است.

طی سالهای ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۷ پیکارجویان وابسته به القاعده ، به منظور ایجاد بی ثباتی در عربستان ، که متحد آمریکا است، به حمله های متعدد دست زده اند.عربستان در عملیات ائتلاف علیه داعش مشارکت دارد.

انتقاد نتانیاهو از موضع رقیبان انتخاباتی خود در قبال ایران

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل

در آستانه برگزاری انتخابات پارلمانی اسرائیل، پرونده اتمی ایران به یکی از موضوع‌های اصلی تبدیل شده است که نامزدهای این انتخابات به آن می‌پردازند.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، روز گذشته در گفتگویی تلویزیونی، موضع رقیبان خود را در قبال برنامه هسته‌ای ایران، به منزله تسلیم شدن در برابر خواسته‌های تهران توصیف کرد و گفت «وقتی فشارهای بین المللی سرازیرشود، که خیلی زود هم می‌رسد، تزیپی لیونی و اسحاق هرتزوگ درگیر نمی‌شوند. بلکه تسلیم می‌شوند.»

به گفته آقای نتاینیاهو این دو، تصمیم مرا برای مقابله با ایران محکوم می‌کنند. آنها، در واقع از موضع من حمایت نمی‌کنند، بنابراین تفاوت‌هایی وجود دارد. من سخت برای آنچه به نظرم برای امنیت و اقتصاد اسرائیل مهم است می‌جنگم. آنها درکی متفاوت دارند.»

این در حالی است که تازه ترین نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد «اتحاد صهیونیست»، حزب مخالف آقای نتانیاهو، با اختلاف اندکی از حزب لیکود پیش افتاده است.

انتخابات در اسرائیل روز سه شنبه آینده برگزار خواهد شد.

انتقال بیمار مبتلا به ابولا به مؤسسه ملی بهداشت آمریکا

کارکنان در بخش بیماری‌های عفونی مؤسسه ملی بهداشت آمریکا لباس های مخصوص می پوشند

یکی از کارکنان بهداشتی آمریکا که در سیرالئون به ویروس ابولا آلوده شده است، صبح روز جمعه به مؤسسه ملی بهداشت آمریکا (ان.آی.اچ) منتقل و تحت مراقبت قرار گرفت.

این بیمار که هویتش محرمانه باقی مانده، داوطلبانه عازم غرب آفریقا شده بود. او با هواپیمای مخصوص و در شرایط کاملا ایزوله، به مرکز درمانی و پژوهشی مخصوص ابولا در شهر بتزدا در ایالت مریلند، منتقل شد.

مقام‌های مؤسسه ملی بهداشت آمریکا، با بیان این که وضعیت بیمار هنوز در حال بررسی است، اعلام نظر خود را موکول به انجام آزمایش‌های بیشتر کرده‌اند.

سال گذشته، نینا فم، یکی دیگر از کارکنان بهداشتی آمریکا که در مرکز تخصصی ابولا در ایالت تکزاس به این بیماری مبتلا شده بود، در همین بیمارستان، تحت درمان قرار گرفت و بهبود یافت.

روز پنجشنبه، یک بیمار دیگر مبتلا به ابولا از سیرالئون به بریتانیا منتقل شده بود. او سومین بیمار بریتانیایی است که به ویروس ابولا آلوده شده و در حال حاضر در بخش جداگانه بیمارستان سلطنتی لندن بستری و تحت مراقبت است.

محمد یوسفی فعال دانشجویی به قید وثیقه آزاد شد

محمد یوسفی فعال دانشجویى سابق دانشگاه امیر کبیر

منابع دانشجویی ایران از آزادی محمد یوسفی، دانشجوی زندانی خبر داده‌اند.

به گزارش دانشجو نیوز، این فعال دانشجویى سابق دانشگاه امیر کبیر ، به قید وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانى آزاد شده است.

آقای یوسفی اواخر دی ماه سال جاری، توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بازداشت شده بود.

سپاه پاسداران در اطلاعیه‌ای که در همین زمینه منتشر کرده بود، این فعال دانشجویی به اتهام فعالیت و مدیریت صفحاتی در فیسبوک، که سپاه آن را «مخالف ارزش‌های نظام» عنوان کرد، دستگیر شده بود.

همزمان ۲۶۸ فعال سیاسی و مدنی ایرانی در نامه‌ای مشترک خواستار آزادی مهدی خدایی، یک دانشجوی زندانی دیگر شده‌اند. آقای خدایی در حوادث پس از انتخابات جنجال‌برانگیز سال ۱۳۸۸ بازداشت و روانه زندان شد.

نظرسنجی: ۴۲درصد آمریکایی‌ها نامه ۴۷ سناتور را نابجا می‌دانند

در پی ارسال نامه ۴۷ سناتور جمهوریخواه آمریکا به ایران درباره اعتبار هر توافق هسته‌ای با دولت باراک اوباما، مرکز تحقیقاتی یوگاو YOUGOV در یک نظرسنجی اعلام کرد ۴۲ درصد از آمریکایی‌ها این اقدام قانونگذاران را نابجا می‌دانند.

این مرکز می‌گوید، در ابتدا بسیاری از آمریکایی‌ها، یعنی حدود ۴۱ درصد از آنها، از ارسال این نامه بی‌خبر بودند؛ اما پس از آگاهی از آن، ۴۲ درصد با آن مخالفت کردند و ۲۴ درصد نیز آن را اقدامی بجا دانستند.

مرکز تحقیقات و نظرسنجی «یوگاو» همچنین اعلام کرده است که با اختلافی ۵ درصدی، آمریکایی‌ها به باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده، در حل پرونده هسته‌ای ایران بیشتر اعتماد دارند تا به جمهوریخواهان کنگره.

داعش بیعت بوکوحرام را پذیرفت

ابوبکر شکو رهبر گروه افراطی بوکوحرام

گروه افراطی موسوم به دولت اسلامی یا داعش، که بخش‌هایی از عراق و سوریه را در کنترل خود دارد، اعلام کرد که درخواست بیعت گروه بوکوحرام را پذیرفته است.

داعش در یک پیام صوتی که روز پنجشنبه منتشر کرد که در آن ادعای گسترش خلافت خودخوانده خود را مطرح و از نفوذ آن در غرب آفریقا استقبال کرده است.

ابوبکر شکو رهبر بوکوحرام هفته گذشته با انتشار یک پیام ویدئویی اعلام کرد که گروه تحت رهبری او از ابوبکر البغدادی رهبر داعش تبعیت خواهد کرد.

داعش و بوکوحرام، از خشن‌ترین گروه‌های اسلامگرا هستند که خواهان برقراری حکومتی با تفسیر خود از قوانین اسلامی، در مناطق تحت کنترلشان هستند.

کرملین شایعه‌ها در مورد بیماری پوتین را رد کرد

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه

سخنگوی کرملین روز پنجشنبه شایعه‌های اخیر در مورد ناراحتی قلبی ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه را رد کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، در پی انتشار شایعه بیماری پوتین در شبکه‌های اجتماعی، سخنگوی کرملین در گفتگویی با یک شبکه رادیویی گفت رئیس جمهوری در سلامت کاملا است. به گفته او، با این حال رئیس جمهوری در نشست سرویس‌های امنیتی فدرال، که اغلب در آن شرکت می‌کند، حضور نخواهد یافت.

اعلام خبر تاخیر سفر رئیس جمهوری روسیه به قزاقستان در روز چهارشنبه، موجی از شایعات را در فضای مجازی به راه انداخت.

برخی گفتند او بطور جدی بیمار است، بعضی نیز اظهار نظر کردند که پوتین قصد دارد یک مقام مهم دولت را کنار بگذارد.

به گزارش آسوشیتدپرس آقای پوتین از پنج ماه مارس (۱۴ اسفند ماه)، در پی دیدار با نخست وزیر ایتالیا در مسکو، در انظار عمومی ظاهر نشده است.

ازسرگیری صادرات محصولات کشاورزی غره به اسرائیل

مقامات اسرائیل روز پنجشنبه اجازه واردات محصولات کشاروزی و مواد غذایی از غزه را صادر کردند. از سال ۲۰۰۷ میلادی (۱۳۸۶ خورشیدی) که حماس کنترل نوار غزه را در دست گرفت، این نخستین بار است که چنین اقدامی صورت می‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از مقامات فلسطینی و برخی از بازرگانان در غزه، حدود ۲۷ تن گوجه فرنگی و پنج تن بادمجان برای حمل به اسرائیل از مرز ترخیص شد.

پیش از آن که حماس در حدود ۸ سال پیش، غزه را در کنترل خود گرفت، بازرگانان روزانه صدها تن سبزیجات و محصولات کشاورزی به اسرائیل صادر می‌کردند.

پس از آن که حماس نیروهای وفادار به محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی را در پی درگیری‌های خونین خیابانی از غزه بیرون راندند، اسرائیل و مصر این منطقه را تحت محاصره اقتصادی قرار دادند.

کاخ سفید: هدف نامه سناتورها «کسب امتیاز سیاسی» است

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید

کاخ سفید با انتشار مطلبی، نامه ۴۷ سناتور جمهوریخواه آمریکا به رهبران ایران درباره توافق احتمالی هسته‌ای را «تلاشی یکجانبه برای کسب امتیاز سیاسی» خواند، که به اعتبار و جایگاه ایالات متحده در صحنه جهانی لطمه زده است.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید در این مطلب، سرمقاله‌های اخیر روزنامه‌های معتبر آمریکایی در واکنش به نامه این گروه از جمهوریخواهان سنا به رهبر جمهوری اسلامی ایران را گرد آورده، که بطور عمده با تیتری تند و انتقادآمیز از این اقدام به چاپ رسیده است. تیترهایی نظیر «۴۷ سناتور قانون اساسی را زیرپا گذاشتند»، «تلاش غیرمسئولانه سناتورهای جمهوریخواه برای توقف مذاکرات هسته ای ایران»، «خرابکاران سنا» و یا «نامه جمهوریخواهان به ایران، مایه خِفَت آمریکا.»

سخنگوی کاخ سفید در این مطلب، نامه جمهوریخواهان را طرحی با هدف تضعیف موقعیت رئیس جمهوری آمریکا در میانه رایزنی‌های حساس بین المللی توصیف، و در ادامه تاکید کرده است که اعتبار و نفوذ آمریکا در جهان، در گرو پایبندی به تعهداتش است.

رایزنی وزیران خارجه آمریکا و آلمان درباره برنامه اتمی ایران

عکس آرشیوی از مذاکرات اتمی وزیران خارجه ایران و شش قدرت جهانی گروه ۱+۵ در وین اتریش

فرانک والتر اشتاینمایر وزیر خارجه آلمان که برای انجام سفری سه روزه وارد واشنگتن پایتخت ایالات متحده شده است، با جان کری وزیر امور خارجه آمریکا دیدار و در باره مسائل مهم بین المللی، از جمله برنامه هسته‌ای ایران گفتگو کرد.

وزیران خارجه آمریکا و آلمان در این دیدار با اشاره به اهمیت گفتگوهای جاری میان تهران و قدرت‌های جهانی، بر لزوم اثبات صلح‌آمیز بودن ماهیت برنامه هسته‌ای ایران تائید کردند.

به گفته جان کری ایران باید تصمیم‌های اساسی در این زمینه اتخاذ کند تا به جهان ثابت کند که به دنبال دستیابی به سلاح هسته‌ای نیست و جامعه جهانی نیز از صلح‌آمیز بودن ماهیت فعالیت‌های اتمی ایران اطمینان حاصل کند.

وزیر خارجه آلمان نیز با اشاره به گفتگوهای جاری اتمی، گفت در این مذاکرات پیشرفت‌هایی حاصل شده اما هنوز همه احتلافات برطرف نشده است.

این خبر در حال تکمیل شدن است.

اختلاف عربستان و سوئد بر سر حقوق زنان بالا گرفت

مالگوت والستروم، وزیر خارجه سوئد

در پی بالاگرفتن تنش های دیپلماتیک میان سوئد و عربستان سعودی بر سر حقوق زنان، دولت سوئد اعلام کرده است که قرار داد تسلیحاتی چند میلیون دلاری با آن کشور را تمدید نخواهد کرد.

در همین حال بنا به گزارش‌ها، عربستان سعودی نیز سفیرش را از استکهلم فراخوانده است.

تنش در روابط دو کشور زمانی بالا گرفت که دولت عربستان سعودی از سخنرانی مالگوت والستروم وزیر امور خارجه سوئد درباره حقوق زنان در عربستان، در نشست سران کشورهای عرب در قاهره مصر جلوگیری کرد.

وزیران خارجه کشورهای عربی با حمایت از عربستان سعودی و انتقاد از وزیر خارجه سوئد می‌گویند قانون اساسی عربستان بر اساس شریعت اسلام است.

آمریکا ۱۴ فرد و شرکت دیگر در اوکراین و روسیه را تحریم کرد

نمایی از ساختمان وزارت خزانه داری آمریکا در شهر واشنگتن

ایالات متحده آمریکا گروه دیگری از افراد و شرکت‌ها در اوکراین و روسیه، که به تضعیف حاکمیت اوکراین و حیف و میل دارایی‌های دولتی متهم هستند، را در فهرست تحریم قرار داد.

وزارت خزانه داری آمریکا روز چهارشنبه فهرستی از ۱۴ شخصیت حقیقی و حقوقی، شامل هشت جدایی‌طلب و دو شرکت از جمله بانک تجارت ملی روسیه که در کریمه فعالیت دارد، را منتشر کرد. بر این اساس، دارایی‌های متعلق به آنها در آمریکا مسدود و از مسافرت به آمریکا نیز منع خواهند شد.

به گفته وزارت خرانه داری آمریکا، حملات ماه گذشته جدایی‌طلبان به دو شهر در مناطق شرقی اوکراین، به منزله نقض توافقنامه آتش بس بوده است.

سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه روز چهارشنبه این تحریم‌های جدید را «تحریک سیاسی» خواند و آن را محکوم کرد.

وی به خبرگزاری روسی اینترفکس گفت این اقدامات، با توجه به آنچه مقامات آمریکایی در مورد علاقه به عادی شدن اوضاع در اوکراین می‌گویند، قابل درک نیست.

سرقت مسلحانه ۱۰ میلیون دلاری در فرانسه

پلیس فرانسه در جستجوی مردان مسلحی است که شبانه جواهراتی به ارزش میلیون ها یورو را از خودروهای محافظت شده در جنوب پاریس به سرقت برده اند.

سه شنبه شب، سارقان خودروها را در ایستگاه پرداخت عوارض در منطقه یون پاریس متوقف کردند و پس از بیرون آوردن محافظان از داخل خودروها، جواهرات را با ۴ خودروی سرقتی با خود بردند.

در این حادثه به کسی آسیب نرسید.

رسانه‌های محلی ارزش این جواهرات را ۹ و نیم میلیون دلار برآورد کرده اند.

حمله افراد مسلح به دفتر «جنبش متحد قومی» در کراچی

نیروهای شبه نظامی روز چهارشنبه با حمله به دفتر حزب موسوم به «جنبش متحد قومی» در کراچی پاکستان، شماری از اعضای آن را بازداشت و مقداری اسلحه نیز ضبط کردند.

سرهنگ طاهر محمود گفت این حزب به جانیان پناه می دهد؛ و نیروهای شبه نظامی در حمله به دفاتر این حزب ۶ تن از این جانیان را بازداشت کرده اند.

اما مقامات این حزب می گویند عملیات شبه نظامیان با انگیزه سیاسی صورت گرفته و سلاح های موجود در دفتر جنبش هم دارای مجوز رسمی بوده اند.

مخالفان «جنبش متحد قومی»، این حزب را متهم می کنند که برای اعمال نفوذ، دست به عملیات خشونت آمیز می زند. اتهامی که جنبش آن را رد می کند.

تلاش داعش برای تصرف راس العین در مرز سوریه

Map showing approximate site of coalition air strike near Tel Abyad, Syria

مقام های حزب وحدت دموکراتیک کردستان و فعالان سوری می گویند نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش، عملیات وسیعی را برای تصرف شهر کردنشین راس العین در مرز ترکیه و سوریه آغاز کرده اند.

به گفته گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه، بیش از هزار پیکارجوی داعش در این عملیات، که از شب گذشته آغاز شده و نواحی غربی و جنوب راس العین را هدف قرار داده، شرکت دارند.

گروه افراطی داعش، پیشتر نیز تلاش کرده بود تا یک شهر کردنشین در شمال سوریه به نام کوبانی را به تصرف خود در آورد، که با مقاومت شدید نیروهای کرد و نیز حمله های هوایی ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا، ناموفق ماند

یک هلیکوپتر نظامی آمریکا در سواحل فلوریدا سقوط کرد

مقام‌های ارتش آمریکا می‌گویند گروه‌های نجات، لاشه یک فروند هلیکوپتر نظامی سرنگون شده و بقایای چند انسان را پیدا کرده‌اند.

هلیکوپتر بلک هاوک، حامل ۷ تفنگدار دریایی و ۴ عضو گارد ملی ایالات متحده، که سه شنبه شب سرگرم تمرین نظامی بود، در سواحل فلوریدا سقوط کرد. هنوز علت سقوط روشن نشده است.

یک مقام نظامی گفت اسامی کشته شدگان پس از آگاه کردن خانواده‌های آنها اعلام خواهد شد.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG