لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۸ ایران ۱۱:۴۱

سرخط خبرها

مذاکرات صلح لیبی دو روز ديگر تمديد شد

با وجود درگيری های گسترده در اطراف طرابلس، پايتخت ليبی، مذاکرات صلح در مراکش دو روز ديگر تمديد شد. اين مذاکرات با ميانجيگری سازمان ملل متحد در مراکش جريان دارد.

خبر تمديد مذاکرات در مراکش را برناردينو لئون فرستاده سازمان ملل متحد در ليبی اعلام کرد. مقام های سازمان ملل متحد روز يکشنبه اعلام کرده بودند، تا يکی دو روز آينده امکان توافق در مورد تشکيل يک دولت وحدت ملی در ليبی وجود دارد.

آمریکا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، بریتانیا و اسپانیا قبلا از ادامه گفتگوهای سیاسی رهبران لیبی استقبال کرده اند.

نخست وزیر تونس، شش فرمانده پلیس را اخراج کرد

حبيب الصيد، نخست وزیر تونس روز دوشنبه و در پی حمله مرگبار هفته گذشته مهاجمان مسلح، شش فرمانده پلیس این کشور از جمله رییس نهاد امنیت گردشگران را اخراج کرد.

دیگر فرماندهان اخراجی شامل فرمانده تیپ اطلاعات، فرمانده پلیس پایتخت تونس، فرمانده پلیس راهنمایی و رانندگی و رییس نگهبانان موزه باردو بودند.

حمله افراد مسلح به یک موزه باردو در پایتخت تونس در روز چهارشنبه گذشته، موجب کشته شدن بیست گردشگر خارجی شد.

گروه دولت خود خوانده اسلامی مسئولیت کشتار روز چهارشنبه در موزه ملی باردو رابرعهده گرفته است، هر چند روز جمعه کاخ سفید گفت شواهد کافی برای تأئید این ادعا وجود ندارد.

فرمانده نظامی ناتو خواستار بررسی ارسال تسليحات دفاعی به اوکراين شد

فيليپ بريدلاو، ژنرال نيروی هوايی آمريکا و فرمانده نظامی ناتو بار ديگر از غرب خواست ارسال تسليحات دفاعی به دولت اوکراين را بررسی کند. حامیان اوکراین می گویند روسیه از جدایی طلبان شرق اوکراین حمایت تسلیحاتی می کند.

ژنرال بريدلاو روز يکشنبه در کنفرانسی در بروکسل گفت معتقد است آمريکا و کشورهای ديگر نبايد از هيچ گزينه ای در جهت رفع بحران اوکراين خودداری کنند.

او گفت: «در مورد اوکراين تا به حال از هر گونه ابزار ديپلماتيک، اطلاعاتی، نظامی، و اقتصادی که گفتيم و تصميم گرفتيم استفاده کرده ايم، به نظر من غرب بايد همۀ گزينه ها را مورد بررسی قرار دهد. حال بايد پرسيد، آيا ممکن است اين کار ثبات اوکراين را برهم بزند؟ پاسخ بله است، اما انفعال و بی عملی هم ثبات اوکراين را بر هم می زند.»

فيليپ بريدلاو می گوید يافته های ناتو نشان می دهد شواهد جديد و به گفتۀ او نگران کننده ای از حضور تسليحات سنگين و سايرمهمات و ادوات جنگی روسيه در داخل خاک اوکراين، نزديک مرز روسيه وجود دارد و اين امر نقض آشکار توافقنامه آتش بسی است که در ماه فوريه گذشته در مينسک به امضا رسيد.

قیمت نفت خام به کمتر از ۵۵ دلار در هر بشکه رسید

سیر نزولی قیمت نفت در بازار جهانی ادامه دارد. قیمت خام برنت دریای شمال روز دوشنبه به کمتر از ۵۵ دلار در هر بشکه رسید.

علت ادامه کاهش قیمت نفتافزایش ارزش دلار، و خودداری عربستان سعودی ازکاهش دادن تولید نفت خود عنوان شده است.

عربستان سعودی می گوید میزان تولید نفت خامش را در صورتی کاهش می دهد که کشورهای غیرعضو اوپک نیز حاضر شوند از میزان تولید نفت خامشان بکاهند.

روز جهانی مبارزه با بیماری سل

امروز، دوشنبه، روز جهانی مبارزه با بیماری سل است. رئیس برنامه جهانی مبارزه با سل سازمان بهداشت جهانی می گوید از ۹ میلیون بیمار آلوده به سل در سال ۲۰۱۳ میلادی ۱.۵ میلیون نفر جان خود را از دست دادند.

ماریو راویلیونه می گوید در سال ۲۰۱۳ میلادی ۵۰۰ هزار مورد سل مقاوم به درمان مشاهده شد که به نگرانی درباره احتمال افزایش مرگ و میر ناشی از سل در جهان دامن زده است.

سل پس از ایدز دومین بیماری عفونی خطرناک در جهان محسوب می شود و ۹۵درصد ابتلا و مرگ و میر ناشی از بیماری سل در کشورهای غیرپیشرفته مشاهده می شود.

نیروی دریایی آمریکا از پرسنل خود خواست نسبت به تهدیدات هوشیار باشند

نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا از سربازان و پرسنل خود خواست هوشیار باشند.

گروه «دولت اسلامی» یا داعش اخیرا با انتشار عکس و نام و نشان ۱۰۰ پرسنل ارتش ایالات متحده، هواداران خود را به کشتن آنها فراخوانده است.

یک سخنگوی نیروی دریایی آمریکا سربازان و خانواده هایشان را به احتیاط و رعایت تدابیر ایمنی برای حفظ اطلاعات شخصی به ویژه در شبکه های اجتماعی فراخواند.

وزارت دفاع آمریکا می گوید سرگرم تحقیق درباره تهدید داعش است.

دستفروش خرمشهری پس از خودسوزی درگذشت

دستفروش خرمشهری که خودسوزی کرده بود، بامداد روز یکشنبه در بیمارستانی در تهران درگذشت.

برخی سایت های خبری محلی در اهواز خبر داده اند که «یونس عساکره» بخاطر شدت سوختگی در بیمارستان مطهری تهران جان باخت.

آقای عساکره، ۳۴ ساله، متاهل و دارای دو فرزند بود و در خرمشهر، دستفروشی می کرد.
بعد از اینکه ماموران شهرداری بساط میوه فروشی او را جمع کردند، او هم در اعتراض،۲۳ اسفند در محوطه شهرداری خود را سوزاند.

پیش از این خبرگزاری دولتی ایرنا از حمایت مقام های دولتی خبر داده بود اما سایت «فعالان حقوق بشر اهوازی» مدعی شده که از او هیچ حمایتی نشده و تنها زمانی که در اهواز بستری بود، مقام هایی به عیادت او رفتند.

تظاهرات صدها معترض ضد جنگ در دوازدهمین سالگرد جنگ عراق

صدها معترض ضد جنگ در دوازدهمین سالگرد جنگ عراق، در واشنگتن، پایتخت آمریکا تظاهرات کردند.

تظاهرکنندگان روز شنبه در راه پیمایی که از مقابل کاخ سفید در واشنگتن آغاز شد خواهان توقف مداخله نظامی آمریکا در خاورمیانه، فعالیت هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی در منطقه و پرهیز از تنش با ایران شدند.

یکی از معترضان گفت: ما در دوازدهمین سالگرد تهاجم نظامی آمریکا به عراق که سبب مرگ نزدیک به یک میلیون عراقی و ۵ هزار سرباز آمریکایی شد، به اینجا آمده ایم تا به رئیس جمهوری و به کنگره بگوییم که اجازه یک جنگ نامحدود دیگر در عراق را صادر نکنند. بمباران هیچ مشکلی را در عراق حل نمی کند. مردم آمریکا چنین چیزی را نمی خواهند.

ائتلاف به رهبری آمریکا در قالب حمله های هوایی به مواضع داعش در عراق و سوریه، یا این گروه مبارزه می کند. باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا اخیرا از کنگره ایالات متحده خواست مجوز عملیات نظامی آمریکا علیه داعش را صادر و هزینه مبارزه با این گروه را تامین کند.

صد و سومین جشنواره شکوفه های گیلاس در واشنگتن

آرشیو

جشنواره شکوفه های گیلاس واشنگتن با برگزاری مراسمی در پایتخت، روز شنبه رسما آغاز شد.

مراسم روز شنبه یک صد و سومین سالگرد جشنواره ملی شکوفه های گیلاس در واشنگتن بود.

توکیو در سال ۱۹۱۲ میلادی ۳ هزار قطعه درخت گیلاس به واشنگتن هدیه کرد که هرساله هزاران جهانگرد را برای مشاهده شکوفه های زیبای آن به پایتخت ایالات متحده می کشاند.

جشنواره شکوفه های گیلاس واشنگتن بیش از ۳ هفته ادامه خواهد داشت.

دوچرخه سوار لهستانی بار دیگر رکورد شکست

یک دوچرخه سوار لهستانی رکورد جهانی بالا رفتن از بیشترین پله ها با دوچرخه را شکست.

کریستین هربا، روز یکشنبه با دوچرخه اش ۳۳۳۹ پله ساختمان تایپه ۱۰۱، یکی از مرتفع ترین ساختمان های جهان را بدون وقفه در ۲:۱۲ ساعت پیمود و به یک رکورد جدید جهانی دست یافت.

گرچه رکورد قبلی هم متعلق به خود هربا بود که با بالا رفتن از ۲۷۵۵ پله ساختمان یورکا در ملبورن استرالیا بدست آورده بود.

آمریکا و متحدانش خواستار تشکیل دولت وحدت ملی در لیبی شدند

آمریکا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، بریتانیا و اسپانیا از ادامه گفتگوهای سیاسی رهبران لیبی که قرار است در روزهای آینده در مراکش انجام شود استقبال کردند.

در بیانیه مشترک این شش کشور که روز شنبه توسط وزارت امور خارجه آمریکا منتشر شد از آنچه تهدید فزاینده گروه های تروریستی در لیبی عنوان شده ابراز نگرانی شده است.

این کشورها رهبران لیبی را به توافق هرچه سریعتر برای ایجاد یک دولت وحدت و اعمال آتش بس در لیبی فراخوانده اند.

در بیانیه شش کشور همچنین از گروه های درگیر در خشونت های لیبی خواسته شده به جنگی که ساختار ملی کشور را ویران کرده و زندگی مردم را به خطر انداخته پایان بدهند.

سه متهم به تلاش برای پیوستن به داعش در لندن بازداشت شدند

سه نوجوان بریتانیایی که قصد پیوستن به گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش در سوریه را داشتند پس از استرداد از ترکیه، در لندن بازداشت شدند.

مقام های پلیس بریتانیا روز یکشنبه اعلام کردند دو نوجوان ۱۷ ساله ساکن شمال غرب لندن و یک جوان ۱۹ ساله بریتانیایی مظنون روز جمعه در فرودگاه استانبول بازداشت و به لندن بازگردانده شدند.

این درحالیست که مقام های بریتانیا روز یکشنبه از پیوستن ۹ پزشک و دانشجوی پزشکی بریتانیایی به نیروهای داعش در سوریه ابراز نگرانی کردند. این ۹ نفر در سودان مشغول فعالیت و تحصیل بودند.

خانواده های این افراد می گویند گمان نمی کنند فرزندانشان به قصد مبارزه مسلحانه در کنار نیروهای داعش به سوریه سفر کرده باشند.

کارتونیست ایرانی: سانسور رسانه‌ها «سست» شده است

یک کارتونیست مشهور ایرانی می‌گوید سانسور رسانه‌ها در ایران در دوره ریاست جمهوری حسن روحانی «سست» شده است.

بزرگمهر حسین پور، کارتونیست ایرانی که نمایشگاهی از آثارش را در پاریس برگزار کرده است، به خبرگزاری فرانسه گفته است با همه این‌ها، برای کشیدن کاریکاتور و کارتون در ایران، همچنان باید بسیار مراقب بود تا به جنبه‌هایی که برای حکومت بسیار حساس هستند، پرداخته نشود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، عمده کارهای آقای حسین پور در مورد مسائل سیاسی داخل ایران است. نمایشگاه آثار او در پاریس از روز پنجشنبه ۱۹ مارس (۲۸ اسفند ماه) آغاز به کار کرده است .

زنی در افغانستان به اتهام «قرآن‌سوزی» کشته شد

یک گروه خشمگین در کابل افغانستان زنی را به اتهام سوزاندن قرآن کتک زدند، او را کشتند، و سپس جسد او را به آتش کشیده و به رودخانه انداختند.

به گزارش خبرگزاری رویترز خانواده مقتول می‌گوید این زن از سال‌ها پیش به بیماری روانی مبتلا بوده است.

سخنگوی وزارت کشور افغانستان گفت چهار نفر در رابطه با این اقدام بازداشت شده‌اند، و موضوع تحت بررسی است.

باراک اوباما از آثار فیلمسازان جوان دیدن کرد

باراک اوباما از آثار دانشجویان سراسر جهان که در مسابقه فیلم‌سازی فیلم‌های کوتاه شرکت کرده‌اند، در کاخ سفید دیدن کرد.

این فیلم‌سازان از کودک ۶ ساله در مونتانای آمریکا، که درباره وضعیت گرمای زمین هشدار می‌دهد، تا دانشجویان کالج در شیکاگو را در بر می‌گیرند.

یک فیلم‌ساز ۱۷ ساله از کالیفرنیا درباره کمک به بی‌خانمان‌ها فیلم ساخته است و دانشجوی دیگری از آریزونا در مورد حقوق آب در ناواهو.

همچنین دانشجویی از تگزاس مستندی ساخته است درباره صندلی‌های چرخدار معلولان و چگونگی ساخت مسیر عبور آنها در مدرسه‌ای در این ایالت .

سفر میشل اوباما به ژاپن پایان یافت

میشل اوباما بانوی اول آمریکا (دوم از چپ) در کنار کارولین کندی سفیر ایالات متحده در ژاپن - ۲۹ اسفند ۱۳۹۳ کیوتو

میشل اوباما بانوی اول آمریکا دیدار خود را از ژاپن با تجربه شیرینی از کیوتو، مرکز فرهنگ سنتی آن کشور، به پایان برد.

خانم اوباما در این دیدار، از معبد بوداییان که در سال ۷۸۰ میلادی بر فراز تپه‌ای مُشرف به شهر بنا شده، دیدن کرد؛ و همراه با کارولین کندی سفیر آمریکا در ژاپن، به تماشای تئاتر سنتی نوه (Noh) با اجرای دانشجویان ژاپنی پرداخت.

بازیگران تئاتر سنتی نو، که درامی موزیکال است، با لباس‌های سنتی و ماسک، نقش زنان، ارواح و دیگر شخصیت‌ها را بازی می‌کنند.

معبد مورد بازدید خانم اوباما یکی از بناهایی است که به عنوان میراث فرهنگی به ثبت جهانی در یونسکو رسیده است.

میشل اوباما برای معرفی و ترویج برنامه ابتکاری «بگذارید دختران بیاموزند» به ژاپن رفته است. او پس از ژاپن عازم کامبوج خواهد شد.

فرودگاه بین المللی عدن بسته شد

در پی درگیری شدید میان هواداران و مخالفان عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی یمن، فرودگاه بین المللی عدن بامداد پنجشنبه بسته شد، و به هواپیماهایی که به آن نزدیک می شدند ، دستور داده شد باز گردند.

درگیری زمانی در گرفت که فرمانده نیروهای ویژه، چند واحد نظامی را به جاده های اطراف شهر و جادۀ منتهی به فرودگاه اعزام کرد و کمیته مقاومت مردمی وفادار به منصور هادین یز واکنش نشان داد.

منصور هادی، ماه گذشته زیر فشار شبه نظامیان شیعه، که کنترل صنعا را در دست دارند، از پایتخت گریخت و به عدن رفت و آنجا را پایتخت کشور خواند.

پارلمان تونس خواستار همبستگی ملی شد

در پی حمله افراد مسلح به موزه مشهوری در پایتخت تونس در روز چهارشنبه، که بیش از ۲۰ کشته و ۴۰ زخمی برجای گذاشت، پارلمان تونس خواستار همبستگی عمومی شد.

رئیس پارلمان در نشست ویژه‌ای گفت حمله به پارلمان و موزه ملی باردو، «این پیام را منتقل می‌کند که تروریسم امروز در میان ما وجود دارد، و نمادهای ملی ما را هدف قرار داده است.»

رئیس جمهوری تونس نیز در پیامی گفت کشورش در مبارزه با تروریست‌ها درگیر شده است، اما ملت تونس از این گروه وحشی واهمه‌ای ندارد.

نخست وزیر تونس گفت مهاجمان با یونیفورم نظامی به بازدیدکنندگان از موزه یدن‌ حمله بردند.

در جریان حمله مسلحانه دیروز، و در تلاش مأموران برای نجات گروگان‌ها، دو تن از مهاجمان نیز کشته شدند.

احتمال ارزيابی مجدد روند صلح خاورميانه در کاخ سفيد

روزنامه واشنگتن تايمز در مقاله ای به نام «برد نتانياهو اوباما را وا می دارد تا استراتژی صلح خاورميانه را از نو ارزيابی کند» نوشته است برد قاطعانه آقای نتانياهو در انتخابات اسرائيل، کاخ سفيد را بر آن داشت تا با دور زدن تعارفات معمول و تبريکات مرسوم، هشداری صادر کند مبنی بر اين‌که وعده نتانياهو در ساعات پايانی مبارزات انتخاباتی درمورد جلوگيری از ايجاد يک دولت مستقل فلسطينی، دولت ايالات متحده را وادار خواهد کرد تا در استراتژی کلی خود درقبال روند صلح خاورميانه تجديد نظر به‌عمل آورد.

نويسنده مقاله در ادامه می‌گويد اگر چه انتخابات منجر به تغییری در کادر بالای رهبری اسرائیل نشد، اما واشنگتن و پایتخت‌های سراسر منطقه به ارزیابی مجدد اثرات اين پيروزی بر روند صلح خاورميانه، مذاکرات هسته ای با ایران و مسائلی دیگر بپردازند. در اين ميان، هشدار کاخ سفيد جسورانه ترين پاسخی است که تاکنون يک قدرت جهانی به پيروزی آقای ناتانياهو داده است.

در هفته‌های پيش از انتخابات اسرائيل، رابطه بنیامین نتانیاهو با دولت باراک اوباما زمانی به پائين‌ترين حد خود رسيد، بطوری که نخست وزير اسرائيل بدون هماهنگی با کاخ سفيد، دعوت جمهوریخواهان کنگره را برای ايراد سخنرانی در مورد ايران قبول کرد.

انتقاد شديد آقای نتانياهو در آن سخنرانی از تلاش دولت اوباما برای رسيدن به توافقی با ايران در مورد برنامه هسته ای تهران، سايه سنگينی بر مناسبات واشنگتن و تل آويو انداخت، که به احتمال زياد ادامه خواهد يافت.

ناظران سياسی اکنون می‌گويند که تنش دیپلماتیک فعلی، به احتمال زیاد در دو سال آخر رياست جمهوری باراک اوباما نیز ادامه خواهد داشت.

هرتزوگ: در دولت ائتلافی نتانیاهو شرکت نمی‌کنیم

اسحاق هرتزوگ (چپ) و تزیپی لیونی رهبران جبهه اتحاد صهیونیست، رقیب اصلی حزب لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو در انتخابات ۱۷ مارس

اسحاق هرتزوگ رهبر جبهه «اتحاد صیهونیست» که در انتخابات پارلمانی روز سه شنبه اسرائیل، بعد از حزب حاکم لیکود قرار گرفت، می گوید در دولت ائتلافی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این کشور شرکت نخواهد کرد.

در این انتخابات حزب لیکود، به رهبری نتانیاهو ۳۰ کرسی از ۱۲۰ کرسی پارلمان را بدست آورد، و اتحاد صیهونیست نیز ۲۴ کرسی کسب کرد. اما آقای هرتزوگ می گوید در جبهه اپوزیسیون فعالیت خواهد کرد و دولت نتانیاهو را به چالش خواهد کشید.

آقای نتانیاهو با رهبران چند حزب دیگر گفتگو کرده تا بتواند با ۶۱ کرسی ائتلاف مورد نیاز را برای تشکیل کابینه بوجود آورد.

خانواده وبلاگ‌نویس زندانی درباره وخامت وضع جسمی او هشدار دادند

خانواده حسین رونقی مورد وضعیت جسمی او در زندان هشدار دادند.

احمد رونقی پدر این وبلاگ نویس زندانی تهدید کرده است که اگر فرزند او آزاد نشود، در مقابل دفتر دادستان تهران، کفن می پوشد و خود را آتش می زند.

آقای رونقی به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت که خواستار آزادی فرزندش است.

حسین رونقی پیش از این زندانی بود، اما به دلیل بیماری، شهریور امسال از زندان آزاد شد. با این حال، اوایل اسفند ماه دوباره او را دوباره به زندان بردند.

حسین رونقی، ۲۹ ساله، از بیماری کلیوی و گوارشی رنج می برد.

کشف نامه آلوده به سم سیانور در کاخ سفید

یک نامه آغشته به سم سیانور که به نشانی کاخ سفید ارسال شده بود پیدا شده است.

سرویس مخفی آمریکا، که مسؤلیت حفاظت از رئیس جمهوری و دیگر مقامات بلندپایه را برعهده دارد، در اطلاعیه ای گفت این نامه به وسیله دستگاه‌های مخصوص در خارج از کاخ سفید مورد آزمایش قرار گرفت. نتیجه بررسی در ابتدا منفی بود، اما آزمایش‌های بعدی وجود سیانور در آن را تاکید کرد.

این نامه برای رسیدگی بیشتر به یک واحد دیگر امنیتی ارسال شده و تحقیقات درباره آن ادامه دارد.

در سال ۲۰۱۳ میلادی چند نامه دیگر برای رئیس جمهوری و همچنین برای یکی از سناتورهای آمریکا ارسال شده بود که در آزمایش‌ها معلوم شد آغشته به سم ریسین بود.

درخواست قانون‌گذاران آرژانتین از طرف‌های مذاکره با ایران

گروهی از قانون‌گذاران مخالف دولت آرژانتین در نامه ای به دولت‌های طرف مذاکره با تهران بر سر پرونده هسته‌ای ایران، از آنها خواسته‌اند در این مذاکرات موضوع دو حمله تروریستی به آرژانتین را، که ادعا می‌شود با هماهنگی جمهوری اسلامی اجرا شده است، مورد نظر داشته باشند.

نامه این قانون‌گذاران روز سه شنبه برای جان کری وزیر خارجه آمریکا و همتایان او در آلمان، چین، فرانسه، بریتانیا و روسیه ارسال شده است.

اگرچه در این نامه درخواست خاصی ارائه نشده است، اما قانون‌گذاران آرژانتینی از مذاکره کنندگان خواسته‌اند به آنچه آنها «حمایت بی‌دریغ ایران از تروریسم در آرژانتین و کشورهای دیگر» خواندند، توجه کنند.

در این نامه به بمب‌گذاری سال ۱۹۹۲ در سفارت اسرائیل، و بمب‌گذاری سال ۱۹۹۴ در مرکز یهودیان در آرژانتین اشاره شده، که آرژانتین، جمهوری اسلامی ایران را به دست داشتن در این حمله ها متهم کرده است.

هفته نامه «ستاره صبح» رفع توقیف شد

آخرین شماره هفته نامه ستاره صبح پیش از توقیف - شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۳

هفته‌نامه «ستاره صبح» با حکم دادگاه ۷۹ کیفری استان تهران رفع توقیف شد.

در آخرین شماره‌ این هفته‌‌نامه که روز ۲۰ دی ‌ماه ۱۳۹۳ منتشر شد، نامه سرگشاده علی مطهری نماینده تهران در مجلس، به رئیس قوه قضاییه و همچنین پاسخ قوه قضائیه به این نامه چاپ شده بود.

چاپ این نامه باعث شد تا هفته‌نامه به دلیل آنچه «انتشار مطالب خلاف واقع» اعلام شد، از سوی دادسرای فرهنگ و رسانه توقیف شود.

علی مطهری در این نامه، امضای مصوبه شورای عالی امنیت ملی درباره حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی، رهبران جنبش سبز توسط محمود احمدی نژاد رئیس سابق این شورا را «مورد تردید» دانسته بود.

علی صالح‌آبادی، مدیرمسؤول هفته‌نامه «ستاره صبح» به خبرگزاری ایسنا گفت که اولین شماره «ستاره صبح» به عنوان روزنامه، از اواخر فروردین یا اوایل اردیبهشت‌ ماه سال ۱۳۹۴ روی دکه‌های روزنامه فروشی خواهد رفت.

فرمانده ارشد تونسی داعش در لیبی کشته شد

گروه افراطی موسوم به دولت اسلامی یا داعش، روز سه شنبه از کشته شدن یکی از فرماندهان ارشد خود در لیبی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیدپرس به نقل از بیانیه داعش که در اینترنت منتشر شد، این فرمانده داعش احمد الرئوسی نام داشته و در جریان درگیری‌هایی در اطراف شهر سرت، قرارگاه اصلی آن گروه در لیبی، کشته شد.

بر اساس این گزارش، گردان ۱۶۶، که یک گروه وفادار به دولت لیبی است، سعی دارد شهر سرت را از پیکارجویان وابسته به گروه دولت اسلامی پس بگیرد.

الرئوسی یکی از تروریست‌های تحت تعقیب در تونس بود، و طراح و رهبر رشته حملاتی که گروه اسلامگرای افراطی انصار الشریعه انجام داد، از جمله ترور شکری بلعید و محمد براهیمی سیاستمداران چپگرا، تلقی می‌شد.

به گزارش آسوشیتدپرس، مرگ آنها تونس را در یک بحران سیاسی فرو برد که سرانجام به استعفای دولت برگزیده اسلامگرا منجر شد.

الرئوسی سپس به لیبی گریخت، و جنگ را زیر بیرق داعش آغاز کرد.

وزارت کشور تونس مرگ الرئوسی را تایید نکرده است.

حکم اعدام ۱۲ زندانی محکوم به مرگ در پاکستان اجرا شد

پاکستان روز سه‌شنبه احکام اعدام ۱۲ زندانی محکوم به مرگ را اجرا کرد.

به گفته مقام‌های پاکستان، ۱۰ زندانی متهم به قتل در زندان‌های سراسر ایالت پنجاب اعدام شدند. مسئولان زندان کراچی در جنوب پاکستان نیز از اعدام ۲ زندانی محکوم به مرگ در روز سه‌شنبه و تحویل اجساد آنها به خانواده‌هایشان خبر دادند.

نواز شریف نخست وزیر پاکستان، اواخر سال گذشته و در پی حمله مرگبار طالبان به مدرسه‌ای در پیشاور، ممنوعیت اجرای احکام اعدام بویژه در مورد پرونده‌های تروریستی را لغو کرد.

دولت پاکستان هفته گذشته ممنوعیت اعدام در همه پرونده‌های قضایی را از میان برداشت.

تظاهرات مکزیکی‌ها در اعتراض به اخراج مجری رادیو

صدها تن در اعتراض به اخراج مجری یک برنامه محبوب رادیویی در مکزیک دست به تظاهرات زدند.

تظاهرکنندگان روز دوشنبه با تجمع مقابل ساختمان رادیوی ملی مکزیک و سردادن شعار به اخراج کارمن آریستِگوی، مجری برنامه‌ای که به نقد عملکرد دولت شهرت دارد، اعتراض کردند.

رادیو ام وی اس مکزیک روز یکشنبه دلیل اخراج کارمن آریستگوی را اعتراض به اخراج دو گزارشگر دیگر رادیو اعلام کرد. آن دو گزارشگر به خاطر لطمه زدن به وجهه رادیو از طریق شایعه پراکنی درباره حمایت رادیوی ملی از وبسایت افشاگر مکزیکولیکس، اخراج شده بودند.

کارمن آریستگوی چند ماه پیش در برنامه رادیویی‌اش با انتشار خبر مربوط به خریداری یک واحد مسکونی توسط همسر رئیس جمهوری مکزیک از یک مقاطعه کار نزدیک به دولت، به دست به یک رسوایی درباره رئیس جمهوری مکزیک زد.

رهبر اخوان المسلمین مصر به اعدام محکوم شد

عکس آرشیوی از محمد بدیع رهبر اخوان المسلمین مصر (دوم از راست)

رهبر اخوان‌المسلین مصر و بیش از ده عضو ارشد دیگر آن گروه به اعدام محکوم شدند.

دادگاهی در مصر روز دوشنبه محمد بدیع و سیزده عضو ارشد اخوان المسلمین را به اتهام اقدام مسلحانه علیه حکومت مصر در هفته‌های پس از برکناری محمد مرسی رئیس جمهوری پیشین آن کشور و سازماندهی آشوب و ناامنی از طریق تشکیل آنچه «اتاق عملیات» خوانده شد، محکوم کرد و برای آنها حکم اعدام صادر کرد.

محمد بدیع حدود ۱۱ ماه پیش نیز با اتهامی مشابه به اعدام محکوم شده بود، اما این حکم بعدا به حبس ابد کاهش یافت.

محمد مرسی به گروه اخوان المسلمین نزدیک بود، و در پی برکناری او در تابستان ۱۳۹۲، دولت مصر سرکوب شدید آن گروه را آغاز کرد. هزاران نفر از اعضای اخوان المسلمین دستگیر شده‌اند و بسیاری از آنها نیز با احکام اعدام یا حبس‌های بلندمدت روبرو هتتند.

دولت عبدالفتاح السیسی اخوان‌المسلمین را یک گروه تروریستی می‌داند.

ابراز نگرانی اتحادیه اروپا از نقض حقوق بشر در کریمه

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا روز دوشنبه، ضمن تاکید دوباره بر این که الحاق کریمه به خاک روسیه را به رسمیت نمی‌شناسد، درباره وضعیت حقوق بشر در شبه جزیره کریمه ابراز نگرانی کرد.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای الحاق کریمه را نقض قوانین بین المللی دانست و همچنین تشدید حضور نظامی روسیه در منطقه را باعث نگرانی دانست.

پترو پوروشنکو رئیس جمهوری اوکراین در ادامه تلاش‌های خود برای دریافت کمک‌های نظامی از کشورهای غربی، روز دوشنبه در برلین با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان دیدار و گفتگو کرد.

شدت ویرانی‌ها در وانواتو موجب نگرانی امدادگران است

امدادگران می گویند شدت تخریب و ویرانی در جزایر توفان زده وانواتو به حدی است که تا به حال نظیر آن را ندیده اند.

شرایط زیست محیطی و احتمال شیوع بیماری های ناشی از آلودگی یکی از نگرانی های عمده امدادگران عنوان شده است.

توفان «پَم» اوایل روز شنبه به وقت محلی با بادهایی به سرعت ۳۰۰ کلیومتر در ساعت از مجمع الجزایر وانواتو عبور کرد و خسارات شدیدی به بار آورد.

چند روستا بر اثر این توفان با خاک یکسان شده اند؛ درختان از جا کنده و شبکه برق قطع شده است. توفان همچنین سبب مرگ شمار نامعلومی از ساکنان مناطق آسیب دیده شده است.

صلیب سرخ بین المللی، کمک های دارویی، آب، لوازم بهداشتی و غذا را در صدر فهرست نیازهای توفان زدگان در وانواتو قرار داده است.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG