لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ ایران ۲۳:۴۸

سرخط خبرها

کارتونیست ایرانی: سانسور رسانه‌ها «سست» شده است

یک کارتونیست مشهور ایرانی می‌گوید سانسور رسانه‌ها در ایران در دوره ریاست جمهوری حسن روحانی «سست» شده است.

بزرگمهر حسین پور، کارتونیست ایرانی که نمایشگاهی از آثارش را در پاریس برگزار کرده است، به خبرگزاری فرانسه گفته است با همه این‌ها، برای کشیدن کاریکاتور و کارتون در ایران، همچنان باید بسیار مراقب بود تا به جنبه‌هایی که برای حکومت بسیار حساس هستند، پرداخته نشود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، عمده کارهای آقای حسین پور در مورد مسائل سیاسی داخل ایران است. نمایشگاه آثار او در پاریس از روز پنجشنبه ۱۹ مارس (۲۸ اسفند ماه) آغاز به کار کرده است .

زنی در افغانستان به اتهام «قرآن‌سوزی» کشته شد

یک گروه خشمگین در کابل افغانستان زنی را به اتهام سوزاندن قرآن کتک زدند، او را کشتند، و سپس جسد او را به آتش کشیده و به رودخانه انداختند.

به گزارش خبرگزاری رویترز خانواده مقتول می‌گوید این زن از سال‌ها پیش به بیماری روانی مبتلا بوده است.

سخنگوی وزارت کشور افغانستان گفت چهار نفر در رابطه با این اقدام بازداشت شده‌اند، و موضوع تحت بررسی است.

باراک اوباما از آثار فیلمسازان جوان دیدن کرد

باراک اوباما از آثار دانشجویان سراسر جهان که در مسابقه فیلم‌سازی فیلم‌های کوتاه شرکت کرده‌اند، در کاخ سفید دیدن کرد.

این فیلم‌سازان از کودک ۶ ساله در مونتانای آمریکا، که درباره وضعیت گرمای زمین هشدار می‌دهد، تا دانشجویان کالج در شیکاگو را در بر می‌گیرند.

یک فیلم‌ساز ۱۷ ساله از کالیفرنیا درباره کمک به بی‌خانمان‌ها فیلم ساخته است و دانشجوی دیگری از آریزونا در مورد حقوق آب در ناواهو.

همچنین دانشجویی از تگزاس مستندی ساخته است درباره صندلی‌های چرخدار معلولان و چگونگی ساخت مسیر عبور آنها در مدرسه‌ای در این ایالت .

سفر میشل اوباما به ژاپن پایان یافت

میشل اوباما بانوی اول آمریکا (دوم از چپ) در کنار کارولین کندی سفیر ایالات متحده در ژاپن - ۲۹ اسفند ۱۳۹۳ کیوتو

میشل اوباما بانوی اول آمریکا دیدار خود را از ژاپن با تجربه شیرینی از کیوتو، مرکز فرهنگ سنتی آن کشور، به پایان برد.

خانم اوباما در این دیدار، از معبد بوداییان که در سال ۷۸۰ میلادی بر فراز تپه‌ای مُشرف به شهر بنا شده، دیدن کرد؛ و همراه با کارولین کندی سفیر آمریکا در ژاپن، به تماشای تئاتر سنتی نوه (Noh) با اجرای دانشجویان ژاپنی پرداخت.

بازیگران تئاتر سنتی نو، که درامی موزیکال است، با لباس‌های سنتی و ماسک، نقش زنان، ارواح و دیگر شخصیت‌ها را بازی می‌کنند.

معبد مورد بازدید خانم اوباما یکی از بناهایی است که به عنوان میراث فرهنگی به ثبت جهانی در یونسکو رسیده است.

میشل اوباما برای معرفی و ترویج برنامه ابتکاری «بگذارید دختران بیاموزند» به ژاپن رفته است. او پس از ژاپن عازم کامبوج خواهد شد.

فرودگاه بین المللی عدن بسته شد

در پی درگیری شدید میان هواداران و مخالفان عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی یمن، فرودگاه بین المللی عدن بامداد پنجشنبه بسته شد، و به هواپیماهایی که به آن نزدیک می شدند ، دستور داده شد باز گردند.

درگیری زمانی در گرفت که فرمانده نیروهای ویژه، چند واحد نظامی را به جاده های اطراف شهر و جادۀ منتهی به فرودگاه اعزام کرد و کمیته مقاومت مردمی وفادار به منصور هادین یز واکنش نشان داد.

منصور هادی، ماه گذشته زیر فشار شبه نظامیان شیعه، که کنترل صنعا را در دست دارند، از پایتخت گریخت و به عدن رفت و آنجا را پایتخت کشور خواند.

پارلمان تونس خواستار همبستگی ملی شد

در پی حمله افراد مسلح به موزه مشهوری در پایتخت تونس در روز چهارشنبه، که بیش از ۲۰ کشته و ۴۰ زخمی برجای گذاشت، پارلمان تونس خواستار همبستگی عمومی شد.

رئیس پارلمان در نشست ویژه‌ای گفت حمله به پارلمان و موزه ملی باردو، «این پیام را منتقل می‌کند که تروریسم امروز در میان ما وجود دارد، و نمادهای ملی ما را هدف قرار داده است.»

رئیس جمهوری تونس نیز در پیامی گفت کشورش در مبارزه با تروریست‌ها درگیر شده است، اما ملت تونس از این گروه وحشی واهمه‌ای ندارد.

نخست وزیر تونس گفت مهاجمان با یونیفورم نظامی به بازدیدکنندگان از موزه یدن‌ حمله بردند.

در جریان حمله مسلحانه دیروز، و در تلاش مأموران برای نجات گروگان‌ها، دو تن از مهاجمان نیز کشته شدند.

احتمال ارزيابی مجدد روند صلح خاورميانه در کاخ سفيد

روزنامه واشنگتن تايمز در مقاله ای به نام «برد نتانياهو اوباما را وا می دارد تا استراتژی صلح خاورميانه را از نو ارزيابی کند» نوشته است برد قاطعانه آقای نتانياهو در انتخابات اسرائيل، کاخ سفيد را بر آن داشت تا با دور زدن تعارفات معمول و تبريکات مرسوم، هشداری صادر کند مبنی بر اين‌که وعده نتانياهو در ساعات پايانی مبارزات انتخاباتی درمورد جلوگيری از ايجاد يک دولت مستقل فلسطينی، دولت ايالات متحده را وادار خواهد کرد تا در استراتژی کلی خود درقبال روند صلح خاورميانه تجديد نظر به‌عمل آورد.

نويسنده مقاله در ادامه می‌گويد اگر چه انتخابات منجر به تغییری در کادر بالای رهبری اسرائیل نشد، اما واشنگتن و پایتخت‌های سراسر منطقه به ارزیابی مجدد اثرات اين پيروزی بر روند صلح خاورميانه، مذاکرات هسته ای با ایران و مسائلی دیگر بپردازند. در اين ميان، هشدار کاخ سفيد جسورانه ترين پاسخی است که تاکنون يک قدرت جهانی به پيروزی آقای ناتانياهو داده است.

در هفته‌های پيش از انتخابات اسرائيل، رابطه بنیامین نتانیاهو با دولت باراک اوباما زمانی به پائين‌ترين حد خود رسيد، بطوری که نخست وزير اسرائيل بدون هماهنگی با کاخ سفيد، دعوت جمهوریخواهان کنگره را برای ايراد سخنرانی در مورد ايران قبول کرد.

انتقاد شديد آقای نتانياهو در آن سخنرانی از تلاش دولت اوباما برای رسيدن به توافقی با ايران در مورد برنامه هسته ای تهران، سايه سنگينی بر مناسبات واشنگتن و تل آويو انداخت، که به احتمال زياد ادامه خواهد يافت.

ناظران سياسی اکنون می‌گويند که تنش دیپلماتیک فعلی، به احتمال زیاد در دو سال آخر رياست جمهوری باراک اوباما نیز ادامه خواهد داشت.

هرتزوگ: در دولت ائتلافی نتانیاهو شرکت نمی‌کنیم

اسحاق هرتزوگ (چپ) و تزیپی لیونی رهبران جبهه اتحاد صهیونیست، رقیب اصلی حزب لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو در انتخابات ۱۷ مارس

اسحاق هرتزوگ رهبر جبهه «اتحاد صیهونیست» که در انتخابات پارلمانی روز سه شنبه اسرائیل، بعد از حزب حاکم لیکود قرار گرفت، می گوید در دولت ائتلافی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این کشور شرکت نخواهد کرد.

در این انتخابات حزب لیکود، به رهبری نتانیاهو ۳۰ کرسی از ۱۲۰ کرسی پارلمان را بدست آورد، و اتحاد صیهونیست نیز ۲۴ کرسی کسب کرد. اما آقای هرتزوگ می گوید در جبهه اپوزیسیون فعالیت خواهد کرد و دولت نتانیاهو را به چالش خواهد کشید.

آقای نتانیاهو با رهبران چند حزب دیگر گفتگو کرده تا بتواند با ۶۱ کرسی ائتلاف مورد نیاز را برای تشکیل کابینه بوجود آورد.

خانواده وبلاگ‌نویس زندانی درباره وخامت وضع جسمی او هشدار دادند

خانواده حسین رونقی مورد وضعیت جسمی او در زندان هشدار دادند.

احمد رونقی پدر این وبلاگ نویس زندانی تهدید کرده است که اگر فرزند او آزاد نشود، در مقابل دفتر دادستان تهران، کفن می پوشد و خود را آتش می زند.

آقای رونقی به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت که خواستار آزادی فرزندش است.

حسین رونقی پیش از این زندانی بود، اما به دلیل بیماری، شهریور امسال از زندان آزاد شد. با این حال، اوایل اسفند ماه دوباره او را دوباره به زندان بردند.

حسین رونقی، ۲۹ ساله، از بیماری کلیوی و گوارشی رنج می برد.

کشف نامه آلوده به سم سیانور در کاخ سفید

یک نامه آغشته به سم سیانور که به نشانی کاخ سفید ارسال شده بود پیدا شده است.

سرویس مخفی آمریکا، که مسؤلیت حفاظت از رئیس جمهوری و دیگر مقامات بلندپایه را برعهده دارد، در اطلاعیه ای گفت این نامه به وسیله دستگاه‌های مخصوص در خارج از کاخ سفید مورد آزمایش قرار گرفت. نتیجه بررسی در ابتدا منفی بود، اما آزمایش‌های بعدی وجود سیانور در آن را تاکید کرد.

این نامه برای رسیدگی بیشتر به یک واحد دیگر امنیتی ارسال شده و تحقیقات درباره آن ادامه دارد.

در سال ۲۰۱۳ میلادی چند نامه دیگر برای رئیس جمهوری و همچنین برای یکی از سناتورهای آمریکا ارسال شده بود که در آزمایش‌ها معلوم شد آغشته به سم ریسین بود.

درخواست قانون‌گذاران آرژانتین از طرف‌های مذاکره با ایران

گروهی از قانون‌گذاران مخالف دولت آرژانتین در نامه ای به دولت‌های طرف مذاکره با تهران بر سر پرونده هسته‌ای ایران، از آنها خواسته‌اند در این مذاکرات موضوع دو حمله تروریستی به آرژانتین را، که ادعا می‌شود با هماهنگی جمهوری اسلامی اجرا شده است، مورد نظر داشته باشند.

نامه این قانون‌گذاران روز سه شنبه برای جان کری وزیر خارجه آمریکا و همتایان او در آلمان، چین، فرانسه، بریتانیا و روسیه ارسال شده است.

اگرچه در این نامه درخواست خاصی ارائه نشده است، اما قانون‌گذاران آرژانتینی از مذاکره کنندگان خواسته‌اند به آنچه آنها «حمایت بی‌دریغ ایران از تروریسم در آرژانتین و کشورهای دیگر» خواندند، توجه کنند.

در این نامه به بمب‌گذاری سال ۱۹۹۲ در سفارت اسرائیل، و بمب‌گذاری سال ۱۹۹۴ در مرکز یهودیان در آرژانتین اشاره شده، که آرژانتین، جمهوری اسلامی ایران را به دست داشتن در این حمله ها متهم کرده است.

هفته نامه «ستاره صبح» رفع توقیف شد

آخرین شماره هفته نامه ستاره صبح پیش از توقیف - شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۳

هفته‌نامه «ستاره صبح» با حکم دادگاه ۷۹ کیفری استان تهران رفع توقیف شد.

در آخرین شماره‌ این هفته‌‌نامه که روز ۲۰ دی ‌ماه ۱۳۹۳ منتشر شد، نامه سرگشاده علی مطهری نماینده تهران در مجلس، به رئیس قوه قضاییه و همچنین پاسخ قوه قضائیه به این نامه چاپ شده بود.

چاپ این نامه باعث شد تا هفته‌نامه به دلیل آنچه «انتشار مطالب خلاف واقع» اعلام شد، از سوی دادسرای فرهنگ و رسانه توقیف شود.

علی مطهری در این نامه، امضای مصوبه شورای عالی امنیت ملی درباره حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی، رهبران جنبش سبز توسط محمود احمدی نژاد رئیس سابق این شورا را «مورد تردید» دانسته بود.

علی صالح‌آبادی، مدیرمسؤول هفته‌نامه «ستاره صبح» به خبرگزاری ایسنا گفت که اولین شماره «ستاره صبح» به عنوان روزنامه، از اواخر فروردین یا اوایل اردیبهشت‌ ماه سال ۱۳۹۴ روی دکه‌های روزنامه فروشی خواهد رفت.

فرمانده ارشد تونسی داعش در لیبی کشته شد

گروه افراطی موسوم به دولت اسلامی یا داعش، روز سه شنبه از کشته شدن یکی از فرماندهان ارشد خود در لیبی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیدپرس به نقل از بیانیه داعش که در اینترنت منتشر شد، این فرمانده داعش احمد الرئوسی نام داشته و در جریان درگیری‌هایی در اطراف شهر سرت، قرارگاه اصلی آن گروه در لیبی، کشته شد.

بر اساس این گزارش، گردان ۱۶۶، که یک گروه وفادار به دولت لیبی است، سعی دارد شهر سرت را از پیکارجویان وابسته به گروه دولت اسلامی پس بگیرد.

الرئوسی یکی از تروریست‌های تحت تعقیب در تونس بود، و طراح و رهبر رشته حملاتی که گروه اسلامگرای افراطی انصار الشریعه انجام داد، از جمله ترور شکری بلعید و محمد براهیمی سیاستمداران چپگرا، تلقی می‌شد.

به گزارش آسوشیتدپرس، مرگ آنها تونس را در یک بحران سیاسی فرو برد که سرانجام به استعفای دولت برگزیده اسلامگرا منجر شد.

الرئوسی سپس به لیبی گریخت، و جنگ را زیر بیرق داعش آغاز کرد.

وزارت کشور تونس مرگ الرئوسی را تایید نکرده است.

حکم اعدام ۱۲ زندانی محکوم به مرگ در پاکستان اجرا شد

پاکستان روز سه‌شنبه احکام اعدام ۱۲ زندانی محکوم به مرگ را اجرا کرد.

به گفته مقام‌های پاکستان، ۱۰ زندانی متهم به قتل در زندان‌های سراسر ایالت پنجاب اعدام شدند. مسئولان زندان کراچی در جنوب پاکستان نیز از اعدام ۲ زندانی محکوم به مرگ در روز سه‌شنبه و تحویل اجساد آنها به خانواده‌هایشان خبر دادند.

نواز شریف نخست وزیر پاکستان، اواخر سال گذشته و در پی حمله مرگبار طالبان به مدرسه‌ای در پیشاور، ممنوعیت اجرای احکام اعدام بویژه در مورد پرونده‌های تروریستی را لغو کرد.

دولت پاکستان هفته گذشته ممنوعیت اعدام در همه پرونده‌های قضایی را از میان برداشت.

تظاهرات مکزیکی‌ها در اعتراض به اخراج مجری رادیو

صدها تن در اعتراض به اخراج مجری یک برنامه محبوب رادیویی در مکزیک دست به تظاهرات زدند.

تظاهرکنندگان روز دوشنبه با تجمع مقابل ساختمان رادیوی ملی مکزیک و سردادن شعار به اخراج کارمن آریستِگوی، مجری برنامه‌ای که به نقد عملکرد دولت شهرت دارد، اعتراض کردند.

رادیو ام وی اس مکزیک روز یکشنبه دلیل اخراج کارمن آریستگوی را اعتراض به اخراج دو گزارشگر دیگر رادیو اعلام کرد. آن دو گزارشگر به خاطر لطمه زدن به وجهه رادیو از طریق شایعه پراکنی درباره حمایت رادیوی ملی از وبسایت افشاگر مکزیکولیکس، اخراج شده بودند.

کارمن آریستگوی چند ماه پیش در برنامه رادیویی‌اش با انتشار خبر مربوط به خریداری یک واحد مسکونی توسط همسر رئیس جمهوری مکزیک از یک مقاطعه کار نزدیک به دولت، به دست به یک رسوایی درباره رئیس جمهوری مکزیک زد.

رهبر اخوان المسلمین مصر به اعدام محکوم شد

عکس آرشیوی از محمد بدیع رهبر اخوان المسلمین مصر (دوم از راست)

رهبر اخوان‌المسلین مصر و بیش از ده عضو ارشد دیگر آن گروه به اعدام محکوم شدند.

دادگاهی در مصر روز دوشنبه محمد بدیع و سیزده عضو ارشد اخوان المسلمین را به اتهام اقدام مسلحانه علیه حکومت مصر در هفته‌های پس از برکناری محمد مرسی رئیس جمهوری پیشین آن کشور و سازماندهی آشوب و ناامنی از طریق تشکیل آنچه «اتاق عملیات» خوانده شد، محکوم کرد و برای آنها حکم اعدام صادر کرد.

محمد بدیع حدود ۱۱ ماه پیش نیز با اتهامی مشابه به اعدام محکوم شده بود، اما این حکم بعدا به حبس ابد کاهش یافت.

محمد مرسی به گروه اخوان المسلمین نزدیک بود، و در پی برکناری او در تابستان ۱۳۹۲، دولت مصر سرکوب شدید آن گروه را آغاز کرد. هزاران نفر از اعضای اخوان المسلمین دستگیر شده‌اند و بسیاری از آنها نیز با احکام اعدام یا حبس‌های بلندمدت روبرو هتتند.

دولت عبدالفتاح السیسی اخوان‌المسلمین را یک گروه تروریستی می‌داند.

ابراز نگرانی اتحادیه اروپا از نقض حقوق بشر در کریمه

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا روز دوشنبه، ضمن تاکید دوباره بر این که الحاق کریمه به خاک روسیه را به رسمیت نمی‌شناسد، درباره وضعیت حقوق بشر در شبه جزیره کریمه ابراز نگرانی کرد.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای الحاق کریمه را نقض قوانین بین المللی دانست و همچنین تشدید حضور نظامی روسیه در منطقه را باعث نگرانی دانست.

پترو پوروشنکو رئیس جمهوری اوکراین در ادامه تلاش‌های خود برای دریافت کمک‌های نظامی از کشورهای غربی، روز دوشنبه در برلین با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان دیدار و گفتگو کرد.

شدت ویرانی‌ها در وانواتو موجب نگرانی امدادگران است

امدادگران می گویند شدت تخریب و ویرانی در جزایر توفان زده وانواتو به حدی است که تا به حال نظیر آن را ندیده اند.

شرایط زیست محیطی و احتمال شیوع بیماری های ناشی از آلودگی یکی از نگرانی های عمده امدادگران عنوان شده است.

توفان «پَم» اوایل روز شنبه به وقت محلی با بادهایی به سرعت ۳۰۰ کلیومتر در ساعت از مجمع الجزایر وانواتو عبور کرد و خسارات شدیدی به بار آورد.

چند روستا بر اثر این توفان با خاک یکسان شده اند؛ درختان از جا کنده و شبکه برق قطع شده است. توفان همچنین سبب مرگ شمار نامعلومی از ساکنان مناطق آسیب دیده شده است.

صلیب سرخ بین المللی، کمک های دارویی، آب، لوازم بهداشتی و غذا را در صدر فهرست نیازهای توفان زدگان در وانواتو قرار داده است.

مراسم یادبود قربانیان بمبگذاری دو کلیسای لاهور برگزار شد

مسیحیان سراسر پاکستان برای قربانیان بمبگذاری های انتحاری روز یکشنبه در دو کلیسای لاهور مراسم سوگواری برگزار کردند.

حمله های انتحاری در لاهور سبب مرگ ۱۵ نفر، از جمله یک پسربچه ۹ ساله، و همچنین زخمی شدن ۷۰ نفر دیگر شد.

جماعت الاحرار، از گروه های افراطی وابسته به شبکه القاعده، مسئولیت این حمله ها را برعهده گرفته است.

حمله های مرگبار روز یکشنبه در محله عمدتا مسیحی نشین یوهان آباد در لاهور رخ داد، که با یک میلیون جمعیت، یکی از بزرگترین جوامع اقلیت مسیحی در پاکستان تلقی می شود.

مسیحیان روز دوشنبه در لاهور و چند شهر دیگر پاکستان تظاهراتی در اعتراض به آنچه ناتوانی دولت در تامین امنیت اقلیت ها عنوان شد، دست به تظاهرات زدند.

صدها هزار برزیلی علیه دیلما روسف تظاهرات کردند

برگزاری تجمع اعتراض آمیز علیه دیلما روسف رئیس جمهوری برزیل در مقابل ساختمان کنگره ملی- ۲۵ اسفند ۱۳۹۳

صدها هزار نفر از مردم برزیل در اعتراض به دیلما روسف رئیس جمهوری آن کشور روز دوشنبه به خیابان ها ریختند و خواستار استیضاح او شدند.

بسیاری از معترضان می‌گویند که روسف حتما از رسوایی فساد در شرکت نفت دولتی پتروبراس با خبر بوده است.

خوزه ادواردو کاردوسو وزیر دادگستری برزیل گفت این اعتراض‌ها و تجمع‌ها، تایید می‌کند که برزیل سرزمینی دموکراتیک است و برخلاف نظر مخالفان، من این تظاهرات را نشانه تمایل به استیضاح رئیس جمهوری نمی‌دانم.

گفته می‌شود دست کم ۸۰۰ میلیون دلار رشوه در عملیات مهندسی و ساخت و سازهای شرکت نفت دولتی پتروبراس رد و بدل شده و تاکنون کسی در این مورد بازداشت نشده است.

تجمع اعتراضی معلمان در چند شهر ایران

برای چندمین هفته پیاپی، معلمان ایران روز یکشنبه در پنج شهر ایران تجمع اعتراضی برگزار کردند. این معلمان می گویند به دستمزدهای ناعادلانه و همچنین اعمال تبعیض بین معلمان و دیگر کارمندان دولت اعتراض دارند.

خبرگزاری کار ایران، ایلنا نوشته این تجمع در شهرهای شیراز، یزد، خرم آباد، کرمانشاه و شهر کرد برگزار شده است.

بزرگترین تجمع معلمان در هفته های اخیر ده اسفند در بیش از بیست شهر ایران برگزار شد اما به رغم این اعتراض ها، هنوز دولت و مجلس ایران توجهی به اعتراض معلمان نشان نداده اند.

السیسی:برای بازسازی اقتصاد مصر ۳۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری لازم است

کنفرانس اقتصادی سه روزه مصر در شرم الشیخ، روز یکشنبه با سخنرانی عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری این کشور آخرین روز خود را پشت سر گذاشت.

عبدالفتاح السیسی که وعده بهبودی اقتصادی یکی از مهمترین شعارهای مبارزات انتخاباتی اش محسوب می شود گفت مصر برای بازسازی اقتصاد خود به نزدیک به ۳۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد.

مصر با برگزاری این کنفرانس اقتصادی تلاش دارد این پیام را به شرکت کنندگان القاء کنند که درهای بازار مصر پس از یک دوره بی ثباتی چهار ساله، یکبار دیگر به روی سرمایه گذاران خارجی گشوده می شود.

بازگشایی فروشگاه یهودیان در پاریس پس از گروگانگیری

یک فروشگاه یهودیان در پاریس که صحنه گروگان گیری های مرگبار اخیر فرانسه بود، روز یکشنبه بازگشایی شد.

یک جوان ۲۳ ساله یهودی در جریان گروگان گیری در فروشگاه محصولات کوشر یهودیان جان خود را از دست داد.

پدر یوهان کوهن می گوید با گذشت دو ماه از آن وقایع هنوز از خشم و نفرتش نسبت به آن فجایع کاسته نشده است.

در گروگان گیری های ۹ ژانویه در فروشگاه یهودیان و در دفتر نشریه فکاهی چارلی ابدو و درگیری های متعاقب با پلیس، ۲۰ نفر از جمله ۳ گروگان گیر کشته شدند.

انتقال ده تن از داوطلبان مبارزه با ایبولا به آمریکا

ده تن از اعضای موسسه غیرانتفاعی شرکای بهداشت بوستون که به عنوان داوطلب در سیرالئون علیه شیوع ایبولا مبارزه می کنند، پس از ابتلای یکی از همکارانشان به ویروس مرگبار، برای مراقبت و درمان به ایالات متحده آمریکا منتقل می شوند.

عضو مبتلا به ایبولای موسسه شرکای بهداشت در ۱۱ مارس برای درمان به موسسه بهداشت آمریکا منتقل شد.

به گفته موسسه شرکای بهداشت ۱۰ نفری که به ایالات متحده منتقل می شوند از روی احتیاط در مراکز مختلف زیر نظر گرفته خواهند شد. بنا به آمار سازمان بهداشت جهانی تا بحال بیش از ۱۰ هزار نفر بر اثر ابتلا به ایبولا در کشورهای آفریقای غربی جان خود را از دست داده اند.

مقام های پاکستان: ۱۱ جسد در منطقه قبیله نشین وزیرستان جنوبی کشف شد

مقام های پاکستان از کشف ۱۱ جسد در منطقه قبیله نشین وزیرستان جنوبی خبر می دهند. گفته می شود چوپان های محلی اجساد را یافته اند.

مقام های امنیتی پاکستان می گویند این افراد گروهی از پیکارجویان طالبان هستند. اما شاهدان و ساکنان محلی می گویند اجساد متعلق به روستاییانی است که در ماه ژانویه به اسارت ارتش پاکستان در آمده بودند.

کشف اجسادی که به ضرب گلوله کشته شده اند به واکنش و نگرانی گروه های مدافع حقوق بشری دامن زده است که نیروهای امنیتی و ارتش پاکستان را به نقض حقوق بشر در مبارزه با پیکارجویان طالبان در منطقه متهم می کنند.

انفجارها در محله مسیحی نشین لاهور ده ها کشته و زخمی برجای گذاشت

انفجارهای جداگانه ای که دو کلیسای کاتولیک و پروتستان در محله مسیحی نشین لاهور پاکستان را هدف قرار داد، ده ها کشته و زخمی بر جای گذاشت.

مقام های محلی شمار کشته شدگان را ۱۵ نفر ذکر کردند و گفتند بیش از ۷۰ نفر در جریان انفجار و تیراندازی مهاجمان زخمی شده اند.

وضعیت بسیاری از آنها وخیم گزارش شده است. یک نگهبان کلیسا در یکی از انفجارها که گفته می شود توسط یک بمبگذار انتحاری صورت گرفت جان خود را از دست داده است.

جماعت الاحرار، وابسته به شبکه القاعده مسئولیت انفجارهای روز یکشنبه در لاهور را بر عهده گرفت.

استفاده از بمب‌های خوشه‌ای در جنگ داخلی لیبی

In this image made from video posted by a Libyan blogger, the Cortinthia Hotel is seen under attack in Tripoli, Libya, Tuesday, Jan. 27, 2015.

دیده بان حقوق بشر می‌گوید شواهدی در اختیار دارد که نشان می‌دهد در نبرد گروه‌های رقیب برای به دست‌ گرفتن کنترل لیبی از بمب‌های غیرمجاز موسوم به خوشه‌ای استفاده شده است.

دیده بان حقوق بشر به خبرنگاران رویترز شواهدی نشان داده است که حکایت از استفاده هواپیماهای دولتی لیبی از بمب‌های خوشه‌ای در حمله‌های هوایی به مواضع گروه‌های رقیب در نواحی مرکزی کشور دارد.

بمب‌های خوشه‌ای در هوا منفجر شده و به ده‌ها بمب کوچکتر تبدیل می شود که قابلیت تخریب منطقه وسیعتری را دارد. برپایه پیمانی که در سال 2010 میلادی به یک قانون بین‌المللی بدل شد، استفاده از بمب‌های خوشه‌ای غیرمجاز اعلام شد.

هشدار سفارت آمریکا در عربستان سعودی به کارگران خارجی

سفارت آمریکا در عربستان نسبت به توطئه احتمالی برای ربودن کارگران خارجی در آن کشور هشدار داده است.

در این هشدار که روز جمعه صادر شد آمده است مقامات اطلاعاتی مبنی بر گروگانگیری کارگران، از جمله آمریکاییانی که در میدانها ی نفتی کار می کنند ، دریافت کرده اند .

در مورد مکان، زمان، هدف یا نحوه انجام برنامه آدمربایی اطلاعاتی داده نشده است، و این هشدار از سوی مقامات دولتی عربستان تأیید یا تکذیب نشده است.

طی سالهای ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۷ پیکارجویان وابسته به القاعده ، به منظور ایجاد بی ثباتی در عربستان ، که متحد آمریکا است، به حمله های متعدد دست زده اند.عربستان در عملیات ائتلاف علیه داعش مشارکت دارد.

انتقاد نتانیاهو از موضع رقیبان انتخاباتی خود در قبال ایران

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل

در آستانه برگزاری انتخابات پارلمانی اسرائیل، پرونده اتمی ایران به یکی از موضوع‌های اصلی تبدیل شده است که نامزدهای این انتخابات به آن می‌پردازند.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، روز گذشته در گفتگویی تلویزیونی، موضع رقیبان خود را در قبال برنامه هسته‌ای ایران، به منزله تسلیم شدن در برابر خواسته‌های تهران توصیف کرد و گفت «وقتی فشارهای بین المللی سرازیرشود، که خیلی زود هم می‌رسد، تزیپی لیونی و اسحاق هرتزوگ درگیر نمی‌شوند. بلکه تسلیم می‌شوند.»

به گفته آقای نتاینیاهو این دو، تصمیم مرا برای مقابله با ایران محکوم می‌کنند. آنها، در واقع از موضع من حمایت نمی‌کنند، بنابراین تفاوت‌هایی وجود دارد. من سخت برای آنچه به نظرم برای امنیت و اقتصاد اسرائیل مهم است می‌جنگم. آنها درکی متفاوت دارند.»

این در حالی است که تازه ترین نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد «اتحاد صهیونیست»، حزب مخالف آقای نتانیاهو، با اختلاف اندکی از حزب لیکود پیش افتاده است.

انتخابات در اسرائیل روز سه شنبه آینده برگزار خواهد شد.

انتقال بیمار مبتلا به ابولا به مؤسسه ملی بهداشت آمریکا

کارکنان در بخش بیماری‌های عفونی مؤسسه ملی بهداشت آمریکا لباس های مخصوص می پوشند

یکی از کارکنان بهداشتی آمریکا که در سیرالئون به ویروس ابولا آلوده شده است، صبح روز جمعه به مؤسسه ملی بهداشت آمریکا (ان.آی.اچ) منتقل و تحت مراقبت قرار گرفت.

این بیمار که هویتش محرمانه باقی مانده، داوطلبانه عازم غرب آفریقا شده بود. او با هواپیمای مخصوص و در شرایط کاملا ایزوله، به مرکز درمانی و پژوهشی مخصوص ابولا در شهر بتزدا در ایالت مریلند، منتقل شد.

مقام‌های مؤسسه ملی بهداشت آمریکا، با بیان این که وضعیت بیمار هنوز در حال بررسی است، اعلام نظر خود را موکول به انجام آزمایش‌های بیشتر کرده‌اند.

سال گذشته، نینا فم، یکی دیگر از کارکنان بهداشتی آمریکا که در مرکز تخصصی ابولا در ایالت تکزاس به این بیماری مبتلا شده بود، در همین بیمارستان، تحت درمان قرار گرفت و بهبود یافت.

روز پنجشنبه، یک بیمار دیگر مبتلا به ابولا از سیرالئون به بریتانیا منتقل شده بود. او سومین بیمار بریتانیایی است که به ویروس ابولا آلوده شده و در حال حاضر در بخش جداگانه بیمارستان سلطنتی لندن بستری و تحت مراقبت است.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG