لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ایران ۲۲:۱۴

سرخط خبرها

داماد بن لادن به حبس ابد محکوم شد

عکس آرشیوی از سلیمان ابو غیث داماد اسامه بن لادن و سخنگوی گروه تروریستی القاعده

داماد اسامه بن لادن، رهبر پیشین القاعده، به دلیل نقشی که پس از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در آمریکا، به عنوان سخنگوی القاعده بر عهده داشت، به حیس ابد محکوم شد.

لوئیس کاپلان، قاضی دادگاه سلیمان ابو غیث که روز سه‌شنبه در نیویورک برگزار شد، او را مجرم شناخت و گفت در این شهروند کویتی ۴۸ ساله، هیچ نشانی از پشیمانی دیده نشد. قاضی دادگاه همچنین گفت بر این باور است که ابوغیث هنوز می‌خواهد هرکاری را که می‌تواند، جهت اجرای برنامه‌های القاعده برای کشتن آمریکایی‌ها انجام دهد.

پیش از اعلام حکم، ابو غیث که به عربی حرف می زد، گفت او «از هیچ کسی جز خدا طلب بخشش نخواهد کرد» و افزود قاضی با محکوم کردن او «در همین حال، دست صدها جوان مسلمان را باز می‌کند.»

ابوغیث در ماه مارس به تبانی برای کشتن شهروندان آمریکایی و حمایت از تروریست‌ها محکوم شد.

دادستان‌ها گفتند او به درخواست بن لادن برای سخن گفتن در ویدئوهای تحریک‌آمیز، جهت جذب افراد جدید به منظور انجام ماموریت‌های انتحاری بیشتر، پاسخ مثبت داده بود.

شرکت نیروی هوایی بحرین در عملیات علیه داعش

خبرگزاری رویترز روز سه شنبه به نقل از بیانیه ستاد کل نیروی دفاعی بحرین نوشت بحرین و دیگر اعضای شورای همکاری خلیج (فارس) هواپیماهایی را برای حمله به شماری از مواضع گروه‌های «تروریستی» اعزام کرده‌اند.

این بیانیه، که خبرگزاری رسمی بحرین منتشر کرده است، حاکی است «یک گروه از جت‌های جنگنده نیروی هوایی بحرین بامداد سه‌شنبه همراه با نیروهای هوایی شورای همکاری خلیج (فارس)، کشورهای متحد و دوست، به حملاتی علیه شماری از هدف‌های برگزیده دست زدند و آنها را منهدم کردند.»

این بیانیه درباره این «هدف‌ها»، توضیحی نداده است.

پیکارجویان «دولت اسلامی» سربازان عراقی را در فلوجه گرداندند

ساکنان شهر فلوجه در غرب بغداد می‌گویند پیکارجویان گروه موسوم به «دولت اسلامی» در اقدامی برای نشان دادن قدرت خود به مردم، سربازان عراقی که در جریان درگیری‌های روز یکشنبه دستگیر کرده‌اند را در خیابان‌ها شهر گرداندند.

گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از ساکنان فلوجه حاکی است روز سه‌شنبه حدود ۳۰ مرد که یونیفورم‌های ارتش عراق را بر تن داشتند، سوار بر خودروهای نظامی متعلق به گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش سابق) در شهر گردانده شدند.

آسوشیتدپرس به نقل از ساکنان شهر نوشت پیکارجویان اسلامگرای داعش که خودروها را می‌راندند، سوردهایی در مدح ابوبکر البغدادی – که خود را رهبر خلافت خودخوانده اسلامی معرفی کرده است – می‌خواندند.

روز یکشنبه، پیکارجویان دولت اسلامی در یونیفورم‌های نظامی و سوار بر خودروهای مسروقه ارتشی، به اردوگاهی در استان انبار حمله کردند و ۴۰ سرباز را کشته و ۶۸ نفر را نیز به اسارت گرفتند.

اسرائیل یک هواپیمای سوریه را سرنگون کرد

اسرائیل روز سه شنبه اعلام کرد یک هواپیمای سوریه ای را هدف قرار داد و آن را سرنگون کرد.

ارتش اسرائیل گفت این هواپیما وارد آسمان اسرائیل شد و سیستم موشکی دفاع هوایی اسرائیل آن را هدف قرار داد.

بیانیه ارتش اسرائیل می گوید ارتش در حال بررسی این رویداد است.

اقدام ارتش اسرائیل در حالی صورت می گیرد که همزمان روز سه شنبه آمریکا و چند کشور متحد عرب مواضع داعش در سوریه را هدف قرار دادند.

پیتر لرنر، سخنگوی ارتش اسرائیل گفت هواپیمای سوریه ای از نوع جت سوخو ساعت نه و پانزده دقیقه وارد اسرائیل شد.

سوریه تایید کرده است که اسرائیل هواپیمای آن کشور را هدف قرار داد و اقدام اسرائیل را اقدام تجاوزکارانه توصیف کرد.

تلویزیون سوریه اظهارات یک منبع نظامی را منتشر کرد که اسرائیل را به حمایت از داعش و همچنین گروه جبهه النصره متهم کرد.

گروه «دولت اسلامی» یک فرانسوی را در الجزایر گروگان گرفت

یک شهروند فرانسوی روز یکشنبه در شرق الجزایر گروگان گرفته شد. به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت امورخارجه فرانسه با اعلام این مطلب گفت گروگانگیران در یک پیام ویدئویی تهدید کرده اند اگر پاریس فعالیتش را در عراق متوقف نکند، او را خواهند کشت.

گروه «سربازان خلافت»، گروهی مرتبط با پیکارجویان گروه افراطی موسوم به «دولت اسلامی» یا داعش، چندی بعد از آن که وزارت امور خارجه فرانسه روز دوشنبه خبر گروگانگیری را اعلام کرد، ویدئو را در اینترنت منتشر کردند.

آنها مسوولیت گروگان گرفتن فردی که خود را هرو گوردل، ۵۵ ساله از نیس در جنوب فرانسه معرفی می کند، بر عهده گرفتند.

راه پیمایی صدهزار نفری در نیویورک برای توجه به تغییرات آب و هوایی

روز یکشنبه صد هزار نفر در شهر نیویورک در «راهپیمایی آب و هوای مردم» شرکت کردند و خواستار توجه دولتمردان به تغییرات آب و هوایی و خطر گرمایش زمین شدند.

این راه پیمایی دو روز پیش از حضور رهبران جهان در نشست آب و هوای سازمان ملل متحد برگزار شد.

پلیس برای روان شدن مسیر راه پیمایی از رفت و آمد خودروها جلوگیری کرد.

شرکت کنندگان ضمن حمل پرچم و پارچه نوشته ها، شعار سر دادند و در طول مسیر راه پیمایی به سمت مقر سازمان ملل متحد رقصیدند. در این راه پیمایی بیش از ۳۰ گروه مختلف شرکت داشتند.

پنج متهم به سربازگیری برای «دولت اسلامی» در فرانسه محاکمه می‌شوند

تدابیر امنیتی شدید در فرودگاه نیس فرانسه - عکس از آرشیو

مقامات فرانسه می‌گویند علیه پنج مظنون به عضویت در گروهی که برای گروه شورشی دولت اسلامی از میان دختران جوان سربازگیری می‌کرد، اعلام جرم کرده‌اند. دو نفر از متهمان خواهر و برادر هستند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس این پنج نفر هفته گذشته در مرکز فرانسه بازداشت شده‌ بودند.

دولت فرانسه در هفته‌های اخیر چندین زن و دختر جوان را در نقاط مختلف کشور دستگیر کرده است. یکی از آنها یک دختر ۱۶ ساله بود که قصد سفر به ترکیه، و از آنجا به سوریه را داشت. او در فرودگاه نیس بازداشت شد. سه دختر نوجوان دیگر هم که روی شبکه‌های اجتماعی با هم قرار گذاشته بودند به خارج از کشور بروند، در فرودگاه بازداشت شدند.

فرانسه تلاش دارد تا جلوی سربازگیری جهادی‌ها را بگیرد؛ و طرحی در دست دارد که در صورت تصویب به دولت اجازه می‌دهد گذرنامه افراد مظنون به فعالیت‌های جهادی را پس بگیرد.

دومین نفری که قصد ورود غیرمجاز به کاخ سفید را داشت دستگیر شد

مأموران سرویس مخفی کاخ سفید در محوطه چمن شمالی کاخ - ۲۹ شهریور ۱۳۹۳

کمتر از ۲۴ ساعت بعد از دستگیری عمر گونزالس، سرباز بازنشسته ارتش آمریکا که جمعه شب از روی نرده‌های کاخ سفید قصد ورود به اقامتگاه رئیس جمهوری را داشت، فرد دیگری با اتوموبیل در برابر دروازه ورودی کاخ سفید توقف کرد و به اخطار مأموران امنیتی برای ترک محل واکنشی نشان نداد.

سخنگوی کاخ سفید با اعلام این خبر گفت حضور این فرد موجب شد که از تکنیسین‌های بمب بخواهیم با تجهیزات کامل به محل بیایند و خودروی او را تفتیش کنند. خیابان‌های اطراف کاخ سفید برای دقایقی به روی رفت و آمد عموم بسته شد.

برایان لیری، سخنگوی کاخ سید روز یکشنبه فرد مذکور را کوین کار ۱۹ ساله معرفی کرد و گفت او اهل ایالت نیوجرسی است.

شواهد و مدارکی از این که ورود غیرقانونی دو نفر به کاخ سفید در دو روز پی‌درپی با یکدیگر ارتباط داشته، به دست نیامده؛ اما این دو رویداد موجب تشدید تدابیر امنیتی در محوطه اطراف کاخ سفید شده است.

السیسی: عمل نظامی تنها پاسخ به گروه «دولت اسلامی» نیست

رئیس جمهوری مصر می گوید او آماده است کاملا از نبرد علیه گروه موسوم به «دولت اسلامی» حمایت کند، اما عمل نظامی را تنها پاسخ نمی داند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، عبدالفتاح السیسی آمادگی کشورش را برای حمایت های لازم، روز شنبه در نخستین مصاحبه با رسانه های خارجی از زمان انتخاب در ماه ژوئن اعلام کرد. او درباره نوع چنین حمایتی توضیح نداد، اما ظاهرا اعزام سرباز را رد کرد و گفت ارتش عراق کافی است و «موضوع اعزام نیروهای زمینی از خارج مطرح نیست».

السیسی به جای آن درباره یک استراتژی فراگیر، که نه فقط با گروه دولت اسلامی (داعش) بلکه با پیکارجویان افراطی در سراسر منطقه مقابله کند، سخن گفت و اظهار داشت او یک سال پیش نسبت به تهدید تروریسم در منطقه هشدار داده بود، اما دیگران فقط زمانی فهمیدند که افراد مسلح داعش بخش هایی از عراق را تصرف کردند.

مرد غیر مسلح وارد اقامتگاه رئیس جمهوری آمریکا شد

A general view of the White House in Washington September 10, 2014. President Barack Obama, who will set out a broad long-term strategy to defeat the Islamic State in a speech to Americans on Wednesday evening, is prepared to authorize air strikes against

در پی بالا رفتن مردی از حصار کاخ سفید و ورود به ساختمان، سرویس مخفی آمریکا در مورد توانایی خود برای حفاظت از رئیس جمهوری با پرسش هایی روبرو شده است.

حادثه جمعه شب روی داد. مرد که غیر مسلح بود از حصار شمالی کاخ بالا رفت، روی چمن دوید و وارد اقامتگاه رئیس جمهوری شد. در آنجا ماموران او را دستگیر کردند. آقای اوباما و دخترانش دقایقی قبل با هلیکوپتر رهسپار کمپ دیوید ، استراحتگاه ریاست جمهوری در ایالت مریلند، شده بودند.

جیسون چافتز، معاون کمیته فرعی نظارت بر امنیت ملی در مجلس نمایندگان، این تخلف امنیتی را «کاملا غیر قابل قبول» نامید.

یک مقام سرویس مخفی گفت آژانس چگونگی پاسخ به حادثه را ، که موجب تخلیه بخش هایی از کاخ سفید شد، بررسی خواهد کرد.

سرویس مخفی مظنون را عمرگونزالس، ۴۲ ساله ، اهل کوپراس کاو ، تگزاس، معرفی کرد. او پیراهن سیاه و جین پوشیده بود و پس از شکایت از درد سینه به بیمارستان برده شد.

قبلا نیز افرادی از حصار کاخ سفید بالا رفته بودند، اما تاکنون گزارشی از این که کسی وارد ساختمان شده باشد منتشر نشده است.

نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان اعلام می شود

عبداله عبداله ( راست) ، اشرف غنی

مسئولان کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، بررسی و بازشماری آراء انتخابات ریاست جمهوری در ۱۴ ژوئن را تکمیل کرده اند و نتایج را روز یکشنبه منتشر خواهند کرد. این اقدام باید روند انتخابات را که بیش از پنج ماه طول کشید به پایان برساند.

دو کاندیدا، عبداله عبداله و اشرف غنی هر دو می گویند برنده شده اند. آنها در باره تقسیم قدرت، که مسئولیت ها را بین رئیس جمهوری و دفتر جدید رئیس اجرائیه قسمت خواهد کرد، سرگرم گفت و گو بوده اند.

عبداله در انتخابات اولیه در ماه آوریل بیشترین رای ها با بدست آورد اما حائز اکثریت نشد و انتخابات به دور دوم کشیده شد. غنی در دور دوم برنده شد، ولی عبداله به نتایج اعتراض کرد و مدعی شد تقلب های گسترده ای صورت گرفته است. زیر فشار آمریکا، آنها با باز شماری رای ها موافقت کردند.

شورای امنیت داعش را محکوم کرد

شورای امنیت سازمان ملل متحد، گروه تروریستی حکومت اسلامی را محکوم کرده و از جامعه بین المللی خواسته است بر حمایت از دولت عراق بیفزاید.

به گزارش اسوشیتد پرس، شورای امنیت در بیانیه ای که روز جمعه، در جلسه ای به ریاست جان کری وزیر امور خارجه آمریکا، به تصویب تمامی ۱۵ عضو آن رسید، «خشم عمیق» خود را از قتل، آدم ربایی، شکنجه و تجاوز جنسی به عراقی ها و شهروندان کشورهای دیگر توسط گروه حکومت اسلامی ابراز داشت و یادآور شد برخی از این اقدام ها می تواند به منزله جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت باشد.»

وزیر امور خارجه آلمان: ایران نمی تواند وقت تلف کند

وزیر امور خارجه آلمان می گوید ایران دیگر نمی تواند در مذاکرات اتمی وقت تلف کند.

به گزارش رویترز، فرانک والتر اشتاین مایر، روز جمعه در نیویورک در گفتگو با خبرنگاران، با بیان این که برای ایران جایی جهت تلف کردن وقت وجود ندارد، گفت «ما همه می خواهیم توافق منصفانه ای را به ایران ارائه کنیم. با این حال، برای این که چنین اتفاقی بیافتد، لازم خواهد بود ایران به مسائل اساسی بپردازد.»

هنرنمایی گروه آمریکایی در تئاتر شهر تهران

امروز صدها تن از دوستداران هنرهای نمایشی در تئاتر شهر در تهران گرد آمدند تا هنرنمایی گروه هنرمندان آمریکایی را تماشا کنند.

به گزارش آسوشیتدپرس این گروه هنرمند مستقر در شیکاگوی آمریکا، برای نخستین بار در ۱۷ سال گذشته است که در تهران ظاهر می شود.

این گروه، که بیشتر در زمینه عروسک خیمه شب بازی تخصص دارد، روز دوشنبه وارد تهران شده و روز یکشنبه تهران را ترک می کند.

مسلمانان آلمان گروه حکومت اسلامی را محکوم می کنند

مناره مسجد رندزبورگ در شمال آلمان

مسلمانان آلمان در نمازهای جمعه در سراسر کشور، عملیات گروه حکومت اسلامی را محکوم کرده اند و قول داده اند از پیوستن جوانان به پیکارجویان در عراق و سوریه جلوگیری کنند.

به گزارش رویترز، در برلن، سیاستمداران و غیر مسلمانان در اعتراض به اسلامگرایان افراطی به هزاران نمازگزار پیوستند. آنها در میانه حملات به مساجد و افزایش هراس از اسلام، همچنین تاکید کردند اکثریت مسلمانان صلحجو هستند.

مقامات امنیتی تخمین می زنند ۴۰۰ آلمانی به گروه حکومت اسلامی در عراق و سوریه پیوسته اند. سیاستمداران آلمان، ۴ میلیون مسلمانان کشور را ترغیب کرده اند مراقب کوشش حکومت اسلامی برای یارگیری، بویژه در اینترنت باشند.

رسانه های آلمان گزارش داده اند دادستان فدرال در این باره که بیش از ۳۰ جوان به پیکارجویان حکومت اسلامی پیوسته اند تحقیق می کند. مقامات منطقه ای بسیاری دیگر را به ظن فعالیت هایشان در سوریه زیر نظر گرفته اند.

ترکیه مرز خود را به روی پناهجویان کرد سوری باز کرد

ترکیه مرز خود با سوریه را بروی هزاران سوری، که بیشترشان کرد هستند و از هجوم پیکارجویان موسوم به حکومت اسلامی می گریزند، بازکرده است.

آسوشیتدپرس به نقل از مقامات ترکیه می گوید تصمیم به بازکردن مرز در واکنش به حملات تهاجمی پیکارجویانی گرفته شده است که هم اکنون با هدف تصرف یک منطقه تحت کنترل کردها در نزدیکی مرز در جریان است.

شمار پناهجویانی که روز جمعه با عبور از مرز وارد ترکیه شدند بیش از ۳ هزار نفر تخمین زده شده است. مقامات ترکیه روز پنجشنبه از دادن اجازه ورود به آنها خودداری می کردند.

گروه حکومت اسلامی از روز چهارشنبه بر بیش از ۲۰ روستای کردنشین در شمال شرقی سوریه مسلط شده است و سعی دارد یکی از آخرین نقاط مقاومت در برابر استیلای آنرا درهم بشکند.

ترکیه هم اینک میزبان نزدیک ۸۵۰ هزار آواره سوری است.

پرواز هواپیماهای مسافری به پایتخت یمن متوقف شد

رویاروئی پلیس یمن با پیروان جنبش حوثی در صنعا - ۹ سپتامبر ۲۰۱۴

شرکت های هواپیمائی بین المللی، پرواز به صنعا پایتخت یمن را متوقف کرده اند. این تصمیم در پی نبرد سنگین بین شورشیان حوثی و پیکارجویان سنی، که موجب فرار صدها نفر از ساکنان محل شده است، گرفته می شود.

در زدوخوردهای شبانه، در پی غلبه تفنگچی های حوثی بر قرارگاه های پلیس و پاسگاه های گشتی ارتش ، بیش از ۴۰ تن کشته شدند.

رسانه های دولتی یمن می گویند شورشیان روز پنجشنبه در حمله ای که تا بامداد جمعه طول کشید، یک ایستگاه تلویزیونی را گلوله باران کردند.

گزارش ها حاکی است مقامات امنیتی و پلیس ارتباط های اینترنتی و تلفن های همراه در پایتخت را قطع کرده اند.

نبرد جاری جدیدترین رویداد در سلسله زدوخوردهای ارتش یمن و شورشیان حوثی است که به فرقه شیعه زیدی تعلق دارند.

حوثی ها خواهان کناره گیری دولت یمن و اصلاحات اقتصادی هستند. دولت، آنها را متهم کرده است که عامل ایران هستند، و مسئول دامن زدن به ناآرامی ها می داند.

بان کی مون خواستار نقش سازنده ایران در دفع داعش شد

جواد ظریف و بان کی مون در آغاز دیدار روز پنجشنبه، ۱۸ سپتامبر ۲۰۱۴-نیویورک

به گزارش دفتر دبیرکل سازمان ملل متحد، روز پنجشنبه محمد جواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، با بان کی مون، دیدار کرد.

در این دیدار مسائل مورد علاقه دو طرف، از جمله مسئله هسته ای ایران ، منازعات در منطقه، و به ویژه در سوریه و عراق، و وضعیت حقوق بشر در ایران مورد بحث قرار گرفت.

دبیرکل سازمان ملل در این دیدار ابراز امیدواری کرد که مسئله اتمی ایران با رسیدن به توافقی جامع حل و فصل شود.

او همچنین گفت که اعتقاد دارد ایران باید در عراق و سوریه نقشی سازنده برعهده گیرد.

این درحالی ست که ایران در دو کنفرانس بین المللی در مورد مسئله صلح و امنیت در سوریه و عراق شرکت نداشت. کنفرانس بین المللی ژنو به دعوت جان کری و برای بررسی استقرار صلح در سوریه برگزار شد. روز دوشنبه نیز به دعوت فرانسه کشورهای جهان در ائتلاف بین المللی برای برقراری صلح و امنیت در عراق در پاریس گرد آمدند. آمریکا با حضور ایران در این کنفرانس مخالفت کرد و آن را «مقتضی» ندانست. اقدامی که با واکنش تند رهبر جمهوری اسلامی روبرو شد.

با این حال پس از پایان اجلاس پاریس، جان کری اعلام کرد که به رغم سخنان تند آیت الله خامنه ای، درها به روی ایران برای کمک به دفع گروه داعش باز است.

محمد جواد ظریف، همراه با هیئتی دیپلماتیک، روز سه شنبه به منظور شرکت در گفت و گوهای هسته ای در حاشیه نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل ، وارد نیویورک شد.

او روز چهارشنبه در نیویورک، پیشاپیش آغاز دور هفتم مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۵ +۱ ، در یک برنامه ناهار کاری با کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار کرد. دو مقام در این دیدار به بررسی وضعیت مذاکرات درمورد برنامه اتمی ایران و نحوه پیش برد آن پرداختند.

در حالی که دور هفتم مذاکرات اتمی ایران و کشورهای ۵+۱ به طور رسمی از روز جمعه آغاز می شود، دیدارهای میان نمایندگان دو طرف از روز پنجشنبه آغاز شده است.

در اثر حملات و انفجار بمب در عراق ۱۵ نفر کشته شدند

در رشته حملاتی که روز پنجشنبه در عراق به وقوع پیوست، از جمله چندین بمبگذاری، در نواحی تجاری شمال بغداد، دست کم ۱۵ نفر کشته شدند.

گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از منابع پلیس عراق حاکی است مرگبارترین حمله در خیابانی در محله طوباچی در شمال غربی پایتخت روی داد، که در آنجا انفجار بمب جان ۴ نفر را گرفت و ۱۰ نفر را مجروح کرد.

در ناحیه دیگری در بغداد، بمبی در نزدیکی یک تعیرگاه خودرو منفجر شد و ۳ کشته و ۸ مجروح بر جای گذاشت؛ در همین حال در انفجاری در یک بازار عمده فروشی ۳ نفر دیگر جان سپردند و ۱۱ نفر مجروح شدند. یک بمب کنارجاده ای نیز به یک گشت ارتش برخورد کرد، که ۲ سرباز را کشت و ۴ نفر را مجروح کرد.

پلیس عراق گفت در حومه جنوبی بغداد نیز گلوله های خمپاره به خانه ای برخورد کرد و ۳ کشته بر جای گذاشت.

مسئولیت هیچیک از حملات امروز را هنوز کسی بر عهده نگرفته است، اما در حالی روی می دهد که پیکارجویان گروه افراطی موسوم به «دولت اسلامی» (داعش) سعی دارد مناطق تحت تصرف خود در عراق و سوریه را گسترش دهد.

تصرف ۱۶ روستای کردنشین سوریه توسط گروه «دولت اسلامی»

به نقل از یک مقام نظامی کرد و گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه گفته می شود پیکارجویان گروه موسوم به «دولت اسلامی» در پیشرفتی عمده به سوی شهر عین العرب در مرز ترکیه، ۱۶ روستای کردنشین در شمال سوریه را تصرف کرده اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اوجالان ایسو فرمانده گروه مسلح کرد وای پی جی، روز پنجشنبه گفت پیکارجویان در حمله در نزدیکی شهر، که در گویش کردی کوبانی نامیده می شود، از تسلیحات سنگین از جمله تانک استفاده می کنند.

رامی عبدالرحمان، بنیانگذار گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه، گفت روستاها در جریان پیشروی پیکارجویان گروه دولت اسلامی (داعش) که روز چهارشنبه آغاز شد، تصرف شدند.

ظریف: ایران به بمب اتمی نیاز ندارد

محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه آمریکا در مصاحبه با سردبیر نشریه نشنال اینترست گفت ایران نیازی به سلاح اتمی ندارد.

آقای ظریف در نیویورک گفت ایران به خاطر بزرگی مساحت، از نظر جغرافیایی، نیروی انسانی، و توانایی های نظامی اش به طور مطلق قوی ترین کشور منطقه خلیج فارس است و برای بالابردن توانایی نظامی به سلاح اتمی نیاز ندارد.

او گفت ایران نیاز دارد کشورهای منطقه را متقاعد کند دشمنی با آنها ندارد و وارد اقدامات اعتماد ساز با آنها شود، و به همین خاطر نه تنها در مورد همسایگان نزدیکش به بمب اتمی نیاز ندارد، بلکه تصور داشتن احتمالی بمب، موقعیت ایران را تضعیف می کند چرا که فورا همسایگان ایران برای تضمین امنیتی به بیرون از منطقه رو می آورند.

حضور مقامات آمریکایی در نیویورک برای گفتگو با ایران

ویلیام برنز، معاون وزیر امورخارجه آمریکا و وندی شرمن، مدیرکل سیاسی وزارت خارجه آمریکا به همراه هیئتی، برای گفتگوهای مشورتی اتمی دو جانبه با ایران به نیویورک رفته اند.

پس از این گفتگوها، وندی شرمن در مذاکرات جامع اتمی گروه ۱+۵ و اتحادیه اروپا با ایران شرکت می کند.

پیشتر مقامات آمریکایی گفته بودند ممکن است موضوع برخورد با گروه داعش در حاشیه گفتگوهای اتمی با ایران در نیویورک مطرح شود.

ایران از آلمان شکست خورد؛ امید والیبالیست‌ها به بازی با فرانسه

تیم ملی والیبال ایران در اولین دیدار مرحله سوم مسابقات قهرمانی مردان جهان، از تیم آلمان شکست خورد.

والیبالیست‌های ایران روز چهارشنبه در مقابل آلمان با نتیجه ۳ بر صفر شکست خوردند تا همه امیدشان برای صعود به دیدار روز پنجشنبه مقابل فرانسه بسته شود.

تیم ایران در مسابقات قهرمانی مردان جهان در لهستان موفق شده بود از مراحل اول و دوم صعود کرده و به جمع ۶ تیم برتر مسابقات راه پیدا کند. ایران در این مرحله با فرانسه و آلمان همگروه است.

ملی‌پوشان آلمان در ست اول موفق شدند بازیکنان ایران را به شدت تحت فشار قرار داده و اختلاف امتیازات خود را رفته رفته بالا ببرند. آلمان توانست با سرویس‌های پرسرعت و دفاع قدرتمند روی تور امتیازها را یکی پس از دیگری کسب کرده و سرانجام ست اول را با نتیجه ۲۵ بر ۱۵ به سود خود به پایان ببرد.

تیم ایران ست دوم را بهتر آغاز کرد و پا به پای تیم آلمان پیش رفت. دو تیم تا امتیاز ۱۶ رقابت پایا پایی از خود نشان دادند اما بعد از آن بود که چند اشتباه در تیم ایران و دفاع و توپ‌گیری مناسب آلمان‌ها موجب شد تیم ایران این ست را هم با نتیجه ۲۵ بر ۲۱ به حریف واگذار کند.

در ست سوم این ایران بود که از آلمان پیش افتاد و حتی در مقاطعی از بازی، اختلاف امتیاز خود با آلمان را به ۵ رساند، اما سرویس‌های خوب آلمان‌ها به بازی آنها قدرت بیشتری داد و اشتباهات بازیکنان ایران نیز به تیم آلمان کمک کرد تا ست سوم را با نتیجه ۲۵ بر ۱۹ به سود خود به پایان ببرد.

ایران با این شکست همه امید خود برای صعود به نیمه نهایی را به بازی با فرانسه بسته است. این درحالیست که فرانسه در بازی پیشین خود آلمان را شکست داد. فرانسه در دور نخست بازی‌های موفق شد ایران را نیز ببرد.

ظریف: با حمله هوایی نمی‌توان گروه داعش را شکست داد

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران

وزیر خارجه ایران روز چهارشنبه به تشریح مواضع جمهوری اسلامی در قبال گروه موسوم به دولت اسلامی و روش‌های برخورد با آن و نیز وضعیت عراق و سوریه پرداخت.

محمد جواد ظریف، در این جلسه که به مدت یک ساعت در اندیشکده شورای روابط خارجی در نیویورک و به صورت پرسش و پاسخ برگزار شد، گروه دولت خودخوانده اسلامی را «پدیده‌ای خطرناک» شمرد که از طریق حمله‌های هوایی قابل دفع نیست.

او در سخنانش کشورهای دیگر را متهم کرد که «فرانکن اشتینی ساخته‌اند که اکنون قصد تسخیر خود آنان را دارد» و به گفته او، با حمله هوایی، نه می‌توان آن را شکست داد و نه مهار و محدود کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای ظریف با ابراز تاسف از این که ایران در مذاکرات پاریس شرکت نداشته تا درباره خطر داعش سخن بگوید، تاکید کرد که تهران می‌تواند نقشی مرکزی در برخورد با این گروه داشته باشد.

او همچنین این اتهام آمریکا را که رئیس جمهوری سوریه با چشم بستن بر اقدام های این گروه به منظور پیچیده کردن جنگ با مخالفان میانه روی خود، سبب تقویت آنها شده، رد کرد و آن را «نظریه توطئه» خواند که می‌تواند درمورد کشورهای دیگر نیز ابراز شود. چنان که، به گفته او عده ای نیز آمریکا را مسئول بروز این گروه می‌دانند.

آقای ظریف گفت ایران از ماجراجویی های نظامی خارجی درکشورهای منطقه حمایت نمی‌کند مگر آن که خود کشورها از آنها دعوت کرده باشند.

با وجود ادامه آتش‌بس در اوکراین دو نفر در اثر بمباران کشته شدند

با وجود ادامه آتش‌بس در مناطق شرقی اوکراین بین نیروهای دولتی و جدایی‌طلبان مورد حمایت روسیه، دو غیر نظامی در در پی وقوع درگیری‌های پراکنده در شهر دونتسک در روز چهارشنبه کشته شدند.

از زمانی که پارلمان اوکراین رای داد به مناطقی که در حال حاضر در کنترل شورشیان طرفدار روسیه قرار دارد خودمختاری داده شود، این نخستین گزارشی است که در مورد مرگ غیرنظامیان در آن مناطق منتشر می‌شود.

مقامات محلی گفتند دو نفر در جریان تبادل آتش سنگین در یک محله مسکونی در شهر دونتسک جان خود را از دست دادند و سه نفر نیز مجروح شدند. دقیقا روشن نیست این تبادل آتش در چه زمانی صورت گرفت.

روز سه‌شنبه، پارلمان اوکراین لایحه‌ای را به تصویب رساند که بر اساس آن به بخش‌هایی از مناطق دونتسک و لوهانسک در شرق اوکراین که شورشیان جدایی‌طلب بر آنها مسلط هستند خودمختاری موقت واگذار می‌کند، همچنین به نیروهای شورشی، به استثنای کسانی که متهم به ارتکاب جنایات بزرگ هستند، بخشودگی می‌دهد.

هدف از این لایجه، که پترو پورشنکو رئیس جمهوری اوکراین آن را به پارلمان ارائه کرد، پایان بخشیدن به شورش جدایی‌خواهانه ۵ ماهه‌ای است که حدود ۳ هزار کشته بر جای گذاشته و کشور را از نظر سیاسی و اقتصادی فلج کرده است.

وزارت امور خارجه روسیه روز چهارشنبه تصویب لایحه اعطای خودمختاری موقت به مناطق تحت کنترل شورشیان را «گامی در جهت درست» نامید؛ درهمین حال هشدار داد هر اقدام «گروه‌های سیاسی شناخته شده در اوکراین» برای تغییر اساسی یا فسخ آن، به تجدید مناقشه و تضعیف تلاش‌های صلح منجر خواهد شد.

این لایحه پیشنهادی همچنین می‌خواهد انتخابات محلی در مناطق تحت کنترل شورشیان در روز ۷ دسامبر (۱۶ آذر ماه) برگزار شود.

آرسنی یاتسنیوک نخست وزیر اوکراین روز چهارشنبه در جلسه کابینه گفت دولت هزینه رای‌گیری را فقط در صورتی تامین خواهد کرد که روشن و شفاف باشد و به تروریست‌ها مشروعیت ندهد.

خبرگزاری‌های روسیه روز چهارشنبه به نقل از مقامات جمهوری خودخوانده مردم دونتسک گفتند آنها نه انتخابات محلی که کیف خواسته است را برگزار خواهند کرد، و نه در انتخابات پارلمانی سراسری در ۲۶ اکتبر (۶ آبان) حضور خواهند یافت.

نظرسنجی‌ها از احتمال شکست همه‌پرسی استقلال اسکاتلند خبر می‌دهند

در روز پایانی تبلیغات برای همه‌پرسی درباره استقلال اسکاتلند از بریتانیا، نتایج سه نظرسنجی متفاوت نشان می‌دهند اکثر رای‌دهندگان به این همه‌پرسی روز پنجشنبه، پاسخ منفی خواهند داد و اسکاتلند به عنوان بخشی از بریتانیای کبیر باقی خواهد ماند.

دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا روز چهارشنبه به شبکه خبری اسکای نیوز گفت نگران است، اما یقین دارد مردم اسکاتلند پاسخ « نه» خواهند داد؛ وی در ادامه پیشرفت‌های اسکاتلند از جمله در حوزه اقتصادی را یادآور شد.

نظرسنجی‌های بع عمل آمده در این زمینه حاکی است ۴۰ درصد مردم اسکاتلند احتمالا به پیشنهاد استقلال رای مثبت خواهند داد، در حالی که یک اکثریت ۵۲ درصدی با جدایی از بریتانیا مخالفت خواهد کرد.

نتایج این نظرسنجی‌ها همچنین نشان می‌دهند ۸ تا ۱۴ درصد از ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار رای دهنده هنوز تصمیمی در این مورد نگرفته‌اند.

هر دو طرف کمپین برای جلب حمایت مردم آخرین تلاش‌های خود را بکار می‌برند و حتی به خانه‌های مردم تلفن می‌کنند.

مخالفان جدایی از بریتانیا می‌گویند رای مثبت به همه‌پرسی، به اقتصاد اسکاتلند صدمه خواهد زد و زندگی همه را مختل خواهد کرد.

نخست وزیر بریتانیا پیشتر به روزنامه تایمز گفته بود او همیشه انتظار داشته است آرای مخالفان و موافقان نزدیک باشد، با این حال یادآور شد «ما یک دموکراسی هستیم؛ باید به خواست مردم که از طریق صندوق‌های رای بیان می‌شود، احترام بگذاریم.»

سازمان ملل رهبری تلاش‌های بین‌المللی برای مهار ایبولا را به عهده می‌گیرد

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد

دبیر کل سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه اعلام کرد آن سازمان رهبری تلاش‌های بین‌المللی برای مبارزه با شیوع ویروس مرگبار ایبولا در غرب آفریقا را به عهده می‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، بان کی مون در یک نشست خبری در نیویورک با بیان این مطلب گفت مجمع عمومی سازمان ملل متحد هفته آینده جلسه‌ای در سطح سران برای گفتگو درباره راه‌های مهار ایبولا تشکیل خواهد داد.

اپیدمی ایبولا تاکنون موجب مرگ حدود ۲۴۰۰ نفر شده است و بیم آن می‌رود گسترش پیدا کند.

نخستین نشست اضطراری روز پنجشنبه تشکیل خواهد شد که در آن بان کی مون و مدیر سازمان جهانی بهداشت قصد دارند رئوس برنامه اقدام بین‌المللی برای مهار آن را تشریح کنند.

دبیر کل سازمان ملل همچنین گفت او رهبران کشورهایی را که بیماری در آنجا بیشترین تاثیر را داشته ترغیب کرده است برای متوقف کردن گسترش ایبولا، مراکزی جهت قرنطینه مبتلایان به این ویروس ایجاد کنند.

گزارش‌های متناقض از دلیل سقوط یک هواپیمای نظامی در سوریه

یک فروند هواپیمای نظامی سوریه روز سه‌شنبه در شهر رقه، مرکز غیررسمی گروهی که خود را «دولت اسلامی» می‌نامد سقوط کرد و در اثر آن دست کم ۸ نفر کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس در مورد علت سقوط این هواپیما، گزارش‌های ضد و نقیضی منتشر شده است. گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه گفته است این هواپیما با گلوله‌های ضدهوایی مورد حمله قرار گرفته است، در حالی که یک فعال در شهر رقه گفته است هواپیمای مذکور دچار نقص فنی شده بود.

یک وبسایت پیکارجویان افراطی گروه موسوم به «دولت اسلامی» یا داعش، عکس‌هایی از آنچه که آن را لاشه یک هواپیمای نظامی سوریه نامید منتشر کرد و گفت توسط آتشبارهای متعلق به آن گروه سرنگون شده است.

پیشتر در بامداد سه‌شنبه، شورشیان افراطی از داخل فاضلاب‌های زیرزمینی در دمشق، پایتخت سوریه، بیرون آمدند و به سربازان دولتی حمله کردند.

مدیر گروه ناظر بر حقوق بشر سوریه گفت در میدانی در جنوب شهر دمشق، پس از آن که دو گروه از شورشیان از طریق شبکه تونل‌ها برای حمله به یک پاسگاه نظامی وارد شهر شدند، دست کم ۱۸ نفر از پیکارجویان شورشی کشته شدند. آنها به چندین گروه مسلح شورشی، از جمله جبهه نصرت ، وابسته به القاعده، تعلق داشتند.

کشته شدن ده‌ها شبه‌نظامی در درگیری با ارتش پاکستان

ارتش پاکستان اعلام کرد بیش از ۳۰ شبه نظامی در درگیری با نیروهای ارتش و حملات هوایی به مخفیگاه های آنان در شمال غرب کشور کشته شدند.

ارتش گفت حملات هوایی ۲۰ شبه نظامی را کشت و سه مخفیگاه شورشیان در منطقه ای در خیبر را نابود کرد.

در رویدادی جداگانه، ارتش اعلام کرد ۱۱ شبه نظامی پس از یک حمله فرامرزی به یک ایست مرزی در وزیرستان شمالی کشته شدند.

سه سرباز پاکستانی کشته شدند. بیانیه ارتش می گوید نظامیان حمله شبه نظامیان را دفع کردند و یک نفر از آنها را دستگیر کردند.

سه سرباز ناتو در بمبگذاری طالبان در افغانستان کشته شدند

یک بمبگذار انتحاری طالبان با یک خودروی بمبگذاری شده به یک کاروان ناتو در کابل حمله کرد، در این حمله دست کم سه نیروی خارجی کشته و ۵ نفر دیگر مجروح شدند.

ناتو ملیت سربازان را اعلام نکرده است.

سخنگوی وزارت داخلی افغانستان گفت دست کم ۱۳ غیرنظامی نیز مجروح شدند.

انفجار صبح روز سه شنبه در جاده اصلی سفارت آمریکا به فرودگاه کابل رخ داد.

پلیس می گوید مهاجم بمب را چند صد متر مانده به ورودی اصلی سفارت منفجر کرد.

طالبان فورا مسوولیت حمله را برعهده گرفت.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG