لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ ایران ۰۷:۰۹

سرخط خبرها

افغانستان: اقدامات پاکستان علیه شبکه حقانی تاثیر نداشته است

یکی از مقام‌های اطلاعاتی افغانستان می‌گوید ارتش پاکستان در عملیاتی نظامی علیه شبکه حقانی و دیگر گروه‌های پیکارجوی مسلح در امتداد مرزهای مشترک با افغانستان پیشرفت زیادی نکرده است.

حدیب صدیقی، یکی از سخنگویان دولت افغانستان در امور امنیتی روز چهارشنبه در کابل به خبرنگاران گفت «متاسفانه، عملیات پاکستان تاکنون ضربه‌ای جدی بر هیچکدام از گروه‌های تروریستی بین‌المللی وارد نیاورده است.»

پاکستان در ماه ژوئن عملیات نظامی زمینی علیه پیکارجویان را در منطقه عشایری وزیرستان شمالی آغاز کرد. این منطقه پایگاهی برای شبکه حقانی، گروه افراطی مرتبط با القاعده، است که به چندین حمله مرگبار مهم علیه نیروهای ائتلاف بین‌المللی و مقامات افغان در آن کشور دست زده است.

این مقام اطلاعاتی افغان همچنین گفت شبکه حقانی از عملیات مصون بوده، و اطلاعلات محرمانه نشان می‌دهد بسیاری از رهبران آن پیش از آغاز عملیات نظامی پاکستان، از وزیرستان شمالی خارج شدند.

دریاسالار مایک مولن، رئیس پیشین ستاد مشترک ارتش ایالات متحده در سال ۲۰۱۱ میلادی (۱۳۹۰ خورشیدی) در توضیحاتی در کنگره آمریکا گفت شبکه حقانی یک شاخه آژانس اطلاعات نظامی پاکستان است.

پاکستان این اتهام را رد می‌کند و مقامات نظامی می‌گویند ارتش، در جریان عملیات جاری در وزیرستان شمالی، تمام پیکارجویان را هدف قرار می‌دهد.

چند روز پیش، جیمز دابینز، نماینده ویژه آمریکا در پاکستان و افغانستان از این که ارتش پاکستان پیکارجویان حقانی را هدف نمی گیرد، ابراز نگرانی کرده بود و به خبرنگاران در کابل گفت شبکه حقانی از وزیرستان شمالی بیرون رانده شده، اما نگرانی آن است که آیا باز خواهد گشت، یا آن که اجازه خواهد یافت در جای دیگری در پاکستان به عملیان خود ادامه دهد.

قاضی آمریکايی به آرژانتین دستور داد با طلبکاران به توافق برسد

جوناتان بلکمن (چپ)، وکیل مدافع آرژانتین، روز سه‌شنبه از دادگاه فدرال در نیویورک خارج می شود – ۳۱ تيرماه (۲۲ ژوئیه)

یک قاضی دادگاه فدرال آمريکا، ضمن هشدار در مورد تهديد به تعويق افتادن مجدد اقساط وام، دستور داد آرژانتین و سرمایه‌گذارانی که در تجدید ساختار گذشته بدهی‌های این کشور شرکت نداشتند با يکديگر گفتگو کنند و تا زمانی که به حل و فصل نرسیده‌اند، بايد «به طور مداوم» با پادرميانی يک کارشناس دادگاه ملاقات و گفتگو کنند.

قاضی به آرژانتین و وکلای سرمایه‌گذارانی که پس از قصور در بازپرداخت حدود ۱۰۰ ميليارد دلار بدهی در سال ۲۰۰۲ از تجديد ساختار اوراق قرضه سرباز زده بودند، گفت، مهلت برای رسیدن به توافق و جلوگيری از قصور تازه‌ای در پرداختها در حال اتمام است.

قاضی گفت، «قصور تازه در پرداخت اقساط وام بدترين اتفاقی است که ممکن است روی دهد. من نميخواهم اين اتفاق بيفتد.»

جوناتان بلکمن، وکیل آرژانتین، که سومين اقتصاد بزرگ آمريکای لاتين است، گفت، حتی با مذاکرات شبانه روزی هم «بعید است، اگر نه غیرممکن، که توافق حاصل شود.»

در انفجار بمب در نیجریه ۲۵ نفر کشته شدند

در اثر دو انفجار جداگانه در روز چهارشنبه در شهر کادونا واقع در شمال نیجریه، دست کم ۲۵ نفر کشته شدند.

پلیس نیجریه می‌گوید یکی از بمب‌ها ظاهراً کاروان خودروهای حامل یک روحانی در روز چهارشنبه میانه‌رو و همراهان او را، که پس از ایراد خطبه از یک میدان عمومی شهر باز می‌گشت، هدف گرفت. وی در این انفجار آسیب ندید، اما دست کم ۲۵ نفر کشته شدند.

دومین دیگر در یک بازار شلوغ منفجر شد و گزارش‌های تائید نشده حاکی است که تلفاتی به بار آورده است.

مسئولیت انفجارها را تاکنون کسی نپذیرفته است. گروه اسلام‌گرای افراطی بوکوحرام پیشتر روحانیانی که از ایدئولوژی این گروه انتقاد می‌کنند و نیز بازارهای پرتردد را هدف گرفته است.

این انفجارها در حالی روی داد که فعالان در صدمین روز اسارت بیش از ۲۰۰ دختر دانش‌آموز که گروه بوکوحرام ربوده است، تظاهرات اعتراضی برپا کردند.

افراد مسلح یک عضو پارلمان سومالی را به قتل رساندند

یک نماینده پارلمان سومالی، که در عین حال از خوانندگان مشهور آن کشور بود، روز چهارشنبه در اثر تیراندازی مردان مسلح در موگادیشو کشته شد.

گروه اسلامی افراطی الشباب مسئولیت تیراندازی به سعدو علی ورسامه را در خارج از هتل آمباسادور در موگادیشو در روز چهارشنبه بر عهده گرفت. گروه پیکارجوی الشباب مسئولیت مرگ یک قانون‌گذار در اوائل ژوئیه و دو عضو دیگر پارلمان در ماه آوریل را به عهده گرفته است.

یک شاهد عینی به خبرنگار صدای آمریکا گفت مردان مسلح از داخل اتومبیل چند گلوله به سینه او شلیک کردند و گریختند.

نخست وزیر سومالی قتل ورسامه را محکوم کرد و این حمله را «عملی وحشیانه» خواند. او چهارمین قانون‌گذار سومالیایی است که در سال جاری میلادی کشته می‌شود.

خانم وارسامه خواننده مشهوری بود که قبلا در شهر مینیاپولیس در آمریکا زندگی می‌کرد. در سال ۲۰۱۲ (۱۳۹۱ خورشیدی) میلادی به سومالی بازگشت و به عنوان یکی از زنان قانون‌گذار به پارلمان راه یافت.

در تحولی دیگر، دولت آمریکا اعلام کرد سه زن به اتهام حمایت مالی از الشباب دستگیر شده‌اند.

وزارت دادگستری ایالات متحده روز چهارشنبه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد دو نفر در آمریکا و یکی در هلند دستگیر شدند. مقام‌های مسئول گفته‌اند دو متهم دیگر در سومالی و کنیا فراری هستند.

در پی سقوط هواپیمای مسافری تایوان ده‌ها نفر کشته شدند

در پی سقوط یک فروند هواپیمای مسافری در فرودگاهی در تایوان در روز چهارشنبه ، ده‌ها نفر جان خود را از دست دادند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از مسئولان آتش نشانی حاکی است حادثه در هوای توفانی و زمانی روی داد که هواپیما برای دومین بار سعی کرد به زمین بنشیند.

این هواپیما از تایپه، رهسپار جزیره پنگو در نیمه راه بین چین و تایوان در حرکت بود. پنگو جزیره کم‌جمعیتی است که بطور متوسط روزانه دو پرواز به مقصد آنجا صورت می‌گیرد.

خبرگزاری تایوان به نقل از سازمان هواپیمایی کشوری می‌گوید هواپیما حامل ۵۴ مسافر و چهار خدمه بود.

مقامات محلی می‌گویند ۴۷ نفر در میان لاشه هواپیما به دام اقتاده‌اند و احتمال می‌رود که کشته شده باشند. گزارش‌ها همچنین حاکی است ۱۱ نفر جان بدر برده‌اند و به بیمارستان منتقل شده‌اند.

هواپیما از فرودگاه بین‌المللی کائو سیونگ، پس از دو ساعت تاخیر برخاسته بود.

ساکنان بخش هایی از یک شهر چین قرنطینه شدند

ساکنان بخش های از یک شهر چین در شمال این کشور قرنطینه شدند. رسانه دولتی چین گفت یک مرد در این منطقه در اثر ابتلا به طاعون خیارکی مرد.

خبرگزاری شینهوا روز سه شنبه گزارش داد ۱۵۱ نفر در شهر یومن در استان گانسو تحت نظر هستند. این خبرگزاری گفت مقامات تشخیص دادند که این افراد با آن مرد تماس داشتد.

مرد مبتلا به طاعون خیارکی ۲۵ تیرماه درگذشت. شینهوا می گوید بازرسان معتقدند که در اثر تماس این مرد با یک مارموت، حیوانی از تیره سنجاب ها، طاعون خیارکی به او سرایت کرد.

گزارش شینهوا می گوید تمام افراد قرنطینه شده در سلامت هستند اما ۱۰ ایست بازرسی بخش هایی از شهر را مسدود کرده است.

مخالفت شمس‌الواعظین با تغییر نام انجمن صنفی روزنامه‌نگاران

رئیس انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران با گشایش دوباره این انجمن صنفی با یک نام دیگر، مخالفت کرد.

ماشاءالله شمس‌الواعظین به خبرگزاری ایسنا گفت: «تنها پیامد مطرح شدن بحث‌هایی مانند «تغییر نام انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران» این است که کسانی که با بازگشایی این انجمن بنا بر دلایل غیر صنفی مخالف‌اند، به اظهاراتی از این قبیل تکیه خواهند کرد.»

به گفته او، اگر نام انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران تغییر کند، دیگر انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران نخواهد بود. این در حالی است که شمس‌الواعظین امیدوار است بعد از ماه مبارک رمضان، اقدامات عملی خود را برای برگزاری مجمع عمومی و انتخاب اعضای هیئت مدیره‌ی انجمن آغاز کند.

حسام‌الدین آشنا، مشاور فرهنگی رییس‌جمهوری ایران، روز دوشنبه درباره‌ بازگشایی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران گفت: ممکن است این اتفاق با این اسم (انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران) رخ ندهد، اما این‌که جامعه‌ روزنامه‌نگاران حق دارد که یک تشکل صنفی قدرتمند داشته باشد‌، توسط این دولت به رسمیت شناخته شده است.

دفتر این انجمن درپی رویدادهای سال ۱۳۸۸ تحت عنوان «اقدامات احترازی» موقتا پلمپ شد. به گفته شمس‌الواعظین کمیته‌ای شامل نمایندگان سه وزارتخانه، درباره‌ی بازگشایی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران به توافق رسیده‌اند. وزارت اطلاعات نیز شکایت خود را از این انجمن پس گرفت.

بریتانیا جعبه‌های سیاه هواپیمای مالزی را بررسی می‌کند

نخست وزیر بریتانیا می‌گوید کارشناسان حوادث هوایی آن کشور، جعبه‌های سیاه هواپیمای سرنگون شده خطور هوایی مالزی در شرق اوکراین را بررسی خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دیوید کامرون روز سه‌شنبه در حساب توئیتر خود نوشت، در پی درخواست دولت هلند، کارشناسان بریتانیایی اداره تحقیقات حوادث هوایی، اطلاعات ضبط شده در جعبه‌ها را تجزیه و تحلیل خواهند کرد.

سخنگوی وزارت ترابری بریتانیا نیز اعلام کرد انتظار می‌رود آن کارشناسان، اطلاعات را ظرف ۲۴ ساعت پیاده و ضبط کنند. آنها یافته‌ها را منتشر نخواهند کرد، اما به مقام‌های هلند تحویل خواهند داد.

پیشتر در روز سه‌شنبه، جدایی‌طلبان طرفدار روسیه در شرق اوکراین، این دو جعبه سیاه پرواز شماره ۱۷ خطوط هوایی مالزی – که پنجشنبه گذشته مورد هدف قرار گرفت و سقوط کرد - را در شهر دونتسک به بازرسان مالزیایی تحویل دادند.

ارژنگ داوودی، زندانی سیاسی به اعدام محکوم شد

قوه قضاییه ایران یک فعال سیاسی زندانی در کرج را به اعدام محکوم کرد.

به گزارش سایت هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ارژنگ داوودی، ۶۱ ساله و فعال سیاسی زندانی به اتهام عضویت و هواداری از سازمان مجاهدین خلق ایران به اعدام محکوم شده است.

این در حالی است که آقای داوودی هر گونه ارتباط با سازمان مجاهدین خلق یا هواداری از آن سازمان را رد کرده است.

وحید مشکانی فراهانی، وکیل مدافع ارژنگ داوودی ضمن تایید خبر محکومیت او، اعلام کرد شعبه یک دادگاه انقلاب کرج این رای را صادر کرده است.

ارژنگ داوودی از سال ۱۳۸۲ به اتهاماتی چون اقدام علیه امنیت ملی و توهین به مقدسات در زندان رجایی شهر کرج زندانی است.

حکم اعدام آقای داوودی در دادگاه بدوی صادر شده و او می تواند تقاضای تجدید نظر کند.

افزایش شمار تلفات توفان در جنوب چین

شمار کشته شدگان نیرومند ترین توفانی که طی سال ها به جنوب چین تاخته است روز سه شنبه به ۴۶ تن افزايش يافت، و مجموع رقم کشته شدگان در چین و دو کشور دیگر را به ۱۵۱ تن رساند.

وزارت امور غیر نظامی چین گفت در پی فرود آمدن توفان راماسون در روز جمعه، ۲۷ تيرماه (۱۸ ژوئيه) هنوز ۲۵ نفر مفقود هستند. توفان که با تگرگ ، باران سنگین و بادهایی با شتاب ۲۱۶ کیلومتر در ساعت همراه بود، هزاران خانه را ویران کرد، به جاده ها و بنادر آسیب رساند و جریان آب و برق را در شهرهای جنوب چین قطع کرد. پيش از رسيدن به چين، توفان مزبور موجب ۹۵ مرگ در فیلیپین و دست کم ۱۱ تن در ویتنام شده بود.

توفان دیگری بنام ماتو، با بادهایی به سرعت ۱۳۹ کیلومتر به تایوان نزدیک می شود و هواشناسان پیش بینی می کنند بامداد چهارشنبه به ساحل برسد.

بازرگانان عمده می‌گویند اقتصاد آمريکا سلامتش را بدست می‌آورد

اکثر پاسخ‌دهندگان گفتند فروش در سه ماهه دوم سال افزايش يافته و تعداد فزاينده‌ای گفتند اشتغال نیز گسترش پيدا کرد

یک همه‌پرسی انجام شده از رهبران کلیدی بازرگانی و تجارت در ایالات متحده نشان می‌دهد که آمار فروش و اشتغال، پس از افت در اوايل سال جاری، در ماه‌های آوريل، مه و ژوئن (از ۱۲ فروردين ماه تا ۹ تير) رشد داشته است.

انجمن ملی اقتصاد بازرگانی از کارشناسان اقتصادی شاغل در شرکت‌ها در سراسر کشور تشکيل شده است.

اکثر پاسخ‌دهندگان گفتند فروش در سه ماهه دوم سال ميلادی افزايش يافته و تعداد فزاينده‌ای گفتند اشتغال نیز گسترش پيدا کرده است.

تحلیلگر اين بررسی، کن سیمونسون، در اين رابطه گفت، اقتصاددانان همکار وی فکر می‌کنند که چشم انداز کلی اقتصادی در حال بهبود است.

در همين حال، سوددهی در شرکت های کمتری افزايش داشته و هزینه‌های دستمزد و افزایش قیمتها گسترده تر از سه ماهه‌های قبلی بود.

اعلام آمادگی پوتین برای کمک به تحقیقات درباره سقوط هواپیمای مالزی

رئیس جمهوری روسیه روز سه شنبه گفت برای کمک به روند تحقیقات در باره سقوط هواپیمای مسافری مالزی آنچه را در توان دارد بکار خواهد برد، اما کیف و کشورهای غربی را متهم به دامن زدن تنش‌ها در منطقه کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ولادیمیر پوتین در سخنانی در جلسه شورای امنیت روسیه گفت مسکو آماده است شورشیان را تحت فشار قرار دهد، اما این کار برای حل مشکل کافی نیست.

یک فروند هواپیمای مسافری خطوط هوایی مالزی روز پنجشنبه گذشته در مناطق تحت کنترل جدایی طلبان طرفدار روسیه در شرق اوکراین سقوط کرد و همه ۲۹۸ سرنشین آن کشته شدند.

ایالات متحده و کشورهای غربی شورشیان مخالف دولت را متهم می‌کنند که با استفاده تجهیزات روسی، هواپیما را هدف قرار دادند و همچنین از مسکو به خاطر حمایت از شورشیان و نقشی که در بحران بوجود آمده داشته، انتقاد می‌کنند.

رئیس جمهوری روسیه همچنین ادامه حملات نظامی نیروهای دولتی اوکراین در بخش‌هایی از منطقه را محکوم کرد و مدعی شد ناظران بین‌المللی در صحنه، به دلیل نگرانی‌های امنیتی، به ندرت به آن توجه می‌کنند.

پوتین همچنین غرب را مورد حمله قرار داد و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، را به تقویت نیروهایش در اروپای شرقی متهم نمود.

دو سرباز ترکیه نزدیک مرز سوریه کشته شدند

یک مقام محلی در ترکیه روز سه شنبه گفت دو سرباز این کشور در درگیری با «قاچاقیچان» در نزدیکی مرز سوریه کشته شدند.

استاندار شانلی‌اورفه گفت درگیری اواخر روز دوشنبه و زمانی رخداد که یک گشت نظامی با گروهی از قاچاقچیان که سعی می کردند از سوریه وارد منطقه جیلان پینار در جنوب شرق ترکیه شوند، برخورد کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز ترکیه برای کنترل بیشتر مرزهای خود با سوریه که شاهد عبور شهروندان اروپایی برای پیوستن به شبه نظامیان در سوریه بوده، تحت فشار است.

سوخت و شکر در ترکیه قیمت بالایی دارند و شورشیان سوریه می توانند با قاچاق این اقلام به ترکیه برای خود منابع مالی ایجاد کنند.

جسد مالک کشتی غرق شده کره جنوبی کشف شد

پلیس کره جنوبی گفت جسد مالک فراری کشتی مسافری غرق شده ماه آوریل را پیدا کرده است. در حادثه واژگونی کشتی مسافری کره جنوبی در آب حدود ۳۰۰ نفر که بسیاری از آنها دانش آموز بودند، کشته شدند.

پلیس روز سه شنبه گفت جسد یو بیونگ-ائیون، ۷۳ ساله، که به طرز بدی تجزیه شده بود، ۱۲ ژوئن، ۲۲ خرداد، در یک باغ آلو در شهر جنوبی سون چئون کشف شد.

به گفته پلیس، جسد او تقریبا غیرقابل شناسایی بود و با یک آزمایش دی.ان.ای که چند هفته پیش انجام گرفت، تایید شد که جسد متعلق به یو بیونگ-ائیون است.

بمبگذار انتحاری چهار خارجی را در کابل کشت

یک بمبگذار انتحاری در حمله ای به یک مجموعه در کابل دست کم چهار خارجی را کشت و شش نفر دیگر را مجروح کرد. این حمله روز سه شنبه انجام شد.

پلیس افغانستان گفت بمبگذار سوار بر یک موتورسیکلت بود و خود را نزدیک گروهی از خارجی ها که در حال ورزش بودن، منفجر کرد.

احمد زیا، ساکن کابل گفت که صبح زود با صدای انفجار از خواب بیدار شد و به او گفته شد حمله داخل یک «پایگاه خارجی» صورت گرفته. او گفت قطعات بدن بیرون مجموعه پخش شده بود. به گفته احمد زیا آمریکاییان مانع ورود او به پایگاه شدند.

شرکت «فدرال اکسپرس» آمریکا متهم به توزیع غیرمجاز دارو شد

هیات منصفه دادگاه عالی فدرال در شهر سانفرانسیسکو در ایالت کالیفرنیای آمریکا، شرکت پست «فدرال اکسپرس» را متهم کرد که آگاهانه داروهای غيرمجازی که توزیع آنها نیاز به مجوز دولتی دارند، را برای اشخاصی که مجوز و نسخه دکتر نداشتند، ارسال می‌کند. اين داروها از داروخانه‌های غيرقانونی آنلاين خريداری شده بودند.

دولت می‌گوید از سال ۲۰۰۴ تاکنون بارها به اين شرکت هشدار داده شده بود که داروخانه‌ها از تسهيلات فدرال اکسپرس برای توزیع و ارسال دارو استفاده می‌کنند، اما این شرکت از نقل و انتقال داروها ممانعت به عمل نياورد، که باعث شد بالاخره دولت وارد عمل شود و روز پنج‌شنبه ۲۴ تيرماه (۱۷ ژوئيه) پیگرد قانونی آن را اعلام کند.

فدرال اکسپرس می‌گوید مسوليتی در قبال ممنوعیت دارو ندارد و از خود در دادگاه دفاع خواهد کرد. همچنین می‌گوید بارها فهرست داروخانه‌های آنلاین را از دولت درخواست کرده، اما دولت آن را دراختيار این شرکت نگذاشته است.

در حملات شبانه در عراق ۱۶ نفر کشته شدند

حملات شبانه به دو شهر عراق باعث کشته شدن دست کم ۱۶ نفر شد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز دوشنبه به نقل از یک مقام پلیس عراقی گزارش داد در یک حمله خمپاره ای به مناطق شیعه نشین شهر محمودیه در روز یکشنبه ۱۱ غیر نظامی کشته و ۳۱ نفر مجروح شدند.

شهر محمودیه که ساکنان آن سنی و شیعه هستند در حدود ۳۰ کیلومتری جنوب بغداد است.

در محله ابوغریب غرب بغداد نیز یک بمب کنارجاده ای یک گشت ارتشی را هدف قرار داد و دو سرباز و سه نیروی داوطلب کشته شدند. به گفته یک مقام پلیس در این حمله هشت نفر نیز مجروح شدند.

به دنبال حملات پیکارجویان گروه سنی «دولت اسلامی» که بخش های وسیعی از عراق را تصرف کرده اند، نیروهای داوطلب به کمک ارتش رفته اند.

ایران از یمن خواست دیپلمات ایرانی هرچه سریعتر آزاد شود

ایران بار دیگر از یمن خواست دیپلمات ایرانی که گفته می شود در یمن ربوده شده است را آزاد کند.

حسین امیرعبداللهیان، معاون عربی و آفریقای وزیر امورخارجه ایران روز دوشنبه گفت: «روند طولانی آزادی دیپلمات ایرانی ربوده شده در یمن قابل قبول نیست.»

به گزارش خبرگزاری ایرنا، آقای امیرعبداللهیان گفت: «انتظار ما از مقامات این کشور آزادی سریع و قریب الوقوع نوراحمد نیکبخت دیپلمات ایرانی است.»

بر اساس گزارش ها، نوراحمد نیکبخت ۳۰ تیر ماه ۱۳۹۲ در صنعا توسط مردان مسلح ربوده شد.

معاون وزیر امورخارجه ایران گفت ایران سلامت آقای نیکبخت را «تایید» می کند.

او طولانی شدن آزادی دیپلمات ایران در یمن «ابهام بر انگیز» دانست و همزمان گفت ایران «از تلاش های مقامات سیاسی و امنیتی»، «قدردانی» می کند.

پوتین از شورشیان اوکراین خواست اجازه دسترسی به محل سقوط هواپیما را بدهند

ولادمیر پوتین - آرشیو

ولادمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه گفت نباید از سرنگون شدن هواپیمای مسافربری مالزی در شرق اوکراین برای اهداف سیاسی بهره برد. رئیس جمهوری روسیه در سخنانی تلویزیونی در روز دوشنبه از تجزیه طلبان حامی روسیه در شرق اوکراین خواست به کارشناسان بین المللی اجازه دهند به صحنه سقوط هواپیما دسترسی داشته باشند.

به گزارش رویترز، آقای پوتین که کت و شلوار تیره و کراواتی مشکی داشت، گفت «هر کاری باید کرد تا امنیت کارشناسان بین المللی در صحنه فاجعه تضمین شود.»

او بار دیگر گفت که اگر نیروهای دولتی اوکراین آتش بس با شورشیان را ترک نمی کردند و کمپین نظامی علیه جدایی طلبان حامی روسیه را ادامه نمی دادند، هواپیما سقوط نمی کرد.

مقامات اوکراینی و آمریکایی می گویند هواپیمای مسافربری مالزی که با ۲۹۸ سرنشین از هلند به مالزی می رفت، با شلیک یک موشک پیشرفته ای که سیستم پرتاب آن در اختیار تجزیه طلبان حامی روسیه قرار گرفته، سرنگون شد.

این هواپیما در مناطق تحت کنترل شورشیان، در شرق اوکراین سقوط کرد.

ولادمیر پوتین گفت: «هیچ کس نباید و هیچ کس حق ندارد از این فاجعه برای اهداف سیاسی خودخواهانه استفاده کند. چنین رویدادهایی نباید مردم را از هم جدا کند بلکه باید آنها را متحد کند.»

مسکو اتهام دست داشتن در شلیک به هواپیمای مالزی را تکذیب کرده و ارتش اوکراین را متهم به این اقدام کرده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز دوشنبه در مورد قطعنامه سقوط هواپیمای مالزی رای می گیرد.این قطعنامه تقاضا می کند کسانی که اقدام به شلیک موشک به هواپیما کرده اند، مسوول شناخته شوند و گروه های مسلح در شرق اوکراین صحنه سقوط هواپیما را دستکاری نکنند و به کارشناسان اجازه دسترسی آزاد به آن را بدهند.

سقوط جداگانه دو هواپیما در آریزونا ۶ نفر را کشت

روز یکشنبه دو هواپیمای کوچک به صورت جداگانه در شمال ایالت آریزونا در آمریکا سقوط کردند و ۶ نفر کشته شدند.

مقامات گفتند ۴ نفر در سقوط یک هواپیما در نزدیکی شهر توریستی سدونا کشته شدند.

خبر سقوط این هواپیما را سه کوهنورد حوالی ساعت ۳ بعد از ظهر گزارش دادند. به دنبال سقوط این هواپیما آتش نشانان و هلی کوپتر ها و همچنین نیروهای امداد زمینی به منطقه اعزام شدند.

پس از آن نیز مقامات از سقوط یک هواپیمای دیگر در موهاو کانتی در شمال ایالت آریزونا نزدیک مرز ایالت یوتا خبر دادند. در این حادثه نیز ۲ نفر کشته شدند.

به گزارش آسوشیتدپرس یک مقام ایالتی گفت این هواپیما ساعت ۶:۳۰ بعد از ظهر در شرایطی که هنوز مشخص نیست، آتش گرفت.

روز یکشنبه در مورد هویت کشته شدگان و علت سقوط هواپیماها گزارشی منتشر نشد.

بازداشت ۸ نفر به اتهام «شیطان‌پرستی» در ایران

علی اکبر انارکی، فرمانده سپاه پاسداران شهرستان فیروزکوه

مقام‌های سپاه پاسداران از بازداشت ۸ نفر در شهرستان فیروزکوه در شمال شرق تهران به اتهام آنچه که «شیطان‌پرستی» عنوان کردند خبر دادند.

به نوشته روزنامه شهروند چاپ تهران، علی اکبر انارکی، فرمانده سپاه فیروزکوه با اعلام این خبر گفت بازداشت شدگان به رقص و پایکوبی پرداخته بودند و از قرص‌های توهم‌زا نیز استفاده کرده بودند.

به گفته فرمانده سپاه شهرستان فیروزکوه، این افراد در یک منزل کارگری در منطقه‌ای دورافتاده در اطراف روستای زرین‌دشت فیروزکوه «به صورت عریان به رقص و پایکوبی و اعمال غیرانسانی مشغول بوده‌اند.»

فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها علیه جنگ تظاهرات کردند

صدها فلسطینی شب گذشته در اعتراض به تداوم عملیات مرگبار ارتش اسرائیل در نوار غزه در خیابان های رام الله در کرانه باختری رود اردن راهپیمایی کردند.

شماری از تظاهرکنندگان را کودکان فلسطینی تشکیل می‌دادند که عروسک‌های آغشته به رنگ قرمز در دست داشتند که نماد قربانیان نوجوان فلسطینی در جریان ناآرامی‌های اخیر در غزه محسوب می‌شود.

روز شنبه همچنین نزدیک به ۲۵۰ شهروند اسرائیلی نیز در تل‌آویو برای پایان دادن به عملیات نظامی در نوار غزه دست به تظاهرات زدند و با گروهی از حامیان حمله اسرائیل به نوار غزه درگیر شدند.

پنج مرزبان مصری کشته شدند

در حمله مردان مسلح مجهز به آرپی جی در یک ناحیه صحرایی درغرب مصر در روز شنبه، دست کم ۱۵ مرزبان کشته شدند.

گزارش اسوشیتد پرس بنقل از مقامات امنیتی حاکی است مهاجمان پاسگاهی در فرمانداری وادی الجدید ، در حدود ۵۰۰ کیلومتری قاهره را زیر آتش گرفتند.

آنها گفتند در زدوخوردهای بعدی، سه مهاجم کشته شدند. یک مسئول پزشکی گفت پنج سرباز و افسر مجروح شدند.

خبرگزاری مصری منا گفت در چند ماه گذشته این دومین بار است که همین پاسگاه مورد حمله قرار می گیرد. در حمله قبلی، پنج سرباز کشته شدند.

حمله نیروهای سوریه برای بازستانی میدان گاز

فعالان سوریه می گویند نیروهای دولتی برای بازستانی یک میدان گاز که تندروهای اسلامگرا تسخیرکرده اند، به ضد حمله دست زده اند، در همین حال شمار کشته شدگان سه روز نبرد به ۳۱۰ تن بالا رفته است.

گروه ناظر برحقوق بشر در سوریه روز شنبه جنگ در میدان گاز شعیر در استان حمص را از جمله مرگبارترین پیکارها بین نیروهای دولتی و گروهی که خود را خلافت اسلامی می نامد توصیف کرد.

خلافت اسلامی میدان گاز را روز پنجشنبه تصرف کرد. نیروهای دولتی حمله را شام جمعه آغاز کردند و تا بامداد شنبه بخش هایی از آنرا پس گرفتند.

گروه ناظر می گوید پیکارجویان در جریان حمله ۲۷۰ سرباز، گارد و کارمند را کشتند و اعدام کردند.

اطلاعیه گروه می افزاید حد اقل ۴۰ پیکارجو کشته شدند و حدود ۳۰ نفر توانستند به یک میدان گاز در مرکز سوریه فرار کنند. تایید گزارش هنوز ممکن نشده است.

منابع فلسطینی: درعملیات زمینی اسرائیل ۳۲۵ فلسطینی کشته شدند

سربازان اسرائیلی می گویند آنها حمله از یک تونل مرزی را دفع کرده اند و بیش از ۱۲ تونل به داخل اسرائیل یافته اند. در همین حال فلسطینی ها از حملات هوایی بیشتر اسرائیل خبر می دهند.

مقامات فلسطینی روز شنبه گفتند از ۸ ژوئیه ، زمانی که اسرائیل در کوشش برای متوقف ساختن پرتاب راکت به داخل کشور حملات هوایی بر غزه را گسترش داد، حد اقل ۳۲۵ فلسطینی کشته شده اند.

مقامات اسرائیلی می گویند یک راکت روزشنبه مردی را در شهر دیمونا کشت. او دومین شهروند اسرائیلی است که در جریان خشونت کشته می شود. افزون بر این، یک سرباز اسرائیلی در آنچه آتش خودی توصیف شده است جانسپرد.

در حالی که عملیات نظامی اسرائیل در نوار غزه به پایان سومین روز نزدیک می شود، بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد جهت کمک به میانجیگری در مناقشه بین اسرائیل و حماس به خاورمیانه می رود.

ارتش اسرائیل می گوید از هنگام آغاز عملیات زمینی در شام پنجشنبه، به حدود ۲۰۰ هدف فلسطینی حمله کرده است. از جمله بیش از ۲۰ تونل که از آنها برای رخنه به اسرائیل و قاچاق اسلحه و مواد انفجاری استفاده می شد.

ارتش می گوید در جریان حمله بیش از ۲۰ فلسطینی کشته شدند.

در انفجار بمب در بغداد۲۶ تن کشته شدند

در سلسله انفجارهایی در بغداد در روز شنبه دست کم ۲۶ تن کشته شدند.

از زمانی که پیکارجویان اسلامی موصل را تصرف کردند، انفجار ها وخیم ترین موج خشونت در پایتخت عراق توصیف شده است.

مرگبارترین انفجار در نزدیکی پاسگاه پلیس در یک ناحیه شیعه نشین در جنوب بغداد روی داد. به گفته تحقیقگران، یک بمب گذار انتحاری خود رو بمب گذاری شده ای را منفجر کرد و حد اقل شش تن را کشت.

دقایقی بعد، دست کم سه بمب در فاصله یک ساعت منفجر شد و دست کم ۱۵ تن کشته شدند.

مسئولیت بمب گذاری ها را هنوز کسی برعهده نگرفته است.

دولت عراق بر کوشش برای حفاظت از بغداد در پی تصرف موصل توسط گروه پیکارجوی دولت اسلامی در عراق و شام افزوده است.

شورشیان مرتبط با داعش بر بیشتر نواحی شمال و غرب عراق مسلط شده اند. تحلیلگران گفته اند بغداد در خطر فوری افتادن به دست شورشیان قرار ندارد.

ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا به محل سقوط هواپیما رفتند

سازمان امنیت و همکاری اروپا ۳۰ ناظر به محل سقوط هواپیمای مسافری مالزیایی فرستاده است و می گوید شورشیان طرفدار روسیه که منطقه را در کنترل دارند ایمنی آنها را تضمین کرده اند.

امداد گران و کارکنان اورژانس می گویند آنها بیش از ۱۸۰ جسد پیدا کرده اند. درهمین حال گزارش های ضد و نقیضی در باره پیدا شدن جعبه های سیاه هواپیما منتشر شده است.

قطعات هواپیما و تکه های بدن در ناحیه وسیعی در اوکراین شرقی پراکنده شده است. اجساد در کشترازها و در داخل و خارج خانه های روستائیان افتاده است.

خطوط هواپیمایی مالزی می گوید مسافران هواپیما از دست کم ۱۰ کشور بودند، از جمله ۱۸۹ هلندی، ۴۴ مالزیایی و ۲۷ استرالیایی. مسافران دیگر از اندونزی، بریتانیا ، بلژیک، آلمان، فیلیپین، کانادا و زلاند نو بودند.

رئیس جمهوری آمریکا در سخنان روز جمعه خود تایید کرد که یکنفر با پاسپورت امریکایی در میان قربانیان سقوط هواپیما بوده است.

یک مقام شرکت گفت به بستگان هر مسافر ۵ هزار دلار برای تامین مخارج اولیه پرداخت خواهد شد.

هواپیمایی مالزی می گوید هواپیماها دیگر در فضای اوکراین پرواز نخواهند کرد، و مسیر خود را به جنوب ، بر فراز ترکیه، تغییر خواهند داد.

اردوغان اسرائیل را به نسل کشی متهم می کند

رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه، اسرائیل را به حمایت از تروریسم و نسل کشی متهم کرده است و می گوید تا او در قدرت است روابط دو کشور ترمیم نخواهد شد.

به گزارش آسوشیتد پرس، اردوغان روز جمعه به انتقاد از اسرائیل به دلیل حمله زمینی به غزه شدت بخشید و پس از برگزاری نماز جمعه به خبرنگاران گفت اسرائیل صلح در جهان و در خاورمیانه را تهدید می کند، بنابراین او هرگز نمی تواند رویداد مثبتی را در روابط با اسرائیل پیش بینی کند. اردوغان گفت اسرائیل در تروریسم و نسل کشی درگیر است.

پیشتر، صدها معترض اقامتگاه سفیر اسرائیل در آنکارا را با پرتاب سنگ هدف گرفتند ، و پلیس در استانبول برای جلوگیری از ورود معترضین به کنسولگری ترکیه به گاز اشک آور و آبپاش متوسل شد.

در تصرف میدان گاز، ده ها سرباز و گارد سوری کشته شدند

به نقل از فعالان در سوریه گفته می شود روز پنجشنبه، زمانی که نیروهای جهادی یک میدان گاز را در مرکز کشور تصرف کردند، بیش از ۱۰۰ سرباز، گارد و کارمند کشته شدند.

به گزارش آسوشیتد پرس، روز جمعه یک فعال در استان حمص گفت پیکارجویان گروهی که خود را خلافت اسلامی می نامد، به پاسگاه های نظامی حمله کردند و میدان گاز شعیر در منطقه صحرائی پالمیرا را تصرف کردند.

گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه گفت ۱۱۵ تن کشته شدند. دولت سوریه اظهار نظر نکرده است و یک مقام در حمص گفت اطلاعی ندارد. گروه ناظر در صفحه توئیتر خود نوشت میدان گاز در پی یک روز زدوخورد به دست پیکارجویان افتاد.

قیمت نفت به بشکه ای ۱۰۴ دلار نزدیک شد

قیمت نفت خام روز جمعه به روند افزایشی خود ادامه داد و به ۱۰۴ دلار در هر بشکه نزدیک شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، تنش ها در اوکراین و تحریم های جدید علیه روسیه ممکن است عرضه جهانی نفت را با اخلال مواجه کند.

آمریکا روز چهارشنبه به خاطر نقش روسیه در نا آرامی های اوکراین چند شرکت انرژی و موسسه مالی روسیه را تحریم کرد.

در معاملات الکترونیکی بازار نیویورک، قمیت نفت شاخص آمریکا برای تحویل در ماه اوت ۵۱ سنت نسبت به یک روز قبل در هر بشکه افزایش یافت و به ۱۰۳.۹۴ دلار رسید.

نفت خام برنت، شاخص مبادلات بین المللی نیز ۴۳ سنت در هر بشکه افزایش یافت و در بازار لندن به ۱۰۸.۶۲ دلار رسید.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG