لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۸ ایران ۱۳:۵۰

سرخط خبرها

دو فلسطینی توسط سربازان اسرائیلی کشته شدند

سربازان اسرائیلی در حال موضع گیری در یک روستای فلسطینی برای یافتن سه نوجوان گمشده اسرائیلی - قَبَطیه، اول تیر
در حالی که جستجو برای سه نوجوان ربوده شده اسرائیلی ادامه دارد، در درگیری‌های جداگانه‌ای در کرانه باختری رود اردن، دو فلسطینی توسط سربازان اسرائیلی کشته شدند.

اسرائیل روز یکشنبه گفت یکی از این دو نفر در شهر نابلس زمانی هدف گلوله قرار گرفت که به شلیک هوایی سربازان اسرائیلی برای هشدار بی‌اعتنایی کرد و «با حالتی تهدیدآمیز» به حرکت خود به سوی آنها ادامه داد. خانواده شهورند فلسطینی کشته شده به خبرگزاری فرانسه گفته‌اند او مبتلا به عقب ماندگی ذهنی بوده است.

فرد دیگر نیز در رام الله به ضرب گلوله سربازان اسرائیلی کشته شد.

سه نوجوان اسرائیلی که یکی از آنها گذرنامه آمریکایی داشت، روز ۲۲ خرداد در جنوب کرانه باختری ناپدید شدند. اسرائیل پیکارجویان حماس را متهم به ربودن آن ها کرده است.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل ناپدیدشدن سه نوجوان اسرائیلی را نتیجه مستقیم آشتی گروه فتح با حماس و تشکیل دولت وحدت فلسطین با همکاری گروه حماس خوانده است. اسرائیل حماس را یک گروه تروریستی قلمداد می کند.

سخنگوی دولت فلسطین گفته این سه نوجوان اسرائیلی در بخشی از کرانه باختری که تحت کنترل اسرائیل قرار دارد، ناپدید شده‌اند و تشکیلات خودگردان فلسطینی در جستجو برای یافتن آنها با مقامات اسرائیل همکاری می‌کند.

«شهر سوخته» زابل، در حافظه جهانی یونسکو ثبت شد

«شهر سوخته» زابل به عنوان یک سایت فرهنگی در اجلاس یونسکو به ثبت جهانی رسید.

به گزارش خبرگزای ایسنا، پرونده «شهر سوخته»، یکشنبه اول تیرماه در سی و هشتمین اجلاس یونسکو در دوحه قطر از سوی ایران مطرح شد و بدون رای مخالف به ثبت جهانی رسید.
شهر سوخته عنوان یک محوطه باستانی در 56 کیلومتری زابل در سیستان و بلوچستان است که به حدود شش هزار سال پیش تعلق دارد.

حمله هوایی سوریه به شهر زیر کنترل داعش

فعالان در سوریه می گویند ارتش یه حملات مرگباری علیه شهری در شرق کشور که رزمندگان داعش تصرف کرده اند دست زده است.

گزارش اسوشیتد پرس بنقل از گروه ناظر برحقوق بشر در سوریه حاکی است هواپیماها روز شنبه با شش حمله شهر« ُمحَسِّن» در فرمانداری دیرالزور در امتداد رودخانه فرات ، را هدف گرفتند و ۱۶ تن، از جمله سه غیر نظامی را کشتند.

رزمندگان داعش روز جمعه به شهر، که در نزدیکی مرز عراق قرار دارد، حمله کردند.

اعتراض به تقلب در انتخابات افغانستان

طرفداران عبداله عبداله در جریان اعتراض در کابل
صدها تظاهر کننده افغان روز شنبه به نشانه اعتراض به آنچه تقلب در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری گفته می شود، خیابان های کابل را پر کردند.

تظاهرات آرام و صلحجویانه بود، با این حال آمد و شد در جاده اصلی به فرودگاه را مختل ساخت. پلیس از ورود معترضین به فرودگاه جلوگیری می کرد و برای برخورد با هر خشونتی آماده بود.

عبداله عبداله وزیر سابق امور خارجه مسئولان انتخابات را متهم کرده است که سعی دارند در نتایح رای گیری بنفع رقیب او، اشرف غنی احمد زی ، دستکاری کنند.

سازمان ملل متحد روز شنبه به افغان ها اطمینان داد آماده است ، اگر از آن درخواست شود، به حل اختلاف کمک کند. عبداله و حامد کرزی رئیس جمهوری فعلی هردو از سازمان ملل متحد خواسته اند مداخله کند.

در این میان، مقامات افغان می گویند یک بمب انداز انتحاری در حمله ای در شرق کابل یک غیر نظامی را کشت و چند نفر را مجروح کرد، با این حال نتوانست به هدف خود ، که یک مقام ارشد دولت بود، صدمه بزند.

پلیس می گوید بمب انداز خود رو بمب گذارشده خود را بامداد شنبه در کنار اتومبیل حامل محمد معصوم استانیکزی، یک مقام ارشد درشورایعالی صلح، منفجر کرد. مقامات می گویند او به دلیل ضد گلوله بودن اتومبیل صدمه ندید.

مسئولیت حمله را هنوز کسی بر عهده نگرفته است.

دادگاه مصر احکام مرگ ده ها اسلامگرا را تایید کرد

یک دادگاه مصر احکام مرگ ۱۸۳ اسلامگرا، از جمله محمد بدیع رهبر اخوان المسلمین را تایید کرده است.

دادگاه درآغاز ۶۸۳ نفر را به اتهام قتل و کوشش برای کشتن افسران پلیس در استان مینیا درسال گذشته ، درهمان روزی که پلیس صدها نفر از طرفداران محمد مرسی رئیس حمهوری سابق را در جریان زدوخوردهایی در قاهره کشت، به مرگ محکوم کرد. آن احکام که در پی محاکمه ای شتابزده در ماه مارس صادر شد، خشم بین المللی را برانگیخت.

تایید مجازات مرگ در روز شنبه پس از ارجاع احکام اولیه به مفتی اعظم – که نخستین گام بسوی صدور حکم تلقی می شود – صورت گرفت.

وکلای مدافع روز شنبه گفتند دادگاه چهار نفر را به حبس ابد محکوم کرد و ۴۹۶ نفر تبرئه شدند.

بدیع در پرونده جداگانه ای نیز با مجازات مرگ روبرو است.

در نبرد پیکار جویان سنی در عراق ۱۷ تن کشته شدند

پیکارجویان سنی که به اتفاق برای تصرف بخش هایی از سرزمین عراق جنگیدند، روزشنبه در جریان زدوخوردهایی در استان کرکوک به روی هم آتش گشودند و ۱۷ تن کشته شدند.

گزارش خبرگزاری فرانسه بنقل از منابع محلی حاکی است نبرد جمعه شب یین رزمندگان داعش و «سپاه مردان طریقت نقشبندیه» در هویجه در استان کرکوک در گرفت.

گزارش هایی که در باره انگیزه نبرد می رسد ضد و نقیض است، با این حال می تواند علامت بالقوه ای از فرسایش اتحادیه شورشیان سنی باشد.

یک مقام امنیتی گفت رزمندگان سپاه درخواست داعش را برای رها ساختن سلاح هایشان و بیعت با نیروی جهادی رد کرده بودند.

با این حال، شاهدان به خبرگزاری فرانسه گفتند دو طرف بر سر این که چه کسی کنترل نفتکش ها در منطقه را بدست بگیرد، درگیر شدند.

تحلیلگران یادآور شده اند شورشیان سنی، برهبری داعش، گروه های دیگر ، از جمله وفاداران به صدام حسین را نیز شامل می شوند که اتحادیه ای تشکیل داده اند، اما روشن نیست آیا گروه بندی گسترده تر با توجه به اختلافات عقیدتی می تواند منسجم بماند یانه.

داعش از یک تعبیر افراطی از اسلام طرفداری می کند و خواهان تاسیس یک حکومت اسلامی است، در حالی که دیگر گروه های مسلح اختلافات سیاسی با رژیم بغداد دارند.

حکم قاضی برزیلی: در گرمای ۳۲درجه بازیکنان آب بنوشند

یک قاضی برزیلی روز جمعه با صدور حکمی از فیفا خواست در صورتی که گرمای هوا از ۳۲ درجه سانتی گراد (۹۰ در جه فارنهایت) بالاتر برود، باید هر نیم ساعت یک بار بازی برای نوشیدن آب متوقف شود.

قاضی روخریو نیوا پینهرو ، قاضی دادگاه کار در برازیلیا، همچنین حکم کرد که در صورتی که فیفا از این حکم پیروی نکند برای هربار سرپیچی ۲۰۰ هزار رئال (برابر ۸۹ هزار و ۶۸۶ دلار ) به عنوان جریمه بپردازد.

فیفا این حکم را نپذیرفت و نامربوط دانست.
دلیا فیشر سخنگوی فیفا به رویترز گفت: «تابه حال در هیچ بازی هوا از ۳۲ درجه گرم تر نشده. این جزو قوانین خود ماست و دادگاه تنها حکم کرده که از قوانین خودمان پیروی کنیم. »

موج انتقاد از فیفا با به خاطر پافشاری بر این که کشورهای میزبان مسابقات، مانند جام جهانی، قوانین خود را با نیازهای فیفا منطبق کنند، روبه گسترش دارد.

برزیل تاکنون با به تعلیق درآوردن ممنوعیت فروش آبجو در استادیوم ها در مدت مسابقات کاپ موافقت کرده است. این ممنوعیت به منظور کاهش هیاهو و مرگ و میر هواداران اتخاذ شده است. تعلیق این ممنوعیت به درخواست فیفا و اسپانسر اصلی آن که شرکت ابجوسازی انهویزر –بوش است، صورت گرفته است.

وندی شرمن: اختلافات با ایران باقی است


سرپرست هیات آمریکا در مذاکرات هسته ای با ایران می گوید روشن نیست آیا ایران آماده است برای مطمئن ساختن جهان از صلحجویانه بودن برنامه های هسته ای گام هایی بردارد یانه.

به گزارش رویترز، وندی شرمن، معاون وزارت امور خارجه آمریکا، روز جمعه در وین گفت به دلیل اختلافات باقیمانده در پنجمین دور مذاکرات توافقی مورد پیش نویس قرارداد نهایی صورت نگرفت.

یک مقام ارشد آمریکایی، که خواست ناشناس بماند، گفت شش قدرت در درخواست خود برای کاهش تعداد سانتریفیوژهای غنی سازی و درخواست های دیگری که به هیات ایرانی ارائه شده است متحد هستند.

پیشتر ، به نقل از وزیر امور خارجه ایران گفته شد که تهران درخواست های اضافی شش قدرت را قبول نخواهد کرد.

فیفا: ایران و آرژانتین اجازه تمرین در محل مسابقه را ندارند

بنا به تصميم فيفا برای حفظ سلامت چمن ورزشگاه مينه رائو، تيم های ايران و آرژانتين اجازه ندارند تمرين رسمی خود را در اين ورزشگاه ( محل مسابقه روز شنبه) انجام دهند.

به گزارش صدای آمريكا، تيم ملی ايران در زمينی ديگر در نزديكی محل اقامت خود تمرين خود را انجام خواهد داد.

تيم ايران پنج شنبه از سائوپائولو وارد بلوهوريزانته شد.

ديدار ايران و آرژانتين روز شنبه ساعت ٨:٣٠ به وقت تهران برگزار خواهد شد.

پرواز شناسایی جنگنده آمریکایی بر فراز عراق


یک فروند جت جنگنده F-18 ارتش ایالات متحده، روز پنجشنبه برای عملیات شناسایی بر فراز آسمان عراق به پرواز در آمد.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام آمریکایی گزارش داد این هواپیما از عرشه ناو هواپیمابر جرج بوش، که چند روز پیش به فرمان باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا وارد آب های خلیج فارس شد، برخاسته است.

ژنرال مارتین دمپسی رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا روز چهارشنبه در یک کمیته فرعی سنا گفت ایالات متحده یک رشته ماموریت‌های اطلاعاتی و شناسایی با هواپیماهای با سرنیشن یا بدون سرنشین (پهپاد) بر فراز آسمان عراق انجام داده است.

مقام‌های آمریکایی همچنین گفته‌اند آقای اوباما حملات هوایی را به عنوان یکی از گزینه‌های مقابله با پیشروی‌های شورشیان دولت اسلامی عراق و شام (داعش) در مناطق شمالی عراق بررسی می‌کند؛ با این حال آنها می‌گویند واشنگتن اطلاعات دقیقی که برای انجام حملات هوایی موثر لازم است را در اختیار ندارد.

عربستان اتهام حمایت از داعش در عراق را رد کرد

سعود الفیصل، وزیر امور خارجه عربستان
عربستان سعودی روز پنجشنبه اتهام نوری المالکی، نخست وزیر عراق، که ریاض از پیکارجویان سنی «دولت اسلامی عراق و شام» در آن کشور حمایت می کند را رد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سعود الفیصل وزیر امور خارجه عربستان به خبرنگاران در ریاض گفت «نخست وزیر عراق، عربستان سعودی را به حمایت از تروریسم متهم می کند، که اتهامی مسخره است». او یاد آور شد عربستان تروریسم را عملی جنایتکارانه می داند و بویژه داعش و عملیات آنرا محکوم کرده است.

رویترز می گوید دولت عراق، به رهبری شیعیان، بارها همسایگان سنی در حاشیه خلیج فارس را به حمایت از شورشیان در غرب ناآرام کشور متهم ساخته است. بحران فعلی مناسبات آنها را به سطح جدیدی پائین آورده است.

سعود الفیصل گفت به گمان او عربستان سعودی کشوری است که بیش از همه تروریسم رنج برده است و با آن می جنگد.

افزایش تقاضای عراق برای فراروده‌های نفتی ترکیه


در پی ادامه درگیری‌ها بین نیروهای دولتی عراق و پیکارجویان سنی داعش برای کنترل بزرگترین پالایشگاه آن کشور، وزیر انرژی ترکیه گفت افزایش تقاضای عراق برای فراورده‌های نفتی، به دلیل حمله به پالایشگاه بیجی، ظرفیت صادرات مرزی ترکیه را تحت فشار خواهد گذاشت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، تانر ییلدیز روز پنجشنبه در جریان سفری به مسکو به خبرنگاران گفت درخواست عراق برای فراورده های نفتی پالایش شده ترکیه می‌تواند تنگناهایی در مرز بوجود آورد؛ همچنین روشن نیست که آیا ترکیه، از جمله به دلیل شرایط امنیتی، قادر به تامین درخواست اضافی خواهد بود یانه.

در این میان، در اربیل، مرکز منطقه خودمختار کردستان عراق، مردم برای خرید سوخت در برابر جایگاه‌های فروش بنزین صف کشیده‌اند. بنا بر گزارش‌ رویترز، در حال حاضر کمبود سوخت وجود ندارد، اما یک راننده تاکسی به آن خبرگزاری گفت به دلیل وضعیت پالایشگاه بیجی، مردم به وحشت افتاده‌اند.

ترکیه روز گذشته به گسترش تبلیغات منفی علیه ترکیه در مناطق جنوبی شیعه‌نشین عراق اشاره کرد و به شهروندان خود هشدار داد هر چه سریع‌تر از سراسر عراق، به استثنای منطقه کردستان، خارج شوند.

درخواست علمای سنی برای حفاظت از سنی‌های عراق

نقشه جغرافیایی قطر
گروهی از علمای اسلامگرا، به رهبری یک شیخ پرنفوذ سنی ساکن در قطر، روز پنجشنبه از کشورهای عرب و مسلمان خواسته‌اند از مسلمانان سنی‌مذهب در عراق، که پس از تحرکات اخیر «دولت اسلامی عراق و شام» در شمال آن کشور، اکنون با خطر درگیری‌های فرقه‌ای روبروست، محافظت کنند.


گروه افراطی سنی داعش از هفته گذشته حملات خود را در مناطق شمالی عراق آغاز کرد و پس از تصرف بخش‌های بزرگی تز آن مناطق از جمله شهر موصل، تهدید کرد به بغداد، نجف و کربلا حمله خواهند کرد. تحرکات داعش دولت مرکزی شیعه عراق را با چالش بزرگی روبرو کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اتحادیه بین‌المللی علمای اسلامی همچنین در بیانیه‌ای گفت «سنی‌ها، بی‌عدالتی‌ها و محرومیت‌های زیادی را متحمل شده‌اند، و طبیعی است علیه بی‌عدالتی قیام کنند.»


در این بیانیه که در دوحه صادر شده است همچنین آمده «این اتحادیه از کشورهای عرب و اسلامی می‌خواهد از هر تجاوزی علیه سنی‌ها در عراق جلوگیری کنند و تلاش‌های خود برای تامین حقوق مشروع تمام عراقی‌ها را تقویت کنند.»

در عین حال این اتحادیه بر نیاز به وحدت در میان مردم عراق تاکید کرده و آنها را «به ایستادگی در برابر خطر درگیری‌های فرقه‌ای و همکاری برای متوقف کردن جنگ و آغاز آشتی» فرا می‌خواند.

رهبری اتحادیه را یوسف الغراداوی بر عهده دارد که، به گزارش خبرگزاری رویترز، یکی از برجسته‌ترین وعاظ در جهان اسلام محسوب می‌شود و روابط نزدیکی با اخوان المسلمین دارد.

حمایت قطر از اخوان المسلمین و پناه دادن به الغراداوی، تنش‌هایی را با دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس، که با آنها مخالف هستند، موجب شده است.

اتهام نقض حقوق بشر به حزب اتحاد دموکراتیک کردستان

سازمان بین المللی دیده بان حقوق بشر، مقامات کردی که مناطقی از شمال سوریه را تحت کنترل خود دارند، به نقض حقوق بشر متهم کرد.

این سازمان گفت مقامات کرد در آن مناطق با اقداماتی نظیر بازداشت های خودسرانه مخالفان سیاسی، حقوق بشر را نقض کرده اند.

دیده بان حقوق بشر گفت حزب اتحاد دموکراتیک کردستان در سوریه مخالفان خود را در بازداشتگاه آزار داده است و به آدم ربایی ها و قتل هایی که در مناطق تحت کنترل آنها صورت گرفته، رسیدگی نکرده است.

این سازمان همچنین گفت مقامات کرد از کودکان در نیروهای پلیس و شاخه های نظامی استفاده کرده اند.

احکام زندان برای سه فعال چینی

دادگاهی در چین سه فعال را به زندان محکوم کرد. آنان از اعضای گروه «جنبش جدید شهروندان» بودند که از مقامات دولت می خواستند دارایی های خود را اعلام کنند.

احکام دادگاه علیه فعالان تا شش و نیم سال زندان را شامل می شود.

دادگاه احکام مجازات را در استان جیانگشی صادر کرد که شدیدترین از نوع خود طی یک سال سرکوب جنبش از سوی پکن است.

فرمانده سابق ارتش ترکیه به حبس ابد محکوم شد

ژنرال کنعان اورن، فرمانده سابق ارتش ترکیه، که اکنون ۹۶ سال دارد و زمانی نماد استیلای ارتش بر زندگی سیاسی ترکیه بود، روز چهارشنبه به حبس ابد محکوم شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، او به رهبری کودتای سال ۱۹۶۰ که به موارد شکنجه، دستگیری و مرگ های گسترده منجر شد، متهم بود.

رویترز محکومیت ژنرال اورن را، رویداد نمادین مهمی در راستای تلاش‌های رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه در مهار ارتشی که طی چهار دهه، چهار دولت را از قدرت برکنار کرد، توصیف می کند. در سال ۲۰۱۲ صدها افسر به اتهام توطئه چینی برای سرنگونی او محکوم شدند.

اورن، که زمانی به عنوان رئیس جمهوری نیز خدمت کرد، هرگز بابت کودتا ابراز تاسف نکرده و گفته است آن اقدام، ترکیه را از هرج و مرج پس از کشته شدن هزاران نفر در جنگ‌های خیابانی توسط دست راستی‌ها و دست چپی‌های افراطی نجات داد.

امارات سفیر خود در بغداد را فرا خواند

امارات متحده عربی روز چهارشنبه اعلام کرد سفیر خود در بغداد را برای رایزنی فرا می‌خواند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت امور خارجه امارات در بیانیه‌ای گفت نگران آن است که سیاست‌های « فرقه‌ای» دولت بر تنش‌های سیاسی بیافزاید و وضعیت امنیتی در آن کشور را بدتر کند.

این بیانیه می افزاید امارات متحده عربی، با هر مداخله‌ای در امور داخلی عراق مخالف است و می خواهد یک دولت وحدت ملی در آنجا تشکیل شود.

جان بینر: آمریکا نباید با ایران مذاکره کند


رئیس مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه با بیان این که از اعزام سربازان آمریکایی به عراق حمایت نمی کند، گفت به گمان او ایالات متحده نباید برای کمک به شکست دادن شورشیان افراطی سنی در عراق به ایران نزدیک شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جان بینر در پاسخ به این پرسش که آیا با برخی از قانون‌گذاران که می‌گویند آمریکا باید با ایران در باره بحران عراق گفتگو کند موافق است یا خیر، گفت «به هیچ وجه» و افزود «درحالی که ایران به پرداخت پول به تروریسم، و تقویت تروریسم، نه فقط در سوریه و لبنان بلکه در اسرائیل ادامه می دهد، او فقط می‌تواند تصور کند که دوستان و متحدان ما در منطقه چه فکر خواهند کرد.»

هری رید، رهبر اکثریت سنا نیز روز چهارشنبه در آستانه جلسه‌ مشترک نمایندگان کنگره با باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده برای گفتگو در باره بحران عراق، درگیری‌های عراق را «جنگ داخلی» توصیف کرد و گفت او از اعزام سربازان حمایت نمی‌کند و چنین کاری را به نفع امنیت ملی کشور نمی‌داند.
ن کاری را به نفع امنیت ملی کشور نمی داند.

در حمله پهپاد آمریکا در پاکستان ۵ نفر کشته شدند

در پی حمله یک پهپاد در منطقه عشایری شمال غرب پاکستان، روز چهارشنبه در نزدیکی مرز افغانستان، دست کم ۵ نفر کشته شدند.

مقامات پاکستانی می‌گویند این پهپاد، که احتمال می‌رود آمریکایی باشد، چند موشک به اهدافی در وزیرستان شمالی پرتاب کرد. در آنجا ارتش پاکستان اعلام کرد به عملیاتی گسترده علیه پیکارجویان دست زده است.

روز گذشته مقامات پاکستان گفتند از هنگام آغاز عملیات در روز یکشنبه، دست کم ۱۸۷ پیکارجوی مظنون در منطقه کشته شده‌اند.

فرمانده ارتش پاکستان گفت حذف «تمام تروریست‌ها و پناهگاه‌هایشان» در وزیرستان شمالی و از بین بردن خطر تروریسم» ، هدف عملیات است.

نخست وزیر عراق ۴ فرمانده نظامی را بر کنار کرد

نوری المالکی نخست وزیر عراق (نفر دوم از راست)
نوری المالکی نخست وزیر عراق روز سه شنبه چهار نفر از افسران ارشد امنیتی آن کشور را برکنار کرد.

خبرگزاری رویترز به نقل از بیانیه ای که از تلویزیون دولتی عراق پخش شد، گزارش داد این افسران، از جمله ژنرال «مهدی صباح قواری»، فرمانده نیروهای استان نینوا، به دلیل «ناتوانی در انجام وظایف حرفه ای و نظامی خود برکنار شدند.»

بر اساس این بیانیه، یکی از فرماندهان برکنار شده، ژنرال هدایت عبدالرحیم، از جنگ فرار کرده و پرونده او برای محاکمه غیابی به دادگاه نظامی ارجاع خواهد شد.

ترکیه کنسولگری خود در بصره را تخلیه کرد

عکس آرشیوی از نیروهای امنیتی عراق در بصره

وزیر امور خارجه ترکیه روز سه شنبه اعلام کرد به دلیل وخامت وضعیت امنیتی در عراق، کارکنان کنسولگری ترکیه در بصره در جنوب آن کشور، اقدام به ترک محل کردند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، احمت داوود اوغلو، روز شنبه در صفحه توئیتر نوشت کارمندان از مرز گذشتند و وارد کویت شدند. او توضیح بیشتری نمی دهد.

تخلیه کارمندان یک هفته پس از آن صورت می گیرد که رزمندگان داعش با حمله به کنسولگری ترکیه در موصل، ۴۹ نفر را از کارمندان و دیپلمات های شاغل در آن را ربودند.

نتانیاهو خواستار واکنش جامعه جهانی نسبت به ربودن ۳ اسرائیلی شد

نخست وزیر اسرائیل روز سه شنبه از جامعه جهانی خواست از رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی بخواهد دولت وحدت را که با حماس تشکیل داده است، برهم بزند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، بنیامین نتانیاهو گفت جهان باید در واکنش به ناپدید شدن سه نوجوان اسرائیلی در کرانه غربی، گام هایی بردارد. نتانیاهو همچنین گفت ربودن سه نوجوان، چهره واقعی حماس را نشان می دهد.

اسرائیل بر این عقیده است حماس در ربوده شدن آنها دست دارد، با این حال مدرکی برای اثتبات این ادعا ارائه نداده است. حماس این آدم ربایی را تحسین کرده، اما مسئولیتی در مورد آن برعهده نگرفته است.

اوایل ماه جاری میلادی (ژوئن)، محمود عباس برای پایان دادن شکاف با حماس، دولت وحدت را تشکیل داد.

هند ماه مه در مقایسه با آوریل نفت بیشتری از ایران خرید

هند واردات نفت خام از ایران را در ماه مه ۱۳.۵ درصد نسبت به ماه آوریل افزایش داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بر اساس داده های مربوط به نفتکش ها، بزرگترین شرکت پالایشگاهی هند، ایندین اویل کورپ، پس از یک وقفه سه ماهه، نفت بیشتری از ایران وارد کرد.

هند پس از چین بزرگترین مشتری نفت ایران است. این کشور ماه گذشته میلادی روزانه ۲۲۵ هزار بشکه نفت خام از ایران وارد کرد که بر اساس داده های مربوط به نفتکش ها، نسبت به سال گذشته ۶ دهم درصد کاهش نشان می دهد.

دیدار ظریف با رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی

محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران و یوکیو آمانو، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین دیدار و گفتگو کردند. این دیدار پیش از آغاز گفتگوهای ایران با شش قدرت جهانی صورت گرفت.

خبرگزاری های ایران درباره دیدار جزئیات بیشتری منتشر نکرده اند. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی وظیفه نظارت بر فعالیت های اتمی ایران را دارد تا اطمینان حاصل شود این کشور به توافق اولیه اتمی سال گذشته با قدرت های جهانی عمل می کند.

دیپلمات های ایران به رهبری محمد جواد ظریف برای انجام گفتگوهای اتمی با شش قدرت جهانی در وین هستند. این دور از مذاکرات روز دوشنبه آغاز شد و روز سه شنبه نیز ادامه می یابد.

ایران و قدرت های جهانی تاریخ ۲۰ ژوییه (حدود یک ماه دیگر) را برای رسیدن به یک توافق جامع اتمی تعیین کرده اند که بر اساس آن برنامه اتمی ایران محدود، و تحریم ها برداشته می شود.

رهبر ایران مشاوران جدید سیاست خارجی خود را تعیین کرد

آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی اعضای جدید شورای راهبردی روابط خارجی را تعیین کرد.

سعید جلیلی، ابراهیم شیبانی، حسین طارمی، مهدی مصطفوی اهری، احمد وحیدی، وزیر دفاع دولت محمود احمدی نژاد از اعضای جدید این شورا هستند.

رییس این شورا کمال خرازی، وزیر امورخارجه در دولت محمد خاتمی تعیین شده است.

پیش از این، علی اکبر ولایتی، علی شمخانی و محمد شریعتمداری از اعضای شورای راهبری روابط خارجی بودند.

شورای راهبری روابط خارجی با دستور رهبر جمهوری اسلامی در سال ۱۳۸۵ تشکیل شد و زیر نظر او فعالیت می کند.

حکم اعدام برای متهمان حمله به «تیان آن من»

لحظاتی بعد از حمله به میدان «تیان آن من» - پکن، ۲۸ اکتبر ۲۰۱۳ (۸ آبان ۱۳۹۲)
دادگاهی در غرب چین، روز دوشنبه سه نفر را به جرم طراحی آنچه که یک «حمله تروریستی» در میدان «تیان آن من» در پکن خواند، به اعدام محکوم کرد.

دادگاه اورومچی در منطقه اویغورنشین و نیمه خودمختار استان سین کیانگ برای سه نفر که مهر ماه سال گذشته با کوبیدن خودرویی به میدان «تیان آن من» در مرکز پکن چند رهگذر را به کشتن داده بودند، حکم اعدام صادر کرد.

یک نفر در همین رابطه به حبس ابد و ۴ نفر دیگر به جرم دست داشتن در آن توطئه به ۵ تا ۲۰ سال زندان محکوم شدند.

در اثر برخورد یک خودرو به گروهی از گردشگران در ضلع شمالی میدان «تیان آن من» در اکتبر سال گذشته، ۵ نفر کشته و ۴۰ نفر زحمی شدند. راننده خودرو، همسر و مادر همسرش، همراه با دو گردشگر در بین کشته‌شدگان بودند.

استان سین کیانگ در غرب چین، محل سکونت قوم مسلمان و جدایی‌طلب اویغور است. در سال‌های اخیر، فعالیت‌های جدایی‌طلبانه خشونت‌آمیزی از سوی اویغورها، که می‌گویند تحت ستم دولت پکن قرار دارند، صورت گرفته است.

دستگیری چند مظنون به عضوگیری برای داعش در اسپانیا

شورشیان گروه دولت اسلامی عراق و شام در حال پیشروی در شهر رقه سوریه - عکس آرشیوی
وزارت کشور اسپانیا اعلام کرد پلیس آن کشور روز دوشنبه ۸ نفر را در مادرید به ظن تشکیل یک گروه عضوگیری برای جنگ در عراق و سوریه دستگیر کرده است.

بیانیه وزارت کشور اسپانیا حاکی است این گروه داوطلبانی را برای همکاری با «دولت اسلامی عراق و شام» (داعش) شناسایی و به مناطق درگیری در سوریه و عراق اعزام می کردند.

رهبری افراد دستگیر شده را یکی از زندانیان پیشین بازداشتگاه گوانتانامو برعهده دارد که سال ۲۰۰۱ (۱۳۸۰) در افغانستان دستگیر شده بود.

پلیس اسپانیا هویت و ملیت دستگیرشدگان را اعلام نکرده است.

در سال‌های اخیر ده‌ها مظنون به شرکت در عملیات جهادی در اسپانیا دستگیر شده‌اند.

تماس تلفنی ظریف با هیگ بر سر عراق

خبرگزاری جمهوری اسلامی از گفتگوی تلفنی محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران با ویلیام هیگ، وزیر امورخارجه بریتانیا درباره بحران عراق خبرداد.

این خبرگزاری هیچ جزئیاتی از گفتگوهای دو طرف منتشر نکرده است.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران پیشتر از احتمال همکاری ایران با آمریکا برای مهار شبه نظامیان دولت اسلامی عراق و شام، موسوم به داعش، گفته بود.

داعش بخش های وسیعی از شمال عراق را در مدتی کوتاه تصرف کرده است.

روسیه و اوکراین بر سر قیمت گاز توافق نکردند

شرکت انرژی روسی گازپروم گفت مذاکرات با اوکراین با هدف پایان دادن به اختلافات بر سر قیمت گاز صادراتی به اوکراین بدون توافق پایان یافت.

گازپروم گفت ضرب الاجل پرداخت ۱ میلیارد و ۹۵۰ میلیون دلار به اوکراین تا ساعت ۶ بامداد به وقت گرینویچ هنوز پا برجاست.

سخنگوی گازپروم بامداد روز دوشنبه گفت اوکراین اگر بدهی خود را تا چند ساعت دیگر کامل ندهد، باید پول گازی که پس از پایان ضرب الاجل تحویل می گیرد را پیش پرداخت کند.

مسکو در ماه آوریل قیمت هر هزار متر مکعب گاز صادراتی به اوکراین را تقریبا دو برابر کرد و آن را به ۴۸۰ دلار افزایش داد. روسیه پیشنهاد داده است که ۲۰ درصد به اوکراین تخفیف می دهد اما اوکراین خواهان کاهش بیشتر قیمت گاز است.

در انفجار بمب در سوریه دست کم هشت تن کشته شدند

انفجار نیرومندی در یک بازار اسلحه در شهر میادین در شرق سوریه درنزدیکی مرز عراق در روز شنبه، دست کم هشت تن را کشت و بیش از ۲۰ نفر را مجروح کرد.

گزارش اسوشیتد پرس بنقل از رسانه های دولتی و فعالان حاکی است انفجار در میانه نبردی سنگین در استان ساحلی لاذقیه و منطقه درعا در جنوب سوریه روی داد.

تلویزیون دولتی گفت در انفجار ۳۰ تن جانسپردند و ده ها نفر مجروح شدند، در حالی که گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه شمار تلفات را هشت کشته و ۲۱ مجروح اعلام کرد.

میادین در حدود ۶۰ کیلومتری مرز عراق در استان نفتخیز دیر الزور ، که شاهد نبردهای سنگین در میان جناح های شورشی رقیب و نیز بین نیروهای دولتی و رزمندگان اوپوزیسیون بوده است، قرار دارد.

گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه گفت انفجار زمانی روی داد که بمبی تصادفا در اتومبیل متعلق به یک دلال محلی اسلحه منفجر شد.

گروه همچنین از زدوخوردهای شدید در استان ساحلی لاذقیه خبر داد. تلویزیون دولتی گفت سربازان شهر النبئین را پس از نبردی سنگین با شورشیان تصرف کردند.

دردرعا، به گفته گروه ناظر، شورشیان بامداد شنبه به تپه الموسی حمله کردند و شماری از سربازان دولتی را به اسارت گرفتند.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG