لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ تیر ۱۳۹۸ ایران ۲۰:۰۰

سرخط خبرها

در انفجار بمب در سومالی هفت تن کشته شدند

در انفجار بمبی در پایتخت سومالی دست کم هفت تن ، از جمله یک مقام ارشد سابق کشته شده اند.

تحقیقگران می گویند انفجار روزشنبه در یک تقاطع شلوغ در موگادیشو، هنگام عبور اتومبیل حامل مدیر سابق تشکیلاتی که اینک بخشی از پلیس ملی سومالی است، روی داد.

گروه الشباب، مرتبط با القاعده، مسئولیت بمب گذاری را برعهده گرفته است. این گروه طی ماه گذشته به چندین حمله علیه مقامات دولتی دست زده است.

نیروهای اتحادیه آفریقا و سومالی شبه نظامیان الشباب را از اکثر قرارگاه هایشان در شهرهای عمده بیرون رانده اند، اما آنها با حملات ادامه داده اند.

تاکید دوباره رهبر اوپوزیسیون تایلند بر استعفای نخست وزیر


رهبر اوپوزیسیون تایلند حاضر نشده است حزب خود را به انتخابات پیش رو متعهد سازد و بار دیگر خواهان استعفای یینگ لاک شیناواترا نخست وزیر شده است.

آبهیسیت وجاجیوا، رهبر حزب دمکرات، روزشنبه گفت نخست وزیر و کابینه موقت او باید کنار بروند و راه را برای یک دولت انتصابی موقت که بر بحث در باره اصلاحات سیاسی نظارت خواهد داشت، باز کنند. سپس یک همه پرسی در باره اصلاحات پیشنهادی صورت خواهد گرفت و شش ماه بعد انتخابات پارلمانی برگزار خواهد شد.

اوپوزیسیون انتخاباتی را که در ماه فوریه برگزارشد تحریم کرد و نتایج آنرا نپذیرفت. هفته پیش ، دولت تایلند ۲۰ ژوئیه را تاریخ انتخابات جدید اعلام کرد.

دولت یینگ لاک از دسامبر زمانی که پارلمان را منحل کرد و خواهان برگزاری انتخابات در فوریه شد، فقط تا حدودی فعال بوده است.

اوپوزیسیون می خواهد به نفوذ خانواده شیناواترا در سیاست های تایلند پایان داده شود.

ایران راکتور آب سنگین اراک را بازطراحی می کند

علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی گفت: راکتور اراک برای تولید میزان پلوتونیوم کمتر بازطراحی می‌شود.

به گزارش ایسنا، صالحی در پاسخ به پرسش خبرنگاری در مبنی بر اینکه آیا قرار است در پی مذاکرات راکتور اراک تعطیل شود یا اینکه این راکتور به کار خود ادامه می‌دهد، گفت: تا پایان ساخت راکتور دو الی سه سال باقی مانده است. در این فاصله، راکتور اراک برای تولید میزان پلوتونیوم کمتر بازطراحی می‌شود اما ماهیت خود را به عنوان یک راکتور آب سنگین را حفظ می‌کند.

کشته شدن ۵ پلیس عراق در حمله انتحاری

در انفجار یک بمب جاسازی شده در یک خودرو در شمال پایتخت عراق ۵ افسر پلیس آن کشور در شهری در شمال پایتخت کشته و ۶ نفر مجروح شدند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از مقامات پلیس، این انفجار زمانی رخ داد که یک بمبگذار انتحاری خودرو حاوی مواد منفجره را به یک پاسگاه امنیتی در نزدیکی شهر دوجیل، در ۸۰ کیلومتری شمال بغداد، کوبید.

خشونت ها در عراق اخیرا شدت گرفته است. بنابر ارقام سازمان ملل متحد سال گذشته ۸۸۶۰ نفر کشته شدند، که بالاترین رقم از اوج خونریزی های فرقه ای در سال های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ تلقی می شود.

کشته شدن ۹ سرباز لیبیایی در بنغازی

در حمله مردان مسلح به قرارگاه نیروهای امنیتی در شهر بنغازی در لیبی، ۹ نفر کشته و ۲۴ نفر مجروح شدند. مقام های لیبی، یک گروه اسلامگرا که در حمله به کنسولگری آمریکا در آنجا دست داشت را، مسئول دانستند.

به گزارش آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام امنیتی، این حمله در روز جمعه توسط ده ها نفر، که به مسلسل و خمپاره انداز مسلح بودند، انجام گرفت.

کماندوهای ارتش فورا وارد صحنه شدند و به مقابله با مهاجمان پپرداختند. با این حال، به گفته او، تلفات سنگینی متحمل شدند.

دولت موقت در بیانیه ای که سخنگوی کابینه قرائت کرد، شمار کشته شدگان را ۹ نفر اعلام کرد. یک سخنگوی کماندوها گفت کشته شدگان ۶ سرباز و ۳ کماندو بودند. سه سرباز و یک پلیس نیز مفقود هستند.

سخنگوی یک بیمارستان محلی گفت ۲۴ مجروح را تحت درمان قرار داده که وضعیت برخی از آنها وخیم گزارش شده است.

در بیانیه گفته می شود تعدادی از مهاجمان نیز کشته یا مجروح شدند. و پلیس چند نفر را دستگیر کرد.

این بیانیه، گروه تندرو انصار الشریعه و دیگر«گروه های جنایتکار» را مسئول حمله دانسته و ضمن محکوم کردن این اقدام می گوید، حضور «گروه های تروریست مسلح» را قبول نخواهد کرد.

انصار الشریعه مسئول حمله به کنسولگری آمریکا در بنغازی در ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۲ شناخته می شود. در آن واقعه کریس استیونس سفیر و سه امریکایی دیگر کشته شدند.

در ماه ژانویه، وزارت امور خارجه آمریکا دو شاخته انصار الشریعه در لیبی و شاخه دیگری در تونس را سازمان های تروریستی اعلام کرد.

در اثر رانش زمین در افغانستان ده ها خانه مدفون شدند


به دنبال بارش شدید باران و رانش زمین در شمال شرقی افغانستان، ده ها خانه ها روز جمعه مدفون و صدها نفر مفقود شدند که بیم آن می رود جان خود را از دست داده باشند.

مدیر اداره مدیریت سوانح و بلایای طبیعی افعانستان به سرویس افغان صدای آمریکا گفت عملیات برای نجات مردم در ناحیه آرگو در ایالت بدخشان جریان دارد. نزدیک ۳۰۰ خانه در آن ناحیه، زیر گل و لای مدفون شده اند.

مقامات محلی می گویند بیش از ۲ هزار نفر در روستای آب باریک زندگی می کنند. بالغ بر ۷۰۰ نفر مفقود شدند که بیم آن می رود جان خود را از دست داده باشند.

هلیکوپترها و تیم های امداد برای کمک به عملیات نجات به منظقه اعزام شده اند و صدها نفر از منطقه به دلیل ترس از رانش های بیشتر تخلیه شده اند.

بارندگی های شدید در مناطقی از افغانستان، تلفاتی هم به بار آورده است. وقوع سیل در هفته گذشته جان دست کم ۹۵ نفر در ایالت های جوزان، فاریاب، سرپل و باغدیس را گرفت.

کشته شدن ۵ نفر در انفجار و حملات انتحاری در مصر

چند ساعت پیش از آغاز مبارزات انتخاباتی در مصر، روز جمعه ۵ تن کشته شدند.

در انفجار بمبی در نزدیکی دادگاهی در قاهره در روز جمعه یک پلیس کشته شد. در همین حال، بمب اندازان انتحاری در دو حمله در شبه جزیره سینا سه تن را کشتند.

گزارش اسوشیتد پرس به نقل از تلویزیون دولتی مصر حاکی است هدف انفجار بمب در لونو، یکی از باستانی ترین شهرهای مصردر شرق قاهره، یک پست پلیس راهنمائی و رانندگی در نزدیکی یک دادگاه بود. خبرگزاری منا به نقل از سخنگوی پلیس گفت انفجار از بمبی که در نزدیکی پست پلیس کار گذاشته شده بود ناشی شد. تلویزیون گفت سه پلیس نیز مجروح شدند.

مسئولیت بمب گذاری ها را کسی بر عهده نگرفته است ، اما شورشیان اسلامگرا در ماه های اخیر نیروهای امنیتی و ارتش مصر را هدف گرفته اند. یک مقام ارشد امنیتی « تروریست» را مسئول دانست.

در شبه جزیره سینا، دو بمب انداز انتحاری دقایقی پس از سحرگاه جمعه به شهر الطور در شرق سینا حمله کردند. نخستین بمب انداز یک نقطه بازرسی نظامی را هدف گرفت، و دو تن از جمله یک سرباز را کشت و پنج نفر را مجروح کرد.

بمب انداز دوم خود را در برابر یک اتوبوس منفجر کرد یک مسافر جانسپرد و سه نفر، از جمله راننده، مجروح شدند.

در بندر اسکندریه، دو تن در زدوخورد بین طرفداران و مخالفان محمد مرسی رئیس جمهوری سابق کشته شدند.

کابینه مصر در بیانیه ای گفت « این حملات مذبوحانه فقط اراده پلیس و ارتش را برای ادامه نبرد با تروریسم ، تعقیب عناصر جنایتکار و باز گرداندن امنیت و ایمنی به مصر تقویت خواهد کرد.»

حملات روز جمعه چند هفته پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری صورت می گیرد. قرار است رای گیری برای انتخاب رئیس جمهوری جدید در روزهای ۲۶ و ۲۷ ماه مه صورت گیرد.

عبدالفتاح السیسی ، فرمانده سابق ارتش، یکی از کاندیداها است که انتظار می رود بر رقیبان خود پیروز شود. شبه نظامیان و ستیزه گران او را مسئول هماهنگ ساختن سرکوب اسلامگرایان می دانند.

دیده بان حقوق بشر: جمهوری آذربایجان به آزار فعال حقوق بشر پایان دهد

سازمان دیده بان حقوق بشر می گوید مقامات جمهوری آذربایجان یک فعال حقوق بشر و همسرش را مورد آزار و اذیت قرار می دهند و از روش های سرکوبگرایانه استفاده می کنند.

این سازمان بین المللی می گوید مقامات باکو باید به آزار و اذیت لیلا یونس، فعال حقوق بشر و شوهرش عارف پایان دهند.

سازمان دیده بان حقوق بشر از اعضای شورای اروپا خواسته است برای جمهوری آذربایجان این نکته را روشن کنند که آزار مدافعان حقوق بشر به ویژه لیلا یونس بر روابطشان با باکو تاثیر می گذارد.

در ۲۸ آوریل ۲۰۱۴ پلیس فرودگاه باکو مانع سفر این زوج به خارج شد و پاسپورت آنها را توقیف کرد. سازمان دیده بان حقوق بشر می گوید آن حادثه و تجربه ۲۴ ساعته پس از آن با مقامات باعث بستری شدن لیلا یونس شد.

شاهدان: ۱۷ معترض به طرح گسترش پایتخت اتیوپی کشته شدند

شاهدان می گویند پلیس اتیوپی دست کم ۱۷ معترض به یک طرح گسترش آدیس آبابا، پایتخت اتیوپی را کشت.

تظاهرات کنندگان در منطقه اورومیا به ضمیمه شدن به پایتخت اتیوپی اعتراض می کردند.

مقامات شمار مرگ و میرها را ۱۱ نفر عنوان کرده اند ولی نگفته اند که این افراد چطور کشته شدند.

حزب اصلی اپوزیسیون می گوید ۱۷ نفر در اعتراضات کشته شدند ولی شاهدان می گویند شمار کشته شده ها بسیار بالاتر از این رقم است.

هند: شورشیان ایالت آسام ۱۰ نفر را کشتند

مقامات هندی می گویند شبه نظامیان در دو حمله جداگانه ۱۰ نفر را در ایالت شمال شرقی آسام کشتند.

مقامات می گویند شورشیان اواخر روز پنجشنبه به سمت دو خانه در منطقه کوکراجهار شلیک کردند و هفت نفر را کشتند.

در منطقه داکسا نیز آنان سه نفر را کشتند.

مسوولان می گویند شورشیان جبهه دموکراتیک ملی بودولند مسئول حملات هستند.

در آسام میان اقلیت بودو و هزاران نفر از مسلمانان عمدتا بنگالی که قبلا مهاجرت کرده اند بر سر زمین درگیری است.

۱۵ کشته در بمب گذاری حومه پایتخت نیجریه

یک خودروی بمب گذاری شده در حومه ابوجا پایتخت نیجریه منفجر شد و ۱۵ نفر را کشت.

این انفجار روز پنجشنبه در یک ترمینال اتوبوس شهر نیانیا رخ داد.

پیشتر نیز در ۱۴ آوریل و نزدیک این منطقه یک بمب دیگر در یک ایستگاه اتوبوس منفجر شد که باعث مرگ دست کم ۷۵ نفر شد.

گروه اسلامگرای بوکو حرام مسوولیت بمب گذاری ماه آوریل را بر عهده گرفت. هنوز گروهی مسوولیت حمله روز پنجشنبه را برعهده نگرفته است.

در حمله هوایی در سوریه ده ها نفر کشته شدند


در پی حمله هوایی نیروهای ارتش و وقوع درگیری در مناطقی از سوریه در روز پنجشنبه، ده ها تن کشته شدند.

گزارش آسوشیتدپرس به نقل از فعالان حاکی است نیروی هوایی سوریه منطقه ای در شهر جلب را مورد حمله قرار داد و دست کم ۳۳ نفر کشته شدند. در همین حال، درگیری های شبانه بین نیروهای دولتی و رزمندگان مخالف در امتداد یک گذرگاه استراتژیک بین دمشق و مرز لبنان، ۱۴ کشته برجا گذاشت.

نبرد در الزبدانی، شهرکی در نزدیکی دمشق و آخرین قرار گاه شورشیان در منطقه ، بخشی از پیکار گسترده تری است که برای کنترل منطقه کوهستانی قلمون جریان دارد.

نیروهای بشار اسد، با پشتیبانی رزمندگان حزب اله لبنان، در حمله ای در قلمون در اوسط ماه نوامبر، شورشیان را بیرون راندند و مسیرهای تدارکاتی آنها از لبنان را قطع کردند.

گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه می گوید در جریان این درگیری، ۱۴ شورشی و تعداد نامشخصی از سربازان کشته شدند.

یک گروه فعال دیگر، کمیته های هماهنگی محلی – گفت هواپیماها شب هنگام چهار بمب روی الزبدانی انداختند.

در حمله ارتش یمن ۲۵ شورشی کشته شدند

نیروهای ارتش یمن روز پنجشنبه با پشتیبانی جت های جنگنده و تانک، به عنوان بخشی از عملیات حمله به شاخه القاعده در آن کشور، به سوی جنوب پیشروی کردند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از مقام های نظامی یمن، عملیات جنگی که تاکنون در آن ۲۵ شورشی مظنون، از جمله یک تاجیک، و ۱۲ عضو نیروهای امنیتی کشته شده اند، روز سه شنبه در امتداد سه جبهه در نواحی کوهستانی استان های آب ین و شبوا آغاز شد.

در یک اطلاعیه نظامی گفته می شود شبه نظامیان القاعده با حمله به شهرکی در پشت خطوط جبهه، نیروهای نظامی را غافلگیر کردند. سربازان ارتش یمن بعدا آن محل را پس گرفتند.

مقامات نظامی می گویند در شبوا، در حالی که مهاجمین با خمپاره و توپخانه سربازان را زیر آتش گرفته بودند، با مقاومت شدید روبرو شدند.

واشنگتن، القاعده در شبه جزیره عربستان را یکی از خطرناکترین شاخه های شبکه تروریستی تلقی می کند.

۱۳ کشته در حمله انتحاری در افغانستان

در اثر حمله یک بمبگذار انتحاری به یک ایستگاه بازرسی در مرکز افغانستان، دست کم ۱۳ نفر کشته شدند.

گزارش آسوشیتدپرس به نقل از مقامات پلیس محلی حاکی است این حمله -که طالبان بی درنگ مسئولیت آن را بر عهده گرفت - روز پنجشنبه در دروازه ورود به ولایت پنجشیر صورت گرفت که در اثر آن ۶ پلیس و ۷ غیرنظامی کشته شدند. بیشتر غیرنظامیان کشته شده مسافران اتوبوس بودند که منتظر بودند تا بازرسی شوند.

بنابر گزارش آسوشیتدپرس، یک مقام مسئول گفته است که مهاجم در یک راه باریک کوهستانی منتظر بود تا ماموران پلیس برای جستجو به خودروی او نزدیک شوند، سپس خودش را منفجر کرد.

سخنگوی طالبان در پیامکی که برای خبرنگاران فرستاد گفت یکی از رزمندگان گروه یک، با بمب خودرویی را در پنجشیر منفجر کرد.

پنجشیر قرارگاه مقاومت در برابر حکومت اسلامی طالبان در افغانستان از ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱، و خانه احمد شاه مسعود رهبر تاجیک اتحاد شمال بود. او که به دلیل پیکار علیه نیروهای شوروی در جریان جنگ افغانستان در دهه ۱۹۸۰ میلادی و سپس علیه طالبان در اتحاد شمال، به «شیر پنجشیر» شهرت داشت، دو روز پیش از حملات ۱۱ سپتامبر در آمریکا، توسط دو عضو مظنون القاعده، که به لباس روزنامه نگار در آمده بودند، کشته شد.

نامه انجمن بین المللی روزنامه نگاران به روحانی

انجمن بین المللی روزنامه نگاران از حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران خواست به انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران اجازه فعالیت دهد و روزنامه نگاران زندانی را آزاد کند.

این انجمن در نامه ای به رئیس جمهوری ایران آورده است که انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران به دستور دادستان کل، از اوت ۲۰۰۹ تعطیل شده است.

در این نامه که به امضای جیم بوملها، رئیس انجمن بین المللی روزنامه نگاران رسیده از اظهارات حسن روحانی درباره آزادی مطبوعات در ایران استقبال شده است.

چین با روسیه مانور دریایی برگزار می کند

چین می گوید اواخر ماه جاری میلادی یک تمرین دریایی مشترک با روسیه در دریای شرق چین برگزار می کند.پکن با ژاپن در دریای شرق چین اختلافات ارضی دارد.

وزارت دفاع چین در بیانیه ای گفت «تمرین های معمول» اواخر ماه مه در سواحل شانگهای، فراتر از شمال منطقه مورد مناقشه، انجام می شود.

چین و ژاپن بر سر مالکیت شماری جزایر خالی از سکنه اختلاف دارند. باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در سفر هفته گذشته خود به ژاپن گفت آمریکا بر اساس پیمانی که با ژاپن امضا کرده، از این کشور در برابر حمله به آن جزایر دفاع می کند.

باراک اوباما ژوئن به لهستان می رود

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا ماه ژوئن به لهستان سفر می کند. به نظر می رسد اقدامات روسیه در اوکراین موضوع اصلی سفر رئیس جمهوری آمریکا به لهستان باشد.

آقای اوباما در ماه مارس نیز در سفری به اروپا به اقدامات روسیه در اوکراین پرداخت.

با ضمیمه کردن شبه جزیره کریمه اوکراین به روسیه، جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا ماه گذشته میلادی به لهستان سفر کرد تا بر حمایت آمریکا از شرق اروپا تایید کند.

کاخ سفید گفت باراک اوباما در ورشو دیدار های دو جانبه خواهد داشت و در رویدادی به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد عبور لهستان از کمونیسم شرکت می کند.

پس از ورشو، باراک اوباما در نشست رهبران هفت کشور صنعتی جهان، موسوم به گروه هفت در بروکسل شرکت می کند. او همچنین به فرانسه سفر خواهد کرد.

عفو بین الملل: روزنامه نگاران پاکستان با تهدید روبرو هستند

عفو بین الملل از دولت پاکستان خواسته است در باره تهدیدهای روزنامه نگاران و اقدامات نهادهای نظامی و اطلاعاتی برای سرکوب آزادی رسانه ها تحقیق کند.

به گزارش اسوشیتدپرس، عفو بین الملل روز چهارشنبه در گزارشی گفت روزنامه نگاران پاکستانی اغلب با تهدید های آژانس های جاسوسی و نظامی، احزاب سیاسی ، تند روهای اسلامی و گروه های مرتبط با القاعده روبرو هستند.

گزارش که در پی تیراندازی به حمید میر، گرداننده یک برنامه خبری در شبکه تلویزیونی جئو منتشر می شود ، می افزاید سرویس های اطلاعاتی و جاسوسی پاکستان در ربودن ، شکنجه و قتل روزنامه نگاران دست داشته اند.

برادر میر آژانس سرویس اطلاعات داخلی ارتش – آی اس آی – را مسئول تیراندازی دانست.

یک مقام ارشد عفو بین الملل گفت لازم است دولت پاکستان در باره آژانس های نظامی و اطلاعاتی تحقیق کند و مسلم سازد مسئولان نقض حقوق بشر روزنامه نگاران به دست عدالت سپرده شوند.

عفو بین الملل می گوید مقامات پاکستان بندرت در مورد تهدیدها یا حملات به روزنامه نگاران تحقیق می کنند، چه رسد به این که مهاجمان را مجازات کنند. این وضع موجب شده است روزنامه نگاران به خود سانسوری متوسل شوند.

کمیته حفاظت از روزنامه نگاران می گوید پاکستان یکی از مرگبارترین مکان ها برای روزنامه نگاران است. از سال ۱۹۹۲، در آنجا ۵۴ روزنامه نگار کشته شده اند.

۱۹ کشته در حمله به مدرسه ای در سوریه

در حمله هوایی سوریه به مدرسه ای در یک ناحیه تحت کنترل شورشیان در شهر حلب در روز چهارشنبه، دست کم ۱۹ تن کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری آسوشتیدپرس یک موشک به مدرسه عین جلوت، در شرق حلب، برخورد کرد. حمله در حالی صورت گرفت که آموزگاران و دانش آموزان نمایشگاهی از نقاشی های کودکان در باره جنگ در سوریه را آماده می کردند.

گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه گفته است دست کم ۱۹ نفر، از جمله ۱۰ کودک کشته شده اند. اما مرکز رسانه های حلب شمار کشته شدگان را ۲۵ نفر اعلام کرد.

آژانس کودکان سازمان ملل متحد یونیسف، با انتشار بیانیه ای، خشم خود از «جدید ترین موج حملات علیه کودکان و دیگر هدف های غیر نظامی در سراسر سوریه» را ابراز داشت.

در رویدادی دیگر در روز چهارشنبه، به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه، ۳ نفر بر اثر آتش خمپاره در نزدیکی مجتمع زندان مرکزی دمشق کشته شدند.

در عین حال گزارش ها حاکی است که با ثبت نام ۶ داوطلب دیگر برای نامزدی در انتخابات ۳ ژوئن (۱۳ خرداد) سوریه، تعداد رقیبان به ۱۷ نفر افزایش یافته است.

کشته شدن ۱۵ معدنعچی افغان


فروریختن یک معدن ذغال سنگ در شمال افغانستان، دست کم جان ۱۵ معدنچی شاغل در آن را گرفت.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از مقام های محلی نوشت این معدن، که در ناحیه دور افتاده «دارا سوف» در ایالت سمنگان واقع شده، بامداد چهارشنبه فروریخت و ۱۵ جسد تاکنون از زیرآوار بیرون کشیده شده است.

والی ایالت سمنگان گفته حدود ۲ هزار معدن از نظر فنی قانونی هستند، چون به دولت مالیات می پردازند، اما آنها در شرایطی دشوار عمل می کنند.

او گفت فرمانداری سعی کرده است برخی از معادن را که ایمن نیستند ببندد، اما در مناطق دورافتاده دوباره باز می شوند.

روز چهارشنبه همچنین شورشیان طالبان درحمله به یک پاسگاه پلیس در ولایت بدخشان، یک پلیس را کشتند. دیگر افراد پلیس به حمله متقابل دست زدند و هشت شورشی را کشتند.

پیلای: قحطی سودان جنوبی را تهدید می کند

سرپرست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد می گوید رئیس جمهوری سودان جنوبی و رهبر شورشیان ظاهرا نگران امکان بروز قحطی در کشورشان نیستند.

ناوی پیلای روز چهارشنبه در جوبا به خبرنگاران گفت پس از دیدارهای جداگانه با این دو رهبر وحشت کرده است، زیرا هیچکدام به پیشنهاد سازمان ملل متحد برای اعلام یک ماه آرامش، تا مردم بتوانند زمین ها را کشت کنند و از کمبود غذا جلوگیری شود، علاقه ای نشان ندادند.

خشونت قومی و زدو خورد بین نیروهای دولتی و شورشیان هزاران تن را کشته و حدود ۹۲۵ هزار نفر را در داخل سودان جنوبی دربه در کرده است. آژانس های سازمان ملل متحد در تلاش هستند به حدود ۵ میلیون نفر کمک کنند.

روزنامه ابتکار، رﻓﻊ ﺗﻮﻗﯿﻒ ﺷﺪ

ﻣﺪﯾﺮﻣﺴﺌﻮل روزﻧﺎمه اﺑﺘﮑﺎر از رﻓﻊ ﺗﻮﻗﯿﻒ اﯾﻦ روزﻧﺎمه ﺧﺒﺮ داد.

ﻣﺤﻤﺪ ﻋﻠﯽ وﮐﯿﻠﯽ این خبر را در گفت و گو با خبرگزاری فارس اعلام کرد و گفت که اﯾﻦ روزﻧﺎﻣﻪ روی ﮐﯿﻮﺳﮏ های روزﻧﺎﻣﻪ ﻓﺮوﺷﯽ ﻗﺮار ﻣﯽ ﮔﯿﺮد.

روزﻧﺎﻣﻪ اﺑﺘﮑﺎر روز ﭘﻨﺠﺸﻨﺒﻪ چهارم اردیبهشت به دلیل انتشار خبری با عنوان «برکناری رئیس سازمان زندانها» ﺑﻪ اﺳﺘﻨﺎد ﻣﺎده ۶ ﺑﻨﺪ ۱۱ ﻗﺎﻧﻮن ﻣﻄﺒﻮﻋﺎت ﺗﻮﺳﻂ دادﺳﺮای رﺳﺎﻧﻪ ﺗﻮﻗﯿﻒ ﺷﺪه بود.

۱۰ عاملی که جان ایرانیان را تهدید می کند

سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، ١٠ عامل خطر اصلی بیماری و مرگ در ایران را اعلام کرد.

شهرام رفیعی فر رژیم غذایی نامطلوب، فشارخون بالا، توده بدنی بالا، تحرک ناکافی، سیگار، دیابت، آلودگی هوا، کلسترول بالا، خطرات شغلی و مواد مخدر را ١٠ عامل خطر سلامت و مرگ ایرانیان خواند.

وی در این باره به خبرگزاری ایسنا گفت: ارتقای سلامت در کشور نیازمند برنامه‌ریزی فردی و خانوادگی و اجتماعی برای خودمراقبتی در زمینه مصرف غذای سالم، تحرک فیزیکی کافی روزانه و دوری از سیگار است.

به گفته او در ایران روزانه ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر سیگار می‌کشند و در سال ۱۱ هزار نفر از مردم کشور به علت مصرف دخانیات جان خود را از دست می‌دهند.

رفیعی‌فر ادامه داد: به این آمار باید موارد بیماری قلبی، سکته مغزی، انواع سرطان و بسیاری از بیماری‌های دیگر و حوادث خانگی ناشی از آتش سوزی را نیز اضافه کرد. این در حالی است که با محاسبه مصرف تفننی و مصرف قلیان بر تعداد مصرف کنندگان محصولات دخانی افزوده می‌شود.

۱۵ کشته در درگیری نظامیان فیلیپین با شورشیان اسلامگرا

مقامات فیلیپینی می گویند دست کم ۱۵ نفر در درگیری نیروهای دولتی با شبه نظامیان اسلامگرا در مناطق دور افتاده جنوبی کشته شدند.

درگیری ها روز سه شنبه در شهر پاتیکول در استان سولو آغاز شد و تا اوایل روز چهارشنبه ادامه داشت.

شبه نظامیان ابو سیاف در این استان فعالند. مقامات می گویند شبه نظامیان سعی کردند یک کمپ جنگلی را روز دوشنبه از نیروهای دولتی پس بگیرند.

مقامات می گویند به طور موفقیت آمیز شبه نظامیان را عقب راندند، هرچند دست کم یک سرباز نیز در این درگیری ها کشته شد.

ابوسیاف متهم به ارتباط با القاعده و یک رشته گروگانگیری و حملات در فیلیپین است

سناتور آمریکایی مانع ارسال کمک های نظامی به مصر می شود

یک سناتور با نفوذ آمریکا مانع ارسال کمک های نظامی ایالات متحده به مصر می شود.

این اقدام پاتریک لیهی، سناتور دموکرات پس از آن صورت می گیرد که دادگاهی در مصر ۶۸۳ عضو گروه اخوان المسلمین را بخاطر نقش آنها در اعتراضات علیه برکناری محمد مرسی از ریاست جمهوری به مرگ محکوم کرد.

پاتریک لیهی ریاست کمیته فرعی نظارت بر کمک های خارجی را برعهده دارد. او روز سه شنبه گفت تا زمانی که آمریکا شواهد قانع کننده ای ببیند که دولت مصر به حاکمیت قانون متعهد است، آماده امضای کمک های آمریکا به مصر نیست.

او همچنین گفت از نقض حقوق بشر توسط دولت و سوءاستفاده بسیار بد از سیستم قضایی مصر به شدت ناراحت است.

دولت باراک اوباما ممنوعیت کمک های نظامی آمریکا به مصر را تسهیل می کند. ممنوعیت ها پس از آن اعمال شد که نظامیان دولت محمد مرسی را سرنگون کردند. آمریکا در نظر داشت ۶۵۰ میلیون دلار کمک های نظامی به مصر ارسال کند و همچنین ۱۰ هلیکوپتر آپاچی به این کشور تحویل دهد.

جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا روز سه شنبه با همتای مصری خود در واشنگتن دیدار و گفتگو کرد و گفت مصر از یک روند در حال گذار بسیار سختی عبور می کند.
وزیر خارجه مصر گفت کشورش در حال ساخت یک دموکراسی بر اساس حاکمیت قانون است.

در انفجارهای پیش از انتخابات در عراق، ۱۵ تن کشته شدند


درانفجار دو بمب درعراق در روزسه شنبه، دست کم ۱۵ تن کشته شدند.

انفجارها یک روز پیش از برگزاری انتخابات پارلمانی در بازاری در شهر السعدیه، در حدود ۱۴۰ کیلومتری شمال شرقی بغداد، روی داد.

روز دوشنبه، شورشیان کلانتری ها و گردهمایی های سیاسی در پایتخت و در نواحی شمال شهر را هدف گرفتند و دست کم ۵۰ تن را کشتند.

مسئولیت حملات را کسی برعهده نگرفته است ، اما ستیزه گران سنی به اقدامات مشابه جهت خرابکاری در روند سیاسی متهم شده اند.

تحلیلگران می گویند رای دهندگان احتمالا نمایندگان پارلمان را در راستای خطوط فرقه ای و قومی انتخاب خواهند کرد و انتظار نمی رود هیچ حزب واحدی اکثریت را حائز شود.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد خشونت علیه رهبران سیاسی و کاندیداها در عراق را محکوم کرده است.

او روز دوشنبه در بیانیه ای از رهبران کشور خواست مسلم سازند که هر کسی قادر شود در روند سیاسی شرکت کند.

دادگاه مصر ۲۹ نفر را به زندان محکوم کرد

.

یک دادگاه مصر ۲۹ نفر را به زندان محکوم کرده است. محکوم شدگان طرفداران محمد مرسی رئیس جمهوری برکنارشده توصیف شده اند، که به شورش متهم شده بودند.

دادگاه جنحه شهر نصر در قاهره این احکام را روز سه شنبه در ارتباط با تظاهراتی در اعتراض به برکناری مرسی توسط ارتش در ماه ژوئیه، صادر کرد.

این اقدام یک روز پس از آن صورت گرفت که دادگاهی در جنوب مصر در یک محاکمه گروهی، بیش از ۶۰۰ تن را در ارتباط با خشونت های سال پیش به مرگ محکوم کرد.
احکام این دادگاه قطعی نیست و انتظار می رود مورد استیناف قرار گیرد.

انتقاد لاوروف از تحریم روسیه

وزیر امور خارجه روسیه از تحریم هایی که امریکا و اتحادیه اروپا علیه افراد و شرکت های روسی وضع کرده اند انتقاد کرده است.

به گزارش اسوشیتد پرس، سرگئی لاوروف روز سه شنبه در دیداری با وزیر امور خارجه کوبا در هاوانا، تحریم ها را نامعقول توصیف کرد.

پیشتر در روز سه شنبه، اتحادیه اروپا ۱۵ مقام دیگر روس را به دلیل نقششان در بحران اوکراین، هدف تحریم ها قرار داد.

کوبا نخستین مرحله سفر لاوروف به آمریکای لاتین است. او قرار است از نیکاراگوئه، شیلی و پرو نیز دیدن کند.

نبرد نیروهای یمن با شبه نظامیان القاعده


مقامات امنیتی در یمن می گویند ارتش به حمله عمده ای علیه مخفی گاه ها و قرارگاه های القاعده دست زده و دست کم ۸ شبه نظامی و شورشی مظنون را کشته است.

گزارش اسوشیتد پرس به نقل از مقامات حاکی است سربازان روز سه شنبه با پشتیبانی تانک ها و تسلیحات سنگین، با رزمندگان مظنون القاعده در به زدوخورد پرداختند. ۸ شورشی و ۳ سرباز کشته شدند.

هفته پیش ارتش یمن گفت نیروهایش ۶۰ شورشی مظنون القاعده را کشتند.

حمله عمده دولت با کمک آمریکا و عربستان سعودی در سال ۲۰۱۲، شبه نظامیان القاعده را از شهر های جنوبی یمن بیرون راند، اما آنها همچنان فعال هستند و از مناطق کوهستانی به عنوان پوشش، اغلب با تصویب رهبران قبیله ای، استفاده می کنند.

انتقال میرحسین موسوی به بیمارستان

میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی
وبسایت کلمه - وابسته به مخالفان دولت ایران - از بروز مشکل قلبی و انتقال میرحسین موسوی، یکی از نامزدهای معترض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸، به بیمارستان خبر داد.

این وبسایت می نویسد پزشکان آقای موسوی گفته اند که او چند ماه است، به دلیل ابتلا به نوسان فشار خون و نیاز به انجام آنژیوی قلب، باید فورأ معالجه شود اما مسئولان امنیتی تعلل کردند و او امروز در میان تدابیر امنیتی به بیمارستان منتقل شد.

در گزارش کلمه نام بیمارستانی که گفته می شود آقای موسوی، یکی از رهبران اعتراض های مردمی پس از انتخابات خرداد ۸۸، در آن بستری است ذکر نشده است.


این نخستین باری نیست که آقای موسوی به خاطر بروز عارضه قلبی در بیمارستان بستری می شود. او در شهریور ماه سال گذشته نیز به بیمارستان منتقل شده بود. آقای کروبی نیز از بیماری های متعددی رنج می برد که تاکنون چند بار برای معالجه به بیمارستان منتقل شده است.

آقای موسوی و همسر او زهرا رهنورد، به همراه مهدی کروبی، دیگر نامزد معترض به نتیجه آن انتخابات، از زمستان سال ۸۹ در حصر خانگی هستند و آزادی آنها و دیگر زندانیان سیاسی دستگیر شده در حوداث پس از انتخابات، از خواسته های اصلی فعالان سیاسی و حقوق بشری از رئیس جمهوری جدید ایران است.


حسن روحانی در زمان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۲ وعده تلاش برای رفع حصر داد و اصلاح طلبان حامی وی نیز پس از پیروزی او درخواست های خود در این زمینه را مطرح کردند که با واکنش های تند مقام های امنیتی و قضایی ایران مواجه شد.

آقای روحانی و برخی از اعضای کابینه او در این مورد اظهار نظرهای کرده اند، اما اشاره ای به جزئیات تلاش های احتمالی نکرده اند.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG