لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ ایران ۲۳:۰۸

سرخط خبرها

پشتیباتی از اعتراضات در برزیل کمرنگ می شود


یک نظرسنجی جدید در برزیل نشان می دهد حمایت عمومی از اعتراضات در بزرگترین شهر آن کشور کاهش می یابد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، یک موسسه معتبر نظرسنجی روز پنجشنبه گفت ۵۲ درصد از افرادسئوال شونده می گویند از تظاهرات پشتیبانی می کنند. این رقم در ماه ژوئن سال گذشته،در زمان اوج اعتراضات، ۸۹ درصد بود.

افزایش بهای بلیت اتوبوس و مترو، فساد در دولت، نابسامانی سرویس های عمومی و صرف میلیارد ها دلار هزینه برای میزبانی مسابقات جام جهانی فوتبال ۲۰۱۴، از جمله دلایل اعتراض های سال پیش بود.

نیروهای سوریه زندان حلب را تصرف کردند

فعالان در سوریه می گویند سربازان دولت با پشتیبانی حملات هوائی، محاصره یک ساله شورشیان بر زندانی درشهر حلب را درهم شکسته اند.

گروه ناظر برحقوق بشر درسوریه گفت نیروهای سوری بامداد پنجشنبه وارد مجتمع زندان شدند، و افزود نواحی پیرامون زندان به شدت گلوله باران شد.

شورشیانی که محل را در محاصره داشتند بارها به امید آزاد ساختن زندانیان به آنجا حمله کردند. شمار زندانیان ۳۵۰۰ نفر تخمین زده می شود.

گروه ناظر می گوید بیم آن می رود که نیروهای دولتی برخی از زندانیان را بکشند.

از آغاز درگیری ها در سوریه در مارس ۲۰۱۱ تاکنون، بیش از ۱۵۰ هزار نفر کشته شده اند.

در انفجار بمب در عراق ۹ نفر کشته شدند


در اثر انفجار یک بمب جاسازی شده در یک خودرو و یک حمله انتحاری دیگر در عراق در روز پنجشنبه دست کم ۹ نفر کشته شدند.

گزارش آسوشیتدپرس به نقل از مقام های پلیس حاکی است در نخستین حمله، فرد بمبگذار یک خودروی پر از مواد منفجره را به یک پاسگاه پلیس در شهرک مشهده، در حدود ۳۰ کیلومتری شمال بغداد کوبید که در اثر آن ۳ پلیس و ۲ غیر نظامی کشته و ۱۱ نفر مجروح شدند.

در دومین حادثه، خودرویی که در نزدیکی محل تجمع زائران شیعه در محله منصور در غرب بغداد پارک شده بود منفجر شد؛ ۴ نفر جان سپردند و ۸ نفر نیز مجروح شدند.

حمله افراد مسلح در نیجریه ۲۹ کشته داد


در اثر حمله یک گروه از افراد مسلح به یک روستای دور افتاده در شمال شرقی نیجریه و به آتش کشیدن بخش بزرگی از آن، دست کم ۲۹ نفر کشته شدند.

ساکنان محلی و مقام های نیجریه می گویند در این حمله که روز چهارشنبه صورت گرفت، به بوکوحرام مظنون هستند. این سومین حادثه عمده ای است که در این هفته به بوکوحرام نسبت داده می شود.

در این میان، یک کمیته شورای امنیت سازمان ملل متحد به درخواست نیجریه، برای بررسی وضع تحریم هایی علیه بوکوحرام تشکیل جلسه داده است.

سخنگوی حزب حاکم نیجریه به صدای آمریکا گفت دولت یقین دارد حمایت سازمان ملل را به دست خواهد آورد، و جهان از موضع نیجریه در سرکوب فرقه ای که در جامعه رخنه کرده است و مردم را بی دلیل می کشد، پشتیبانی خواهد کرد.

اگر هیچیک از ۱۵ عضو شورای امنیت اعتراض نکنند، بوکو حرام به ۶۲ گروه و افراد دیگر در فهرست تحریم ها خواهد پیوست.

روز پنجشنبه، گروهی از معلمان نیجریه به نشانه اعتراض به ربوده شدن بیش از ۲۷۰ دختر دانش آمور توسط بوکوحرام به خیابان ها آمدند. بیش از یک ماه است که آنها مفقود هستند.

چندین کشور وعده داده اند از نیجریه در کوشش برای یافتن دختران پشتیبانی کنند. روز چهارشنبه، باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا دستور داد ۸۰ پرسنل نظامی برای کمک به عملیات جستجو به کشورچاد، همسایه نیجریه، اعزام شوند.

ناظران سازمان ملل: ایران فعالان عرب را اعدام نکند

چهار ناظر حقوق بشر سازمان ملل متحد روز چهارشنبه از جمهوری اسلامی ایران خواستند اجرای حکم اعدام دو فعال عرب اهوازی را متوقف کند.

چهار کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه ای با تاکید بر عدم مطابقت این احکام با معیارهای قانونی ایران و قوانین بین المللی گفته اند:«در درجه اول و پیش از هر چیز، مقام های ایران باید اعدام این متهمان را متوقف کنند و امکان محاکمه مجدد آنان را در دادگاهی عادلانه فراهم آورند.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه، علی چبیشاط و سید خالد موسوی، دو فعال فرهنگی و کشاورز اهوازی قرار است روز پنجشنبه اعدام شوند. آن ها در مهر ماه ۱۳۹۱ بازداشت و یک سال بعد به اتهام محاربه، به مرگ محکوم شدند.

به گفته ناظران سازمان ملل هر دو متهم در مدت بازداشت با بدرفتاری و تحمل شلاق تا حد شکنجه روبرو بوده اند. آنها بیش از دوماه نیز در سلول انفرادی بوده اند.

وکیلان و اعضای خانواده این دو فعال عرب از محل نگهداری یا وضعیت پرونده آنها بی اطلاع هستند.

این چهار ناظر حقوق بشر سازمان ملل همچنین گفته اند متهمان تنها بر اساس «اعتراف های تلویزیونی» که در خردادماه سال گذشته از تلویزیون دولتی ایران پخش شد، به اعدام محکوم شده اند.

ناظران می گویند: «زمان بندی پخش و محتوای آن ویدیو، تردیدهای جدی درمورد غیرقانونی بودن این حکم غیرقابل بازگشت به وجود می آورد.»

دو فعال اهوازی همچنین از حق دسترسی به وکیل منتخب خود محروم بوده و خانواده های آنان تهدید شده اند که در صورت درخواست کمک از سازمان ملل، با مجازات و حبس روبرو خواهند شد.

چهار ناظر سازمان ملل که این فراخوان را صادر کرده اند عبارتند از احمد شهید، بازرس ویژه سازمان ملل در امر حقوق بشر در ایران، کریستف هینز بازرس مربوط به مجازات های اعدام، ریتا آیزک، ناظر ویژه سازمان ملل در امور اقلیت ها، و گابریل نال، که بر استقلال قضات و وکیلان نظارت می کند.

پیش از این در دی ماه گذشته نیز حکم اعدام دو فعال عرب دیگر، هادی راشدی و هاشم شعبانی عموری، به اجرا درآمد که با انتقادهای گسترده ای روبرو شد. به گفته مقام های حقوق بشر سازمان ملل، روند دادگاه و محاکمه آنان نیز بر خلاف معیارهای بین المللی بوده است.

سازمان ملل متحد در مورد افزایش صدور و اجرای احکام اعدام به ایران هشدار داده است. این اعدام ها معمولا از طریق حلق آویز کردن اجرا می شود.

بنابر گزارش های سازمان ملل در سال ۲۰۱۳ در ایران دست کم ۵۰۰ نفر اعدام شده اند که ۵۷ مورد آن در ملاء عام بوده است.

نیروهای سوریه به تصرف زندان حلب نزدیک می شوند

گزارش هایی به نقل از رسانه های سوریه و فعالان اوپوزیسیون منتشر شده که می گویند واحد های توپخانه و هواپیماهای نظامی ارتش سوریه با هدف گرفتن مواضع شورشیان، به تصرف زندانی در شهر حلب نزدیک شده اند.

این زندان که حدود ۴ هزار زندانی در آن بسر می برند، در ماه های گذشته صحنه درگیری های سنگینی بین نیروهای دولتی و مخالفان حکومت بشار اسد بوده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه، سانا، گزارش داد واحد های ارتش روز چهارشنبه کنترل کامل شهرکی در نزدیکی زندان مرکزی در حلب را به دست گرفته اند و به سوی مناطق اطراف آن پیش می روند.

مسئول گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه گفت نیروهای اسد در حدود ۵۰۰ متری زندان موضع گرفته اند، گلوله باران سنگین در منطقه ادامه دارد و نیروهای دولتی طی ۲۴ ساعت دست کم ۳۰ بمب بشکه ای در هلیکوپترها پرت کردند.

این گزارش به نقل از یکی از فعالان حاکی است درگیری های سنگین بین نیروهای اسد و مخالفان در تمام روز چهارشنبه ادامه داشت و شورشیان مخالف حکومت دمشق به سرعت در حال عقب نشینی از منطقه هستند.

مجتمع زندان در امتداد بزرگراهی در حدود ۶ کیلومتری شمال حلب قرار گرفته است، شهری که زمانی مرکز بازرگانی سوریه بود و جنگ آنرا به ویرانه ای تبدیل کرده است.

در حملات خشونت بار افغانستان ۲۱ نفر کشته شدند

در پی حملات گروهی از اعضای طالبان به چند ایالت افغانستان در روز چهارشنبه و نیز در اثر انفجار بمب و تیراندازی، ۲۱ نفر کشته شدند.

گزارش آسوشیتدپرس به نقل از مقام های امنیتی حاکی است شورشیان به چندین پاسگاه پلیس در ایالت بدخشان حمله کردند و باعث بروز درگیری مسلحانه ای شدند که موجب مرگ شش پلیس شد.

یک مقام محلی افعانستان گفت نیروهای کمکی به محل اعزام شدند، اما پلیس ناچار شد از منطقه عقب بکشد و از تپه های اطراف با طالبان بجنگد، در حالی که هلیکوپترهای نظامی در آسمان دور می زدند.در مجموع حدود ۱۰ پلیس و پنج شورشی کشته شدند.

سخنگوی فرمانداری لغمان گفت مردان مسلحی که اقدام به پوشیدن برقع - لباس بلند زنانه که سر و صورت و تمامی بدن را می پوشاند - کرده بودند نیز پایگاهی در ناحیه آلینگار در ولایت لغمان را با مسلسل و آر پی جی زیر آتش گرفتند. او گفت به طالبان هم تلفاتی وارد آمد ، اما جزئیاتی ارائه نداد.

طالبان در اطلاعیه ای که برای رسانه ها فرستاد مسئولیت هر دو حمله را بر عهده گرفتند و آنها را بخشی از هجوم بهاری با نام رمز «عملیات خیبر» نامیدند.

در خشونتی دیگر در روز چهارشنبه، یکی بمب انداز انتخاری وارد یک ساختمان اداری در حصارک در ولایت ننگرهار شد، خودش را منفجر کرد ، دو غیر نطامی را کشت و هفت نفر را مجروح کرد.

در همین حال، در انفجار بمبی در بازاری در ناحیه پشتون ُکت در ایالت فاریاب، یک زن جانسپرد و هشت غیر نظامی مجروح شدند.

در ناحیه بگرام در ولایت پروان نیز بمبی که به یک اتوبوس محلی چسبانده شده بود منفجر شد و یک زن را مجروح کرد.

کمک ۳۰۰ میلیون دلاری آمریکا به سودان جنوبی

نه چیزی برای خوردن، نه جایی برای ماندن، و نه سایه ای بر سر - آوارگان جنگ داخلی سودان - عکس از آرشیو

پیش از آغاز به کار کنفرانس اعطاکنندگان کمک های انساندوستانه به سودان جنوبی، که روز سه شنبه در نروژ برگزار شد، رئیس جمهوری آمریکا اعطای کمک این کشور را اعلام کرد.

رئیس جمهوری آمریکا تعهد کرده کمک های انساندوستانه به مبلغ ۳۰۰ میلیون دلار در اختیار کشور سودان جنوبی قرار دهد. چندین ماه جنگ قومی در سودان جنوبی از آن کشور ویرانه ای برجاگذاشته است.

آقای اوباما پیشاپیش کنفرانس اعطاکنندگان کمک های انساندوستانه مالی که امروز در نروژ تشکیل شد، گفت ایالات متحده ۳۰۰ میلیون دلار در اختیار سودان قرار می دهد.

سازمان ملل گزارش کرده که هم اینک بیش از ۳۰۰ هزار آواره سودان جنوبی در کشورهای اتیوپی، اوگاندا سودان و کنیا به سر می برند. این تعداد علاوه بر بیش از یک میلیون نفری است که در داخل کشور آواره شده اند.

خشونت ها در سودان از آذرماه گذشته و در پی جنگ قدرت میان سلوا کی یر مایاردیت رئیس جمهوری و رایک ماچار، معاون پیشین وی آغاز شد، و دامنه آن قبایل طرفدار آنها را گرفت. این دو اوایل ماه جاری میلادی توافق آتش بس را امضا کردند.

افزایش خشونت ها در لیبی قیمت نفت را بالا برد


در پی تهدید افزایش خشونت ها در لیبی، قیمت هر بشکه نفت روز سه شنبه از مرز ۱۰۲ دلار گذشت.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، در حالی که خشونت ها در لیبی توانایی آن کشور را در افزایش صادرات نفت خام زیر سئوال برده است، قیمت پایه نفت خام در آمریکا برای تحویل در ماه ژوئیه در بازار بورس نیویورک ۱۸ سنت بالا رفت و به بشکه ای ۱۰۲ دلار و ۲۹ سنت رسید.

قیام یک افسر پیشین شورشی در میان اسلامگرایان حاکم بر سیاست های لیبی شکاف انداخته و خطر براه افتادن جنگی تمام عیار برای کسب قدرت را افزایش داده است.

لیبی بزرگترین ذخایر شناخته شده نفت خام در آفریقا را دارد و از فروشندگان عمده نفت خام به پالایشگاه های اروپا بود، اما از زمان سرنگونی معمر قذافی در سال ۲۰۱۱، در تلاش بوده است وضعیت تولید و صادرات نفت خود را تثبیت کند.

هروئین قاچاق در محموله کشمش ایرانی در هلند


پلیس هلند از کشف حدود ۷۷۰ کیلوگرم هروئین، که داخل یک محموله کشمش ایرانی جاسازی و هفته گذشته به آن کشور قاچاق شده بود، خبر داد.

روزنامه نیویورک تایمز به نقل از مقام های پلیس هلند نوشت، این محموله قاچاق که ارزش آن حدود ۲۳ میلیون دلار است، روز پنجشنبه پس از آن که از بندر روتردام به هاگستاین منتقل شده بود، توسط ماموران ضبط و دو نفر نیز در این رابطه دستگیر شدند.

ایران یکی از مسیرهای اصلی ترانزیت هروئین افغانستان است؛ همچنین، پس از ترکیه و آمریکا، سومین صادرکننده بزرگ کشمش در جهان است.

در حمله موشکی در سوریه ۱۳ تن کشته شدند


در اثر برخورد یک موشک به یک شهر تحت کنترل شورشیان مخالف دولت سوریه، ۱۳ نفر که همگی اعضای یک خانواده بودند، جان سپردند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از فعالان ناظر بر تحولات سوریه، این موشک شامگاه دوشنبه زمانی که اکثر مردم در خانه هایشان در خواب بودند، در شهر مارع در شمال سوریه فرود آمد.

گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه گفت در حمله هوایی به شهر اعزاز در بامداد سه شنبه نیز ۹ تن کشته شدند.

گروه های طرفدار حقوق بشر و فعالان محلی می گویند نیروهای ارتش سوریه اغلب با بمب هایی که نمی توانند بدرستی هدف گیری شوند، به حملات بی محابا در نواحی زیر کنترل شورشیان دست می زنند و مرگ غیر نظامیان را موجب می شوند.

سازمان جهانی کار: ۱۵۰ میلیارد دلار سود سالانه کار اجباری

یک گزارش جدید می گوید سود ناشی از فعالیت های غیرقانونی کار اجباری سالانه ۱۵۰ میلیارد دلار است.

سازمان جهانی کار در ژنو طی گزارشی اعلام کرد سوء استفاده جنسی تجاری حدود ۱۰۰ میلیارد دلار این مبلغ را تشکیل می دهد و ۵۰ میلیارد دلار دیگر ناشی از سوءاستفاده های اقتصادی کار اجباری است که در کارهای خانگی، یا بخش های کشاورزی، راه و ساختمان، صنایع تولیدی، معادن و شرکت های آب و برق، گاز و تلفن صورت می گیرد.

این گزارش می گوید در آسیا و اقیانوسیه میزان سود ناشی از این تجارت غیرقانونی از دیگر مناطق به خاطر بالا بودن تعداد قربانیان بیشتر است.

بمبگذاری در یک محله مسیحی نشین در نیجریه

صحنه انفجار روز یکشنبه در شهر کینو - نیجریه، ۱۸ مه ۲۰۱۴
در شهر کینو در شمال نیجریه، یک بمبگذار انتحاری، خودرویی پر از مواد منفجره را در یک محله مسیحی نشین به آتش کشید و موجب مرگ دستکم ۴ نفر شد.

پلیس می گوید در خیابانی که انفجار رخ داد، تعدادی رستوران و مشروب فروشی قرار دارد.

فرد یا گروهی مسئولیت انفجار امروز را بر عهده نگرفته، اما ظن آن می رود که گروه اسلامگرای بوکوحرام در آن دست داشته است.

هنوز ۲۷۶ دختر دانش آموز در گروگان گروه بوکوحرام هستند. گودلاک جاناتان، رییس جمهوری نیجریه و رهبران چند کشور دیگر غرب آفریقا روز شنبه در پاریس با رئیس جمهوری فرانسه در مورد برخورد با بوکوحرام رایزنی کردند.

قیمت هر بشکه نفت خام به ۱۱۰ دلار رسید

قیمت هر بشکه نفت خام برنت روز دوشنبه به ۱۱۰ دلار افزایش یافت.

به گزارش رویترز، تجدید نگرانی ها در مورد کاهش تولید نفت لیبی در اثر افزایش خشونت ها در طرابلس از دلایل افزایش قیمت نفت بوده است.

یکی دیگر از عوامل افزایش قیمت نفت آماری است که نشان می دهد ساخت مسکن در آمریکا طی ماه آوریل رشد داشته است.

بازار نفت همچنین نگران آن است که ایران و قدرت های جهانی به توافق جامع اتمی نرسند. توافق اولیه اتمی که ماه گذشته بدست آمد و مدت آن شش ماه اعلام شده به ایران اجازه داد صادرات نفت خود را افزایش دهد.

رئیس جمهور کره جنوبی گارد دریایی را منحل می کند

رئیس جمهوری کره جنوبی در نطقی تلویزیونی از سانحه غرق شدن کشتی مسافری و اقدامات کمک رسانی پس از آن در ۱۶ آوریل عذرخواهی کرد.

پارک گیون های روز دوشنبه گفت او از پارلمان می خواهد که گارد دریایی را منحل کند و وظایف آن را به مرکز پلیس ملی و یک آژانس جدیدی که تشکیل می شود منتقل کند.

رئیس جمهوری کره جنوبی برای اولین بار گفت مسئولیت شکست اقدامات کمک رسانی به آن سانحه را بر عهده می گیرد.

تاکنون اجساد ۲۸۶ مسافر پیدا شده و ۱۸ نفر هنوز ناپدید هستند. ۳۳۹ نفر از مسافران دانش آموز بودند.

جنرال موتورز به پرداخت ۳۵ ميليون دلار جريمه محکوم شد

مقامات شرکت جنرال موتورز آمریکا، روز جمعه ۲۶ ارديبهشت (۱۶ مه)، اعلام کردند که در توافقی بر سر نتيجه تحقیقات وزارت حمل و نقل ایالات متحده در مورد برطرف کردن اشکالات سوئیچ استارت برخی از خودروها، این شرکت قبول کرده است ۳۵ ميليون دلار غرامت بپردازد.

اداره ايمنی ترافيک بزرگراه ها، وابسته به وزارت حمل و نقل ایالات متحده، طی بيانيه ای گفت، به عنوان بخشی از اين توافق، جنرال موتورز پذيرفت تا در «الزامات نظارتی بی سابقه ای»، از جمله اطلاع رسانی به مقامات حمل و نقل فدرال در مورد هرگونه تغییر در برنامه های این شرکت برای تکمیل قطعات تعمیر تا ۱۲ مهرماه ۱۳۹۳ (۴ اکتبر ۲۰۱۴) اکتبر، شرکت کند.

غرق یک کشتی مسافربری در بنگلادش

بستگان مسافران در انتظار شنیدن خبر سلامتی خویشان خود درساحل جمع شده اند - منشیگنج، بنگلادش، ۱۵ مه ۲۰۱۴
روز شنبه با پیدا شدن شمار دیگری از اجساد در آبهای نزدیک به پایتخت، مقامات بنگلادش شمار قربانیان قایق واژگون شده آن کشور را دستکم ۴۰ نفر اعلام کردند.

قایق بنگلادشی با ۲۰۰ نفر که شماری از آنان کودکان خردسال بودند، روز پنجشنبه در نزدیکی پایتخت واژگون شد.

یکی از فرمانداران محلی گفت کشتی غرق شده از شریاتپور عازم داکا بود.

در بنگلادش با توجه به عدم رعایت استانداردهای ایمنی کشتی های مسافربری، همه ساله موارد زیادی از غرق کشتی های فاقد ضوابط ایمنی یا کشتی ها و قایق های حامل مسافران بیش از ظرفیت تعیین شده رخ می دهد.

احتمال ارجاع پرونده بوکو حرام به شورای امنیت

رسانه ها می گویند احتمال می رود نیجریه گروه بوکو حرام را برای تحریم به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارجاع کند.

رویترز بنقل از یک منبع دیپلماتیک در پاریس می گوید نیجریه با اصل تدوین قطعنامه ای در شورای امنیت برای وضع تحریم هایی بر بوکوحرام موافقت کرده است.

او روز شنبه گفت نیجریه، عضو فعلی شورای امنیت، نخست ناچار خواهد بود چنین اقدامی را پیش از آن که بتواند بررسی شود درخواست کند.

تا امروز، دولت نیجریه مایل نبوده است از سازمان ملل متحد در نبرد با بوکو حرام درخواست کمک کند.

نتایح انتخابات پارلمانی عراق اعلام می شود

کمیسیون انتخابات عراق می گوید نتایج انتخابات پارلمانی ماه پیش، یکشنبه یا دوشنبه اعلام خواهد شد.

رای گیری ۳۰ آوریل نخستین انتخابات عمومی درعراق از زمان خروج سربازان آمریکایی در سال ۲۰۱۱ پس از بیش از هشت سال جنگ بود.

مسئولان کمیسیون می گویند حدود ۶۰ درصد ۲۲ میلیون رای دهنده واجد شرایط در انتخابات شرکت کردند.

در انفجار بمب در عراق ۵ تن کشته شدند


در انفجار بمبی در بازاری در شمال پایتخت عراق، پنج تن کشته شدند.

گزارش اسوشیتد پرس بنقل از مقامات پلیس حاکی است بمب روز شنبه در شهر طارمیه، در ۵۰ کیلومتری غرب بغداد، منفجر شد، ۱۴ نفر را نیز مجروح کرد و خساراتی به چند مغازه وارد آورد.

عراق از آوریل ۲۰۱۳ شاهد افزایش خشونت بوده است. سازمان ملل متحد می گوید در این سال ۸۸۶۸ تن کشته شدند.

ترور دادستان خرمشهر با اسلحه شکاری

رئیس کل دادگستری استان خوزستان از سوء قصد به جان دادستان شهرستان خرمشهر در اهواز خبر داد.

محمدباقر الفت به خبرگزاری مهر گفت که صبح شنبه ۲۷ اردیبهشت ماه، علیرضا باوی دادستان شهرستان خرمشهر در اهواز مورد سوء قصد افراد ناشناس قرار گرفت.

به گفته او، سوء قصد به وسیله اسلحه شکاری از نوع ساچمه ای صورت گرفته و ساچمه های متعددی به سر و صورت وی اصابت کرده است.

هنوز انگیزه افراد مسلح از ترور دادستان خرمشهر مشخص نشده است. باوی هم اکنون در یکی از بیمارستان های اهواز بستری است و گفته می شود شرایط جسمانی وی نگران کننده نیست.

ثبت ۴ اثر ایرانی در فهرست آسیایی حافظه جهانی یونسکو

چهار اثر جدید از ایران در فهرست آسیا-اقیانوسیه برنامه حافظه جهانی یونسکو به ثبت رسید .

در ششمین نشست کمیته منطقه ای آسیا و اقیانوسیه برنامه حافظه جهانی یونسکو که از تاریخ ۲۳ تا ۲۵ اردیبهشت در شهر کوانگجو چین برگزار شد، ۱۶ اثر جدید در فهرست منطقه ای این برنامه به ثبت رسید.

در بین این آثار، کتاب مسالک الممالک (در حوزه جغرافیا) از موزه ملی ایران، کتاب وندیداد ( بخشی از کتاب مقدس زرتشتیان) از کتابخانه دانشگاه تهران ، مجموعه اسناد و تصاویر کربلا از وزارت امور خارجه و مجموعه مستند جان مرجان (در خصوص خلیج فارس و اکوسیستم های موجود در آن) از آرشیو تلویزیون ایران در فهرست آسیا و اقیانوسیه برنامه حافظه جهانی یونسکو ثبت شد.

تاکید کامرون بر انتشار گزارش تحقیق جنگ عراق

نخست وزیر بریتانیا می گوید گزارش تحقیقات در باره جنگ عراق باید تا پایان ۲۰۱۴، یعنی ۵ سال پس از آغاز تحقیقات، منتشر شود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دیوید کامرون روز جمعه به شبکه اسکای نیوز گفت این تاخیر ناراحت کننده است و مردم می خواهند از نتایج تحقیقاتی که صورت گرفته آگاه شوند.

این تحقیقات برای بررسی اشتباهاتی که قبل و بعد از حمله به عراق در سال ۲۰۰۳ صورت گرفته است، آغاز شد. اما بحث و مذاکره در باره گنجاندن اسناد و مطالب محرمانه، از جمله مکالمات بین تونی بلر نخست وزیر وقت و جرج بوش رییس جمهوری پیشین آمریکا، انتشار گزارش این تحقیق را به تاخیر انداخت.

روز جمعه، کمیته امور عمومی مجلس عوام بریتانیا گفت تاخیر طولانی «بسیار جدی» است.

حمله موشکی به حلب ۱۳ نفر را کشت

در اثر برخورد یک موشک به ناحیه تحت کنترل نیروهای دولتی سوریه در شهر حلب، ۱۳ نفر کشته و ۱۷ نفر نیز مجروح شدند.

گزارش آسوشیتدپرس به نقل از خبرگزاری سانا حاکی است حمله به محله اشرفیه در روز جمعه اتفاق افتاد و آن خبرگزاری کسانی که «تروریست» خواند را مسئول دانست.

یک گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه گفته است در جریان این حمله ۱۰ نفر، از جمله ۳ کودک کشته شدند.

روز جمعه همچنین یک بمب جاسازی شده در خودرویی در خارج از یک ساختمان مسجد در شهر بنش روی داد. ناظران حقوق بشر در سوریه گفتند انفجار در حالی رخ داد که مردم برای برگزاری نماز جمعه در مسجد جمع شده بودند.

کمیته هماهنگی محلی گفت در اثر انفجار چند نفر جان سپردند و ده ها تن مجروح شدند.

در این میان، نیروهای دولتی به گلوله باران مناطق تحت کنترل مخالفان دولت در اطراف دمشق ادامه دادند.

لغو سفر رئیس جمهوری نیجریه به استان بورنو


گودلاک جاناتان رئیس جمهوری نیجریه دیدارخود را از ناحیه ای را که در آنجا ستیزه گران اسلامی ماه گذشته بیش از ۲۰۰ دختر دانش آموز را ربودند، لغو کرده است.

مقامات نیجریه روز جمعه گفتند به دلیل ملاحظات امنیتی، جاناتان قادر نیست به روستای چیبوک در استان بورنو سفر کند.

ربودن جمعی از دختران در روز ۱۴ آوریل توسط گروه بوکو حرام خشم جهانیان را برانگیخته و دولت نیجریه متهم شده است که برای بازگرداندن آنها تلاش کافی نمی کند. دولت گفته است تمام گزینه ها را برای بازگرداندن دختران و حفظ امنیت جانی آنها بررسی می کند.

پرزیدنت جاناتان اینک قصد دارد در نشست امنیت منطقه ای، که قرار است فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه روز شنبه در پاریس تشکیل دهد، شرکت کند.

اولاند گفت هدف از نشست این است که در باره راهبرد های جدید برای مقابله با تهدید امنیتی بوکو حرام و دیگر گروه های تروریست در غرب و مرکز آفریقا بحث شود.

رهبر بوکوحرام گفته است تا شبه نظامیان زندانی گروه آزاد نشوند، دختران ربوده شده رها نخواهند شد.

در دو انفجار در نایروبی ۱۰ تن کشته شدند

در دو انفجار در یک ناحیه تجارتی در نایروبی پایتخت کنیا در روز جمعه، دست کم ۱۰ تن جان سپردند و بیش از ۷۰ نفر مجروح شدند.

مقام های کنیایی می گویند نخستین انفجار در یک مینی بوس و انفجار دوم در داخل یک بازار رخ داد.

انفجارها پس از آن روی می دهد که آمریکا و بریتانیا به شهروندان خود در کنیا، در باره حملات احتمالی هشدار دادند.

در مورد علت حادثه گزارشی منتشر نشده و هنوز کسی نیز مسئولیت آن را به عهده نگرفته است.با این حال، به دلیل نزدیکی کنیا به سومالی، پایگاه گروه الشباب مرتبط با القاعده، بر نگرانی های امنیتی در کشور افزوده شده است.

آغاز موج تظاهرات ضد دولتی در برزیل

در پیشاپیش برگزاری مسابقات جام جهانی فوتبال در برزیل درماه آینده، معترضین روز پنجشنبه موجی از تظاهرات در سراسر کشور براه انداختند، و برای جلب توجه دولت به نیازهای مسکن و آموزش، لاستیک های اتومبیل را آتش زدند و بزرگراه ها را بستند.

به گزارش آسوشیتد پرس، در سائوپولو، بزرگترین شهر برزیل، تظاهرات کنندگان دو جاده اصلی را بستند و صدها نفر در نزدیکی یکی از استادیوم هایی که برای مسابقات فوتبال ساخته شده است، دست به اعتراض زدند.

حدود ۱۵۰۰ نفر پرچم های سرخ و پرچم های برزیل را تکان می دادند. دود سیاهی که از لاستیک های مشتعل بر می خاست، فضا را پر کرده بود. ده ها پلیس ضد شورش محل اصلی ورود به استادیوم را بستند.

انتظار می رفت بزرگترین تظاهرات در سائو پولو که ۱۱ میلیون جمعیت دارد و میزبان نخستین مسابقه جام جهانی در ۱۵ ژوئن خواهد بود، و در ریو دو ژانیرو، که مسابقه نهایی در ماه ژوئیه در آنجا برگزار خواهد شد، برپا شود.

گروه ها همچنین قصد دارند تظاهرات ضد دولتی در شهرهای دیگری که میزبان رقابت های جام جهانی هستند، برپا کنند.

بسیاری از مردم برزیل از مصرف میلیارد ها دلار برای برعهده گرفتن میزبانی جام جهانی خشمگین هستند. معترضین گفته اند دولت باید هزینه ها را بر بهبود سیستم های درمانی، آموزشی ، امنیتی و زیر بنایی متمرکز کند.

در انفجار بمب در پاکستان ۱۵ نفر مجروج شدند


در انفجار بمبی در خارج از رستورانی در نزدیکی اسلام آباد پایتخت پاکستان، دست کم ۱۵ نفر مجروح شدند.

گزارش آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام پلیس حاکی است بمب که به یک موتور سیکلت وصل شده بود، غروب پنجشنبه در راولپندی منفجر شد.

او گفت تمام مجروحین به یک بیماستان دولتی منتقل شدند، و از اظهار نظر در این باره که چه کسی ممکن است مسئول باشد خودداری کرد.

پاکستان در سالهای اخیر شاهد صدها انفجار بمب و تیراندازی بوده و اکثرا ستیزه گران محلی مسئول حملات شناخته می شوند. جدید ترین حادثه زمانی روی می دهد که مقامات سعی دارند از طریق مذاکره با طالبان پاکستانی صلح کنند.

سردبیر نیویورک تایمز اخراج شد

روزنامه نیویورک تایمز با اعلام ناگهانی خبر برکناری جیل ابرامسون سردبیر آن نشریه اعلام کرد فرد دیگری به نام دین باکت جایگزین وی شده است.

دین باکت نخستین آفریقایی تباری است که به سمت سردبیری روزنامه نیویورک تایمز منصوب شده است.

آرتور سالزبرگر، ناشر روزنامه گفت اخراج جیل ابرامسون به دلیل اختلاف درباره مدیریت اتاق خبر بوده است.

خانم ابرامسون نخستین زنی است که در مقام مدیریت نیویورک تایمز منصوب شده بود و خبر اخراج او کارکنان اتاق خبر این روزنامه را شوکه کرد.

در خشونت های عراق ۲۱ نفر کشته شدند

انفجار بمب و تیراندازی در پایتخت عراق در روز پنجشنبه، ده ها کشته و مجروح بر جا گذاشته است.

گزارش آسوشیتدپرس به نقل از پلیس عراق حاکی است در نخستین حادثه یک خودروی بمب گذاری شده در پارکینگی در محله کراده منفجر شد که در نتیجه آن ۴ غیرنظامی کشته و ۳ افسر پلیس مجروح شدند.

دقایقی بعد، یک بمبگذار انتحاری وارد یک اداره وابسته به وزارت آموزش عالی عراق شد و خود را منفجر کرد. ۲ افسر پلیس و ۲ غیرنظامی جان خود را از دست دادند و ۱۲ نفر هم مجروح شدند.

پیش از نیمه شب، در حادثه ای جداگانه یک بمب جاسازی شده در یک خودرو، نزدیک بازاری در محله شیعه نشین صدر منفجر شد و ۵ کشته و ۱۵ مجروح برجا گذاشت.

همزمان مسئولان پلیس گفته اند مردان مسلح به خانه یک رزمنده سنی ضدالقاعده در شهر یوسفیه، در ۲۰ کیلومتری جنوب بغداد، حمله کردند و او را به همراه همسر، فرزند، خواهر و یکی از بستگانش کشتند.

مسئولیت حملات روز پنجشنبه را هنوز کسی بر عهده نگرفته است.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG