لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۸ ایران ۰۰:۳۸

سرخط خبرها

در انفجارهای افغانستان ۵ نفر کشته شدند

در سلسله حملاتی در سراسر افغانستان در روز چهارشنبه دست کم ۵ نفر کشته شدند.

گزارش آسوشیتدپرس به نقل از مقامات پلیس حاکی است مرگبارترین حمله زمانی روی داد که ۵ مهاجم مجهز به جلیقه های انتحاری به یک پست ژاندارمری در جنوب کشور حمله کردند. سه ژاندارم و تمام مهاجمان کشته شدند.

در کابل، در اثر انفجار یک بمب مغناطیسی که به یک خودروی نظامی متصل شده بود، یک سرباز کشته شد و یک زن و یک کودک مجروح شدند. طالبان مسئولیت حملات را بر عهده گرفت.

در ایالت غزنی، در فرود آمدن راکتی در یک محله مسکونی ، یک زن جان خود را از دست داد و یک کودک مجروح شد.

در این میان، روز چهارشنبه کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفت نتایج نهایی نخستین دور انتخابات ریاست جمهوری را روز پنجشنبه اعلام خواهد کرد.

نتایج مقدماتی که روز ۲۶ آوریل منتشر شد به دور دوم رای گیری بین عبداله عبداله و اشرف غنی احمدزی اشاره داشت.

روستاییان نیجریه گروه های مراقب تشکیل دادند


روستاییان ساکن منطقه ای در نیجریه که بوکوحرام در آنجا فعالیت می کند، ده ها سیتزه گر و شبه نظامی اسلامگرای افراطی را به ظن برنامه ریزی برای حملات جدید کشته یا بازداشت کرده اند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از منابع محلی و یک مقام امنیتی، ساکنان ایالت های شمال نیجریه برای ایستادگی در برابر شورشیانی که بیش از ۲۷۰ دختر دانش آموز را ربوده اند، گروه های مراقب در بخش های گوناگون تشکیل داده اند.

ساکنان روستایی در حدود ۲۵۰ کیلومتری مرکز ایالت بورنو گفتند آنها رشته کارها را به دست گرفته اند زیرا ارتش نیجریه قادر نیست حملات بوکوحرام را متوقف کند.

در گزارش ها گفته می شود بامداد سه شنبه، مردم محل پس از آن که شنیدند حمله ای فوری در جریان است، به دو کامیون حامل مردان مسلح حمله ور شدند و ده ها نفر را کشتند و دست کم ۱۰ نفر را هم بازداشت کردند.

یک مقام محلی گفت با تشکیل گروه های مراقب، برای شورشیان غیر ممکن خواهد بود بتوانند به حملات موفقیت آمیزی دست بزنند.

در این میان، گفته می شود آمریکا و بریتانیا در حال حاضر در تلاش هایی که برای یافتن دختران دانش آموز در جریان است، حضوری فعال دارند. هواپیماهای شناسایی آمریکا نیز در جستجوی دختران مفقود شده بر فراز نیجریه گشت می زنند.

اریک هولدر دادستان کل ایالات متحدهآمریکا به آسوشیتدپرس گفت ماموران اف بی آی و تیمی که در مذاکره با گروگانگیرها تخصص دارد، در نیجریه بسر می برد و با همتایان خود در کشور کار می کنند.

یک مقام نیجریه ای گفته است تمام گزینه ها قابل مطرح هستند، از جمله مذاکره یا احتمالا عملیات نظامی با کمک از خارج.

اقدامات چین در منطقه مورد مناقشه با فیلیپین

فیلیپین می گوید به نظر می رسد چین آماده ساخت یک پایگاه نظامی یا باند فرودگاه روی یک تپه دریایی در منطقه ای از دریای جنوب چین می شود که هم مانیل و هم پکن ادعای مالکیت آن را دارند.

وزارت امورخارجه فیلیپین گفت تصاویر ماهواره ای نشان می دهد که پکن مقدار زیادی خاک و مواد دیگر به تپه جانسون منتقل کرده تا مساحت آن را افزایش دهد.

مانیل می گوید ادعای مالکیت چین بر این مناطق ناقض مقررات رفتاری منطقه ای است و هفته گذشته شکایتی را در جلسه کشورهای اتحادیه کشورهای جنوب شرقی آسیا، آسه آن، مطرح کرد.

این تازه ترین اقدام چین برای کنترل تدریجی مناطق دریایی مورد مناقشه با همسایگان خود است.

دعوت سعود الفیصل از ظریف برای سفر به عربستان


وزیر امور خارجه عربستان سعودی روز سه شنبه اعلم کرد که از همتای ایرانی خود برای دیدار از آن کشور دعوت کرده است.

دعوت سعود الفیصل از محمدجواد ظریف می تواند نشانه ای بر تمایل ریاض برای بهبود روابط با ایران تلقی شود، که بر سر بحران شوریه و نیز پس از توافق اولیه هسته ای ایران و غرب، روابط دو کشور به سردی گراییده است.

ریاض از حامیان اصلی مخالفان دمشق است، در حالی که تهران از بشار اسد رییس دولت حاکم بر سوریه حمایت می کند.

سعود الفیصل در ریاض گفت سفر احتمالی همتای ایرانی اش هنوز قطعی نیست اما عربستان سعودی هر زمانی که ظریف قصد سفر به آن کشور را بکند، به وی خوشامد خواهد گفت.

آقای ظریف در مقام وزیر امور خارجه ایران به اکثر کشورهای عرب حوزه خلیج فارس، از جمله کویت، قطر، عمان و امارات متحده عربی سفر کرده است.

شناسایی دومین فرد مبتلا به مرس در آمریکا


یک شهروند آمریکایی دیگر که از عربستان به آمریکا بازگشته است، به ویروس مرگبار کرونا یا مرس (MERS) مبتلا شده است.

این فرد یک بهیار آمریکایی است و در عربستان از مبتلایان به همین ویروس مراقبت می کرد که در بازگشت، از جده به لندن و سپس به ایالات فلوریدا سفر کرده است. مرس یا سندروم تنفسی خاورمیانه ای نخستین بار در عربستان سعودی مشاهده شد.

ان شوکات یکی از مقام های مرکز آمریکایی مهار و پیشگیری بیماری ها می گوید واشنگتن در همکاری با جامعه بین المللی و به منظور پیشگیری از شیوع این بیماری، در حال شناسایی و آزمایش افرادی است که با فرد مبتلا به مرس همسفر یا در تماس بوده اند.

وی می گوید «این خیلی مهم است که همه کشورهای جهان برای مهار چنین تهدیدی همکاری کنند. خطر به اندازه یک پرواز هواپیما با ما فاصله دارد و همکاری بیشتر سبب می شود سریع تر بتوانیم از شیوع آن جلوگیری کنیم.»

به گفته مقام های بهداشتی آمریکا، فرد مبتلا به ویروس مرس هم اکنون در بیمارستانی در ارولاندو در قرنطینه است و در شرایط مطلوبی بسر می برد.

تاکید دانمارک بر خروج کامل تسلیحات شیمیایی سوریه


دانمارک که یکی از دو کشتی تعیین شده برای خروج تسلیحات شیمیایی سوریه را تامین کرده است، روز سه شنبه از دمشق خواست به روند خارج کردن سلاح های شیمیایی خود از آن کشور شتاب بیشتری بدهد.

مارتین لیدگارد وزیر امور خارجه دانمارک که در عرشه کشتی صحبت می کرد، با بیان این که قرار نیست این کشتی ها پس از مهلت تعیین شده ۳۰ ژوئن در دریا باقی بمانند گفت: تا کنون ۹۲ درصد تسلیحات شیمیایی سوریه جمع آوری شده که کافی نیست.

وی در ادامه گفت برای بیرون بردن ۸ درصد باقیمانده از هیچ کوششی فروگذار نخواهد شد.

کشتی دانمارکی ارک فوتورا و کشتی نروژی ام وی تایکو در آب های بین المللی در نزدیک ساحل قبرس لنگر انداخته اند و در انتظار هستند برای بار کردن آخرین ۸ درصد سلاح های شیمیایی سوریه، به بندر لاذقیه بروند.

آمریکا: چین بگذارد بازار ارزش یوان را تعیین کند

جک لو وزیر خزانه داری ایالات متحده آمریکا
وزیر خزانه داری ایالات متحده آمریکا از چین خواسته است تا اجازه دهد بازار نقش بیشتری در تعیین ارزش یوان، واحد پول آن کشور، ایفا کند.

جک لو می گوید این امر موجب رشد داخلی متوازن تر و افزایش بازرگانی جهانی می شود، ضمن آن که کشور را به سوی یک سیاست شفاف در باره نرخ ارز سوق می دهد.

آقای لو برای دیدار و گفتگو با مقام های چینی از جمله نخست وزیر آن کشور، به پکن سفر کرده است.

پکن در ماه مارس اعلام کرد ارزش یوآن را شناور نگه خواهد داشت، اما وزیر خزانه داری آمریکا می گوید ارزش یوآن همچنان پایین نگه داشته شده است.

پایین نگهداشتن ارزش یوآن سبب می شود تولیدات چین در ایالات متحده آمریکا ارزان تر و تولیدات آمریکا در چین گران تر عرضه شود که این به سود صادرات چین است.

انفحار چند بمب در عراق ده ها کشته برجا گذاشت


در اثر انفجار چند بمب در محله های شیعه نشین پایتخت عراق در روز سه شنبه، دست کم ۲۵ نفر کشته و بیش از ۷۰ نفر مجروح شدند.

انفجار ۸ بمب در شهرک صدر و در مرکز بغداد، موجب آتش گرفتن خودروها، آسیب دیدن ساختمان های اطراف شد.

سازمان ملل متحد می گوید در سال جاری دست کم ۳۵۰۰ غیر نظامی و اعضای نیروهای امنیتی عراق کشته شده اند.

اخضر ابراهیمی از میانجیگری سوریه استعفا داد


اخضر ابراهیمی میانجی سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در جنگ سوریه استعفا داده است.

وزیر سابق امور خارجه الجزایر نزدیک دو سال در تلاش بوده است یک راه حل دیپلماتیک برای پایان دادن به سه سال جنگ در سوریه پیدا کند.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد می گوید استعفای ابراهیمی را قبول کرده است و او روز ۳۱ ماه مه مقامش را ترک می کند.

بان ابراهیمی را یکی از «برجسته ترین دیپلمات های جهان» نامید و گفت او با ناهنجاری های تقریبا غیر ممکن روبرو بوده است، با ملت سوریه، منطقه خاورمیانه و جامعه بین المللی گسترده تر که در رویکردهای خود برای پایان دادن به جنگ گرفتار چند دستگی بوده اند.

ابراهیمی که ۸۰ سال دارد، در دو دهه گذشته بعنوان مشاور ویژه سازمان ملل متحد در چندین مساله خدمت کرده است و از اکتبر ۲۰۰۱ تا دسامبر ۲۰۰۴ نماینده ویژه سازمان در افغانستان بود.

آغاز عملیات آمریکا برای یافتن دختران نیجریه ای

آمریکا برای کمک به تلاش ها برای یافتن دختران دانش آموز ربوده شده به دست گروه شورشی بوکوحرام، هواپیمای تجسسی خود را بر فراز نیجریه به پرواز در آورد.

بیش از ۲۰۰ دختر دانش آموز نیجریه ای ماه گذشته میلادی گروگان گرفته شدند و هنوز ناپدید هستند.

یک مقام ارشد دولت باراک اوباما روز دوشنبه گفت آمریکا تصاویر ماهواره ای تجاری خود را نیز با مقامات نیجریه سهیم شده است.

جی کارنی، سخگوی کاخ سفید روز دوشنبه گفت آمریکا از نیجریه حمایت اطلاعاتی، تجسسی و شناسایی می کند.

استعفای مجری برنامه در مقابل دوربین صدا و سیما

مجری یک برنامه مذهبی در تلویزیون ایران، در اقدامی کم سابقه، در مقابل دوربین برنامه زنده استعفا داد.

به گزارش مهر، نجم‌الدین شریعتی مجری برنامه «سمت خدا» روز ۲۲ اردیبهشت‌ در حالیکه برنامه به طور زنده در پخش میشد، در اعتراض به برکناری تهیه کننده برنامه از کار کناره گیری کرد.

پیش از آن، روابط عمومی شبکه ۳ سیما، برکناری تهیه کننده برنامه را رد کرده بود. ۳۰ دقیقه بعد در حالیکه برنامه به طور زنده پخش میشد، مجری برنامه گفت: «من همین جا اعلام می‌کنم تهیه کننده ما را از این برنامه برداشته‌اند و تا وقتی که او نیاید من هم دیگر به این برنامه نمی‌آیم.»

جالب اینکه یک روحانی که به عنوان کارشناس در برنامه حضور داشت هم با اشاره به تنش بین مسئولان صدا و سیما و تهیه کننده برنامه گفت: «اگر تهیه کننده و مجری برنامه برنگردد، ما کارشناس‌ها هم دیگر به این برنامه نخواهیم آمد.»

نخست وزیر سابق اسرائیل به حبس محکوم شد

دادگاهی در اسرائیل اهود اولمرت، نخست وزیر سابق این کشور را به اتهام دریافت رشوه در زمانی که شهردار اورشلیم بود به ۶ سال حبس محکوم کرد.

آقای اولمرت روز سه شنبه به دادگاه رفته بود تا رای دادگاه را بشنود و خواستار تجدید نظر در رای محکومیت و مجازات خود شود.

وکیل نخست وزیر سابق اسرائیل می گوید آقای اولمرت بی گناه است و رشوه دریافت نکرده است.

دادگاه ۳۱ مارس در حکمی او را به اتهام دریافت رشوه گناهکار شناخته بود.

گروگانگیرها سفیر اردن در لیبی را آزاد کردند

سفیر اردن در لیبی یک ماه پس از آنکه در طرابلس گروگان گرفته شد، آزاد شد.

ناصر جوده، وزیر امورخارجه اردن روز سه شنبه گفت فواز العطيان در شرایط سلامتی خوبی است و به اردن باز می گردد.

مردان مسلح ۱۵ آوریل به کاروان خودروی حامل سفیر در نزدیکی سفارت اردن حمله کردند. راننده او در آن حمله مجروح شد.

گروگانگیران در ازای رها کردن سفیر اردن خواستار آزادی یک شبه نظامی اسلامگرا از زندان در اردن بودند.

یک خبرگزاری لیبی می گوید اردن با تحویل یک شبه نظامی اسلامگرای لیبی به طرابلس برای اطمینان یافتن از آزادی العطيان موافقت کرده بود.

تحلیلگران می گویند موافقت با تقاضاهای گروگانگیران، مسیر خطرناکی برای اردن، متحد آمریکا در جنگ با القاعده، ایجاد می کند.

دستگیری یک اسرائیلی به اتهام معامله با ایران


یک شهروند اسرائیلی روز دوشنبه در فرودگاه بین المللی بن گوریون، در جنوب شرقی تل آویو، به اتهام پولشویی و ارسال تجهیزات غیرمجاز به ایران دستگیر شد.

به گزارش روزنامه هاآرتز، مقام های اسرائیلی این فرد را به درخواست ایالات متحده آمریکا بازداشت کرده اند که بنابر گزارش این روزنامه جرایم او ارسال تجهیزات نظامی غیر مجاز، در سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۴ میلادی و نیز قطعات یدکی جنگنده های F4 و F16 به ایران در سال های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ میلادی عنوان شده است..

اتهام پولشویی این فرد به تهیه این محموله ها از طریق ارسال پول به ایالات متحده آمریکا مرتبط است. هاآرتز می گوید آمریکا با ارسال نامه ای به دستگاه قضایی اسرائیل خواهان تمدید مدت بازداشت فرد متهم به مدت ۲۰ روز دیگر شده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز او را مردی ۶۴ ساله معرفی می کند و می نویسد، انتشار خبر ارسال قطعات و ابزار نظامی به ایران توسط یک اسرائیلی، بسیاری از اسرائیلی ها را شگفت زده کرده است.

ایران و اسرائیل روابط دیپلماتیک با یکدیگر ندارند و پس از پیروزی انقلاب ۱۳۵۷ ایران، نسبت به یکدیگر موضعی خصمانه داشته اند. ایران، اسرائیل را به عنوان یک کشور مستقل برسمیت نمی شناسد و اسرائیل ایران را به عنوان تهدیدی علیه امنیت خود و منطقه می داند.

دست کم ۱۲ مامور پلیس یمن در انفجار بمب کشته شدند

پلیس یمن می گوید در یک حمله انتحاری یک خودروی بمبگذاری شده منفجر شد و دست کم ۱۲ مامور پلیس کشته شدند.

این حمله روز یکشنبه بیرون یک ساختمان پلیس شهر ساحلی المکلا در جنوب یمن رخ داد. چندین نفر از جمله ماموران پلیس و غیرنظامیان مجروح شده اند.

در همین حال، وزیر کشور یمن گفت ۳ مرد مسلح در صنعا کشته شدند. او گفت این سه سعی کردند به یک ایست گارد امنیتی ریاست جمهوری حمله کنند.

گروه القاعده در شبه جزیره عربستان تاکنون بارها به اهداف نظامی در یمن حمله کرده است.

رویترز: کاهش تلاش ایران برای خرید غیرقانونی مواد هسته ای

خبرگزاری رویترز در گزارشی اختصاصی اعلام کرد به نظر می رسد تلاش های ایران برای بدست آوردن غیرقانونی مواد مورد نیاز برنامه های هسته ای و موشکی این کشور کاهش یافته است.

رویترز می گوید این موضوع را یک هیئت کارشناسی سازمان ملل متحد در یک گزارش محرمانه که بدست این خبرگزاری رسیده، اعلام کرده است.

وظیفه این هیئت نظارت بر اجرای رژیم تحریم های شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران است.

این هیئت همچنین با احتیاط احتمال داده که ممکن است تهران به روش هایی برای دست یافتن به مواد و تجهیزات حساس دسترسی یافته باشد که سرویس های اطلاعاتی و امنیتی خارجی از آن بی خبر هستند.

قایق مهاجران با ۱۳۰ مسافر غرق شد

با غرق شدن یک قایق حامل مهاجران آفریقایی در سواحل لیبی، ۳۶ نفر کشته و بیش از ۴۰ نفر ناپدید شدند.

این حادثه اواخر هفته گذشته روی داد. اجساد ۲۴ نفر از قربانیان روز یکشنبه پیدا شد.

مقامات نیروی دریایی لیبی می گویند ۵۲ نفر از مسافران با ملیت های مختلف را نجات دادند.

یک سخنگوی نیروی دریایی لیبی گفت کف قایق چندی پس از آنکه ساحل را ترک کرد شکست و قایق غرق شد.

نجات یافتگان می گویند ۱۳۰ نفر سوار قایق بودند.

مهاجران از آفریقا سعی می کنند از مسیر لیبی وارد اروپا شوند.

آتش بس در سودان جنوبی بار دیگر نقض شد


پیمان آتش بس میان نیروهای دولتی سودان جنوبی و شبه نظامیان آن کشور بار دیگر شکسته شد.

دوطرف روز جمعه با امضای پیمان آتش بس توافق کرده بودند تا از شنبه شب به اجرا در آید و به خشونت ها پایان دهند.

درگیری ها در بنیتو اما از بامداد یکشنبه از سر گرفته شده و دو طرف انگشت اتهام را به سوی یکدیگر نشانه گرفته اند.

نیروهای دولتی و شبه نظامیان وفادار به معاون پیشین رییس جمهوری سودان جنوبی، که اکنون تبدیل به رقیب او شده است، در ماه ژانویه پیمان آتش بس دیگری را نیز پذیرفته بودند، اما پس از مدت کوتاهی درگیری ها از سر گرفته شد.

جیش العدل نقشی در ربودن شمشیرباز ملی پوش ندارد

رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان گفت: ربوده شدن عضو تیم ملی شمشیربازی هیچ ارتباطی با گروهک‌های تروریستی ندارد اما تحقیقات قضایی و امنیتی ما در این زمینه ادامه دارد.

حجت‌الاسلام حمیدی رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان این خبر را روز یکشنبه به خبرنگاران داد و احتمال دخالت گروههای نظیر جیش العدل را در ربودن حامد صداقتی رد کرد.

حامد صداقتی، شمشیرباز ملی پوش ایران چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت در حالی که با دو همراه خود با یک خودرو سواری در مسیر چابهار بود، مورد حمله اشرار قرار گرفت و به همراه یکی دیگر از همراهانش گروگان گرفته‌ شد. نفر سوم همراه آن‌ها توسط اشرار کشته‌ شد.

دادستان مصر ده ها نفر را به حملات تروریسنی متهم می کند

دفتر دادستانی مصر ۲۰۰ ستیزه گر مظنون را به حملات تروریستی و همدستی با القاعده و حماس متهم کرده است.

به گزارش اسوشتیدپرس، دفتر دادستانی روز شنبه در بیانیه ای گفت متهمان، که ۹۸ نفر از آنها فراری هستند، به گروه انصار بیت المقدس تعلق دارند. این گروه که گفته می شود از القاعده الهام می گیرد، مسئولیت موج حملاتی را که در پی برکناری محمد مرسی براه افتاد بر عهده گرفته است.

حمله لباس شخصی ها به یک کنسرت در یزد

حضور نیروهای لباس شخصی باعث بر هم خوردن یک کنسرت موسیقی ایرانی در یزد شد.

وحید تاج، خواننده این کنسرت به خبرگزاری ایسنا گفت: در بخش دوم برنامه، جمعی کمتر از ۵۰ نفر وارد سالن شدند و با تهدید و ایجاد وحشت، از ورود تماشاچیانی که بلیت تهیه کرده بودند، جلوگیری کردند تا مسئولان برگزاری کنسرت را وادار به لغو برنامه کنند.

این خواننده توضیح داد که به دنبال اعتراض این گروه لباس شخصی، معاون سیاسی امنیتی استانداری یزد و فرماندار یزد به همراه معاون هنری ارشاد درمحل حضور یافتند. فرماندار یزد از برنامه‌گزار درخواست کرد که برنامه را بدون خواننده به روی صحنه ببرد.

تاج ادامه داد: «برنامه بدون حضور من با ۳ ساعت تاخیر اجرا شد. تماشاچیان خواهان حضور خواننده روی صحنه بودند اما گروه یک قطعه سازی به احترام مردم اجرا و از مردم عذرخواهی کرد. در نهایت و در حالی که برنامه تمام شده بود تعداد نیروهای خودسرافزایش یافت و من با اسکورت نیروهای انتظامی به محل اقامت خود بازگشتم.»

به گزارش ایسنا، این رویداد در شب دوم کنسرت نیز تکرار شد و لباس‌شخصی‌ها در شب دوم کنسرت نیز مانع اجرای آواز توسط خواننده گروه شدند.

نشست عوامل «فیلم من روحانی هستم» با رسانه های گزینش شده

عوامل تهیه و توزیع مستند «من روحانی هستم»، در حضور خبرنگاران رسانه هایی که از قبل گزینش شده بودند، توضیحاتی درباره این فیلم ارائه کردند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، شنبه ۲۰ اردیبهشت قرار بود عوامل تهیه و توزیع مستند «من روحانی هستم» در محل خبرگزاری «نسیم» درباره این مستند، به سوالات خبرنگاران پاسخ دهند، اما از حضور خبرنگار «ایسنا» برای ورود به این جلسه ممانعت شد.

پس از آن، خبرنگار روزنامه «اعتماد» نیز نتوانست به این نشست راه پیدا کند. سرانجام مشخص شد که لیست خبرگزاری ها، سایت‌های خبری و روزنامه های دعوت شده به این نشست به صورت گزینشی تهیه شده است.

روزنامه‌های کیهان، جوان، وطن امروز، رسالت، جام جم، خبرگزاری‌های تسنیم، فارس، مهر واحد مرکزی خبر و سایت‌های خبری دانشجو، جهان نیوز، خبرنامه دانشجویان و مشرق دعوت شد‌گان به این نشست بودند.

وقتی خبرنگارانی که برای حضورشان در این نشست هماهنگی نشده بود، خواستار توضیح مسئولان خبرگزاری نسیم شدند، یکی از مسئولان این خبرگزاری به جمع آنها آمد و گفت:‌«ما با عوامل فیلم به توافق رسیدیم که تنها خبرنگاران برخی رسانه‌ها به این نشست دعوت شوند و گزینشی رفتار نشده است».
یکی از دبیران این مجموعه نیز گفت: «ترجیح داده شد رسانه‌هایی که با ما اشتراک نظر دارند، دعوت شوند».

نکته جالب توجه این بود که عکاسان هیچ رسانه‌ای، حتی رسانه‌های دعوت شده به نشست نیز نتوانستند وارد جلسه شوند.

طبق گفته سردبیر نسیم، «جلالی» مسئول سفیر فیلم، خانم «حقی» و «صیادی» از گروه شفق و «نیکی‌ملکی» از شبکه اجتماعی افسران میهمانان این نشست بوده‌اند.

انتشار و نمایش فیلم من روحانی هستم، که به زندگی سیاسی حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران می پردازد، طی یک ماه گذشته خبرساز شد. منتقدان این فیلم معتقدند که بخش هایی از فیلم خلاف واقعیت است. از جمله علی لاریجانی رئیس مجلس ایران که گفت: «مسببان و عوامل توزیع این سی دی حتی به تاریخ هم دروغ می‌گویند».

ایهود باراک: از بین بردن ساختار اتمی ایران آسان است

وزیر دفاع پیشین اسرائیل می گوید در صورتی که باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا تصمیم بگیرد به تاسیسات اتمی ایران حمله شود، ارتش آمریکا قادر خواهد بود حمله را کمتر از یک شب انجام دهد.

ایهود باراک روز پنجشنبه در جلسه انستیتوی صلح خاورنزدیک در واشنگتن گفت برای آمریکا چنین حمله ای از برنامه ریزی سال گذشته برای از بین بردن ساختارهای تسلیحات شیمیایی سوریه آسان تر خواهد بود.

با این حال، به گزارش جروزالم پست، آقای باراک در انتقادی شدید از کاخ سفید، رئیس جمهوری را متهم کرد هدف های خود را در مورد آنچه که از تهران قابل قبول خواهد بود، تغییر داده است.

ایهود باراک مذاکرات بین ایران و جامعه بین المللی در وین را تایید کرد و در عین حال گفت، تردید دارد که ایران به راستی علاقمند به یک معامله خوب باشد.

ملاقات رییس جمهور و رهبر شورشیان سودان جنوبی

سالوا که یر رییس جمهوری سودان جنوبی

رئیس جمهوری سودان جنوبی و رهبر شورشیان، برای نخستین بار از زمان آغاز درگیری ها و خشونت های قومی در آن کشور در پنج ماه پیش، برای ملاقات با یکدیگر به اتیوپی رفتند.

گزارشگران صدای آمریکا در آدیس آبابا می گویند این دیدار که قرار بود روز جمعه صورت گیرد، احتمالا یک روز عقب انداخته خواهد شد.

مقام های بلوک کشورهای آفریقای شرقی که، در مذاکرات صلح میانجیگری می کند، گفتند شورشیان و دولت قرار داد صلح امضا خواهند کرد.

مذاکرات برای چند ماه ادامه داشته است بدون این که پیشرفت زیادی به دست آمده باشد. در اثر این خشونت ها هزاران نفر کشته و بیش از یک میلیون نفر آواره شده اند.

سازمان ملل متحد روز پنجشنبه گفت دو طرف ممکن است مرتکب جنایت علیه بشریت شده باشند.

عفو بین الملل نیز گفته است جستجوگران آن سازمان یک گور دسته جمعی پیدا کردند که در آن بیش از ۵۳۰ جسد دفن شده بود.

وزیر دفاع یمن از سوء قصد جان بدر برد


مقامات نظامی و امنیتی در یمن می گویند وزیر دفاع کشور از کوشش برای ترور او توسط القاعده جان به در برده است. در همین حال نبرد سختی بین گاردهای امنیتی و شبه نظامیان شورشی در کاخ ریاست جمهوری در صنعا درگرفت.

به گفته مقامات، شبه نظامیان مظنون روز جمعه به کاروان اتومبیل های حامل محمد ناصر احمد و همراهان او شبیخون زدند. گزارش ها حاکی است در این حمله کسی صدمه ندیده است.

مقامات یمن می گویند وزیر دفاع از سفری برای نظارت بر حمله جاری ارتش علیه القاعده در جنوب یمن باز می گشت.

آمریکا شاخه القاعده در یمن را مرگبار ترین گروه تروریستی تلقی می کند.

به گزارش رویترز، روز جمعه در محوطه کاخ ریاست جمهوری یمن نیز تیراندازی هایی بین گاردهای امنیتی و شبه نظامیان در گرفته است

به گزارش شاهدان، هر دو طرف تلفاتی داده اند و و صدای تیراندازی حدود یک ساعت شنیده شد.

سازمان ملل از سوریه خواست تسلیحات شیمیایی را کامل تحویل دهد

سازمان ملل متحد از سوریه خواست با نزدیک شدن به ضرب الاجل تعیین شده، سلاح های شیمیایی خود را به طور کامل تحویل دهد.

سیگرید گاک رئیس سازمان منع تسلیحات شیمیایی سازمان ملل متحد روز پنجشنبه در نیویورک گفت بخش عمده تسلیحات شیمیایی سوریه برای نابودی تحویل داده شده است اما دولت سوریه همچنان ۸ درصد تسلیحات شیمیایی اش را در اختیار دارد.

در خواست سازمان ملل متحد از دولت بشار اسد در حالی صورت می گیرد که ارتش سوریه در جنگ با شورشیان توانسته کنترل مناطق بیشتری را بدست بگیرد.

زنگنه: در ژنو برای صادرات نفت ایران توافقی نشده است

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران می گوید در توافق اولیه اتمی با قدرت های جهانی برای صادرات نفت ایران توافقی صورت نگرفته است.

خبرگزاری فارس روز جمعه به نقل از بیژن زنگنه نوشت: «تعیین میزان صادرات نفت در اختیار خود ما است و با حداکثر توان هم صادر خواهیم کرد.»

او گفته : «ما اعمال محدودیت برای صادرات نفت خود را که از جایی دیگر دیکته شود نخواهیم پذیرفت.»

او همچنین گفته ایران برای تکمیل پروژه پارس جنوبی و افزایش ظرفیت تولید نفت به ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز به ۵۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد.

تحریم های نفتی علیه تهران صادرات نفت خام ایران را در سال های اخیر کاهش داده است.

رژه ارتش روسیه در مسکو در حضور پوتین

هزاران نفر از نظامیان روسیه در میدان سرخ مراسم سالیانه رژه روز پیروزی را برگزار می کردند. اقدام روسیه برای نشان دادن قوای نظامی خود در حالی صورت می گیرد که تنش ها بر سر اوکراین رو به افزایش است.

ولادمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز جمعه از رژه ۱۱ هزار نظامی روس در سالگرد پیروزی روسیه در جنگ جهانی دوم دیدن کرد.

در تحولی دیگر، مسکو به اوکراین دستور داد تا قیمت همه گازی که در آینده قرار است از روسیه وارد کند را پیشتر پرداخت کند.

وزیر انرژی روسیه روز پنجشنبه گفت اوکراین ضرب الاجل روز چهارشنبه برای پرداخت ۳.۵ میلیارد دلار بدهی خود را از دست داد.

قانونگذاران آمریکا گزارش مذاکرات اتمی با ایران را می خواهند

قانونگذاران آمریکا طرحی را به کنگره ارایه کردند که دولت باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا را موظف می کند در مورد مذاکرات مربوط به برنامه هسته ای ایران، به کنگره گزارش بدهد.

اعضای کنگره آمریکا می خواهند دقیقا بدانند که آیا تهران به توافق موقت هسته ای ژنو عمل می کند یا نه.

این طرح که توسط جکی والورسکی، نماینده جمهوریخواه مجلس نمایندگان، تدوین و به کنگره ارائه شده است، دولت را موظف می کند وضعیت توافق موقت هسته ای – که آذر گذشته در ژنو سوئیس بین ایران و شش قدرت جهانی حاصل شد – و هر توافق نهایی با تهران در اینده را بی درنگ به کنگره گزارش کند.

این گزارش باید شامل ارزیابی های لازم در مورد چگونگی پیشرفت شرایط و بندهای مندرج در توافق نیز باشد.

روز چهارشنبه کمیته نیروهای مسلح مجلس به اتفاق آرا طرح مجوز دفاع ملی برای سال ۲۰۱۵، که متمم مذکور به آن ضمیمه شده بود را، به اتفاق آرا تصویب کرد.

در خلاصه این طرح در مورد خاورمیانه، هاوارد مک کئون رییس کمیته بر حضور پایدار آمریکا در خاورمیانه به منظور حمایت از متحدان آمریکا در مقابل ایران، و همچنین براین موضوع که گفتگوهای هسته ای با ایران باید دربرگیرنده جنبه های نظامی برنامه هسته ای ایران باشد نیز تاکید کرده است.

تیراندای و بمب گذاری در عراق ۱۲ کشته داد


یک رشته بمب گذاری و تیراندازی در عراق در روز پنجشنبه، ۱۲ کشته بر جای گذاشت.

گزارش آسوشیتدپرس به نقل از مقامات پلیس حاکی است یک بمب در داخل کافه کوچکی در محله حسینیه در شمال بغداد منفجر شد و ۴ نفر را کشت و ۵۶ نفر را مجروح کرد.

چند ساعت بعد، در اثر انفجار دیگری در یک خیابان تجاری در محله دوره در جنوب بغداد، ۲ نفر کشته و ۵ نفر مجروح شدند.

پیشتر، یک بمب کنارجاده ای در بازاری در شهرک یوسفیه، در حدود ۲۰ کیلومتری جنوب بعداد منفجر شد که منجر به کشته شدن ۳ نفر و مجروح شدن ۹ نفر شد.

پلیس همچنین گفت بمب دیگری در نزدیکی یک پست امنیتی در شمال شرقی بغداد منفجر شد، ۲ سرباز از پای درآمدند و ۵ نفر از جمله ۳ غیر نظامی مجروح شدند.

و بعد از ظهر پنجشنبه، مردان مسلح که سوار بر موتورسیکلت بودند، گروهی از مردم را که در خیابانی در شهر میدان، در جنوب بغداد ، قدم می زدند، زیر آتش گرفتند و ۱ نفر را کشته و ۴ نفر را مجروح کردند.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG