لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ ایران ۲۲:۴۸

سرخط خبرها

آتش بس در سودان جنوبی بار دیگر نقض شد


پیمان آتش بس میان نیروهای دولتی سودان جنوبی و شبه نظامیان آن کشور بار دیگر شکسته شد.

دوطرف روز جمعه با امضای پیمان آتش بس توافق کرده بودند تا از شنبه شب به اجرا در آید و به خشونت ها پایان دهند.

درگیری ها در بنیتو اما از بامداد یکشنبه از سر گرفته شده و دو طرف انگشت اتهام را به سوی یکدیگر نشانه گرفته اند.

نیروهای دولتی و شبه نظامیان وفادار به معاون پیشین رییس جمهوری سودان جنوبی، که اکنون تبدیل به رقیب او شده است، در ماه ژانویه پیمان آتش بس دیگری را نیز پذیرفته بودند، اما پس از مدت کوتاهی درگیری ها از سر گرفته شد.

جیش العدل نقشی در ربودن شمشیرباز ملی پوش ندارد

رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان گفت: ربوده شدن عضو تیم ملی شمشیربازی هیچ ارتباطی با گروهک‌های تروریستی ندارد اما تحقیقات قضایی و امنیتی ما در این زمینه ادامه دارد.

حجت‌الاسلام حمیدی رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان این خبر را روز یکشنبه به خبرنگاران داد و احتمال دخالت گروههای نظیر جیش العدل را در ربودن حامد صداقتی رد کرد.

حامد صداقتی، شمشیرباز ملی پوش ایران چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت در حالی که با دو همراه خود با یک خودرو سواری در مسیر چابهار بود، مورد حمله اشرار قرار گرفت و به همراه یکی دیگر از همراهانش گروگان گرفته‌ شد. نفر سوم همراه آن‌ها توسط اشرار کشته‌ شد.

دادستان مصر ده ها نفر را به حملات تروریسنی متهم می کند

دفتر دادستانی مصر ۲۰۰ ستیزه گر مظنون را به حملات تروریستی و همدستی با القاعده و حماس متهم کرده است.

به گزارش اسوشتیدپرس، دفتر دادستانی روز شنبه در بیانیه ای گفت متهمان، که ۹۸ نفر از آنها فراری هستند، به گروه انصار بیت المقدس تعلق دارند. این گروه که گفته می شود از القاعده الهام می گیرد، مسئولیت موج حملاتی را که در پی برکناری محمد مرسی براه افتاد بر عهده گرفته است.

حمله لباس شخصی ها به یک کنسرت در یزد

حضور نیروهای لباس شخصی باعث بر هم خوردن یک کنسرت موسیقی ایرانی در یزد شد.

وحید تاج، خواننده این کنسرت به خبرگزاری ایسنا گفت: در بخش دوم برنامه، جمعی کمتر از ۵۰ نفر وارد سالن شدند و با تهدید و ایجاد وحشت، از ورود تماشاچیانی که بلیت تهیه کرده بودند، جلوگیری کردند تا مسئولان برگزاری کنسرت را وادار به لغو برنامه کنند.

این خواننده توضیح داد که به دنبال اعتراض این گروه لباس شخصی، معاون سیاسی امنیتی استانداری یزد و فرماندار یزد به همراه معاون هنری ارشاد درمحل حضور یافتند. فرماندار یزد از برنامه‌گزار درخواست کرد که برنامه را بدون خواننده به روی صحنه ببرد.

تاج ادامه داد: «برنامه بدون حضور من با ۳ ساعت تاخیر اجرا شد. تماشاچیان خواهان حضور خواننده روی صحنه بودند اما گروه یک قطعه سازی به احترام مردم اجرا و از مردم عذرخواهی کرد. در نهایت و در حالی که برنامه تمام شده بود تعداد نیروهای خودسرافزایش یافت و من با اسکورت نیروهای انتظامی به محل اقامت خود بازگشتم.»

به گزارش ایسنا، این رویداد در شب دوم کنسرت نیز تکرار شد و لباس‌شخصی‌ها در شب دوم کنسرت نیز مانع اجرای آواز توسط خواننده گروه شدند.

نشست عوامل «فیلم من روحانی هستم» با رسانه های گزینش شده

عوامل تهیه و توزیع مستند «من روحانی هستم»، در حضور خبرنگاران رسانه هایی که از قبل گزینش شده بودند، توضیحاتی درباره این فیلم ارائه کردند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، شنبه ۲۰ اردیبهشت قرار بود عوامل تهیه و توزیع مستند «من روحانی هستم» در محل خبرگزاری «نسیم» درباره این مستند، به سوالات خبرنگاران پاسخ دهند، اما از حضور خبرنگار «ایسنا» برای ورود به این جلسه ممانعت شد.

پس از آن، خبرنگار روزنامه «اعتماد» نیز نتوانست به این نشست راه پیدا کند. سرانجام مشخص شد که لیست خبرگزاری ها، سایت‌های خبری و روزنامه های دعوت شده به این نشست به صورت گزینشی تهیه شده است.

روزنامه‌های کیهان، جوان، وطن امروز، رسالت، جام جم، خبرگزاری‌های تسنیم، فارس، مهر واحد مرکزی خبر و سایت‌های خبری دانشجو، جهان نیوز، خبرنامه دانشجویان و مشرق دعوت شد‌گان به این نشست بودند.

وقتی خبرنگارانی که برای حضورشان در این نشست هماهنگی نشده بود، خواستار توضیح مسئولان خبرگزاری نسیم شدند، یکی از مسئولان این خبرگزاری به جمع آنها آمد و گفت:‌«ما با عوامل فیلم به توافق رسیدیم که تنها خبرنگاران برخی رسانه‌ها به این نشست دعوت شوند و گزینشی رفتار نشده است».
یکی از دبیران این مجموعه نیز گفت: «ترجیح داده شد رسانه‌هایی که با ما اشتراک نظر دارند، دعوت شوند».

نکته جالب توجه این بود که عکاسان هیچ رسانه‌ای، حتی رسانه‌های دعوت شده به نشست نیز نتوانستند وارد جلسه شوند.

طبق گفته سردبیر نسیم، «جلالی» مسئول سفیر فیلم، خانم «حقی» و «صیادی» از گروه شفق و «نیکی‌ملکی» از شبکه اجتماعی افسران میهمانان این نشست بوده‌اند.

انتشار و نمایش فیلم من روحانی هستم، که به زندگی سیاسی حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران می پردازد، طی یک ماه گذشته خبرساز شد. منتقدان این فیلم معتقدند که بخش هایی از فیلم خلاف واقعیت است. از جمله علی لاریجانی رئیس مجلس ایران که گفت: «مسببان و عوامل توزیع این سی دی حتی به تاریخ هم دروغ می‌گویند».

ایهود باراک: از بین بردن ساختار اتمی ایران آسان است

وزیر دفاع پیشین اسرائیل می گوید در صورتی که باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا تصمیم بگیرد به تاسیسات اتمی ایران حمله شود، ارتش آمریکا قادر خواهد بود حمله را کمتر از یک شب انجام دهد.

ایهود باراک روز پنجشنبه در جلسه انستیتوی صلح خاورنزدیک در واشنگتن گفت برای آمریکا چنین حمله ای از برنامه ریزی سال گذشته برای از بین بردن ساختارهای تسلیحات شیمیایی سوریه آسان تر خواهد بود.

با این حال، به گزارش جروزالم پست، آقای باراک در انتقادی شدید از کاخ سفید، رئیس جمهوری را متهم کرد هدف های خود را در مورد آنچه که از تهران قابل قبول خواهد بود، تغییر داده است.

ایهود باراک مذاکرات بین ایران و جامعه بین المللی در وین را تایید کرد و در عین حال گفت، تردید دارد که ایران به راستی علاقمند به یک معامله خوب باشد.

ملاقات رییس جمهور و رهبر شورشیان سودان جنوبی

سالوا که یر رییس جمهوری سودان جنوبی

رئیس جمهوری سودان جنوبی و رهبر شورشیان، برای نخستین بار از زمان آغاز درگیری ها و خشونت های قومی در آن کشور در پنج ماه پیش، برای ملاقات با یکدیگر به اتیوپی رفتند.

گزارشگران صدای آمریکا در آدیس آبابا می گویند این دیدار که قرار بود روز جمعه صورت گیرد، احتمالا یک روز عقب انداخته خواهد شد.

مقام های بلوک کشورهای آفریقای شرقی که، در مذاکرات صلح میانجیگری می کند، گفتند شورشیان و دولت قرار داد صلح امضا خواهند کرد.

مذاکرات برای چند ماه ادامه داشته است بدون این که پیشرفت زیادی به دست آمده باشد. در اثر این خشونت ها هزاران نفر کشته و بیش از یک میلیون نفر آواره شده اند.

سازمان ملل متحد روز پنجشنبه گفت دو طرف ممکن است مرتکب جنایت علیه بشریت شده باشند.

عفو بین الملل نیز گفته است جستجوگران آن سازمان یک گور دسته جمعی پیدا کردند که در آن بیش از ۵۳۰ جسد دفن شده بود.

وزیر دفاع یمن از سوء قصد جان بدر برد


مقامات نظامی و امنیتی در یمن می گویند وزیر دفاع کشور از کوشش برای ترور او توسط القاعده جان به در برده است. در همین حال نبرد سختی بین گاردهای امنیتی و شبه نظامیان شورشی در کاخ ریاست جمهوری در صنعا درگرفت.

به گفته مقامات، شبه نظامیان مظنون روز جمعه به کاروان اتومبیل های حامل محمد ناصر احمد و همراهان او شبیخون زدند. گزارش ها حاکی است در این حمله کسی صدمه ندیده است.

مقامات یمن می گویند وزیر دفاع از سفری برای نظارت بر حمله جاری ارتش علیه القاعده در جنوب یمن باز می گشت.

آمریکا شاخه القاعده در یمن را مرگبار ترین گروه تروریستی تلقی می کند.

به گزارش رویترز، روز جمعه در محوطه کاخ ریاست جمهوری یمن نیز تیراندازی هایی بین گاردهای امنیتی و شبه نظامیان در گرفته است

به گزارش شاهدان، هر دو طرف تلفاتی داده اند و و صدای تیراندازی حدود یک ساعت شنیده شد.

سازمان ملل از سوریه خواست تسلیحات شیمیایی را کامل تحویل دهد

سازمان ملل متحد از سوریه خواست با نزدیک شدن به ضرب الاجل تعیین شده، سلاح های شیمیایی خود را به طور کامل تحویل دهد.

سیگرید گاک رئیس سازمان منع تسلیحات شیمیایی سازمان ملل متحد روز پنجشنبه در نیویورک گفت بخش عمده تسلیحات شیمیایی سوریه برای نابودی تحویل داده شده است اما دولت سوریه همچنان ۸ درصد تسلیحات شیمیایی اش را در اختیار دارد.

در خواست سازمان ملل متحد از دولت بشار اسد در حالی صورت می گیرد که ارتش سوریه در جنگ با شورشیان توانسته کنترل مناطق بیشتری را بدست بگیرد.

زنگنه: در ژنو برای صادرات نفت ایران توافقی نشده است

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران می گوید در توافق اولیه اتمی با قدرت های جهانی برای صادرات نفت ایران توافقی صورت نگرفته است.

خبرگزاری فارس روز جمعه به نقل از بیژن زنگنه نوشت: «تعیین میزان صادرات نفت در اختیار خود ما است و با حداکثر توان هم صادر خواهیم کرد.»

او گفته : «ما اعمال محدودیت برای صادرات نفت خود را که از جایی دیگر دیکته شود نخواهیم پذیرفت.»

او همچنین گفته ایران برای تکمیل پروژه پارس جنوبی و افزایش ظرفیت تولید نفت به ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز به ۵۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد.

تحریم های نفتی علیه تهران صادرات نفت خام ایران را در سال های اخیر کاهش داده است.

رژه ارتش روسیه در مسکو در حضور پوتین

هزاران نفر از نظامیان روسیه در میدان سرخ مراسم سالیانه رژه روز پیروزی را برگزار می کردند. اقدام روسیه برای نشان دادن قوای نظامی خود در حالی صورت می گیرد که تنش ها بر سر اوکراین رو به افزایش است.

ولادمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز جمعه از رژه ۱۱ هزار نظامی روس در سالگرد پیروزی روسیه در جنگ جهانی دوم دیدن کرد.

در تحولی دیگر، مسکو به اوکراین دستور داد تا قیمت همه گازی که در آینده قرار است از روسیه وارد کند را پیشتر پرداخت کند.

وزیر انرژی روسیه روز پنجشنبه گفت اوکراین ضرب الاجل روز چهارشنبه برای پرداخت ۳.۵ میلیارد دلار بدهی خود را از دست داد.

قانونگذاران آمریکا گزارش مذاکرات اتمی با ایران را می خواهند

قانونگذاران آمریکا طرحی را به کنگره ارایه کردند که دولت باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا را موظف می کند در مورد مذاکرات مربوط به برنامه هسته ای ایران، به کنگره گزارش بدهد.

اعضای کنگره آمریکا می خواهند دقیقا بدانند که آیا تهران به توافق موقت هسته ای ژنو عمل می کند یا نه.

این طرح که توسط جکی والورسکی، نماینده جمهوریخواه مجلس نمایندگان، تدوین و به کنگره ارائه شده است، دولت را موظف می کند وضعیت توافق موقت هسته ای – که آذر گذشته در ژنو سوئیس بین ایران و شش قدرت جهانی حاصل شد – و هر توافق نهایی با تهران در اینده را بی درنگ به کنگره گزارش کند.

این گزارش باید شامل ارزیابی های لازم در مورد چگونگی پیشرفت شرایط و بندهای مندرج در توافق نیز باشد.

روز چهارشنبه کمیته نیروهای مسلح مجلس به اتفاق آرا طرح مجوز دفاع ملی برای سال ۲۰۱۵، که متمم مذکور به آن ضمیمه شده بود را، به اتفاق آرا تصویب کرد.

در خلاصه این طرح در مورد خاورمیانه، هاوارد مک کئون رییس کمیته بر حضور پایدار آمریکا در خاورمیانه به منظور حمایت از متحدان آمریکا در مقابل ایران، و همچنین براین موضوع که گفتگوهای هسته ای با ایران باید دربرگیرنده جنبه های نظامی برنامه هسته ای ایران باشد نیز تاکید کرده است.

تیراندای و بمب گذاری در عراق ۱۲ کشته داد


یک رشته بمب گذاری و تیراندازی در عراق در روز پنجشنبه، ۱۲ کشته بر جای گذاشت.

گزارش آسوشیتدپرس به نقل از مقامات پلیس حاکی است یک بمب در داخل کافه کوچکی در محله حسینیه در شمال بغداد منفجر شد و ۴ نفر را کشت و ۵۶ نفر را مجروح کرد.

چند ساعت بعد، در اثر انفجار دیگری در یک خیابان تجاری در محله دوره در جنوب بغداد، ۲ نفر کشته و ۵ نفر مجروح شدند.

پیشتر، یک بمب کنارجاده ای در بازاری در شهرک یوسفیه، در حدود ۲۰ کیلومتری جنوب بعداد منفجر شد که منجر به کشته شدن ۳ نفر و مجروح شدن ۹ نفر شد.

پلیس همچنین گفت بمب دیگری در نزدیکی یک پست امنیتی در شمال شرقی بغداد منفجر شد، ۲ سرباز از پای درآمدند و ۵ نفر از جمله ۳ غیر نظامی مجروح شدند.

و بعد از ظهر پنجشنبه، مردان مسلح که سوار بر موتورسیکلت بودند، گروهی از مردم را که در خیابانی در شهر میدان، در جنوب بغداد ، قدم می زدند، زیر آتش گرفتند و ۱ نفر را کشته و ۴ نفر را مجروح کردند.

السیسی: روزنامه ها نبابد بر اصلاحات اصرار کنند

نامزد اصلی ریاست جمهوری مصر به مدیران و سردبیران روزنامه ها هشدار داد بر آزادی بیان و حقوق دیگر، یا اصلاحات گسترده پافشاری نکنند و گفت درخواست ها و اعتراضات در این رابطه، امنیت ملی را به خطر می اندازد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، عبدالفتاح السیسی، فرمانده پیشین ارتش مصر، روز پنجشنبه در جلسه ای با سردبیران رسانه های عمده گفت تمرین آزادی باید متناسب با منافع ملی باشد و رسانه ها باید بر جمع کردن مردم پشت «هدف استراتژیک حفظ کشور» تمرکز داشته باشند.

السیسی، که پیش بینی می شود در انتخابات روزهای ۲۶ و ۲۷ ماه مه (۵ و ۶ خرداد ماه) پیروز خواهد شد، تاکنون در تبلیغات خود بر حفظ ثبات و برداشتن گام های بلند جهت توسعه کشور و کاهش فقر، پس از سه سال آشوب و خشونت، به عنوان اولویت اصلی در برنامه هایش تاکید کرده است.

السیسی سردبیران را به پرهیز از ترساندن مردم با انتشار مطالبی که موجب «بدگمانی یا ناآرامی در جامعه» می شو، فراخواند، و از آنها خواست بر انجام اصلاحات فراگیر در نهادهای دولتی با فاش کردن فساد یا مشکلات دیگر پافشاری نکنند، و به مسئولان فرصت دهند.

پرتاب آزمایشی موشک در پاکستان

عکس آرشیوی

ارتش پاکستان می گوید یک موشک سطح به سطح را که قادر است کلاهک های اتمی و متعارف حمل کند، با موفقیت آزمایش کرده است.

بنابر اعلام ارتش پاکستان، این آزمایش روز پنجشنبه صورت گرفت و فرمانده ارتش که ناظر بر آن بود گفت نیروهای مسلح پاکستان کاملا قادر هستند از امنیت کشور در برابر هر تجاوزی حفاظت کنند.

در این میان، انفجار یک بمب کنارجاده ای در شمال غربی پاکستان، دست کم ۹ نفر کشته و تعدادی نیز مجروح شدند.

به گفته مسئولان، بمب که روز پنجشنبه در ناحیه عشایری وزیرستان شمالی، در روستای غلامخان در نزدیکی مرز افغانستان، منفجر شد را « تروریست ها» کار گذاشته بودند. مسئولیت بمبگذاری را هنوز کسی به عهده نگرفته است، اما آن منطقه، محدوده عملیات طالبان پاکستانی تلقی می شود.

این حمله چند هفته پس از آن صورت می گیرد که گروه مرتبط با القاعده رسما به آتش بس با دولت پاکستان پایان داد. نواز شریف نخست وزیر پاکستان، زمانی که به قدرت رسید وعده داد در باره صلح با طالبان پاکستانی مذاکره کند، اما گفتگوها در ماه فوریه آغاز ، و سپس متوقف شد.

ارتش پاکستان می گوید روز پنجشنبه سرباز دیگری در حمله ای به یک نقطه بازرسی در وزیرستان جنوبی کشته شد.

نظارت پوتین بر پرتاب آزمایشی راکت های نظامی

ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه

ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه روز پنجشنبه، در جریان برگزاری رزمایش نیروهای مسلح در آن کشور، بر پرتاب آزمایشی راکت های نظامی نظارت کرد.

این رزمایش یک روز پیش از سالگرد پیروزی روسیه در جنگ جهانی دوم برگزار شد و پوتین، بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، در جمع خبرنگاران در وزارت دفاع گفت «ما در حال آزمایش میزان آمادگی نیروهای مسلح روسیه هستیم.»

آقای پوتین، در حالی که سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه در کنارش ایستاده بود، افزود «تمام شاخه های نیروهای مسلح در این رزمایش شرکت دارند.»

یک منبع نظامی گفت این رزمایش ارتباطی به رویدادهای اوکراین ندارد. مقام های غربی روسیه را متهم می کنند که از رزمایش های گذشته برای تقویت نیروهایش در امتداد مرز با اوکراین استفاده کرده است.

پوتین روز چهارشنبه گفت نیروهای روسیه از مرز اوکراین عقب نشینی کرده اند، اما مقام های سازمان ناتو گفته اند علایمی از عقب نشینی ندیده اند.

بنیانگذار وبسایت «لیبرالهای سعودی» به ۱۰ سال زندان محکوم شد

سازمان عفو بین الملل از مقامات عربستان سعودی خواست حکم مجازات «رائف بدوی» بنیانگذار وب سایت لیبرالهای آزاد عربستان سعودی را لغو کند.
رائف بدوی به دلیل برگزاری یک بحث عمومی در وب سایت خود، به اتهام توهین به اسلام، محکوم به ده سال حبس ، پرداخت یک میلیون ریال سعودی (معادل ۲۶۶ هزار دلار) جریمه و ۱۰۰۰ ضربه شلاق شده است.

رائف بدوی قبلاً در ژوئیه سال گذشته به ۷ سال زندان و ۶۰۰ ضربه شلاق محکوم شده بود، ولی دادگاه تجدید نظر حکم قبلی را باطل و بعد از محاکمه جدید مجازات وی را افزایش داد.

وکیل آقای بدوی مجازات تعیین شده را بسیار شدید خواند، اگرچه دادستانی تقاضا کرده بود وی به اتهام ارتداد محاکمه شود که مجازات اعدام در پی دارد اما قاضی محاکمه به عنوان ارتداد را رد کرد. بدوی می تواند از این حکم تقاضای تجدید نظر کند.
رائف بدوی در سال ۲۰۱۲ به اتهام جرم اینترنتی و «عدم اطاعت از پدر» - که بر اساس قوانین سعودی جرم محسوب می شود – دستگیر شد.
به گفته دیدبان حقوق بشر سایت اینترنتی رائف بدوی شامل مطالبی انتقادی از مفتی اعظم عربستان سعودی نیز بوده است.
مسئول فنی وبسایت لیبرالهای آزاد سعودی نیز به حکم دادگاه جداگانه ای به اتهام حمایت از برگزاری یک بحث عمومی که از نظر دادستان «دشمنانه نسبت به دولت و ترغیب به تظاهرات» تلقی شده، به ۶ سال زندان و پنجاه هزار ریال (حدود ۱۳۰۰۰ دلار) محکوم شد.
یک شهروند دیگر عربستان سعودی نیز به دلیل انتشار مطلبی از یک روحانی شیعه در وبسایت خود به ۵ سال زندان محکوم شده است.

سئول: کره شمالی آماده آزمایش اتمی است

وزیر دفاع کره جنوبی هشدار داد کره شمالی اقدامات لازم برای انجام چهارمین آزمایش اتمی را به اتمام رساند و با تصمیم پیونگ یانگ هر لحظه ممکن است انفجار اتمی رخ دهد.

کیم کوان جین، اما به خبرنگاران در روز پنجشنبه گفت این آمادگی ها ممکن است برای فریب دنیای خارج از سوی پیونگ یانگ باشد و تا انجام آزمایش اتمی فاصله زمانی باشد.

کره شمالی با نقض قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد، در سال های ۲۰۰۶، ۲۰۰۹ و ۲۰۱۳ اقدام به انجام آزمایش اتمی کرد.

سفارت آمریکا در یمن به روی عموم بسته شد

وزارت امورخارجه آمریکا گفت سفارت خود را به روی عموم در یمن بسته است؛ این اقدام پس از حملات اخیر علیه غربی ها در یمن صورت می گیرد.

روز چهارشنبه تهدید خاصی علیه سفارت آمریکا در صنعا گزارش نشد.

انتظار می رود تعطیلی سفارت موقتی باشد و بخش های خدمات عمومی نظیر امور ویزا را شامل شود.

جن ساکی، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا گفت سفارت آمریکا پس از آنکه وضعیت امنیتی مناسب تشخیص داده شد باز می شود.

پخش اعترافات روزنامه نگار مشهور چینی از تلویزیون دولتی

چین یک روزنامه نگار مشهور را به اتهام «درز اطلاعات محرمانه دولتی» بازداشت کرد. این تازه ترین سرکوب معترضان در چین پیش از سالگرد حساس کشتار مخالفان در میدان تیانانمن به شمار می رود.

خبرگزاری دولتی شینهوا روز پنجشنبه گزارش داد گائو یو ۲۴ آوریل به اتهام دریافت کپی غیرقانونی یک سند دولتی و انتقال آن به رسانه خارجی بازداشت شد.

این روزنامه نگار ۷۰ ساله در تلویزیون دولتی چین نشان داده شد که اعتراف می کرد کاری که انجام داده «به شدت غلط» بوده است.

شمارش اولیه آراء انتخابات سراسری آفریقای جنوبی

شمارش اولیه آراء انتخابات سراسری آفریقای جنوبی نشان می دهد حزب حاکم کنگره ملی از رقیبان خود پیش است.

برای اولین بار نسلی که پس از پایان رژیم آپارتاید در آوریل ۱۹۹۴ متولد شده، در این انتخابات شرکت کرد.

با شمارش ۲۰ درصد کل آراء در اوایل روز پنجشنبه،کمیسیون انتخابات آفریقای جنوبی می گوید کنگره ملی ۵۶ درصد آراء را به خود اختصاص داده است.

حزب اتحاد دموکراتیک ۳۱ درصد آراء را بدست آورده است. هیچ حزب دیگری بیش از ۴ درصد آراء شمارش را تاکنون بدست نیاورده است.

کمیسیون انتخابات آفریقای جنوبی می گوید ۷۲ درصد واجدان شرایط رای دادن در انتخابات روز چهارشنبه شرکت کردند.

ناظران پیش بینی می کنند حزب حاکم کنگره ملی بیش از ۶۰ درصد آراء را از آن خود کند.

توقف یک ماهه حمله به شورشیان سودان جنوبی

در حالی که بر فشارهای بین المللی برای پایان دادن به درگیری ها در سودان جنوبی افزوده می شود، دولت سودان جنوبی اعلام کرد که دستور توقف حمله به نیروهای شورشی در آن کشور، به مدت یک ماه را صادر کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزیر اطلاعات سودان جنوبی روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری در پایتخت اتیوپی گفت تعهد دولت به «آرامش یک ماهه»، که در مذاکرات روز دوشنبه در آدیس آبابا مطرح شد، به این معناست که ارتش هنوز می تواند، در صورتی که به آن حمله شود، پاسخ مناسب بدهد؛ با این حال، عملیات حمله به نیروهای شورشی را برای یک ماه به حال تعلیق در می آورد.

با گذشت ماه ها از آغاز مذاکرات صلح بین دو طرف درگیر در سودان جنوبی، این گفتگوها پیشرفت زیادی نداشته اند. آتش بسی که در ژانویه برقرار شد به سرعت نقض شد، و هر طرف، دیگری را مسئول آن دانست.

دستگیری مامور اف بی آی در فرودگاه کراچی


مقام های پاکستانی می گویند یک آمریکایی در فرودگاه شهر کراچی، در پی بازرسی های امنیتی، پیش از آن که سوار هواپیما شود، دستگیر شده است.

یک افسر ارشد پلیس به صدای آمریکا گفت فرد آمریکایی روز دوشنبه پس از آن که ماموران امنیتی فرودگاه در جریان بازرسی عادی متوجه شدند ۱۵ گلوله یک اسلحه ۹ میلیمتری و سه چاقو همراه دارد، دستگیر شد. گزارش ها حاکی است که او عازم اسلام آباد بود.

این مقام پلیس گفت آمریکایی دستگیر شده نتوانست هیچ مجوز قانونی برای حمل گلوله اسلحه ارائه دهد، و افزود لپ تاپ و دیگر وسائلی که همراه داشت به آزمایشگاه فرستاده شده است.

سفارت آمریکا در اسلام آباد هویت مرد را تایید نکرده است، اما یکی از سخنگویان به صدای آمریکا گفت که سفارت از این موضوع آگاه است و برای حل و فصل آن با مقامات پاکستانی در تماس است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام پلیس آمریکا که هویت او را فاش نکرده است می گوید شهروند آمریکایی بازداشت شده مامور اف بی آی است و برای بخشی از یک برنامه ضد فساد به پاکستان سفر کرده بود.

این مقام پلیس گفت او ظاهرا مرتکب اشتباه شده و نشانه ای وجود ندارد که سعی داشته گلوله ها را به داخل هواپیما ببرد.

حکم زندان و شلاق برای سردبیر وبسایت سعودی

دادگاهی در عربستان سعودی سردبیر یک وبسایت اینترنتی، که برای بحث در باره نقش مذهب در کشور به راه انداخته بود را، به ۱۰ سال زندان و هزار ضربه شلاق محکوم کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از رسانه های عربستان، «ریف بداوی»، موسس وبسایت «لیبرال های سعودی آزاد»، در ماه ژوئیه سال گذشته به ۷ سال زندان و ۶۰۰ ضربه شلاق محکوم شد، اما دادگاه تجدید نظر حکم را نقض کرد و دستور داد محاکمه تجدید شود.

اضافه بر آن، قاضی دادگاه جنایی شهر جده در روز چهارشنبه آقای بداوی را به پرداخت یک میلیون ریال سعودی جریمه محکوم کرد. وبسایت متعلق به او نیز از زمان نخستین محاکمه تاکنون غیرفعال بوده است.

وکلای مدافع بداوی این حکم را بسیار سنگین می دانند، اما می توانند درخواست استیناف کنند؛ هرچند دادستان خواهان مجازات سخت تر شده بود و خواسته بود بداوی به اتهام ارتداد محاکمه شود، جرمی که در عربستان با مجازات مرگ همراه است. در محاکمه گذشته، قاضی اتهام ارتداد را رد کرده.

بداوی در ژوئن ۲۰۱۲ به اتهام جرائم سایبری و سرپیچی از دستور پدرش، دستگیر شد.

در گزارش رویترز به نقل از سازمان دیده بان حقوق بشر گفته می شود وبسایت او حاوی مقالاتی بود که از شخصیت هایی مثل مفتی اعظم عربستان انتقاد می کرد.

اخراج شورشیان طرفدار روسیه از یک شهر اوکراین

رسانه های اوکراین اعلام کردند که نیروهای دولتی آن کشور، شبه نظامیان طرفدار روسیه را از یک ساختمان دولتی در شهر ماریوپول بیرون رانده اند.

گزارش ها حاکی از آن است که در پی حمله شبانه نیروهای امنیتی اوکراین به گروه های جدایی طلب طرفدار روسیه در ماریوپول، شورشیان در نهایت در بامداد چهارشنبه از آن شهر خارج شدند.

جدایی طلبان طرفدار روسیه در هفته های اخیر کنترل حدود ۱۲ شهر در مناطق شرقی اوکراین را به دست گرفته بودند. آنها قصد دارند روز یکشنبه پیشنهاد جدایی از اوکراین و پیوستن به روسیه را به همه پرسی بگذارند.

در این میان، بانک مرکزی اوکراین روز چهارشنبه اعلام کرد بیش از ۳ میلیارد دلار از صندوق بین المللی پول دریافت کرده است. این مبلغ نخستین بخش یک وام ۱۷ میلیارد است که صندوق برای تقویت اوکراین تصویب کرده است.

نخست وزیر موقت تایلند منصوب شد

نیواتامرونگ بومسونگ فایسان، نخست وزیر موقت تایلند شد
درپی برکناری داد یینگلاک شیناوات نخست وزیر تایلند و چند عضو کابینه او توسط دادگاه قانون اساسی آن کشور، کابینه موقت تایلند، وزیر بازرگانی را به نخست وزیری موقت تایلند منصوب کرد.

دادگاه بانگوک روز چهارشنبه به اتفاق آرا حکم داد شیناوات در سال ۲۰۱۱ بنادرستی رئیس امنیت ملی خود را دوباره در آن سمت منصوب کرد. دادگاه گفت آن اقدام غیر قانونی بود و او برای منافع شخصی به چنین کاری دست زد.

در تایلند معمولا مجلس نمایندگان نخست وزیر را انتخاب می کند.

خانم شیناوات که روز سه شنبه از خود در برابر دادگاه دفاع کرد، روز چهارشنبه در سخنانی شکست را پذیرفت، اما گفت کار خلافی انجام نداده است.

حامیان نخست وزیر می گویند اتهامات وارد شده به او، انگیزه های سیاسی دارد. آنها تهدید کرده بودند اگر شیناوات برکنار شود دست به اعتراض بزنند. این امر به نگرانی ها از بروز خشونت های دوباره افزوده است.

فیلیپین ماهیگران چینی را در آبهای مورد مناقشه بازداشت کرد

دولت فیلیپین ۱۱ ماهیگیر چینی و قایق آنها را در دریای جنوبی چین بازداشت و توقیف کرد، اقدامی که واکنش خشمگین چین را به دنبال داشت.

روابط پکن و مانیل پیش از این بر سر ادعاهای مالکیتی در دریای جنوبی چین تیره شده بود. رویداد روز چهارشنبه می تواند روابط دو کشور را بدتر کند.

مقامات دریایی فیلیپین می گویند ماهیگیران چینی اوایل روز سه شنبه نزدیک هاف مون شائول در جزایر اسپارتلی بازداشت شدند و صد ها لاکپشت با خود داشتند که برخی از آنها مورد حمایت قوانین فیلیپین قرار دارند. مقامات فیلیپین می گویند ماهیگیران را به شکار غیرقانونی و دیگر جرائم متهم می کنند.

سخنگوی وزارت امورخارجه چین از مانیل خواست ماهیگیران را «فورا» آزاد کند و برای اقدام «تحریک آمیز» خود توضیح دهد.

برگزاری انتخابات سراسری آفریقای جنوبی در روز چهارشنبه

میلیون ها نفر در آفریقای جنوبی روز چهارشنبه در انتخابات سراسری این کشور شرکت می کنند.

در این انتخابات برای اولین بار نسلی که پس از پایان حکومت آپارتاید در آوریل ۱۹۹۴ متولد شده شرکت می کند.

برخی از واجدان شرایط رای دادن می گویند از اینکه کنگره ملی آفریقا نتوانسته است خدمات ابتدایی نظیر آب سالم و برق را برای همه شهروندان آفریقای جنوبی فراهم کند، مایوس هستند.

برخی دیگر نیز از موج اتهامات فساد علیه رئیس جمهوری مورد حمایت حزب، جاکوب زوما خشمگین هستند.

اما نظر سنجی ها می گویند انتظار می رود که حزب کنگره ملی آفریقا ۶۰ درصد آرا را کسب کند و پیروز انتخابات باشد. انتظار می رود نتیجه انتخابات ده ماه مه اعلام شود.

دستورالعمل پیشنهادی برای جذب مهاجر به آمریکا

وزارت امنیت داخلی آمریکا دو دستورالعمل جدید برای جذب مهاجران دارای مهارت های بالا پیشنهاد کرد.

طبق یکی از دستور العمل ها، اجازه کار شامل همسران آن دسته از افراد دارای ویزای کار H-1B می شود که کافرمایانشان اسپانسر گرین کارت شده اند.

دستورالعمل پیشنهادی دوم موانع بر سر اقامت آن دسته از کارگران دارای مهارت بالا در آمریکا را بر می دارد که اهل کشورهای شیلی، سنگاپور و استرالیا هستند.

شرکت های آمریکایی از برنامه ویزای H-1B برای استخدام کارگران خارجی ماهر استفاده می کنند.

وزارت امنیت داخلی آمریکا می گوید این دستور العمل ها به جذب سرمایه گذاری ها و شرکت های جدید در آمریکا کمک می کند و اطمینان می دهد که «آمریکا ماهرترین نیروی کار در جهان را در اختیار خواهد داشت.»

اولین تحریم های آمریکا علیه سودان جنوبی

آمریکا برای اولین بار تحریم هایی را علیه سودان جنوبی اعمال کرد. درگیری ها میان نیروهای دولتی و نیروهای مخالف دولت از اواسط ماه دسامبر هزاران نفر را در آنجا کشته است.

جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا گفت ایالات متحده ماریال چانونگ، یک فرمانده نیروهای دولتی و پیتر گادت، یک فرمانده وفادار به ریک ماکار، رهبر شورشیان را هدف تحریم های مالی قرار داده است.

کاترین اشتون، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز روز سه شنبه گفت این اتحادیه تحریم جوبا را در نظر گرفته است.

تحریم ها دارایی های این دو را در آمریکا را متوقف می کند، و آمریکاییان را از تجارت با آنها منع می کند.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG