لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ ایران ۱۹:۱۲

سرخط خبرها

در حمله هوایی در سوریه ده ها نفر کشته شدند


در پی حمله هوایی نیروهای ارتش و وقوع درگیری در مناطقی از سوریه در روز پنجشنبه، ده ها تن کشته شدند.

گزارش آسوشیتدپرس به نقل از فعالان حاکی است نیروی هوایی سوریه منطقه ای در شهر جلب را مورد حمله قرار داد و دست کم ۳۳ نفر کشته شدند. در همین حال، درگیری های شبانه بین نیروهای دولتی و رزمندگان مخالف در امتداد یک گذرگاه استراتژیک بین دمشق و مرز لبنان، ۱۴ کشته برجا گذاشت.

نبرد در الزبدانی، شهرکی در نزدیکی دمشق و آخرین قرار گاه شورشیان در منطقه ، بخشی از پیکار گسترده تری است که برای کنترل منطقه کوهستانی قلمون جریان دارد.

نیروهای بشار اسد، با پشتیبانی رزمندگان حزب اله لبنان، در حمله ای در قلمون در اوسط ماه نوامبر، شورشیان را بیرون راندند و مسیرهای تدارکاتی آنها از لبنان را قطع کردند.

گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه می گوید در جریان این درگیری، ۱۴ شورشی و تعداد نامشخصی از سربازان کشته شدند.

یک گروه فعال دیگر، کمیته های هماهنگی محلی – گفت هواپیماها شب هنگام چهار بمب روی الزبدانی انداختند.

در حمله ارتش یمن ۲۵ شورشی کشته شدند

نیروهای ارتش یمن روز پنجشنبه با پشتیبانی جت های جنگنده و تانک، به عنوان بخشی از عملیات حمله به شاخه القاعده در آن کشور، به سوی جنوب پیشروی کردند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از مقام های نظامی یمن، عملیات جنگی که تاکنون در آن ۲۵ شورشی مظنون، از جمله یک تاجیک، و ۱۲ عضو نیروهای امنیتی کشته شده اند، روز سه شنبه در امتداد سه جبهه در نواحی کوهستانی استان های آب ین و شبوا آغاز شد.

در یک اطلاعیه نظامی گفته می شود شبه نظامیان القاعده با حمله به شهرکی در پشت خطوط جبهه، نیروهای نظامی را غافلگیر کردند. سربازان ارتش یمن بعدا آن محل را پس گرفتند.

مقامات نظامی می گویند در شبوا، در حالی که مهاجمین با خمپاره و توپخانه سربازان را زیر آتش گرفته بودند، با مقاومت شدید روبرو شدند.

واشنگتن، القاعده در شبه جزیره عربستان را یکی از خطرناکترین شاخه های شبکه تروریستی تلقی می کند.

۱۳ کشته در حمله انتحاری در افغانستان

در اثر حمله یک بمبگذار انتحاری به یک ایستگاه بازرسی در مرکز افغانستان، دست کم ۱۳ نفر کشته شدند.

گزارش آسوشیتدپرس به نقل از مقامات پلیس محلی حاکی است این حمله -که طالبان بی درنگ مسئولیت آن را بر عهده گرفت - روز پنجشنبه در دروازه ورود به ولایت پنجشیر صورت گرفت که در اثر آن ۶ پلیس و ۷ غیرنظامی کشته شدند. بیشتر غیرنظامیان کشته شده مسافران اتوبوس بودند که منتظر بودند تا بازرسی شوند.

بنابر گزارش آسوشیتدپرس، یک مقام مسئول گفته است که مهاجم در یک راه باریک کوهستانی منتظر بود تا ماموران پلیس برای جستجو به خودروی او نزدیک شوند، سپس خودش را منفجر کرد.

سخنگوی طالبان در پیامکی که برای خبرنگاران فرستاد گفت یکی از رزمندگان گروه یک، با بمب خودرویی را در پنجشیر منفجر کرد.

پنجشیر قرارگاه مقاومت در برابر حکومت اسلامی طالبان در افغانستان از ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱، و خانه احمد شاه مسعود رهبر تاجیک اتحاد شمال بود. او که به دلیل پیکار علیه نیروهای شوروی در جریان جنگ افغانستان در دهه ۱۹۸۰ میلادی و سپس علیه طالبان در اتحاد شمال، به «شیر پنجشیر» شهرت داشت، دو روز پیش از حملات ۱۱ سپتامبر در آمریکا، توسط دو عضو مظنون القاعده، که به لباس روزنامه نگار در آمده بودند، کشته شد.

نامه انجمن بین المللی روزنامه نگاران به روحانی

انجمن بین المللی روزنامه نگاران از حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران خواست به انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران اجازه فعالیت دهد و روزنامه نگاران زندانی را آزاد کند.

این انجمن در نامه ای به رئیس جمهوری ایران آورده است که انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران به دستور دادستان کل، از اوت ۲۰۰۹ تعطیل شده است.

در این نامه که به امضای جیم بوملها، رئیس انجمن بین المللی روزنامه نگاران رسیده از اظهارات حسن روحانی درباره آزادی مطبوعات در ایران استقبال شده است.

چین با روسیه مانور دریایی برگزار می کند

چین می گوید اواخر ماه جاری میلادی یک تمرین دریایی مشترک با روسیه در دریای شرق چین برگزار می کند.پکن با ژاپن در دریای شرق چین اختلافات ارضی دارد.

وزارت دفاع چین در بیانیه ای گفت «تمرین های معمول» اواخر ماه مه در سواحل شانگهای، فراتر از شمال منطقه مورد مناقشه، انجام می شود.

چین و ژاپن بر سر مالکیت شماری جزایر خالی از سکنه اختلاف دارند. باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در سفر هفته گذشته خود به ژاپن گفت آمریکا بر اساس پیمانی که با ژاپن امضا کرده، از این کشور در برابر حمله به آن جزایر دفاع می کند.

باراک اوباما ژوئن به لهستان می رود

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا ماه ژوئن به لهستان سفر می کند. به نظر می رسد اقدامات روسیه در اوکراین موضوع اصلی سفر رئیس جمهوری آمریکا به لهستان باشد.

آقای اوباما در ماه مارس نیز در سفری به اروپا به اقدامات روسیه در اوکراین پرداخت.

با ضمیمه کردن شبه جزیره کریمه اوکراین به روسیه، جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا ماه گذشته میلادی به لهستان سفر کرد تا بر حمایت آمریکا از شرق اروپا تایید کند.

کاخ سفید گفت باراک اوباما در ورشو دیدار های دو جانبه خواهد داشت و در رویدادی به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد عبور لهستان از کمونیسم شرکت می کند.

پس از ورشو، باراک اوباما در نشست رهبران هفت کشور صنعتی جهان، موسوم به گروه هفت در بروکسل شرکت می کند. او همچنین به فرانسه سفر خواهد کرد.

عفو بین الملل: روزنامه نگاران پاکستان با تهدید روبرو هستند

عفو بین الملل از دولت پاکستان خواسته است در باره تهدیدهای روزنامه نگاران و اقدامات نهادهای نظامی و اطلاعاتی برای سرکوب آزادی رسانه ها تحقیق کند.

به گزارش اسوشیتدپرس، عفو بین الملل روز چهارشنبه در گزارشی گفت روزنامه نگاران پاکستانی اغلب با تهدید های آژانس های جاسوسی و نظامی، احزاب سیاسی ، تند روهای اسلامی و گروه های مرتبط با القاعده روبرو هستند.

گزارش که در پی تیراندازی به حمید میر، گرداننده یک برنامه خبری در شبکه تلویزیونی جئو منتشر می شود ، می افزاید سرویس های اطلاعاتی و جاسوسی پاکستان در ربودن ، شکنجه و قتل روزنامه نگاران دست داشته اند.

برادر میر آژانس سرویس اطلاعات داخلی ارتش – آی اس آی – را مسئول تیراندازی دانست.

یک مقام ارشد عفو بین الملل گفت لازم است دولت پاکستان در باره آژانس های نظامی و اطلاعاتی تحقیق کند و مسلم سازد مسئولان نقض حقوق بشر روزنامه نگاران به دست عدالت سپرده شوند.

عفو بین الملل می گوید مقامات پاکستان بندرت در مورد تهدیدها یا حملات به روزنامه نگاران تحقیق می کنند، چه رسد به این که مهاجمان را مجازات کنند. این وضع موجب شده است روزنامه نگاران به خود سانسوری متوسل شوند.

کمیته حفاظت از روزنامه نگاران می گوید پاکستان یکی از مرگبارترین مکان ها برای روزنامه نگاران است. از سال ۱۹۹۲، در آنجا ۵۴ روزنامه نگار کشته شده اند.

۱۹ کشته در حمله به مدرسه ای در سوریه

در حمله هوایی سوریه به مدرسه ای در یک ناحیه تحت کنترل شورشیان در شهر حلب در روز چهارشنبه، دست کم ۱۹ تن کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری آسوشتیدپرس یک موشک به مدرسه عین جلوت، در شرق حلب، برخورد کرد. حمله در حالی صورت گرفت که آموزگاران و دانش آموزان نمایشگاهی از نقاشی های کودکان در باره جنگ در سوریه را آماده می کردند.

گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه گفته است دست کم ۱۹ نفر، از جمله ۱۰ کودک کشته شده اند. اما مرکز رسانه های حلب شمار کشته شدگان را ۲۵ نفر اعلام کرد.

آژانس کودکان سازمان ملل متحد یونیسف، با انتشار بیانیه ای، خشم خود از «جدید ترین موج حملات علیه کودکان و دیگر هدف های غیر نظامی در سراسر سوریه» را ابراز داشت.

در رویدادی دیگر در روز چهارشنبه، به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه، ۳ نفر بر اثر آتش خمپاره در نزدیکی مجتمع زندان مرکزی دمشق کشته شدند.

در عین حال گزارش ها حاکی است که با ثبت نام ۶ داوطلب دیگر برای نامزدی در انتخابات ۳ ژوئن (۱۳ خرداد) سوریه، تعداد رقیبان به ۱۷ نفر افزایش یافته است.

کشته شدن ۱۵ معدنعچی افغان


فروریختن یک معدن ذغال سنگ در شمال افغانستان، دست کم جان ۱۵ معدنچی شاغل در آن را گرفت.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از مقام های محلی نوشت این معدن، که در ناحیه دور افتاده «دارا سوف» در ایالت سمنگان واقع شده، بامداد چهارشنبه فروریخت و ۱۵ جسد تاکنون از زیرآوار بیرون کشیده شده است.

والی ایالت سمنگان گفته حدود ۲ هزار معدن از نظر فنی قانونی هستند، چون به دولت مالیات می پردازند، اما آنها در شرایطی دشوار عمل می کنند.

او گفت فرمانداری سعی کرده است برخی از معادن را که ایمن نیستند ببندد، اما در مناطق دورافتاده دوباره باز می شوند.

روز چهارشنبه همچنین شورشیان طالبان درحمله به یک پاسگاه پلیس در ولایت بدخشان، یک پلیس را کشتند. دیگر افراد پلیس به حمله متقابل دست زدند و هشت شورشی را کشتند.

پیلای: قحطی سودان جنوبی را تهدید می کند

سرپرست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد می گوید رئیس جمهوری سودان جنوبی و رهبر شورشیان ظاهرا نگران امکان بروز قحطی در کشورشان نیستند.

ناوی پیلای روز چهارشنبه در جوبا به خبرنگاران گفت پس از دیدارهای جداگانه با این دو رهبر وحشت کرده است، زیرا هیچکدام به پیشنهاد سازمان ملل متحد برای اعلام یک ماه آرامش، تا مردم بتوانند زمین ها را کشت کنند و از کمبود غذا جلوگیری شود، علاقه ای نشان ندادند.

خشونت قومی و زدو خورد بین نیروهای دولتی و شورشیان هزاران تن را کشته و حدود ۹۲۵ هزار نفر را در داخل سودان جنوبی دربه در کرده است. آژانس های سازمان ملل متحد در تلاش هستند به حدود ۵ میلیون نفر کمک کنند.

روزنامه ابتکار، رﻓﻊ ﺗﻮﻗﯿﻒ ﺷﺪ

ﻣﺪﯾﺮﻣﺴﺌﻮل روزﻧﺎمه اﺑﺘﮑﺎر از رﻓﻊ ﺗﻮﻗﯿﻒ اﯾﻦ روزﻧﺎمه ﺧﺒﺮ داد.

ﻣﺤﻤﺪ ﻋﻠﯽ وﮐﯿﻠﯽ این خبر را در گفت و گو با خبرگزاری فارس اعلام کرد و گفت که اﯾﻦ روزﻧﺎﻣﻪ روی ﮐﯿﻮﺳﮏ های روزﻧﺎﻣﻪ ﻓﺮوﺷﯽ ﻗﺮار ﻣﯽ ﮔﯿﺮد.

روزﻧﺎﻣﻪ اﺑﺘﮑﺎر روز ﭘﻨﺠﺸﻨﺒﻪ چهارم اردیبهشت به دلیل انتشار خبری با عنوان «برکناری رئیس سازمان زندانها» ﺑﻪ اﺳﺘﻨﺎد ﻣﺎده ۶ ﺑﻨﺪ ۱۱ ﻗﺎﻧﻮن ﻣﻄﺒﻮﻋﺎت ﺗﻮﺳﻂ دادﺳﺮای رﺳﺎﻧﻪ ﺗﻮﻗﯿﻒ ﺷﺪه بود.

۱۰ عاملی که جان ایرانیان را تهدید می کند

سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، ١٠ عامل خطر اصلی بیماری و مرگ در ایران را اعلام کرد.

شهرام رفیعی فر رژیم غذایی نامطلوب، فشارخون بالا، توده بدنی بالا، تحرک ناکافی، سیگار، دیابت، آلودگی هوا، کلسترول بالا، خطرات شغلی و مواد مخدر را ١٠ عامل خطر سلامت و مرگ ایرانیان خواند.

وی در این باره به خبرگزاری ایسنا گفت: ارتقای سلامت در کشور نیازمند برنامه‌ریزی فردی و خانوادگی و اجتماعی برای خودمراقبتی در زمینه مصرف غذای سالم، تحرک فیزیکی کافی روزانه و دوری از سیگار است.

به گفته او در ایران روزانه ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر سیگار می‌کشند و در سال ۱۱ هزار نفر از مردم کشور به علت مصرف دخانیات جان خود را از دست می‌دهند.

رفیعی‌فر ادامه داد: به این آمار باید موارد بیماری قلبی، سکته مغزی، انواع سرطان و بسیاری از بیماری‌های دیگر و حوادث خانگی ناشی از آتش سوزی را نیز اضافه کرد. این در حالی است که با محاسبه مصرف تفننی و مصرف قلیان بر تعداد مصرف کنندگان محصولات دخانی افزوده می‌شود.

۱۵ کشته در درگیری نظامیان فیلیپین با شورشیان اسلامگرا

مقامات فیلیپینی می گویند دست کم ۱۵ نفر در درگیری نیروهای دولتی با شبه نظامیان اسلامگرا در مناطق دور افتاده جنوبی کشته شدند.

درگیری ها روز سه شنبه در شهر پاتیکول در استان سولو آغاز شد و تا اوایل روز چهارشنبه ادامه داشت.

شبه نظامیان ابو سیاف در این استان فعالند. مقامات می گویند شبه نظامیان سعی کردند یک کمپ جنگلی را روز دوشنبه از نیروهای دولتی پس بگیرند.

مقامات می گویند به طور موفقیت آمیز شبه نظامیان را عقب راندند، هرچند دست کم یک سرباز نیز در این درگیری ها کشته شد.

ابوسیاف متهم به ارتباط با القاعده و یک رشته گروگانگیری و حملات در فیلیپین است

سناتور آمریکایی مانع ارسال کمک های نظامی به مصر می شود

یک سناتور با نفوذ آمریکا مانع ارسال کمک های نظامی ایالات متحده به مصر می شود.

این اقدام پاتریک لیهی، سناتور دموکرات پس از آن صورت می گیرد که دادگاهی در مصر ۶۸۳ عضو گروه اخوان المسلمین را بخاطر نقش آنها در اعتراضات علیه برکناری محمد مرسی از ریاست جمهوری به مرگ محکوم کرد.

پاتریک لیهی ریاست کمیته فرعی نظارت بر کمک های خارجی را برعهده دارد. او روز سه شنبه گفت تا زمانی که آمریکا شواهد قانع کننده ای ببیند که دولت مصر به حاکمیت قانون متعهد است، آماده امضای کمک های آمریکا به مصر نیست.

او همچنین گفت از نقض حقوق بشر توسط دولت و سوءاستفاده بسیار بد از سیستم قضایی مصر به شدت ناراحت است.

دولت باراک اوباما ممنوعیت کمک های نظامی آمریکا به مصر را تسهیل می کند. ممنوعیت ها پس از آن اعمال شد که نظامیان دولت محمد مرسی را سرنگون کردند. آمریکا در نظر داشت ۶۵۰ میلیون دلار کمک های نظامی به مصر ارسال کند و همچنین ۱۰ هلیکوپتر آپاچی به این کشور تحویل دهد.

جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا روز سه شنبه با همتای مصری خود در واشنگتن دیدار و گفتگو کرد و گفت مصر از یک روند در حال گذار بسیار سختی عبور می کند.
وزیر خارجه مصر گفت کشورش در حال ساخت یک دموکراسی بر اساس حاکمیت قانون است.

در انفجارهای پیش از انتخابات در عراق، ۱۵ تن کشته شدند


درانفجار دو بمب درعراق در روزسه شنبه، دست کم ۱۵ تن کشته شدند.

انفجارها یک روز پیش از برگزاری انتخابات پارلمانی در بازاری در شهر السعدیه، در حدود ۱۴۰ کیلومتری شمال شرقی بغداد، روی داد.

روز دوشنبه، شورشیان کلانتری ها و گردهمایی های سیاسی در پایتخت و در نواحی شمال شهر را هدف گرفتند و دست کم ۵۰ تن را کشتند.

مسئولیت حملات را کسی برعهده نگرفته است ، اما ستیزه گران سنی به اقدامات مشابه جهت خرابکاری در روند سیاسی متهم شده اند.

تحلیلگران می گویند رای دهندگان احتمالا نمایندگان پارلمان را در راستای خطوط فرقه ای و قومی انتخاب خواهند کرد و انتظار نمی رود هیچ حزب واحدی اکثریت را حائز شود.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد خشونت علیه رهبران سیاسی و کاندیداها در عراق را محکوم کرده است.

او روز دوشنبه در بیانیه ای از رهبران کشور خواست مسلم سازند که هر کسی قادر شود در روند سیاسی شرکت کند.

دادگاه مصر ۲۹ نفر را به زندان محکوم کرد

.

یک دادگاه مصر ۲۹ نفر را به زندان محکوم کرده است. محکوم شدگان طرفداران محمد مرسی رئیس جمهوری برکنارشده توصیف شده اند، که به شورش متهم شده بودند.

دادگاه جنحه شهر نصر در قاهره این احکام را روز سه شنبه در ارتباط با تظاهراتی در اعتراض به برکناری مرسی توسط ارتش در ماه ژوئیه، صادر کرد.

این اقدام یک روز پس از آن صورت گرفت که دادگاهی در جنوب مصر در یک محاکمه گروهی، بیش از ۶۰۰ تن را در ارتباط با خشونت های سال پیش به مرگ محکوم کرد.
احکام این دادگاه قطعی نیست و انتظار می رود مورد استیناف قرار گیرد.

انتقاد لاوروف از تحریم روسیه

وزیر امور خارجه روسیه از تحریم هایی که امریکا و اتحادیه اروپا علیه افراد و شرکت های روسی وضع کرده اند انتقاد کرده است.

به گزارش اسوشیتد پرس، سرگئی لاوروف روز سه شنبه در دیداری با وزیر امور خارجه کوبا در هاوانا، تحریم ها را نامعقول توصیف کرد.

پیشتر در روز سه شنبه، اتحادیه اروپا ۱۵ مقام دیگر روس را به دلیل نقششان در بحران اوکراین، هدف تحریم ها قرار داد.

کوبا نخستین مرحله سفر لاوروف به آمریکای لاتین است. او قرار است از نیکاراگوئه، شیلی و پرو نیز دیدن کند.

نبرد نیروهای یمن با شبه نظامیان القاعده


مقامات امنیتی در یمن می گویند ارتش به حمله عمده ای علیه مخفی گاه ها و قرارگاه های القاعده دست زده و دست کم ۸ شبه نظامی و شورشی مظنون را کشته است.

گزارش اسوشیتد پرس به نقل از مقامات حاکی است سربازان روز سه شنبه با پشتیبانی تانک ها و تسلیحات سنگین، با رزمندگان مظنون القاعده در به زدوخورد پرداختند. ۸ شورشی و ۳ سرباز کشته شدند.

هفته پیش ارتش یمن گفت نیروهایش ۶۰ شورشی مظنون القاعده را کشتند.

حمله عمده دولت با کمک آمریکا و عربستان سعودی در سال ۲۰۱۲، شبه نظامیان القاعده را از شهر های جنوبی یمن بیرون راند، اما آنها همچنان فعال هستند و از مناطق کوهستانی به عنوان پوشش، اغلب با تصویب رهبران قبیله ای، استفاده می کنند.

انتقال میرحسین موسوی به بیمارستان

میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی
وبسایت کلمه - وابسته به مخالفان دولت ایران - از بروز مشکل قلبی و انتقال میرحسین موسوی، یکی از نامزدهای معترض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸، به بیمارستان خبر داد.

این وبسایت می نویسد پزشکان آقای موسوی گفته اند که او چند ماه است، به دلیل ابتلا به نوسان فشار خون و نیاز به انجام آنژیوی قلب، باید فورأ معالجه شود اما مسئولان امنیتی تعلل کردند و او امروز در میان تدابیر امنیتی به بیمارستان منتقل شد.

در گزارش کلمه نام بیمارستانی که گفته می شود آقای موسوی، یکی از رهبران اعتراض های مردمی پس از انتخابات خرداد ۸۸، در آن بستری است ذکر نشده است.


این نخستین باری نیست که آقای موسوی به خاطر بروز عارضه قلبی در بیمارستان بستری می شود. او در شهریور ماه سال گذشته نیز به بیمارستان منتقل شده بود. آقای کروبی نیز از بیماری های متعددی رنج می برد که تاکنون چند بار برای معالجه به بیمارستان منتقل شده است.

آقای موسوی و همسر او زهرا رهنورد، به همراه مهدی کروبی، دیگر نامزد معترض به نتیجه آن انتخابات، از زمستان سال ۸۹ در حصر خانگی هستند و آزادی آنها و دیگر زندانیان سیاسی دستگیر شده در حوداث پس از انتخابات، از خواسته های اصلی فعالان سیاسی و حقوق بشری از رئیس جمهوری جدید ایران است.


حسن روحانی در زمان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۲ وعده تلاش برای رفع حصر داد و اصلاح طلبان حامی وی نیز پس از پیروزی او درخواست های خود در این زمینه را مطرح کردند که با واکنش های تند مقام های امنیتی و قضایی ایران مواجه شد.

آقای روحانی و برخی از اعضای کابینه او در این مورد اظهار نظرهای کرده اند، اما اشاره ای به جزئیات تلاش های احتمالی نکرده اند.

درخواست اردوغان از آمریکا برای استرداد گولن


نخست وزیر ترکیه روز سه شنبه گفت از ایالات متحده درخواست خواهد کرد که یک رهبر مذهبی و اسلامگرای ترک تبار ساکن آن کشور را که به تلاش برای تضعیف و سرنگونی دولت متهم است، مسترد کند.

به گزارش آسوشیتدپرس، رجب طیب اردوغان در آنکارا در پاسخ به پرسش خبرنگاری در مورد اقدامات قانونی دولت برای استرداد فتح اله گولن، رهبر جنبش اسلامی گولن، گفت این کار آغاز خواهد شد.

اردوغان پیروان گولن را به رخنه درپلیس و قوه قضائیه ترکیه و نیز تحریک انجام تحقیقات در باره فساد مالی، که او را ناچار به برکناری چهار وزیر کابینه کرد، متهم کرده است.

اردوغان می گوید جنبش گولن در پشت ماجرای درز مطالب ضبط شده ای در اینترنت قرار داشته که نخست وزیر و اعضای خانواده او را به فساد ارتباط می دهد.

گولن در ایالت پنسیلوانیای آمریکا زندگی می کند. بسیاری جنبش معتدل او را گزینه ای برای تعبیرهای رادیکال تر از اسلام می بینند.

شهردار خارکف در اسرائیل بستری شد

شهردار دومین شهر بزرگ اوکراین که روز دوشنبه هدف گلوله قرار گرفت، در یک بیمارستان اسرائیل درمان می شود.

بیمارستان الیشا در شهر حیفا در شمال اسرائیل روز سه شنبه در بیانیه کوتاهی گفت عمل جراحی روی هنادی کرنس، شهردار خارکوف، ظاهراً با موفقیت انجام شده است. بیانیه جزئیات بیشتری ارائه نمی دهد.

کرنس که هنگام دوچرخه سواری در خارج از شهر از پشت هدف قرار گرفت، مخالف سرسخت جنبش میدان بود که ویکتور یانوکوویچ رئیس جمهوری طرفدار روسیه را در ماه فوریه برکنار کرد، و عموما سازمان دهنده ای که فعالان را از شرق اوکراین برای آزار تظاهر کنندگان به کیف می فرستاد دیده می شد.

گزارش اسوشیتد پرس به نقل از یک نامزد ریاست جمهوری اوکراین حاکی است حمله به شهردار خارکف آگاهانه و کوششی برای بی ثبات ساختن شهر یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفری بود. مقامات اوکراین در این باره عوامل حمله اظهار نظر نکرده اند.
در وبگاه این نامزد گفته می شود کرنس که یهودی است، بامداد سه شنبه همراه با همسرش و تیمی از پزشکان اسرائیلی وارد اسرائیل شد.

حمله به کرنس به عنوان نشانه ای از افزایش ناآرامی در شرق اوکراین دیده می شود. در آنجا شورشیان مسلح، با حمایت ضمنی مسکو، خواهان خود مختاری بیشتری برای منطقه – حتی استقلال یا انضمام آن به روسیه هستند.

دولت موقت اوکراین و غرب روسیه را به هماهنگ ساختن ناآرامی متهم کرده اند.

روحانی:ناشران به ارشاد و گشت ارشاد نیاز ندارند

بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران فعالیت خود را آغاز کرد. حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران این نمایشگاه را روز سه شنبه افتتاح کرد.

به گزارش خبرگزاری ها، حسن روحانی در مراسم افتتاح نمایشگاه گفت دولتش به دنبال «سانسور دولتی» نیست و «صاحبان فرهنگ به ارشاد و گشت ارشاد نیاز ندارند.»

این نمایشگاه مهمترین رویداد عرصه کتاب در ایران به شمار می رود که در آن ناشران ایرانی و خارجی شرکت می کنند.

پایان سفر باراک اوباما به کشورهای آسیایی

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه به سفر یک هفته ای خود به چهار کشور آسیایی پایان داد.

او پیش از ترک فیلیپین، در سخنانی به نیروهای آمریکایی و فیلیپینی در مانیل، بار دیگر بر موضع آمریکا در قبال مناقشه دریایی چین با همسایگانش اشاره کرد.

باراک اوباما گفت: ما عقیده داریم که تمامی مردم و کشورها حق دارند در امنیت و صلح زندگی کنند و به حاکمیت و تمامیت ارضی آنها احترام گذاشته شود.

باراک اوباما بدون نام بردن از چین گفت آمریکا بر این عقیده است که باید به قوانین بین المللی عمل شود و آزادی حمل و نقل دریایی محفوظ بماند و نباید مانع تجارت شد.
رئیس جمهوری آمریکا گفت اختلافات باید به صورت صلح آمیز حل و فصل شود و نه از طریق تهدید و یا با استفاده از زور.

در روز دوشنبه، فیلیپ گولدبرگ سفیر آمریکا و ولتیر گازمن وزیر دفاع فیلیپین یک پیمان جدید دفاعی ۱۰ ساله امضا کردند که امکان حضور بزرگتر امنیتی آمریکا در فیلیپین را می دهد.

باراک اوباما علاوه بر فیلیپین از ژاپن، کره جنوبی و مالزی دیدن کرد.

مانور نظامی کره شمالی در نزدیکی منطقه مورد مناقشه

کره شمالی در نزدیکی آب های مورد مناقشه با کره جنوبی یک مانور نظامی توپخانه با استفاه از گلوله های واقعی آغاز کرد.

سخنگوی وزارت دفاع کره جنوبی روز سه شنبه گفت پیونگ یانگ پیشتر کره جنوبی را از انجام این مانور مطلع کرده بود.

رویترز به نقل از مسوولان نظامی کره جنوبی گفته است گلوله ای از کره شمالی در جریان این مانور به داخل مرزهای کره جنوبی وارد نشده است.

کره شمالی مانور مشابهی ماه گذشته میلادی برگزار کرد. در جریان آن مانور تعدادی گلوله به خاک کره جنوبی برخورد کرد که با واکنش این کشور مواجه شد.

تنش ها میان دو کشور اکنون بالا گرفته است.

ماجرای ترحم چوپان لرستانی بر پلنگ تیز دندان

چوپان لرستانی که یک سوم گله اش را در حمله پلنگ از دست داده بود، از دریافت چک خسارت از سازمان حفاظت محیط زیست خودداری کرد. او از دولت خواست با این پول یک پاسگاه محیط بانی برای حفاظت از حیات وحش بسازد.

نوروز حیدری 6 ماه پیش در حالیکه گله اش را طعمه پلنگ گرسنه دیده بود، به دلیل علاقه اش به حیات وحش، از شلیک به این پلنگ خودداری کرده و موضوع را به اداره محیط زیست لرستان اطلاع داده بود. این اداره تایید کرد که به نوروز حیدری به دلیل تلف شدن 44 راس بز گله اش خسارت بدهد.

به گزارش خبرگزاری مهر، چوپان جوان لرستانی دیروز هفتم اردیبهشت ماه در اداره محیط زیست استان لرستان حاضر شد اما از دریافت چک 11 میلیون تومانی خسارت گله اش خودداری کرد. او از مسئولان خواست تا اﯾﻦ ﻣﺒﻠﻎ را صرف ﮐﻤﮏ ﺑﻪ اﺣﺪاث ﭘﺎﺳﮕﺎه ﻣﺤﯿﻂ ﺑﺎﻧﯽ در ﻣﻨﻄﻘﻪ ھﺸﺘﺎدپهلو کنند.

نوروز حیدری در توضیح این خواسته اش گفت: در ﻃﺒﯿﻌﺖ ﻣﻨﻄﻘﻪ ﻣﺎ ﺣﯿﻮاﻧﺎت ﮐﻤﯿﺎﺑﯽ از ﺟﻤﻠﻪ ﺳﻤﻨﺪرﻟﺮﺳﺘﺎﻧﯽ، ﻣﺎھﯽﮐﻮر، ﭘﻠﻨﮓ و ﮐﺎراﮐﺎل زﻧﺪﮔﯽ ﻣﯽ ﮐﻨﻨﺪ وﻟﯽ ﺣﺘﯽ ﯾﮏ ﭘﺎﺳﮕﺎه ﻣﺤﯿﻂ ﺑﺎﻧﯽ وجود ندارد و اﯾﻦ ﻣﻨﻄﻘﻪ به خوبی ﺣﻔﺎﻇﺖ ﻧﻤﯽﺷﻮد.

ﻣﺪﯾﺮﮐﻞ ﺣﻔﺎﻇﺖ ﻣﺤﯿﻂ زﯾﺴﺖ اﺳﺘﺎن ﻟﺮﺳﺘﺎن در اﯾﻦ ﺑﺎره ﮔﻔﺖ: ﺳﺎزﻣﺎن ﻣﺤﯿﻂ زﯾﺴﺖ ﺑﺎ ﺗﺎﯾﯿﺪ ﮐﺎرﺷﻨﺎس ﻣﺒﻠﻎ ﯾﺎزده ﻣﯿﻠﯿﻮن ﺗﻮﻣﺎن ﺑﺎﺑﺖ ﺧﺴﺎرت وارده ﺑﻪ ﻧﻮروز ﺣﯿﺪری را ﺗﺎﻣﯿﻦ و ﺑﻪ اداره ﮐﻞ ﻣﺤﯿﻂ زﯾﺴﺖ ﻟﺮﺳﺘﺎن اﺑﻼغ ﮐﺮد.

به گفته ﻣﺤﻤﺪﺣﺴﯿﻦ ﺑﺎزﮔﯿﺮ روز گذشته درﺣﺎﻟﯽ ﮐﻪ ﺳﻨﺪ ﭘﺮداﺧﺖ و ﭼﮏ ﻣﺮﺑﻮﻃﻪ آﻣﺎده ﺷﺪه ﺑﻮد ﻧﻮروز ﺣﯿﺪری اﻋﻼم ﮐﺮد ﮐﻪ هیچ ﺧﺴﺎرﺗﯽ از دوﻟﺖ نمیخواهد و خواسته اش این است که برای حفظ طبیعت زادگاهش، یک پاسگاه محیط بانی در منطقه هشتادپهلو ساخته شود.

ھﺸﺘﺎدپهلو ﻣﻨﻄﻘﻪ ای ﺑﮑﺮ و دارای ﺗﻨﻮع ﮔﯿﺎھﯽ و ﺟﺎﻧﻮری ﮐﻢ ﻧﻈﯿﺮی اﺳﺖ به همین دلیل ﯾﮑﯽ از ذﺧﺎﯾﺮ ارزﺷﻤﻨﺪ ﻃﺒﯿﻌﯽ در اﺳﺘﺎن ﻟﺮﺳﺘﺎن ﺑﻪ ﺷﻤﺎر ﻣﯽ رود.

مدیر حفاظت محیط زیست استان لرستان گفت: ﻧﻮروز ﺣﯿﺪری ﻧﻤﺎد ﻋﺸﻖ ﺑﻪ ﻃﺒﯿﻌﺖ در ﻋﯿﻦ ﺳﺎدﮔﯽ و ﺑﯽ رﯾﺎﯾﯽ اﺳﺖ و در ﺻﻮرت ﻣﻮاﻓﻘﺖ ﺳﺎزﻣﺎن ﻣﺤﯿﻂ زﯾﺴﺖ ﻧﺨﺴﺘﯿﻦ ﭘﺎﺳﮕﺎه اﯾﻦ ﻣﻨﻄﻘﻪ ﺑﻪ ﻧﺎم ﻣﺤﯿﻂ ﺑﺎﻧﯽ ﻧﻮروز ﻧﺎﻣﮕﺬاری ﺧﻮاهد ﺷﺪ.

نیروهای امنیتی عراق روز دوشنبه رای می دهند

شهروندان عراقی که نمی توانند در انتخابات پارلمانی روز چهارشنبه عراق شرکت کنند، روز دوشنبه ۲۸ آوریل به مراکز تعیین شده رای گیری در بغداد و استان های عراق رفتند.

از جمله رای دهندگان دوشنبه هزاران نیروی ارتشی، امنیتی و بیماران و زندانیان هستند.

در انتخابات پارلمانی عراق ۳۲۸ عضو پارلمان انتخاب می شوند. این اولین انتخابات پارلمانی عراق از زمان خروج نیروهای آمریکا از آن کشور در سال ۲۰۱۱ است.

عراقی های مقیم خارج روز یکشنبه به مراکز اخذ رای رفتند.

واژگونی اتوبوس شهری در تهران، ۸ کشته بر جای گذاشت

واژگونی یک اتوبوس شهری در تهران، ۸ کشته و ۲۰ مجروح بر جای گذاشت.

به گفته پلیس، این اتوبوس در بزگراه آزادگان در غرب تهران در حال حرکت بود و هنگام ورود به بزرگراه حکیم شرق، واژگون شد.

یکی از شاهدان حادثه به خبرگزاری مهر گفته است که سرعت اتوبوس زیاد بود و راننده هنگام پیچیدن، کنترل آن را از دست داد.

پیمان سنندجی، مدیر عامل شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه نیز درباره واژگونی این اتوبوس گفت: به دلیل خارج شدن کنترل اتوبوس متاسفانه تعدادی از مسافران جان خود را از دست داده و یا مجروح شدند.

به گفته او، در پی این حادثه، جلسه کمیته انضباطی تشکیل شد و براساس قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی حکم انحلال شرکت خصوصی که اتوبوس مذکور متعلق به آن است، صادر شد.

وی با اشاره به این که به نظر می‌رسد نقص فنی علت حادثه باشد تاکید کرد: علت دقیق حادثه در دست بررسی است.

در نبرد در کشمیر هند دو سرباز کشته شدند

در نبرد سختی در کشمیر هند سه شورشی مظنون و دو سرباز ارتش هند کشته شدند.

اسوشیتد پرس بنقل از منابع نظامی می گوید نبرد دیرگاه جمعه و پس از آن آغاز شد که سربازان و پلیس هند روستایی در حدود ۵۵ کیلومتری جنوب شهر سرینگار را محاصره کردند و به جستجوی شبه نظامیان مظنون پرداختند.

یک منبع گفت تبادل آتش شب هنگام پس از کشته شدن دو ستیزه گر و دو سرباز متوقف شد، اما نبرد بامداد شنبه دوباره درگرفت و سومین شبه نظامی کشته شد. یک خانه مسکونی که شورشیان در آن به دام افتاده بودند منهدم شد.

هنوز هیچکدام از گروه هایی که با حکومت هند در کشمیر می جنگند، بیانیه ای صادر نکرده اند.

کشمیر بین هند و پاکستان تقسیم شده است، با این حال هر دو مدعی آن هستند.
از سال ۱۹۸۰ بیش از ۱۲ گروه شورشی برای استقلال کشمیر از هند یا ادغام آن در پاکستان جنگیده اند. در بیش از ۲۵ سال مناقشه، حدود ۶۸ هزار تن کشته شده اند.

در حمله هلیکوپتر در سوریه پنج تن کشته شدند

فعالان در سوریه می گویند بمبی که از یک هلیکوپتر دولتی پرتاب شد، دست کم پنج تن از جمله دو کودک را کشته است.

گزارش اسوشیتد پرس بنقل از گروه ناظر بر حقوق پشر در سوریه حاکی است حمله روز شنبه در استان ادلب صورت گرفت و انتظار می رود بر شمار تلفات افزوده شود.

گروه فعال کمیته های هماهنگی محلی و یک خبرگزاری متعلق به شورشیان نیز حمله را گزارش دادند، اما شمار کشته شدگان را بیشتر اعلام کردند.

فعالان می گویند بمب در میان زدوخورد بین شورشیان و نیروهای وفادار به بشار اسد پرتاب شد.

سقوط هلیکوپتر ناتو در افغانستان

مقامات نظامی آمریکا می گویند پنج سرباز سازمان پیمان آتلانتیک شمالی – ناتو – در سقوط هلیکوپتر در جنوب افغانستان جان باختند.

نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا در افغانستان روز شنبه با صدور بیانیه ای اعلام کرد علت سقوط هلیکوپتر در دست بررسی است. اطلاعات دیگری درباره این سانحه داده نشده است.

ناتو اسامی و ملیت کشته شدگان را هنوز اعلام نکرده است.

سخنگوی فرماندار قندهار تأیید کرد که هلیکوپتر نیروهای ائتلافی در ساعت یازده بامداد به وقت محلی در نزدیکی شهر قندهار سقوط کرده است. وی گفت هلیکوپتر به دلیل نقص فنی در محله تخت پل بر زمین افتاده و پنج سرباز آیسف کشته شده اند.

تلفات نیروهای خارجی در افغانستان در چند ماه گذشته کاهش یافته، و این در حالی است که نیروهای ائتلافی به رهبری آمریکا آماده می شوند تا پیش از پایان سال جاری میلادی از آن کشور خارج شوند.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG