لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸ ایران ۱۳:۲۰

سرخط خبرها

انتخابات در بخش هایی از عراق برگزار نخواهد شد

کمیسیون انتخابات عراق اعلام کرده است در بخش هایی از استان انبار، که در آنها زدوخورد بین نیروهای امنیتی و شبه نظامیان مرتبط با القاعده جریان دارد، رای گیری برگزار نخواهد شد.

از دسامبر گذشته، انبار، در غرب عراق، شاهد نبرد شدید بین سربازان دولتی و شبه نظامیان قبیله ای متحد از یک سو، و رزمندگان گروه امارت اسلامی عراق و شام، از سوی دیگر بوده است.

رزمندگان بخش هایی از رمادی ، مرکز استان، و شهر فلوجه را تصرف کرده اند و همچنان در کنترل دارند.

اسوشیتد پرس می گوید یک عضو کمیسیون عالی انتخابات، روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری در بغداد گفت «کمیسیون نمی تواند کارمندان و تجهیزات مرتبط با رای گیری را به مناطقی که در آنها عملیات امنیتی جریان دارد بفرستد.»

او مناطقی را که در استیلای شبه نظامیان قرار دارند مشخص نساخت، اما به خانواده هایی که در اثر جنگ دربه در شده اند اطمینان داد به آنها اجازه داده خواهد شد در نواحی «امن» رای بدهند.

بر اساس ارقام سازمان ملل متحد، خشونت در انبار موجب شده است حدود ۴۰۰ هزار نفر دربه در شوند.

در انتحابات پارلمانی بیش از ۹ هزار نامزد برای ۳۲۸کرسی رقابت خواهند کرد. از زمان خروج نیروهای آمریکا در اواخر ۲۰۱۱ ، این نخستین انتخابات پارلمانی درعراق خواهد بود.

روز سه شنبه همچنین مردان مسلح در تیراندازی از داخل یک اتومبیل عبوری ۶ مرد را که در خیابانی در شهر موصل جمع شده بودند کشتند.

و در شهر توزخورماتو، در حدود ۲۰۰کیلومتری شمال بغداد، یک بمب انداز انتحاری خود رو بمب گذاری شده ای را به یک پاسگاه پلیس کوبید، ۴ پلیس را کشت و ۱۳ نفر دیگر را مجروح کرد.

ممنوعیت سازمان حامی حزب اله در آلمان

مقامات آلمان سازمانی را که به گفته آنها میلیون ها دلار برای حزب الله لبنان جمع کرده است، از فعالیت ممنوع کرده اند.

گزارش اسوشیتدپرس به نقل از قائم مقام وزارت کشور آلمان حاکی است پلیس بامداد سه شنبه در ۶ ایالت آلمان به ۱۹ محل که تشکیلاتی به نام «پروژه کودکان یتیم لبنان» از آنها استفاده می کند حمله کرد، و ۴۰ جعبه مدرک، از جمله ده ها کیلوگرم سکه های طلا و حساب های بانکی شامل حدود ۱۴۳ هزار دلار، ضبط کرد.

قائم مقام وزارت کشور آلمان می گوید این سازمان حدود ۸۰ عضو در آلمان دارد و از سال ۲۰۰۷ بیش از ۴ میلیون دلار برای «بنیاد شهید» در لبنان جمع کرده است. این بنیاد ارتباط های روشنی با حزب الله دارد و برای خانواده های رزمندگان مقتول کمک های مالی فراهم می آورد.

کمک غذایی ایران به سوریه

گزارش ها حاکی است ایران ۳۰ هزار تن مواد غذایی به سوریه فرستاده است.

روزنامه لبنانی دیلی استار روز سه شنبه به نقل از رسانه های دولتی سوریه گفت محموله ها وارد یک بندر سوریه در دریای مدیترانه شده است.

دیلی استار این کمک را بخشی از حمایت گسترده تر ایران از بشار اسد، در حالی که قصد دارد برای سومین بار نامزد ریاست جمهوری شود، توصیف می کند.

ایران حامی عمده اسد بوده است، از طریق گروه حزب الله تجهیزات نظامی برای او می فرستد و دولت را در چگونگی نبرد با شورشیان راهنمایی می کند. تهران همچنین مبالغ عظیمی پول برای نجات اقتصاد سوریه به کشور سرازیر کرده است.

در ماه مه گذشته، ایران یک خط اعتباری به ارزش ۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار برای سوریه باز کرد که دولت اسد را قادر می سازد فراورده های نفتی خریداری کند.

در انفجار در ترن مسافری در پاکستان دهها تن کشته و زخمی شدند

ارشیو
در انفجار بمب نیرومندی در یک ترن مسافری در استان بلوچستان پاکستان در روز سه شنبه، دست کم ۱۴ تن جان سپردند و بسیاری دیگر مجروح شدند. زنان و کودکان از جمله کشته شدگان هستند.

به نقل از منابع پلیس و امدادگران گفته می شود بمب در یک واگن پرجمعیت در جریان توقفی کوتاه در ایستگاه شهرک سیبی منفجر شد. تحقیقات اولیه حاکی است بمب در چمدان یک مسافر پنهان شده بود و از راه دور کنترل می شد.

انفجار باعث ایجاد حریقی شد که موجب اکثر مرگ ها گردید. یک مقام پلیس گفت امدادگران بیش از ۴۰ مسافر را به بیمارستان منتقل کرده اند. او وضع برخی از آنها را بسیار وخیم توصیف کرد.

پلیس تحقیقات گسترده ای را در باره این حادثه آغاز کرده است و به شبه نظامیان جدایی خواه بلوچ مظنون است. سخنگوی گروه شورشی ارتش متحده بلوچ در تماسی با صدای آمریکا هرگونه مسئولیتی در انفجار مرگبار را تکذیب کرد.

خشونت یک روز پس از آن روی می دهد که نیروهای امنیتی پاکستان ادعا کردند بالغ بر ۴۰ شورشی را در ناحیه خوزدار بلوچستان، در حدود ۲۵۰ کیلومتری سیبی کشته اند.

دور سوم مذاکرات جامع اتمی ایران و شش قدرت جهانی

دور سوم مذاکرات ایران و قدرت های جهانی برای رسیدن به یک توافق جامع اتمی روز سه شنبه در وین آغاز شد. مذاکرات روز سه شنبه در چند مرحله انجام می شود.

محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران و کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در دور آغازین مذاکرات حضور داشتند.

در این دور از مذاکرات، به گفته عباس عراقچی، معاون وزیر امورخارجه ایران «همه مباحث مورد توجه است.»

وزیر امورخارجه ایران پیشتر اعلام کرده بود پس از سومین دور مذاکرات جامع اتمی، که روز چهارشنبه نیز ادامه می یابد، نگارش پیشنویس توافق جامع هسته ای آغاز می شود.

وزیر امورخارجه ایران روز دوشنبه گفت «در ابتدای نگارش متن موارد اختلاف زیاد خواهد بود.»

جستجوگران همچنان به دنبال علائم صوتی پرواز ۳۷۰

مقام استرالیایی اداره سازماندهی جستجوهای بین المللی برای یافتن هواپیمای گمشده مالزی می گوید هنوز زود است که روبات جستجو کننده هواپیما به زیر سطح آب های اقیانوس هند فرستاده شود.

آنگوس هوستون، مسوول هماهنگی جستجوها گفت نیروها همچنان به شنیدن علائم صوتی جعبه سیاه هواپیمای پرواز ۳۷۰ ادامه می دهند.

او گفت جستجوگران امیدوارند که شناسایی دوباره علائم صوتی جعبه سیاه به آنها این امکان را دهد که پیش از اعزام روبات به زیر آب، منطقه ای که قرار است جستجوها در آن آغاز شود را محدودتر کنند.

آنگوس هوستون، در سی و دومین روز جستجوها گفت باتری جعبه سیاه هواپیما فقط یک ماه عمر دارد. با این حال او گفت احتمال دارد جعبه سیاه تا چند روز دیگر نیز به ارسال سیگنال های صوتی ادامه دهد.

بویینگ ۷۷۷ هواپیمایی مالزی هشتم مارس با ۲۳۹ سرنشین در حالی که از کوالالامپور عازم پکن بود به طور مرموزی ناپدید شد.

دو نفر از کارکنان سازمان ملل در سومالی کشته شدند

دو تن از کارکنان سازمان ملل متحد مستقر در مناطق مرکزی سومالی - یک بریتانیائی و یک کانادایی - به ضرب گلوله کشته شدند.
این دو تن که در اداره مبارزه با مواد مخدر سازمان ملل در سومالی کار می کردند، توسط مردی کشته شدند که بنا به گزارشها از ماموران امنیتی و از نظر روانی نامتعادل بوده است.
ضارب بلافاصله توسط پلیس دستگیر شده است.

بازداشت یک ایرانی به اتهام صادرات غیرقانونی در اسپانیا

پلیس اسپانیا ۴ نفر از جمله یک شهروند ایرانی را به اتهام قصد ارسال تجهیزات قابل استفاده در تولید سلاح موشکی به ایران دستگیر و زندانی کرد.
به گزارش پلیس اسپانیا، این افراد که در بارسلون، تاراگونا و پالما د مایورکا دستگیر شده اند، قصد ارسال دو ماشین صنعتی با قابلیت استفاده دوگانه نظامی و غیرنظامی به ایران را داشتند.
اتهام های این افراد را قاچاق کالای غیرمجاز و پولشویی تشکیل می دهد.
بنا به گزارش پلیس بیش از ۱۳ هزار و ۵۰۰ دلار پول نقد و مدارک مربوط به صادرات فناوری دوگانه نیز از این افراد ضبط شده است.

رزمایش مشترک ایران و پاکستان در تنگه هرمز

رزمایش مشترک نیروی دریایی ایران و نیروی دریایی پاکستان، در آب های شرقی تنگه هرمز برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) چند ناو جنگی و یک زیردریایی پاکستان برای شرکت در این رزمایش روز شنبه در بندر عباس پهلو گرفته اند.

ناخدا شهرام ایرانی در گفتگو با ایرنا هدف اصلی رزمایش را نشان دادن همکاری نظامی دو کشور عنوان کرد، اما به جزئیات آن اشاره ای نکرد. تنگه هرمز محل عبور تانکرهای حامل بیش از یک سوم نفت صادراتی جهان است.

بهروز عباسی همکار قدیمی صدای آمریکا درگذشت

بهروز عباسی، همکار قدیمی بخش فارسی رادیو صدای آمریکا، روز شنبه در ۷۷ سالگی به بیماری سرطان لوزالمعده در بتسدای مریلند درگذشت.
آقای عباسی فعالیت خود را در بخش فارسی صدای امریکا از بعد از انقلاب آغاز کرد و در سال ۲۰۰۷ بازنشسته شد.
مراسم یادبود وی روز چهارشنبه در مریلند برگزار خواهد شد.

درگیریهای خونین قومی در نیجریه

درگیری قومی در شمال غرب نیجریه به کشته شدن ده ها تن در روزهای اخیر انجامیده است.
به گفته پلیس محلی یک گروه مسلح از مسلمانان «فولانی» تجمع گروهی از جوانان و شکارچیان قبیله «هاوسا» را مورد حمله قرار دادند.
در این درگیری ها - که گفته میشود به دلیل اختلاف گروه های رقیب بر سر چراگاه های منطقه رخ داد - دست کم ۷۲ نفر از دو طرف کشته شدند.

مسلمانان فولانی ماه گذشته نیز در حمله به ۳ روستای عمدتاً مسیحی نشین در مرکز نیجریه بیش از ۱۰۰ نفر را کشتند.

مقام های نیجریه می گویند اختلاف این دو گروه بیشتر بر سر منابع ارضی و قومی است و جنبه مذهبی ندارد.

وزیر دفاع امریکا وارد چین شد

چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا روز دوشنبه برای بازدید از لیائونینگ، تنها ناو هواپیمابر چین، وارد بندر کینگدائو شد.
آقای هیگل روز یکشنبه چین را به استفاده معقولانه از قدرت نظامی اش در روابط منطقه ای فراخواند و در توکیو گفت ایالات متحده آمریکا قصد دارد تا سال ۲۰۱۷ میلادی دو ناو مجهز به سیستم دفاع موشکی به منظور مقابله با تهدیدهای کره شمالی در آبهای ژاپن مستقر کند.
وزیر دفاع آمریکا در ادامه سفر ده روزه اش به کشورهای آسیایی - که به منظور تضمین تعهد واشنگتن به پیمان های دفاعی در منطقه صورت می گیرد - پس از چین راهی مغولستان خواهد شد.

میکی رونی ستاره هالیوود درگذشت

میکی رونی، یکی از آخرین ستاره های عصر طلایی هالیوود در ۹۳ سالگی درگذشت.

او روز یکشنبه درگذشت و خانواده اش علت مرگ او را اعلام نکرده اند.

حرفه سینمایی او اوایل دهه ۱۹۲۰ در نقش نوزاد آغاز شد. آواز خوانی ها و رقص او در فیلم های سینمایی هالیوود شهرت داشت.

انفجار بمب ۲۹ شورشی سوری را کشت

انفجار یک خودروی بمب گذاری شده در شهر حمص سوریه دست کم ۲۹ نفر از شورشیان را کشت.

مرکز نظارت بر حقوق بشر سوریه مستقر در بریتانیا گفت «ده ها نفر در منطقه ناپدید شده اند» و شمار کشته شدگان این انفجار ممکن است افزایش یابد.

هنوز توضیح روشنی برای این انفجار گزارش نشده است.

پیشتر در یک انفجار دیگر، خبرگزاری دولتی سوریه اعلام کرد یک خمپاره شلیک شده توسط شورشیان به «خانه اوپرای دمشق» برخورد کرد و دو نفر را کشت.

ژاپن فرمان حمله به موشک های کره شمالی را صادر کرد

رزمناو ژاپنی ایزومو در مراسم رونمایی به عنوان بخشی از نیروی دفاع دریایی
روز شنبه ژاپن به یکی از ناوشکن هایش در دریای ژاپن دستور داد به هر موشک بالیستیک کره شمالی که در هفته های آینده دیده شود، حمله کند. این دستور پس از پرتاب یک موشک رودونگ میان - برد کره شمالی به این دریا صادر شد.

وزیر دفاع ژاپن این فرمان را روز پنج شنبه صادر کرده اما آن را اعلان نکرده بود تا بر مذاکرات بین توکیو و پیونگ یانگ تاثیر منفی نگذارد.

این فرمان حمله از ۳ آوریل تا ۲۵ آوریل را دربر می گیرد.

در بیانیه وزارت دفاع ژاپن همچنین تاکید شده که در این عملیات از ضدموشک های پایلوت که آخرین خط دفاعی در برابرحمله کلاهک ها به شمار می رود استفاده نشده است.

به گزارش رسانه ها، مذاکرات ژاپن-کره شمالی که این هفته در پکن برگزار شد نتوانست مشکلی را حل کند و با توافقی برای دیدارهای بعدی پایان یافت.

پرتاب موشک رودونگ کره شمالی هم زمان با دیدارباراک اوباما و رهبران کره جنوبی و ژاپن در لاهه آغاز شد و با یک سلسله پرتاب راکت کوتاه برد ادامه یافت.

پرتاب این موشک ها به گونه نمایش مخالفت کره شمالی تعبیر می شود. موشک ها پس از طی ۶۵۰ کیلومتر به دریا افتادند و نتوانستند به حداکثر برد خود، که ۱۳۰۰ کیلومتر است، دست یابند.

ناوشکن های زاپن که در دریای ژاپن استقرار دارند به رادار های پیشرفته مجهزند که می توانند هدف های متعدد را نشان کرده و با موشک های مستقر بر آن مورد حمله قرار دهند.

مردم به درمانگاه ایبولا در گینه حمله بردند

روز شنبه در پی حمله مردم به یک مرکز درمان مبتلایان به ویروس ایبولا، دولت گینه مردم را به آرامش فراخواند.

این حمله روز جمعه به درمانگاهی در بخش جنوبی شهر ماسنتا که توسط پزشکان بدون مرز اداره می شد، صورت گرفت.

به گقته شاهدان عینی برخی از حمله کنندگان این گروه امدادگر بین المللی را متهم می کردند که ویروس را به منطقه وارد کرده اند.

بر اثر این حمله پزشکان بدون مرز درمان را متوقف و محل را ترک کردند.

دولت گینه در بیانیه ای که روز شنبه منتشر کرد از شهروندان خواست از امدادگران بین المللی حمایت کنند. این بیانیه آنان را «شریکان» کشور در مبارزه با این اپیدمی توصیف کرده است.

سازمان بهداشت جهانی می گوید دست کم ۹۳ تن در افریقای غربی و بویژه در گینه از این بیماری تلف شده اند.

این بیماری که بسیار مسری است از طریق مایعات بدنی منتقل می شود.

این نخستین بار است که ایبولا به صورتی همگانی در افریقای غربی ظهور کرده است. در گذشته این ویروس در کشورهای آفریقای مرکزی مانند اوگاندا و جمهوری دمکراتیک کنگو شیوع یافته بود.

فرانسه در مراسم یادبود نسل کشی رواندا شرکت نمی کند

پل کاگامه، رئیس جمهوری رواندا
فرانسه برنامه های مربوط به شرکت در مراسم یادبود بیستمین سالگرد نسل کشی در رواندا را لغو کرد. این تصمیم فرانسه درپی اظهارات رئیس جمهوری رواندا در مورد مشارکت فرانسه در کشتار عام مردم رواندا گرفته شد.

رومن نادال، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه به صدای آمریکا گفت فرانسه از شنیدن این سخنان حیرت کرده است. او سخنان رئیس جمهوری رواندا را در تضاد با روند آشتی بین دو کشور فرانسه و رواندا دانست.

پل کاگامه، رئیس جمهوری رواندا، به هفته نامه ژون افریک (افریقای جوان)گفته است که فرانسه و بلژیک «نقشی مستقیم» در زمینه سازی سیاسی این نسل کشی داشته اند. در این مصاحبه، که روز یکشنبه منتشر خواهد شد، او فرانسه را همچنین متهم بکرده که در «اجرای» این نسل کشی «شرکت واقعی» داشته است.

وزارت خارجه فرانسه می گوید کریستین توبیرا، وزیر دادگستری فرانسه که قرار بود روز دوشنبه برای شرکت در این مراسم به رواندا برود، در این مراسم شرکت نخواهد کرد.

روابط میان فرانسه و رواندا از مدت ها پیش تنش آلود است. این رابطه در سال های ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۹ بکلی قطع شد اما در چند سال اخیر رو به گرم شدن داشته است.

رواندا غالبا فرانسه را به کمک به عاملان نسل کشی سال ۱۹۹۴ متهم کرده است اما فرانسه همواره این اتهام را رد کرده است.

در سال ۲۰۰۶ یک قاضی فرانسوی پرزیدنت کاگامه را به صدور فرمان قتل جوونال هابایاریمانا، رئیس جمهوری وقت رواندا، متهم کرد. کشته شدن او بر اثر سقوط هواپیما به کشتارهای جمعی در رواندا منجر شد.

در مدت زمان صد روزه کشتار های جمعی در رواندا، تندروهای هوتو نزدیک به ۸۰۰ هزار تن از قبیله توتسی و میانه روهای هوتویی را قتل عام کردند و فاجعه نسل کشی رواندا را بوجود آوردند.

در انفجار بمب در عراق ۲۱ سرباز کشته شدند

در انفجار یک خانه روستایی بمب گذاری شده در نزدیکی شهر فلوجه در ۶۵کیلومتری غرب بغداد در روز شنبه ، ۱۸ سرباز کشته شدند.

گزارش اسوشیتد پرس به نقل از مقامات عراقی حاکی است انفجار زمانی روی داد که سربازان سرگرم جستجوی خانه بودند. دقایقی بعد، مردان مسلح آنها را زیر آتش گرفتند. انفجار خانه را منهدم کرد. ۲۴سرباز نیز مجروح شدند.

در حمله ای دیگر، پلیس گفت در انفجار یک بمب کنارجاده ای در شمال بغداد، که هدف آن یک کاروان نظامی بود، سه سرباز جانسپردند و هفت نفر مجروح شدند.

تزیپی لیونی: مذاکرات صلح بحرانی است

سرپرست هیات اسرائیل در مذاکرات صلح با فلسطینیان می گوید مذاکرت بحرانی است اما باید ادامه پیدا کند.

تزیپی لیونی وزیر دادگستری اسرائیل روز شنبه به تلویزیون کانال ۲ آن کشور گفت «بحرانی واقعی و بسیار پیچیده وجود دارد» با این حال می خواهد مذاکرات ادامه یابد، به این امید که به صلح منجر شود. او اظهار نظر کرد که رئیس تشکیلات خود گردان فلسطینی و نخست وزیر اسرائیل باید مستقیما گفت و گو کنند.

مذاکرات صلح ، با میانجیگری جان کری وزیر امور خارجه آمریکا، پس از آن متزلزل شد که فلسطینیان نامه هایی را برای دسترسی به کنوانسیون های بین المللی امضا کردند. و اسرائیل با خودداری از آزادی گروهی از زندانیان فلسطینی پاسخ داد.

این اقدامات کوشش های میانجیگرانه کری را پیچیده تر ساخت و او روز جمعه گفت آمریکا در تعهد خود به مذاکرات صلح اسرائیل و فلسطینیان بازنگری می کند.

مذاکرات کارشناسان ایران و ۱+۵ پایان یافت

کارشناسان ایران و شش قدرت جهانی روز شنبه سومین و آخرین نشست درباره برنامه اتمی ایران را در دفتر اروپایی سازمان مل متحد در وین برگزار کردند.

دور جدید مذاکرات در سطح کارشناسی بین جمهوری اسلامی ایران و شش قدرت – آمریکا، چین، روسیه، فرانسه، بریتانیا و آلمان – روز پنجشنبه آغاز شد.

گزارش ها بنقل از منابع خبری ایران حاکی است طرفین در باره مسائل مهم و گوناگون در چارچوب توافق ژنو بحث کردند.

پاکستان برای امنیت انتخابات مرزهای خود با افغانستان را بست

سرباز ارتش پاکستان بر ارتفاع ۳۰۰۰ متری در حین گشت و پاسداری از مرز های پاکستان در استان مرزی دیر با افغانستان
پاکستان می گوید برای کمک به تامین امنیت در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که روز شنبه برگزار می شود، همه مرزهای خود رابسته و درآنها نیروهای اضافی مستقر کرده است.

به گفته یک مقام نظامی پاکستان همه مرزهای این کشور با افغانستان تا پایان انتخابات بسته خواهد ماند.

همچنین بر اساس همین گزارش ترتیب امنیت مرزها در هماهنگی نزدیک با نیروهای امنیتی افغان داده شده است.

به گفته این مقام نظامی گشتی های پاکستانی در مناطق مرزی افزایش یافته و بازرسی های مهاجران بادقت بیشتری انجام می شود.

افزایش توان امنیتی پاکستان درپی آن صورت می گیرد که گفته شد سازمان جاسوسی پاکستان در پشت صحنه حملات مرگبار به مقام ها و ستادهای انتخاباتی قرار داشته تا این انتخابات تاریخی را برهم زند.

مقام های پاکستانی این شایعات را بی اساس دانسته اند.

سرتاج عزیز، مشاور سیاست خارجی و امنیت ملی پاکستان به صدای آمریکا می گوید صلح در کشورش به ثبات در افغانستان بستگی دارد. او تاکید کرد که اسلام آباد می خواهد با کابل روابط دوستانه داشته باشد و امیدوار است افغانستان پس از انتخابات قوی تر و متحد تر شود.

طالبان گفته است همه نیروهای ممکن خود را برای به هم زدن انتخابات به کار خواهد گرفت. عزیز می گوید به رغم این تهدید ها امیدوار است شمار رای دهندگان افغانی که برای تضمین گذار صلح آمیز به دمکراسی در انتخابات شرکت می کنند رکوردی بی سابقه باقی بگذارد.

پاکستان حدود ۲۵۰۰ کیلومتر مرز با افغانستان دارد که در برخی نقاط بی حفاظ است. نیروهای افغانی و امریکایی می گویند شورشیان طالبان در پاکستان از نقاط حفاظت نشده مرزی برای حمله به نیروهای محلی و ائتلاف در افغانستان استفاده می کنند.

گزارش امیدوارکننده از بازار کار آمریکا

یک کهنه سرباز آمریکایی در حال گرفتن اطلاعات در مرکز کاریابی در ایالت یوتا - ۲۵ مارس ۲۰۱۴
در حالی که زمستان آمریکا امسال به طور غیرمعمول سرد و پر برف بود و رشد اقتصاد با آهنگی کند همراه بود، آمارهای وزارت کار حاکی است در ماه مارس ۱۹۲،۰۰۰ شغل جدید به بازار کار افزوده شده است.

این آمار اندکی پایین تر از ارقام ماه فوریه است که از ایجاد ۱۹۷،۰۰۰ شغل جدید خبر می داد. آمارهای اصلاح شده دولتی نشان می دهد که کارفرمایان در ماههای ژانویه و فوریه ۳۷،۰۰۰ شغل بیش از آنچه که پیشتر گزارش شده بود، ایجاد کرده اند.

به رغم افزایش استخدام ها در ماه مارس، آمار بیکاری در آمریکا از رقم ۶.۷% پایین نیامده، و هم اکنون ۱۰.۵ میلیون نفر در این کشور بیکارند.

در مدت زمان بیشتر از چهار سال گذشته، نرخ بیکاری سیر نزولی داشته است. این در حالی است که بزرگترین اقتصاد جهان در این سال ها، برای برون رفت از بدترین رکود اقتصادی بعد از رکود بزرگ سال های دهه ۱۹۳۰، با مشکلات زیادی دست و گریبان بوده است.

۶ تن در بمب گذاری عراق کشته شدند

مقامات عراق می گویند در حملات جداگانه ۶ تن ، از جمله اعضای نیروهای امنیتی کشته شده اند.

گزارش اسوشیتد پرس به نقل از مقامات حاکی است نخستین حمله بامداد جمعه روی داد. ۳ گلوله خمپاره به یک پایگاه نظامی در شهر مصیب، در حدود ۶۰ کیلومتری جنوب بغداد، فرود آمد. ۲ سرباز جانسپردند و ۹ نفر مجروح شدند.

چند ساعت بعد، یک بمب کنار جاده ای در نزدیکی سامره به کاروان نظامی برخورد کرد، یک افسر اطلاعاتی و یک سرباز کشته شدند.

دومین بمب در بازاری در شرق بغداد منفجر شد، ۲ تن را کشت و ۸ نفر را مجروح کرد.

۴ سرباز یمنی در حمله مردان مسلح کشته شدند

در حمله مردان مسلح به یک پاسگاه نظامی در شمال یمن، ۴ سرباز و یک افسر کشته شدند.

گزارش اسوشیتد پرس به نقل از مقامات امنیتی حاکی است مهاجمان بامداد جمعه با بمب، آرپی جی و مسلسل به ناحیه الوادی در نزدیکی میدان های نفتی در استان حضرموت حمله کردند.

مسئولیت حمله را که در آن ۵ نفر نیز مجروح شدند کسی برعهده نگرفته است، با این حال در گذشته شاخه القاعده در یمن به چنین حملاتی در منطقه دست زده است.

امریکا سودان جنوبی را به تحریم های اقتصادی تهدید می کند

امریکا هشدار داده است ممکن است، افرادی را که موجب ناآرامی یا مرتکب نقض حقوق بشر در سودان جنوبی می شوند، مورد تحریم های اقتصادی قرار دهد.

رئیس جمهوری اوباما روز پنجشنبه فرمانی امضا کرد که به وزارت خرانه داری اجازه می دهد دارائی های هر فردی را که معلوم شود صلح و امنیت سودان جنوبی را تهدید می کند، یا صلحبانان سازمان ملل متحد را هدف می گیرد، یا حقوق بشر را نقض می کند، مسدود سازد.

کاخ سفید گفت ماه ها نبرد بین نیروهای طرفدار و مخالف دولت در سودان جنوبی، این کشور نوپا را به از هم گسیخته شدن تهدید می کند، و از دولت و شورشیان خواست به مذاکرات صلح ادامه دهند.

مناقشه سودان جنوبی در نیمه دسامبر آغاز شد و دولت معاون سابق رئیس جمهوری را به رهبری کودتا متهم کرد.

اتهامات هفته ها نبرد مرگبار را که هزاران کشته برجا گذاشته است، موجب شد. ناآرامی علیرغم توافق آتش بس که دولت و شورشیان در ژانویه امضا کردند ادامه یافته است.

سازمان ملل متحد می گوید جنگ حدود یک میلیون نفر را ناچار ساخته است از خانه هایشان فرار کنند. حدود ۲۰۰ هزار نفر در کشورهای همسایه پناه گرفته اند.

مسابقه فوتبال روسیه و اوکراین لغو شد

آرشیو
مسابقه فوتبال بین تیم اسپارتاک مسکو و دیناموی کیف به دلیل تنش بین روسیه و اوکراین لغو شده است.

مسابقه قرار بود روز ۲۴ ژوئیه همزمان با گشایش استادیوم جدید اسپارتاک در مسکو برگزار شود.

به گزارش اسوشیتد پرس، باشگاه روسیه روز جمعه در وبگاه خود گفت لغو مسابقه «تصمیمی مشترک است» و از « شرایط غیر منتظره» ناشی می شود.

پیشتر به نقل از رئیس تیم دینامو گفته شد مسابقه با اسپارتاک در حال حاضر مناسب نخواهد بود.

در حملات هوایی در سوریه چند نفر کشته شدند

فعالان درسوریه می گویند نیروهای دولتی برخی از نواحی پیرامون دمشق را بمباران کرده اند و چندین نفر را کشته اند.

گزارش اسوشیتد پرس به نقل از گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه حاکی است از شام پنجشنبه در نبرد در ملیحا و نواحی اطراف آن، ۲۲ رزمنده کشته شده اند.

یک فعال می گوید در حملات هوایی بامداد جمعه به این ناحیه ۷ تن کشته شدند.

سربازان سوریه برای دور ساختن رزمندگان از پایگاه قدرت بشار اسد، حومه دمشق را هدف گرفته اند.

روز جمعه همچنین، حبرگزاری سانا گفت ۵ گلوله در محله عمدتا مسیحی نشین باب توما فرود آمد و ۲۲ نفر مجروح شدند.

طالبان پاکستان آتش بس را تمدید می کند

طالبان پاکستان پیشنهاد کرد تا مذاکرات صلح با دولت سرگرفته شود.

یک سخنگوی طالبان روز جمعه گفت آتش بس تا ۱۰ آوریل تمدید شده است. این اقدام پس از آن صورت می گیرد که دولت پاکستان روز پنجشنبه دست کم ۱۶ زندانی طالبان را آزاد کرد.

نواز شریف نخست وزیر پاکستان سال پیش وعده داد برای پایان دادن شورش مرگبار با طالبان مذاکره کند.

نیروهای دولتی با حملات هوایی پنهانگاه های مظنون رزمندگان طالبان در شمال غربی کشور را زیر آتش گرفته اند.

طالبان پاکستانی خواهان سرنگونی دولت و جایگزینی آن با شکلی از اسلام افراطی در سراسر کشور بوده اند. در حملات آنها دهها هزار پاکستانی کشته شده اند.

پلیس افغان یک خبرنگار زن خارجی را کشت و دیگری را مجروح کرد

مقامات افغانستان می گویند یک مامور پلیس دو زن خبرنگار را روز جمعه با شلیک گلوله هدف قرار داد و یک نفر از آنان را کشت و دیگری را به شدت مجروح کرد.

آنها گفتند این پلیس دستگیر شده ولی انگیزه حمله مشخص نیست.

دو خبرنگار خارجی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ولایت شرقی خوست هدف حمله قرار گرفتند.

ماه گذشته میلادی نیز یک خبرنگار سرشناس خبرگزاری فرانسه همراه با هشت نفر دیگر بدست گروه طالبان در یک تیراندازی در یک هتل لوکس در کابل کشته شد.

وزارت کشور: آزادی مرزبانان قابل تایید نیست

خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران روز جمعه از قول یک «منبع آگاه» در وزارت کشور نوشت خبر آزادی مرزبانان ایرانی گروگان گرفته شده توسط گروه سنی شورشی جیش العدل قابل تایید نیست.

پیشتر شبکه سعودی العربیه از قول یک سخنگوی جیش العدل گزارش داده بود که این گروه مرزبانان ایرانی را آزاد کرده است.

جیش العدل زمستان گذشته ۵ مرزبان ایرانی را در منطقه مرزی استان سیستان و بلوچستان ربود و گفته یکی از آنها را کشته است.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG