لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸ ایران ۱۴:۳۴

سرخط خبرها

در انفجار بمب در عراق ۲۱ سرباز کشته شدند

در انفجار یک خانه روستایی بمب گذاری شده در نزدیکی شهر فلوجه در ۶۵کیلومتری غرب بغداد در روز شنبه ، ۱۸ سرباز کشته شدند.

گزارش اسوشیتد پرس به نقل از مقامات عراقی حاکی است انفجار زمانی روی داد که سربازان سرگرم جستجوی خانه بودند. دقایقی بعد، مردان مسلح آنها را زیر آتش گرفتند. انفجار خانه را منهدم کرد. ۲۴سرباز نیز مجروح شدند.

در حمله ای دیگر، پلیس گفت در انفجار یک بمب کنارجاده ای در شمال بغداد، که هدف آن یک کاروان نظامی بود، سه سرباز جانسپردند و هفت نفر مجروح شدند.

تزیپی لیونی: مذاکرات صلح بحرانی است

سرپرست هیات اسرائیل در مذاکرات صلح با فلسطینیان می گوید مذاکرت بحرانی است اما باید ادامه پیدا کند.

تزیپی لیونی وزیر دادگستری اسرائیل روز شنبه به تلویزیون کانال ۲ آن کشور گفت «بحرانی واقعی و بسیار پیچیده وجود دارد» با این حال می خواهد مذاکرات ادامه یابد، به این امید که به صلح منجر شود. او اظهار نظر کرد که رئیس تشکیلات خود گردان فلسطینی و نخست وزیر اسرائیل باید مستقیما گفت و گو کنند.

مذاکرات صلح ، با میانجیگری جان کری وزیر امور خارجه آمریکا، پس از آن متزلزل شد که فلسطینیان نامه هایی را برای دسترسی به کنوانسیون های بین المللی امضا کردند. و اسرائیل با خودداری از آزادی گروهی از زندانیان فلسطینی پاسخ داد.

این اقدامات کوشش های میانجیگرانه کری را پیچیده تر ساخت و او روز جمعه گفت آمریکا در تعهد خود به مذاکرات صلح اسرائیل و فلسطینیان بازنگری می کند.

مذاکرات کارشناسان ایران و ۱+۵ پایان یافت

کارشناسان ایران و شش قدرت جهانی روز شنبه سومین و آخرین نشست درباره برنامه اتمی ایران را در دفتر اروپایی سازمان مل متحد در وین برگزار کردند.

دور جدید مذاکرات در سطح کارشناسی بین جمهوری اسلامی ایران و شش قدرت – آمریکا، چین، روسیه، فرانسه، بریتانیا و آلمان – روز پنجشنبه آغاز شد.

گزارش ها بنقل از منابع خبری ایران حاکی است طرفین در باره مسائل مهم و گوناگون در چارچوب توافق ژنو بحث کردند.

پاکستان برای امنیت انتخابات مرزهای خود با افغانستان را بست

سرباز ارتش پاکستان بر ارتفاع ۳۰۰۰ متری در حین گشت و پاسداری از مرز های پاکستان در استان مرزی دیر با افغانستان
پاکستان می گوید برای کمک به تامین امنیت در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که روز شنبه برگزار می شود، همه مرزهای خود رابسته و درآنها نیروهای اضافی مستقر کرده است.

به گفته یک مقام نظامی پاکستان همه مرزهای این کشور با افغانستان تا پایان انتخابات بسته خواهد ماند.

همچنین بر اساس همین گزارش ترتیب امنیت مرزها در هماهنگی نزدیک با نیروهای امنیتی افغان داده شده است.

به گفته این مقام نظامی گشتی های پاکستانی در مناطق مرزی افزایش یافته و بازرسی های مهاجران بادقت بیشتری انجام می شود.

افزایش توان امنیتی پاکستان درپی آن صورت می گیرد که گفته شد سازمان جاسوسی پاکستان در پشت صحنه حملات مرگبار به مقام ها و ستادهای انتخاباتی قرار داشته تا این انتخابات تاریخی را برهم زند.

مقام های پاکستانی این شایعات را بی اساس دانسته اند.

سرتاج عزیز، مشاور سیاست خارجی و امنیت ملی پاکستان به صدای آمریکا می گوید صلح در کشورش به ثبات در افغانستان بستگی دارد. او تاکید کرد که اسلام آباد می خواهد با کابل روابط دوستانه داشته باشد و امیدوار است افغانستان پس از انتخابات قوی تر و متحد تر شود.

طالبان گفته است همه نیروهای ممکن خود را برای به هم زدن انتخابات به کار خواهد گرفت. عزیز می گوید به رغم این تهدید ها امیدوار است شمار رای دهندگان افغانی که برای تضمین گذار صلح آمیز به دمکراسی در انتخابات شرکت می کنند رکوردی بی سابقه باقی بگذارد.

پاکستان حدود ۲۵۰۰ کیلومتر مرز با افغانستان دارد که در برخی نقاط بی حفاظ است. نیروهای افغانی و امریکایی می گویند شورشیان طالبان در پاکستان از نقاط حفاظت نشده مرزی برای حمله به نیروهای محلی و ائتلاف در افغانستان استفاده می کنند.

گزارش امیدوارکننده از بازار کار آمریکا

یک کهنه سرباز آمریکایی در حال گرفتن اطلاعات در مرکز کاریابی در ایالت یوتا - ۲۵ مارس ۲۰۱۴
در حالی که زمستان آمریکا امسال به طور غیرمعمول سرد و پر برف بود و رشد اقتصاد با آهنگی کند همراه بود، آمارهای وزارت کار حاکی است در ماه مارس ۱۹۲،۰۰۰ شغل جدید به بازار کار افزوده شده است.

این آمار اندکی پایین تر از ارقام ماه فوریه است که از ایجاد ۱۹۷،۰۰۰ شغل جدید خبر می داد. آمارهای اصلاح شده دولتی نشان می دهد که کارفرمایان در ماههای ژانویه و فوریه ۳۷،۰۰۰ شغل بیش از آنچه که پیشتر گزارش شده بود، ایجاد کرده اند.

به رغم افزایش استخدام ها در ماه مارس، آمار بیکاری در آمریکا از رقم ۶.۷% پایین نیامده، و هم اکنون ۱۰.۵ میلیون نفر در این کشور بیکارند.

در مدت زمان بیشتر از چهار سال گذشته، نرخ بیکاری سیر نزولی داشته است. این در حالی است که بزرگترین اقتصاد جهان در این سال ها، برای برون رفت از بدترین رکود اقتصادی بعد از رکود بزرگ سال های دهه ۱۹۳۰، با مشکلات زیادی دست و گریبان بوده است.

۶ تن در بمب گذاری عراق کشته شدند

مقامات عراق می گویند در حملات جداگانه ۶ تن ، از جمله اعضای نیروهای امنیتی کشته شده اند.

گزارش اسوشیتد پرس به نقل از مقامات حاکی است نخستین حمله بامداد جمعه روی داد. ۳ گلوله خمپاره به یک پایگاه نظامی در شهر مصیب، در حدود ۶۰ کیلومتری جنوب بغداد، فرود آمد. ۲ سرباز جانسپردند و ۹ نفر مجروح شدند.

چند ساعت بعد، یک بمب کنار جاده ای در نزدیکی سامره به کاروان نظامی برخورد کرد، یک افسر اطلاعاتی و یک سرباز کشته شدند.

دومین بمب در بازاری در شرق بغداد منفجر شد، ۲ تن را کشت و ۸ نفر را مجروح کرد.

۴ سرباز یمنی در حمله مردان مسلح کشته شدند

در حمله مردان مسلح به یک پاسگاه نظامی در شمال یمن، ۴ سرباز و یک افسر کشته شدند.

گزارش اسوشیتد پرس به نقل از مقامات امنیتی حاکی است مهاجمان بامداد جمعه با بمب، آرپی جی و مسلسل به ناحیه الوادی در نزدیکی میدان های نفتی در استان حضرموت حمله کردند.

مسئولیت حمله را که در آن ۵ نفر نیز مجروح شدند کسی برعهده نگرفته است، با این حال در گذشته شاخه القاعده در یمن به چنین حملاتی در منطقه دست زده است.

امریکا سودان جنوبی را به تحریم های اقتصادی تهدید می کند

امریکا هشدار داده است ممکن است، افرادی را که موجب ناآرامی یا مرتکب نقض حقوق بشر در سودان جنوبی می شوند، مورد تحریم های اقتصادی قرار دهد.

رئیس جمهوری اوباما روز پنجشنبه فرمانی امضا کرد که به وزارت خرانه داری اجازه می دهد دارائی های هر فردی را که معلوم شود صلح و امنیت سودان جنوبی را تهدید می کند، یا صلحبانان سازمان ملل متحد را هدف می گیرد، یا حقوق بشر را نقض می کند، مسدود سازد.

کاخ سفید گفت ماه ها نبرد بین نیروهای طرفدار و مخالف دولت در سودان جنوبی، این کشور نوپا را به از هم گسیخته شدن تهدید می کند، و از دولت و شورشیان خواست به مذاکرات صلح ادامه دهند.

مناقشه سودان جنوبی در نیمه دسامبر آغاز شد و دولت معاون سابق رئیس جمهوری را به رهبری کودتا متهم کرد.

اتهامات هفته ها نبرد مرگبار را که هزاران کشته برجا گذاشته است، موجب شد. ناآرامی علیرغم توافق آتش بس که دولت و شورشیان در ژانویه امضا کردند ادامه یافته است.

سازمان ملل متحد می گوید جنگ حدود یک میلیون نفر را ناچار ساخته است از خانه هایشان فرار کنند. حدود ۲۰۰ هزار نفر در کشورهای همسایه پناه گرفته اند.

مسابقه فوتبال روسیه و اوکراین لغو شد

آرشیو
مسابقه فوتبال بین تیم اسپارتاک مسکو و دیناموی کیف به دلیل تنش بین روسیه و اوکراین لغو شده است.

مسابقه قرار بود روز ۲۴ ژوئیه همزمان با گشایش استادیوم جدید اسپارتاک در مسکو برگزار شود.

به گزارش اسوشیتد پرس، باشگاه روسیه روز جمعه در وبگاه خود گفت لغو مسابقه «تصمیمی مشترک است» و از « شرایط غیر منتظره» ناشی می شود.

پیشتر به نقل از رئیس تیم دینامو گفته شد مسابقه با اسپارتاک در حال حاضر مناسب نخواهد بود.

در حملات هوایی در سوریه چند نفر کشته شدند

فعالان درسوریه می گویند نیروهای دولتی برخی از نواحی پیرامون دمشق را بمباران کرده اند و چندین نفر را کشته اند.

گزارش اسوشیتد پرس به نقل از گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه حاکی است از شام پنجشنبه در نبرد در ملیحا و نواحی اطراف آن، ۲۲ رزمنده کشته شده اند.

یک فعال می گوید در حملات هوایی بامداد جمعه به این ناحیه ۷ تن کشته شدند.

سربازان سوریه برای دور ساختن رزمندگان از پایگاه قدرت بشار اسد، حومه دمشق را هدف گرفته اند.

روز جمعه همچنین، حبرگزاری سانا گفت ۵ گلوله در محله عمدتا مسیحی نشین باب توما فرود آمد و ۲۲ نفر مجروح شدند.

طالبان پاکستان آتش بس را تمدید می کند

طالبان پاکستان پیشنهاد کرد تا مذاکرات صلح با دولت سرگرفته شود.

یک سخنگوی طالبان روز جمعه گفت آتش بس تا ۱۰ آوریل تمدید شده است. این اقدام پس از آن صورت می گیرد که دولت پاکستان روز پنجشنبه دست کم ۱۶ زندانی طالبان را آزاد کرد.

نواز شریف نخست وزیر پاکستان سال پیش وعده داد برای پایان دادن شورش مرگبار با طالبان مذاکره کند.

نیروهای دولتی با حملات هوایی پنهانگاه های مظنون رزمندگان طالبان در شمال غربی کشور را زیر آتش گرفته اند.

طالبان پاکستانی خواهان سرنگونی دولت و جایگزینی آن با شکلی از اسلام افراطی در سراسر کشور بوده اند. در حملات آنها دهها هزار پاکستانی کشته شده اند.

پلیس افغان یک خبرنگار زن خارجی را کشت و دیگری را مجروح کرد

مقامات افغانستان می گویند یک مامور پلیس دو زن خبرنگار را روز جمعه با شلیک گلوله هدف قرار داد و یک نفر از آنان را کشت و دیگری را به شدت مجروح کرد.

آنها گفتند این پلیس دستگیر شده ولی انگیزه حمله مشخص نیست.

دو خبرنگار خارجی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ولایت شرقی خوست هدف حمله قرار گرفتند.

ماه گذشته میلادی نیز یک خبرنگار سرشناس خبرگزاری فرانسه همراه با هشت نفر دیگر بدست گروه طالبان در یک تیراندازی در یک هتل لوکس در کابل کشته شد.

وزارت کشور: آزادی مرزبانان قابل تایید نیست

خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران روز جمعه از قول یک «منبع آگاه» در وزارت کشور نوشت خبر آزادی مرزبانان ایرانی گروگان گرفته شده توسط گروه سنی شورشی جیش العدل قابل تایید نیست.

پیشتر شبکه سعودی العربیه از قول یک سخنگوی جیش العدل گزارش داده بود که این گروه مرزبانان ایرانی را آزاد کرده است.

جیش العدل زمستان گذشته ۵ مرزبان ایرانی را در منطقه مرزی استان سیستان و بلوچستان ربود و گفته یکی از آنها را کشته است.

کری: امریکا خواهان تقویت همکاری با الجزایر است

کری در ملافات با وزیر امور خارجه الجزایر
جان کری وزیر امور خارجه آمریکا می گوید ایالات متحده می خواهد همکاری با الجزایر را برای مبارزه با تروریسم در منطقه بی ثبات «ساحل» در جنوب الجزایر تقویت کند.

کری که برای مذاکرات امنیتی استراتژیک به الجزیره رفته است، روز پنجشنبه الجزایر را «شریکی مهم» در نبرد با تروریسم توصیف کرد.

گروه القاعده در مغرب اسلامی، منطقه «ساحل» را - که باریکه ای بی آب و علف است و به جنوب الجزایر می رسد - هدف گرفته است.

گروه یک شورش اسلامی را در الجزایر آغاز کرد و در سال ۲۰۰۶ به القاعده مرتبط شد. تفنگچی های آن سراسر منطقه ساحل را زیر پا گذاشته اند، مردم را می ربایند و از طریق باج هایی که برای آزادی آنها می گیرند، هزینه های عملیات خود را تامین می کنند.

جان کری قرار است از الجزایر به مراکش برود.

اسرائیل آزادی زندانیان فلسطینی را لغو می کند

تزیپی لیونی

اسرائیل در واکنش به اقدامات رهبران فلسطینی برای کسب شناسائی سازمان ملل متحد، برنامه های آزاد ساختن گروهی از زندانی فلسطینی را لغو کرده است.

تزیپی لیونی وزیر دادگستری اسرائیل روز پنجشنبه گفت عمل فلسطینیان شرایط آزادی را، که به خودداری آنها از اقدامات یک جانبه ارتباط دارد، نقض می کند.

جی کارنی سخنگوی کاخ سفید گفت تاخیر در آزاد ساختن دور جدیدی از زندانیان فلسطینی «چالش هایی بوجود می آورد» ، اما روند صلح خاورمیانه همچنان باز است.

دفتر آویگدور لیبرمن وزیر امور خارجه اسرائیل گفت او روز جمعه برای گفت و گو در باره بحران و دیدار با جان کری وزیر امور خارجه آمریکا ، رهسپار واشنگتن خواهد شد.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا، پیشتر در روز پنجشنبه گفت مذاکرات در «لحظه ای مهم» قرار دارد و زنده نگاهداشتن روند به رهبران اسرائیل و فلسطینی بستگی دارد.

نماینده سازمان ملل خواهان مشارکت افغان ها در انتخابات شد

نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد در افغانستان، افغان ها را ترغیب کرده است علیرغم افزایش حملات خشونتبار در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کنند.

یان کوبیس روز پنجشنبه گفت هرچند ممکن است از نظر امنیتی دشواری هایی وجود داشته باشد، اما فضا این بار به مراتب بهتر است، و رای دهندگان را به استفاده از فرصت و حضور انبوه در حوزه های رای گیری فراخواند.

او گفت شهروندان افغان نباید اجازه دهند دیگران آنها را از شانس و حق رای دادن محروم کنند.

افزایش خشونت پیش از انتخابات، از جمله بمب گذاری انتحاری در نزدیکی ساختمان وزارت کشور در کابل در روز چهارشنبه که در آن دست کم ۶ افسر پلیس کشته شدند، موجب شده است برخی از رای دهندگان نسبت به ایمنی خود ابراز نگرانی کنند.

طالبان قول داده اند با خشونت بیشتر انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی را مختل کنند. با این حال، کمیسیون مستقل انتخابات می گوید به برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه در سراسر کشور متعهد است.

برنده انتخابات جانشین حامد کرزی خواهد شد که بیش از ۱۲سال افغانستان را رهبری کرده است، اما بر اساس قانون اساسی نمی تواند دوباره انتخاب شود.

در شلیک خمپاره در سوریه ۶ تن کشته شدند

آرشیو
بر اثر شلیک گلوله های خمپاره در ناحیه ای در حومه دمشق پایتخت سوریه در روز پنجشنبه، دست کم ۶ تن کشته شدند.

گزارش اسوشیتد پرس به نقل از فعالان و رسانه های دولتی حاکی است ۴ خمپاره در حرستا، در شمال غربی دمشق، فرود آمد، ۶ کودک را کشت و ۵ نفر را مجروح کرد. ۵ نفر دیگر در برخورد خمپاره به به محله اعیان نشین مالکی مجروح شدند.

گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه گفت گلوله هایی نیز به مرکز دمشق، از جمله میدان امیه در نزدیکی ایستگاه های رادیو – تلویزیون دولتی، و نیز یک مرکز فرماندهی نظامی اصابت کرد، اما تلفاتی ببار نیامد.

فعالان همچنین از زدوخورد های سنگین و حملات هوایی در ملیحا، و نیز در محله جوبر پایتخت، که در کنترل شورشیان قرار دارند، خبر می دهند.

روز پنجشنبه همچنین تلویزیون لبنانی المداین و تلویزیون المنار، متعلق به حزب الله، گفتند سربازان سوریه یک شبه نظامی مراکشی را که زمانی در بازداشتگاه گوانتانامو زندانی بود کشتند.

تلویزیون ها او را رهبر جنبش افراطی شمس الاسلام معرفی کردند و گفتند روز چهارشنبه در جریان نبرد با نیروهای دولتی در استان ساحلی لاذقیه کشتند.

۴۰ شورشی در عراق کشته شدند

مقامات عراقی می گویند در نبرد بین سربازان دولت و شبه نظامیان مرتبط با القاعده در نزدیکی بغداد بیش از ۴۰ مهاجم و یک افسر ارتش کشته شده اند.

به گزارش اسوشیتد پرس، سخنگوی وزارت کشور روز پنجشنبه در بیانیه ای گفت اعضای نیروهای امنیتی حمله شبه نظامیان به یک پایگاه نظامی در حدود ۲۰ کیلومتری جنوب بغداد را خنثی کردند و ۴۰ «مهاجم تروریست» را کشتند. او گفت در جریان نبرد، یک افسر ارتش نیز کشته شد.

مقامات پلیس گفتند حمله دیرگاه چهارشنبه آغاز شد و چند ساعت طول کشید. آنها گزارش ارتش را تایید کردند و گفتند مهاجمان پس از ورود نیروهای کمکی امنیتی به منطقه عقب نشینی کردند.

دبیرکل ناتو: دخالت بیشتر روسیه در اوکراین اشتباه تاریخی است

آندرس فوگ راسموسن، دبیرکل ناتو گفت اگر روسیه در اوکراین اقدام به دخالت نظامی بیشتری کند مرتکب یک «اشتباه تاریخی» شده است.

دبیرکل ناتو روز چهارشنبه پس از دیدار با وزیران امورخارجه ناتو در یک کنفرانس خبری در بروکسل گفت دخالت نظامی بیشتر روسیه در اوکراین باعث انزوای بیشتر روسیه می شود و تاثیر گسترده ای بر روابط میان روسیه با جهان غرب می گذارد.

ژنرال فیلیپ بریدلاو، فرمانده ارشد نظامی ناتو روز چهارشنبه گفت روسیه هزاران نفر از نیروهایش را نزدیک مرز اوکراین جمع کرده است و اگر تصمیم بگیرد به اوکراین حمله کند می تواند طی سه تا پنج روز به اهدافش برسد.

آمریکا برای ادامه یافتن مذاکرات صلح خاورمیانه تلاش می کند

یک مقام ارشد آمریکایی گفت واشنگتن به تلاش ها برای بازگرداندن مذاکرات صلح اسرائیل با فلسطینی ها به مسیر خود، به رغم «گام های غیر مفید» دو طرف در روز سه شنبه، ادامه می دهد.

این مقام ارشد وزارت امورخارجه آمریکا روز چهارشنبه به خبرنگاران در بروکسل گفت هیچکدام از طرفین نشانه ای از خود بروز نداده اند که خواهان پایان دادن به ادامه مذاکرات هستند.

جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا به طور جداگانه با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و محمود عباس، رهبر تشکیلات فلسطینی صحبت کرده است.

روز سه شنبه، محمود عباس در اقدامی غیر منتظره گفت برای به رسمیت شناخته شدن بیشتر در سازمان ملل متحد تلاش می کند، اقدامی که به گفته آمریکا یک توافق پیشین را نقض می کند. این تصمیم باعث شد جان کری دیدار از پیش تعیین شده خود با محمود عباس را لغو کند.

دادگاه تایلند به دادخواست علیه نخست وزیر رسیدگی می کند

دادگاه قانون اساسی تایلند موافقت کرده است به دادخواستی علیه یینگ لاک شیناوات نخست وزیر رسیدگی کند.

دادگاه روز چهارشنبه دادخواست را، که گروهی از قانون گذاران مخالف ارائه داده اند، قبول کرد. در آن گفته می شود نخست وزیر با برکناری یک عضو شورای امنیت ملی در سال ۲۰۱۱، گویا به دلایل سیاسی، قانون اساسی را نقض کرد.

شیناوات همچنین در کانون تحقیقات کمیسیون ملی ضد فساد در باره نقش او در یک برنامه یارانه برنج، که میلیارد ها دلار به دولت ضرر زده است، قرار دارد. و اگر در هر یک از دو مورد مجرم شناخته شود، با برکناری احتمالی روبرو خواهد شد.

دولت شیناوات از ماه نوامبر هدف موجی از اعتراضات مخالفان بوده است. آنها می خواهند شینا وات کنار برود و می گویند دولت فاسد است و تاشکین شیناوات برادر او و نخست وزیر سابق آن را کنترل می کند.

روسیه: ناتو به ذهنیت دوره جنگ سرد باز می گردد

مسکو ناتو را متهم کرده است که با تعلیق همکاری با روسیه بر سر تصرف شبه جزیره کریمه، به لفاظی ها و تاکیتک های جنگ سرد باز می گردد.

آلکساندر لوکاشویچ سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه روز چهارشنبه در بیانیه ای گفت زبان ناتو دراین مقوله به «پیکار لفظی دوره جنگ سرد» شباهت دارد.

وزیران امور خارجه ناتو روز سه شنبه در جریان جلسه ای که برای بررسی وضعیت اوکراین در بروکسل تشکیل شده بود، اعلام کردند رسما به تمام همکاری های کشوری و لشکری با روسیه پایان خواهند داد. آنها گفتند انضمام شبه جزیره کریمه را به رسمیت نمی شناسند و مسکو را به رعایت قوانین بین المللی فراخواندند.

فرمانده نظامی ارشد ناتو روز چهارشنبه به رویترز و وال استریت جورنال گفت روسیه نیروهای عمده ای برای ورود به اوکراین و تصرف بخش هایی از کشور در ۳ تا ۵ روز در مرز مستقر کرده است.

او گفت نمی تواند بیانیه های اخیر روسیه را که نیروهایش را از مرز عقب می کشد تایید کند.

در این میان روسیه بانک آمریکایی جی پی مورگان را متهم کرده است که به طورغیر قانونی از انتقال پول نقد از سفارت آن در قزاقستان به یک شرکت روسی جلوگیری می کند.

وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه ای اقدام بانک را «غیر قابل قبول و غیر قانونی» می نامد و هشدار می دهد که برای سفارت آمریکا در مسکو پیامدهایی خواهد داشت.

یانوکوویچ: دعوت از سربازان روسیه به کریمه اشتباه بود

ویکتور یانوکوویج، رئیس جمهوری برکنار شده اوکراین، دعوت از سربازان روسیه به کریمه را اشتباه نامیده است و می گوید تلاش خواهد کرد روسیه را تشویق کند شبه جزیره را باز گرداند.

یانوکوویچ در نخستین مصاحبه از زمان فرار به روسیه در فوریه، روز چهارشنبه به اسوشیتد پرس و تلویزیون ان تی وی روسیه گفت، اقدام روسیه در انضمام کریمه ِ«یک تراژدی عمده» بود .

روسیه کریمه را ماه پیش در پی همه پرسی شتابزده ای که پس از استقرار سربازان روسی صورت گرفت، ضمیمه خاک خود ساخت. اوکراین و غرب این اقدام را غیر قانونی نامیده و رد کرده اند.

یانوکویچ تاکید کرد اگر در قدرت مانده بود، استیلای روسیه بر کریمه اتفاق نیافتاده بود.

او گفت از زمان ورود به روسیه، شخصا با پوتین ملاقات کرده و امیدوار است در مورد بازگرداندن کریمه مذاکرات بیشتری با او انجام دهد.

یانوکوویچ همه پرسی در کریمه را پاسخی به تهدیدهای ناسیونالیست های افراطی در اوکراین نامید .

او صدور دستور تیراندازی به سوی معترضین در کیف را، که در آن حدود ۸۰ تن کشته شدند، تکذیب کرد، و گفت امیدوار است روزی به اوکراین باز گردد.

در این میان، دولت موقت اوکراین اعلام کرده است انتخابات ریاست جمهوری و برخی شهرداری ها در ۲۵ ماه مه برگزار خواهد شد.

در انفجار بمب در عراق ۸ تن کشته شدند

ارشیو
در عراق، در حالی که کشور برای برگزاری انتخابات پارلمانی آماده می شود، در یک سلسله بمب گذاری در روز چهارشنبه ۸ تن کشته شدند.

گزارش اسوشیتد پرس به نقل از مقامات پلیس حاکی است مرگبارترین حمله در شهر ریاض، در حدود ۳۰۰ کیلومتری بغداد صورت گرفت. در آنجا یک بمب انداز انتحاری مواد انفجاری را که همراه داشت در کنار افرادی که برای گرفتن شغل در خارج از یک پایگاه نظامی صف کشیده بودند منفجر کرد. ۵ تن جانسپردند و ۱۴ نفر مجروح شدند.

در واقعه ای جداگانه، بمبی در خیابانی در شهر مدائن، در حدود ۲۰کیلومتری جنوب شرقی پایتخت منفجر شد، ۲ تن را کشت و ۶ نفر را مجروح کرد.

در غرب بغداد، انفجار بمبی در یک خیابان، یک کشته و ۵ مجروح برجا گذاشت.

حملات یک روز پس از روی می دهد که سازمان ملل متحد رهبران و مردم عراق را به وحدت برای کاهش خشونت در پیشاپیش برگزاری انتخابات در ۳۰ آوریل فراخواند.

بررسی بحران جمهوری افریقای مرکزی در اجلاس بروکسل

رهبران افریقا و اروپا در حاشیه اجلاسی در بروکسل به بحران جمهوری افریقای مرکزی می پردازند.

بان گی مون دبیرکل سازمان ملل متحد روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری گفت او رهبران قدرت های جهانی در اجلاس را جهت فراهم آوردن حمایت های امنیتی و مالی بیشتر برای جمهوری افریقای مرکزی زیر فشار خواهد گذاشت، و هر کاری را که امکان داشته باشد برای بهبود واکنش بین المللی به این بحران انجام خواهد داد.

بان گفت جامعه بین المللی به وعده ای که برای تغییر وضعیت در آن کشور داده بود عمل نکرده است. او یاد آور شد صلحبانان افریقایی و فرانسوی در جمهوری افریقای مرکزی فاقد منابع کافی هستند، و افزود کشور به یک روند سیاسی فراگیر و پول نیاز دارد تا دولت بتواند پلیس امنیتی و مقامات محلی را به کار باز گرداند.

رهبران ۷۰کشور از افریقا و اروپا در اجلاس، در حالی که اتحادیه اروپا رسما همکاری نظامی در جمهوری افریقای مرکزی را آغاز می کند، شرکت دارند.

اتحادیه اروپا موافقت کرده است یک نیروی موقت بالغ بر یک هزار سرباز به آنجا اعزام کند. آنها به حدود ۶ هزار سرباز اتحادیه افریقا و ۲ هزار سرباز فرانسوی ، که در تلاش حفاظت از غیر نظامیان و خلع سلاح شبه نظامیان بوده اند، خواهند پیوست.

صلحبانان خارجی در حال حاضر بر حفاطت از مسلمانانی تمرکز دارند که مورد حمله شبه نظامیان اکثرا مسیحی قرار دارند.

در ماه های اخیر ده ها هزار مسلمان از خانه هایشان گریخته اند، و بسیاری در کشورهای همسایه پناه گرفته اند.

شش پلیس افغانستان کشته شدند


مقامات افغانستان می گویند در یک انفجار انتحاری که هدف آن وزارت کشور بود، دست کم ۶ افسر پلیس کشته شدند.

به گفته سخنگوی وزارت کشور، بمب انداز اونیفورم نظامی پوشیده بود بمب را روز چهارشنبه در کنار در اصلی وزارتخانه منفجر کرد.

طالبان مسئولیت حمله را بر عهده گرفتند. یک سخنگو گفت بمب انداز از چند پست بازرسی گذشته بود.

او پیشتر، قولی را که گروه برای برهم زدن انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی داده بود تکرار کرد و به رای دهندگان هشدار داد به حوزه های رای گیری نروند.

سریلانکا ۱۶ سازمان در تبعید تامیلی را ممنوع کرد

سریلانکا ۱۶ گروه در تبعید تامیلی، از جمله ببرهای تامیل را به اتهام تروریسم غیرقانونی خواند.

دولت کلمبو دارایی های این سازمان ها را توقیف و شهروندانش را از حمایت و هرگونه تماس با آنان منع کرد.

سریلانکا می گوید تصمیمش طبق یک قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد است که مبارزه با تروریسم را با اتخاذ تلاش هایی از جمله قطع منابع مالی آنان تشدید می کند.

ببرهای تامیل به مدت ۳۰ سال برای تشکیل یک کشور مستقل تامیل در سریلانکا یک جنگ داخلی به راه انداختند.

در همین حال، هفته گذشته سازمان ملل متحد تحقیقات بین المللی در مورد رسیدگی به اتهام انجام جنایات جنگی و خشونت توسط نیروهای سریلانکایی در سال های آخر جنگ را تصویب کرد.

دولت سریلانکا این تحقیق را یک طرفه و دارای انگیزه های سیاسی خوانده و آن را محکوم کرد.

هیگل:ماموریت یافتن بویینگ مالزی اهمیت حضور آمریکا را نشان می دهد

چاک هیگل، وزیر دفاع آمریکا گفت هواپیمای مسافربری گمشده مالزی موضوع گفتگوهای جلسه این هفته با وزیران دفاع کشورهای جنوب شرق آسیا در هاوایی خواهد بود.

وزیر دفاع آمریکا روز چهارشنبه در حالی که در هواپیما عازم نشست بود، مدیریت مالزیایی ها درباره هواپیمای ناپدید شده را سرزنش نکرد اما گفت همیشه می توان درس گرفت.

چاک هیگل گفت این فاجعه اهمیت همکاری های دفاعی منطقه و اهمیت حضور بیشتر ارتش آمریکا در آسیا را نشان می دهد.

بویینگ ۷۷۷ هواپیمایی مالزی هشتم مارس با ۲۳۹ سرنشین از کولالامپور عازم پکن بود که به طور مرموزی ناپدید شد.

دو سرباز یمنی کشته شدند

مقامات امنیتی در یمن می گویند در نبردی در غرب کشور، ۳ سرباز و ۲ شبه نظامی القاعده کشته شده اند.

گزارش اسوشیتد پرس به نقل از مقامات حاکی است مهاجمان بامداد سه شنبه نخست به یک پاسگاه امنیتی در شهر وصاب، در استان دامار حمله کردند، یک سرباز را کشتند و سپس به استان حدیده گریختند.

نیروهای امنیتی آنها را به داخل حدیده دنبال کردند، در آنجا زدوخوردهایی که نزدیک ۲ ساعت طول کشید در گرفت. ۲ سرباز جانسپردند. ۲ مهاجم کشته شدند و ۴ نفر به اسارت در آمدند.

امریکا شاخه القاعده در یمن را که به القاعده در شبه جزیره عربستان نیز شهرت دارد، خطرناکترین گروه تروریستی تلقی می کند.

اعتراض به نتایج انتخابات محلی در ترکیه

پلیس ترکیه روز سه شنبه برای پراکنده ساختن صدها معترض که به نشانه پشتیبانی از حزب اصلی اپوزیسیون در مقابل ساختمان شورایعالی انتخابات در آنکارا جمع شده بودند، به گاز اشک آور متوسل شد.

حزب جمهوریخواه خلق که بنظر می رسد کاندیدای آن با اختلاف اندکی در رقابت با کاندیدای حزب حاکم برهبری رجب طیب اردوغان در انتخابات محلی آنکارا شکست خورده، نتایج رای گیری را به چالش گرفته است.

روز سه شنبه صدها نفر در حالی که علیه دولت شعار می دادند ، آنچه را تقلب در انتخابات می نامیدند محکوم کردند. طرفداران دیگر احزاب سیاسی به نشانه همبستگی به آنها پیوسته بودند.

بر اساس نتایج غیر رسمی، کاندیدای حزب اردوغان برای شهرداری آنکارا در انتخابات روز یکشنبه حدود ۴۵ درصد رای ها را تصاحب کرد، در حالی که نامزد اپوزیسیون حدود ۴۳ درصد به دست آورد.

نامزد اپوزیسیون برای شهرداری استانبول نیز می گوید در رای گیری خلافکاری هایی صورت گرفته و خواسته است رای ها بازشماری شود.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG