لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ ایران ۲۳:۰۱

سرخط خبرها

دستگیری سخنگوی فراری اخوان المسلمین مصر

عکس آرشیوی
رسانه های خبری از قول یک مقام امنیتی مصر گزارش دادند سخنگوی شاخه سیاسی اخوان المسلمین که ماه ها فراری بود دستگیر شده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، «یاسر مهرز» روز جمعه در قاهره دستگیر شد. او به تحریک مردم به قتل و اعمال خشونت در پی برکناری محمد مرسی از ریاست جمهوری مصر متهم است.

روز جمعه همچنین مقامات امنیتی و پزشکی در آن کشور گفتند در جریان درگیری بین طرفداران و مخالفان مرسی در شهر فیوم در شمال قاهره، دو نفر کشته شدند.

۲۵کشته در انفجار گردهمایی انتخاباتی بغداد

انفجار چند بمب در یک گردهمایی انتخاباتی یک گروه شیعه به نام «اصحاب اهل الحق» در بغداد پایتخت عراق، دست کم ۲۵کشته برجای گذاشت.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از مقامات امنیتی عراق، انفجار ها در حالی روی داد که حدود ۱۰ هزار نفر در «استادیوم صنعتی» در شرق بغداد جمع شده بودند و قرار بود این گروه نامزدهای خود برای انتخابات پارلمانی آینده را اعلام کند.

خبرنگار آسوشیتدپرس که در صحنه حضور داشت می گوید صدای تیراندازی های شدیدی را پس از وقوع آن انفجارها شنید و مردم را دید که فرار می کردند.

پلیس و مسئولان پزشکی گفتند حدود ۲۸ نفر نیز مجروح شدند که حال چند نفر از آنها وخیم است.

پیروان «اصحاب اهل الحق» به حملات مرگبار علیه سربازان آمریکایی پیش از خروج آنها از عراق در ۲۰۱۱ دست زدند و مسئولیت ربودن یک پیمانکار بریتانیایی و ۴ محافظ او در سال ۲۰۰۷ را پذیرفتند. این گروه از حمایت ایران برخوردار است و می گوید جنگجویانی به سوریه می فرستد.

شیخ غیث الخزعلی، رهبر گروه، سال ها در بازداشت نیروهای آمریکا بود، اما پس از آن که به دولت عراق تحویل داده شد آزاد شد. در گردهمایی روز جمعه او سخنرانی کوتاهی کرد و شبه نظامیان سنی که دو شهر در استان انبار را در تصرف دارند را به چالش گرفت.

برای انتخابات پارلمانی روز چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت، بیش از ۹ هزار نفر نامزد شده اند که برای کسب ۳۲۸ کرسی مجلس عراق با هم رقابت می کنند.

در انفجار بمب در کراچی ۴ تن کشته شدند

عکس آرشیوی
در انفجار یک بمب قوی در یک محله مسکونی اعیان نشین در جنوب پاکستان در روز جمعه، دست کم ۴ نفر کشته شدند.

به گزارش آسوشیتدپرس به نقل از منابع پلیس پاکستان، این انفجار که در آن ۲۵ نفر نیز مجروح شدند، در محله کلیفتون کراچی روی داد و خسارات سنگینی به چند خودرو و یک ساختمان وارد آورد.

یک پزشک در بیمارستانی که مجروحان در آنجا بستری شده اند گفت که وضع ٥ نفر از آنها وخیم است.

شبکه های تلویزیونی پاکستان صحنه انفجار را نشان دادند، اما تاکنون کسی یا گروهی مسئولیت آن را به عهده نگرفته است.

این انفجار جدید ترین رویداد از سلسله تیراندازی ها و بمب گذاری ها در پاکستان است و در حالی روی می دهد که دولت نواز شریف، نخست وزیر پاکستان، سعی دارد برای برقراری صلح و پایان دادن به خشونت، با طالبان پاکستانی به توافق برسد.

کراچی پنهانگاهی برای شورشیان و شبه نظامیان محلی و خارجی است. در آنجا، درگیری بین گروه های سیاسی و قومی مسلح، امری بسیار عادی است.

روسیه استفاده دمشق از سلاح شیمیایی را رد کرد

ارشیو
روسیه گزارش هایی را که در باره استفاده دولت سوریه از تسلیحات شیمیایی در مناطق تحت کنترل شورشیان منتشر شده را ساختگی نامید و آنها را رد کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه ای دست داشتن دولت سوریه در حملات شیمیایی را به شدت رد کرد و گفت مسکو «اطلاعات معتبری دارد که ثابت می کند این اتهام درست نیست.»

وزارت خارجه روسیه در این بیانیه، که روز جمعه منتشر شد، جزئیاتی از اطلاعات مورد اشاره ارائه نکرد.

دولت سوریه نیز این اتهام ها را دارای انگیزه های سیاسی دانسته و رد کرده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز چهارشنبه خواست در باره گزارش هایی، که حکایت از استفاده نیروهای دولتی سوریه از گاز سمی کلورین در هفته ها و ماه های اخیر در نواحی تحت کنترل مخالفان دارند، تحقیق شود.

دفاع ایران از عضویت در کمیسیون مقام زن سازمان ملل

حمید بابایی، سخنگوی هیئت ایران در سازمان ملل متحد انتقادات نماینده آمریکا درباره حضور جمهوری اسلامی در یک کمیسیون حقوق بشری سازمان ملل را رد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، حمید بابایی گفت ایران اتهامات مطرح شده در بیانیه سامانتا پاور، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد درباره نقض حقوق بشر و آزادی های مدنی در جمهوری اسلامی را رد می کند.

او گفت ایران این اتهامات را غیرسازنده و مانع روح همکاری بین کشورهای مستقل می دارند.

روز چهارشنبه در ژنو، سازمان ملل متحد جمهوری اسلامی و چند کشور دیگر را به عضویت کمیته هایی در آورد که وظیفه آنها حفاظت از حقوق زنان و حقوق بشر است.

سامانتا پاور روز چهارشنبه در توییتر خود نوشت با توجه به سابقه ایران در امور حقوق بشر و زنان، عضویت ایران دركميسيون مقام زن سازمان ملل متحد«شرم آور» است.

واکنش شرکت آب و فاضلاب استان تهران به مرگ ۲ میلیون ماهی

به دنبال انتشار گزارش هایی مبنی بر کشته شدن ۲ میلیون ماهی در دریاچه سد فشافویه در روز سه شنبه، احمدرضا محمدی، مدیر دفتر نظارت بر بهره‌برداری فاضلاب شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت علت این واقعه «کاهش شدید آب این دریاچه» بوده است.

احمدرضا محمدی روز جمعه رها کردن «مستقیم» فاضلاب به این دریاچه را تکذیب کرد. به گفته این مقام پساب شهرک واوان با عبور از ۱۲ هکتار نی‌زار تصفیه و خودپالایی می شود.

پیشتر محسن شوکتی، رییس اداره محیط زیست شهرستان ری روز چهارشنبه گفته بود علت مرگ بیش از ۳۰ تن ماهی در سد فشافویه شهرستان اسلامشهر ورود «فاضلاب خام شهرک واوان» بوده است.

معاون وزیر خارجه ایران: ابوطالبی گزینه ایران است

حسن قشقاوی، معاون وزیر امورخارجه ایران گفت حمید ابوطالبی نماینده قطعی ایران در سازمان ملل متحد است.

آقای قشقاوی روز پنجشنبه گفت ایران در حال حاضر به دنبال گزینه دیگری نیست.

آمریکا گفته است به خاطر نقش آقای ابوطالبی در گروگانگیری دیپلمات های سفارت آمریکا در تهران به او ویزا نمی دهد. کنگره آمریکا در مصوبه ای صدور ویزا برای حمید ابوطالبی را ممنوع کرد.

حمید ابوطالبی گفته در جریان گروگانگیری در سفارت آمریکا تنها نقش مترجم را داشته است.

حمله جنگنده های سوریه یه یک بازار

در حملات هوائی سوریه دست کم ۲۷ تن در بازاری در نزدیکی شهر حلب کشته شده اند.

فعالان، از جمله گروه ناظربر حقوق بشر در سوریه ، می گویند جت ها بامداد پنجشنبه به بازار پرجمعیتی در شهر «اتارب»، در استان حلب، حمله کردند. ده ها نفر نیز مجروح شدند.

حملات جدید ترین رویداد در بمباران محله های زیر کنترل شورشیان درحلب است که در دسامبر آغاز شد.

در این میان در دمشق، امدادگران سازمان ملل متحد اجازه یافتند توزیع بسته های غذا در داخل اردوگاه محاصره شده یارموک را از سر بگیرند.

حماس: اسرائیل اتحاد فلسطینی ها را نمی خواهد

اسماعیل هنیه نخست وزیر حماس در واکنش به تصمیم اسرائیل برای به تعلیق درآوردن مذاکرات صلح با فلسطینی ها گفت انتظار چنین مخالفتی را از جانب اسرائیل داشت و شنیدن این خبر تعجب نمی کند، چرا که آنها نمی خواهند فلسطینی ها متحد شوند.

کابینه امنیتی اسرائیل در جلسه ای ۶ ساعته در روز پنجشنبه در واکنش به طرح گروه های رقیب حماس و فتح برای آشتی و تشکیل دولت وحدت، تصمیم گرفته است مذاکرات صلح با فلسطینی ها را به حال تعلیق در آورد.

به دنبال این جلسه، کابینه اسرائیل در بیانیه ای اعلام کرد اسرائیل با انجام سلسله اقداماتی به «عمل یک جانبه فلسطینی ها پاسخ خواهد داد.»

گزارش ها همچنین حاکی است اسرائیل تحریم های اقتصادی بر علیه تشکیلات خود گردان فلسطینی وضع خواهد کرد.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر پیشتر از برنامه فلسطینی ها انتقاد کرد و گفت محمود عباس رئیس تشکیلات خودگران، که رهبری فتح را نیز به عهده دارد، مذاکرات صلح را پیچیده می کند. نتانیاهو همچنین حماس را یک «سازمان تروریستی قاتل که خواهان نابودی اسرائیل است» نامید.

اسرائیل، ایالات متحده امریکا و اتحادیه اروپا حماس را یک گروه تروریستی تلقی می کنند.

حماس و فتح در پی یک رویاروئی خشونت بار در سال ۲۰۰۷ از هم جدا شدند و از آن هنگام مردم خود را بین دو گروه حکمران تقسیم کرده اند.

روشن نیست برنامه جدید، در حالی که کوشش های گذشته بارها شکست خورده ، موفق خواهد شد یانه. این تصمیم همچنین پیچیدگی های بیشتری بر کوشش های آمریکا برای میانجیگری بین اسرائیل و فلسطینیان می افزاید.

در واشنگتن، سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا، ناخوشنودی ایالات متحده از برنامه فلسطینی ها را ابراز داشت و هشدار داد که می تواند کوشش های صلح را پیچیده کند.

بررسی تحریم سودان جنوبی در شورای امنیت


هیات سازمان ملل متحد در سودان جنوبی می گوید در حمله مردان مسلح به قایق های حامل تدارکات برای یک پایگاه سازمان ملل در روز پنجشنبه، چهار نفر مجروح شدند.

این دومین بار در ماه جاری است که عملیات سازمان ملل متحد در سودان جنوبی هدف قرار می گیرد. روز ۱۸ آوریل به یک پایگاه سازمان ملل در شهر بور حمله شد.

هیات می گوید حمله روز پنجشنبه در حالی صورت گرفت که چهار قایق حامل غذا و سوخت ازطریق رودخانه نیل به طرف پایگاه در مالاکا، درایالت نیل علیا، در حرکت بودند. در آنجا هزاران غیر نظامی که از خشونت گریخته اند، پناه گرفته اند.

هیات می گوید سخنگویان دولت سودان جنوبی و نیروهای شورشی هر مسئولیتی را در حمله تکذیب کرده اند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد اقداماتی را علیه رهبرانی که گفته می شود به خشونت در سودان جنوبی دامن می زنند بررسی می کند.

روز چهارشنبه، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد از جامعه بین المللی خواست تحریم هایی علیه کسانی در سودان جنوبی که غیر نظامیان را هدف می گیرند یا بعنوان «خرابکاران سیاسی» عمل می کنند، برقرار سازد.

او گفت دیپلمات ها «عکس های دهشتناک» کشتار هفته پبش در شهر بن تیو را دیدند.

هیات سازمان ملل متحد در سودان جنوبی می گوید شورشیان در پی به دست گرفتن کنترل بن تیو در ۱۵ آوریل، صدها تن را بر اساس قومیت یا ملیت آنها کشتند. سخنگویان شورشیان قتل ها را تکذیب کرده اند.

پاور گفت جدید ترین خشونت در سودان جنوبی کشور را به یک « نقطه عطف» کشانده است و دولت خشونت علیه صلحبانان را تحریک می کند.

سفیر فرانسه در سازمان ملل متحد نیز گفت پاریس از تحریم کسانی که حقوق بشر را نقض می کنند حمایت می کند. او گفت هر دو طرف مناقشه سودان جنوبی از یک رویکرد نظامی استفاده می کنند و کشور مکان امنی برای آوارگان نیست.

خشونت قومی و زدوخورد بین شورشیان و نیروهای دولتی در سودان جنوبی هزاران تن را در ماه های اخیر کشته است. آژانس آوارگان سازمان ملل متحد می گوید جنگ بیش از یک میلیون نفر را از خانه هایشان بیرون رانده است. ده ها هزار نفر در پایگاه های سازمان ملل متحد در سراسر کشور بسر می برند.

۳/۸۵
۲۰/۳۷

اسرائیل هشدار داد: لغو مذاکرات صلح با فلسطینیان


رسانه های اسرائیل گزارش می دهند کابینه امنیتی تصمیم گرفته است مذاکرات صلح با فلسطینیان را بحال تعلیق در آورد. این تصمیم روز پنجشنبه در یک جلسه شش ساعته در پاسخ به طرح گروه های رقیب حماس و فتح برای آشتی و تشکیل دولت وحدت، گرفته شد.

گزارش ها همچنین حاکی است اسرائیل تحریم های اقتصادی بر تشکیلات خودگردان فلسطینی وضع خواهد کرد.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر پیشتر از برنامه فلسطینیان انتقاد کرد و گفت محمود عباس رئیس تشکیلات، که رهبری فتح را نیز بر عهده دارد، مذاکرات صلح را پیچیده می کند.

نتانیاهو حماس را یک «سازمان تروریستی قاتل که خواهان نابودی اسرائیل است» نامید. اسرائیل، آمریکا و اتحادیه اروپا حماس را یک گروه تروریستی تلقی می کنند.

حماس و فتح در پی رویاروئی خشونتباری در سال ۲۰۰۷ از هم جدا شدند، و از آن هنگام مردم خود را بین دو گروه حکمران تقسیم کرده اند.

روشن نیست برنامه جدید، در حالی که کوشش های گذشته بارها شکست خورده ، موفق خواهد شد یانه. این تصمیم همچنین پیچیدگی های بیشتری بر کوشش های آمریکا برای میانجیگری بین اسرائیل و فلسطینیان می افزاید.

در واشنگتن، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، ناخوشنودی ایالات متحده را از برنامه فلسطینیان ابراز داشت و هشدار داد که می تواند کوشش های صلح را پیچیده کند.

حمله هوایی به شبه نظامیان پاکستان


در پی حمله جت های جنگنده پاکستان به مخفیگاه های شورشیان و شبه نظامیان در شمال غربی آن کشور که مظنون به دست داشتن در حملات تروریستی اخیر هستند، دست کم ۳۷ نفر کشته شدند.

منابع نظامی به خبرنگاران گفتند حملات صبح چهارشنبه در منطقه قبیله ای خیبر در پی دریافت گزارش هایی که نشان می داد « تروریست های» درگیر در حملات اخیر در پاکستان در آنجا مخفی هستند، صورت گرفت. ادعای ارتش هنوز مستقلا تایید نشده است.

حملات چند روز پس از آن روی می دهد که طالبان پاکستانی – تحریک طالبان - اعلام کرد آتش بسی را که روز اول مارس آغاز شد، تمدید نخواهد کرد. به نظر می رسید خشونت در جریان آتش بس کاهش یافته است و مذاکره کنندگان دولت و رهبران طالبان مستقیما به گفت و گو نشستند.

در رویدادی دیگر در پاکستان، مقامات می گویند یک بمب انداز انتحاری روز پنجشنبه در حمله ای در کراچی یک افسر پلیس و سه نفر دیگر را کشت.

مسئولیت حمله را که در نزدیکی یک بازار سبزی در جنوب شهر صورت گرفت کسی بر عهده نگرفته است.

واکنش آمریکا به عضویت ایران در یک کمیته حقوق بشری

سامانتا پاور، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد از عضويت ايران در كميسيون مقام زن سازمان ملل انتقاد کرد.

نماینده آمریکا روز چهارشنبه در توییتر خود نوشت با توجه به سابقه ایران در امور حقوق بشر و زنان، عضویت ایران در این کمیسیون «شرم آور» است.

روز چهارشنبه در ژنو، سازمان ملل متحد جمهوری اسلامی و چند کشور دیگر را به عضویت کمیته هایی در آورد که وظیفه آنها حفاظت از حقوق زنان و حقوق بشر است.

سازمان های بین المللی حامی حقوق بشر جمهوری اسلامی را به نقض حقوق بشر به ویژه حقوق زنان متهم می کنند.

یک افسر ارشد پلیس مصر کشته شد

یک افسر ارشد پلیس مصر روز چهارشنبه در انفجار بمبی، که زیر خودروی او کار گذاشته شده بود، در ناحیه ای در غرب قاهره کشته شد.

این جدید ترین مورد از سلسله حملات هدفمند به پلیس و ارتش مصر، در حالی روی داد که گروه های اسلامی افراطی به خشونت ادامه می دهند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از منابع امنیتی می گوید سرتیپ احمد ذکی دومین افسر پلیس است که در ماه جاری ( آوریل) کشته می شود.

یک ستوان پلیس مصر نیز روز چهارشبنه در جریان حمله نیروهای امنیتی به یک مخفیگاه ستیزه گران در نزدیکی بندر اسکندریه کشته شد.

گروه های مرتبط با القاعده مسئولیت اکثر حملات را در موج خشونتی که پس از سرنگونی محمد مرسی رئیس جمهوری پیشین مصر به راه افتاد بر عهده گرفته اند.
دولت می گوید ستیزه گران در حملات خود، بیش از ۴٥۰ سرباز و نیروی پلیس را کشته اند.

مسئولیت حملات امروز را هنوز کسی بر عهده نگرفته، اما وزارت کشور مصر، اخوان المسلمین را مسئول می داند.

دولت مصر، اخوان المسلمین را به هماهنگ کردن خشونت و حمایت از گروه های ستیزه گر متهم کرده است و اواخر سال گذشته آن را یک سازمان تروریستی اعلام کرد.

سخنگوی وزارت کشور مصر در بیانیه ای که از تلویزیون پخش شد گفت پلیس به «برخورد قاطعانه اش در مبارزه با تروریسم را ادامه می دهد و تلاش ها برای برخورد با عملیات تروریستی که اخوان المسلمین طراحی و اجرا می کند را تشدید می کند.»

در این بیانیه همچنین آمده نیروهای پلیس، سه شنبه شب، به دنبال تیراندازی به یک گشت پلیس، یک دانشجوی وابسته به اخوان المسلیمن که در خوابگاه دانشگاه الازهر زندگی می کند را، دستگیر کردند.

بحرین: نماینده آیت الله سیستانی اخراج می شود


وزارت کشور بحرین در بیانیه ای که روز چهارشنبه منتشر شد اعلام کرد که تصمیم گرفته یک شیخ شیعه را از آن کشور اخراج کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، فرد یاد شده حسین النجاتی نماینده آیت الله علی سیستانی – نیرومند ترین شخصیت روحانی شیعه عراق – در آن کشور است.

در بیانیه وزارت کشور بحرین آمده دلیل اخراج نماینده آیت الله علی سیستانی آن است که او در مورد وضعیت خود «شفاف نبوده و با مقامات ارتباط ندارد.»

وزارت کشور بحرین در این بیانیه می گوید النجاتی در سال ۱۹۶۰ از پدر و مادری ایرانی متولد شد و در دهه ۱۹۷۰ برای مدتی کوتاه از بحرین خارج شد؛ سپس در سال ۱۹۸۰ بار دیگر به ایران رفت و در سال ۲۰۱۱ به بحرین بازگشت. وزارت کشور می گوید شهروندی او در سال ۲۰۱۲ پس گرفته شد.

در گزارش آسوشیتدپرس گفته می شود النجاتی ممکن است بر تنش بین دولت بحرین و اوپوزیسیون آن کشور به رهبری شیعیان دامن بزند.

گروه های رقیب فلسطینی متحد می شوند

حماس و فتح، دو گروه رقیب فلسطینی، با اجرای یک پیمان امنیتی جدید موافقت کردند.

مقام های دو طرف در یک نشست خبری مشترک در روز چهارشنبه گفتند بر اساس توافقنامه، ظرف پنج هفته دولت موقت مشترکی تشکیل می شود و شش ماه بعد هم انتخابات عمومی برگزار خواهد شد.

حماس و فتح در گذشته نیز توافق های مشابهی را اعلام کرده اند، اما نتوانسته اند آنها را به اجرا برسانند.

جنبش سکولار فتح بر کرانه غربی حکومت می کند و رهبری آن را محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی بر عهده دارد.

گروه حماس در انتخابات سال ۲۰۰۶ اکثر کرسی های پارلمانی را تصاحب کرد و در سال ۲۰۰۷ کنترل نوار غزه را به دست گرفت.

حمله دزدان دریایی به نفتکش ژاپنی

دزدان دریایی در حمله به یک نفتکش ژاپنی در ساحل غربی مالزی، ۳ خدمه آن را ربوده اند و میلیون ها لیتر گازوئیل ضبط کرده اند.

پلیس مالزی می گوید بامداد سه شنبه ۶ دزد مسلح با قایق به تفتکش نزدیک شدند، از آن بالا رفتند و اکثر خدمه را در اتاقی محبوس کردند. آنها قادر شدند حدود ۳ میلیون لیتر گازوئیل را به دو قایق منتقل کنند و با ۳ گروگان اندونزیایی گریختند.

نفتکش از سنگاپور عازم برمه بود، و در تنگه مالاکا، که بیشتر تدارکات نفتی جهان از آنجا می گذرد، هدف حمله قرار گرفت.

حملات دزدان دریایی در تنگه در سال های اخیر ازبرکت افزایش گشت ها و دیگر اقدامات ایمنی کاهش یافته است. اما سال پیش بر شمار حملات افزوده شد.

مقامات در باره این حمله هنوز اظهار نظر نکرده اند.

وزارت دفاع پاکستان: تلویزیون جئو بسته شود

آژانس اطلاعات و امنیت داخلی وزارت دفاع پاکستان خواهان بسته شدن یک ایستگاه تلویزیونی عمده در کشور شده است و آنرا به پخش گزارش های «کذب» و « افترا آمیز» متهم می کند.

کمیته حفاظت از روزنامه نگاران می گوید وزارت دفاع علیه تلویزیون «جئو» به اداره تنظیم رسانه های الکترونیک پاکستان به دلیل پخش خبر ترور نافرجام حمید میر، گرداننده یک برنامه تلویزیونی شکایت کرده است.

میر روز ۱۹ آوریل (۳۰ فرورودین) هنگامی که با اتومبیل از ناحیه ای در کراچی می گذشت، هدف حمله مهاجمانی که سوار موتورسیکلت بودند قرار گرفت. این نخستین حمله به او نبود؛ سال پیش نیز یک بمب در اتومیبل او پیدا شده بود.

جئو در گزارش هایی آی آس آی را به دست داشتن در حمله متهم کرده است.

در شکوائیه، که در وبسایت کمیته حفاظت از روزنامه نگاران منتشر شده است، وزارت دفاع ، شرکت رسانه های مستقل را - که جئو بخشی از آن است - به راه انداختن «کمپین خبیثانه» از جمله «اتهامات کذب» که بر مبنای آنها آی اس آی را به «فعالیت ها و گروه های تروریستی» ارتباط می دهد، متهم می سازد، و می خواهد جواز شرکت رسانه های مستقل لغو شود.

یک مقام به بخش اردوی صدای آمریکا گفت شکایت علیه جئو جدی است، اما فرصت کامل برای ادای تو ضیحات به آن داده خواهد شد.

رئیس سازمان زندانهای ایران تغییر کرد

رئیس قوه قضاییه ایران، طی حکمی غلامحسین اسماعیلی، رئیس سازمان زندانهای کشور را از این سمت برکنار و به سمت رئیس شعبه اول دادگاه تجدیدنظر و رئیس كل دادگستری استان تهران منصوب کرد.
به گزارش خبرگزاری های ایران، در حکم صادق لاریجانی، علی اصغر جهانگیر به ریاست سازمان زندان‌ها منصوب شد.
طی روزهای اخیر، به دنبال ضرب و شتم تعدادی از زندانیان بند ۳۵۰ زندان اوین، غلامحسین اسماعیلی با انتقادات بسیاری روبرو شد. خانواده های زندانیان سیاسی پس از ملاقات با این زندانیان، وجود آثار ضرب و شتم روی بدن آنها را تایید کردند اما با وجود این، اسماعیلی همواره ضرب و شتم و بد رفتاری با آنها را تکذیب کرده است.
رئیس قوه قضاییه ایران همچنین در حکم خود، سید علیرضا آوایی رئیس كل سابق دادگستری تهران را به عنوان مستشار دادگاه عالی انتظامی قضات منصوب کرد.

ایران دخالت در بحرین را تکذیب کرد

ایران هرگونه دخالت خود در ناآرامیهای بحرین را تکذیب کرد، و دولت بحرین را متهم کرد که تلاش می کند برای توجیه موارد نقض حقوق بشر کلاه شرعی بسازد.
ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی به نقل از یک مقام آگاه وزارت امور خارجه گزارش داد مقامات بحرین بجای وارد آوردن اتهام بهتر است به درخواستهای حقوق مدنی شهروندان خود توجه کنند.
دولت بحرین که در کنترل اهل سنت است، همواره ناآرامیها و خشونتهای شیعیان را، که خواستار حقوق و امتیازات مساوی با سنیان هستند، سرکوب می کند.
روز سه شنبه یک دادگاه بحرین ۱۲ نفر را به جرم جاسوسی و دیدن آموزش نظامی در پایگاههای سپاه پاسداران به زندان ابد محکوم کرد، و دولت بحرین سپاه پاسداران را متهم کرد که یک مرکزی تروریستی در بحرین بوجود آورده است تا مراکز استراتژیک آن کشور را منفجر کنند.
به هر تقدیر، به رغم سخت گیریهای دولت، ناآرامیها ادامه دارد، و راه پیمایی ها ودرگیریهای شیعیان با نیروهای امنیت بحرین امری عادی و مکرر شده است.
_

انفجار یک لوله گاز در یاسوج

یک خط لوله گاز روز سه شنبه در غرب ایران منفجر شد.

سرور آریتی، رئیس شرکت گاز لنده به خبرگزاری فارس گفت خط لوله گاز در یاسوج در حین در حین کار با مته و با برخورد سنگ‌ریزه‌ها و ایجاد جرقه در محل شبکه‌گذاری رخ داد.

او گفت در این حادثه یک نفر مجروح و به بیمارستان منتقل شد که «مشکل آن چنانی» برایش پیش نیامده است.

تحویل ۸۶ درصد سلاح های شیمیایی سوریه

سازمان بین المللی ممنوعیت تسلیحات شیمیایی، مستقر در لاهه می گوید سوریه بیش از ۸۶ درصد ذخایر سلاح های شیمیایی خود را تحویل داده است.

این سازمان روز سه شنبه گفت سوریه بخش دیگری از سلاح های شیمیایی را برای نابودی در یک کشتی آمریکایی، در بندر لاذقیه تحویل داد.

سوریه تحت فشارهای بین المللی توافق کرده است تا ۳۰ ژوئن ذخایر سلاح های شیمیایی خود را نابود کند.

دولت آمریکا می گوید نشانه هایی وجود دارد که نیروهای دولتی سوریه این ماه در مناطق تحت کنترل شورشیان سلاح شیمیایی استفاده کرده اند.

جن ساکی، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا گفت ماده کلر، که گفته می شود در حملات اخیر از آن استفاده شده، جزء فهرست مواد مرتبط با سلاح های شیمیایی که دولت سوریه آن را سال گذشته ارائه داد نبوده است.

تعداد کشته شدگان کشتی کره جنوبی به ۱۴۶ نفر افزایش یافت

شمار سرنشینان کشته شده کشتی مسافری غرق شده کره جنوبی روز چهارشنبه ۱۴۶ نفر اعلام شد.

این کشتی هفته گذشته در آب های جنوب غربی کره جنوبی واژگون شد.

قواصان به آرامی وارد طبقات سوم و چهارم کشتی می شود. اطراف کشتی واژگون شده را امواج قوی گرفته است.

هنوز بیش از ۱۵۰ نفر ناپدید هستند و گمان می رود آنان نیز کشته شده باشند

حملات هماهنگ در عراق ۱۴ نفر را کشت

یک رشته حملات هماهنگ در عراق از جمله حمله به یک دانشگاه شیعه در بغداد دست کم ۱۴ نفر را کشت و نزدیک به ۵۰ نفر را مجروح کرد.

در حملات روز یکشنبه، یک بمبگذار انتحاری و چند مرد مسلح به دانشگاه امام کاظم حمله کردند و ۵ نفر را کشتند و ۱۳ نفر را مجروح کردند.

مسوولان بیمارستانی آمار تلفات را تایید کردند اما بیانیه رسمی نداده اند.

هنوز فرد یا گروهی مسوولیت این حملات را بر عهده نگرفته است.

۳۶ هزار دونده روز دوشنبه در ماراتن بوستون

حدود ۳۶ هزار دونده از ۷۰ کشور جهان روز دوشنبه در ۱۱۸ امین ماراتن شهر بوستون شرکت می کنند.

تدابیر امنیتی برای این ماراتن شدید است. سال گذشته در یک بمبگذاری نزدیک خط پایان دو ماراتن بوستون ۳ نفر کشته و بیش از ۲۶۰ نفر مجروح شدند.

انتظار می رود حدود یک میلیون نفر در طول مسیر ۴۲.۲ کیلومتری این ماراتن که از شهر هاپکینتون آغاز و در خیابان بایلستون بوستون به پایان می رسد صف بکشند.

فرماندار ایالت ماساچوست گفت ماموران امنیتی و پلیس های بیشتری با لباس شخصی حضور خواهند داشت.

دموکراسی خواه پر سابقه برمه درگذشت

وین تین، یک روزنامه نگار مطرح و از بنیانگذاران اپوزیسیون دموکراسی خواه برمه در ۸۴ سالگی در گذشت.

مسوولان اتحادیه ملی دموکراسی برمه گفتند وین تین روز دوشنبه در گذشت. او به همراه آنگ سان سوچی اتحادیه ملی دموکراسی را بنیانگذاری کرد.

وین تین سابقه دار ترین زندانیان سیاسی برمه بود. او در سال ۱۹۸۹ پس از به چالش کشیدن حکومت نظامیان برمه به زندان فرستاده شد و در سال ۲۰۰۸ آزاد و همکاری خود را با اتحاد ملی دموکراسی ادامه داد و خواستار پایان یافتن به حکومت نظامیان شد.

در انفجار بمب در عراق ۶ تن کشته شدند

پلیس عراق می گوید در انفجار دو بمب در یک خیابان شلوغ در بغداد، چهار تن کشته شدند.

گزارش اسوشیتد پرس بنقل از پلیس حاکی است انفجارها بامداد شنبه در محله سنی نشین دوره روی داد. هشت نفر نیز مجروح شدند.

پلیس همچنین گفت یک بمب کنارجاده ای در طارمیه ، در ۵۰ کیلومتری شمال بغداد، دو سرباز را کشت و پنج نفر را مجروح کرد.

مسئولیت بمب گذاری ها را کسی برعهده نگرفته است، اما گروه های شورشی سنی از سال گذشته بر حملات در سراسر عراق شدت بخشیده اند.

در انفجار بمب در بحرین دو تن کشته شدند

مقامات بحرین می گویند در انفجار آنچه بنظر می رسد یک بمب کار گذاشته شده در اتومبیل بود، دو تن کشته شدند.

اسوشیتد پرس به نقل از بیانیه وزارت کشور می گوید انفجار، که در آن یک نفر نیز مجروح شد، روز شنبه در روستای مغشه در امتداد بزرگراهی در غرب منامه روی داد. تحقیقگران نشانه هایی از مواد منفجره در اتومبیل پیدا کردند.

روز شنبه همچنین، به گفته پلیس، بمبی بسوی ماموران امنیتی که سعی داشتند حریقی را خاموش کنند پرتاب شد و سه نفر را مجروح کرد.

بحرین، متحد غرب و مرکز ناوگان دریایی پنجم آمریکا، در سه سال گذشته با ناآرامی دست بگیریبان بوده است. در آنجا اکثریت شیعه خواهان حقوق سیاسی بیشتر هستند.

در حمله پهپاد در مرکز یمن ۱۳شورشی کشته شدند

مقامات در مرکز یمن می گویند در حمله یک فروند هواپیمای بی سرنشین دست کم ۱۳ شورشی مظنون القاعده کشته شده اند.

به گفته مقامات، هواپیما روز شنبه خود روهای شورشیان در منطقه ای در استان البیضا را هدف گرفت.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام امنیتی می گوید ۱۵ شبه نظامی همراه با سه غیر نظامی کشته شدند. این گزارش مستقلا تایید نشده است.

امریکا تنها کشوری است که از هواپیماهای بی سرنشین در یمن استفاده می کند، اما مقامات بندرت در باره برنامه های پنهانی اظهار نظر می کنند.

سیزدهمین جسد از زیر بهمن در کوه های نپال بیرون کشیده شد

جستجوگران در نپال، سیزدهمین جسد را از زیر توده های برف بیرون کشیده اند.

مقامات می گویند در پی ریزش بهمن عظیم در دامنه های بلند ترین قله جهان در روز جمعه، سه راهنمای نپالی مفقود هستند. گزارش ها حاکی است حدود ۱۰۰ کوهنورد در بالای محل آنچه بدترین فاجعه کوهنوردی در قله اورست توصیف می شود، سرگردان هستند.

در ریزش بهمن، سه راهنما مجروح شدند. وزارت سیاحت و گردشگری نپال گفت راهنمایان، که به داشتن مهارت های کوهنوردی مشهور هستند، وقتی بهمن در بلندی ۵۸۰۰ متری در محلی که کوهنوردان آنرا « مزرعه ذرت» می نامند حمله کرد، سرگرم محکم کردن طناب ها برای کوهنوردان دیگر بودند.

بهمن درپیشاپیش شلوغترین فصل کوهنوردی رخ داد. صدها کوهنورد و راهنما که برای صعود به قله ۸۸۵۰ متری در هفته های آینده آماده می شوند، در اردوگاهی در پایین کوه بسر می برند. وضع هوا در اوائل ماه مه بسیار مطلوب و مساعد پیش بینی شده است.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG