لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ ایران ۰۷:۱۹

سرخط خبرها

یک افسر ارشد پلیس مصر کشته شد

یک افسر ارشد پلیس مصر روز چهارشنبه در انفجار بمبی، که زیر خودروی او کار گذاشته شده بود، در ناحیه ای در غرب قاهره کشته شد.

این جدید ترین مورد از سلسله حملات هدفمند به پلیس و ارتش مصر، در حالی روی داد که گروه های اسلامی افراطی به خشونت ادامه می دهند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از منابع امنیتی می گوید سرتیپ احمد ذکی دومین افسر پلیس است که در ماه جاری ( آوریل) کشته می شود.

یک ستوان پلیس مصر نیز روز چهارشبنه در جریان حمله نیروهای امنیتی به یک مخفیگاه ستیزه گران در نزدیکی بندر اسکندریه کشته شد.

گروه های مرتبط با القاعده مسئولیت اکثر حملات را در موج خشونتی که پس از سرنگونی محمد مرسی رئیس جمهوری پیشین مصر به راه افتاد بر عهده گرفته اند.
دولت می گوید ستیزه گران در حملات خود، بیش از ۴٥۰ سرباز و نیروی پلیس را کشته اند.

مسئولیت حملات امروز را هنوز کسی بر عهده نگرفته، اما وزارت کشور مصر، اخوان المسلمین را مسئول می داند.

دولت مصر، اخوان المسلمین را به هماهنگ کردن خشونت و حمایت از گروه های ستیزه گر متهم کرده است و اواخر سال گذشته آن را یک سازمان تروریستی اعلام کرد.

سخنگوی وزارت کشور مصر در بیانیه ای که از تلویزیون پخش شد گفت پلیس به «برخورد قاطعانه اش در مبارزه با تروریسم را ادامه می دهد و تلاش ها برای برخورد با عملیات تروریستی که اخوان المسلمین طراحی و اجرا می کند را تشدید می کند.»

در این بیانیه همچنین آمده نیروهای پلیس، سه شنبه شب، به دنبال تیراندازی به یک گشت پلیس، یک دانشجوی وابسته به اخوان المسلیمن که در خوابگاه دانشگاه الازهر زندگی می کند را، دستگیر کردند.

بحرین: نماینده آیت الله سیستانی اخراج می شود


وزارت کشور بحرین در بیانیه ای که روز چهارشنبه منتشر شد اعلام کرد که تصمیم گرفته یک شیخ شیعه را از آن کشور اخراج کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، فرد یاد شده حسین النجاتی نماینده آیت الله علی سیستانی – نیرومند ترین شخصیت روحانی شیعه عراق – در آن کشور است.

در بیانیه وزارت کشور بحرین آمده دلیل اخراج نماینده آیت الله علی سیستانی آن است که او در مورد وضعیت خود «شفاف نبوده و با مقامات ارتباط ندارد.»

وزارت کشور بحرین در این بیانیه می گوید النجاتی در سال ۱۹۶۰ از پدر و مادری ایرانی متولد شد و در دهه ۱۹۷۰ برای مدتی کوتاه از بحرین خارج شد؛ سپس در سال ۱۹۸۰ بار دیگر به ایران رفت و در سال ۲۰۱۱ به بحرین بازگشت. وزارت کشور می گوید شهروندی او در سال ۲۰۱۲ پس گرفته شد.

در گزارش آسوشیتدپرس گفته می شود النجاتی ممکن است بر تنش بین دولت بحرین و اوپوزیسیون آن کشور به رهبری شیعیان دامن بزند.

گروه های رقیب فلسطینی متحد می شوند

حماس و فتح، دو گروه رقیب فلسطینی، با اجرای یک پیمان امنیتی جدید موافقت کردند.

مقام های دو طرف در یک نشست خبری مشترک در روز چهارشنبه گفتند بر اساس توافقنامه، ظرف پنج هفته دولت موقت مشترکی تشکیل می شود و شش ماه بعد هم انتخابات عمومی برگزار خواهد شد.

حماس و فتح در گذشته نیز توافق های مشابهی را اعلام کرده اند، اما نتوانسته اند آنها را به اجرا برسانند.

جنبش سکولار فتح بر کرانه غربی حکومت می کند و رهبری آن را محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی بر عهده دارد.

گروه حماس در انتخابات سال ۲۰۰۶ اکثر کرسی های پارلمانی را تصاحب کرد و در سال ۲۰۰۷ کنترل نوار غزه را به دست گرفت.

حمله دزدان دریایی به نفتکش ژاپنی

دزدان دریایی در حمله به یک نفتکش ژاپنی در ساحل غربی مالزی، ۳ خدمه آن را ربوده اند و میلیون ها لیتر گازوئیل ضبط کرده اند.

پلیس مالزی می گوید بامداد سه شنبه ۶ دزد مسلح با قایق به تفتکش نزدیک شدند، از آن بالا رفتند و اکثر خدمه را در اتاقی محبوس کردند. آنها قادر شدند حدود ۳ میلیون لیتر گازوئیل را به دو قایق منتقل کنند و با ۳ گروگان اندونزیایی گریختند.

نفتکش از سنگاپور عازم برمه بود، و در تنگه مالاکا، که بیشتر تدارکات نفتی جهان از آنجا می گذرد، هدف حمله قرار گرفت.

حملات دزدان دریایی در تنگه در سال های اخیر ازبرکت افزایش گشت ها و دیگر اقدامات ایمنی کاهش یافته است. اما سال پیش بر شمار حملات افزوده شد.

مقامات در باره این حمله هنوز اظهار نظر نکرده اند.

وزارت دفاع پاکستان: تلویزیون جئو بسته شود

آژانس اطلاعات و امنیت داخلی وزارت دفاع پاکستان خواهان بسته شدن یک ایستگاه تلویزیونی عمده در کشور شده است و آنرا به پخش گزارش های «کذب» و « افترا آمیز» متهم می کند.

کمیته حفاظت از روزنامه نگاران می گوید وزارت دفاع علیه تلویزیون «جئو» به اداره تنظیم رسانه های الکترونیک پاکستان به دلیل پخش خبر ترور نافرجام حمید میر، گرداننده یک برنامه تلویزیونی شکایت کرده است.

میر روز ۱۹ آوریل (۳۰ فرورودین) هنگامی که با اتومبیل از ناحیه ای در کراچی می گذشت، هدف حمله مهاجمانی که سوار موتورسیکلت بودند قرار گرفت. این نخستین حمله به او نبود؛ سال پیش نیز یک بمب در اتومیبل او پیدا شده بود.

جئو در گزارش هایی آی آس آی را به دست داشتن در حمله متهم کرده است.

در شکوائیه، که در وبسایت کمیته حفاظت از روزنامه نگاران منتشر شده است، وزارت دفاع ، شرکت رسانه های مستقل را - که جئو بخشی از آن است - به راه انداختن «کمپین خبیثانه» از جمله «اتهامات کذب» که بر مبنای آنها آی اس آی را به «فعالیت ها و گروه های تروریستی» ارتباط می دهد، متهم می سازد، و می خواهد جواز شرکت رسانه های مستقل لغو شود.

یک مقام به بخش اردوی صدای آمریکا گفت شکایت علیه جئو جدی است، اما فرصت کامل برای ادای تو ضیحات به آن داده خواهد شد.

رئیس سازمان زندانهای ایران تغییر کرد

رئیس قوه قضاییه ایران، طی حکمی غلامحسین اسماعیلی، رئیس سازمان زندانهای کشور را از این سمت برکنار و به سمت رئیس شعبه اول دادگاه تجدیدنظر و رئیس كل دادگستری استان تهران منصوب کرد.
به گزارش خبرگزاری های ایران، در حکم صادق لاریجانی، علی اصغر جهانگیر به ریاست سازمان زندان‌ها منصوب شد.
طی روزهای اخیر، به دنبال ضرب و شتم تعدادی از زندانیان بند ۳۵۰ زندان اوین، غلامحسین اسماعیلی با انتقادات بسیاری روبرو شد. خانواده های زندانیان سیاسی پس از ملاقات با این زندانیان، وجود آثار ضرب و شتم روی بدن آنها را تایید کردند اما با وجود این، اسماعیلی همواره ضرب و شتم و بد رفتاری با آنها را تکذیب کرده است.
رئیس قوه قضاییه ایران همچنین در حکم خود، سید علیرضا آوایی رئیس كل سابق دادگستری تهران را به عنوان مستشار دادگاه عالی انتظامی قضات منصوب کرد.

ایران دخالت در بحرین را تکذیب کرد

ایران هرگونه دخالت خود در ناآرامیهای بحرین را تکذیب کرد، و دولت بحرین را متهم کرد که تلاش می کند برای توجیه موارد نقض حقوق بشر کلاه شرعی بسازد.
ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی به نقل از یک مقام آگاه وزارت امور خارجه گزارش داد مقامات بحرین بجای وارد آوردن اتهام بهتر است به درخواستهای حقوق مدنی شهروندان خود توجه کنند.
دولت بحرین که در کنترل اهل سنت است، همواره ناآرامیها و خشونتهای شیعیان را، که خواستار حقوق و امتیازات مساوی با سنیان هستند، سرکوب می کند.
روز سه شنبه یک دادگاه بحرین ۱۲ نفر را به جرم جاسوسی و دیدن آموزش نظامی در پایگاههای سپاه پاسداران به زندان ابد محکوم کرد، و دولت بحرین سپاه پاسداران را متهم کرد که یک مرکزی تروریستی در بحرین بوجود آورده است تا مراکز استراتژیک آن کشور را منفجر کنند.
به هر تقدیر، به رغم سخت گیریهای دولت، ناآرامیها ادامه دارد، و راه پیمایی ها ودرگیریهای شیعیان با نیروهای امنیت بحرین امری عادی و مکرر شده است.
_

انفجار یک لوله گاز در یاسوج

یک خط لوله گاز روز سه شنبه در غرب ایران منفجر شد.

سرور آریتی، رئیس شرکت گاز لنده به خبرگزاری فارس گفت خط لوله گاز در یاسوج در حین در حین کار با مته و با برخورد سنگ‌ریزه‌ها و ایجاد جرقه در محل شبکه‌گذاری رخ داد.

او گفت در این حادثه یک نفر مجروح و به بیمارستان منتقل شد که «مشکل آن چنانی» برایش پیش نیامده است.

تحویل ۸۶ درصد سلاح های شیمیایی سوریه

سازمان بین المللی ممنوعیت تسلیحات شیمیایی، مستقر در لاهه می گوید سوریه بیش از ۸۶ درصد ذخایر سلاح های شیمیایی خود را تحویل داده است.

این سازمان روز سه شنبه گفت سوریه بخش دیگری از سلاح های شیمیایی را برای نابودی در یک کشتی آمریکایی، در بندر لاذقیه تحویل داد.

سوریه تحت فشارهای بین المللی توافق کرده است تا ۳۰ ژوئن ذخایر سلاح های شیمیایی خود را نابود کند.

دولت آمریکا می گوید نشانه هایی وجود دارد که نیروهای دولتی سوریه این ماه در مناطق تحت کنترل شورشیان سلاح شیمیایی استفاده کرده اند.

جن ساکی، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا گفت ماده کلر، که گفته می شود در حملات اخیر از آن استفاده شده، جزء فهرست مواد مرتبط با سلاح های شیمیایی که دولت سوریه آن را سال گذشته ارائه داد نبوده است.

تعداد کشته شدگان کشتی کره جنوبی به ۱۴۶ نفر افزایش یافت

شمار سرنشینان کشته شده کشتی مسافری غرق شده کره جنوبی روز چهارشنبه ۱۴۶ نفر اعلام شد.

این کشتی هفته گذشته در آب های جنوب غربی کره جنوبی واژگون شد.

قواصان به آرامی وارد طبقات سوم و چهارم کشتی می شود. اطراف کشتی واژگون شده را امواج قوی گرفته است.

هنوز بیش از ۱۵۰ نفر ناپدید هستند و گمان می رود آنان نیز کشته شده باشند

حملات هماهنگ در عراق ۱۴ نفر را کشت

یک رشته حملات هماهنگ در عراق از جمله حمله به یک دانشگاه شیعه در بغداد دست کم ۱۴ نفر را کشت و نزدیک به ۵۰ نفر را مجروح کرد.

در حملات روز یکشنبه، یک بمبگذار انتحاری و چند مرد مسلح به دانشگاه امام کاظم حمله کردند و ۵ نفر را کشتند و ۱۳ نفر را مجروح کردند.

مسوولان بیمارستانی آمار تلفات را تایید کردند اما بیانیه رسمی نداده اند.

هنوز فرد یا گروهی مسوولیت این حملات را بر عهده نگرفته است.

۳۶ هزار دونده روز دوشنبه در ماراتن بوستون

حدود ۳۶ هزار دونده از ۷۰ کشور جهان روز دوشنبه در ۱۱۸ امین ماراتن شهر بوستون شرکت می کنند.

تدابیر امنیتی برای این ماراتن شدید است. سال گذشته در یک بمبگذاری نزدیک خط پایان دو ماراتن بوستون ۳ نفر کشته و بیش از ۲۶۰ نفر مجروح شدند.

انتظار می رود حدود یک میلیون نفر در طول مسیر ۴۲.۲ کیلومتری این ماراتن که از شهر هاپکینتون آغاز و در خیابان بایلستون بوستون به پایان می رسد صف بکشند.

فرماندار ایالت ماساچوست گفت ماموران امنیتی و پلیس های بیشتری با لباس شخصی حضور خواهند داشت.

دموکراسی خواه پر سابقه برمه درگذشت

وین تین، یک روزنامه نگار مطرح و از بنیانگذاران اپوزیسیون دموکراسی خواه برمه در ۸۴ سالگی در گذشت.

مسوولان اتحادیه ملی دموکراسی برمه گفتند وین تین روز دوشنبه در گذشت. او به همراه آنگ سان سوچی اتحادیه ملی دموکراسی را بنیانگذاری کرد.

وین تین سابقه دار ترین زندانیان سیاسی برمه بود. او در سال ۱۹۸۹ پس از به چالش کشیدن حکومت نظامیان برمه به زندان فرستاده شد و در سال ۲۰۰۸ آزاد و همکاری خود را با اتحاد ملی دموکراسی ادامه داد و خواستار پایان یافتن به حکومت نظامیان شد.

در انفجار بمب در عراق ۶ تن کشته شدند

پلیس عراق می گوید در انفجار دو بمب در یک خیابان شلوغ در بغداد، چهار تن کشته شدند.

گزارش اسوشیتد پرس بنقل از پلیس حاکی است انفجارها بامداد شنبه در محله سنی نشین دوره روی داد. هشت نفر نیز مجروح شدند.

پلیس همچنین گفت یک بمب کنارجاده ای در طارمیه ، در ۵۰ کیلومتری شمال بغداد، دو سرباز را کشت و پنج نفر را مجروح کرد.

مسئولیت بمب گذاری ها را کسی برعهده نگرفته است، اما گروه های شورشی سنی از سال گذشته بر حملات در سراسر عراق شدت بخشیده اند.

در انفجار بمب در بحرین دو تن کشته شدند

مقامات بحرین می گویند در انفجار آنچه بنظر می رسد یک بمب کار گذاشته شده در اتومبیل بود، دو تن کشته شدند.

اسوشیتد پرس به نقل از بیانیه وزارت کشور می گوید انفجار، که در آن یک نفر نیز مجروح شد، روز شنبه در روستای مغشه در امتداد بزرگراهی در غرب منامه روی داد. تحقیقگران نشانه هایی از مواد منفجره در اتومبیل پیدا کردند.

روز شنبه همچنین، به گفته پلیس، بمبی بسوی ماموران امنیتی که سعی داشتند حریقی را خاموش کنند پرتاب شد و سه نفر را مجروح کرد.

بحرین، متحد غرب و مرکز ناوگان دریایی پنجم آمریکا، در سه سال گذشته با ناآرامی دست بگیریبان بوده است. در آنجا اکثریت شیعه خواهان حقوق سیاسی بیشتر هستند.

در حمله پهپاد در مرکز یمن ۱۳شورشی کشته شدند

مقامات در مرکز یمن می گویند در حمله یک فروند هواپیمای بی سرنشین دست کم ۱۳ شورشی مظنون القاعده کشته شده اند.

به گفته مقامات، هواپیما روز شنبه خود روهای شورشیان در منطقه ای در استان البیضا را هدف گرفت.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام امنیتی می گوید ۱۵ شبه نظامی همراه با سه غیر نظامی کشته شدند. این گزارش مستقلا تایید نشده است.

امریکا تنها کشوری است که از هواپیماهای بی سرنشین در یمن استفاده می کند، اما مقامات بندرت در باره برنامه های پنهانی اظهار نظر می کنند.

سیزدهمین جسد از زیر بهمن در کوه های نپال بیرون کشیده شد

جستجوگران در نپال، سیزدهمین جسد را از زیر توده های برف بیرون کشیده اند.

مقامات می گویند در پی ریزش بهمن عظیم در دامنه های بلند ترین قله جهان در روز جمعه، سه راهنمای نپالی مفقود هستند. گزارش ها حاکی است حدود ۱۰۰ کوهنورد در بالای محل آنچه بدترین فاجعه کوهنوردی در قله اورست توصیف می شود، سرگردان هستند.

در ریزش بهمن، سه راهنما مجروح شدند. وزارت سیاحت و گردشگری نپال گفت راهنمایان، که به داشتن مهارت های کوهنوردی مشهور هستند، وقتی بهمن در بلندی ۵۸۰۰ متری در محلی که کوهنوردان آنرا « مزرعه ذرت» می نامند حمله کرد، سرگرم محکم کردن طناب ها برای کوهنوردان دیگر بودند.

بهمن درپیشاپیش شلوغترین فصل کوهنوردی رخ داد. صدها کوهنورد و راهنما که برای صعود به قله ۸۸۵۰ متری در هفته های آینده آماده می شوند، در اردوگاهی در پایین کوه بسر می برند. وضع هوا در اوائل ماه مه بسیار مطلوب و مساعد پیش بینی شده است.

بوتفلیقه بار دیگر رئیس جمهوری الجزایر شد

عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس جمهوری الجزایر بار دیگر به این مقام برگزیده شده است.

نتایج مقدماتی رسمی که وزارت کشور روز جمعه منتشر کرد نشان می دهد بوتفلیقه تقریبا ۸۲ درصد رای ها را کسب کرد. او در انتخابات روز پنجشنبه با ۵ رقیب روبرو بود.

بوتفلیقه ۷۷ سال دارد، از حمایت حزب حاکم جبهه آزادیبخش ملی برخوردار است و پیشاپیش انتظار می رفت برنده شود.

آقای بوتفلیقه از سال پیش که دچار سکته شد، به ندرت در انظار عمومی ظاهر شده است. وی روز پنجشنبه با صندلی چرخدار وارد یک حوه رای گیری شد و رای خود را به صندوق انداخت.

بوتفلیقه ، که برای چهارمین بار به این سمت برگزیده می شود، در سال ۱۹۹۹ قدرت را در دست گرفت. در سال ۲۰۰۸ قانون اساسی را اصلاح کرد که انتخاب دوباره نامحدود روسای جمهوری شاغل را اجازه می دهد.

زمین لرزه جنوب و مرکز مکزیک را لرزاند


زمین لرزه ای به قدرت ۷.۲ درجه ریشتر روز جمعه مرکز و جنوب مکزیک را تکان داد.

زلزله ، که در شهر مکزیک در حدود ۲۷۰ کیلیومتری مرکز آن احساس شد، ساختمان ها را لرزاند، پنجره ها را درهم شکست و موجب شد مردم به خیابان ها بریزند. مقامات می گویند در مورد جراحات یا خسارات عمده هنوز گزارشی نرسیده است.

موسسه تحقیقات زمین شناسی آمریکا نخست شدت زلزله را ۷.۵ درجه ریشتر اعلام کرد، اما بعدا آنرا کاهش داد.

موسسه می گوید مرکز زلزله در کمتر از ۴۰کیلومتری شمال تکپان، در نزدیکی استراحتگاه ساحلی آکاپولکو قرار داشت.

انفجار بمب در حمص ده ها کشته و مجروح برجا گذاشت

تلویزیون دولتی سوریه و یک گروه طرفدار حقوق بشر از کشته شدن چندین نفر در شهر حمص سوریه، در اثر انفجار بمبی که در یک خودرو جاسازی شده بود، خبر دادند.

در گزارش تلویزیون گفته می شود این بمب روز جمعه در نزدیکی مسجدی در ناحیه ای از شهر که ساکنان آن طرفدار دولت هستند، و هنگامی که نمازگزاران پس از پایان مراسم نماز در حال خروج از مسجد بودند، منفجر شد و موجب کشته شدن ۱۴ نفر شد.

گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه مرگ دست کم ۹ تن را در اثر این انفجار تایید کرده، اما گفت به دلیل وخامت حال بسیاری از مجروحان حادثه، این رقم ممکن است بالاتر رود.

انفجار در حالی روی داد که نیروهای دولتی به پیشروی خود برای بازپس گیری بخش هایی از شهر حمص که در کنترل شورشیان است ادامه می دهند. شهروندان این مناطق می گویند درگیری های سنگینی را طی چند روز گذشته شاهد بوده اند.

فعالان می گویند از آغاز مناقشه در سوریه در مارس ۲۰۱۱ بیش از ۱۵۰ هزار نفر کشته شده اند.

مسحیان جهان آئین های جمعه نیک را برگزار می کنند

مسیحیان در راه پیمایی در شهر قدیمی اورشلیم
مسیحیان سراسر جهان همه ساله، در سالروز مصلوب شدن عیسی مسیح، مراسمی برپا می کنند که به «جمعه نیک» مشهور است.

در سرزمین مقدس، مسیحیان به دعا و نیایش می پردازند و در شهر باستانی اورشلیم راه پیمایی می کنند.

امسال هم زائران مسیحی در اورشلیم، در امتداد مسیری که گفته می شود عیسی مسیح برای به صلیب کشیده شدن از آنجا عبور کرده، راه پیمایی کردند.

آنها صلیب های چوبی در دست داشتند و ۱۴ ایستگاه، از نقطه ای که مسیح در آنجا به مرگ محکوم شد تا کلیسای باستانی مقبره مقدس، را طی کردند. بنا به روایات مذهبی، کلیسا در محلی که عیس مسیح مصلوب و دفن، و دوباره زنده شد، ساخته شده است.

در شمال فیلیپین، مومنین برای مجسم ساختن به صلیب کشیدن پیامبر مسیحیان ، به صلیب های چوبی میخکوب شدند، در حالی که هزاران تماشاگر این آئین خونین سالانه را نظاره می کردند. رهبران کلیسا و مسئولان بهداشت چنین مراسمی را تجویز نمی کنند.

روز یکشنبه، مسیحیان ایستر را جشن می گیرند، روزی که معتقدان می گویند عیسی مسیح دوباره زنده شد.

در انفجار بمب در بغداد ۳ تن کشته شدند

در انفجار بمبی در یک خیابان شلوغ در بغداد در روز جمعه، ۳ تن جان سپردند و ۵ نفر مجروح شدند.

گزارش اسوشیتد پرس به نقل از منابع پلیس حاکی است انفجار در محله شیعه نشین الامین روی داد.

مسئولیت حمله را هنوز کسی بر عهده نگرفته است، اما گروه های شورشی سنی در کوشش برای تضعیف دولت شیعه، از سال گذشته بر حملات در سراسر عراق افزوده اند.

خشونت در حالی شدت می گیرد که عراقی ها برای برگزاری نخستین انتخابات پارلمانی در ۳۰ آوریل آماده می شوند.

سقوط بهمن در اورست ۹ نفر را کشت

سقوط بهمن در اورست دستکم ۹ راهنمای نپالی کوهنوردان را کشت.

وزارت گردشگری نپال گفت این حادثه روز جمعه رخ داد.

سقوط بهمن در حالی رخ می دهد که فصل کوهنوردی در نپال آغاز شده است. بهمن در یکی از محبوبترین مسیرهای منتهی به قله اورست رخداد.

به گزارش رویترز گفته می شود سه نفر دیگر مجروح شده اند و ممکن است افراد دیگری ناپدید شده باشند.

ژاپن صد سرباز به جزیره دور افتاده غربی می فرستد

ژاپن ۱۰۰ سرباز و رادار به یک جزیره دور افتاده غربی خود می فرستد. به گزارش خبرگزاری رویترز این اقدام می تواند باعث خشم چین شود.

چین با شماری از کشورهای اطرافش از جمله ژاپن اختلاف ارضی دارد.

ایتسونوری انودرا، وزیر دفاع ژاپن روز شنبه به جزیره یوناگونی می رود که حدود ۱۵۰۰ نفر در آن ساکن هستند و تنها ۹۳ مایل با جزایر مورد اختلاف با چین فاصله دارد.

تقویت وضعیت دفاعی این جزیره که اکنون دو مامور پلیس مراقب آن هستند، بخشی از طرح گسترده تر توکیو برای بهبود وضعیت دفاعی ژاپن است.

حمله به مجموعه سازمان ملل در سودان جنوبی ۲۰ تن را کشت

مقامات سودان جنوبی می گویند مردان مسلح در حمله به یک مجموعه سازمان ملل متحد که ۵۰۰۰ غیرنظامی و صلحبان سازمان در آن ساکن هستند دست کم ۲۰ نفر را کشتند و ۶۰ تن را زخمی کردند.

مقامات می گویند جوانان مسلح روز پنجشنبه این حمله را در بور مرکز ایالت جونقلی انجام دادند.

سامانتا پاور سفیر آمریکا در سازمان ملل این حمله را بی شرمانه و غیرانسانی خواند.
او گفت آمریکا با متحدانش برای شناسایی مسوولان حمله و اجرای عدالت در مورد آنها اقدام می کند.

یک سخنگوی سازمان ملل گفت هر گونه حمله به صلحبانان مصداق جنایات جنگی است.

در تیراندازی و انفجار در عراق ۱۹ تن کشته شدند

مردان مسلح در عراق روز پنجشنبه در حمله به یک پایگاه نظامی در شمال کشور، دست کم ۱۰ سرباز را کشتند و ۱۲ نفر را مجروح کردند.

گزارش اسوشیتد پرس به نقل از منابع نظامی حاکی است حمله بامدادی به پایگاه خارج از شهر موصل، زمانی آغاز شد که یک بمب انداز انتحاری کامیون بمب گذاری شده ای را به دروازه های آن کوبید.

سپس گروهی از مردان مسلح از داخل خود روهای نظامی که ظاهراً در کنترل گرفته بودند آتش گشودند. در تیراندازی که متعاقبا در گرفت، دست کم ۱۰ سرباز جان سپردند و ۱۲ نفر مجروح شدند. ۸ مهاجم نیز کشته شدند.

در این میان در بغداد، یک بمب اتومبیلی در یک خیابان شلوغ در محله کراده منفجر شد، دست کم ۹ تن را کشت و ۲۲ نفر را مجروح کرد.

مسئولیت حملات روز پنجشنبه را هنوز کسی بر عهده نگرفته است، اما هجوم های بزرگ و بسیار هماهنگ مانند آنچه در حومه موصل روی داد، نشانه های گروه امارت اسلامی در عراق و شام را همراه دارد.

توافق چهار جانبه در کاهش مناقشه اوکراین

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا می گوید دیپلمات های ارشد از اوکراین، روسیه، اتحادیه اروپا و ایالات متحده با سلسله اقداماتی برای کاهش مناقشه در اوکراین موافقت کرده اند.

کری که روز پنجشنبه در ژنو در پی ساعت ها مذاکره در میان چهار طرف سخن می گفت، اظهار داشت خلع سلاح گروه های مسلح غیر قانونی و بخشودگی تمام معترضینی که ساختمان ها را به آرامی تخلیه کنند، از جمله اقداماتی است که با آنها موافقت شد.

ناظرانی از سازمان امنیت و همکاری اروپا، که هم اینک در اوکراین حضور دارند، بی درنگ برای اجرای اقدامات تنش زا دست به کار خواهند شد.

با این حال، کری هشدار داد این برنامه ها فعلا روی کاغذ است، و موفقیت به چگونگی اجرای آنها بستگی دارد.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه جداگانه گفت چهار طرف برای فراهم آوردن موجبات گفت و شنودی گسترده که حفاظت از حقوق اوکرائینی ها را تضمین کند، همکاری خواهند کرد.

چند پلیس افغان در حمله طالبان کشته شدند

مردان مسلح طالبان یک خود رو حامل افسران پلیس افغانستان را در جاده ای نزدیک کابل متوقف ساختند و دست کم ۴ تن را کشتند.

اسوشیتد پرس به نقل از معاون رئیس پلیس وردک می گوید مهاجمان ۱۱ پلیس را که از شهر قندهار عازم کابل بودند ربودند و ۴ تن را کشتند. ۷ نفر توانستند فرار کنند.

سخنگوی فرمانداری گفت فقط ۵ پلس در خود رو بودند، اما تایید کرد ۴ نفر کشته شدند. او گفت نفر پنجم فرار کرد.

طالبان در یک بیانیه اینترنتی مسئولیت حمله را پذیرفتند و گفتند رزمندگان ۷ پلیس را گرفتند و همه را کشتند.

دلیل اختلاف در ارقام معلوم نیست، اما چنین اختلافاتی در پی حملات در افغانستان عادی است.

طالبان اغلب پلیس و مقامات دولت را برای ترور و ربودن هدف می گیرند.

اعزام کشتی های ناتو به دریای بالتیک

کشورهای عضو ناتو به منظور افرایش امنیت متحدان خود در اروپای شرقی، کشتی های نیروی دریایی این سازمان را به دریای بالتیک اعزام می کنند.

فرماندهی دریایی ناتو روز پنجنشبه گفت چهار کشتی مین روب، به همراه یک کشتی پشتیبانی، به منطقه اعزام می شوند.

رهبران ناتو گفتند آنها قصد ندارند به تنش ها دامن بزنند و می خواهند همبستگی خود را نشان دهند و نیز بر آمادگی ناتو بیافزایند.

ناتو این موضوع را روشن کرده که درپی درگیری نظامی در اوکراین نیست.

مرگ ۱۴ مسافر کشتی کره جنوبی تایید شد

بستگان مسافران مفقود شده کشتی غرق شده گره جنوبی، در انتظار خبری از سونوشت عزیزانشان
گروه های امداد و نجات در آبهای متلاطم و گل آلود کره جنوبی، به جستجو برای یافتن 282 نفر که پس از غرق شدن یک کشتی هنوز مفقود هستند ادامه می دهند.

مقام های گارد ساحلی کره جنوبی مرگ ۱۴ نفر را تایید کرده اند، هر چند انتظار می رود به این تعداد افزوده شود. در مجموع ۱۷۹ مسافر نیز نجات پیدا کردند.

هنوز روشن نیست که در داخل کشتی، که تقریبا بطور کامل در آب فرو رفته، آیا کسی زنده مانده است یا نه.

وزیر امنیت و امور عمومی کره جنوبی گفت از جرثقیل های شناور برای بیرون کشیدن کشتی استفاده خواهد شد.

خانواده های مسافران مفقود شده، به دلیل آنچه که کندی در عملیات امداد و نجات می خوانند، از دولت خشمگین هستند. بسیاری از آنها در جلسه ای در جزیره ججو، محل وقوع حادثه، از رئیس جمهوری «پارک گون - های» به شدت انتقاد کردند.

رئیس جمهوری کره جنوبی تلاش کرد به خانواده ها اطمینان خاطر دهد که مقام های مسئول، در ماموریت های جستجو و نجات، هر کاری که از دستشان برآید را انجام می دهند.

هنوز علت غرق کشتی روشن نشده است، اما برخی از افرادی که از آن حادثه جان سالم به در برده اند می گویند پیش از آن که کشتی به پهلو بیافتد و غرق شود، صدای برخورد بلندی را شنیدند.

گارد ساحلی اعلام کرده درباره گزارش هایی که از رها کردن مسافران گرفتار توسط ناخدای کشتی حکایت می کنند، تحقیق می کند.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG