لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸ ایران ۱۶:۰۴

سرخط خبرها

حملات هماهنگ در عراق ۱۴ نفر را کشت

یک رشته حملات هماهنگ در عراق از جمله حمله به یک دانشگاه شیعه در بغداد دست کم ۱۴ نفر را کشت و نزدیک به ۵۰ نفر را مجروح کرد.

در حملات روز یکشنبه، یک بمبگذار انتحاری و چند مرد مسلح به دانشگاه امام کاظم حمله کردند و ۵ نفر را کشتند و ۱۳ نفر را مجروح کردند.

مسوولان بیمارستانی آمار تلفات را تایید کردند اما بیانیه رسمی نداده اند.

هنوز فرد یا گروهی مسوولیت این حملات را بر عهده نگرفته است.

۳۶ هزار دونده روز دوشنبه در ماراتن بوستون

حدود ۳۶ هزار دونده از ۷۰ کشور جهان روز دوشنبه در ۱۱۸ امین ماراتن شهر بوستون شرکت می کنند.

تدابیر امنیتی برای این ماراتن شدید است. سال گذشته در یک بمبگذاری نزدیک خط پایان دو ماراتن بوستون ۳ نفر کشته و بیش از ۲۶۰ نفر مجروح شدند.

انتظار می رود حدود یک میلیون نفر در طول مسیر ۴۲.۲ کیلومتری این ماراتن که از شهر هاپکینتون آغاز و در خیابان بایلستون بوستون به پایان می رسد صف بکشند.

فرماندار ایالت ماساچوست گفت ماموران امنیتی و پلیس های بیشتری با لباس شخصی حضور خواهند داشت.

دموکراسی خواه پر سابقه برمه درگذشت

وین تین، یک روزنامه نگار مطرح و از بنیانگذاران اپوزیسیون دموکراسی خواه برمه در ۸۴ سالگی در گذشت.

مسوولان اتحادیه ملی دموکراسی برمه گفتند وین تین روز دوشنبه در گذشت. او به همراه آنگ سان سوچی اتحادیه ملی دموکراسی را بنیانگذاری کرد.

وین تین سابقه دار ترین زندانیان سیاسی برمه بود. او در سال ۱۹۸۹ پس از به چالش کشیدن حکومت نظامیان برمه به زندان فرستاده شد و در سال ۲۰۰۸ آزاد و همکاری خود را با اتحاد ملی دموکراسی ادامه داد و خواستار پایان یافتن به حکومت نظامیان شد.

در انفجار بمب در عراق ۶ تن کشته شدند

پلیس عراق می گوید در انفجار دو بمب در یک خیابان شلوغ در بغداد، چهار تن کشته شدند.

گزارش اسوشیتد پرس بنقل از پلیس حاکی است انفجارها بامداد شنبه در محله سنی نشین دوره روی داد. هشت نفر نیز مجروح شدند.

پلیس همچنین گفت یک بمب کنارجاده ای در طارمیه ، در ۵۰ کیلومتری شمال بغداد، دو سرباز را کشت و پنج نفر را مجروح کرد.

مسئولیت بمب گذاری ها را کسی برعهده نگرفته است، اما گروه های شورشی سنی از سال گذشته بر حملات در سراسر عراق شدت بخشیده اند.

در انفجار بمب در بحرین دو تن کشته شدند

مقامات بحرین می گویند در انفجار آنچه بنظر می رسد یک بمب کار گذاشته شده در اتومبیل بود، دو تن کشته شدند.

اسوشیتد پرس به نقل از بیانیه وزارت کشور می گوید انفجار، که در آن یک نفر نیز مجروح شد، روز شنبه در روستای مغشه در امتداد بزرگراهی در غرب منامه روی داد. تحقیقگران نشانه هایی از مواد منفجره در اتومبیل پیدا کردند.

روز شنبه همچنین، به گفته پلیس، بمبی بسوی ماموران امنیتی که سعی داشتند حریقی را خاموش کنند پرتاب شد و سه نفر را مجروح کرد.

بحرین، متحد غرب و مرکز ناوگان دریایی پنجم آمریکا، در سه سال گذشته با ناآرامی دست بگیریبان بوده است. در آنجا اکثریت شیعه خواهان حقوق سیاسی بیشتر هستند.

در حمله پهپاد در مرکز یمن ۱۳شورشی کشته شدند

مقامات در مرکز یمن می گویند در حمله یک فروند هواپیمای بی سرنشین دست کم ۱۳ شورشی مظنون القاعده کشته شده اند.

به گفته مقامات، هواپیما روز شنبه خود روهای شورشیان در منطقه ای در استان البیضا را هدف گرفت.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام امنیتی می گوید ۱۵ شبه نظامی همراه با سه غیر نظامی کشته شدند. این گزارش مستقلا تایید نشده است.

امریکا تنها کشوری است که از هواپیماهای بی سرنشین در یمن استفاده می کند، اما مقامات بندرت در باره برنامه های پنهانی اظهار نظر می کنند.

سیزدهمین جسد از زیر بهمن در کوه های نپال بیرون کشیده شد

جستجوگران در نپال، سیزدهمین جسد را از زیر توده های برف بیرون کشیده اند.

مقامات می گویند در پی ریزش بهمن عظیم در دامنه های بلند ترین قله جهان در روز جمعه، سه راهنمای نپالی مفقود هستند. گزارش ها حاکی است حدود ۱۰۰ کوهنورد در بالای محل آنچه بدترین فاجعه کوهنوردی در قله اورست توصیف می شود، سرگردان هستند.

در ریزش بهمن، سه راهنما مجروح شدند. وزارت سیاحت و گردشگری نپال گفت راهنمایان، که به داشتن مهارت های کوهنوردی مشهور هستند، وقتی بهمن در بلندی ۵۸۰۰ متری در محلی که کوهنوردان آنرا « مزرعه ذرت» می نامند حمله کرد، سرگرم محکم کردن طناب ها برای کوهنوردان دیگر بودند.

بهمن درپیشاپیش شلوغترین فصل کوهنوردی رخ داد. صدها کوهنورد و راهنما که برای صعود به قله ۸۸۵۰ متری در هفته های آینده آماده می شوند، در اردوگاهی در پایین کوه بسر می برند. وضع هوا در اوائل ماه مه بسیار مطلوب و مساعد پیش بینی شده است.

بوتفلیقه بار دیگر رئیس جمهوری الجزایر شد

عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس جمهوری الجزایر بار دیگر به این مقام برگزیده شده است.

نتایج مقدماتی رسمی که وزارت کشور روز جمعه منتشر کرد نشان می دهد بوتفلیقه تقریبا ۸۲ درصد رای ها را کسب کرد. او در انتخابات روز پنجشنبه با ۵ رقیب روبرو بود.

بوتفلیقه ۷۷ سال دارد، از حمایت حزب حاکم جبهه آزادیبخش ملی برخوردار است و پیشاپیش انتظار می رفت برنده شود.

آقای بوتفلیقه از سال پیش که دچار سکته شد، به ندرت در انظار عمومی ظاهر شده است. وی روز پنجشنبه با صندلی چرخدار وارد یک حوه رای گیری شد و رای خود را به صندوق انداخت.

بوتفلیقه ، که برای چهارمین بار به این سمت برگزیده می شود، در سال ۱۹۹۹ قدرت را در دست گرفت. در سال ۲۰۰۸ قانون اساسی را اصلاح کرد که انتخاب دوباره نامحدود روسای جمهوری شاغل را اجازه می دهد.

زمین لرزه جنوب و مرکز مکزیک را لرزاند


زمین لرزه ای به قدرت ۷.۲ درجه ریشتر روز جمعه مرکز و جنوب مکزیک را تکان داد.

زلزله ، که در شهر مکزیک در حدود ۲۷۰ کیلیومتری مرکز آن احساس شد، ساختمان ها را لرزاند، پنجره ها را درهم شکست و موجب شد مردم به خیابان ها بریزند. مقامات می گویند در مورد جراحات یا خسارات عمده هنوز گزارشی نرسیده است.

موسسه تحقیقات زمین شناسی آمریکا نخست شدت زلزله را ۷.۵ درجه ریشتر اعلام کرد، اما بعدا آنرا کاهش داد.

موسسه می گوید مرکز زلزله در کمتر از ۴۰کیلومتری شمال تکپان، در نزدیکی استراحتگاه ساحلی آکاپولکو قرار داشت.

انفجار بمب در حمص ده ها کشته و مجروح برجا گذاشت

تلویزیون دولتی سوریه و یک گروه طرفدار حقوق بشر از کشته شدن چندین نفر در شهر حمص سوریه، در اثر انفجار بمبی که در یک خودرو جاسازی شده بود، خبر دادند.

در گزارش تلویزیون گفته می شود این بمب روز جمعه در نزدیکی مسجدی در ناحیه ای از شهر که ساکنان آن طرفدار دولت هستند، و هنگامی که نمازگزاران پس از پایان مراسم نماز در حال خروج از مسجد بودند، منفجر شد و موجب کشته شدن ۱۴ نفر شد.

گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه مرگ دست کم ۹ تن را در اثر این انفجار تایید کرده، اما گفت به دلیل وخامت حال بسیاری از مجروحان حادثه، این رقم ممکن است بالاتر رود.

انفجار در حالی روی داد که نیروهای دولتی به پیشروی خود برای بازپس گیری بخش هایی از شهر حمص که در کنترل شورشیان است ادامه می دهند. شهروندان این مناطق می گویند درگیری های سنگینی را طی چند روز گذشته شاهد بوده اند.

فعالان می گویند از آغاز مناقشه در سوریه در مارس ۲۰۱۱ بیش از ۱۵۰ هزار نفر کشته شده اند.

مسحیان جهان آئین های جمعه نیک را برگزار می کنند

مسیحیان در راه پیمایی در شهر قدیمی اورشلیم
مسیحیان سراسر جهان همه ساله، در سالروز مصلوب شدن عیسی مسیح، مراسمی برپا می کنند که به «جمعه نیک» مشهور است.

در سرزمین مقدس، مسیحیان به دعا و نیایش می پردازند و در شهر باستانی اورشلیم راه پیمایی می کنند.

امسال هم زائران مسیحی در اورشلیم، در امتداد مسیری که گفته می شود عیسی مسیح برای به صلیب کشیده شدن از آنجا عبور کرده، راه پیمایی کردند.

آنها صلیب های چوبی در دست داشتند و ۱۴ ایستگاه، از نقطه ای که مسیح در آنجا به مرگ محکوم شد تا کلیسای باستانی مقبره مقدس، را طی کردند. بنا به روایات مذهبی، کلیسا در محلی که عیس مسیح مصلوب و دفن، و دوباره زنده شد، ساخته شده است.

در شمال فیلیپین، مومنین برای مجسم ساختن به صلیب کشیدن پیامبر مسیحیان ، به صلیب های چوبی میخکوب شدند، در حالی که هزاران تماشاگر این آئین خونین سالانه را نظاره می کردند. رهبران کلیسا و مسئولان بهداشت چنین مراسمی را تجویز نمی کنند.

روز یکشنبه، مسیحیان ایستر را جشن می گیرند، روزی که معتقدان می گویند عیسی مسیح دوباره زنده شد.

در انفجار بمب در بغداد ۳ تن کشته شدند

در انفجار بمبی در یک خیابان شلوغ در بغداد در روز جمعه، ۳ تن جان سپردند و ۵ نفر مجروح شدند.

گزارش اسوشیتد پرس به نقل از منابع پلیس حاکی است انفجار در محله شیعه نشین الامین روی داد.

مسئولیت حمله را هنوز کسی بر عهده نگرفته است، اما گروه های شورشی سنی در کوشش برای تضعیف دولت شیعه، از سال گذشته بر حملات در سراسر عراق افزوده اند.

خشونت در حالی شدت می گیرد که عراقی ها برای برگزاری نخستین انتخابات پارلمانی در ۳۰ آوریل آماده می شوند.

سقوط بهمن در اورست ۹ نفر را کشت

سقوط بهمن در اورست دستکم ۹ راهنمای نپالی کوهنوردان را کشت.

وزارت گردشگری نپال گفت این حادثه روز جمعه رخ داد.

سقوط بهمن در حالی رخ می دهد که فصل کوهنوردی در نپال آغاز شده است. بهمن در یکی از محبوبترین مسیرهای منتهی به قله اورست رخداد.

به گزارش رویترز گفته می شود سه نفر دیگر مجروح شده اند و ممکن است افراد دیگری ناپدید شده باشند.

ژاپن صد سرباز به جزیره دور افتاده غربی می فرستد

ژاپن ۱۰۰ سرباز و رادار به یک جزیره دور افتاده غربی خود می فرستد. به گزارش خبرگزاری رویترز این اقدام می تواند باعث خشم چین شود.

چین با شماری از کشورهای اطرافش از جمله ژاپن اختلاف ارضی دارد.

ایتسونوری انودرا، وزیر دفاع ژاپن روز شنبه به جزیره یوناگونی می رود که حدود ۱۵۰۰ نفر در آن ساکن هستند و تنها ۹۳ مایل با جزایر مورد اختلاف با چین فاصله دارد.

تقویت وضعیت دفاعی این جزیره که اکنون دو مامور پلیس مراقب آن هستند، بخشی از طرح گسترده تر توکیو برای بهبود وضعیت دفاعی ژاپن است.

حمله به مجموعه سازمان ملل در سودان جنوبی ۲۰ تن را کشت

مقامات سودان جنوبی می گویند مردان مسلح در حمله به یک مجموعه سازمان ملل متحد که ۵۰۰۰ غیرنظامی و صلحبان سازمان در آن ساکن هستند دست کم ۲۰ نفر را کشتند و ۶۰ تن را زخمی کردند.

مقامات می گویند جوانان مسلح روز پنجشنبه این حمله را در بور مرکز ایالت جونقلی انجام دادند.

سامانتا پاور سفیر آمریکا در سازمان ملل این حمله را بی شرمانه و غیرانسانی خواند.
او گفت آمریکا با متحدانش برای شناسایی مسوولان حمله و اجرای عدالت در مورد آنها اقدام می کند.

یک سخنگوی سازمان ملل گفت هر گونه حمله به صلحبانان مصداق جنایات جنگی است.

در تیراندازی و انفجار در عراق ۱۹ تن کشته شدند

مردان مسلح در عراق روز پنجشنبه در حمله به یک پایگاه نظامی در شمال کشور، دست کم ۱۰ سرباز را کشتند و ۱۲ نفر را مجروح کردند.

گزارش اسوشیتد پرس به نقل از منابع نظامی حاکی است حمله بامدادی به پایگاه خارج از شهر موصل، زمانی آغاز شد که یک بمب انداز انتحاری کامیون بمب گذاری شده ای را به دروازه های آن کوبید.

سپس گروهی از مردان مسلح از داخل خود روهای نظامی که ظاهراً در کنترل گرفته بودند آتش گشودند. در تیراندازی که متعاقبا در گرفت، دست کم ۱۰ سرباز جان سپردند و ۱۲ نفر مجروح شدند. ۸ مهاجم نیز کشته شدند.

در این میان در بغداد، یک بمب اتومبیلی در یک خیابان شلوغ در محله کراده منفجر شد، دست کم ۹ تن را کشت و ۲۲ نفر را مجروح کرد.

مسئولیت حملات روز پنجشنبه را هنوز کسی بر عهده نگرفته است، اما هجوم های بزرگ و بسیار هماهنگ مانند آنچه در حومه موصل روی داد، نشانه های گروه امارت اسلامی در عراق و شام را همراه دارد.

توافق چهار جانبه در کاهش مناقشه اوکراین

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا می گوید دیپلمات های ارشد از اوکراین، روسیه، اتحادیه اروپا و ایالات متحده با سلسله اقداماتی برای کاهش مناقشه در اوکراین موافقت کرده اند.

کری که روز پنجشنبه در ژنو در پی ساعت ها مذاکره در میان چهار طرف سخن می گفت، اظهار داشت خلع سلاح گروه های مسلح غیر قانونی و بخشودگی تمام معترضینی که ساختمان ها را به آرامی تخلیه کنند، از جمله اقداماتی است که با آنها موافقت شد.

ناظرانی از سازمان امنیت و همکاری اروپا، که هم اینک در اوکراین حضور دارند، بی درنگ برای اجرای اقدامات تنش زا دست به کار خواهند شد.

با این حال، کری هشدار داد این برنامه ها فعلا روی کاغذ است، و موفقیت به چگونگی اجرای آنها بستگی دارد.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه جداگانه گفت چهار طرف برای فراهم آوردن موجبات گفت و شنودی گسترده که حفاظت از حقوق اوکرائینی ها را تضمین کند، همکاری خواهند کرد.

چند پلیس افغان در حمله طالبان کشته شدند

مردان مسلح طالبان یک خود رو حامل افسران پلیس افغانستان را در جاده ای نزدیک کابل متوقف ساختند و دست کم ۴ تن را کشتند.

اسوشیتد پرس به نقل از معاون رئیس پلیس وردک می گوید مهاجمان ۱۱ پلیس را که از شهر قندهار عازم کابل بودند ربودند و ۴ تن را کشتند. ۷ نفر توانستند فرار کنند.

سخنگوی فرمانداری گفت فقط ۵ پلس در خود رو بودند، اما تایید کرد ۴ نفر کشته شدند. او گفت نفر پنجم فرار کرد.

طالبان در یک بیانیه اینترنتی مسئولیت حمله را پذیرفتند و گفتند رزمندگان ۷ پلیس را گرفتند و همه را کشتند.

دلیل اختلاف در ارقام معلوم نیست، اما چنین اختلافاتی در پی حملات در افغانستان عادی است.

طالبان اغلب پلیس و مقامات دولت را برای ترور و ربودن هدف می گیرند.

اعزام کشتی های ناتو به دریای بالتیک

کشورهای عضو ناتو به منظور افرایش امنیت متحدان خود در اروپای شرقی، کشتی های نیروی دریایی این سازمان را به دریای بالتیک اعزام می کنند.

فرماندهی دریایی ناتو روز پنجنشبه گفت چهار کشتی مین روب، به همراه یک کشتی پشتیبانی، به منطقه اعزام می شوند.

رهبران ناتو گفتند آنها قصد ندارند به تنش ها دامن بزنند و می خواهند همبستگی خود را نشان دهند و نیز بر آمادگی ناتو بیافزایند.

ناتو این موضوع را روشن کرده که درپی درگیری نظامی در اوکراین نیست.

مرگ ۱۴ مسافر کشتی کره جنوبی تایید شد

بستگان مسافران مفقود شده کشتی غرق شده گره جنوبی، در انتظار خبری از سونوشت عزیزانشان
گروه های امداد و نجات در آبهای متلاطم و گل آلود کره جنوبی، به جستجو برای یافتن 282 نفر که پس از غرق شدن یک کشتی هنوز مفقود هستند ادامه می دهند.

مقام های گارد ساحلی کره جنوبی مرگ ۱۴ نفر را تایید کرده اند، هر چند انتظار می رود به این تعداد افزوده شود. در مجموع ۱۷۹ مسافر نیز نجات پیدا کردند.

هنوز روشن نیست که در داخل کشتی، که تقریبا بطور کامل در آب فرو رفته، آیا کسی زنده مانده است یا نه.

وزیر امنیت و امور عمومی کره جنوبی گفت از جرثقیل های شناور برای بیرون کشیدن کشتی استفاده خواهد شد.

خانواده های مسافران مفقود شده، به دلیل آنچه که کندی در عملیات امداد و نجات می خوانند، از دولت خشمگین هستند. بسیاری از آنها در جلسه ای در جزیره ججو، محل وقوع حادثه، از رئیس جمهوری «پارک گون - های» به شدت انتقاد کردند.

رئیس جمهوری کره جنوبی تلاش کرد به خانواده ها اطمینان خاطر دهد که مقام های مسئول، در ماموریت های جستجو و نجات، هر کاری که از دستشان برآید را انجام می دهند.

هنوز علت غرق کشتی روشن نشده است، اما برخی از افرادی که از آن حادثه جان سالم به در برده اند می گویند پیش از آن که کشتی به پهلو بیافتد و غرق شود، صدای برخورد بلندی را شنیدند.

گارد ساحلی اعلام کرده درباره گزارش هایی که از رها کردن مسافران گرفتار توسط ناخدای کشتی حکایت می کنند، تحقیق می کند.

احتمال پیروزی بوتفلیقه در انتخابات ریاست جمهوری الجزایر

مردم الجزایر روز پنجشنبه برای انتخاب رئیس جمهوری به پای صندوق های رای رفتند. عبدالعزیز بو تفلیقه رئیس جمهوری الجزایر از جمله ۶ نامزدی است که برای برعهده گرفتن رهبری کشور با یکدیگر رقابت می کنند.

او ۷۷سال دارد و انتَظار می رود علیرغم بیماری که مانع شد در اجتماعات انتخاباتی شرکت کند، برای چهارمین بار برنده شود.

بوتفلیقه از سال پیش که دچار سکته شد به ندرت در انظار عمومی ظاهر شده است. او ، که در سال ۲۰۰۹ حدود ۹۰دررصد رای ها را کسب کرد، سوار برصندلی چرخدار به یک مرکز رای گیری در الجزیره رفت و رای خود را به صندوق انداخت.

بوتفلیقه از پشتیبانی حزب حاکم جبهه آزادیبخش ملی برخور داراست. با این حال، علیرغم محبوبیت، اعتراضات پراکنده ای علیه انتخاب دوباره او برپا شده است. همچنین برخی از طرفداران اپوزیسیون خواهان تحریم انتخابات شدند.

بو تفلیقه در سال ۭ۱۹۹۹، نزدیک به پایان جنگ داخلی که تندروهای اسلامگرا را در برابر دولت و ارتش الجزایر قرار داد، قدرت را به دست گرفت.

وی در سال ۲۰۰۸ قانون اساسی را اصلاح کرد تا انتخاب دوباره و نامحدود روسای جمهوری شاغل ممکن شود.

تحیلگران می گویند سرسخت ترین رقیب بوتفلیقه علی بن فلیس نخست وزیر سابق است که نامزد اصلی اوپوزیسیون تلقی می شود.

ابراهیمی: حمص در محاصره مرگ و ویرانی

فرستاده ویژه سازمان ملل متحد به سوریه می گوید شهر حمص به یک «صحنه مرگ و ویرانی» تبدیل شده است، که دو طرف جنگ داخلی را به بازگشت به میز مذاکره ترغیب می کند.

به گزارش اسوشیتد پرس، اخضر ابراهیمی روز پنجشنبه در بیانیه ای مقامات دولت سوریه و اپوزیسیون را به از سرگیری مذاکراتی که در ماه فوریه متوقف شد فرا خواند.

حمص برخی از سنگین ترین نبردها در مناقشه سه ساله را شاهد بوده است. توافق با آتش بسی یک هفته ای که اجازه داد بیش از یک هزار غیر نظامی از نواحی زیر کنترل شورشیان خارج شوند، به عنوان تنها دستاورد مذاکرات اخیر ژنو که با میانجیگری ابراهیمی برگزار شد، ستوده شده است.
با این حال، این توافق دوام نیاورد و آتش نبرد بین نیروهای بشار اسد و شورشیان هفته ها است در آنجا ادامه دارد.

افزایش قدرت نهادهای اطلاعاتی و امنیتی ترکیه

پارلمان ترکیه برای تصویب لایحه ای که قدرت و مصونیت نهادهای اطلاعاتی و امنیتی کشور را افزایش می دهد آماده می شود. این اقدام جدیدترین حرکت در سلسله برنامه هایی است که منتقدین می گویند مبانی دمکراسی در کشور را ضعیف می کند.

به گزارش آسوشیتد پرس، لایحه قدرت شنود و عملیاتی بیشتری به آژانس اطلاعات ملی می دهد و بر مصونیت و توانایی های آن بر زیر نظر گرفتن شهروندان می افزاید. همچنین روزنامه نگارانی که اسناد محرمانه را منتشر کنند، با زندان روبه رو خواهند شد.

دولت اردوغان می گوید تغییرات پیشنهادی در لایحه، کارآیی آژانس را بیشتر خواهد کرد و نیازهای جدید امنیتی و سیاست خارجی را تامین می کند.

احزاب مخالف می گویند لایحه اختیارات گسترده ای به آژانس اطلاعات ملی خواهد داد و ترکیه را به کشوری که در آن همه زیر نظر هستند و شناسایی می شوند، تبدیل می کند.

اکثر دانش آموزان ربوده شده نیجریه هنوز مفقود هستند

مدیر مدرسه ای در نیجریه که روز چهارشنبه در آنجا ۱۰۶ دانش آموز دختر ربوده شدند، اعلامیه ارتش مبنی بر پیدا شدن اکثر دختران را تکذیب کرد.
مرکز اطلاعات مشترک نیجریه شام چهارشنبه گفت فقط ۸ دختر هنوز مفقود هستند.

اما، مدیر مدرسه روز پنجشنبه به صدای آمریکا گفت در بیانیه نظامی واقعیتی وجود ندارد و افزود تنها خبری که او دارد این است که ۱۴دختر آزاد شده اند، و سربازان و داوطلبان به جستجو ادامه می دهند.

یک مقام ارشد وزارت امور خارجه نیجریه به صدای آمریکا گفت اطلاعات جدیدی دراین باره که دختران بیشتری آزاد می شوند ندارد. او گفت امکان دارد ارتش اطلاعاتی داشته باشد که وی از آن آگاه نیست.

مشاور گودلاک جاناتان رئیس جمهوری روز چهارشنبه گفت او به ویژه نگران است و به نیروهای امنیتی دستور داده است از هیچ کوششی برای نجات دانش آموزان فرو گذار نکنند.

جاناتان همچنین شورای امنیت ملی را به تشکیل جلسه ای برای بررسی اقدامات امنیتی فرا خوانده است. این اقدام در پی آدم ربایی های و یک سلسله حملات مرگبار شورشیان صورت می گیرد.

مسئولیت ربودن دانش آموزان را هنوز کسی بر عهده نگرفته است. اما این اقدام به حملاتی که گروه اسلامگرای بوکو حرام در گذشته به آن دست زده است شباهت دارد.

یک مقام وزارت دفاع نیجریه نیز در بیانیه ای گفت تروریست های مسئول حمله به مدرسه دستگیر شده اند.

زمین لرزه بوشهر را تکان داد

به گزارش صدا و سیمای ایران، زمین لرزه ای با شدت ۵.۳ ریشتر استان بوشهر را تکان داده است.
مرکز زمین لرزه، که در ساعت ۴ و یک دقیقه بامداد به وقت محلی رخ داد، شهرستان دشتی در جنوب بوشهر بوده است؛ و هنوز گزارشی از تلفات جانی یا مالی نرسیده است.

سال گذشته در همین ماه و در همین منطقه زمین لرزه ای با شدت ۶.۱ ریشتر رخ داد که بر اثر آن دهها تن کشته و صدها تن زخمی شدند.
به گفته مقامات، زمین لرزه سال گذشته و امسال به نیروگاه بوشهر آسیبی نرسانده است.
ایران روی یک سری از گُسَلهای لرزشی قرار گرفته و زلزله های مهیبی را تجربه کرده است.

کاهش تعداد احکام اخراج مهاجران غیرقانونی از آمریکا

روزنامه نیویورک تایمز گزارش داد تعداد احکام دادگاه های آمریکا برای اخراج مهاجران غیرقانونی نسبت به سال ۲۰۰۹ تقریبا ۵۰ درصد کاهش یافته است.

آمار روز چهارشنبه وزارت دادگستری که بر دادگاه های مهاجرت فدرال نظارت دارد، نشان می دهد که دولت باراک اوباما سال گذشته میلادی ۲۶ درصد کمتر از سال ۲۰۰۹ پرونده های اخراج از آمریکا تشکیل داد.

نیویورک تایمز می گوید دادستان ها به طور فزاینده ای پیشنهاد می کنند که پرونده اخراج آن دسته از مهاجران غیرقانونی که سابقه جنایی ندارند و در آمریکا خانواده دارند را به حالت تعلیق در آورند. تعداد این پرونده های تعلیق شده بین سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ بیش از چهار برابر شده است.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا با فشار فزاینده گروه های طرفدار مهاجران روبرو است که او را متهم می کنند در مورد اصلاح نظام مهاجرتی کشور بسیار کند عمل می کند، در حالی که شمار اخراجی ها از زمان ریاست جمهوری وی به ۲ میلیون نفر می رسد.

سنای آمریکا سال پیش لایحه فراگیر اصلاح قانون مهاجرت را تصویب کرد، اما مجلس نمایندگان که در کنترل جمهوریخواهان قرار دارد حاضر نشده است به آن بپردازد. لایحه امنیت مرزی را بهبود می بخشد و راهی جهت کسب شهروندی آمریکا برای نزدیک ۱۲ میلیون مهاجر غیر قانونی ارائه می دهد.

حمله جنگنده های اردن به خودروها در مرز سوریه

هواپیماهای جنگی اردن روز چهارشنبه به کاروان خودروهایی که سعی داشت از سوریه وارد اردن شود حمله کردند. این اقدام غیر عادی در حالی صورت می گیرد که مناسبات بین دو کشور متشنج است.

گزارش اسوشیتد پرس به نقل از بیانیه ارتش اردن حاکی است خودروها به ارتش سوریه تعلق نداشتند، و حمله در یک ناحیه کوهستانی در نزدیکی مرز پس از آن صورت گرفت که رانندگان آنها دستور نیروهای امنیتی را برای توقف نادیده گرفتند.

در بیانیه گفته می شود هواپیماها تیرهای اخظار شلیک کردند، اما خود روها به حرکت ادامه دادند، و هواپیماها سپس آنها را منهدم کردند.

بیانیه در مورد تعداد خود روها و تلفات توضیحی نمی دهد ، همچنین مشخص نمی سازد که آیا آنها در خاک اردن یا در خاک سوریه هدف گرفته شدند.

نیروهای مسلح اردن منظماً قاچاق برانی را که سعی دارند وارد منطقه مرزی صحرایی آن با سوریه شوند دستگیر می کنند، اما از هنگام آغاز قیام در سوریه ظاهرا این نخستین بار است که آشکارا از هواپیماهای جنگی برای حمله به خود روها در امتداد مرز استفاده می شود.

وکیل حقوق بشر در عربستان بازداشت شد

فعالان در عربستان سعودی می گویند مقامات امنیتی یک وکیل برحسته حقوق بشر را در ریاض بازداشت کرده اند.

به گزارش اسوشیتدپرس، این وکیل که ابو الخیر نام دارد روز سه شنبه پس از حضور در دادگاه به بازداشتگاه برده شد. او با اتهاماتی از جمله تحریک افکار عمومی روبرو است.

پرونده ابوالخیر به کارهای سازمان نظارت بر حقوق بشر در عربستان، که وی سرپرستی آن را برعهده دارد، مربوط می شود.

همسر او روز چهارشنبه به نقل از مقامات دادگاه به اسوشیتد پرس گفت ابوالخیر به زندان الحایر فرستاده شده است، گاردها مانع از ملاقات با او هستند و در مورد دلیل زندانی شدنش توضیحی نمی دهند.

ابوالخیر در فوریه سال جاری به دلیل امضای طوماری که در آن آزادی زندانیان سیاسی و تحقیق در باره قتل معترضین درخواست شده بود ، به سه ماه زندان محکوم شد.

۲۰ تن در نیجریه کشته شدند

شبه نظامیان اسلامگرای مظنون در حملاتی در شمال شرقی نیجریه، ۲۰ تن از جمله یک حاکم محلی سنتی را کشته اند. ظرف ۳ روز گذشته این چهارمین بار است که آنها دست به حمله می زنند.

گزارش اسوشیتد پرس به نقل از منابع دولتی و اطلاعاتی حاکی است بامداد چهارشنبه مردان مسلح به روستای والا ، در ناحیه گوزا، حمله کردند و ۱۸تن را کشتند.

هفته پیش، امیر ناحیه از دولت مرکزی نیجریه درخواست کمک کرد. روز سه شنبه مردان مسلح یکی از حکام محلی او و سربازی را که از وی محافظت می کرد کشتند.

حمله در پی انفجار بمب در چند کیلومتری قرارگاه دولت نیجریه در روز دوشنبه و ربودن حدود ۱۰۰ دانش آموز دختر در روز سه شنبه صورت گرفت.

روز چهارشنبه دولت یک پاداش ۳۰۰ هزار دلاری تعیین کرد، برای اطلاعاتی که منجر به یافتن و بازگرداندن دختران شود.

درگزارش اسوشیتد پرس گفته می شود حملات بی سابقه، که با انفجار عظیمی در پایتخت نیجریه و کشته شدن دست کم ۷۵ تن آغاز شد، توانایی ارتش در مهار قیام اسلامی ۵ ساله را زیر سئوال برده است. فقط در سال جاری تا کنون بیش از ۱۵۰۰ تن کشته شده اند. این رقم بین سالهای ۲۰۱۰ و ۲۰۱۳ حدود ۳۶۰۰ تن بود.

راسموسن: حضور نظامی ناتو تقویت می شود

دبیرکل ناتو می گوید حضور نظامی سازمان در امتداد مرزهای شرقی آن اتحادیه در پاسخ به تجاوز روسیه در اوکراین تقویت می شود.

به گزارش اسوشیتد پرس، آندرس فوگ راسموسن روز چهارشنبه گفت هواپیماهای ناتو پرواز های بیشتری برفراز منطقه بالتیک انجام خواهند داد و کشتی های جنگی به دریای بالتیک و، در صورت نیاز، به شرق مدیترانه و نقاط دیگر اعزام خواهند شد. فرمانده عالی ناتو در اروپا به خبرنگاران گفت نیروهای زمینی نیز ممکن است در مرحله ای درگیر شوند، اما جزئیاتی ارائه نداد.

راسموسن هدف از تقویت نیروها را «بازدارندگی و تنش زدایی» در صورت «رفتار تجاوزکارانه» روسیه نامید.

ناتو تخمین می زند روسیه حدود ۴۰ هزار سرباز در مرز شرقی اوکراین متمرکز کرده است و ممکن است اگر تصمیم بگیرد حمله کند. راسمونس بار دیگر از مسکو خواست سربازانش را عقب بکشد.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG