لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۸ ایران ۰۷:۲۰

سرخط خبرها

در تیراندازی و انفجار در عراق ۱۹ تن کشته شدند

مردان مسلح در عراق روز پنجشنبه در حمله به یک پایگاه نظامی در شمال کشور، دست کم ۱۰ سرباز را کشتند و ۱۲ نفر را مجروح کردند.

گزارش اسوشیتد پرس به نقل از منابع نظامی حاکی است حمله بامدادی به پایگاه خارج از شهر موصل، زمانی آغاز شد که یک بمب انداز انتحاری کامیون بمب گذاری شده ای را به دروازه های آن کوبید.

سپس گروهی از مردان مسلح از داخل خود روهای نظامی که ظاهراً در کنترل گرفته بودند آتش گشودند. در تیراندازی که متعاقبا در گرفت، دست کم ۱۰ سرباز جان سپردند و ۱۲ نفر مجروح شدند. ۸ مهاجم نیز کشته شدند.

در این میان در بغداد، یک بمب اتومبیلی در یک خیابان شلوغ در محله کراده منفجر شد، دست کم ۹ تن را کشت و ۲۲ نفر را مجروح کرد.

مسئولیت حملات روز پنجشنبه را هنوز کسی بر عهده نگرفته است، اما هجوم های بزرگ و بسیار هماهنگ مانند آنچه در حومه موصل روی داد، نشانه های گروه امارت اسلامی در عراق و شام را همراه دارد.

توافق چهار جانبه در کاهش مناقشه اوکراین

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا می گوید دیپلمات های ارشد از اوکراین، روسیه، اتحادیه اروپا و ایالات متحده با سلسله اقداماتی برای کاهش مناقشه در اوکراین موافقت کرده اند.

کری که روز پنجشنبه در ژنو در پی ساعت ها مذاکره در میان چهار طرف سخن می گفت، اظهار داشت خلع سلاح گروه های مسلح غیر قانونی و بخشودگی تمام معترضینی که ساختمان ها را به آرامی تخلیه کنند، از جمله اقداماتی است که با آنها موافقت شد.

ناظرانی از سازمان امنیت و همکاری اروپا، که هم اینک در اوکراین حضور دارند، بی درنگ برای اجرای اقدامات تنش زا دست به کار خواهند شد.

با این حال، کری هشدار داد این برنامه ها فعلا روی کاغذ است، و موفقیت به چگونگی اجرای آنها بستگی دارد.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه جداگانه گفت چهار طرف برای فراهم آوردن موجبات گفت و شنودی گسترده که حفاظت از حقوق اوکرائینی ها را تضمین کند، همکاری خواهند کرد.

چند پلیس افغان در حمله طالبان کشته شدند

مردان مسلح طالبان یک خود رو حامل افسران پلیس افغانستان را در جاده ای نزدیک کابل متوقف ساختند و دست کم ۴ تن را کشتند.

اسوشیتد پرس به نقل از معاون رئیس پلیس وردک می گوید مهاجمان ۱۱ پلیس را که از شهر قندهار عازم کابل بودند ربودند و ۴ تن را کشتند. ۷ نفر توانستند فرار کنند.

سخنگوی فرمانداری گفت فقط ۵ پلس در خود رو بودند، اما تایید کرد ۴ نفر کشته شدند. او گفت نفر پنجم فرار کرد.

طالبان در یک بیانیه اینترنتی مسئولیت حمله را پذیرفتند و گفتند رزمندگان ۷ پلیس را گرفتند و همه را کشتند.

دلیل اختلاف در ارقام معلوم نیست، اما چنین اختلافاتی در پی حملات در افغانستان عادی است.

طالبان اغلب پلیس و مقامات دولت را برای ترور و ربودن هدف می گیرند.

اعزام کشتی های ناتو به دریای بالتیک

کشورهای عضو ناتو به منظور افرایش امنیت متحدان خود در اروپای شرقی، کشتی های نیروی دریایی این سازمان را به دریای بالتیک اعزام می کنند.

فرماندهی دریایی ناتو روز پنجنشبه گفت چهار کشتی مین روب، به همراه یک کشتی پشتیبانی، به منطقه اعزام می شوند.

رهبران ناتو گفتند آنها قصد ندارند به تنش ها دامن بزنند و می خواهند همبستگی خود را نشان دهند و نیز بر آمادگی ناتو بیافزایند.

ناتو این موضوع را روشن کرده که درپی درگیری نظامی در اوکراین نیست.

مرگ ۱۴ مسافر کشتی کره جنوبی تایید شد

بستگان مسافران مفقود شده کشتی غرق شده گره جنوبی، در انتظار خبری از سونوشت عزیزانشان
گروه های امداد و نجات در آبهای متلاطم و گل آلود کره جنوبی، به جستجو برای یافتن 282 نفر که پس از غرق شدن یک کشتی هنوز مفقود هستند ادامه می دهند.

مقام های گارد ساحلی کره جنوبی مرگ ۱۴ نفر را تایید کرده اند، هر چند انتظار می رود به این تعداد افزوده شود. در مجموع ۱۷۹ مسافر نیز نجات پیدا کردند.

هنوز روشن نیست که در داخل کشتی، که تقریبا بطور کامل در آب فرو رفته، آیا کسی زنده مانده است یا نه.

وزیر امنیت و امور عمومی کره جنوبی گفت از جرثقیل های شناور برای بیرون کشیدن کشتی استفاده خواهد شد.

خانواده های مسافران مفقود شده، به دلیل آنچه که کندی در عملیات امداد و نجات می خوانند، از دولت خشمگین هستند. بسیاری از آنها در جلسه ای در جزیره ججو، محل وقوع حادثه، از رئیس جمهوری «پارک گون - های» به شدت انتقاد کردند.

رئیس جمهوری کره جنوبی تلاش کرد به خانواده ها اطمینان خاطر دهد که مقام های مسئول، در ماموریت های جستجو و نجات، هر کاری که از دستشان برآید را انجام می دهند.

هنوز علت غرق کشتی روشن نشده است، اما برخی از افرادی که از آن حادثه جان سالم به در برده اند می گویند پیش از آن که کشتی به پهلو بیافتد و غرق شود، صدای برخورد بلندی را شنیدند.

گارد ساحلی اعلام کرده درباره گزارش هایی که از رها کردن مسافران گرفتار توسط ناخدای کشتی حکایت می کنند، تحقیق می کند.

احتمال پیروزی بوتفلیقه در انتخابات ریاست جمهوری الجزایر

مردم الجزایر روز پنجشنبه برای انتخاب رئیس جمهوری به پای صندوق های رای رفتند. عبدالعزیز بو تفلیقه رئیس جمهوری الجزایر از جمله ۶ نامزدی است که برای برعهده گرفتن رهبری کشور با یکدیگر رقابت می کنند.

او ۷۷سال دارد و انتَظار می رود علیرغم بیماری که مانع شد در اجتماعات انتخاباتی شرکت کند، برای چهارمین بار برنده شود.

بوتفلیقه از سال پیش که دچار سکته شد به ندرت در انظار عمومی ظاهر شده است. او ، که در سال ۲۰۰۹ حدود ۹۰دررصد رای ها را کسب کرد، سوار برصندلی چرخدار به یک مرکز رای گیری در الجزیره رفت و رای خود را به صندوق انداخت.

بوتفلیقه از پشتیبانی حزب حاکم جبهه آزادیبخش ملی برخور داراست. با این حال، علیرغم محبوبیت، اعتراضات پراکنده ای علیه انتخاب دوباره او برپا شده است. همچنین برخی از طرفداران اپوزیسیون خواهان تحریم انتخابات شدند.

بو تفلیقه در سال ۭ۱۹۹۹، نزدیک به پایان جنگ داخلی که تندروهای اسلامگرا را در برابر دولت و ارتش الجزایر قرار داد، قدرت را به دست گرفت.

وی در سال ۲۰۰۸ قانون اساسی را اصلاح کرد تا انتخاب دوباره و نامحدود روسای جمهوری شاغل ممکن شود.

تحیلگران می گویند سرسخت ترین رقیب بوتفلیقه علی بن فلیس نخست وزیر سابق است که نامزد اصلی اوپوزیسیون تلقی می شود.

ابراهیمی: حمص در محاصره مرگ و ویرانی

فرستاده ویژه سازمان ملل متحد به سوریه می گوید شهر حمص به یک «صحنه مرگ و ویرانی» تبدیل شده است، که دو طرف جنگ داخلی را به بازگشت به میز مذاکره ترغیب می کند.

به گزارش اسوشیتد پرس، اخضر ابراهیمی روز پنجشنبه در بیانیه ای مقامات دولت سوریه و اپوزیسیون را به از سرگیری مذاکراتی که در ماه فوریه متوقف شد فرا خواند.

حمص برخی از سنگین ترین نبردها در مناقشه سه ساله را شاهد بوده است. توافق با آتش بسی یک هفته ای که اجازه داد بیش از یک هزار غیر نظامی از نواحی زیر کنترل شورشیان خارج شوند، به عنوان تنها دستاورد مذاکرات اخیر ژنو که با میانجیگری ابراهیمی برگزار شد، ستوده شده است.
با این حال، این توافق دوام نیاورد و آتش نبرد بین نیروهای بشار اسد و شورشیان هفته ها است در آنجا ادامه دارد.

افزایش قدرت نهادهای اطلاعاتی و امنیتی ترکیه

پارلمان ترکیه برای تصویب لایحه ای که قدرت و مصونیت نهادهای اطلاعاتی و امنیتی کشور را افزایش می دهد آماده می شود. این اقدام جدیدترین حرکت در سلسله برنامه هایی است که منتقدین می گویند مبانی دمکراسی در کشور را ضعیف می کند.

به گزارش آسوشیتد پرس، لایحه قدرت شنود و عملیاتی بیشتری به آژانس اطلاعات ملی می دهد و بر مصونیت و توانایی های آن بر زیر نظر گرفتن شهروندان می افزاید. همچنین روزنامه نگارانی که اسناد محرمانه را منتشر کنند، با زندان روبه رو خواهند شد.

دولت اردوغان می گوید تغییرات پیشنهادی در لایحه، کارآیی آژانس را بیشتر خواهد کرد و نیازهای جدید امنیتی و سیاست خارجی را تامین می کند.

احزاب مخالف می گویند لایحه اختیارات گسترده ای به آژانس اطلاعات ملی خواهد داد و ترکیه را به کشوری که در آن همه زیر نظر هستند و شناسایی می شوند، تبدیل می کند.

اکثر دانش آموزان ربوده شده نیجریه هنوز مفقود هستند

مدیر مدرسه ای در نیجریه که روز چهارشنبه در آنجا ۱۰۶ دانش آموز دختر ربوده شدند، اعلامیه ارتش مبنی بر پیدا شدن اکثر دختران را تکذیب کرد.
مرکز اطلاعات مشترک نیجریه شام چهارشنبه گفت فقط ۸ دختر هنوز مفقود هستند.

اما، مدیر مدرسه روز پنجشنبه به صدای آمریکا گفت در بیانیه نظامی واقعیتی وجود ندارد و افزود تنها خبری که او دارد این است که ۱۴دختر آزاد شده اند، و سربازان و داوطلبان به جستجو ادامه می دهند.

یک مقام ارشد وزارت امور خارجه نیجریه به صدای آمریکا گفت اطلاعات جدیدی دراین باره که دختران بیشتری آزاد می شوند ندارد. او گفت امکان دارد ارتش اطلاعاتی داشته باشد که وی از آن آگاه نیست.

مشاور گودلاک جاناتان رئیس جمهوری روز چهارشنبه گفت او به ویژه نگران است و به نیروهای امنیتی دستور داده است از هیچ کوششی برای نجات دانش آموزان فرو گذار نکنند.

جاناتان همچنین شورای امنیت ملی را به تشکیل جلسه ای برای بررسی اقدامات امنیتی فرا خوانده است. این اقدام در پی آدم ربایی های و یک سلسله حملات مرگبار شورشیان صورت می گیرد.

مسئولیت ربودن دانش آموزان را هنوز کسی بر عهده نگرفته است. اما این اقدام به حملاتی که گروه اسلامگرای بوکو حرام در گذشته به آن دست زده است شباهت دارد.

یک مقام وزارت دفاع نیجریه نیز در بیانیه ای گفت تروریست های مسئول حمله به مدرسه دستگیر شده اند.

زمین لرزه بوشهر را تکان داد

به گزارش صدا و سیمای ایران، زمین لرزه ای با شدت ۵.۳ ریشتر استان بوشهر را تکان داده است.
مرکز زمین لرزه، که در ساعت ۴ و یک دقیقه بامداد به وقت محلی رخ داد، شهرستان دشتی در جنوب بوشهر بوده است؛ و هنوز گزارشی از تلفات جانی یا مالی نرسیده است.

سال گذشته در همین ماه و در همین منطقه زمین لرزه ای با شدت ۶.۱ ریشتر رخ داد که بر اثر آن دهها تن کشته و صدها تن زخمی شدند.
به گفته مقامات، زمین لرزه سال گذشته و امسال به نیروگاه بوشهر آسیبی نرسانده است.
ایران روی یک سری از گُسَلهای لرزشی قرار گرفته و زلزله های مهیبی را تجربه کرده است.

کاهش تعداد احکام اخراج مهاجران غیرقانونی از آمریکا

روزنامه نیویورک تایمز گزارش داد تعداد احکام دادگاه های آمریکا برای اخراج مهاجران غیرقانونی نسبت به سال ۲۰۰۹ تقریبا ۵۰ درصد کاهش یافته است.

آمار روز چهارشنبه وزارت دادگستری که بر دادگاه های مهاجرت فدرال نظارت دارد، نشان می دهد که دولت باراک اوباما سال گذشته میلادی ۲۶ درصد کمتر از سال ۲۰۰۹ پرونده های اخراج از آمریکا تشکیل داد.

نیویورک تایمز می گوید دادستان ها به طور فزاینده ای پیشنهاد می کنند که پرونده اخراج آن دسته از مهاجران غیرقانونی که سابقه جنایی ندارند و در آمریکا خانواده دارند را به حالت تعلیق در آورند. تعداد این پرونده های تعلیق شده بین سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ بیش از چهار برابر شده است.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا با فشار فزاینده گروه های طرفدار مهاجران روبرو است که او را متهم می کنند در مورد اصلاح نظام مهاجرتی کشور بسیار کند عمل می کند، در حالی که شمار اخراجی ها از زمان ریاست جمهوری وی به ۲ میلیون نفر می رسد.

سنای آمریکا سال پیش لایحه فراگیر اصلاح قانون مهاجرت را تصویب کرد، اما مجلس نمایندگان که در کنترل جمهوریخواهان قرار دارد حاضر نشده است به آن بپردازد. لایحه امنیت مرزی را بهبود می بخشد و راهی جهت کسب شهروندی آمریکا برای نزدیک ۱۲ میلیون مهاجر غیر قانونی ارائه می دهد.

حمله جنگنده های اردن به خودروها در مرز سوریه

هواپیماهای جنگی اردن روز چهارشنبه به کاروان خودروهایی که سعی داشت از سوریه وارد اردن شود حمله کردند. این اقدام غیر عادی در حالی صورت می گیرد که مناسبات بین دو کشور متشنج است.

گزارش اسوشیتد پرس به نقل از بیانیه ارتش اردن حاکی است خودروها به ارتش سوریه تعلق نداشتند، و حمله در یک ناحیه کوهستانی در نزدیکی مرز پس از آن صورت گرفت که رانندگان آنها دستور نیروهای امنیتی را برای توقف نادیده گرفتند.

در بیانیه گفته می شود هواپیماها تیرهای اخظار شلیک کردند، اما خود روها به حرکت ادامه دادند، و هواپیماها سپس آنها را منهدم کردند.

بیانیه در مورد تعداد خود روها و تلفات توضیحی نمی دهد ، همچنین مشخص نمی سازد که آیا آنها در خاک اردن یا در خاک سوریه هدف گرفته شدند.

نیروهای مسلح اردن منظماً قاچاق برانی را که سعی دارند وارد منطقه مرزی صحرایی آن با سوریه شوند دستگیر می کنند، اما از هنگام آغاز قیام در سوریه ظاهرا این نخستین بار است که آشکارا از هواپیماهای جنگی برای حمله به خود روها در امتداد مرز استفاده می شود.

وکیل حقوق بشر در عربستان بازداشت شد

فعالان در عربستان سعودی می گویند مقامات امنیتی یک وکیل برحسته حقوق بشر را در ریاض بازداشت کرده اند.

به گزارش اسوشیتدپرس، این وکیل که ابو الخیر نام دارد روز سه شنبه پس از حضور در دادگاه به بازداشتگاه برده شد. او با اتهاماتی از جمله تحریک افکار عمومی روبرو است.

پرونده ابوالخیر به کارهای سازمان نظارت بر حقوق بشر در عربستان، که وی سرپرستی آن را برعهده دارد، مربوط می شود.

همسر او روز چهارشنبه به نقل از مقامات دادگاه به اسوشیتد پرس گفت ابوالخیر به زندان الحایر فرستاده شده است، گاردها مانع از ملاقات با او هستند و در مورد دلیل زندانی شدنش توضیحی نمی دهند.

ابوالخیر در فوریه سال جاری به دلیل امضای طوماری که در آن آزادی زندانیان سیاسی و تحقیق در باره قتل معترضین درخواست شده بود ، به سه ماه زندان محکوم شد.

۲۰ تن در نیجریه کشته شدند

شبه نظامیان اسلامگرای مظنون در حملاتی در شمال شرقی نیجریه، ۲۰ تن از جمله یک حاکم محلی سنتی را کشته اند. ظرف ۳ روز گذشته این چهارمین بار است که آنها دست به حمله می زنند.

گزارش اسوشیتد پرس به نقل از منابع دولتی و اطلاعاتی حاکی است بامداد چهارشنبه مردان مسلح به روستای والا ، در ناحیه گوزا، حمله کردند و ۱۸تن را کشتند.

هفته پیش، امیر ناحیه از دولت مرکزی نیجریه درخواست کمک کرد. روز سه شنبه مردان مسلح یکی از حکام محلی او و سربازی را که از وی محافظت می کرد کشتند.

حمله در پی انفجار بمب در چند کیلومتری قرارگاه دولت نیجریه در روز دوشنبه و ربودن حدود ۱۰۰ دانش آموز دختر در روز سه شنبه صورت گرفت.

روز چهارشنبه دولت یک پاداش ۳۰۰ هزار دلاری تعیین کرد، برای اطلاعاتی که منجر به یافتن و بازگرداندن دختران شود.

درگزارش اسوشیتد پرس گفته می شود حملات بی سابقه، که با انفجار عظیمی در پایتخت نیجریه و کشته شدن دست کم ۷۵ تن آغاز شد، توانایی ارتش در مهار قیام اسلامی ۵ ساله را زیر سئوال برده است. فقط در سال جاری تا کنون بیش از ۱۵۰۰ تن کشته شده اند. این رقم بین سالهای ۲۰۱۰ و ۲۰۱۳ حدود ۳۶۰۰ تن بود.

راسموسن: حضور نظامی ناتو تقویت می شود

دبیرکل ناتو می گوید حضور نظامی سازمان در امتداد مرزهای شرقی آن اتحادیه در پاسخ به تجاوز روسیه در اوکراین تقویت می شود.

به گزارش اسوشیتد پرس، آندرس فوگ راسموسن روز چهارشنبه گفت هواپیماهای ناتو پرواز های بیشتری برفراز منطقه بالتیک انجام خواهند داد و کشتی های جنگی به دریای بالتیک و، در صورت نیاز، به شرق مدیترانه و نقاط دیگر اعزام خواهند شد. فرمانده عالی ناتو در اروپا به خبرنگاران گفت نیروهای زمینی نیز ممکن است در مرحله ای درگیر شوند، اما جزئیاتی ارائه نداد.

راسموسن هدف از تقویت نیروها را «بازدارندگی و تنش زدایی» در صورت «رفتار تجاوزکارانه» روسیه نامید.

ناتو تخمین می زند روسیه حدود ۴۰ هزار سرباز در مرز شرقی اوکراین متمرکز کرده است و ممکن است اگر تصمیم بگیرد حمله کند. راسمونس بار دیگر از مسکو خواست سربازانش را عقب بکشد.

طالبان پاکستان آتش بس را تمدید نمی کند


گروه طالبان پاکستان می گوید آتش بس با دولت آن کشور که برای تسهیل مذاکرات صلح اعلام کرده بود را تمدید نخواهد کرد، اما مذاکرات ادامه خواهد یافت.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، سخنگوی طالبان در بیانیه مطبوعاتی که چهارشنبه منتشر کرد اعلام کرده است شورای اداری طالبان تصمیم گرفته آتش بس را به طور یک جانبه لغو کند.

این گروه در اول ماه مارس، اعلام آتش بس یک ماهه کرده بود و پس از سپری شدن یک ماه، آن را برای ۱۰ روز دیگر تمدید کرد.

سخنگوی گروه، دولت را مسئول این تصمیم دانست و گفت دولت به عملیات خود علیه طالبان در طول مدت آتش بس ادامه داده است؛ اما در عین حال گفت مذاکرات با «صداقت کامل» ادامه خواهد داشت.

مردان مسلح در شمال غربی پاکستان سال هاست که با دولت در جنگ هستند و تاکنون هزاران سرباز و غیر نظامی در آن کشور، در جریان این درگیری ها کشته شده اند.

برلوسکونی به کار در خانه سالمندان محکوم شد

دادگاهی در ایتالیا به سیلویو برلوسکونی نخست وزیر پیشین آن کشور دستور داد به عنوان بخشی از مجازاتش به جرم کلاهبرداری مالیاتی، سال آینده را در کمک به ساکنان یک خانه سالمندان بگذراند.

بنابر حکم دادگاه، برلوسکونی چهار ساعت در هفته در این مرکز که در حومه شهر میلان قرار دارد و کلیسا آن را اداره می کند به سر خواهد برد و افراد سالمند ساکن آن را به مراسم مذهبی خواهد برد.

نخست وزیر پیشین ایتالیا از شرکت در انتخابات پارلمانی و احراز پست های سیاسی ممنوع است، اما اجازه دارد در کمپین های سیاسی شرکت کند و سفرهای محدودی به رم انجام دهد.

دادگاه، سال گذشته آقای برلوسکونی را به اتهام کلاهبرداری مالیاتی محاکمه و به چهار سال زندان محکوم کرد، اما مدتی بعد آن را به یک سال خدمات اجتماعی کاهش داد.

این نخستین بار بود که نخست وزیر پیشین ایتالیا پس از محاکمه های متعدد و به اتهام های مختلف، از کلاهبرداری تا رابطه جنسی با یک روسپی نوجوان، محکوم می شد.

برلوسکونی یکی از ثروتمندترین مردان در ایتالیا است و هنوز نفوذ سیاسی عمده ای دارد. او اتهامات را کار کسانی که آنها را دشمنان سیاسی لیبرال خود توصیف می کند، می داند.

کشته شدن ۸ عضونیروی امنیتی عراق در حملات انتحاری


در پی حملات انتحاری علیه نیروهای امنیتی در غرب عراق، دست کم ۸ نفر کشته شدند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از مقام های پلیس عراق گزارش داد دو نفر روز چهارشنبه خودروهای حامل مواد منفجره را به پاسگاه های امنیتی منتهی به ساختمان فرماندهی عملیات نظامی در شهر رمادی کوبیدند که در نتیجه آن ۵ سرباز و ۳ پلیس کشته و ۱۴ نفر مجروح شدند.

در ماه دسامبر سال گذشته، شبه نظامیان مرتبط با القاعده کنترل بخش هایی از رمادی، مرکز استان انبار، و شهر فلوجه را به دست گرفتند. از آن پس نیروهای امنیتی عراق و قبایل سنی منطقه برای بیرون راندن شبه نظامیان در نبرد بوده اند.

در رویدادی دیگر، وزارت دادگستری عراق روز چهارشنبه اعلام کرد بستن زندان ابوغریب در غرب بغداد موقتی است و هنگامی که اوضاع امنیتی اطراف آن تثبیت شود، دوباره بازگشایی خواهد شد.

گزارش آسوشیتدپرس می گوید این اقدام جدیدترین فصل در تاریخ زندان است که در زمان صدام حسین یکی از مراکز اصلی برای زندانی کردن و اعدام مخالفان بود. پس از حمله آمریکا و سقوط صدام، رسوائی برآمده از بدرفتاری نیروهای آمریکایی با بازداشت شدگان، نام ابوغریب دوباره بر سر زبان ها افتاد.

این زندان در حومه بغداد در حاشیه استان سنی نشین انبار قرار دارد. در منطقه ای که اغلب درگیری هایی بین گروه «امارت اسلامی عراق و شام» و نیروهای دولتی و میلیشاهای سنی قبیله ای متحد آنها رخ می دهد.

وزیر دادگستری عراق بستن زندان را روز سه شنبه اعلام کرد و گفت زندانیان به مراکز دیگری در شمال و مرکز عراق منتقل شده اند.

او و سخنگوی دادگستری عراق این اقدام را یک تصمیم احتیاطی به دلیل وضعیت امنیتی مناطق اطراف توصیف کردند.

ماه ژوئیه گذشته، شورشیان به زندان ابوغریب و یک زندان دیگر حمله کردند و هزاران زندانی را آزاد کردند. در جریان آن حمله ده ها زندانی و پرسنل امنیتی کشته شدند.

ارائه عکس های قربانیان جنگ سوریه به شورای امنیت

رئیس سابق دادگاه ویژه سیرالئون می گوید تصاویر کسانی که به نظر می رسد قربانی جنگ داخلی سوریه باشند و به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه داده شده، شواهدی نادر و مستقیم از جنایت های جنگی است.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل روز سه شنبه برای دیدن برخی از ۵۵۰۰ عکسی که یک عضو سابق دژبان سوریه گرفته است، جلسه ای غیر رسمی تشکیل دادند.

دیوید کرین، دادستان سابق دادگاه رسیدگی به جرائم جنگی و یکی از تهیه کنندگان گزارشی در باره اعتبار عکس های ارسالی به خبرنگاران گفت این تصویرها شواهد مستقیم، قابل تایید و غیرقابل انکاری هستند که دست داشتن دولت بشار اسد در جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت را نشان می دهد و در یک دادگاه بین المللی نگاه داشته خواهد شد.

او در ادامه گفت که عکاس، در ارسال عکس ها به خارج کاری فوق العاده انجام داده و اتفاقات نشان داده شده در آن عکس ها بی رحمانه توصیف کرد.

سفیر فرانسه نیز گفت مهم است که شورای امنیت این عکس ها را ببیند؛ دولت او قطعنامه ای را برای ارجاع مناقشه سوریه به دادگاه بین المللی جنایی آماده می کند.

نزدیک ۶۰ کشور درخواست کرده اند پرونده سوریه به دیوان بین المللی کیفری لاهه ارجاع شود، اما شورای امنیت سازمان ملل باید در این باره تصمیم بگیرد.

سفیر آمریکا گفته است عکس ها بر بی رحمی دولت اسد تاکید می گذارد و دستور قتل ها بطور منظم از بالا صادر می شود. او همچنین گفت لازم است صلیب سرخ به زندان ها دسترسی داشته باشد و مسئولان هم باید به دست عدالت سپرده شوند.

عراق در صدر فهرست قتلهای ناروشن روزنامه نگاران

یک گروه طرفدار آزادی مطبوعات می گوید عراق همچنان در صدر فهرست موارد حل نشده از قتل روزنامه نگاران در جهان قرار دارد.

کمیته حفاظت از روزنامه نگاران در نیویورک، در شاخص ایمنی سالانه خود که روز سه شنبه منتشر شد، عراق را برای هفتمین سال پیاپی در ردیف نخست قرار داد و گفت در یک دهه گذشته ۱۰۰ روزنامه نگار در آن کشور کشته شده اند، اما هیچ کس در ارتباط با آن موارد محاکمه نشده است.

این گزارش به سومالی به عنوان دومین کشور در بالای فهرست اشاره می کند و می گوید سال گذشته چهار مورد جدید از قتل روزنامه نگاران در سومالی رخ داده و در ادامه می افزاید در آنجا اهالی مطبوعات در سطوحی تکان دهنده هدف قرار می گیرند. در مجموع ۲۷ قتل، فقط یک نفر محکوم شده است.

این گزارش در مجموع ۱۳ کشور را شامل می شود که در آنها دست کم ۵ مورد حل نشده از قتل روزنامه نگاران از سال ۲۰۰۴ به بعد وجود داشته باشد.

سوریه، با هفت مورد حل نشده از قتل روزنامه نگاران در حملات آگاهانه و بدون محکومیت عاملان، برای نخستین بار در فهرست امسال دیده می شود. کمیته حفاظت از روزنامه نگاران در ماه فوریه در گزارشی سوریه را خطرناکترین مکان در دنیا برای خبرنگاران توصیف کرده بود.

گزارش روز سه شنبه کمیته حفاظت از روزنامه نگاران، چند ماه پس از آن منتشر می شود که سازمان ملل متحد در قطعنامه ای حمله، ارعاب و آزار روزنامه نگاران را محکوم کرده و از دولت ها خواسته بود در باره این جنایت ها تحقیق کنند و عاملان را به مجازات برسانند.

فیلیپین با ۵۱ مورد قتل های حل ناشده در ردیف سوم شاخص دیده می شود، پس از آن سری لانکا قرار دارد که در آنجا، به گفته این کمیته، مصونیت، نقش عمده ای در تصمیم روزنامه نگاران به رفتن به تبعید بازی می کند.

افغانستان، مکزیک، کلمبیا، پاکستان، روسیه، برزیل، نیجریه و هند از جمله کشورهای دیگری هستند که در فهرست منتشر شده کمیته حفاظت از روزنامه نگاران قرار گرفته اند.

تلاش فرانسه برای ارجاع سوریه به دیوان لاهه

فرانسه روز سه شنبه در شورای امنیت سازمان ملل متحد تصاویر افرادی که گفته می شود توسط دولت سوریه شکنجه و گرسنگی داده شده اند، و یا کشته شده اند را به نمایش گذاشت و خواستار فرستادن پرونده سوریه به دیوان بین المللی کیفری شد.

تقریبا ۶۰ کشور خواهان ارجاع سوریه به دیوان بین المللی کیفری در لاهه هستند.

ارسال پرونده سوریه به این دادگاه تصمیمی است که شورای امنیت سازمان ملل متحد می تواند بگیرد.

تاکنون روسیه و چین با قطعنامه های مشابه علیه سوریه مخالفت کرده اند. آنان می تواند ارجاع سوریه به دیوان بین المللی کیفری را نیز وتو کنند.

نماینده دائم فرانسه در سازمان ملل متحد به خبرنگاران گفت دولت او سعی می کند تا اعضای شورای امنیت را قانع کند که سوریه را به دیوان بین المللی کیفری معرفی کنند.

تصاویر نمایش داده شده بخشی از حدود ۵۵ هزار تصویر از ۱۱ هزار جسدی است که یک پلیس سابق سوریه آن ها را به خارج از کشور قاچاق کرده است.

آمريکا به دليل «نقش» ابوطالبی در گروگانگيری به وی ويزا نمی دهد

سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا، خانم جن پسکی
ايالات متحده روز سه شنبه، ۲۶ فروردين ماه (۱۵ آوريل) اعلام کرد برای شخصی که ايران به عنوان نماينده جديد خود در سازمان ملل متحد معرفی نموده است ويزا صادر نخواهد کرد.

خودداری آمريکا از دادن ويزا به آقای حميد ابوطالبی به دليل «نقش» وی در بحران گروگانگيری سال ۱۳۵۸ در سفارت آمريکا در تهران ذکر شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا، خانم جن پسکی، گفت «با در نظر گرفتن نقشی که او در وقايع سال ۱۹۷۹ برعهده داشت... دادن ويزا پذيرفتنی نيست.»

قبلاً نیز سنای آمریکا به طرح ممنوعیت ورود حمید ابوطالبیبه آمریکا رای مثبت داده بود.

تد کروز، سناتور جمهوریخواه ایالت تگزاس طرح ممنوعیت ورود ابوطالبی را پیشنهاد کرده بود. بر اساس این طرح، «تروریست های شناخته شده» از ورود به آمریکا تحت عنوان سفیران سازمان ملل متحد منع می شوند.

چندین قانونگذار آمریکایی گفته اند آنان از اینکه حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران چنین گزینه ای را انتخاب کرده، خشمگین هستند و وزارت امورخارجه آمریکا نیز نگرانی خود را پیشتر اعلام کرده بود.

آمریکا، میزبان سازمان ملل متحد، تحت شرایط محدودی می تواند از اعطای ویزا به برخی دیپلمات ها برای حضور در سازمان ملل متحد خودداری کند.

ده ها دانش آموز دختر در نیجریه ربوده شدند


افراد مظنون به نزدیکی به گروه های تندروی اسلامگرا در نیجریه ده ها دانش آموز دختر را صبح روز سه شنبه از مدرسه ای در شمال آن کشور ربودند.

خبرگزاری آسوشیتد پرس به نقل از پلیس نیجریه گزارش داد که دختران از مدرسه ای در « شیبوک»، در حاشیه جنگلی که مخفی گاه شورشیان است ربوده شدند، اما بعضی از آنها توانستند فرار کنند.

مردان مسلح یک سرباز و یک پلیس که از مدرسه حفاظت می کردند را کشتند و سپس با حدود ۱۰۰ دانش آموز از محل گریختند.

شورشیان دختران را می ربایند و از آنها به عنوان آشپز و بردگان جنسی استفاده می کنند.

یک مقام فرمانداری محلی گفت بسیاری از دختران ربوده شده توانستند، با عبور از میان بوته ها، فرار کنند و به شیبوک باز گردند، اما نمی داند دقیقأ چه تعدادی از آنها موفق به فرار شده اند.

تمام مدارس در ایالت بورنو از سه هفته پیش به دلیل افزایش شمار حملات شورشیان که منجر به کشته شدن صدها دانش آموز در سال گذشته شد، تعطیل شده بودند. اما به گفته یک مقام محلی، دختران دانش آموز برای گذراندن امتحانات نهایی فراخوانده شدند.

آنها همچنین متهم هستند که بامداد دوشنبه یک ایستگاه اتوبوس در پایتخت نیجریه را منفجر کردند، دست کم ۷۵ تن را کشتند و ۱۴۱ نفر را مجروح کردند.

انتقاد چین از گزارش نیویورک تایمز

کشتی نیروی دریایی استرالیا در عملیات جستجو
چین از گزارش نیویورک تایمز که در آن گفته می شود بی کفایتی پکن و علاقه آن به نشان دادن مهارت تکنولوژیک خود مانع جستجو برای هواپیمای مفقود شده مالزیایی بوده، به شدت انتقاد کرده است.

دولت چین منابع زیادی، از جمله کشتی، هواپیما و ماهواره را برای کمک به یافتن هواپیما، که ۱۵۴ نفر از مسافران آن چینی بودند، به کار گرفته است.

در دست کم دو مورد، تحقیقگران چینی ادعا کردند شواهد بالقوه مهمی از هواپیما کشف کرده اند، اما چند روز بعد تحقیقگران بین المللی آن را رد کردند.

نیویورک تایمز روز سه شنبه گزارش داد کشورهای دیگری که در عملیلت جستجو شرکت دارند، از کوشش های چین «به ستوه آمده اند.»

یک مقام ارشد وزارت دفاع آمریکا، که نخواست نامش ذکر شود، گفت سرنخ های کاذب تحقیقات را کند می سازد.

سخنگوی وزارت امورخارجه چین در پاسخ به پرسشی درباره گزارش نیویورک تایمز گفت پکن «بسیار ناراضی است» و افزود تنها مقصود چین این است که هر کاری را می تواند برای یافتن هواپیما انجام دهد.

گزارش نیویورک تایمز به ویژه بر ادعای چین متمرکز شده که حاکی است یک کشتی گشت علائم زیر آبی را - که گویا از جعبه سیاه هواپیما می رسید - ردیابی کرد.

نیویورک تایمز به نقل از مقامات نامشخص می گوید ادعای نادرست احتمالا موجب شد جستجوگران فرصت ضبط علائم بیشتری از جعبه را، که اینک گفته می شود عمر باتری های آن تمام شده است، از دست بدهند.

دستگیری برادران آدمخوار در پاکستان

در پاکستان، دو برادر که برای دومین بار به اتهام آدمخواری دستگیر شده اند، روز سه شنبه در دادگاه حضور یافتند.

خبرگزاری آسوشیتد پرس از مقام های پلیس پاکستان نقل می کند که قاضی دادگاه ضد تروریسم دستور داده است تا این دو فرد دستگیر شده برای یک هفته، و در طول تحقیقات اولیه، در بازداشت بمانند.

این دو برادر - که اسامی آنها فاش نشده - روز دوشنبه به اتهام خوردن اجسادی که از گورستانی بیرون کشیده بودند، دستگیر شدند. پلیس همچنین ظرفی را که گفته می شود برای پختن اعضای بدن انسان استفاده می شد پیدا کرده است.

پلیس در پی شکایت همسایگان از بوی بسیار بد، به خانه آن دو در مرکز پاکستان حمله کرد. پلیس همچنین گفته است برخی از همسایگان پس از دیدن یکی از مردان در گورستان به آنها مشکوک شدند.

آنها قبلا در سال ۲۰۱۱ نیز به اتهامات مرتبط با بیرون کشیدن اجساد، و پختن و خوردن آنها زندانی شده بودند. و در تابستان گذشته آزاد شدند.

بر اساس قوانین پاکستان آدمخواری جرم نیست و این دو برادر به اتهام بی احترامی به جسد مردگان محکوم شده بودند.

در انفجار بمب در قاهره دو پلیس مجروح شدند

در اثر انفجار بمبی که روز سه شنبه در قاهره پایتخت مصر رخ داد، دو نفر از نیروهای پلیس آن شهر مجروح شدند.

به گفته مسئولان مصری هدف این انفجار یک پاسگاه امنیتی بود.

از هنگام برکناری محمد مرسی رئیس جمهوری مصر در ژوئیه گذشته، گروه های تندرو در آن کشور دست به یک سری عملیات بمب گذاری و تیراندازی زده اند که بیشتر آنها در شبه جزیره سینا صورت گرفته اما به شهرهای دیگر از جمله قاهره نیز گسترش یافته است.

دولت مصر اوائل ماه آوریل اعلام کرد در جریان این حملات، نزدیک به ۵۰۰ نفر، که اکثرا سرباز و پلیس بودند، کشته شده اند.

نیروهای امنیتی به سرکوب طرفداران مرسی پرداخته و بسیاری از رهبران گروه اسلامگرای اخوان المسلمین را دستگیر کرده اند. زدوخوردها بین معترضین و نیروهای امنیتی نیز بیش از یک هزار کشته برجا گذاشته است. اکثر آنها اسلامگرایان بودند.

اسرائیل: با کشورهای عرب علیه ایران گفتگو می کنیم

وزیر امور خارجه اسرائیل از گفتگوهای محرمانه با برخی از کشورهای عرب که اسرائیل را به رسمیت نمی شناسند اما علیه «دشمن مشترک»، یعنی ایران، درصدد برقراری مناسبات دیپلماتیک با آن کشور هستند خبر داد.

آویگدور لیبرمن که برای نخستین بار این دیدارهای محرمانه را افشا می کند به روزنامه اسرائیلی ییدیوت آهارانوت گفته است که عربستان و کویت از جمله این کشورها هستند. این دو کشور هرگونه گفتگو با اسرائیل را تکذیب کرده اند.

رویترز درگزارش خود دراین باره می نویسد دشمنی کشورهای عرب با اسرائیل درحال حاضر به خاطر نگرانی فزاینده شان از برنامه هسته ای ایران، متحدان منطقه ای این کشور و نیز تهدید اسلامگرائی ستیزه جویانه، روز به روز کم رنگ تر می شود.

آمریکا در بهترین موقعیت تماشای ماه گرفتگی

ماه گرفتگی از دید شانگهای-چین
شب بیداران و سحرخیزان در آمریکای شمالی می توانند روز سه شنبه شاهد نمایشی آسمانی باشند هنگامی که زمین با قرار گرفتن بین خورشید و ماه، سایه خود را بر ماه می اندازد و رنگ آن، بسته به شرایط جوی محلی، به سرخ تا قهوه ای تغییر می کند.

خسوف یا ماه گرفتگی سه ساعت طول می کشد و از ساعت 1:58 بامداد به وقت شرق آمریکا آغاز می شود، هنگامی که ماه به درون سایه زمین حرکت می کند.

حدود یک ساعت بعد با رفتن کامل ماه در درون سایه زمین، خسوف کامل می شود و سپس کم کم از بین می رود.

درخواست از سوریه برای تسریع روند تحویل تسلیحات شیمیایی

گروه بین المللی ناظر بر نابود کردن تسلیحات شیمیایی سوریه می گوید ۶۵ درصد ذخایر اعلام شده تسلیحات شمیایی سوریه از این کشور بیرون برده شده اما باید این روند سرعت یابد.

سازمان ممنوعیت سلاح های شیمیایی در بیانیه ای روز دوشنبه اعلام کرد که دولت سوریه سیزدهمین محموله سلاح های شیمیایی را در بندر لاذقیه تحویل داد.

احمد اوزومکو اقدام دولت را لازم و دلگرم کننده خواند اما گفت سوریه باید محموله های بیشتری با حجم بزرگتری از تسلیحات شیمایی را تحویل دهد تا ضرب الاجل تعیین شده رعایت شود.

این سازمان ۳۰ ژوئن را تاریخی تعیین کرده که سوریه همه سلاح های شیمیایی خود را تحویل دهد.

پس از یک حمله شیمیایی در ماه اوت به منطقه ای غیرنظامی در حومه دمشق که طی آن بیش از ۱۴۰۰ نفر کشته شدند، سوریه برای جلوگیری از حمله نظامی احتمالی آمریکا توافق کرد که سلاح های شیمایی خود را تحویل دهد.

سوریه مسوول آن حمله را شورشیان مخالف بشار اسد معرفی کرد.

در همین حال سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد می گوید آمریکا قبل از هر گونه واکنشی اتهام استفاده از گاز های سمی در هفته گذشته در سوریه را بررسی می کند.

هر دو طرف درگیر در جنگ داخلی سوریه یک دیگر را متهم می کنند که روز جمعه و شنبه از گاز سمی استفاده کرده اند.

۷۱ نفر در انفجار نیجریه کشته شدند

پلیس نیجریه از کشته شدن دست کم ۷۱ نفر بر اثر وقوع انفجاری که روز دوشنبه در یک ایستگاه اتوبوس در حومۀ آبوجا پایتخت آن کشور به وقوع پیوست خبر داد.

انفجار روز دوشنبه، اندکی پیش از ساعت ۷ صبح، زمانی که ساکنان شهر در حال رفتن به سر کار بودند، رخ داد.

گودلاک جاناتان، رئیس جمهوری نیجریه چند ساعت پس از بمب گذاری، روز دوشنبه از ترمینال اتوبوس بازدید کرد. او از نیجریه ای ها خواست نسبت به حرکات مشکوک هوشیار باشند و بوکو حرام را متهم کرد که مسوول این حمله بوده است.

هنوز فرد یا گروهی مسوولیت حمله را برعهده نگرفته است، اما ناظران بر این باورند که این انفجار نشان از گسترش فعالیت های شورشیان اسلامگرا در آن کشور است. بنا به گفتۀ برخی از مقام های نیجریه، با وجود وضع حالت فوق العاده در سه ایالت شمال شرقی، عملیات شورشیان بوکو حرام گسترش سافته است.

هفته گذشته مظنونان به عضویت در گروه های اسلامگرا در حمله ای به ایالت بورنو دست کم ۶۰ نفر را کشتند. سازمان عفو بین الملل دو هفته پیش اعلام کرد تنها ۱۵۰۰ نفر از آغاز سال ۲۰۱۴ در حملات بوکو حرام کشته شده اند.

بسیاری شبه نظامیان بوکو حرام را مسئول کشته شدن هزاران نفر از آغاز نا آرامی ها در سال ۲۰۰۹ در نیجریه می دانند. بوکو حرام در تلاش برای تشکیل یک کشور اسلامی در شمال نیجریه معمولا دست به چنین حملاتی می زنند، اما برخی بر این باور هستند که فقر شدید دلیل دیگری برای بروز ناآرامی ها در آن کشور است.

آیو اوریتسیافور (Ayo Oritsejafor) رئیس انجمن مسیحیان نیجریه که یک کشیش مسیحی است، فقر را ریشۀ وقوع ناآرامی های چند سال گذشته در آن کشور نمی داند و عقیده دارد که مسائل ایدئولوژیک و افراطگرایی مذهبی دلیل اصلی ناآرامی هاست.

اوریتسیافور می گوید با برخورد با پدیدۀ فقر و کاهش آن در جامعه، توانایی گروه های شورشی برای جذب افراد هم کم می شود و برای برخورد با تعصب های ایدئولوژیک باید آموزش و هدایت مذهبی، بویژه در مناطق مسلمان نشین شمالی در آن کشور را تقویت کرد.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG