لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ ایران ۰۶:۴۰

سرخط خبرها

ده ها دانش آموز دختر در نیجریه ربوده شدند


افراد مظنون به نزدیکی به گروه های تندروی اسلامگرا در نیجریه ده ها دانش آموز دختر را صبح روز سه شنبه از مدرسه ای در شمال آن کشور ربودند.

خبرگزاری آسوشیتد پرس به نقل از پلیس نیجریه گزارش داد که دختران از مدرسه ای در « شیبوک»، در حاشیه جنگلی که مخفی گاه شورشیان است ربوده شدند، اما بعضی از آنها توانستند فرار کنند.

مردان مسلح یک سرباز و یک پلیس که از مدرسه حفاظت می کردند را کشتند و سپس با حدود ۱۰۰ دانش آموز از محل گریختند.

شورشیان دختران را می ربایند و از آنها به عنوان آشپز و بردگان جنسی استفاده می کنند.

یک مقام فرمانداری محلی گفت بسیاری از دختران ربوده شده توانستند، با عبور از میان بوته ها، فرار کنند و به شیبوک باز گردند، اما نمی داند دقیقأ چه تعدادی از آنها موفق به فرار شده اند.

تمام مدارس در ایالت بورنو از سه هفته پیش به دلیل افزایش شمار حملات شورشیان که منجر به کشته شدن صدها دانش آموز در سال گذشته شد، تعطیل شده بودند. اما به گفته یک مقام محلی، دختران دانش آموز برای گذراندن امتحانات نهایی فراخوانده شدند.

آنها همچنین متهم هستند که بامداد دوشنبه یک ایستگاه اتوبوس در پایتخت نیجریه را منفجر کردند، دست کم ۷۵ تن را کشتند و ۱۴۱ نفر را مجروح کردند.

انتقاد چین از گزارش نیویورک تایمز

کشتی نیروی دریایی استرالیا در عملیات جستجو
چین از گزارش نیویورک تایمز که در آن گفته می شود بی کفایتی پکن و علاقه آن به نشان دادن مهارت تکنولوژیک خود مانع جستجو برای هواپیمای مفقود شده مالزیایی بوده، به شدت انتقاد کرده است.

دولت چین منابع زیادی، از جمله کشتی، هواپیما و ماهواره را برای کمک به یافتن هواپیما، که ۱۵۴ نفر از مسافران آن چینی بودند، به کار گرفته است.

در دست کم دو مورد، تحقیقگران چینی ادعا کردند شواهد بالقوه مهمی از هواپیما کشف کرده اند، اما چند روز بعد تحقیقگران بین المللی آن را رد کردند.

نیویورک تایمز روز سه شنبه گزارش داد کشورهای دیگری که در عملیلت جستجو شرکت دارند، از کوشش های چین «به ستوه آمده اند.»

یک مقام ارشد وزارت دفاع آمریکا، که نخواست نامش ذکر شود، گفت سرنخ های کاذب تحقیقات را کند می سازد.

سخنگوی وزارت امورخارجه چین در پاسخ به پرسشی درباره گزارش نیویورک تایمز گفت پکن «بسیار ناراضی است» و افزود تنها مقصود چین این است که هر کاری را می تواند برای یافتن هواپیما انجام دهد.

گزارش نیویورک تایمز به ویژه بر ادعای چین متمرکز شده که حاکی است یک کشتی گشت علائم زیر آبی را - که گویا از جعبه سیاه هواپیما می رسید - ردیابی کرد.

نیویورک تایمز به نقل از مقامات نامشخص می گوید ادعای نادرست احتمالا موجب شد جستجوگران فرصت ضبط علائم بیشتری از جعبه را، که اینک گفته می شود عمر باتری های آن تمام شده است، از دست بدهند.

دستگیری برادران آدمخوار در پاکستان

در پاکستان، دو برادر که برای دومین بار به اتهام آدمخواری دستگیر شده اند، روز سه شنبه در دادگاه حضور یافتند.

خبرگزاری آسوشیتد پرس از مقام های پلیس پاکستان نقل می کند که قاضی دادگاه ضد تروریسم دستور داده است تا این دو فرد دستگیر شده برای یک هفته، و در طول تحقیقات اولیه، در بازداشت بمانند.

این دو برادر - که اسامی آنها فاش نشده - روز دوشنبه به اتهام خوردن اجسادی که از گورستانی بیرون کشیده بودند، دستگیر شدند. پلیس همچنین ظرفی را که گفته می شود برای پختن اعضای بدن انسان استفاده می شد پیدا کرده است.

پلیس در پی شکایت همسایگان از بوی بسیار بد، به خانه آن دو در مرکز پاکستان حمله کرد. پلیس همچنین گفته است برخی از همسایگان پس از دیدن یکی از مردان در گورستان به آنها مشکوک شدند.

آنها قبلا در سال ۲۰۱۱ نیز به اتهامات مرتبط با بیرون کشیدن اجساد، و پختن و خوردن آنها زندانی شده بودند. و در تابستان گذشته آزاد شدند.

بر اساس قوانین پاکستان آدمخواری جرم نیست و این دو برادر به اتهام بی احترامی به جسد مردگان محکوم شده بودند.

در انفجار بمب در قاهره دو پلیس مجروح شدند

در اثر انفجار بمبی که روز سه شنبه در قاهره پایتخت مصر رخ داد، دو نفر از نیروهای پلیس آن شهر مجروح شدند.

به گفته مسئولان مصری هدف این انفجار یک پاسگاه امنیتی بود.

از هنگام برکناری محمد مرسی رئیس جمهوری مصر در ژوئیه گذشته، گروه های تندرو در آن کشور دست به یک سری عملیات بمب گذاری و تیراندازی زده اند که بیشتر آنها در شبه جزیره سینا صورت گرفته اما به شهرهای دیگر از جمله قاهره نیز گسترش یافته است.

دولت مصر اوائل ماه آوریل اعلام کرد در جریان این حملات، نزدیک به ۵۰۰ نفر، که اکثرا سرباز و پلیس بودند، کشته شده اند.

نیروهای امنیتی به سرکوب طرفداران مرسی پرداخته و بسیاری از رهبران گروه اسلامگرای اخوان المسلمین را دستگیر کرده اند. زدوخوردها بین معترضین و نیروهای امنیتی نیز بیش از یک هزار کشته برجا گذاشته است. اکثر آنها اسلامگرایان بودند.

اسرائیل: با کشورهای عرب علیه ایران گفتگو می کنیم

وزیر امور خارجه اسرائیل از گفتگوهای محرمانه با برخی از کشورهای عرب که اسرائیل را به رسمیت نمی شناسند اما علیه «دشمن مشترک»، یعنی ایران، درصدد برقراری مناسبات دیپلماتیک با آن کشور هستند خبر داد.

آویگدور لیبرمن که برای نخستین بار این دیدارهای محرمانه را افشا می کند به روزنامه اسرائیلی ییدیوت آهارانوت گفته است که عربستان و کویت از جمله این کشورها هستند. این دو کشور هرگونه گفتگو با اسرائیل را تکذیب کرده اند.

رویترز درگزارش خود دراین باره می نویسد دشمنی کشورهای عرب با اسرائیل درحال حاضر به خاطر نگرانی فزاینده شان از برنامه هسته ای ایران، متحدان منطقه ای این کشور و نیز تهدید اسلامگرائی ستیزه جویانه، روز به روز کم رنگ تر می شود.

آمریکا در بهترین موقعیت تماشای ماه گرفتگی

ماه گرفتگی از دید شانگهای-چین
شب بیداران و سحرخیزان در آمریکای شمالی می توانند روز سه شنبه شاهد نمایشی آسمانی باشند هنگامی که زمین با قرار گرفتن بین خورشید و ماه، سایه خود را بر ماه می اندازد و رنگ آن، بسته به شرایط جوی محلی، به سرخ تا قهوه ای تغییر می کند.

خسوف یا ماه گرفتگی سه ساعت طول می کشد و از ساعت 1:58 بامداد به وقت شرق آمریکا آغاز می شود، هنگامی که ماه به درون سایه زمین حرکت می کند.

حدود یک ساعت بعد با رفتن کامل ماه در درون سایه زمین، خسوف کامل می شود و سپس کم کم از بین می رود.

درخواست از سوریه برای تسریع روند تحویل تسلیحات شیمیایی

گروه بین المللی ناظر بر نابود کردن تسلیحات شیمیایی سوریه می گوید ۶۵ درصد ذخایر اعلام شده تسلیحات شمیایی سوریه از این کشور بیرون برده شده اما باید این روند سرعت یابد.

سازمان ممنوعیت سلاح های شیمیایی در بیانیه ای روز دوشنبه اعلام کرد که دولت سوریه سیزدهمین محموله سلاح های شیمیایی را در بندر لاذقیه تحویل داد.

احمد اوزومکو اقدام دولت را لازم و دلگرم کننده خواند اما گفت سوریه باید محموله های بیشتری با حجم بزرگتری از تسلیحات شیمایی را تحویل دهد تا ضرب الاجل تعیین شده رعایت شود.

این سازمان ۳۰ ژوئن را تاریخی تعیین کرده که سوریه همه سلاح های شیمیایی خود را تحویل دهد.

پس از یک حمله شیمیایی در ماه اوت به منطقه ای غیرنظامی در حومه دمشق که طی آن بیش از ۱۴۰۰ نفر کشته شدند، سوریه برای جلوگیری از حمله نظامی احتمالی آمریکا توافق کرد که سلاح های شیمایی خود را تحویل دهد.

سوریه مسوول آن حمله را شورشیان مخالف بشار اسد معرفی کرد.

در همین حال سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد می گوید آمریکا قبل از هر گونه واکنشی اتهام استفاده از گاز های سمی در هفته گذشته در سوریه را بررسی می کند.

هر دو طرف درگیر در جنگ داخلی سوریه یک دیگر را متهم می کنند که روز جمعه و شنبه از گاز سمی استفاده کرده اند.

۷۱ نفر در انفجار نیجریه کشته شدند

پلیس نیجریه از کشته شدن دست کم ۷۱ نفر بر اثر وقوع انفجاری که روز دوشنبه در یک ایستگاه اتوبوس در حومۀ آبوجا پایتخت آن کشور به وقوع پیوست خبر داد.

انفجار روز دوشنبه، اندکی پیش از ساعت ۷ صبح، زمانی که ساکنان شهر در حال رفتن به سر کار بودند، رخ داد.

گودلاک جاناتان، رئیس جمهوری نیجریه چند ساعت پس از بمب گذاری، روز دوشنبه از ترمینال اتوبوس بازدید کرد. او از نیجریه ای ها خواست نسبت به حرکات مشکوک هوشیار باشند و بوکو حرام را متهم کرد که مسوول این حمله بوده است.

هنوز فرد یا گروهی مسوولیت حمله را برعهده نگرفته است، اما ناظران بر این باورند که این انفجار نشان از گسترش فعالیت های شورشیان اسلامگرا در آن کشور است. بنا به گفتۀ برخی از مقام های نیجریه، با وجود وضع حالت فوق العاده در سه ایالت شمال شرقی، عملیات شورشیان بوکو حرام گسترش سافته است.

هفته گذشته مظنونان به عضویت در گروه های اسلامگرا در حمله ای به ایالت بورنو دست کم ۶۰ نفر را کشتند. سازمان عفو بین الملل دو هفته پیش اعلام کرد تنها ۱۵۰۰ نفر از آغاز سال ۲۰۱۴ در حملات بوکو حرام کشته شده اند.

بسیاری شبه نظامیان بوکو حرام را مسئول کشته شدن هزاران نفر از آغاز نا آرامی ها در سال ۲۰۰۹ در نیجریه می دانند. بوکو حرام در تلاش برای تشکیل یک کشور اسلامی در شمال نیجریه معمولا دست به چنین حملاتی می زنند، اما برخی بر این باور هستند که فقر شدید دلیل دیگری برای بروز ناآرامی ها در آن کشور است.

آیو اوریتسیافور (Ayo Oritsejafor) رئیس انجمن مسیحیان نیجریه که یک کشیش مسیحی است، فقر را ریشۀ وقوع ناآرامی های چند سال گذشته در آن کشور نمی داند و عقیده دارد که مسائل ایدئولوژیک و افراطگرایی مذهبی دلیل اصلی ناآرامی هاست.

اوریتسیافور می گوید با برخورد با پدیدۀ فقر و کاهش آن در جامعه، توانایی گروه های شورشی برای جذب افراد هم کم می شود و برای برخورد با تعصب های ایدئولوژیک باید آموزش و هدایت مذهبی، بویژه در مناطق مسلمان نشین شمالی در آن کشور را تقویت کرد.

برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در مقدونیه

مقدونیه روز یکشنبه ۱۳ آوریل انتخابات ریاست جمهوری برگزار می کند.

گیورگ ایوانوف، رئیس جمهوری فعلی یکی از چهار کاندیدایی است که در انتخابات رقابت می کند.

اگر هیچ یک از کاندیداها بیش از ۵۰ درصد آرا را کسب نکند، دو صدرنشین جدول در دور دوم انتخابات در ۲۷ آوریل رقابت خواهند کرد.

بمبگذاری انتحاری در عراق هفت کشته برجاگذاشت

یک بمبگذار انتحاری در شمال عراق با منفجر کردن اتوموبیلش جان هفت نفر را گرفت.

روز یکشنبه یک خودروی حامل مواد منفجره در شمال غربی شهر کرکوک به پست بازرسی اصابت کرد، و در اثر انفجار دستکم ۷ نفر کشته و ۱۱ نفر دیگر مجروح شدند.

فرد یا گروهی مسئولیت انفجار را برعهده نگرفته است.

عراق این روزها صحنه شدیدترین خشونت ها در چند سال اخیر است. نارضایی اقلیت سنی مذهب و جنگ داخلی در سوریه – همسایه غربی آن کشور – به خشونت ها در عراق دامن زده است.

یک صد نفر در روستایی در پاکستان ربوده شدند

به گزارش رویترز، مردان مسلح روز شنبه با حمله به تجمعی در یک روستای هوادار حکومت پاکستان، بیش از یک صد تن از مردان شرکت کننده در آن را با خود بردند.

مقام های حکومتی گمان می برند که مردان مسلح طالبان مسئول حمله به روستای دورافتاده مرزی بین ارکزی و قبایل خیبر باشند.

به گفته چند مقام محلی حکومتی، مهاجمان از یک صد نفر گروگان حدود چهل نفر آنان را آزاد کرده اند و مذاکرات برای آزادی بقیه آنان میان نمایندگان شیوخ محلی با طالبان در دست انجام است.

ددر حال حاضر طالبان و حکومت پاکستان در حال انجام مذاکرات صلح هستند.

طالبان رسما دوران آتش بس را که از اول مارس تا ۱۰ آوریل بود رعایت کرده اما اکنون شورشیان بر سر تجدید یا قطع آن گرفتار دو دستگی شده و با یکدیگر در زدو خوردند.

طالبان پاکستان اتحاد سستی میان گروه های شبه نظامی است که می خواهند با براندازی حکومت پاکستان، در این کشور حکومت اسلام گرا بر سر کار آورند.

پاکستان دارای ۱۸۰ میلیون جمعیت و برخوردار از تسلیحات اتمی است.

در مناطق شمال غربی پاکستان روستاها هریک برای دفاع از خود در برابر شورشیان، شبه نظامیانی با نام لشکر تشکیل داده اند.

اوپوزیسیون کویت اعتراضات خیایانی برپا می کند

یک گروه اوپوزیسیون می گوید یک سلسله اعتراضات خیابانی را برای تاکید بر انجام اصلاحات در کشور برنامه ریزی می کند.

مسلّم البراک، رهبر گروه روز شنبه برنامه های خود را در یک گردهمایی عمومی اعلام کرد و گفت از جمله اصلاحات پیشنهادی او این است که به مردم اجازه داده شود کاندیدای پست نخست وزیر شوند. در حال حاضر نخست وزیران توسط امیر منصوب می شوند و از اعضای خاندان حاکم هستند.

البراک در اکتبر ۲۰۱۲ نطقی ایراد کرد و اظهار داشت امیر سعی دارد بحرین را به یک «دیکتاتوری» تبدیل کند. او به اتهام آنچه به اهانت به امیر تلقی شد، به پنج سال زندان محکوم شد، اما پس از آن که حاضر نشد خود را تسلیم کند و طرفدارانش با پلیس درگیر شدند، اجازه یافت با قراروثیقه آزاد بماند.

پلیس بحرینی در اتفجار بمب مجروح شد

وزارت کشور بحرین می گوید در انفجار بمبی در حومه منامه یک پلیس مجروح شد.
گزارش اسوشتید پرس بنقل از اطلاعیه ارتش بحرین حاکی است انفجار روز جمعه در روستایی که در ماه مارس نیز صحنه بمب گذاری بود روی داد. در آن حادثه سه پلیس مجروح شدند.

بحرین، که پایگاه ناوگان پنجم دریایی آمریکا در آنجا قرار دارد، با سه سال ناآرامی در پی قیامی برهبری شیعیان روبرو بوده است. آنها خواهان حقوق بیشتر هستند.

نخست وزیر استرالیا: یافتن هواپیما طول خواهد کشد

تونی آبوت نخست وزیر استرالیا می گوید پیدا کردن جت مسافری مالزیایی که پنج هفته پیش ناپدید شد، احتمالا زیاد طول خواهد کشید.

او روز شنبه در آخرین روز دیدار از چین در پکن به خبرنگاران گفت منطقه جستجو بسیار محدود شده است، اما کوشش برای یافتن چیزی نزدیک پنج کیلومتر زیر سطح اقیانوس هند، کار بسیار بزرگی است که احتمالا مدتی ادامه خواهد داشت.

روز شنبه هیچ علامت زیر آبی جدیدی از هواپیما، در حالی که حستجو برای یافتن جعبه های ضبط اطلاعات پروازی ادامه دارد، شنیده نشد.

با این حال آبوت گفت جستجو گردان هنوز امیدوار هستند علائم بیشتری دریافت کنند.

بایدن از کی یف دیدار می کند

کاخ سفید گفت جو بایدن، معاون ریاست جمهوری آمریکا ۲۲ آوریل به کی یف سفر می کند تا با مقام های دولتی و گروه های جامعه مدنی اوکراین پیشاپیش انتخابات ریاست جمهوری اوکراین ملاقات کند.

معاون ریاست جمهوری آمریکا با تاکید بر این که اوکراین باید خود سرنوشت خود را تعیین کند، حمایت قوی واشنگتن از اوکراین دمکراتیک را اعلام کرد.

در حمله انتحاری در افغانستان، یک رهبر قبیله ای کشته شد

یک بمب انداز انتحاری خود را روز جمعه در بازاری در شرق افغانستان منفجر کرد، یک رهبر قبیله ای طرفدار دولت را کشت و ۳ نفر را مجروح کرد.

گزارش اسوشیتد پرس به نقل از مقامات حاکی است حمله در ساعت ۲ پس از نیمروز به وقت محلی در ناحیه جانی خیل ایالت پکتیا روی داد.

مسئولیت حمله را کسی برعهده نگرفته است، اما طالبان و شورشیان دیگر، در کوشش برای اقداماتی که حهت تقویت ثبات در افغانستان جریان دارد، اغلب مقامات دولت و متحدان آنها را هدف می گیرند .

مقامات استرالیا می گویند علائم دریافتی از هواپیمای مفقود شده است

کشتی نیروی دریایی استرالیا در جستجوی هواپیما
مقامات استرالیا می گویند آنها یقین دارند علامت هایی که درجریان جستجو برای هواپیمای مفقود شده مالزیایی دریافت شده، از جعبه های سیاه آن رسیده است.

تونی آبوت نخست وزیر استرالیا روز جمعه در شانگهای به خبرنگاران گفت تیم های جستجو ناحیه ای در اقیانوس هند را که در آن به دنبال اصوات هستند، محدود کرده اند و مطمئن هستند جعبه ضبط اطلاعات پروازی در فاصله چند کیلومتری آنها قرار دارد.

آبوت رئیس جمهوری چین را از وضعیت جستجو آگاه ساخت. حدود دو سوم مسافران هواپیما چینی بودند.

زمان مشخص ساختن مبدا علائم برای مقامات محدود است ، زیرا عمر باتری های جعبه سیاه پس از حدود ۳۰ روز تمام می شود.

هواپیمای مالزیایی روز ۸ مارس هنگامی که با ۲۳۹ مسافر و سرنشین از کالالامپور رهسپار پکن بود، ناپدید شد.

مقامات مالزی براین باورند که هواپیما عمدا از مسیر خود منحرف شد و در دریا سقوط کرد. اما بدون یافتن لاشه آن، بسیاری به این نظر مشکوک هستند.

اگر مقامات بتوانند علائم بیشتری دریافت کنند، آنگاه قصد دارند یک زیر دریایی بدون سرنشین را برای جستجو در بستر اقیانوس بفرستند.

وستینگهاوس سوخت اتمی به اوکراین تحویل می دهد

نیروگاه اتمی چرنوبیل
شرکت فناوری اتمی وستینگهاوس می گوید برای تحویل سوخت به رآکتورهای اتمی تا سال ۲۰۲۰ به اوکراین به توافق رسیده است. این معامله به این کشور کمک می کند از وابستگی به نفت و گاز روسیه بکاهد.

به گزارش اسوشیتد پرس، وستینگهاوس روز جمعه گفت قرار داد تامین سوخت برای راکتورها تمدید شده است و به اوکراین امکان می دهد منابع دریافت انرژی را متنوع سازد.

اوکراین اکثر سوخت اتمی را از روسیه می گیرد، اما بر اساس معامله جدید، وستینگهاوس بالغ بر ۲۵درصد آن را تامین خواهد کرد و در صورت نیاز، آن را افزایش خواهد داد.

یک شبه نظامی برجسته در شبیخون سربازان مصری کشته شد

مقامات امنیتی در مصر می گویند به عنوان بخشی از مبارزه دولت با گروه های تروریستی در شبه جزیره سینا، سربازان در شبیخونی فرمانده یک گروه مرتبط با القاعده را کشته اند.

به گزارش اسوشیتد پرس، سخنگوی ارتش، مرگ این فرمانده القاعده را روز جمعه اعلام داشت و او را نور حمدین، رهبر گروه انصار بیت المقدس، که مسئولیت اکثر حملات تروریستی اخیر درمصر را بر عهده گرفته است، معرفی کرد.

آمریکا روز چهارشنبه انصار بیت المقدس را یک سازمان تروریستی اعلام کرد.

در رویداد دیگری در روز جمعه، خبرگزاری دولتی مصر – منا - گزارش داد پلیس دو مرد مسلح را که سعی داشتند یک کلانتری در دلتای نیل را به آتش بکشند کشت.

سازمان انرژی بین المللی: صادرات نفت ایران در فوریه افزایش یافت

سازمان انرژی بین المللی، مستقر در فرانسه می گوید ایران در ماه فوریه بیشترین مقدار نفت خام را از زمان اعمال تحریم های غربی در ژوئن ۲۰۱۲ صادر کرده است.

به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، سازمان انرژی بین المللی اعلام کرد در ماه فوریه واردات نفت خام از ایران ۱ میلیون و ۶۵۰ هزار بشکه در روز بوده است.

سازمان انرژی بین المللی می گوید صادرات نفت ایران در ماه مارس به ۱ میلیون و پنجاه هزار بشکه در روز کاهش یافت ولی احتمالا این رقم با دریافت اطلاعات کامل تر به آمار صادرات ماه فوریه نزدیک خواهد شد.

ایران پس از توافق اولیه اتمی با شش قدرت جهانی در سال گذشته، صادرات نفت خود را افزایش داد.

چین مجازات یک فعال حقوق بشر را تایید کرد

یک دادگاه چین مجازات ۴ سال حبس یکی از سرشناس ترین فعالان حقوق بشر این کشور را تایید کرد.

دادگاه چینی تقاضای شو شیونگ برای تجدید نظر در حکم ماه ژانویه خود را که به «جمع کردن جمعیت به قصد برهم زدن نظم عمومی» متهم شده بود، رد کرد.

شو، حقوقدان، کمپینی برای حق تحصیل کودکان و اعلام دارایی مسوولان به راه انداخته بود.

آمریکا و اتحادیه اروپا و چند سازمان مدافع حقوق بشر به محکومیت او اعتراض کردند.

ده ها تن در نبرد بین شورشیان سوریه کشته شدند

آرشیو
در نبرد سنگین بین گروه های شورشی رقیب درشرق سوریه در روز پنجشنبه، حدود ۲۴ تن کشته شدند، در حالی که گلوله باران شهر راستان درغرب کشور، در شمال حمص، دست کم ۴ نوجوان را کشت.

گزارش اسوشیتد پرس به نقل از گروه های اپوزیسیون، از جمله کمیته هماهنگی محلی و گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه، حاکی است نوجوانان در رگبار گلوله های توپ به یک ناحیه مسکونی کشته شدند.

نبرد داخلی شورشیان در شهر بوکمال در استان نفتخیز دیرالزور در نزدیکی مرز عراق بین مردان مسلح گروه معروف به امارت اسلامی عراق و شام، و رزمندگان جبهه نصرت مرتبط به القاعده درگرفت.

آنها ماه ها است بر سر سرزمینی که پیشتر به اتفاق از نیروهای اسد گرفتند، می جنگند.

در دمشق، به گزارش خبرگزاری سانا، ۲ غیر نظامی در انفجار گلوله های خمپاره که شورشیان پرتاب کردند کشته شدند.

۱۱ تن در انفجار بغداد کشته شدند

مقامات عراقی می گویند در انفجار یک بمب اتومبیلی در محله ای در بغداد، ۱۱ تن کشته شده اند.

گزارش اسوشیتدپرس به نقل از پلیس حاکی است در انفجار پنجشنبه شب که در محله شهر صدر درشرق پایتخت روی داد، ۲۱نفر نیز مجروح شدند.

مسئولیت حمله را هنوز کسی برعهده نگرفته است. خشونت درعراق در حالی شدت گرفته است که کشور به سوی برگزاری انتخابات پارلمانی در ۲۬۰ آوریل پیش می رود.

تقویت نیروی صلحبان سازمان ملل در آفریقای مرکزی

شورای امنیت سازمان ملل متحد تصویب کرده است نیروی پاسدار صلح در جمهوری افریقای مرکزی گسترش داده شود.

شورای امنیت روز پنجشنبه تشکیل نیرویی از ۱۰ هزارسرباز و ۱۸۰۰ پلیس را تصویب کرد.

این نیرو در ماه سپتامبر فعال خواهد شد و جای هیات صلحبان اتحادیه افریقا را خواهد گرفت.

۶ هزار سرباز افریقایی و ۲ هزار پلیس فرانسه قادر نبوده اند خشونت بین فرقه های مذهبی را که هزاران کشته برجا گذاشته و یک میلیون نفر را ناچار ساخته است از خانه هایشان فرار کنند، مهار کند.

در قطعنامه روز پنجشنبه گفته می شود نیروی سازمان ملل متحد باید سربازان هیات اتحادیه افریقا را تا آنجا که امکان دارد در خود ادغام کند.

دیدبان حقوق بشر می گوید ماه ها هدر رفته است، اما قطعنامه نیرویی را فراهم می آورد که می تواند از غیر نظامیان حفاظت کند و به برقراری حکومت قانون کمک کند.

سازمان از نیروهای فعلی می خواهد از اقلیت مسلمان جمهوری افریقای مرکزی ، که بسیاری از آنها برای فرار از حملات ستیزه گران مسیحی گریخته اند، حفاظت کنند.

دو سرباز هندی در انفجار مین کشته شدند

رای دهندگان هندی در انتظار رای دادن
در انفجاری در ایالت بیهار در شرق هند، دو سرباز جانسپردند و دست کم سه نفر مجروح شدند.

مقامات امنیتی می گویند روز پنجشنبه یک جیپ حامل سربازان که عازم یک حوزه رای گیری بود، به مین ، که گمان می رود شورشیان مائوئیست کار گذاشته بودند، برخورد کرد.

شورشیان از رای دهندگان خواسته اند به حوزه های اخذ رای نروند و تهدید کرده اند انتخابات را بر هم خواهند زد.

رای گیری روز پنجشنبه سومین مرحله انتخابات پارلمانی هند است که یک ماه طول می کشد تا به بیش از ۸۰۰ میلیون رای دهنده فرصت داده شود رای بدهند.

حزب ناسیونالیست هندو- بی جی پی - سعی دارد حزب کنگره را پس از یک دهه از قدرت برکنار کند، و قول داده است اقتصاد هند را احیا کند.

مان موهان سینگ نخست وزیر فعلی گفته است اگر نارندا مودی، رهبر بی جی پی نخست وزیر شود، یک فاجعه خواهد بود.

دادگاه عالی هند مودی را از اتهام تحریک شورش های هندوها- مسلمانان در گجرات در ۲۰۰۲ ، که حدود یک هزار کشته برجا گذاشت، تبرئه کرده است.

عبدالله: شمارش آرا در انتخابات باید شفاف باشد

یک پیشگام انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان می گوید می خواهد شمارش آرا بگونه ای شفاف صورت گیرد.

عبدالله عبدالله ، وزیر سابق امور خارجه، در پاسخ به سئوالی در باره امکان دور دوم انتخابات، روز پنجشنبه به سرویس افغان صدای آمریکا گفت، مهمتر این است که روند عادلانه و مشروع باشد، مهم نیست چه کسی در انتخابات ۵ آوریل برنده شود.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می گوید بیش از ۴۵ درصد رای ها وارد سیستم داده های آن شده است ، و نتایج موقت رای گیری تا آرای دست کم ۲۰ استان از ۳۴ استان شمرده نشود، منتشر نخواهد شد. انتظار نمی رود نتایج نهایی تا نیمه ماه می منتشر شود.

عبدالله و اشرف غنی، مقام سایق بانک جهانی، پیشگامان انتخابات دیده می شوند، اما شایع است که به دور دوم نیاز خواهد بود.

عبدالله گفت امکان زیادی وجود دارد که رای گیری به دور دوم کشیده نشود. او تاکید کرد تکمیل روند و دولت آینده که بر اساس آراء مردم تشکیل شود، به سود منافع ملی افغانستان خواهد بود.

کاندیداها برای برنده شدن در انتخابات ریاست جمهوری به ۵۱ درصد رای ها نیاز خواهند داشت، اگر آنها به چنین رقمی نرسند، دور دوم برگزار می شود.

آمریکا نتیجه انتخابات را از نزدیک زیر نظر دارد و امیدوار است هر کسی برنده شود، توافقنامه امنیتی دو جانبه را که حامد کرزی از امضای آن خودداری کرده است، امضا کند.

وزیر کشور ایران: قبول نمی کنیم دانایی فر کشته شده است

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران گفت: « به هیچ وجه قبول نمی کنیم که جمشید دانایی فر آخرین مرزبان گروگان گرفته شده به شهادت رسیده باشد.»

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، وزیر کشور ایران روز پنجشنبه گفت ایران پیگیری دیپلماسی در این باره را افزایش می دهد.

ایران می گوید پنج مرزبان گروگان گرفته شده بدست گروه جیش العدل به پاکستان منتقل شده بودند.

جیش العدل پس از آنکه گفت جمشید دانایی فر را اعدام کرده، چهار مرزبان دیگر را آزاد کرد. ایران می گوید سندی که نشان دهد جمشید دانایی فر کشته شده، وجود ندارد.

دو سرباز هندی در جریان انتخابات کشته شدند

انفجار بمب توسط مظنونان به عضویت در گروه شورشیان مائوئیست، دو سرباز هندی را کشت و دست کم سه نفر دیگر را مجروح کرد.

این حمله در جریان رای گیری در ایالت شرقی بیهار هند رخ داد.

مسوولان می گویند یک جیپ حامل سربازان در ناحیه مونگار روی یک مین رفت و منفجر شد.

شورشیان مائوئیست از رای دهندگان خواسته اند از مراکز رای دور باشند و تهدید کرده اند در انتخابات اخلال کنند.

رای گیری روز پنجشنبه سومین مرحله رای گیری پارلمانی هند است.

درخواست همسر مرزبان ربوده شده از مجامع بین المللی

الهام نظام دوست، همسر جمشید دانایی فر، یکی از مرزبانان ربوده شده به دست گروه جیش العدل از «مجامع بین المللی» خواست به بازگشت همسرش به ایران کمک کنند.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، الهام نظام دوست روز چهارشنبه گفت: «انتظار دارم مجامع جهانی من و فرزند تازه متولد شده جمشید را فراموش نکنند و کمک کنند هر چه زودتر خانواده ای را از نگرانی رهایی بخشند.»

گروه جیش العدل زمستان گذشته پنج مرزبان ایرانی را ربود و به گفته مقامات ایران آنها رابه پاکستان منتقل کرد. جیش العدل چهار نفر از مرزبان ها را اخیرا آزاد کرد اما گفت جمشید دانایی فر را اعدام کرده است.

ایران می گوید سندی که نشان دهد جمشید دانایی فر اعدام شده، وجود ندارد. اسماعیل کوثری، نماینده مجلس شورای اسلامی خواستار «تنبیه» شدن این مرزبانان شده است.

نتانیاهو تماس وزیرانش را با همتایان فلسطینی خود ممنوع کرد

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل به وزیران دولتش دستور داده است که تماس با همتایان فلسطینی خود را قطع کنند.

به گزارش خبرگزاری آسوشتیدپرس، یک مقام اسرائیلی این دستور را که روز چهارشنبه صادر شد، واکنش به تلاش فلسطینی ها برای پیوستن به نهادهای سازمان ملل متحد نامید و گفت این عمل ناقض تعهد آنها به مذاکرات صلح است.

مقام های فلسطینی این دستور نتانیاهو را رد کردند و گفتند دو طرف حالا هم به ندرت با یکدیگر ملاقات می کنند.

جدیدترین تحول در مناسبات اسرائیل و فلسطینی ها در حالی صورت می گیرد که محمود عباس رئیس تشکیلات خود گردان فلسطین در اجلاسی در قاهره در روز چهارشنبه، توانست موافقت «برادران عرب» خود را با تجدید حمایت های مالی و سیاسی از فلسطینی ها بدست آورد.

وزیران امور خارجه عرب در آن اجلاس تعهد پرداخت کمک ماهیانه ۱۰۰ میلیون دلاری به دولت محمود عباس را تمدید کردند و اسرائیل را مسئول بروز مشکلات در روند مذاکرات دانستند.

نبیل العربی، دبیر کل اتحادیه عرب به خبرنگاران گفت : اسرائیل کشوری است که قوانین بین المللی را رعایت نمی کند و خود را بالاتر از قانون می داند.

بر اساس دستور نتانیاهو، وزیران کابینه اسرائیل و مدیران وزارت خانه های آنها دیگر نمی توانند با همتایان فلسطینی خود ملاقات کنند، هرچند تماس های سطح پایین ادامه خواهد یافت.

یک مقام اسرائیلی گفت تزیپی لیونی وزیر دادگستری و سرپرست مذاکرات صلح از این دستور مستثنی خواهد بود، و این نشان می دهد تاثیر واقعی دستور بر مذاکرات کم خواهد بود.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG