لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸ ایران ۱۳:۵۰

سرخط خبرها

دو سرباز یمنی کشته شدند

مقامات امنیتی در یمن می گویند در نبردی در غرب کشور، ۳ سرباز و ۲ شبه نظامی القاعده کشته شده اند.

گزارش اسوشیتد پرس به نقل از مقامات حاکی است مهاجمان بامداد سه شنبه نخست به یک پاسگاه امنیتی در شهر وصاب، در استان دامار حمله کردند، یک سرباز را کشتند و سپس به استان حدیده گریختند.

نیروهای امنیتی آنها را به داخل حدیده دنبال کردند، در آنجا زدوخوردهایی که نزدیک ۲ ساعت طول کشید در گرفت. ۲ سرباز جانسپردند. ۲ مهاجم کشته شدند و ۴ نفر به اسارت در آمدند.

امریکا شاخه القاعده در یمن را که به القاعده در شبه جزیره عربستان نیز شهرت دارد، خطرناکترین گروه تروریستی تلقی می کند.

اعتراض به نتایج انتخابات محلی در ترکیه

پلیس ترکیه روز سه شنبه برای پراکنده ساختن صدها معترض که به نشانه پشتیبانی از حزب اصلی اپوزیسیون در مقابل ساختمان شورایعالی انتخابات در آنکارا جمع شده بودند، به گاز اشک آور متوسل شد.

حزب جمهوریخواه خلق که بنظر می رسد کاندیدای آن با اختلاف اندکی در رقابت با کاندیدای حزب حاکم برهبری رجب طیب اردوغان در انتخابات محلی آنکارا شکست خورده، نتایج رای گیری را به چالش گرفته است.

روز سه شنبه صدها نفر در حالی که علیه دولت شعار می دادند ، آنچه را تقلب در انتخابات می نامیدند محکوم کردند. طرفداران دیگر احزاب سیاسی به نشانه همبستگی به آنها پیوسته بودند.

بر اساس نتایج غیر رسمی، کاندیدای حزب اردوغان برای شهرداری آنکارا در انتخابات روز یکشنبه حدود ۴۵ درصد رای ها را تصاحب کرد، در حالی که نامزد اپوزیسیون حدود ۴۳ درصد به دست آورد.

نامزد اپوزیسیون برای شهرداری استانبول نیز می گوید در رای گیری خلافکاری هایی صورت گرفته و خواسته است رای ها بازشماری شود.

در حملات انتحاری نیجریه دهها تن کشته و مجروح شدند

بمب اندازان انتحاری به یک پاسگاه نظامی در شهر مایدوگوری در نیجریه حمله کرده اند و موجب شمار نامعینی تلفات شده اند.

یک شاهد به صدای آمریکا گفت ساعت ۳ پس از نیمروز سه شنبه به وقت محلی، ۳ انفجار پاسگاه را تکان داد.

او گفت پس از شنیدن صدای نخستین انفجار، ۲ خود رو را دید که به سرعت به طرف راه بندان رفتند و منفجر شدند، و افزود خودرو دیگر ظاهرا منفجر نشد، اما راننده بیرون آمد و مردم را به گلوله بست.
این شاهد گفت هم سربازان و هم غیر نظامیان کشته شدند. ارتش منطقه را محاصره کرده است.

کمیسر پلیس ایالت بورنو گفت به نظر می رسد حمله کار گروه اسلامی افراطی بوکو حرام باشد، که مسئول هزاران مرگ از سال ۲۰۰۹ شناخته شده است. دیدبان حقوق بشر روز دوشنبه گفت تاکنون در سال جاری ۱۵۰۰ تن در خشونت های مرتبط به بوکو حرام کشته شده اند.

تعداد کشته شدگان جنگ سوریه از ۱۵۰ هزار نفر عبور کرد

یک گروه فعال در سوریه می گوید شمار کشته شدگان در مناقشه سه ساله این کشور از ۱۵۰ هزار تن فراتر رفته است.

به گزارش اسوشتید پرس، گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه روز سه شنبه گفت ۱۵۰ هزار و ۳۴۴مرگ را در جنگی که در مارس ۲۰۱۱ آغاز شد مستند کرده است. این رقم غیر نظامیان، شورشیان و اعضای ارتش سوریه را شامل می شود. همچنین شبه نظامیانی که در کنار نیروهای بشار اسد می جنگند، و رزمنگان خارجی را که به شورشیان پیوسته اند در بر می گیرد.

در ماه ژانویه، سازمان ملل متحد گفت به روز درآوردن ارقام کشته شدگان را متوقف ساخته است زیرا دیگر نمی تواند منابع اطلاعاتی را که منجر به اعلام دست کم ۱۰۰ هزار کشته در اواخر ژوئیه شد، تائید کند.

محاکمه رهبر روحانی اخوان المسلمین مصر

.
رهبر روحانی اخوان المسلمین مصر - که در زندان به سر می برد - از قضات خواسته است اجازه ندهند دادگاه ها سیاسی شوند.

به گزارش اسوشیتدپرس، محمد بدیع روز سه شنبه برای محاکمه جدیدی که در آن او و ۵۰ عضو اخوان المسلمین به اتهاماتی از تهدید تا بی ثبات ساختن کشور و توطئه چینی برای ربودن فرمانده نظامی سابق مصر متهم هستند، در دادگاه در قاهره حاضر شد .

بدیع، که از داخل قفس متهمان سخن می گفت، محاکمات قبلی اش را به باد مسخره گرفت و گفت او در محاکمه ای که هرگز در آن حضور نداشت ، با مرگ روبرو شد و افزود قضات نباید اجازه دهند برخی افراد در میان آنها، به حرفه قضاوت اهانت کنند.

در این میان، زدوخوردهای خشن بین پلیس و دانشجویان وفادار به محمد مرسی رئیس جمهوری برکنار شده، در پایتخت و سه شهر دیگر مصر درگرفته است.

در قاهره، پلیس و دانشجویان دانشگاه عین الشمس ساعت ها در جنگ و گریزهای خیابانی درگیر شدند. پلیس گاز اشک آور شلیک می کرد و دانشجویان سنگ پرت می کردند. در همین حال هلیکوپترهای پلیس در آسمان گشت می زدند.

در آسیوت، در حدود ۴۰۰ کیلومتری جنوب قاهره، در جریان زدخورد حدود ۴۵نفر، از جمله ۱۵ دختر و دو پلیس زخمی شدند. پلیس ۷ دانشجو را دستگیر کرد.

در اسکندریه ، در کرانه مدیترانه، و در منصوره در جنوب پایتخت نیز زدخوردهایی در گرفت.

تظاهرات علیه مسابقات فرمول یک در بحرین

دو گروه اپوزیسیون در بحرین مردم را به برپایی تظاهرات اعتراضی علیه برگزاری مسابقات اتومبیلرانی جایزه بزرگ در منامه در روز جمعه فراخوانده اند.

مخالفان دودمان حاکم «آل خلیفه» در کوشش برای برجسته ساختن درخواست های خود جهت انجام اصلاحاتی در دولت، از سال ۲۰۱۱ تظاهراتی در جریان مسابقات سه روزه « فرمول یک» برگزار کرده اند.

به گزارش اسوشیتد پرس، بلوک متنفذ شیعه الوفاق و یک گروه افراطی تر قصد دارند تجمعات جداگانه ترتیب دهند. اعتراضات، که نخستین بار در پی قیامی به رهبری شیعیان در فوریه ۲۰۱۱ به راه افتاد، اغلب به خشونت کشیده شده، اما بر مسابقات هرگر تاثیر نگذاشته است.

تظاهرات بیشتر در روستاهای پیرامون منامه، دور از محل برگزاری مسابقات در جنوب پایتخت صورت می گیرد.

الوفاق روز سه شنبه در بیانیه ای طرفدارانش را ترغیب کرد در بزرگراه بودیعه، در ۴ کیلومتری غرب منامه، که چندین روستا را به یکدیگر ارتباط می دهد، جمع شوند. مقامات امنیتی گردهمایی های صلحجویانه الوفاق را تحمل می کنند و به ندرت به زدوخورد می کشد.

اما اعتراضات طرفداران ائتلاف جوانان انقلاب ۱۴ فوریه، خشن تر است و اغلب با زدوخورد بین پلیس و تظاهر کنندگان که به بمب های آتشزا مجهز هستند پایان می گیرد.

گروه ۱۴ فوریه، که مقامات بحرین آن را به داشتن ارتباط هایی با ایران متهم می کنند، در صفحه فیس بوک خود خواسته است تظاهرات در تقاطع السیف، در غرب منامه برگزار شود.

رئیس پلیس بحرین روز سه شنبه گفت طرح های لازم برای حفظ امنیت مسابقات فرمول یک تهیه شده است.

در اعتراضات ضد دولتی در تایلند یک تن کشته شد

در تایلند، مردان مسلح در تیراندازی به سوی معترضین ضد دولت، یک تن را کشته اند و ۴ نفر را مجروح کرده اند.

تیراندازی روز سه شنبه در بانکوک جدید ترین خشونت سیاسی است که تایلند را از زمان آغاز اعتراضات در نوامبر فراگرفته است.

تاکنون در این حوادث مجموعا ۲۴ تن جان سپرده اند و صدها نفر مجروح شده اند.

معترضین می خواهند یینگ لاک شیناوات نخست وزیر استعفا دهد و دولت او را به فساد متهم می کنند.

دیدبان: فشار چین بر نپال برای سختگیری بر تبتی ها

حضور سنگین پلیس در یک معبد بودائیان در کاتماندو - عکس از آرشیو
دیدبان حقوق بشر چین را متهم کرده است که بر نپال فشار می آورد تا بر تبتی های ساکن آن کشور سختگیری بیشتری اعمال کند.

سازمان دیدبان حقوق بشر کشور در گزارشی که روز سه شنبه منتشر کرده می نویسد پلیس نپال با خشونت بسیار با تبتی ها رفتار می کند، آنها را بی دلیل دستگیر و تهدید می کند و درباره شان جاسوسی می کند.

این سازمان می گوید نپال از سوی دولت چین با فشار زیادی رو به روست تا برخلاف حقوق بین المللی تعداد هر چه کمتری از تبتی ها را به کشور راه دهد.

از سال ها قبل، تبتی هایی که از می خواهند از سرکوب دولت چین رها شوند، به نپال پناه می برند. نپال همچنین موافقت کرده است که گذرگاهی باشد برای تبتی هایی که می خواهند به هند بروند.

نپال به گزارش دیدبان حقوق بشر واکنشی نشان نداده، ولی گفته اجازه نخواهد داد برای فعالیت های مخالف چین از آن کشور استفاده شود.

چین تبتی ها را که برای استقلال از آن کشور مبارزه می کنند متهم به تروریسم کرده است.

دالایی لاما رهبر معنوی تبتی های تبعیدی می گوید مردم تبت تن خواهان خودمختاری بیشتر در چین هستند.

چین یک مامور ارشد سابق ارتش را به فساد متهم کرد

چین یک مامور ارشد سابق ارتش را به فساد متهم کرد.
خبرگزاری رسمی چین، شین هوا، روز دوشنبه گفت ژنرال گو جونشان به اختلاس، رشوه، سوء استفاده از پول دولت و سوء استفاده از قدرت متهم شده است. آقای گو سابقا معاون نهاد لجستیک ارتش آزدایبخش خلق چین بود. این سمت اختیار عمل در مورد دو میلیون و سیصدهزار عضو ارتش چین را در اختیار او قرار می داد.

پس از شناسایی چهار کامیون حامل اشیاء گرانقیمت، از جمله یک مجسمه طلا متعلق به دوره مائو زدانگ و جعبه های متعدد از نوشیدنی های قیمتی از یکی از ویلاهای او، گو جونشان تحت نظارت قرار گرفت.

در کمپینی که در چین علیه فساد به راه افتاده، شی جینپینگ، رئیس جمهوری وعده داده که به دنبال «پلنگ»های قدرتمند و «مگس»های نحیف باشد. او گفت فساد شدید بقای حزب کمونیست را تهدید می کند.

مذاکرات رئیس جمهوری چین با اتحادیه اروپا

شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین روز دوشنبه برای دیدار و گفتگو با رهبران اروپایی راهی مقر اتحادیه اروپا در بروکسل شد. این نخستین گفتگوی یکی از روسای جمهوری چین با رهبران اتحادیه اروپا محسوب می شود.

امضای قراردادهای تجاری به ازرش میلیاردها دلار با اتحادیه اروپاT در صدر اولویت های آقای شین در این گفتگوها قرار دارد.

چین بعد از آمریکا بزرگترین شریک تجاری اتحادیه اروپاست.

شماری از فعالان عفو بین الملل روز دوشنبه در مسیر حرکت شی جین پینگ به ساختمان شورای اروپایی با در دست داشتن پارچه نوشته هایی خواهان مطرح شدن کارنامه حقوق بشر چین در گفتگوهای تجاری رهبران اتحادیه اروپا با پکن شدند.

یک مقام مرزبانی ایران: هر روز درگیری مسلحانه داریم

احمد گراوند، جانشین فرمانده نیروی انتظامی ایران گفت این نیرو هنوز نمی تواند قتل یک مرزبان ایرانی بدست گروه سنی شورشی جیش العدل را به طور قطع تایید کند.

این گروه که پنج سرباز نیروی انتظامی را گروگان گرفته، اخیرا اعلام کرد یکی از آنها را اعدام کرده است. ایران می گوید جیش العدل گروگان ها را به پاکستان برده است.

آقای گراوند به خبرگزاری مهر گفته است در سال ۱۳۹۲ به طور میانگین «هر روز» ایران در مرزها درگیری مسلحانه داشته است.

او نداشتن اشرافیت افغانستان و پاکستان بر مرزهای خود را «مشکل عمده» مرزبانی ایران خوانده و گفته از درون آن کشورها به سمت نیروهای ایران تیراندازی می شود. او این افراد را «عناصر ضدانقلاب» خواند.

سازمان ملل متحد: انسان ها بر آب و هوای زمین تاثیر می گذارند

سازمان ملل متحد گفت اقدامات انسان ها بر آب و هوای زمین تاثیر می گذارد و این تاثیرات همه قاره ها و اقیانوس های کره زمین را در بر می گیرد.

هیئت بین دولتی تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد روز دوشنبه در گزارش جدیدی بر خطرات گرمایش زمین تاکید کرد و گفت در بسیاری از موارد، دنیا به خوبی آماده مواجه با این خطرات نیست.

کریس فیلد، یکی از اعضای اصلی هیئت گفت مردم و اکوسیستم های سراسر جهان هم اکنون نیز نسبت به تغییرات آب و هوایی آسیب پذیرند.

گزارش می گوید تاثیرات مشاهده شده تغییرات آب و هایی شامل تاثیرات بر کشاورزی، سلامت انسان ها، ذخایر آبی و اکوسیستم های خشکی و آبی می شود.

این گزارش می گوید هرچه زمین بیشتر گرم شود، تاثیرات شدیدتر و جبران ناپذیر تر آن نیز بزرگتر می شود. گزارش از دولت ها می خواهد برای مبارزه با این روند وارد عمل شوند.

روحانی از کاهش تورم خبر داد

حسن روحانی رییس جمهوری ایران روز یکشنبه (۱۰ فروردین) در نخستین جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی از کاهشی عمده در نرخ تورم در ماه اسفند خبر داد.

پیش از این هر ماه بر تورم در ایران افزوده می شد اما به گفته دولت جمهوری اسلامی ایران، تورم در «اسفند ماه اخیر در مقایسه با سال قبل، به بیست درصد کاهش یافته است.»

آقای روحانی یک روز قبل (شنبه نهم فروردین) نیز در جمع مقام های عالی دولت خود، با انتقاد از عملکرد دولت محمود احمدی نژاد گفت «ساختمانی که در هشت سال گذشته خراب شده، در چند ماه درست نمی شود».

این انتقاد رییس جمهوری ایران در حالی مطرح می شود که منتقدان او از سیاست های اقتصادی دولت گله دارند. مهرداد لاهوتی از نمایندگان مجلس روز یکشنبه گفت دولت باید دست از سر اقتصاد بردارد.

دقیقه ای سکوت برای قربانیان رانش زمین

امدادگران در جست و جوی قربانیان. ایالت واشنگتن، جمعه، ۲۷ مارس ۲۰۱۴
نیروهای ایالت واشنگتن که در میان زباله ها به جست و جوی بازمانده های رانش زمین در شمال سیاتل، در ایالت واشنگتن امریکا بر آمده اند، روز شنبه برای رعایت یک دقیقه سکوت برای کشتگان این فاجعه دست ازکار کشیدند.

فرماندار واشنگتن، جی اینسلی، از همه ساکنان این ایالت خواست درست در زمانی که یک هفته پیش دیواری از گل و لای و صخره ده ها خانه را در نزدیکی شهر اوسو در زیر خود دفن کرد، لختی درنگ و سکوت کنند.

بارش مداوم، جست و جوی زندگان احتمالی را بسیار دشوار کرده است. ماموران می گویند گل و لای غلیظ به حالت ریگ روان است.

دست کم ۲۵ جسد از زیر گل و لای بیرون کشیده اند. مقام ها می گویند فقدان ۹۰ نفر دیگر نیز گزارش شده است.

سرباز لبنانی در انفجار بمب کشته شد

مقامات امنیتی در لبنان می گویند در انفجار یک بمب اتومبیلی انتحاری در یک پاسگاه نظامی در شرق کشور در نزدیکی مرز سوریه، دست یک سرباز جان سپرده و چند نفر مجروح شده اند.

حمله روز شنبه در شهر مرزی ارسل، که شاهد سرایت جنگ از سوریه بوده است، روی داد.

در این منطقه، هزاران آواره سوری و نیز شورشیان و متحدان آنها که در برابر حمله ارتش سوریه گریخته اند، بسر می برند.

دومین دادگاه ترکیه خواهان لغو ممنوعیت به توئیتر شد

در دومین حکم علیه ممنوعیت توئیتر در ترکیه، دادگاهی روز شنبه دستور دولت برای حذف صفحه ای در شبکه اجتماعی را رد کرد. این صفحه یک وزیر سابق را به فساد متهم می کند.

دولت ترکیه هفته پیش دسترسی به توئیتر را ، که محلی برای رجوع به پرونده های مرتبط با فساد مقامات بوده است، ممنوع ساخت.

دولت سپس دسترسی به یوتیوب را در پی درز مذاکرات جلسه امنیتی مهمی که در آن گویا مقامات در باره مداخله نظامی در سوریه بحث می کردند، ممنوع کرد.

به گزارش اسوشیتد پرس، توئیتر، که ممنوعیت را در دادگاه های ترکیه به چالش گرفته است، دیرگاه جمعه اعلام کرد دادگاهی در استانبول در مورد مطلبی که بیناری ییلدریم وزیر سابق ترابری را به فساد متهم می کند، به نفع آن رای داده است و حکم را یک «پیروزی برای آزادی بیان» نامید.

وکیل ییلدریم روز شنبه صدور حکم را تایید کرد و گفت از آن استیناف خواهد خواست.

هفته پیش، دادگاه دیگری دستور داد دسترسی به توئیتر برقرار شود، اما مقامات ترکیه گفتند آنها برای اجرای آن ۳۰ روز مهلت دارند و ممکن است استیناف بخواهند.

دادگاه اسکندریه دو طرفدار مرسی را به مرگ محکوم کرد

ارشیو
اسوشیتد پرس به نقل از خبرگزاری دولتی مصر می گوید دادگاهی در اسکندریه دو طرفدار محمد مرسی را در ارتباط با خشونت هایی که پس از برکناری او روی داد، به مرگ محکوم کرده است.

گزارش حاکی است دادگاه روز شنبه این دو نفر را در مرگ دو نفری که در جریان اعتراض از بالای ساختمانی پرت شدند، گناهکار شناخت.

حادثه دو روز پس از برکناری مرسی در سوم ژوئیه روی داد. ویدیویی که بارها از تلویزیون دولتی پخش شد یکی از دو مرد را که پرچم سیاهی در دست داشت روی پشت بام نشان می داد. در آن روز دست کم ۱۶ تن دیگر کشته شدند.

از آن زمان مقامات امنیتی بر سرکوب طرفداران مرسی شدت بخشیده اند، اعتراضات را بر هم زده اند و هزاران نفر را بازداشت کرده اند. هفته پیش دادگاهی ۵۲۹ نفر را بجرم کشتن یک پلیس به مرگ محکوم کرد.

آغاز بهره برداری از میدان نفتی عراق

وزیر نفت عراق می گوید گروه لوک اویل روسیه استخراج نفت از میدان قرنه۲ در جنوب کشور را آغاز کرده است.

به گزارش اسوشیتد پرس، عبدالکریم الیبی روز شنبه در مراسم بهره برداری از این میدان اعلام کرد تولید در سطح ۱۲۰ هزار بشکه در روز آغاز شده است و تاپایان سال جاری به ۴۰۰ هزار بشکه افزایش خواهد یافت.

این میدان نفتی، که ذخایر آن ۱۴ میلیارد بشکه تخمین زده می شود، در ۴۹۰ کیلومتری جنوب شرقی بغداد قرار گرفته است.

از سال ۲۰۰۳، عراق بهره برداری از ده ها میدان نفت و گاز را به شرکت های بین المللی واگذار کرده است.

استیلای سرباران سوریه بر دو روستا

نیروهای دولت سوریه دو روستا در نزدیکی مرز لبنان را در پی زدوخورد با رزمندگان مخالف تصرف کرده اند.

گزارش اسوشیتد پرس به نقل از تلویزیون دولتی حاکی است نیروها بامداد شنبه بر روستاهای فلیته و راس معاره مسلط شدند و راه تدارکاتی عمده ای را جهت ورود اسلحه و رزمنده به داخل سوریه قطع کردند.

گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه تائید کرد سربازان به سوی روستاها پیش می روند، با این حال هنوز معلوم نیست آنها به دست نیروهای دولتی افتاده اند یانه.

گروه گفت سربازان از حمایت اعضای گروه حزب الله لبنان برخوردار هستند.

روستا ها جدیدترین هدف های هجوم ارتش سوریه در منطقه کوهستانی مرزی قلمون در پی تصرف شهر یابرود در اوائل مارس بودند. از زمان آغاز حمله در ماه نوامبر، دهها هزار سوری به لبنان گریخته اند.

فلیته، در حدود ۷ کیلومتری مرز، گذرگاه عمده ای برای ورود شورشیان به داخل سوریه بوده است.

قلمون ارزش استراتژیک عمده ای برای دولت دارد، زیرا بزرگراه اصلی شمالی – جنوبی که دمشق را به قرارگاه های دولت در امتداد ساحل مدیترانه ارتباط می دهد از آن می گذرد.

تلویزیون دولتی لبنان گفت جنگ حدود ۷۰۰ سوری را ناچار ساخت به شهر مرزی ارسل فرار کنند. گزارش همچنین حاکی است هواپیماهای جنگی سوریه به حاشیه ارسل حمله کردند، اما معلوم نیست آیا تلفاتی نبز وارد آمد یانه.

گروه ناظر همچنین گزارش داد در استان ساحلی لاذقیه هواپیماها که مناطقی را که شاهد زدوخورد بین شورشیان وسربازان بوده اند بمباران کردند.

مقامات ژاپن و کره شمالی ملاقات می کنند

کره شمالی و ژاپن روز یکشنبه مذاکرات دو روزه ای رادر پکن آغاز می کنند. در مدت بیش از یک سال، این نخستین تماس دیپلماتیک سطح بالا بین دو کشور است.

مقامات می گویند مساله شهروندان ژاپنی، که در ده های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ توسط ماموران کره شمالی ربوده شدند، در راس دستور مذاکرات قرار خواهد داشت.

هیات ژاپنی، به سرپرستی جونیچی ای هارا، معاون وزارت امور خارجه، از پیونگ یانگ درخواست خواهد کرد در باره این مساله تحقیق کند.

سفیرکره شمالی روز شنبه هنگام ورود به پکن گفت هیچ برنامه ای برای مذاکره با توکیو مشخص نشده است.

کره شمالی در سال ۲۰۱۱ پذیرفت ۱۳ شهروند ژاپنی را به منظور آموزش آنها جهت جاسوسی در مورد فرهنگ ژاپن ربوده بود. ۵ نفر از آنها به ژاپن باز گشته اند، اما کره شمالی مدعی است ۸ نفر دیگر درگذشته اند.

در حمله به روزنامه نگار پاکستانی راننده او کشته شد

Map of Pakistan
منابع پلیس در شرق پاکستان می گویند مردان مسلح به اتومبیل حامل یک روزنامه نگار مشهور حمله کردند و راننده اش را کشتند.

به گفته آنها، رضا رومی در حمله که روز جمعه در لاهور صورت گرفت، آسیب ندید.
رومی، که گرداننده یک برنامه خبری تلویزیونی است، گفت او تازه استودیو را در پی پایان برنامه ترک کرده بود، که هدف حمله قرارگرفت. در این حادثه محافظ او مجروح شد.

مسئولیت حمله را کسی بر عهده نگرفته است، اما چنین تهدید ها و حملاتی علیه روزنامه نگاران در پاکستان عادی است، و به شبه نظامیان اسلامی و جناح های قومی مسلح نسبت داده می شود. رومی از سازمان های افراطی پاکستانی انتقاد کرده است.

کمیته حفاظت از روزنامه نگاران در نیویورک حمله را محکوم کرده است و می گوید «روزنامه نگاران منتقد همچنان با خطرات عظیمی در پاکستان روبرو هستند.»
کمیته می گوید در سال جاری این چهارمین بار است که به اهالی رسانه ها در پاکستان حمله می شود.

حمله به ستاد انتخابات در کابل

آرشیو
طالبان مسئولیت حمله به ستاد انتخابات افغانستان را بر عهده گفته اند.

مقامات می گویند مهاجمان روز شنبه دقایقی پیش از آغاز یک کنفرانس خبری، با آر پی جی و مسلسل به ساختمان در کابل حمله کردند.

شاهدان می گویند مسئولان ستاد در اتاق های امن ویژه پناه گرفتند. ۵ مهاجم در تیراندازی متقابل ماموران امنیتی ازپای در آمدند. دو پلیس مجروح شدند.

سخنگوی وزارت کشور گفت مهاجمان از یک خانه نزدیک حمله کردند. رئیس پلیس یه صدای آمریکا گفت آنها برقع پوشیده بودند.

طالبان گفته اند انتخابات ریاست جمهوری روز ۵ آوریل را برهم خواهند زد.

نخست وزیر سابق نروژ دبیرکل ناتو شد

دبیرکل جدید ناتو از ماه اکتبر کار خود را آغاز خواهد کرد.
روز جمعه نمایندگان کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی، جنز استولتِن بِرگ نخست وزیر سابق نروژ را به عنوان جانشین آندرس فوگ راسموسن دبیرکل ناتو انتخاب کردند.

دبیرکل جدید ۶ ماه دیگر در این سمت مشغول به کار خواهد شد. کاخ سفید آقای استولتن برگ را فردی با قابلیت رهبری توصیف کرده، که تعهدش به ناتو ثابت شده است.
دبیرکل جدید تا ماه گذشته به مدت ۱۰ سال نخست وزیر نروژ بود. نقطه قوت او مسائل اقتصادی عنوان شده است.
از ابتدای تشکیل ناتو، فرمانده کل نظامی آن، یک آمریکایی، و رهبر سیاسی اش یک اروپایی بوده است.

ریچارد فرای درگذشت

ریچارد نلسون فِرای، ایران شناس برجسته آمریکایی، روز پنجشنبه در سن ۹۴ سالگی در شهر بوستون درگذشت.
وی تحصیلات دانشگاهی خود را با رشته فلسفه آغاز کرد اما علاقه اش به تاریخ او را به ایران شناسی و شرق شناسی کشاند.

تاسیس کرسی مطالعات ایرانی در دانشگاه‌های کلمبیا و هاروارد و مرکز مطالعات خاور میانه در تهران، از جمله دستاورد های ریچارد های فرای بود . وی کتابها و مقالات متعددی نیز در زمینه تاریخ ایران داشت.

ریچارد فرای به زبان‌های فارسی دری، عربی، ارمنی و چند زبان اروپایی تسلط داشت.
ریچارد فرای چند بار و در زمانهای مختلف گفته بود که دوست دارد همچون آرتور پوپ پس از مرگش در کنار زاینده رود در اصفهان دفن شود .

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری پیشین ایران در سال ۲۰۱۰ خانه‌ای تاریخی در اصفهان را در اختیار وی قرار داد تا بتواند مادام که زنده است در آنجا زندگی کند .

ونزوئلا میانجیگری با مخالفان را پذیرفت

نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا، با میانجی گری سازمان کشورهای آمریکای جنوبی در حل اختلاف با مخالفان حکومتش موافقت کرد.
مادورو گفت با انتخاب یک گروه خارجی از سوی اتحادیه کشورهای آمریکای جنوبی، به عنوان میانجی در گفتگوهای صلح با مخالفان موافق است. و درهای کاخ ریاست جمهوری به روی هرکس که می خواهد از گفتگوهای صلح پشتیبانی کند باز است.
میانجی گری در حل اختلاف با مخالفان پس از دو روز جلسه در کاراکاس توصیه شد. در این جلسه مقام های دولتی ونزوئلا، رهبران مخالفان و وزیران خارجه سازمان کشورهای آمریکای جنوبی شرکت داشتند، وتصمیم به قبول میانجی، پس از ماهها تلاش نافرجام برای فرونشاندن اعتراض های گسترده مردم علیه دولت مادورو اتخاذ شد.

معترضان به کمبود مواد غذایی و میزان خارج از کنترل جرم و جنایت و فساد دولتی اعتراض دارند. در جریان اعتراضهای چندماه گذشته دست کم ۳۲ نفر در درگیریهای خیابانی کشته شده اند.

هند کشتی توقیف شده ایرانی را آزاد کرد

خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا می گوید کشتی ایرانی دیانته که بیش از دو سال پیش در هند توقیف شده بود، عصر روز پنجشنبه این کشور را به مقصد ایران ترک کرد.

ایرنا می گوید این موضوع در سفر اخیر محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران به هند مطرح شده بود. ایرنا می گوید کشتی دیانته با شکایت یک بانگ سنگاپوری و به اتهام پرداخته نشدن بدهی های ایران به این بانک به دلیل تحریم ها توقیف شده بود.

در همین حال، ایران نیز در مرداد ۱۳۹۲ یک کشتی هندی را به اتهام آلوده کردن آبهای ایران در خلیج فارس توقیف کرد.

نیروی انتظامی در تهران معترضان به پاکستان را متفرق کرد

نیروی انتظامی شهروندانی که خواهان برپایی تجمع اعتراضی علیه پاکستان در مقابل سفارت این کشور در تهران بودند را متفرق کرد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، نیروی انتظامی عصر روز پنجشنبه از حدود ۱۳۰ نفر که در اطراف سفارت پاکستان تجمع کرده بودند خواست متفرق شوند.

در شبکه های اجتماعی اینترنتی شماری از ایرانیان در واکنش به گزارش کشته شدن یکی از مرزبانان ایران توسط گروه سنی شورشی جیش العدل خواستار اعتراض به پاکستان شدند.

ایران می گوید گروه های شورشی جنوب شرق در پاکستان پناه می گیرند و ۵ مرزبان گروگان گرفته شده را به آن کشور بردند.

مقامات ایران از جمله مقامات انتظامی چندین بار از قول مقامات اسلام آباد قول داده اند که گروگان ها آزاد می شوند.

فریدون مهدوی درگذشت

فریدون مهدوی، از از دولتمردان رژیم گذشته که از بعد از انقلاب در پاریس زندگی می کرد، عصر سه شنبه در این شهر درگذشت.
فریدون مهدوی از بعد از دریافت درجۀ دکترای اقتصاد از آلمان، تصدی مشاغل مختلفی را در ایران بر عهده گرفت و در دوران صدارت هویدا، چند بار وزیر شد.
وی در زمان نخست وزیری دکتر علی امینی یکی از اعضای هیئت اجرائیه جبهه ملی دوم بود، و در همان دوران برای مدتی حدود ۶ ماه گرفتار زندان شد.

فریدون مهدوی نوه حاج امین الضرب یکی از رجال برجسته اقتصادی دوره قاجار بود.

روحانی خواهان اقدام جدی پاکستان در آزادی مرزبانان

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران روز چهارشنبه در یک مکالمه تلفنی با نخست وزیر پاکستان خواستار اقدام جدی آن کشور برای آزاد سازی مرزبانان ایرانی شد که
ماه گذشته میلادی توسط گروه جیش العدل در شهرک سرباز نزدیک مرز پاکستان ربوده شدند.
به گزارش یک مقام محلی یکی از گروگانها اعدام شده است.

خبرگزاری نیمه رسمی فارس نیز گزارش داد محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه ایران با ارسال نامه ای به بان گی مون دبیر کل سازمان ملل متحد این آدمربایی را به عنوان یک عمل تروریستی محکوم کرد.
از سوی دیگر دبیر کل سازمان ملل با صدور بیانیه ای ضمن محکوم کردن آدمربایی و قتل مرزبان ایرانی ،همبستگی خود را با دولت ایران اعلام داشت، و خواستار اجرای عدالت در مورد مرتکبین این حادثه شد.

افزایش صادرات نفت ایران در ماههای اخیر

میزان صادرات نفت ایران کماکان بیش از حد مجازی است که در موافقتنامه هسته ای ایران با ۶ قدرت بزرگ تعیین شده است.
طبق توافق هسته ای، جمهوری اسلامی ایران قرار است به طور متوسط یک میلیون بشکه نفت در روز صادر کند؛ اما طبق گزارش ِ منابعی که محموله های نفتی ایران را ردیابی می کنند، میزان نفت صادراتی ایران به کشورهای آسیایی از این رقم تجاوز کرده و بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار بشکه در روز بیشتر بوده است.

دولت اوباما بر این باور است که در ماههای آینده متوسط نفت صادراتی ایران اُفت خواهد داشت و به یک میلیون خواهد رسید. به علاوه، دولت اوباما تلاش می کند که از حمل نفت ایران به سوریه نیز جلوگیری شود.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG