لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ایران ۰۲:۳۰

سرخط خبرها

روحانی از کاهش تورم خبر داد

حسن روحانی رییس جمهوری ایران روز یکشنبه (۱۰ فروردین) در نخستین جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی از کاهشی عمده در نرخ تورم در ماه اسفند خبر داد.

پیش از این هر ماه بر تورم در ایران افزوده می شد اما به گفته دولت جمهوری اسلامی ایران، تورم در «اسفند ماه اخیر در مقایسه با سال قبل، به بیست درصد کاهش یافته است.»

آقای روحانی یک روز قبل (شنبه نهم فروردین) نیز در جمع مقام های عالی دولت خود، با انتقاد از عملکرد دولت محمود احمدی نژاد گفت «ساختمانی که در هشت سال گذشته خراب شده، در چند ماه درست نمی شود».

این انتقاد رییس جمهوری ایران در حالی مطرح می شود که منتقدان او از سیاست های اقتصادی دولت گله دارند. مهرداد لاهوتی از نمایندگان مجلس روز یکشنبه گفت دولت باید دست از سر اقتصاد بردارد.

دقیقه ای سکوت برای قربانیان رانش زمین

امدادگران در جست و جوی قربانیان. ایالت واشنگتن، جمعه، ۲۷ مارس ۲۰۱۴
نیروهای ایالت واشنگتن که در میان زباله ها به جست و جوی بازمانده های رانش زمین در شمال سیاتل، در ایالت واشنگتن امریکا بر آمده اند، روز شنبه برای رعایت یک دقیقه سکوت برای کشتگان این فاجعه دست ازکار کشیدند.

فرماندار واشنگتن، جی اینسلی، از همه ساکنان این ایالت خواست درست در زمانی که یک هفته پیش دیواری از گل و لای و صخره ده ها خانه را در نزدیکی شهر اوسو در زیر خود دفن کرد، لختی درنگ و سکوت کنند.

بارش مداوم، جست و جوی زندگان احتمالی را بسیار دشوار کرده است. ماموران می گویند گل و لای غلیظ به حالت ریگ روان است.

دست کم ۲۵ جسد از زیر گل و لای بیرون کشیده اند. مقام ها می گویند فقدان ۹۰ نفر دیگر نیز گزارش شده است.

سرباز لبنانی در انفجار بمب کشته شد

مقامات امنیتی در لبنان می گویند در انفجار یک بمب اتومبیلی انتحاری در یک پاسگاه نظامی در شرق کشور در نزدیکی مرز سوریه، دست یک سرباز جان سپرده و چند نفر مجروح شده اند.

حمله روز شنبه در شهر مرزی ارسل، که شاهد سرایت جنگ از سوریه بوده است، روی داد.

در این منطقه، هزاران آواره سوری و نیز شورشیان و متحدان آنها که در برابر حمله ارتش سوریه گریخته اند، بسر می برند.

دومین دادگاه ترکیه خواهان لغو ممنوعیت به توئیتر شد

در دومین حکم علیه ممنوعیت توئیتر در ترکیه، دادگاهی روز شنبه دستور دولت برای حذف صفحه ای در شبکه اجتماعی را رد کرد. این صفحه یک وزیر سابق را به فساد متهم می کند.

دولت ترکیه هفته پیش دسترسی به توئیتر را ، که محلی برای رجوع به پرونده های مرتبط با فساد مقامات بوده است، ممنوع ساخت.

دولت سپس دسترسی به یوتیوب را در پی درز مذاکرات جلسه امنیتی مهمی که در آن گویا مقامات در باره مداخله نظامی در سوریه بحث می کردند، ممنوع کرد.

به گزارش اسوشیتد پرس، توئیتر، که ممنوعیت را در دادگاه های ترکیه به چالش گرفته است، دیرگاه جمعه اعلام کرد دادگاهی در استانبول در مورد مطلبی که بیناری ییلدریم وزیر سابق ترابری را به فساد متهم می کند، به نفع آن رای داده است و حکم را یک «پیروزی برای آزادی بیان» نامید.

وکیل ییلدریم روز شنبه صدور حکم را تایید کرد و گفت از آن استیناف خواهد خواست.

هفته پیش، دادگاه دیگری دستور داد دسترسی به توئیتر برقرار شود، اما مقامات ترکیه گفتند آنها برای اجرای آن ۳۰ روز مهلت دارند و ممکن است استیناف بخواهند.

دادگاه اسکندریه دو طرفدار مرسی را به مرگ محکوم کرد

ارشیو
اسوشیتد پرس به نقل از خبرگزاری دولتی مصر می گوید دادگاهی در اسکندریه دو طرفدار محمد مرسی را در ارتباط با خشونت هایی که پس از برکناری او روی داد، به مرگ محکوم کرده است.

گزارش حاکی است دادگاه روز شنبه این دو نفر را در مرگ دو نفری که در جریان اعتراض از بالای ساختمانی پرت شدند، گناهکار شناخت.

حادثه دو روز پس از برکناری مرسی در سوم ژوئیه روی داد. ویدیویی که بارها از تلویزیون دولتی پخش شد یکی از دو مرد را که پرچم سیاهی در دست داشت روی پشت بام نشان می داد. در آن روز دست کم ۱۶ تن دیگر کشته شدند.

از آن زمان مقامات امنیتی بر سرکوب طرفداران مرسی شدت بخشیده اند، اعتراضات را بر هم زده اند و هزاران نفر را بازداشت کرده اند. هفته پیش دادگاهی ۵۲۹ نفر را بجرم کشتن یک پلیس به مرگ محکوم کرد.

آغاز بهره برداری از میدان نفتی عراق

وزیر نفت عراق می گوید گروه لوک اویل روسیه استخراج نفت از میدان قرنه۲ در جنوب کشور را آغاز کرده است.

به گزارش اسوشیتد پرس، عبدالکریم الیبی روز شنبه در مراسم بهره برداری از این میدان اعلام کرد تولید در سطح ۱۲۰ هزار بشکه در روز آغاز شده است و تاپایان سال جاری به ۴۰۰ هزار بشکه افزایش خواهد یافت.

این میدان نفتی، که ذخایر آن ۱۴ میلیارد بشکه تخمین زده می شود، در ۴۹۰ کیلومتری جنوب شرقی بغداد قرار گرفته است.

از سال ۲۰۰۳، عراق بهره برداری از ده ها میدان نفت و گاز را به شرکت های بین المللی واگذار کرده است.

استیلای سرباران سوریه بر دو روستا

نیروهای دولت سوریه دو روستا در نزدیکی مرز لبنان را در پی زدوخورد با رزمندگان مخالف تصرف کرده اند.

گزارش اسوشیتد پرس به نقل از تلویزیون دولتی حاکی است نیروها بامداد شنبه بر روستاهای فلیته و راس معاره مسلط شدند و راه تدارکاتی عمده ای را جهت ورود اسلحه و رزمنده به داخل سوریه قطع کردند.

گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه تائید کرد سربازان به سوی روستاها پیش می روند، با این حال هنوز معلوم نیست آنها به دست نیروهای دولتی افتاده اند یانه.

گروه گفت سربازان از حمایت اعضای گروه حزب الله لبنان برخوردار هستند.

روستا ها جدیدترین هدف های هجوم ارتش سوریه در منطقه کوهستانی مرزی قلمون در پی تصرف شهر یابرود در اوائل مارس بودند. از زمان آغاز حمله در ماه نوامبر، دهها هزار سوری به لبنان گریخته اند.

فلیته، در حدود ۷ کیلومتری مرز، گذرگاه عمده ای برای ورود شورشیان به داخل سوریه بوده است.

قلمون ارزش استراتژیک عمده ای برای دولت دارد، زیرا بزرگراه اصلی شمالی – جنوبی که دمشق را به قرارگاه های دولت در امتداد ساحل مدیترانه ارتباط می دهد از آن می گذرد.

تلویزیون دولتی لبنان گفت جنگ حدود ۷۰۰ سوری را ناچار ساخت به شهر مرزی ارسل فرار کنند. گزارش همچنین حاکی است هواپیماهای جنگی سوریه به حاشیه ارسل حمله کردند، اما معلوم نیست آیا تلفاتی نبز وارد آمد یانه.

گروه ناظر همچنین گزارش داد در استان ساحلی لاذقیه هواپیماها که مناطقی را که شاهد زدوخورد بین شورشیان وسربازان بوده اند بمباران کردند.

مقامات ژاپن و کره شمالی ملاقات می کنند

کره شمالی و ژاپن روز یکشنبه مذاکرات دو روزه ای رادر پکن آغاز می کنند. در مدت بیش از یک سال، این نخستین تماس دیپلماتیک سطح بالا بین دو کشور است.

مقامات می گویند مساله شهروندان ژاپنی، که در ده های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ توسط ماموران کره شمالی ربوده شدند، در راس دستور مذاکرات قرار خواهد داشت.

هیات ژاپنی، به سرپرستی جونیچی ای هارا، معاون وزارت امور خارجه، از پیونگ یانگ درخواست خواهد کرد در باره این مساله تحقیق کند.

سفیرکره شمالی روز شنبه هنگام ورود به پکن گفت هیچ برنامه ای برای مذاکره با توکیو مشخص نشده است.

کره شمالی در سال ۲۰۱۱ پذیرفت ۱۳ شهروند ژاپنی را به منظور آموزش آنها جهت جاسوسی در مورد فرهنگ ژاپن ربوده بود. ۵ نفر از آنها به ژاپن باز گشته اند، اما کره شمالی مدعی است ۸ نفر دیگر درگذشته اند.

در حمله به روزنامه نگار پاکستانی راننده او کشته شد

Map of Pakistan
منابع پلیس در شرق پاکستان می گویند مردان مسلح به اتومبیل حامل یک روزنامه نگار مشهور حمله کردند و راننده اش را کشتند.

به گفته آنها، رضا رومی در حمله که روز جمعه در لاهور صورت گرفت، آسیب ندید.
رومی، که گرداننده یک برنامه خبری تلویزیونی است، گفت او تازه استودیو را در پی پایان برنامه ترک کرده بود، که هدف حمله قرارگرفت. در این حادثه محافظ او مجروح شد.

مسئولیت حمله را کسی بر عهده نگرفته است، اما چنین تهدید ها و حملاتی علیه روزنامه نگاران در پاکستان عادی است، و به شبه نظامیان اسلامی و جناح های قومی مسلح نسبت داده می شود. رومی از سازمان های افراطی پاکستانی انتقاد کرده است.

کمیته حفاظت از روزنامه نگاران در نیویورک حمله را محکوم کرده است و می گوید «روزنامه نگاران منتقد همچنان با خطرات عظیمی در پاکستان روبرو هستند.»
کمیته می گوید در سال جاری این چهارمین بار است که به اهالی رسانه ها در پاکستان حمله می شود.

حمله به ستاد انتخابات در کابل

آرشیو
طالبان مسئولیت حمله به ستاد انتخابات افغانستان را بر عهده گفته اند.

مقامات می گویند مهاجمان روز شنبه دقایقی پیش از آغاز یک کنفرانس خبری، با آر پی جی و مسلسل به ساختمان در کابل حمله کردند.

شاهدان می گویند مسئولان ستاد در اتاق های امن ویژه پناه گرفتند. ۵ مهاجم در تیراندازی متقابل ماموران امنیتی ازپای در آمدند. دو پلیس مجروح شدند.

سخنگوی وزارت کشور گفت مهاجمان از یک خانه نزدیک حمله کردند. رئیس پلیس یه صدای آمریکا گفت آنها برقع پوشیده بودند.

طالبان گفته اند انتخابات ریاست جمهوری روز ۵ آوریل را برهم خواهند زد.

نخست وزیر سابق نروژ دبیرکل ناتو شد

دبیرکل جدید ناتو از ماه اکتبر کار خود را آغاز خواهد کرد.
روز جمعه نمایندگان کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی، جنز استولتِن بِرگ نخست وزیر سابق نروژ را به عنوان جانشین آندرس فوگ راسموسن دبیرکل ناتو انتخاب کردند.

دبیرکل جدید ۶ ماه دیگر در این سمت مشغول به کار خواهد شد. کاخ سفید آقای استولتن برگ را فردی با قابلیت رهبری توصیف کرده، که تعهدش به ناتو ثابت شده است.
دبیرکل جدید تا ماه گذشته به مدت ۱۰ سال نخست وزیر نروژ بود. نقطه قوت او مسائل اقتصادی عنوان شده است.
از ابتدای تشکیل ناتو، فرمانده کل نظامی آن، یک آمریکایی، و رهبر سیاسی اش یک اروپایی بوده است.

ریچارد فرای درگذشت

ریچارد نلسون فِرای، ایران شناس برجسته آمریکایی، روز پنجشنبه در سن ۹۴ سالگی در شهر بوستون درگذشت.
وی تحصیلات دانشگاهی خود را با رشته فلسفه آغاز کرد اما علاقه اش به تاریخ او را به ایران شناسی و شرق شناسی کشاند.

تاسیس کرسی مطالعات ایرانی در دانشگاه‌های کلمبیا و هاروارد و مرکز مطالعات خاور میانه در تهران، از جمله دستاورد های ریچارد های فرای بود . وی کتابها و مقالات متعددی نیز در زمینه تاریخ ایران داشت.

ریچارد فرای به زبان‌های فارسی دری، عربی، ارمنی و چند زبان اروپایی تسلط داشت.
ریچارد فرای چند بار و در زمانهای مختلف گفته بود که دوست دارد همچون آرتور پوپ پس از مرگش در کنار زاینده رود در اصفهان دفن شود .

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری پیشین ایران در سال ۲۰۱۰ خانه‌ای تاریخی در اصفهان را در اختیار وی قرار داد تا بتواند مادام که زنده است در آنجا زندگی کند .

ونزوئلا میانجیگری با مخالفان را پذیرفت

نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا، با میانجی گری سازمان کشورهای آمریکای جنوبی در حل اختلاف با مخالفان حکومتش موافقت کرد.
مادورو گفت با انتخاب یک گروه خارجی از سوی اتحادیه کشورهای آمریکای جنوبی، به عنوان میانجی در گفتگوهای صلح با مخالفان موافق است. و درهای کاخ ریاست جمهوری به روی هرکس که می خواهد از گفتگوهای صلح پشتیبانی کند باز است.
میانجی گری در حل اختلاف با مخالفان پس از دو روز جلسه در کاراکاس توصیه شد. در این جلسه مقام های دولتی ونزوئلا، رهبران مخالفان و وزیران خارجه سازمان کشورهای آمریکای جنوبی شرکت داشتند، وتصمیم به قبول میانجی، پس از ماهها تلاش نافرجام برای فرونشاندن اعتراض های گسترده مردم علیه دولت مادورو اتخاذ شد.

معترضان به کمبود مواد غذایی و میزان خارج از کنترل جرم و جنایت و فساد دولتی اعتراض دارند. در جریان اعتراضهای چندماه گذشته دست کم ۳۲ نفر در درگیریهای خیابانی کشته شده اند.

هند کشتی توقیف شده ایرانی را آزاد کرد

خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا می گوید کشتی ایرانی دیانته که بیش از دو سال پیش در هند توقیف شده بود، عصر روز پنجشنبه این کشور را به مقصد ایران ترک کرد.

ایرنا می گوید این موضوع در سفر اخیر محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران به هند مطرح شده بود. ایرنا می گوید کشتی دیانته با شکایت یک بانگ سنگاپوری و به اتهام پرداخته نشدن بدهی های ایران به این بانک به دلیل تحریم ها توقیف شده بود.

در همین حال، ایران نیز در مرداد ۱۳۹۲ یک کشتی هندی را به اتهام آلوده کردن آبهای ایران در خلیج فارس توقیف کرد.

نیروی انتظامی در تهران معترضان به پاکستان را متفرق کرد

نیروی انتظامی شهروندانی که خواهان برپایی تجمع اعتراضی علیه پاکستان در مقابل سفارت این کشور در تهران بودند را متفرق کرد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، نیروی انتظامی عصر روز پنجشنبه از حدود ۱۳۰ نفر که در اطراف سفارت پاکستان تجمع کرده بودند خواست متفرق شوند.

در شبکه های اجتماعی اینترنتی شماری از ایرانیان در واکنش به گزارش کشته شدن یکی از مرزبانان ایران توسط گروه سنی شورشی جیش العدل خواستار اعتراض به پاکستان شدند.

ایران می گوید گروه های شورشی جنوب شرق در پاکستان پناه می گیرند و ۵ مرزبان گروگان گرفته شده را به آن کشور بردند.

مقامات ایران از جمله مقامات انتظامی چندین بار از قول مقامات اسلام آباد قول داده اند که گروگان ها آزاد می شوند.

فریدون مهدوی درگذشت

فریدون مهدوی، از از دولتمردان رژیم گذشته که از بعد از انقلاب در پاریس زندگی می کرد، عصر سه شنبه در این شهر درگذشت.
فریدون مهدوی از بعد از دریافت درجۀ دکترای اقتصاد از آلمان، تصدی مشاغل مختلفی را در ایران بر عهده گرفت و در دوران صدارت هویدا، چند بار وزیر شد.
وی در زمان نخست وزیری دکتر علی امینی یکی از اعضای هیئت اجرائیه جبهه ملی دوم بود، و در همان دوران برای مدتی حدود ۶ ماه گرفتار زندان شد.

فریدون مهدوی نوه حاج امین الضرب یکی از رجال برجسته اقتصادی دوره قاجار بود.

روحانی خواهان اقدام جدی پاکستان در آزادی مرزبانان

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران روز چهارشنبه در یک مکالمه تلفنی با نخست وزیر پاکستان خواستار اقدام جدی آن کشور برای آزاد سازی مرزبانان ایرانی شد که
ماه گذشته میلادی توسط گروه جیش العدل در شهرک سرباز نزدیک مرز پاکستان ربوده شدند.
به گزارش یک مقام محلی یکی از گروگانها اعدام شده است.

خبرگزاری نیمه رسمی فارس نیز گزارش داد محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه ایران با ارسال نامه ای به بان گی مون دبیر کل سازمان ملل متحد این آدمربایی را به عنوان یک عمل تروریستی محکوم کرد.
از سوی دیگر دبیر کل سازمان ملل با صدور بیانیه ای ضمن محکوم کردن آدمربایی و قتل مرزبان ایرانی ،همبستگی خود را با دولت ایران اعلام داشت، و خواستار اجرای عدالت در مورد مرتکبین این حادثه شد.

افزایش صادرات نفت ایران در ماههای اخیر

میزان صادرات نفت ایران کماکان بیش از حد مجازی است که در موافقتنامه هسته ای ایران با ۶ قدرت بزرگ تعیین شده است.
طبق توافق هسته ای، جمهوری اسلامی ایران قرار است به طور متوسط یک میلیون بشکه نفت در روز صادر کند؛ اما طبق گزارش ِ منابعی که محموله های نفتی ایران را ردیابی می کنند، میزان نفت صادراتی ایران به کشورهای آسیایی از این رقم تجاوز کرده و بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار بشکه در روز بیشتر بوده است.

دولت اوباما بر این باور است که در ماههای آینده متوسط نفت صادراتی ایران اُفت خواهد داشت و به یک میلیون خواهد رسید. به علاوه، دولت اوباما تلاش می کند که از حمل نفت ایران به سوریه نیز جلوگیری شود.

حسن روحانی به افغانستان رفت

حسن روحانی ، رئیس جمهوری ایران، که به افغانستان رفته است طی سخنانی خواستار وحدت کشورهای منطقه شد، و در عین حال گفت نیروهای بین المللی ویرانی را به افغانستان آورده اند.
روز پنجشنبه آقای روحانی، به همراه حامد کرزای رئیس جمهوری افغانستان در جشن نوروز شرکت کرد.
رئیس جمهوری ایران در سخنان خود گفت کشور افغانستان تاکنون دو بار به اشغال نیروهای بیگانه درآمده است.
اشاره حسن روحانی به اشغال این کشور به وسیله نیروهای اتحاد شوروی در سالهای ۱۹۸۰ و، سپس اشغال به وسیله نیروهای تحت رهبری آمریکا است، که به سقوط طالبان منتهی شد.
جمهوری اسلامی ایران با عقد پیمانی که ادامه حضور هزاران سرباز خارجی در افغانستان را پس از سال ۲۰۱۴ اجازه می دهد مخالف است.
حامد کرزای تاکنون از امضاء این پیمان خودداری کرده ؛ اما ۳ نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفته اند پیمان را امضا خواهند کرد.

آقای روحانی قرار است در نشستی چهارجانبه با حضور رهبران پاکستان، افغانستان و تاجیکستان شرکت کند.

رئیس جمهوری ایران پیش از سفر گفت امروز بسیاری از کشورهای منطقه «به خانه تکانی نیاز داشته و باید شرایط جدیدی برای خود فراهم کنند.»

سفر میشل اوباما به چین پایان یافت

میشل اوباما همسر رئیس جمهوری و بانوی اول آمریکا سفر یک هفته ای خود به چین را با صرف ناهار در یک رستوران تبتی به پایان برد.
خانم اوباما، دو دختر و مادرش همچنین از یک مرکز پرورش پاندا در تبت دیدن کردند.
میشل اوباما هنگام ورود به رستوران، چرخهایی را که مخصوص دعای مردم تبت است، چرخاند.
در رستوران از سوی گروهی از دانشجویان به میهمانان خوش آمد گفته شد، و به هر ۴ نفر آنها شال گردن سنتی تبت اهدا شد.

مساله نقض حقوق شهروندان تبتی و نادیده گرفتن فرهنگ مردم منطقه یکی از مسائل حساس میان چین و آمریکا است.

دادگاهی در ترکیه خواهان رفع ممنوعیت توئیتر شد

دادگاهی در ترکیه - در حالی که ۴ روز بیشتر به انتخابات ترکیه باقی نمانده - از درخواست رفع ممنوعیت تویتر حمایت کرد؛ اما مشخص نیست که با این رای ممنوعیت استفاده از توئیتر برداشته خواهد شد یانه.

مسدود کردن توئیتر از سوی دولت اردوغان خشم عمومی در آن کشور برانگیخته، و انتقاد جامعه بین المللی را در پی داشته است.

کانون وکلای ترکیه نیز این اقدام را یک تصمیم خودسرانه دولت توصیف کرد، و آن را خلاف قوانین ترکیه دانست، و از آن به دادگاه اداری کشور شکایت برد.

رجب طیب اردوغان،که با آشکار شدن فساد در دولتش با رسوایی و چالشهای بزرگ ناشی از آن رو به روست،در دفاع از بستن توئیتر گفت: تویتر تهدید ی برای امنیت ملی کشور ترکیه است.

مخالفان دولت اردوغان از توئیتر و شبکه های اجتماعی مشابه برای افشای رسوایی های دولت درحد گسترده ای استفاده می کنند.

دیدار رسمی رئیس جمهوری چین از فرانسه

شی جین پینگ رئیس جمهوری چین و همسرش، که برای یک دیدار رسمی سه روزه به فرانسه رفته اند از یک مرکز فناوری زیستی در نزدیک شهر لیون دیدن کردند.
لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه نیز در این دیدار حضور داشت.
در این دیدار رئیس مرکز ضمن خوش آمد گویی به رئیس جمهوری چین و همسرش گفت: دیدار آنها در پنجاهمین سالگرد برقراری روابط سیاسی دو کشور افتخاری برای خانواده، همکاران و کشورش است.

سفر رئیس جمهوری چین با هدف گرامیداشت پنجاهمین سالگرد برقراری مناسبات دیپلماتیک آن کشور با فرانسه بوده است، که در دوره زمامداری شارل دوگل و مائوتسه تونگ انجام گرفت.

نبرد در لاذقیه سوریه ادامه دارد

شورشیان سوریه و نیروهای دولتی برای به دست گرفتن کنترل یکی از شهرهای ساحلی ایالت لاذقیه در حال نبرد هستند. ایالت لاذقیه زادگاه نیاکان بشار اسد است.

مخالفان بشار اسد در سوریه در حال حاضر کنترل یک گذرگاه مرزی را در دست دارند.
شورشیان امیدوارند که نبرد در لاذقیه نیروهای سوریه را به این منطقه هدایت کند و از فشاری که بر نیروهای مخالفان در نقاط دیگر وارد می آید کاسته شود.

_

اجلاس اتحادیه عرب پایان یافت

رهبران عرب روز چهارشنبه گفتند هیچگاه اسرائیل را به عنوان یک کشور یهودی به رسمیت نخواهند شناخت و آن کشور را به دلیل عدم پیشرفت در روند صلح خاورمیانه مقصر دانستند.

اتحادیه عرب روز چهارشنبه در پایان اجلاس دو روزه خود در کویت با صدور بیانیه ای ادامه ساخت شهرک های یهودی نشین در کرانه باختری و آنچه را «یهودی سازی اورشلیم» خواند محکوم کرد .

بیانیه اتحادیه عرب در مورد به رسمیت نشناختن اسرائیل به عنوان سرزمین مردم یهودی، در حقیقت به معنای رد خواسته اصلی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در مذاکرات صلح است.

نخست وزیر اسرائیل بر این باور است که بدون به رسمیت شناختن اسرائیل به عنوان سرزمین یهودیان، اسقرار صلح ناممکن است؛ اما فلسطینیان می گویند این اقدام به حقوق آوارگان فلسطینی، و نیز اقلیت عرب اسرائیلی آسیب خواهد رساند.

فضانوردان آمریکایی و روسی به ایستگاه فضایی رفتند

روز سه شنبه فضا پیمای روسی سایوز دو فضانورد روسی و یک فضانورد آمریکایی را از مرکز فضایی در قزاقستان به ایستگاه فضایی بین المللی برد.
این سه فضانورد به مدت ۶ ماه در ایستگاه فضایی خواهند بود و یک سری آزمایشهای علمی انجام خواهند داد؛ و در ماه مه ۳ فضا نوردی که هم اکنون در ایستگاه هستند به زمین بازخواهند گشت .
مسافران ایستگاه فضایی برای رفت و برگشت به سایوز روسی متکی هستند، زیرا آمریکا ناوگان شاتل فضایی خود را از سال ۲۰۱۱ بازنشسته کرده است.

اوباما روز جمعه به ریاض می رود

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در تلاش برای رفع نگرانیهای عربستان سعودی روز جمعه به ریاض می رود.
در ماههای اخیر مقامات عربستان سعودی شاهد روند آشتی جویانه میان آمریکا و ایران بوده اند. عربستان ایران را رقیب خود می داند.

شکاف عربستان و آمریکا در زمینه سیاست خارجی سال گذشته هنگامی آغاز شد که آمریکا با همکاری متحدان غربی خود بخشی از تحریمها علیه ایران را لغو کرد، و حاضر به حمله هوایی به سوریه علیه بشار اسد نشد.
مقامات ارشد عربستان - که برای گسترش نفوذ خود در خاورمیانه با ایران رقابت می کند - در ماههای اکتبر و نوامبر سال گذشته هشدار دادند که ممکن است در جهت دور شدن از آمریکا تغییر جهت بدهند.
آقای اوباما در سفر روز جمعه به این کشور نفت خیز تلاش خواهد کرد تا کدورتها را برطرف کند و زمینه مشترکی در مورد سوریه، و صلح اسرائیل و فلسطینیان ایجاد کند؛ تا از تغییر ناگهانی سیاست عربستان جلوگیری کند.
اگر چه آمریکا دیگر خریدار عمده نفت عربستان نیست، اما از نظر آمریکا، حکومت ریاض برای همکاری در زمینه مبارزه با تروریسم و القاعده از اهمیت فراوانی برخوردار است.
_

آلن ایر:خواستار آزادی سریع مرزبانان ایرانی هستیم

آلن ایر، سخنگوی فارسی زبان وزارت امورخارجه آمریکا در واکنش به گزارش کشته شدن یک مرزبان ایرانی توسط گروه شورشی جیش العدل گفت از این خبر عمیقا متاسف شده است.

آقای ایر در پیامی ویدیویی که متن آن نیز در صفحه فیسبوک او منتشر شده، گفت: «ما این گزارشات تأیید نشده را در مورد کشتن یکی از مرزبانان ربوده شدۀ ایرانی توسط گروۀ جیش العدل دیدیم، و این وضعیت را با دقت دنبال می کنیم. امید ما این است که این خبر صحیح نباشد، و خواستار آزادی سریع و باز گشت امن این مرزبانان ایرانی به خاک ایران هستیم.»

عربستان خواهان «تغییر توازن قوا» در سوریه شد

شاهزاده سلمان که عهده دار وزارت دفاع عربستان سعودی است، پس از مرگ شاهزاده نايف، وليعهد پيشين، به ولايتعهدی عربستان رسيد.
بنا به گزارش خبرگزاری رويترز، شاهزاده سلمان ،وليعهد عربستان سعودی، روز سه شنبه ۵ فروردين ماه، (۲۵ مارس) با گفتن اينکه بحران سوريه اکنون به معضلی اساسی تبدیل گرديده است، خواستار «تغییر توازن قوا» در جنگ داخلی سوریه شد.

شاهزاده سلمان که در جلسه افتتاحيه اجلاس سالانه سران عرب در کويت سخن می گفت، با تاکيد بر ضرورت مبرم در ارسال کمک های بيشتر برای شورشيانی که به قصد سرنگونی حکومت بشار اسد می جنگند، تاکيد کرد، «خروج از بحران سوريه نيازمند تغيير در توازن قوا روی زمين است.»

قطعنامه پیشنهادی اوکراین علیه الحاق کریمه به روسیه

دولت اوکراین پیش نویس قطعنامه ای را در مجمع عمومی سازمان ملل توزیع کرده که در آن خواستار بی اعتبار دانستن همه پرسی مربوط به استقلال شبه جزیره کریمه و الحاق آن به روسیه شده است. در صورت تصویب در مجمع عمومی، قطعنامه لازم الاجرا نخواهد بود. اما می تواند پیام سیاسی محکمی برای روسیه باشد. قرار است مجمع عمومی روز پنجشنبه برای بحث پیرامون بحران اوکراین و رای گیری در مورد این قطعنامه تشکیل جلسه بدهد.

۲ نفر در تیراندازی در پایگاه دریایی ویرجینیا کشته شدند

در جریان تیراندازی در مرکز نیروی دریایی نورفولک در ایالت ویرجینیای آمریکا، ۲ نفر کشته شدند. این حادثه دوشنبه شب در بزرگترین پایگاه دریایی جهان رخ داد.
بر اثر این تیراندازی،به گفته مسئولان پایگاه، یک ملوان و یک غیرنظامی کشته شده اند و گفته می شود فرد غیرنظامی،که مظنون به آغاز حمله بوده اجازه ورود به پایگاه را داشته است.
مسئولان می گویند پایگاه فعالیت عادی خود را از سرگرفته است.
تحقیق پیرامون حادثه تیراندازی آغاز شده است.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG