لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ ایران ۰۷:۲۸

سرخط خبرها

فریدون مهدوی درگذشت

فریدون مهدوی، از از دولتمردان رژیم گذشته که از بعد از انقلاب در پاریس زندگی می کرد، عصر سه شنبه در این شهر درگذشت.
فریدون مهدوی از بعد از دریافت درجۀ دکترای اقتصاد از آلمان، تصدی مشاغل مختلفی را در ایران بر عهده گرفت و در دوران صدارت هویدا، چند بار وزیر شد.
وی در زمان نخست وزیری دکتر علی امینی یکی از اعضای هیئت اجرائیه جبهه ملی دوم بود، و در همان دوران برای مدتی حدود ۶ ماه گرفتار زندان شد.

فریدون مهدوی نوه حاج امین الضرب یکی از رجال برجسته اقتصادی دوره قاجار بود.

روحانی خواهان اقدام جدی پاکستان در آزادی مرزبانان

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران روز چهارشنبه در یک مکالمه تلفنی با نخست وزیر پاکستان خواستار اقدام جدی آن کشور برای آزاد سازی مرزبانان ایرانی شد که
ماه گذشته میلادی توسط گروه جیش العدل در شهرک سرباز نزدیک مرز پاکستان ربوده شدند.
به گزارش یک مقام محلی یکی از گروگانها اعدام شده است.

خبرگزاری نیمه رسمی فارس نیز گزارش داد محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه ایران با ارسال نامه ای به بان گی مون دبیر کل سازمان ملل متحد این آدمربایی را به عنوان یک عمل تروریستی محکوم کرد.
از سوی دیگر دبیر کل سازمان ملل با صدور بیانیه ای ضمن محکوم کردن آدمربایی و قتل مرزبان ایرانی ،همبستگی خود را با دولت ایران اعلام داشت، و خواستار اجرای عدالت در مورد مرتکبین این حادثه شد.

افزایش صادرات نفت ایران در ماههای اخیر

میزان صادرات نفت ایران کماکان بیش از حد مجازی است که در موافقتنامه هسته ای ایران با ۶ قدرت بزرگ تعیین شده است.
طبق توافق هسته ای، جمهوری اسلامی ایران قرار است به طور متوسط یک میلیون بشکه نفت در روز صادر کند؛ اما طبق گزارش ِ منابعی که محموله های نفتی ایران را ردیابی می کنند، میزان نفت صادراتی ایران به کشورهای آسیایی از این رقم تجاوز کرده و بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار بشکه در روز بیشتر بوده است.

دولت اوباما بر این باور است که در ماههای آینده متوسط نفت صادراتی ایران اُفت خواهد داشت و به یک میلیون خواهد رسید. به علاوه، دولت اوباما تلاش می کند که از حمل نفت ایران به سوریه نیز جلوگیری شود.

حسن روحانی به افغانستان رفت

حسن روحانی ، رئیس جمهوری ایران، که به افغانستان رفته است طی سخنانی خواستار وحدت کشورهای منطقه شد، و در عین حال گفت نیروهای بین المللی ویرانی را به افغانستان آورده اند.
روز پنجشنبه آقای روحانی، به همراه حامد کرزای رئیس جمهوری افغانستان در جشن نوروز شرکت کرد.
رئیس جمهوری ایران در سخنان خود گفت کشور افغانستان تاکنون دو بار به اشغال نیروهای بیگانه درآمده است.
اشاره حسن روحانی به اشغال این کشور به وسیله نیروهای اتحاد شوروی در سالهای ۱۹۸۰ و، سپس اشغال به وسیله نیروهای تحت رهبری آمریکا است، که به سقوط طالبان منتهی شد.
جمهوری اسلامی ایران با عقد پیمانی که ادامه حضور هزاران سرباز خارجی در افغانستان را پس از سال ۲۰۱۴ اجازه می دهد مخالف است.
حامد کرزای تاکنون از امضاء این پیمان خودداری کرده ؛ اما ۳ نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفته اند پیمان را امضا خواهند کرد.

آقای روحانی قرار است در نشستی چهارجانبه با حضور رهبران پاکستان، افغانستان و تاجیکستان شرکت کند.

رئیس جمهوری ایران پیش از سفر گفت امروز بسیاری از کشورهای منطقه «به خانه تکانی نیاز داشته و باید شرایط جدیدی برای خود فراهم کنند.»

سفر میشل اوباما به چین پایان یافت

میشل اوباما همسر رئیس جمهوری و بانوی اول آمریکا سفر یک هفته ای خود به چین را با صرف ناهار در یک رستوران تبتی به پایان برد.
خانم اوباما، دو دختر و مادرش همچنین از یک مرکز پرورش پاندا در تبت دیدن کردند.
میشل اوباما هنگام ورود به رستوران، چرخهایی را که مخصوص دعای مردم تبت است، چرخاند.
در رستوران از سوی گروهی از دانشجویان به میهمانان خوش آمد گفته شد، و به هر ۴ نفر آنها شال گردن سنتی تبت اهدا شد.

مساله نقض حقوق شهروندان تبتی و نادیده گرفتن فرهنگ مردم منطقه یکی از مسائل حساس میان چین و آمریکا است.

دادگاهی در ترکیه خواهان رفع ممنوعیت توئیتر شد

دادگاهی در ترکیه - در حالی که ۴ روز بیشتر به انتخابات ترکیه باقی نمانده - از درخواست رفع ممنوعیت تویتر حمایت کرد؛ اما مشخص نیست که با این رای ممنوعیت استفاده از توئیتر برداشته خواهد شد یانه.

مسدود کردن توئیتر از سوی دولت اردوغان خشم عمومی در آن کشور برانگیخته، و انتقاد جامعه بین المللی را در پی داشته است.

کانون وکلای ترکیه نیز این اقدام را یک تصمیم خودسرانه دولت توصیف کرد، و آن را خلاف قوانین ترکیه دانست، و از آن به دادگاه اداری کشور شکایت برد.

رجب طیب اردوغان،که با آشکار شدن فساد در دولتش با رسوایی و چالشهای بزرگ ناشی از آن رو به روست،در دفاع از بستن توئیتر گفت: تویتر تهدید ی برای امنیت ملی کشور ترکیه است.

مخالفان دولت اردوغان از توئیتر و شبکه های اجتماعی مشابه برای افشای رسوایی های دولت درحد گسترده ای استفاده می کنند.

دیدار رسمی رئیس جمهوری چین از فرانسه

شی جین پینگ رئیس جمهوری چین و همسرش، که برای یک دیدار رسمی سه روزه به فرانسه رفته اند از یک مرکز فناوری زیستی در نزدیک شهر لیون دیدن کردند.
لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه نیز در این دیدار حضور داشت.
در این دیدار رئیس مرکز ضمن خوش آمد گویی به رئیس جمهوری چین و همسرش گفت: دیدار آنها در پنجاهمین سالگرد برقراری روابط سیاسی دو کشور افتخاری برای خانواده، همکاران و کشورش است.

سفر رئیس جمهوری چین با هدف گرامیداشت پنجاهمین سالگرد برقراری مناسبات دیپلماتیک آن کشور با فرانسه بوده است، که در دوره زمامداری شارل دوگل و مائوتسه تونگ انجام گرفت.

نبرد در لاذقیه سوریه ادامه دارد

شورشیان سوریه و نیروهای دولتی برای به دست گرفتن کنترل یکی از شهرهای ساحلی ایالت لاذقیه در حال نبرد هستند. ایالت لاذقیه زادگاه نیاکان بشار اسد است.

مخالفان بشار اسد در سوریه در حال حاضر کنترل یک گذرگاه مرزی را در دست دارند.
شورشیان امیدوارند که نبرد در لاذقیه نیروهای سوریه را به این منطقه هدایت کند و از فشاری که بر نیروهای مخالفان در نقاط دیگر وارد می آید کاسته شود.

_

اجلاس اتحادیه عرب پایان یافت

رهبران عرب روز چهارشنبه گفتند هیچگاه اسرائیل را به عنوان یک کشور یهودی به رسمیت نخواهند شناخت و آن کشور را به دلیل عدم پیشرفت در روند صلح خاورمیانه مقصر دانستند.

اتحادیه عرب روز چهارشنبه در پایان اجلاس دو روزه خود در کویت با صدور بیانیه ای ادامه ساخت شهرک های یهودی نشین در کرانه باختری و آنچه را «یهودی سازی اورشلیم» خواند محکوم کرد .

بیانیه اتحادیه عرب در مورد به رسمیت نشناختن اسرائیل به عنوان سرزمین مردم یهودی، در حقیقت به معنای رد خواسته اصلی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در مذاکرات صلح است.

نخست وزیر اسرائیل بر این باور است که بدون به رسمیت شناختن اسرائیل به عنوان سرزمین یهودیان، اسقرار صلح ناممکن است؛ اما فلسطینیان می گویند این اقدام به حقوق آوارگان فلسطینی، و نیز اقلیت عرب اسرائیلی آسیب خواهد رساند.

فضانوردان آمریکایی و روسی به ایستگاه فضایی رفتند

روز سه شنبه فضا پیمای روسی سایوز دو فضانورد روسی و یک فضانورد آمریکایی را از مرکز فضایی در قزاقستان به ایستگاه فضایی بین المللی برد.
این سه فضانورد به مدت ۶ ماه در ایستگاه فضایی خواهند بود و یک سری آزمایشهای علمی انجام خواهند داد؛ و در ماه مه ۳ فضا نوردی که هم اکنون در ایستگاه هستند به زمین بازخواهند گشت .
مسافران ایستگاه فضایی برای رفت و برگشت به سایوز روسی متکی هستند، زیرا آمریکا ناوگان شاتل فضایی خود را از سال ۲۰۱۱ بازنشسته کرده است.

اوباما روز جمعه به ریاض می رود

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در تلاش برای رفع نگرانیهای عربستان سعودی روز جمعه به ریاض می رود.
در ماههای اخیر مقامات عربستان سعودی شاهد روند آشتی جویانه میان آمریکا و ایران بوده اند. عربستان ایران را رقیب خود می داند.

شکاف عربستان و آمریکا در زمینه سیاست خارجی سال گذشته هنگامی آغاز شد که آمریکا با همکاری متحدان غربی خود بخشی از تحریمها علیه ایران را لغو کرد، و حاضر به حمله هوایی به سوریه علیه بشار اسد نشد.
مقامات ارشد عربستان - که برای گسترش نفوذ خود در خاورمیانه با ایران رقابت می کند - در ماههای اکتبر و نوامبر سال گذشته هشدار دادند که ممکن است در جهت دور شدن از آمریکا تغییر جهت بدهند.
آقای اوباما در سفر روز جمعه به این کشور نفت خیز تلاش خواهد کرد تا کدورتها را برطرف کند و زمینه مشترکی در مورد سوریه، و صلح اسرائیل و فلسطینیان ایجاد کند؛ تا از تغییر ناگهانی سیاست عربستان جلوگیری کند.
اگر چه آمریکا دیگر خریدار عمده نفت عربستان نیست، اما از نظر آمریکا، حکومت ریاض برای همکاری در زمینه مبارزه با تروریسم و القاعده از اهمیت فراوانی برخوردار است.
_

آلن ایر:خواستار آزادی سریع مرزبانان ایرانی هستیم

آلن ایر، سخنگوی فارسی زبان وزارت امورخارجه آمریکا در واکنش به گزارش کشته شدن یک مرزبان ایرانی توسط گروه شورشی جیش العدل گفت از این خبر عمیقا متاسف شده است.

آقای ایر در پیامی ویدیویی که متن آن نیز در صفحه فیسبوک او منتشر شده، گفت: «ما این گزارشات تأیید نشده را در مورد کشتن یکی از مرزبانان ربوده شدۀ ایرانی توسط گروۀ جیش العدل دیدیم، و این وضعیت را با دقت دنبال می کنیم. امید ما این است که این خبر صحیح نباشد، و خواستار آزادی سریع و باز گشت امن این مرزبانان ایرانی به خاک ایران هستیم.»

عربستان خواهان «تغییر توازن قوا» در سوریه شد

شاهزاده سلمان که عهده دار وزارت دفاع عربستان سعودی است، پس از مرگ شاهزاده نايف، وليعهد پيشين، به ولايتعهدی عربستان رسيد.
بنا به گزارش خبرگزاری رويترز، شاهزاده سلمان ،وليعهد عربستان سعودی، روز سه شنبه ۵ فروردين ماه، (۲۵ مارس) با گفتن اينکه بحران سوريه اکنون به معضلی اساسی تبدیل گرديده است، خواستار «تغییر توازن قوا» در جنگ داخلی سوریه شد.

شاهزاده سلمان که در جلسه افتتاحيه اجلاس سالانه سران عرب در کويت سخن می گفت، با تاکيد بر ضرورت مبرم در ارسال کمک های بيشتر برای شورشيانی که به قصد سرنگونی حکومت بشار اسد می جنگند، تاکيد کرد، «خروج از بحران سوريه نيازمند تغيير در توازن قوا روی زمين است.»

قطعنامه پیشنهادی اوکراین علیه الحاق کریمه به روسیه

دولت اوکراین پیش نویس قطعنامه ای را در مجمع عمومی سازمان ملل توزیع کرده که در آن خواستار بی اعتبار دانستن همه پرسی مربوط به استقلال شبه جزیره کریمه و الحاق آن به روسیه شده است. در صورت تصویب در مجمع عمومی، قطعنامه لازم الاجرا نخواهد بود. اما می تواند پیام سیاسی محکمی برای روسیه باشد. قرار است مجمع عمومی روز پنجشنبه برای بحث پیرامون بحران اوکراین و رای گیری در مورد این قطعنامه تشکیل جلسه بدهد.

۲ نفر در تیراندازی در پایگاه دریایی ویرجینیا کشته شدند

در جریان تیراندازی در مرکز نیروی دریایی نورفولک در ایالت ویرجینیای آمریکا، ۲ نفر کشته شدند. این حادثه دوشنبه شب در بزرگترین پایگاه دریایی جهان رخ داد.
بر اثر این تیراندازی،به گفته مسئولان پایگاه، یک ملوان و یک غیرنظامی کشته شده اند و گفته می شود فرد غیرنظامی،که مظنون به آغاز حمله بوده اجازه ورود به پایگاه را داشته است.
مسئولان می گویند پایگاه فعالیت عادی خود را از سرگرفته است.
تحقیق پیرامون حادثه تیراندازی آغاز شده است.

تشدید درگیریهای سوریه در مرز با ترکیه

درگیریهای تازه میان شورشیان مخالف بشار اسد با نیروهای مسلح طرفدار او در مناطق ساحلی هم مرز با ترکیه شدت گرفته است.
روز سه شنبه شهرک ساحلی سامرا، صحنه یکی از درگیری های شدید میان اسلامگرایان با نیروهای دولتی گزارش شده است
رامی عبدالرحمان از دیدبان حقوق بشر سوریه در لندن نیز درگیری های تازه را تایید کرده است.
روز دو شنبه اسلامگرایان شهر َکساب درهمین منطقه را، از کنترل نیروهای اسد خارج کردند.
یک فعال سوری می گوید با تصرف شهرک سامرا شورشیان برای نخستین بار در جنگ چهار ساله سوریه به دریا دسترسی پیدا می کنند.

ایبولا در گینه ۵۹ قربانی گرفت

شیوع تب توأم با خونریزی ناشی از ویروس ایبولا در کشور گینه در غرب آفریقا تاکنون ۵۹ قربانی گرفته است.
به گزارش سازمان جهانی بهداشت شمار افراد مظنون به ابتلا به ویروس ایبولا در گینه ۸۶ نفر بوده ، که ۱۳ مورد آن پس از آزمایش تأیید شده است.
شیوع این بیماری در بخش جنوب شرقی گینه بیشتر بوده است؛ و سازمان پزشکان بدون مرز با صدور اطلاعیه ای گفت با همکاری وزارت بهداشت گینه در دو منطقه، مراکز قرنطینه احداث خواهد کرد. سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد دو مورد مشکوک بیماری در کوناکری پایتخت گینه ربطی به ایبولا نداشته اند.
وزرات بهداشت لیبریا، کشور همسایه گینه، نیز از وجود ۵ مورد بیمار مبتلا به ویروس ایبولا خبر داده است.

باستانی پاریزی درگذشت

محمد ابراهیم باستانی پاریزی از مورخان سرشناس ایران بامداد سه شنبه ۵ فروردین ماه در بیمارستان مهر در تهران درگذشت. بر اساس گزارشها وی هنگام مرگ ۸۹ سال داشت.

باستانی پاریزی با نخستین کتاب خود با عنوان «پیغمبر دزدان» یا «نبی السارقین» در سال ۱۳۲۴به شهرت دست یافت. این کتاب در طول بیش از ۶۰ سال بیش از ۲۰ بار تجدید چاپ شد.
مجموعه آثار ادبی و تاریخی استاد باستانی پاریزی از ۷۰ عنوان متجاوز است.

سوریه موضوع نشست اتحادیه عرب در روز سه شنبه

اخضر ابراهیمی، فرستاده سازمان ملل متحد و کشورهای اتحادیه عرب در امور سوریه قرار است روز سه شنبه برای رهبران عرب در کویت سخنرانی کند.

روز سه شنبه رهبران عرب برای شرکت در نشست کشورهای اتحادیه عرب که در کویت برگزار می شود، جمع می شوند.

ابراهیمی یک روز قبل گفته بود مذاکرات صلح سوریه به این زودی ها ادامه نمی یابد. او روز دوشنبه گفت شرایط برگزاری دور جدید مذاکرات فراهم نشده است.

نمایندگان بشار اسد و مخالفان دولت سوریه تا کنون دو دور در مذاکرات صلح شرکت کرده اند اما این مذاکرات پیشرفت چندانی نداشته است. آخرین دور مذاکرات اواخر ماه ژانویه پایان یافت.

ابراهیمی به شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت برنامه سوریه برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ماه ژوئیه احتمالا اپوزیسیون را برای ادامه مذاکره با دولت بی انگیزه می کند.

گروه هفت عضویت روسیه را به معلق کرد

گروه هفت کشور صنعتی جهان عضویت روسیه را در واکنش به ضمیمه کردن شبه جزیره کریمه اوکراین به حالت تعلیق در آوردند.

این اقدام به درخواست باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا صورت گرفت. آقای اوباما در تلاشی برای منزوی کردن روسیه، روز دوشنبه به اروپا سفر کرد.

روسیه و هفت کشور دیگر صنعتی جهان گروه هشت را تشکیل می دادند.

هدف رسمی باراک اوباما برای سفر به هاله در هلند شرکت در «اجلاس امنیت اتمی» است، اما اقدام روسیه در ضمیمه کردن منطقه کریمه اوکراین به تمرکز اصلی این سفر تبدیل شده است.

جیش العدل سرباز ایرانی را اعدام کرد

منابع دولتی ایران خبر کشته شدن یکی از ۵ مرزبان ربوده شده ایرانی توسط گروه جیش العدل را تائید کردند.

جیش‌العدل در اعلامیه‌ای که روز یکشنبه، سوم فروردین، در وبلاگ و توئیتر خود منتشر کرده، گفته است که پاسدار گروهبان یکم جمشید دانایی‌فر را به تلافی خون علی ناروئی به دار آویخته است.
۵ مرزبان ایرانی روز سوم بهمن ماه ربوده شده بودند.

پرویز راجی آخرین سفیر شاه در لندن درگذشت

پرویز راجی آخرین سفیر رژیم پادشاهی در لندن، در سن ۷۸ سالگی درگذشت. آقای راجی در مقطع انقلاب سال ۱۳۵۷ سفیر ایران در لندن بود و پس از انقلاب به ایران بازنگشت.

این چهره سیاسی پس از انقلاب خاطرات خود از دوران سفارت در لندن را به انگلیسی در یکی از روزنامه های بریتانیا منتشر کرد که به فارسی ترجمه و با عنوان «خدمتگزار تخت طاووس» به صورت کتاب به چاپ رسید.

سقوط بهمن در سوچی دو قربانی گرفت

نیروهای امداد روسیه می گویند در یکی از پیست‌های اسکی المپیک ۲۰۱۴ سوچی دو زن بر اثر سقوط بهمن کشته شدند. به گفته مقام ها هنگام بروز حادثه در روز یکشنبه ۶ اسکی باز روی پیست بودند.
این حادثه تنها یک روز پس از گشایش تاسیسات اسکی سوچی به روی عموم اتفاق افتاد.

گردهمایی هواشناسان در ژاپن

ژاپن این هفته میزبان دانشمندان برجسته هواشناسی ست که برای تهیه متن نهائی گزارش مربوط به تاثیرات گرمایش زمین درآنجا گرد آمده اند.
دانشمندان هشدار داده اند که گرمایش سیاره زمین نه تنها بر خرسهای قطبی در دهه آینده تاثیر گذار است بلکه تاثیر آنی آن بر انسان از هم اکنون بسیار جدی است. در گزارش پایانی بیش از ۶۰ دانشمند، رهنمودهای عمده و الزام آوری پیشنهاد شده است.
نمایندگان بیش از یکصد دولت نیز که در تهیه گزارش شرکت دارند به دولتها تاثیرات گرمایش زمین را گوشزد خواهند کرد.
در گزارش آمده است تغییر آب و هوایی یک چالش بزرگ برای مدیریت مخاطره هاست که پیامدهای آن بسیار پردامنه خواهد بود.


_

رانش زمین در سیاتل ۸ قربانی گرفت

رانش زمین در ایالت واشنگتن در شمال غربی آمریکا، به کشته شدن ۸ نفر انجامید. ۱۸ تن نیز در پی رانش زمین ناپدیدشده اند.

سخنگوی آتش نشانی می گوید از یکشنبه شب که این واقعه روی داده است، جستجو برای یافتن ناپدید شدگان در میان گل و لای ادامه دارد.

دیواره بلندی از درختان، گل و لای و سنگ های بزرگ از دامنه کوهستان به منطقه اطراف سیاتل سرازیر شده و بیش از ۳۰ خانه را در مسیر خود خراب کرده است.
در این حادثه ۸ تن زخمی شده اند.

مقامها بارندگی شدید و مداوم چند روز گذشته و اشباع شدن زمینهای منطقه را عامل رانش زمین می دانند.

۲۰ سرباز یمنی در حضرموت کشته شدند

۲۰ سرباز یمنی در حمله به یک ایستگاه بازرسی نظامی در شرق این کشور کشته شدند.
خبرکزاری دولتی صبا گزارش داد حمله روز دوشنبه در استان حضرموت روی داده است

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته است. اگرچه گروهی وابسته به القاعده در این منطقه به مقامهای دولتی و نیروهای امنیتی حمله می کند.

ماه گذشته شبه نظامیان القاعده یک اتوبوس نظامی را در پایتخت یمن هدف قرار دادند و دست کم ۲ سرباز را کشتند.
در ماه دسامبر نیز نیز مدعی انجام عملی انتحاری در بیمارستانی در پایتخت یمن در نزدیکی وزارت دفاع این کشور شدند که ۵۲ نفر را کشت.

فرمانده سوری در لاذقیه کشته شد

بر اساس گزارش تلویزیون دولتی سوریه، یکی از بستگان بشار اسد و از فرماندهان گارد دفاع ملی آن کشور، در نبرد نیروهای دولتی و مخالفان مسلح در بندر لاذقیه کشته شده است.
لاذقیه زادگاه خاندان اسد است.

ویدئوهایی که توسط منابع مستقل تایید نشده، مخالفان مسلح بشار اسد را نشان می دهد که در نواحی مرزی سوریه با ترکیه خمپاره شلیک می کنند. در ویدئوی تایید نشده دیگری، یک تانک مخالفان مسلح بشار اسد نشان داده می شود که در کوهستان های ترکمن یک جنگنده سوری را هدف گرفته است.

بیش از ۱۴۰ هزار نفر در ناآرامی های ۴ سال گذشته سوریه جان خود را از دست داده اند.

اعزام نیروهای ويژه آمریکا به آفریقا برای یافتن متهم جنایات جنگی

ایالات متحده آمریکا تعداد نیروی های ویژه خود را برای کمک به یافتن جوزف کانی، از رهبران جنگ طلبان در آفریقا بیش از دوبرابر می کند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا دستور داد ۱۵۰ نفر از نظامیان آمریکایی و دست کم چهار هواپیمای CV-22 روز یکشنبه به اوگاندا اعزام شوند.

این اولین بار است که آمریکا برای یافتن جوزف کانی و همرزمانش هواپیمای نظامی می فرستد.

جستجو ها در جنگل های مرزی جمهوری آفریقای مرکزی، سودان جنوبی و جمهوری دموکراتیک کنگو متمرکز است.

اولین بار باراک اوباما در سال ۲۰۱۱ حدود ۱۰۰ نیروی ویژه برای کمک به ۵۰۰۰ نیروی اتحادیه آفریقا فرستاده بود.

کانی به خاطر ۳۳ مورد جنایات جنگی علیه بشریت از سوی دیوان بین المللی کیفری تحت تعقیب است.

او از دو دهه پیش یک جنگ چریکی بی رحمانه علیه دولت اوگاندا به راه انداخت و در سال ۲۰۰۵ به جنگل های مرکز آفریقا فرار کرد. گمان می رود تعداد نیروهای باقی مانده او چند صد نفر باشد.

گروه هفت در مورد اوکراین روز دوشنبه نشست فوری برگزار می کند

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا و دیگر سران هفت کشور صنعتی موسوم به «گروه هفت» روز دوشنبه در هاله نشست اضطراری برگزار می کنند. در این نشست، واکنشی که این گروه باید به اقدام روسیه در ضمیمه کردن شبه جزیره کریمه اوکراین انجام دهد، بررسی می شود.

این جلسه اضطراری در حاشیه یک نشست امنیت اتمی در هاله برگزار می شود.

تحلیلگران می گویند احتمالا در این جلسه فوری اعضا درباره هماهنگ کردن تحریم ها علیه روسیه تصمیم گیری می کنند.

با عبور نظامیان روسیه از مرز کریمه، غرب تحریم هایی را علیه روسیه اعمال کرد. به دنبال تاکید روسیه بر ضمیمه کردن کریمه، کشورهای غربی می خواهند این تحریم ها را شدت بخشند.

انتظار می رود گروه هفت همچنین هزینه های احتمالی واکنش روسیه به تحریم های غربی را ارزیابی کند.

قرار است باراک اوباما و جان کری وزیر امورخارجه آمریکا با سرگی لاوروف، وزیر امورخارجه روسیه دیدار و گفتگو کنند.

روز یکشنبه در بروکسل، فرمانده ارشد سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، هشدار داد روسیه مقدار قابل توجهی نیروی نظامی در مرزهای خود با اوکراین مستقر کرده است و گفت مسکو ممکن است بخواهد مناطق جدیدی را به قلمرو خود اضافه کند.

نفتکش به سرقت رفته به لیبی بازگشت

بار نفتکش ربوده ۲۳۴ هزار بشکه نفت خام به ارزش ۲۴ میلیون دلار بود

نفتکش دارای پرچم کره شمالی که توسط شبه نظامیان لیبی به طور غیرقانونی با نفت خام بارگیری شده بود به لیبی بازگشت.

به گفته مقام های لیبی، تانکر «شکوه صبح» روز یکشنبه راهی بندر زاویه در نزدیکی طرابلس پایتخت این کشور می شود تا بارش را در آنجا تخلیه کند.

نیروهای آمریکایی هفته گذشته این کشتی را در جزیره قبرس در دریای مدیترانه متوقف کردند. شورشیان لیبی می خواستند با فروش نفت خام این کشتی به مقابله با دولت لیبی بپردازند.

نیروهای شورشی در بندر شرقی سید حدود ۲۳۴ هزار بشکه نفت خام به ارزش ۲۴ میلیون دلار در نفتکش شکوه صبح بارگیری کرده بودند.

بازگشت این تانکر از پیروزی های نادر دولت طرابلس در تلاش برای پایان دادن به بستن بندرها توسط شورشیان است. ناامنی بنادر یکی از بسیار مشکلاتی است که در برابر دولت مرکزی لیبی، سه سال پس از سرنگونی رژیم قذافی، قرار دارد.

کره شمالی مسئولیت این نفتکش را نپذیرفته است.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG