لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸ ایران ۱۵:۴۹

سرخط خبرها

عربستان خواهان «تغییر توازن قوا» در سوریه شد

شاهزاده سلمان که عهده دار وزارت دفاع عربستان سعودی است، پس از مرگ شاهزاده نايف، وليعهد پيشين، به ولايتعهدی عربستان رسيد.
بنا به گزارش خبرگزاری رويترز، شاهزاده سلمان ،وليعهد عربستان سعودی، روز سه شنبه ۵ فروردين ماه، (۲۵ مارس) با گفتن اينکه بحران سوريه اکنون به معضلی اساسی تبدیل گرديده است، خواستار «تغییر توازن قوا» در جنگ داخلی سوریه شد.

شاهزاده سلمان که در جلسه افتتاحيه اجلاس سالانه سران عرب در کويت سخن می گفت، با تاکيد بر ضرورت مبرم در ارسال کمک های بيشتر برای شورشيانی که به قصد سرنگونی حکومت بشار اسد می جنگند، تاکيد کرد، «خروج از بحران سوريه نيازمند تغيير در توازن قوا روی زمين است.»

قطعنامه پیشنهادی اوکراین علیه الحاق کریمه به روسیه

دولت اوکراین پیش نویس قطعنامه ای را در مجمع عمومی سازمان ملل توزیع کرده که در آن خواستار بی اعتبار دانستن همه پرسی مربوط به استقلال شبه جزیره کریمه و الحاق آن به روسیه شده است. در صورت تصویب در مجمع عمومی، قطعنامه لازم الاجرا نخواهد بود. اما می تواند پیام سیاسی محکمی برای روسیه باشد. قرار است مجمع عمومی روز پنجشنبه برای بحث پیرامون بحران اوکراین و رای گیری در مورد این قطعنامه تشکیل جلسه بدهد.

۲ نفر در تیراندازی در پایگاه دریایی ویرجینیا کشته شدند

در جریان تیراندازی در مرکز نیروی دریایی نورفولک در ایالت ویرجینیای آمریکا، ۲ نفر کشته شدند. این حادثه دوشنبه شب در بزرگترین پایگاه دریایی جهان رخ داد.
بر اثر این تیراندازی،به گفته مسئولان پایگاه، یک ملوان و یک غیرنظامی کشته شده اند و گفته می شود فرد غیرنظامی،که مظنون به آغاز حمله بوده اجازه ورود به پایگاه را داشته است.
مسئولان می گویند پایگاه فعالیت عادی خود را از سرگرفته است.
تحقیق پیرامون حادثه تیراندازی آغاز شده است.

تشدید درگیریهای سوریه در مرز با ترکیه

درگیریهای تازه میان شورشیان مخالف بشار اسد با نیروهای مسلح طرفدار او در مناطق ساحلی هم مرز با ترکیه شدت گرفته است.
روز سه شنبه شهرک ساحلی سامرا، صحنه یکی از درگیری های شدید میان اسلامگرایان با نیروهای دولتی گزارش شده است
رامی عبدالرحمان از دیدبان حقوق بشر سوریه در لندن نیز درگیری های تازه را تایید کرده است.
روز دو شنبه اسلامگرایان شهر َکساب درهمین منطقه را، از کنترل نیروهای اسد خارج کردند.
یک فعال سوری می گوید با تصرف شهرک سامرا شورشیان برای نخستین بار در جنگ چهار ساله سوریه به دریا دسترسی پیدا می کنند.

ایبولا در گینه ۵۹ قربانی گرفت

شیوع تب توأم با خونریزی ناشی از ویروس ایبولا در کشور گینه در غرب آفریقا تاکنون ۵۹ قربانی گرفته است.
به گزارش سازمان جهانی بهداشت شمار افراد مظنون به ابتلا به ویروس ایبولا در گینه ۸۶ نفر بوده ، که ۱۳ مورد آن پس از آزمایش تأیید شده است.
شیوع این بیماری در بخش جنوب شرقی گینه بیشتر بوده است؛ و سازمان پزشکان بدون مرز با صدور اطلاعیه ای گفت با همکاری وزارت بهداشت گینه در دو منطقه، مراکز قرنطینه احداث خواهد کرد. سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد دو مورد مشکوک بیماری در کوناکری پایتخت گینه ربطی به ایبولا نداشته اند.
وزرات بهداشت لیبریا، کشور همسایه گینه، نیز از وجود ۵ مورد بیمار مبتلا به ویروس ایبولا خبر داده است.

باستانی پاریزی درگذشت

محمد ابراهیم باستانی پاریزی از مورخان سرشناس ایران بامداد سه شنبه ۵ فروردین ماه در بیمارستان مهر در تهران درگذشت. بر اساس گزارشها وی هنگام مرگ ۸۹ سال داشت.

باستانی پاریزی با نخستین کتاب خود با عنوان «پیغمبر دزدان» یا «نبی السارقین» در سال ۱۳۲۴به شهرت دست یافت. این کتاب در طول بیش از ۶۰ سال بیش از ۲۰ بار تجدید چاپ شد.
مجموعه آثار ادبی و تاریخی استاد باستانی پاریزی از ۷۰ عنوان متجاوز است.

سوریه موضوع نشست اتحادیه عرب در روز سه شنبه

اخضر ابراهیمی، فرستاده سازمان ملل متحد و کشورهای اتحادیه عرب در امور سوریه قرار است روز سه شنبه برای رهبران عرب در کویت سخنرانی کند.

روز سه شنبه رهبران عرب برای شرکت در نشست کشورهای اتحادیه عرب که در کویت برگزار می شود، جمع می شوند.

ابراهیمی یک روز قبل گفته بود مذاکرات صلح سوریه به این زودی ها ادامه نمی یابد. او روز دوشنبه گفت شرایط برگزاری دور جدید مذاکرات فراهم نشده است.

نمایندگان بشار اسد و مخالفان دولت سوریه تا کنون دو دور در مذاکرات صلح شرکت کرده اند اما این مذاکرات پیشرفت چندانی نداشته است. آخرین دور مذاکرات اواخر ماه ژانویه پایان یافت.

ابراهیمی به شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت برنامه سوریه برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ماه ژوئیه احتمالا اپوزیسیون را برای ادامه مذاکره با دولت بی انگیزه می کند.

گروه هفت عضویت روسیه را به معلق کرد

گروه هفت کشور صنعتی جهان عضویت روسیه را در واکنش به ضمیمه کردن شبه جزیره کریمه اوکراین به حالت تعلیق در آوردند.

این اقدام به درخواست باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا صورت گرفت. آقای اوباما در تلاشی برای منزوی کردن روسیه، روز دوشنبه به اروپا سفر کرد.

روسیه و هفت کشور دیگر صنعتی جهان گروه هشت را تشکیل می دادند.

هدف رسمی باراک اوباما برای سفر به هاله در هلند شرکت در «اجلاس امنیت اتمی» است، اما اقدام روسیه در ضمیمه کردن منطقه کریمه اوکراین به تمرکز اصلی این سفر تبدیل شده است.

جیش العدل سرباز ایرانی را اعدام کرد

منابع دولتی ایران خبر کشته شدن یکی از ۵ مرزبان ربوده شده ایرانی توسط گروه جیش العدل را تائید کردند.

جیش‌العدل در اعلامیه‌ای که روز یکشنبه، سوم فروردین، در وبلاگ و توئیتر خود منتشر کرده، گفته است که پاسدار گروهبان یکم جمشید دانایی‌فر را به تلافی خون علی ناروئی به دار آویخته است.
۵ مرزبان ایرانی روز سوم بهمن ماه ربوده شده بودند.

پرویز راجی آخرین سفیر شاه در لندن درگذشت

پرویز راجی آخرین سفیر رژیم پادشاهی در لندن، در سن ۷۸ سالگی درگذشت. آقای راجی در مقطع انقلاب سال ۱۳۵۷ سفیر ایران در لندن بود و پس از انقلاب به ایران بازنگشت.

این چهره سیاسی پس از انقلاب خاطرات خود از دوران سفارت در لندن را به انگلیسی در یکی از روزنامه های بریتانیا منتشر کرد که به فارسی ترجمه و با عنوان «خدمتگزار تخت طاووس» به صورت کتاب به چاپ رسید.

سقوط بهمن در سوچی دو قربانی گرفت

نیروهای امداد روسیه می گویند در یکی از پیست‌های اسکی المپیک ۲۰۱۴ سوچی دو زن بر اثر سقوط بهمن کشته شدند. به گفته مقام ها هنگام بروز حادثه در روز یکشنبه ۶ اسکی باز روی پیست بودند.
این حادثه تنها یک روز پس از گشایش تاسیسات اسکی سوچی به روی عموم اتفاق افتاد.

گردهمایی هواشناسان در ژاپن

ژاپن این هفته میزبان دانشمندان برجسته هواشناسی ست که برای تهیه متن نهائی گزارش مربوط به تاثیرات گرمایش زمین درآنجا گرد آمده اند.
دانشمندان هشدار داده اند که گرمایش سیاره زمین نه تنها بر خرسهای قطبی در دهه آینده تاثیر گذار است بلکه تاثیر آنی آن بر انسان از هم اکنون بسیار جدی است. در گزارش پایانی بیش از ۶۰ دانشمند، رهنمودهای عمده و الزام آوری پیشنهاد شده است.
نمایندگان بیش از یکصد دولت نیز که در تهیه گزارش شرکت دارند به دولتها تاثیرات گرمایش زمین را گوشزد خواهند کرد.
در گزارش آمده است تغییر آب و هوایی یک چالش بزرگ برای مدیریت مخاطره هاست که پیامدهای آن بسیار پردامنه خواهد بود.


_

رانش زمین در سیاتل ۸ قربانی گرفت

رانش زمین در ایالت واشنگتن در شمال غربی آمریکا، به کشته شدن ۸ نفر انجامید. ۱۸ تن نیز در پی رانش زمین ناپدیدشده اند.

سخنگوی آتش نشانی می گوید از یکشنبه شب که این واقعه روی داده است، جستجو برای یافتن ناپدید شدگان در میان گل و لای ادامه دارد.

دیواره بلندی از درختان، گل و لای و سنگ های بزرگ از دامنه کوهستان به منطقه اطراف سیاتل سرازیر شده و بیش از ۳۰ خانه را در مسیر خود خراب کرده است.
در این حادثه ۸ تن زخمی شده اند.

مقامها بارندگی شدید و مداوم چند روز گذشته و اشباع شدن زمینهای منطقه را عامل رانش زمین می دانند.

۲۰ سرباز یمنی در حضرموت کشته شدند

۲۰ سرباز یمنی در حمله به یک ایستگاه بازرسی نظامی در شرق این کشور کشته شدند.
خبرکزاری دولتی صبا گزارش داد حمله روز دوشنبه در استان حضرموت روی داده است

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته است. اگرچه گروهی وابسته به القاعده در این منطقه به مقامهای دولتی و نیروهای امنیتی حمله می کند.

ماه گذشته شبه نظامیان القاعده یک اتوبوس نظامی را در پایتخت یمن هدف قرار دادند و دست کم ۲ سرباز را کشتند.
در ماه دسامبر نیز نیز مدعی انجام عملی انتحاری در بیمارستانی در پایتخت یمن در نزدیکی وزارت دفاع این کشور شدند که ۵۲ نفر را کشت.

فرمانده سوری در لاذقیه کشته شد

بر اساس گزارش تلویزیون دولتی سوریه، یکی از بستگان بشار اسد و از فرماندهان گارد دفاع ملی آن کشور، در نبرد نیروهای دولتی و مخالفان مسلح در بندر لاذقیه کشته شده است.
لاذقیه زادگاه خاندان اسد است.

ویدئوهایی که توسط منابع مستقل تایید نشده، مخالفان مسلح بشار اسد را نشان می دهد که در نواحی مرزی سوریه با ترکیه خمپاره شلیک می کنند. در ویدئوی تایید نشده دیگری، یک تانک مخالفان مسلح بشار اسد نشان داده می شود که در کوهستان های ترکمن یک جنگنده سوری را هدف گرفته است.

بیش از ۱۴۰ هزار نفر در ناآرامی های ۴ سال گذشته سوریه جان خود را از دست داده اند.

اعزام نیروهای ويژه آمریکا به آفریقا برای یافتن متهم جنایات جنگی

ایالات متحده آمریکا تعداد نیروی های ویژه خود را برای کمک به یافتن جوزف کانی، از رهبران جنگ طلبان در آفریقا بیش از دوبرابر می کند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا دستور داد ۱۵۰ نفر از نظامیان آمریکایی و دست کم چهار هواپیمای CV-22 روز یکشنبه به اوگاندا اعزام شوند.

این اولین بار است که آمریکا برای یافتن جوزف کانی و همرزمانش هواپیمای نظامی می فرستد.

جستجو ها در جنگل های مرزی جمهوری آفریقای مرکزی، سودان جنوبی و جمهوری دموکراتیک کنگو متمرکز است.

اولین بار باراک اوباما در سال ۲۰۱۱ حدود ۱۰۰ نیروی ویژه برای کمک به ۵۰۰۰ نیروی اتحادیه آفریقا فرستاده بود.

کانی به خاطر ۳۳ مورد جنایات جنگی علیه بشریت از سوی دیوان بین المللی کیفری تحت تعقیب است.

او از دو دهه پیش یک جنگ چریکی بی رحمانه علیه دولت اوگاندا به راه انداخت و در سال ۲۰۰۵ به جنگل های مرکز آفریقا فرار کرد. گمان می رود تعداد نیروهای باقی مانده او چند صد نفر باشد.

گروه هفت در مورد اوکراین روز دوشنبه نشست فوری برگزار می کند

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا و دیگر سران هفت کشور صنعتی موسوم به «گروه هفت» روز دوشنبه در هاله نشست اضطراری برگزار می کنند. در این نشست، واکنشی که این گروه باید به اقدام روسیه در ضمیمه کردن شبه جزیره کریمه اوکراین انجام دهد، بررسی می شود.

این جلسه اضطراری در حاشیه یک نشست امنیت اتمی در هاله برگزار می شود.

تحلیلگران می گویند احتمالا در این جلسه فوری اعضا درباره هماهنگ کردن تحریم ها علیه روسیه تصمیم گیری می کنند.

با عبور نظامیان روسیه از مرز کریمه، غرب تحریم هایی را علیه روسیه اعمال کرد. به دنبال تاکید روسیه بر ضمیمه کردن کریمه، کشورهای غربی می خواهند این تحریم ها را شدت بخشند.

انتظار می رود گروه هفت همچنین هزینه های احتمالی واکنش روسیه به تحریم های غربی را ارزیابی کند.

قرار است باراک اوباما و جان کری وزیر امورخارجه آمریکا با سرگی لاوروف، وزیر امورخارجه روسیه دیدار و گفتگو کنند.

روز یکشنبه در بروکسل، فرمانده ارشد سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، هشدار داد روسیه مقدار قابل توجهی نیروی نظامی در مرزهای خود با اوکراین مستقر کرده است و گفت مسکو ممکن است بخواهد مناطق جدیدی را به قلمرو خود اضافه کند.

نفتکش به سرقت رفته به لیبی بازگشت

بار نفتکش ربوده ۲۳۴ هزار بشکه نفت خام به ارزش ۲۴ میلیون دلار بود

نفتکش دارای پرچم کره شمالی که توسط شبه نظامیان لیبی به طور غیرقانونی با نفت خام بارگیری شده بود به لیبی بازگشت.

به گفته مقام های لیبی، تانکر «شکوه صبح» روز یکشنبه راهی بندر زاویه در نزدیکی طرابلس پایتخت این کشور می شود تا بارش را در آنجا تخلیه کند.

نیروهای آمریکایی هفته گذشته این کشتی را در جزیره قبرس در دریای مدیترانه متوقف کردند. شورشیان لیبی می خواستند با فروش نفت خام این کشتی به مقابله با دولت لیبی بپردازند.

نیروهای شورشی در بندر شرقی سید حدود ۲۳۴ هزار بشکه نفت خام به ارزش ۲۴ میلیون دلار در نفتکش شکوه صبح بارگیری کرده بودند.

بازگشت این تانکر از پیروزی های نادر دولت طرابلس در تلاش برای پایان دادن به بستن بندرها توسط شورشیان است. ناامنی بنادر یکی از بسیار مشکلاتی است که در برابر دولت مرکزی لیبی، سه سال پس از سرنگونی رژیم قذافی، قرار دارد.

کره شمالی مسئولیت این نفتکش را نپذیرفته است.

حمله به کلیسا در کنیا دو کشته داد

شبه نظامیان سومالیایی الشباب، وابسته به القاعده، و هواداران آن در کنیا به حملات مشابهی دست زده اند.

روز یکشنبه مردان مسلح با ورود به کلیسایی در ساحل کنیا به روی نمازگزارانی که در حال انجام فرایض دینی بودند، تیراندازی کردند. در این تیراندازی دو نفر کشته و عده ای مجروح شدند.

به گفته شاهدان پس از این حمله که در شهر بندری مومباسا روی داد، انجیل های خون آلود و صندلی های واژگون کف کلیسا را پوشانده بود.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته اما گروه شبه نظامیان سومالیایی الشباب، وابسته به القاعده، و هواداران آن در کنیا به حملات مشابهی دست زده اند.

خبرنگاران عراقی خواستار اعدام قاتل گوینده رادیو عراق آزاد شدند

خبرنگاران عراقی در محلی که نگهبان کاخ ریاست جمهوری همکارشان را از پا درآورد، شمع روشن کرده اند - بغداد، ۲۳ مارس ۲۰۱۴

بدوی عوید الشماری رئیس دفتر رادیوی عراق آزاد در بغداد روز شنبه به ضرب گلوله یکی از محافظان کاخ ریاست جمهوری عراق ازپادرآمد.

ژورنالیست های عراق خواهان اعدام یکی از محافظان رئیس جمهوری شده اند که متهم به قتل رئیس دفتر رادیو عراق آزاد در بغداد است.

روز یکشنبه تابوت حامل بدوی عوید الشماری در خیابان های بغداد از سوی دوستان و بستگان وی مشایعت شد. بامداد شنبه، در پی مشاجره لفظی بدوی عوید الشماری با یکی از محافظان کاخ ریاست جمهوری عراق بر سر این که خودروی کدام یک از آن دو باید اول از دروازه ورودی کاخ عبور کند، وی هدف گلوله نگهبان قرار گرفت و کشته شد.

رئیس سندیکای ژورنالیست های عراق خواستار مجازات اعدام برای محافظ کاخ شده است. وی هم اکنون در بازداشت نیروهای امنیتی است.

شنوندگان رادیوی عراق آزاد، الشماری ۴۶ ساله را با نام حسن رشید می شناختند. او که سال ها در کار خبرنگاری و نویسندگی بود، سال ۲۰۰۶ به رادیو عراق آزاد پیوست و سال ۲۰۱۲ ریاست دفتر بغداد این رادیو را برعهده گرفت.

رادیوی عراق آزاد، بخشی از رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی است – شبکه ای خبری که در چارچوب هیأت حکام بنگاه خبری آمریکا کار می کند. این بنگاه خبری مستقل بر تمام برنامه های رسانه ای بین المللی تحت حمایت دولت آمریکا، از جمله صدای آمریکا، نظارت دارد.

جلال طالبانی رئیس جمهوری عراق تأسف عمیق خود را از «قتل» آقای الشماری اظهار داشت و گفت قاتل وی «محاکمه و مجازات خواهد شد.» نوری المالکی نخست وزیر عراق هم قتل الشماری را «نقض قانون» خواند.

جف شل مدیر هیأت حکام بنگاه خبری آمریکا الشماری را «ژورنالیستی متعهد» توصیف کرد که تلاش می کرد تا مردم عراق اخبار موثق و معتبر و بی غرض دریافت کنند.

از سال ۱۹۹۸ که رادیو عراق آزاد شروع به نشر خبر کرده، عوید الشماری سومین خبرنگار این رادیوست که کشته می شود. آقای الشماری همسر و سه فرزند داشت.

تصادف مرگبار در بلوچستان پاکستان دهها قربانی گرفت

مقامات در جنوب غربی پاکستان می گویند، بر اثر برخورد دو اتوبوس مسافری با یک کامیون حامل سوخت در روز شنبه دستکم ۳۵ نفر کشته و چند نفر دیگر مجروح شدند.
مقامات می گویند یکی از اتوبوس ها از مقابل با تانکر برخورد کرد و اتوبوسی هم که پشت سر تانکر حرکت می کرد با این تانکر تصادف کرد.
تصادف مرگبار در بزرگراهی واقع ایالت بلوچستان پاکستان روی داد.

مردان کنیا می توانند هر تعداد بخواهند زن بگیرند!

پارلمان کنیا قانونی به تصویب رساند که بر اساس آن هر مردی می تواند بدون مشورت با همسر یا همسرانش، به هر تعداد که بخواهد همسر جدید اختیار کند.
تصویب این قانون باعث شد نمایندگان زن به نشانه اعتراض صحن پارلمان را ترک کنند.

این قانون بخشی از لایحه جدید ازدواج در کنیاست؛ که در آن پیش بینی شده بود زنان حق دارند در مورد همسران جدید شوهرانشان مورد مشورت قرار بگیرند. قانونگذاران این بند را تصویب نکردند.

تبرئه مامور اف. بی. آی. از اتهام قتل

یک مأمور اف. بی. آی. از اتهام هرگونه خلاف در ماجرای تیراندازی به یکی از دوستان متهمان بمبگذاری ماراتون بوستون تبرئه شد.
دادستان ایالت فلوریدا در حکم خود گفته است کاربرد زور توسط مأمور اف. بی. آی. و تیراندازی و کشتن ابراهیم تودا شو - دوست بمبگذاران ماراتن بوستون - عملی موجه بوده و کار خلافی انجام نشده است، زیرا وی به مأمور اف. بی. آی. حمله کرده بود.
نام مأمور اف- بی - آی اعلام نشده است.

مقامات می گویند مأمور اف.بی. آی. در مقابله با تودا شو، مهاجر ۲۷ ساله اهل چچن از خود دفاع کرده است.

در جریان بمبگذاری در مسابقه ماراتون بوستون در سال ۲۰۱۱ ، ۳ تن کشته و بیش از ۲۵۰ تن زخمی شدند.

سربازان اسرائیلی ۴ فلسطینی را در کرانه باختری کشتند

نیروهای اسرائیل بامداد شنبه ۴ فلسطینی را در خانه ای در سرزمین اشغالی در کرانه باختری رود اردن کشتند.
اسرائیل می گوید نیروهایش به خانه ای در اردوگاه آوارگان جنین رفته بودند برای دستگیری یک شبه نظامی حماس که مظنون به حمله به اسرائیل است.
مقامهای فلسطینی می گویند ارتش اسرائیل خانه را محاصره کرد و به حمزه ابوالهِیجا دستور داد از خانه خارج شود.
ارتش اسرائیل می گوید ابوالهیجا از خروج از خانه سرباز ز و به سوی سربازان اسرائیل شلیک، و دو نفر را مجروح کرد. اسرائیل نیز به سوی او شلیک کرد و وی را کشت.
به گفته ارتش اسرائیل تظاهرکنندگان در محل جمع شدند و به سربازان حمله کردند، سربازان به سوی آنان شلیک کردند و ۳ فلسطینی را کشتند.
تنش در منطقه در ماههای اخیر - همزمان با عدم پیشرفت در مذاکرات صلح - افزایش یافته. این مذاکرات بعد از ۳ سال توقف در تابستان گذشته از سر گرفته شد.

سقوط سهام روسیه در پی تحریم های اوباما

سربازی در لباس نظامی بدون نشان دولتی در برابر دادگاه نظامی اوکراین در سیمفروپل نگهبانی می دهد - شبه جزیره کریمه، بیستم مارس

با به اجرا درآمدن تحریم های آمریکا علیه روسیه، ولادیمیر پوتین اندک اندک پیآمدهای تصرف شبه جزیره کریمه را لمس می کند.

روز جمعه در بازار بورس نیویورک، سهام شرکت های روسی به پایین ترین میزان در دو هفته اخیر سقوط کرد. از زمانی که باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا تحریم های اقتصادی علیه مقامات روسیه و میلیاردرهای نزدیک به ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری آن کشور وضع کرد، سهام روسیه در بازارهای بین المللی سقوط کرد.

شاخص سهام بلومبرگ برای پرفروش ترین سهام روسیه در بازار بورس نیویورک روز پنجشنبه با تنزل ۳.۳ درصدی، به ۸۰.۱۰ رسید. سقوط ارزش سهام روسیه بعد از آن بود که شرکت استاندارد اند پور چشم انداز اعتباری روسیه را کاهش داد. شاخص سهام آر تی اس در ساعت ۱:۴۴ بعد از ظهر امروز به وقت مسکو ۲.۸% کاهش نشان داد. نواتک، بزرگترین شرکت خصوصی تولیدکننده گاز روسیه، در بازار لندن ۷.۵% تنزل کرد، اما افت ارزش سهام آن در بازار مسکو ۸.۹% بود.

فهرست وزارت خزانه داری آمریکا در مورد اشخاص تحریم شده افرادی مثل گنادی تیمچنکو، رئیس نواتک، یوری کاوالچوک، صاحب بانک روسیه و کمپانی رسانه ای سی تی سی، و آرکادی روتنبرگ – حریف پیشین جودوی پوتین – سرمایه گذار شرکت جاده سازی ماستوترست را هم دربرمی گیرد.

آقای اوباما همچنین فرمان اجرایی جدیدی امضا کرد که بر اساس آن تحریم هایی علیه بخش هایی از اقتصاد روسیه را هم مجاز می دارد. لازم به ذکر است که این تحریم ها مشخصاً ذکر نشده و هنوز به اجرا درنیامده است.

اجتماع کودکان در معبد پارتنون در روز مبارزه با تبعیض نژادی

در آتن نزدیک به ۲۰۰۰ کودک با تشکیل یک زنجیر انسانی به دور معبدباستانی پارتنون روز بین المللی مبارزه با تبعیض نژادی را گرامی داشتند.
این کودکان، که از مدارس مختلف در آکروپلیس گرد آمده بودند، با حمل پلاکارد، دست در دست هم، در مقابل معبد پارتنون پیام تساهل و تحمل به دنیا فرستادند.
جورجیو سورلاس، از وزارت دادگستری یونان، که سازمان دهنده این اجتماع بود، اظهار امیدواری کرد که روز بین المللی محو تبعیض نژادی بتواند درس عبرتی، نه تنها برای یونان، بلکه برای همه جهانیان باشد.
در سال ۱۹۶۶ روز بیست ویکم مارس از سوی سازمان ملل روز مبارزه با تبعیض نژادی اعلام شد.

نجات چند هزار پناهجو توسط نیروی دریایی ایتالیا

عکس از آرشیو، پناهجویانی که از قایق برای رفتن به ایتالیا استفاده کرده اند

نیروی دریایی ایتالیا در چند روز گذشته ۴۰۰۰ پناهجو را از قایق هایی که بیش از اندازه سرنشین داشتند نجات داد.
این قایق ها در دریای مدیترانه در جنوب سیسیل در حرکت بودند. به گفته مقام های ایتالیا عملیات نجات همچنان ادامه دارد.

هوای خوب بهار و دریای بدون موج موجب افزایش شمار پناهجویانی شده است، که بسیاری از آنان از شرایط پر آشوب لیبی فرار می کنند تا از طریق ایتالیا خود را به سایر کشور های اتحادیه اروپا برسانند.
یکی از پناهجویان در این سفر خطرناک جان خود را از دست داده و ۲ نفر دیگر شدیداً بیمار بودند، که ناشی از سوختگی و تنفس اکسید کربن ناشی از نفت در قایق بود.

۲نفر از قاچاقچیان انسان در طی این عملیات نجات بازداشت شدند.

آژانس اتمی: ایران به تعهداتش پای بند بوده است

در گزارش ماهانه آژانس بین المللی انرژی اتمی آمده است که ایران - در چارچوب قراردادی که اواخر سال گذشته با قدرتهای جهانی امضا کرده - به تعهدات خود پای بند بوده است.
آژانس بین المللی نقش اساسی در تایید اجرای مفاد قرارداد یاد شده توسط ایران ایفا می کند. بر اساس قرارداد یاد شده، ایران غنی سازی اورانیوم در سطح بالا را - در ازای تسهیل بخشی از تحریم ها - تعلیق می کند.
بر اساس قراردادی که سال گذشته امضا شد، ۶ ماه فرصت تعیین شده که ایران و قدرت های جهانی موسوم به ۵+۱ به توافق جامعی دست یابند. این مدت با نظر طرفین قابل تمدید است.

ترکیه توییتر را مسدود کرد

کاربران توییتر در ترکیه می گویند استفاده از این سایت روز جمعه مسدود شد.

ساعاتی قبل از آن، طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه که دولتش با رسوایی مالی روبرو است، تهدید کرده بود استفاده از شبکه های اجتماعی را مسدود خواهد کرد.

برخی از کاربران توییتر در ترکیه صداهای ضبط شده ای را از طریق توییتر منتشر کرده بودند که ظاهرا سند فساد در حلقه نزدیکان اردوغان است.

آقای اردوغان می گوید این اتهامات بخشی از کمپین سیاسی رقبایش علیه دولت او به شمار می رود.

با این حال برخی از کاربران توییتر در ترکیه می گویند با استفاده از فیلتر شکن وارد توییتر می شوند.

۹ نفر در برخورد قطار با مینی بوس در ترکیه کشته شدند

روز پنجشنبه در برخورد یک قطار با یک مینی بوس حامل کارگران در جنوب مرسین در ترکیه، دست کم ۹ نفر کشته و ۵ نفر زخمی شدند.

مینی بوس حامل کارگران یک منطقه صنعتی در حاشیه شهر هنگام عبور از روی ریل به قطاری برخورد که میان مرسین و ادنا در رفت و آمد است.

فیلمی که توسط خبرگزاری دوغان از برخورد این دو منتشر شده امداد گران را در حال تلاش برای دسترسی به مجروحان نشان می دهد.

ایستگاه تلویزیون دولتی تی آر تی خبر از کشته شدن ۱۰ نفر در این حادثه داده است.

در سال ۲۰۱۰ یک قطار سریع السیر که از استانبول به آنکارا می رفت از خط خارج شد و باعث مرگ ۳۶ نفر و زخمی شدن دهها نفر گردید.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG