لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ ایران ۲۲:۲۴

سرخط خبرها

شورای امنیت به قطعنامه اوکراین رای می دهد

شورای امنیت سازمان ملل متحد بامداد شنبه قطعنامه ای در باره اوکراین را به رای گیری می گذارد. گمان می رود که روسیه آن را وتو کند .

به گزارش اسوشیتد پرس، هیئت لوکزامبورگ، رئیس فعلی شورا، روز جمعه از تشکیل این جلسه رای گیری خبر داد.

قطعنامه پیشنهادی همه طرف های ذی نفع را ترغیب می کند بی درنگ راه حل صلح جویانه ای را از طریق گفت و گوهای سیاسی مستقیم دنبال کنند.

قطعنامه می گوید دولت اوکراین با برگزاری همه پرسی روز یکشنبه در کریمه موافقت نکرده است و اعلام می کند این رفراندوم اعتباری ندارد، و نمی تواند اساسی برای تغییر در وضعیت کریمه باشد.

قدرت های غربی امیدوارند چین، که معمولا از روسیه حمایت می کند، به جای پیوستن به آن در وتوی قطعنامه، رای ممتنع بدهد.

حمایت دادستان کل آمریکا از کاهش محکومیت قاچاقچیان مواد مخدر

اریک هولدر، دادستان کل آمریکا از پیشنهادی حمایت کرد که دوران محکومیت برای جرائم خاص مربوط به مواد مخدر را کاهش می دهد.

آقای هولدر قرار است روز پنجشنبه در کمیسیون مجازات آمریکا حاضر شود تا در حمایت از این پیشنهاد برای کاهش مجازات قاچاقچیان مواد مخدر در دادگاه فدرال سخن بگوید.

پیشنهاد کمیسیون فوق موجب می شود که در ۵ سال آینده جمعیت زندان های فدرال آمریکا ۶۵۵۰ نفر کاهش یابد. ایالات متحده آمریکا دارای بیشترین شمار زندانی است. بیش از ۲۱۵ هزار نفر در زندان های فدرال آمریکا نگهداری می شوند.

اریک هولدر در متنی که قرار است روز پنجشنبه قرائت کند، می گوید جمعیت بالای زندان ها نه تنها از نظر اقتصادی مضر است، بلکه هزینه های اخلاقی و انسانی را در برمی گیرد که ابعادش در عدد و رقم نمی گنجد.

ابتکار آقای هولدر برای کاهش دوره مجازات جرائم مواد مخدر حمایت قانونگذاران محافظه کاری که به دنبال کاهش هزینه های دولت هستند را نیز برانگیخته است.
کمیسیون مجازات آمریکا قرار است در ماه آوریل (فروردین) درباره این پیشنهاد اقدام کند.

آلودگی شدید هوا در پاریس


آلودگی هوا که آسمان های پاریس و بیشتر مناطق بلژیک را با غبار زرد و مه پوشانده است، روز جمعه رانندگان اتومیبل ها را ناچار ساخت از سرعت خود بکاهند و میلیون ها نفر را که از وسائل حمل و نقل همگانی استفاده می کنند، به مقصد برسانند.

گزارش اسوشیتد پرس حاکی است کمربند آلودگی، منطقه ای وسیع، از کرانه های فرانسه در آتلانتیک تا صدها کیلومتر به داخل بلژیک و آلمان - را دربر گرفته است.

سازمان محیط زیست اروپا در بروکسل گفت این شدید ترین آلودگی هوا در فرانسه از سال ۲۰۰۷ به این سو است. در آنجا مشکل جدی است زیرا شمار بسیار بالائی از خودروها دیزلی هستند - که دودهای اکسید نیتروژن آنها با آمونیاک برآمده از کودهای شیمیایی بهاری و بویژه نیترات آمونیوم - مخلوط می شود. آلاینده های ناشی از سوزاندن برگ های مرده و هیزم نیز بر آلودگی هوا تاثیر دارد.

تقریبا تمام فرانسه زیر نوعی هشدار آلودگی قرار گرفته است. روز جمعه سطح آلودگی در منطقه پاریس از برخی از آلوده ترین شهرهای جهان، از جمله پکن و دهلی نو فراتر رفت.

امیدواری آمریکا به عدم تاثیر بحران اوکراین بر مذاکرات با ایران

ایالات متحده امیدوار است عدم توافق با روسیه بر سر بحران اوکراین، تاثیری بر روی همکاری دو کشور در مذاکرات با ایران درباره برنامه اتمی این کشور نداشته باشد.

بنا به گزارش رویترز در روز جمعه، یک مقام ارشد دولت آمریکا گفت: «ما همه امیدواریم شرایط بسیار سخت در اوکراین، مشکلی در مذاکرات ایجاد نکند. ما امیدواریم هرچه در روزهای پیش رو اتفاق بیفتد، هر عملی که ما در جامعه بین المللی - بسته به تصمیم و انتخاب روسیه - انجام دهیم، و هر عملی که روسیه نهایتاً انجام دهد، مذاکرات (با ایران) را در خطر قرار ندهد.»

به گزارش ایرنا خبرگزاری رسمی ایران، شب گذشته حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران تلفنی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه درباره موضوعات مختلف - از جمله مذاکرات اتمی ایران و تحولات اوکراین - گفتگو کردند.

ایرنا بدون ذکر جزئیات گفتگوهای مربوط به اوکراین نوشته است دو طرف «توافق کردند به مشورت های خود در خصوص موضوعات منطقه ای و بین المللی ادامه دهند.»

در این مذاکرات رئیس جمهوری ایران همچنین مرحله کنونی مذاکرات اتمی را حساس توصیف کرده است.

تا کنون رهبر جمهوری اسلامی، یا رئیس جمهوری ایران درباره بحران اوکراین موضع مشخصی اعلام نکرده اند.

حمله اسلامگرایان مظنون به پادگانهای نیجریه

شبه نظامیان اسلامی مظنون بامداد جمعه به پادگان های نظامی در شهر مایدوگوری در شمال شرقی نیجریه حمله کردند.

به نقل از شاهدان گفته می شود مردان مسلح با مواد منفجره به پادگان ها حمله کردند و با سربازان به نبرد پرداختند. مهاجمان همچنین خانه ها را در یک ناحیه مسکونی به آتش کشیدند و ساکنان را به گلوله بستند.

وزیر دفاع نیجریه می گوید تروریست ها ظاهرا در کوشش برای آزاد ساختن همتایانشان به پادگان ها حمله کردند.

او در بیانیه ای گفت حمله دفع شد و تلفات سنگینی به مهاجمان وارد آمد. چهار سرباز نیز مجروح شدند.

رسانه های نیجریه می گویند دست کم برخی از آنها اونیفورم های نظامی پوشیده بودند.

مسئولیت حمله را هنوز کسی بر عهده نگرفته است. با این حال، مایدوگوری قرارگاه فرقه افراطی بوکو حرام است که بیش از ۴ سال است برای ایجاد یک حکومت اسلامی در شمال مسلمان نشین نیجریه می جنگد.

روز جمعه، دیدبان حقوق بشر گفت بوکو حرام از آغاز ۲۰۱۴ به بیش از ۴۰ روستا در شمال شرقی نیجریه حمله کرده است.

لاوروف: نگرش مشترکی بین مسکو و واشنگتن وجود ندارد

سرگئی لاوروف وزیر امورخارجه روسیه روز جمعه، در پی دیدار با جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در لندن، در یک کنفرانس خبری شرکت کرد.

او در پاسخ به پرسش های خبرنگاران گفت اختلافات بین مسکو و واشنگتن بر سر اوکراین باقی است، و افزود روسیه مسئول بحران اوکراین نیست.

لاوروف مذاکرات با کری را مفید توصیف کرد ، اما گفت نگرش مشترکی بین دو کشور وجود ندارد.

در مورد برگزاری همه پرسی در کریمه، لاوروف گفت روسیه به اراده و انتخاب مردم کریمه احترام خواهد گذاشت، و افزود روسیه قصد ندارد به جنوب شرقی اوکراین حمله کند.

او همچنین تاکید کرد برای بررسی مناسبات روسیه و اوکراین به دستور بین المللی نیاز نیست ، و گفت شریکان ما می فهمند تحریم ها نتیجه معکوس خواهد داشت.

لاوروف وضعیت در دونتسک را دهشتناک توصیف کرد، با این حال گفت مسکو در آنجا مداخله نخواهد کرد.

ملاقتهای اشتون در تهران مرکز توجه کانونهای محافظه کاران

به دنبال صدور بیانیه ستاد نماز جمعه تهران در روز پنجشنبه، و انتقاد این ستاد از وزارت امور خارجه ایران در قبال دیدارهای کاترین اشتون با برخی از قربانیان نقض حقوق بشر در ایران، ائمه جمعه در خطبه های نماز جمعه برخی از شهرهای ایران به انتقاد از وزارت امور خارجه و دیدارهای کاترین اشتون پرداختند.
در بخشی از بیانیه ستاد نماز جمعه تهران آمده است: «سفر کاترین اشتون، مسوول سیاست خارجه اتحادیه اروپا که به اصطلاح پیام صلح و دوستی را در پی داشت عملا خلاف آن ثابت شد و مباحثی خارج از چارچوب مقررات بین المللی و دیپلماتیک مطرح شد که باعث رسوایی خانم اشتون گردید که در مقامی در چنین سطح بالای اجرایی چطور دزدانه که دون شان اروپایی است با تعدادی از فتنه گران به بهانه روز جهانی زن دیدار کرد.»
به دنبال این بیانیه، عبدالنبی نمازی خطیب نمازجمعه کاشان در اعتراض به دیدار خانم اشتون با فعالان زن، گفت «نهادهای مسوول، وزارتخانه های اطلاعات و امورخارجه باید پاسخگوی ملت ایران و خانواده شهدا باشند.»
روز قبل از آن نیز در واکنشی تند و بیسابقه، صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی به دیدار کاترین اشتون، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با شماری از ناراضیان و دگراندیشان در سفارت اتریش در ایران اعتراض کرد و دولت حسن روحانی را تهدید کرد «اگر بناست چنین روندی ادامه یابد قوه قضاییه وارد عمل می شود.»

دو روز قبل از آن نیز – سید حسین نقوی حسینی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت عصرسه شنبه - بر اساس تصویب اعضای کمیسیون - کمیته حقیقت یابی تشکیل می شود تا دریابد که آیا ملاقات اشتون با فعالان زن «برنامه ریزی شده بود یا خیر و چه کسانی و چه دستگاه هایی در این موضوع کوتاهی کرده اند؟»
علاوه بر نقوی حسینی، محمد صالح جوکار نیز به عنوان اعضای کمیته حقیقت یاب تعیین شده اند.
نقوی حسینی گفته است: اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ضمن محکوم کردن شدید اقدام مذکور خواستار پاسخگویی وزارت امورخارجه شده اند.

دادگاه ویژه پاکستان حکم دستگیری مشرف را صادر کرد

یک دادگاه ویژه در پاکستان دستور داده است پرویز مشرف رئیس جمهوری سابق این کشور در صورت خودداری از حضور در برابر قضات در ۳۱ مارس، دستگیر شود. او به خیانت به کشور متهم شده است.

اتهام مشرف به سال ۲۰۰۷ باز می گردد، زمانی که وی به عنوان رئیس جمهوری وضعیت فوق العاده در پاکستان اعلام کرد، قانون اساسی را به حال تعلیق در آورد و قضات برجسته را بر کنار کرد.

یکی از وکلای مدافع مشرف، روز جمعه صدور حکم دستگیری او را زیر سئوال برد و به خبرنگاران گفت دادگاه ویژه پیش از رای دادن به دادخواستی که تشکیل آن را به چالش می گیرد، مجاز به چنین اقدامی نیست.

رسیدگی به پرونده مشرف بیش از ۱۰ هفته پیش آغاز شد، اما او فقط یکبار در دادگاه حاضر شده و برای غیبت به دلایل امنیتی و سلامتی استناد کرده است. قوانین پاکستان ایجاب می کند او در جلسات رسیدگی به اتهامات در دادگاه حضور داشته باشد.

مشرف از ماه ژانویه در یک بیمارستان نظامی در نزدیکی اسلام آباد تحت درمان بوده است، هرچند منتقدین می گویند او برای اشکالتراشی در تشکیل دادگاه ، به تاکتیک های تعویقی متوسل شده است.

دهها تن در انفجار بمب در پاکستان کشته و مجروح شدند

بر اثر انفجار دو بمب در پاکستان در روز جمعه ۱۹ تن جانسپردند و ده ها نفر مجروح شدند.

گزارش ها به نقل از مقامات حاکی است در کویته مرکز استان بلوچستان، بمبی در نزدیکی یک اتوبوس منفجر شد، ۱۰ تن را کشت و ۳۷ نفر را مجروح کرد.
این بمب که در یک دوچرخه پنهان شده بود، زمانی منفجر شد که اتوبوس از خیابان می گذشت. لحظاتی پیشتر، دو خود رو حامل سربازان از آنجا عبور کرده بودند.

در شمال غربی پاکستان، یک بمب انداز انتحاری خود را در نزدیکی یک خودرو زرهی پلیس در حدود ۲۰ کیلومتری پیشاور منفجر کرد، ۹ تن را کشت و ۴۳ نفر را مجروح کرد.
یک مقام پلیس گفت اکثر کشته شدگان غیر نظامی بودند، با این حال تعداد زیادی از افسران پلیس مجروح شدند.

او گفت پلیس اخیرا به دلیل تهدید شبه نظامیان منطقه عشایری خیبر بر ماموریت های گشت افروده است. ارتش پاکستان نیز در کوشش برای بیرون راندن شبه نظامیان از منطقه به چند حمله در آنجا دست زده است.

مسئولیت بمب گذاری ها را تا کنون کسی بر عهده نگرفته است.

دامنه جستجوی هواپیمای مالزی گسترده می شود

در حالی که کوشش برای حل یکی از گیج کننده ترین وقایع در تاریخ هوانوردی مدرن ادامه دارد، مالزی می گوید دامنه جستجو برای یافتن هواپیمای مفقود شده را بازهم گسترش می دهد.

هشام الدین حسین، وزیر ترابری مالزی روز جمعه گفت شرایط « نامشخص» لازم ساخت عملیات جستجو به اقیانوس هند، هزاران کیلومتر دورتر از نقطه ای که هواپیما از صفحه رادار محو شد، گسترش پیدا کند. او گفت دامنه جستجو همچنین به بخش های دور افتاده دریای چین جنوبی کشیده شده است.

هشام الدین اطلاعات جدیدی در باره محل هواپیما ارائه نداد، همچنین از اظهار نظر در باره گزارش هایی که حاکی است هواپیما تا چند ساعت پس از ناپدید شدن به ارسال پیام های الکترونیک به ماهواره های ارتباطی ادامه داد خوددای کرد.

او گفت مالزی با آمریکا برای دریافت هر اطلاعی در مورد هواپیمای مفقود شده کار می کند، اما انتشار اطلاعات تا زمانی که تایید و اصلاح نشده است مناسب نخواهد بود.

هشام الدین گفت ۵۷ کشتی و ۴۸ هواپیما از ۱۳ کشور در عملیات جستجو شرکت دارند.

روسیه می گوید حق دارد در اوکراین مداخله کند

روسیه بار دیگر هشدار داده است حق مداخله در اوکراین را جهت دفاع از روس هایی که می گویند درشرق کشور تهدید می شوند، برای خود محفوظ نگاه می دارد.

به گزارش اسوشیتد پرس، وزارت امور خارجه روسیه روز جمعه در بیانیه ای گفت مقامات در اوکراین کنترل کشور را از دست داده اند و قادر نیستند امنیت عمومی را تامین کنند.

مقامات روسیه به زدوخوردهای شبانه در شهر دونتسک در شرق اوکراین به عنوان شاهدی بر افزایش بی ثباتی استناد می کنند. در درگیری بین فعالان طرفدار روسیه و حامیان اوکراین در این شهر، یک تن جانسپرد و ۲۹ نفر مجروح شدند.

سربازانی که ظاهراً زیر فرمان روسیه قرار دارند، هم اینک در سراسر کریمه مستقر شده اند.

اوکراین روسیه را به هجوم نظامی متهم کرده است و غرب مسکو را به وضع تحریم تهدید می کند.

وزیر امورخارجه ایران به ترکیه رفت

محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران روز جمعه برای شرکت در اجلاس سه جانبه میان ایران، ترکیه و جمهوری آذربایجان به ترکیه رفت.

این اجلاس قرار است در شهر وان برگزار شود.

روابط ایران و جمهوری آذربایجان در زمان ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد رو به تیرگی گذاشت. ایران و ترکیه نیز بر سر بحران سوریه دچار اختلاف شدند.

ایران و جمهوری آذربایجان همچنین در مورد مرزهای آبی در دریای خزر اختلاف دارند.

گفتگوی تلفنی پوتین و روحانی

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران پنجشنبه شب با ولادمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به صورت تلفنی گفتگو کرد.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، دو رهبر درباره موضوعات مختلف از جمله مذاکرات اتمی ایران و تحولات اوکراین گفتگو کردند.

ایرنا به نقل از دفتر ریاست جمهوری ایران، بدون ذکر جزئیات گفتگوهای مربوط به اوکراین نوشته است دو طرف «توافق کردند به مشورت های خود در خصوص موضوعات منطقه ای و بین المللی ادامه دهند.»

حسن روحانی در این تماس تلفنی گفته ایران خواهان تسریع در اجرای توافقات بیشکک است.

رئیس جمهوری ایران همچنین مرحله کنونی مذاکرات اتمی را حساس توصیف کرد.

رهبر و یا رئیس جمهوری ایران درباره بحران اوکراین موضع مشخصی اعلام نکرده اند.

مرکل به روسیه هشدار می دهد

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان می گوید روسیه اگر رویکرد خود نسبت به بحران اوکراین را تغییر ندهد، با زیان سیاسی و اقتصادی عظیمی روبرو خواهد شد.

مرکل روز پنجشنبه در پارلمان آلمان گفت تمامیت ارضی اوکراین مقوله ای نیست که بتوان در باره آن بحث کرد.

در این میان، در واشنگتن، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در توضیحاتی در جلسه یک کمیته سنا گفت روشن نیست آیا روسیه مایل است برای حل مناقشه صلحجویانه بر سر کریمه با اوکراین و جامعه بین المللی مذاکره کند یانه.

او گفت پرسش این است که آیا روسیه آماده است راهی برای مذاکره با اوکراین، با گروه تماس، و با کشورهای دیگر جهت حل مساله به شیوه ای که به منافع مشروع آنها احترام گذاشته شود پیدا کند یانه.

کری و همتای روس او، سرگئی لاوروف قرار است روز جمعه در لندن ملاقات کنند.

پرزیدنت اوباما روز چهارشنبه بار دیگر هشدار داد اگر مسکو به مداخله در امور اوکراین ادامه دهد، غرب هزینه هایی را بر آن تحمیل خواهد کرد.

استفاده از فناوری پیشرفته در جستجوی هواپیمای مفقود شده

برخی از پیشرفته ترین فناوری های نظامی جهان در جستجوی هواپیمای مسافری مفقود شده مالزیایی در آب های آسیا به نمایش گذاشته شده است، اما شش روز پس از ناپدید شدن هنوز پیدا نشده است.

رسانه های چین از اعزام چهار کشتی نیروی دریایی، چهار کشتی غیر نظامی و چندین فروند هواپیما خبر می دهند و آنرا بزرگترین کوشش امدادی و نجات که کشور تاکنون به آن دست زده است توصیف می کنند. تلویزیون دولتی گفت دو کشتی از سونارها و روبات های زیر آبی استفاده می کنند.

تیم های هلیکوپتری چین می گویند آنها در شیوه ای متدیک جستجوهای هوابردی انجام می دهند. اما یک فرمانده گفت یافتن چیزی زنده در آب دشوار خواهد بود.

آمریکا دو ناو شکن به خلیح تایلند، تنگه مالاکا و آب های دیگر بین تایلند، کامبوج و ویتنام فرستاده است. ارتش آمریکا گفت از هیلکوپترهای سی هاوک، مجهز به سونار و دوربین های ویژه مامویت های شبانه استفاده می کند.

چین، آمریکا و مالزی از جمله ۱۲ کشوری هستند که به جستجو برای یافتن هواپیما پیوسته اند.

مردم کریمه پولهای خود را از بانکها بیرون می کشند

مسئولان بزرگترین بانک اوکراین می گویند مشتریان در برابر شعبه های آن در شبه جزیره کریمه برای بیرون کشیدن پول از حساب هایشان صف کشیده اند.

در حالی که منطقه برای همه پرسی در مورد پیوستن به روسیه در روز یکشنبه آماده می شود، آسوشیتد پرس روز پنجشنبه گفت در میان نامعلوم بودن آینده کریمه، صفوف مشتریان در مقابل شعبه های بانک خصوصی و بانک های دیگر دیده می شود.

سخنگوی بانک خصوصی گفت تمام بانک ها در تلاش هستند پول نقد بیشتری به منطقه، که در آن تنش بین روس ها و اوکرائینی ها و تاتارها بالا است تحویل دهند.

۴ سرباز عراقی کشته شدند


مقامات درعراق می گویند در انفجار یک بمب اتومبیلی انتحاری در استان انبار در روز پنجشنبه، چهار سرباز کشته شدند.

گزارش آسوشیتد پرس بنقل از منابع پلیس حاکی است مهاجم خودرو پر از مواد منفجره را به یک پاسگاه نظامی که روی پلی بر فراز رودخانه فرات قرار دارد کوبید. سه سرباز نیز مجروح شدند و بخشی از پل آسیب دید.

بودجه دفاعی چین ١٢ درصد افزایش می یابد

چین قصد دارد بودجه ای را که به صرف هزینه های دفاعی کشور اختصاص می دهد به ١٣٠ میلیارد دلار - معادل ١٢ درصد بودجه - افزایش دهد.

مقامات در «کنگره ملی خلق چین» در پکن اعلام کردند انتظار می رود اقتصاد کشور امسال نیز نرخ رشد ثابت ٧.٥ درصدی داشته باشد.

رهبران چین می گویند در سال ٢٠١٣ با چالش های بسیار دشواری روبرو بودند که کندی رشد اقتصاد جهانی، نوسانات موجود در صادرات و فجایع طبیعی از جمله برخی از این مشکلات بودند. نخست وزیر چین گفته است دومین اقتصاد بزرگ جهان با ریسک ها و خطرات نهفته ای روبرو است.

آقای لی گفته است «هنوز مشکلاتی وجود دارند که باعث ناخشنودی مردم هستند. سوانح جدی و صنعتی به کرات به وقوع می پیوندند. چتر امنیت اجتماعی باید تقویت شود و مشکلاتی همچون فساد مالی و اداری به کرات از هر گوشه کشور سر برمی آورند».

نخست وزیر بخشی از مشکلات را به وضعیت چین در مقام یک کشور در حال توسعه منتسب می کند اما او قبول دارد که دولت باید بیشتر تلاش می کرد.

رهبران چین سال گذشته در مورد فساد اداری و مالی بسیار سخنرانی کردند اما در اجلاس سالانه کنگره امسال بیشتر در مورد ضرورت شفافیت در اختصاص بودجه ها صحبت کردند.

آقای لی گفت «دولت ها در همه سطوح باید جزئیات بودجه و حساب های خود را برای عموم مردم منتشر کنند و بودجه هایی را که نهادها و اداره های دولتی منتشر می کنند باید شامل جزئیات همه اقلام و هزینه های آن ها باشد. هزینه های دولتی سفرهای خارجی مقامات دولت، خودروهای رسمی و هزینه هایی که دولت صرف پذیرایی از مهمان های خود می کنند باید با شفافیت در اختیار مردم قرار گیرند و برای آن ها قابل فهم باشند».

«کنگره ملی خلق چین» که یکی از مهمترین گردهمایی های سیاسی چین محسوب می شود و سالی یک بار برای گفتگو درمورد مسیر سیاست های سال آینده دولتمردان و تصویب بودجه ای برگزار می شود که هزینه های دفاعی نیز جزئی از آن هستند.

آقای لی گفت «ما سال گذشته در زمینه تقویت دفاع ملی پیشرفت بسیار خوبی داشتیم. نیروهای مسلح ارتش و نیروی مسلح پلیس از توان تازه و همه جانبه ای برخوردار هستند. امسال نیز به طور جامع ماهیت انقلابی نیروهای مسلح چین را تقویت خواهیم کرد و این نیروها را مدرنیزه و عملکرد آن ها را بهتر و توانمندتر می کنیم تا با مقتضیات زمان و توان مبارزه در عصر اطلاعات هماهنگی داشته باشند و مجهز شوند».

بودجه نظامی چین سالیان طولانی افزایش یافته اما ارقامی که به طور رسمی اعلام شده اند نشان می دهند که این بودجه هنوز یک ششم میزان بودجه ای است که پنتاگون صرف می کند.

با این وجود، رشد سریع بودجه ای که پکن به امور دفاعی و نظامی اختصاص می دهد یکی از نگرانی های عمده کشورهای منطقه بوده، به ویژه به عنوان کشوری که طی سال های اخیر در زمینه قلمروهای ارزی و دریایی اقدامات خصمانه ای اتخاذ کرده بوده است.

آقای لی گفته است چین پژوهش و توسعه تجهیزات و فن آوری سلاح های مدرن و جدید را تقویت خواهد کرد. او همچنین خاطرنشان کرده است که چین بر حقوق و منافع دریایی کشور تاکید می ورزد و در مسیر تقویت توان دریایی چین و بدل کردن کشور به یک قدرت دریایی تلاش خواهد کرد.

انتقاد نخست وزیر ترکیه از اعتراضات به مرگ یک نوجوان


نخست وزیر ترکیه از اعتراضاتی که در ارتباط با مرگ یک نوجوان برپا می شود انتقاد کرده است و آن را کوششی برای ایجاد هرج و مرج و نفوذ بر انتخابات آینده می نامد.

نوجوان ۱۵ ساله روز سه شنبه، ۹ ماه پس از آن که در اثر اصابت یک گلوله گاز اشک آور در جریان تظاهرات ضد دولتی مجروح شد و در اغما فرورفت، در گذشت. او برای خرید نان رهسپار نانوایی بود و در اعتراضات شرکت نداشت.

روز چهارشنبه، پس از آن که ده ها هزار نفر به مراسم تشییع جنازه و تدفین نوجوان در استانبول پیوستند، در آنجا و چند شهر دیگر زدوخوردهایی درگرفت. دست کم ۲ تن کشته شدند.

به گزارش اسوشیتد پرس، رجب طیب اردوغان روز پنجشنبه در یک گردهمایی انتخاباتی در شهر مرسین در جنوب ترکیه، اعتراضات را محکوم کرد و گفت معترضین کاری به دمکراسی یا آزادی ندارند.

چهارشنبه شب، پلیس برای متفرق ساختن جمعیتی که سعی داشت خود را به میدان تقسیم در استانبول برساند، به گاز اشک آور و لوله های آب متوسل شد. و دفتر فرمانداری گفت در زدوخورد بین جوانان طرفدار و مخالف دولت، یک مرد ۲۲ ساله جانسپرد و دو نفر مجروح شدند.

در شهر تونسلی، در شرق ترکیه، یک افسر پلیس در جریان زدوخوردهایی با معترضین ضد دولت سکته کرد و درگذشت.

تجدید حملات موشکی به اسرائیل

روز پنجشنبه شبه نظامیان فلسطینی در غزه پرتاب موشک به سوی اسرائیل را از سرگرفتند و به حومه دو شهر عمده حمله کردند. آنها روز چهارشنبه نیز اسرائیل را هدف شدیدترین رگبار موشکی قرار دادند.

حملات روز پنجشنبه، که تلفاتی را موجب نشد، آژیرها را در شهرهای آشدود و آشکلون به صدا در آورد. موشک ها در نواحی باز فرود امد.

گروه های شبه نظامی در غزه گفتند آنها حملات موشکی را در پاسخ به «تحریکات» اسرائیل و نقض آتش بس از سرگرفته اند.

هر دو طرف آتش بس را - که به حمله اسرائیل علیه موشک اندازها در نوامبر ۲۰۱۲ پایان داد - بطور کلی رعایت کرده اند.

در حملات روز چهارشنبه، که در جریان دیدار دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا به اسرائیل صورت گرفت، شبه نظامیان فلسطینی ظرف ۲ ساعت، بیش از ۴۰ موشک به اسرائیل پرتاب کردند. اسرائیل با ده ها حمله هوایی به هدف هایی در غزه پاسخ داد. کامرون حملات را محکوم کرد.

جهاد اسلامی، که گفته می شود ایران از آن حمایت می کند، مسئولیت پرتاب موشک را برعهده گرفت و آن را انتقام مرگ سه نفر از اعضای گروه که روز سه شنبه در حملات هوایی، هنگام شلیک خمپاره بسوی اسرائیل کشته شدند، نامید.

یک نامزد ریاست جمهوری مصر کنار رفت

ژنرال السیسی: کاندیدای احتمالا بی رقثب
رئیس سابق ستاد ارتش مصر می گوید در انتخابات ریاست جمهوری شرکت نخواهد کرد، و یک سیساستمدار چپگرا را به عنوان تنها نامزد جدی برای رقابت با ژنرال السیسی فرمانده ارتش باقی می گذارد.

به گزارش اسوشیتد پرس، سامی عنان روز پنجشنبه در یک کنفرانس خبری در قاهره گفت تصمیم او در «مصالح عالیه ملت» ریشه دارد و از شناخت خطراتی که با آن روبرو است ناشی می شود.

عنان در اداره امور مصر، وقتی ژنرال ها پس از برکناری حسنی مبارک در ۲۰۱۱ برای نزدیک ۱۷ ماه قدرت را در دست داشتند، نقشی مهم بازی کرد.

گمان بر این است که حمایت عمومی از سامی عنان محدود است. خروج او حمدین صباحی، سیاستمدار چپگرا، را به عنوان تنها رقیب مهم فیلد مارشال عبدالفتاح السیسی باقی می گذارد. او نامزدی خود را هنوز رسما اعلام نکرده است.

حمله به اتوبوس نظامی در قاهره

آرشیو
در قاهره، مردان مسلح نقابدار روز پنجشنبه به سوی یک اتوبوس ارتش شلیک کردند، یک سرباز را کشتند و ۳ نفر را مجروح کردند.

گزارش اسوشیتد پرس به نقل از مقامات امنیتی و سخنگوی ارتش حاکی است اتوبوس هنگامی که به آن حمله شد، از ناحیه امیریه پایتخت عبور می کرد. مقامات نگفتند چه کسی را مسئول حمله می دانند، اما سخنگوی نیروهای مسلح اخوان المسلمین را مسئول دانست.

شاهدان به یک شبکه تلویزیونی خصوصی گفتند حمله توسط ۴ مرد صورت گرفت. آنها که بر دو موتور سیکلت سوار بودند اتوبوس را از جهات مختلف به گلوله بستند.

در ۸ ماهی که از زمان برکناری محمد مرسی می گذرد، شبه نظامیان نیروهای ارتش و پلیس را در قاهره و نقاط دیگر مصر هدف گرفته اند و اغلب از موتور سیکلت یا بمب اندازان انتحاری استفاده می کنند. آنها همچنین در شورشی تمام عیار در بخش شمالی شبه جزیره سینا شرکت دارند.

دولت موقت مصر، که از حمایت ارتش برخوردار است، اخوان المسلمین را به هماهنگ ساختن بیشتر خشونت متهم ساخته و آن را یک سازمان تروریستی اعلام کرده است.

پارلمان سوریه قانون جدید انتخابات را تصویب کرد

بشار اسد، نامزد احتمالی
تلویزیون دولتی سوریه می گوید پارلمان قانون جدید انتخابات را - که اجازه می دهد چندین نفر نامزدی ریاست جمهوری شوند و درها را برای نامزدهای دیگر غیر از بشار اسد باز می کند، تصویب کرده است.

این اقدام نزدیک ۴ ماه پیش از انقضای رسمی دوره هفت ساله ریاست جمهوری اسد صورت می گیرد و، به گفته مقامات، نامزدها فرصت خواهند داشت خود را آماده سازند. اسد گفته است ممکن است دوباره نامزد شود.

در لایحه ای که روز پنجشنبه تصویب شد، گفته می شود کسانی که در یک دوره ۱۰ سال پیش از نامزد شدن در سوریه زندگی کرده اند می توانند در انتخابات شرکت کنند.

سوریه از زمان کودتای سال ۱۹۶۳، در استیلای حزب بعث بوده است.

انتخابات پیشین ریاست جمهوری در دوره بشار اسد و پدرش حافظ اسد، تنها با یک نامزد برگزار می شد.

دعوت حسن روحانی از سرمایه گذاران عمانی

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران از بازرگانان عمانی خواست در ایران سرمایه گذاری کنند.

آقای روحانی روز پنجشنبه، یک روز پس از ورود به عمان، در جمع بازرگانان عمانی گفت دولت جدید ایران « ایجاد ثبات و امنیت در بازار داخلی را دنبال کرد.»

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، حسن روحانی گفت: «نوعی ثبات در زمینه اقتصادی» در ایران به وجود آمده و وضعیت بازار سرمایه، ارز، و فلزات گران قیمت در شش ماه گذشته این امر را نشان می دهد.

او گفت: «اگر همه در کشورهای یکدیگر سرمایه‌گذاری کنیم و تجار و بازرگانان در رفت و آمد باشند این امر می‌تواند بهترین وسیله دفاعی ما باشد» چرا که «این اقتصاد است که امنیت می‌آورد.»

حسن روحانی با اشاره به روابط چهل سال اخیر ایران و عمان، آن را الگویی برای «رقابت سالم» توصیف کرد.

عمان اولین کشور عربی جنوب خلیج فارس که حسن روحانی به عنوان رئیس جمهوری ایران به آن می رود.

«سرخپوشها پول خرید میوه و آجیل هم ندارند!»

محمد پنجعلی، سرپرست تیم فوتبال پرسپولیس، سرخپوش های پایتخت ایران را «لنگ» خرید آجیل و میوه شب عید دانست.
آقای پنجعلی که از اردوی پرسپولیس در ساری به تهران آمده بود، علت بازگشتش به تهران را دیدار با علی پروین، مدیر عامل پرسپولیس دانسته است. محمد پنجعلی به خبرگزاری «تسنیم» می گوید:
"آمدم تا با پروین جلسه‌ای را برگزار کنم و دنبال کارهای مالی بازیکنان باشم. این بازیکنان مشکل مالی دارند که باید حل شود. من هم به تهران آمدم تا در مورد این مسائل با پروین حرف بزنم."

سرپرست پرسپولیس با تاکید تکرار کرد: : "شب عید است و همه می‌خواهند آجیل و میوه بگیرند اما کار به جایی رسیده که بازیکنان ما پول خرید آجیل و میوه را هم ندارند."
.
تسنیم می پرسد: به ساری برمی گردید؟ محمد پنجعلی می گوید: تا ببینیم [علی] پروین چه می گوید.

آقای پنجعلی، همزمان، ابراز امیدواری کرده است که مشکلات مالی هر چه سریع‌تر برطرف شود تا سرخپوشهای پایتخت با آرامش خاطر بیشتری لیگ را ادامه دهند.

آقای پنجعلی در حالی از این ناتوانی سرخپوشان یاد کرده که از دیدگاه بسیاری از دوستداران ورزش، بازیکنان فوتبال در ایران بیشترین دستمزدها را می گیرند، و از رفاه کامل برخوردارند

پرسپولیس، باشگاهی با پنجاه سال سابقه، در ماه های اخیر دچار مشکلات سنگین مالی شده تا جایی که بازیکنان آن تا کنون دو بار دست به اعتصاب زده اند. یکی از مسوولان دولت حسن روحانی از فروش این باشگاه به بخش خصوصی خبر داده است. اما، با توجه به قروض و مشکلات پرسپولیس، و نیز انتظار مالی سنگین دولت از فروش این باشگاه پر هوادار، یافتن خریداری که باید «تعهدات»ی هم به دولت جمهوری اسلامی بدهد، بسیار دشوار خواهد بود. بگفته این مسوول دولتی، واگذاری پرسپولیس به بخش خصوصی باید پیش از پایان سال جاری شمسی انجام گیرد.

« ناجا ۱۹۰ میلیون دلار بدهی نفتی دارد»

بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران، با اشاره به پیگیری پرونده بدهی نفتی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی (ناجا) گفت: نیروی انتظامی نزدیک به ۱۹۰ میلیون دلار به شرکت ملی نفت ایران بدهی دارد که در حال پیگیری وصول این بدهی نفتی هستیم.

وزیر نفت جمهوری اسلامی روشن نساخت که این بدهی سنگین چه گونه و در چه مدت ایجاد شده است.

آقای نامدار زنگنه از سوی دیگر گفت: وزارت نفت هنوز معتقد است که سهم هر ایرانی از پرونده بابک زنجانی حدود ۱۱۰ هزار تومان است، و ما پی گیر این پرونده هستیم.

بابک زنجانی از چهره های خبرساز ایران در ماه های اخیر است که هم اکنون در بازداشت بسر می برد. هیچ یک از مسوولان جمهوری اسلامی درباره دلیل یا دلایل بازداشت آقای زنجانی تا کنون اطلاعاتی قاطعی منتشر نکرده اند.

آقای زنجانی متهم است که با داشتن ارتباطات حکومتی، به ثروتی هنگفت دست یافته و میلیاردها به دولت بدهکار است. اما خود آقای زنجانی می گوید: در دور زدن تحریمهای بین المللی اِعمال شده بر جمهوری اسلامی نقشی حساس داشته و به سران تهران یاری داده است، و هیچ گناهی جز کارآفرین بودن ندارد.

جناح های اصلی حاکم بر ایران هر یک می کوشند تا دیگری را به همدستی با آقای زنجانی متهم کنند.

اوکراین روسیه را به تقویت نظامی در نزدیکی مرز متهم می کند

یک مقام ارشد اوکراین ، روسیه را متهم ساخته است که نیروهایش را در نزدیکی مرز اوکراین متمرکز کرده است.
به گزارش اسوشیتد پرس، آندری پاروبی، دبیر شورای امنیت ملی ودفاع اوکراین، روز چهارشنبه در کیف به خبرنگاران گفت روسیه بیش از ۸۰ هزار سرباز در نزدیک مرز مستقر کرده است و بر «هراس از هجومی تمام عیار از جهات گوناگون» می افزاید.

در مسکو، آناتولی آنتونوف ، قائم مقام وزیر دفاع، تقویت نیروهای نظامی در مرز روسیه و اوکراین را تکذیب کرد. او همچنین گفت مسکو درخواست روز سه شنبه اوکراین را برای انجام پروازهای شناسایی بر فرار خاک روسیه، به منظور اطمینان از این که تهدیدی در کار نیست، قبول کرده است.

نیروهای روسیه شبه جزیره کریمه را در کنترل خود در آورده اند، و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری می گوید مسکو آماده است برای حفاظت از روسی زبانان در شرق اوکراین از هر وسیله ای استفاده کند.

در حمله شبه نطامیان اسلامی، ۲۵ تن در شمال سوریه کشته شدند

فعالان اپوزیسیون در سوریه می گویند شبه نظامیان اسلامی و طرفداران محلی آنها دست کم ۲۵ تن را در روستایی در شمال کشور در نزدیکی مرز ترکیه کشته اند.

گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه به صدای آمریکا گفت شبه نظامیان امارت اسلامی عراق و شام ، ۱۴ رزمنده گروه های شورشی رقیب ، حد اقل ۹ ایلمرد محلی و دو نوجوان را کشتند.
به گفته این گروه دست کم ۹روستایی دیگر مفقود هستند، و گمان می رود کشته شده باشند.

قتل ها روز سه شنبه در روستای شیوخ، در ۱۰۰ کیلومتری شمال شرقی حلب، صورت گرفت.

گروه ناظر مستقر در بریتانیا که شبکه ای از منابع در سراسر سوریه دارد، به نقل از ساکنان محل گفت مردان با گلوله و چاقو اعدام شدند.

فعالان رسانه ای فهرستی از قربانیان در اینترنت منتشر کرده اند. آنها می گویند ۴ جسد به داخل رود خانه فرات پرت شده بود.

رویترز به نقل از یک فعال اپوزیسیون می گوید گروه انشعابی امارت اسلامی عراق و شام ، مرتبط با القاعده، در حمله شرکت داشت، اما مردان محلی آن را هدایت کردند.
رزمندگان امارت اسلامی عراق و شام اکثرا خارجیانی هستند که برای پیوستن به شورش علیه بشار اسد به سوریه رفتند.

ناتو حرکت نظامی روسیه در کریمه را زیر نظر می گیرد

ناتو دو فروند هواپیمای شناسایی برای نظارت بر حریم هوایی اوکراین، و آمد و شد کشتی ها در دریای سیاه، اعزام کرده است.

در حالی که روسیه به تحکیم موضع نظامی خود در کریمه ادامه می دهد، سخنگوی ستاد ناتو روز چهارشنبه گفت یک هواپیمای مستقر در انگلستان از آسمان لهستان حرکت های هوایی و دریایی روسیه را زیر نظر خواهد گرفت، در حالی که هواپیمای دیگری که در آلمان مستقر شده، بر فراز رومانی پرواز خواهد کرد. لهستان و رومانی هر دو عضو ناتو و هم مرز اوکراین هستند، و کرانه رومانی در دریای سیاه فقط حدود ۲۲۰کیلومتر با شبه جزیره کریمه فاصله دارد.

اتحادیه ناتو روز دوشنبه تصمیم گرفت از هواپیماهای آواکس برای نظارت بر تقویت نظامی روسیه در شبه جزیره کریمه استفاده کند.

نیروی هوایی آمریکا قبلا دو جنگنده رزمی به پایگاه های ناتو در اروپای شرقی فرستاده است.

مالکی: تروریسم تمام جهان را تهدید می کند

نخست وزیر عراق هشدار داده است سوریه به جولانگاه اصلی جهان برای تروریسم تبدیل شده است که اگر جنگ داخلی در آن ادامه پیدا کند، می تواند به غرب کشیده شود.

نوری المالکی این موضوع را روز چهارشنبه در همایش مقابله با تروریسم در بغداد عنوان کرد و کشورهای منطقه را به مبادله و تقسیم اطلاعات، دنبال کردن فراریان و متوقف ساختن روحانیانی که با صدور فتاوی مذهبی خشونت را تبلیغ می کنند، فراخواند.

به گزارش اسوشیتد پرس، مالکی گفت «تروریسم به مساله ای جهانی تبدیل شده است که از نظر جغرافیایی گسترده می شود و پس لرزه های آن در یک دوره زمانی کوتاه به پایتخت های اروپایی و بین المللی خواهد رسید.»

در جنگ داخلی سوریه، که اینک وارد چهارمین سال خود می شود، بیش از ۱۴۰هزار تن کشته شده اند. و ارقام سازمان ملل متحد حاکی است حدود ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار سوری به اردن، لبنان، ترکیه، مصر و عراق گریخته اند. افزون بر این، ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار سوری در داخل کشور آواره شده اند.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG