لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ ایران ۲۳:۳۰

سرخط خبرها

اجتماع کودکان در معبد پارتنون در روز مبارزه با تبعیض نژادی

در آتن نزدیک به ۲۰۰۰ کودک با تشکیل یک زنجیر انسانی به دور معبدباستانی پارتنون روز بین المللی مبارزه با تبعیض نژادی را گرامی داشتند.
این کودکان، که از مدارس مختلف در آکروپلیس گرد آمده بودند، با حمل پلاکارد، دست در دست هم، در مقابل معبد پارتنون پیام تساهل و تحمل به دنیا فرستادند.
جورجیو سورلاس، از وزارت دادگستری یونان، که سازمان دهنده این اجتماع بود، اظهار امیدواری کرد که روز بین المللی محو تبعیض نژادی بتواند درس عبرتی، نه تنها برای یونان، بلکه برای همه جهانیان باشد.
در سال ۱۹۶۶ روز بیست ویکم مارس از سوی سازمان ملل روز مبارزه با تبعیض نژادی اعلام شد.

نجات چند هزار پناهجو توسط نیروی دریایی ایتالیا

عکس از آرشیو، پناهجویانی که از قایق برای رفتن به ایتالیا استفاده کرده اند

نیروی دریایی ایتالیا در چند روز گذشته ۴۰۰۰ پناهجو را از قایق هایی که بیش از اندازه سرنشین داشتند نجات داد.
این قایق ها در دریای مدیترانه در جنوب سیسیل در حرکت بودند. به گفته مقام های ایتالیا عملیات نجات همچنان ادامه دارد.

هوای خوب بهار و دریای بدون موج موجب افزایش شمار پناهجویانی شده است، که بسیاری از آنان از شرایط پر آشوب لیبی فرار می کنند تا از طریق ایتالیا خود را به سایر کشور های اتحادیه اروپا برسانند.
یکی از پناهجویان در این سفر خطرناک جان خود را از دست داده و ۲ نفر دیگر شدیداً بیمار بودند، که ناشی از سوختگی و تنفس اکسید کربن ناشی از نفت در قایق بود.

۲نفر از قاچاقچیان انسان در طی این عملیات نجات بازداشت شدند.

آژانس اتمی: ایران به تعهداتش پای بند بوده است

در گزارش ماهانه آژانس بین المللی انرژی اتمی آمده است که ایران - در چارچوب قراردادی که اواخر سال گذشته با قدرتهای جهانی امضا کرده - به تعهدات خود پای بند بوده است.
آژانس بین المللی نقش اساسی در تایید اجرای مفاد قرارداد یاد شده توسط ایران ایفا می کند. بر اساس قرارداد یاد شده، ایران غنی سازی اورانیوم در سطح بالا را - در ازای تسهیل بخشی از تحریم ها - تعلیق می کند.
بر اساس قراردادی که سال گذشته امضا شد، ۶ ماه فرصت تعیین شده که ایران و قدرت های جهانی موسوم به ۵+۱ به توافق جامعی دست یابند. این مدت با نظر طرفین قابل تمدید است.

ترکیه توییتر را مسدود کرد

کاربران توییتر در ترکیه می گویند استفاده از این سایت روز جمعه مسدود شد.

ساعاتی قبل از آن، طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه که دولتش با رسوایی مالی روبرو است، تهدید کرده بود استفاده از شبکه های اجتماعی را مسدود خواهد کرد.

برخی از کاربران توییتر در ترکیه صداهای ضبط شده ای را از طریق توییتر منتشر کرده بودند که ظاهرا سند فساد در حلقه نزدیکان اردوغان است.

آقای اردوغان می گوید این اتهامات بخشی از کمپین سیاسی رقبایش علیه دولت او به شمار می رود.

با این حال برخی از کاربران توییتر در ترکیه می گویند با استفاده از فیلتر شکن وارد توییتر می شوند.

۹ نفر در برخورد قطار با مینی بوس در ترکیه کشته شدند

روز پنجشنبه در برخورد یک قطار با یک مینی بوس حامل کارگران در جنوب مرسین در ترکیه، دست کم ۹ نفر کشته و ۵ نفر زخمی شدند.

مینی بوس حامل کارگران یک منطقه صنعتی در حاشیه شهر هنگام عبور از روی ریل به قطاری برخورد که میان مرسین و ادنا در رفت و آمد است.

فیلمی که توسط خبرگزاری دوغان از برخورد این دو منتشر شده امداد گران را در حال تلاش برای دسترسی به مجروحان نشان می دهد.

ایستگاه تلویزیون دولتی تی آر تی خبر از کشته شدن ۱۰ نفر در این حادثه داده است.

در سال ۲۰۱۰ یک قطار سریع السیر که از استانبول به آنکارا می رفت از خط خارج شد و باعث مرگ ۳۶ نفر و زخمی شدن دهها نفر گردید.

لیبی برای مبارزه با تروریسم از جامعه جهانی کمک خواست

لیبی از جامعه جهانی خواست به آنچه این کشور جنگ علیه تروریسم می خواند، کمک کند.

دولت موقت لیبی روز چهارشنبه در بیانیه ای اعلام کرد که این کشور مخصوصا خواهان کمک سازمان ملل متحد برای ریشه کن کردن تروریسم در شهرهای لیبی است.

لیبی می گوید گروه های ترور در بنغازی، سرت و دیگر مناطق فعالند.

بنغازی صحنه یک بمب گذاری در روز دوشنبه بود که به مرگ هفت نفر منجر شد.

از زمان سقوط معمر قذافی در سال ۲۰۱۱، دولت لیبی با مشکل نبود امنیت مواجه بوده است.

تصادف مرگبار قطار با مینی بوس کارگران در ترکیه

دست کم نه نفر در تصادف یک قطار با یک مینی بوس حامل کارگران در جنوب ترکیه کشته و پنج نفر دیگر زخمی شدند.

خبرگزاری های محلی می گویند این حادثه در شهر مرسین رخ داد.

این مینی بوس کارگران را به یک منطقه صنعتی در حاشیه شهر منتقل می کرد که هنگام عبور از روی راه آهن یک قطار مسافری به آن برخورد کرد. این قطار بین مرسین و استان همسایه، آدانا در حرکت بود.

تصاویر ویدیویی امدادگران را نشان داد که سعی می کردند به مجروحان در مینی بوس که در کنار ریل له شده بود، برسند.

شبکه دولتی تی.آر.تی گزارش داد ده نفر کشته شده اند.

در سال ۲۰۰۴ یک قطار اکسپرس ترکیه که از استانبول به آنکارا می رفت، از ریل منحرف شد و ۳۶ نفر را کشت.

جواز حمله به نفتکش های شورشیان لیبی صادر شد

شورای امنیت سازمان ملل، روز گذشته (چهارشنبه)، به نیروهای دولتی در سراسر جهان پروانه ورود به کشتی هایی را داد که مظنون به حمل نفت از بنادر زیر سلطه شورشیان در لیبی هستند.

سه روز پیش از این تصمیم شورای امنیت، نفرات نیروی دریایی آمریکا یک فروند کشتی مملو از نفت را که از یکی از مناطق زیر سلطه شورشیان در لیبی شرقی ِ دچار هرج و مرج حرکت کرده بود، متوقف ساختند و گرفتند.

ابراهیم جثران، رهبر شورشیان و سران دولت مرکزی لیبی بر سر محاصره سه بندر نفتی آن کشور مدتهاست که با یک دیگر درگیر شده اند. این سه بندر را هواداران ابراهیم جثران تابستان گذشته تسخیر کردند تا دولت مرکزی لیبی را برای دادن حق خودمختاری به بخش شرقی لیبی، و سهم بیشتری از درآمدهای نفتی آن کشور به این بخش، در فشار بگذارند.
دولت مرکزی در طرابلس (تریپولی)، پایتخت لیبی، به افراد گروه ابراهیم جثران که کوشیده اند خود نفت صادر کنند، دو هفته مهلت داده است تا از بنادر لیبی بیرون بروند یا آماده تهاجم نظامی برای پایان دادن به محاصره این بنادر باشند. جای گرفتن این بندرها در محاصره نیروهای شورشی، دولت لیبی را که از اعضاء اوپک (سازمان کشورهای صادرکننده نفت) است، دچار فشارهای مالی فلج کننده کرده است.

شورای امنیت سازمان ملل باتفاق آراء پانزده عضو آن، قطعنامه قانوناً لازم الاجرایی را تصویب کرد که بر پایه آن، «تلاش برای صدور غیر قانونی نفت خام لیبی» محکوم، و به دولتهای عضو این سازمان اجازه داده شده که نیروهایشان را وارد کشتی های حامل نفت قاچاق شده از لیبی کنند، و محموله قاچاق را به دولت مرکزی لیبی بازگردانند.

این قطعنامه همچنین به کمیته تحریمات لیبی اختیار می دهد که نام شرکت های مالک کشتی هایی را که بر خلاف خواست دولت مرکزی لیبی نفت آن کشور را جا به جا می کنند، در فهرست سیاه خود جای دهد.

مراسم سالگرد انفجار سفارت اسرائیل در بوئنوس آیرس برگزار شد

رهبران جامعه یهودیان آرژانتین در بیست و دومین سالگرد بمبگذاری در سفارت اسرائیل در بوئنوس آیرس مراسمی برگزار کردند.

در ساعت ۲ و ۴۷ دقیقه بعد از ظهر به وقت محلی، همزمان با ساعتی که انفجار در ۲۲ سال پیش روی داده بود، آژیر امنیتی در سفارت به صدا درآمد، بادکنکهای سرخ رنگ به آسمان رها شد، و نام قربانیان واقعه خوانده شد.
در انفجار بمب در ۲۲ سال پیش در سفارت اسرائیل در بوئنوس آیرس ۲۹ تن کشته و صدها تن زخمی شدند.

اسرائیل، دولت ایران و حزب الله لبنان را مسئول انفجار اعلام کرده است.

۷ نفر در تیراندازی در ترکیه کشته شدند

روز چهارشنبه يک فرد مسلح با حمله به يکی از شعبه های اداره آمار ترکيه در شهر قارص، ابتدا تعدادی را به گروگان گرفت، و بعد از کشتن ۶ نفر از آنها، خودش را کشت.

فرماندار شهر قارص در شمال شرقی ترکيه می گويد، اين تيراندازی بدون انگيزه سياسی يا تروريستی صورت گرفته و فرد مهاجم به بيماری روانی مبتلا بود.

مهمترين شورشی تحت تعقیب روسیه کشته شد -- وبسايت اسلامگرايان

دوکو عمروف
روز سه شنبه، ۲۷ اسفندماه (۱۸ مارس) مرگ مهمترين رهبر تروریست تحت تعقیب روسیه، دوکو عمروف، در یک وبسایت متعلق به گروه های شبه نظامی اسلامگرا در جنوب روسیه اعلام شد.

وبسایت «مرکز قفقاز» هیچگونه مدرک یا توضیحی برای مرگ عمروف ارائه نکرد ولی توصیفی از ۲۰ سال فعاليت شورشی و ضد روسی وی منتشر کرد و گفت او «به گروه انسان های موحد و صادقی پيوست که به عهد خود با الله تا پايان وفادار ماندند.»

عمروف هنگام مرگ ۴۹ سال داشت. وی سابقا از چریک های جدایی طلب چچن بود، و در سال ۲۰۰۷ ميلادی به اسلام رادیکال گرويد و دست به ايجاد شبکه ای از جنگجویان به نام «امارات قفقاز» زد.

به گفته وبسایت مرکز قفقاز، محمد کبه کوف از داغستان جانشین عمروف می شود.

انتصاب یک رهبر جدید تغییر قابل توجهی برای اين گروه محسوب می شود؛ که به رغم تهدید به انجام عملیات تروریستی در المپیک سوچی، این بازیها بدون حادثه برگزار شد.

مقامات روسیه گزارش مرگ عمروف را تایید نکرده اند.

دوکو عمروف با برخی از خونین ترین حملات در دهه گذشته مرتبط بود. در سال ۲۰۱۰، وی مسئولیت دو بمب گذاری جداگانه انتحاری را بر عهده گرفت که ۴۰ نفر از مسافران متروی مسکو در آن کشته شدند. وی گفته بود انفجار بمب در مترو به انتقام مرگ غیر نظامیان چچن انجام شده است.

افزایش فروش نفت ایران در ماههای اخیر

ایران در ماههای اخیر بیش از میزان مجاز در چارچوب تحریم های بین المللی، نفت فروخته است.
بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، مشتریان اصلی نفت ایران، شامل چین، هند، ژاپن، کره جنوبی و ترکیه در ۴ ماه اخیر بیش از روزی یک میلیون بشکه، از ایران نفت خریداری کرده اند.
توافق موقت اخیر هسته ای ایران و قدرت های غربی، گرچه بخشی از تحریم ها علیه ایران را لغو و اجازه پرداخت بیش از ۴ میلیارد دلار از طلب نفتی ایران را فراهم کرده است، اما اجازه صادرات بیش از حد مجاز را نمی دهد.

دولت آمریکا سوابق پرسنل نظامی و غیر نظامی را بازنگری می کند

ارتش آمریکا می گوید اگر در بررسی سوابق مهاجمی که سال گذشته به پرسنل نیروی دریایی حمله کرد توجه بیشتری اعمال می شد، این حمله صورت نمی گرفت.

در سپتامبر سال گذشته هارون الکسیس، کارمند پیمانکار نیروی دریایی آمریکا ۱۲ تن از نیروی پرسنلی را در ساختمان نیروی دریایی در واشنگتن به ضرب گلوله از پای در آورد.
وزیر دفاع آمریکا گفت از این پس دولت سوابق پرسنل نظامی و غیر نظامی ارتش آمریکا را بازنگری خواهد کرد.


_

چهار افسر پلیس مصر محکوم شدند

یک دادگاه مصر چهار افسر پلیس را در کشتن ۳۷ بازداشتی اسلامگرا ، که اکثرا طرفداران محمد مرسی بودند، گناهکار شناخت.

به گزارش اسوشیتد پرس، دادگاه جنحه روز سه شنبه یکی از آنها را به ۱۰ سال زندان و سه افسر دیگر را هرکدام به یک سال حبس تعلیقی محکوم کرد.

وکیل و خانواده های قربانیان مجازات را ناکافی دانستند و آن محکوم کردند و گفتند آنها باید بجرم قتل محاکمه می شدند.

سی و هفت بازداشتی در ۱۸ اوت وقتی در یک کامیون زندان منتقل می شدند جان سپردند، گزارش ها حاکی بود که آنها در پی شلیک گاز اشک آور به داخل کامیون خفه شدند. مقامات در آغاز گفتند بازداشت شدگان سعی داشتند فرار کنند و به گاردها حمله کردند.

گروه های طرفدار حقوق بشر و جامعه بین المللی آن حادثه را، که چند روز پس از بر هم زدن تحصن طرفداران مرسی در قاهره روی داد، محکوم کردند.

تهدید بوکوحرام مدارس یک ایالت نیجریه را بست


مقامات امنیتی در ایالت بورنو در نیجریه، تمام مدارس عمومی را به دلیل تهدید گروه بوکو حرام بسته اند.

دولت جمعه پیش دستور بستن ۸۵ مدرسه ابتدایی و متوسطه را صادر کرد. آنها همچنان بسته هستند و ده ها هزار دانش آمور از تحصیل بازمانده اند.

بوکو حرام مسئول حملات متعدد به مدارس و دیگر هدف های دولتی در شمال نیجریه در چند سال گذشته شناخته می شود.

در خشونت هزاران تن جانسپرده اند، و کوشش های ارتش نیجریه برای دنبال کردن ستیزه گران تاکنون نتوانسته است حملات را متوقف سازد.

دیده بان حقوق بشر می گوید بوکوحرام از آغاز سال جاری به بیش از ۴۰ روستا در شمال شرقی نیجریه حمله کرده است.

مجروح شدن ۳ سرباز اسرائیلی در بلندیهای جولان


ارتش اسرائیل می گوید در انفجار بمب در بلندی های جولان، در امتداد مرز سوریه، چند سرباز مجروح شده اند.

آسوشیتد پرس می گوید در باره این حادثه که روز سه شنبه روی داد، ارتش جزئیات بیشتری منتشر نکرده است، اما ایستگاه های تلویزیونی اسرائیل آنرا یک بمب کنار جاده ای که به یک جیپ نظامی برخورد کرد توصیف کردند و گفتند نیروهای اسرائیلی با آتش توپخانه به آن پاسخ دادند. گزارش ها حاکی است سه سرباز مجروح شدند، جراحات یکی از آنها جدی است.

این حادثه چند روز پس از انفجار یک بمب کنارجاده ای در امتداد مرز اسرائیل با لبنان روی می دهد. اسرائیل ستیزه گران حرب الله را مسئول دانست و مواضع حزب الله در سوی دیگر مرز را زیر آتش گرفت.

در حمله الشباب در مرکز سومالی ۶ تن کشته شدند

بنقل از شاهدان در مرکز سومالی گفته می شود ستیزه گران الشباب در حمله به شهری که آنرا هفته پیش از دست دادند، دست کم شش تن را کشته اند.

گزارشگر صدای آمریکا در موگادیشو می گوید یک فرمانده ارشد نظامی سومالی، از جمله کشته شدگان حمله روز سه شنبه بود.

ساکنان از تیراندازی سنگین بین رزمندگان الشباب و گروهی از سربازان سومالی و جیبوتی خبر دادند و گفتند انفجارهایی نیز روی داد.

ارتش ملی سومالی و سربازان هیات اتحادیه آفریقا در سومالی، روز پنجشنبه شهر «بولوبورد»، در ۲۰۰ کیلومتری شمال موگادیشو، را پس گرفتند و آنرا پیروزی عمده ای نامیدند.

هیات اتحادیه آفریقا گفت شهر یک مرکز تدارکاتی برای الشباب و محل اقامت صدها رزمنده گروه بود.

نیروهای سومالی و هیات اتحادیه آفریقا در چند هفته گذشته در تلاش بوده اند ستیزه گران مرتبط با القاعده را از مناطقی که در کنترل داشتند بیرون کنند.

الشباب زمانی بر بخش های بزرگی از سومالی مسلط بود، اما نیروهای اتحادیه آفریقا و دولت سومالی آنرا از شهرهای عمده بیرون راندند. با این حال، گروه به حمله ادامه داده است.

در انفجار بمب های اتومبیلی در عراق ۱۵ تن کشته شدند


مقامات عراق می گویند در یک سلسه بمب گذاری که هدف آن خیابان های بازرگانی و نیروهای امنیتی در بغداد و اطراف آن بود ، ۱۵ تن کشته شده اند.

گزارش اسوشیتد پرس بنقل از منابع پلیس حاکی است روز سه شنبه یک بمب اتومبیلی در نزدیک فروشگاه ها در شهر کربلا منفجر شد، سه تن را کشت و ۱۶ نفر را مجروح کرد.

بمب اتومبیلی دیگری درشهر حفریه، درجنوب بغداد، یک تن را کشت. دقایقی بعد بمب دیگری در نزدیکی یک ایستگاه اتوبوس در همان شهر منفجر شد، ۲ کشته و پنج مجروح برجا گذاشت.

در جنوب بغداد، یک بمب اتومبیلی در یک پاسگاه امنیتی منفجر شد، دو پلیس از پای درآمدند و ۹ نفر مجروح شدند. در شمال بغداد، یک بمب کنارجاده ای در محله منفجر شد، یک تن جانسپرد و سه نفر مجروح شدند.

جداگانه، انفجار دو بمب اتومبیلی در نزدیکی یک رستوران و یک ایستگاه اتوبوس در شهر حله، در حدود ۹۵ کیلیومتری جنوب بغداد، سه کشته و ۱۳ مجروح برجا گذاشت.

شب هنگام، بمبی در یک خیابان تجاری در ناحیه غزالیه بغداد منفجر شد، سه تن کشته و پنج نفر مجروح شدند.

مسئولیت حملات را هنوز کسی بر عهده نگرفته است، اما نشانه های یک گروه انشعابی القاعده را همراه دارند که اغلب از بمب های اتومبیلی و حملات انتحاری برای هدف گرفتن محل های عمومی و اعضای نیروهای امنیتی استفاده می کند.

حمله انتحاری در افغانستان پانزده نفر را کشت

دست کم ۱۵ نفر پس یک بمب گذاری انتحاری در یک بازار شلوغ شمال افغانستان کشته شدند.

والی ولایت فاریاب به خبرگزاری ها گفت بمب گذار روز سه شنبه به بازار میمنه، مرکز ولایت فاریاب حمله کرد.

هنوز فرد یا گروهی مسوولیت این حمله را بر عهده نگرفته است، اما طالبان معمولا از این روش ها برای مبارزه با دولت حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان استفاده می کند.

زلزله ای نسبتا قوی لس آنجلس را لرزاند

زلزله ای به بزرگی ۴.۴ ریشتر روز دوشنبه، شهر لس آنجلس در ایالت کالیفرنیای آمریکا را لرزاند.

سازمان لرزه‌ نگاری آمریکا گفت زلزله ای به این بزرگی سالهاست که در لس آنجلس رخ نداده بود.

این زمین لزره ساعت ۶:۲۵ صبح رخ داد و کانون آن وست وود گزارش شده است. این سازمان گفته است که زلزله اخیر قدرتمندترین زمین لرزه در لس آنجلس پس از زلزله سال ۱۹۹۴ به شمار می رود.

روزنامه لس آنجلس تایمز گفت هفت پس لرزه به بزرگی حدود ۲.۵ ریشتر در پی آمد. این روزنامه گفت زلزله عمدتا در جنوب و غرب کالیفرنیا احساس شد.

مسوولیت جدید استرالیا برای جستجوی هواپیمای ناپدید شده مالزی

استرالیا رهبری جستجوها برای پیدا کردن اثری از هواپیمای ناپدید شده مالزیایی در آبهای جنوبی مالزی بر عهده گرفت.

تونی آبوت، نخست وزیر استرالیا روز دوشنبه به پارلمان این کشور گفت نجیب رزاق، نخست وزیر مالزی از استرالیا خواسته است جستجوهای جنوبی را رهبری کند.

هواپیمای بویینگ ۷۷۷ مسافربری خطوط هوایی مالزی با ۲۳۹ سرنشین ۸ مارس ناپدید شد و هنوز اثری از آن پیدا نشده است. این هواپیما قرار بود از کوالالامپور به پکن برود.

دو مسافر این هواپیما با گذرنامه های سرقتی ایرانی بودند. مقامات مالزی گفته اند آنان ارتباطی با تروریسم نداشتند.

کارشناسان احتمال می دهند این هواپیما عمدا از صفحه رادار ناپدید شد و مسیر خود را منحرف کرد.

فرمانده مرزبانی ایران: چند فرمانده به مراجع قضایی معرفی شدند

حسین ذوالفقاری، فرمانده مرزبانی ایران می گوید در پیوند با گروگانگیری ۵ مرزبان ایرانی در استان سیستان و بلوچستان، چند فرمانده «خطاکار» برکنار و تعداد دیگری نیز که تخلفشان بیشتر بود به مرجع قضایی معرفی شدند.

او تعداد این فرماندهان و سمت های آنها را عنوان نکرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، فرمانده مرزبانی ایران روز دوشنبه گفت: «در سه روز اول حادثه [گروگان گیری مرزبانان بدست گروه جیش العدل] پس از بررسی موضوع عده ای از فرماندهان از خدمت برکنار و عده ای منتظر خدمت شدند.»

این فرمانده نیروی انتظامی گفته دستور داده بود که از سنگرهایی که دسترسی به آنها دشوار است، در مناطق مرزی استفاده نشود اما از آنها استفاده شده است.

او گفته حوادث این استان در سال ۱۳۹۲ از کشته شدن مرزبانان در سراوان و گروگان گرفته شدن ۵ نفر دیگر «وسیع تر» بوده است. به گفته این مقام، مرزبانان در سال جاری ۳۹۲ بار با «قاچاقچیان و اشرار مسلح و گروه های تروریستی» درگیر شدند.

حسین ذوالفقاری کشته شدن یکی از مرزبانان را تکذیب کرد و گفت آنها سالم هستند.

فرمانده مرزبانی ایران گفت برای آزادی مرزبانان بخشی از اقدامات دیپلماتیک در حال انجام است. او گفت ایران برای کنترل مرز در جنوب شرق از هواپیماهای بدون سرنشین نیز استفاه می کند.

ایران می گوید این ۵ مرزبان توسط گروه سنی جیش العدل به پاکستان برده شده اند.

او گفت گروه های مسلح «تله های انفجاری» در منطقه کار گذاشته اند.

ایران از پاکستان انتقاد کرده و می گوید این کشور مرزهای خود را به خوبی کنترل نمی کند.

حزب حاکم صربستان در انتخابات پارلمانی برنده شد

رهبر حزب ترقی خواه در حال انداختن رای خود به صندوق، بلگراد. ۱۶ مارس ۲۰۱۴

حزب ترقی خواه صربستان ۱۵۷ کرسی از ۲۵۰ کرسی پارلمان را با وعده اصلاحات اقتصادی به دست آورده است.

حزب راست گرای معتدل حاکم صربستان در انتخابات پارلمانی این کشور به اکثریت دست یافت. امری که می تواند راه راببرای تصرف قدرت برای این حزب هموار کند.

گروه مستقل نظارت بر رای گیری مستقر در بلگراد می گوید ز حزب سوسیالیست صربستان که شریک ائتلافی او در دولت کنونی است حدود ۵۰ کرسی به دست آورد.

این گروه می گوید بر اساس آرایی که تاکنون شمرده شده حزب ترقی خواه حدود ۵۰ درصد آرا را به دست آورده است.

این انتخابات هنگامی صورت می گیرد که صربستان برای ورود به اتحادیه اروپا تلاش می کند.

حزب ترقی خواه احتمالا رهبر خود الکساندر ووچیچ، ناسیونالیست هوادار روسیه پیشین و هوادار کنونی اتحادیه اروپا را به نخست وزیری انتخاب خواهد کرد.

ووچیچ وعده داده است که اقتصاد کشور را که براثر جنگ و تحریم های بین المللی ویران شده است اصلاح کند.

دوراهب تبتی دست به خودسوزی زدند

دو راهب تبتی روز یکشنبه در اعتراض به حکومت چین خود را آتش زدند.

به گفته منابع سرویس تبت صدای آمریکا، یک راهی تبتی خود را در نزدیکی صومعه خود در ایالت چینی سه چوان به آتش کشید. نیروهای چینی اورا از محل حادثه دورکردند اما از سرنوشت او اطلاعی در دست نیست.

دومین راهب در منطقه ای در شمال غربی چین که ساکنان آن تبتی تبارند دست به خود سوزی زد.

خبرگزاری چینی شین هوا این راهب را متعلق به صومعه ای در هوانگ نان در منطقه خود گردان تبتی ها معرفی کرد.

وضعیت این راهب نیز نامعلوم است.

از سال ۲۰۰۹ تاکنون بیش از ۱۲۰ تبتی که خواهان بازگشت دالایی لاما و آزادی برای مردم تبت اند، خود سوزی کرده اند.

دولت در تبعید تبت که در دارامسالا در هند قرار دارد، از تبتی ها خواسته است از دست زدن به اقدام های شدید خودداری کنند و دولت آمریکا از چین خواسته است برای حل مسئله تبت با نمایندگان دالایی لاما مذاکره کند.

انفجار بمب در بغداد هشت کشته برجای گذاشت

مقامات عراقی می گویند در انفجار رشته بمب های کار گذاشته شده درون اتومبیل در بغداد ، دست کم هشت تن کشته شدند.

گزارش اسوشیتد پرس بنقل از منابع پلیس حاکی است یک بمب شامگاه شنبه در محله الامین در جنوب بغداد منجر شد، چهار تن را کشت و ۱۳ نفر را مجروح کرد. دقایقی بعد، انفجار بمب دیگری در نزدیکی رستورانی در محله قاهره، سه کشته و شش مجروح برجا گذاشت.

مقامات پلیس می گویند سومین انفجار در یک خیابان تجاری در غرب بغداد روی داد که طی آن یک تن جان سپرد و هفت نفر مجروح شدند.

سربازان روسیه روستای نزدیک کریمه را تصرف کردند

اسوشیتد پرس بنقل از مقامات اوکراین گزارش می دهد نیروهای روسیه با پشتیبانی هلیکوپترهای تهاجمی و زرهپوش روز شنبه کنترل روستایی در مرز کریمه را بدست گرفتند.

این اقدام ظاهرا نخستین حرکت در خارج از کریمه است، که نیروهای روسیه کنترل آنرا عملا از اواخر فوریه در دست داشته اند. در مورد نبرد مسلحانه یا جراحات گزارشی نرسیده است، اما این حادثه بر تنش در پیشاپیش همه پرسی در روز یکشنبه می افزاید.

وزارت امور خارجه اوکراین دربیانیه ای عمل روسیه را محکوم کرد و گفت اوکراین «حق استفاده از تمام اقدامات لازم جهت متوقف ساختن هجوم نظامی روسیه را برای خود محفوظ نگاهمیدارد.»

سخنگوی مرزبانی اوکراین گفت حدود ۱۲۰ سربازکنترل یک ایستگاه توزیع گاز طبیعی در روستای استریلکووا در نزدیکی کریمه را تصرف کرده اند. وزارت امور خارجه گفت نیرو شامل حدود ۸۰ سرباز بود، و به تصرف ایستگاه اشاره نکرد.

تظاهرات مخالفان و موافقان همه پرسی کریمه در مسکو

ده ها هزار تظاهر کننده روس برای نشاندادن نقطه نظرهای متفاوت خود درباره آینده منطقه کریمه اوکراین، چند ساعت پیش از برگزاری همه پرسی روز یکشنبه، روز شنبه در مرکز مسکو جمع شدند.

طرفداران همه پرسی، که خواهان پیوستن کریمه به روسیه هستند، در حالی که بسوی میدان انقلاب ، نزدیک کرملین، راه پیمائی می کردند لباس های سرخ پوشیده بودند.

بیرق ها و پلاکاردهایی که در دست داشتنند ، وعده دوستی با کریمه می داد، اما بسیاری می گفتند می خواهند کریمه از اوکراین جدا شود و به روسیه بپیوندد.

کسانی که می خواهند کریمه بخشی از اوکراین باقی بماند، در حالی که پرچم های روسیه و اوکراین را تکان می دادند، در بخش دیگری از مسکو راه پیمایی کردند، و در حمایت از اعتراضات عمومی در کیف که رئیس جمهوری طرفدار روسیه را برکنار ساخت و موجب مداخله نظامی مسکو در کریمه شد، شعار دادند.

کرزی: جنگ بر افغانستان تحمیل شد

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان ایستادگی دربرابر امضای پیمان امنیتی با آمریکا را تکرار کرده است.

کرزی روز شنبه درجریان آخرین سخنرانی در پارلمان گفت مردم افغانستان با پیمان امنیتی مخالف نیستند، حتی ممکن است با آن موافق باشند، اما همانند هر ملت دیگری در جهان تشخیص می دهند صلح پایه اصلی زندگی است. بنابراین، هر کشوری که خواهان توافق امنیتی، مناسبات و پایگاه نظامی است، باید صلح را در کشور برقرار سازد.

کرزی در اشاره ای به حمله آمریکا برای بیرون راندن طالبان گفت ۱۲ سال جنگ بر افغانستان تحمیل شد.

آمریکا تهدید کرده است در صورت عدم امضای توافقنامه امنیتی دوجانبه، تمام سربازان تا پایان ۲۰۱۴ از افغانستان خارج خواهند شد.

کرزی امضای توافقنامه را پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ماه آینده رد کرده است.

شش سرباز مصری کشته شدند

رسانه های دولتی مصر می گویند مردان مسلح روز شنبه یک نقطه بازرسی در نزدیکی قاهره را زیر آتش گرفتند و شش سرباز را کشتند.

مسئولیت حمله را هنوز کسی بر عهده نگرفته است.

از زمانی که ارتش، محمد مرسی رئیس جمهوری اسلامگرا را بر کنار کرد، ستیزه گران به ده ها حمله دست زده اند، و اکثرا نیروهای امنیتی را هدف می گیرند.

اقیانوس های آب زیر پوسته زمین

کریستال کوچکی که درون الماس صیقل نشده گیر کرده و در ۴۰۰ کیلومتری عمق زمین منفجر شده بود، از وجود آب فراوان در زیر پای ما حکایت می کند.

در گزارشی که در نشریه نیچر منتشر شده، گروهی از دانشمندان می گویند که در آزمایش هایی که با اشعه ایکس و اسپکتروسکوپی در مورد الماس کوچکی درسنگ های آذرین آتشفشانی در برزیل انجام داده اند، به وجود لکه ای برابر ۴۰ میکرومتر(یک هزارم میلی متر) از یک ماده معدنی به نام رینگ وودیت دست یافته اند. بررسی بیشتر نشان داده است که در این کریستال دست کم۱/۴ درصد آب وجود دارد.

رینگ وودیت نوعی از سنگ معدنی اولیوین است که بیشتر پوسته زمین از آن تشکیل شده است. اولیوین آب را به خود جذب نمی کند. اما در عمق بیش از ۴۰۰ کیلومتری درون زمین بر اثر حرارت و فشار شدید ساختمان کریستالی آن تغییر می کند و موادی که از آن به دست می آیند، می توانند تا ۲/۵ درصد وزن خود آب داشته باشند.

دانشمندان می گویند به احتمال زیاد در مکانی که این الماس در آن تشکیل شده مقدار زیادی آب وجود داشته که فشار شدید ناشی از بخار آن سبب پرتاب گدازه های آتشفشانی به بیرون شده است.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG