لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸ ایران ۰۳:۲۱

سرخط خبرها

چهار افسر پلیس مصر محکوم شدند

یک دادگاه مصر چهار افسر پلیس را در کشتن ۳۷ بازداشتی اسلامگرا ، که اکثرا طرفداران محمد مرسی بودند، گناهکار شناخت.

به گزارش اسوشیتد پرس، دادگاه جنحه روز سه شنبه یکی از آنها را به ۱۰ سال زندان و سه افسر دیگر را هرکدام به یک سال حبس تعلیقی محکوم کرد.

وکیل و خانواده های قربانیان مجازات را ناکافی دانستند و آن محکوم کردند و گفتند آنها باید بجرم قتل محاکمه می شدند.

سی و هفت بازداشتی در ۱۸ اوت وقتی در یک کامیون زندان منتقل می شدند جان سپردند، گزارش ها حاکی بود که آنها در پی شلیک گاز اشک آور به داخل کامیون خفه شدند. مقامات در آغاز گفتند بازداشت شدگان سعی داشتند فرار کنند و به گاردها حمله کردند.

گروه های طرفدار حقوق بشر و جامعه بین المللی آن حادثه را، که چند روز پس از بر هم زدن تحصن طرفداران مرسی در قاهره روی داد، محکوم کردند.

تهدید بوکوحرام مدارس یک ایالت نیجریه را بست


مقامات امنیتی در ایالت بورنو در نیجریه، تمام مدارس عمومی را به دلیل تهدید گروه بوکو حرام بسته اند.

دولت جمعه پیش دستور بستن ۸۵ مدرسه ابتدایی و متوسطه را صادر کرد. آنها همچنان بسته هستند و ده ها هزار دانش آمور از تحصیل بازمانده اند.

بوکو حرام مسئول حملات متعدد به مدارس و دیگر هدف های دولتی در شمال نیجریه در چند سال گذشته شناخته می شود.

در خشونت هزاران تن جانسپرده اند، و کوشش های ارتش نیجریه برای دنبال کردن ستیزه گران تاکنون نتوانسته است حملات را متوقف سازد.

دیده بان حقوق بشر می گوید بوکوحرام از آغاز سال جاری به بیش از ۴۰ روستا در شمال شرقی نیجریه حمله کرده است.

مجروح شدن ۳ سرباز اسرائیلی در بلندیهای جولان


ارتش اسرائیل می گوید در انفجار بمب در بلندی های جولان، در امتداد مرز سوریه، چند سرباز مجروح شده اند.

آسوشیتد پرس می گوید در باره این حادثه که روز سه شنبه روی داد، ارتش جزئیات بیشتری منتشر نکرده است، اما ایستگاه های تلویزیونی اسرائیل آنرا یک بمب کنار جاده ای که به یک جیپ نظامی برخورد کرد توصیف کردند و گفتند نیروهای اسرائیلی با آتش توپخانه به آن پاسخ دادند. گزارش ها حاکی است سه سرباز مجروح شدند، جراحات یکی از آنها جدی است.

این حادثه چند روز پس از انفجار یک بمب کنارجاده ای در امتداد مرز اسرائیل با لبنان روی می دهد. اسرائیل ستیزه گران حرب الله را مسئول دانست و مواضع حزب الله در سوی دیگر مرز را زیر آتش گرفت.

در حمله الشباب در مرکز سومالی ۶ تن کشته شدند

بنقل از شاهدان در مرکز سومالی گفته می شود ستیزه گران الشباب در حمله به شهری که آنرا هفته پیش از دست دادند، دست کم شش تن را کشته اند.

گزارشگر صدای آمریکا در موگادیشو می گوید یک فرمانده ارشد نظامی سومالی، از جمله کشته شدگان حمله روز سه شنبه بود.

ساکنان از تیراندازی سنگین بین رزمندگان الشباب و گروهی از سربازان سومالی و جیبوتی خبر دادند و گفتند انفجارهایی نیز روی داد.

ارتش ملی سومالی و سربازان هیات اتحادیه آفریقا در سومالی، روز پنجشنبه شهر «بولوبورد»، در ۲۰۰ کیلومتری شمال موگادیشو، را پس گرفتند و آنرا پیروزی عمده ای نامیدند.

هیات اتحادیه آفریقا گفت شهر یک مرکز تدارکاتی برای الشباب و محل اقامت صدها رزمنده گروه بود.

نیروهای سومالی و هیات اتحادیه آفریقا در چند هفته گذشته در تلاش بوده اند ستیزه گران مرتبط با القاعده را از مناطقی که در کنترل داشتند بیرون کنند.

الشباب زمانی بر بخش های بزرگی از سومالی مسلط بود، اما نیروهای اتحادیه آفریقا و دولت سومالی آنرا از شهرهای عمده بیرون راندند. با این حال، گروه به حمله ادامه داده است.

در انفجار بمب های اتومبیلی در عراق ۱۵ تن کشته شدند


مقامات عراق می گویند در یک سلسه بمب گذاری که هدف آن خیابان های بازرگانی و نیروهای امنیتی در بغداد و اطراف آن بود ، ۱۵ تن کشته شده اند.

گزارش اسوشیتد پرس بنقل از منابع پلیس حاکی است روز سه شنبه یک بمب اتومبیلی در نزدیک فروشگاه ها در شهر کربلا منفجر شد، سه تن را کشت و ۱۶ نفر را مجروح کرد.

بمب اتومبیلی دیگری درشهر حفریه، درجنوب بغداد، یک تن را کشت. دقایقی بعد بمب دیگری در نزدیکی یک ایستگاه اتوبوس در همان شهر منفجر شد، ۲ کشته و پنج مجروح برجا گذاشت.

در جنوب بغداد، یک بمب اتومبیلی در یک پاسگاه امنیتی منفجر شد، دو پلیس از پای درآمدند و ۹ نفر مجروح شدند. در شمال بغداد، یک بمب کنارجاده ای در محله منفجر شد، یک تن جانسپرد و سه نفر مجروح شدند.

جداگانه، انفجار دو بمب اتومبیلی در نزدیکی یک رستوران و یک ایستگاه اتوبوس در شهر حله، در حدود ۹۵ کیلیومتری جنوب بغداد، سه کشته و ۱۳ مجروح برجا گذاشت.

شب هنگام، بمبی در یک خیابان تجاری در ناحیه غزالیه بغداد منفجر شد، سه تن کشته و پنج نفر مجروح شدند.

مسئولیت حملات را هنوز کسی بر عهده نگرفته است، اما نشانه های یک گروه انشعابی القاعده را همراه دارند که اغلب از بمب های اتومبیلی و حملات انتحاری برای هدف گرفتن محل های عمومی و اعضای نیروهای امنیتی استفاده می کند.

حمله انتحاری در افغانستان پانزده نفر را کشت

دست کم ۱۵ نفر پس یک بمب گذاری انتحاری در یک بازار شلوغ شمال افغانستان کشته شدند.

والی ولایت فاریاب به خبرگزاری ها گفت بمب گذار روز سه شنبه به بازار میمنه، مرکز ولایت فاریاب حمله کرد.

هنوز فرد یا گروهی مسوولیت این حمله را بر عهده نگرفته است، اما طالبان معمولا از این روش ها برای مبارزه با دولت حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان استفاده می کند.

زلزله ای نسبتا قوی لس آنجلس را لرزاند

زلزله ای به بزرگی ۴.۴ ریشتر روز دوشنبه، شهر لس آنجلس در ایالت کالیفرنیای آمریکا را لرزاند.

سازمان لرزه‌ نگاری آمریکا گفت زلزله ای به این بزرگی سالهاست که در لس آنجلس رخ نداده بود.

این زمین لزره ساعت ۶:۲۵ صبح رخ داد و کانون آن وست وود گزارش شده است. این سازمان گفته است که زلزله اخیر قدرتمندترین زمین لرزه در لس آنجلس پس از زلزله سال ۱۹۹۴ به شمار می رود.

روزنامه لس آنجلس تایمز گفت هفت پس لرزه به بزرگی حدود ۲.۵ ریشتر در پی آمد. این روزنامه گفت زلزله عمدتا در جنوب و غرب کالیفرنیا احساس شد.

مسوولیت جدید استرالیا برای جستجوی هواپیمای ناپدید شده مالزی

استرالیا رهبری جستجوها برای پیدا کردن اثری از هواپیمای ناپدید شده مالزیایی در آبهای جنوبی مالزی بر عهده گرفت.

تونی آبوت، نخست وزیر استرالیا روز دوشنبه به پارلمان این کشور گفت نجیب رزاق، نخست وزیر مالزی از استرالیا خواسته است جستجوهای جنوبی را رهبری کند.

هواپیمای بویینگ ۷۷۷ مسافربری خطوط هوایی مالزی با ۲۳۹ سرنشین ۸ مارس ناپدید شد و هنوز اثری از آن پیدا نشده است. این هواپیما قرار بود از کوالالامپور به پکن برود.

دو مسافر این هواپیما با گذرنامه های سرقتی ایرانی بودند. مقامات مالزی گفته اند آنان ارتباطی با تروریسم نداشتند.

کارشناسان احتمال می دهند این هواپیما عمدا از صفحه رادار ناپدید شد و مسیر خود را منحرف کرد.

فرمانده مرزبانی ایران: چند فرمانده به مراجع قضایی معرفی شدند

حسین ذوالفقاری، فرمانده مرزبانی ایران می گوید در پیوند با گروگانگیری ۵ مرزبان ایرانی در استان سیستان و بلوچستان، چند فرمانده «خطاکار» برکنار و تعداد دیگری نیز که تخلفشان بیشتر بود به مرجع قضایی معرفی شدند.

او تعداد این فرماندهان و سمت های آنها را عنوان نکرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، فرمانده مرزبانی ایران روز دوشنبه گفت: «در سه روز اول حادثه [گروگان گیری مرزبانان بدست گروه جیش العدل] پس از بررسی موضوع عده ای از فرماندهان از خدمت برکنار و عده ای منتظر خدمت شدند.»

این فرمانده نیروی انتظامی گفته دستور داده بود که از سنگرهایی که دسترسی به آنها دشوار است، در مناطق مرزی استفاده نشود اما از آنها استفاده شده است.

او گفته حوادث این استان در سال ۱۳۹۲ از کشته شدن مرزبانان در سراوان و گروگان گرفته شدن ۵ نفر دیگر «وسیع تر» بوده است. به گفته این مقام، مرزبانان در سال جاری ۳۹۲ بار با «قاچاقچیان و اشرار مسلح و گروه های تروریستی» درگیر شدند.

حسین ذوالفقاری کشته شدن یکی از مرزبانان را تکذیب کرد و گفت آنها سالم هستند.

فرمانده مرزبانی ایران گفت برای آزادی مرزبانان بخشی از اقدامات دیپلماتیک در حال انجام است. او گفت ایران برای کنترل مرز در جنوب شرق از هواپیماهای بدون سرنشین نیز استفاه می کند.

ایران می گوید این ۵ مرزبان توسط گروه سنی جیش العدل به پاکستان برده شده اند.

او گفت گروه های مسلح «تله های انفجاری» در منطقه کار گذاشته اند.

ایران از پاکستان انتقاد کرده و می گوید این کشور مرزهای خود را به خوبی کنترل نمی کند.

حزب حاکم صربستان در انتخابات پارلمانی برنده شد

رهبر حزب ترقی خواه در حال انداختن رای خود به صندوق، بلگراد. ۱۶ مارس ۲۰۱۴

حزب ترقی خواه صربستان ۱۵۷ کرسی از ۲۵۰ کرسی پارلمان را با وعده اصلاحات اقتصادی به دست آورده است.

حزب راست گرای معتدل حاکم صربستان در انتخابات پارلمانی این کشور به اکثریت دست یافت. امری که می تواند راه راببرای تصرف قدرت برای این حزب هموار کند.

گروه مستقل نظارت بر رای گیری مستقر در بلگراد می گوید ز حزب سوسیالیست صربستان که شریک ائتلافی او در دولت کنونی است حدود ۵۰ کرسی به دست آورد.

این گروه می گوید بر اساس آرایی که تاکنون شمرده شده حزب ترقی خواه حدود ۵۰ درصد آرا را به دست آورده است.

این انتخابات هنگامی صورت می گیرد که صربستان برای ورود به اتحادیه اروپا تلاش می کند.

حزب ترقی خواه احتمالا رهبر خود الکساندر ووچیچ، ناسیونالیست هوادار روسیه پیشین و هوادار کنونی اتحادیه اروپا را به نخست وزیری انتخاب خواهد کرد.

ووچیچ وعده داده است که اقتصاد کشور را که براثر جنگ و تحریم های بین المللی ویران شده است اصلاح کند.

دوراهب تبتی دست به خودسوزی زدند

دو راهب تبتی روز یکشنبه در اعتراض به حکومت چین خود را آتش زدند.

به گفته منابع سرویس تبت صدای آمریکا، یک راهی تبتی خود را در نزدیکی صومعه خود در ایالت چینی سه چوان به آتش کشید. نیروهای چینی اورا از محل حادثه دورکردند اما از سرنوشت او اطلاعی در دست نیست.

دومین راهب در منطقه ای در شمال غربی چین که ساکنان آن تبتی تبارند دست به خود سوزی زد.

خبرگزاری چینی شین هوا این راهب را متعلق به صومعه ای در هوانگ نان در منطقه خود گردان تبتی ها معرفی کرد.

وضعیت این راهب نیز نامعلوم است.

از سال ۲۰۰۹ تاکنون بیش از ۱۲۰ تبتی که خواهان بازگشت دالایی لاما و آزادی برای مردم تبت اند، خود سوزی کرده اند.

دولت در تبعید تبت که در دارامسالا در هند قرار دارد، از تبتی ها خواسته است از دست زدن به اقدام های شدید خودداری کنند و دولت آمریکا از چین خواسته است برای حل مسئله تبت با نمایندگان دالایی لاما مذاکره کند.

انفجار بمب در بغداد هشت کشته برجای گذاشت

مقامات عراقی می گویند در انفجار رشته بمب های کار گذاشته شده درون اتومبیل در بغداد ، دست کم هشت تن کشته شدند.

گزارش اسوشیتد پرس بنقل از منابع پلیس حاکی است یک بمب شامگاه شنبه در محله الامین در جنوب بغداد منجر شد، چهار تن را کشت و ۱۳ نفر را مجروح کرد. دقایقی بعد، انفجار بمب دیگری در نزدیکی رستورانی در محله قاهره، سه کشته و شش مجروح برجا گذاشت.

مقامات پلیس می گویند سومین انفجار در یک خیابان تجاری در غرب بغداد روی داد که طی آن یک تن جان سپرد و هفت نفر مجروح شدند.

سربازان روسیه روستای نزدیک کریمه را تصرف کردند

اسوشیتد پرس بنقل از مقامات اوکراین گزارش می دهد نیروهای روسیه با پشتیبانی هلیکوپترهای تهاجمی و زرهپوش روز شنبه کنترل روستایی در مرز کریمه را بدست گرفتند.

این اقدام ظاهرا نخستین حرکت در خارج از کریمه است، که نیروهای روسیه کنترل آنرا عملا از اواخر فوریه در دست داشته اند. در مورد نبرد مسلحانه یا جراحات گزارشی نرسیده است، اما این حادثه بر تنش در پیشاپیش همه پرسی در روز یکشنبه می افزاید.

وزارت امور خارجه اوکراین دربیانیه ای عمل روسیه را محکوم کرد و گفت اوکراین «حق استفاده از تمام اقدامات لازم جهت متوقف ساختن هجوم نظامی روسیه را برای خود محفوظ نگاهمیدارد.»

سخنگوی مرزبانی اوکراین گفت حدود ۱۲۰ سربازکنترل یک ایستگاه توزیع گاز طبیعی در روستای استریلکووا در نزدیکی کریمه را تصرف کرده اند. وزارت امور خارجه گفت نیرو شامل حدود ۸۰ سرباز بود، و به تصرف ایستگاه اشاره نکرد.

تظاهرات مخالفان و موافقان همه پرسی کریمه در مسکو

ده ها هزار تظاهر کننده روس برای نشاندادن نقطه نظرهای متفاوت خود درباره آینده منطقه کریمه اوکراین، چند ساعت پیش از برگزاری همه پرسی روز یکشنبه، روز شنبه در مرکز مسکو جمع شدند.

طرفداران همه پرسی، که خواهان پیوستن کریمه به روسیه هستند، در حالی که بسوی میدان انقلاب ، نزدیک کرملین، راه پیمائی می کردند لباس های سرخ پوشیده بودند.

بیرق ها و پلاکاردهایی که در دست داشتنند ، وعده دوستی با کریمه می داد، اما بسیاری می گفتند می خواهند کریمه از اوکراین جدا شود و به روسیه بپیوندد.

کسانی که می خواهند کریمه بخشی از اوکراین باقی بماند، در حالی که پرچم های روسیه و اوکراین را تکان می دادند، در بخش دیگری از مسکو راه پیمایی کردند، و در حمایت از اعتراضات عمومی در کیف که رئیس جمهوری طرفدار روسیه را برکنار ساخت و موجب مداخله نظامی مسکو در کریمه شد، شعار دادند.

کرزی: جنگ بر افغانستان تحمیل شد

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان ایستادگی دربرابر امضای پیمان امنیتی با آمریکا را تکرار کرده است.

کرزی روز شنبه درجریان آخرین سخنرانی در پارلمان گفت مردم افغانستان با پیمان امنیتی مخالف نیستند، حتی ممکن است با آن موافق باشند، اما همانند هر ملت دیگری در جهان تشخیص می دهند صلح پایه اصلی زندگی است. بنابراین، هر کشوری که خواهان توافق امنیتی، مناسبات و پایگاه نظامی است، باید صلح را در کشور برقرار سازد.

کرزی در اشاره ای به حمله آمریکا برای بیرون راندن طالبان گفت ۱۲ سال جنگ بر افغانستان تحمیل شد.

آمریکا تهدید کرده است در صورت عدم امضای توافقنامه امنیتی دوجانبه، تمام سربازان تا پایان ۲۰۱۴ از افغانستان خارج خواهند شد.

کرزی امضای توافقنامه را پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ماه آینده رد کرده است.

شش سرباز مصری کشته شدند

رسانه های دولتی مصر می گویند مردان مسلح روز شنبه یک نقطه بازرسی در نزدیکی قاهره را زیر آتش گرفتند و شش سرباز را کشتند.

مسئولیت حمله را هنوز کسی بر عهده نگرفته است.

از زمانی که ارتش، محمد مرسی رئیس جمهوری اسلامگرا را بر کنار کرد، ستیزه گران به ده ها حمله دست زده اند، و اکثرا نیروهای امنیتی را هدف می گیرند.

اقیانوس های آب زیر پوسته زمین

کریستال کوچکی که درون الماس صیقل نشده گیر کرده و در ۴۰۰ کیلومتری عمق زمین منفجر شده بود، از وجود آب فراوان در زیر پای ما حکایت می کند.

در گزارشی که در نشریه نیچر منتشر شده، گروهی از دانشمندان می گویند که در آزمایش هایی که با اشعه ایکس و اسپکتروسکوپی در مورد الماس کوچکی درسنگ های آذرین آتشفشانی در برزیل انجام داده اند، به وجود لکه ای برابر ۴۰ میکرومتر(یک هزارم میلی متر) از یک ماده معدنی به نام رینگ وودیت دست یافته اند. بررسی بیشتر نشان داده است که در این کریستال دست کم۱/۴ درصد آب وجود دارد.

رینگ وودیت نوعی از سنگ معدنی اولیوین است که بیشتر پوسته زمین از آن تشکیل شده است. اولیوین آب را به خود جذب نمی کند. اما در عمق بیش از ۴۰۰ کیلومتری درون زمین بر اثر حرارت و فشار شدید ساختمان کریستالی آن تغییر می کند و موادی که از آن به دست می آیند، می توانند تا ۲/۵ درصد وزن خود آب داشته باشند.

دانشمندان می گویند به احتمال زیاد در مکانی که این الماس در آن تشکیل شده مقدار زیادی آب وجود داشته که فشار شدید ناشی از بخار آن سبب پرتاب گدازه های آتشفشانی به بیرون شده است.

شورای امنیت به قطعنامه اوکراین رای می دهد

شورای امنیت سازمان ملل متحد بامداد شنبه قطعنامه ای در باره اوکراین را به رای گیری می گذارد. گمان می رود که روسیه آن را وتو کند .

به گزارش اسوشیتد پرس، هیئت لوکزامبورگ، رئیس فعلی شورا، روز جمعه از تشکیل این جلسه رای گیری خبر داد.

قطعنامه پیشنهادی همه طرف های ذی نفع را ترغیب می کند بی درنگ راه حل صلح جویانه ای را از طریق گفت و گوهای سیاسی مستقیم دنبال کنند.

قطعنامه می گوید دولت اوکراین با برگزاری همه پرسی روز یکشنبه در کریمه موافقت نکرده است و اعلام می کند این رفراندوم اعتباری ندارد، و نمی تواند اساسی برای تغییر در وضعیت کریمه باشد.

قدرت های غربی امیدوارند چین، که معمولا از روسیه حمایت می کند، به جای پیوستن به آن در وتوی قطعنامه، رای ممتنع بدهد.

حمایت دادستان کل آمریکا از کاهش محکومیت قاچاقچیان مواد مخدر

اریک هولدر، دادستان کل آمریکا از پیشنهادی حمایت کرد که دوران محکومیت برای جرائم خاص مربوط به مواد مخدر را کاهش می دهد.

آقای هولدر قرار است روز پنجشنبه در کمیسیون مجازات آمریکا حاضر شود تا در حمایت از این پیشنهاد برای کاهش مجازات قاچاقچیان مواد مخدر در دادگاه فدرال سخن بگوید.

پیشنهاد کمیسیون فوق موجب می شود که در ۵ سال آینده جمعیت زندان های فدرال آمریکا ۶۵۵۰ نفر کاهش یابد. ایالات متحده آمریکا دارای بیشترین شمار زندانی است. بیش از ۲۱۵ هزار نفر در زندان های فدرال آمریکا نگهداری می شوند.

اریک هولدر در متنی که قرار است روز پنجشنبه قرائت کند، می گوید جمعیت بالای زندان ها نه تنها از نظر اقتصادی مضر است، بلکه هزینه های اخلاقی و انسانی را در برمی گیرد که ابعادش در عدد و رقم نمی گنجد.

ابتکار آقای هولدر برای کاهش دوره مجازات جرائم مواد مخدر حمایت قانونگذاران محافظه کاری که به دنبال کاهش هزینه های دولت هستند را نیز برانگیخته است.
کمیسیون مجازات آمریکا قرار است در ماه آوریل (فروردین) درباره این پیشنهاد اقدام کند.

آلودگی شدید هوا در پاریس


آلودگی هوا که آسمان های پاریس و بیشتر مناطق بلژیک را با غبار زرد و مه پوشانده است، روز جمعه رانندگان اتومیبل ها را ناچار ساخت از سرعت خود بکاهند و میلیون ها نفر را که از وسائل حمل و نقل همگانی استفاده می کنند، به مقصد برسانند.

گزارش اسوشیتد پرس حاکی است کمربند آلودگی، منطقه ای وسیع، از کرانه های فرانسه در آتلانتیک تا صدها کیلومتر به داخل بلژیک و آلمان - را دربر گرفته است.

سازمان محیط زیست اروپا در بروکسل گفت این شدید ترین آلودگی هوا در فرانسه از سال ۲۰۰۷ به این سو است. در آنجا مشکل جدی است زیرا شمار بسیار بالائی از خودروها دیزلی هستند - که دودهای اکسید نیتروژن آنها با آمونیاک برآمده از کودهای شیمیایی بهاری و بویژه نیترات آمونیوم - مخلوط می شود. آلاینده های ناشی از سوزاندن برگ های مرده و هیزم نیز بر آلودگی هوا تاثیر دارد.

تقریبا تمام فرانسه زیر نوعی هشدار آلودگی قرار گرفته است. روز جمعه سطح آلودگی در منطقه پاریس از برخی از آلوده ترین شهرهای جهان، از جمله پکن و دهلی نو فراتر رفت.

امیدواری آمریکا به عدم تاثیر بحران اوکراین بر مذاکرات با ایران

ایالات متحده امیدوار است عدم توافق با روسیه بر سر بحران اوکراین، تاثیری بر روی همکاری دو کشور در مذاکرات با ایران درباره برنامه اتمی این کشور نداشته باشد.

بنا به گزارش رویترز در روز جمعه، یک مقام ارشد دولت آمریکا گفت: «ما همه امیدواریم شرایط بسیار سخت در اوکراین، مشکلی در مذاکرات ایجاد نکند. ما امیدواریم هرچه در روزهای پیش رو اتفاق بیفتد، هر عملی که ما در جامعه بین المللی - بسته به تصمیم و انتخاب روسیه - انجام دهیم، و هر عملی که روسیه نهایتاً انجام دهد، مذاکرات (با ایران) را در خطر قرار ندهد.»

به گزارش ایرنا خبرگزاری رسمی ایران، شب گذشته حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران تلفنی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه درباره موضوعات مختلف - از جمله مذاکرات اتمی ایران و تحولات اوکراین - گفتگو کردند.

ایرنا بدون ذکر جزئیات گفتگوهای مربوط به اوکراین نوشته است دو طرف «توافق کردند به مشورت های خود در خصوص موضوعات منطقه ای و بین المللی ادامه دهند.»

در این مذاکرات رئیس جمهوری ایران همچنین مرحله کنونی مذاکرات اتمی را حساس توصیف کرده است.

تا کنون رهبر جمهوری اسلامی، یا رئیس جمهوری ایران درباره بحران اوکراین موضع مشخصی اعلام نکرده اند.

حمله اسلامگرایان مظنون به پادگانهای نیجریه

شبه نظامیان اسلامی مظنون بامداد جمعه به پادگان های نظامی در شهر مایدوگوری در شمال شرقی نیجریه حمله کردند.

به نقل از شاهدان گفته می شود مردان مسلح با مواد منفجره به پادگان ها حمله کردند و با سربازان به نبرد پرداختند. مهاجمان همچنین خانه ها را در یک ناحیه مسکونی به آتش کشیدند و ساکنان را به گلوله بستند.

وزیر دفاع نیجریه می گوید تروریست ها ظاهرا در کوشش برای آزاد ساختن همتایانشان به پادگان ها حمله کردند.

او در بیانیه ای گفت حمله دفع شد و تلفات سنگینی به مهاجمان وارد آمد. چهار سرباز نیز مجروح شدند.

رسانه های نیجریه می گویند دست کم برخی از آنها اونیفورم های نظامی پوشیده بودند.

مسئولیت حمله را هنوز کسی بر عهده نگرفته است. با این حال، مایدوگوری قرارگاه فرقه افراطی بوکو حرام است که بیش از ۴ سال است برای ایجاد یک حکومت اسلامی در شمال مسلمان نشین نیجریه می جنگد.

روز جمعه، دیدبان حقوق بشر گفت بوکو حرام از آغاز ۲۰۱۴ به بیش از ۴۰ روستا در شمال شرقی نیجریه حمله کرده است.

لاوروف: نگرش مشترکی بین مسکو و واشنگتن وجود ندارد

سرگئی لاوروف وزیر امورخارجه روسیه روز جمعه، در پی دیدار با جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در لندن، در یک کنفرانس خبری شرکت کرد.

او در پاسخ به پرسش های خبرنگاران گفت اختلافات بین مسکو و واشنگتن بر سر اوکراین باقی است، و افزود روسیه مسئول بحران اوکراین نیست.

لاوروف مذاکرات با کری را مفید توصیف کرد ، اما گفت نگرش مشترکی بین دو کشور وجود ندارد.

در مورد برگزاری همه پرسی در کریمه، لاوروف گفت روسیه به اراده و انتخاب مردم کریمه احترام خواهد گذاشت، و افزود روسیه قصد ندارد به جنوب شرقی اوکراین حمله کند.

او همچنین تاکید کرد برای بررسی مناسبات روسیه و اوکراین به دستور بین المللی نیاز نیست ، و گفت شریکان ما می فهمند تحریم ها نتیجه معکوس خواهد داشت.

لاوروف وضعیت در دونتسک را دهشتناک توصیف کرد، با این حال گفت مسکو در آنجا مداخله نخواهد کرد.

ملاقتهای اشتون در تهران مرکز توجه کانونهای محافظه کاران

به دنبال صدور بیانیه ستاد نماز جمعه تهران در روز پنجشنبه، و انتقاد این ستاد از وزارت امور خارجه ایران در قبال دیدارهای کاترین اشتون با برخی از قربانیان نقض حقوق بشر در ایران، ائمه جمعه در خطبه های نماز جمعه برخی از شهرهای ایران به انتقاد از وزارت امور خارجه و دیدارهای کاترین اشتون پرداختند.
در بخشی از بیانیه ستاد نماز جمعه تهران آمده است: «سفر کاترین اشتون، مسوول سیاست خارجه اتحادیه اروپا که به اصطلاح پیام صلح و دوستی را در پی داشت عملا خلاف آن ثابت شد و مباحثی خارج از چارچوب مقررات بین المللی و دیپلماتیک مطرح شد که باعث رسوایی خانم اشتون گردید که در مقامی در چنین سطح بالای اجرایی چطور دزدانه که دون شان اروپایی است با تعدادی از فتنه گران به بهانه روز جهانی زن دیدار کرد.»
به دنبال این بیانیه، عبدالنبی نمازی خطیب نمازجمعه کاشان در اعتراض به دیدار خانم اشتون با فعالان زن، گفت «نهادهای مسوول، وزارتخانه های اطلاعات و امورخارجه باید پاسخگوی ملت ایران و خانواده شهدا باشند.»
روز قبل از آن نیز در واکنشی تند و بیسابقه، صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی به دیدار کاترین اشتون، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با شماری از ناراضیان و دگراندیشان در سفارت اتریش در ایران اعتراض کرد و دولت حسن روحانی را تهدید کرد «اگر بناست چنین روندی ادامه یابد قوه قضاییه وارد عمل می شود.»

دو روز قبل از آن نیز – سید حسین نقوی حسینی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت عصرسه شنبه - بر اساس تصویب اعضای کمیسیون - کمیته حقیقت یابی تشکیل می شود تا دریابد که آیا ملاقات اشتون با فعالان زن «برنامه ریزی شده بود یا خیر و چه کسانی و چه دستگاه هایی در این موضوع کوتاهی کرده اند؟»
علاوه بر نقوی حسینی، محمد صالح جوکار نیز به عنوان اعضای کمیته حقیقت یاب تعیین شده اند.
نقوی حسینی گفته است: اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ضمن محکوم کردن شدید اقدام مذکور خواستار پاسخگویی وزارت امورخارجه شده اند.

دادگاه ویژه پاکستان حکم دستگیری مشرف را صادر کرد

یک دادگاه ویژه در پاکستان دستور داده است پرویز مشرف رئیس جمهوری سابق این کشور در صورت خودداری از حضور در برابر قضات در ۳۱ مارس، دستگیر شود. او به خیانت به کشور متهم شده است.

اتهام مشرف به سال ۲۰۰۷ باز می گردد، زمانی که وی به عنوان رئیس جمهوری وضعیت فوق العاده در پاکستان اعلام کرد، قانون اساسی را به حال تعلیق در آورد و قضات برجسته را بر کنار کرد.

یکی از وکلای مدافع مشرف، روز جمعه صدور حکم دستگیری او را زیر سئوال برد و به خبرنگاران گفت دادگاه ویژه پیش از رای دادن به دادخواستی که تشکیل آن را به چالش می گیرد، مجاز به چنین اقدامی نیست.

رسیدگی به پرونده مشرف بیش از ۱۰ هفته پیش آغاز شد، اما او فقط یکبار در دادگاه حاضر شده و برای غیبت به دلایل امنیتی و سلامتی استناد کرده است. قوانین پاکستان ایجاب می کند او در جلسات رسیدگی به اتهامات در دادگاه حضور داشته باشد.

مشرف از ماه ژانویه در یک بیمارستان نظامی در نزدیکی اسلام آباد تحت درمان بوده است، هرچند منتقدین می گویند او برای اشکالتراشی در تشکیل دادگاه ، به تاکتیک های تعویقی متوسل شده است.

دهها تن در انفجار بمب در پاکستان کشته و مجروح شدند

بر اثر انفجار دو بمب در پاکستان در روز جمعه ۱۹ تن جانسپردند و ده ها نفر مجروح شدند.

گزارش ها به نقل از مقامات حاکی است در کویته مرکز استان بلوچستان، بمبی در نزدیکی یک اتوبوس منفجر شد، ۱۰ تن را کشت و ۳۷ نفر را مجروح کرد.
این بمب که در یک دوچرخه پنهان شده بود، زمانی منفجر شد که اتوبوس از خیابان می گذشت. لحظاتی پیشتر، دو خود رو حامل سربازان از آنجا عبور کرده بودند.

در شمال غربی پاکستان، یک بمب انداز انتحاری خود را در نزدیکی یک خودرو زرهی پلیس در حدود ۲۰ کیلومتری پیشاور منفجر کرد، ۹ تن را کشت و ۴۳ نفر را مجروح کرد.
یک مقام پلیس گفت اکثر کشته شدگان غیر نظامی بودند، با این حال تعداد زیادی از افسران پلیس مجروح شدند.

او گفت پلیس اخیرا به دلیل تهدید شبه نظامیان منطقه عشایری خیبر بر ماموریت های گشت افروده است. ارتش پاکستان نیز در کوشش برای بیرون راندن شبه نظامیان از منطقه به چند حمله در آنجا دست زده است.

مسئولیت بمب گذاری ها را تا کنون کسی بر عهده نگرفته است.

دامنه جستجوی هواپیمای مالزی گسترده می شود

در حالی که کوشش برای حل یکی از گیج کننده ترین وقایع در تاریخ هوانوردی مدرن ادامه دارد، مالزی می گوید دامنه جستجو برای یافتن هواپیمای مفقود شده را بازهم گسترش می دهد.

هشام الدین حسین، وزیر ترابری مالزی روز جمعه گفت شرایط « نامشخص» لازم ساخت عملیات جستجو به اقیانوس هند، هزاران کیلومتر دورتر از نقطه ای که هواپیما از صفحه رادار محو شد، گسترش پیدا کند. او گفت دامنه جستجو همچنین به بخش های دور افتاده دریای چین جنوبی کشیده شده است.

هشام الدین اطلاعات جدیدی در باره محل هواپیما ارائه نداد، همچنین از اظهار نظر در باره گزارش هایی که حاکی است هواپیما تا چند ساعت پس از ناپدید شدن به ارسال پیام های الکترونیک به ماهواره های ارتباطی ادامه داد خوددای کرد.

او گفت مالزی با آمریکا برای دریافت هر اطلاعی در مورد هواپیمای مفقود شده کار می کند، اما انتشار اطلاعات تا زمانی که تایید و اصلاح نشده است مناسب نخواهد بود.

هشام الدین گفت ۵۷ کشتی و ۴۸ هواپیما از ۱۳ کشور در عملیات جستجو شرکت دارند.

روسیه می گوید حق دارد در اوکراین مداخله کند

روسیه بار دیگر هشدار داده است حق مداخله در اوکراین را جهت دفاع از روس هایی که می گویند درشرق کشور تهدید می شوند، برای خود محفوظ نگاه می دارد.

به گزارش اسوشیتد پرس، وزارت امور خارجه روسیه روز جمعه در بیانیه ای گفت مقامات در اوکراین کنترل کشور را از دست داده اند و قادر نیستند امنیت عمومی را تامین کنند.

مقامات روسیه به زدوخوردهای شبانه در شهر دونتسک در شرق اوکراین به عنوان شاهدی بر افزایش بی ثباتی استناد می کنند. در درگیری بین فعالان طرفدار روسیه و حامیان اوکراین در این شهر، یک تن جانسپرد و ۲۹ نفر مجروح شدند.

سربازانی که ظاهراً زیر فرمان روسیه قرار دارند، هم اینک در سراسر کریمه مستقر شده اند.

اوکراین روسیه را به هجوم نظامی متهم کرده است و غرب مسکو را به وضع تحریم تهدید می کند.

وزیر امورخارجه ایران به ترکیه رفت

محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران روز جمعه برای شرکت در اجلاس سه جانبه میان ایران، ترکیه و جمهوری آذربایجان به ترکیه رفت.

این اجلاس قرار است در شهر وان برگزار شود.

روابط ایران و جمهوری آذربایجان در زمان ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد رو به تیرگی گذاشت. ایران و ترکیه نیز بر سر بحران سوریه دچار اختلاف شدند.

ایران و جمهوری آذربایجان همچنین در مورد مرزهای آبی در دریای خزر اختلاف دارند.

گفتگوی تلفنی پوتین و روحانی

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران پنجشنبه شب با ولادمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به صورت تلفنی گفتگو کرد.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، دو رهبر درباره موضوعات مختلف از جمله مذاکرات اتمی ایران و تحولات اوکراین گفتگو کردند.

ایرنا به نقل از دفتر ریاست جمهوری ایران، بدون ذکر جزئیات گفتگوهای مربوط به اوکراین نوشته است دو طرف «توافق کردند به مشورت های خود در خصوص موضوعات منطقه ای و بین المللی ادامه دهند.»

حسن روحانی در این تماس تلفنی گفته ایران خواهان تسریع در اجرای توافقات بیشکک است.

رئیس جمهوری ایران همچنین مرحله کنونی مذاکرات اتمی را حساس توصیف کرد.

رهبر و یا رئیس جمهوری ایران درباره بحران اوکراین موضع مشخصی اعلام نکرده اند.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG