لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ ایران ۰۸:۰۹

سرخط خبرها

انتقاد از وضعیت انسانی در سوریه در گزارش دیده بان حقوق بشر


یک گروه طرفدار حقوق بشر می گوید رهبران جهان برای پایان دادن به قساوت و بی رحمی در سوریه به اندازه کافی کار نکرده اند.

سازمان دیدبان حقوق بشر این اتهام را در گزارش سال ۲۰۱۴ خود عنوان کرده است. در این گزارش همچنین از افزایش خودکامگی در مصر، تایلند و اوکراین انتقاد شده است.

این گزارش در آستانه برپایی کنفرانس بین المللی صلح سوریه منتشر شد.
مدیر اجرایی سازمان در یک کنفرانس خبری در برلن گفت جامعه جهانی باید قاطعانه به قساوت های دولت سوریه علیه غیر نظامیان پاسخ دهد و راه های رسیدن کمک های انسانی به آن کشور را باز کند.

گزارش دیدبان حقوق بشر پاسخ بین المللی به کشتار و عذاب مردم در سوریه را « بگونه ای درد آور اندک» توصیف کرده است.

نتانیاهو: برنامه اتمی ایران باید متوقف شود

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل می گوید کوشش ایران برای دست یابی به تسلیحات اتمی باید متوقف شود.

به گزارش اسوشیتدپرس، یک روز پس از آغاز اجرای توافقنامه موقت بین ایران و قدرت های جهانی، نتانیاهو روز سه شنبه در کنفرانس خبری مشترکی با استیفن هارپر نخست وزیر کانادا گفت «برنامه اتمی نظامی ایران باید متوقف شود، و متوقف خواهد شد.»

نتانیاهو از دیرباز هشدار داده است یک ایران اتمی موجودیت اسرائیل را تهدید خواهد کرد و حمله نظامی برای جلوگیری از چنین رویدادی را رد نکرده است.

او اظهار نظر کرد توافقنامه ژنو ایران را از کوشش برای مجهزشدن به تسلیحات اتمی باز نخواهد داشت و گفت « یک ایران اتمی نه فقط اسرائیل را به خطر خواهد انداخت، بلکه صلح و امنیت منطقه ما را تهدید خواهد کرد.»

نتانیاهو همچنین گفت مساله اتمی ایران، و «گسترش اسلامگرایی در سراسر خاورمیانه»، اسرائیل و بسیاری از کشورهای عرب را در کوشش برای مقابله با این چالش های دو گانه متحد ساخته است.

در انفجار بمب در پاکستان ۲۲ زائر کشته شدند

پلیس پاکستان می گوید روز سه شنبه بر اثر انفجار بمبی در نزدیکی یک اتوبوس حامل زائران شیعه در شهر کویته، مرکز استان بلوچستان، دست کم ۲۲ تن کشته شدند.

به گفته مقامات، زائران از ایران باز می گشتند، و شمار مرگ ها به دلیل جراحات شدید چند نفر دیگر ممکن است بالا برود.

بلوچستان منطقه نآرامی است که در آن شبه نظامیان مسلمان، و یک گروه شورشی که خواهان خود مختاری بیشتر است، فعال هستند.

در انفجار در مرز ترکیه و سوریه ۱۶ تن کشته شدند

انفجار دو اتومبیل حامل بمب با هدف منهدم کردن پستهای دیده بانی شورشیان سوریه در مرز ترکیه ۱۶ کشته برجای گذاشت.
اتحاد موسوم به جبهه اسلامی، گذرگاه باب الهوا را در کنترل خود دارد، و از آنجا با شبه نظامیان گروه امارت اسلامی عراق و شام وابسته به القاعده می جنگد.
هنوز عوامل بمبگذاری معلوم نشده اند .

چند روز پیش نیز انفجار یک بمب جاسازی در اتومبیل در شهر جرابلُس در شرق سوریه ۲۶ کشته برجای گذاشت.

در سه هفته گذشته بیش از یک هزار نفر در نبردهای میان گروههای رقیب در سوریه کشته شده اند.

نماینده شیعیان در مذاکرات صلح یمن کشته شد

احمد شرف الدین، نماینده گروه شیعه مذهب حوثی در گفتگوهای آشتی، که برای حل بحران کشور یمن جریان دارد، روز سه شنبه هنگام رانندگی در صنعا ، به ضرب گلوله چند مرد مسلح کشته شد.
در پی ماهها اعتراض علیه علی عبدالله رئیس جمهوری یمن و کناره گیری او در سال ۲۰۱۱، بحران سیاسی سراسر کشور را فراگرفته و خشونت و یاغی گری از هر سو مشاهده می شود.
هنوز عامل یا عاملان قتل شرف الدین، که عضو هیأت علمی دانشگاه صنعا بود روشن نشده است؛ اما رهبر گروه حوثی شبه نظامیان اهل سنت را متهم به حمله به شرف الدین کرده است.

از ماه اکتبر تا ماه گذشته میان گروه حوثی و گروه تندرو سَلفی یمن جنگ و ستیز شدیدی جریان داشت که طی آن بیش از ۲۰۰ نفر کشته شدند.اما ماه گذشته میان این دو گروه آتش بس برقرار شد.

_

۶۰ کارگر مین روبی در هرات ربوده شدند

۶۰ کارگر افغان که سرگرم پاکسازی یک منطقه مین گذاری شده در دوره حضور سربازان شوروی در افغانستان بودند ، توسط مردان مسلح ناشناس در ایالت هرات ربوده شدند.
هرات، که با ایران مرز مشترک دارد، مدتها است درگیر آدمربایی است؛ اما تغییر ناگهانی که در وضعیت امنیت این ایالت پیش آمده، در آستانه خروج نیروهای خارجی از افغانستان، نشانه نگران کننده ای تلقی می شود.

این ۶۰ کارگر ربوده شده برای یک گروه مین زدایی بریتانیایی کار می کردند.
فرید همایون رئیس واحد شرکت مین زدایی «هالو تراست» به خبرنگار رویترز گفت: بعضی از گروگانها توانستند خود را نجات دهند؛ اما آدمربایان ۶۰ نفر را نگهداشته اند؛ و شورای محلی سرگرم گفتگو با آدمربایان است.

هنوز هیچ گروهی مسؤلیت این حادثه را برعهده نگرفته است.

قتل امدادگران بهداشتی در کراچی پاکستان

روز سه شنبه مردان مسلح در کراچی ۳ امدادگر بهداشتی را کشتند.
این حادثه یک روز پس از آن رخ می دهد که در ایالت سند در جنوب پاکستان تلاش برای مایه کوبی ۷ میلیون و ۶۰۰ هزارکودک علیه فلج اطفال آغاز شده است.
مبارزه ای که از سالها پیش در دنیا علیه فلج اطفال آغاز شد، به ریشه کن کردن این بیماری در اکثر مناطق جهان منجر شد؛ اما این بیماری هنوز در پاکستان، افغانستان و نیجریه شایع است.
سازمان جهانی بهداشت هفته پیش اعلام کرد شهر پیشاور کانون ویروس فلج اطفال در جهان است.
امدادگرانی که امروز هدف مردان مسلح قرار گرفته بین سنین ۲۴ تا ۳۱ سال بودند؛ و هنوز هیچ گروهی مسؤلیت این حمله را برعهده نگرفته است.
گروههای بهداشتی در پاکستان بارها مورد حمله قرار گرفته اند؛ زیرا رهبران طالبان، و همچنین تنی چند از پیشوایان مذهبی پاکستان، مایه کوبی فلج اطفال را ممنوع کرده و شایع کرده اند که برنامه مایه کوبی برای نازا کردن کودکان مسلمان صورت می گیرد.

فعالان چینی خواهان آزادی الهام توختی شدند

فعالان چینی خواستار آزادی الهام توختی، منتقد برجسته سیاستهای قومی پکن شده اند.
توختی که خود یک ایغور است روز چهارشنبه در پی یورش نیروهای امنیتی به خانه اش بازداشت شد. مقامات هنوز اتهام او را اعلام نکرده اند؛ اما وزارت امور خارجه چین می گوید « او مظنون به ارتکاب جرم است.»

در توماری که در تارنمای یکی از فعالان تبتی اتشار یافته از دولت چین خواسته شده یا توختی را آزاد سازد یا اسناد تخلف او را انتشار دهد.
تا روز سه شنبه ۱۱۰۰ نفر این تومار را امضا کرده اند، که شمار زیادی از آنها شهروند چین هستند.
از سوی دیگر رسانه های دولتی چین با انتشار مقالاتی توختی را به شدت مورد انتقاد قرار داده و او را متهم کرده اند که از جدایی خواهان جانبداری می کند.
توختی، ۴۵ ساله ، که استاد اقتصاد دانشگاه مرکزی برای ملیتها است، تاکنون چندین بار به خاطر ابراز عقایدش مورد ایذا و آزار مقامات امنیتی چین قرار گرفته است.

بمباران پناهگاههای طالبان در وزیرستان شمالی

روز سه شنبه جتهای جنگنده و هلیکوپترهای توپدار پاکستان ، نهانگاههای طالبان را در منطقه قبیله نشین شمال غربی این کشور بمباران کردند.
این بمبگذاریها به تلافی بمبگذاریهای طالبان، که ارتش را هدف قرار داده بود ، انجام شد. در این عملیات ۲۵ نفر کشته شدند.

روز گذشته یک بمبگذار انتحاری طالبان با انفجار مواد منفجره خود نزدیک ساختمان ستاد ارتش ۱۳ تن را کشته بود.
در حمله هوایی روز سه شنبه ارتش پاکستان، مناطق قبیله نشین در وزیرستان شمالی هدف قرار داده شد. این منطقه مقر القاعده و طالبان محسوب می شود.

ایران: پس گرفتن دعوت کنفرانس ژنو ۲ جای تاسف دارد

وزارت امورخارجه ایران به پس گرفتن دعوت بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد از ایران برای شرکت در کنفرانس صلح سوریه - کنفرانس ژنو ۲- واکنش نشان داد.

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران روز سه شنبه گفت پس گرفتن این دعوت «جای تاسف» دارد. او گفت ایران متقاضی شرکت در این کنفرانس نبوده است.

دبیرکل سازمان ملل متحد ساعاتی پس از آنکه ایران را دعوت به شرکت در کنفرانس ژنو ۲ کرده بود، با تهدید شورای ملی سوریه، گروه اصلی مخالفان بشار اسد مواجه شد که از او خواستند این دعوت را پس بگیرد.

شورای ملی سوریه تهدید کرده بود که در صورت شرکت ایران - متحد اصلی بشار اسد - در کنفرانس ژنو دو آن را تحریم خواهد کرد.

بان کی مون ایران را روز یکشنبه به شرکت در کنفرانس صلح سوریه دعوت کرد و این دعوت را روز دوشنبه پس گرفت.

کنفرانس ژنو ۲ قرار است این هفته با هدف پایان دادن به جنگ داخلی سوریه تشکیل شود.

۱۳ کشته در حمله انتحاری پاکستان

در یک بمب گذاری انتحاری در شمال پاکستان ۱۳ نفر کشته و دست کم ۱۴ نفر مجروح شدند.

حمله انتحاری روز دوشنبه در یکی از «امن ترین» مناط شهر راولپندی نزدیک اسلام آباد پایتخت پاکستان به وقوع پیوست.

انفجار در بازاری نزدیک مقر نظامیان رخ داد. طالبان مسوولیت این حمله را بر عهده گرفته است.

مخالفان اسد: بان کی مون دعوت از ایران را پس بگیرد

شورای ملی سوریه، گروه اصلی مخالفان دولت بشار اسد تهدید کرد در صورت شرکت ایران در کنفرانس این هفته صلح سوریه در ژنو، در این کنفرانس حاضر نمی شود.

تهدید شورای ملی سوریه پس از آن صورت می گیرد که بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد روز یکشنبه گفت از ایران رسما دعوت کرده است در کنفرانس ژنو ۲ شرکت کند.

به گزارش رویترز، سخنگوی شورای ملی سوریه گفته است از بان کی مون می خواهد دعوت خود از ایران را پس بگیرد تا این گروه در کنفرانس ژنو شرکت کند.

پیشتر این شورا طی یک راگیری اعلام کرده بود در این کنفرانس شرکت می کند.

اوباما: امسال سال دستیابی به موفقیت است

باراک اوباما می گوید می خواهد سال ۲۰۱۴ «با ایجاد مشاغل خوب و پردرآمد»، «سال دستیابی به موفقیت برای آمریکا» باشد و «زمینه مناسبی برای پیشرفت مردم کشور» فراهم شود.

آقای اوباما روز شنبه به پیام رادیویی هفتگی اش گفت می خواهد امسال با همکاری کنگره تعداد بیشتری از مشاغل را – که در دوران رکود اقتصادی حذف شدند، یا جایشان را به رقبای آنسوی مرزها دادند – به کشور بازگرداند.

رئیس جمهوری آمریکا گفت در جایی که کنگره از اقدام کردن سر باز زند، وی شخصاً «برای قراردادن فرصت در اختیار همه کسانی که مایل به کار کردن هستند»، دست به کار خواهد شد.

ده ها کشته و مجروح در انفجار بمب های اتومبیلی در عراق

در یک سلسله انفجار بمب های اتومبیلی و نبرد بین ستیزه گران و سربازان دولتی در عراق در روز شنبه، دستکم ۳۰ تن کشته شدند.

گزارش آسوشیتدپرس بنقل از مقامات پلیس و نظامی حاکی است انفجارها در محله هایی در اطراف بغداد روی داد. یک بمب در نزدیکی رستورانی در محله منصور منفجر شد، یک تن را کشت و ۱۲ نفر را مجروح کرد. انفجار دیگر در نزدیکی یک ایستگاه اتوبوس در شرق بغداد روی داد، چهار کشته و شش مجروح برجا گذاشت.

در شمال بغداد، انفجار یک بمب اتومبیلی در نزدیکی یک بیمارستان، چهار تن را کشت و هشت نفر را مجروح کرد.

یک بمب اتومبیلی دو تن را در یک خیابان بازرگانی در محله جمعیه در غرب بغداد کشت و ۱۳ نفر را مجروح کرد.

بمب دیگر در نزدیکی یک زندان جوانان در ناحیه توبچی در غرب بغداد منفجر شد، چهار تن جانسپردند و ۱۳ نفر مجروح شدند. به گفته پلیس در پی انفجار برخی از زندانیان گریختند.

پلیس همچنین گفت چند گلوله خمپاره در نزدیکی یک ناحیه مسکونی در محله العدیل فرود آمد، سه تن را کشت و ۹ نفر را مجروح کرد. همچنین انفجاری در یک خیابان بازرگانی در ناحیه عامریه در غرب بغداد دو کشته بر جا گذاشت.

پیشتر در روز شنبه، بمبی در داخل بازاری در ناحیه میدان در بغداد منفجر شد و سه تن را کشت. در انفجار دو بمب در موصل در شمال عراق، یک تن جانسپرد و ۱۵ نفر مجروح شدند.

انفجار ها در حالی روی می دهد که نیروهای عراقی سعی دارند استان انبار را از تصرف شبه نظامیان گروه امارت اسلامی عراق و شام خارج کنند.

گزارش ها حاکی است در نبردهای شبانه در فلوجه بین سرباران و ستیزه گران سه تن کشته شدند.

در حمله نیروهای امنیتی روسیه ۷ تن کشته شدند

نیروهای امنیتی روسیه می گویند هفت تروریست مظنون را در جنوب کشور کشته اند.

سه هفته پیش از آغاز رقابت های المپیک زمستانی در سوچی، مقامات روز شنبه در مسکو گفتند هفت نفر زمانی کشته شدند که پلیس به خانه ای در ماخاچاکالا، پایتخت جمهوری داغستان، که آنها در آن مخفی شده بودند حمله کرد.

هر هفت نفر به حمله به رستورانی در شهر در شب جمعه که در آن ۱۶ نفر مجروح شدند مظنون بودند. سخنگوی کمیته ملی ضد تروریسم گفت کشته شدگان یک ستیزه گر ارشد محلی و یک زن جوان را، که یک بمب انداز احتمالی توصیف کرد، شامل می شدند.

حمله به رستوران که با تیراندازی شبه نظامیان آغاز شد، نیروهای امنیتی را به صحنه کشاند، و تعداد زیادی از افراد پلیس مجروح شدند. دقایقی بعد یک بمب اتومبیلی منفجر شد و کسانی را که نزدیک محل بودند زیر بارانی از ترکش گرفت.

حملات دوگانه تاکتیک ویژه ستیزه گران در منطقه قفقاز شمالی است که برای جدایی آن از روسیه و ایجاد یک کشور اسلامی مستقل می جنگند. آنها گفته اند به رقابت های زمستانی در سوچی که روز ۷ فوریه آغاز می شنود حمله خواهند کرد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه قول داده است امنیت کامل را برای مسابقات، که در آنها شش هزار ورزشکار از ۸۵ کشور شرکت خواهند داشت، فراهم آورد. هم اینک یک نیروی امنیتی ۳ هزار نفری در داخل و پیرامون سوچی، در کرانه دریای سیاه، مستقر شده است.

قتل خبرنگار هائیتی: یک پرونده با ۹متهم

حمله پلیس به هواداران رئیس جمهوری پیشین هائیتی در بیرون دادگاهی که در ارتباط با قتل ژان دومینیک تشکیل شد. پورتو پرنس - ۸ مه ۲۰۱۳
یک قاضی هائیتی در ارتباط با قتل ژان لئوپولد دومینیک، گزارشگر رادیوی هائیتی، که نزدیک به چهارده سال پیش اتفاق افتاده برای ۹ نفر حکم پیگرد صادر کرد. بعضی از افراد تحت پیگرد، دستیاران و معاونان نزدیک به ژان برتران آریستید، رئیس جمهوری پیشین آن کشورند.

آقای آریستید از اتهام مبرا شده، اما یکی از ۹ متهم، سناتور پیشین عضو حزب سیاسی رئیس جمهوری پیشین است.

در آوریل سال ۲۰۰۰، یک مرد مسلح ژورنالیست برجسته و صریح اللهجه هائیتی را همراه با یک مأمور امنیتی در پورتو پرنس به قتل رساند.

در چهارده سالی که از این قتل می گذرد، دستکم هفت قاضی روی پرونده ژان دومینیک کار کرده اند، و در نهایت روز جمعه حکم پیگرد قانونی برای نه متهم صادر شد. هشتم ماه مه ۲۰۱۳ دادگاهی برای پرسش از ژان برتران آریستید درباره قتل آقای دومینیک برگزار شد، و در حالی که جلسه محاکمه جریان داشت، در بیرون محوطه دادگاه گروهی از هواداران رئیس جمهوری سابق اجتماع کردند و با پلیس درگیر شدند.

ژان دومینیک با انتقاد از سوء استفاده مقامات کشور، و صحبت کردن با مخاطبان به زبان بومی کرئول – به جای زبان رسمی فرانسوی – انقلابی در نظام خبری هائیتی برپا کرد. وی هنگام مرگ هفتاد سال داشت.

نیروهای سودان جنوبی شهر استراتژیک را پس گرفتند

دولت سودان جنوبی می گوید نیروهایش شهر استراتژیک «بور» را دوباره تصرف کرده اند. این شهر از زمان آغاز جنگ بین دولت و نیروهای ضد دولتی در نیمه دسامبر، چندین بار دست به دست شده است.

سخنگوی ارتش می گوید نیروهای ارتش آزادیبخش سودان جنوبی روز شنبه وارد بور شدند و بیش از ۱۵ هزار افراد مسلح اوپوزیسیون را «شکست دادند.» او گفت ارتش آنچه را نقشه های ریک ماشار معاون سابق ریاست جمهوری برای حمله به پایتخت – جوبا – نامید، خنثی کرد.

نیروهای اوپوزیسیون هنوز در باره وضعیت بور، مرکز ایالت جونگلی، اظهار نظر نکرده اند.

یک بلوک منطقه ای آفریقا – اگاد – تلاش کرده است برای برقراری آتش بس بین دولت و نمایندگان گروه های مخالف، که در اتیوپی به گفت و گو نشسته اند، میانجیگری کند.

روز شنبه، مذاکره کننده اوپوزیسیون گفت مخالفان با طرحی برای آتش بس موافقت کرده اند و آماده هستند آنرا در روزهای آینده امضا کنند.

خبرگزاری فرانسه می گوید مذاکره کننده دولت سودان جنوبی برای بازگشت به آدیس آبابا جهت امضای قرارداد آماده می شود.

دو طرف چندین هفته سرگرم گفت و گو بوده اند. مذاکرات بر سر درخواست اوپوزیسیون برای آزادی ۱۱ نفر که پس از آنچه کودتا نامیده می شود دستگیر شدند، متوقف شده بود.

هنوز روشن نیست این موضوع چگونه حل شده است.

روز جمعه، بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد گفت بحران سودان جنوبی به "ابعادی تراژیک" رسیده است. ناآرامی دستکم یک هزار کشته و نزدیک ۴۷۰ هزار مجروح برجا گذاشته است.

هند: ۱۸ کشته در ازدحام جمعیت

تجمع مسلمانان فرقه داوودی بوهره دور اتوموبیلی که جسد رهبر فرقه را حمل می کند. بمبئی - ۱۸ ژانویه
مقامات هند می گویند ازدحام بیش از حد جمعیت در برابر منزل مسکونی یک رهبر مذهبی ۱۸ کشته و ۴۰ زخمی برجا گذاشت.

این رویداد اوایل بامداد شنبه رخ داد که هزاران نفر برای آخرین وداع با محمد برهان‌الدین، رهبر مسلمانان شیعه فرقه داوودی بوهره، در برابر محل سکونت وی در شهر بمبئی تجمع کرده بودند.

محمد برهان الدین صبح روز جمعه ۱۷ ژانویه در ۱۰۲ سالگی درگذشت. وی بیش از پنجاه سال رهبری جامعه مسلمانان داودی بوهره را برعهده داشت. قرار است مراسم تشییع جنازه وی امروز شنبه برگزار شود.

دلیل ازدحام مردم هنوز روشن نشده است. ازدحام جمعیت در گردهمایی‌های مذهبی در هند معمولاً با کشته و مجروح شدن شمار زیادی از مردم همراه است. مقامات هند این مسأله را به نقش ضعیف پلیس در کنترل جمعیت مربوط می دانند.

۲۵ سال زندان برای ارسال نامه سمی به اوباما

اورت دوشکی اتومبیل مینی وان خود را در برابر خانه اش تعمیر می کند. توپلو، میسی سی پی، ۲۶ آوریل ۲۰۱۳ .
مردی که به اتهام فرستادن نامه های سمی به باراک اوباما و مسئولان دیگر آمریکایی بازداشت شده بود، مجرم اعلام شد.

به گزارش وزارت دادگستری آمریکا جیمز اورت دوشکی اهل میسی سی پی و مربی پیشین هنرهای رزمی به ۲۵ سال زندان محکوم شده است.

اتهام دوشکی ۴۱ ساله فرستادن نامه های آلوده به سم ریسین برای رئیس جمهوری باراک اوباما، یک سناتور و یک قاضی ایالت می سی سی پی آمریکا در اوریل سال گذشته است.

به گفته دادستان ها، دوشکی کوشیده بود یک بازیگر نقش الویس پریسلی را گناه کار نشان دهد. این شخص در آغاز تحقیقات به این اتهام دستگیر شده بود.

رئیس جمهوری ترکیه قانون چدید پزشکی را امضا کرد

رئیس جمهوری ترکیه قانونی را امضا کرده است که به گفته منتقدین می تواند قدرت مقامات امنیتی و قضایی را برای تعقیب و مجازات پرشکان افزایش دهد.

پارلمان ترکیه لایحه پزشکی را که دولت پیشنهاد کرده بود در اوائل ژانویه علیرغم اعتراضات گروه های حقوق بشری و جامعه پزشکی تصویب کرد. این قانون پزشکان را از درمان تظاهرکنندگانی که در اعتراضات زخمی می شوند بازخواهد داشت.

قانون برای درمان بیماران بدون مجوز وزارت بهداری، به استثنای موارد اورژانس، جریمه و حد اکثر سه سال زندان وضع می کند. به ویژه تاسیس درمانگاه بدون اجازه دولت را ممنوع می سازد.

هفته پیش اسوشیتد پرس گزارشی منتشر کرد که فاش می ساخت مقامات امنیتی ترکیه در جریان تظاهرات ضد دولتی با گاز اشک آور به پزشکان حمله کردند و آنها را برای اعلام اسامی بیماران زیر فشار گذاشتند.

پیلای: گرسنگی آوارگان فلسطینی را در سوریه تهدید می کند

مقام ارشد حقوق بشر سازمان ملل متحد می گوید انهدام پیاپی کاروان هایی که سعی دارند تدارکات امدادی را به اردوگاه آوارگان فلسطینی در یارموک در سوریه برسانند، به منزله جنایت جنگی است.

به گزارش اسوشیتد پرس، ناوی پیلای روز جمعه دربیانیه ای گفت کوشش های متعدد سازمان ملل متحد و نهادهای دیگر برای تحویل کمک به ۱۸ هزار نفر در اردوگاه در چهارماه گذشته، ناکام مانده است.

او می گوید کمک های غذایی و دارویی به کودکان، زنان وسالمندانی که در آستانه مرگ از گرسنگی قرار دارند، نمی رسد.

پیلای می گوید گزارش ها از مرگ عده ای بر اثر گرسنگی یا مصرف غذای فاسد حکایت دارند.

حمله انتحاری به رستورانی در کابل

پلیس افغانستان می گوید درحمله یک بمب اندازانتحاری به رستوران معروفی در مرکز کابل، تلفاتی به بار آمده است.

گزارش اسوشیتد پرس به نقل از سخنگوی پلیس حاکی است حمله پس از غروب آفتاب جمعه علیه رستوران در محله دیپلماتیک پایتخت صورت گرفت.

معاون وزات کشورمی گوید گزارش هایی در مورد تلفات رسیده است، اما هنوز جزئیاتی در دست نیست.

سخنگوی طالبان مسئولیت حمله را برعهده گرفت و گفت مقامات خارجی هدف بودند.

تساوی بدون گل در شهرآورد ۷۸ تهران

اما ساعاتی پیش دیدار دو تیم پرسپولیس و استقلال در هفتاد و هشتمین شهرآورد تهراندر حضور بیش از ۸۰ هزار تماشاگر در ورزشگاه آزادی بدون گل به پایان رسید.
این چهارمین تساوی پیاپی دو تیم در شهر آورد تهران است.

آتش سوزی مهیب در کالیفرنیا

بر اثر یک آتش سوزی مهیب در جنوب کالیفرنیا بیش از ۲ هزار نفر از ساکنان پیرامون کوهستانهای سان گابریل خانه های خود را ترک کردند.
تاکنون دست کم ۲ خانه چند میلیون دلاری در شهر گلندورا ، در شمال غربی لس آنجلس نابود شده است.
پلیس ۳ نفر را در رابطه با این آتشسوزی بازداشت کرده و می گوید آنها با ریختن کاغذ در منقل اردوگاه باعث سرایت آتش به نقاط دیگر شده اند.
بیش از ۷۰۰ مأمور آتش نشانی با ۷۰ ماشین آتش نشانی در عملیات مهار آتش شرکت دارند و چندین هلیکوپتر نیز با ریختن آب و مواد شیمیایی به روی آتش به آنها کمک می کنند.

گزارش جدید درباره زیانهای مصرف سیگار

گزارش تازه ای که از سوی رئیس کل بهداری آمریکا منتشر شده است می گوید مشکلات تندرستی ناشی از مصرف سیگار بیش از آن است که قبلاً تصور می شد.
بر اساس این گزارش استعمال دخانیات علاوه بر سرطان سینه ، موجب بروز سرطان روده، بیماری قند، آرتروز و حتی ناتوانی جنسی خواهد شد.
این گزارش تحقیقاتی روز جمعه به مناسبت پنجاهمین سالگرد نخستین گزارش رئیس کل بهداری در زمینه خطرات ناشی از کشیدن سیگار انتشار یافت.

از سال ۱۹۶۴ که نخستین گزارش درباره مضرات مصرف سیگار انتشار یافت، جنبش ضد استعمال دخانیات در آمریکا آغاز شد، و از آن زمان تاکنون میزان استعمال دخانیات از ۴۲ درصد به ۱۸ درصد رسیده است.

انفجار در حوزۀ دینی پیشاور ۸ کشته بر جای گذاشت

انفجار یک بمب در شمال پاکستان ۸ کشته و ۶۰ زخمی برجای گذاشته است.
این انفجار در حوزۀ دینی تبلیغ جماعت در پیشاور، و در حالی رخ داد که مسلمانان مشغول برگزاری نماز بودند.

هنوز هیچ گروهی مسؤلیت این حمله را برعهده نگرفته است ، اما شبه نظامیان منطقه غالباً مکانهای مذهبی را هدف بمبگذاری های خود قرار می دهند، تا میزان تلفات بالا باشد.

سخنرانی اوباما در وزارت دادگستری

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه درباره تغییرات احتمالی در روشهای جنجال برانگیز نظارت دولت بر تماسهای تلفنی و اینترنتی مردم را اعلام خواهد کرد. چند ماه پیش این روشها توسط ادوارد اسنودن پیمانکار پیشین امور امنیتی فاش و باعث جنجال بسیاری شد.

پرزیدنت اوباما در سخنرانی روز جمعه خود در وزارت دادگستری به ۴۶ توصیه هیأت ویژه ای که از سوی کاخ سفید برای این منظور تعیین شده بود پاسخ خواهد داد.
هنوز روشن نیست آقای اوباما کدامیک از توصیه های این هیأت را خواهد پذیرفت؛ اما تحلیلگران براین باورند گام های متعادلی برای بهبود نظارت و شفافیت برداشته خواهد شد، تا اعتماد درون مرزی و برون مرزی در مورد فعالیتهای جاسوسی و اطلاعاتی آمریکا جلب شود.
افشاگریهای آقای اسنودن موجب شد که عملیات آژانس امنیت ملی آمریکا در زمینه تماسهای تلفنی و اینترنتی برملا شود.
سخنگوی کاخ سفید می گوید افشاگریهای آقای اسنودن به آژانس امنیت ملی آسیب رسانده است؛ اما آقای اوباما مناظره ها و بحثهای ناشی از این کار را قانونی می داند.

سخنرانی هادی حیدرزاده به جای معصومه ابتکار در نماز جمعه

هادی حیدرزاده، مدیرکل سازمان حفاظت از محیط زیست استان تهران به جای معصومه ابتکار در نماز جمعه تهران سخنرانی کرد.

پیشتر اعلام شده بود که معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست ایران در آستانه هفته هوای پاک پیش از خطبه های نماز جمعه تهران سخنرانی می کند.

خبرگزاری فارس روز پنجشنبه گزارش داد که یکی از دلایل احتمالی لغو سخنرانی معصومه ابتکار مخالفت «علما» بوده است.

معصومه ابتکار از چهره های نزدیک به اصلاح طلبان است.

پیشتر محمد تقی رهبر از چهره های اصولگرا گفته بود مراجع تقلید به حضور زنان در سمت وزیر نیز «شبهه» دارند.

محموله های کمک وارد دو ناحیه در حومه دمشق شد

دولت سوریه اجازه داده است تدارکات امدادی به دو ناحیه در نزدیکی دمشق که در کنترل نیروهای اوپوزیسیون قرار دارد وارد شود.

گزارش اسوشیتد پرس بنقل از مدیر جمعیت هلال احمر سوریه حاکی است محموله های مواد غذایی و تدارکات دیگر که برای تغذیه ۱۰ هزار نفر در یک ماه کافی است روز پنجشنبه وارد دو ناحیه شد.

روز سه شنبه دولت سوریه و گروه اصلی اوپوزیسیون – ائتلاف ملی سوریه – موافقت کردند تدارکات امدادی به برخی از نواحی محاصره شده وارد شود.

توافق را جان کری وزیر امور خارجه آمریکا و سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در پاریس اعلام کردند.

پیشتر، رئیس سازمان ملل متحد گفت نهادهای سازمان که در سوریه عمل می کنند تحویل کمک های فوری به الغزالیه را آغاز خواهند کرد.

او گفت ۳۰ کامیون حامل ۲ هزار جعبه غذا بدون برخورد با حادثه وارد مناطق شدند.

روز پنجشنبه همچنین گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه گفت در دو هفته جنگ بین گروه های مرتبط با القاعده و دیگر نیروهای شورشی بیش از یک هزار تن کشته شده اند.

حمله مهاجمان القاعده در یمن

در یمن، شبه نظامیان القاعده روز پنجشنبه به یک اردوگاه نظامی در مرکز کشور حمله کردند و زدوحوردهای سنگینی را موجب شدند که بر اثر آن دست کم ۸ سرباز کشته شدند.

گزارش خبرگزاری اسوشیتد پرس به نقل از مقامات یمن حاکی است مهاجمان سعی کردند به اردوگاهی در حومه شهر رعاده، در ۱۸۰ کیلومتری جنوب صنعا، حمله کنند.

آنها گفتند در این حمله ۱۰ سرباز نیز مجروح شدند، و شبه نظامیان با یک خودرو زرهی گریختند.

امریکا شاخه القاعده در یمن را یکی از خطرناکترین گروه های تروریستی در جهان تلقی می کند.

در رویدادی دیگر، به گفته مقامات، در ناحیه ای دیگر در رعاده، یک گارد به سوی مرد مظنونی در خارج از دادگاه آتش گشود. گلوله ها مواد انفجاری را که بمب انداز انتحاری احتمالی همراه داشت او را پیش از آن که بتواند حمله کند کشت.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG