لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ ایران ۰۴:۰۶

سرخط خبرها

بالا بودن شمار کشته شدگان غیر نظامی در حملات پهپاد

یک رسانه خبری در بریتانیا می گوید اسنادی از دولت پاکستان به دست آورده است که نشان می دهد غیر نظامیانی که در حملات پهپادهای آمریکا به هدف های شبه نظامیان در پاکستان کشته شده اند از آنچه مقامات آمریکایی تایید کرده اند به مراتب بیشتر است.

در گزارش که روز سه شنبه منتشر شد، گفته می شود اسناد حاکی است بین سالهای ۲۰۰۶ و ۲۰۰۹ ، ۱۴۷ غیرنظامی کشته شدند.

گزارش می گوید این رقم یک پنجم مجموع مرگ ها در این دوره را نشان می دهد، مقامات پاکستانی تایید می کنند اکثر بقیه کشته شدگان شبه نظامی بودند.

آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا از سال ۲۰۰۴ به صدها حمله هواپیماهای بدون سرنشین علیه شبه نظامیان اسلامی درمناطق قبیله ای پاکستان دست زده است.

مقامات آمریکایی گفته اند در حملات فقط حدود ۵۰ غیر رزمنده کشته شدند.
این مناطق از دیربازبه روی رسانه های بسته بوده اند.

رزمندگان طالبان که از منطقه به عنوان پایگاه استفاده می کنند، معمولا مانع از دسترسی به محل های حمله وبیرون بردن اجساد می شوند، این کارتایید هویت کشته شدگان را برای ساکنان و مقامات محلی دشوارمی سازد.

افزایش فشار به رسانه های مستقل در ترکیه

رهبر گروه اصلی پوزیسیون ترکیه، رجب طیب اردوغان نخست وزیر را متهم می کند که رسانه های محلی را برای خود سانسوری زیر فشارگذاشته است.

به گزارش رویترز، پس از آن که اتحادیه روزنامه نگاران ترکیه گفت دست کم ۷۲ روزنامه نگار به دلیل پوشش خبرهای اعتراضات ضد دولتی برکنار شده اند، به مرخصی اجباری رفته اند یا استعفا داده اند، کمال کیلیچ داراوغلو رهبر حزب جمهوری مردم، روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران در آنکارا این رویدادها را زیر سئوال کشید و گفت «ما اینک با دوره جدیدی روبرو هستیم که در آن دولت و پلیس رسانه ها را کنترل می کنند و اکثر مدیران رسانه ها از مقامات سیاسی دستور می گیرند. او با استناد یک گزارش حزبی گفت درحال حاضر ۶۴ روزنامه نگار زندانی هستند.

رویترزمی گوید از نظر آزادی مطبوعات ترکیه در سالهای اخیر به پایین ترین سطح در جهان تنزل کرده و بر سر زندانی ساختن روزنامه نگاران باانتقاد فزاینده روبرو شده است. یک گروه طرفدار رسانه ها، آن را «بزرگترین زندان جهان» برای روزنامه نگاران توصیف می کند.

دولت اردوغان می گوید اکثر بازداشت شدگان به جرائم جدی، مانند عضویت در یک گروه تروریستی مسلح، متهم هستند و زندانی شدن آنها ارتباطی که کار در رسانه ها ندارد.

افول امید برای یافتن خلبان آمریکایی در کره شمالی

تلاش ها برای یافتن یک خلبان آمریکایی سرشناس و کارکشته جنگ کره بی نتیجه مانده و گفته می شود که وقوع سیل شدید دسترسی به منطقه سقوط هواپیمای آمریکایی در سال ١٩٥٠ را غیرممکن کرده است.

آقای هاندر برای پیدا کردن پیکر جسی براون، خلبان نیروی دریایی ایالات متحده و پیکر او به کره شمالی سفر کرده است. هاندر به همراه ۶ غیرنظامی آمریکایی، از جمله یک مقام ۸۳ ساله نیروی دریایی پیشین آمریکا و دریافت کننده مدال نقره برای مبارزه با نیروهای چینی در چوسین به کره شمالی سفر کرده اند.

آقای هاندر به دلیل تلاش برای نجات براون مدال افتخار دریافت کرده است.

هواپیمای براون در طی جنگ دسامبر سال ۱۹۵۰ به دلیل حمله نیروهای چین با زمین اصابت کرد و آتش گرفت. هواپیمای آقای هاندر نیز در تلاشی نافرجام برای رها کردن براون که در اتاقک خلبان در هواپیما اسیر شده بود، سقوط کرد.

مقامات کره شمالی به توماس هاندر و اتباع آمریکایی همراه او گفته است که به دلیل وقوع سیل نمی توانند به منطقه چوسین سفر کنند.

بنا به گفته مقامات این کشور، پیشروی تیم کره شمالی که به منطقه اعزام شده بود نیز به دلیل بالا آمدن سطح آب متوقف شده است.

پک گی یانگ، سرهنگ بلندپایه ارتش کره شمالی در دیدار ۹۰ دقیقه ای خود در پیونگ یانگ به هاندر گفت که پس از بهبود شرایط هوا و زمین ارتش برای حل و فصل این مسئله انسانی نهایت تلاش خود را به کار خواهد گرفت.

هاندر ضمن سپاسگزاری از سرهنگ ارتش کره گفت این اقدام ارزش بسیاری برای او دارد.

وی افزود «احساس می کنم با وجودی که هنوز راه حلی برای این مسئله پیدا نشده، اما این دیدار خوش بینی زیادی برای ما پدید آورده است. ما می دانیم هر کاری که امروز انجام دهیم، خدمتی برای نسل های آتی مردم آمریکا خواهد بود».

آقای پک به هاندر گفت کره شمالی قصد دارد تا برای یافتن بقایای پرسنل ارتش آمریکا از جنگ ۳ ساله کره «در آینده» تلاش های مشترک خود با وزارت دفاع ایالات متحده را از سر بگیرد.

هاندر به وی گفت این خبر را به جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده ارسال خواهد کرد.

مقامات می گویند به دلیل وقوع سیل و تخریب بزرگراهی در شمال غرب پیونگ یانگ بازگشت به برخی مناطق پایتخت غیرممکن شده است.

خبرگزاری دولتی کره شمالی گزارش داده است افزایش سطح آب در چندین استان سبب شده که بیش از ٦ هزار خانه زیر آب برود و ۲۳ هزار نفر نیز بی خانمان شده اند.

استقبال مخالفان رژیم سوریه از تصمیم اتحادیه اروپا

گروه اصلی مخالفان رژیم سوریه از تصمیم اتحادیه اروپا در گنجاندن شاخه نطامی حزب الله در فهرست سازمان های تروریستی استقبال کرده است، در همین حال ایران این اقدام را «حساب نشده» و به «سود اسراییل» توصیف می کند.

حزب الله، متحد سرسخت رژیم بشار اسد، رزمندگانی را برای تقویت نیروهای او در حمله به مناطق زیر کنترل شورشیان فرستاده و در کمک به آنها در تصرف شهر قصیر در نزدیکی مرز لبنان کارساز بود. همچنین عقیده براین است که رزمندگان آن در کنار نیروهای رژیم در شهر حمص می جنگند.

به گزارش اسوشیتد پرس، ائتلاف ملی سوریه روز سه شنبه در بیانیه ای تصمیم اتحادیه اروپا را گامی درجهت درست نامید و آن را ستود، اما تاکید کرد لازم است کشورهای اروپایی «گام های قاطعی که موجب شود حزب الله درگیری نظامی در سوریه را متوقف سازد بردارند.»

در بیانیه خواسته شده است رهبران حزب الله «به جرم جنایاتی که در سوریه مرتکب شده اند» محاکمه شوند.

در این میان، ایران تصمیم اتحادیه اروپا را عملی «عجیب و حساب نشده که به سود اسراییل» خواهد بود، نامید.

عباس عراقچی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی روز سه شنبه در کنفرانس خبری در تهران گفت تصمیم اتحادیه اروپا «هویت مردمی و عدالتجوی» حزب الله را تغییر نخواهد داد.

وزیران امور خارجه ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا روز دوشنبه پس از فشارهای دیپلماتیک طولانی آمریکا و اسرائیل، شاخه نظامی حزب الله را در فهرست سازمان های تروریستی قراردادند.

ایران: از آمریکا و اسرائیل دعوت نشده ست

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران می گوید از آمریکا و اسرائیل برای حضور در مراسم تحلیف حسن روحانی رئیس جمهوری جدید دعوت نشده است.

به گزارش اسوشتید پرس، عباس عراقچی سخنگوی وزارت امور خارجه روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری گفت از رهبران تمام کشورهای دیگر، ازجمله بریتانیا، برای شرکت در مراسم دعوت شده است.

عراقچی روزیکشنبه گفته بود تمام رهبران جهان دعوت شده اند، اما گفته های او در روز سه شنبه روشن ساخت که رهبران آمریکا درفهرست مهمانان قرار ندارند.

روحانی قول داده ست یک «مسیر اعتدال» را دنبال کند، ودر مورد برنامه اتمی ایران بازتر باشد.

تبادل نظر شورای امنیت با مخالفان سوری

سفیربریتانیا در سازمان ملل متحد می گوید کشور او جلسه غیر رسمی شورای امنیت را روز جمعه سازمان می دهد تا اعضای شورا بتوانند با رهبران گروه اصلی مخالفان رژیم سوریه به تبادل نظربپردازند.

به گزارش اسوشیتد پرس، مارک لایال گرانت روز سه شنبه گفت سرپرستی هیات ائتلاف ملی سوریه را احمد الجربا، رئیس گروه، برعهده خواهد داشت.

او گفت جلسه به اعضای شورا امکان خواهد داد «تبادل نظری صریح وغیررسمی» با ائتلاف درباره راه های پایان دادن به خشونت در سوریه انجام دهند.

دیپلمات ها گفتند انتظار می رود هیات پیش از ورود به نیویورک ازپاریس و لندن دیدن کند.

القاعده مدعی حمله به زندانهای عراق شد

.
یک گروه وابسته به القاعده مسئولیت حملات به زندان های عراق را برعهده گرفته است.

در حملات به زندان های ابوغریب، درغرب بغداد، و تاجی، در شمال پایتخت، صدها شبه نظامی، شامل رهبران ارشد آنها، گریختند و بیش از ۴۰ تن کشته شدند .

خبرگزاری فرانسه می گوید کارشناسان این واقعه را تهدیدی برای اعتماد عمومی به دولت، گسترش دامنه نفوذ شبه نظامیان در عراق و خراب شدن بیشتر وضعیت امنیتی در کشور توصیف می کنند.

در بیانیه ای به امضای حکومت اسلامی عراق و گروه لوانت گفته می شود «مجاهدین پس از آمادگی و برنامه ریزی، ۲ زندان بزرگ دولت را هدف گرفتند.»
بیانیه ادعا می کند در این حملات صدها زندانی، از جمله ۵۰۰ شبه نظامی، آزاد شدند.

بیانیه در حالی منتشر می شود که نیروهای امنیتی عراق جستجوی گسترده ای را برای فراریان آغاز کرده اند. یک مقام امنیتی به خبرگزاری فرانسه گفت «روزهای تاریکی در انتظارعراق است. برخی از فراریان رهبران ارشد القاعده هستند.» او پیش بینی کرد که فراریان به عملیات انتقامی دست خواهند زد، و امکان دارد اکثر آنها در حملات انتحاری شرکت کنند.»

در حملات دست کم ۲۰ نفر از اعضای نیروهای امنیتی و ۲۱ زندانی کشته شدند.
گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از سخنگوی وزارت دادگستری عراق حاکی است مقامات در اطراف ۲ زندانی که در آنجا عملیات جستجو جریان دارد، آمد و شد را ممنوع کرده اند. او گفت ۱۰۸ نفراز زندانیان دوباره دستگیر شده اند، و نیروهای کمکی از وزارتخانه های کشور و دادگستری به دو زندان فرستاده شده اند.

یک عضو کمیته دفاعی وامنیتی پارلمان عراق تایید کرد اعضای ارشد القاعده گریخته اند، و ابرازنگرانی کرد که آنها ممکن است برای صدمه زدن به کشور بازگردند.

۳ سرباز ناتو در وردک کشته شدند

انفجار در شرق افغانستان ۳ عضو ائتلاف ناتو را کشت.
مقامهای افغانستان می گویند انفجار روز سه شنبه در ولایت وردک در جنوب غربی کابل روی داد. بیانیه ناتو انفجار و مرگ ۳ سرباز را تایید کرد ولی ملیت آنها را اعلام نکرد.
در همین حال افسر ارشد ارتش امریکا می گوید خواهان آن است که تا ماه اکتبر توافقنامه استراتژیک میان دو کشور درباره آینده نیروهای امریکا در افغانستان امضا شود.
ژنرال مارتین دمپسی، رئیس ستاد مشترک امریکا روز دوشنبه گفت امضای این قرارداد نقشه پیش رو برای خروج نیروهای بین المللی تا آخر سال آینده را روشن تر و دقیق تر می کند.
آقای دمپسی گفت او از «گزینه صفر» - یعنی خروج تام و تمام نیروهای امریکا از افغانستان تا سال ۲۰۱۴ - حمایت نمی کند.
رئیس ستاد مشترک امریکا این سخنان را هنگام بازدید از افغانستان و دیدار با حامد کرزی رئیس جمهوری این کشور ایراد کرد.

تظاهرات هواداران محمد مرسی در قاهره

در تظاهرات روز سه شنبه طرفداران محمد مرسی رییس جمهوربرکنارشده مصر در قاهره دست کم یک نفر کشته و پانزده تن دیگر زخمی شدند.

منابع پلیس به خبرگزاری رویترز گفته اند که صدها تن از طرفداران محمد مرسی با غیرنظامیان، فروشنده های خیابانی و سایرین در نزدیکی دانشگاه قاهره در گیر شدند.

همین منابع میگویند که صدای شلیک گلوله نیز بگوش میرسید.

در تظاهرات مشابه روز دوشنبه نیز یک نفر کشته و در حدود بیست نفر زخمی شدند.

براساس گزارشهای رسیده از زمان برکناری محمد مرسی در حدود صد نفر در در گیریهای خیابانی کشته شده اند.

پایگاه اینترنتی اخوان المسلمین اعلام کرده است که در تظاهرات روز سه شنبه دست کم پنج نفر کشته شده اند.

دیدار غیرمنتظره رهبران ونزوئلا و کلمبیا

نیکلاس مادور رییس جمهوری ونزوئلا و خوان مانوئل سانتوس همتای کلمبیایی او روز دوشنبه با توافق یکدیگر فصل جدیدی را در روابط دیپلماتیک دو کشور گشودند.

پس ازاینکه رهبر کلمبیا درماه مه با رهبرمخالفان ونزوئلا دیدار و گفتگو کرد روابط دو کشور به سرعت رو به وخامت گذاشته بود.

اما آقای سانتوس روز دوشنبه به خبرنگاران گفت مسائلی وجود دارند که ما دونفر بر سر آن توافق نداریم ولی تعهدات و مسئولیتهای بسیار زیادی وجود دارند که شدیدا همکاری ما دونفر را می طلبد.

رهبر ونزوئلا گفت که وی به همتای کلمبیایی خود قول داده است تا برای ایجاد و استقرار صلح میان مارکسیست های فارک و دولت کلمبیا کمکهای مناسب را انجام دهد.

درگیری میان شورشیان فارک و دولت کلمبیا که بنظر میرسد در حال پایان گرفتن است طولانی ترین جنگ چریکی در آمریکای لاتین محسوب میشود.

برزیل، نخستین سفر خارجی پاپ فرانسیس

پاپ فرانسیس رهبر کاتولیکهای جهان شامگاه دوشنبه در نخستین سفر خارجی خود از ایتالیا وارد برزیل شد.

بسیاری از شهروندان ریودوژانیرو؛ در مسیر ورودی پاپ فرانسیس برای استقبال از او اجتماع کرده بودند.

درمیان مستقبلین دیلما روسف رییس جمهوری برزیل نیز دیده میشد.

دیدار پاپ از برزیل مصادف است با «روز جوانان» که روز پنجشنبه بطور گسترده ای توسط یک میلیون از جوانان کاتولیک برزیل جشن گرفته می شود.

وزیر کشور افغانستان رای اعتماد نگرفت

غلام مجتبی پتنگ
وزیر کشور افغانستان نتوانست از پارلمان آن کشور رای اعتماد بگیرد.

غلام مجتبی پتنگ روز دوشنبه در پارلمان افغانستان متهم شد که در تامین امنیت افغان ها در قبال حمله های شبه نظامیان طالبان ضعیف عمل کرده است.

آقای پتنگ در ماه اوت سال ۲۰۱۲ میلادی با ماموریت بهبود بخشیدن به امنیت افغانستان جانشین بسم الله محمدی شد.

حملات هماهنگ به دو زندان در عراق

مقام های عراقی می گویند در دو حمله هماهنگ در اواخر روز يکشنبه به زندان های ابوغریب و تاجی در نزدیکی بغداد، دستکم ۲۵ مامور امنیتی کشته و شماری از زندانیان موفق به فرار شدند.

حکيم الزميلی، یک عضو پارلمان عراق گفت، دست کم ۵۰۰ زندانی گریخته اند. اما وسام الفریجی، سخنگوی وزارت دادگستری عراق، گفت حملات توسط ماموران امنیتی زندان ها پس زده شدند و زندانیان اکنون تحت کنترل نیروهای امنیتی قرار گرفته اند.

در همین حال، یک بمب گذار انتحاری به یک کاروان نظامی در شهر شمالی موصل در عراق حمله کرد که دستکم ۲۵ کشته بر جای گذاشت.

افزایش چشمگیر شاخص سهام در بازارهای جهانی

روز دوشنبه شاخص سهام بازارهای جهانی به میزان چشمگیری افزایش یافت و به بالاترین میزان خود طی نزدیک به پنج سال اخیر رسید.

با به قدرت رسیدن شینزو آبه نخست وزیر ژاپن که روز گذشته (یکشنبه) قطعی شد، و وعده ها و برنامه های وی برای بهبود وضع اقتصادی ژاپن، ارزش ین افزایش یافت و امید به بهبود شرایط و وضعیت اقتصادی کشورهای عضو گروه بیست(موسوم به جی ۲۰) نیز بیشتر شده و این، به فعال تر شدن و پویایی بازارهای جهانی سهام کمک شایانی کرده است.

آفتکش باعث مرگ کودکان هندی بود

استفاده از گونه ای از سم شیمیایی دفع آفت که هفته گذشته سبب مسمومیت مرگبار ۲۳ کودک دانش آموز هندی شد، ۴ سال پیش از سوی سازمان بهداشت جهانی منع شده بود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۰۹ نسبت به استفاده از این نوع آفت کش هشدار داده و آن را سمی و خطرناک خوانده بود. سازمان بهداشت جهانی نسبت به احتمال خطر مرگ ناشی از مسمومیت به دنبال خوردن فراورده هایی که به این نوع سم دفع آفت آلوده اند، هشدار جدی داده بود.

یک کشته و ۷ مجروح در درگیری های تازه در قاهره

تازه ترین اخبار حاکی از شدت یافتن درگیری ها میان هواداران و مخالفان محمد مرسی رییس جمهوری معزول مصر است.

خبرگزاری رویترز دقایقی پیش به نقل از رسانه های دولتی مصر گزارش داد که طی این درگیری ها در قاهره، یک نفر کشته و ۷ تن مجروح شده اند.

امارات زن نروژی را آزاد می کند

یک زن ۲۴ ساله نروژی که در پی شکایت به پلیس امارات به سبب آن که گفته بود همکارش هنگام اقامت در دوبی به وی تجاوز کرده، آزاد شده است.

دولت امارات متحده عربی این شهروند نروژی را به اتهام ادعای دروغ، مصرف الکل و رابطه نامشروع جنسی به ۱۶ ماه حبس محکوم کرده بود، اما امروز اعلام شد که وی از سوی دولت امارات بخشوده شده است. وزیر امور خارجه نروژ امروز ضمن اعلام این خبر از این بابت ابراز خرسندی کرد و گفت که خانم دالزلو به زودی به کشورش باز خواهد گشت.


جهان در انتظار تولد وارث سلطنت بریتانیا

رسانه های غربی مشتاقانه در انتظار تولد وارث سلطنت بریتانیا هستند. کیت میدلتون، همسر پرنس ویلیام، بامداد امروز دوشنبه برای وضع حمل به بیمارستان منتقل شده است.

شمار بسیاری از رسانه های غربی خبرنگاران خود را به لندن فرستاده اند تا تازه ترین تحولات را در خصوص زایمان کیت میدلتون گزارش کنند. هنوز اعلام نشده که وارث‌ تاج و تخت بریتانیا دختر است یا پسر.

کارمند سفارت ایران در یمن ربوده شد

به گزار ش خبرگزاری رویترز مردان مسلح، روز یکشنبه یکی از کارمندان سفارت ایران را در صنعا پایتخت یمن ربودند.

این شهروند ایرانی که در داخل منطقه دیپلماتیک و در بخش جنوبی صنعا با اتومبیل خود در حال سفر بود، توسط مردان مسلحی متوقف و سپس به مکان نامعلومی برده شد.

هنوز از هویت این مردان مسلح گزارشی در دست نیست.

وزارت امورخارجه ایران نیز شامگاه یکشنبه ربوده شدن این عضو سفارت ایران را در یمن تایدد کرد و گفت فرد ربوده شده نور احمد نیکبخت نام دارد و کارمند اداری سفارت ایران در یمن بوده است.

دولت یمن اکنون با دو چالش یکی از سوی تجزیه طلبان یمنی در جنوب و دیگری از سوی شورشیان اسلامگرا که بهنگام اعتراضات شدید خیابانی در سال 2011 که منجر به برکناری عبداله صالح شد و نتوانستند قدرت را بدست گیرند روبرو است.

حمله اسلامگرایان به شبه جزیره سینا در مصر

مقامهای امنیتی مصر میگویند روز یکشنبه سه پلیس این کشور در بخش ناآرام شبه جزیره سینا توسط اسلامگرایان تندرو کشته شدند.

مقامهای مصری میگویند حمله به نیروهای انتظامی که از یک ایستگاه تلویزیون و یک ایستگاه پلیس حفاظت میکردند در نتیجه اقدامات هم آهنگ شده ای بود.

مقامات همچنین از افشای هویت شان خودداری کردند زیرا آنها مجاز نبودند با خبرنگاران صحبت کنند.

شبه نظامیان اسلامگرا از چئدی پیش حملات خود را علیه نیروهای امنیتی مصر و بویژه از زمان برکناری محمد مرسی رییس جمهوری مصر، افزایش داده اند.

حملات تقریبا روزانه این اسلامگرایان، فرودگاه العریش و ایستگاههای بازرسی را هدف قرار داده و میدهند.

تا بحال دست کم سیزده پلیس مصر در این حملات کشته شده اند.

ایران:تحریمها، علت نرسیدن اقساط به بانک جهانی

IMF
به گزارش خبرگزاری ایرنا معاون وزيراموراقتصادي و دارايي ایران در واكنش به بيانيه اخير بانك جهاني كه ايران را بدليل قصور در بازپرداخت اقساط وام هاي معوق در شش ماه اخير در وضعيت «بد حسابها» قرارداده، گفت: اين اعلاميه را چنانچه سياسي تلقي نكنيم، يك رفتار غيرحرفه اي، غيرفني و غلط مي دانيم.

بهروز عليشيري معاون وزارت اقتصاد و دارائی خاطرنشان كرد در تاريخ ۱۵ ژانويه ۲۰۱۳ قريب ۲۹ ميليون دلار موعد بازپرداخت اقساط بود كه بايد حداكثر به مدت ۶ ماه پرداخت مي شد و بر اساس ضوابط بانك جهاني، چنانچه دولتي شش ماه از زمان سررسيد اقساط نتواند، بدهي‌هاي خود را تسويه كند، از سوي بانك در شرايط عدم ايفاي تعهدات قرار خواهد گرفت.

عليشيري گفت، بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران در هفتم و پانزدهم ژانويه ۲۰۱۳به بانك واسط مورد پذيرش بانك جهاني دستور پرداخت صادر كرده است، اما اين بانك واسط، منابع مورد نظر را برگشت داد، و به دليل محدوديت‌هاي بانكي، دستور قابل استناد پرداختي بانك مركزي به دليل قصور بانك واسط عمل نشد.

ایران میگوید در ۲۱ آوريل ۲۰۱۳ وزير امور اقتصادي و دارايي ايران در ملاقات با معاون بانك جهاني در واشنگتن به ايشان پيشنهاد داد تا براي حل مشكل فوق، كه بدليل تحريم‌هاي يكجانبه آمريكا و غرب ايجاد شده، از تحريم كنندگان اجازه اين نقل و انتقال را بگيرد تا مشكل خودشان، برطرف شود.

معاون وزير امور اقتصادي و دارايي افزود: پس از بارها پيگيري بعمل آمده از سوي نمايندگان جمهوري اسلامي ايران در بانك جهاني، در نهايت بيست و چهارم خرداد ماه امسال مدير مالي بانك جهاني اعلام مي كند كه اجازه نقل و انتقال را از طريق بانك واسط از مقامات ذيربط آمريكايي گرفته است.

جانشين نماينده ايران در بانك جهاني گفت: بنابراین ما عملاً از پانزدهم ژانويه تا چهارم ژوئن به مدت پنج ماه براساس شرايطی که در اختيار مانبود وعليرغم آمادگي براي پرداخت ها، امكان پرداخت نداشتيم و اين شرايط خارج از اراده ما بوده است.

پادشاه بلژیک از مقام سلطنت کناره گیری کرد

آلبرت دوم پادشاه بلژیک پس از بیست سال سلطنت از مقام خود بسود فرزندش فیلیپ، کناره گیری کرد.

پادشاه 79 ساله بلژیک، روز یکشنبه طی مراسمی کناره گیری خود را از مقام سلطنت در حضور نخست وزیر کشور اعلام کرد و بدین ترتیب پسر وی زمام امور را در دست گرفت.

پادشاه بلژیک از یکماه پیش اعلام کرده بود که بزودی از مقام خود استعفا خواهد داد.

قذرت سیاسی در بلژیک در دست نخست وزیر است.

بامداد روز یکشنبه و پیش از مراسم کناره گیری پادشاه، وی همراه با فیلیپ پسرش پس از شرکت در یک مراسم مذهبی در کلیسا، در جشنهای مربوط به استعفای خود نیز حضور یافت.
استعفای پادشاه بلژیک بعلت کهولت سن و بیماری اعلام شده است.

برخورد پلیس با معترضین در استانبول

پلیس ترکیه روز شنبه برای متفرق ساختن تظاهر کنندگان در مرکز استانبول به لوله های آب متوسل شد.

درگیری پس از آن آغاز شد که صدها نفر سعی کردند برای برگزاری مراسم ازدواج زوجی که گفته می شود درجریان اعتراضات گسترده ماه گذشته علیه رجب طیب اردوغان نخست وزیر با یکدیگر آشنا شدند، وارد پارک گزی بشوند.

اسوشتید پرس به نقل از خبرگزاری خصوصی دوغان می گوید پلیس پارک را برای جلوگیری از مراسم بست، سپس تظاهر کنندگان در میدان تقسیم را ناچار ساخت به خیابان استقلال بروند و لوله های آب را بروی آنها باز کرد.

موج قبلی اعتراضات علیه اردوغان با حمله پلیس به طرفداران حفظ محیط زیست در پارک و میدان آغاز شد، و از آن هنگام تظاهرات پراکنده ادامه داشته است.

حمله به دفتر تلویزیون العالم در قاهره

نیروهای امنیتی مصر روز شنبه به دفتر تلویزیون عربی زبان ایران ، العالم، درقاهره حمله بردند و مدیر آنرا بازداشت کردند.

رویترز به نقل ازگزارشی در وب سایت العالم می گوید نیروهای امنیتی بدون هیچ توضیحی تجهیزات و وسائل دفتر را ضبط کردند.

یک مقام امنیتی گزارش را تایید کرد و گفت دلیل حمله این بود که کانال مجوز نداشت.

رویترزمی گوید این حادثه بازگشت به مناسبات سردتربین دو قدرت خاورمیانه را درپی کوششی که در دوره ریاست جمهوری مرسی برای بهبود روابط آغاز شد، نشان می دهد.

چهار ستیزه گر مسلمان در الجزایر کشته شدند

مقامات امنیتی در الجزایر می گویند چهار افراطی اسلامی در تیراندازی با سربازان درجنوب شرقی پایتخت کشته شده اند.

به گزارش آسوشیتد پرس، دربیانیه ای که روز شنبه منتشر شد گفته می شود زدوخورد شب هنگام در ناحیه ای در ۱۲۰ کیلومتری الجزیره درگرفت.

بیانیه حاکی است سربازان، اتومبیل حامل چهار مرد را متوقف کردند و تیراندازی آغاز شد.

ارتش الجزایر دو دهه است با تندروها می جنگد، اما تنش ها اخیرا درجنوب این کشور، درناحیه صحرایی نزدیک به مرز لیبی، متمرکز بوده است.

شاخه القاعده در شمال آفریقا در الجزیره پایگاه دارد.

قانون اساسی مصر بازنگری می شود

عدلی منصور
رییس جمهوری موقت مصر کمیته ای ازکارشناسان حقوقی تشکیل داده است که وظیفه دارد اصلاحات احتمالی را در قانون اساسی تدوین شده توسط اسلام گرایان پیشنهاد کند.

به گزارش آسوشیتد پرس، این کمیته که روزشنبه با فرمان عدلی منصوربه وجود آمد، از ۱۰عضو شامل شش قاضی وچهار استاد قانون اساسی تشکیل می شود.

کمیته ۳۰ روزفرصت دارد توصیه های خود را پیشنهاد کند. سپس کمیته دومی شامل ۵۰ نفر از شخصیت های عمومی از جمله سیاستمداران، رهبران اتحادیه های کارگری و مقامات مذهبی، ۶۰ روز فرصت خواهد داشت توصیه ها را بررسی کند.

پس از آن، شهروندان دریک همه پرسی به اصلاحیه های پیشنهادی رای خواهند داد. درپی این اقدام انتخابات پارلمانی برگزار خواهد شد.

امضای دومین قانون انتقال قدرت در افغانستان

حامد کرزای رییس جمهوری افغانستان روز شنبه دومین قانونی را که به قصد هموار ساختن انتقال آرام قدرت در کشور درسال آینده تدوین شده است ، امضا کرد.

امضای این قانون، که چگونگی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و ولایتی را مشخص می کند و نگرانی های غرب را از امکان به تاخیر افتادن انتخابات کاهش می دهد، درپی فشار اعانه دهندگان بین المللی صورت می گیرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دفتر کرزای گفت امضای قانون به این معناست که بی درنگ به اجرا گذاشته می شود.

کرزای روز چهارشنبه نیز لایحه ای را تایید کرد که روند و شیوه انتصاب مسئولان کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی را سخت تر می کند.

قرار است انتخابات برای تعیین رییس جمهوری جدید افغانستان و اعضای شوراهای ۳۵ ولایت در۵ آوریل برگزار شود، و سربازان آمریکا و ناتو چند ماه بعد از آن خارج شوند.

ناظران روز شنبه ازتصویب قانون جدید استقبال کردند، اما گفتند مهم این است که چگونه اجرا شود .

درگیری مسلمانان فرانسه با پلیس

اعتراض به ممنوعیت زنان مسلمان از استفاده از روبنده درفرانسه دریک ناحیه پاریس، جمعه شب به خشونت کشیده شد.

درپی دستگیری مردی در روز پنجشنبه به دلیل اهانت به یک افسر پلیس درجریان بازرسی همسر محجبه او، حدود ۲۵۰ نفر در خارج از یک کلانتری درشهر تراپه جمع شدند.

معترضان که از این دستگیری خشمگین بودند، پیش از آن که با پلیس ضد شورش درگیر شوند، با پرتاب اشیاء به ساختمان اداره پلیس آسیب رساندند. مقامات فرانسوی می گوینددر این جریان شش نفربازداشت شدند و دست کم یک نفر – پسری ۱۴ ساله – از ناحیه چشم صدمه دید.

پلیس گفت نظم تا بامداد شنبه برقرار شد، اما نیروهای کمکی برای کمک به حفظ نظم در محل باقی خواهند ماند.

قانون ممنوعیت برقع که از سال ۲۰۱۱ درفرانسه اجرا شده است، استفاده از این پوشش و نیز نقاب را در مکان های عمومی قدغن می می کند.

چهار سرباز پاکستانی کشته شدند

درجریان زدوخوردهایی دریک ناحیه قبیله ای در شمال غربی پاکستان ، دست کم ۱۵ستیزه گر و ۴ سربازکشته شدند.

گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از مقامات امنیتی حاکی است درگیری روز جمعه درخیبر، در امتداد مرز افغانستان، آغاز شد و تا بامداد شنبه ادامه یافت.

یک مقام گفت درجریان تبادل آتش، سربازان دست کم ۱۵ شورشی را کشتند و دو مخفی گاه آنها را منهدم کردند. چهارسرباز نیز کشته شدند.

هنوزمعلوم نیست چه عاملی موجب زدوخورد شد ، اما سربازان در حمله اخیر در منطقه مهم خیبر ستیزه گران طالبان و لشکر طیبه را هدف گرفته اند.

این ناحیه در مسیر خط تدارکاتی ناتو به افغانستان قراردارد، و نیروهای آمریکا و ائتلاف برای بیرون بردن تجهیزات نظامی پیشاپیش خروج شان در سال ۲۰۱۴ از آن استفاده می کنند.

در رویدادی دیگر، در انفجار بمبی دربندرکراچی هشت نفر مجروح شدند.

کراچی که۱۸ میلیون جمعیت دارد، ۴۲ درصد تولید ناخالص ملی پاکستان را تامین می کند، اما با قتل وآدم ربایی، و سال ها خشونت های قومی، فرقه ای و سیاسی دست بگریبان بوده است.

اندونزی ورود بدون روادید ایرانیان را متوقف کرد

دولت اندونزی فعالیت های غیرقانونی ایرانیان و استفاده آنان از این کشور را برای پناهندگی به استرالیا دلیل لغو معافیت از روادید ذکر کرده است

دولت اندونزی اعلام کرد صدور روادید برای ایرانیان را در مرزهای ورودی این کشور متوقف کرده است.

دولت اندونزی می گوید این تصمیم را به این دلیل گرفته است که ایرانیان برای گردشگری به این کشور نمی آیند بلکه سفرآنان به اندونزی برای فعالیت های دردسر ساز مانند قاچاق مواد مخدر و یا استفاده از خاک اندونزی برای سفر غیرقانونی به استرالیا و کسب پناهندگی از این کشور است.

سالانه هزاران پناهجو وارد اندونزی می شوند تا با پرداخت پول به قاچاق چیان با قایق هایی که غالبا ناامن هستند وبیش از ظرفیت خود مسافر می زنند، به جزیره استرالیایی دورافتاده کریسمس در اقیانوس هند بروند. این جزیره نزدیک ترین محل استرالیایی به اندونزی ست. از سال ۲۰۰۹ تاکنون بیش از ۶۰۰ نفر براثر غرق شدن قایق ها جان خود را ازدست داده اند.
روز جمعه دولت استرالیا اعلام کرد که دیگر به کسانی که بدون ویزا و با قایق به استرالیا بیایند اجازه وود به خاک خود را نخواهد داد. این افراد به گینه نو و نائورو منتقل خواهند شد و در اردوگاه های پناهندگی برای مدت های طولانی خواهند ماند تا ازمیان آنان کسانی که مشمول واقعی پناهندگی می شوند مشخص شوند.

باب کار وزیرخارجه استرالیا هفته پیش اعلام کرده بود که ایرانیانی که از طریق قایق وارد استرالیا می شوند مهاجران اقتصادی هستند و پناهجوی واقعی نیستند. او افزوده بود که استرالیا از اندونزی خواستار همکاری در این زمینه خواهد شد. با این حال سخنگوی وزارت خارجه اندونزی روز جمعه گفت تغییر سیاست این کشور درقبال ورود بدون ویزای ایرانیان با درخواست استرالیا بوده است.

این تصمیم دولت اندونزی که به طور یک جانبه گرفته شده، از یک ماه دیگر به اجرا در می آید.

بیشتر کسانی که برای پناهجویی با قایق و به طور غیرقانونی از خاک اندونزی به استرالیا می روند، اهل افغانستان، ایران و سری لانکا هستند.

گرجستان نیز به ورود بدون روادید ایرانیان پایان داد
در حالی که کمتر از دوهفته به پایان عمر دولت دهم باقی مانده است، اندونزی دومین دولتی است که دربیست روز اخیر مناسبات دیپلماتیک خود را با ایران محدود می کند.
دولت گرجستان نیز به طور یک جانبه از روز اول ژوئیه ورود ایرانیان به این کشور را بدون داشتن ویزا یا روادید ممنوع کرد. علت این امر استفاده ایرانیان از این کشور برای دور زدن تحریم های بین المللی علیه ایران ذکر شده است.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG