لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ ایران ۰۳:۴۶

سرخط خبرها

پلیس ترکیه با لوله های آب معترضین را پراکنده ساخت


پلیس ضد شورش ترکیه روز شنبه برای بیرون راندن هزاران معترض از میدان تقسیم در استانبول به لوله های آب متوسل شد.

به گزارش رویترز، جمعیت بسرعت پراکنده شد و کامیون های آب پاش برای جلوگیری از تجمع دو باره مردم در چندین نقطه ورود به میدان پارک کردند.

ساکنان اطراف میدان به نشانه همبستگی با معترضین روی قابلمه ها و سینی ها می کوبیدند و خطاب به پلیس شعار می دادند "به مردم خیانت نکن".

لحظانی پیش از آن که لوله های آب باز شود، معترضین بسوی صفی از افراد پلیس که برای پاک کردن میدان به آرامی به آنها نزدیک می شدند، گل های میخک پرتاب کردند.

دستگیری 23 مظنون در ترکیه

مقامات امنیتی ترکیه روز شنبه 23 نفر را در ارتباط با اعتراضات ضد دولتی دستگیر کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دادگاهی در آنکارا آنها را به سازمان دادن اعتراضات و درگیری درخشونت از سوی حزب چپ افراطی مارکسیست – لنینیست متهم ساخت.
سه نفر دیگر نیز دستگیر شدند، اما زیر نظر دادگستری قرار گرفتند.

وزیر کشور ترکیه گفت عملیات علیه حزب، که او آنرا تروریست نامید، حدود یک سال برنامه ریزی شد، اما مظنونین همچنین در اعتراضات درگیر بودند.

خبرگزاری فرانسه می گوید دادستان ها نتوانستند دستگیری ها را ، که در پی حمله سه شنبه پیش علیه گروه های چپ افراطی در آنکارا و استانبول صورت گرفت، بلافاصله تایید کنند. تاکنون دست کم 47 نفر در ارتباط با اعتراضات دستگیر شده اند.

آلمان و ترکیه سفیران یکدیگر را فرا می خوانند


آلمان و ترکیه روز جمعه سفیران یکدیگر را فرا خواندند. این اقدام در حالی صورت می گیرد که بر اختلاف ببن دو کشور بر سر انتقاد انگلا مرکل صدراعظم آلمان از سرکوب معترضین در ترکیه و بی میلی او به پیوستن آنکارا به اتحادیه اروپا، افزوده می شود.

به گزارش رویترز، پس از آن که مرکل گفت از پاسخ دولت ترکیه به اعتراضات به هراس افتاده است، یک وزیر کابینه ترکیه او را به جلوگیری از ورود آنکارا به اتحادیه اروپا متهم ساخت.

برلن روز جمعه با فراخواندن سفیر ترکیه در آلمان پاسخ داد. ترکیه با احضار سفیر آلمان در آنکارا واکنش نشان داد و یک مقام ارشد گفت: ما می خواهیم نظریات خود را درباره تحولات اخیر ابلاغ کنیم.

بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا از گشایش مذاکرات بیشتر با ترکیه در هفته آینده درباره راه طولانی آن برای عضویت پشتیبانی می کنند و می گویند ترکیه با اقتصاد رو به گسترش، جمعیت جوان و نفوذ دیپلماتیک، اتحادیه را تقویت خواهد کرد.

اما آلمان از پاسخ تند رجب طیب اردوغان به هفته ها اعتراض انتقاد کرده است و به نظر می رسد از موافقت با آغاز دوره ای جدید از مذاکرات خودداری می کند.

ابراز نگرانی رهبر روسیه از کناره گیری فوری اسد

رییس جمهوری روسیه ابراز نگرانی کرده است که اگر قرار شود بشار اسد رییس جمهوری سوریه بی درنگ قدرت را ترک کند، کشمکشی برای در دست گرفتن رهبری براه خواهد افتاد و ممکن است ستیزه گران کنترل کشور را به دست بگیرند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ولادیمیر پوتین روز جمعه در کنفرانس خبری مشترکی با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در سنت پیترزبورگ گفت "ما نگران آن هستیم که اگر برخی تصمیمات در مورد تغییر دولت در سوریه هم اینک عملی شود، امکان دارد یک خلاء سیاسی بوجود آید."

پوتین پرسید: "چه کسی این خلاء را پرخواهد کرد" و افزود " شاید این سازمان های تروریستی. هیچکس چنین چیزی نمی خواهد. اما چگونه می توان از آن پرهیز کرد؟ هرچه باشد آنها مسلح و تهاجمی هستند."

پوتین از قدرت های خارجی که مخالفان اسد را مسلح می کنند انتقاد کرد. با این حال، از ارسال تسلیحات روسیه برای دولت اسد دفاع کرد و آنرا قانونی دانست.

پوتین کنفرانس بین المللی را که روسیه و آمریکا می خواهند تشکیل شود، تنها پاسخ به بحران سوریه دانست و گفت کنفرانس تمام طرف های مناقشه را مجبور خواهد کرد به ژنو بیایند، پشت میز مذاکره بنشینند، خشونت را متوقف سازند و شکل های قابل قبولی برای ساختار آینده حکومت خود و تامین امنیت برای تمام گروه های قومی و مذهبی پیدا کنند.

در گزارش رویترز گفته می شود روسیه می گوید سعی ندارد اسد را تقویت کند، اما اصرار دارد که خروج او نباید پیش شرطی برای روند صلح باشد.

رییس جمهوری روسیه همچنین در تکرار موضع مسکو گفت سرنوشت اسد و آینده سیاسی سوریه نباید توسط خارجیان تعیین شود.

اوباما رئیس جدید اف. بی. آی را معرفی کردباراک اوباما رییس جمهوری آمریکا جیمز کامی، یک مقام ارشد در دولت جرج بوش را برای ریاست اداره آگاهی فدرال – اف بی آی – نامزد کرده است.

کامی ، اگر تایید شود، جایگزین رابرت مولر خواهد شد که یک هفته پیش ازحملات تروریستی 11 سپتامبر کار خود را به عنوان رییس اف بی آی آغاز کرد. او اعلام کرده است قصد دارد بازنشسته شود.

اوباما انتخاب خود را روز جمعه اعلام کرد و گفت کامی شخصی با "استقلال قاطع و صداقتی عمیق است" که به سیاست کاری ندارد، و می خواهد کاری که به او محول شده است بخوبی انجام شود.

کامی که در دوره بوش به عنوان معاون دادستان کل کار می کرد، بیشتر به دلیل سر باز زدن از تایید قانونی بودن «برنامه نظارت داخلی» سال ۲۰۰۴ شناخته شده است.

در آن هنگام جان اشکرافت دادستان کل در بیمارستان بسر می برد و سر باز زدن آقای کامی از تایید قانونی بودن برنامه تحت نظر قرار دادن داخلی شهروندان، باعث شد دو تن از مقامهای ارشد کاخ سفید به بیمارستان بروند تا اشکرافت را به تایید قانون مربوطه متقاعد کنند.

آقای کامی بعدها گفت احتمالاً آن شب سخت ترین شب زندگی حرفه ای اش بوده است.

کاخ سفید می گوید آقای کامی در دوران خدمتش نشان داده است که به ارزشهای ملت احترام می گذارد و از امنیت مردم دفاع می کند.

اف بی آی دو نفر را در نیویورک بازداشت کرد

پلیس فدرال آمریکا (اف بی ای) دو مرد ساکن نیویورک را به اتهام توطئه برای تولید سلاح کشتار جمعی، بازداشت کرده است.

پلیس فدرال آمریکا از ماه آوریل سال ۲۰۱۲ ، گلندون کرافورد ۴۹ ساله ، و اریک فیت ۵۴ ساله را زیر نظر گرفت. این دو به یکی از سازمانهای یهودیان برای کمک به ساختن سلاحی که اشعه ایکس منتشر کند، مراجعه کردند. متهمان در دیدار با اعضای این سازمان گفتند که با این سلاح می خواهند دشمنان اسرائیل را از میان بردارند. اعضای این سازمان گزارش این دیدار را به اف بی آی اطلاع دادند و پلیس فدرال آمریکا این دو شخص را روز سه شنبه گذشته به اتهام توطئه برای پشتیبانی از تروریستها بازداشت کرد.

تظاهرات در ترکیه ادامه دارد

اعتراضهای خیابانی ترکیه روز جمعه نیز ادامه یافت. پلیس ترکیه ، پنجشنبه شب، برای پراکندن معترضان ضد دولت در آنکارا از گاز اشک آور و ماشین های آب پاش استفاده کرد.

صدها معترض تلاش کردند برای ابراز نارضایی خود از رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه و حزب «عدالت و توسعه» به رهبری وی، در خیابانهای آنکارا راهپیمایی کنند، اما پلیس برای جلوگیری از این تظاهرات از گاز اشک آور و ماشین های آب پاش استفاده کرد.

اعتراض های ضد دولتی دو هفته پیش و هنگامی آغاز شد که پلیس ضد شورش تجمع مسالمت آمیز فعالان محیط زیست در میدان تقسیم در شهر استانبول را سرکوب کرد.

در ادامه اعتراض های ضد دولتی، اوائل صبح روز جمعه اعتراض کنندگان در پارک های شهر استانبول تجمع کردند. فعالان حقوق بشر می گویند ، در اعتراض های ضد دولتی در ترکیه تاکنون بیش از ۵ هزار نفر مجروح و بیش از ۳ هزار نفر بازداشت شده اند.

روز گذشته آنگلا مرکل صدراعظم آلمان با اشاره به سرکوب تظاهرات مدنی مردم توسط پلیس ترکیه با از سر گیری مذاکرات اتحادیه اروپا با ترکیه، به منظور پیوستن این کشور به اتحادیه مخالفت کرد. قبلاً نیز خانم مرکل از سرکوب اعتراض های ضد دولتی در ترکیه انتقاد و رفتار پلیس با معترضان را شدید توصیف کرده بود.

اگمن باغیش وزیر ترکیه در امور اتحادیه اروپا، انگلا مرکل را متهم کرده است که از مسائل داخلی ترکیه به منظور پیشبرد فعالیتهای انتخاباتی خود استفاده می کند.

آقای باغیش گفته است خانم مرکل برای تبلیغات انتخاباتی سپتامبر آینده در آلمان، به جای طرح مسائل داخلی ترکیه، باید به طرح مسائل داخلی کشور خودش بپردازد.

وزارت امور خارجه آلمان روز جمعه سفیر ترکیه در برلین را فرا خواند.

مرگ یک فلسطینی در نوار غزه

شلیک سربازان اسرائیلی در نوار غزه به مرگ یک فلسطینی انجامید. این نخستین مرگ از زمان آغاز آخرین آتش بس میان اسرائیل و شبه نظامیان حماس در ۸ روز پیش است.

مقامهای پزشکی فلسطینی می گویند انور قدیس در حالی که به همراه گروهی از فلسطینیان به سوی حفاظ مرزی اسرائیل می رفت هدف قرار گرفت و کشته شد. چندین نفر نیز کشته شدند. خبرگزاری رویترز به نقل از خانواده قدیس می گوید وی قصد داشته پرچم حماس را روی حفاظ مرزی نصب کند.

اسرائیل می گوید ابتدا گلوله های هوایی هشدار دهنده شلیک کرده و سپس شلیک گلوله به سوی تظاهرکنندگان برگشته است.
هنوز حماس واکنشی نسبت به این واقعه نشان نداده است.

این واقعه بعد از آتش بسی بود که اواخر چهارشنبه به همت مصر برقرار شده است. نخست وزیر حماس نیز چندین گروه شبه نظامی منطقه را به دلیل احترام به آتش بس ستود.

عملیات انتحاری در پیشاور ۱۰ قربانی گرفت

در حمله انتحاری به یک مسجد و حوزه دینی شیعه در پیشاور پاکستان دست کم ۱۰ نفر کشته و ۲۵ نفر زخمی شدند.

مقامهای پلیس می گویند حمله کننده ابتدا بر روی محافظان شلیک کرد و سپس خود را در میان نمازگزاران که برای ادای نماز جمعه گرد آمده بودند منفجر کرد.

هنوز کسی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است ولی سنی مذهبان افراطی که شیعیان را رافضی و بدعتگذار می دانند، در سالهای اخیر بر حملات خود علیه این اقلیت افزوده اند.

قبلاً شبه نظامیان افراطی سنی مذهب موسوم به «لشکر جنگ-وی» مسئولیت یک رشته از حملات خونبار علیه شیعیان را بر عهده گرفته اند. بر اثر عملیات همین گروه در اوائل ماه جاری میلادی در کویته در جنوب غربی پاکستان دست کم ۲۵ نفر کشته شدند.

دستگیری ۸ نفر به ظن ارتباط با القاعده در اسپانیا

نیروهای امنیتی اسپانیا ۸ نفر را به ظن ارتباط با القاعده در سوریه بامداد روز جمعه بازداشت کردند.

وزارت کشور اسپانیا می گوید دستگیریها در شهر کوته در شمال غربی کشور در سواحل آفریقا انجام شده است. این شبکه در شهر فنیدق در کشور مراکش در همسایگی کوته نیز فعال است.

وزارت کشور اسپانیا می گوید دستگیر شدگان مظنون به فرستادن نیرو برای شرکت در عملیات سوریه هستند. بنا بر همین گزارش برخی از فرستاده شدگان به سوریه در عملیات انتحاری شرکت کرده اند و برخی دیگر در اردوگاههای تروریستها تعلیم دیده اند.
هویت دستگیرشدگان هنوز اعلام نشده است.

شرایط زندگی در دارفور یک «فاجعه بشری»

یک کارشناس حقوق بشری سازمان ملل متحد پس از بازدید از منطقه مصیبت زده دارفور روز پنجشنبه گفت: شهروندان سودان که اخیرا بموجب افزایش درگیریها در منطقه غربی دارفور، از این منطقه فرار کرده اند، در شرایط بسیار بدی بسرمیبرند و با یک «فاجعه بشری» روبرو هستند.

جنگ در منطقه غربی دارفور یک دهه پیش آغاز شد. بیشتر قبایل آفریقایی با مسلح کردن خود علیه دولت عرب در خارطوم اقدام به مقاومت کردند زیرا دولت مرکزی را متهم به حاشیه راندن خود می کنند.

گرچه خشونت ها درمقایسه با خشونتهای سالهای۵ -۲۰۰۴ کاهش یافته اند اما یک رشته جدید از جنگهای داخلی بیش از سیصدهزار نفر را آواره کرده است.

این کارشناس سازمان ملل که گزارشی را نیز تهیه کرده نوشته است که شرایط شهروندان و بویژه شرایط زنان و کودکان بسیار وخیم است.

بمبگذار انتحاری هفت نفر را در عراق کشت

یک بمبگذار انتحاری در مرکز شمارش آرا انتخابات شوراهای عراق، هفت نفر را کشت. این حادثه در شهر رمادی در استان انبار و در شامگاه پنجشنبه روی داد.

بیشتر شهروندان عراقی در رای گیری شوراهای استانی در ماه آوریل شرکت کردند اما دولت شیعه عراق انتخابات دو استان انبار و نینوا را بعلت نگرانیهای امنیتی و بعلت تظاهرات روزانه سنی ها در آنزمان به تاخیر انداخت.

به تاخیر انداختن انتخابات درهمان موقع از سوی آمریکا به این دلیل که سنی ها احساس به حاشیه راندن خواهند کرد، مورد انتقاد قرار گرفت.

بیش از هزار نفر در حمله های شبه نظامیان عراق در ماه گذشته میلادی ( ماه مه) کشته شدند که این ماه را خونین ترین ماه از زمان آغاز کشتار فرقه ای در سال ۲۰۰۶ میکند.

کاهش سه درصدی در بازار بورس جهانی

پس از اعلام بانک مرکزی آمریکا دائر بر بهبود اقتصادی این کشور میتواند کاهش مشوقهای مالی در نظام مالی آمریکا را در پی داشته باشد، بازار بورس جهانی ناگهان سیر نزولی بخود گرفت.

این خبر روز پنجشنبه از سوی «بن برنانکی» رییس بانک مرکزی آمریکا اعلام شد؛ که طی آن اقتصاد امریکا از خود نشانه هایی بروز داده است که حاکی از بهبود چشمگیر اقتصاد آمریکا است.

در همین حال انتشار اخبار مربوط به کند شدن تولیدات کارخانه ای چین نیز که روز پنجشنبه اعلام شد؛ خود بر افت بازار بورس جهان تاثیر مضاعف داشت.

بازارهای بورس آسیا بامداد پنجشنبه بیش از دو درصد کاهش ناگهانی داشت که این روند در بازاهای فرانکفورت، پاریس و لندن نیز ادامه پیدا کرد و در نتیجه آن بازار بورس اروپا دست کم سه درصد ارزش خود را از دست داد.

بانک مرکزی آمریکا همچنین اعلام کرده است بهبود اقتصادی آمریکا پایدار و به اندازه کافی بنیه دارست که میتواند در آینده نزدیک به افزایش نرخ بهره نیز منجر شود.

مخالفت آلمان با عضويت ترکيه در اتحاديه اروپا

آلمان از شروع مرحله بعدی بسوی عضویت ترکيه در اتحادیه اروپا بدليل سرکوب اعتراضات ضد دولتی در ترکیه جلوگيری کرده است.

تمام ۲۷ عضو اتحادیه اروپا باید برای حرکت جهت مذاکرات نسبت به عضویت ترکيه به توافق برسند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان واکنش ترکیه به اعتراضات را وحشتناک توصيف کرده است. دیپلمات های آلمانی از دور بعدی مذاکرات عضویت ترکيه در اتحادیه اروپا با آنکارا که برای هفته آینده برنامه ریزی شده است، جلوگيری می کنند.

معاون نخست وزیر ترکيه گفت، آن کشور ششمين اقتصاد اروپا است، و اتحادیه اروپا را به بهانه گيری برای جلوگیری از عضویت آنکارا متهم کرد.

تظاهرات در ترکيه به خشونت گراييده است؛ پليس با استفاده از گاز اشک آور و لوله های آب فشارقوی و تظاهرکنندگان با پرتاب سنگ و بمب های بنزینی، با يکديگر درگير شده اند.

جريمه بانک ژاپن بدليل نقض تحريمها عليه ايران

ایالت نیویورک بزرگترين بانک ژاپن را بدليل پولشويی برای ايران، سودان و برمه از طريق حسابهای بانکی در آمريکا در زمانی که ايالات متحده چنين مبادلاتی را ممنوع کرده بود بالغ بر ۲۵۰ ميليون دلار جريمه کرده است.

مقامات ايالت نيويورک می گويند، بانک «توکيو-ميتسوبيشی» بين سالهای ۲۰۰۲ و ۲۰۰۷ ميلادی ۲۸ هزار مورد معامله مالی به ارزش ۱۰۰ ميليارد دلار از طريق شعباتش در نيويورک انجام داده است.

مقامات می گويند که اين بانک به کارکنان خود دستور داده بود اطلاعات مربوط به اين مبادلات را که نشان می داد مرتبط با به اصطلاح «کشور دشمن» هستند، حدف کنند.

پیش از این، بانک «توکيو-ميتسوبيشیی» يک جريمه ۸ ميليون و ۶۰۰ هزار دلاری را در رابطه با اين پرونده پرداخت کرده بود. در همين حال اين بانک اعلام کرد که به طور داوطلبانه مقامات آمريکا را درمورد اين معاملات آگاه کرده است و از آن زمان به بهبود کنترل های داخلی خود پرداخته است.

ایران دو قایق ماهیگیری امارات را توقیف کرد

نیروی دریایی ایران ۱۲ تبعه امارات متحده عربی و یک هندی را که با قایق وارد آبهای ساحلی ایران درخلیج فارس شده بودند دستگیر کرده است.

خبرگزاری رویترز به نقل ازسرهنگ علی وصالی فرمانده پایگاه دریایی ایران در ابوموسی می گوید نیروهای ایران روز پنجشنبه دو شناور امارات متحده عربی را که در آبهای خلیج فارس سرگرم ماهیگیری بودند شناسایی کردند و به آنها دستور داده شد سرنشینان قایق ها را دستگیر کنند.

او گفت دستگیرشدگان به یک اسکله نظامی منتقل شدند.

در گزارش رویترز گفته می شود مناسبات سیاسی بین ایران و امارات متحده عربی متشنج است.

هر دو نسبت به سه جزیره ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک ادعای مالکیت دارند، اما ایران آنها را از سال ۱۹۷۱ درتصرف داشته است.

در ماه مه، امارات متحده عربی از دیدار قانون گذاران ایران از جزایر انتفاد کرد.

افزایش کمک آمریکا به آژانس آوارگان سازمان ملل

آمریکا کمک به آژانس آوارگان سازمان را دو برابر ساخته و به حدود ۸۹۰ میلیون دلار افزایش داده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در حالی که مقامات سازمان ملل متحد هشدار می دهند هر چهار ثانیه یک نفر برای فرار از جنگ و مناقشه از کشورش می گریزد، جان کری وزیر امورخارجه آمریکا روز پنجشنبه در مراسمی به مناسبت روز جهانی آوارگان اعلام کرد ایالات متحده کمک به کمیساریای آوارگان و پناهجویان سازمان ملل متحد را تقریبا دو برابر می سازد و ۴۱۵ میلیون دلار تعهد می کند. این رقم مجموع کمک آمریکا در سال ۲۰۱۳ را به ۸۹۰ میلیون دلار می رساند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از آنتونیو گوتراس، کمیسر عالی سازمان ملل متحد در امور آوارگان و پناهجویان می گوید جهان اینک بیشتر از هر زمانی از هنگام نسل کشی در رواندا در سال ۱۹۹۴، با مردم آواره و دربدر روبرو است.

اکثر آوارگان سوری هستند. تاکنون یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از سوریه گریخته اند و بیش از ۴ میلیون نفر در داخل دربدر شده اند.

هشدار عراق و لبنان نسبت به گسترش جنگ سوریه

عراق هشدار داده است جنگ داخلی سوریه خاورمیانه را به از هم گسیختگی تهدید می کند. رییس جمهوری لبنان از حزب الله خواسته است رزمندگانش را از سوریه فراخواند، و یونسکو شش محل میراث جهانی در سوریه را در فهرست ماندگارهای تاریخی که در معرض خطر قرار دارند گنجانده است.

به گزارش رویترز، هشیار زیباری وزیر امورخارجه عراق روز پنجشنبه در مصاحبه ای گفت «عراق در دشوارترین وضع قرار گرفته است ومناقشه سوریه بر اساس تمام معیارها به یک مناقشه منطقه ای تبدیل شده است.»

زیباری گفت عراق بیشترین تلاش خود را برای حفظ بی طرفی بکار می برد، اما فشارها عظیم است، و این که بغداد تا چه مدت می تواند در چنین وضعیتی باقی بماند، موضوعی است که به تحولات آینده در سوریه بستگی خواهد داشت.

رویترز می گوید در عراق موج حملات فرقه ای در مناطق شیعه و سنی، که با جنگ در سوریه وخیم تر شده، ساختار شکننده قومی و مذهبی آنرا زیر فشار گذاشته است.

پس از دو سال جنگی که بیش از ۹۳ هزار کشته بر جا گذاشته، آشوب سوریه کشورهای همسایه را به معرکه مناقشه غیرمستقیم بین ایران شیعه، که از بشار اسد حمایت می کند، و کشورهای عرب سنی خلیج فارس، که حامی شورشیان هستند، می کشد.

در این میان، میشل سلیمان رییس جمهوری لبنان از حزب الله درخواست کرد چریک های خود را از سوریه خارج کند و گفت ادامه درگیری آن در مناقشه به بی ثباتی در لبنان دامن خواهد زد.

سلیمان در مصاحبه ای با روزنامه السفیر، که روز پنجشنبه منتشر شد، گفت اگر حزب الله در نبرد حلب شرکت کند و شمار بیشتری از رزمندگان آن کشته شوند، تنش بیشتر خواهد شد.

در پاریس، آژانس فرهنگی سازمان ملل متحد – یونسکو- روز پنجشنبه گفت کمیته میراث جهانی آن تصمیم گرفته است شش مکان تاریخی در سوریه را در فهرست میراث های جهانی در معرض خطر بگنجاند تا توجه جهانی را به خطراتی که آنها به دلیل مناقشه در کشور روبرو هستند جلب کند.

شهر کهنه دمشق، قلعه سلحشوران، قلعه صلاح الدین و روستاهای باستانی در شمال سوریه از جمله چنین مکان هایی هستند.

تاکید سازمان ملل بر ادامه حمایت از سومالی

در پی حمله مرگبار شبه نظامیان به یک مجتمع سازمان ملل در موگادیشو، این سازمان عهد کرده است در کنار سومالی بایستد.

شبه نطامیان الشباب روز چهارشنبه با بمب و تیراندازی به دفتر برنامه توسعه سازمان ملل متحد حمله کردند، درجریان آن ۷ مهاجم و چندین کارمند دفتر کشته شدند.

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد که به چین رفته است روز پنجشنبه درپکن گفت سازمان ملل متحد با آنچه او آن را حملات تروریستی نفرت انگیز نامید، هرگز از مسیر حود منحرف نخواهد شد، وبه کمک به دولت و مردم سومالی برای برقراری ثبات سیاسی و پیشبرد توسعه و حقوق بشرادامه خواهد داد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز اعلام کرد این حملات از قاطعیت شورا «برای حمایت از روند انتقال سومالی به صلح و ثبات» نخواهد کاست.

روز چهارشنبه، الشباب در صفحه انگلیسی زبان توئیترخود سازمان ملل متحد را به مسخره گرفت و پرسید آیا نیکولاس کی، نماینده جدید آن در سومالی، هنوز قصد دارد در موگادیشو ساکن شود یانه.

الشباب همچنین گفت سازمان ملل متحد از اجرای قوانین اسلامی جلوگیری می کند و «بنابراین باید بیرون رانده شود».

دولت جدید سومالی،که سال پیش روی کارآمد، سعی دارد نظم را درکشوری که بیش از ۲۰ سال مناقشه و بحران را تحمل کرده است، برقرارسازد.

نیروهای سومالی واتحادیه آفریقا نزدیک دو سال پیش الشباب را از موگادیشو بیرون راندند. اما گروه از آن هنگام به حملات چریکی ادامه داده است.

استقبال عربستان از بهبود مناسبات با ایران

یک مقام ارشد عربستان سعودی رییس جمهوری منتخب ایران را به کمک به برقراری ثبات در خاورمیانه و پرهیز از مداخله در امور کشورهای دیگرفرا خوانده است.

به گزارش رویترز، شاهزاده ترکی بن محمد معاون وزارت امور خارجه عربستان در گفتگویی با روزنامه الوطن اظهارداشت کشور او از «مناسبات عادی با ایران براساس احترام متقابل و عدم مداخله در امور کشورهای دیگر و حفظ امنیت و ثبات در منطقه طرفداری می کند.»

حسن روحانی یک روز پیش ازبرگزیده شدن به ریاست جمهوری، به روزنامه سعودی الشرق الاوسط گفت پایان دادن به خصومت بین ایران و همسایگانش، ارجحیت بالایی برای او خواهد بود.

شاهزاده ترکی محمد گفت: اگر روحانی چنین هدفی داشته باشد، «ما از آن استقبال خواهیم کرد.»

روحانی اظهار داشت عربستان سعودی و ایران می توانند نقش مثبت مهمی در مسائل عمده مانند امنیت خلیج فارس ایفا کنند.

پیشتر روز دوشنبه، ملک عبدالله پادشاه سعودی پیروزی روحانی را به او تبریک گفت و آنچه را علاقه روحانی به بهبود مناسبات بین دو کشور نامید ستود.

ارائه پیشنهادهای اوباما درباره تغییرات جوی

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا به زودی پیشنهادهایی به منظور مهار تهدیدهای فزاینده ناشی از تغییرات جوی ارائه خواهد داد .

هِدِر زایکال مشاور ارشد رئیس جمهوری در امور انرژی و تغییرات اقلیمی روز چهارشنبه در همایشی که به همین مناسبت تشکیل شده گفت: آقای اوباما به زودی چند فرمان اجرایی در این زمینه صادر خواهد کرد. این فرمان ها در زمینه روشهای تولید و صرفه جویی در انرژی در بناها و وسایل خانگی ست.

خانم زایکال همچنین گفت سازمان حفاظت از محیط زیست آمریکا با استفاده از اختیارات پیش بینی شده در قانون هوای پاک، میزان کربن تولید شده را در کارخانه هایی که با زغال سنگ کار می کنند، تعیین و تنظیم خواهد کرد.

دیدار اشتون با نتانیاهو درباره ایران

بنجامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل روز پنجشنبه در دیدار با کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت این اتحادیه باید موضوع محکمتری درباره برنامه جنجالی اتمی ایران بگیرد.
آقای نتانیاهو در اظهار نظری که از سوی دفتر او منتشر شده خواهان پیوستن اتحادیه اروپا به امریکا در درخواست توقف برنامه جنجالی اتمی ایران شده است.

دیدار خانم اشتون از اسرائیل کمتر از یک هفته بعد از انتخاب حسن روحانی به سمت ریاست جمهوری جدید ایران انجام شد که به عقیده عده ای می تواند تنش میان ایران و کشورهای غربی را کاهش دهد.

نخست وزیر اسرائیل با دلجویی از ایران مخالف است و گفته است جهان نباید (بر اثر نتیجه انتخابات ایران) تحریک به کاهش فشار بر ایران شود.
به گفته دفتر نخست وزیر اسرائیل، خانم اشتون بر اهمیت مشورت با نتانیاهو درباره وضع ایران بعد از انتخابات تاکید کرده است.

نخستین سفیر اسرائیل در ترکمنستان

به گزارش رسانه های دولتی ترکمنستان، قربانقلی بردی محمداف رئیس جمهوری این کشور روز پنجشنبه استوارنامه شامی تزور نخستین سفیر اسرائیل را پذیرفته است.

روزنامه دولتی ترکمنستان در گزارش خود نوشته است شامی تزور حامل پیامی از سوی شیمون پرز رئیس جمهوری اسرائیل برای قربانقلی بردی محمداف رئیس جمهوری ترکمنستان نیز بوده است. تزور همچنین از محمداف دعوت کرده است برای دیداری به اسرائیل برود.

روابط سیاسی میان دو کشور در سال ۲۰۰۹ آغاز شد و اسرائیل در اوت همان سال اعلام کرد در نظر دارد سفیری برای ترکمنستان بفرستد.

ترکمنستان حدود یک هزار کیلومتر با ایران مرز دارد. بنا بر گزارشها قبلاً قرار بوده یک مامور سابق موساد به نام راون دانیل به سمت سفیر اسرائیل به ترکمنستان برود، ولی عشق آباد از پذیرفتن وی خودداری کرده است، زیرا وی در سال ۱۹۹۶ به اتهام جاسوسی از روسیه اخراج شده بود. ایران نیز که حدود یک هزار کیلومتر با ترکمنستان مرز دارد از حضور یک مامور سابق تشکیلات امنیتی اسرائیل به عنوان سفیر این کشور در همسایگی اش ابراز ناراحتی کرده بود. پذیرش شامی تزور بعد از چند ماه مذاکره دوجانبه با اسرائیل انجام شد.

دو استان عراق در حال برگزاری انتخابات


انتخابات استانی در استانهای نینوا در جنوب و انبار در غرب عراق روز پنجشنبه برگزار شد.
انتخابات این دو استان دو ماه به دلیل مسائل امنیتی به تعویق افتاده بود.
حدود دو میلیون و هشتصد هزار نفر ازمردم این دو استان می توانند در انتخابات شوراهای دو استان شرکت کنند.
انتخابات در ۱۲ استان دیگر عراق در ماه آوریل برگزار شد.
هردو استان نینوا و انبار شاهد تظاهراتی علیه نوری المالکی بوده است.

تحلیلگران نتایج انتخابات محلی را محکی برای سنجش قدرت احزاب پیشاپیش انتخابات پارلمانی سال آینده عراق می دانند.

چین ١٩ اُیغور را به اتهام افراطگری زندانی کرد

چند دادگاه در غرب چین در منطقه سین کیانگ، ١٩ اُیغور را به اتهام تشویق تبعیض نژادی و افراطگری مذهبی از طریق کامپیوتر محکوم به شش سال زندان کرد.

این تازه ترین سرکوب چین علیه قوم اُیغور است که چین به آنان بعنوان جدایی خواهان طرفدار خشونت نگاه می کند.

اُیغورها غالبا در بخش جنوبی منطقه سین کیانگ سکونت دارند.

بیشتر اُیغورها مسلمان هستند، زبانشان ریشه ترکی جغتایی دارد و سین کیانگ را که منطقه ای نفت خیز است وطن خود می دانند.

زلزله ۵.۷ ریشتری در شیلی


زلزله ای با شدت ۵.۷ ریشتر منطقه مرکزی شیلی را شامگاه چهارشنبه لرزاند.

گزارشهای رسیده حاکی از آن است که زلزله در شهر سانتیاگو پایتخت کشور نیز محسوس بوده اما هنوز گزارشی از خسارتهای احتمالی نرسیده است.

موسسه زمین شناسی آمریکا مرکز این زلزله را در صد و ده کیلومتری شمال شرق پایتخت گزارش کرده است.

موسسه زلزله شناسی شیلی ابتدا این زلزله را «کوچک» گزارش کرد اما شدت آن را بعداً به «متوسط» ارتقا داد.

امریکا:قاچاق انسان در روسیه و چین بدترین در جهان

گزارش سالانه وزارت امورخارجه آمریکا که روز چهارشنبه منتشر شد، تلاشهای روسیه و چین را جهت مبارزه با کار اجباری و قاچاق انسان برای امور جنسی بدترین نوع در جهان خواند.

آمریکا درگزارش امسال خود روسیه و چین را که غالبا با واشنگتن در تضادند، در ردیف کشورهایی چون ایران و کره شمالی قرار داده است.

وزارت امورخارجه آمریکا کشورها را بر اساس میزان تلاشهای آنان در مبارزه علیه قاچاق انسان طبقه بندی میکند و این بار سه کشور روسیه، چین و ازبکستان در این زمینه به پایین ترین سطح تنزل کرده اند.

در گزارش وزارت امورخارجه آمده است در حالیکه دولت چین برخی گامها چون قول همکاری با سازمانهای بین المللی و افزایش آگاهی عمومی را بمنظور مبارزه با این مشکلات برداشته، در عین حال به تداوم این مشکل در صدها نهاد خود کمک کرده است.

این گزارش خاطر نشان کرده است برغم اقدامات ناچیز برای مبارزه با قاچاق انسان درهمه اشکالش، دولت چین تلاشهای موثری را برای ممنوع کردن اساسی و مجازات متخلفین و یا پیگرد قانونی آنان انجام نداده است.

این گزارش در بخش دیگری نوشته است سیاست تک فرزندی چین و ترجیح شهروندان برای فرزند پسر، منجر به کاهش تعداد زنان در کشور شده که خود تقاضا در مورد زنان را بعنوان زوج و یا روسپی افزایش داده است.

ابراز آمادگی کره شمالی برای بازگشت به مذاکرات

چین می گوید یک مقام کره شمالی نسبت به بازگشت کشوربه مذاکرات شش جانبه اتمی ابراز آمادگی کرده است.

وزارت امورخارجه چین روز چهارشنبه گفت کیم گای کوان مذاکره کننده ارشد کره شمالی، تمایل کشورش را در دیداری با معاون وزیر امور خارجه در پکن عنوان کرد.

وزارت امورخارجه در مقاله ای که در وب سایت خود پست کرده است به نقل از وی می گوید پیونگ یانگ آماده است برای رسیدن به هدف غیر اتمی ساختن شبه جزیره کره با تمام طرف های ذینفع به گفت و گو بنشیند. او مستقیماً به امکان از سر گرفته شدن مذاکرات شش جانبه، که کره شمالی در سال ۲۰۰۹ از آن خارج شد، اشاره کرد.

در مذاکرات، کره جنوبی، ژاپن، ایالات متحده آمریکا، و چین نیز حضوردارند.

پیشتر، دبیرکل سازمان ملل متحد درپی دیداری با رییس جمهوری چین، آنچه را نقش سازنده پکن درکاهش تنش بین کره شمالی و کره جنوبی نامید ستود.

در حمله انتحاری در موگادیشو ۱۵ تن کشته شدند

یک مقام سومالیایی می گوید درحمله شبه نظامیان به یک مجتمع سازمان ملل متحد در موگادیشو در روز چهارشنبه، دست کم 15 تن کشته شدند.

گروه ستیزه گر الشباب مسئولیت حمله را،که در آن یک بمب انداز انتحاری بمب نیرومندی را درخارج از دفاتر برنامه توسعه سازمان ملل متحد در نزدیکی فرودگاه منفجر کرد، برعهده گرفته است. شاهدان گزارش دادند درپی انفجارتیراندازی سنگینی بین شبه نظامیان و پلیس در نزدیکی فرودگاه درگرفت.

وزیرکشورسومالی به خبرنگاران گفت کَشته شدگان تمام هفت شبه نظامی الشباب را که به حمله دست زدند شامل می شوند.او گفت هشت عضو برنامه توسعه سازمان ملل متحد، از جمله چهار سومالیایی و چهار خارجی، نیز کشته شدند.

یک منبع نزدیک به برنامه به صدای آمریکا گفت خارجیان یک کنیایی و سه تبعه افریقای جنوبی بودند.

الشباب درصفحه توئیترانگلیسی زبان خود گفت رزمندگانش به ساختمان حمله کردند و کنترل کامل آنرا به دست گرفتند. اما گزارشگر صدای آمریکا در موگادیشو می گوید سربازان دولت و اتحادیه آفریقا مجتمع را پس گرفته اند.

یک سخنگوی بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد گفت بان از حمله "تکان خورد."

نخست وزیرسومالی حمله را محکوم کرد و گفت الشباب موفق نخواهد شد روند صلح را متوقف کند.

هیات صلحبان سازمان ملل متحد حمله را محکوم کرد و گفت این حادثه فقط کوشش های مردم سومالی را برای بیرون آمدن ازسال ها بی قانونی دشوار می سازد.اما یاد آورشد این عمل مذبوحانه تعهد هیات به رها ساختن سومالی از تهدید الشباب را تقویت خواهد کرد.

توقیف دو کشتی اماراتی در خلیج فارس

ایران اعلام کرد دو کشتی متعلق به امارات متحده عربی را به دلیل تجاوز به حریم آبی ایران توقیف کرده است.

به گزارش ایسنا، سرهنگ وصالی فرمانده گارد ساحلی ایران در جزیره ابو موسی گفت پرسنل این گارد پس از رؤیت قایقهای ماهی گیری در آبهای ایران، آنها را توقیف و ۱۳ ملوان آنها را بازداشت کرده وبه پایگاه نظامی منتقل کرده اند.

وقوع حوادثی از این دست در خلیج فارس امری غیرعادی نیست و به دلیل گستردگی کشتیرانی در این آبراه، این گونه رویدادها غالباً مشاهده می شود.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG