لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ ایران ۲۳:۵۴

سرخط خبرها

مظنون به بمب گذاری بوستون گور ندارد

در شراطی که تامرلان تسارنایف، یکی از مظنونان به بمب گذاری در ماراتن بوستون کشته شد، مقاماتی که پیکر او را در اختیار دارند هنوز مکانی برای خاکسپاری او نیافته اند و از مقامات ایالتی درخواست کمک کرده اند.

مدیر اجرایی شهر کمبریج روز یکشنبه گفت به دلیل «تلاش های پرتنش و دشوار» و حضور گسترده رسانه ها و احتمال گردهمایی های اعتراضی راه برای یک خاکسپاری آرام تامرلان هموار نخواهد بود.

پدر و مادر تامرلان در داغستان گفته اند قصد ندارند پیکر او را به روسیه منتقل کنند.

براساس گزارش پزشکی قانونی، تامرلان تسارنایف ۲۶ ساله پس از شلیک گلوله پلیس و رد شدن خودروی مسروقه ای که برادرش راننده آن بود از روی بدنش، جان داده است.

دو برادر تسارنایف روز ۱۵ آوریل در ماراتن بوستون بمب گذاری کردند و تامرلان چهار روز پس از این سانحه کشته شد.

انفجار در سر حد پاکستان

بر اثر انفجار در یک اجتماع انتخاباتی در ایالت سر حد پاکستان در شمال غربی این کشور ۱۵ نفر کشته شدند. دهها نفر نیز زخمی شده اند.

انفجار روز دوشنبه در اجتماع اعضا و طرفداران حزب جماعت علمای اسلام رخ داد. انتخابات پارلمانی پاکستان ۵ روز دیگر برگزار می شود .
در روزهای اخیر چندین انفجار در اجتماعات حزبی پاکستان روی داده است.

محکومیت حبس ابد دو ایرانی در کنیا

دادگاهی در کنيا دو شهروند ايران را به حبس ابد محکوم کرد. این دو نفر احمد محمد و سید موسوی نام دارند. و به شرکت در فعاليتهای تروريستی، و در اختيار داشتن مواد منفجره متهم شده بودند. بنا به گزارشها این دو نفر از اعضای نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هستند.

پلیس کنیا می گوید بازداشت شدگان با پلیس همکاری کرده اند، و به کمک یکی از آنها ۱۵ کیلو پودر کشف شده و برای تعیین محتوی به آزمایشگاه فرستاده شده است.

اين دو نفر اتهامات خود را رد می کنند و کلای مدافع آنها روز دوشنبه گفتند از دادگاه تقاضای تجديد نظر خواهند کرد.

عموی بمبگذاران وارد کمبریج شد

رسلان سارنی برای مراسم کفن و دفن برادر زاده خود تامرلان سارنایف روز یکشنبه وارد بوستون شد.
وی به خبرنگاران گفت هیچکس نمیخواهد نام خود را با این حادثه وحشتناک مرتبط سازد.

رسلان که در ایالت مریلند زندگی میکند با مدیر موسسه خاکسپاری شهر کمبریج در ماساچوست دیدار کرد تا مراسم مذهبی تامرلان را بر اساس سنن اسلامی بجا آورند.

در همین حال مدیر موسسه خاکسپاری کمبریج به خبرنگاران گفت هنوز هیچ گورستانی در ایالت ماساچوست حاضر به دفن تامرلان نشده است.

وی افزود از شهرداری کمبریج جاییکه تامرلان زندگی میکرده،خواهد خواست تا محلی را برای خاکسپاری وی اختصاص دهند و در صورت عدم همکاری شهرداری، وی از مقامات ایالتی ماساچوست تقاضای کمک خواهد کرد.

تامرلان سارنایف در زد و خورد با پلیس بوستون کشته شد.

چین، میزبان نتانیاهو و محمود عباس

چین میزبان بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و محمود عباس رهبر فلسطینها برای گفتگوهای جداگانه ای در این هفته خواهد بود.

چین تلاش دارد تا نقش خود را در منطقه ای که از نفوذ سیاسی چندانی برخوردار نیست تقویت کند.

تمرکز سفر آقای نتانیاهو به چین که نخستین سفر یک رهبر اسرائیلی از سال ۲۰۰۷ است، بر روابط بازرگانی دوکشور است اما برخی کارشناسان تبادل نظر وی با رهبران چین در مورد ایران را نیز رد نکرده اند.

بنیامین نتانیاهو قرارست روز دوشنبه وارد شانگهای پایتخت تجاری چین شود جاییکه وی با رهبران شرکتهای بازرگانی ملاقات خواهد کرد.

هنوز روشن نیست که نخست وزیر اسرائیل با رهبر فلسطینها در چین دیدار و گفتگو کند، اما یک مقام وزارت خارجه چین در همین زمینه گفت در صورت تمایل دو رهبر، امکانات دیدار آنها در چین فراهم خواهد شد.

تیراندازی بسوی اتومبیل نخست وزیر مصر

پلیس مصر روز یکشنبه مردی را که به کاروان اتومبیلهای هشام قندیل نخست وزیر مصر آتش گشود، بازداشت کرد.

پلیس مصر می گوید این حادثه انگیزه سیاسی نداشته است.

در این حادثه آسیبی به نخست وزیر مصر نرسید.

اوباما:ادغام سیستم های اقتصادی نیمکره غرب

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا می گوید سیستم های اقتصادی کشورهای آمریکایی، اگرآنها می خواهند درجهان قرن بیست و یکم رقابت کنند، باید ادغام شود.

آقای اوباما روزشنبه در مجمع اقتصادی منطقه ای درکاستاریکا گفت کشورهای نیمکره غربی به بهترین سیستم های آموزشی و سازمانی نیازدارند، واگر فعالیت های خود را هماهنگ نسازند، از دیگرمناطق جهان عقب خواهند افتاد.

ورزش دختران در مدارس خصوصی عربستان

مدارس خصوصی دخترانه درعربستان سعودی از این پس می توانند به فعالیت های ورزشی بپردازند.

اسوشیتد پرس به نقل ازخبرگزاری رسمی سعودی می گوید وزارت آموزش به مدارس خصوصی دستورداده است مکان ها و تجهیزات مناسب برای ورزش دختران فراهم آورند. با این حال، یادآور می شود دانش آموزان باید مقررات لباس را رعایت کنند و درنظارت بر فعالیت های ورزشی باید به مربیان زن ترجیج داده شود.

عربستان سعودی تعبیر بسیار محافظه کارانه ای از قوانین شریعت را دنبال می کند. هنوز دروس ورزشی درمدارس دخترانه دولتی ممنوع است و تاسیس باشگاه های ورزشی زنانه قدغن است

پیروزی ائتلاف مالکی در انتخابات عراق

مسئولان انتحابات درعراق روزشنبه اعلام کردند ائتلافی به رهبری نوری المالکی نخست وزیربزرگترین بلوک کرسی ها در 7 استان از 12 استانی را که انتحابات محلی درآنها برگزارشد تصاحب کرده است، و در هشتمین استان مساوی شد. با این حال نتوانست اکثریت را در هیچ یک از حوزه ها کسب کند.

اسوشتید پرس می گوید رای گیری برای احراز کرسی هایی درشوراهای محلی بود و تاثیرمستقیمی برپست های سراسری ندارد. اما نتایج از نظرسطح حمایت ازبلوک های سیاسی در پیشاپیش انتخابات پارلمانی سال آینده مهم تلقی می شود.

نتایجی که روزشنبه توسط کمیسیون مستقل انتخابات در هتلی در بعداد منتشر شد، تغییر عمده ای را درپیش بینی های مقدماتی هفته پیش نشان نمی دهد.

فرار سنی های سوریه از یک شهر ساحلی

فعالان درسوریه می گویند درپی حمله شبانه مردان مسلح وفاداربه بشاراسد رییس جمهوری سوریه به روستایی درنزدیکی شهرساحلی بانیاس وکشتن ده ها نفر، صدها خانواده سنی درهراس ازخشونت های بیشتر از آنجا فرار کرده اند

گروه ناظربرحقوق بشر در سوریه، مستقردرلندن، تخمین زد بامداد شنبه 4هزارسنی ازخانه هایشان گریختند.

رامی عبدالرحمان، مدیرگروه ناظر، به صدای آمریکا گفت نیروهای امنیتی طرفداردولت درپاسگاه های خارج راه را برمردم بستند وبه آنها گفتند بازگردند. ازطریق بلندگوهای مساجد نیزمردم به بازگشت تشویق می شوند.

خبرگزاری رویترزبه نقل ازفعالان می گوید قتل ها درناحیه راس النبع دربانیاس دوروزپس ازآن صورت گرفت که نیروهای دولتی و شبه نظامیان طرفداراسد دست کم 50 سنی را درروستای بیدا کشتند.

گروه ناظربرحقوق بشردرسوریه ویدیوئی دروبگاه خود منتشر کرد که اجساد 10 تن، شامل 10 کودک، را که می گوید درراس النبع کشته شدند نشان می دهد.

گروه نیروهای دفاع ملی، تشکیلات شبه نظامی جدیدی را که اکثرا رزمندگان اقلیت های حامی اسد را دربرمی گیرد، مسئول قتل ها می داند.

بانیاس یک ناحیه سنی نشین است که دریک منطقه بزرگ محل سکونت شیعیان علوی درکرانه مدیترانه قرار دارد، وفعالان شبه نظامیان طرفدار اسد را به پاکسازی قومی درآنجا متهم می کنند.

وزارت امورخارجه آمریکا روزشنبه گفت ازگزارش های کشتار دربیدا وحشت کرده است وافزود این واقعه نشان می دهد دولت اسد برخشونت علیه غیرنظامیان می افزاید.

صالحی: بازداشت اسدی سوء تفاهم بوده

وزیرامورخارجه جمهوری اسلامی ایران می گوید بباور او بازداشت باقر اسدی دیپلمات سابق ناشی از سوء تفاهم بوده است و از سابقه وی دفاع می کند.

به گزارش رویترز، اسدی که به اصلاح طلبان ارتباط داده می شود و دیپلمات ارشد در هیات نمایندگی ایران درسازمان ملل متحد درنیویورک بود، درنیمه مارس در تهران دستگیر شد.

درگزارش به نقل ازمنابع دیپلماتیک درپایتخت ایران گفته می شود معلوم نیست اسدی درکجا بسرمی برد، توسط چه کسی و یا بر چه زمینه ای بازداشت شده است.

علی اکبرصالحی وزیرامورخارجه ایران ، بازداشت اسدی را ناشی از«سوء تفاهم» دانست و او را یکی ازکارشناسان ماهر و ارزشمند وزارت امورخارجه توصیف کرد. صالحی نیزگفت نمی داند چه کسی اسدی را بازداشت کرده است، و ابرازامیدواری کرد سوء تفاهم ازبین برود و او آزاد شود.

بنا به گزارش رویترز، اسدی در ژانویه ۲۰۰۴ درمقاله ای که در نیویورک تایمز منتشر شد وابستگی خود را به گرایش های اصلاح طلبانه خاتمی روشن ساخت.

رویترزمی گوید از زمان انتخاب دوباره محمود احمدی نژاد به ریاست جمهوری اصلاح طلبان به حاشیه کشانده شده اند. مهدی کروبی و میرحسین موسوی، که ازآنها به عنوان رهبران اوپوزیسیون نام برده می شود، وهردو در انتخابات ۲۰۰۹ کاندیدای ریاست جمهوری بودند، همچنان در بازداشت خانگی بسرمی برند.

برخی ازتحلیلگران می گویند رهبری جمهوری اسلامی ایران نگران بروز ناآرامی درانتخابات ۲۴ خرداد است و پیشاپیش به سرکوب مخالفان پرداخته است.

کرزی: طالبان باید با دشمنان افغانستان بجنگند

حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان ازطالبان خواسته است با کسانی که اوآنها را دشمن افغانستان توصیف می کند بجنگند.

به گزارش رویتزر، کرزی روز شنبه –امروز- به خبرنگاران درکابل گفت «بجای ویران کردن کشورخود، طالبان باید سلاح هایشان را بطرف مکان هایی که درآنها uعلیه موفقیت های افغانستان توطئه چینی می شود، نشانه بگیرند.»

کرزی این درخواست را پس از زدوخورد نیروهای مرزی افغانستان و پاکستان عنوان کرد. رویترز می گوید بسیاری ازناظران درمنطفه آنرا حمله ای به پاکستان،که احتمال می رود بر تنش بین دوهمسایه دامن بزنند، می بینند.

در زدخوردها که چهار شنبه شب درگرفت، یک مرزبان افغان جانسپرد. کرزی دراشاره ای به این رویداد گفت «طالبان باید در کنار مرد جوانی که شهید شد بجنگند و ازخاک خود دفاع کنند.»

رویترز می گوید رییس جمهوری افغانستان درحالی چنین موضوعی را مطرح می سازد که ایالات متحده آمریکا می خواهد پاکستان به افغانستان درترغیب طالبان به شرکت در مذاکرات صلح درییشاپیش خروج نیروهای بین المللی ازافغانستان درپایان 2014 کمک کند.

روزشنبه، صدها مرد به خیابان های شهرجلال آباد درشرق افغانستان، نزدیک صجنه زدوخورد، ریختند وبه پاکستان و آمریکا اعتراض کردند.

پاکستان دردهه 1990 به قدرت گرفتن طالبان درافغانستان کمک کرد. بسیاری از رهبران دوکشوربراین باورند که اسلام آباد هنوز به طالبان کمک می کند و آنها را ابزاری برای مقابله با نفوذ هند درافغانستان می بیند.

پاکستان کمک به طالبان را تکذیب می کند و می گوید خواهان صلح و ثبات درغرب افغانستان است.

پنج سرباز ناتو در افغانستان کشته شدند

درانفجاریک بمب کنارجاده ای درجنوب افغانستان در روز شنبه پنج عضو نیروی بین المللی کمک امنیتی کشته شدند.
گزا رش خبرگزاری فرانسه به نقل ازاطلاعیه ناتوحاکی است پنج عضو آیساف درپی حمله ای درجنوب افغانستان جانسپردند.
اطلاعیه ملیت کشته شدگان را مشخص نمی سازد.

مخالفت امریکا با لغو جواز تلویزیونهای عراق

سفیر آمریکا در عراق تصمیم دولت به لغو جواز ۱۰ کانال تلویزیون ماهواره ای را غیر قابل قبول نامیده است.

کمیسیون ارتباطات ورسانه های عراق، جوازهای ۱۰ کانال، از جمله الجزیره و الشرقیه، یک ایستگاه مهم عراقی، را به اتهام «ترغیب خشونت و فرقه گرایی» لغوکرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، استیفن بیکروفت سفیر آمریکا روز جمعه دربیانیه ای به مناسبت روز جهانی آزادی مطبوعات گفت «ما باید تشخیص دهیم که حمله به آزادی بیان یا محدود ساختن رسانه ها با لغو جوازکار آنها قایل قبول نیست.»

او یاد آور شد «دمکراسی سالم احترام به نگرش های مسئولانه، شکیبایی برای نظریات متنوع ، وحفاظت ازروزنامه نگارانی که وظیفه مهم خود را انجام می دهند ایجاب می کند.»

لغو جواز کار ایستگاه های تلویزیونی در عراق با محکومیت بین المللی روبرو شده است. سازمان ملل متحد، دیده بان حقوق بشر و سازمان گزارشگران بدون مرز همه از دولت عراق خواسته اند تصمیم خود را تغییر دهد.

محدودیت های جدید بر مهمانداران هواپیمایی ترکیه


شرکت هواپیمایی ملی ترکیه مهمانداران زن را از استفاده از ماتیک قرمز و لاک ناخن ممنوع ساخته است.

به گزارش رویترز، ترکیش ارلاین، چهارمین شرکت هواپیمایی بزرگ در اروپا، در اقدامی که ترک های سکولار را نگران ساخته است، روز جمعه در اطلاعیه ای گفت هدف این است که خدمه «بی پیرایه و آراسته با آرایش ملایم» نگاهداشته شوند، زیرا ظاهر طبیعی ارتباط با مسافران را بهبود می بخشد.

بنا به اطلاعیه، اونیفورم های جدید مهمانداران رنگ های قرمز، صورتی تیره ، و رنگ های مشابه را شامل نمی شود. استفاده از ماتیک ولاک ناخن با این رنگ ها نیز ممنوع خواهد بود.

این رهنمود درپی محدودیت های دیگری بر ظاهر کارمندان و سرو نوشیدنی های الکلی صادرمی شود.

رویترز می گوید منتقدین این اقدامات را بازتاب نفوذ ارزش های مذهبی دولت محافظه کار در شرکت هواپیمایی ترکیه توصیف می کنند.

مسئولان شرکت حاضرنشده اند درباره اطلاعیه توضیح بیشتری بدهند .

انتقاد از برنامه سلامت روانی در چین

سازمان دیده بان حقوق بشر ضمن انتقاد از قانون جدید سلامت روانی چین می گوید این قانون زندانی کردن خودسرانه افراد را از میان نمی برد.
دیده بان حقوق بشر در گزارش خود می گوید نگهداری خودسرانه اشخاصی که دچار ناتوانیهای ذهنی هستند با مفاد کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت سازگار نیست، و قانون جدید دارای راههای فرار است که مقامات دولتی با توسل به آنها می توانند افراد را، برخلاف میلشان و بدون دلیل قانونی، در نهادهای روانپزشکی حبس کنند.
رئیس دفتر دیده بان حقوق بشر در چین می گوید موارد زیادی از ضرب و شتم، خوراندن دارو به اجبار و سوء رفتار در مؤسسات روانی دیده شده و علاوه بر آن مقامات از این وسیله برای زندانی کردن فعالان سیاسی و مدنی استفاده می کنند.

سازمان دیده بان حقوق بشر خواستار آزادی فوری زندانیان سیاسی در بند در این نهادها شد.

مهندس ساختمان فروریخته بازداشت شد

پلیس بنگلادش از بازداشت مهندسی خبر داد که پیش از فروریزی ساختمان ۸ طبقه در هفته پیش در حومه داکا در مورد وضعیت ساختمان هشدار داده بود.
مهندس عبدالرزاق خان یک روز پیش از فرو ریزی ساختمان از وجود تَرَکهایی چند در دیواره های آن خبرداده بود، اما پلیس می گوید بازداشت وی درارتباط با دست داشتن او در بنای ساختمان بوده است.
از زمان فرو ریزی ساختمان در ۲۴ آوریل تاکنون ۹ نفر از جمله مالک آن، صاحبان کارخانه های تولید پوشاک و مهندسان ساختمان بازداشت شده اند.
پلیس امروز اعلام کرد تاکنون ۵۰۱ جسد از زیر آوارهای ساختمان بیرون آورده شده است.

وضعیت اضطراری در ۴ شهر گواتمالا

در پی درگیری میان معترضان ضد معدن کاری و پلیس، در ۴ شهر گواتمالا وضعیت اضطراری اعلام شد.
در خشونتهایی که از هفته پیش آغاز شد دست کم یک مأمور پلیس کشته و چندین نفر زخمی شده اند.
اوتو پرز مولینا رئیس جمهوری گواتمالا می گوید خشونتها موجب شده است که مقررات منع اجتماعات و حمل سلاح اجرا شود. وی گفت: «حوادثی که روی داده نقض قانون و ارتکاب عملیات جنایی بوده است؛ به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم علیه معترضان تدابیری را اتخاذ کنیم، که اصولاً ربطی به معدنکاری ندارد.»
معترضان علیه شرکت استخراج معدن کانادایی اعتراض می کنند، و می گویند معدن کاری به منابع آبی آنها آسیب می رساند.

دادستان تحقیق ترور بی نظیر بوتو، ترور شد

دادستانی که مسئول تحقیق ترور بی نظیر بوتو نخست وزیر سابق پاکستان بود روز جمعه به ضرب گلوله کشته شد.

چند مرد مسلح که سوار بر موتور بودند «چودری ذوالفقار» دادستان پاکستانی را که درحال ترک خانه اش در اسلام آباد بود ترور کردند.

پلیس پاکستان میگوید هنوز اطلاعات بیشتری در دست نیست

انتشار تصویر حمله به سفارت آمریکا در لیبی

اف بی ای و یا اداره آگاهی آمریکا، روز پنجشنبه تصویر سه نفر که بهنگام حمله به کنسولگری آمریکا در لیبی در این محل حضور داشتند را منتشر کرد.

در حمله به کنسولگری آمریکا که در ماه سپتامبر گذشته رویداد چهار شهروند آمریکایی و از جمله کریستوفر استیونز سفیر آمریکا در لیبی کشته شدند.

اف بی آی درهمین حال از این سه نفر بعنوان مظنون نام نبرده و می گوید این افراد ممکن است بتوانند اطلاعات مفیدی را برای تحقیقات در اختیار مقامها قرار دهند.

اداره آگاهی امریکا همراه با انتشار تصاویر این سه نفر از همه شهروندان لیبی و یا هرکس دیگر در جهان خواسته است در صورت داشتن اطلاعاتی در این زمینه با مقامات آمریکایی تماس گیرند.

هنوز هیچ کسی در رابطه با حمله به دفتر کنسولگری آمریکا در لیبی دستگیر و یا متهم نشده است.

افزايش خودکشی در بين ميانسالان آمريکا

کارشناسان بهداشت و درمان ایالات متحده می گویند که تعداد خودکشی های میانسالان آمریکایی بین سال های ۱۹۹۹ و ۲۰۱۰ ميلادی نزدیک به ۳۰ درصد افزايش يافته است.

بنا بر گزارش روز پنجشنبه مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمريکا اين ارقام به ویژه در میان سفید پوستان بین سنین ۳۵ و ۶۴ سالگی بالا بوده اند.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمريکا می گويد تاکنون پیشگیری از خودکشی به جوانان و سالمندان متمرکز بوده است، اما در حال حاضر باید مشکلات زنان و مردان میانسال نیز در نظر گرفته شوند. بنا بر این گزارش مردم در اين گروه سنی گاهی اوقات با مشکلات امنیت مالی، از دست دادن شغل و نیاز به مراقبت از کودکان و والدین سالمند خود مواجه هستند.

۵۰ کشته درحمله طرفداران اسد به یک روستا

ناظران حقوق بشری سوریه می گویند نیروهای دولتی و شبه نظامیان وفادار به بشار اسد با یورش به یک روستای ساحلی بنام «بیضا» در شامگاه روز پنجشنبه، دست کم ۵۰ نفر و از جمله تعدادی از زنان و کودکان را کشتند.

گروه طرفدار مخالفان که اوضاع سوریه را زیر نظر دارد میگوید به احتمال زیاد تعداد قرباینان این حادثه از یکصد نفر تجاوز خواهد کرد.

بسیاری از مقتولین بنظر میرسد که بشکل اعدام دسته جمعی کشته شده اند.
برخی از اجساد نیز سوزانده شده اند. گزارش فعالان حقوق بشری بطور مستقل قابل بررسی نیست زیرا دولت سوریه دسترسی به این حوادث را شدیدا محدود کرده است.

چند ساعت پیش از یورش به این روستای ساحلی، شورشیان سوری با حمله به اتوبوسی حامل شبه نظامیان طرفدار بشار اسد موسوم به «شبیهه» دست کم شش تن از آنان را کشتند و شمار بیشتری را زخمی کردند.

در پاسخ به این حمله بود که نیروهای دولتی پیش از ورود به روستای بیضا، ابتدا آنرا محاصره کرده و با شلیک خمپاره آنرا هدف قرار دادند.

آغاز حملات فصلی مهاجمین در افغانستان

نیروهای آمریکایی و متحدین آن در افغانستان خود را برای حمله های فزاینده طالبان در فصل بهار آماده می کنند. در این هفته مهاجمین آغاز فصل حمله های سالانه خود را اعلام کردند.

چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا در دیداری از افغانستان در ماه مارس به چالشهای بر سر راه ایالات متحده اشاره کرده بود، بویژه هنگامیکه ایالات متحده تصمیم دارد مسئولیتهای امنیتی افغانستان را به افغانها تحویل دهد.

برای نخستین بار نیروهای افغان در جنگهای فصلی خود علیه مهاجمین، رهبری عملیات را با پشتیبانی نیروهای متحدین بعهده گرفته اند. براساس گزارشهای مستقل که از سوی سازمانهای غیردولتی افغانستان منتشر شده است حملات مهاجمین در یکسال گذشته چهل و هفت درصد افزایش داشته اند.

در همین حال هفتاد و چهار درصد این حملات علیه نیروهای امنیتی افغان بوده و فقط چهار درصد حملات متوجه نیروهای ائتلاف و بین المللی بوده است.

ديدار باراک اوباما و رئيس جمهوری مکزيک

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا می گوید، مرز ایالات متحده و مکزیک امروز امن تر از گذشته است، با اين حال اقدامات بیشتری باید انجام شود.

آقای اوباما روز سه شنبه در مکزیکو سیتی با انریکه پنا نیتو، رئيس جمهوری جديد مکزيک، ديدار و گفتگو کرد. رئيس جمهوری آمريکا گفت، مهاجرت و مسائل امنیتی به طور مداوم اقتصاد مکزیک و آمریکا را تحت الشعاع قرار می دهند و به کسب و کار صدمه وارد می آورند.

او گفت که ایالات متحده در حال تلاش برای اصلاح عاقلانه قانون مهاجرت است و مصمم به کاهش تقاضا برای مواد مخدر غیر قانونی است، که منجر به خشونت بسیار در طول مرز مشترک می شود.

آقای اوباما افزود، روابط امنیتی ایالات متحده با مکزیک با توجه به چگونگی تصميمات رئيس جمهوری مکزيک نسبت به اصلاح ساختارهای امنيتی آن کشور، تکامل خواهد يافت.

مکزیک یکی از بزرگترین مشتریان برای کالاهای آمریکایی است. از اين رو باراک اوباما گفت، سفر او به گشودن راه ها برای افزايش مشاغل و تجارت متمرکز است.

روزجمعه، آقای اوباما برای شرکت در یک کنفرانس توسعه اقتصادی با رهبران آمریکای مرکزی به کاستا ریکا خواهد رفت.

آمريکا خواستار آزادی کنت بائه شد

ایالات متحده خواستار آزادی «کنت بائه» مرد آمريکايی-کره ای تبار شده است که در کره شمالی به ۱۵ سال کار اجباری محکوم شد.

پاتریک ونترل، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز پنج شنبه در مورد آقای بائه ۴۴ ساله و يک راهنمای تور که در ماه نوامبر گذشته در کره شمالی دستگير شد، با خبرنگاران گفتگو کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی کره شمالی، کنت بائه که به نام «پائه جون هو» نيز شناخته می شود، روز سه شنبه توسط دیوان عالی آن کشور محکوم شد. پیونگ یانگ قبلا گفته بود آقای بائه به ارتکاب جرم با هدف سرنگونی دولت اعتراف کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا می گوید هنوز حقایق روشن نیست.

دوستان دانشگاهی بائه نيز برای آزادی او تلاش می کنند.

امکان کناره گیری اخضر ابراهیمی

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد روزپنجشنبه درباره کوشش های نافرجام برای پایان دادن به مناقشه سوریه با فرستادگان قدرت های عمده گفت وگو کرد، درهمین حال این شایعه قوت می گیرد که اخضرابراهیمی فرستاده صلح سازمان ملل متحد واتحادیه عرب، قصد دارد مقامش را ترک کند.

گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل ازیک سخنگو حاکی است بان و سفیران اعضای دایمی شورای امنیت درباره اقدامات دیپلماتیک برای پایان بخشیدن به بحران سوریه بحث کردند و دبیرکل آنها را از جدید ترین تحولات مربوط به تحقیق درباره کاربرد تسلیحات شیمیایی درسوریه آگاه ساخت.

سخنگو افزود شرایط وخیم انسانی درداخل سوریه نیز مطرح شد.

در مورد اخضر ابراهیمی ، دیپلمات ها وسخنگوی سازمان ملل متحد حاضرنشدند بگویند آیا او سازمان ملل واتحادیه عرب را از قصد خود آگاه ساخته است یا نه.

یک مشاورارشد ابراهیمی، وزیرسابق امورخارجه الجزایر، به خبرگزاری فرانسه گفت احتمال نمی رود او تصمیم خود را تا نیمه مه اعلام کند.

دیپلمات ها گفتند اعضای دائمی شورای امنیت - آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا وفرانسه- همه از ابراهیمی خواسته اند در سمتی که اوت گذشته برعهده گرفت بماند.

ابراهیمی ناراحتی ناشی ازبن بست کوشش های بین المللی برای پایان دادن به جنگ داخلی سوریه را دلیل تصمیم خود به کناره گیری ذکر کرده است.

اما اوپوزیسیون سوریه ازابراهیمی انتقاد می کنند، ودولت اسد هفته پیش گفت دیگربا او همکاری نخواهد کرد.

درگزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از دیپلمات ها گفته می شود ابراهیمی ممکن است نفش خود را به عنوان مشاور دبیر کل سازمان ملل متحد درسوریه و خاورمیانه حفظ کند.
در مورد انتخاب جانشین ابراهیمی، سخنگوی سازمان ملل متحد گفت دبیرکل در این باره شتاب نخواهد کرد.

انفجار بمب در کراچی

در انفجار بمبی در بندر کراچی درپاکستان در روز پنجشنبه، دست کم ۵ نفرمجروح شدند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام پلیس می گوید انفجار دریک ناحیه شلوغ شهر روی داد و هدف آن دفتر انتخاباتی حزب سکولار جنبش متحده قومی بود.

او گفت بمب در وضوخانه یک مسجد سنی در نزدیکی دفترکار گذاشته شده بود.

خشونت درپیشاپیش برگزاری انتخابات سراسری درپاکستان در ۱۱ مه شدت گرفته است. از ماه آوریل، درحملات به سیاستمداران و احزاب سیاسی دست کم ۶۱ تن کشته شده اند.

آشتون با جلیلی ملاقات می کند

سخنگوی کاترین آشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می گوید او روز ۱۵ مه – ۲۵ اردیبهشت – در استانبول با سعید جلیلی سرپرست مذاکرات اتمی ایران ملاقات خواهد کرد و درباره کوشش های دیپلماتیک آینده برای حل اختلاف دهساله با وی به تبادل نظر خواهد پرداخت.

این دیدار در پی مذاکرات نافرجام ماه آوریل در آلماتی پایتخت قزاقستان بین ایران و شش قدرت جهانی صورت می گیرد.

رویترز به نقل از دیپلمات های غربی می گوید بحث های آشتون و جلیلی در تصمیم گیری دراین باره که آیا دو دیگری از مذاکرات می تواند ترتیب داده شود یانه، و زمان آن، مهم خواهد بود.

آژانس بین المللی انرژی اتمی و ایران نیز قرار است روز ۲۵ اردیبهشت مذاکرات جداگانه ای انجام دهند.

بازرسی پلیس مهاجرت از خانه دیپلمات سعودی

سفارت عربستان در واشنگتن
مقامات آمریکایی درباره گزارش قاچاق انسان در خانه ای متعلق به عربستان سعودی در حومه واشنگتن تحقیق می کنند.

سخنگوی اداره مهاجرت و گمرک آمریکا می گوید ماموران روز سه شنبه دو قربانی احتمالی بردگی داخلی را از خانه یک دیپلمات سعودی در مک لین، ویرجینیا خارج کردند. آنها درپی دریافت یک اطلاع تلفنی وارد عمل شدند.

وزارت امور خارجه می گوید دو زن فیلیپینی که در حال حاضر در سفارت عربستان در واشنگتن کار می کنند، مدعی هستند با آنها بدرفتاری می شد.

هویت دیپلمات ساکن خانه اعلام نشده است، و سفارت عربستان نیز به درخواست هایی برای اظهار نظر پاسخ نداد.

واحد تحقیقات وزارت امنیت داخلی، واحدی در اداره مهاجرت و پلیس گمرک به این ماجرا رسیدگی می کنند.

افزایش صادرات گندم آلمان به ایران

ارقام اداره آمار آلمان که روز پنجشنبه منتشر شده نشان می دهد آلمان در ماه فوریه ۱۱۹۶۵۳ تن گندم به ایران صادر کرد.

رویترز در گزارشی از هامبورگ می گوید این رقم مجموع صادرات گندم آلمان به ایران در دوره بین ژوئیه ۲۰۱۲ و پایان فوریه ۲۰۱۳ را به ۱۰۲۴۰۰۰ تن افزایش می دهد. میزان صادرات در دوره مشابه سال پیش فقط ۶۳ هزارتن بود.

رویترز به نقل ازیک بازرگان آلمانی می گوید ایران مشتری اصلی گندم آلمان است و به نظر می رسد تحریم های اقتصادی مشکلی برای فروش گندم نباشد.

آلمان همچنین ۱۲۵۵۷۷ تن گندم در ژانویه ۲۰۱۳، و ۱۲۹ هزار تن در دسامبر ۲۰۱۳ به ایران صادر کرد.

در گزارش رویترز گفته می شود تحریم های غرب محموله های غذایی را هدف نمی گیرد، اما اقدامات مالی راه دسترسی شرکت های ایرانی به بیشتر سیستم بانکی جهان را بسته است و پرداخت بهای واردات کالاهایی را که ایران برای تامین نیازهای غذایی مردم به آنها متکی است دشوارمی سازد.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG