لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ ایران ۰۷:۱۲

سرخط خبرها

گزارش استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه

یک مقام ارشد سازمان ملل متحد می گوید سازمان ملل گزارش های فراینده ای از کاربرد سلاح های شیمیایی درجنگ داخلی سوریه دریافت می کند.

دولت سوریه و شورشیان یکدیگر را به استفاده ازسلاح های شیمیایی درحلب در ماه مارس و درحمص در دسامبر متهم می کنند.

به گزارش رویترز، رابرت سری، فرستاده صلح سازمان ملل متحد به خاورمیانه، به شورای امنیت گفت بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد نسبت به اتهامات استفاده ازسلاح های شیمیایی بسیارنگران است، و افزود «در میان گزارش های فراینده کاربرد تسلیحات شیمیایی، ما بار دیگر دولت سوریه را ترغیب می کنیم اجازه دهد تحقیقات بدون تاخیر بیشتر صورت گیرد.»

بیش از یک ماه است تیمی از کارشناسان تسلیحات شیمیایی سازمان ملل متحد آماده است برای تحقیق درباره اتهامات وارد سوریه شود، اما مجادلات دیپلماتیک و نگرانی های ایمنی مانع از حرکت آنها شده است.

رویترز به نقل از یک دیپلمات ارشد غربی می گوید موارد جدیدی از استفاده دولت اسد از سلاح های شیمیایی از ماه آوریل گزارش شده است. او توضیح بیشتری نداد.

مقام سازمان ملل متحد همچنین درباره تشدید بحران انسانی در سوریه سخن گفت و اظهار داشت در حال حاضر از هر سه سوری یک نفربه کمک فوری نیازدارد.

بحرین می گوید یک پهپاد ایرانی پیدا شده است

وزارت کشوربحرین می گوید یک فروند هواپیمای بدون سرنشین ایران دربحرین پیدا شده است.

خبرگزاری اسوشیتد پرس می گوید اطلاعیه وزارت کشور بحرین که روز چهارشنبه صادرشد جزییات بیشتری ارائه نمی دهد. بحرین بارها ایران را به دامن زدن به قیام توسط شیعیان کشور متهم کرده است. ایران هرگونه نقش مستقیمی را تکذیب می کند.

ایران اخیراً مدعی شد در فناوری ساختن پهپاد پیشرفت کرده است.

ایران یا ناوگان دریایی آمریکا در بحرین در باره ادعای منامه اظهار نظر نکرده اند.

زدوخورد شبه نظامیان طالبان و نیروهای افغان


در ناحیه ای در ولایت هلمند در افغانستان، نبرد بین شبه نظامیان طالبان و نیروهای دولتی درگرفته است، اما گستره خشونت هنوز روشن نیست.

مقامات افغان مدعی پیروزی هستند و می گویند دسته های رزمندگان طالبان از روز دوشنبه در کوششی نافرجام برای تصرف منطقه سنگین به حملاتی به پاسگاه های نظامی دست زده اند. یک سخنگوی فرمانداری هلمند شمار مهاجمان را نزدیک یک هزار نفر اعلام کرد و گفت آنها اعراب و چچن های مرتبط با القاعده را شامل می شوند.

مقامات طالبان نیز ادعای پیروزی می کنند و درپیامک هایی برای خبرنگاران می گویند نیروهای آنها دست کم بر ۳ پاسگاه مسلط شده اند.

مقامات گوناگون افغان شمار کشته شدگان را ۴ تا ۶پلیس افغان و بالغ برحدود ۲۰ شورشی ذکر می کنند.

یک سخنگوی ناتو درتوصیف عملیات جنگی محتاط تربود. توماس کالینز سرهنگ آمریکایی گفت به نظرمی رسد حملات تیراندازی های عبوری بود، و هیچ یک از پاسگاه ها نیزتصرف نشده است.

سنگین از دیرباز یکی ازبخش های ناآرامتر ولایت هلمند بوده است، و تا همین اواخر شاهد نبردهای شدید بین رزمندگان طالبان و نیروهای بریتانیایی بود.

گسترش همکاری چین و پاکستان

نخست وزیر چین قول داده است مناسبات با پاکستان را گسترش دهد.
لی ککیانگ این موضوع را روز چهارشنبه درجریان توقفی در اسلام آباد عنوان کرد. او درمراسمی که به میزبانی آصف علی زرداری رییس جمهوری پاکستان برپا شده بود گفت چین به «تعمیق همکاری استراتژیک بین دوکشور» پای بند است و
«چین وپاکستان باید همیشه شریک مورد اعتماد یکدیگرباقی بمانند.»

در این مراسم نواز شریف نخست وزیر برگزیده و فرماندهان نظامی پاکستان نیز حضور داشتند

چین بزرگترین فروشنده اسلحه به پاکستان است و کمک های مالی و نیز سرمایه گذاری خارجی برای آن فراهم می آورد. بیش از ۱۲۰ شرکت چینی درپاکستان فعالیت می کنند و میزان تجارت سالانه دو جانبه در سال ۲۰۱۲ به ۱۲ میلیارد دلار رسید.

پکن همچنین به اسلام آباد درتاسیس سه نیروگاه اتمی کمک کرده است، و قرار است در ساخت نیروگاه دیگری نیز مشارکت کند.

در ماه فوریه، چین کنترل بندر «گواتر» در پاکستان را در دست گرفت. این اقدام پایگاه دریایی بالقوه ای برای چین در دریای غرب فراهم می آورد و دامنه دسترسی آن به مسیرهای انرژی و دریایی را گسترش می دهد.

دستگیری ۶ مظنون در ترکیه


پلیس ترکیه ۶ نفر را به ظن برنامه ریزی برای حمله به آوارگان سوری دستگیر کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، فرماندار استان مرزی هاتا روز سه شنبه گفت مظنونین، که همه شهروندان ترکیه هستند، قصد داشتند به آدم ربایی و بمب گذاری در پناهگاه های شورشیان دست بزنند.

او زمان دستگیری ها را مشخص نساخت، اما تلویزیون خصوصی ان تی وی گزارش داد پلیس روز سه شنبه براساس اطلاعاتی که دریافت کرده بود، به چندین خانه دراستان مرزی حمله کرد.

دستگیری ها درپی انفجار دو بمب درشهر مرزی ریحانلی در ۱۱ مه که ۵۱ کشته برجا گذاشت صورت گرفت.

مقامات ترکیه روز سه شنبه گفتند آنها مظنون اصلی در انفجارهای ریجانلی، همراه با ۱۱ نفردیگر را متهم کرده اند. ده ها نفر در ارتباط با حملات دستگیرشده اند.

خودکشی دومینیک ونه در کلیسای نتردام

مقام های فرانسه اعلام کردند، دومینيک وِنِه نويسنده و فعال سياسی فرانسوی روز سه شنبه در برابر کليسای نوتردام پاریس خودکشی کرد.

این نويسنده و فعال سیاسی راستگرای ۷۸ ساله فرانسوی در برابر دیدگان۱۵۰۰ نفر از بازديدکنندگان کليسای نوتردام، نامه ای روی قربانگاه کليسای نوتردام گذاشت و سپس يک گلوله به سرش شلیک کرد.

متن نامه او هنوز منتشر نشده است، اما اظهار نظر های اخير او در وبلاگش نشان می دهد که با تصويب قانون ازدواج همجنسگرايان و مهاجرت آفريقائيان به فرانسه به شدت مخالف بوده است.

دومینیک ونه روزنامه نگار و مقاله نويسی راستگرا و افراطی بود. وی در جنگ علیه استقلال الجزاير عضو ارتش سری فرانسه بود.

فرستاده ویژه کره شمالی رهسپار چین شد

کيم جونگ اون، رهبر کره شمالی يک مقام ارشد نظامی را به عنوان فرستاده ويژه خود به چين اعزام کرده است. مناسبات این دو کشور اخیراً به سردی گراييده است.

خبرگزاری رسمی کره شمالی بدون ذکر جزئيات بيشتر اعلام کرد چو يونگ هی رئيس دايرۀ سياسی ارتش در رأس يک هيأت دولتی روز چهارشنبه پيونگ يانگ را به قصد پکن ترک کرد.
سخنگوی وزارت امور خارجه چين می گويد، پکن قصد دارد در اين ديدار پيرامون اوضاع کنونی شبه جزيره کره و ملاحظات مشترک دو کشور در ارتباط با اين وضعيت با فرستاده ويژه رهبر کره شمالی گفتگو کند.

۶ مقام ربوده شده ارتش مصر آزاد شدند

تلویزیون مصرمیگوید شش تن از نیروهای امنیتی این کشور که هفته پیش توسط شبه نظامیان در صحرای سینا ربوده شدند، آزاد شدند.

براساس گزارشهای رسیده آدم ربایان این شش نفر را در وسط صحرا آزاد کردند و ارتش مصر روز چهارشنبه آنها را به قاهره منتقل کرد.

در همین حال سخنگوی ارتش مصر اعلام کرد که آزادی این افراد در نتیجه مذاکرات مقامات اطلاعاتی ارتش با همکاری رهبران قبیله ای و ساکنان صحرای سینا بوده است.

مذاکرات احتمالی ژاپن با کره شمالی

در حالیکه ژاپن در حال ارزیابی از سرگیری مذاکرات خود با کره شمالی است، یکی از مشاوران نخست وزیر ژاپن بطور ناگهانی و برای گفتگو با مقامات کره شمالی، وارد پیونگ یانگ شد.

این گفتگوها که در مورد ربوده شدن شهروندان ژاپنی در چند دهه پیش توسط کره شمالی خواهد بود آخرین بار در نوامبر سال 2012 تشکیل شد. این مذاکرات اما بعلت آزمایشهای موشکی کره شمالی از دسامبر سال گذشته متوقف شده اند.

روزنامه آساهی ژاپن گزارش داده است که دولت «شینزو آبه» خود را برای از سرگیری گفتگوهای جدیدی با پیونگ آماده کرده است. این روزنامه ژاپنی به منبع خبر خود اشاره نکرده است.

براساس گزارشهای رسیده، ژاپن تصمیم دارد نه تنها مسائل مربوط به شهروندان ربوده شده ژاپنی را حل وفصل کند بلکه در نظر دارد در مورد برنامه موشکی و برنامه اتمی پیونگ یانگ با مقامات آنکشور بحث و تبادل نظر کند.

موافقت سنای آمریکا با کمک به مخالفان سوریه

کمیته روابط خارجی سنای آمریکا روز سه شنبه با اکثریت قاطع به ارسال کمکهای نظامی آمریکا به شورشیان سوری رای مثبت داد. اما هنوز روشن نیست که اگر این لایحه در صحن سنا نیز به تصویب رسد چه کسی تسلیحات را دریافت خواهد کرد.

کمیته روابط خارجی سنا با پانزده رای موافق در برابر سه رای مخالف، با کمکهای نظامی آمریکا به نیروهای میانه رو مخالفان بشار اسد موافقت کرد.

گام بعدی طرح این لایحه در صحن مجلس سنا خواهد بود.

این نخستین بار است که قانونگذاران آمریکایی چنین اقدامی را در طول جنگ داخلی دوساله سوریه تصویب کرده اند.

قانونگذاران از هر دو حزب در عین حال نگرانیهای خود را در مورد اینکه تسلیحات ارسالی ممکن است به دست گروههای مشکوک بیفتد را نیز اعلام کردند.

در میان گروههای مخالف رژیم سوریه گروههایی که با القاعده پیوند دارند نیز دیده شده اند.

خشونتهای عراق ۴۰ کشته برجای گذاشت

یک رشته از بمبگذاریها و حملات مسلحانه روز سه شنبه عراق به کشته شدن دست کم 40 نفر منجر شد و این درحالی است که تعداد تلفات ناشی از خشونتهای قومی روز دوشنبه به 70 نفر رسید.

در هفته ای که گذشت تعداد تلفات ناشی از تنشهای قومی نزدیک به 300 نفر اعلام شد، تنشهایی که بعضا از کشور همسایه یعنی سوریه به عراق سرایت کرده است.

بیم آن میرود که عراق بار دیگر در آشوبهای داخلی فرو رود.

ده سال پس از حمله آمریکا به عراق که در نتیجه آن رژیم صدام حسین سرنگون شد، سنی ها، شیعیان و کردهای عراق هنوز نتوانسته اند برسر یک مشارکت سیاسی جمعی به توافق برسند و از همین رو خشونتها بار دیگر رو به افزایش شدید گذاشته اند.

نیجریه زندانيان زن اسلامگرا را آزاد می کند

دولت نیجریه اعلام کرد تعدادی از مظنونان اسلامگرا، از جمله زنانی را که در بازداشت به سر می برند بعنوان بخشی از تلاش های صلح با افراط گرایان بوکو حرام از زندان آزاد می کند.

وزارت دفاع نيجريه روز سه شنبه اعلام کرد، اين حرکت در راستای آنچه که آن «بزرگواری ریاست جمهوری به منظور افزایش تلاش های صلح » ناميد، قرار دارد.

هياتی که توسط گودلاک جاناتان، رييس جمهوری نيجريه، تشکيل شده است توصیه می کند که دولت مذاکرات صلح را شبه نظامی اسلامی بوکو حرام آغاز کند. گروه بوکو حرام مسئول یک سری از بمب گذاری های مرگبار تروریستی در نیجریه با هدف قرار دادن پلیس و مسیحیان شناخته می شود. سازمان دیده بان حقوق بشر قرار تعداد قربانیان حملات بوکو حرام را سه هزار نفر اعلام کرده است.

بوکو حرام دولت نيجريه را به بازداشت همسران و فرزندان اعضای خود متهم کرده است.

پايان سفر تاريخی رئیس جمهوری برمه به آمريکا

تين سين، رئیس جمهوری برمه سفر تاريخی خود به واشنگتن را با يک موافقتنامه تجارت آزاد با دولت اوباما و ملاقات با چند تن از اعضای برجسته کنگره به پایان رساند.

پوينت سان، معاون وزير تجارت برمه و دمتريوس مارانتيس، نماينده موقت تجارت آمريکا، روز سه شنبه اين توافقنامه تجارت را امضا کردند.

دفتر آقای مارانتيس اعلام کرد که توافقنامه چهارچوب تجارت و سرمایه گذاری خواستار شناسايی «پروژه هايی» از سوی ایالات متحده و برمه می شود که از تلاش برمه برای اصلاحات و توسعه به نفع مردم، از جمله قشر فقير آن کشور پشتیبانی می کند. جزئیات بيشتری در اين مورد ارائه نشد.

برمه از ایالات متحده می خواهد تحریم ها باقی مانده بر محصولات برمه را لغو کند و شرکت های آمريکايی را به سرمایه گذاری در این کشور جنوب شرقی آسیا تشویق نمايد. آمريکا در سه ماه اول سال جاری تنها يک ميليون دلار از محصولات برمه وارد کرده است. اين در حالی است که صادرات آمريکا به برمه در اين مدت به ارزش ۸۹ ميليون دلار بوده است. تجارت برمه با کشورهای جهان در سال گذشته حدود ۲۰ ميليارد دلار بوده است.

واکنش مالکی به افزايش خشونتها در عراق

در حالی که موج خشونت ها و هراس از گسترش درگيری های فرقه ای در هفته های اخير در عراق افزايش يافته است، نوری المالکی، نخست وزیر شیعه آن کشور، دستور تغييراتی در ميان افسران ارشد امنيتی دولت را صادر کرده است.

اين دستور در وب سایت نخست وزیر مورد تائید قرار گرفت، اما جزئیات آن تا زمان انتشار اين گزارش مشخص نشده است. این اقدام در حالی است که به گزارش مقامات امنيتی در حملات روز سه شنبه دستکم ۲۱ نفر کشته شدند. انفجار یک اتومبيل بمب گذاری شده در یک مسجد سنی حداقل هشت کشته و حدود ۲۰ زخمی برجای گذاشت. در اوایل روز سه شنبه، دستکم ۱۲ نفر در حملاتی در سه شهر عراق کشته شدند.

در سال جاری تا کنون ده ها مسجد بمب گذاری شده اند، از جمله بمب گذاری روز دوشنبه دو مسجد شیعه در جنوب بغداد که منجر به کشته شدن دهها نفر گرديد.

عراق بدترین خشونت های فرقه ای خود را از زمان خروج نیروهای آمریکایی در اواخر سال ۲۰۱۱ ميلادی تجربه می کند.

بیش از ۲۰۰ نفر در هفته گذشته کشته شده اند. روز جمعه گذشته یک سری از بمب گذاری ها با هدف قرار دادن سنی ها بيش از ۷۰ نفر را از پای در آورد.

هشدار فرمانده ارتش اسراییل به اسد

فرمانده نیروهای مسلح اسراییل به رییس جمهوری سوریه هشدار داده است اگر تیراندازی از سوریه به سوی سربازان اسرائیل در بلندی های جولان ادامه پیدا کند، باید پیامدهایی را انتظار داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ژنرال بنی گانتز روز سه شنبه در سخنانی در دانشگاه حیفا، که از تلویزیون پخش می شد، گفت: اگر اسد وضعیت بلندی های جولان را برهم بزند، ناچار خواهد بود پیامدهایی را تحمل کند.

او گفت «ما نمی توانیم اجازه دهیم بلندی های جولان به ناحیه ای بی درد سر برای اسد تبدیل شود.»

ژنرال بنی گانتز هشدار خود را چند ساعت پس از آن صادر کرد که سربازان اسراییل و نیروهای سوریه در امتداد خط آتش بس در بلندی های جولان به به سوی یکدیگر شلیک کردند. اسرائیل ادعاهای سوریه را که یکی از خود روهای نظامی آن منهدم شد رد کرد.

روز دوشنبه نیز ارتش اسراییل گزارش داد شب هنگام با سلاح های سبک به بلندی های جولان شلیک شد، اما کسی صدمه ندید و آسیبی وارد نیامد.

بلندی های استراتژیک جولان از آغاز مناقشه در سوریه در بیش از دو سال پیش متشنج بوده است.

موشه یالون وزیر دفاع اسرائیل روز سه شنبه در بیانیه ای گفت اسرائیل نمی خواهد به جنگ سوریه کشیده شود، اما تیراندازی به هدف های اسراییل از سوی دیگر مرز تحمل نخواهد شد.

درخواست کمک نظامی افغانستان از هند

حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان با رهبران هند ملاقات کرد و امیدوار است کمکهای نظامی بیشتری از این کشور، پیش از خروج سربازان بین المللی در سال آینده، دریافت کند.

آقای کرزی غروب سه شنبه در دهلی نو با مانموهان سینگ نخست وزیر هند به گفتگو نشست. او پیشتر با پراناب مخرجی رییس جمهوری هند ملاقات کرده بود.

انتظارمی رود رییس جمهوری افغانستان کمک هند را برای تقویت نیروهای امنیتی و رفع کمبودهای نظامی درخواست کند.

هفته پیش، سفیر افغانستان در دهلی نو گفت افغانستان به تجهیزات و سلاح نظامی نیاز دارد.

هند درحال حاضر هیچ سلاحی به ارتش افغانستان تحویل نمی دهد، اما شمار محدودی از سربازان افغان را در تاسیسات نظامی خود آموزش داده است

تلفات حملات جدید در عراق

درحملات جدید درعراق دست کم ۸ تن جانسپردند و دهها نفر مجروح شده اند.

به گفته مقامات روز سه شنبه درپی زدوخوردهایی بین شبه نظامیان و سربازان عراقی در طارمیه در شمال بغداد، ۳ سرباز کشته شدند.

در شمال عراق، دو بمب اتومبیلی در توزخرماتو منفجر شد، ۳ تن را کشت و ۳۸ نفر را مجروح کرد، در همین حال در کرکوک انفجار بمبهای اتومبیلی دست کم ۲ کشته برجا گذاشت. هر دو شهر در منطقه ای قرار دارند که کردهای عراق می خواهند آن را درقلمرو خود مختاری خود ادغام کنند. دولت مرکزی با چنین اقدامی مخالف است.

عراق بدترین خشونت فرقه ای را از زمان خروج نیروهای آمریکا در دسامبر ۲۰۱۱ تا کنون تجریه می کند.

حملات شمار عراقی هایی را که در خشونتهای ظاهراً فرقه ای در دو هفته گذشته کشته شده اند به بیش از ۲۰۰ تن بالا برده است.

در واشنگتن، سخنگوی کاخ سفید حملات در عراق در چند روز گذشته را محکوم کرد و گفت مقامات آمریکایی برای کمک به حل تنش های جاری سیاسی و فرقه ای با طیفی از رهبران آن کشور در تماس بوده اند.

ناآرامی بر هراس از بازگشت کشور به سطح جنگ های فرقه ای در سالهای ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ که هزاران کشته برجا گذاشت افزوده است.

۱۰ نفر در افغانستان کشته شدند

یک بمب کنار جاده ای در اوبه در ولایت هرات در غرب افغانستان باعث قتل دست کم ۶ نفر شد.

مقامهای افغانستان می گویند اتومبیل پلیس مامور حفاظت از پروژه سد در این منطقه، هنگام برخورد با این بمب منفجر شد.

هنوز کسی مسئولیت این حادثه را بر عهده نگرفته است، ولی این گونه وقایع معمولاً به طالبان نسبت داده می شود.

در همین حال ۴ پلیس در حمله تهاجمی طالبان در جنوب افغانستان کشته شدند.
مقامهای هلمند می گویند تعداد زیادی از شبه نطامیان طالبان به چندین ایست بازرسی امنیتی در ولایت هلمند حمله کردند.

افغانستان خواهان کمکهای نظامی از هند است

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان خواهان کمکهای نظامی بیشتری از هند است.
رئیس جمهوری افغانستان قرار است عصر سه شنبه با مانموهان سینگ نخست وزیر هند در دهلی نو دیدار کند. دستیاران آقای کرزی می گویند او خواهان کمک هند در تقویت نیروهای امنیتی و جبران کمبودهای نظامی است.

نیروهای ناتو قرار است تا پایان سال آینده افغانستان را ترک کنند و افغانستان سرگرم تقویت نیروهای نظامی و امنیتی خویش است.

هفته قبل سفیر افغانستان در دهلی نو به خبرنگاران گفت کشورش به ابزار و سلاح نظامی نیاز دارد.
هند در حال حاضر هیچ سلاح به ارتش افغانستان نمی دهد ولی تعدادی از اعضای ارتش این کشور در مراکز نظامی هند تعلیم دیده اند.
تحلیلگران می گویند انتظار نمی رود قراردادی فوری در این زمینه ها بین دو کشور منعقد شود.

محکومیت ۷ مسلمان به اتهام قتل در برمه

دادگاهی در برمه ۷ مسلمان را به جرم قتل یک رهبر بودایی در شورشهای فرقه ای در اوائل امسال محکوم کرد.
به گفته مقامها این محکومان به مجازاتهایی از دو سال تا حبس ابد محکوم خواهند شد.

این درگیریها روز ۲۰ مارس گذشته در شهر میختیلا روی داد و از مشاجره در مغازه یک طلا فروش مسلمان آغاز شد و به خیابانها کشید.
ماه گذشته صاحب مغازه و دو تن از کارمندانش هر یک به ۱۴ سال زندان محکوم شدند. تعدادی دیگر نیز دستگیر شده اند ولی هنوز اتهاماتشان روشن نیست.

نیروهای اسرائیلی به سوی سوریه شلیک کردند

ارتش اسرائیل می گوید نیروهای این کشور روز سه شنبه در پاسخ به یک تیراندازی از خاک سوریه، آنها نیز به خاک سوریه شلیک کردند.

اسرائیل میگوید تیراندازی بسوی نیروهایش تلفاتی ببار نیاورد ولی خساراتی به یکی از خودروهای اسرائیل در بلندیهای جولان وارد شده است.

تیراندازی در حوالی مرزی سوریه در ماههای گذشته و در حالیکه جنگ داخلی سوریه رو به افزایش بوده چندین بار رخ داده است.

اسرائیل میگوید این سومین تیراندازی از خاک سوریه به سوی نیروهای خود در یکهفته اخیر است، رویدادی که برای آن کشور نگران کننده است.

اسرائیل بلندیهای جولان را در سال 1967 تسخیر و بعدا آنرا به خاک خود ضمیمه کرد.

اسرائیل نسبت به اوضاع داخلی سوریه موضعی اتخاذ نکرده اما اخیرا نگرانیهای خود را بر سر درگیر شدن گروه حزب الله در جنگ داخلی سوریه مخفی نکرده است، گروهی که از سوی ایران حمایت میشود.

حمایت مقام فلسطینی از تلاشهای جان کری

یک مقام بلند پایه فلسطینی روز دوشنبه درحالیکه اوضاع کرانه باختری رود اردن را بدتر از شرایط آپارتایید آفریقای جنوبی توصیف کرد، حمایت خود را از تلاشهای جان کری وزیرخارجه آمریکا برای احیای مذاکرات صلح نیز اعلام کرد.

کری که قرار است روز پنجشنبه و جمعه از اورشلیم و رام الله دیدار کند، تلاش دارد تا مذاکرات صلح دو طرف را که از سال 2010 متوقف شده است مجددا احیا کند.

مذاکرات صلح بعلت ادامه شهرکسازیهای یهودی نشین توسط اسرائیل، قطع شده است.

صائت عریقات مذاکره کننده ارشد فلسطینیها با اسرائیل روز دوشنبه در نیویورک گفت، توقف شهرکسازیها و آزادی زندانیان فلسطینی شرایطی برای بازگشت به میز مذاکره نیست، بلکه این دو، از وظایف اسرائیل است که باید به آنها عمل کند.

آقای عریقات افزود فلسطینیها هیچ شرطی برای از سرگیری مذاکرات ندارند.

جان کری در سلطان نشین عمان

جان کری وزیر خارجه آمریکا روز سه شنبه به سلطان نشین عمان میرود تا یک قرار داد دو میلیادر و یکصد میلیون دلاری اسلحه را با این کشور امضا کرده و همچنین در مورد ایران و سوریه نیز با مقامات این کشور رایزنی کند.

یک مقام ارشد امریکایی از وزارت امورخارجه که جان کری را در این سفر همراهی می کند گفت عمان قرارست تا با امضای یک «یادداشت تفاهم» قصد خود را از خرید یک سیستم پدافند زمین به هوا اعلام کند تا این کشور را در مقابل موشکهای کروز و یا در برابر حمله با پهیادها حفاظت کند.

این مقام وزارت امورخارجه آمریکا که مایل نبود نام خود را فاش کند گفت شرایط قرارداد فروش هنوز در حال مذاکره است و ارزش نهایی این فروش نیز احتمالا تغییر خواهد کرد.

وزیر خارجه آمریکا پس از عمان به اردن و اسرائیل سفر خواهد کرد.

مشایی:درصورت ردصلاحیت حقمان را میگیریم

اسفندیار رحیم مشایی شامگاه دوشنبه گفت اگر صلاحیت وی در شورای نگهبان رد شود وی از مسیر قانون حق خود را پیگیری خواهد کرد.

به گزارش ایسنا مشاور رئیس‌جمهور و نامزد احتمالی انتخابات ریاست‌جمهوری که عصر روز دوشنبه و ساعاتی قبل از اعلام نهایی اسامی نامزدهای تایید صلاحیت‌ شده از سوی شورای نگهبان سخن می‌گفت، افزود:
ما برای خودمان یک صلاحیت کامل و کافی قائل هستیم که اگر اینگونه نبود، اصلاً در انتخابات حضور پیدا نمی‌کردیم.

مشایی همچنین اظهار کرد: من روز ثبت‌نام ، قبل و بعد از آن هم گفتم، اگر صلاحیت بنده احراز نشود، از مسیر قانون حق خود را پیگیری خواهیم کرد و این به معنای شلوغ‌ کاری نیست، چراکه معتقد هستیم با شلوغ‌ کردن مملکت، اتفاقی نخواهد افتاد.

رئیس دبیرخانه ریاست جنبش عدم تعهد تاکید کرد: مملکتی که ولی فقیه دارد، ظلم را برنمی‌تابد و ما از این مسیر، حقمان را خواهیم گرفت.

اوباما:خشونت علیه مسلمانان برمه متوقف شود

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا از رییس جمهوری میانمار خواست تا با اقدامات خود، خشونتها علیه مسلمانان را در کشور خود متوقف و اصلاحات اقتصادی و سیاسی را آغاز کند.
ثین سین نخستین رهبر میانمار در 47 سال اخیر است که برای دیدار همتای آمریکایی خود به واشنگتن آمده است.

آقای اوباما میگوید رهبر میانمار به وی اطمینان داد که او تصمیم دارد زندانیان سیاسی بیشتری را آزاد و اصلاحات سیاسی را نهادینه کند اصلاحاتی که از چندی پیش آغاز شده اند.

رهبر میانمار همچنین وعده داده است تا مشکلات و کشمکشهای قومی را از طریق درگیرکردن آنان در روند سیاسی کشور، حل کند.

رهبر میانمار در بخش دیگری از سخنان خود با رییس جمهوری آمریکا گفت کشورش برای پیشبرد اصلاحات با وطیفه خطیر و دشواری روبروست اما برای ریشه گرفتن دموکراسی در میانمار اصلاحات باید در سالهای آینده به پیش روند.

رییس جمهوری میانمار گفت کشورش بهنگامیکه در جهت این روند گام بر میدارد از جامعه بین المللی و از جمله ایالات متحده انتظار کمک و تفاهم دارد.

گروههای حقوق بشری و برخی از قانونگذاران آمریکایی بیم آن میدهند که باراک اوباما در ایجاد روابط سیاسی واشنگتن – رانگون پس از پنجاه سال حکومت دولت نظامی در برمه با شتاب عمل کرده است.

اما مقامهای آمریکایی میگویند اصلاحات توسط دولت نیمه نظامی میانمار و آزاد کردن فعالان دموکراسی خواه واز جمله آنگ سان سوچی شخصیت مشهور این کشور، و آزادی صدها تن از زندانیان سیاسی، خاتمه دادن به سانسور و قانونی کردن اتحادیه های کارگری و تظاهرات همگی عوامل مهم تحول اند که نیاز به حمایت آمریکا از رهبری این کشور دارد.

برنامه سفر اوباما به سه کشور آفريقايی

کاخ سفید اعلام کرد باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا جهت ديدار از سه کشور آفريقايی در تابستان امسال به اين قاره سفر می کند.

بنا بر بیانیه روز دوشنبه کاخ سفید، باراک اوباما همراه با همسرش، میشل، در اواخر ماه ژوئن و اوایل ماه ژوئيه پيش رو به کشورهای سنگال، آفریقای جنوبی و تانزانیا سفر خواهد کرد.

آقای اوباما با مقامات دولتی و همچنين رهبران جامعه مدنی، تجاری و گروه های جوانان ملاقات می کند.

بنا بر اين گزارش، سفر آقای اوباما که از ۲۶ ژوئن تا ۳ ژوئیه بطول می انجامد، روابط نزدیک بین آمريکا و کشورهای جنوب صحرای آفریقا را تقویت خواهد کرد.

باراک اوباما که پدرش کنیايی بود، یک بار در طول ریاست جمهوری خود در سال ۲۰۰۹ ميلادی به کشور غنا در اين منطقه سفر کرد. میشل اوباما نیز به عنوان بانوی اول آمريکا به کشورهای آفریقای جنوبی و بوتسوانا سفر کرده است.

حمله تروريستی به مسکو خنثی شد

مقام های روسيه روز دوشنبه اعلام کردند که نيروهای امنيتی در يک عمليات ويژه در نزديکی مسکو، دو مظنون به انجام يک توطئه تروريستی را کشتند و يک نفر ديگر را بازداشت کردند. به گفته مقامات اين عمليات از وقوع يک حمله تروريستی به پايتخت روسيه جلوگيری بعمل آورده است.

بنابر گزارش کميته ملی ضد تروريستی روسيه اين عمليات در حومه مسکو انجام شد. در جريان مقاومت و تيراندازی مظنونان، يک مامور امنيتی مجروح شد.

کميته ملی ضد تروريستی روسيه مظنونان را شهروند روسيه اعلام کرد که برای انجام اين حمله در مسکو در «منطقه افغانستان و پاکستان» آموزش نظامی ديده بودند.

کرملین اعلام کرد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسيه، از برنامه ریزی و نتایج حاصل از این عملیات مطلع شده بود.

ابراز نگرانی اوباما از نقش حزب الله در سوريه

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه در گفتگوی تلفنی با همتای لبنانی خود، ميشل سليمان، در مورد «نقش فعال و فزاينده» حزب الله لبنان در سوريه، پس از آنکه حداقل ۲۸ نفر از جنگجویان اين گروه شبه نظامی در درگیری برای کنترل شهر استراتژیک قصير، کشته شدند، ابراز نگرانی کرد.

کاخ سفید اعلام کرد، آقای اوباما و میشل سلیمان، موافقت کردند که «همه طرف ها باید به سیاست لبنان مبنی بر عدم شرکت در درگیری های سوریه احترام بگذارند» و از اقداماتی که می تواند مردم لبنان را به جنگ بکشد، جلوگیری بعمل آورند.

آقای اوباما از سیاست مرزهای باز لبنان و ميزبانی از پناهندگان سوریه قدردانی کرد و ادامه حمایت آمريکا از تلاش ها در اين مورد را متعهد شد.

به گزارش گروه ناظر حقوق بشر سوريه مستقر در بريتانيا بیش از ۷۰ تن از اعضای حزب الله نیز روز دوشنبه در نبرد با مخالفان مسلح بشار اسد بر سر کنترل قصیر زخمی شدند.

گروه شبه نظامی شیعه حزب الله متحد سرسخت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، است که در حال مبارزه با شورش اکثریت سنی سوریه برای سرنگونی دولت تحت سلطه فرقه علوی آقای اسد، شاخه ای از اسلام شیعه است.

افزایش تعداد قربانیان ریزش معدن اندونزی

امدادگران از زیر آوارهای ناشی از فروریزی یک معدن مس و طلا در منطقه دور دست پاپوآی غربی ۵ جنازه دیگر بیرون کشیدند.

به گفته مسئولان شمار تلفات حادثه که روز سه شنبه در معدن گرسبرگ رخ داد به ۱۴ تن رسیده است. از سرنوشت ۱۴ معدنچی دیگر اطلاعی در دست نیست. ۱۰

معدنچی زنده از زیر آوار بیرون آمدند.

گفته می شود ادامه ریزش دیواره های تونل معدن عملیات امداد را با مشکل مواجه کرده است.

۸ تن در انفجار داغستان کشته شدند

در جريان انفجار دو اتومبيل حامل بمب در داغستان، دست کم ۸ نفر کشته و حدود ۲۰ نفر زخمی شدند. اين بمبگذاری يکی از خونين ترين بمبگذاری هایی است که در سال جاری در داغستان روی داده است.

گزارش ها حاکی است اين بمب ها روز دوشنبه با بااندک فاصله زمانی از يکديگر در مقابل یکی از ساختمانهای دادگستری مهاج قلعه (پايتخت داغستان) منفجر شد.

انفجار اتومبيل های حامل بمب و بمبگذاری های انتحاری به همراه حضور روزمره آتش نشانی در خيابانهای داغستان امری عادی تلقی می شود.

داغستان، از جمهوری های خودمختار روسيه است و سالهاست به مرکز فعاليت تشکل های اسلام گرای افراطی و نفوذ آنان تبديل شده است.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG