لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ ایران ۲۳:۲۱

سرخط خبرها

مذاکره مصر و ترکیه درباره سوریه


رییس جمهوری مصر دستیار خود در امور خارجی را برای طرح پیشنهاد مصر به منظور حل بحران سوریه به ترکیه اعزام می کند.
بر اساس بیانیه ای که توسط دفتر ریاست جمهوری مصر منتشر شد، عصام الحداد دستیار روابط خارجی رییس جمهوری مصر روز دوشنبه به دیدار طیب اردوغان می رود

بیانیه مطبوعاتی دفتر ریاست جمهوری مصر می افزاید: پیشنهاد ابتکاری مصر به منظور یافتن راه حلی برای پایان دادن به خونریزی مردم سوریه و حفظ اتحاد و یکپارچگی سوریه و جلوگیری از دخالت خارجی در بحران ارائه می شود.

بازداشت ۳ مظنون عضویت القاعده در مصر

مقامات امنیتی مصر ۳ فرد مظنون به ارتباط با القاعده را دستگیر کردند.
محمد ابراهیم وزیر کشور مصر که در یک کنفرانس خبری صحبت می کرد گفت این ۳ مرد که توطئه برای یک اقدام انتحاری و حمله به تاسیسات حیاتی مصر و یک سفارت خارجی را طراحی کرده بودند، با داود الاسدی، یکی از رهبر القاعده در کشورهای جنوب شرق آسیا مانند پاکستان، برای انجام این حمله در ارتباط بودند. وزیر کشور مصر مشخص نکرد کدام سفارت خارجی هدف این حمله بالقوه بوده است .
وزیر کشور مصر همچنین گفت یکی از این مردان توسط القاعده در ایران و پاکستان آموزش دیده است.
یکی از این ۳ تن در قاهره و ۲ تن دیگر در شهر ساحلی اسکندریه دستگیر شدند.

تظاهرات علیه بمبگذاری در ترکیه

شهر مرزی ریحانلی ترکیه روز دوشنبه صحنه اعتراضها در محکومیت بمبگذاریهای مرگبار روز شنبه در این شهر بود. این بمب گذاریها دهها کشته و زخمی برجای نهاد.

معترضان با سر دادن شعارهایی در این راهپیمایی خواستار استعفای دولت اردوغان شدند.

ترکیه یک گروه مرتبط با سازمان اطلاعات سوریه را متهم به بمبگذاریهای روز شنبه کرده و از کشورهای جهان خواسته است علیه دولت بشار اسد رییس جمهوری سوریه اقدام کنند. دمشق دخالت در این حملات را رد کرده است.

وزیر اطلاعات سوریه نیز، دولت ترکیه را مسئول انفجارهای مرگبار در شهر ریحانلی در مرز با آن کشور قلمداد کرد و رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه را یک قاتل خواند.

داکا: پایان آواربرداری از ساختمان فروریخته

مقام های بنگلادش می گویند آماده پایان دادن به جست و جو برای قربانیان فروریختن ساختمانی هستند که ماه گذشته بیش از ۱۱۰۰ قربانی گرفت.
یک فرمانده نظامی پاکستان می گوید این جست و جو فردا سه شنبه پس از نزدیک به سه هفته پایان خواهد گرفت و عملیات آواربرداری تکمیل خواهد شد.
طی این چند هفته، اجساد شماری از کشته شدگان این حادثه پیدا شد و تعدادی از آنان که از این حادثه جان به در برده بودند، از زیر آوار بیرون آورده شدند.

یکی از کسانی که از زیر آوار بیرون آورده شد، زن جوانی بود که روز جمعه پس از هفده روز دوام آوردن زیر آوار ساختمان فروریخته مجتمع تولید پوشاک در نزدیکی داکا پایتخت بنگلادش، نجات یافت.

روز یکشنبه دولت بنگلادش اعلام کرد قصد دارد دستمزد کارگران صنعت پوشاک را افزایش دهد. این تصمیم دولت در پی اعتراض کارگران به شرایط کارشان و ریختن ساختمان کارخانه بر سرشان، اتخاذ شده است.

مسئولان دولت بنگلادش می گویند دست کم ۹ نفر را به اتهام مسئول بودن در این حادثه بازداشت کرده اند.

انفجار بمب در بنغازی ۲۱ قربانی گرفت

یک مقام لیبیایی می گوید انفجار بمبی که در یک خودرو جاسازی شده بود در مقابل بیمارستانی در شهر بنغازی، امروز دوشنبه دست کم ۹ تن را کشته است.

این مقام دولتی لیبی می گوید خودروی بمبگذاری شده در پارکینگی مجاور ساختمان بیمارستان پارک شده بود. طی این انفجار دست کم ۱۲ تن نیز مجروح شده اند. هنوز جزئیات بیشتری از این انفجار گزارش نشده است.

دو بمب دیگر نیز روز جمعه در مقابل دو اداره پلیس بنغازی منفجر شد. گزارشی از زخمیان یا تلفات احتمالی حوادث جمعه مخابره نشده است. طی چند هفته اخیر، لیبی شاهد تشدید خشونت و ناآرامی بوده است.

انفجار در بلوچستان پاکستان

مشتاق سوکرا رئیس پلیس بلوچستان پاکستان از یک انفجار انتحاری جان سالم به در برد.

بمبگذار انتحاری اتومبیل خود را هنگام ورود رئیس پلیس به خانه اش منفجر کرد. در این انفجار دست کم ۶ نفر کشته و ۴۶ نفر زخمی شدند.

ساکنان کویته می گویند صدای انفجار در سراسر شهر شنیده شده است.

بلوچستان پاکستان با ایران و افغانستان هم مرز است و یکی از مراکز فعالیت اسلامگرایان به شمار می رود.

انفجار قندهار ۱۰ قربانی گرفت


مقامهای افغانستان می گویند بر اثر انفجار یک بمب کنارجاده ای در قندهار ۱۰ نفر کشته شدند.

عبدالرازق رئیس پلیس قندهار گفت قربانیان انفجار روز دوشنبه عمئتاً زنان و کودکان بودند. ۱۲ نفر نیز بر اثر همین انفجار زخمی شده اند.

شورشیان معمولاً با کار گذاشتن مین های زمینی در جنوب افغانستان نیروهای بین المللی را هدف می گیرند، ولی معمولاً شهروندان غیرنظامی افغان قربانی می شوند.

رد صلاحیت ۲۰۳ نامزد شورای شهر تهران

خبرگزاری مهر می گوید هیات های اجرایی انتخابات شوراهای شهر، صلاحیت ۲۰۳ نامزد انتخابات شورای شهر تهران را رد کرده اند.

این خبرگزاری می گوید در میان کاندیدای رد صلاحیت شده اسامی علیرضا دبیر و معصومه ابتکار، اعضای فعلی شورای شهر تهران دیده می شود.

علیرضا دبیر نزدیک به محافظه کاران و معصومه ابتکار نزدیک به اصلاح طلبان است.

گزارش شده است صلاحیت محسن هاشمی، فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی نیز رد شده است.

هیات های اجرایی زیر نظر وزارت کشور فعالیت می کنند و ده روز فرصت دارند پس از انتشار اسامی نامزدهای رد صلاحیت شده، به شکایت آنها رسیدگی کنند.

دستگیری ٩ نفر در ترکیه پس از بمبگذاریها

ترکیه ٩ نفر را در رابطه با بمبگذاری های روز شنبه که طی آن دست کم ۴۶ نفر کشته شدند دستگیر کرد. دمشق هرگونه دست داشتن در این ماجرا را تکذیب کرد.

وزیر کشور ترکیه در همین حال گفت برخی از دستگیر شدگان در طراحی این حمله شرکت داشته اند.

وی افزود این حادثه توسط سازمانی اجرا شده که در ارتباط نزدیک با سازمانهای اطلاعاتی رژیم سوریه بوده اند، اتهامی که توسط وزیر اطلاعات سوریه قویا تکذیب شد.

مقامهای ترکیه هنوز در پی جمع آوری شواهد اند و می گویند انتظار بازداشتهای بیشتر نیز می رود.

۱۹زخمی در تیراندازی شهر نیواورلئان- لوییزیانا

در یک تیراندازی روز یکشنبه که بهنگام اجرای «مراسم روز مادر» در شهر نیو اورلئان ایالت جنوبی لوییزیانا رویداد، نوزده نفر از جمله دو نوجوان زخمی شدند.

در میان زخمی شدگان ده مرد،هفت زن، یک نوجوان پسر و یک نوجوان دختر دیده میشوند.

هنوز علت این تیراندازی و جزییات بیشتر آن روشن نیست.

نیروهای انتظامی سه مظنون که پس از تیراندازی در حال فرار بودند، را دیده اند.
این نخستین تیراندازی در شهر نیواورلئان در سال جاری نبوده است

. در ماه فوریه گذشته چهار نفر در یک تیراندازی در نزدیکی یک کلوب شبانه در بخش فرانسوی شهر، زخمی شدند

ترکیه:جهان باید علیه سوریه وارد کار شود

ترکیه روز یکشنبه گروهی را که با سازمانهای اطلاعاتی سوریه پیوند دارد متهم به بمب گذاریهای مرزی کرد.

این حادثه که روز شنبه با انفجار دو اتومبیل در یک شهر کوچک مرزی ترکیه- سوریه رخداد، منجر به کشته شدن ۴۶ نفر از شهروندان ترکیه شد.

آنکارا در همین رابطه گفت زمان آن رسیده که جهان علیه دولت بشار اسد اقدام کند.

گرچه دمشق هرگونه دخالت در این حادثه را تکذیب کرد، اما احمد داوداوغلو وزیر خارجه ترکیه گفت کسانیکه در پشت این حمله بودند، از «یک سازمان قدیمی مارکسیستی وتروریستی» اند که با دولت اسد بی ارتباط نیستند.

وزیر امورخارجه ترکیه افزود هنگام آن رسیده که جهان علیه رژیم سوریه وارد عمل شود.

در همین حال ترکیه ٩ نفر را در رابطه با بمبگذاری های روز شنبه دستگیر کرد.

وزیر کشور ترکیه گفت برخی از دستگیر شدگان در طراحی این حمله شرکت داشته اند.

وی افزود این حادثه توسط سازمانی اجرا شده که در ارتباط نزدیک با سازمانهای اطلاعاتی رژیم سوریه بوده اند، اتهامی که توسط وزیر اطلاعات سوریه قویا تکذیب شد.

مقامهای ترکیه هنوز در پی جمع آوری شواهد اند و میگویند انتظار بازداشتهای بیشتر نیز می رود.

هند: امیدواری تعمیق روابط با پاکستان

در حالیکه نواز شریف نخست وزیر پیشین پاکستان آماده بدست گیری قدرت در این کشور میشود، هند ابراز امیدواری کرده است تا روابط دهلی نو با کشورهمسایه و رقیب بهبود یابد.

افغانستان همسایه دیگر نیز ابراز امیدواری کرده است تا همکاری خود را با پاکستان در جهت پایان دادن به فعالیتهای شورشیان طالبان افزایش دهد.

سلمان خورشید وزیر امورخارجه هند با خوش بینی نسبت به نتایج انتخابات پاکستان گفت هند امیدوارست تا نه تنها به روابط خوب خود با پاکستان ادامه دهد، بلکه وی مایل است با رهبری نواز شریف، پیوندهای هند و پاکستان تقویت شوند.

کمیسون انتخاباتی پاکستان: انتخابات آزاد بود

کمیسون انتخاباتی پاکستان روز یکشنبه انتخابات تاریخی روز شنبه را تایید کرد، انتخاباتی که برای نخستین بار انتقال قدرت از یک دولت غیرنظامی به دولت غیرنظامی دیگری از طریق رای مردم صورت میگیرد.

کمیسیون انتخاباتی پاکستان در واقع انتخابات هفته گذشته را که بمنظور تشکیل مجلس جدید و دولت جدید برگزار شد، انتخاباتی آزاد وعادلانه توصیف کرد.

در همین حال ناظران غیر دولتی پاکستان با اشاره به چند رویدادغیرمتعارف و حمله های تروریستی در بخشهایی از کشور، می گویند، همه شهروندان پاکستان نتوانستند در این رای گیری شرکت کنند.

این کمیسون درعین حال گفت«کمیسیون»، عموما مشروعیت روند انتخابات را زیر سئوال نمی برد و اقدامات نامتعارف تنها در برخی از مناطق کشور بوده است.

حداد عادل: اصراری برای پیروز شدن ندارم

نخستین اقدام انتخاباتی نامزدها پس از پایان مهلت ثبت نام را می توان از جانب علی اکبر ولایتی دانست که عصر روز شنبه با سخنرانی در جمع دانشجویان دانشگاه امام صادق صورت گرفت. او در سخنانش گفت هاشمی در جریان سال ۱۳۸۸ موضعی را که باید می گرفت ، نگرفت. او حریفان خود را در انتخابات دولت یازدهم اصلاح طلبان و دولتی ها در برابر اصولگرایان ذکر کرد.

همان روز، اندکی پس از پایان مهلت ثبت نام اطلاعیه شورای مشورتی اصلاح طلبان منتشر شد. این شورا با ریاست محمد خاتمی در اطلاعیه ای که منتشر کرد از ورود آقای رفسنجانی به عرصه انتخابات ابراز خوشوقتی کرد و خواستار حمایت همه اقشار و گروه ها از او شد.

حداد عادل
روز یکشنبه غلامعلی حداد عادل، یکی از نامزدهای ریاست جمهوری و عضو ائتلاف ۲+۱ اصولگرایان برای پیشرفت، در دانشکده حقوق دانشگاه تهران در نشستی دانشجویی شرکت کرد . او که همواره تاکید کرده بود که هاشمی و خاتمی در انتخابات خود را نامزد نخواهند کرد، در باره ثبت نام هاشمی و مشایی گفت :«ما نه تفکر و رفتار سياسي احمدي‌نژاد و مشايي را مي‌پسنديم و نه هاشمي را» و افزود: «از نظر قانونی بنده نمی توانم مخالف این موضوع باشم».

حداد عادل ضمن عجیب دانستن حضور این دونفر در ثبت نام برای نامزدی ریاست جمهوری گفت :« افرادی در انتخابات ثبت نام کرده اند که بسیار عجیب تر از ثبت نام هاشمی و مشایی بود». حداد عادل درباره ثبت نام هاشمی گفت: «ثبت نام هاشمي در دقايق آخر تاسف‌آور است چراکه برخي اوقات مي‌گفت نمي‌آيم و در برخي زمان‌ها اعلام مي‌کرد نمي‌دانم بيايم يا نه.» به نظر حداد عادل: «احمدي‌نژاد بدش نمي‌آيد صحنه انتخابات آينده دو قطبي باشد، شايد احمدي‌نژاد به تصور آن که مثل دو دوره قبلي با دو قطبي کردن فضاي انتخابات نتيجه بگيرد، از ثبت نام هاشمي خوشحال شود».

او در باره صف آرایی ها در انتخابات گفت:« انتخابات آتي سه ضلع اساسي دارد، پيش‌بيني ما از اول اين بود که سه ضلع اصولگرايان، اصلاح‌طلبان و جريان دولت در انتخابات حضور جدي دارند و کاملا روشن است که جريان اصولگرايي به هيچ کدام تعلق ندارد و راه ما از آنها جداست».

جریان اصولگرایان در سال ۱۳۸۸ به طور همگانی رای خود را به احمدی نژاد داده بود. حداد عادل در این باره گفت: «ما در سال ۸۸ به احمدي‌نژاد راي داديم اما در حال حاضر شرايط امسال با سال ۸۸ تفاوت اساسي پيدا کرده است.». حداد عادل نقاط مثبت و منفی احمدی نژاد را پرکاری، تماس بامردم، احداث مسکن مهر و پافشاری بر مسئله هسته ای توصیف کرد. او نقطه ضعف احمدی نژآد را در حوزه فرهنگی به ویژه در چهار سال دوم ریاستش دانست و مشکلات اقتصادی را بیشتر ناشی از تحریم ها عنوان کرد و گفت نباید همه مشکلات را ناشی از مدیریت او بدانیم.

حداد عادل در چند مورد حساس در مجلس به سود مواضع احمدی نژاد عمل کرد و انتقاهایی علیه خود برانگیخت. مهم تر از همه به هنگام طرح بحران مرتضوی در مجلس و قول شرفی بود که او از جانب مرتضوی مبنی بر استعفای او به مجلس داد. این قول توسط مرتضوی تکذیب شد.

حداد عادل درباره حصر موسوی ها و کروبی گفت «این حداقل مجازات آنها بود که هم به نفع خودشان بود و هم به نفع مصالح کشور».

عضو ائتلاف برای پیشرفت درباره مسئله بیکاری رفع بیکاری را مستلزم سرمایه گذاری و رونق اقتصادی شمرد. او تاکید کرد که در نظام جمهوری اسلامی وضع اشتغال پیشرفت کرده است. به گفته او: «پیش از انقلاب تعداد شهرک های صنعتی به انگشتان دو دست نمی رسید اما در حال حاضر از هزار شهرک متجاوز است».

حداد عادل با تاکید بر آن که «يکي از خصوصيات احمدي نژاد رفتارهاي غير قابل پيش‌بيني اوست و لذا بنده اميدوارم با جلو رفتن سير انتخاباتي شاهد واکنش غير طبيعي او نباشيم.» درباره نامزدهای اصولگرا گفت قالیباف در کار اجرایی «محبوب تر» و سعید جلیلی بی تجربه است و افزود که خود او اوجود داشتن سابقه اجرایی طولانی اصراری برای پیروز شدن ندارد.

تمدید بازداشت آموزگار قبطی در مصر

مقامات امنیتی در مصرمی گویند دادستان ها دستورداده اند بازداشت یک آموزگارقبطی درحالی که درباره اتهامات وارده به اوتحقیق می کنند تمدید شود.

به گزارش اسوشیتد پرس، خانم دیمیانا عبدالنور، 24 ساله، به اهانت به اسلام وتبلیغ مسیحیت متهم است. به گفته مقامات 15 روز دیگر در شهر اقصور، محلی که درآن تدریس می کند، در بازداشت خواهد بود.

او اتهامات را تکذیب می کند. روز شنبه دست به اعتصاب غذا زد وبه یک بیمارستان محلی انتقال یافت.

در رویدادی جداگانه در شهر آسیوت درجنوب مصر، روز شنبه یک مرد قبطی همسرش را به دلیل گرویدن به اسلام با چاقو مجروح کرد.

پلیس می گوید مرد هنگامی که زن برای دیدن پسرش به مدرسه رفته بود به او حمله کرد.

اخراج خبرنگار نیویورک تایمز از پاکستان


دولت پاکستان خبرنگار نیویورک تایمز را اخراج کرده است.

دکلان والش، مسئول دفتر نیویورک تایمز درپاکستان روز جمعه، درآستانه برگزاری انتخابات پارلمانی اخراج شد.

دریک نامه دو جمله ای به والش گفته شد او به دلیل "فعالیت های نامطلوب" باید کشوررا ترک کند، نامه توضیح بیشتری نمی داد.

کمیته حفاظت از روزنامه نگاران از دولت موقت پاکستان خواسته است اخراج خبرنگار را لغو کند. هماهنگ کننده برنامه آسیای کمیته گفت این تصمیم" نشان می دهد مقامات تا چه اندازه از پوشش خبری رسانه های مستقل می ترسند."

پاکستان یکی از 64 کشوری است که خانه آزادی درگزارش سالانه خود درباره آزادی مطبوعات درجهان، آنها را برای روزنامه نگاران " غیرآزاد" نامید.

کمیته حفاظت از روزنامه نگاران می گوید مقامات پاکستان طی دهه گذشته نتوانسته اند حتی یک مظنون درقتل های 23 روزنامه نگار را تحت پیگرد قرار دهند.

در تیراندازی مرزبانان ایران ۹ افغان کشته شدند

مرزبانان ایران گروه بزرگی از مهاجران افغان را که در تاریکی شب بطور غیر قانونی از مرز می گذشتند زیر آتش گرفتند و دست کم ۹ تن را کشتند.

خبرگزاری رویترز روز شنبه به نقل از مقامات افغان و شاهدان گزارش داد زمانی که مرزبانان به تیراندازی پرداختند، حدود ۳۰۰ مرد افغان سعی داشتند از ولایت فراه در غرب افغانستان وارد ایران شوند.

رییس پلیس فراه شمار تلفات را ۱۰ کشته و هشت مجروح اعلام کرد. سخنگوی فرمانداری فراه گفت به محض این که افغان ها قدم به خاک ایران گذاشتند ، مرزبانان آتش گشودند. وزارت امورخارجه افغانستان و کمیسیون حقوق بشر آن گفتند گزارش ها را بررسی می کنند.

رویترز می گوید وزارت کشور ایران در تهران حاضر نشد درباره حادثه مرزی اظهار نظرکند. دسترسی به مقامات ایران درکابل نیز ممکن نشد.

رویترز می گوید خصومت نسبت به نقش آمریکا در افغانستان، جاه طلبی های منطقه ای و اقتصادی که زیر فشارتحریم های غرب قرار دارد، موجب شده است ایران سیاست سختی نسبت به مهاجران افغان که برای فرار از جنگ و جستجوی کاربه ایران می روند درپیش گیرد.

تجدید محاکمه حسنی مبارک

حسنی مبارک رییس جمهوری سابق مصربار دیگر در دادگاهی درقاهره حاضرشده است. او به مشارکت در مرگ صدها معترض در جریان قیام های بهارعربی سال 2011 متهم است.

تشکیل دادگاه در روز شنبه برای تجدید محاکمه است. مبارک سال پیش به حبس ابد محکوم شد، اما پس از در خواست های دادستان و وکلای مدافع، با تجدید محاکمه موافقت شد.

مبارک با صندلی چرخدار در دادگاه حضوریافت. دو پسرش، که جداگانه به فساد متهم هستند، او را همراهی می کردند.

امنیت در خارج از دادگاه، که بستگان برخی از قربانیان در آنجا جمع شده اند، سنگین است.

قراربود تجدید محاکمه مبارک در ماه آوریل آغازشود، اما قاضی وقت دقایقی پیش ازتشکیل دادگاه ازخود سلب صلاحیت کرد.

در دو انفجار در ترکیه بیش از 40 تن کشته شدند

دریکی از مرگبارترین حملات درترکیه درسال های اخیر، روز شنبه دو بمب اتومبیلی درنزدیکی مرز سوریه منفجر شد، 42 تن جانسپردند و 140 نفر مجروح شدند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتد پرس، مقامات ترکیه سوریه را مسئول دانستند ، و سازمان های اطلاعاتی و ارتش آن کشور را "مظنونین عادی" نامیدند.

انفجارها، درفاصله 15 دقیقه از یکدیگر، درشلوغترین خیابان شهر ریحانلی روی داد ، و براین هراس افزودکه ترکیه ممکن است به جنگ داخلی سوریه کشیده شود.

بولنت آریچ، معاون نخست وزیرترکیه گفت «ما می دانیم آوارگان سوری به هدفی برای رژیم سوریه تبدیل شده اند. و انتخاب ریحانلی تصادفی نبود.»

او گفت تحقیق درباره حملات ادامه دارد، و ترکیه برای پاسخگویی به آن هر کاری را لازم بداند انجام خواهد داد.

انفجارها چند روز پیش از سفر رجب طیب اردوغان نخست وزیر به آمریکا و نیز پس از آن روی می دهد که او رژیم سوریه را به پرتاب حدود 200 موشک مجهز با سلاح های شیمیایی متهم کرد.

یکی از اتومبیل ها درخارج از تالار شهر و دیگری درمقابل اداره پست منفجر شد.
درگزارش اسوشیتد پرس به نقل از یک شاهد گفته می شود شدت انفجار چنان بود که موحب شد چند ساختمان فرو بریزند. چند اتومبیل نیز آتش گرفتند.

ارتش ترکیه دربیانیه ای حمله را محکوم کرد، و احمت داووت اوغلو وزیر امور خارجه گفت ترکیه واکنش نشان خواهد داد.

او گفت ما به کسانی که به هر دلیل سعی دارند دامنه هرج و مرج را به ترکیه بکشانند، پاسخ خواهیم داد.

شمارش آرا در انتخابات پاکستان آغاز شد

درپاکستان، شمارش رای ها درانتخاباتی که قدرت را ازیک دولت غیرنظامی به دولت غیرنظامی دیگری منتقل خواهد کرد، جریان دارد.

مسئولان گفتند زمان اخذ رای درروز شنبه دربرخی حوزه ها یک تا سه ساعت تمدید شد ، زیرا بسیاری از مردم هنوز در انتظار بودند.

گزارشگر صدای آمریکا درمحل می گوید درپی یک سلسله رویدادها درپیشاپیش انتخابات، روز شنبه تدابیرامنیتی سختی بکار گرفته شده بود. با این حال، درخشونت های پراکنده دست کم 17 تن کشته شدند.

ارتش پاکستان گفت هزاران سرباز را در حوزه های رای گیری و مراکز شمارش آرا مستقر ساخته است.

درکراچی، انفجار دو بمب دریک دفترکمپین سیاسی حزب ملی عوامی، یکی ازاحزابی که طالبان برای حمله هدف گرفته است، حد اقل 10 تن حانسپردند. تیراندازی دراستان بلوچستان نیزدست کم چهارکشته برجا گذاشت.

درحملات ازاواخر آوریل بیش از 100 تن کشته شده اند. اعضای طالبان هشدار داده بودند در روزرای گیری دست به حملات انتخاری خواهند زد.

عمران خان، سیاستمدار وقهرمان سابق کریکت حزب ملی عوامی را رهبری می کند ودو حزبی را که ازدیر بازبرصحنه سیاسی پاکستان مسلط بوده اند به چالش می گیرد. اما او که درمیان رای دهندگان جوان طرفداران زیادی دارد، اوائل هفته پیش به زمین افتاد و دربیمارستان بستری است وقادر نیست در گردهمایی های انتخاباتی حضور پیدا کند.

نوازشریف نخست وزیرسابق رهبری حزب مسلم لیگ را دردست دارد که انتظارمی رود اکثر رای ها را کسب کند.

نظرسنجی ها حاکی است حزب مردم پاکستان ازدورقیب خود عقب تراست. برجسته ترین عضو حزب آصف علی زرداری رییس جمهوری است.

ازبرندگان 282 کرسی درانتخابات پارلمانی خواسته خواهد کشوری را که ازخاموشی های برق، اقتصاد ضعیف، شورش طالبان و فساد سیاسی رنج می برد رهبری کنند.

جنتی: رئیس جمهور هوس مذاکره با آمریکا نداشته باشد

به گزارش خبرگزاری مهر دبیر شورای نگهبان و عضو فقهای این شورا در همایش بزرگداشت پدرش آیت الله ملا هاشم جنتی و یادواره ۹۰ شهید محله لادان در اصفهان گفت شورای نگهبان صلاحیت نامزدها را براساس قانون بررسی می کند.

احمد جنتی گفت با این حال مردم باید دقت کنند رئیس جمهوری را انتخاب کنند که به گفته او «از تشر و اخم دشمنان نترسد و هوس مذاکره با مستکبرانی چون آمریکا و بقیه دشمنان را در سر نپروراند».

او خواستار حضور پرشور مردم در انتخابات شد.

ترکیه: سوریه ازسلاح های شیمیایی استفاده کرده است

وزیرامورخارجه ترکیه می گوید آزمایشاتی که روی مجروحین جنگی سوریه صورت گرفته است نشان می دهد نیروهای سوریه از سلاح های شیمیایی استفاده کرده اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، احمت داوود اوغلو روزجمعه در امان پایتخت اردن گفت «ما آزمایشاتی انجام داده ایم و شواهدی در مورد استفاده از سلاح های شیمیایی داریم، اما برای اطمینان و تایید به آزمایشات ادامه می دهیم، و آنها را در اختیار آژانس های سازمان ملل متحد قرارخواهیم داد.»

داوود اوغلو گفت امکان این که دولت بشاراسد ازسلاح های شیمیایی استفاده کند، از دیرباز یک نگرانی واقعی برای کشور او بوده است و افزود پنهان نبودکه دمشق انبارهایی ازچنین سلاح هایی دارد و هرگز قرار دادهای بین المللی ممنوعیت استفاده از آنها را امضا نکرده است.

قالیباف شنبه ثبت نام می کند

سخنگوی ستاد انتخاباتی محمد باقر قالیباف از ثبت نام او در روز شنبه خبر داد. پرویز اسماعیلی به خبرگزاری کار ایران گفت شهردار تهران و عضو ائتلاف ۱+۲ اصولگرایان برای پیشرفت قرار است روز شنبه نام خود را به عنوان نامزد ریاست جمهوری ایران در ستاد انتخابات وزارت کشور ثبت کند. قالیباف در بیشتر نظر سنجی ها پس از محمد خاتمی و هاشمی رفسنجانی بیشترین رای را آورده است.

غلامعلی حداد عادل ، عضو دیگر این ائتلاف روز جمعه ثبت نام کرد. انتظار می روز که علی اکبر ولایتی، سومین عضو این ائتلاف، نیز در آخرین روز ثبت نام، که روز شنبه است، داوطلبی خود را اعلام کند. به گزارش سایت الف قرار بود او عصر جمعه به ستاد انتخابات برود.

نصب نخستین قاضی ایرانی تبار ایالت واشنگتن

سوزان امینی از سوی دیوان عالی ایالت واشنگتن به قضاوت در دادگاه عالی ناحیه کینگ در این ایالت برگزیده شده است.

خانم امینی نخستین شهروند خاورمیانه ای است که در تاریخ ایالت واشنگتن برای خدمت در دادگاه عالی این ایالت برگزیده شده است. فرماندار واشنگتن در مراسم اعلام انتخاب امینی به عنوان قاضی دادگاه عالی، از وی به عنوان قاضی یاد کرد که صاحب تجارب ارزنده ای در عرصه های گوناگون از جمله امور مهاجرت و حقوق معلولان است.

سوزان امینی دانش آموخته رشته حقوق دانشگاه تهران و دانشگاه مریلند آمریکاست و ۲۳ سال تجربه فعالیت حرفه ای حقوقی دارد. وی مادر سیروس حبیب است که نماینده دموکرات مجلس ایالتی واشنگتن است و از ماه ژانویه امسال کار خود در این مجلس را آغاز کرده است.

اعتراض ایران به حکم استرداد تبعه خود از قبرس

ایران در اعتراض به تصمیم قبرس برای استرداد تبعه ایرانی به ایالات متحده، سفیر خود را برای مشورت به وزارت امور خارجه فراخواند.

خبرگزاری رویترز به نقل از وزیر امور خارجه قبرس گزارش داده است پس از آن که مقامات قبرس یک تبعه ایرانی را به ظن نقض تحریم های تسلیحاتی سازمان ملل متحد به ایالات متحده مسترد کردند، ایران سفیر خود را از این کشور فراخوانده است.

وزیر امور خارجه قبرس در کنفرانسی در واشنگتن گفت «امروز خبر از نیکوزیا به دست من رسید که ایران تصمیم گرفته است تا سفیر خود را برای مشورت از قبرس فرا بخواند، علت آن چیست؟ چون یک شهروند ایرانی به دلیل تلاش برای خرید و نقض تحریم های تسلیحاتی علیه ایران دستگیر شده است».

یک منبع دیپلماتیک در نیکوزیا به رویترز گفته است این تبعه ایرانی حدود دو هفته پیش و «پس از ارزیابی همه جنبه های حقوقی در داخل قبرس» به ایالات متحده مسترد شد.

لاوروف: تکذیب فروش موشک پیشرفته به سوریه

وزیر امور خارجه روسیه می گوید مسکو قصد ندارد یک سامانه پیشرفته پدافند هوایی به سوریه بفروشد.

خبرگزاری رویترز به نقل از خبرگزاری ایتارتاس می گوید سرگئی لاورف روزجمعه گزارش های رسانه ها درباره چنین فروشی را تکذیب کرد و گفت روسیه قراردادهای قبلی با دمشق، از جمله تحویل سیستم های ضد هوایی را تکمیل خواهد کرد، اما سیستم اس – ۳۰۰ را شامل نمی شود.

لاوروف که در ورشو با خبرنگاران سخن می گفت افزود: هیچ قانون بین المللی فروش سیستم های ضد هوایی را که یک اسلحه دفاعی است قدعن نمی کند.

۴ شورشی در مالی کشته شدند

ارتش مالی می گوید ۵ بمب انداز انتحاری روز جمعه درجریان حملاتی به سربازان طرفدار دولت درشمال کشور کشته شدند.

یک سخنگوی نظامی به صدای آمریکا گفت سربازان در شهر گوسی به سوی چهار مرد که پیاده به یک پاسگاه نزدیک می شدند و دستور ایست را نادیده گرفتند شلیک کردند. به گفته او، پس از تیراندازی بمب هایی که آنها همراه داشتند منفجرشد، و دو سرباز آسیب دیدند.

این سخنگو گفت در حادثه ای جداگانه، مردی با یک اتومبیل بمب گذاری شده وارد یک اردوگاه نظامی در مناکا و موجب شد سربازان نیجریه ای تیراندازی کنند. اتومبیل منفجرشد، راننده جانسپرد، اما دیگران صدمه ندیدند.

شبه نظامیان مسلمان بارها به حملاتی علیه سربازان مالی و فرانسه که آنها را در اوائل سال جاری از شهرهای شمال مالی بیرون راندند دست زده اند.

ناسا: نشت آمونیاک در ایستگاه فضایی

ناسا، آژانس ملی هوا-فضای آمریکا،‌ می گوید نشت آمونیاک در ایستگاه بین المللی فضایی مشاهده شده، اما خدمه این ایستگاه در معرض خطر آسیب احتمالی ناشی از آن نیستند.

خدمه ایستگاه بین المللی فضایی روز گذشته(پنج شنبه) نشت آمونیاک را گزارش کردند و با دوربین های خارج از ایستگاه فضایی و دوربین های دستی خودشان از این که ماده نشت کرده آمونیاک است، اطمینان یافته اند. آمونیاک به شکل دانه های سفید در فضا دیده شده است.

ناسا می گوید ایستگاه فضایی به رغم نشت فزاینده آمونیاک، طبق روال عادی به فعالیت خود ادامه می دهد و خللی در روند معمول کارش ایجاد نشده است. در این حال کوشش برای توقف این نشت از راه یافتن منبع آن آغاز شده. سال گذشته نیز نشتی مشابه در ایستگاه بین المللی فضایی گزارش شد، اما هنوز روشن نیست که منبع نشت امسال با سال گذشته یکی باشد.

زن بنگالی پس از ۱۷ روز درزیرآوار نجات داده شد


دربنگلادش، امدادگران زنی را که ۱۷ روز درزیرآوار یک مجتمع کارخانه لباس دوزی در نزدیکی داکا زنده مانده بود نجات داده اند؛ در همین حال شمار کشته شدگان قاجعه از یک هزار تن فراتررفته است.

پس از آن که زن بیرون کشیده شد، جمعیت فریاد شوق سردادند. امداد گران می گویند او با یافتن منبع آب زنده ماند.

ماموران اورژانس قبلا امید به یافتن یازماندگان بیشتری را از دست داده بودند.

تاکنون دست کم ۹ تن در ارتباط با این فاجعه دستگیر شده اند. دولت می گوید ۱۸ کارگاه تولید پوشاک را به دلایل ایمنی تعطیل کرده است.

روز چهارشنبه نیز بر اثر آتش سوزی در یک کارگاه تولید پوشاک در بنگلادش ۸ تن جان دادند.

صنعت ۲۰ میلیاردی نساجی بنگلادش نزدیک به ۸۰ درصد صادرات کشور را تشکیل می دهد.

فیلیپین: خواهان خروج از نیروهای صلح از جولان

دولت فیلیپین سرگرم بررسی خروج نیروهای خود از ارتفاعات جولان است.
این تصمیم در پی ربوده شدن ۴ سرباز فیلیپینی عضو نیروی حافظ صلح بوسیله شورشیان سوریه اتخاذ شده است.
وزیر امور خارجه فیلیپین روز جمعه گفت عمل شورشیان با قوانین بین المللی مغایر است، و به رئیس جمهوری پیشنهاد کرده است که نیروی ۳۰۰ نفری پاسداران صلح فیلیپینی را از منطقه خارج کند.
وی اضافه کرد اگر رئیس جمهوری تصویب کند خروج نیروها در اسرع وقت انجام خواهد شد.
چندی پیش نیز نیروهای شورشی سوریه ۲۱ سرباز فیلیپینی را به گروگان گرفتند و پس از ۴ روز آنها را آزاد کردند.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG