لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ تیر ۱۳۹۸ ایران ۱۹:۴۴

سرخط خبرها

تمدید بازداشت آموزگار قبطی در مصر

مقامات امنیتی در مصرمی گویند دادستان ها دستورداده اند بازداشت یک آموزگارقبطی درحالی که درباره اتهامات وارده به اوتحقیق می کنند تمدید شود.

به گزارش اسوشیتد پرس، خانم دیمیانا عبدالنور، 24 ساله، به اهانت به اسلام وتبلیغ مسیحیت متهم است. به گفته مقامات 15 روز دیگر در شهر اقصور، محلی که درآن تدریس می کند، در بازداشت خواهد بود.

او اتهامات را تکذیب می کند. روز شنبه دست به اعتصاب غذا زد وبه یک بیمارستان محلی انتقال یافت.

در رویدادی جداگانه در شهر آسیوت درجنوب مصر، روز شنبه یک مرد قبطی همسرش را به دلیل گرویدن به اسلام با چاقو مجروح کرد.

پلیس می گوید مرد هنگامی که زن برای دیدن پسرش به مدرسه رفته بود به او حمله کرد.

اخراج خبرنگار نیویورک تایمز از پاکستان


دولت پاکستان خبرنگار نیویورک تایمز را اخراج کرده است.

دکلان والش، مسئول دفتر نیویورک تایمز درپاکستان روز جمعه، درآستانه برگزاری انتخابات پارلمانی اخراج شد.

دریک نامه دو جمله ای به والش گفته شد او به دلیل "فعالیت های نامطلوب" باید کشوررا ترک کند، نامه توضیح بیشتری نمی داد.

کمیته حفاظت از روزنامه نگاران از دولت موقت پاکستان خواسته است اخراج خبرنگار را لغو کند. هماهنگ کننده برنامه آسیای کمیته گفت این تصمیم" نشان می دهد مقامات تا چه اندازه از پوشش خبری رسانه های مستقل می ترسند."

پاکستان یکی از 64 کشوری است که خانه آزادی درگزارش سالانه خود درباره آزادی مطبوعات درجهان، آنها را برای روزنامه نگاران " غیرآزاد" نامید.

کمیته حفاظت از روزنامه نگاران می گوید مقامات پاکستان طی دهه گذشته نتوانسته اند حتی یک مظنون درقتل های 23 روزنامه نگار را تحت پیگرد قرار دهند.

در تیراندازی مرزبانان ایران ۹ افغان کشته شدند

مرزبانان ایران گروه بزرگی از مهاجران افغان را که در تاریکی شب بطور غیر قانونی از مرز می گذشتند زیر آتش گرفتند و دست کم ۹ تن را کشتند.

خبرگزاری رویترز روز شنبه به نقل از مقامات افغان و شاهدان گزارش داد زمانی که مرزبانان به تیراندازی پرداختند، حدود ۳۰۰ مرد افغان سعی داشتند از ولایت فراه در غرب افغانستان وارد ایران شوند.

رییس پلیس فراه شمار تلفات را ۱۰ کشته و هشت مجروح اعلام کرد. سخنگوی فرمانداری فراه گفت به محض این که افغان ها قدم به خاک ایران گذاشتند ، مرزبانان آتش گشودند. وزارت امورخارجه افغانستان و کمیسیون حقوق بشر آن گفتند گزارش ها را بررسی می کنند.

رویترز می گوید وزارت کشور ایران در تهران حاضر نشد درباره حادثه مرزی اظهار نظرکند. دسترسی به مقامات ایران درکابل نیز ممکن نشد.

رویترز می گوید خصومت نسبت به نقش آمریکا در افغانستان، جاه طلبی های منطقه ای و اقتصادی که زیر فشارتحریم های غرب قرار دارد، موجب شده است ایران سیاست سختی نسبت به مهاجران افغان که برای فرار از جنگ و جستجوی کاربه ایران می روند درپیش گیرد.

تجدید محاکمه حسنی مبارک

حسنی مبارک رییس جمهوری سابق مصربار دیگر در دادگاهی درقاهره حاضرشده است. او به مشارکت در مرگ صدها معترض در جریان قیام های بهارعربی سال 2011 متهم است.

تشکیل دادگاه در روز شنبه برای تجدید محاکمه است. مبارک سال پیش به حبس ابد محکوم شد، اما پس از در خواست های دادستان و وکلای مدافع، با تجدید محاکمه موافقت شد.

مبارک با صندلی چرخدار در دادگاه حضوریافت. دو پسرش، که جداگانه به فساد متهم هستند، او را همراهی می کردند.

امنیت در خارج از دادگاه، که بستگان برخی از قربانیان در آنجا جمع شده اند، سنگین است.

قراربود تجدید محاکمه مبارک در ماه آوریل آغازشود، اما قاضی وقت دقایقی پیش ازتشکیل دادگاه ازخود سلب صلاحیت کرد.

در دو انفجار در ترکیه بیش از 40 تن کشته شدند

دریکی از مرگبارترین حملات درترکیه درسال های اخیر، روز شنبه دو بمب اتومبیلی درنزدیکی مرز سوریه منفجر شد، 42 تن جانسپردند و 140 نفر مجروح شدند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتد پرس، مقامات ترکیه سوریه را مسئول دانستند ، و سازمان های اطلاعاتی و ارتش آن کشور را "مظنونین عادی" نامیدند.

انفجارها، درفاصله 15 دقیقه از یکدیگر، درشلوغترین خیابان شهر ریحانلی روی داد ، و براین هراس افزودکه ترکیه ممکن است به جنگ داخلی سوریه کشیده شود.

بولنت آریچ، معاون نخست وزیرترکیه گفت «ما می دانیم آوارگان سوری به هدفی برای رژیم سوریه تبدیل شده اند. و انتخاب ریحانلی تصادفی نبود.»

او گفت تحقیق درباره حملات ادامه دارد، و ترکیه برای پاسخگویی به آن هر کاری را لازم بداند انجام خواهد داد.

انفجارها چند روز پیش از سفر رجب طیب اردوغان نخست وزیر به آمریکا و نیز پس از آن روی می دهد که او رژیم سوریه را به پرتاب حدود 200 موشک مجهز با سلاح های شیمیایی متهم کرد.

یکی از اتومبیل ها درخارج از تالار شهر و دیگری درمقابل اداره پست منفجر شد.
درگزارش اسوشیتد پرس به نقل از یک شاهد گفته می شود شدت انفجار چنان بود که موحب شد چند ساختمان فرو بریزند. چند اتومبیل نیز آتش گرفتند.

ارتش ترکیه دربیانیه ای حمله را محکوم کرد، و احمت داووت اوغلو وزیر امور خارجه گفت ترکیه واکنش نشان خواهد داد.

او گفت ما به کسانی که به هر دلیل سعی دارند دامنه هرج و مرج را به ترکیه بکشانند، پاسخ خواهیم داد.

شمارش آرا در انتخابات پاکستان آغاز شد

درپاکستان، شمارش رای ها درانتخاباتی که قدرت را ازیک دولت غیرنظامی به دولت غیرنظامی دیگری منتقل خواهد کرد، جریان دارد.

مسئولان گفتند زمان اخذ رای درروز شنبه دربرخی حوزه ها یک تا سه ساعت تمدید شد ، زیرا بسیاری از مردم هنوز در انتظار بودند.

گزارشگر صدای آمریکا درمحل می گوید درپی یک سلسله رویدادها درپیشاپیش انتخابات، روز شنبه تدابیرامنیتی سختی بکار گرفته شده بود. با این حال، درخشونت های پراکنده دست کم 17 تن کشته شدند.

ارتش پاکستان گفت هزاران سرباز را در حوزه های رای گیری و مراکز شمارش آرا مستقر ساخته است.

درکراچی، انفجار دو بمب دریک دفترکمپین سیاسی حزب ملی عوامی، یکی ازاحزابی که طالبان برای حمله هدف گرفته است، حد اقل 10 تن حانسپردند. تیراندازی دراستان بلوچستان نیزدست کم چهارکشته برجا گذاشت.

درحملات ازاواخر آوریل بیش از 100 تن کشته شده اند. اعضای طالبان هشدار داده بودند در روزرای گیری دست به حملات انتخاری خواهند زد.

عمران خان، سیاستمدار وقهرمان سابق کریکت حزب ملی عوامی را رهبری می کند ودو حزبی را که ازدیر بازبرصحنه سیاسی پاکستان مسلط بوده اند به چالش می گیرد. اما او که درمیان رای دهندگان جوان طرفداران زیادی دارد، اوائل هفته پیش به زمین افتاد و دربیمارستان بستری است وقادر نیست در گردهمایی های انتخاباتی حضور پیدا کند.

نوازشریف نخست وزیرسابق رهبری حزب مسلم لیگ را دردست دارد که انتظارمی رود اکثر رای ها را کسب کند.

نظرسنجی ها حاکی است حزب مردم پاکستان ازدورقیب خود عقب تراست. برجسته ترین عضو حزب آصف علی زرداری رییس جمهوری است.

ازبرندگان 282 کرسی درانتخابات پارلمانی خواسته خواهد کشوری را که ازخاموشی های برق، اقتصاد ضعیف، شورش طالبان و فساد سیاسی رنج می برد رهبری کنند.

جنتی: رئیس جمهور هوس مذاکره با آمریکا نداشته باشد

به گزارش خبرگزاری مهر دبیر شورای نگهبان و عضو فقهای این شورا در همایش بزرگداشت پدرش آیت الله ملا هاشم جنتی و یادواره ۹۰ شهید محله لادان در اصفهان گفت شورای نگهبان صلاحیت نامزدها را براساس قانون بررسی می کند.

احمد جنتی گفت با این حال مردم باید دقت کنند رئیس جمهوری را انتخاب کنند که به گفته او «از تشر و اخم دشمنان نترسد و هوس مذاکره با مستکبرانی چون آمریکا و بقیه دشمنان را در سر نپروراند».

او خواستار حضور پرشور مردم در انتخابات شد.

ترکیه: سوریه ازسلاح های شیمیایی استفاده کرده است

وزیرامورخارجه ترکیه می گوید آزمایشاتی که روی مجروحین جنگی سوریه صورت گرفته است نشان می دهد نیروهای سوریه از سلاح های شیمیایی استفاده کرده اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، احمت داوود اوغلو روزجمعه در امان پایتخت اردن گفت «ما آزمایشاتی انجام داده ایم و شواهدی در مورد استفاده از سلاح های شیمیایی داریم، اما برای اطمینان و تایید به آزمایشات ادامه می دهیم، و آنها را در اختیار آژانس های سازمان ملل متحد قرارخواهیم داد.»

داوود اوغلو گفت امکان این که دولت بشاراسد ازسلاح های شیمیایی استفاده کند، از دیرباز یک نگرانی واقعی برای کشور او بوده است و افزود پنهان نبودکه دمشق انبارهایی ازچنین سلاح هایی دارد و هرگز قرار دادهای بین المللی ممنوعیت استفاده از آنها را امضا نکرده است.

قالیباف شنبه ثبت نام می کند

سخنگوی ستاد انتخاباتی محمد باقر قالیباف از ثبت نام او در روز شنبه خبر داد. پرویز اسماعیلی به خبرگزاری کار ایران گفت شهردار تهران و عضو ائتلاف ۱+۲ اصولگرایان برای پیشرفت قرار است روز شنبه نام خود را به عنوان نامزد ریاست جمهوری ایران در ستاد انتخابات وزارت کشور ثبت کند. قالیباف در بیشتر نظر سنجی ها پس از محمد خاتمی و هاشمی رفسنجانی بیشترین رای را آورده است.

غلامعلی حداد عادل ، عضو دیگر این ائتلاف روز جمعه ثبت نام کرد. انتظار می روز که علی اکبر ولایتی، سومین عضو این ائتلاف، نیز در آخرین روز ثبت نام، که روز شنبه است، داوطلبی خود را اعلام کند. به گزارش سایت الف قرار بود او عصر جمعه به ستاد انتخابات برود.

نصب نخستین قاضی ایرانی تبار ایالت واشنگتن

سوزان امینی از سوی دیوان عالی ایالت واشنگتن به قضاوت در دادگاه عالی ناحیه کینگ در این ایالت برگزیده شده است.

خانم امینی نخستین شهروند خاورمیانه ای است که در تاریخ ایالت واشنگتن برای خدمت در دادگاه عالی این ایالت برگزیده شده است. فرماندار واشنگتن در مراسم اعلام انتخاب امینی به عنوان قاضی دادگاه عالی، از وی به عنوان قاضی یاد کرد که صاحب تجارب ارزنده ای در عرصه های گوناگون از جمله امور مهاجرت و حقوق معلولان است.

سوزان امینی دانش آموخته رشته حقوق دانشگاه تهران و دانشگاه مریلند آمریکاست و ۲۳ سال تجربه فعالیت حرفه ای حقوقی دارد. وی مادر سیروس حبیب است که نماینده دموکرات مجلس ایالتی واشنگتن است و از ماه ژانویه امسال کار خود در این مجلس را آغاز کرده است.

اعتراض ایران به حکم استرداد تبعه خود از قبرس

ایران در اعتراض به تصمیم قبرس برای استرداد تبعه ایرانی به ایالات متحده، سفیر خود را برای مشورت به وزارت امور خارجه فراخواند.

خبرگزاری رویترز به نقل از وزیر امور خارجه قبرس گزارش داده است پس از آن که مقامات قبرس یک تبعه ایرانی را به ظن نقض تحریم های تسلیحاتی سازمان ملل متحد به ایالات متحده مسترد کردند، ایران سفیر خود را از این کشور فراخوانده است.

وزیر امور خارجه قبرس در کنفرانسی در واشنگتن گفت «امروز خبر از نیکوزیا به دست من رسید که ایران تصمیم گرفته است تا سفیر خود را برای مشورت از قبرس فرا بخواند، علت آن چیست؟ چون یک شهروند ایرانی به دلیل تلاش برای خرید و نقض تحریم های تسلیحاتی علیه ایران دستگیر شده است».

یک منبع دیپلماتیک در نیکوزیا به رویترز گفته است این تبعه ایرانی حدود دو هفته پیش و «پس از ارزیابی همه جنبه های حقوقی در داخل قبرس» به ایالات متحده مسترد شد.

لاوروف: تکذیب فروش موشک پیشرفته به سوریه

وزیر امور خارجه روسیه می گوید مسکو قصد ندارد یک سامانه پیشرفته پدافند هوایی به سوریه بفروشد.

خبرگزاری رویترز به نقل از خبرگزاری ایتارتاس می گوید سرگئی لاورف روزجمعه گزارش های رسانه ها درباره چنین فروشی را تکذیب کرد و گفت روسیه قراردادهای قبلی با دمشق، از جمله تحویل سیستم های ضد هوایی را تکمیل خواهد کرد، اما سیستم اس – ۳۰۰ را شامل نمی شود.

لاوروف که در ورشو با خبرنگاران سخن می گفت افزود: هیچ قانون بین المللی فروش سیستم های ضد هوایی را که یک اسلحه دفاعی است قدعن نمی کند.

۴ شورشی در مالی کشته شدند

ارتش مالی می گوید ۵ بمب انداز انتحاری روز جمعه درجریان حملاتی به سربازان طرفدار دولت درشمال کشور کشته شدند.

یک سخنگوی نظامی به صدای آمریکا گفت سربازان در شهر گوسی به سوی چهار مرد که پیاده به یک پاسگاه نزدیک می شدند و دستور ایست را نادیده گرفتند شلیک کردند. به گفته او، پس از تیراندازی بمب هایی که آنها همراه داشتند منفجرشد، و دو سرباز آسیب دیدند.

این سخنگو گفت در حادثه ای جداگانه، مردی با یک اتومبیل بمب گذاری شده وارد یک اردوگاه نظامی در مناکا و موجب شد سربازان نیجریه ای تیراندازی کنند. اتومبیل منفجرشد، راننده جانسپرد، اما دیگران صدمه ندیدند.

شبه نظامیان مسلمان بارها به حملاتی علیه سربازان مالی و فرانسه که آنها را در اوائل سال جاری از شهرهای شمال مالی بیرون راندند دست زده اند.

ناسا: نشت آمونیاک در ایستگاه فضایی

ناسا، آژانس ملی هوا-فضای آمریکا،‌ می گوید نشت آمونیاک در ایستگاه بین المللی فضایی مشاهده شده، اما خدمه این ایستگاه در معرض خطر آسیب احتمالی ناشی از آن نیستند.

خدمه ایستگاه بین المللی فضایی روز گذشته(پنج شنبه) نشت آمونیاک را گزارش کردند و با دوربین های خارج از ایستگاه فضایی و دوربین های دستی خودشان از این که ماده نشت کرده آمونیاک است، اطمینان یافته اند. آمونیاک به شکل دانه های سفید در فضا دیده شده است.

ناسا می گوید ایستگاه فضایی به رغم نشت فزاینده آمونیاک، طبق روال عادی به فعالیت خود ادامه می دهد و خللی در روند معمول کارش ایجاد نشده است. در این حال کوشش برای توقف این نشت از راه یافتن منبع آن آغاز شده. سال گذشته نیز نشتی مشابه در ایستگاه بین المللی فضایی گزارش شد، اما هنوز روشن نیست که منبع نشت امسال با سال گذشته یکی باشد.

زن بنگالی پس از ۱۷ روز درزیرآوار نجات داده شد


دربنگلادش، امدادگران زنی را که ۱۷ روز درزیرآوار یک مجتمع کارخانه لباس دوزی در نزدیکی داکا زنده مانده بود نجات داده اند؛ در همین حال شمار کشته شدگان قاجعه از یک هزار تن فراتررفته است.

پس از آن که زن بیرون کشیده شد، جمعیت فریاد شوق سردادند. امداد گران می گویند او با یافتن منبع آب زنده ماند.

ماموران اورژانس قبلا امید به یافتن یازماندگان بیشتری را از دست داده بودند.

تاکنون دست کم ۹ تن در ارتباط با این فاجعه دستگیر شده اند. دولت می گوید ۱۸ کارگاه تولید پوشاک را به دلایل ایمنی تعطیل کرده است.

روز چهارشنبه نیز بر اثر آتش سوزی در یک کارگاه تولید پوشاک در بنگلادش ۸ تن جان دادند.

صنعت ۲۰ میلیاردی نساجی بنگلادش نزدیک به ۸۰ درصد صادرات کشور را تشکیل می دهد.

فیلیپین: خواهان خروج از نیروهای صلح از جولان

دولت فیلیپین سرگرم بررسی خروج نیروهای خود از ارتفاعات جولان است.
این تصمیم در پی ربوده شدن ۴ سرباز فیلیپینی عضو نیروی حافظ صلح بوسیله شورشیان سوریه اتخاذ شده است.
وزیر امور خارجه فیلیپین روز جمعه گفت عمل شورشیان با قوانین بین المللی مغایر است، و به رئیس جمهوری پیشنهاد کرده است که نیروی ۳۰۰ نفری پاسداران صلح فیلیپینی را از منطقه خارج کند.
وی اضافه کرد اگر رئیس جمهوری تصویب کند خروج نیروها در اسرع وقت انجام خواهد شد.
چندی پیش نیز نیروهای شورشی سوریه ۲۱ سرباز فیلیپینی را به گروگان گرفتند و پس از ۴ روز آنها را آزاد کردند.

تقاضای مجازات اعدام برای آدم ربای اوهایو

یک دادستان ایالت اوهایو گفت وی برای شخصی که متهم به آدم ربایی سه زن و تجاوز جنسی به آنان برای ده سال است، تقاضای مجازات اعدام خواهد کرد.

خواست مجازات اعدام برای آریل کاسترو راننده اتوبوس مدرسه، از آنجا ناشی می شود که وی زنانی را که با تجاوز جنسی باردار کرده بود، با استفاده از قوه قهریه مجبور به سقط جنین کرده است.

آریل کاسترو روز دوشنبه این هفته و بمدت کوتاهی پس از اینکه زنان ربوده شده نجات یافتند دستگیر شد.

زندانی بودن این سه نفر پس از ده سال هنگامی پایان گرفت که همسایه ای صدای گریه و جیغ یکی از زنان را شنیده بود.

چین خواهان از سر گیری مذاکرات صلح

شی جین پینگ رییس جمهوری چین روز جمعه از نخست وزیر اسراییل خواست تا مذاکرات مربوط به صلح را با فلسطیینها هر چه زودتر از سر گیرد.

رییس جمهوری چین چند روز پیش نیز از محمود عباس رهبر فلسطینی ها، که هفته پیش از چین بازدید میکرد خواسته بود تا گفتگوهای خود را با اسرائیل احیا کند.

پیشنهاد رهبر چین به رهبران اسرائیل و فلسطینیها بیانگر تمایل پکن به تقویت نقش دیپلماتیک خود در منطقه است،جاییکه نفوذ این کشور بطور تاریخی ضعیف بوده است.

بنبامین نتانیاهو نخستین رهبر بلند پایه اسرائیل از سال 2007 است که از چین بازدید میکند.
هدف این سفر تقویت روابط تجاری دو کشور است.

رهبر جماعت اسلامی به مرگ محکوم شد

دادگاه بنگلادش، اسلامگرای متهم به شرکت در جنایات جنگی را روز پنجشنبه به مجازات مرگ محکوم کرد.

صدور چنین حکمی با موج اعتراضات هواداران «محمد کاماروزامان» شصت ویکساله در سراسر کشور همراه بوده است.

محمد، دبیرکل حزب جماعت اسلامی به جرم نسل کشی و شکنجه شهروندان غیرنظامی و غیرمسلح درجنگ مربوط به استقلال بنگلادش از پاکستان محکوم شد، جنگی که در سال 1971 رخ داد.

بسیاری از کسانیکه در این جنگ شرکت کرده بودند روز پنجشنبه در برابر دادگاه برای شنیدن رای صادره اجتماع کرده بودند. وی چهارمین فردی است که تا بحال در همین رابطه محاکمه و محکوم شده است.

آنکارا از حریم هوایی در سوریه پشتیبانی میکند

رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه روز پنجشنبه گفت آنکارا از ایجاد یک حریم هوایی در سوریه توسط آمریکا پشتیبانی میکند.

نخست وزیر ترکیه همچنین هشدار داد که دمشق از «خط قرمز» باراک اوباما در رابطه با استفاده از سلاح شیمیایی عبور کرده است.

ایجاد یک حریم هوایی که مانع پرواز هواپیماهایی نظامی سوریه و مانع حمله به شورشیان می شود، از چندی پیش توسط قانونگذاران آمریکایی بعنوان یکی از گزینه های فشار بر رژیم بشار اسد مطرح شده است.

امامقامات آمریکایی میگویند لازمه ایجاد حریم هوایی، اعزام نیرو به سوریه و روبرو شدن با خطر تلفات خواهد بود.

با این وجود سخنان اردوغان میتواند موجب فشار بیشتری بر واشنگتن باشد تا برای پایان دادن به بحران دو ساله سوریه دست به اقدامی بزند.

نخست وزیر ترکیه همچنین خاطرنشان کرده است که بشار اسد بارها از تسلیحات شیمیایی علیه اپوزیسیون سوریه استفاده کرده است.

ابراهیمی تهدید استفعا را پس گرفت

اخضر ابراهیمی فرستاده سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در مناقشه سوریه، تهدید کناره گیری از مقامش را پس گرفته است. این اقدام پس از آن صورت می گیرد که آمریکا و روسیه طرح سیاسی مشترکی را برای سوریه اعلام کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، یان الیاسون قائم مقام دبیرکل سازمان ملل متحد روز پنجشنبه در نیویورک به خبرنگاران گفت بان کی مون دبیر کل از نماینده ویژه خواست در سمت خود باقی ماند و او قبول کرده است.

ابراهیمی به مقامات سازمان ملل متحد اطلاع داده بود به دلیل ناراحتی از ناتوانی قدرت های عمده در حمایت از پایان مناقشه از راه گفت و گو در ماه مه کنار خواهد رفت.

اما اعلام تشکیل یک کنفرانس بین المللی در مورد سوریه توسط جان کری وزیر امور خارجه آمریکا و سرگئی لاوروف وزیرامور خارجه روسیه در روز سه شنبه، انگیزه جدیدی به کوشش های سیاسی برای متوقف ساختن جنگ بخشید.

ابراهیمی روز چهارشنبه از این اقدام استفبال کرد و آن را نخستین خبر امیدوارکننده در مورد سوریه نامید، اما گوشزد کردکه «فقط نخستین گام است.»

دیپلمات های سازمان ملل متحد گفته اند درحالی که مناقشه شدت می گیرد، موفقیت طرح روسیه و آمریکا به این بستگی خواهد داشت که کنفرانس با چه سرعتی سازمان داده شود.

سخنگوی سازمان ملل متحد گفت بان روز پنجشنبه تلفنی با کری و لاوروف صحبت کرد و کوشش های آنها را ستود.

۸ شبه نظامی در قفقاز کشته شدند

پلیس روسیه ۸ شبه نظامی اسلامی مظنون را در منطقه ناآرام قفقاز شمالی کشته است.

گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از بیانیه ای که کمیته ملی ضد تروریسم روز پنجشنبه صادر کرد حاکی است، چهار نفر در یک ناحیه روستا در جمهوری داغستان کشته شدند.

در بیانیه گفته می شود آنها با سلاح های خود کار به سوی افسران پلیس تیراندازی کردند.

سه نفر دیگر در نبردهای جداگانه در دو منطقه دیگر داغستان از پای درآمدند. هشتمین مظنون در ناحیه کاباردینو- بالکاریا در قفقاز شمالی هدف گلوله قرار گرفت.

نیروهای امنیتی روسیه سعی دارند شورش در قفقاز شمالی، بین دریای خزر و دریای سیاه، را سرکوب کنند. شبه نظامیان می خواهند یک حکومت اسلامی در آنجا تاسیس کنند. داغستان، در کرانه خزر، کانون شورش است.

بمب انداز بوستون به خاک سپرده شد

T
جسد تامرلان تسارنف بمب انداز مظنون ماراتون بوستون در محلی نامعلوم دفن شده است.

پلیس شهر ورچستردر ایالت ماساچوست روز پنجشنبه گفت «یک فرد شجاع و خیر» پیشنهاد کرد جسد تامرلان را دفن کند، و به جستجو جهت یافتن گوری برای او پایان داد.

مدیریک دفتر کفن ودفن در ورچستر برای چند روز می گفت قادر نیست کسی را که حاضر باشد دفنگاهی برای تامرلان فراهم آورد پیدا کند. او روز ۱۹ آوریل در تیراندازی با پلیس کشته شد.

در حالی که بسیاری از مردم از بمب گذاری ها به خشم آمده بودند، مقامات در بوستون و کمبریج، محلی که تامرلان در آن زندگی می کرد، گفتند آنها نمی خواهند او در آنجا دفن شود.

درخواست مرزبانی افغانستان برای سلاح سنگین

مرزبانان افغانستان، که از زدوخوردهای اخیر با همتایان پاکستانی خود به خشم آمده اند، تسلیحات بیشتری برای مقابله با آنها درخواست کرده اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، زدوخورد که در جریان آن یک پلیس مرزی افغانستان کشته شد، مناسبات بین دو کشور را متشنج ساخته است.

فرمانده پلیس مرزی در ناحیه گوشتا در ولايت ننگرهار گفت نیروی ۲۵۰ نفری او به خمپاره و مسلسل مجهز است، اما نمی تواند با توپخانه سنگین و تانک های پاکستان مقابله کند.

او به خبرنگاران گفت روحیه سربازان بالا است، ولی آنها به تسلیحات بیشتر و سنگین نیاز دارند.

توپخانه پاکستان طی هفته گذشته چندین پاسگاه مرزی افغان در گوشتا را منهدم کرده است.

زدوخوردهای مرزی موجب شده است هزاران نفر در سراسر افغانستان تظاهرات اعتراضی علیه پاکستان برپا کنند.

پاکستان می گوید زدوخوردها پیامد عملیات بی دلیل نیروهای افغان بوده است.

پسر نخست وزیر سابق پاکستان ربوده شد

در پاکستان، مردان مسلح پسریوسف رضا گیلانی نخست وزیر سابق را ربوده اند.

مهاجمان علی حیدر گیلانی را روز پنجشنبه هنگامی که رهسپار یک گردهمایی سیاسی در شهر مولتان بود ربودند. مقامات می گوید دست کم یک نفر از همراهان او کشته شد.

در این میان، طالبان پاکستان می گوید بمب انداران انتحاری را برای دست زدن به حملاتی در روز شنبه، که قرار است انتخابات برگزار شود، اعزام کرده است.

طالبان مسئولیت ربودن علی حیدر گیلانی را برعهده نگرفته است.

احتمال می رود نواز شریف نخست وزیر سابق در انتخابات پارلمانی برنده شود. او ظاهرا قادر شده است از شکست های دولت ائتلافی فعلی در مقابله با بحران قدرت، چالش های اقتصادی و شورش طالبان بهره برداری کند.

بمب گذاری های پیایی در دو تجمع انتخاباتی حزب جمعیت علمای اسلام این نظر را تقویت کرده است که طالبان با دمکراسی مخالف هستند وهر کسی را که در انتخابات شرکت کند هدف می گیرند.

در جریان کمپین انتخاباتی، ستیزه گران از اواخر آوریل بیش از ۱۰۰ تن را کشته اند و ده ها نفر را مجروح کرده اند.

ارتش پاکستان می گوید برای بازداشتن طالبان از برهم زدن انتخابات، هزاران سرباز را به حوزه های رای گیری ومراکز شمارش آرا می فرستد.

پیشروی ارتش سوریه بسوی یک ناحیه استراتژیک

دولت سوریه می گوید از پیشنهاد امریکا و سوریه برای حل مناقشه استقبال می کند. درهمین حال، زدوخوردهای شدید بین شورشیان سوریه و رزمندگان وفاداربه رژیم بشار اسد در اطراف شهر قُصیر درگرفته است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت امور خارحه سوریه روز پنجشنبه در بیانیه ای گفت از نزدیک شدن مواضع آمریکا و روسیه استقبال می کند، در عین حال یقین دارد موضع روسیه که بر اصول منشور سازمان ملل متجد و قوانین بین المللی استوار است تغییر نخواهد کرد.

گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل ازیک مقام نظامی حاکی است ارتش کنترل روستای شوماریه درنزدیکی قصیر را به دست گرفت.

مدیرگروه ناظربرحقوق بشردرسوریه این گزارش را تایید کرد و گفت «ارتش با پشتیبانی شبه نظامیان طرفدار رژیم و جنگجویان حزب اله به طرف منطقه قصیرپیش می رود.»

درگزارش خبرگزاری فرانسه گفته می شود رژیم دمشق با پشتیبانی جنگجویان وفاداربه حزب اله ماه پیش به کوشش برای تصرف قصیر افزود.

این شهر، که درنزدیکی مرز لبنان و درجنوب حمص قراردارد، یک سال پیش ازکنترل دولت سوریه خارج شد، اما روزانه با گلوله باران و بمباران های هوایی روبرو بوده است.

روزپنجشنبه ، سه گلوله توپ به شهرهرمل درجنوب لبنان و دو گلوله دیگر به ناحیه ای درنزدیکی آن برخورد کرد.

گروه ناظربرحقوق بشردر سوریه گفت روزپنجنشبه همچنین نقاط استراتژیک درسراسرکشور، ازجمله برزه درشمال دمشق، شاهد نبردهای شدید بودند.

درجنوب غربی دمشق، نیروی هوایی مواضع شورشیان را بمباران کرد.

دراین میان، به گزارش گروه ناطر، درادلیب درشمال غربی سوریه، شورشیان با راکت به یک انبارمهمات دریک پایگاه نظامی حمله کردند.

مقاله حزب کمونیست چین و خشم توکیو

در پی انتشار مقاله ای در روزنامه ارگان حزب کمونیست چین، توکیو به سبب محتوای مقاله به شدت به پکن اعتراض کرده است. این مقاله مالکیت جزیره اوکیناوا توسط ژاپن را مورد پرسش قرار داده است.

یوشیهیده سوگا رییس کابینه ژاپن امروز پنج شنبه گفت اگر این مقاله انعکاس دیدگاه دولت چین باشد، چنین موضعی از نظر توکیو غیرقابل قبول است.

وی افزوده که گفت و گوی اولیه با مقامهای چینی حاکی از آن است که فحوای این مقاله تنها منعکس کننده نظرات محققان و نویسندگان آن است و ارتباطی به دولت چین ندارد و حاکی از نظر یا موضع رسمی پکن نیست.

گفتنی است که روابط چین و ژاپن به سبب اختلاف بر سر مالکیت جزیره بسیار کوچکی که اهمیت سوق الجیشی دارد، اخیراً تیره تر شده است.

محکومیت ۳ نفر در صدمه به پایگاه اتمی تنسی

یک راهبه مسیحی مسن و دو فعال صلح بر مبنای رای دادگاهی در ایالت تنسی آمریکا به آسیب زدن به ساختمان تاسیسات هسته ای آمریکا در شهر اوک ریج محکوم شده اند.

قاضی این پرونده می گوید این گروه سه نفری هزاران دلار خسارت به ساختمان تاسیسات وارد کرده اند و فعالیت آنها سبب شد که این مجمتع موسوم به «y12» در پی وارد آمدن خسارات سال گذشته به مدت دو هفته تعطیل شود.

حکم نهایی دادگاه برای مجازات این سه شهروند آمریکایی تا پایان وقت اداری امروز پنج شنبه صادر خواهد شد.

این سه تن فعلا در حبس به سر می برند و ممکن است جدا از مجازات نقدی، تا ۲۰ سال زندانی شوند.

بازداشت ۱۳ شبه نظامی در اندونزی

پلیس ضدشورش اندونزی، ۸ مه ۲۰۱۳
اعضای یک نیروی ضد تروریسم اندونزی ۷ شبه نظامی مظنون را در جاوه کشته و ۱۳ تن دیگر از آنها را بازداشت کرده اند. این بازداشت ها به دنبال ساعت ها نبرد میان اعضای این نیرو با این گروه شبه نظامی انجام شد. سخنگوی پلیس اندونزی می گوید هیچ یک از اعضای نیروی پلیس در این عملیات کشته نشدند.

پلیس اندونزی در حال تحقیق برای دریافتن آن است که آیا مظنون ارتباطی با توطئه بمبگذاری سفارت برمه در جاکارتا دارند یا نه. این توطئه هفته گذشته توسط پلیس اندونزی کشف شد و گفته شد که این حمله به تلافی کشتن مسلمان برمه طراحی شده است.

گفتنی است که اندونزی بیشترین شمار مسلمانان جهان را دارد و از سال ۲۰۰۱ و پس از انفجارهای تروریستی بالی، نیروهای امنیتی و پلیس دولت اندونزی مبارزه پیگیر با تروریسم را ادامه داده است.

گسترش «اعتصاب غذا» در پایگاه گوانتانامو

در دوهفته گذشته تعداد زندانیان گوانتانامو که به اعتصاب غذا پیوسته اند به صد نفر افزایش یافته است.تعداد زندانیان بازداشتگاه گوانتانامو که در کوبا قرار دارد 166 نفرند.

اعتصاب غذای زندانیان از این جهت که توجه بسیاری را به بازداشت ابدی و رفتاری که توسط ارتش آمریکا با آنها میشود معطوف کرده اند، موفق بوده است.

یکی از شکایات اصلی زندانیان، تغذیه اجباری است، که معمولا برای جلوگیری از مرگ آنها در نتیجه اعتصاب غذا، اعمال میشود.

یکی از اقدامات روزانه در پایگاه گوانتانامو که توسط یک تیم پزشکی انجام میشود شناسایی کسانی است که غذا میخورند و یا نمیخورند.

اعتصاب غذا در این بازداشتگاه از ماه فوریه آغاز شد.

زندانیان که سالهاست در این بازداشتگاه بسر میبرند نسبت به کوتاهی آمریکا در محاکمه کسانیکه مظنون به اعمال تروریستی اند و آزادی کسانیکه از سوی دادگاه بیگناه تشخیص داده شده اند اعتراض دارند.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG