لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ تیر ۱۳۹۸ ایران ۱۹:۴۴

سرخط خبرها

گسترش خشونت های انتخاباتی در پاکستان

در پاکستان، یک کاندیدای انتخابات روز چهارشنبه از یک حمله انتحاری جان بدر برد.

گزارش خبرگزاری فرانسه حاکی است یک بمب انداز انتحاری خود را هنگام بازگشت محمد ابراهیم جاتوی از کمپین انتخاباتی در ناحیه شیکارپور در استان سند، در حدود ۴۰۰ کیلومتری شمال شرقی کراچی، در نزدیکی اتومبیل او منفجر کرد. به جاتوی اسیب نرسید، اما دو رهگذر مجروح شدند.

روز چهارشنبه همچنین، در یک حمله راکتی در نزدیکی تجمع انتخاباتی حزب محافظه کار جمعیت علمای اسلام درناحیه ای در حدود ۳۶۰ کیلومتری کویته مرکز استان بلوچستان، ۶ نفر مجروح شدند.

مسئولیت حمله را هنوز کسی برعهده نگرفته است، اما یک مقام پلیس گفت ظاهراً سربازانی که برای تامین امنیت تجمع اعزام شده بودند هدف بودند.

در سومین حمله به یک دفترانتخاباتی در کویته در روز چهارشنبه ۶ نفر، از جمله سه پلیس مجروح شدند.

یک مقام محلی گفت دو مرد که سوار موتور سیکلت بودند نارنجکی را به طرف دفتر یک کاندیدای حزب مسلم لیگ به رهبری نواز شریف پرتاب کردند و گریختند.

در حادثه دیگری درناحیه قبیله ای شمال غربی پاکستان، مردان مسلح ناشناس دیرگاه چهارشنبه یک کاندیدای حزب ناسیونالیست قومی وطن را ربودند.

خشونت درپاکستان درآستانه برگزاری انتخابات در ۱۱ مه شدت گرفته است. به گزارش خبرگزاری فرانسه، از ۱۱ آوریل دست کم ۶۱ تن درحملاتی به سیاستمداران و احزاب سیاسی کشته شده اند.

تهدید الشباب به تلافی اعدام ۱۳ تن

سخنگوی الشباب
گروه شبه نظامی الشباب قول داده است اعدام ۱۳ رزمنده اسلامگرای مظنون در منطقه پونتلند سومالی را تلافی کند.

سخنگوی الشباب در یک پیام صوتی در اینترنت، این ۱۳ تن را «مسلمانان بی گناه» توصیف می کند و می گوید گروه تمام کسانی را که در دستگیری، محکوم ساختن و اعدام آنها دست داشته اند به شدت مجازات خواهد کرد.

۱۲ مرد ویک زن روز سه شنبه مخفیانه در حومه شهر باسائو در برابر جوخه آتش قرار گرفتند.

یک مقام محلی به صدای آمریکا گفت آنها به کشتن یک ملای محلی، قانون گذاران منطقه و مقامات امنیتی محکوم شده بودند.

نیروهای سومالی، اتیوپی واتحادیه آفریقا الشباب را از شهرهای عمده سومالی بیرون رانده اند، اما گروه مرتبط با القاعده همچنان فعال است.

درپی شکست های الشباب در جنوب سومالی، برخی از رزمندگان آن به منطقه خود مختار پونتلند رخنه کرده اند.

دیدار بشار اسد از کارخانه برق


بشار اسد رییس جمهوری سوریه روز چهارشنبه – امروز – بمناسبت روز اول ماه مه از یک کارخانه برق در مرکز دمشق دیدن کرد.

گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از صفحه رسمی فیس بوک ریاست جمهوری حاکی است اسد به نیروگاه امیه درناحیه باغ تشرین در دمشق رفت، روز کارگر را به کارگران تبریک گفت و اظهار داشت «تروریست ها وحامیان آنها سعی دارند کشور را در تاریکی فروبرند، خواه درسطح فکری یا اجتماعی یا با محروم ساختن شهروندان از خدمات اساسی، به ویژه برق».

بشار اسد کارگران را ستود و گفت آنها «درجریان جنگ باردیگر ثابت کردند همیشه نیروی کشور خواهند بود وحملاتی که تاسیسات زیر بنایی را هدف می گیرد، آنان را از دنبال کردن وظایف ملی باز نخواهد داشت.»

در گزارش خبرگزاری فرانسه گفته می شود تولید برق درسوریه از آغاز مناقشه در مارس ۲۰۱۱ تقریبا نصف شده زیرا نا امنی در جاده ها به کمبود سوختی که نیروگاه ها را می چرخاند منجرشده است.

اعضای شورای صلح در هلمند کشته شدند

مقامهای افغانستان در جنوب این کشور می گویند بر اثر حمله شورشیان تعدادی از اعضای شورای صلح کشته شده اند.
به گفته سخنگوی ولایت هلمند، معلم شاه ولی خان روز چهارشنبه در حمله به اتومبیلش کشته شد.
شورای صلح برای این تشکیل شده که راهی برای آغاز مذاکرات با طالبان برای پایان دادن به جنگ دوازده ساله داخلی بیابد.

دو روز پیش پسر قاضی امین وقاد روحانی برجسته افغان و عضو شورای عالی صلح افغانستان در انفجاری در پاکستان کشته شد.

روز گذشته نیز ۳ سرباز بریتانیایی بر اثر انفجار بمب کنارجاده ای در هلمند کشته شدند.

این نگرانی وجود دارد که بعد از خروج نیروهای ناتو از افغانستان، این کشور بار دیگر در گرداب ناامنی فرو رود.
ناتو و شریکانش مشغول تعلیم دادن نیروهای امنیتی افغانستان هستند ولی این سوال وجود دارد که نیروهای امنیتی افغانستان تا چه حد قادر به مقابله با شورشیان خواهند بود.

مشرف از داشتن سمت های دولتی محروم شد

در ضربه ای به برنامه های بازگشت به صحنه سياسی، دادگاهی در پاکستان، پرويز مشرف رئیس جمهوری و فرمانده ارتش سابق این کشور را از داشتن سمت های دولتی محروم کرد.

این ممنوعیت که روز سه شنبه در شهر پیشاور در شمال غربی پاکستان صادر شد، تنها چند هفته پس از برگشتن آقای مشرف بعد از نزدیک به چهار سال تبعید خودخواسته با برنامه شرکت در انتخابات پارلمانی يازدهم ماه مه پيش رو به اجرا گذاشته می شود.

در حمله هوایی سوریه ۵ تن کشته شدند

در حمله هوایی سوریه به ستاد یک تیپ شورشی در امتداد مرز ترکیه دست کم ۵ تن کشته شده اند.

گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از فعالان اپوزیسیون حاکی است حمله روز سه شنبه صورت گرفت و هدف آن ساختمان های متعلق به واحد شورشی سلفی احرار الاسلام بود. یک امدادگر ترکیه گفت در حمله انباری در طرف سوری مرز که گروه های امداد از آن استفاده می کنند نیز هدف قرار گرفت.

یک فعال به خبرگزاری فرانسه گفت احرار الاسلام ظاهرا هدف بود، اما اکثر تیپ های رزمنده در داخل و اطراف گذرگاه مرزی حضور دارند، و حمله به آنها بدون این که صدمه ای به غیر نظامیان وارد شود غیر ممکن است.

نعیمی: آمریکا به نفت خاورمیانه نیاز دارد

وزیر نفت عربستان(چپ)
وزیر نفت عربستان سعودی کوشش های آمریکا برای رسیدن به هدف استقلال انرژی را «ساده انگاری» نامیده است ومی گوید ایالات متحده تا آینده ای دوربه نفت خاورمیانه نیازخواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، علی النعیمی روز سه شنبه در سخنانی در مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی در واشنگتن گفت او از افزایش تولید انرژی داخلی درآمریکا که صنعت انرژی در کشور را دگرگون می سازد وبه ثبات بازارهای نفت جهان کمک خواهد کرد استقبال می کند، اما واقعگرایانه نیست که باور داشت این تحول موجب خواهد شد آمریکا واردات نفت را حذف کند.

نعیمی گفت علیرغم افزایش تولید داخلی، واردات نفت آمریکا از خاورمیانه در نیمه دوم ۲۰۱۲ از هر زمانی از دهه ۱۹۹۰ بالاتر بود، وحرف هایی که درباره پایان دادن به اتکا به نفت شنیده می شود، نظری ساده انگارانه است.

وزیر نفت عربستان سعودی همچنین تاکید کرد کشورش قادر است ذخایر فعلی خود را درسطح ۲۶۶ میلیارد بشکه نگاهدارد و این رقم می تواند در صورت استفاده از فناوری جدید استخراج نفت و گاز افزایش پیدا کند.

سه سرباز ناتو در افغانستان کشته شدند

درانفجار یک بمب کنارجاده ای درجنوب افغانستان در روز سه شنبه – امروز- ، سه عضو نیروی بین المللی کمک امنیتی کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این حادثه یک روزپس ازآن روی می دهد که یک فروند هواپیمای باری غیرنظامی درپایگاه هوایی بگرام درشمال کابل سقوط کرد، و هفت سرنشین آن کشته شدند.

مسئولیت انفجار را کسی برعهده نگرفته است، اما شبه نظامیان طالبان اغلب از بمبهای کنارجاده ای علیه سربازان خارجی و متحدان افغان آنها استفاده می کنند.

پلیس وسربازان افغان مسئولیت های امنیتی را به تدریج برعهده می گیرند، اما برنگرانی نسبت به وضعیت امنیتی در کشور پس از خروج نیروهای رزمی بین المللی درسال ۲۰۱۴ افزوده می شود.

اوباما:روسیه در تحقیقات همکاری می کند

رییس جمهوری آمریکا می گوید اف بی آی و وزارت امنیت داخلی وظایف خود را در ارتباط با بمب گذاری در بوستون انجام داده اند.

آقای اوباما درگفت و گو با خبرنگاران در کاخ سفید گفت او از تیم ضد تروریسم خود خواسته است به کارهای بیشتری که می تواند برای پی بردن به تهدیدهای برآمده از افراد رادیکالیزه شده انجام گیرد، بپردازند.

رییس جمهوری گفت «فکر می کنم آنچه در بوستون دیدیم مقامات محلی و فدرال بودند که در سراسر شهری که به آن حمله شده بودند حضورداشتند، ما باید به کار آنها مباهات کنیم.»

آقای اوباما همچنین گفت روسیه از زمان بمب گذاری های بوستون با مقامات امنیتی آمریکا همکاری کرده است.

او گفت ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه متعهد است مسلم سازد که مقامات روسیه نه فقط با تحقیقات در باره بمب گذاری های بوستون، بلکه با دیگر مسائل ضد تروریسم همکاری کنند.

آقای اوباما گفت سوء ظن بین نهادهای امنیتی روسیه و آمریکا که به دوره جنگ سرد باز می گردد باقی است، اما یادآور شد مناسبات بهتر می شود.

آ

محاصره ساختمان های دولتی در پایتخت لیبی

نخست وزیر لیبی، درخواست حمایت ار مردم
در لیبی، مردان مسلحی که خواهان برکناری مقامات رژیم معزول معمر قذافی هستند، روز سه شنبه وزارت دادگستری را محاصره کردند و بر حرکتی که در وزارت امور خارجه آغاز شد شدت بخشیدند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک سخنگو در طرابلس گفت چندین مرد سوار بر خودروهای مجهز به توپ های ضد هوایی و مسلسل ساختمان را محاصره کردند و از وزیر و کارمندان خواستند بیرون بروند و وزارتخانه را ببندند.

ده ها مرد مسلح با درخواست مشابه از روز یکشنبه وزارت امور خارجه را در محاصره گرفته اند و کارهای آن را فلج کرده اند. به وزارت کشور و ایستگاه تلویزیون ملی نیز حمله شده است.

روز دوشنبه، افسران خشمگین پلیس درحالی که تیراندازی هوایی می کردند به وزارت کشور هجوم بردند و خواهان افزایش حقوق شدند.

علی زیدان نخست وزیر لیبی محاصره وزارت امور خارجه و حملات دیگر را محکوم کرده است.

زیدان روز یکشنبه از مردم درخواست کرد از دولت در برابر گروه های مسلح حمایت کنند. او آنها را متهم کرد که می خواهد کشور را به بی ثباتی بکشانند و خارجیان و سفارتخانه ها را به وحشت بیاندازند. با این حال گفت دولت قصد ندارد با کسی مقابله کند.

دولت لیبی در تلاش است کنترل خود را بر سراسرکشور برقرار کند، و این در حالی است که شورشیانی که در سال ۲۰۱۱ برای سرنگونی قذافی جنگیدند هنوز بخشهای بزرگی از کشور را در کنترل دارند.

مردان مسلح گفته اند به محاصره زمانی پایان خواهند داد که کنگره ملی لیبی با تصویب لایحه ای که می خواهد کارمندان رژیم سابق از پست های بالای دولتی و سیاسی برکنار شوند، درخواست های آنها را عملی کند.

بروجردی: اعضای القاعده را دستگیر می کنیم

علاءالدین بروجردی، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی وجود اعضای القاعده در ایران را رد کرد.

آقای بروجردی روز سه شنبه به خبرگزاری ایسنا گفت «اگر در ایران القاعده را پیدا کنیم، حتما آن را دستگیر می‌کنیم.»

پلیس کانادا دوم اردیبهشت ماه از بازداشت دو نفر به اتهام تلاش برای منحرف کردن یک قطار مسافربری در این کشور از مسیر خود خبر داد.

مقامات کانادایی گفته بودند متهمان با اعضای القاعده در ایران ارتباط داشته اند. آنها گفته اند یکی از متهمان در دو سال گذشته به ایران سفر کرده بود.

علاءالدین بروجردی اظهارات مقامات کانادایی را رد کرد و آنها را «مضحک» خواند.

سقوط هواپیمای باری در افغانستان

سقوط یک هواپیمای باری غیر نظامی در يک پایگاه هوایی تحت اداره آمريکا در افغانستان منجر به کشته شدن تمامی هفت سرنشين هواپيما شده است.

مقامات می گویند که هواپیما روز دوشنبه مدت کوتاهی پس از برخاستن سقوط کرد.

طالبان بلافاصله مسئولیت سقوط هواپيما در پايگاه هوایی بگرام، در شمال کابل پایتخت افغانستان را بعهده گرفت، اما نیروهای ائتلاف اعلام کردند، هیچ گزارشی از فعالیت های شورشیان در اين منطقه در دست نيست.

ائتلاف اسامی قربانیان، نوع هواپیما و شرکت هواپيمايی آن را تا زمان انتشار اين گزارش اعلام نکرده است.

دو روز قبل چهار تن از اعضای نيروهای آمريکايی زمانی که هواپیمای تجسسی آنها بدليل شرايط بد جوی در جنوب افغانستان سقوط کرد، کشته شدند.

بازیکن شاخص بسکتبال: «همجنسگرا هستم»

جیسن کالینز (بازیکن سمت چپ)
یک بازیکن حرفه ای شاخص بسکتبال آمریکا که ۱۱ فصل در مسابقات ملی بسکتبال این کشور حضور داشته، همجنسگرا بودن خود را آشکار کرده است. جیسن کالینز، بازیکن سانتر بسکتبال، در گفت و گوی این هفته خود با یک نشریه مشهور ورزشی آمریکایی در این مورد سخن گفته است.

کالینز نخستین بازیکن حرفه ای آمریکایی است که پیش از بازنشستگی و در حالی که هنوز قصد دارد بازی کند و در میادین ورزشی حضور داشته باشد، گرایش جنسی خود را برملا کرده است.

چند بازیکنان حرفه ای آمریکایی که تاکنون به رسانه ها گفته اند که همجنسگرا هستند، پیش از آنکه در مورد گرایش جنسی شان صحبت کنند، بازنشسته شده بودند. آقای کالینز در پی آشکار کردن گرایش جنسی اش، پیام های حمایت آمیز فراوانی دریافت کرده است.

یکی از این پیام ها از سوی بیل کلینتون، رییس جمهوری پیشین آمریکا، برای وی فرستاده شده. چلسی کلینتون، دختر آقای کلینتون، دوست و هم کلاسی سابق جیسن کالینز بوده. هر دوی آنها دانش آموخته دانشگاه استنفورد آمریکا هستند.

انتظار افزایش فروش املاک در امریکا

گزارش روز دوشنبه وزارت بازرگانی امریکا حاکی است در ماه مارس دو دهم درصد بر مصرف در کشور افزوده شده، اما رشد اقتصادی - در مقایسه با ماه قبل - اندکی کاهش یافته است.

اقتصاددانان و سرمایه گذاران به گزارش مصرف ماهانه توجه زیادی دارند، زیرا مصرف و تقاضا برای مصرف موتور محرک اقتصاد به شمار می رود.

بر اساس گزارش دیگری که توسط انجمن ملی معاملات املاک منتشر شده، انتظار می رود فروش املاک در چند ماه آینده افزایش یابد.
بر اساس این گزارش، شاخص امضای قرارداد خرید خانه در بالاترین حد خود در سه سال اخیر قرار دارد. اقتصاددان ارشد این انجمن می گوید بازار خرید و فروش خانه در حال بهبود است و این مآلاً بر قدرت اقتصادی تاثیر مثبت م یگذارد.

حضور متهم به ارسال نامه سمی در دادگاه

مردی که متهم شده است به فرستادن نامه های سمی به پرزیدنت باراک اوباما، یک سناتور و یک قاضی ایالتی، روز دوشنبه برای نخستین بار در مقابل قاضی حاضر شد.
«اوِرِت داسچک» به استفاده از سلاح بیولوژی (ریسین) متهم شده و در صورت محکومیت ممکن است بقیه عمر خود را در زندان بگذراند.

متهم به قاضی گفت از اتهام خود مطلع است.
قاضی دستور داد وی تا جلسه بعدی که در روز پنجشنبه برگزار خواهد شد در زندان نگه داشته شود.

ماده سمی ریسین از دانه های کرچکی گرفته می شود و در صورت بلع، تزریق، یا تنفس ممکن است مرگ آور باشد.

مقامهای امریکا هفته گذشته مرد دیگری را به همین اتهام بازداشت کردند ولی هیچ دلیل و شاهدی بر دست داشتن او در ارسال نامه ها نیافتند، و وی را آزاد کردند.

۱۸ نفر در انفجارهای عراق کشته شدند

انفجار چند اتومبیل در مناطق شیعه نشین مرکز و جنوب عراق باعث مرگ دست کم ۱۸ نفر شد. در این انفجارها دست کم ۵۹ نفر نیز زخمی شدند.

دو انفجار روز دوشنبه در اماره در ۳۰۰ کیلومتری جنوب شرقی بغداد روی داد. به گفته مقامها در این انفجارها دست کم ۹ تن کشته شدند.

انفجارهای مشابهی در دیوانیه، کربلا و محمودیه روی داد.

عراق ظرف هفته گذشته شاهد انفجارهای مرگباری بوده است که مجموعاً نزدیک به ۱۸۰ کشته بر جای گذاشته است.

انفجار در پراگ پایتخت جمهوری چک

انفجار قدرتمندی صبح دوشنبه در پراگ، پایتخت جمهوری چک دست کم ۴۰ زخمی بر جای گذاشت و پلیس مجبور شد منطقه توریستی شهر را مسدود کند.
انفجار که ممکن است بر اثر نشت گاز روی داده باشد در خیابان دیوادِلنی روی داد و پلیس هنوز علت آن را اعلام نکرده است.
بر اثر انفجار شیشه های ساختمان های نزدیک به تئاتر ملی شکست و صدای آن تا قصر پراگ در یک و نیم کیلومتری محل حادثه شنیده شد.
به گفته پلیس ممکن است هنوز عده ای در داخل محل انفجار گیر افتاده باشند.

مقام قضایی ایران: رشد طلاق نگران کننده است

احمد تویسرکانی، معاون رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی و رییس سازمان ثبت و اسناد و املاک کشور می گوید در سال ۱۳۹۱ از هر ۶ ازدواج در ایران، یک ازدواج به طلاق منجر شد.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، آقای تویسرکانی روز یکشنبه رشد طلاق در ایران را «نگران کننده» توصیف کرد. او همچنین گفت ازدواج در ایران ۷ درصد کاهش یافته است.

احمد تویسرکانی گفت هنوز موفق نشده ایم علت طلاق ها را کشف کنیم.

آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی در سخنرانی های چند ماه اخیر خود خواستار افزایش جمعیت در ایران شده است.

آسیا پرچمدار بهبود اقتصاد جهان در سال ۲۰۱۳

صندوق بین المللی پول می گوید در مجموع اقتصاد آسیا، بهبود اقتصادی جهان را در سال ۲۰۱۳ رهبری می کند.

صندوق بین المللی پول در آخرین چشم انداز خود از اقتصاد جهان پیش بینی کرد رشد اقتصادی در قاره آسیا در سال جاری میلادی ۵.۷ درصد خواهد بود. این رشد بیشتر به ادامه تقاضای قوی داخلی در آسیا و نرخ پایین بیکاری در این منطقه مربوط است.

صندوق بین المللی پول می گوید تقاضا در چین و سیاست های محرک اقتصادی در ژاپن عامل رشدی برای منطقه خواهد بود.

بنگلادش در انتظار تلفات ساختمانی بیشتر

پنج روز پس از سقوط یک مجتمع تجاری و صنعتی در بنگلادش ، امدادگران موفق شدند چهار تن دیگر را زنده از زیر آوار نجات دهند.

شمار کشته شدگان تا کنون دستکم به ۳۶۰ تن رسیده است و بیم آن می رود بر تعداد قربانیان افزوده شود.

در همین حال پلیس منطقه ساوار در حومه داکا ، پایتخت بنگلادش ، محمد سهیل رانا مالک ساختمان را در نزدیکی مرز هند بازداشت کرده است که از زمان وقوع حادثه ناپدید شده بود.
پلیس پیشتر ۵ تن دیگر از جمله مدیران ساختمان را بازداشت کرده است.

مقام های محلی می گویند روز قبل از حادثه ، مسولان ایمنی شهر به رانا و مدیران کارخانه های مستقر در ساختمان برای تخلیه ساختمان هشدار داده بودند، زیرا شکافی در بدنه آن دیده شده بود.

امدادگران امروز، یکشنبه، موفق شدند ۴ تن دیگر را از زیر آوار نجات دهند.

امدادگران در روز های گذشته برای زنده نگاهداشتن کارگرانی که در زیر آوار محبوس هستند، با استفاده از روزنه های موجود ، غذا و آب فرستاده اند ، اما می گویند، بتدریج صدای کمتری از زیر آوار شنیده می شود.

به گفته مقامات محلی ، هنوز از سرنوشت بیش از ۹۰۰ تن خبری در دست نیست.

اتحادیه تولیدکنندگان پوشاک بنگلادش می گوید ، ۳۱۲۲ کارگر در کارخانه های مستقر در این ساختمان کار می کردند. امدادگران با کمک ارتش تا کنون توانسته اند حدود ۲۵۰۰ تن را نجات دهند.

به گفته مقام های محلی این ساختمان ۸ طبقه بر روی یک قطعه زمین غیر استاندارد و بدون رعایت مقررات ایمنی ساخته شده بود.

حادثه مرگبار روز چهارشنبه ضربه بزرگی به صنعت نساجی ۲۰ میلیارد دلاری در بنگلادش است و نشان از شرایط وخیمی دارد که کارگران فقیر ، اکثرا ً زن ، مجبورند برای ۳۸ دلار در هر ماه ، در آن محصولاتی تولید کنند که مارک های بین المللی دارند.

کوبا اولین مقصد رئیس جمهوری جدید ونزوئلا

نیکلاس مادورو، رییس جمهوری ونزوئلا در نخستین سفر خارجی خود پس ازبرگزیده شدنش به این مقا به کوبا سفر کرده است.

سفر نیکلاس مادورو به کوبا درحالی صورت گرفت که رهبر اپوزیسیون و رقیب انتخاباتی وی هنوز نتیجه انتخابات ریاست جمهوری را نپذیرفته است.

آقای مادورو که برای شرکت در سیزدهمین نشست همکاریهای دو جانبه میان کوبا و ونزوئلا به هاوانا سفر کرده است امروز به مدت پنج ساعت با فیدل کاسترو رهبر پیشین و بنیان گذار انقلاب کوبا گفتگو کرد.

وی پس از این دیدار گفت « هنگامی که فیدل را می بینی، یک قهرمان را دیده ای. هوچی مین را دیده ای... چه گوارا را دیده ای... ماندلا را دیده ای... در هفتاد سال گذشته نام فیدل با انسانیت گره خورده. برای همین او فرمانده ای شکست ناپذیر است».

ونزوئلا و کوبا روابط اقتصادی نزدیکی دارند. کاراکاس به هاوانا روزانه ۱۳۰ هزار بشکه نفت می دهد و هاوانا پزشک و دیگر خدمات اجتماعی را در اختیار این حامی قدیمی می گذارد.

هوگو چاوز رییس جمهوری فقید ونزوئلا روابط عمیق و گسترده با کوبا را از سال ۱۹۹۹ برقرار کرد، و حتی برای درمان سرطان خود نیز این کشور را برگزید.

سفر آقای مادور به کوبا نشانه ای از ادامه روابط دوستانه میان این دو کشور پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا است، هر چند که در کاراکاس اختلاف بر سر نتایج انتخابات همچنان ادامه دارد.

انریکه کاپریلس، رهبر اپوزیسیون هنوز نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۱۴ آوریل را نپذیرفته و می گوید بازشماری آرا منجر به پیروزی او خواهد شد.

آقای کاپریلس دولت را به دزدیدن آرای مردم متهم کرده است.

ده روز پیش کمیسیون انتخابات ونزوئلا اعلام کرد نیکلاس مادورو با تفاوتی یک و نیم درصدی انتخابات ریاست جمهوری را برده است.

خط قرمز اسرائیل برای تسلیحات شیمائی سوریه

بنجامین ناتانیاهو نخست وزیر اسرائیل می گوید «انتقال تسلیحات شیمیائی سوریه به حزب الله لبنان خط قرمز اسرائیل است».

در همین حال به گفته مقام های آمریکائی، نیروهای بشار اسد «حداقل در دو مورد» از تسلیحات یا مواد شیمیائی در جنگ داخلی استفاده کرده اند.

در این میان فعالان سوری می گویند ارتش سوریه در عملیات اخیر در حومه پایتخت از حداکثر توان ضربتی استفاده کرده است.

روز جمعه نیروهای وفادار به بشار اسد موفق شدند دو منطقه جوبر و عتیبه در حومه دمشق را تصرف کنند.

کنترل مجدد ناحیه عتیبه یکی از استراتژیک ترین راه های تدارکات اسلحه و مهمات برای مخالفان سوری را سد کرده است.

در ماه های اخیر مناطق جنوبی و شرقی پایتخت سوریه صحنه شدیدترین درگیری ها میان ارتش و مخالفان مسلح بوده است.

سکته مغزی خفیف رئیس جمهوری الجزایر

عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس جمهوری الجزایر برای انجام معاینات پزشکی در فرانسه بسر می برد.
به گفته مقامهای الجزایری آقای بوتفلیقه در پی یک سکته مغزی خفیف روز شنبه راهی فرانسه شد.
رئیس جمهوری ۷۶ ساله الجزایر به پیشنهاد پزشکان معالجش برای انجام آزمایشات پزشکی به یک بیمارستان نظامی در پاریس منتقل شده است.

آقای بوتفلیقه بیش از یک دهه ریاست جمهوری الجزایر را برعهده داشته است.

الجزایر یک پنجم گاز اتحادیه اروپا را تامین می کند.

طالبان مدعی شروع عملیات تهاجمی بهار

طالبان مسئولیت یک بمبگذاری جاده ای در ولایت غزنی را بعهده گرفته است، که به کشته شدن ۳ نفر، شامل معاون والی این ولایت و ۲ محافظش منجر شد .
در این حمله ۲ محافظ دیگر محمد حسن عادلی نیز زخمی شدند.
انفجار امروز، یکشنبه در منطقه زنا خان رخ داد.
طالبان این بمبگذاری را سرآغاز عملیات تهاجمی خود در فصل بهار در افغانستان توصیف کرده است.

حمله هوائی در جواب موشک پرانی

جنگنده های اسرائیلی امروز، یکشنبه، یک اردوگاه آموزشی شبه نظامیان فلسطینی در نوار غزه را بمباران کردند.

ارتش اسرائیل می گوید این حمله در پاسخ به شلیک موشک از نوار غزه به جنوب اسرائیل صورت گرفت.

جبهه دموکراتیک آزادیبخش فلسطین حمله هوایی به اردوگاهی در رفح در جنوب نوار غزه را تایید کرد اما گفت این حمله تلفات و خساراتی در بر نداشته است.

اسرائیل در واکنش به شلیک موشک فلسطینیان، گذرگاه کرم شالوم را بست، که انتقال مایحتاج به نوار غزه از آنجا انجام می گیرد.

حملات بمبی در آستانه انتخابات پاکستان

انفجارهای همزمان با نزدیک شدن تاریخ برگزاری انتخابات عمومی در پاکستان دست کم ۹ کشته و ده ها زخمی به جای گذاشته است
.
حملات بمبی به گردهمایی های انتخاباتی ،روز شنبه نیز برای سومین روز متوالی در پاکستان ادامه یافت.

اولین انفجار بمب شامگاه شنبه در دفتر انتخاباتی حزب عوامی ملی در کراچی روی داد.
بمب دوم در خیابانی نزدیک به این دفتر منفجر شد و بمب سوم طرفداران حزب مردمی پاکستان را هدف گرفته بود.

به گفته پلیس، انفجار ها به دفتر حزب عوامی ملی، که قبلا نیز هدف حمله طالبان قرار گرفته بود، و همچنین به ساختمان های اطراف و خودروها خسارت وارد آورده است.

این انفجار ها در حالی روی داد که پاکستان برای انتخابات عمومی ر روز ۲۱ اردیبهشت آماده می شود.

ظفر عباس بخاری از فرماندهان پلیس کراچی، طالبان را مسئول این حملات خواند و حضور ارتش را در روز برگزاری انتخابات ضروری دانست.
وی گفت «من فکر می کنم برای برگزاری انتخابات ممکن است لازم باشد ارتش فراخوانده شود. از آن جا که همه مردم آماده برگزاری انتخابات اند انتخابات باید انجام شود. ما از همه امکانات استفاده می کنیم تا صدمه به جان و مال مردم به حداقل برسد».

هیچ گروهی تاکنون مسئولیت این حملات را به عهده نگرفته است ولی طالبان سه حزب سکولار و لیبرال پاکستان را تهدید به حمله کرده است، که حزب عوامی ملی و حزب مردمی پاکستان از آن جمله اند.

بازگشت بوئینگ های ۷۸۷ به خط پرواز

شرکت هواپیمائی ژاپن امروزیک بوئینگ ۷۸۷ را به پرواز درآورد، که تمامی ناوگان ۵۰ هواپیمائی آن به سبب خطر ذوب شدن، در سطحی جهانی زمینگیر شده بود.

مدیران ارشد شرکت هواپیمائی و کارخانه هواپپیما سازی بوئینگ جزو سرنشنیان این هواپیما در پرواز دوساعته آزمایش باتری های جدید بودند ، تا به مسافران اطمینان بدهند هواپیما از ایمنی برخوردار است.

این آزمایش به فاصله یک روز پس از آن انجام گرفت که شرکت هواپیمائی اتیوپی نیز با به پرواز درآوردن یکی دیگر از هواپیماهای بوئینگ ۷۸۷ نخستین شرکت هواپیمائی در جهان بود که پرواز این هواپیماهای زمینگیر شده را از سرمی گرفت.

اداره هواپیمائی آمریکا ، پیشتر در این ماه با تائید طرح جدید ایمن سازی باتری های مورد استفاده در بوئینگ های ۷۸۷ زمنیه را برای بازگشت هواپیماهای زمینگیر شده به پرواز فراهم ساخته بود.

مایکل سی نت سرمهندس و مسئول پروژه بوئینگ های ۷۸۷ امروز در توکیو به خبرنگاران گفت هنوز دلیل اصلی بروز نقص در باتری ها مشخص نیست ، اما پوشش جدیدی که برای آنها ساخته شده است از ایجاد حریق در هواپیما جلوگیری خواهد کرد.

یادواره قربانیان بمب گذاری های بوستون

در آمریکا، بوستونی ها محله نزدیک به خط پایان ماراتون بوستون را به جایگاهی برای گرامی داشت و یادبود قربانیان بمب گذاری های این ماه مبدل ساخته اند.

مردم با گذاشتن دسته های گل همراه با دست نوشته ها و هدایای دیگر در محل انفجارها ضمن ادای احترام به کشته شدگان برای آسیب دیدگان آینده ای پر امید و توام با خوشبختی آرزو می کنند.

نرده های حفاظتی ماراتون پانزدهم آوریل بوستون نیز بخشی ازاین یادواره هاست، که بعضی از مردم با آویختن پرچم های آمریکا و کفش های مخصوص دویدن به آنها، همدردی و همدلی خود را ابراز می کنند.

فروریختن ساختمان بیمارستان در هند

فروریختن ساختمان یک بیمارستان در شهر بوپال هند دهها تن را زخمی کرد.

روز شنبه گروههای نجات تلاش کردند مردمی را که در میان آوار ناشی از ریزش ساختمان بیمارستان گرفتار شده بودند نجات دهند.

یک مقام اداره بهداشت محل گفت ساختمان بیمارستان وضعیت مناسبی نداشت.
این بیمارستان در سال ۱۹۶۶ ساخته شد، اما اخیرا تعمیرات و نوسازیهایی در آن انجام گرفته بود.

بنگلادش صحنه تلفات نیروی کار ارزان

مقام های بنگلادش امروز، شنبه، تلفات حادثۀ فرو ريختن یک ساختمان تجاری ۸ طبقه در داکا، پایتخت آن کشور را بیش از ۳۵۰ نفر اعلام کردند.
در همین حال امدادگران نیز موفق شدند ۷ نفر ديگر را زنده از زير آوار نجات بدهند.
مقامات همچنین از بازداشت دو نفر از صاحبان یک کارگاه تولید پوشاک به اتهام سهل انگاری های منجر به حادثه خبر داده اند.

گفته می شود سه طبقه از طبقات بالايی اين واحد تجاری که رعنا پلازا نام داشت بطور غير قانونی به ساختمان اضافه شده بود.

امدادگران پس از گذشت چند روز، هنوز با احتياط از چکش و بيل استفاده می کنند، چون حدس می زنند تعداد زيادی زير آوار زنده هستند.

امدادگران می گويند، بسياری از کارکنان کارگاه توليد پوشاک را زنده از زير آوار بيرون آورده اند، و شدت ضعيف و جراحاتشان به حدی بود که اگر چند ساعت بیشتر طول می کشیدامکان نجاتشان وجود نداشت.

اکنون این نگرانی وجود دارد که زير آوارمانده ها حتی اگر از فروریختن ساختمان آسيبی نديده باشند به خاطر گرمای شديد آب بدنشان را از دست بدهند.

مقامهای دولتی می گوینداز مجموع ۳۱۲۲ نفری که در کارگاه کار می کردند، ۲۴۰۰ نفر زنده از زير آوار بيرون کشيده شده اند، اما هنوز معلوم نیست در زمان فرو ريختن ساختمان چند نفر داخل کارگاه بوده اند.

کارگران کارگاه های پوشاک روز جمعه در اعتراض به وضعيت بد محیط کار و کمبود امکانات اوليه ايمنی درکارگاه های سراسرکشور، که توليداتشان معمولاً متکی به استفاده از نيروی کار ارزان و به سفارش کشورهای غربی انجام می گيرد، در داکا دست به تظاهرات زدند.

چند نفر از کارگران معترض که وارد محوطۀ ساختمان فرو ريخته شده بودند در برخورد با نيروهای ارتش به شدت مضروب شدند.

اين حادثه برای صنعت رو به رشد توليد پوشاک بنگلادش فاجعه ای بزرگ به شمار می رود. چند ماه پيش اين کشور شاهد آتش سوزی بزرگ دیگری در يکی ديگر از کارگاه های پوشاک بود.

دولت بنگلادش با وجود آگاهی کامل از شرايط غير انسانی کار در واحدهای تولیدی هنوز گام مؤثری در جهت ارتقای امکانات ايمنی کارگران برنداشته است، بلکه به عکس، با عرضه نيروی کار ارزان، موجب جذب سفارش دهندگان غربی و صاحبان خط های تجاری معروف جهان شده است.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG