لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۸ ایران ۱۳:۲۲

سرخط خبرها

گروه ناظر گروهی از شورشیان سوریه را محکوم می کند

گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه، که از اوپوزیسیون طرفداری می کند، یک گردان نیروهای شورشی را به شکنجه ساکنان شهر حلب و اخاذی از آنها متهم کرده است.

شکنجه، آدم ربایی و قتل به یک جنبه روزانه جنگ داخلی سوریه تبدیل شده است، اما، به گزارش رویترز، گروه ناظر مستقر در بریتانیا که شبکه ای از فعالان در سراسر سوریه دارد، روز سه شنبه گفت درپی جمع آوری شواهد و مدارک زیاد که به موارد متعدد بازداشت و شکنجه اشاره دارد، خود را ناگزیر می بیند واحد حلب «احرار سوریه» را محکوم کند.

رامی عبدالرحمان، رهبر گروه ناظر، در مصاحبه ای گفت «موارد چنین حوادثی در هر دو طرف روبه افزایش است.»

اوبه نقل از ساکنان حلب می گوید واحد احرار سوریه، که در نزدیکی ناحیه اشرفیه عمل می کند، همچنین مردم محل را ناچار ساخته است بابت حفاظت از خود پول پرداخت کنند.

گروه ناظرمی گوید از آوارگان نیز همانند ساکنان محلی اخاذی می شود.

تلفات نبرد ارتش پاکستان با ستیزه گران

در نبردهای شدید دریک ناحیه استراتژیک در شمال غربی پاکستان، ۲۳ سرباز و ۱۱۰ شبه نظامی کشته شده اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یک مقام نظامی روز سه شنبه گفت نیروهای زمینی، با پشتیبانی هواپیماهای جنگی و هلیکوپترهای توپدا، چهار روز پیش عملیاتی را علیه طالبان ومتحدان آن در دره دور افتاده تیراه آغاز کردند و جنگ هنوز ادامه دارد.

اوگفت درچهار روز نبرد ۱۱۰ شورشی و ۲۳ سرباز پاکستانی کشته شده اند.

در گزارش رویترز گفته می شود ارتش پاکستان، یکی از بزرگترین نهادهای نظامی در جهان، علیرغم سلسله حملاتی علیه قرارگاههای طالبان در شمال غربی، قادر نبوده است آنها را عقب بزند.

مقام نظامی گفت «دره هنوز از ستیزه گران پاک نشده است، هرچند جت های جنگنده وهلیکوپترها مواضع آنها را می کوبند.»

به گفته او، ستیزه گران می توانند به آسانی به دیگر مناطق قبیله ای نیمه خود مختار در نزدیکی مرز افغانستان رخنه کنند.

امکان قطع کمک غذایی به آوارگان سوریه

سازمان ملل متحد می گوید در صورتی که اعتبارات جدید فوری نرسد، ماه آینده کمک غذایی به ۴۰۰ هزار آواره سوریه در لبنان را متوقف خواهد ساخت.

خبرگزاری رویترز روز سه شنبه درگزارشی از ژنو به نقل از هماهنگ کننده منطقه ای کمیساریای عالی آوارگان و پناهجویان برای آوارگان سوریه گفت «شتاب تشدید بحران از توانایی جامعه بین المللی برای تامین هزنیه نیازهای انسانی درسوریه بسیار بیشتراست.»

او گفت نگرانی این است که درصورت نرسیدن فوری پول بیشتر «ما به نقطه ای برسیم که ناچارشویم کمک را کاهش دهیم، یا قطع کنیم.»

رویترز می گوید کمبود پول نقد بخشی از کاهش مالی گسترده تری است که به گفته مسئولان کمیساریا کوششهای آن را برای کمک به نزدیک یک میلیون و سیصد هزار آواره و تقریبا چهار میلیون نفر که در داخل سوریه دربدر شده اند تهدید می کند.

در لبنان، مقامات سازمان ملل متحد و گروههای امداد در تلاش هستند با موج فزاینده آوارگان، که هم اینک به ده درصد جمعیت کشور بالغ می شود، مقابله کنند. برنامه جهانی غذا هشدار داده است ممکن است عملیات خود را در ماه مه کاهش دهد.

مسئول عملیات برنامه در لبنان گفت «ظرف یک ماه، با اعتبارات فعلی، بیش از ۴۰۰ هزار آواره سوری دیگر کمک غذایی دریافت نخواهند کرد.»

تجدید شکایت از طنز پرداز مصری

.
دادستانهای مصر به شکایتهای جدید از باسم یوسف طنزپرداز مشهور، این بار بابت «اهانت به پاکستان» و «اشاعه خدا نشناسی» رسیدگی می کنند.

خبرگزاری فرانسه روز سه شنبه به نقل از منابع قضایی مصر گفت شکوائیه های جدید یوسف را به «توهین به کشورپاکستان و ایجاد تنش در مناسبات آن با مصر» متهم می کند. او همچنین به اهانت به مذهب و «اشاعه خدانشناسی» متهم است.

یوسف در یکی ازبرنامه های تلویزیونی خود پس از سفر محمد مرسی رییس جمهوری مصر به پاکستان، کلاهی را که او هنگام دریافت دکترای افتخاری از دانشگاه اسلام آباد بر سرگذاشته بود به مسخره گرفت.

یک شکوائیه ادعا می کند یوسف با مسخره کردن نماز، که به منزله «زیر سئوال بردن یکی ازپنج ستون اسلام» است، سعی داشت «خدانشناسی» را گسترش دهد.

یوسف در صفحه توئیتر خود تایید کرد تحقیقات جدیدی درباره او آغاز شده است.

براساس سیستم قضایی مصر، دادستان در این باره که آیا شواهد برای ارجاع شکایت به دادگاه جهت محاکمه وجود دارد یانه، تصمیم خواهد گرفت. امکان دارد مظنونین در جریان تحقیق بازداشت شوند.

اتحاد القاعده در عراق با گروه جهادی درسوریه

القاعده درعراق می گوید با یک گروه جهادی سوریه که برای سرنگونی بشار اسد می جنگد متحد شده است.

ابوبکر البغدادی رهبر گروه روز سه شنبه در یک پیام صوتی اینترنتی گفت القاعده در عراق به سلول های جبهه النصره سوریه پول داده است، و گروه جدید «حکومت اسلامی عراق و مشرق عربی» نامیده خواهد شد.

اصالت بیانیه، که نحستین بار سرویس مانیتورینگ سایت در آمریکا آن را منتشر کرد، هنوز تایید نشده است.

جبهه النصره اوائل سال گذشته، زمانی که مسئولیت چند بمب گذاری نیرومند درپایتخت سوریه و شهرحلب را بر عهده گرفت، اهمیت یافت.

آمریکا دسامبر گذشته این جبهه را به ظن ارتباط با القاعده درفهرست گروه های تروریستی گنجاند.

پیام بغدادی یک روزپس از آن منتشر می شود که دریک بمب گذاری انتحاری اتومبیلی به شیوه النصره درقلب دمشق دست کم ۱۵ تن جانسپردند و بیش از ۱۰۰ نفر مجروح شدند.

ائتلاف ملی سوریه روز سه شنبه بمب گذاری را محکوم کرد و دولت اسد را مسئول دانست.

در این میان، بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد روزسه شنبه از سوریه خواست به یک هیات سازمان ملل متحد اجازه دهد در باره اتهام کاربرد جنگ افزار شیمیایی درمناقشه به تحقیق بپردازد وبا آن همکاری کند.

بان گفته است هیات آماده است ظرف ۲۴ ساعت رهسپار دمشق شود.

دو سرباز آمریکایی در افغانستان کشته شدند

.
در سقوط یک فروند هلیکوپتر ناتو در شرق افغانستان در روز سه شنبه، دو سرباز امریکایی کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، نیروی بین المللی کمک امنیتی - آیساف - در اطلاعیه ای گفت درباره علت سقوط هلیکوپتر تحقیق می شود، با این حال یاد آور شد گزارش های اولیه حاکی است هنگام وقوع حادثه فعالیت خصمانه ای درمحل جریان نداشت.

شاهدان گفتند هلیکوپتر در ولایت ننگرهار در نزدیکی مرز پاکستان، دریک کشتزار سقوط کرد.

سخنگوی طالبان مدعی شد هلیکوپتر بر اثر تیراندازی رزمندگان گروه سرنگون شد. با این حال، خبرگزاری فرانسه می گوید طالبان اغلب در ادعای موفقیت دربرابر نیروهای ناتو گزافه گویی می کند.

کری با اوپوزیسیون سوریه ملاقات می کند

جان کری وزیر امور خارجه امریکا می گوید اوبا نمایندگان اپوزیسیون سوریه ملاقات خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، کری روز سه شنبه پیش از آن که از اسراییل رهسپار لندن شود تصمیم خود را درگفت وگو با خبرنگاران اعلام کرد اما گفت انتظارنمی رود احمد معاذ الخطیب رهبر شورشیان درجلسه، که میزبانی آن را ویلیام هیگ وزیر امورخارجه بریتانیا برعهده خواهد داشت، حضورداشته باشد.

جان کری پیش ازورود به اسراییل، روزیکشنبه در ترکیه بود و درباره جنگ دو ساله سوریه، نزدیکی ترکیه و اسراییل و روند صلح خاورمیانه با رهبران کشور گفت وگو کرد.

کری گفت ارجحیت آمریکا این است که مناقشه از راه های دیپلماتیک حل شود وانتقال قدرت ومسئولیت اداره کشوربه گونه ای مشروع به یک نهاد مستقل صورت گیرد.
اما افزود: مشکل این است که اگر بشار اسد نخواهد چنین انتقالی انجام پذیرد، نمی توان به این هدف رسید.

واشنگتن صدها میلیون دلار کمک انسانی برای نیروهای مخالف اسد فراهم آورده، اما از دادن کمک های تسلیحاتی خودداری کرده است.

در پاسخ به این سئوال که آیا آمریکا ممکن است برکمک به شورشیان سوریه بیافزاید و تجهیزات نظامی را نیز شامل شود، وزیر امور خارجه امریکا گفت: این موضوعی است که اعلام آن به کاخ سفید بستگی دارد.

سوریه به بازرسان سازمان ملل اجازه ورود نداد

دولت سوریه درخواست بان کی مون را برای راه دادن تیم تفحص سازمان ملل به سوریه رد کرد.

وزارت امور خارجه سوریه اعلام کرده است که دولت آن کشور تنها حاضر به راه دادن بازرسان سازمان ملل به روستای خان العسل در نزدیکی حلب است. بان کی مون از دولت اسد خواسته بود اجازه ورود گروهی از کارشناسان سازمان ملل را برای بررسی استفاده احتمالی نیروهای دولتی سوریه ـ و نیروهای اپوزیسیون ‌ـ از سلاحهای شیمیایی صادر کند و امکان سفر آنها را به نقاط گوناگون سوریه فراهم کند، اما دولت بشار اسد می گوید سفر تیم تفحص به سوریه تمامیت ارضی آن کشور را مخدوش می کند.

از سوی دیگر، یک فایل صوتی منسوب به رهبر القاعده در عراق (ابوبکر البغدادی) که در فضای مجازی منتشر شده، حاوی پیامی است حاکی از آن که جبهه اسلام گرای النصره که با نیروهای بشار اسد در حال نبرد است، شاخه ای از القاعده است.

اصالت این فایل صوتی هنوز تأیید نشده است. ایالات متحده در ماه دسامبر گذشته(حدود ۴ ماه پیش)، نام جبهة النصره را به فهرست سازمان های تروریستی خود اضافه کرد.
جبهة النصره مسئولیت شماری از بمب گذاری های انتحاری را در سوریه به عهده گرفته است.

فیلتر شدن صفحه احمدی نژاد در ویکی پدیا

صفحه محمود احمدی نژاد در سایت ویکی پدیا در ایران فیلتر شده است.

عبدالصمد خرم‌آبادی، «مشاور قضایی دادستان کل کشور» و «دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه» با صدور اطلاعیه ای، علت فیلتر شدن این صفحه را دادن «نسب های ناروا» به رییس جمهوری ایران اعلام کرده است.

عبدالصمد خرم‌آبادی نوشته است صفحه محمود احمدی نژاد در ویکی پدیا، مدت شانزده ماه است که فیلتر شده است.

ویکی پدیا یک دانشنامه آزاد در اینترنت است که به کاربران خود اجازه می دهد درباره موضوعات مختلف، اطلاعات خود را منتشر کنند.

اظهارات وزیر کشور ایران درباره ستار بهشتی

در جلسه بررسی علل مرگ ستار بهشتی در مجلس شورای اسلامی، نمایندگان توضیحات محمد نجار، وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران را قانع کننده تشخیص دادند.

به گزارش خبرگزاری فارس، محمد نجار روز سه شنبه گفت: ستار بهشتی، « ضمن همکاری با عوامل معاند خارج از کشور اطلاعات غلط و کذب را به معاندین و دشمنان انقلاب اسلامی ارائه می‌کرد.»

پیش از این علی مطهری نماینده مجلس علل مرگ ستار بهشتی وبلاگنویس را از وزیر کشور جویا شده بود.

ستار بهشتی در آذرماه گذشته در بازداشتگاه پلیس فوت کرد.

پرونده ستار بهشتی در قوه قضاییه در حال بررسی است و هنوز حکم متخلف و یا متخلفان صادر نشده است.

مردی در صربستان ١٣ نفر را با گلوله کشت

مردی در صربستان ١٣ نفر را به ضرب گلوله کشت. مقتولین همگی از بستگان و همسایگان بودند.
12 نفر از قربانیان در محل تیراندازی کشته و نفر سیزدهم در بیمارستان جان سپرد.
قاتل خود و همسرش را نیز هدف گلوله قرارداد اما از شرایط آنها هنوز اطلاعی در دست نیست.
این افراد در پنج خانه که اکثرا از بستگان و همسایگان قاتل بودند کشته شدند.
هنوز علت و انگیزه قاتل روشن نیست.

نگرانی کشورهای غربی از اوضاع سیاسی مالی

کشورهای غربی نگرانند که مالی و بیابانهای وسیع آن مامنی برای گروههای تندرو و افراطگران بین المللی شود.

برخی از کشورهای اروپایی گرچه از اعزام نیروهای آموزشی نظامی به کشوری چون مالی پشتیبانی می کنند، اما با اعزام نیروهای رزمنده به این مناطق موافق نیستند.

در همین حال بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد با کشورهایی که ابراز نگرانی کرده اند رایزبی کرده است. بیشتر این کشورها بیم آن میدهند که جنگ با اسلامگراها در مالی میتواند جنگ وسیعتری را در کشورهای همسایه دامن زند و علاوه بر آن میتواند اردوگاه پناهندگان را در کشورهایی چون «صحرای غربی» به سوی افراطگرایی سوق دهد.

یک دولت اروپایی اوضاع در «صحرای غربی» را به یک بمب ساعتی تشبیه کرده است

سوریه گروه تحقیق سازمان ملل را نمی پذیرد

وزارت امورخارجه سوریه روز دوشنبه گفت تیم سازمان ملل جهت تحقیق در مورد استفاده از سلاحهای شیمیایی را نمی پذیرد، هر چند سازمان ملل چنین درخواستی کرده است.

خبرگزاری دولتی سوریه ضمن نقل قول از وزارت خارجه این کشور نوشته است بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد پیشنهاد کرده است تا تیمی جهت تحقیق در مورد اتهاماتی که گویا سوریه از سلاحهایی شیمیایی استفاده کرده است را به آن کشور اعزام کند.

سوریه در عوض ضمن اشاره به تحقیقات سازمان ملل در مورد سلاحهای کشتار جمعی در عراق که پیش از حمله کشورهای ائتلاف به رهبری آمریکا در سال 2003 صورت گرفت میگوید دمشق نمی تواند چنین درخواستی را بپذیرد زیرا این درخواست با فشار کشورهایی صورت گرفته که خود از گروههای مخالف سوریه پشتیبانی می کنند.

در بیستم ماه مارس سال جاری، دولت سوریه از دبیر کل سازمان ملل متحد خواست تا ضمن انجام تحقیقات مستقل مشخص کند که آیا گروههای مسلح مخالف از سلاح شیمیایی استفاده کرده اند. این درخواست اما با درخواست دیگری از سوی فرانسه و بریتانیا همراه شد که سازمان ملل باید سه اتهام دیگر را در مورد استفاده از سلاح های شیمیایی مورد تحقیق و بررسی قراردهد.

آزادی دو گروگان فرانسوی در افغانستان

دو گروگان فرانسوی به طور جداگانه در افغانستان آزاد شده اند. یکی از آنها از راه فرار به آزادی خود رسيده است و دیگری توسط گروگان گير ها آزاد شده است.

پی ير بورقی يک عکاس ۲۹ ساله در اواخر ماه نوامبر در کابل ربوده شد. مقامات افغان می گویند او در یک پاسگاه امنیتی ولایت مرکزی وردک يافته شد و به پایتخت منتقل گرديد.

مقامات فرانسوی تایید کردند که گروگان دوم آزاد شده است، اما آنها جزئیات بیشتری را در اين مورد منتشر نکرده اند.

هيچ شخص يا گروهی مسئوليت اين دو گروگان گيری را بعهده نگرفته است.

توقف گردشگری ایرانیان در مصر

در بحبوحه اعتراضهای مسلمانان سنی محافظه کار و افراطی و خشم ناشی از سفر گردشگران ایرانی که اکثر آن ها شیعه هستند، مصر پروازهای گردشگری از ایران را تا ماه ژوئن به حالت تعلیق درآورده است.

این اقدام یک هفته پس از آن اتخاذ شده است که اولین پروازهای بین دو کشور پس از بیش از سه دهه از سر گرفته شده بودند و یازدهم فروردین ۴۵ گردشگر ایرانی برای نخستین بار بعد از انقلاب اسلامی از ایران به مصر سفر کردند.

بنا به گزارش خبرگزاری رسمی مصر، وزیر گردشگری کشور برای توقف پروازهای گردشگران ایرانی علتی ارائه نکرده است. اما روزنامه مصری الیوم به نقل از هشام زعزوع وزیر گردشگری این کشور نوشت هدف دولت از متوقف ساختن سفر ایرانیان ارزیابی و بررسی مجدد موضوع است.

با این همه خبرگزاری فارس به نقل از مدیرعامل کانون جهانگردی ایران نوشته است دور جدیدی از گردشگران اردیبهشت ماه به مصر برده می شوند.
حدود پنجاه گردشگر ایرانی هفته گذشته به جنوب مصر سفر کردند، اما این سفر اعتراض ها و انتقادهای بسیار مسلمانان سنی محافظه کار و افراطی مصر را برانگیخت.

مناسبات دیپلماتیک بین ایران و مصر پس از آن به حالت تعلیق درآمد که مصر در سال ١٩٧٩ با اسراییل پیمان صلح امضا کرد و انقلاب اسلامی در ایران به وقوع پیوست اما پس از به قدرت رسیدن رئیس جمهوری اسلام گرای مصر روابط بین قاهره و تهران به گرم تر شد.

انفجار در میدان سبع بحرات دمشق

روز دوشنبه انفجار انتحاری یک خودرو در دمشق دست کم ۱۵ کشته و بیش از ۵۰ مجروح بر جای گذاشت.

این انفجار در سبع بحرات در مرکز شهر روی داد.

تلویزیون دولتی سوریه صحنه های آتش سوزی دهها اتومبیل و ساختمان را نشان داد که بر اثر این انفجار آسیب دیده اند.

مقامها ی سوریه تروریست ها را عامل انفجار روز اعلام کرده اند.

احکام اعدام اختلاس بزرگ به اجرا فرستاده شد

غلامحسین محسنی اژه ای دادستان کل ایران از ارسال حکم محکومان پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی برای اجرای احکام اعدام خبر داده است.
به گفته آقای اژه ای به خبرنگاران، در این احکام، ۴ نفر به اعدام و تعدادی به زندان و جریمه محکوم شده اند.
از دو سال پیش یک گروه اقتصادی نزدیک به دولت احمدی نژاد، به اختلاس بیش از سه هزار میلیارد تومان از نظام بانکی کشور متهم شد.
قوه قضاییه ایران هر چند به اتهامات مقام های دولتی نزدیک به احمدی نژاد رسیدگی نکرد، اما مه آفرید امیرخسروی و سه شریک دیگر او را به اعدام محکوم کرده است.
دادگاه تجدید نظر این احکام را تایید کرده، و اکنون برای اجرای حکم به بخش اجرای احکام قوه قضاییه فرستاده شده است.

انفجار در افغانستان ۹ قربانی گرفت

انفجار یک بمب کنار جاده ای در وردک، زیر یک اتوبوس منجر به مرگ ۹ نفر شد. دست کم ۲۲ نفر نیز در این انفجار زخمی شدند.
مقامهای محلی می گویند اتوبوس منفجر شده از ایالت غزنی به کابل می رفت. این مقامها شبه نظامیان طالبان را مسئول بمبگذاری دانسته اند.
مقامهای افغانستان می گویند روز یکشنبه در جریان حمله هوایی مشترک نیروهای ناتو و افغانستان علیه طالبان، ۱۱ غیرنظامی - از جمله ۱۰ کودک - کشته شده اند

تیم تفحص ملل متحد آماده اعزام به سوریه است

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، امروز دوشنبه در لاهه گفت یک گروه تفحص ظرف ۲۴ ساعت آینده آماده اعزام به سوریه خواهد بود.

در پی انتشار گزارش هایی مبنی بر استفاده دولت بشار اسد از سلاح های شیمیایی، آقای بان با رئیس گروه نظارت بر کاربرد جهانی سلاح های شیمیایی (وابسته به سازمان ملل) دیدار و گفتگو کرد. این دیدار و گفتگو امروز دوشنبه در لاهه انجام شد.

بان کی مون می گوید تیم تحقیقات آماده سفر به سوریه و بررسی صحت و سقم استفاده ارتش اسد از سلاح های شیمیایی(در داخل یا خارج از سوریه) است اما انجام این کار مستلزم اجازه دولت سوریه است، که بان کی مون و اعضای این تیم ۱۵ نفری منتظر آنند.

چند بازرس سازمان ملل، چند کارشناس پزشکی، و چند شیمی دان در میان اعضای این گروه هستند. یک گروه تفحص سازمان ملل با همین هدف به قبرس اعزام شده تا مقدمات بررسی های بیشتر را فراهم آورد.

دبیرکل سازمان ملل از دمشق خواست تا با انعطاف بیشتر، اعزام این گروه و آغاز تحقیقات آنها را هرچه زودتر عملی کند.

مارگارت تاچر درگذشت

بارونس مارگارت تاچر نخست وزیر سابق بریتانیا صبح دوشنبه در ۸۷ سالگی بر اثر حمله قلبی درگذشت.
لرد بل سخنگوی مارگارت تاچر گفت: مارک و کارول تاچر، فرزندان مارگارت، با اندوه فراوان مرگ مادر خود را اعلام کردند.

خانم تاچر که از سیاستمداران محافظه کار و برجسته بریتانیا به شمار می آید، از سال ۱۹۷۹ تا ۱۹۹۰ رهبری بریتانیا را بر عهده داشت و در دوران رهبری خود جنگ علیه آرژانتین در سال ۱۹۸۲ بر سر جزایر فالکلند را با پیروزی به پایان رساند.

مارگارت تاچر - که او را «بانوی آهنین» می نامیدند - بیشترین شهرت خود را به دلیل خصوصی سازی اقتصاد بریتانیا و نیز درافتادن با اتحادیه های قدرتمند کارگری کسب کرد.

استفاده از گاز اشک آور علیه تظاهرکنندگان ترکیه


روز دوشنبه پلیس ترکیه با استفاده از گاز اشک آور و لوله های آب سعی کرد تظاهرات در مقابل زندان سیلیوری را متفرق کند.
محاکمه ۲۷۵ تن از شخصیتهای نظامی، حقوقی، دانشگاهی و روزنامه نگاری به اتهام توطئه علیه حکومت در این زندان جریان دارد.
انتظار می رود دفاع نهایی متهمان روز دوشنبه به دادگاه ارائه شود. متمهان در صورت اثبات توطئه، به مجازاتهایی از چند سال زندان تا حبس ابد محکوم خواهند شد
در حالی که دادستان می گوید متهمان در سطوح مختلف در توطئه ادعایی گناهکار هستند، منتقدان می گویند شیوه و جریان محاکمه برای مرعوب کردن مخالفان است.

احضار مشرف از سوی دادگاه عالی پاکستان

دادگاه عالی پاکستان پرویز مشرف حکمران نظامی سابق کشور را احضار کرد تا روز سه شنبه در دادگاه به اتهامات خود پاسخ دهد.

اتهام آقای مشرف خیانت به کشور از طریق متوقف کردن اجرای قانون اساسی و برکناری قضات عالیرتیه در سال ۲۰۰۷ است.

پرویز مشرف در سال ۱۹۹۹ از طریق کودتای نظامی قدرت را در پاکستان در دست گرفت و در سال ۲۰۰۸ بعد از تهدید به استیضاح مجبور شد از سمت خود کناره گیری نماید. وی بعد از استفا به تبعیدی خودخواسته رفت و اواخر ماه گذشته به منظور شرکت در انتخابات ماه آینده پارلمان به پاکستان بازگشت.

« تیره جدید آنفلونزای مرغی، جای نگرانی ندارد»

سازمان بهداشت جهانی، روز دوشنبه اعلام کرد تیره جدیدی از آنفلونزای مرغی که برای نخستین بار در شرق چین در انسان پیدا شده، جای نگرانی ندارد.

تعداد افرادی که به این تیره آلوده شده اند تا بحال 21 نفر بوده که شش نفر از آنان نیز جان خود را از دست داده اند.

سازمان بهداشت جهانی می گوید تا بحال ما فقط موارد پراکنده ای از یک بیماری نادر را شاهد بوده ایم و به احتمال زیاد اوضاع بهمین منوال خواهد ماند. این سازمان خاطر نشان میکند اکنون زمانی نیست که ما عکس العمل بیش از حد از خود نشان دهیم.

درهمین حال رییس بهداشت ملی چین و کمیسیون طرح خانواده روز دوشنبه گفت وی تردیدی ندارد که مقامهای چینی میتوانند چنین ویروسی را مهار کنند.

همین مقام چینی افزود این افراد تعداد بسیار کمی اند که با یک رشته از مسائل و مشکلات شخصی روبرو بوده وبنابراین تهدیدی برای عموم محسوب نمی شوند.

به نقل از مقامهای چینی تا بحال هیچ موردی در خارج از چین در این زمینه یافت نشده است.
پیش از این بیم آن میرفت که ویروس این نوع تیره، نهایتا از انسان به انسان نیز منتقل شود.

نخست وزیر لبنان:تاخیر در انتخابات پارلمان

تمام سلام، نخست وزیر برگزیده لبنان می گوید انتخابات ماه ژوئن لبنان به احتمال زیاد با یک تاخیر روبرو خواهد شد.

آقای سلام خود را برای تشکیل دولتی آماده می سازد که هدفش پایان دادن به مناقشه چند ماهه بر سر رای گیری است و همچنین محفوظ نگاه داشتن لبنان از خطرات جنگ درسوریه.

تمام سلام، دولتمردی میانه رو، که برای اشغال پست نخست وزیری لبنان از حمایت سیاسی وسیعی برخوردار بود، گفت وی تلاش می کند تا همه گروههای سیاسی کشور را در دولتی جمع کند که اولویتش هموار کردن راه برای انتخابات پارلمانی باشد.

اما آقای سلام می گوید یافتن مخرج مشترک در میان بلوکهای سیاسی، از جمله گروه مقتدر حزب الله و رقیبش گروه چهارده مارس، که با قانون انتخاباتی موجود مخالفت می ورزند، کار آسانی نخواهد بود.

نخست وزیر لبنان خاطر نشان کرد این امکان وجود دارد که برای یافتن قانون انتخاباتی جدید، خود را با یک تاخیر فنی روبرو سازیم. نخست وزیر لبنان همچنین افزود تمدید پارلمان برای یکسال و یا دو سال دیگر، از منظر قانون اساسی با مخاطراتی همراه بود در حالیکه بدترین سناریوی ممکن ناشی از «خلا سیاسی» گامی است بسوی اوضاع فاجعه آمیز در سوریه و یا ماجرایی که لبنان در سال 1975 تا 1990 با آن روبرو بود.

انفجار در افغانستان ۵ آمریکایی را کشت

انفجار یک اتومبیل در روز یکشنبه در افغانستان سه سرباز ، یک دیپلمات جوان و یک شهروند غیر نظامی آمریکایی را کشت.

دیپلمات آمریکایی «ان اسمدینگهاف» بیست و پنج ساله که در حمل و توزیع کتابهای درسی برای دبستانهای افغانستان فعال بود و سه سرباز دیگر در استان زابل جان خود را از دست دادند. شهروند غیرنظامی آمریکا درحادثه جداگانه ای کشته شد.

جان کری وزیر امورخارجه آمریکا که بهنگام وقوع این حادثه در ترکیه بسر میبرد به خبرنگاران گفت دیپلمات و سه سرباز آمریکایی و همکاران افغان آنها در حال حمل کتابهای درسی برای دبستانی در شهر «قلات» بودند که با این انفجار جان خود را از دست دادند.

جان کری همچنین گفت وی در سفر اخیرش به افغانستان دیپلمات جوان آمریکایی را ملاقات کرده بود و پس از وقوع این حادثه با والدین این دیپلمات نیز صحبت کرده است.

قوه قضاییه مصر: دادستان کل استعفا دهد

قوه قضاییه مصر خواهان استعفای رییس اسلامگرای دادستانی این کشور شده است، کسی که توسط محمد مرسی به این مقام منصوب شده است.

شورای عالی قضایی مصر روز یکشنبه با صدور بیانیه ای اعلام کرد طلعت عبدالله، باید برای حفظ یکپارچگی قوه قضاییه به شغل پیشین خود که همان قضاوت است بازگردد.

استعفای آقای عبدالله درخواست کلیدی گروههای مخالف بوده است، گروههایی که دادستان را متهم به پیگرد ناعادلانه منتقدین محمد مرسی و جنبش اخوان المسلمین کرده اند.

دفتر آقای عبدالله ماه گذشته حکم دستگیری یکی از طنزپردازان سیاسی و محبوب را به اتهام اهانت به رییس جمهوری و اسلام، صادر کرده بود. این فرد پس از معرفی خود به دادگاه، با قید ضمانت آزاد شد.

پس از اینکه آقای عبدالله در ماه دسامبر به ریاست دادستانی منصوب شد، بسیاری از قضات دادگاهها و دادستانها بر علیه او دست به تظاهرات زدند.

در تحولی جداگانه، روابط میان مسلمانان و مسیحیان روز یکشنبه رو به تیرگی بیشتر گذاشت. صدها تن از مسیحیان قبطی که برای مراسم تدفین چهار مسیحی که در درگیریهای آخر هفته با مسلمانها کشته شده بودند در کلیسای اصلی خود در شهری بنام «خصوص» در نزدیکی قاهره تجمع کرده بودند. یک مسلمان نیز در همین درگیریها کشته شد.

پس ازمراسم تدفین، بسیاری از سوگواران تلاش داشتند تا با سازماندهی یک تظاهرات ضد دولتی، خواهان کناره گیری محمد مرسی شوند. مصر از سال 2011 شاهد یک رشته از تظاهرات سیاسی و مدنی در سراسر کشور بوده است.

ابهام در توانائی های امنیتی افغانستان

يک سخنگوی ائتلاف نظامی مستقر در افغانستان به رهبری آمريکا روز يکشنبه خبر کشته شدن ۵ سرباز آمريکايی در ولایت جنوبی زابل را تأييد کرد.

روز شنبه برای نيروهای آمريکايی در افغانستان يکی از خونين ترين روزها در هشت ماه گذشته بود.
سرهنگ ريچارد اسپيگل، مسئول روابط عمومی فرماندهی عمليات نيروهای ائتلاف در افغانستان روز يکشنبه تأييد کرد که اين ۵ آمريکايی در حمله ای کشته شدند که ناشی از انفجار يک اتومبيل مملو از مواد منفجره بود.
گفته می شود يک غير نظامی آمريکايی ديگر هم روز شنبه درحمله ای جداگانه در شرق افغانستان به دست شبه نظاميان طالبان کشته شده است.
وقوع دو حمله همزمان به فاصله چند ساعت پس از ورود يکی از اعضای ارشد ارتش آمريکا، در دو نقطه کاملاً دور از يکديگر، شايد بازتاب اين واقعيت باشد که در آستانه خروج نيروهای بين المللی از افغانستان، اين کشورهنوز به تنهايی قادر به دفاع و حفظ امنيت خود نيست.
چند روز پيش از اين حملات، جلسه محاکمه ده نفر از اعضای طالبان هم مورد حمله مهاجمان مسلح قرار گرفت. درآن حمله نه تنها، بيش از ۴۶ نفر جان خود را از دست دادند، بلکه به قول سخنگوی طالبان هر ده متهم نیز موفق به فرار شدند.
وزارت امور خارجه آمريکا اعلام کرده است، که قربانيان حملۀ روز شنبه برای اهدای کتاب های درسی به دانش آموزان مدارس زابل، عازم جنوب افغانستان بودند، و انفجار دقيقاً زمانی صورت گرفت که کاروان آمريکايی از کنار اتومبيل حامل والی زابل گذشته است.
با کشته شدن اين افراد شمار قربانيان خارجی در افغانستان از آغاز سال جاری ميلادی تا کنون به ۳۰ نفر رسید که ۲۲ نفر از آنها شهروندان نظامی و غير نظامی آمريکا بودند.

خویشتن داری در مقابل کره شمالی

رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح کره جنوبی برنامه دیدار با همتای آمریکائی اش را در واشنگتن، به سبب شدت گرفتن تشنج با کره شمالی، به تعویق انداخته است.
ژنرال مارتین دمپسی رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا قرار بود روز شانزدهم آوریل در جریان تشکیل سالانه کمیته نظامی دو کشور با ژنرال جونگ سی یونک جو همتای سئوالی خود ملاقات کند.
اما یک سخنگوی رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح کره جنوبی امروز، یکشنبه، گفت سئول نگران است پیونگ یانگ در صورتیکه ژنرال جونگ در سئول نباشد عملی تحریک آمیز انجام بدهد.

روز شنبه نیز یک مقام ارشد دفاعی آمریکا که به شرط معرفی نشدن با خبرنگاران صحبت می کرد گفت وزارت دفاع آمریکا برنامه آزمایش یک موشک بالستیک بین قاره ای را که قرار بود در یک پایگاه نیروی هوائی در کالیفرنیا انجام گیرد به منظور جلوگیری از تشدید تنش نظامی با کره شمالی به تعویق انداخته است.

به گفته این مقام، چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا تصمیم گرفته است آزمایش موشک موسوم به " Minuteman 3" را که از مدتی قبل برنامه ریزی شده بود تا ماه آینده به تعویق بیاندازد زیرا این احتمال وجود داشت که چنین آزمایشی موجب سوء تفاهم در پیونگ یانگ شود و بحران جاری را شدید تر کند.

کره شمالی خشمگین از دور جدیدی از تحریم های بین المللی علیه آن کشور، که در واکنش به انجام یک آزمایش اتمی پیونگ یانگ وضع شد، تهدید به تلافی از طریق حمله به آمریکا، کره جنوبی و متحدان آمریکا در حوزه اقیانوس کبیر کرده است.

فرمانده ارتش کره شمالی هفته گذشته اعلام کرد برای حمله به آمریکا با استفاده از " تسلیحات کوچکتر، سبک تر و متنوع تر" "مجاز" شناخته شده است.

ترکیه نخستین مقصد جان کری در خاورمیانه

جان کری وزیر امورخارجه آمریکا امروز، یکشنبه، با مقامات ترکیه در آغاز سفر ده روزه ای ملاقات می کند، که بحران سوریه، روند صلح خاورمیانه و اوضاع کره شمالی در کانون آن قرار دارد.

مذاکرات آقای کری با رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه و احمد داوداوغلو وزیر امور خارجه آن کشور در باره تلاش های مرتبط با پایان بخشیدن به جنگ داخلی مرگبار در کشور همسایه، سوریه، بخشی از برنامه امروز وزیر امور خارجه آمریکا در سفر به ترکیه است.

به تخمین سازمان ملل متحد بیش از ۲۵۰ هزار سوری در اردوگاه هائی در ترکیه زندگی می کنند که پس از فرار آنان از سوریه طی دو سال گذشته دائر شده است.

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین از آقای اردوغان خواستار اجرای توافق اخیر ترکیه با اسرائیل خواهد شد، که دو هفته پیش با کمک آمریکا برای عادی ساختن مناسبات با اسرائیل حاصل شد.

مناسبات میان ترکیه و اسرائیل از سال ۲۰۱۰ پس از کشته شدن ۹ تبعه ترکیه در جریان عملیات کماندوهای اسرائیلی علیه ناوگان حامل کمک های بین المللی به مقصد غزه سرد و متشنج بوده است.

برطرف ساختن تشنج ها می تواند به همکاری ها و هماهنگی های منطقه ای در مورد وضعیت سوریه و مناقشه اسرائیلی-فلسطینی کمک کند.

وزیر امور خارجه آمریکا، در این هفته همچنین با بنجامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در اورشلیم، و با محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی در کرانه غربی، ملاقات می کند.
وزارت امور خارجه آمریکا می گوید وی بر تدابیر مرتبط با اعتمادسازی میان دو طرف تاکید خواهد گذاشت.

آقای کری از بریتانیا نیز در جریان برگزاری جلسه ای از گروه هشت کشور صنعتی جهان دیدن خواهد کرد.

وی سپس راهی کره جنوبی، چین و ژاپن خواهد شد تا در باره برنامه اتمی کره شمالی و تشدید تهدید های علیه آمریکا و متحدانش با مقامات گفتگو و تبادل نظر کند.
آقای کری روز پانزدهم آوریل از توکیو به واشنگتن بازخواهد گشت.

ارزیابی شمار سربازان آمریکائی در افغانستان

رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا برای ارزیابی شمار سربازان آمریکائی که پس از تکمیل خروج نیروهای این کشور در اواخر سال ۲۰۱۴ بمنظور تعلیم نیروهای ارتش افغانستان در آن کشور باقی خواهند ماند، در سفری از پیش اعلام نشده به افغانستان رفته است.

مارتین دمپسی امروز شنبه وارد افغانستان شد تا ضمن ملاقات با مقامات آمریکائی و افغان از سربازان آمریکائی در افغانستان نیز دیدن کند.

آمریکا قول داده است شمار سربازانش را در افغانستان، که در سال های گذشته به حدود ۱۰۰ هزار نفر رسید، کاهش دهد.

هنوز دقیقا روشن نشده است چه تعداد از سربازان آمریکائی در افغانستان باقی خواهند ماند تا به ارتش آن کشور در مقابله با اوضاع امنیتی کماکان منقلب افغانستان کمک کنند.

تخمین کارشناسان تا کنون بین ۶ هزار تا ۲۰ هزار بوده است.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG