لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۸ ایران ۰۶:۵۸

سرخط خبرها

توقف گردشگری ایرانیان در مصر

در بحبوحه اعتراضهای مسلمانان سنی محافظه کار و افراطی و خشم ناشی از سفر گردشگران ایرانی که اکثر آن ها شیعه هستند، مصر پروازهای گردشگری از ایران را تا ماه ژوئن به حالت تعلیق درآورده است.

این اقدام یک هفته پس از آن اتخاذ شده است که اولین پروازهای بین دو کشور پس از بیش از سه دهه از سر گرفته شده بودند و یازدهم فروردین ۴۵ گردشگر ایرانی برای نخستین بار بعد از انقلاب اسلامی از ایران به مصر سفر کردند.

بنا به گزارش خبرگزاری رسمی مصر، وزیر گردشگری کشور برای توقف پروازهای گردشگران ایرانی علتی ارائه نکرده است. اما روزنامه مصری الیوم به نقل از هشام زعزوع وزیر گردشگری این کشور نوشت هدف دولت از متوقف ساختن سفر ایرانیان ارزیابی و بررسی مجدد موضوع است.

با این همه خبرگزاری فارس به نقل از مدیرعامل کانون جهانگردی ایران نوشته است دور جدیدی از گردشگران اردیبهشت ماه به مصر برده می شوند.
حدود پنجاه گردشگر ایرانی هفته گذشته به جنوب مصر سفر کردند، اما این سفر اعتراض ها و انتقادهای بسیار مسلمانان سنی محافظه کار و افراطی مصر را برانگیخت.

مناسبات دیپلماتیک بین ایران و مصر پس از آن به حالت تعلیق درآمد که مصر در سال ١٩٧٩ با اسراییل پیمان صلح امضا کرد و انقلاب اسلامی در ایران به وقوع پیوست اما پس از به قدرت رسیدن رئیس جمهوری اسلام گرای مصر روابط بین قاهره و تهران به گرم تر شد.

انفجار در میدان سبع بحرات دمشق

روز دوشنبه انفجار انتحاری یک خودرو در دمشق دست کم ۱۵ کشته و بیش از ۵۰ مجروح بر جای گذاشت.

این انفجار در سبع بحرات در مرکز شهر روی داد.

تلویزیون دولتی سوریه صحنه های آتش سوزی دهها اتومبیل و ساختمان را نشان داد که بر اثر این انفجار آسیب دیده اند.

مقامها ی سوریه تروریست ها را عامل انفجار روز اعلام کرده اند.

احکام اعدام اختلاس بزرگ به اجرا فرستاده شد

غلامحسین محسنی اژه ای دادستان کل ایران از ارسال حکم محکومان پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی برای اجرای احکام اعدام خبر داده است.
به گفته آقای اژه ای به خبرنگاران، در این احکام، ۴ نفر به اعدام و تعدادی به زندان و جریمه محکوم شده اند.
از دو سال پیش یک گروه اقتصادی نزدیک به دولت احمدی نژاد، به اختلاس بیش از سه هزار میلیارد تومان از نظام بانکی کشور متهم شد.
قوه قضاییه ایران هر چند به اتهامات مقام های دولتی نزدیک به احمدی نژاد رسیدگی نکرد، اما مه آفرید امیرخسروی و سه شریک دیگر او را به اعدام محکوم کرده است.
دادگاه تجدید نظر این احکام را تایید کرده، و اکنون برای اجرای حکم به بخش اجرای احکام قوه قضاییه فرستاده شده است.

انفجار در افغانستان ۹ قربانی گرفت

انفجار یک بمب کنار جاده ای در وردک، زیر یک اتوبوس منجر به مرگ ۹ نفر شد. دست کم ۲۲ نفر نیز در این انفجار زخمی شدند.
مقامهای محلی می گویند اتوبوس منفجر شده از ایالت غزنی به کابل می رفت. این مقامها شبه نظامیان طالبان را مسئول بمبگذاری دانسته اند.
مقامهای افغانستان می گویند روز یکشنبه در جریان حمله هوایی مشترک نیروهای ناتو و افغانستان علیه طالبان، ۱۱ غیرنظامی - از جمله ۱۰ کودک - کشته شده اند

تیم تفحص ملل متحد آماده اعزام به سوریه است

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، امروز دوشنبه در لاهه گفت یک گروه تفحص ظرف ۲۴ ساعت آینده آماده اعزام به سوریه خواهد بود.

در پی انتشار گزارش هایی مبنی بر استفاده دولت بشار اسد از سلاح های شیمیایی، آقای بان با رئیس گروه نظارت بر کاربرد جهانی سلاح های شیمیایی (وابسته به سازمان ملل) دیدار و گفتگو کرد. این دیدار و گفتگو امروز دوشنبه در لاهه انجام شد.

بان کی مون می گوید تیم تحقیقات آماده سفر به سوریه و بررسی صحت و سقم استفاده ارتش اسد از سلاح های شیمیایی(در داخل یا خارج از سوریه) است اما انجام این کار مستلزم اجازه دولت سوریه است، که بان کی مون و اعضای این تیم ۱۵ نفری منتظر آنند.

چند بازرس سازمان ملل، چند کارشناس پزشکی، و چند شیمی دان در میان اعضای این گروه هستند. یک گروه تفحص سازمان ملل با همین هدف به قبرس اعزام شده تا مقدمات بررسی های بیشتر را فراهم آورد.

دبیرکل سازمان ملل از دمشق خواست تا با انعطاف بیشتر، اعزام این گروه و آغاز تحقیقات آنها را هرچه زودتر عملی کند.

مارگارت تاچر درگذشت

بارونس مارگارت تاچر نخست وزیر سابق بریتانیا صبح دوشنبه در ۸۷ سالگی بر اثر حمله قلبی درگذشت.
لرد بل سخنگوی مارگارت تاچر گفت: مارک و کارول تاچر، فرزندان مارگارت، با اندوه فراوان مرگ مادر خود را اعلام کردند.

خانم تاچر که از سیاستمداران محافظه کار و برجسته بریتانیا به شمار می آید، از سال ۱۹۷۹ تا ۱۹۹۰ رهبری بریتانیا را بر عهده داشت و در دوران رهبری خود جنگ علیه آرژانتین در سال ۱۹۸۲ بر سر جزایر فالکلند را با پیروزی به پایان رساند.

مارگارت تاچر - که او را «بانوی آهنین» می نامیدند - بیشترین شهرت خود را به دلیل خصوصی سازی اقتصاد بریتانیا و نیز درافتادن با اتحادیه های قدرتمند کارگری کسب کرد.

استفاده از گاز اشک آور علیه تظاهرکنندگان ترکیه


روز دوشنبه پلیس ترکیه با استفاده از گاز اشک آور و لوله های آب سعی کرد تظاهرات در مقابل زندان سیلیوری را متفرق کند.
محاکمه ۲۷۵ تن از شخصیتهای نظامی، حقوقی، دانشگاهی و روزنامه نگاری به اتهام توطئه علیه حکومت در این زندان جریان دارد.
انتظار می رود دفاع نهایی متهمان روز دوشنبه به دادگاه ارائه شود. متمهان در صورت اثبات توطئه، به مجازاتهایی از چند سال زندان تا حبس ابد محکوم خواهند شد
در حالی که دادستان می گوید متهمان در سطوح مختلف در توطئه ادعایی گناهکار هستند، منتقدان می گویند شیوه و جریان محاکمه برای مرعوب کردن مخالفان است.

احضار مشرف از سوی دادگاه عالی پاکستان

دادگاه عالی پاکستان پرویز مشرف حکمران نظامی سابق کشور را احضار کرد تا روز سه شنبه در دادگاه به اتهامات خود پاسخ دهد.

اتهام آقای مشرف خیانت به کشور از طریق متوقف کردن اجرای قانون اساسی و برکناری قضات عالیرتیه در سال ۲۰۰۷ است.

پرویز مشرف در سال ۱۹۹۹ از طریق کودتای نظامی قدرت را در پاکستان در دست گرفت و در سال ۲۰۰۸ بعد از تهدید به استیضاح مجبور شد از سمت خود کناره گیری نماید. وی بعد از استفا به تبعیدی خودخواسته رفت و اواخر ماه گذشته به منظور شرکت در انتخابات ماه آینده پارلمان به پاکستان بازگشت.

« تیره جدید آنفلونزای مرغی، جای نگرانی ندارد»

سازمان بهداشت جهانی، روز دوشنبه اعلام کرد تیره جدیدی از آنفلونزای مرغی که برای نخستین بار در شرق چین در انسان پیدا شده، جای نگرانی ندارد.

تعداد افرادی که به این تیره آلوده شده اند تا بحال 21 نفر بوده که شش نفر از آنان نیز جان خود را از دست داده اند.

سازمان بهداشت جهانی می گوید تا بحال ما فقط موارد پراکنده ای از یک بیماری نادر را شاهد بوده ایم و به احتمال زیاد اوضاع بهمین منوال خواهد ماند. این سازمان خاطر نشان میکند اکنون زمانی نیست که ما عکس العمل بیش از حد از خود نشان دهیم.

درهمین حال رییس بهداشت ملی چین و کمیسیون طرح خانواده روز دوشنبه گفت وی تردیدی ندارد که مقامهای چینی میتوانند چنین ویروسی را مهار کنند.

همین مقام چینی افزود این افراد تعداد بسیار کمی اند که با یک رشته از مسائل و مشکلات شخصی روبرو بوده وبنابراین تهدیدی برای عموم محسوب نمی شوند.

به نقل از مقامهای چینی تا بحال هیچ موردی در خارج از چین در این زمینه یافت نشده است.
پیش از این بیم آن میرفت که ویروس این نوع تیره، نهایتا از انسان به انسان نیز منتقل شود.

نخست وزیر لبنان:تاخیر در انتخابات پارلمان

تمام سلام، نخست وزیر برگزیده لبنان می گوید انتخابات ماه ژوئن لبنان به احتمال زیاد با یک تاخیر روبرو خواهد شد.

آقای سلام خود را برای تشکیل دولتی آماده می سازد که هدفش پایان دادن به مناقشه چند ماهه بر سر رای گیری است و همچنین محفوظ نگاه داشتن لبنان از خطرات جنگ درسوریه.

تمام سلام، دولتمردی میانه رو، که برای اشغال پست نخست وزیری لبنان از حمایت سیاسی وسیعی برخوردار بود، گفت وی تلاش می کند تا همه گروههای سیاسی کشور را در دولتی جمع کند که اولویتش هموار کردن راه برای انتخابات پارلمانی باشد.

اما آقای سلام می گوید یافتن مخرج مشترک در میان بلوکهای سیاسی، از جمله گروه مقتدر حزب الله و رقیبش گروه چهارده مارس، که با قانون انتخاباتی موجود مخالفت می ورزند، کار آسانی نخواهد بود.

نخست وزیر لبنان خاطر نشان کرد این امکان وجود دارد که برای یافتن قانون انتخاباتی جدید، خود را با یک تاخیر فنی روبرو سازیم. نخست وزیر لبنان همچنین افزود تمدید پارلمان برای یکسال و یا دو سال دیگر، از منظر قانون اساسی با مخاطراتی همراه بود در حالیکه بدترین سناریوی ممکن ناشی از «خلا سیاسی» گامی است بسوی اوضاع فاجعه آمیز در سوریه و یا ماجرایی که لبنان در سال 1975 تا 1990 با آن روبرو بود.

انفجار در افغانستان ۵ آمریکایی را کشت

انفجار یک اتومبیل در روز یکشنبه در افغانستان سه سرباز ، یک دیپلمات جوان و یک شهروند غیر نظامی آمریکایی را کشت.

دیپلمات آمریکایی «ان اسمدینگهاف» بیست و پنج ساله که در حمل و توزیع کتابهای درسی برای دبستانهای افغانستان فعال بود و سه سرباز دیگر در استان زابل جان خود را از دست دادند. شهروند غیرنظامی آمریکا درحادثه جداگانه ای کشته شد.

جان کری وزیر امورخارجه آمریکا که بهنگام وقوع این حادثه در ترکیه بسر میبرد به خبرنگاران گفت دیپلمات و سه سرباز آمریکایی و همکاران افغان آنها در حال حمل کتابهای درسی برای دبستانی در شهر «قلات» بودند که با این انفجار جان خود را از دست دادند.

جان کری همچنین گفت وی در سفر اخیرش به افغانستان دیپلمات جوان آمریکایی را ملاقات کرده بود و پس از وقوع این حادثه با والدین این دیپلمات نیز صحبت کرده است.

قوه قضاییه مصر: دادستان کل استعفا دهد

قوه قضاییه مصر خواهان استعفای رییس اسلامگرای دادستانی این کشور شده است، کسی که توسط محمد مرسی به این مقام منصوب شده است.

شورای عالی قضایی مصر روز یکشنبه با صدور بیانیه ای اعلام کرد طلعت عبدالله، باید برای حفظ یکپارچگی قوه قضاییه به شغل پیشین خود که همان قضاوت است بازگردد.

استعفای آقای عبدالله درخواست کلیدی گروههای مخالف بوده است، گروههایی که دادستان را متهم به پیگرد ناعادلانه منتقدین محمد مرسی و جنبش اخوان المسلمین کرده اند.

دفتر آقای عبدالله ماه گذشته حکم دستگیری یکی از طنزپردازان سیاسی و محبوب را به اتهام اهانت به رییس جمهوری و اسلام، صادر کرده بود. این فرد پس از معرفی خود به دادگاه، با قید ضمانت آزاد شد.

پس از اینکه آقای عبدالله در ماه دسامبر به ریاست دادستانی منصوب شد، بسیاری از قضات دادگاهها و دادستانها بر علیه او دست به تظاهرات زدند.

در تحولی جداگانه، روابط میان مسلمانان و مسیحیان روز یکشنبه رو به تیرگی بیشتر گذاشت. صدها تن از مسیحیان قبطی که برای مراسم تدفین چهار مسیحی که در درگیریهای آخر هفته با مسلمانها کشته شده بودند در کلیسای اصلی خود در شهری بنام «خصوص» در نزدیکی قاهره تجمع کرده بودند. یک مسلمان نیز در همین درگیریها کشته شد.

پس ازمراسم تدفین، بسیاری از سوگواران تلاش داشتند تا با سازماندهی یک تظاهرات ضد دولتی، خواهان کناره گیری محمد مرسی شوند. مصر از سال 2011 شاهد یک رشته از تظاهرات سیاسی و مدنی در سراسر کشور بوده است.

ابهام در توانائی های امنیتی افغانستان

يک سخنگوی ائتلاف نظامی مستقر در افغانستان به رهبری آمريکا روز يکشنبه خبر کشته شدن ۵ سرباز آمريکايی در ولایت جنوبی زابل را تأييد کرد.

روز شنبه برای نيروهای آمريکايی در افغانستان يکی از خونين ترين روزها در هشت ماه گذشته بود.
سرهنگ ريچارد اسپيگل، مسئول روابط عمومی فرماندهی عمليات نيروهای ائتلاف در افغانستان روز يکشنبه تأييد کرد که اين ۵ آمريکايی در حمله ای کشته شدند که ناشی از انفجار يک اتومبيل مملو از مواد منفجره بود.
گفته می شود يک غير نظامی آمريکايی ديگر هم روز شنبه درحمله ای جداگانه در شرق افغانستان به دست شبه نظاميان طالبان کشته شده است.
وقوع دو حمله همزمان به فاصله چند ساعت پس از ورود يکی از اعضای ارشد ارتش آمريکا، در دو نقطه کاملاً دور از يکديگر، شايد بازتاب اين واقعيت باشد که در آستانه خروج نيروهای بين المللی از افغانستان، اين کشورهنوز به تنهايی قادر به دفاع و حفظ امنيت خود نيست.
چند روز پيش از اين حملات، جلسه محاکمه ده نفر از اعضای طالبان هم مورد حمله مهاجمان مسلح قرار گرفت. درآن حمله نه تنها، بيش از ۴۶ نفر جان خود را از دست دادند، بلکه به قول سخنگوی طالبان هر ده متهم نیز موفق به فرار شدند.
وزارت امور خارجه آمريکا اعلام کرده است، که قربانيان حملۀ روز شنبه برای اهدای کتاب های درسی به دانش آموزان مدارس زابل، عازم جنوب افغانستان بودند، و انفجار دقيقاً زمانی صورت گرفت که کاروان آمريکايی از کنار اتومبيل حامل والی زابل گذشته است.
با کشته شدن اين افراد شمار قربانيان خارجی در افغانستان از آغاز سال جاری ميلادی تا کنون به ۳۰ نفر رسید که ۲۲ نفر از آنها شهروندان نظامی و غير نظامی آمريکا بودند.

خویشتن داری در مقابل کره شمالی

رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح کره جنوبی برنامه دیدار با همتای آمریکائی اش را در واشنگتن، به سبب شدت گرفتن تشنج با کره شمالی، به تعویق انداخته است.
ژنرال مارتین دمپسی رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا قرار بود روز شانزدهم آوریل در جریان تشکیل سالانه کمیته نظامی دو کشور با ژنرال جونگ سی یونک جو همتای سئوالی خود ملاقات کند.
اما یک سخنگوی رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح کره جنوبی امروز، یکشنبه، گفت سئول نگران است پیونگ یانگ در صورتیکه ژنرال جونگ در سئول نباشد عملی تحریک آمیز انجام بدهد.

روز شنبه نیز یک مقام ارشد دفاعی آمریکا که به شرط معرفی نشدن با خبرنگاران صحبت می کرد گفت وزارت دفاع آمریکا برنامه آزمایش یک موشک بالستیک بین قاره ای را که قرار بود در یک پایگاه نیروی هوائی در کالیفرنیا انجام گیرد به منظور جلوگیری از تشدید تنش نظامی با کره شمالی به تعویق انداخته است.

به گفته این مقام، چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا تصمیم گرفته است آزمایش موشک موسوم به " Minuteman 3" را که از مدتی قبل برنامه ریزی شده بود تا ماه آینده به تعویق بیاندازد زیرا این احتمال وجود داشت که چنین آزمایشی موجب سوء تفاهم در پیونگ یانگ شود و بحران جاری را شدید تر کند.

کره شمالی خشمگین از دور جدیدی از تحریم های بین المللی علیه آن کشور، که در واکنش به انجام یک آزمایش اتمی پیونگ یانگ وضع شد، تهدید به تلافی از طریق حمله به آمریکا، کره جنوبی و متحدان آمریکا در حوزه اقیانوس کبیر کرده است.

فرمانده ارتش کره شمالی هفته گذشته اعلام کرد برای حمله به آمریکا با استفاده از " تسلیحات کوچکتر، سبک تر و متنوع تر" "مجاز" شناخته شده است.

ترکیه نخستین مقصد جان کری در خاورمیانه

جان کری وزیر امورخارجه آمریکا امروز، یکشنبه، با مقامات ترکیه در آغاز سفر ده روزه ای ملاقات می کند، که بحران سوریه، روند صلح خاورمیانه و اوضاع کره شمالی در کانون آن قرار دارد.

مذاکرات آقای کری با رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه و احمد داوداوغلو وزیر امور خارجه آن کشور در باره تلاش های مرتبط با پایان بخشیدن به جنگ داخلی مرگبار در کشور همسایه، سوریه، بخشی از برنامه امروز وزیر امور خارجه آمریکا در سفر به ترکیه است.

به تخمین سازمان ملل متحد بیش از ۲۵۰ هزار سوری در اردوگاه هائی در ترکیه زندگی می کنند که پس از فرار آنان از سوریه طی دو سال گذشته دائر شده است.

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین از آقای اردوغان خواستار اجرای توافق اخیر ترکیه با اسرائیل خواهد شد، که دو هفته پیش با کمک آمریکا برای عادی ساختن مناسبات با اسرائیل حاصل شد.

مناسبات میان ترکیه و اسرائیل از سال ۲۰۱۰ پس از کشته شدن ۹ تبعه ترکیه در جریان عملیات کماندوهای اسرائیلی علیه ناوگان حامل کمک های بین المللی به مقصد غزه سرد و متشنج بوده است.

برطرف ساختن تشنج ها می تواند به همکاری ها و هماهنگی های منطقه ای در مورد وضعیت سوریه و مناقشه اسرائیلی-فلسطینی کمک کند.

وزیر امور خارجه آمریکا، در این هفته همچنین با بنجامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در اورشلیم، و با محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی در کرانه غربی، ملاقات می کند.
وزارت امور خارجه آمریکا می گوید وی بر تدابیر مرتبط با اعتمادسازی میان دو طرف تاکید خواهد گذاشت.

آقای کری از بریتانیا نیز در جریان برگزاری جلسه ای از گروه هشت کشور صنعتی جهان دیدن خواهد کرد.

وی سپس راهی کره جنوبی، چین و ژاپن خواهد شد تا در باره برنامه اتمی کره شمالی و تشدید تهدید های علیه آمریکا و متحدانش با مقامات گفتگو و تبادل نظر کند.
آقای کری روز پانزدهم آوریل از توکیو به واشنگتن بازخواهد گشت.

ارزیابی شمار سربازان آمریکائی در افغانستان

رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا برای ارزیابی شمار سربازان آمریکائی که پس از تکمیل خروج نیروهای این کشور در اواخر سال ۲۰۱۴ بمنظور تعلیم نیروهای ارتش افغانستان در آن کشور باقی خواهند ماند، در سفری از پیش اعلام نشده به افغانستان رفته است.

مارتین دمپسی امروز شنبه وارد افغانستان شد تا ضمن ملاقات با مقامات آمریکائی و افغان از سربازان آمریکائی در افغانستان نیز دیدن کند.

آمریکا قول داده است شمار سربازانش را در افغانستان، که در سال های گذشته به حدود ۱۰۰ هزار نفر رسید، کاهش دهد.

هنوز دقیقا روشن نشده است چه تعداد از سربازان آمریکائی در افغانستان باقی خواهند ماند تا به ارتش آن کشور در مقابله با اوضاع امنیتی کماکان منقلب افغانستان کمک کنند.

تخمین کارشناسان تا کنون بین ۶ هزار تا ۲۰ هزار بوده است.

حمله مرگبار به میتینگ انتخاباتی در عراق

مقامات عراقی از کشته شدن دست کم ۲۰ نفر در حمله به یک کمپین انتخاباتی در بعقوبه خبر می دهند.

پلیس می گوید یک ستیزه گر انتحاری ، امروز، شنبه، پیش از منفجر ساختن خود، نارنجکی به میتینگ این کمپین انداخت، که بیش از ۵۰ نفر را نیز مجروح کرد.

میتینگ با حضور حامیان یک کاندیدای انتخابات استانی که اواخر این ماه برگزار می شود تشکیل شده بود.

حمله امروز در استان دیاله دنباله ناآرامی هائی است که با انتخابات ۲۰ آوریل ارتباط دارد.

در همین حال انتخابات در استان های انبار و نینوا به سبب نگرانی های امنیتی برای چندین ماه به تعویق افتاده است.

قاتل خاموش در روز جهانی بهداشت

۷ آوریل، روز جهانی بهداشت است. تمرکز امسال(سال ۲۰۱۳) روز جهانی بهداشت، بر فشار خون بالاست.

هفتم آوریل روز جهانی بهداشت است و محور امسال آن فشار خون بالاست. آمار سازمان جهانی بهداشت حاکی از ابتلای یک میلیارد شهروند جهان به فشار خون بالاست که به سبب اندک بودن علایم بالینی آن، قاتل خاموش نام یافته است.

این قاتل خاموش اما، مهارشدنی است.

پژوهش های پزشکی نشان می دهد که کم کردن از میزان نمک خوراک روزانه سبب کاهش میزان فشار خون و بهبود عملکرد بافت ها و ارگان های بدن می شود. فشار خون بالا به نارسایی کلیه، بیماری های قلب و عروق، و در مواردی سکته قلبی منجر می شود و بیماری فراگیری است.

مصرف نمک، عنصر سدیم را جذب خون می کند که حاصل آن تشنگی است. نوشیدن آب بیشتر، به افزایش میزان مایع پیرامون سلول های بدن می انجامد و نوعی تورم تصنعی در اطراف بافت ها ایجاد می کند و بر روند کار دستگاه کلیوی و ادراری نیز اثر می گذارد، و فعالیت این دستگاه را بیشتر می کند، چون بدن در حالت تدافعی قرار می گیرد و تلاش می کند که نمک مازاد خون را دفع کند. فعالیت بیشتر ارگان های داخلی بدن، از جمله قلب، موجب افزایش حجم خون بدن می شود که نتیجه طبیعی آن، بالا رفتن فشار خون خواهد بود.

اغلب ما روزانه ۸ تا ۱۰ گرم نمک سدیم مصرف می کنیم، در حالی که میزان سدیم مورد نیاز بدنمان، روزانه تنها حدود نیم گرم است. انسان تنها پستانداری است که به خوراک خود نمک می افزاید و ریشه آن در تلاش برای نگهداری از غذا برای مدت طولانی تر است که در گذشته ضرروت داشته(نمک سود کردن). اکنون اما، به نگهداری از خوراک با نمک سود کردن آن نیازی نیست و افزودن نمک به غذا هم که عادتی دیرین است، امروزه بی معناست.

سدیم معمولاً مزه غذا را بهتر می کند، اما از ارزش غذایی آن می کاهد. پتاسیم: عنصر شورمزه دیگر اما، بر خلاف سدیم، خطرآفرین نیست. مصرف پتاسیم که طعمی مشابه سدیم دارد و تقریباً همان قدر هم شور است، سالم تر از مصرف سدیم است.

تحقیقات پزشکی نشان داده که با مصرف پتاسیم، از خطر سکته قلبی در بزرگسالان ۲۴ درصد کم می شود. محققان می گویند لحاظ کردن پتاسیم در رژیم غذایی کودکان، به طبیعی شدن میزان فشار خون آنها کمک می کند.

با این وصف، ضرورتی ندارد که نمک پتاسیم را روی غذا بپاشیم. توصیه پزشکان آن است که پتاسیم را از منابع طبیعی خوراکی آن جذب بدن کنیم؛ منابعی چون سبزیجات، گوشت قرمزی که محصول فرایند نگهداری کارخانه ای نباشد، ماهی بسته بندی نشده، و برخی میوه ها.

کارخانه های تولید و بسته بندی فراورده های غذایی، نمک پتاسیمی را که به طور طبیعی در مواد وجود دارد، حذف، و سدیم را جایگزین آن می کنند. این فرایند شیمیایی، نه تنها فایده خوراک را از آن می گیرد، بلکه آن را مضر هم می کند.

پتاسیم برخی اثرات مخرب سدیم را وارون می کند. اما اشکال اینجاست که اغلب انسان های امروزین، تنها یک سوم تا نیمی از پتاسیم مورد نیاز بدن خود را مصرف می کنند.
پتاسیم، عنصری است که برای محافظت از ماهیچه ها و کارآیی آنها، نیز برای بهینه کردن کار دستگاه عصبی، لازم و مهم است.

توصیه محققان آن است که هر روز حدود ۴ گرم پتاسیم در خوراکمان باشد. میزان پتاسیم موجود در سبزیجات و میوه ها اما، اندک است، و خوردن دو تا سه وعده میوه و سبزی در طول روز، تنها یک گرم به میزان پتاسیمی که جذب بدنمان می شود، اضافه می کند.

افزودن یک گرم عنصر پتاسیم به خوراک روزانه معادل یکی از این گزینه هاست:

خوردن روزی ۲ تا ۳ موز
خوردن روزی یک موز، یک سیب، و یک پرتقال
خوردن روزانه دو عدد میوه و یک وعده سبزی

گرایش فزاینده مردم کشورهای درحال توسعه به شیوه زندگی غربی، با بالا بردن میزان روزانه جذب سدیم، سبب افزایش میزان نارسایی های قلبی، عروقی و کلیوی شده، که از معضلات دنیای مدرن محسوب می شود.

استقبال مالکی از بهبود مناسبات با آنکارا

نوری المالکی نخست وزیرعراق می گوید ازبهبود مناسبات با ترکیه استقبال می کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مالکی که به دلیل ارتباط های ترکیه با منطقه خود مختار کردستان عراق ماه ها علیه آنکارا سخن گفته است، روز جمعه دربیانیه ای در وبگاه خود گفت «عراق از هر گامی بسوی نزدیکی با ترکیه براساس منافع مشترک، احترام متقابل و حسن همجواری استقبال می کند.»

آنکارا با گرم گرفتن با کردهای عراق، که با دولت مرکزی برسر چگونگی بهره برداری از منابع نفت و تقسیم درآمدها درگیر هستند، بغداد را ناراحت کرده است.

آنکارا و دولت منطقه ای کردستان از سال پیش درباره یک قرارداد انرژی، که از استخراج تا صادرات نفت را در بر می گیرد، سرگرم مذاکره بوده اند.

در گزارش رویترز به نقل از مقامات و منابع صنعت نفت گفته می شود در پشت صحنه به تشویق آمریکا کوشش هایی برای آشتی دادن بغداد و آنکارا در جریان بوده است.

بغداد خود را تنها قدرت برای کنترل صادرات چهارمین ذخایر بزرگ نفت جهان می داند، درحالی که کردها می گویند قانون اساسی فدرال عراق حق آنها برای صدورنفت را به رسمیت شناخته است.

نفت خام کردستان ازطریق خط لوله ای ازکرکوک به بندرجیجان در ترکیه، که بغداد کنترل می کند، حمل می شد. اما صادرات دسامبر گذشته به دلیل اختلاف بر سر نحوه پرداخت متوقف شد.

دولت منطقه ای خود مختار کردستان عراق اینک مقدار کمی نفت خام با کامیون به ترکیه حمل می کند، در همین حال به کوشش برای کشیدن یک خط لوله صادراتی ادامه می دهد.

سنگ پرانی به اقامتگاه سفیر ایران در قاهره

در قاهره، روز جمعه ده ها معترض محافظه کار افراطی در اعتراض به کوشش های دولت مصربرای بهبود مناسبات با تهران، بسوی اقامتگاه سفیرجمهوری اسلامی ایران سنگ پرتاب کردند.

به گزارش خبرگزاری آسوشتیدپرس، خشونت پس از آن روی داد که معترضین پرچم شورشیان سوریه را از سر در اقامتگاه آویزان کردند وعلیه حمایت تهران از بشار اسد شعار دادند.

در گزارش آسوشیتد پرس گفته می شود معترضین از ورود توریست های ایرانی به مصر برآشفته هستند.

معترضین سلفی در قاهره، همانند دیگر تندروهای سنی منطقه، شیعیان را مرتد می دانند و از آن بیم دارند ایران درصدد برآید شیعه گری را در میان سنی ها گسترش دهد.

گزارش حاکی است ده ها پلیس ضد شورش برای جلوگیری از حمله معترضین به اقامتگاه سفیر ایران در اطراف ساختمان مستقر شدند.

پیش بینی افزایش شمار آوارگان سوری

سازمان ملل متحد پیش بینی کرده است شمار آوارگان سوریه در اردن تا پایان سال میلادی جاری سه برابر خواهد شد.

سازمان ملل متحد تخمین می زند تاکنون بیش از سیصد و هشتاد و پنج هزار سوری ، که یک چهارم آنها کودک هستند، دراردن پناه گرفته اند.

خبرگزاری فرانسه روز جمعه درگزارشی ازژنو به نقل از سخنگوی یونیسف گفت انتظارمی رود این ارقام تا ژوئیه دو برابر و تا دسامبر سه برابرشود.

کمیساریای عالی آوارگان وپناهجویان سازمان ملل متحد تایید کرد که انتظاردارد شمار آوارگان سوری در اردن تا پایان ۲۰۱۳ به یک میلیون و دویست هزار نفربرسد .

در این میان، اردن می گوید هم اینک میزبان بیش از چهارصد و هفتاد و پنج هزار آواره از سوریه است، اما تاکنون انتظار داشت این رقم تا پایان سال فقط به هفتصد هزار نفر برسد.

سازمان ملل متحد تخمین می زند که طی دوسال گذشته مجموعا حدود یک میلیون و دویست هزار سوری به کشورهای همسایه گریخته اند.

کمیساریای عالی آوارگان روزجمعه گفت هنوز نمی تواند رقم کلی آوارگان تا پایان ۲۰۱۳ را پیش بینی کند ، یا بگوید چه تعدادی به دیگر کشورهای میزبان، ترکیه، لبنان و عراق، خواهند رفت.

سخنگوی یونیسف همچنین از کمبود پول برای تامین نیازهای آوارگان شکایت کرد و گفت وضع به ویژه دراردن بحرانی است.

زمین لرزه نیرومند در خاور رو سیه

زمین لرزه نیرومندی به قدرت شش و دودهم درجه ریشتر روز جمعه خاور روسیه، در نزدیکی مرز چین و کره شمالی را تکان داد.

گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل موسسه تحقیقات زمین شناسی آمریکا حاکی است مرکز زمین لرزه جنوب باختری ولادی وستک ، در حدود ۹ کیلومتری شهر مرزی زاروبینو ، بود و در عمق ۵۶۱ کیلومتری زمین روی داد. در مورد زیان های احتمالی هنوز گزارشی نرسیده است.

آمادگی سئول برای خروج از مجتمع کیسانگ

یک مقام ارشد کره جنوبی می گوید اگر وضع خطرناک شود سئول ممکن است کارگران خود را از مجتمع صنعتی مشترک کیسانگ در کره شمالی بیرون بکشد.

با این حال، وزیر وحدت روز جمعه به خبرنگاران گفت کره جنوبی برنامه فوری برای چنین کاری ندارد زیرا درحال حاضر خطر زیاد نیست. او توضیح نداد که تخلیه کارگران چگونه ممکن است انجام گیرد.

مجتمع صنعتی کیسانگ آخرین حلقه ارتباط بین دو کره است و منبع اصلی درآمدهای ارزی برای پیونگ یانگ است.

آمریکا انتظار دارد کره شمالی یکی از موشک های خود را در روزهای آینده پرتاب کند.
مقامات وزارت دفاع آمریکا روز پنجشنبه به صدای آمریکا گفتند آنها برای احتمال حمله موشکی آمریکا آماده هستند وتهدید های پیونگ یانگ را جدی می گیرند.

حمله موشکی نیروهای اسد به یک محله دمشق


گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه می گوید نیروهای دولتی به محله ای در دمشق حمله کرده اند، و عده ای در زیر آواربه دام افتاده اند.

گزارش این گروه حاکی است نیروهای دولتی روز جمعه ناحیه برزه را گلوله باران کردند. گفته می شود شورشیانی که قصد براندازی حکومت بشار اسد را دارند در آنجا فعال هستند.

اسوشیتد پرس گزارش داد بر اثر رگبار موشک هایی که دریک منطقه مسکونی منفجر شد چندین نفر جانسپردند.

دولت سوریه اکثر مناطق کشور را به روی خبرنگاران خارجی بسته است، و تایید گزارش های خشونت را دشوار می سازد.

درحالی که شورشیان موفق شده اند مناطق مهم سوریه را تصرف کنند، نیروهای اسد هنوزبر پایتخت مسلط هستند.

هشدار دبیر کل سازمان ملل به کره شمالی

دبیرکل سازمان ملل متحد کره شمالی را به برداشتن گام هایی برای کاهش تنش فرا خوانده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بان کی مون روز پنجشنبه دریک کنفرانس خبری در مادرید، وضع درپیونگ یانگ را «نگران کننده» توصیف کرد و هشدار داد هر اشتباه محاسبه ای در تهدیدهای اتمی آن می تواند به پیامدی خطیر منجر شود.

بان کی مون گفت گزارش های روزانه از پیونگ یانگ «به راستی ناراحت کننده است» و از کره شمالی خواست برای فرونشاندن تنش اقدام کند.

دبیرکل سازمان ملل متحد اظهار داشت «تهدید اتمی یک بازی نیست، بسیارجدی است. و قضاوت نادرست یا اشتباه محاسبه می تواند پیچیدگی های زیادی به بارآورد.»

سوریه به اردن هشدار می دهد

سوریه به اردن هشدار داده است با دادن اجازه آموزش و مسلح ساختن شورشیان در خاک خود توسط آمریکا و کشورهای دیگر، با آتش بازی می کند.

به گزارش اسوشتید پرس، تلویزیون دولتی سوریه روزپنجشنبه گفت خبرهایی که به رسانه های آمریکا درز کرده است نشان می دهد اردن در آموزش تروریست ها و سپس تسهیل ورود آنها به سوریه دست دارد.

روزنامه دولتی الثوره اردن را متهم کرد با کمک به تعلیم شورشیان در حالی که به یک راه حل سیاسی برای بحران سوریه علاقه نشان میز دهد، سیاست مبهمی را دنبال می کند.

اسوشیتد پرس می گوید به نظر می رسد هشدارهای سوریه نگرانی های رژیم را از اظهارات مقامات آمریکایی، غربی و عرب منعکس می کند که می گویند اردن از اکتبر گذشته به ارسال اسلحه به سوریه و ایجاد اردوگاه هایی برای آموزش شورشیان کمک کرده است.

آموزش و ورود اسلحه با دستاوردهای شورشیان درجنوب سوریه در نزدیکی منطقه استراتژیک با اردن مصادف شده است.

شورشیان هم اینک بخش های بزرگی از شمال سوریه در امتداد مرز ترکیه را در کنترل دارند.

شورشیانی که در اردن آموزش می بینند اکثرا ایلمردان سنی از مرکز و جنوب سوریه هستند که زمانی در ارتش و پلیس خدمت می کردند.

توقیف کشتی حامل اسلحه در آبهای مصر

نیروی دریایی مصریک کشتی حامل سلاح های سنگین را هنگام ورود به آبهای ساحلی کشور در دریای سرخ توقیف کرده است.

سخنگوی ستاد ارتش مصر گفت کشتی در شمال راس محمود در شبه جزیره سینا پیدا شد. افزاد نیروی دریایی در داخل آن مقادیری اسلحه و مهمات از انواع گوناگون یافتند.

او گفت کشتی به یک شرکت خصوصی امنیت دریایی تعلق دارد که امنیت شناورها را هنگام عبور از مناطق خطرناک، به ویژه با گسترش دزدی دریایی در جنوب دریای سرخ و نزدیکی کرانه های سومالی تامین می کند.

منابع امنیتی به رویترز گفتند کشتی، با دست کم هفت خدمه، پیش از ورود به آبهای مصر یک هفته در آبهای بین المللی بوده است.

کشتی به بندری در حدود 569 کیلومتری حنوب شرقی قاهره هدایت شد. درآنجا از خدمه بازجوئی می شود و تحقیقاتی دراین باره که آیا تسلیحات قانونی هستند یانه جریان دارد.

وضعیت انسانی در سوریه بدتر می شود

کمیته بین المللی صلیب سرخ هشدار داده است وضعیت انسانی در سوریه بسرعت رو به وخامت می رود.

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع سازمان ملل متحد می گوید در دو سال جنگ داخلی سوریه حدود ۷۰ هزار تن کشته شده اند. شهروندان، به ویژه در مناطقی که هدف حملات هوایی و موشکی قرار دارند، از دسترسی به آب، دارو و درمان محروم هستند.

پیترمورر، رییس کمیته بین المللی صلیب سرخ روز پنجشنبه گفت امداد گرانی که در دو هفته گذشته برای نخستین بار توانستند به نواحی زیر کنترل نیروهای مخالف برسند، با چشم اندازی از ویرانی و تخریب ، و افزایش نیاز مردم به غذا، آب و دارو روبرو شدند.

کاروان های تدارکاتی و داوطلبان هلال احمر سوریه هدف حملات نیروهای مخالف و دولتی که به بی طرفی آنها مظنون هستند قرار گرفته اند. چندین داوطلب به زندان افتاده یا کشته شده اند.

مورر، که درپایان دیداری سه روزه از اردوگاه های آوارگان در لبنان سخن می گفت از طرف های مناقشه خواست به گروه های امداد احترام بگذارند.

پیشتر، گروه ناظربرحقوق بشر در سوریه گفته بود مارس خونین ترین ماه مناقشه ها بود و بیش از شش هزار تن، که یک سوم آنها غیر نظامی بودند، کشته شدند.

تعیین سفیر جدید و روابط آمریکا و کانادا

بنا به گزارش منابع خبری کانادا، مذاکرات نهایی در مورد انتخاب بروس هیمن به مقام سفیر جدید ایالات متحده در کانادا در حال انجام است. آقای هیمن یکی از اعضای بلندپایه هیات اجرایی شرکت گولدمن سکز در شیکاگو و چهره سرشناس و موفق گردآوری کمک های مالی برای کارزار انتخاباتی باراک اوباما بوده است.

در شرایطی که ایالات متحده بزرگترین شریک تجاری کانادا است، انتخاب این چهره موفق از تصمیم دولتمردان دو کشور برای تقویت مناسبات بازرگانی خبر می دهد.

بنا به گزارش روزنامه کانادایی گلوب اند میل، بروس هیمن و ویکی، همسر او از هواداران سرسخت باراک اوباما هستند و طی سه دهه گذشته نفوذ و قدرت بسیاری کسب کرده اند. آقای هیمن برای کارزارهای انتخاباتی دومین دوره ریاست جمهوری آقای اوباما موفق شد ١ میلیون و ٧٠٠ هزار دلار کمک مالی گردآوری کند. همسر او نیز نقش فعالی در کارزارهای انتخاباتی سال ٢٠١٢ باراک اوباما داشت و کمک های شایانی در این زمینه انجام داده بود.

بروس هیمن که منابع خبری او را سفیر احتمالی واشنگتن در اتاوا خوانده اند، پیش از پیروزی باراک اوباما برای دور دوم ریاست جمهوری در مصاحبه ای با روزنامه وال استریت ژورنال گفته بود شواهد موجود از این واقعیت حکایت می کنند که آقای اوباما طرفدار توسعه بازرگانی و اقتصادی است.

سفیر جدید واشنگتن در شرایطی عازم اتاوا خواهد شد که مناسبات ایالات متحده و کانادا در برهه بسیار حساس و کلیدی قرار دارد.

تصمیم آقای اوباما برای تصویب خط لوله موسوم به «Keystone XL» که حامل نفت خام آلبرتا به پالایشگاه های ایالات متحده خواهد بود، یکی از سرنوشت سازترین برهه های مناسبات بازرگانی و حتی سیاسی بین دو همسایه را رقم خواهد زد. رایزنی های وزرای کابینه دولت فدرال و نخست وزیران استان های مختلف کانادا در واشنگتن برای تاکید بر اهمیت کلیدی این خط لوله برای اقتصاد کانادا و تامین امنیت انرژی در ایالات متحده هنوز ضامن موفقیت و اجرای قطعی این پروژه عظیم نبوده اند.

دولت محافظه کار کانادا با اتخاذ موضعی روشن و قاطع تاکید کرده است که مخالفت با توسعه این خط لوله تا پایان دوره باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا و استفان هارپر، همتای کانادایی او عامل تیرگی و سردی عمیق روابط اتاوا و واشنگتن خواهد بود.

با وجود طولانی ترین مرزهای زمینی مشترک و تبادلات بازرگانی بسیار گسترده بین کانادا و آمریکا، به نظر می رسد دولت محافظه کار کانادا و به قدرت رسیدن مجدد رئیس جهوری دموکرات در ایالات متحده، رهبران دو کشور دیدگاه های سیاسی و عقیدتی بسیار متفاوتی دارند. رویکرد سیاسی اتاوا و واشنگتن در قبال کشورهایی همچون ایران و یا حل و فصل بحران بین طرفین اسراییل و فلسطینیان بسیار متفاوت بوده و مقامات دولت فدرال بر سر قدرت در کانادا در قبال برخی از مسائل بین المللی مواضع سخت گیرانه تری اتخاذ کرده است.

دولت محافظه کار کانادا در تیره ترین روابط تاریخی خود با ایران به سر می برد و علاوه بر تحریم های اقتصادی شدید، تعداد زیادی از نهادها و مقامات جمهوری اسلامی را در فهرست سیاه کشور قرار داده است. کانادا در اقدامی بی سابقه سفارت خود در تهران را تعطیل کرد و در حرکتی غیرمنتظره، حکم تعطیلی سفارت جمهوری اسلامی در اتاوا و اخراج دیپلمات های ایرانی از این کشور را صادر کرد. همه این تحولات در شرایطی به وقوع پیوستند که دولتمردان واشنگتن به صورت علنی و یا پشت پرده از بهبود مناسبات با ایران و رفع سوء تفاهم های تاریخی با این کشور سخن می رانند.

کانادا هم اکنون به یکی از سرسخت ترین هواداران اسراییل در منطقه و در جهان بدل شده است و مقامات این کشور همواره بر حمایت بی قید و شرط خود از اسراییل و تعهد به دفاع از این کشور به ویژه در زمینه تهدیدهایی که از سوی مقامات ایران مطرح شده بودند، تاکید می کنند. این در شرایطی است که تفاوت دیدگاه ها و اختلاف نظر باراک اوباما و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل در رسانه ها منعکس شده اند و بلکه در اظهارات علنی و تلویحی دو دولتمرد به ویژه در زمینه رویارویی با بلندپروازی های اتمی ایران و مسائل در زمینه به رسمیت شناختن قلمروهای فلسطینی و توقف ساخت شهرک های یهودی نشین مشهود بوده اند.

تردیدی نیست که انتخاب یک چهره نزدیک به دولت آقای اوباما در مقام دیپلمات ارشد ایالات متحده در اتاوا، قدمی برای نزدیک تر کردن دیدگاه های رئیس جمهوری دموکرات به دولت استفان هارپر، نخست وزیر محافظه کار کانادا خواهد بود. انتظار می رود سفیر جدید تا ماه سپتامبر به مقام جدید خود منصوب شود.

تنش های مرگبار میان اسرائیل و فلسطینی ها

به گفته مقامات پزشکی در کرانه باختری دو نوجوان فلسطینی بر اثر تیراندازی نیروهای ارتش اسرائیل کشته شدند. صدها فلسطینی در کرانه باختری امروز، پنجشنبه، به خیابان ها ریختند تا در تشییع جنازه این دو نوجوان شرکت کنند.

در حالی که تنش تازه میان اسرائیل و حماس وارد سومین روز خود شده است به گفته مقامات پزشکی، چهارشنبه شب دو جوان فلسطینی به ضرب گلوله نیروهای نظامی اسرائیل کشته شدند.

ارتش اسرائیل گفته است که در عکس العمل به پرتاب کوکتل مولوتوف توسط فلسطینی ها به سوی آنها تیراندازی کرده است.

مقامات فلسطینی امروز ضمن اعلام هویت این دو نوجوان گفتند یکی ۱۷ ساله و دیگری ۱۸ ساله بود.

امروز صدها فلسطینی در خیابان های یکی از محله ها در شمال کرانه باختری به راه افتادند تا در مراسم تشییع جنازه این دو نوجوان فلسطینی شرکت کنند.

تنش میان اسرائیل و فلسطینی ها در کرانه ی باختری در نتیجه مرگ یک فلسطینی که در زندان اسرائیل در حبس ابد به سر می برد بالا گرفته است. مسیرا ابو حمدیا، ۶۴ ساله، روز سه شنبه در اثر ابتلا به سرطان در زندان درگذشت و فلسطینی ها اسرائیل را به عدم توجه به وضعیت سلامتی او متهم کرده اند.

با اعلام خبر درگذشت این فلسطینی ، روز چهارشنبه صدها نفر در کرانۀ باختری و بخش هایی از اورشلیم ضمن برپائی تظاهرات به سوی نیروهای ارتش اسرائیل سنگ و ککتل مولوتوف پرتاب کردند . نیروهای اسراییل با شلیک گازهای اشک آور به معترضان واکنش نشان دادند.

تنش همچنین در زندان های اسرائیل که در آنها هزاران فلسطینی حبس شده اند بالا گرفته است و بسیاری از آنها نیز اعتصاب غذا کرده اند. روز چهارشنبه بسیاری از فلسطینی ها، فروشگاه های خود در کرانه ی باختری و اورشلیم را به نشانه اعتراض به اسراییل بستند و خواستار آزادی فلسطینی ها شدند.

همچنین روز چهارشنبه شبه نظامیان فلسطینی چندین راکت به جنوب اسرائیل پرتاب کردند. این اقدام در عکس العمل به پرواز بمب افکن های اسرائیل و هدف قرار دادن مناطقی در نوار غزه صورت گرفت. تا کنون تلفاتی در نتیجۀ این بمباران ها گزارش نشده است. این شدیدترین تنش میان اسرائیل و فلسطینی ها پس از اعلام آتش بس در ماه نوامبر گذشته است. در چارچوب این آتش بس اسرائیل وعده داده بود از حمله به رهبران نظامی حماس و بمباران مناطق فلسطینی خودداری کند، و حماس نیز وعده داده بود تا از پرتاب راکت به مناطق یهودی نشین خودداری کند. اما تنش میان دو طرف بار دیگر به پایان آتش بس منجر شده است.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG