لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸ ایران ۲۲:۳۰

سرخط خبرها

ارزیابی شمار سربازان آمریکائی در افغانستان

رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا برای ارزیابی شمار سربازان آمریکائی که پس از تکمیل خروج نیروهای این کشور در اواخر سال ۲۰۱۴ بمنظور تعلیم نیروهای ارتش افغانستان در آن کشور باقی خواهند ماند، در سفری از پیش اعلام نشده به افغانستان رفته است.

مارتین دمپسی امروز شنبه وارد افغانستان شد تا ضمن ملاقات با مقامات آمریکائی و افغان از سربازان آمریکائی در افغانستان نیز دیدن کند.

آمریکا قول داده است شمار سربازانش را در افغانستان، که در سال های گذشته به حدود ۱۰۰ هزار نفر رسید، کاهش دهد.

هنوز دقیقا روشن نشده است چه تعداد از سربازان آمریکائی در افغانستان باقی خواهند ماند تا به ارتش آن کشور در مقابله با اوضاع امنیتی کماکان منقلب افغانستان کمک کنند.

تخمین کارشناسان تا کنون بین ۶ هزار تا ۲۰ هزار بوده است.

حمله مرگبار به میتینگ انتخاباتی در عراق

مقامات عراقی از کشته شدن دست کم ۲۰ نفر در حمله به یک کمپین انتخاباتی در بعقوبه خبر می دهند.

پلیس می گوید یک ستیزه گر انتحاری ، امروز، شنبه، پیش از منفجر ساختن خود، نارنجکی به میتینگ این کمپین انداخت، که بیش از ۵۰ نفر را نیز مجروح کرد.

میتینگ با حضور حامیان یک کاندیدای انتخابات استانی که اواخر این ماه برگزار می شود تشکیل شده بود.

حمله امروز در استان دیاله دنباله ناآرامی هائی است که با انتخابات ۲۰ آوریل ارتباط دارد.

در همین حال انتخابات در استان های انبار و نینوا به سبب نگرانی های امنیتی برای چندین ماه به تعویق افتاده است.

قاتل خاموش در روز جهانی بهداشت

۷ آوریل، روز جهانی بهداشت است. تمرکز امسال(سال ۲۰۱۳) روز جهانی بهداشت، بر فشار خون بالاست.

هفتم آوریل روز جهانی بهداشت است و محور امسال آن فشار خون بالاست. آمار سازمان جهانی بهداشت حاکی از ابتلای یک میلیارد شهروند جهان به فشار خون بالاست که به سبب اندک بودن علایم بالینی آن، قاتل خاموش نام یافته است.

این قاتل خاموش اما، مهارشدنی است.

پژوهش های پزشکی نشان می دهد که کم کردن از میزان نمک خوراک روزانه سبب کاهش میزان فشار خون و بهبود عملکرد بافت ها و ارگان های بدن می شود. فشار خون بالا به نارسایی کلیه، بیماری های قلب و عروق، و در مواردی سکته قلبی منجر می شود و بیماری فراگیری است.

مصرف نمک، عنصر سدیم را جذب خون می کند که حاصل آن تشنگی است. نوشیدن آب بیشتر، به افزایش میزان مایع پیرامون سلول های بدن می انجامد و نوعی تورم تصنعی در اطراف بافت ها ایجاد می کند و بر روند کار دستگاه کلیوی و ادراری نیز اثر می گذارد، و فعالیت این دستگاه را بیشتر می کند، چون بدن در حالت تدافعی قرار می گیرد و تلاش می کند که نمک مازاد خون را دفع کند. فعالیت بیشتر ارگان های داخلی بدن، از جمله قلب، موجب افزایش حجم خون بدن می شود که نتیجه طبیعی آن، بالا رفتن فشار خون خواهد بود.

اغلب ما روزانه ۸ تا ۱۰ گرم نمک سدیم مصرف می کنیم، در حالی که میزان سدیم مورد نیاز بدنمان، روزانه تنها حدود نیم گرم است. انسان تنها پستانداری است که به خوراک خود نمک می افزاید و ریشه آن در تلاش برای نگهداری از غذا برای مدت طولانی تر است که در گذشته ضرروت داشته(نمک سود کردن). اکنون اما، به نگهداری از خوراک با نمک سود کردن آن نیازی نیست و افزودن نمک به غذا هم که عادتی دیرین است، امروزه بی معناست.

سدیم معمولاً مزه غذا را بهتر می کند، اما از ارزش غذایی آن می کاهد. پتاسیم: عنصر شورمزه دیگر اما، بر خلاف سدیم، خطرآفرین نیست. مصرف پتاسیم که طعمی مشابه سدیم دارد و تقریباً همان قدر هم شور است، سالم تر از مصرف سدیم است.

تحقیقات پزشکی نشان داده که با مصرف پتاسیم، از خطر سکته قلبی در بزرگسالان ۲۴ درصد کم می شود. محققان می گویند لحاظ کردن پتاسیم در رژیم غذایی کودکان، به طبیعی شدن میزان فشار خون آنها کمک می کند.

با این وصف، ضرورتی ندارد که نمک پتاسیم را روی غذا بپاشیم. توصیه پزشکان آن است که پتاسیم را از منابع طبیعی خوراکی آن جذب بدن کنیم؛ منابعی چون سبزیجات، گوشت قرمزی که محصول فرایند نگهداری کارخانه ای نباشد، ماهی بسته بندی نشده، و برخی میوه ها.

کارخانه های تولید و بسته بندی فراورده های غذایی، نمک پتاسیمی را که به طور طبیعی در مواد وجود دارد، حذف، و سدیم را جایگزین آن می کنند. این فرایند شیمیایی، نه تنها فایده خوراک را از آن می گیرد، بلکه آن را مضر هم می کند.

پتاسیم برخی اثرات مخرب سدیم را وارون می کند. اما اشکال اینجاست که اغلب انسان های امروزین، تنها یک سوم تا نیمی از پتاسیم مورد نیاز بدن خود را مصرف می کنند.
پتاسیم، عنصری است که برای محافظت از ماهیچه ها و کارآیی آنها، نیز برای بهینه کردن کار دستگاه عصبی، لازم و مهم است.

توصیه محققان آن است که هر روز حدود ۴ گرم پتاسیم در خوراکمان باشد. میزان پتاسیم موجود در سبزیجات و میوه ها اما، اندک است، و خوردن دو تا سه وعده میوه و سبزی در طول روز، تنها یک گرم به میزان پتاسیمی که جذب بدنمان می شود، اضافه می کند.

افزودن یک گرم عنصر پتاسیم به خوراک روزانه معادل یکی از این گزینه هاست:

خوردن روزی ۲ تا ۳ موز
خوردن روزی یک موز، یک سیب، و یک پرتقال
خوردن روزانه دو عدد میوه و یک وعده سبزی

گرایش فزاینده مردم کشورهای درحال توسعه به شیوه زندگی غربی، با بالا بردن میزان روزانه جذب سدیم، سبب افزایش میزان نارسایی های قلبی، عروقی و کلیوی شده، که از معضلات دنیای مدرن محسوب می شود.

استقبال مالکی از بهبود مناسبات با آنکارا

نوری المالکی نخست وزیرعراق می گوید ازبهبود مناسبات با ترکیه استقبال می کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مالکی که به دلیل ارتباط های ترکیه با منطقه خود مختار کردستان عراق ماه ها علیه آنکارا سخن گفته است، روز جمعه دربیانیه ای در وبگاه خود گفت «عراق از هر گامی بسوی نزدیکی با ترکیه براساس منافع مشترک، احترام متقابل و حسن همجواری استقبال می کند.»

آنکارا با گرم گرفتن با کردهای عراق، که با دولت مرکزی برسر چگونگی بهره برداری از منابع نفت و تقسیم درآمدها درگیر هستند، بغداد را ناراحت کرده است.

آنکارا و دولت منطقه ای کردستان از سال پیش درباره یک قرارداد انرژی، که از استخراج تا صادرات نفت را در بر می گیرد، سرگرم مذاکره بوده اند.

در گزارش رویترز به نقل از مقامات و منابع صنعت نفت گفته می شود در پشت صحنه به تشویق آمریکا کوشش هایی برای آشتی دادن بغداد و آنکارا در جریان بوده است.

بغداد خود را تنها قدرت برای کنترل صادرات چهارمین ذخایر بزرگ نفت جهان می داند، درحالی که کردها می گویند قانون اساسی فدرال عراق حق آنها برای صدورنفت را به رسمیت شناخته است.

نفت خام کردستان ازطریق خط لوله ای ازکرکوک به بندرجیجان در ترکیه، که بغداد کنترل می کند، حمل می شد. اما صادرات دسامبر گذشته به دلیل اختلاف بر سر نحوه پرداخت متوقف شد.

دولت منطقه ای خود مختار کردستان عراق اینک مقدار کمی نفت خام با کامیون به ترکیه حمل می کند، در همین حال به کوشش برای کشیدن یک خط لوله صادراتی ادامه می دهد.

سنگ پرانی به اقامتگاه سفیر ایران در قاهره

در قاهره، روز جمعه ده ها معترض محافظه کار افراطی در اعتراض به کوشش های دولت مصربرای بهبود مناسبات با تهران، بسوی اقامتگاه سفیرجمهوری اسلامی ایران سنگ پرتاب کردند.

به گزارش خبرگزاری آسوشتیدپرس، خشونت پس از آن روی داد که معترضین پرچم شورشیان سوریه را از سر در اقامتگاه آویزان کردند وعلیه حمایت تهران از بشار اسد شعار دادند.

در گزارش آسوشیتد پرس گفته می شود معترضین از ورود توریست های ایرانی به مصر برآشفته هستند.

معترضین سلفی در قاهره، همانند دیگر تندروهای سنی منطقه، شیعیان را مرتد می دانند و از آن بیم دارند ایران درصدد برآید شیعه گری را در میان سنی ها گسترش دهد.

گزارش حاکی است ده ها پلیس ضد شورش برای جلوگیری از حمله معترضین به اقامتگاه سفیر ایران در اطراف ساختمان مستقر شدند.

پیش بینی افزایش شمار آوارگان سوری

سازمان ملل متحد پیش بینی کرده است شمار آوارگان سوریه در اردن تا پایان سال میلادی جاری سه برابر خواهد شد.

سازمان ملل متحد تخمین می زند تاکنون بیش از سیصد و هشتاد و پنج هزار سوری ، که یک چهارم آنها کودک هستند، دراردن پناه گرفته اند.

خبرگزاری فرانسه روز جمعه درگزارشی ازژنو به نقل از سخنگوی یونیسف گفت انتظارمی رود این ارقام تا ژوئیه دو برابر و تا دسامبر سه برابرشود.

کمیساریای عالی آوارگان وپناهجویان سازمان ملل متحد تایید کرد که انتظاردارد شمار آوارگان سوری در اردن تا پایان ۲۰۱۳ به یک میلیون و دویست هزار نفربرسد .

در این میان، اردن می گوید هم اینک میزبان بیش از چهارصد و هفتاد و پنج هزار آواره از سوریه است، اما تاکنون انتظار داشت این رقم تا پایان سال فقط به هفتصد هزار نفر برسد.

سازمان ملل متحد تخمین می زند که طی دوسال گذشته مجموعا حدود یک میلیون و دویست هزار سوری به کشورهای همسایه گریخته اند.

کمیساریای عالی آوارگان روزجمعه گفت هنوز نمی تواند رقم کلی آوارگان تا پایان ۲۰۱۳ را پیش بینی کند ، یا بگوید چه تعدادی به دیگر کشورهای میزبان، ترکیه، لبنان و عراق، خواهند رفت.

سخنگوی یونیسف همچنین از کمبود پول برای تامین نیازهای آوارگان شکایت کرد و گفت وضع به ویژه دراردن بحرانی است.

زمین لرزه نیرومند در خاور رو سیه

زمین لرزه نیرومندی به قدرت شش و دودهم درجه ریشتر روز جمعه خاور روسیه، در نزدیکی مرز چین و کره شمالی را تکان داد.

گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل موسسه تحقیقات زمین شناسی آمریکا حاکی است مرکز زمین لرزه جنوب باختری ولادی وستک ، در حدود ۹ کیلومتری شهر مرزی زاروبینو ، بود و در عمق ۵۶۱ کیلومتری زمین روی داد. در مورد زیان های احتمالی هنوز گزارشی نرسیده است.

آمادگی سئول برای خروج از مجتمع کیسانگ

یک مقام ارشد کره جنوبی می گوید اگر وضع خطرناک شود سئول ممکن است کارگران خود را از مجتمع صنعتی مشترک کیسانگ در کره شمالی بیرون بکشد.

با این حال، وزیر وحدت روز جمعه به خبرنگاران گفت کره جنوبی برنامه فوری برای چنین کاری ندارد زیرا درحال حاضر خطر زیاد نیست. او توضیح نداد که تخلیه کارگران چگونه ممکن است انجام گیرد.

مجتمع صنعتی کیسانگ آخرین حلقه ارتباط بین دو کره است و منبع اصلی درآمدهای ارزی برای پیونگ یانگ است.

آمریکا انتظار دارد کره شمالی یکی از موشک های خود را در روزهای آینده پرتاب کند.
مقامات وزارت دفاع آمریکا روز پنجشنبه به صدای آمریکا گفتند آنها برای احتمال حمله موشکی آمریکا آماده هستند وتهدید های پیونگ یانگ را جدی می گیرند.

حمله موشکی نیروهای اسد به یک محله دمشق


گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه می گوید نیروهای دولتی به محله ای در دمشق حمله کرده اند، و عده ای در زیر آواربه دام افتاده اند.

گزارش این گروه حاکی است نیروهای دولتی روز جمعه ناحیه برزه را گلوله باران کردند. گفته می شود شورشیانی که قصد براندازی حکومت بشار اسد را دارند در آنجا فعال هستند.

اسوشیتد پرس گزارش داد بر اثر رگبار موشک هایی که دریک منطقه مسکونی منفجر شد چندین نفر جانسپردند.

دولت سوریه اکثر مناطق کشور را به روی خبرنگاران خارجی بسته است، و تایید گزارش های خشونت را دشوار می سازد.

درحالی که شورشیان موفق شده اند مناطق مهم سوریه را تصرف کنند، نیروهای اسد هنوزبر پایتخت مسلط هستند.

هشدار دبیر کل سازمان ملل به کره شمالی

دبیرکل سازمان ملل متحد کره شمالی را به برداشتن گام هایی برای کاهش تنش فرا خوانده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بان کی مون روز پنجشنبه دریک کنفرانس خبری در مادرید، وضع درپیونگ یانگ را «نگران کننده» توصیف کرد و هشدار داد هر اشتباه محاسبه ای در تهدیدهای اتمی آن می تواند به پیامدی خطیر منجر شود.

بان کی مون گفت گزارش های روزانه از پیونگ یانگ «به راستی ناراحت کننده است» و از کره شمالی خواست برای فرونشاندن تنش اقدام کند.

دبیرکل سازمان ملل متحد اظهار داشت «تهدید اتمی یک بازی نیست، بسیارجدی است. و قضاوت نادرست یا اشتباه محاسبه می تواند پیچیدگی های زیادی به بارآورد.»

سوریه به اردن هشدار می دهد

سوریه به اردن هشدار داده است با دادن اجازه آموزش و مسلح ساختن شورشیان در خاک خود توسط آمریکا و کشورهای دیگر، با آتش بازی می کند.

به گزارش اسوشتید پرس، تلویزیون دولتی سوریه روزپنجشنبه گفت خبرهایی که به رسانه های آمریکا درز کرده است نشان می دهد اردن در آموزش تروریست ها و سپس تسهیل ورود آنها به سوریه دست دارد.

روزنامه دولتی الثوره اردن را متهم کرد با کمک به تعلیم شورشیان در حالی که به یک راه حل سیاسی برای بحران سوریه علاقه نشان میز دهد، سیاست مبهمی را دنبال می کند.

اسوشیتد پرس می گوید به نظر می رسد هشدارهای سوریه نگرانی های رژیم را از اظهارات مقامات آمریکایی، غربی و عرب منعکس می کند که می گویند اردن از اکتبر گذشته به ارسال اسلحه به سوریه و ایجاد اردوگاه هایی برای آموزش شورشیان کمک کرده است.

آموزش و ورود اسلحه با دستاوردهای شورشیان درجنوب سوریه در نزدیکی منطقه استراتژیک با اردن مصادف شده است.

شورشیان هم اینک بخش های بزرگی از شمال سوریه در امتداد مرز ترکیه را در کنترل دارند.

شورشیانی که در اردن آموزش می بینند اکثرا ایلمردان سنی از مرکز و جنوب سوریه هستند که زمانی در ارتش و پلیس خدمت می کردند.

توقیف کشتی حامل اسلحه در آبهای مصر

نیروی دریایی مصریک کشتی حامل سلاح های سنگین را هنگام ورود به آبهای ساحلی کشور در دریای سرخ توقیف کرده است.

سخنگوی ستاد ارتش مصر گفت کشتی در شمال راس محمود در شبه جزیره سینا پیدا شد. افزاد نیروی دریایی در داخل آن مقادیری اسلحه و مهمات از انواع گوناگون یافتند.

او گفت کشتی به یک شرکت خصوصی امنیت دریایی تعلق دارد که امنیت شناورها را هنگام عبور از مناطق خطرناک، به ویژه با گسترش دزدی دریایی در جنوب دریای سرخ و نزدیکی کرانه های سومالی تامین می کند.

منابع امنیتی به رویترز گفتند کشتی، با دست کم هفت خدمه، پیش از ورود به آبهای مصر یک هفته در آبهای بین المللی بوده است.

کشتی به بندری در حدود 569 کیلومتری حنوب شرقی قاهره هدایت شد. درآنجا از خدمه بازجوئی می شود و تحقیقاتی دراین باره که آیا تسلیحات قانونی هستند یانه جریان دارد.

وضعیت انسانی در سوریه بدتر می شود

کمیته بین المللی صلیب سرخ هشدار داده است وضعیت انسانی در سوریه بسرعت رو به وخامت می رود.

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع سازمان ملل متحد می گوید در دو سال جنگ داخلی سوریه حدود ۷۰ هزار تن کشته شده اند. شهروندان، به ویژه در مناطقی که هدف حملات هوایی و موشکی قرار دارند، از دسترسی به آب، دارو و درمان محروم هستند.

پیترمورر، رییس کمیته بین المللی صلیب سرخ روز پنجشنبه گفت امداد گرانی که در دو هفته گذشته برای نخستین بار توانستند به نواحی زیر کنترل نیروهای مخالف برسند، با چشم اندازی از ویرانی و تخریب ، و افزایش نیاز مردم به غذا، آب و دارو روبرو شدند.

کاروان های تدارکاتی و داوطلبان هلال احمر سوریه هدف حملات نیروهای مخالف و دولتی که به بی طرفی آنها مظنون هستند قرار گرفته اند. چندین داوطلب به زندان افتاده یا کشته شده اند.

مورر، که درپایان دیداری سه روزه از اردوگاه های آوارگان در لبنان سخن می گفت از طرف های مناقشه خواست به گروه های امداد احترام بگذارند.

پیشتر، گروه ناظربرحقوق بشر در سوریه گفته بود مارس خونین ترین ماه مناقشه ها بود و بیش از شش هزار تن، که یک سوم آنها غیر نظامی بودند، کشته شدند.

تعیین سفیر جدید و روابط آمریکا و کانادا

بنا به گزارش منابع خبری کانادا، مذاکرات نهایی در مورد انتخاب بروس هیمن به مقام سفیر جدید ایالات متحده در کانادا در حال انجام است. آقای هیمن یکی از اعضای بلندپایه هیات اجرایی شرکت گولدمن سکز در شیکاگو و چهره سرشناس و موفق گردآوری کمک های مالی برای کارزار انتخاباتی باراک اوباما بوده است.

در شرایطی که ایالات متحده بزرگترین شریک تجاری کانادا است، انتخاب این چهره موفق از تصمیم دولتمردان دو کشور برای تقویت مناسبات بازرگانی خبر می دهد.

بنا به گزارش روزنامه کانادایی گلوب اند میل، بروس هیمن و ویکی، همسر او از هواداران سرسخت باراک اوباما هستند و طی سه دهه گذشته نفوذ و قدرت بسیاری کسب کرده اند. آقای هیمن برای کارزارهای انتخاباتی دومین دوره ریاست جمهوری آقای اوباما موفق شد ١ میلیون و ٧٠٠ هزار دلار کمک مالی گردآوری کند. همسر او نیز نقش فعالی در کارزارهای انتخاباتی سال ٢٠١٢ باراک اوباما داشت و کمک های شایانی در این زمینه انجام داده بود.

بروس هیمن که منابع خبری او را سفیر احتمالی واشنگتن در اتاوا خوانده اند، پیش از پیروزی باراک اوباما برای دور دوم ریاست جمهوری در مصاحبه ای با روزنامه وال استریت ژورنال گفته بود شواهد موجود از این واقعیت حکایت می کنند که آقای اوباما طرفدار توسعه بازرگانی و اقتصادی است.

سفیر جدید واشنگتن در شرایطی عازم اتاوا خواهد شد که مناسبات ایالات متحده و کانادا در برهه بسیار حساس و کلیدی قرار دارد.

تصمیم آقای اوباما برای تصویب خط لوله موسوم به «Keystone XL» که حامل نفت خام آلبرتا به پالایشگاه های ایالات متحده خواهد بود، یکی از سرنوشت سازترین برهه های مناسبات بازرگانی و حتی سیاسی بین دو همسایه را رقم خواهد زد. رایزنی های وزرای کابینه دولت فدرال و نخست وزیران استان های مختلف کانادا در واشنگتن برای تاکید بر اهمیت کلیدی این خط لوله برای اقتصاد کانادا و تامین امنیت انرژی در ایالات متحده هنوز ضامن موفقیت و اجرای قطعی این پروژه عظیم نبوده اند.

دولت محافظه کار کانادا با اتخاذ موضعی روشن و قاطع تاکید کرده است که مخالفت با توسعه این خط لوله تا پایان دوره باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا و استفان هارپر، همتای کانادایی او عامل تیرگی و سردی عمیق روابط اتاوا و واشنگتن خواهد بود.

با وجود طولانی ترین مرزهای زمینی مشترک و تبادلات بازرگانی بسیار گسترده بین کانادا و آمریکا، به نظر می رسد دولت محافظه کار کانادا و به قدرت رسیدن مجدد رئیس جهوری دموکرات در ایالات متحده، رهبران دو کشور دیدگاه های سیاسی و عقیدتی بسیار متفاوتی دارند. رویکرد سیاسی اتاوا و واشنگتن در قبال کشورهایی همچون ایران و یا حل و فصل بحران بین طرفین اسراییل و فلسطینیان بسیار متفاوت بوده و مقامات دولت فدرال بر سر قدرت در کانادا در قبال برخی از مسائل بین المللی مواضع سخت گیرانه تری اتخاذ کرده است.

دولت محافظه کار کانادا در تیره ترین روابط تاریخی خود با ایران به سر می برد و علاوه بر تحریم های اقتصادی شدید، تعداد زیادی از نهادها و مقامات جمهوری اسلامی را در فهرست سیاه کشور قرار داده است. کانادا در اقدامی بی سابقه سفارت خود در تهران را تعطیل کرد و در حرکتی غیرمنتظره، حکم تعطیلی سفارت جمهوری اسلامی در اتاوا و اخراج دیپلمات های ایرانی از این کشور را صادر کرد. همه این تحولات در شرایطی به وقوع پیوستند که دولتمردان واشنگتن به صورت علنی و یا پشت پرده از بهبود مناسبات با ایران و رفع سوء تفاهم های تاریخی با این کشور سخن می رانند.

کانادا هم اکنون به یکی از سرسخت ترین هواداران اسراییل در منطقه و در جهان بدل شده است و مقامات این کشور همواره بر حمایت بی قید و شرط خود از اسراییل و تعهد به دفاع از این کشور به ویژه در زمینه تهدیدهایی که از سوی مقامات ایران مطرح شده بودند، تاکید می کنند. این در شرایطی است که تفاوت دیدگاه ها و اختلاف نظر باراک اوباما و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل در رسانه ها منعکس شده اند و بلکه در اظهارات علنی و تلویحی دو دولتمرد به ویژه در زمینه رویارویی با بلندپروازی های اتمی ایران و مسائل در زمینه به رسمیت شناختن قلمروهای فلسطینی و توقف ساخت شهرک های یهودی نشین مشهود بوده اند.

تردیدی نیست که انتخاب یک چهره نزدیک به دولت آقای اوباما در مقام دیپلمات ارشد ایالات متحده در اتاوا، قدمی برای نزدیک تر کردن دیدگاه های رئیس جمهوری دموکرات به دولت استفان هارپر، نخست وزیر محافظه کار کانادا خواهد بود. انتظار می رود سفیر جدید تا ماه سپتامبر به مقام جدید خود منصوب شود.

تنش های مرگبار میان اسرائیل و فلسطینی ها

به گفته مقامات پزشکی در کرانه باختری دو نوجوان فلسطینی بر اثر تیراندازی نیروهای ارتش اسرائیل کشته شدند. صدها فلسطینی در کرانه باختری امروز، پنجشنبه، به خیابان ها ریختند تا در تشییع جنازه این دو نوجوان شرکت کنند.

در حالی که تنش تازه میان اسرائیل و حماس وارد سومین روز خود شده است به گفته مقامات پزشکی، چهارشنبه شب دو جوان فلسطینی به ضرب گلوله نیروهای نظامی اسرائیل کشته شدند.

ارتش اسرائیل گفته است که در عکس العمل به پرتاب کوکتل مولوتوف توسط فلسطینی ها به سوی آنها تیراندازی کرده است.

مقامات فلسطینی امروز ضمن اعلام هویت این دو نوجوان گفتند یکی ۱۷ ساله و دیگری ۱۸ ساله بود.

امروز صدها فلسطینی در خیابان های یکی از محله ها در شمال کرانه باختری به راه افتادند تا در مراسم تشییع جنازه این دو نوجوان فلسطینی شرکت کنند.

تنش میان اسرائیل و فلسطینی ها در کرانه ی باختری در نتیجه مرگ یک فلسطینی که در زندان اسرائیل در حبس ابد به سر می برد بالا گرفته است. مسیرا ابو حمدیا، ۶۴ ساله، روز سه شنبه در اثر ابتلا به سرطان در زندان درگذشت و فلسطینی ها اسرائیل را به عدم توجه به وضعیت سلامتی او متهم کرده اند.

با اعلام خبر درگذشت این فلسطینی ، روز چهارشنبه صدها نفر در کرانۀ باختری و بخش هایی از اورشلیم ضمن برپائی تظاهرات به سوی نیروهای ارتش اسرائیل سنگ و ککتل مولوتوف پرتاب کردند . نیروهای اسراییل با شلیک گازهای اشک آور به معترضان واکنش نشان دادند.

تنش همچنین در زندان های اسرائیل که در آنها هزاران فلسطینی حبس شده اند بالا گرفته است و بسیاری از آنها نیز اعتصاب غذا کرده اند. روز چهارشنبه بسیاری از فلسطینی ها، فروشگاه های خود در کرانه ی باختری و اورشلیم را به نشانه اعتراض به اسراییل بستند و خواستار آزادی فلسطینی ها شدند.

همچنین روز چهارشنبه شبه نظامیان فلسطینی چندین راکت به جنوب اسرائیل پرتاب کردند. این اقدام در عکس العمل به پرواز بمب افکن های اسرائیل و هدف قرار دادن مناطقی در نوار غزه صورت گرفت. تا کنون تلفاتی در نتیجۀ این بمباران ها گزارش نشده است. این شدیدترین تنش میان اسرائیل و فلسطینی ها پس از اعلام آتش بس در ماه نوامبر گذشته است. در چارچوب این آتش بس اسرائیل وعده داده بود از حمله به رهبران نظامی حماس و بمباران مناطق فلسطینی خودداری کند، و حماس نیز وعده داده بود تا از پرتاب راکت به مناطق یهودی نشین خودداری کند. اما تنش میان دو طرف بار دیگر به پایان آتش بس منجر شده است.

تقبیح آتش زدن آدمک امیر قطر در کرانه باختری

رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی آتش زدن آدمک پارچه ای امیر قطر در کرانه غربی را محکوم کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، محمود عباس روز پنجشنبه در بیانیه ای که خبرگزاری فلسطینی وفا منتشرکرد گفت سوزندان آدمک شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی، «بازتاب موضع کشورفلسطین، فتح یا مردم فلسطین نیست.»

عباس افزود فلسطینیان «به رهبران کشورهای عرب احترام می گذارند و در امور داخلی آنها مداخله نمی کنند.»

گزارش خبرگزاری فرانسه حاکی است دانشجویان مرتبط با حزب فتح به رهبری عباس در اعتراض به سیاست خارجی قطر در منطقه آدمک شیخ حمد را در شهر تولکرم آتش زدند.

قطر در اجلاس اتحادیه عرب در دوحه در ماه مارس تشکیل کنفرانسی را برای آشتی فتح و رقیب سرسخت آن حماس پیشنهاد کرد.

قطرهمچنین تعهد کرده است ۴۰۰ میلون دلار در بازسازی غزه پس ازعملیات نظامی پی درپی اسراییل سرمایه گذاری کند.

سخنگوی حماس روز پنجشنبه از عباس خواست عاملان آتش زدن پیکره امیر قطر را دستگیر کند.

ادامه تلاش اوباما برای کنترل اسلحه

رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا همچنان برای تصویب قوانینی به منظور اعمال کنترل بیشتر بر سلاح های دارای خشاب های بزرگ گلوله در کشور تلاش می کند. در همین حال حال برخی از نظر سنجی ها نشان می دهد جنبش کنترل بر اسلحه تا اندازه ای قدرت خود را از دست داده است.

پرزیدنت اوباما کمپین کنترل بر اسلحه را به کلرادو برد، ایالتی که اخیرا شاهد تصویب یکی از محکم ترین قوانین کنترل اسلحه بود.

پرزیدنت اوباما گفت «این ایالتی است که دو مورد از بدترین تراژدی تیراندازی ها در تاریخ اخیر ما در دو شهر آن روی داده است، چهارده سال قبل درچنین ماهی در کلمباین و سال گذشته در ائورورا».

رییس جمهوری ایالات متحده این سخنان را در نزدیکی سینمای آئورورا ایراد کرد، مکانی که سال گذشته یک تیرانداز ۱۲ نفر را به ضرب گلوله کشت.

در ماه دسامبر گذشته نیز ۲۰ کودک و ۶ بزرگسال در مدرسه ای درایالت کانکتیکت به ضرب گلوله یک جوان از پای درآمدند، کشتاری که موجب آغاز جنبش کنترل بر اسلحه شد.

پرزیدنت اوباما گفت هر روزی که منتظر بمانیم زندگی شهروندان بیشتری با گلوله های یک اسلحه گرفته می شود.

کانکتیکت و نیویورک ایالت های دیگری هستند که قوانینی را برای کنترل اسلحه تصویب کرده اند. ولی کنگره آمریکا، به دلیل مخالفت طرفداران قانون آزادی مالکیت اسلحه، نتوانسته است قانون کنترل بر اسلحه را برای تمامی ایالت ها و در سطح فدرال تصویب کند.

بررسی پیشینه خریداران اسلحه یکی از شیوه های کنترل اسلحه است، اما رییس انجمن ملی اسلحه، موسوم به «ان آر ای» که از مخالفان وضع قانون کنترل بر اسلحه است، آن را تهدیدی بر حق داشتن اسلحه توسط شهروندان می خواند.

در همین حال مارجی اومرو یکی از سیاستگزاران حزب دموکرات می گوید بیشتر آمریکاییان خواستار قوانین محکم تری برای کنترل بر اسلحه هستند.

او می گوید باراک اوباما با سخن گفتن در مجامع عمومی و حمایت عموم خواهد توانست راه را برای تصویب قوانین کنترل بر اسلحه هموار کند.

تشویق عربستان به جلوگیری از اجرای قصاص

بریتانیا عربستان سعودی را ترغیب کرده است از اجرای مجازات قصاص علیه مردی که هنگام ارتکاب جرم فقط ۱۴ سال داشته خودداری کند.

گزارش ها حاکی است این مرد که اینک ۲۴ سال دارد به اتهام فلج کردن دوستی با چاقو در سال ها پیش به قصاص محکوم شده است.

خبرگزاری فرانسه روزجمعه به نقل ازسازمان عفو بین الملل گزارش داد اگر این مرد نتواند یک میلیون ریال سعودی به قربانی غرامت بپردازد، ممکن است از کمر به پایین فلج شود.

وزارت امورخارجه بریتانیا گفت از این گزارش عمیقا نگران شده است و از مقامات سعودی خواست از اجرای چنین مجازاتی که بر اساس قوانین بین المللی ممنوع است جلوگیری کنند.

مدیربخش خاورمیانه و شمال افریقا در سازمان عفو بین الملل گفت زمان آن است که مقامات سعودی احترام گذاشتن به تعهدات خود به قوانین بین المللی را آغاز کنند و «این مجازات های دهشتناک را از قوانین کشور خارج کنند».

۴ پلیس افغان در غزنی کشته شدند


مقامهای غزنی در شرق افغانستان می گویند بر اثر حمله یک هلیکوپتر ناتو به شبه نطامیان در منطقه دیاک در اواخر روز چهارشنبه، ۴ پلیس افغان کشته و ۲ غیر نظامی مجروح شده اند.
مقامهای ناتو مشغول تحقیق درباره این ادعا هستند.

هفته گذشته نیز در ایالت غزنی در عملیات دفاعی هلیکوپترهای ناتو در حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان، ۹ تن از شبه نطامیان طالبان و دو غیر نظامی کشته شدند

مدتهاست موضوع آسیب دیدگان غیر نظامی بر اثر عملیات نیروهای ائتلاف بین المللی در افغانستان، باعث تنش میان حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان و نیروهای ائتلاف شده است.
گزارشهای مطالعاتی بین المللی در ۱۱ سال گذشته نشان می دهد مرگ بیشتر قربانیان غیر نظامی ناشی از عملیات شورشیان بوده است.

جایزه برای دستگیری جنایتکاران جنگی در آفریقا

جمجه انبوهی از قربانیان نسل کشی در رواندا

ایالات متحده آمریکا برای دریافت اطلاعاتی که منجر به دستگیری ژوزف کُنی رهبر شورشیان اوگاندا، و ۳ تن دیگر از مظنونان به ارتکاب جرایم جنگی شود، ۵ میلیون دلار جایزه تعیین کرده است.
سیلوستر موداکومورا رهبر «نیروهای دموکراتیک برای آزادی رواندا» که در کنگو مستقرند نیز به این لیست اضافه شده است و هر چهار تن تحت تعقیب دادگاه بین المللی جرایم جنایی هستند.
کنی و یارانش متهم به قتل و ربودن هزاران نفر در ۲۵ سال گذشته در چهار کشور آفریقای مرکزی شده اند.
سیلوستر موداکومورا، رهبر شورشیان قبیله هوتو موسوم به «نیروهای دموکراتیک برای آزادی رواندا» متهم به حملات مرگبار به جمهوری دموکراتیک کنگو شده است. به علاوه جنگجویان این گروه متهم اند که در نسل کشی ۱۹۹۴ روندا دست داشته اند.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در ماه ژانویه با امضاء قانونی اجازه داد جایزه ای برای دستگیری متهمان به جنایت جنگی، جنایت علیه بشریت و نسل کشی (ژنوسید) تعیین شود.
وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرده کسانی که اطلاعاتی در این زمینه دارند می توانند با سفارتخانه های ایالات متحده آمریکا تماس بگیرند.

حملات راکتی «سلفی» ها از غزه به اسرائیل

تبادل آتش میان اسرائیل و غزه پس از ماه ها آتش بس، توجه بسیاری را به «گروههای سلفی» در مناطق فلسطینی جلب کرده است.

در تازه ترین درگیریها، اسرائیلیها چند پناهگاه را بمباران کردند و ساعاتی پیش از آن نیز جنگنده های نظامی شبه نظامیان را در شمال غزه مورد هدف قرار داده بودند.

گروههای سلفی می گویند حمله های راکتی در انتقام برای بدرفتاری اسرائیل با یک زندانی 64 ساله فلسطینی است که روز سه شنبه این هفته در زندان در گذشت.

اسرائیل می گوید میثار ابوحمیدیه که به زندان ابد محکوم شده بود، تحت مراقبتهای پزشکی قرار داشت.

غزه در همین حال محل سکونت چندین گروه سلفی شده است که اعضای آنان از دوازده تا صدها نفر متفاوت است و برخی از انان دیدگاههای شبیه القاعده را دارا هستند.
این گروهها اقدام به حمله های راکتی بسوی اسرائیل کرده اند که در مواردی هم بر خلاف میل حماس، گروهی که اداره غزه را بعهده دارد عمل کرده اند.

رابرت سری هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل در صلح خاورمیانه، می گوید تخلفها از آتش بس ماه نوامبر در عین حال بیانگر «بهبود تدریجی و ملموس در امر امنیتی» غزه و جنوب اسرائیل در ماههای اخیر است. اسرائیل وحماس موافقت کرده اند تا با آتش بسی که توسط میانجیگری آمریکا و مصر به نتیجه رسید به جنگ هشت روزه خود پایان دهند.

۴۴ کشته در گیری در افغانستان

مقامات افغانستان می گویند روز چهارشنبه در یک درگیری یک ساعته با شبه نظامیان طالبان، ۴۴ نفر که بیشتر آنان غیرنظامی بودند کشته شدند. در این درگیری ۷۰ تن دیگر نیز زخمی شدند.

به گفته مقامات نیروهای امنیتی توانستند مهاجمان را که تعدادشان ۹ نفر بود از پای در آورند. این حادثه در استان فرح رخداد. به گفته رییس پلیس ولایت فراه هدف مهاجمان آزادی زندانیان طالبان بود که قرار بود از زندان برای محاکمه به دادگاه منتقل شوند.

مهاجمان توانسته بودند تا با استفاده از خودروهای ارتشی افغانستان از ایستگاه های بازرسی عبور کنند.

طالبان که می گوید توانسته زندانیان مورد نظر خود را آزاد کند، مسئولیت این حمله را برعهده گرفته است. مقامات اما گفته های طالبان را تکذیب کرده اند.

کره شمالی در صدر مسائل جان کری

جان کری وزیرامورخارجه آمریکاهفته آینده برای رایزنی در مورد کره شمالی به آسیا سفر میکند، کشوری که بطرز فزاینده ای در چند هفته اخیر حالت تهاجمی بخود گرفته است.

در این میان چین نقش عمده ای در برخورد با این کشور منزوی دارد.

آقای کری در حالیکه کره شمالی را «خطرناک وبی پروا» خوانده درعین حال می گوید پیونگ یانگ می تواند با مذاکره برسر برنامه اتمی اش به انزوای بین المللی خود پایان دهد.

وزیرامورخارجه آمریکا خاطرنشان کرد کره شمالی همواره میتواند به میز مذاکره بازگردد تا با کشورهایی چون همسایه جنوبی و چین گفتگو و تبادل نظر کند.

تهدید کره شمالی به حمله اتمی به آمریکا

ارتش کره شمالی روز پنجشنبه اعلام کرد که تایید نهایی برای حمله «بی‌‌امان» اتمی به ایالات متحده را کسب کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در بیانیه‌ای که بامداد پنجشنبه ۱۵ فروردین به وقت خاور دور در خبرگزاری رسمی کره شمالی منتشر شد، فرماندهی کل ارتش خلق کره اعلام کرد به طور رسمی به واشینگتن اطلاع داده که تهدیدات ایالات متحده ممکن است با حمله‌های هسته‌ای موثر و سبک‌ و متنوع پاسخ داده شود.

ارتش کره شمالی تصریح کرده است: «عملیات بی‌امان نیروهای مسلح انقلابی در این خصوص بررسی نهایی و تایید شد.»

این بیانیه می‌‌افزاید که واشینگتن بهتر بود درباره این وضعیت خطیر به‌دقت تامل می‌کرد.

در همین حال چاک هیگل، وزیر دفاع آمریکا، کره شمالی را "خطری واقعی و مشخص" برای آمریکا، کره جنوبی و ژاپن توصیف کرد.

چاک هیگل در سخنانی در" دانشگاه دفاع ملی" گفت که کره شمالی اکنون توانایی هسته ای و پرتاب موشک دارد که همزمان با تشدید خطرناک جدال لفظی تهدیدی جدی بشمار می رود و باید جدی گرفته شود.

وزیر دفاع آمریکا افزود که در تلاشند با همکاری چین و دیگران وضعیت خطرناک جاری در شبه جزیره کره را آرام کنند

کره شمالی حدود یک ماه پبش ایالات متحده را به حمله «پیش‌دستانه» هسته‌ای تهدید کرده بود.

هفته گذشته نیز این کشور یگان‌های موشکی استراتژیک خود را برای حمله به آمریکا، گوآم و هاوایی به وضعیت جنگی درآورد.

فرماندهی کل ارتش خلق کره در ادامه بیانیه خود تصریح کرده که «لحظه انفجار به سرعت فرا می‌رسد» و جنگ در شبه‌جزیره کره ممکن است «امروز یا فردا» آغاز شود.

با وجود این تهدیدات و علی‌رغم آزمایش موشک دوربرد در ماه دسامبر از سوی کره شمالی، بیشتر کارشناسان معتقدند که کره شمالی هنوز سال‌ها زمان نیاز دارد که موشکی با قابلیت حمل کلاهک اتمی به خاک آمریکا تولید کند.

ارتش کره شمالی مسئولیت بحران کنونی را به عهده آمریکا دانسته و استقرار بمب‌افکن‌های بی-۵۲ و بی-۲ را شاهدی برای ادعای خود آورده است.

(نقل از رادیو فردا)

افزایش صادرات تسلیحاتی روسیه

ولایمیر پوتین رییس جمهوری روسیه می گوید صادرات تسلیحاتی کشور درسال 2012 دوازده درصد افزایش یافت و به رقم بی سابقه 15 میلیارد و 200 میلیون دلار رسید.

روسیه پس ازآمریکا بزرگترین صادر کننده جنگ افزار است و می گوید بزرگترین مشتریان آن درآسیا هستند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پوتین روزچهارشنبه درجلسه ای با مقامات ارشد، که از تلویزیون پخش می شد، گفت درسال 2012 روسیه به 66 کشور اسلحه فروخت.

روسوبورو اکسپورت، شرکت دولتی صادر کننده اسلحه، گفته است 43 درصد صادرات آن در 2012 به آسیا، 23 درصد به خاورمیانه و 18 درصد به آمریکای لاتین صورت گرفت.

روسیه در 2011 نزدیک یک میلیارد دلاراسلحه به سوریه فروخت، اما سال پیش پوتین ومقامات دیگر گفتند از این پس سلاح های تهاجمی که می تواند درجنگ داخلی بکار رود به دمشق تحویل داده نخواهد شد.

مصر می گوید به آزادی بیان متعهد است


یک مقام مصری می گوید دولت به آزادی بیان کاملا پای بند است.

به گزارش خبرگزاری اسوشتید پرس، عمرآمر، سخنگوی دولت روز چهارشنبه از اقدامات قانونی علیه یک طنز پردار و کمدین مشهور تلویزیون فاصله گرفت و گفت "رییس حمهوری هیچ شکایتی به دفتر دادستانی تسلیم نکرده است."

او یادآورشد دفتر ریاست جمهوری در تحقیقات دخالتی ندارد و افزود " قانون اساسی آزادی بیان را تضمین می کند، ودولت کاملا به آن متعهد است."

روزسه شنبه نیز دفتر محمد مرسی دربیانیه ای گفت " به اهمیت آزادی بیان واقف است وبه آزادی مطبوعات کاملا احترام می گذارد."

در بیانیه گفته می شد "شهروندان" علیه باسم یوسف شکایت کردند.

ماجرای کمدین و بازجوئی از اوبه اتهام اهانت به رییس جمهوری و اسلام دربرنامه تلویزیونی اش ، موجی ازانتقاد درجهان براه انداخته است.

دولت اوباما ابراز نگرانی کرده است که مصر ممکن است در حرکت بسوی دمکراسی پای عقب بکشد.

جان کری وزیرامور خارجه روزسه شنبه گفت واشنگتن " درمورد جهتی که به نظر می رسد مصر حرکت می کند نگرانی هایی واقعی دارد."

اسوشتید پرس می گوید بازجویی ازبسام یوسف، ونیز صدور احکام دستگیری علیه پنج فعال مخالف دولت به اتهام تحریک مردم به ناآرامی، موجب شده است مخالفان مرسی نسبت به آغازکمپینی برای خاموش ساختن منتقدین هشدار دهند.

پایان یک زدوخورد مرگبار دیگر در افغانستان

مقامات افغان می گویند نبرد چند ساعته با ستیزه گران طالبان در غرب کشور، با مرگ بیش از 44 تن، که اکثرا غیر نظامی بودند، و مجروح شدن 72 نفر به پایان رسیده است.

به گفته مقامات، نیروهای امنیتی روز چهارشنبه قادرشدند هر 9 مهاجم را، حدود هفت ساعت پس ازحمله آنها به یک مجتمع دولتی دراستان فراه بکشند.

رییس پلیس منطقه گفت هدف حمله آزاد کردن زندانیان طالبان بود که برای محاکمه به دادگاهی منتقل می شدند.

شورشیان توانستند ازپست های بازرسی امنیتی بگذرند، ظاهرا به این دلیل که با خود روهای ارتش ملی افغانستان حرکت می کردند.

دو مهاجم پس از منفجر کردن یک بمب اتوموبیلی درنزدیکی در ورودی دادگاه کشته شدند، درحالی که یک نفر دیگرهدف گلوله نیروهای امنیتی قرار گرفت و دیگران درساختمان های نزدیک پناه گرفتند.

طالبان مسئولیت حمله را برعهده گرفت و گفت مهاجمان قادرشدند رفقای دستگیرشده خود را آزاد سازند، اما مقامات این ادعا را تکذیب می کنند.

استیلای شورشیان سوریه بر یک پایگاه نظامی

نیروهای شورشی سوریه یک پایگاه نظامی درجنوب کشور را تصرف کرده اند.

گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از گروه ناظربرحقوق بشر در سوریه حاکی است شورشیان درپی چندین روز نبرد با سربازان بشار اسد، روز چهارشنبه پایگاه پدافند هوایی درحومه شهر درعا را تسخیر کردند.

رزمندگان اوپوزیسیون درهفته های اخیر بخش هایی ازجنوب سوریه را با کمک سیل تسلیحاتی که از خارج می رسد ازکنترل رژیم خارج کرده اند. هدف آنها این است که کریدوری از مرز اردن برای حمله نهایی به دمشق به وجود آورند.

شورشیان هم اینک بخش های بزرگی از شمال سوریه را که با ترکیه هم مرز است در کنترل دارند. آنها همچنین اخیرا مناطقی را درامتداد مرز با عراق تصرف کردند، اما نواحی استراتژیک بین حومه دمشق و اردن – مشهور به جلگه های حوران – گذرگاهی مهم برای رسیدن به دمشق تلقی می شود.

دراین میان، درحالی که میلیون ها سوری به اردن، لبنان، عراق و ترکیه گریخته اند، براین هراس افزوده می شود که جنگ داخلی سوریه ممکن است تمام منطقه را فرا بگیرد.

درلبنان، به گزارش رسانه های محلی، یک فروند جت جنگنده سوریه روز چهارشنبه موشکی پرتاب کرد که به خانه ای در حومه شهر مرزی عرسال برخورد کرد، اما تلفاتی ببار نیاورد.

عرسال شهری سنی نشین است که از رزمنگان اوپوزیسیون پشیبانی کرده است و یک مرکزعمده قاچاق اسلحه تلقی می شود.

اتهام پلیس دبی علیه اخوان المسلمین

خبرگزاری رویترز در گزارش روز چهارشنبه (٣ آوریل) خود با زاهی خلفان، رئیس پلیس دبی که سه دهه تجربه را در کوله بار خود دارد مصاحبه کرده و یادداشت زیر برگردان این گزارش است:

کشورهای مسلمان سنی و عرب منطقه خلیج فارس اغلب نگران اقدامات خرابکارانه ایران، همسایه شیعه و قدرتمند خود هستند، اما «دیکتاتورهای» اخوان المسلمین بزرگترین نگرانی رئیس پلیس کهنه کار دبی هستند.

بدبینی و ظن زاهی خلفان، رئیس پلیس دبی بیشتر بر شاخه سنی اخوان المسلمین که یک سازمان اسلام گرا در مصر است، متمرکز می شود. اخوان المسلمین در پی انقلاب مردمی سال ٢٠١١ و پس از سرنگونی حسنی مبارک در پرجمعیت ترین کشور عرب به قدرت رسید.

خلفان در مصاحبه ای با خبرگزاری رویترز گفته است «اخوان در مقام حزب حاکم در مصر به هیچ وجه حق مداخله در امور کشورهای دیگر را ندارد. اخوان دیگر یک حزب سیاسی نیست و باید به استقلال کشورهای دیگر احترام بگذارد».

رئیس پلیس دبی تصریح کرده است اخوان المسلمین مصر در توطئه ای نقش داشت که برای سرنگونی دولت امارات متحده عربی دسیسه چینی شده بود. او می گوید هدف نهایی این گروه این است که همه کشورهای منطقه خلیج فارس تحت حاکمیت اسلام گرایان قرار بگیرند.

آقای خلفان اغلب در توئیتر خود به اخوان می تازد و یکی از معدود مقامات امارات متحده عربی است که به طور علنی در مورد سیاست اظهارنظر می کند.

با وجودی که آقای خلفان تاکید می کند یادداشت های او در توئیتر فقط دیدگاه های شخصی او هستند، اما دیپلمات ها می گویند اظهارات وی نگرانی نخبگان و چهره های سرشناس حاکم بر امارات متحده عربی در مورد محبوبیت اسلام گرایان در منطقه و احتمال تصمیم غرب برای برقراری ارتباط با این حکومت ها را منعکس می کنند.

آقای خلفان گلایه می کند که غرب با اخوان «همدردی می کند، آن ها را می پذیرد و از آن ها حمایت می کند». او می گوید علت چنین رویکردی را درک نمی کند.

«تغییر رژیم»

رویکرد او شاهدی بر تنش های جدید در جهان عرب است که از دو سال پیش و در پی قیام های مردمی در جهان عرب شاهد بوده ایم، روندی که حکومت های خودکامه تونس، مصر، لیبی و یمن را سرنگون کرده اند، اما هنوز رژیم های متحد ایالات متحده در منطقه خلیج فارس و سایر نقاط جهان به حاکمیت خود ادامه می دهند.

خلفان از جمله مقامات امنیتی است که طولانی ترین دوران خدمت در این منطقه را سپری کرده است. او از محاکمه ٩٤ تبعه امارات که به اتهام توطئه بازداشت شده اند، دفاع می کند. اما گروه های مدافع حقوق بشر این محاکمه را غیرعادلانه خوانده اند.

آقای خلفان مقامات اخوان را «دیکتاتور» می خواند. فعالیت اخوان المسلمین در امارات متحده عربی غیرقانونی است. امارات متحده عربی فدراسیونی متشکل از هفت امارت ثروتمند و باثبات است و دبی قطب اقتصادی و قلب تجارت جهانی این امارات است.

وی تصریح می کند «آن ها (اخوان) خواهان تغییر حکومت هایی هستند که سالیان متمادی بر کشورهایشان حاکم بوده اند، اما خود این ها نیز می خواهند تا ابد حکومت کنند ... ما شواهدی در اختیار داریم که این گروه نیز قصد داشت حاکمان کشورهای منطقه خلیج فارس را سرنگون کند».

او خاطرنشان می کند متهمان در برنامه ریزی و اجرای طرح توطئه خود به مراحل پیشرفته ای رسیده بودند. بنا به گفته رئیس پلیس دبی بین متهمان وکیل، معلم، قاضی و نیز یکی از اعضای خانواده حاکم یکی از امارات بوده است.

خبرنگاران خارجی و گروه های مدافع حقوق بشر اجازه نیافتند تا در دادگاه رسیدگی به اتهامات این افراد حضور پیدا کنند. رسیدگی به پرونده متهمان ١٤ مارس آغاز شد.

روزنامه های امارات متحده عربی گزارش دادند متهمان اعضای الاصلاح، یک گروه اسلام گرای محلی بوده اند. گروه الاصلاح ادعا کرده است که خواهان اصلاحات مسالمت آمیز است و هیچ ارتباط مستقیمی با اخوان المسلمین مصر ندارد. این گروه در عین حال اذعان کرده است که ایدئولوژی هر دو گروه شبیه هستند.

خلفان ضمن اشاره به محمد بدیعی، رهبر اخوان مصر می گوید «امارات متحده عربی برای خنثی کردن توطئه اخوان المسلمین که با رهبری مرشد برنامه ریزی شده بود ... به هنگام عمل کرد».

اخوان در مصر اتهامات خلفان در باره دست داشتن این گروه در اقدامات خرابکارانه در خارج از کشور را رد کرده است.

احمد عارف، سخنگوی اخوان گفته است «ما در هیچ کشوری اقدام خلاف قانون انجام نمی دهیم. ما از حاکمیت قانون و محافظت از آن احترام می گذاریم. او (خلفان) هیچ شاهدی برای اثبات این مدعا و هیچ توطئه ای در اختیار ندارد».

چالش ایران

مناسبات امارات متحده عربی و مصر از زمان سقوط مبارک به تیرگی گراییده است. مبارک متحد کشورهای عرب منطقه خلیج فارس و دشمن قسم خورده اخوان بود. گروه اخوان المسلمین در سال ١٩٢٨ در مصر تاسیس شد.

برخی از اسلام گرایان امارات متحده عربی از قیام گروه های مذهبی در مصر و تونس الهام گرفته اند و فعالیت های خود را افزایش داده اند و این فعالیت ها مقامات کشورهایی را به خشم آورده است که هیچ گونه مخالفت سیاسی مجاز نیست.

خلفان در پاسخ به پرسشی در مورد تهدیدهایی که متوجه امارات متحده عربی است، می گوید حداقل دو تبعه امارات برای مبارزه با شورشیان که درصدد سرنگونی بشار الاسد هستند، به سوریه رفته اند. وی می گوید شبه نظامیانی که به سبک القاعده مبارزه می کنند، در امارات از حمایت عمومی و گسترده برخوردار نیستند.

او می افزاید جریان اصلی اسلام گرا در امارات متحده عربی اخوان المسلمین بود.
آقای خلفان در مورد مناسبات نزدیک قطر با اخوان می گوید امارات متحده عربی به رهبری قطر احترام می گذارد حتی اگر دو کشور دیدگاه های متفاوتی داشته باشند.

رئیس پلیس دبی در پاسخ به پرسشی در مورد ایران از مداخله تهران در امور کشورهای عرب منطقه خلیج فارس و تهدیدهایی که ایران در مواجهه با ایالات متحده در مورد بستن تنگه هرمز مطرح کرده است، انتقاد می کند.

با این وجود، او به هنگام انتقاد از ایران از ادبیات ملاحظه کارانه به کار می برد و ایران را «همسایه ای» می خواند که «راضی کردن آن بسیار دشوار است».

درخواست آلمانی ها برای حفاظت از مجاهدین

.
چندین نفر از شخصیت های برجسته آلمان از آمریکا و اروپا خواسته اند اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران را که در عراق زندگی می کنند بپذیرند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این درخواست روز چهارشنبه در جلسه شورای ملی مقاومت دربرلن عنوان شد.

دولت عراق ۳۱۰۰ عضو مجاهدین را که در یک پایگاه نظامی سابق آمریکا در بغداد زندگی می کنند، تروریست تلقی می کند و می خواهد بیرون بروند.

اما روند سکونت دادن آنها درخارج متوقف شده است زیرا کشورهای دیگر مایل نیستند مجاهدین را قبول کنند.

گزارش خبرگزاری فرانسه حاکی است آلمانی ها، ازجمله یک دیپلمات ارشد سابق و یک مشاور هلموت کوهل صدراعظم سابق، گفتند آلمان باید به عنوان یک ژست انساندوستانه تبعیدیان ایرانی را بپذیرد.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG