لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ایران ۰۸:۵۲

سرخط خبرها

مصر می گوید به آزادی بیان متعهد است


یک مقام مصری می گوید دولت به آزادی بیان کاملا پای بند است.

به گزارش خبرگزاری اسوشتید پرس، عمرآمر، سخنگوی دولت روز چهارشنبه از اقدامات قانونی علیه یک طنز پردار و کمدین مشهور تلویزیون فاصله گرفت و گفت "رییس حمهوری هیچ شکایتی به دفتر دادستانی تسلیم نکرده است."

او یادآورشد دفتر ریاست جمهوری در تحقیقات دخالتی ندارد و افزود " قانون اساسی آزادی بیان را تضمین می کند، ودولت کاملا به آن متعهد است."

روزسه شنبه نیز دفتر محمد مرسی دربیانیه ای گفت " به اهمیت آزادی بیان واقف است وبه آزادی مطبوعات کاملا احترام می گذارد."

در بیانیه گفته می شد "شهروندان" علیه باسم یوسف شکایت کردند.

ماجرای کمدین و بازجوئی از اوبه اتهام اهانت به رییس جمهوری و اسلام دربرنامه تلویزیونی اش ، موجی ازانتقاد درجهان براه انداخته است.

دولت اوباما ابراز نگرانی کرده است که مصر ممکن است در حرکت بسوی دمکراسی پای عقب بکشد.

جان کری وزیرامور خارجه روزسه شنبه گفت واشنگتن " درمورد جهتی که به نظر می رسد مصر حرکت می کند نگرانی هایی واقعی دارد."

اسوشتید پرس می گوید بازجویی ازبسام یوسف، ونیز صدور احکام دستگیری علیه پنج فعال مخالف دولت به اتهام تحریک مردم به ناآرامی، موجب شده است مخالفان مرسی نسبت به آغازکمپینی برای خاموش ساختن منتقدین هشدار دهند.

پایان یک زدوخورد مرگبار دیگر در افغانستان

مقامات افغان می گویند نبرد چند ساعته با ستیزه گران طالبان در غرب کشور، با مرگ بیش از 44 تن، که اکثرا غیر نظامی بودند، و مجروح شدن 72 نفر به پایان رسیده است.

به گفته مقامات، نیروهای امنیتی روز چهارشنبه قادرشدند هر 9 مهاجم را، حدود هفت ساعت پس ازحمله آنها به یک مجتمع دولتی دراستان فراه بکشند.

رییس پلیس منطقه گفت هدف حمله آزاد کردن زندانیان طالبان بود که برای محاکمه به دادگاهی منتقل می شدند.

شورشیان توانستند ازپست های بازرسی امنیتی بگذرند، ظاهرا به این دلیل که با خود روهای ارتش ملی افغانستان حرکت می کردند.

دو مهاجم پس از منفجر کردن یک بمب اتوموبیلی درنزدیکی در ورودی دادگاه کشته شدند، درحالی که یک نفر دیگرهدف گلوله نیروهای امنیتی قرار گرفت و دیگران درساختمان های نزدیک پناه گرفتند.

طالبان مسئولیت حمله را برعهده گرفت و گفت مهاجمان قادرشدند رفقای دستگیرشده خود را آزاد سازند، اما مقامات این ادعا را تکذیب می کنند.

استیلای شورشیان سوریه بر یک پایگاه نظامی

نیروهای شورشی سوریه یک پایگاه نظامی درجنوب کشور را تصرف کرده اند.

گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از گروه ناظربرحقوق بشر در سوریه حاکی است شورشیان درپی چندین روز نبرد با سربازان بشار اسد، روز چهارشنبه پایگاه پدافند هوایی درحومه شهر درعا را تسخیر کردند.

رزمندگان اوپوزیسیون درهفته های اخیر بخش هایی ازجنوب سوریه را با کمک سیل تسلیحاتی که از خارج می رسد ازکنترل رژیم خارج کرده اند. هدف آنها این است که کریدوری از مرز اردن برای حمله نهایی به دمشق به وجود آورند.

شورشیان هم اینک بخش های بزرگی از شمال سوریه را که با ترکیه هم مرز است در کنترل دارند. آنها همچنین اخیرا مناطقی را درامتداد مرز با عراق تصرف کردند، اما نواحی استراتژیک بین حومه دمشق و اردن – مشهور به جلگه های حوران – گذرگاهی مهم برای رسیدن به دمشق تلقی می شود.

دراین میان، درحالی که میلیون ها سوری به اردن، لبنان، عراق و ترکیه گریخته اند، براین هراس افزوده می شود که جنگ داخلی سوریه ممکن است تمام منطقه را فرا بگیرد.

درلبنان، به گزارش رسانه های محلی، یک فروند جت جنگنده سوریه روز چهارشنبه موشکی پرتاب کرد که به خانه ای در حومه شهر مرزی عرسال برخورد کرد، اما تلفاتی ببار نیاورد.

عرسال شهری سنی نشین است که از رزمنگان اوپوزیسیون پشیبانی کرده است و یک مرکزعمده قاچاق اسلحه تلقی می شود.

اتهام پلیس دبی علیه اخوان المسلمین

خبرگزاری رویترز در گزارش روز چهارشنبه (٣ آوریل) خود با زاهی خلفان، رئیس پلیس دبی که سه دهه تجربه را در کوله بار خود دارد مصاحبه کرده و یادداشت زیر برگردان این گزارش است:

کشورهای مسلمان سنی و عرب منطقه خلیج فارس اغلب نگران اقدامات خرابکارانه ایران، همسایه شیعه و قدرتمند خود هستند، اما «دیکتاتورهای» اخوان المسلمین بزرگترین نگرانی رئیس پلیس کهنه کار دبی هستند.

بدبینی و ظن زاهی خلفان، رئیس پلیس دبی بیشتر بر شاخه سنی اخوان المسلمین که یک سازمان اسلام گرا در مصر است، متمرکز می شود. اخوان المسلمین در پی انقلاب مردمی سال ٢٠١١ و پس از سرنگونی حسنی مبارک در پرجمعیت ترین کشور عرب به قدرت رسید.

خلفان در مصاحبه ای با خبرگزاری رویترز گفته است «اخوان در مقام حزب حاکم در مصر به هیچ وجه حق مداخله در امور کشورهای دیگر را ندارد. اخوان دیگر یک حزب سیاسی نیست و باید به استقلال کشورهای دیگر احترام بگذارد».

رئیس پلیس دبی تصریح کرده است اخوان المسلمین مصر در توطئه ای نقش داشت که برای سرنگونی دولت امارات متحده عربی دسیسه چینی شده بود. او می گوید هدف نهایی این گروه این است که همه کشورهای منطقه خلیج فارس تحت حاکمیت اسلام گرایان قرار بگیرند.

آقای خلفان اغلب در توئیتر خود به اخوان می تازد و یکی از معدود مقامات امارات متحده عربی است که به طور علنی در مورد سیاست اظهارنظر می کند.

با وجودی که آقای خلفان تاکید می کند یادداشت های او در توئیتر فقط دیدگاه های شخصی او هستند، اما دیپلمات ها می گویند اظهارات وی نگرانی نخبگان و چهره های سرشناس حاکم بر امارات متحده عربی در مورد محبوبیت اسلام گرایان در منطقه و احتمال تصمیم غرب برای برقراری ارتباط با این حکومت ها را منعکس می کنند.

آقای خلفان گلایه می کند که غرب با اخوان «همدردی می کند، آن ها را می پذیرد و از آن ها حمایت می کند». او می گوید علت چنین رویکردی را درک نمی کند.

«تغییر رژیم»

رویکرد او شاهدی بر تنش های جدید در جهان عرب است که از دو سال پیش و در پی قیام های مردمی در جهان عرب شاهد بوده ایم، روندی که حکومت های خودکامه تونس، مصر، لیبی و یمن را سرنگون کرده اند، اما هنوز رژیم های متحد ایالات متحده در منطقه خلیج فارس و سایر نقاط جهان به حاکمیت خود ادامه می دهند.

خلفان از جمله مقامات امنیتی است که طولانی ترین دوران خدمت در این منطقه را سپری کرده است. او از محاکمه ٩٤ تبعه امارات که به اتهام توطئه بازداشت شده اند، دفاع می کند. اما گروه های مدافع حقوق بشر این محاکمه را غیرعادلانه خوانده اند.

آقای خلفان مقامات اخوان را «دیکتاتور» می خواند. فعالیت اخوان المسلمین در امارات متحده عربی غیرقانونی است. امارات متحده عربی فدراسیونی متشکل از هفت امارت ثروتمند و باثبات است و دبی قطب اقتصادی و قلب تجارت جهانی این امارات است.

وی تصریح می کند «آن ها (اخوان) خواهان تغییر حکومت هایی هستند که سالیان متمادی بر کشورهایشان حاکم بوده اند، اما خود این ها نیز می خواهند تا ابد حکومت کنند ... ما شواهدی در اختیار داریم که این گروه نیز قصد داشت حاکمان کشورهای منطقه خلیج فارس را سرنگون کند».

او خاطرنشان می کند متهمان در برنامه ریزی و اجرای طرح توطئه خود به مراحل پیشرفته ای رسیده بودند. بنا به گفته رئیس پلیس دبی بین متهمان وکیل، معلم، قاضی و نیز یکی از اعضای خانواده حاکم یکی از امارات بوده است.

خبرنگاران خارجی و گروه های مدافع حقوق بشر اجازه نیافتند تا در دادگاه رسیدگی به اتهامات این افراد حضور پیدا کنند. رسیدگی به پرونده متهمان ١٤ مارس آغاز شد.

روزنامه های امارات متحده عربی گزارش دادند متهمان اعضای الاصلاح، یک گروه اسلام گرای محلی بوده اند. گروه الاصلاح ادعا کرده است که خواهان اصلاحات مسالمت آمیز است و هیچ ارتباط مستقیمی با اخوان المسلمین مصر ندارد. این گروه در عین حال اذعان کرده است که ایدئولوژی هر دو گروه شبیه هستند.

خلفان ضمن اشاره به محمد بدیعی، رهبر اخوان مصر می گوید «امارات متحده عربی برای خنثی کردن توطئه اخوان المسلمین که با رهبری مرشد برنامه ریزی شده بود ... به هنگام عمل کرد».

اخوان در مصر اتهامات خلفان در باره دست داشتن این گروه در اقدامات خرابکارانه در خارج از کشور را رد کرده است.

احمد عارف، سخنگوی اخوان گفته است «ما در هیچ کشوری اقدام خلاف قانون انجام نمی دهیم. ما از حاکمیت قانون و محافظت از آن احترام می گذاریم. او (خلفان) هیچ شاهدی برای اثبات این مدعا و هیچ توطئه ای در اختیار ندارد».

چالش ایران

مناسبات امارات متحده عربی و مصر از زمان سقوط مبارک به تیرگی گراییده است. مبارک متحد کشورهای عرب منطقه خلیج فارس و دشمن قسم خورده اخوان بود. گروه اخوان المسلمین در سال ١٩٢٨ در مصر تاسیس شد.

برخی از اسلام گرایان امارات متحده عربی از قیام گروه های مذهبی در مصر و تونس الهام گرفته اند و فعالیت های خود را افزایش داده اند و این فعالیت ها مقامات کشورهایی را به خشم آورده است که هیچ گونه مخالفت سیاسی مجاز نیست.

خلفان در پاسخ به پرسشی در مورد تهدیدهایی که متوجه امارات متحده عربی است، می گوید حداقل دو تبعه امارات برای مبارزه با شورشیان که درصدد سرنگونی بشار الاسد هستند، به سوریه رفته اند. وی می گوید شبه نظامیانی که به سبک القاعده مبارزه می کنند، در امارات از حمایت عمومی و گسترده برخوردار نیستند.

او می افزاید جریان اصلی اسلام گرا در امارات متحده عربی اخوان المسلمین بود.
آقای خلفان در مورد مناسبات نزدیک قطر با اخوان می گوید امارات متحده عربی به رهبری قطر احترام می گذارد حتی اگر دو کشور دیدگاه های متفاوتی داشته باشند.

رئیس پلیس دبی در پاسخ به پرسشی در مورد ایران از مداخله تهران در امور کشورهای عرب منطقه خلیج فارس و تهدیدهایی که ایران در مواجهه با ایالات متحده در مورد بستن تنگه هرمز مطرح کرده است، انتقاد می کند.

با این وجود، او به هنگام انتقاد از ایران از ادبیات ملاحظه کارانه به کار می برد و ایران را «همسایه ای» می خواند که «راضی کردن آن بسیار دشوار است».

درخواست آلمانی ها برای حفاظت از مجاهدین

.
چندین نفر از شخصیت های برجسته آلمان از آمریکا و اروپا خواسته اند اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران را که در عراق زندگی می کنند بپذیرند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این درخواست روز چهارشنبه در جلسه شورای ملی مقاومت دربرلن عنوان شد.

دولت عراق ۳۱۰۰ عضو مجاهدین را که در یک پایگاه نظامی سابق آمریکا در بغداد زندگی می کنند، تروریست تلقی می کند و می خواهد بیرون بروند.

اما روند سکونت دادن آنها درخارج متوقف شده است زیرا کشورهای دیگر مایل نیستند مجاهدین را قبول کنند.

گزارش خبرگزاری فرانسه حاکی است آلمانی ها، ازجمله یک دیپلمات ارشد سابق و یک مشاور هلموت کوهل صدراعظم سابق، گفتند آلمان باید به عنوان یک ژست انساندوستانه تبعیدیان ایرانی را بپذیرد.

حریق همزمان باخشونت علیه مسلمانان برمه

در پی ابراز نگرانی مسلمانان برمه ، که مدتی است میانمار هم نامیده می شود، دولت آن کشور تحقیق درباره علت آتش سوزی مرگبار اخیر در مرکز اسلامی رانگون را آغاز کرد.

در این حریق ۱۳ کودک مسلمان جان سپردند.

به گزارش روزنامه New Light of Myanmar دولت میانمار کمیسیون ویژه یی را مامور تحقیق درباره این آتش سوزی کرده است. همزمان، بگفته مسوولان اختلالات برقی عامل این آتش سوزی بوده است.

این آتش سوزی در حالی رخ داد که در هفته های اخیر خشونت بر ضد مسلمانان میانمار رو به افزایش گذاشته است، و در چند ماه اخیر بسیاری از مساجد و اماکن مسلمانان آن کشور طعمه حریق، یا تخریب شده اند.

امروز چهارشنبه، تدابیر امنیتی شدیدی در رانگون اتخاذ شده بود و پلیس ضد شورش در آن شهر به گشت زنی پرداخت.
پلیس میانمار نگران است که تنشهای ناشی از آتش سوزی در مرکز اسلامی رانگون خشونتهای دیگری را در پی داشته باشد.

تلفات آنفلوآنزای مرغی جدید در چین

با ابتلاء ۴ تن دیگر به بیماری آنفلوآنزای مرغی در چین، شمار مبتلایان به این بیماری به ۷ تن رسید.

دفتر بهداشت ایالت جیانگ سو درخاور چین می گوید چهار نفری که اخیراً مبتلا شده اند با هم تماس نداشته اند ، و تنها یکی از آنها مستقیماً در ذبح طیور کار می کرده است، و بقیه تماسی با پرندگان نداشته اند.

روز یکشنبه برای نخستین باراعلام شد که سه تن به ویروس H7N9 دچار شده اند.
این برای نخستین بار است که ابتلای انسان به ویروس آنفلوآنزای مرغی از نوع H7N9گزارش می شود.

چند سال پیش گونه دیگر ویروس با نامH5N1 بیش از ۳۶۰ کشته در جهان برجای گذاشت.

شورای کمک به روند صلح با کردها در ترکیه

ترکیه می گوید یک نهاد مشورتی برای کمک به شکل دادن افکار عمومی نسبت به جدید ترین روند صلح با شورشیان کرد تشکیل داده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بولنت آرینچ معاون نخست وزیر روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت این گروه مرکب از " شخصیت های محترمی که زمینه ای مشترک در دمکراسی و آزادی دارند" قرار است نخستین جلسه خود را روز پنجشنبه با حضور رجب طیب اردوغان نخست وزیر تشکیل دهد.

گروه 63 عضو دارد و از آن خواسته می شود مردم ترکیه را از چگونگی روند صلح، که انتظار می رود به کمپین 29 ساله حزب کارگران کردستان برای خود مختاری پایان دهد، آگاه سازد.

درمیان آنها، روزنامه نگاران، دانشگاهیان، بازرگانان، فعالان حقوق بشر و نیز برخی ازبازیگران مشهورسینما و تاتر و خوانندگان دیده می شوند.

عبداله اوجالان رهبر پ کا کا، که درجزیره ای درنزدیکی استانبول زندانی است، روز 21 مارس از رزمندگان کرد خواست سلاح هایشان را زمین بگذارند و از خاک ترکیه خارج شوند.

خبرگزاری فرانسه به نقل ازقانون گذاران طرفدار کردها می گوید برا ی نظارت بر روند شکننده صلح به یک کمیته پارلمانی نیاز است، اما اردوغان این پیشنهاد را رد کرده است.

افزایش فشار اسراییل بر حماس

اسراییل حماس را برای مهار ستیزه گرانی که از باریکه غزه راکت پرتاب می کنند زیرفشار گذاشته است. این اقدام درپی آغاز جدی ترین خصومت های مرزی از زمان برقراری آتشی بسی که به جنگ هشت روزه در ماه نوامبرپایان داد، صورت می گیرد.

به گزارش رویترز، خشم ناشی از مرگ یک فلسطینی مبتلا به سرطان در زندان اسراییل در روز سه شنبه موجب درگیری شد و هواپیماهای اسراییلی برای نخستین باراز هنگام اجرای آتش بس ، منطقه را بمباران کردند.

ارتش اسراییل گفت درحمله بامداد چهارشنبه دو راکت که ازغزه شلیک شده بود درجنوب اسراییل فرود آمد، اما تلفاتی بیارنیاورد.

حمله هوایی اسراییل به آنچه " دو مرکز تروریستی" توصیف شده است، درپی برخودر راکت به جنوب اسراییل در روزسه شنبه صورت گرفت. یک گروه مرتبط با القاعده، بنام مجلس شورا المجاهدین ، مسئولیت هر دو حمله را برعهده گرفت و گفت به مرگ زندانی 64 ساله پاسخ داده است.

رویترزمی گوید با روی کار آمدن دولت جدید در اسراییل به نظر می رسد مقامات تل آویو بر آن هستند قاطعیت بیشتری نشان دهند و از حماس خواسته اند از پرتاب راکت جلوگیری کند.

سرایت جنگ داخلی سوریه، ازجمله تیراندازی به سرباران اسراییلی در بلندی های جولان، نیز اسراییل را نگران ساخته است.

در پی یکی از چنین وقایعی در روزسه شنبه، تانک های اسراییل بسوی یک پاسگاه سوریه آتش گشودند. ارتش اسراییل گفت روشن نیست آیا شورشیان حمله کردند یا نیروهای وفاداربه بشار اسد قرارگاه نظامی اسراییل را هدف گرفتند.

وزیرامورخارجه آمریکا به ترکیه می رود

جان کری وزیر امورخارجه آمریکا قزار است هفته آینده به ترکیه و اسراییل سفر کند. این دیدار در پی تلاش های پرزیدنت اوباما برای بهبود مناسبات بین دو کشور انجام می گیرد.

ویکتوریا نولاند سخنگوی وزارت امور خارجه می گوید آقای کری روز یکشنبه از استانبول دیدن خواهد کرد. و در پی توقف هایی در اورشلیم و کرانه غربی به سفرهای از پیش تعیین شده به لندن و آسیا ادامه خواهد داد.

وزیر امور خارجه ترکیه می گوید او و آقای کری در باره نگرانی های منطقه ای ، از جمله سوریه و روند صلح اسراییل و فلسظینیان بحث خواهند کرد.

مناسبات بین ترکیه و اسراییل در سال 2010 در پی حمله کماندوهای اسراییل به یک ناوگان امداد ترکیه که عازم غزه بود بشدت تیره شد.

کمتر از دو هفته پیش، پرزیدنت اوباما به ترتیب دادن مکالمه تلفنی بین بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل و رحب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه کمک کرد. در آن گفت و گو نتانیاهو از حملات مرگبار پوزش خواست.

ترکیه به عنوان شرطی برای تجدید مناسبات، خواهان عذر خواهی شده بود.

واشنگتن ترکیه را که 900 کیلومتر مرز مشترک با سوریه دارد بعنوان یک بازیگر عمده و متحد اصلی خود در حمایت از گروههای مخالف رژیم بشار اسد میداند.

نخست وزیر مالزی پارلمان کشور را منحل کرد

نجیب رزاق نخست وزیر مالزی روز چهارشنبه با انحلال پارلمان، خود را برای انتخابات بعدی آماده کرد.

حزب آقای رزاق، جبهه ملی، نزدیک به شش دهه قدرت را در دست داشته است.

نجیب رزاق روز چهارشنبه طی سخنرانی تلویزیونی خود گفت وی امیدوارست انتخابات، اختیارات مهمی را به وی اعطا کند.

رقیب آقای رزاق در انتخابات بعدی انور ابراهیم است که در انتخابات سال 2008 کرسیهای زیادی را بدست آورد.

اتئلاف حاکم تلاش کرده است تا محبوبیت پیشین خود را با معرفی یک رشته از اصلاحات، تدابیری که به بهبودی اقتصادی منجر می شود و اعطای آزادیهای مدنی بیشتر، بدست آورد.

در همین حال گروه مخالف قول داده است تا فساد شایع در جامعه را ریشه کن کند، و به سیاستهایی که به اقلیت قومی «ماله» امتیازات ویژه ای میدهد پایان دهد.

حمله جنگنده های اسرایئلی به نوار غزه

اسرائیل روز سه شنبه نوار غزه را مورد هدف هوایی خود قرارداد. این اقدام نخستین حمله اسراییل پس از درگیریهای هشت روزه ماه نوامبر گذشته بود.

گروه اسلامگرای حماس که کنترل نوار غزه را در دست دارد طی انتشار بیانیه ای گفت هواپیماهای «دولت اشغالگر»، شمال نوار غزه را هدف قرار دادند که طی آن کسی زخمی نشد.

این حمله خود تهدیدی است برای آتش بسی که با میانجیگری مصر میان حماس و اسرائیل برقرار شده است، آتش بسی که مرزهای فلسطینیها و اسرائیل را از ماه نوامبر گذشته نسبتا آرام نگه داشته بود.

در درگیریهای هشت روزه ماه نوامبر ۱۷۰ فلسطینی و شش اسرائیلی کشته شدند.

در بیانیه ای که از سوی ارتش اسرائیل منتشر شد آمده است دو محل ترور در شمال نوار غزه هدف جنگنده های اسرائیلی قرار گرفتند که در پاسخ به پرتاب راکتهای فلسطینیها به سوی اسرایئل بود.

بان کی مون: تنش در کره از حد فراتر رفته است

.
بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد می گوید تنش در شبه جزیره کره از حد فراتر رفته است، در حالی که آمریکا می گوید پیونگ یانگ هنوز قادر نیست تهدید خود را برای راه اندازی دوباره یک راکتور اتمی راکد عملی کند.

آقای بان روز سه شنبه گفت کره شمالی در مسیر برخورد با جامعه بین المللی قرار گرفته است، با این حال یادآور شد کسی قصد ندارد به آن کشور حمله کند، و مذاکره تنها راه برای حل بحران است.

در واشنگتن، ویکتوریا نولاند سخنگوی وزارت امور خارجه گفت کره شمالی تا زمانی که قادر شود رآکتور اتمی یونگ بیون را دوباره براه بیاندازد راهی دراز درپیش دارد.

خبرگزاری کره شمالی روز سه شنبه اعلام کرد پیونگ یانگ قصد دارد مجتمع را برای ساختن تسلیحات بیشتر و تامین کمبود برق فعال کند. در گزارش خبرگزاری گفته می شد آغاز دوباره، یک مرکز غنی سازی اورانیوم و یک رآکتور پنج مگاواتی را که می تواند پلوتونیوم با درجه قابل استفاده در اسلحه تولید کند شامل خواهد شد. رآکتور در سال ۲۰۰۷ در برابر کمک اقتصادی بسته شد.

اقدام پیونگ یانگ برای راه اندازی دوباره مجتمع اتمی چند روز پس از آن صورت می گیرد که کیم یونگ اون رییس جمهوری اعلام کرد تولید تسلیحات اتمی یکی از ارجحیت های بالای کشور است.

وزارت امورخارجه کره جنوبی جدیدترین عمل کره شمالی را بسیار تاسف انگیز نامید و از پیونگ یانگ خواست به توافق های بین المللی خود عمل کند.

چین، متحد اصلی کره شمالی نیز ابراز تاسف کرد. یک سخنگو در تکرار درخواست پکن تمام طرف ها را به حفظ آرامش و خویشتنداری فراخواند.

حمله مردان مسلح به دفاتر روزنامه ها در بغداد

در بغداد، مردان مسلح به هفت تیر، چاقو و لوله های فولادی به دفاتر سه روزنامه حمله کردند، کارمندان را کتک زدند و کامپیوتر ها را شکستند.

رویترز می گوید حملات که روز دوشنبه در پی انتشار مقاله ای درباره یک روحانی شیعه صورت گرفت، نفوذ ستیزه گران اسلامی تند رو در عراق را تصویر می کند.

به گفته یک منبع پلیس، دو نفر از مهاجمان دستگیر شدند. سردبیر روزنامه الدستور به رویترز گفت حدود ۵۰ مرد درهای دفتر روزنامه را شکستند و کامپیوترها، میزها و صندلی ها و چاپگرها را خرد کردند.

او گفت مهاجمین همچنین آرشیوهای روزنامه را آتش زدند و کارکنان را تهدید کردند درصورت چاپ مقالات موهن آنها را خواهند کشت.

پلیس گفت در باره این واقعه تحقیق می کند.

تصویب نخستین پیمان تجارت جهانی اسلحه

مجمع عمومی سازمان ملل متحد نخستین پیمان تجارت جهانی اسلحه را با اکثریت آرا تصویب کرده است.

هدف پیمان این است که تجارت ۸۰ میلیارد دلاری تسلیحات متعارف تنظیم شود. پیمان استفاده داخلی از تسلیحات در هیچ کشوری را کنترل نخواهد کرد، اما ایجاب می کند کشورها قوانینی برای کنترل انتقال تسلیحات متعارف، قطعات و اجزای آنها ، و تنظیم فعالیت دلالان اسلحه تدوین کنند.

پیمان فقط سلاح های متعارف ، از تسلیحات سبک تا تانک های رزمی و کشتی های جنگی را فرا می گیرد.

مجمع عمومی روز سه شنبه با ۱۵۴ رای موافق و ۳ رای مخالف قطعنامه ای را تصویب کرد که راه را برای امضای پیمان از آغاز ژوئن باز خواهد کرد.

سوریه، کره شمالی وایران، که هفته پیش ازتصویب پیمان جلوگیری کرده بودند، علیه آن رای دادند. روسیه و ۲۳ کشور دیگر رای ممتنع دادند.

پیمان نقل و انتقال تسلیحات متعارف را در صورت نقض تحریم های تسلیحاتی، یا درصورتی که موجب گسترش نسل کشی، جنایت علیه بشریت با جنایات جنگی شود قدغن می کند. همچنین صدور تسلیحات متعارف را برای استفاده در حملات به غیر نظامیان یا ساختمان های غیر نظامی مانند مدارس و بیمارستان ها ممنوع می سازد.

پاپ جریان مالی واتیکان را اصلاح می کند

پاپ فرانسیس که اعلام کرده است کلیسای کاتولیک سمبل ریاضت و صداقت خواهد بود، قصد دارد ساختار امور اداری واتیکان را متحول کند و حتی امکان دارد به عنوان بخشی از بازبینی گسترده روند بوروکراسی، بانک واتیکان را تعطیل کند.

پاپ فرانسیس میراث دار کلیسایی است که در رسوایی های سوء استفاده جنسی کشیش ها از کودکان و درز اسناد سری امور اداری محافل داخل واتیکان فرو رفته است.

رویکرد پاپ فرانسیس نسبت به بانکی که رسوایی های مالی و اختلاس آن طی سه دهه گذشته لطمه های جدی به وجهه واتیکان وارد کرده است، نقش رهبری او را به بوته آزمایش خواهد گذاشت.

منبع: خبرگزاری رویترز

پوتین قانون جدید انتخاب فرمانداران را امضا کرد

ولادیمیرپوتین رییس جمهوری روسیه قانونی امضا کرده است که به او اجازه می دهد کاندیداهای رهبری مناطق کشور را در صورتی که رهبران محلی آرای عمومی را باطل کنند، برگزیند. منتقدین این اقدام را شکستی برای دمکراسی در روسیه توصیف می کنند.

به گزارش رویترز، قانون، که روز سه شنبه امضا شد، به هریک از ۸۰منطقه کشوراجاره می دهد انتخابات مستقیم فرمانداران را فسخ کنند. چنین انتخاباتی سال پیش به عنوان امتیازی در جریان موج اعتراضات روس ها که از استیلای پوتین بر قدرت به ستوه آمده بودند پیشنهاد شد.

پوتین گفته است قانون باید ازحقوق اقلیت ها درمناطق قومی مانند استان های مسلمان نشین قفقاز شمالی حفاظت کند.

رویترزمی گوید کرملین نگران آن است که انتخابات مستقیم در مناطق بی ثبات موجب ناآرامی شود یا کاندیداهایی را که در وفاداری آنها تردید وجود دارد وارد میدان کند.

اما منتقدین پوتین قانون را شکستی برای دمکراسی وبه سود حزب حاکم روسیه متحد می دانند و می گویند از آن بیم دارند که کرملین و حزب با استفاده از آن کاندیداهای اوپوزیسیون را به نفع فرمانداران وفا دار به حاشیه بکشانند.

وزیر دارایی قبرس استعفا کرد

مایکل ساریز، وزیر دارایی قبرس روز سه شنبه (٢ آوریل) از مقام خود استعفا کرد.
استعفای وزیر دارایی قبرس پس از پایان مذاکرات با بانک ها و موسسات خارجی با هدف ارائه کمک مالی به قبرس و نجات از ورشکستگی این کشور، انجام شده است.

تلاش قبرس برای پذیرش شروط موسسات مالی خارجی سبب شد مقامات این کشور در اقدامی بی سابقه مالیات های سنگینی بر حساب های سپرده شهروندان این کشور اعمال کنند.

وزیر دارایی قبرس ماه گذشته برای یافتن راهکاری برای حل معضلات اقتصادی کشور و درخواست کمک از روسیه به مسکو اعزام شده بود اما دست خالی بازگشت. وزیر دارایی قبرس در شرایطی استعفای خود را اعلام کرد که بسیاری از ناظران وی را مسئول سقوط مالی نظام بانکی کشور خوانده بودند. دولت قبرس استعفای آقای ساریز را پذیرفته است.

منبع: خبرگزاری رویترز

علت مرگ عسل بدیعی خونریزی مغزی اعلام شد

رییس واحد پیوند دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران اعلام کرده طبق بررسی‌ها و سی‌تی‌اسکن‌های انجام شده علت مرگ «عسل بدیعی» بازیگر صدا و سیما خونریزی مغزی بوده است.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، دکتر «کتایون نجفی زاده» روز سه‌شنبه اظهار داشت قرار است فردا چهارشنبه اعضای بدن این بازیگر به بیماران نیازمند اهدا شود.

عسل بدیعی روز دوشنبه در بیمارستان لقمان تهران درگذشت. پیشتر علت مرگ وی مسمومیت دارویی گزارش شده بود.

بنا بر گزارشها این بازیگر جوان در زمان حیاتش اعضای بدنش را اهدا کرده بود.

[رادیو فردا]

افزایش میزان سفارش خرید کالا در آمریکا

سردر وزارت بازرگانی آمریکا
وزارت بازرگانی آمریکا امروز سه شنبه اعلام کرد که سفارش خرید کالا در آمریکا طی ماه فوریه امسال (ماه سوم سال میلادی) ۳ درصد افزایش یافته است. این درحالی است که اقتصاددانانی که خبرگزاری رویترز پیش تر از آنها در این خصوص نظرخواهی کرده بود، پیش بینی کرده بودند که میزان سفارشات در ماه فوریه ۲ و نه دهم درصد افزایش پیدا کند.

صنعت هواپیمایی آمریکا (که احتمال نوسان شدید آن در عرصه سفارشات خرید مطرح است)، میزان سفارشات خود را برای قطعات هواپیما طی ماه فوریه ۲۰۱۳ به میزان چشم گیری افزایش داده. هواپیماسازی بوئینگ در ماه فوریه قطعات لازم برای ساخت ۱۷۹ دستگاه هواپیما را سفارش داده است.

وزارت بازرگانی آمریکا امروز همچنین اعلام کرد که سفارش خرید کالاهای مصرفی بادوام که عمر آنها تا حدود ۳ سال برآورد می شود، طی ماه دوم سال جاری میلادی، ۵ و ۶ دهم درصد بیشتر شده است.

بروز مشکل در روند صلح کردها و دولت ترکیه

روند صلح بین دولت ترکیه وشورشیان کرد با مشکل روبرو شده است. شورشیان خواهان حفاظت قانونی دربرابر هرحمله ارتش درجریان عقب نشینی هستند، دولت این درخواست را رد کرده است.

حزب کارگران کردستان – پ ک ک – درپاسخ به دستور رهبر خود، عبداله اوجالان، آتش بس با ترکیه را اعلام کرد. مرحله بعدی خروج رزمندگان حزب ازسرزمین ترکیه به پایگاه هایشان درکوهستان های شمال عراق است، اما آنها می گویند ممکن است دربرابرحمله سربازان آسیب پذیر باشند مگر این که پارلمان ترکیه حفاظت قانونی به آنها بدهد.

رویترزبه نقل ازیک فرمانده پ ک ک در مصاحبه ای با یک ایستگاه تلویزیونی کرد در روز دوشنبه می گوید " چریک ها نمی توانند خارج شوند مگراین که یک اساس قانونی بوجود آید و اقداماتی صورت گیرد، زیرا در گذشته آنها هنگام عقب نشینی حملات عمده ای را متحمل شدند."

تخمین زده می شود صدها رزمنده حزب کارگران کردستان در زدوخورد با نیروهای امنیتی درجریان خروج قبلی درسال ۱۹۹۱ پس از دستگیری اوجالان کشته شدند.

درگزارش رویتزر گفته می شود رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه گفته است او تضمین می کند چنین زدوخوردهایی تکرار نخواهد شد، اما تاکید دارد شورشیان باید پیش ازخروج خلع سلاح شوند تا خطر درگیری با نیروهای ترکیه ازبین برود.

اردوغان روزجمعه درمصاحبه ای تلویزیونی گفت : مهم نیست آنها سلاح هایشان را کجا بگذارند، اما باید رها کنند و بروند، زیرا درغیر این صورت امکان تحریک بسیار زیاد خواهد بود.

پ ک ک عقب نشینی بدون حفاظت قانونی را رد کرده است. به گزارش رویترز، رهبران گروه درشمال عراق دربیانیه ای گفتند خروج آن گونه که اردوغان می خواهد دربرنامه آنها قرار ندارد و برای پیشبرد و دوام روند صلح لازم است گام های قاطع وعملی جهت متقاعد ساختن نیروهای شان برداشته شود.

نرخ بیکاری در حوزه یورو رکورد شکست

نرخ بیکاری در کشورهای عضو اتحادیه اروپا طی دو ماه نخست سال جاری میلادی، به بالاترین میزان خود از سال ۱۹۹۹ تاکنون رسیده است. سال ۱۹۹۹ سال تشکیل گروه کشورهای حوزه یورو بود.

آمار رسمی مؤسسه آماری موسوم به «یورواستت» که نهاد آمارگیری اتحادیه اروپا مستقر در لوکزامبورگ است، امروز سه شنبه منتشر شده و حاکی از آن است که نرخ بیکاری در ۱۷ کشور عضو اتحادیه اروپا از رقم پیشین ۱۱ و ۹ دهم درصد، به ۱۲ درصد رسیده است، و بیش از ۲۶ میلیون نفر در جای جای کشورهای عضو اتحادیه اروپا بیکارند.

مقام های کشورهای عضو حوزه یورو همچنان به بهبود شرایط اقتصادی در این کشورها خوشبینند، و بسیاری از آنها معتقدند که اقتصاد حوزه یورو، که طی سه ماه نخست سال ۲۰۱۳(سال جاری میلادی) رو به رکود گذارده، در نیمه دوم امسال، رشد خواهد کرد.

بسیاری از تحلیلگران اقتصادی بخش خصوصی اتحادیه اروپا اما، نه تنها به چنین تحولی امیدوار نیستند، بلکه پیش بینی می کنند که اوضاع اقتصادی کشورهای اروپایی امسال بدتر شود. بسیاری از آنها می گویند میزان تولید ناخالص ملی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا که سال گذشته میلادی ۹ دهم درصد کاهش یافت، تا پایان سال جاری، تا ۲ درصد افت خواهد کرد.

افتتاح سه فاز پارس جنوبی در سال ۹۲

وزیر نفت ایران می‌گوید که امسال فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی در مدار تولید قرار می‌گیرد و فاز ۱۲ نیز که اواخر سال گذشته بخش تاسیسات آن آماده راه‌اندازی شده است به ثمر می‌نشیند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا رستم قاسمی، وزیر نفت ایران، همچنین گفته است که پالایشگاه ستاره خلیج فارس که «می‌تواند حجم تولید بنزین کشور را به میزان قابل توجهی افزایش دهد» نیز امسال افتتاح می‌شود.

فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی که شش سال از قرارداد طرح توسعه آن می‌گذرد، قرار بود پاییز سال ۸۹ به افتتاح برسد، اما به‌رغم وعده‌های مقامات نفتی در سال‌های ۹۰ و ۹۱، هنوز این طرح به پایان نرسیده است.

[رادیو فردا]

دانشجویان مصری خواستار استعفای رییس دانشگاه الازهر شدند


حدود ۵۰۰دانشجوی مصری روز سه شنبه وارد دفتر مرکزی دانشگاه اسلامی الازهر در قاهره شدند و خواهان استعفای رییس آن در پی مسموعیت غذایی دانشجویان شدند.

گزارش رویترز به نقل از وزارت بهداشت مصر حاکی است روز دوشنبه حدود ۴۶۰ دانشجو درپی خوردن غذا در کافه تریای دانشگاه، در بیمارستان بستری شدند. اکثر آنها بامداد سه شنبه مرخص شدند.

دانشجویان این حادثه را نشانی از سهل انگاری اوسامه العبد رییس دانشگاه دانستند. آنها وارد دفتر شیخ احمد الطایب مفتی الازهر شدند و درخواست کردند العبد استفا دهد.

دانشگاه دربیانیه ای به دانشجویان هشدار داد از مساله مسمومیت عذایی بهره برداری نکنند، و گفت چنین حوادثی در دانشگاه های دیگر نیز روی داده است.
دربیانیه گفته می شد تحقیقاتی که انجام گرفته نشان داد آلودگی غذا مسئول مسمومیت بود.

محمد مرسی رییس جمهوری بامداد سه شنبه از برخی از دانشجویان بیمار در بیمارستانی درشهر نصر درحومه قاهره عیادت کرد.

دفتر او در اطلاعیه ای گفت رییس جمهوری شخصا وضعیت دانشجویان را دنبال می کند.

معاهده تجارت اسلحه به رای گذاشته می شود

معاهدهٔ تجارت اسلحه، روز سه‌شنبه در مجمع عمومی سازمان ملل به رای گذاشته می‌شود.

تصویب این معاهده در مجمع عمومی به رای اکثریت ۱۹۳ کشور عضو سازمان ملل نیاز دارد.

این معاهده اولین قرارداد بین المللی برای تنظیم تجارت اسلحه بشمار میرود.

ایران، کره‌شمالی و سوریه، هفته گذشته از اجماع کشورهای عضو برای پذیرش این معاهده جلوگیری کردند.

[رادیو فردا]

تاکید رهبر کره شمالی بر توسعه اقتصادی

«کيم جونگ اون» رهبر کره شمالی بر ضرورت توسعه اقتصادی در کشورش تاکيد کرد.

به گزارش رويترز، «کيم جونگ اون» در سخنانی که روز سه شنبه منتشر شد گفت: «برنامه هسته‌ای کره شمالی، توسعه اقتصادی اين کشور را حمايت می‌کند».

رهبر کره شمالی، آمريکا را متهم کرده است که قصد کشاندن اين کشور به يک مسابقه تسليحاتی را دارد.

سخنرانی رهبر کره شمالی در اوج تنش‌های نظامی اين کشور با آمريکا و کره جنوبی صورت می‌گيرد.

[رادیو فردا]

کره شمالی فعالیت مجدد تأسیسات هسته‌ای یونگ بیون را اعلام کرد

کره‌شمالی اعلام کرده است رآکتور هسته‌ای‌اش در «یونگ بیون» را مجدداً به راه می‌اندازد.

خبرگزاری رسمی کره‌شمالی روز سه‌شنبه گزارش داد پیونگ‌یانگ تمام تأسیسات مجتمع را مجدداً‌ تنظیم و دوباره به راه خواهد انداخت.

رآکتور نامبرده که پلوتونیوم اولین آزمایشهای تسلیحات هسته ای کره‌شمالی در سالهای ۲۰۰۶ و ۲۰۰۹ را تولید کرد در سال ۲۰۰۷ بسته شده بود.


[رادیو فردا]

حمله به نیروگاه برق در پاکستان

تعدادی از شبه نظامیان مسلح ضمن حمله به یک ایستگاه شبکه برق در شمال غرب پاکستان هفت نفر را کشتند وچهار نفر را به گروگان گرفتند.

این حمله روز سه شنبه در اطراف شهر پیشاور رخداد.

درمیان کشته شدگان سه پلیس و چهار نفر از کارکنان اداره برق دولت دیده می شوند.

چهار گروگان اسیر نیز همگی از کارکنان اداره برق پاکستان اند.

این ایستگاه برق که در منطقه ایی نیمه خود مختار و نیمه قبیله ای در نزدیکی مرز افغانستان واقع شده، یکی از مامن های اصلی طالبان در پاکستان است.

بخش بزرگی از شهر پیشاور در صبح روز سه شنبه بدون الکتریسته بود زیرا شبکه توزیع برق در منطقه در نتیجه این حمله خسارت شدید دیده یود.

گرچه هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را بعهده نگرفته است، اما شبه نظامیان طالبان، معمولا جنگ خونینی را علیه نیروهای دولتی، نیروهای امنیتی و کارمندان غیرنظامی دولت پاکستان به راه می اندازند.

گسترش اعتصاب غذا در زندان گوانتانامو

اعتصاب غذای زندانیان پایگاه گوانتانامو در کوبا در دو هفته گذشته گسترش یافته است.

واشنگتن پست در شماره دوم آوریل خود نوشته است در حالیکه ارتش آمریکا می گوید شمار زندانیانی که در اعتصاب غذا شرکت کرده اند بیش از دو برابر شده اند، اما وکلای مدافع آنان می گویند این تعداد به مراتب بیشتر است.

پنتاگون روز دوشنبه تعداد اعتصاب کنندگان را ۳۹ نفر اعلام کرد که از خوردن غذا خودداری کرده اند. براساس گزارش های رسیده از میان سی ونه نفر؛ به یازده نفر آنان مواد خوراکی به صورت اجباری تزریق می شود.

وکلای مدافع زندانیان که یا از زندان گوانتانامو مرتبا دیدار می کنند، و یا با موکلین خود از طریق تلفن در ارتباط هستند، می گویند تمام ساکنان کمپ شش در اعتصاب غذا بسر می برند.

در مدت اخیر ۱۳۰ زندانی در کمپ شش حضور داشت اما اکنون معلوم نیست که چه تعدادی از آنها هنوز در آنجا نگهداری می شوند. وکلای مدافع می گویند معمولا اعتصاب کنندگان در انزوای کامل بسر می برند.

آتش سوزی مرگبار در مسجدی در برمه

پلیس برمه می گوید دست کم ۱۳ نفر، که بیشتر آنها را کودکان تشکیل می دادند، در اثر آتش سوزی در یک مسجد در شهر رانگون کشته شدند.

نیروهای آتش نشانی این آتش سوزی را مهار کردند.

پلیس برمه علت آتش سوزی را وقوع یک نقص برقی در اوایل روز سه شنبه اعلام کرد.

قربانیان از بین یک جمعیت بیش از ۷۰ نفری بودند که داخل مدرسه ای در یک مسجد خوابیده بودند.

برمه در روزهای اخیر شاهد درگیری های خونین فرقه ای میان بوداییان و مسلمانان بوده است. تاکنون ده ها نفر در این درگیری ها که اوایل ماه جاری میلادی در شهر میکتیلا آغاز شد، کشته شده اند.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG