لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸ ایران ۱۵:۵۰

سرخط خبرها

افزایش شمار آوارگان سوریه

گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه از جنگ در دمشق در روز جمعه خبر می دهد، و می گوید زد و خوردهای شدید بین شورشیان و نیروهای دولتی در محله برزه در شمال پایتخت درگرفته است.

اطلاعیه گروه همچنین حاکی است شورشیان و سربازان در ناحیه جوبار در شرق، و همچنین در بخش هایی در جنوب دمشق درگیر شدند. در نزدیکی فرودگاه جلب نیز نبرد بین دوطرف جریان دارد.

گروه ناظر، که اطلاعاتش را از شبکه ای از فعالان و رزمندگان در محل کسب می کند، گفت در نبردهای روز پنجشنبه ۱۳۰ تن کشته شدند.

در این میان، به گزارش خبرگزاری فرانسه، کمیساریای عالی آوارگان و پناهجویان سازمان ملل متحد روز جمعه گفت شمار سوری هایی که از کشورخود گریخته اند از یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر فراتر رفته است.

کمیساریا گفت تا روز پنجشنبه مجموع رقم سوری هایی که به عنوان آواره ثبت نام کرده اند، قریب یک و نیم میلیون نفر بود.

یک مقام به خبرنگاران گفت کمیساریا دیگر قادر نیست نیازهای پزشکی آوارگان را تامین کند، و تاکنون فقط ۵۵ درصد اعتباراتی را که برای کمک به مقابله با بحران درخواست کرده دریافت داشته است.

اکثریت عظیم آوارگان به لبنان،عراق واردن گریخته اند.

انفجار در ۴ مسجد بغداد

بر اثر انفجار بمب در چهار مسجد در بغداد دست کم ۴ نفر کشته و بیش از ۵۰ نفر زخمی شدند.

انفجارها پس از برگزاری نماز جمعه در مسجدهای محله های سنی نشین روی داد.

در چهار روز گذشته با اوج گیری خشونتهای فرقه گرایانه در سراسر عراق ۱۹۰ نفر کشته و ده ها نفر زخمی شده اند.
شدیدترین انفجار در مسجد القُبیسی در جنوب بغداد روی داد که به کشته شدن ۴ نفر و زخمی شدن ۳۶ نفر انجامید.

مشرف بازداشت شد

یک دادگاه ضد تروریسم درپاکستان پرویز مشرف رییس جمهوری سابق را در ارتباط با پرونده تروربی نظیر بوتو نخست وزیرسابق تا ۳۰ آوریل – ۱۰ اردیبهشت – در بازداشت خانگی قرارداده است.

مشرف روزجمعه در میان تدابیر امنیتی شدید در دادگاه در راولپندی حاضر شد و قاضی دستور بازداشت او را صادرکرد.

مشرف متهم است امنیت کافی برای جلوگیری از ترور بوتو فراهم نیاورد. او هرگونه درگیری درکشته شدن نخست وزیر سابق را تکذیب کرده است. تاکنون کسی در ارتباط با این پرونده محکوم یا زندانی نشده است.

مشرف هم اینک به اتهامات برآمده از تصمیم برکناری قضات ارشد در سال ۲۰۰۷، زمانی که در قدرت بود، در خانه اش درحومه اسلام آباد دربازداشت بسر می برد.

مشرف تا پیش از بازگشت به پاکستان در ماه گذشته حدود چهار سال در تبعید خودخواسته زندگی می کرد. او قصد داشت در انتخابات پارلمانی در ماه مه شرکت کند. اما دادگاه ها صلاحیت وی را برای شرکت درانتخابات رد کرده اند.

سالگرد انفجار نیروگاه هسته ای چرنوبیل

مراسم بیست و هفتمین سالگرد فاجعه نیروگاه هسته ای چرنوبیل با حضور هزاران شهروند اوکراین در شهر اسلاووتیک برگزار شد.

در این مراسم هزاران شاخه گل نثار بنای یادبود قربانیان فاجعه شد.

هزاران نفر در انفجار نیروگاه چرنوبیل در ۲۶ آوریل سال ۱۹۸۶ جان باختند و گازهای رادیو اکتیو ناشی از انفجار تا روسیه سفید نیز پراکنده شد.

در سال ۲۰۰۰ و به دنبال سالها تلاش در مهر وموم کردن و پاکسازی محیط و زمین های آلوده به مواد رادیو اکتیو، این نیروگاه برای همیشه بسته شد.

قطع خدمات تلفنهای همراه سامسونگ به ایران

کاربران تلفن همراه سامسونگ در ایران از خدمات این شرکت محروم شدند.
شرکت سامسونگ به کاربران تلفنهای همراه ساخت این کارخانه در داخل ایران اطلاع داده است که از تاریخ ۲۲ ماه مه به خدمات و فروشگاه اینترنتی این شرکت دسترسی نخواهند داشت.

اقدام کارخانه سامسونگ ناشی از تحریمهایی است که علیه ایران اعمال می شود. فروشندگان این تلفنها می گویند نمی توانند هیچ اقدامی برای جلوگیری از قطع خدمات آن به ایران انجام دهند، زیرا اختیار نرم افزار این شرکت در دست آنها نیست.

در بیانیه شرکت سامسونگ «اشکالات حقوقی» دلیل اتخاذ این تصمیم دانسته شده است. شرکت سامسونگ برخلاف شرکتهای اَپل، مایکروسافت، و اَدوبی خدمات محلی را به زبان فارسی در اختیار ایرانیان قرار می دهد.
در سال ۲۰۱۲ شرکت نوکیا نیز ارائه خدمات خود را به ایران قطع کرد.

یک فلسطینی در غزه کشته شد

یک فلسطینی با شلیک سربازان اسرائیلی در نوار غزه کشته شد. این نخستین خشونت بعد از آتش بسی است که پس از ۸ روز درگیری مرگبار میان اسرائیل و حماس روی داده بود.

مقامهای پزشکی فلسطینیان می گویند انور قدیه روز جمعه با یک گروه از فلسطینیان به قصد دیوار مرزی در حرکت بودند. چندین نفر نیز دراین تیراندازی ها مجروح شدند.

خبرگزاری رویتر به نقل از خویشان فلسطینی مقتول می گوید وی سعی می کرده است پرچم حماس را بر فراز دیوار مرزی برافرازد.

اسرائیل می گوید شلیک های هوایی سربازانش به منظور هشدار به گروهی بوده که به سمت دیوار مرزی می آمده اند. حماس هنوز واکنشی نشان نداده است.

این خشونت یک روز بعد از آغاز آتش بسی انجام شد که با میانجیگری مصر انجام گرفت.
نخست وزیر حماس از چند گروه فلسطینی برای احترام به آتس بس قدردانی کرد و نخست وزیر اسرائیل گفت دولتش به آتش بس «شانس» موفقیت می دهد، اما آمادگی خود را برای شکست احتمالی آتش بس حفظ میکند.

۳۸ کشته در آتش سوزی تیمارستانی در روسیه

آتش سوزی روزجمعه در یک بیمارستان روانی در شمال مسکو، ۳۸ نفر جان خود را ازدست دادند.
بنظر میرسد هنگامیکه این آتش سوزی رویداد ۳۸ بیمار و سه کارمند در ساختمان بیمارستان حضور داشتند.
آتش سوزی شب هنگام و در شهر رامنسکی در۱۲۰ کیلومتری شمال مسکو روی داد.

علت آتش سوزی هنوز مشخص نیست.

سفر مظنون به توطئه ترن در کانادا به ایران

نیروهای انتظامی و مقامات امنیت ملی امریکا می گویند بازرسان و محققان بر این باورند که یکی از مظنونان به توطئه کانادا، برای انفجار در مسیر یکی از ترنهای مسافری تورنتو، در دو سال گذشته به ایران مسافرت کرده است.

مقامها می گویند سفر شهاب اسقایر دانشجوی دکترای تونسی به ایران مستقیما مربوط به توطئه ای می شود که به وی نسبت داده شده است.

هنوز جزییات سفر این شخص روشن نیست از جمله اینکه این فرد تونسی کی به ایران سفر کرده و آیا این سفر بیش از یکبار بوده یا بیشتر و تماس وی در ایران چه فرد یا افرادی بوده است.

هنگامیکه پلیس کانادا دستگیری این دو نفر را در این هفته اعلام کرد گفته شد که راعد جاسر دستورات و راهنماییهای لازم را از سوی القاعده در ایران دریافت کرده است.

ارتش اسرائيل يک پهپاد را سرنگون کرد

اسرائیل اعلام کرد که يک پهپاد مظنون حزب الله را سرنگون کرده است.

یک سخنگوی نظامی اسرائیل گفت، اين هواپیماهای بدون سرنشین هنگام پرواز برفراز لبنان شناسایی شد و ردیابی آن در حال نزدیک شدن به شمال اسرائیل ادامه يافت.

وی افزود پس از ورود پهپاد به حریم هوایی اسرائیل و تاييد آنکه اين هواپيمای بدون سرنشين احتمالا به نيروهای متجاوز تعلق دارد، هواپيمای جنگی F-16 ارتش اسرائيل آن را مورد هدف قرار داد.

هنوز روشن نیست که آیا پهپاد مسلح بوده است يا خير.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل که در زمان وقوع اين حادثه از شمال کشور بازديد می کرد، گفت اسرائیل در صورت لزوم برای مواجهه با هرگونه تهدید آماده است. او اين حادثه را «بسيار سنگين» توصيف کرد.

گشایش سفارت بریتانیا در سومالی

بریتانیا که حدود ۲۲ سال پیش از سومالی خارج شد، سفارت جدیدی در آن کشور گشوده است.

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا، روز پنجشنبه در موگادیشو گفت بازگشایی سفارت تعهد بریتانیا را به همکاری با دولت سومالی درحالی که برای بازسازی کشور تلاش می کند نشان می دهد.

هیگ، که حسن شیخ محمود رییس جمهوری سومالی او را همراهی می کرد، گفت بریتانیا برای مقابله با مناقشه، تروریسم، و دزدی دریایی، و همچنین تامین کمک های انسانی و پیشبرد منافع خود، به کار با سومالی ادامه خواهد داد.

گشایش سفارتخانه، بریتانیا را به نخستین کشور غربی و اروپایی که به سومالی باز می گردد تبدیل می کند. بریتانیا در سال ۱۹۹۱ سفیر و کارکنان سفارت را در پی سرنگونی دولت از موگادیشو خارج کرد.

سفارت جدید مجموعه کوچکی از ساختمان های ساده را در داخل فرودگاه موگادیشو شامل می شود. ترکیه، لیبی، یمن و ایران کشورهای دیگری هستند که در سومالی سفارت دارند.

کاربرد سلاح های شیمیایی در سوریه

چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا می گوید جامعه اطلاعاتی آمریکا بر این باوراست که دولت سوریه از گاز سارین در مقیاسی کوچک علیه شورشیان استفاده کرده است.

هیگل که به امارات متحده عربی رفته است، روز پنجشنبه گفت سازمان های اطلاعاتی این گزارش را با درجات متفاوتی از اطمینان تایید کرده اند.

او گفت کاخ سفید نامه ای درمورد مساله کاربرد سلاح های شمیایی درسوریه به برخی از اعضای کنگره تحویل داده است.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا گفته است استفاده ازسلاح های شمیایی عاملی تغییر دهنده در موضع آمریکا در جنگ داخلی دو ساله سوریه خواهد بود.

سفر پدر مظنونان بمبگذاری بوستون به آمریکا

پدر دو برادر مظنون به بمب گذاری دربوستون گفته است قصد دارد به آمریکا برود تا از آنچه اتفاق افتاده است آگاه شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آنزور تسارنف روز پنجشنبه همراه باهمسرش، زبیده، دریک کنفرانس خبری در شهر ماخاچکالا در جمهوری داغستان گفت «قصد دارم برای پی بردن به قضایا به آمریکا بروم. نمی خواهم انتقام بگیرم یا به کسی اهانت کنم. اجازه دهید سرویس های ویژه موضوع را روشن سازند.»

آنزور، که درگیری پسران خود در انفجارها را رد کرده است، گفت می خواهد پسر ۱۹ ساله اش جوهر را که در جریان دستگیری به شدت مجروح شد ببیند، و پسر بزرگش را دفن کند.

تامرلان تسارنایف در فهرست تروریسم آمریکا

اطلاعات جدید مقامات آمریکایی در رابطه با بمبگذاران بوستون حاکی از اینست که نام یکی از برادران سارنایف از مدتها پیش از انفجار بمبهای بوستون در فهرست تروریستها قرار داشت.

این اطلاعات که شامگاه چهارشنبه منتشر شد، حکایت از این دارد که نام تیمور لنگ مظنونی که در درگیری با نیروهای انتظامی بوستون کشته شد، حدود هجده ماه پیش توسط سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا ( سی آی ای) در فهرست افراد تروریست قرار گرفته بود.

این اطلاعات از آنجهت دارای اهمیت است که مقامات اطلاعاتی آمریکا پیش از این و تا پیش از پانزدهم آوریل روزیکه بمبهای بوستون منفجر شد؛ گفته بودند که هیچگونه اطلاعات مرتبط با اقدامات تروریستی آن دو برادر نداشته اند.

احتیاط در مورد تسلیحات شیمیایی سوریه

چاک هیگل وزیردفاع آمریکا می گوید درمورد ادعای اسراییل که رژیم سوریه ازتسلیحات شیمیایی استفاده کرده است باید احتیاط کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، هیگل روز چهارشنبه درقاهره به خبرنگاران گفت این موضوعی جدی است وهر شاهد و مدرکی باید به دقت بررسی شود.

هیگل علیه امکان شتاب درقضاوت هشدارداد، و گفت اتهامات یک ژنرال اسراییلی که سوریه در ماه های اخیر سلاح های شیمیایی بکار برده است، او را غافلگیر کرد.

خبرگزاری فرانسه می گوید آمریکا هشدار داده است کاربرد یا انتقال تسلیحات شیمیایی عبوراز «خط قرمز» خواهد بود و احتمالا موجب عمل نظامی خواهد شد.

بریتانیا وفرانسه نیز بر این گمانند سوریه ازتسلیحات شیمیایی استفاده کرده است، اما هیگل گفت سازمان های اطلاعاتی آمریکا هنوز سرگرم بررسی اطلاعات هستند و متقاعد نشده اند.

آغاز محاکمه فعال برجسته سیاسی در روسیه

محاکمه یک فعال برجسته اپوزیسیون روسیه به اتهام اختلاس روز چهارشنبه از سرگرفته شد، در همین حال دو گروه بین المللی طرفدار حقوق بشر ولادیمیر پوتین رییس جمهوری را به حمله به جامعه مدنی روسیه از زمان بازگشت به کرملین در مه ۲۰۱۲ متهم کردند.

محاکمه آلکسی ناوالنی، وبلاگ نویس ضد فساد که به سازمان دادن یک سلسله اعتراضات علیه کرملین کمک کرد، در شهر کِروف در جنوب روسیه آغاز شد. او متهم است در سال ۲۰۰۹ زمانی که به عنوان مشاورفرماندار محلی کارمی کرد، دارائی هایی به ارزش حدود ۵۰۰ هزار دلار ازیک شرکت دولتی الوار سرقت کرد.

تحقیقات جدید علیه ناوالنی هفته پیش آغاز شد. تحقیقگران او و برادرش را متهم می کنند ۱۱۹ هزار دلار از شرکت کلاهبرداری کردند.

ناوالنی، که پیشتر دراوائل آوریل گفت می خواهد رییس جمهوری بعدی روسیه بشود و پوتین را به زندان بیاندازد، اتهامات را سیاسی دانسته و رد کرده است.

در این میان، دیده بان حقوق بشر در گزارشی که روز چهارشنبه منتشرکرد، دولت پوتین را به آغاز سرکوب جامعه مدنی روسیه در سال گذشته متهم می کند وآن را در «تاریخ پس ازاتحاد شوروی کشور بی سابقه» می نامد.

عفو بین الملل نیز در گزارشی که روز چهارشنبه منتشر شد می گوید نخستین سال دور سوم ریاست جمهوری پوتین با «تضعیف سیستماتیک و نقض حق مردم روسیه برای برخورداری از آزادی بیان، تجمع وتشکیل انجمن» همراه بوده است.

دیده بان حقوق بشر درگزارش خود می گوید مقامات روسیه سلسله قوانین محدود کننده ای وضع کرده اند، یک کمپین سراسری بازرسی های گسترده ازسازمان های غیر دولتی آغازکردند، به تعقیب، ارعاب وزندانی ساختن فعالان سیاسی پرداختند و منتقدین دولت را «دشمنان مخفی» تصویر کردند.

اسقف توتو در بیمارستان بستری شد

اسقف دزموند توتو، نماد صلح افریقای جنوبی، برای درمان ناراحتی ناشی از عفونت مزمن در بیمارستان بستری شده است.

در بیانیه ای که بنیاد او روز چهارشنبه منتشر کرد آمده توتو، که ۸۱ سال دارد، برای پی بردن به علت بیماری تحت آزمایشاتی قرارخواهد گرفت. بیانیه می افزاید انتطار می رود درمان غیر جراحی پنج روز طول بکشد.

توتو پیش ازپذیرفته شدن دربیمارستان، بامداد چهارشنبه را در دفترش گذراند، و گفته می شود «روحیه اش خوب» است.

برنده جایزه صلح نوبل، دو بار در سالهای ۱۹۹۷ ۱۹۹۹ برای درمان سرطان پروستات بستری شد.

از توتو در افریقای جنوبی به خاطر مخالفت سرسختانه با حکومت اقلیت سفید پوست در دهه ۱۹۸۰، به عنوان یک نماد ملی تجلیل می شود. او درسال ۱۹۸۴ به پاس به چالش گرفتن دولت آپارتاید و بی عدالتی های مجاز در نظام تبعیض نژادی، جایزه صلح نوبل را به دست آورد.

دیدار وزیر دفاع آمریکا با رهبران مصر

چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا در پی توقف هایی در اسراییل، اردن و عربستان سعودی، روز چهارشنبه وارد مصر شد.

دیدار هیگل از قاهره در میان تنش های سیاسی بین اپوزیسیون مصر که اکثرا سکولار است و رهبران اسلامگرای آن صورت می گیرد. انتظار می رود دیدارهای او با محمد مرسی رییس جمهوری و عبدالفتاح السیسی وزیر دفاع مصر، مناسبات دفاعی، نگرانی های امنیتی وتحولات منطقه ای را شامل شود.

از زمان روی کارآمدن مرسی در ژوئن گذشته، آمریکا در تلاش بوده است کانال های ارتباطی با دولت جدید مصر را باز نگاهدارد. دو کشور از زمانی که انورسادات رییس جمهوری سابق مصر در سال ۱۹۷۸ قراردادهای کمپ دیوید را با اسراییل امضا کرد، مناسباتی نزدیک داشتند.

آمریکا و متحدان منطقه ای آن نگران هستند آشوب سیاسی و اقتصادی در مصر بر بی ثباتی در خاورمیانه بیافزاید.

زد و خوردهایی که در اوائل ۲۰۱۳ درسوئز و پورت سعید در گرفت، بر هراس امکان اختلال در کشتیرانی در کانال سوئز افزود، درحالی که بی قانونی در سینا امنیت در امتداد مرز اسراییل را تهدید می کند.

هیگل روز سه شنبه با نتانیاهو نخست وزیر اسراییل ملاقات کرد و گفت درحالی که چالش ها در خاورمیانه روز به روز پیچیده تر شده است، آمریکا و متحدانش نیاز دارند »از همیشه نزدیکتر» باقی بمانند.

مصاحبه با پدر و مادر مظنونین بمب گذاری

تحقیقگران آمریکایی با پدر و مادر دو مظنون بمب گذاری در ماراتن بوستون در جمهوری داغستان مصاحبه کرده اند. آنها تلاش دارند بفهمند چه عاملی ممکن است بر پسرانشان در ماه های پیش از حمله تاثیر گذاشته باشد.

مقامات آمریکایی، که با نیروهای امنیتی روسیه همکاری می کنند، سه شنبه شب با پدر و مادر دو برادر به گفت وگو نشستند، و روز چهارشنبه به پرسشهای بیشتر از مادر مظنونین ادامه دادند.
تحقیقگران به ویژه به هر ارتباطی که برادربزرگتر، تامرلان تسارنایف، ممکن است با تندروهای اسلامی درجریان سفری شش ماهه به داغستان و چچن داشت علاقه مند هستند.

اف بی آی در سال ۲۰۱۱ به درخواست روسیه با تسارنایف مصاحبه کرد، اما در آن زمان چیزی که او را به تروریسم ارتباط دهد پیدا نکرد.

در این میان، در بوستون مقامات روز چهارشنبه خیابان بویلستون را دوباره گشودند. انفجار بمب در خط پایانی مسابقه ماراتون درآن جا روی داد.

جوهر تسارف ، ۱۹ ساله، به استفاده از اسلحه کشتار جمعی متهم شده است و در بیمارستانی دربوستون دربازداشت اف بی آی قراردارد.

مقامات آمریکایی می گویند جوهربه آنها گفت او و برادرش تا حدودی ازجنگ های آمریکا در عراق و افغانستان انگیزه گرفتند. اما به هیچ شبکه تروریستی ارتباط نداشتند.

پروگرس ۵۱ راهی ایستگاه بین المللی فضایی شد

یک سفینه باری بدون سرنشین بامداد امروز چهارشنبه از قزاقستان عازم ایستگاه فضایی بین المللی شد.

این سفینه باری حامل وسایل مورد نیاز ایستگاه بین المللی فضایی است و «پروگرس ۵۱» نام دارد. پروگرس ۵۱ حامل تجهیزات انجام آزمایش و همچنین لوازم پزشکی برای کمک های فوری و احیای بیمار است.

موقعیت ایستگاه بین المللی فضایی به گونه ای است که این بار، تنها دو روز طول خواهد کشید تا پروگرس از قزاقستان به آن برسد. به دنبال تخلیه باری که حمل می کند، این سفینه با زباله های ایستگاه فضایی پر و بازگردانده می شود. این زباله ها در جو زمین سوزانده خواهد شد.

زمین لرزه در افغانستان

زمین لرزه ملایمی روز چهارشنبه شرق افغانستان را تکان داد و لرزه های آن در کابل ، اسلام آباد و دهلی نواحساس شد.

مرکز تحقیقات زمین شناسی آمریکا می گوید زمین لرزه که ۵.۷ درجه شدت داشت در عمق ۶۵ کیلومتری زمین و در حدود ۲۵ کیلومتری شمال غربی جلال آباد، نزدیک مرز پاکستان، روی داد. اداره هواشناسی پاکستان قدرت آن را ۶.۲ درجه اعلام کرد.

سخنگوی فرمانداری ننگرهاربه صدای آمریکا گفت ۶ تن جانسپرده اند و ۶۴ نفر دیگر زخمی شده اند، و به شماربزرگی از ساختمان ها در استان آسیب رسیده است.

گزارش ها حاکی است دردهلی نو برخی ازساختمان ها تکان خوردند و مردم به هراس افتادند.

طرح نقض حقوق بشر در سفر اشتون به چین

دیده بان حقوق بشر خواهان آن است که رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در سفر این هفته خود به پکن کارنامه حقوق بشر چین را محور گفتگوهایش با مقام های آن کشور قرار بدهد.

دیده بان حقوق بشر می گوید کاترین اشتون در سفرش به چین نمی تواند وضعیت رو به وخامت حقوق بشر در آن کشور را نادیده بگیرد و باید نسبت به روند نقض منظم و مداوم حقوق بشر در چین ابراز نگرانی کند.

دیده بان حقوق بشر از آنچه انتقاد شدید اتحادیه اروپا از کارنامه حقوق بشر چین در ماه های اخیر خوانده تقدیر کرده اما می گوید تا به حال تلاش چندانی برای بهبود وضعیت حقوق بشر در چین صورت نگرفته است.

کاترین اشتون روز پنجشنبه برای انجام گفتگوهای عادی دو روزه با مقام های چین راهی پکن می شود.

۱۳ زخمی در انفجار جنوب شرقی پاکستان


انفجار بمب در جنوب شرقی پاکستان دست کم ۱۳ زخمی به جا گذاشته است
هنوز هیچ گروهی مسئولیت انفجار روز چهارشنبه در کویته را برعهده نگرفته است.

انفجار دیگری روز سه شنبه در کویته سبب مرگ ۶ تن و زخمی شدن دست کم ۳۰ نفر شد.

استان بلوچستان پاکستان در دهه های اخیر شاهد فعالیت جدایی خواهان، اسلامگرایان و خشونت های فرقه ای بوده است.

کویته مرکز استان نفت خیز بلوچستان پاکستان است و در مرز وبا افغانستان و ایران قرار دارد.

رد درخواست مشرف برای آزادی به قید وثیقه

دادگاهی در پاکستان درخواست پرویز مشرف رئیس جمهوری سابق آن کشور را برای آزادی با سپردن وثیقه رد کرد. این دومین بار است که درخواست پرویز مشرف برای آزادی به قید سپردن وثیقه از سوی دادگاه رد می شود.
مشرف به سهل انگاری در تامین امنیت بی نظیر بوتو نخست وزیر سابق هنگام مبارزات انتخاباتی - که به قتل وی انجامید - متهم شده است.
علاوه بر آن مشرف متهم است که در دوره قدرت خود در سال ۲۰۰۷ قضات دیوان عالی کشور را از کار برکنار کرده است.
مشرف اتهام سهل انگاری در تامین امنیت بی نظیر بوتو را رد می کند و خود را بی گناه می داند.

مرگ ۷۰ نفر در سقوط ساختمان در بنگلادش

مقامات در بنگلادش از فروریختن یک ساختمان ۸ طبقه تجاری در حومه داکا، پایتخت آن کشور، و کشته شدن دست کم ۷۰ نفر همراه با مجروح شدن صدها نفر دیگر خبر می دهند.

مقامات می گویند امدادگران به کند و کاو در میان ویرانه ها در جستجوی کسانی هستند که زیر آوار مانده اند.

این ساختمان محل یک بانک، چندین مغازه و یک کارگاه تولید پوشاک بود.

ساختمان سازی در داخل و حومه داکا اغلب بدون مراعات ضوابط ساختمانی و ایمنی انجام می گیرد.

دهها نفر نیز هشت سال پیش در جریان فروریختن ساختمان یک کارگاه تولید پوشاک در محله ای کشته شدند که امروز صحنه فروریختن ساختانی دیگر بود.

دو زمین لرزه در استان های بوشهر و اصفهان

بامداد چهارشنبه دو زمین لرزه به شدت حدود ۵ ریشتر، استان های اصفهان و بوشهر را به لرزه در آورد.

مرکز ژئوفیزیک دانشگاه تهران، شدت زمین لرزه در گلشهر اصفهان را ۴.۹ ریشتر اعلام کرد.

این سازمان همچنین شدت زمین لرزه کاکی، واقع در استان بوشهر را ۴.۷ ریشتر اعلام کرد.

سایت خبرآنلاین، به نقل از محمود مظفر، رییس سازمان هلال احمر ایران نوشته است که ۶ نفر در زلزله گلشهر مجروح شده اند.

به گفته محمود مظفر، در کاکی به کسی آسیبی نرسیده است.

استان بوشهر حدود دو هفته پیش شاهد زمین لرزه ای مرگبار بود که ده ها کشته و صدها مجروح بر جای گذاشت.

ایران از جمله مناطق زلزله خیز در جهان است.

« ایران «شریک معتبر» غرب در خاورمیانه »

ایران روز سه شنبه گفت اگر کشورهای غربی در مذاکرات هسته ای ایران همکاری بیشتری از خود نشان دهند، تهران یک شریک «قابل اطمینان» غرب در خاورمیانه خواهد بود.
اما کشورهای غربی «تنش» با ایران را بعضا ناشی از عدم همکاری کامل تهران با ایالات متحده آنهم بر سر برنامه هسته ای اش می دانند و میگویند تهران هنوز نشان نداده است که برنامه هسته ایش صرفا برای مقاصد صلح آمیز است.

علی اصغر سلطانیه سفیر ایران در سازمان ملل متحد میگوید سیاستهای آمریکا و اتحادیه اروپا، از جمله سیاستهای تحریم علیه ایران شکست خواهند خورد.

اتهامات علیه فرستنده نامه سمی به اوباما، ردشد

دادستانهای آمریکا روز سه شنبه اتهامات علیه فردی که حاکی از ارسال یک نامه آغشته به ماده کشنده رایسین به رییس جمهوری آمریکا بود را بی اساس خواندند.

این فرد که نامش پل کوین کرتیس و از ایالت می سی سی پود، روز سه شنبه از زندان ایالتی آزاد شد.

دادستانهای امریکا می گویند تحقیقات که همچنان ادامه دارد؛ اطلاعات تازه ای را به ما نشان میدهد.

کرتیس که مدت یک هفته را در زندان سپری کرد گفت وی هرگز نامه ای سمی به باراک اوباما و یا به هر مقام رسمی آمریکا ارسال نخواهد کرد زیرا وی کشورش را دوست دارد.

استعفای مشاور حقوقی رييس جمهوری مصر

مشاور حقوقی محمد مرسی، رئیس جمهوری مصر، طی یک نبرد سیاسی درمورد قوه قضائیه که باعث دوگانگی در امور سیاسی مصر شده است، استعفا داد.

در نامه استعفای محمد فوآد جادالله - مشاور حقوقی محمد مرسی - که روز سه شنبه علنی شد، آمده است که وی در اعتراض به آنچه که او آنرا تلاش برای تضعیف استقلال قوه قضائیه مصر می نامد، از مقام خود کناره گيری می کند.

مشاور ریاست جمهوری همچنين شکایت کرد که «هیچ چشم انداز روشنی» در اداره امور دولت وجود ندارد. او اخوان المسلمین را به انحصاری کردن تصمیم گیری و دست درازی در امور رئیس جمهوری و دولت متهم کرد.

کری: بررسی استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه

جان کری، وزیر امور خارجه آمريکا می گوید که اتحاديه ناتو باید چگونگی پاسخگويی به استفاده احتمالی سلاح های شیمیایی در سوریه را در نظر بگیرد.

جان کری که در جلسه وزرای امور خارجه اتحاديه ناتو، برای نخستين بار بعنوان وزیر امور خارجه شرکت کرد، گفت: سخنان او به این معنا نیست که ناتو بايد برای یک حمله شیمیایی برنامه ریزی کند. اما، ناتو باید راه های آوردن طرفين درگير به ميز مذاکره را برای جلوگیری از آنچه که او آنرا «یک انفجار از داخل سوریه» ناميد بررسی کند.

وزیر امور خارجه آمريکا افزود، او و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائيل نمی توانند گزارش های اطلاعاتی ارتش اسرائيل پيرامون استفاده دولت سوريه از سلاح های شیمیایی علیه مخالفان، از جمله «گاز اعصاب» را تاييد کنند. با اين حال افزود که این ادعاها باید به طور کامل مورد بررسی قرار گيرند.

آزادی متهم به ارسال نامه های سمی

ماموران فدرال در برابر خانه پال کورتیس
یک مقام دولت فدرال آمریکا می گوید مردی که به فرستادن نامه های مسموم برای پرزیدنت اوباما، یک سناتورو یک قاضی در می سی سی پس متهم بود آزاد شده است.

معاون سرویس مارشال های آمریکا روزسه شنبه گفت پال کوین کورتیس از بازداشت آزاد شده است. او می گوید نمی داند آیا برای این کارشرایطی وجود داشته است بانه.

کورتیس هفته پیش درخانه اش در کورینس، درمی سی سی پی ، دستگیر و به ارسال نامه های آلوده با ماده سمی رایسین برای رییس جمهوری، سناتور راجر ویکر و
لی کاونتی، قاضی می سی سی پی متهم شد.

تحقیقگران شهادت دادند هیچ نشانه ای از سم ریسین یا وسائلی که به گمان آنها ممکن بود برای تهیه آن درخانه یا اتومبیل کورتیس به کار رود پیدا نکردند، و در کامپیوتر او نیز مطالبی در مورد چگونگی درست کردن رایسین به دست نیامد.

کورتیس از طریق وکیل خود گفته است بی گناه است. پیشتر مقامات حکم بازداشت و رسیدگی مقدماتی به پرونده را که قرار بود روزسه شنبه – امروز – انجام گیرد لغو کردند.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG