لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ ایران ۱۸:۳۱

سرخط خبرها

آغاز محاکمه فعال برجسته سیاسی در روسیه

محاکمه یک فعال برجسته اپوزیسیون روسیه به اتهام اختلاس روز چهارشنبه از سرگرفته شد، در همین حال دو گروه بین المللی طرفدار حقوق بشر ولادیمیر پوتین رییس جمهوری را به حمله به جامعه مدنی روسیه از زمان بازگشت به کرملین در مه ۲۰۱۲ متهم کردند.

محاکمه آلکسی ناوالنی، وبلاگ نویس ضد فساد که به سازمان دادن یک سلسله اعتراضات علیه کرملین کمک کرد، در شهر کِروف در جنوب روسیه آغاز شد. او متهم است در سال ۲۰۰۹ زمانی که به عنوان مشاورفرماندار محلی کارمی کرد، دارائی هایی به ارزش حدود ۵۰۰ هزار دلار ازیک شرکت دولتی الوار سرقت کرد.

تحقیقات جدید علیه ناوالنی هفته پیش آغاز شد. تحقیقگران او و برادرش را متهم می کنند ۱۱۹ هزار دلار از شرکت کلاهبرداری کردند.

ناوالنی، که پیشتر دراوائل آوریل گفت می خواهد رییس جمهوری بعدی روسیه بشود و پوتین را به زندان بیاندازد، اتهامات را سیاسی دانسته و رد کرده است.

در این میان، دیده بان حقوق بشر در گزارشی که روز چهارشنبه منتشرکرد، دولت پوتین را به آغاز سرکوب جامعه مدنی روسیه در سال گذشته متهم می کند وآن را در «تاریخ پس ازاتحاد شوروی کشور بی سابقه» می نامد.

عفو بین الملل نیز در گزارشی که روز چهارشنبه منتشر شد می گوید نخستین سال دور سوم ریاست جمهوری پوتین با «تضعیف سیستماتیک و نقض حق مردم روسیه برای برخورداری از آزادی بیان، تجمع وتشکیل انجمن» همراه بوده است.

دیده بان حقوق بشر درگزارش خود می گوید مقامات روسیه سلسله قوانین محدود کننده ای وضع کرده اند، یک کمپین سراسری بازرسی های گسترده ازسازمان های غیر دولتی آغازکردند، به تعقیب، ارعاب وزندانی ساختن فعالان سیاسی پرداختند و منتقدین دولت را «دشمنان مخفی» تصویر کردند.

اسقف توتو در بیمارستان بستری شد

اسقف دزموند توتو، نماد صلح افریقای جنوبی، برای درمان ناراحتی ناشی از عفونت مزمن در بیمارستان بستری شده است.

در بیانیه ای که بنیاد او روز چهارشنبه منتشر کرد آمده توتو، که ۸۱ سال دارد، برای پی بردن به علت بیماری تحت آزمایشاتی قرارخواهد گرفت. بیانیه می افزاید انتطار می رود درمان غیر جراحی پنج روز طول بکشد.

توتو پیش ازپذیرفته شدن دربیمارستان، بامداد چهارشنبه را در دفترش گذراند، و گفته می شود «روحیه اش خوب» است.

برنده جایزه صلح نوبل، دو بار در سالهای ۱۹۹۷ ۱۹۹۹ برای درمان سرطان پروستات بستری شد.

از توتو در افریقای جنوبی به خاطر مخالفت سرسختانه با حکومت اقلیت سفید پوست در دهه ۱۹۸۰، به عنوان یک نماد ملی تجلیل می شود. او درسال ۱۹۸۴ به پاس به چالش گرفتن دولت آپارتاید و بی عدالتی های مجاز در نظام تبعیض نژادی، جایزه صلح نوبل را به دست آورد.

دیدار وزیر دفاع آمریکا با رهبران مصر

چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا در پی توقف هایی در اسراییل، اردن و عربستان سعودی، روز چهارشنبه وارد مصر شد.

دیدار هیگل از قاهره در میان تنش های سیاسی بین اپوزیسیون مصر که اکثرا سکولار است و رهبران اسلامگرای آن صورت می گیرد. انتظار می رود دیدارهای او با محمد مرسی رییس جمهوری و عبدالفتاح السیسی وزیر دفاع مصر، مناسبات دفاعی، نگرانی های امنیتی وتحولات منطقه ای را شامل شود.

از زمان روی کارآمدن مرسی در ژوئن گذشته، آمریکا در تلاش بوده است کانال های ارتباطی با دولت جدید مصر را باز نگاهدارد. دو کشور از زمانی که انورسادات رییس جمهوری سابق مصر در سال ۱۹۷۸ قراردادهای کمپ دیوید را با اسراییل امضا کرد، مناسباتی نزدیک داشتند.

آمریکا و متحدان منطقه ای آن نگران هستند آشوب سیاسی و اقتصادی در مصر بر بی ثباتی در خاورمیانه بیافزاید.

زد و خوردهایی که در اوائل ۲۰۱۳ درسوئز و پورت سعید در گرفت، بر هراس امکان اختلال در کشتیرانی در کانال سوئز افزود، درحالی که بی قانونی در سینا امنیت در امتداد مرز اسراییل را تهدید می کند.

هیگل روز سه شنبه با نتانیاهو نخست وزیر اسراییل ملاقات کرد و گفت درحالی که چالش ها در خاورمیانه روز به روز پیچیده تر شده است، آمریکا و متحدانش نیاز دارند »از همیشه نزدیکتر» باقی بمانند.

مصاحبه با پدر و مادر مظنونین بمب گذاری

تحقیقگران آمریکایی با پدر و مادر دو مظنون بمب گذاری در ماراتن بوستون در جمهوری داغستان مصاحبه کرده اند. آنها تلاش دارند بفهمند چه عاملی ممکن است بر پسرانشان در ماه های پیش از حمله تاثیر گذاشته باشد.

مقامات آمریکایی، که با نیروهای امنیتی روسیه همکاری می کنند، سه شنبه شب با پدر و مادر دو برادر به گفت وگو نشستند، و روز چهارشنبه به پرسشهای بیشتر از مادر مظنونین ادامه دادند.
تحقیقگران به ویژه به هر ارتباطی که برادربزرگتر، تامرلان تسارنایف، ممکن است با تندروهای اسلامی درجریان سفری شش ماهه به داغستان و چچن داشت علاقه مند هستند.

اف بی آی در سال ۲۰۱۱ به درخواست روسیه با تسارنایف مصاحبه کرد، اما در آن زمان چیزی که او را به تروریسم ارتباط دهد پیدا نکرد.

در این میان، در بوستون مقامات روز چهارشنبه خیابان بویلستون را دوباره گشودند. انفجار بمب در خط پایانی مسابقه ماراتون درآن جا روی داد.

جوهر تسارف ، ۱۹ ساله، به استفاده از اسلحه کشتار جمعی متهم شده است و در بیمارستانی دربوستون دربازداشت اف بی آی قراردارد.

مقامات آمریکایی می گویند جوهربه آنها گفت او و برادرش تا حدودی ازجنگ های آمریکا در عراق و افغانستان انگیزه گرفتند. اما به هیچ شبکه تروریستی ارتباط نداشتند.

پروگرس ۵۱ راهی ایستگاه بین المللی فضایی شد

یک سفینه باری بدون سرنشین بامداد امروز چهارشنبه از قزاقستان عازم ایستگاه فضایی بین المللی شد.

این سفینه باری حامل وسایل مورد نیاز ایستگاه بین المللی فضایی است و «پروگرس ۵۱» نام دارد. پروگرس ۵۱ حامل تجهیزات انجام آزمایش و همچنین لوازم پزشکی برای کمک های فوری و احیای بیمار است.

موقعیت ایستگاه بین المللی فضایی به گونه ای است که این بار، تنها دو روز طول خواهد کشید تا پروگرس از قزاقستان به آن برسد. به دنبال تخلیه باری که حمل می کند، این سفینه با زباله های ایستگاه فضایی پر و بازگردانده می شود. این زباله ها در جو زمین سوزانده خواهد شد.

زمین لرزه در افغانستان

زمین لرزه ملایمی روز چهارشنبه شرق افغانستان را تکان داد و لرزه های آن در کابل ، اسلام آباد و دهلی نواحساس شد.

مرکز تحقیقات زمین شناسی آمریکا می گوید زمین لرزه که ۵.۷ درجه شدت داشت در عمق ۶۵ کیلومتری زمین و در حدود ۲۵ کیلومتری شمال غربی جلال آباد، نزدیک مرز پاکستان، روی داد. اداره هواشناسی پاکستان قدرت آن را ۶.۲ درجه اعلام کرد.

سخنگوی فرمانداری ننگرهاربه صدای آمریکا گفت ۶ تن جانسپرده اند و ۶۴ نفر دیگر زخمی شده اند، و به شماربزرگی از ساختمان ها در استان آسیب رسیده است.

گزارش ها حاکی است دردهلی نو برخی ازساختمان ها تکان خوردند و مردم به هراس افتادند.

طرح نقض حقوق بشر در سفر اشتون به چین

دیده بان حقوق بشر خواهان آن است که رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در سفر این هفته خود به پکن کارنامه حقوق بشر چین را محور گفتگوهایش با مقام های آن کشور قرار بدهد.

دیده بان حقوق بشر می گوید کاترین اشتون در سفرش به چین نمی تواند وضعیت رو به وخامت حقوق بشر در آن کشور را نادیده بگیرد و باید نسبت به روند نقض منظم و مداوم حقوق بشر در چین ابراز نگرانی کند.

دیده بان حقوق بشر از آنچه انتقاد شدید اتحادیه اروپا از کارنامه حقوق بشر چین در ماه های اخیر خوانده تقدیر کرده اما می گوید تا به حال تلاش چندانی برای بهبود وضعیت حقوق بشر در چین صورت نگرفته است.

کاترین اشتون روز پنجشنبه برای انجام گفتگوهای عادی دو روزه با مقام های چین راهی پکن می شود.

۱۳ زخمی در انفجار جنوب شرقی پاکستان


انفجار بمب در جنوب شرقی پاکستان دست کم ۱۳ زخمی به جا گذاشته است
هنوز هیچ گروهی مسئولیت انفجار روز چهارشنبه در کویته را برعهده نگرفته است.

انفجار دیگری روز سه شنبه در کویته سبب مرگ ۶ تن و زخمی شدن دست کم ۳۰ نفر شد.

استان بلوچستان پاکستان در دهه های اخیر شاهد فعالیت جدایی خواهان، اسلامگرایان و خشونت های فرقه ای بوده است.

کویته مرکز استان نفت خیز بلوچستان پاکستان است و در مرز وبا افغانستان و ایران قرار دارد.

رد درخواست مشرف برای آزادی به قید وثیقه

دادگاهی در پاکستان درخواست پرویز مشرف رئیس جمهوری سابق آن کشور را برای آزادی با سپردن وثیقه رد کرد. این دومین بار است که درخواست پرویز مشرف برای آزادی به قید سپردن وثیقه از سوی دادگاه رد می شود.
مشرف به سهل انگاری در تامین امنیت بی نظیر بوتو نخست وزیر سابق هنگام مبارزات انتخاباتی - که به قتل وی انجامید - متهم شده است.
علاوه بر آن مشرف متهم است که در دوره قدرت خود در سال ۲۰۰۷ قضات دیوان عالی کشور را از کار برکنار کرده است.
مشرف اتهام سهل انگاری در تامین امنیت بی نظیر بوتو را رد می کند و خود را بی گناه می داند.

مرگ ۷۰ نفر در سقوط ساختمان در بنگلادش

مقامات در بنگلادش از فروریختن یک ساختمان ۸ طبقه تجاری در حومه داکا، پایتخت آن کشور، و کشته شدن دست کم ۷۰ نفر همراه با مجروح شدن صدها نفر دیگر خبر می دهند.

مقامات می گویند امدادگران به کند و کاو در میان ویرانه ها در جستجوی کسانی هستند که زیر آوار مانده اند.

این ساختمان محل یک بانک، چندین مغازه و یک کارگاه تولید پوشاک بود.

ساختمان سازی در داخل و حومه داکا اغلب بدون مراعات ضوابط ساختمانی و ایمنی انجام می گیرد.

دهها نفر نیز هشت سال پیش در جریان فروریختن ساختمان یک کارگاه تولید پوشاک در محله ای کشته شدند که امروز صحنه فروریختن ساختانی دیگر بود.

دو زمین لرزه در استان های بوشهر و اصفهان

بامداد چهارشنبه دو زمین لرزه به شدت حدود ۵ ریشتر، استان های اصفهان و بوشهر را به لرزه در آورد.

مرکز ژئوفیزیک دانشگاه تهران، شدت زمین لرزه در گلشهر اصفهان را ۴.۹ ریشتر اعلام کرد.

این سازمان همچنین شدت زمین لرزه کاکی، واقع در استان بوشهر را ۴.۷ ریشتر اعلام کرد.

سایت خبرآنلاین، به نقل از محمود مظفر، رییس سازمان هلال احمر ایران نوشته است که ۶ نفر در زلزله گلشهر مجروح شده اند.

به گفته محمود مظفر، در کاکی به کسی آسیبی نرسیده است.

استان بوشهر حدود دو هفته پیش شاهد زمین لرزه ای مرگبار بود که ده ها کشته و صدها مجروح بر جای گذاشت.

ایران از جمله مناطق زلزله خیز در جهان است.

« ایران «شریک معتبر» غرب در خاورمیانه »

ایران روز سه شنبه گفت اگر کشورهای غربی در مذاکرات هسته ای ایران همکاری بیشتری از خود نشان دهند، تهران یک شریک «قابل اطمینان» غرب در خاورمیانه خواهد بود.
اما کشورهای غربی «تنش» با ایران را بعضا ناشی از عدم همکاری کامل تهران با ایالات متحده آنهم بر سر برنامه هسته ای اش می دانند و میگویند تهران هنوز نشان نداده است که برنامه هسته ایش صرفا برای مقاصد صلح آمیز است.

علی اصغر سلطانیه سفیر ایران در سازمان ملل متحد میگوید سیاستهای آمریکا و اتحادیه اروپا، از جمله سیاستهای تحریم علیه ایران شکست خواهند خورد.

اتهامات علیه فرستنده نامه سمی به اوباما، ردشد

دادستانهای آمریکا روز سه شنبه اتهامات علیه فردی که حاکی از ارسال یک نامه آغشته به ماده کشنده رایسین به رییس جمهوری آمریکا بود را بی اساس خواندند.

این فرد که نامش پل کوین کرتیس و از ایالت می سی سی پود، روز سه شنبه از زندان ایالتی آزاد شد.

دادستانهای امریکا می گویند تحقیقات که همچنان ادامه دارد؛ اطلاعات تازه ای را به ما نشان میدهد.

کرتیس که مدت یک هفته را در زندان سپری کرد گفت وی هرگز نامه ای سمی به باراک اوباما و یا به هر مقام رسمی آمریکا ارسال نخواهد کرد زیرا وی کشورش را دوست دارد.

استعفای مشاور حقوقی رييس جمهوری مصر

مشاور حقوقی محمد مرسی، رئیس جمهوری مصر، طی یک نبرد سیاسی درمورد قوه قضائیه که باعث دوگانگی در امور سیاسی مصر شده است، استعفا داد.

در نامه استعفای محمد فوآد جادالله - مشاور حقوقی محمد مرسی - که روز سه شنبه علنی شد، آمده است که وی در اعتراض به آنچه که او آنرا تلاش برای تضعیف استقلال قوه قضائیه مصر می نامد، از مقام خود کناره گيری می کند.

مشاور ریاست جمهوری همچنين شکایت کرد که «هیچ چشم انداز روشنی» در اداره امور دولت وجود ندارد. او اخوان المسلمین را به انحصاری کردن تصمیم گیری و دست درازی در امور رئیس جمهوری و دولت متهم کرد.

کری: بررسی استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه

جان کری، وزیر امور خارجه آمريکا می گوید که اتحاديه ناتو باید چگونگی پاسخگويی به استفاده احتمالی سلاح های شیمیایی در سوریه را در نظر بگیرد.

جان کری که در جلسه وزرای امور خارجه اتحاديه ناتو، برای نخستين بار بعنوان وزیر امور خارجه شرکت کرد، گفت: سخنان او به این معنا نیست که ناتو بايد برای یک حمله شیمیایی برنامه ریزی کند. اما، ناتو باید راه های آوردن طرفين درگير به ميز مذاکره را برای جلوگیری از آنچه که او آنرا «یک انفجار از داخل سوریه» ناميد بررسی کند.

وزیر امور خارجه آمريکا افزود، او و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائيل نمی توانند گزارش های اطلاعاتی ارتش اسرائيل پيرامون استفاده دولت سوريه از سلاح های شیمیایی علیه مخالفان، از جمله «گاز اعصاب» را تاييد کنند. با اين حال افزود که این ادعاها باید به طور کامل مورد بررسی قرار گيرند.

آزادی متهم به ارسال نامه های سمی

ماموران فدرال در برابر خانه پال کورتیس
یک مقام دولت فدرال آمریکا می گوید مردی که به فرستادن نامه های مسموم برای پرزیدنت اوباما، یک سناتورو یک قاضی در می سی سی پس متهم بود آزاد شده است.

معاون سرویس مارشال های آمریکا روزسه شنبه گفت پال کوین کورتیس از بازداشت آزاد شده است. او می گوید نمی داند آیا برای این کارشرایطی وجود داشته است بانه.

کورتیس هفته پیش درخانه اش در کورینس، درمی سی سی پی ، دستگیر و به ارسال نامه های آلوده با ماده سمی رایسین برای رییس جمهوری، سناتور راجر ویکر و
لی کاونتی، قاضی می سی سی پی متهم شد.

تحقیقگران شهادت دادند هیچ نشانه ای از سم ریسین یا وسائلی که به گمان آنها ممکن بود برای تهیه آن درخانه یا اتومبیل کورتیس به کار رود پیدا نکردند، و در کامپیوتر او نیز مطالبی در مورد چگونگی درست کردن رایسین به دست نیامد.

کورتیس از طریق وکیل خود گفته است بی گناه است. پیشتر مقامات حکم بازداشت و رسیدگی مقدماتی به پرونده را که قرار بود روزسه شنبه – امروز – انجام گیرد لغو کردند.

محاکمه مشرف به ماه بعد موکول شد

یک دادگاه ضد تروریسم در پاکستان دستور داده است، اطلاعات پرویز مشرف فرمانروای نظامی سابق کشور، بخشی از تحقیقات جاری درباره تروربی نظیربوتو نخست وزیر سابق در سال ۲۰۰۷ باشد.

ماموران امنیتی مشرف را روز سه شنبه به راولپندی همراهی کردند و او در آنجا در دادگاه حضوریافت. پس از یک رسیدگی کوتاه، قضات تصمیم خود را اعلام کردند و جلسه بعدی به سوم ماه مه – ۱۳ اردیبهشت – موکول شد.

در خارج از دادگاه، در زد و خورد بین متعرضین و طرفداران مشرف چند نفر زخمی شدند.

در این میان، پلیس می گوید روز سه شنبه یک خودرو پراز مواد منفجره که در نزدیکی منزل مشرف در حومه اسلام آباد پارک شده بود پیدا شد. به گفته پلیس تحقیقاتی در این باره آغازشده و تدابیر امنیتی برای رهبر سابق افزایش یافته است. تند روهای طالبان تهدید کرده اند مشرف را به دلیل عملیات نظامی در مناطق عشایری پاکستان خواهند کشت.

مقامات قضایی مشرف را متهم به سهل انگاری در تامین امنیت بوتو در کمپین انتخاباتی اش می کنند. مشرف همچنین در ارتباط با پرونده دیگری که او را به دلیل سوء استفاده از قانون اساسی وقوه قضاییه زمانی که درقدرت بود به خیانت به کشور متهم می کند، دو هفته دربازداشت خانگی بوده است.

اما دولت موقت به دادگستری گفته است تصمیم گیری درمورد وارد آمدن اتهاماتی در این پرونده را به دولت منتخب بعدی واگذار خواهد کرد، زیرا از ماموریت فعلی آن که نظارت برانتخابات است فراتر می رود. مشرف اگر در خیانت به کشور مجرم شناخته شود، ممکن است با مجازات مرگ روبرو گردد.

او و وکلایش تمام اتهامات را برآمده ازانگیزه های سیاسی می دانند و رد می کنند.

به دلیل مشکلات قانونی در ارتباط با اقدامات بحث انگیز مشرف به عنوان رهبر، مسئولان انتخابات او را از شرکت در انتخابات یازدهم مه ممنوع ساخته اند.

تحقیق درباره تلفات غیر نظامیان در نیجریه

رییس جمهوری نیحریه دستور داده است درباره گزارش های وارد آمدن تلفات سنگین به غیرنظامیان در زد و خورد بین ستیزه گران اسلامگرا و نیروهای امنیتی دولتی در شمال کشور تحقیق شود.

گودلاک جاناتان روز سه شنبه دستور داد تحقیقات کاملی صورت گیرد تا معلوم شود آیا ارتش در جریان نبرد در شهر باگا، درایالت بورنو، مقررات درگیری را کاملا رعایت کرد یانه.

صلیب سرخ نیجریه روز دوشنبه گفت دست کم ۱۸۷ تن کشته شدند، درحالی که ۷۷ نفر دیگر برای جراحات تحت درمان قرار گرفتند. حدقل ۳۰۰ خانه نیز در شهر، که در کرانه دریاچه چاد قرار دارد، سوخت.

ساکنان محل می گویند زد و خوردها روز جمعه زمانی آغاز شد که سربازان مسجدی را که گفته می شد اعضای فرقه اسلامی افراطی بوکو حرام را پناه داده است محاصره کردند.

در تیراندازی هایی که درگرفت ستیزه گران از سلاح های سنگین، ازجمله آرپی جی استفاده کردند. سربازان و مقامات محلی می گویند ستیزه گران غیر نظامیان را به عنوان سپرهای انسانی بکار گرفتند، درحالی که ساکنان می گوید سربازان در جریان حمله آگاهانه خانه ها را به آتش کشیدند.

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد روز دوشنبه از رقم بالای تلفات غیرنظامیان ابراز تاسف کرد.

مقامات نیجریه بوکو حرام را مسئول بمب گذاری ها و تیراندازی های مرگبار در شمال کشور از سال ۲۰۰۹ می دانند. دیده بان حقوق بشر می گوید در خشونت های مرتبط با بوکوحرام ۳۰۰۰ تن، از جمله نیروهای امنیتی کشته شده اند.

دستگیری آمریکایی مظنون به ارتباط با القاعده

یک مرد ساکن ایالت ایلینوی در غرب میانه آمریکا که متهم است به پیوستن به یک گروه مرتبط با القاعده در سوریه، قراراست امروز – سه شنبه – در دادگاه فدرال حاضرشود.

ماموران اف بی آی عبداله احمد تونسی ، ۱۸ ساله را شامگاه جمعه در شیکاگو درحالی که آماده می شد با هواپیما به ترکیه برود دستگیرکردند.

مقامات می گویند تونسی شهروند آمریکا است و ازطریق اینترنت با یک ماموراف بی آی که خود را استخدام کننده تروریست ها معرفی کرده بود تماس گرفت. بنا به گزارش ها او به مامورگفت آماده است برای آرمان خود بمیرد و قصد دارد ازطریق ترکیه به سوریه برود.

در اطلاعیه اف بی آی گفته می شود تونسی دوست نزدیک عبدالداوود است که به کوشش برای منفجر کردن بمبی درخارج از یک رستوران - بار در شیکاگو در سال گذشته متهم است. تونسی در آن توطئه دست نداشت.

او در صورت محکومیت با ۱۵ سال زندان روبرو خواهد بود.

دستگیری دو عضو مظنون القاعده در اسپانیا

پلیس اسپانیا دو نفر مظنون به عضویت القاعده در شاخه شمال افریقا را دستگیر کرده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتد پرس، وزیر کشور اسپانیا روز سه شنبه در مادرید به خبرنگاران گفت «زمینه های کافی» که دستگیری ها را ایجاب کند وجود دارد، و افزود این اقدام برای پرهیز از «خطرات بزرگتر» صورت گرفت.

وزیر کشور همچنین گفت یکی از آنها بمب گذاری دربوستون را ستوده بود. به گفته او این موضوع در مدرکی که پلیس درجریان دستگیری ها ضبط کرد عنوان شده است.

مادرید برای برگزاری مسابقه دو ماراتن در روزیکشنبه آماده می شود. مقامات روز دوشنبه گفتند در حالی که هیچ تهدید یا خطری کشف نشده است، ۱۱۰۰ پلیس و پرسنل امنیتی هنگام برگزاری این مسابقه بسیج خواهند شد.

وزارت کشور اسپانیا در اطلاعیه ای گفت یکی از مظنونان الجزایری است و در شهر زازاگوزا در شمال شرقی دستگیر شد، و دیگری مراکشی است و در شهر مورچیا در جنوب شرقی کشور دستگیر شده است.

مقامات امنیتی اسپانیا هنوزنمی دانند آیا ارتباطی بین این دو مرد وجود دارد یانه، و در این باره که آیا مواد منفجره ای دراختیار داشتند یا حمله ای را طرح ریزی می کردند یانه، نیز اطلاعی ندارند.

وزارت کشوراسپانیا می گوید آنها اعضای مظنون یک سلول مرتبط با القاعده در مغرب عربی هستند، که در شمال افریقا فعالیت می کند، و منظماً از وبگاه هایی که گروه برای استخدام اعضای جدید استفاده می کند، دیدن می کردند.

در اطلاعیه گفته می شود پلیس اسپانیا از یک سال پیش دو مرد را زیر نظر داشت و در ارتباط با مقامات امنیتی در فرانسه ومراکش کار می کرد.

رییس سابق دیوان عالی هند درگذشت

رییس پیشین دیوان عالی هند که معمار قانون تازه آن کشور علیه تجاوز بود، روز دوشنبه در سن ۸۰ سالگی درگذشت.

جاگدیش شاران ورما رییس پنلی بود که برای بازبینی ساختار قضایی هند در خصوص واکنش نسبت به اعمال خشونت علیه زنان تشکیل شده بود.

این پنل در پی تجاوز جمعیِ مرگباری تشکیل شد که در ماه دسامبر گذشته در هند اتفاق افتاد و در جامعه جهانی مطرح شد.

مان موهان سینگ، نخست وزیر هند، بابت درگذشت آقای ورما ابراز تأسف کرد و گفت جای او خالی خواهد بود. نخست وزیر هند گفت که ورما همواره با سخاوت بسیار، او را در خصوص امور قضایی راهنمایی می کرده است.

برگزاری نشست ناتو در بروکسل

وزرای امور خارجه کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) امروز سه شنبه در بروکسل دیدار و گفت و گو می کنند. انتظار می رود که محور این گفت و گوها ناآرامی در سوریه و خروج نیروهای ائتلاف از افغانستان در سال ۲۰۱۴ باشد.

آندرس فوق راسموسن، دبیرکل ناتو، پیشاپیش این نشست گفت که اوضاع متشنج سوریه قابل اغماض نیست و خطر سرایت درگیری های آن کشور به منطقه جدی است.

این نخستین نشست ناتو است که جان کری در مقام وزیر امور خارجه آمریکا در آن شرکت می کند. آقای کری فردا چهارشنبه با حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان و مقام های ارشد پاکستان دیدار و گفت و گو خواهد کرد.

درگیری در کرکوک ۲۶ قربانی گرفت

درگیری میان نیروهای امنیتی عراق و تظاهرکنندگان سنی روز سه شنبه به کشته شدن ۲۶ تن انجامید و ده ها تن دیگر را مجروح کرد.

مقام های محلی و دولتی می گویند این درگیری ها امروز در نزدیکی کرکوک اتفاق افتاد. این درگیری ها در پی تلاش نیروهای امنیتی عراق برای بازداشت تظاهرکنندگان آغاز شد. دست کم دو سرباز در میان کشته شدگان هستند.

مارتین کابلر، فرستاده سازمان ملل به عراق، خواهان برقراری آرامش در منطقه شده و طی بیانیه ای که روز گذشته (دوشنبه) پیش از برگزاری تظاهرات امروز منتشر شد، از تظاهرکنندگان خواست آرامش خود را حفظ کنند.

گروه بزرگی از سنیان عراق خواستار کناره گیری نوری المالکی از مقام نخست وزیری آن کشور هستند.

اسراییل: استفاده دولت اسد از سلاح شیمیایی

اسراییل می گوید دولت سوریه برای مبارزه با مخالفان خود به سلاح های شیمیایی متوسل شده است.

یکی از فرماندهان ارتش اسراییل که مدیر پژوهش و تحلیل اطلاعات ارتش آن کشور نیز هست، امروز سه شنبه طی نشستی خبری در این خصوص سخن گفت.

سازمان ملل متحد خواهان آن شده است که بازرسان خود را برای اطمینان یافتن از عدم استفاده دولت بشار اسد از سلاح های شیمیایی به داخل سوریه بفرستد، اما رژیم اسد تاکنون به آنها اجازه نداده است که وارد سوریه شوند.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل، روز دوشنبه گفت گروه بازرسان سازمان ملل همچنان آماده اعزام به سوریه هستند و بر مبنای اطلاعات موجود در حدی که تاکنون ممکن بوده به نتایجی رسیده اند، اما برای رسیدن به درکی درست و دقیق از شرایط سوریه هنوز منتظر اجازه دولت سوریه برای ورود به آن کشور هستند.

حمله به سفارت فرانسه در لیبی

سفارت فرانسه در تریپولی پایتخت لیبی روز سه شنبه با اتومبیلی که درآن بمبی کار گذاشته شده بود مورد حمله قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری رویترز دو محافظ سفارت زخمی شدند.

علاوه بر زخمی شدن دو محافظ، خسارات زیادی نیز به سفارت وارد شده است

کره شمالی اکنون از «دیالوگ» سخن می گوید

کره شمالی ضمن رد شرایط آمریکا تا تسلیحات اتمی خود را پیش از هرگونه مذاکره با واشنگتن و سئول ترک کند، از غرب میخواهد تا بعنوان یک کشور هسته ای به رسمیت شناخته شود.

پس از هفته ها تنش در شبه جزیره کره و از جمله حرکات تهدید آمیز کره شمالی، پیونگ یانگ در روزهای اخیر دست کم از «دیالوگ» سخن می گوید.

در همین حال روزنامه رودانگ سینمون کره شمالی، شرایط آمریکا و کره جنوبی را غیر قابل قبول خواند، شرایطی که از پیونگ یانگ خواسته است تا پیش از هر گونه گفتگو، این کشور ابتدا تسلیحات هسته ای خود را از رده خارج کند و برنامه موشکی خود را نیز بحالت تعلیق در آورد.

کره شمالی گرچه در سال ۲۰۰۵ پیمان اتم زدایی را در منطقه امضا کرد، اما اکنون با تغییر رویه این برنامه را «گنجی بی ارزش» خوانده است.

آزادی مشروط یک زندانی فلسطینی در اسرائیل

یک فلسطینی که در زندان اسرائیل بسر میبرد روز دوشنبه موافقت کرد تا در ازای آزادی پیش از موعد مقرر، به اعتصاب غذای هشت ماهه خود پایان دهد. اعتصاب در طول هشت ماه گذشته بارها شکسته و مجددا آغاز میشد.

اعتصاب غذای سامر العیسوی ۳۲ ساله از اهالی حومه بیت المقدس، برای هفته ها تظاهرات خیابانی را دامن زده بود و مقامهای اسرائیل بیم آن داشتند تا مرگ احتمالی وی منجر به ناآرامیهای عمومی شود.

آقای عیسوی بر اساس قراردادی که توسط مقامهای اسرائیلی و فلسطینی موافقت شده بود، پس از هشت ماه و پس از پایان دادن به اعتصاب غذای خود آزاد خواهد شد. این فلسطینی تا سال ۲۰۲۹ به زندان محکوم شده بود.

تاریخچه طولانی ایران در فریب آژانس انرژی اتمی

یک مقام ارشد کنترل تسلیحات آمریکا می گوید برنامه هسته ای ایران بزرگترین تهدید نسبت به اعتبار جهانی «پیمانی» است که هدفش توقف گسترش تسلیحات اتمی است.

توماس کانتریمن معاونت دبیر امنیت بین المللی و عدم گسترش سلاحهای اتمی میگوید جمهوری اسلامی ایران یک «تاریخچه طولانی » در فریب آژانس بین المللی انرژی اتمی دارد و برنامه غنی سازی اورانیومش بمراتب فراتر از تهیه نیازهای تهران برای مصارف غیرنظامی آن کشور است.

آقای کانتریمن در بخش دیگری از سخنان خود گفت، گفتگوهای دوهفته ای که روز دوشنبه در ژنو گشایش یافت برای ارزیابی پیشرفتهای ناشی از اجرای مفاد پیمان منع گسترش ( ان پی تی) است که در محیطی دشوار قرار دارد.

معاون دبیر امنیت بین المللی و عدم گسترش سلاحهای اتمی خاطر نشان کرد کره شمالی که در گفتگوهای جهانی شرکت ندارد و یک دهه پیش از پیمان ان پی تی، خارج شد، خود چالشی است خطرناک برای صلح منطقه ای.

وی در گردهمایی رسانه ای این کنفرانس گفت اقدامات ایران و کره شمالی باید برای هر یک از اعضای این تجمع جای نگرانی باشد.

این مقام در ادامه سخنان خود گفت خیلی روشن است که اگر ایران در پروژه ساخت سلاح هسته ای موفق شود، اعتبار کامل پیمان ان. پی. تی را از بین خواهد برد.

تعيين رييس موقت ائتلاف مخالفان سوريه

ائتلاف مخالفان سوریه، روز دوشنبه «جورج صبرا» را به عنوان رهبر موقت خود معرفی کرد.

جورج صبرا، که چندین بار بدليل مخالفت با رژیم بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، و پدرش زندانی شده بود، در مقام سرپرست ائتلاف تا جلسه يازدهم ماه مه گروه اپوزیسیون باقی خواهد ماند.

صبرا در یک کنفرانس خبری در استانبول خواستار افزایش حمایت جهانی از اهداف مخالفان شد. او جایگزین معاذ الخطیب می شود که در ماه مارس گذشته با شکايت از کافی نبودن کمک های جامعه بین المللی به مردم سوريه، از مقام خود استعفا کرد.

همچنین روز دوشنبه، دولت های اتحادیه اروپا نسبت به کاهش تحریم ها علیه سوریه موافقت کردند. اين اقدام اجازه می دهد از نیروهای مخالف دولت بشار اسد به اميد ارائه کمک های مالی به مخالفان نفت خام خریداری شود.

بازداشت دو مظنون حمله تروريستی در کانادا

مقامات کانادا می گویند که دو شهروند آن کشور به اتهام توطئه برای طراحی یک حمله تروریستی با حمايت القاعده به قطار مسافری، بازداشت شده اند.

پلیس سواره نظام سلطنتی کانادا روز دوشنبه اعلام کرد که با کمک مقامات آمریکایی قادر به دستگيری شهاب الصغير و رائد جاسر از مناطق مونترال و تورنتو شده است.

پلیس در بیانیه ای اعلام کرد، در حالی که آنها باور دارند که مظنونان «زمينه و قصد» انجام حمله را داشتند، هیچ تهدید قریب الوقوعی به عموم مردم، کارکنان قطار، مسافران و یا زیرساخت های راه آهن وجود نداشت.

محققان همچنین گفتند که طرح های دو مظنون بر قطارهای مسافری در تورنتو متمرکز بوده و آنها ارتباطی با بمب گذاری هفته گذشته در مسابقه دوی ماراتن بوستون در آمريکا ندارند.

این دو مرد که در کانادا به طرح ریزی یک حمله تروریستی متهم شده اند، در دادگاه های جداگانه حضور یافتند.
مقامات می گویند رائد جاسر ۳۵ ساله و شهاب الصغیر ۳۰ ساله، قصد داشتند با کمک عناصر القاعده درایران به ترنی در منطقه تورنتو حمله کنند.
جاسر در دادگاه حاضر شد و هرگونه درگیری درتوطئه را تکذیب کرد. او قرار است بعدا برای رسیدگی به درخواست صدور وثیقه باز گردد.

الصغیر، دانشجوی تونسی، در دادگاهی در تورنتو حضور یافت، او در بازداشت نگاهداشته شد، و انتظار می رود برای حضور در دادگاه به تورنتو بازگردانده شود.
جزییات بیشتری در این زمینه منتشر نشده است.

مقامات کانادا می گویند علامتی وجود ندارد که نشان دهد تهران از حملات طرح شده حمایت می کرد.

علی اکیرصالحی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی روز سه شنبه ادعای ارتباط ایران با توطئه را «مسخره و ساختگی» نامید.
ایران وکانادا ازسال 2012 مناسبات دیپلماتیک نداشته اند.

دولت ایران، به ویژه درپی جملات تروریستی یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱، فعالان مظنون القاعده را که در داخل مرزهای کشور زندگی می کنند در بازداشت خانگی نگاه داشته است. اما کارشناسان تروریسم می گویند گماشتگان القاعده اغلب از طریق ایران سفر می کنند و به اعصای گروه و وابستگان آن در کشورهای دیگر، مانند پاکستان، پول می رسانند.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG