لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ایران ۰۹:۱۴

سرخط خبرها

آزادی متهم به ارسال نامه های سمی

ماموران فدرال در برابر خانه پال کورتیس
یک مقام دولت فدرال آمریکا می گوید مردی که به فرستادن نامه های مسموم برای پرزیدنت اوباما، یک سناتورو یک قاضی در می سی سی پس متهم بود آزاد شده است.

معاون سرویس مارشال های آمریکا روزسه شنبه گفت پال کوین کورتیس از بازداشت آزاد شده است. او می گوید نمی داند آیا برای این کارشرایطی وجود داشته است بانه.

کورتیس هفته پیش درخانه اش در کورینس، درمی سی سی پی ، دستگیر و به ارسال نامه های آلوده با ماده سمی رایسین برای رییس جمهوری، سناتور راجر ویکر و
لی کاونتی، قاضی می سی سی پی متهم شد.

تحقیقگران شهادت دادند هیچ نشانه ای از سم ریسین یا وسائلی که به گمان آنها ممکن بود برای تهیه آن درخانه یا اتومبیل کورتیس به کار رود پیدا نکردند، و در کامپیوتر او نیز مطالبی در مورد چگونگی درست کردن رایسین به دست نیامد.

کورتیس از طریق وکیل خود گفته است بی گناه است. پیشتر مقامات حکم بازداشت و رسیدگی مقدماتی به پرونده را که قرار بود روزسه شنبه – امروز – انجام گیرد لغو کردند.

محاکمه مشرف به ماه بعد موکول شد

یک دادگاه ضد تروریسم در پاکستان دستور داده است، اطلاعات پرویز مشرف فرمانروای نظامی سابق کشور، بخشی از تحقیقات جاری درباره تروربی نظیربوتو نخست وزیر سابق در سال ۲۰۰۷ باشد.

ماموران امنیتی مشرف را روز سه شنبه به راولپندی همراهی کردند و او در آنجا در دادگاه حضوریافت. پس از یک رسیدگی کوتاه، قضات تصمیم خود را اعلام کردند و جلسه بعدی به سوم ماه مه – ۱۳ اردیبهشت – موکول شد.

در خارج از دادگاه، در زد و خورد بین متعرضین و طرفداران مشرف چند نفر زخمی شدند.

در این میان، پلیس می گوید روز سه شنبه یک خودرو پراز مواد منفجره که در نزدیکی منزل مشرف در حومه اسلام آباد پارک شده بود پیدا شد. به گفته پلیس تحقیقاتی در این باره آغازشده و تدابیر امنیتی برای رهبر سابق افزایش یافته است. تند روهای طالبان تهدید کرده اند مشرف را به دلیل عملیات نظامی در مناطق عشایری پاکستان خواهند کشت.

مقامات قضایی مشرف را متهم به سهل انگاری در تامین امنیت بوتو در کمپین انتخاباتی اش می کنند. مشرف همچنین در ارتباط با پرونده دیگری که او را به دلیل سوء استفاده از قانون اساسی وقوه قضاییه زمانی که درقدرت بود به خیانت به کشور متهم می کند، دو هفته دربازداشت خانگی بوده است.

اما دولت موقت به دادگستری گفته است تصمیم گیری درمورد وارد آمدن اتهاماتی در این پرونده را به دولت منتخب بعدی واگذار خواهد کرد، زیرا از ماموریت فعلی آن که نظارت برانتخابات است فراتر می رود. مشرف اگر در خیانت به کشور مجرم شناخته شود، ممکن است با مجازات مرگ روبرو گردد.

او و وکلایش تمام اتهامات را برآمده ازانگیزه های سیاسی می دانند و رد می کنند.

به دلیل مشکلات قانونی در ارتباط با اقدامات بحث انگیز مشرف به عنوان رهبر، مسئولان انتخابات او را از شرکت در انتخابات یازدهم مه ممنوع ساخته اند.

تحقیق درباره تلفات غیر نظامیان در نیجریه

رییس جمهوری نیحریه دستور داده است درباره گزارش های وارد آمدن تلفات سنگین به غیرنظامیان در زد و خورد بین ستیزه گران اسلامگرا و نیروهای امنیتی دولتی در شمال کشور تحقیق شود.

گودلاک جاناتان روز سه شنبه دستور داد تحقیقات کاملی صورت گیرد تا معلوم شود آیا ارتش در جریان نبرد در شهر باگا، درایالت بورنو، مقررات درگیری را کاملا رعایت کرد یانه.

صلیب سرخ نیجریه روز دوشنبه گفت دست کم ۱۸۷ تن کشته شدند، درحالی که ۷۷ نفر دیگر برای جراحات تحت درمان قرار گرفتند. حدقل ۳۰۰ خانه نیز در شهر، که در کرانه دریاچه چاد قرار دارد، سوخت.

ساکنان محل می گویند زد و خوردها روز جمعه زمانی آغاز شد که سربازان مسجدی را که گفته می شد اعضای فرقه اسلامی افراطی بوکو حرام را پناه داده است محاصره کردند.

در تیراندازی هایی که درگرفت ستیزه گران از سلاح های سنگین، ازجمله آرپی جی استفاده کردند. سربازان و مقامات محلی می گویند ستیزه گران غیر نظامیان را به عنوان سپرهای انسانی بکار گرفتند، درحالی که ساکنان می گوید سربازان در جریان حمله آگاهانه خانه ها را به آتش کشیدند.

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد روز دوشنبه از رقم بالای تلفات غیرنظامیان ابراز تاسف کرد.

مقامات نیجریه بوکو حرام را مسئول بمب گذاری ها و تیراندازی های مرگبار در شمال کشور از سال ۲۰۰۹ می دانند. دیده بان حقوق بشر می گوید در خشونت های مرتبط با بوکوحرام ۳۰۰۰ تن، از جمله نیروهای امنیتی کشته شده اند.

دستگیری آمریکایی مظنون به ارتباط با القاعده

یک مرد ساکن ایالت ایلینوی در غرب میانه آمریکا که متهم است به پیوستن به یک گروه مرتبط با القاعده در سوریه، قراراست امروز – سه شنبه – در دادگاه فدرال حاضرشود.

ماموران اف بی آی عبداله احمد تونسی ، ۱۸ ساله را شامگاه جمعه در شیکاگو درحالی که آماده می شد با هواپیما به ترکیه برود دستگیرکردند.

مقامات می گویند تونسی شهروند آمریکا است و ازطریق اینترنت با یک ماموراف بی آی که خود را استخدام کننده تروریست ها معرفی کرده بود تماس گرفت. بنا به گزارش ها او به مامورگفت آماده است برای آرمان خود بمیرد و قصد دارد ازطریق ترکیه به سوریه برود.

در اطلاعیه اف بی آی گفته می شود تونسی دوست نزدیک عبدالداوود است که به کوشش برای منفجر کردن بمبی درخارج از یک رستوران - بار در شیکاگو در سال گذشته متهم است. تونسی در آن توطئه دست نداشت.

او در صورت محکومیت با ۱۵ سال زندان روبرو خواهد بود.

دستگیری دو عضو مظنون القاعده در اسپانیا

پلیس اسپانیا دو نفر مظنون به عضویت القاعده در شاخه شمال افریقا را دستگیر کرده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتد پرس، وزیر کشور اسپانیا روز سه شنبه در مادرید به خبرنگاران گفت «زمینه های کافی» که دستگیری ها را ایجاب کند وجود دارد، و افزود این اقدام برای پرهیز از «خطرات بزرگتر» صورت گرفت.

وزیر کشور همچنین گفت یکی از آنها بمب گذاری دربوستون را ستوده بود. به گفته او این موضوع در مدرکی که پلیس درجریان دستگیری ها ضبط کرد عنوان شده است.

مادرید برای برگزاری مسابقه دو ماراتن در روزیکشنبه آماده می شود. مقامات روز دوشنبه گفتند در حالی که هیچ تهدید یا خطری کشف نشده است، ۱۱۰۰ پلیس و پرسنل امنیتی هنگام برگزاری این مسابقه بسیج خواهند شد.

وزارت کشور اسپانیا در اطلاعیه ای گفت یکی از مظنونان الجزایری است و در شهر زازاگوزا در شمال شرقی دستگیر شد، و دیگری مراکشی است و در شهر مورچیا در جنوب شرقی کشور دستگیر شده است.

مقامات امنیتی اسپانیا هنوزنمی دانند آیا ارتباطی بین این دو مرد وجود دارد یانه، و در این باره که آیا مواد منفجره ای دراختیار داشتند یا حمله ای را طرح ریزی می کردند یانه، نیز اطلاعی ندارند.

وزارت کشوراسپانیا می گوید آنها اعضای مظنون یک سلول مرتبط با القاعده در مغرب عربی هستند، که در شمال افریقا فعالیت می کند، و منظماً از وبگاه هایی که گروه برای استخدام اعضای جدید استفاده می کند، دیدن می کردند.

در اطلاعیه گفته می شود پلیس اسپانیا از یک سال پیش دو مرد را زیر نظر داشت و در ارتباط با مقامات امنیتی در فرانسه ومراکش کار می کرد.

رییس سابق دیوان عالی هند درگذشت

رییس پیشین دیوان عالی هند که معمار قانون تازه آن کشور علیه تجاوز بود، روز دوشنبه در سن ۸۰ سالگی درگذشت.

جاگدیش شاران ورما رییس پنلی بود که برای بازبینی ساختار قضایی هند در خصوص واکنش نسبت به اعمال خشونت علیه زنان تشکیل شده بود.

این پنل در پی تجاوز جمعیِ مرگباری تشکیل شد که در ماه دسامبر گذشته در هند اتفاق افتاد و در جامعه جهانی مطرح شد.

مان موهان سینگ، نخست وزیر هند، بابت درگذشت آقای ورما ابراز تأسف کرد و گفت جای او خالی خواهد بود. نخست وزیر هند گفت که ورما همواره با سخاوت بسیار، او را در خصوص امور قضایی راهنمایی می کرده است.

برگزاری نشست ناتو در بروکسل

وزرای امور خارجه کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) امروز سه شنبه در بروکسل دیدار و گفت و گو می کنند. انتظار می رود که محور این گفت و گوها ناآرامی در سوریه و خروج نیروهای ائتلاف از افغانستان در سال ۲۰۱۴ باشد.

آندرس فوق راسموسن، دبیرکل ناتو، پیشاپیش این نشست گفت که اوضاع متشنج سوریه قابل اغماض نیست و خطر سرایت درگیری های آن کشور به منطقه جدی است.

این نخستین نشست ناتو است که جان کری در مقام وزیر امور خارجه آمریکا در آن شرکت می کند. آقای کری فردا چهارشنبه با حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان و مقام های ارشد پاکستان دیدار و گفت و گو خواهد کرد.

درگیری در کرکوک ۲۶ قربانی گرفت

درگیری میان نیروهای امنیتی عراق و تظاهرکنندگان سنی روز سه شنبه به کشته شدن ۲۶ تن انجامید و ده ها تن دیگر را مجروح کرد.

مقام های محلی و دولتی می گویند این درگیری ها امروز در نزدیکی کرکوک اتفاق افتاد. این درگیری ها در پی تلاش نیروهای امنیتی عراق برای بازداشت تظاهرکنندگان آغاز شد. دست کم دو سرباز در میان کشته شدگان هستند.

مارتین کابلر، فرستاده سازمان ملل به عراق، خواهان برقراری آرامش در منطقه شده و طی بیانیه ای که روز گذشته (دوشنبه) پیش از برگزاری تظاهرات امروز منتشر شد، از تظاهرکنندگان خواست آرامش خود را حفظ کنند.

گروه بزرگی از سنیان عراق خواستار کناره گیری نوری المالکی از مقام نخست وزیری آن کشور هستند.

اسراییل: استفاده دولت اسد از سلاح شیمیایی

اسراییل می گوید دولت سوریه برای مبارزه با مخالفان خود به سلاح های شیمیایی متوسل شده است.

یکی از فرماندهان ارتش اسراییل که مدیر پژوهش و تحلیل اطلاعات ارتش آن کشور نیز هست، امروز سه شنبه طی نشستی خبری در این خصوص سخن گفت.

سازمان ملل متحد خواهان آن شده است که بازرسان خود را برای اطمینان یافتن از عدم استفاده دولت بشار اسد از سلاح های شیمیایی به داخل سوریه بفرستد، اما رژیم اسد تاکنون به آنها اجازه نداده است که وارد سوریه شوند.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل، روز دوشنبه گفت گروه بازرسان سازمان ملل همچنان آماده اعزام به سوریه هستند و بر مبنای اطلاعات موجود در حدی که تاکنون ممکن بوده به نتایجی رسیده اند، اما برای رسیدن به درکی درست و دقیق از شرایط سوریه هنوز منتظر اجازه دولت سوریه برای ورود به آن کشور هستند.

حمله به سفارت فرانسه در لیبی

سفارت فرانسه در تریپولی پایتخت لیبی روز سه شنبه با اتومبیلی که درآن بمبی کار گذاشته شده بود مورد حمله قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری رویترز دو محافظ سفارت زخمی شدند.

علاوه بر زخمی شدن دو محافظ، خسارات زیادی نیز به سفارت وارد شده است

کره شمالی اکنون از «دیالوگ» سخن می گوید

کره شمالی ضمن رد شرایط آمریکا تا تسلیحات اتمی خود را پیش از هرگونه مذاکره با واشنگتن و سئول ترک کند، از غرب میخواهد تا بعنوان یک کشور هسته ای به رسمیت شناخته شود.

پس از هفته ها تنش در شبه جزیره کره و از جمله حرکات تهدید آمیز کره شمالی، پیونگ یانگ در روزهای اخیر دست کم از «دیالوگ» سخن می گوید.

در همین حال روزنامه رودانگ سینمون کره شمالی، شرایط آمریکا و کره جنوبی را غیر قابل قبول خواند، شرایطی که از پیونگ یانگ خواسته است تا پیش از هر گونه گفتگو، این کشور ابتدا تسلیحات هسته ای خود را از رده خارج کند و برنامه موشکی خود را نیز بحالت تعلیق در آورد.

کره شمالی گرچه در سال ۲۰۰۵ پیمان اتم زدایی را در منطقه امضا کرد، اما اکنون با تغییر رویه این برنامه را «گنجی بی ارزش» خوانده است.

آزادی مشروط یک زندانی فلسطینی در اسرائیل

یک فلسطینی که در زندان اسرائیل بسر میبرد روز دوشنبه موافقت کرد تا در ازای آزادی پیش از موعد مقرر، به اعتصاب غذای هشت ماهه خود پایان دهد. اعتصاب در طول هشت ماه گذشته بارها شکسته و مجددا آغاز میشد.

اعتصاب غذای سامر العیسوی ۳۲ ساله از اهالی حومه بیت المقدس، برای هفته ها تظاهرات خیابانی را دامن زده بود و مقامهای اسرائیل بیم آن داشتند تا مرگ احتمالی وی منجر به ناآرامیهای عمومی شود.

آقای عیسوی بر اساس قراردادی که توسط مقامهای اسرائیلی و فلسطینی موافقت شده بود، پس از هشت ماه و پس از پایان دادن به اعتصاب غذای خود آزاد خواهد شد. این فلسطینی تا سال ۲۰۲۹ به زندان محکوم شده بود.

تاریخچه طولانی ایران در فریب آژانس انرژی اتمی

یک مقام ارشد کنترل تسلیحات آمریکا می گوید برنامه هسته ای ایران بزرگترین تهدید نسبت به اعتبار جهانی «پیمانی» است که هدفش توقف گسترش تسلیحات اتمی است.

توماس کانتریمن معاونت دبیر امنیت بین المللی و عدم گسترش سلاحهای اتمی میگوید جمهوری اسلامی ایران یک «تاریخچه طولانی » در فریب آژانس بین المللی انرژی اتمی دارد و برنامه غنی سازی اورانیومش بمراتب فراتر از تهیه نیازهای تهران برای مصارف غیرنظامی آن کشور است.

آقای کانتریمن در بخش دیگری از سخنان خود گفت، گفتگوهای دوهفته ای که روز دوشنبه در ژنو گشایش یافت برای ارزیابی پیشرفتهای ناشی از اجرای مفاد پیمان منع گسترش ( ان پی تی) است که در محیطی دشوار قرار دارد.

معاون دبیر امنیت بین المللی و عدم گسترش سلاحهای اتمی خاطر نشان کرد کره شمالی که در گفتگوهای جهانی شرکت ندارد و یک دهه پیش از پیمان ان پی تی، خارج شد، خود چالشی است خطرناک برای صلح منطقه ای.

وی در گردهمایی رسانه ای این کنفرانس گفت اقدامات ایران و کره شمالی باید برای هر یک از اعضای این تجمع جای نگرانی باشد.

این مقام در ادامه سخنان خود گفت خیلی روشن است که اگر ایران در پروژه ساخت سلاح هسته ای موفق شود، اعتبار کامل پیمان ان. پی. تی را از بین خواهد برد.

تعيين رييس موقت ائتلاف مخالفان سوريه

ائتلاف مخالفان سوریه، روز دوشنبه «جورج صبرا» را به عنوان رهبر موقت خود معرفی کرد.

جورج صبرا، که چندین بار بدليل مخالفت با رژیم بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، و پدرش زندانی شده بود، در مقام سرپرست ائتلاف تا جلسه يازدهم ماه مه گروه اپوزیسیون باقی خواهد ماند.

صبرا در یک کنفرانس خبری در استانبول خواستار افزایش حمایت جهانی از اهداف مخالفان شد. او جایگزین معاذ الخطیب می شود که در ماه مارس گذشته با شکايت از کافی نبودن کمک های جامعه بین المللی به مردم سوريه، از مقام خود استعفا کرد.

همچنین روز دوشنبه، دولت های اتحادیه اروپا نسبت به کاهش تحریم ها علیه سوریه موافقت کردند. اين اقدام اجازه می دهد از نیروهای مخالف دولت بشار اسد به اميد ارائه کمک های مالی به مخالفان نفت خام خریداری شود.

بازداشت دو مظنون حمله تروريستی در کانادا

مقامات کانادا می گویند که دو شهروند آن کشور به اتهام توطئه برای طراحی یک حمله تروریستی با حمايت القاعده به قطار مسافری، بازداشت شده اند.

پلیس سواره نظام سلطنتی کانادا روز دوشنبه اعلام کرد که با کمک مقامات آمریکایی قادر به دستگيری شهاب الصغير و رائد جاسر از مناطق مونترال و تورنتو شده است.

پلیس در بیانیه ای اعلام کرد، در حالی که آنها باور دارند که مظنونان «زمينه و قصد» انجام حمله را داشتند، هیچ تهدید قریب الوقوعی به عموم مردم، کارکنان قطار، مسافران و یا زیرساخت های راه آهن وجود نداشت.

محققان همچنین گفتند که طرح های دو مظنون بر قطارهای مسافری در تورنتو متمرکز بوده و آنها ارتباطی با بمب گذاری هفته گذشته در مسابقه دوی ماراتن بوستون در آمريکا ندارند.

این دو مرد که در کانادا به طرح ریزی یک حمله تروریستی متهم شده اند، در دادگاه های جداگانه حضور یافتند.
مقامات می گویند رائد جاسر ۳۵ ساله و شهاب الصغیر ۳۰ ساله، قصد داشتند با کمک عناصر القاعده درایران به ترنی در منطقه تورنتو حمله کنند.
جاسر در دادگاه حاضر شد و هرگونه درگیری درتوطئه را تکذیب کرد. او قرار است بعدا برای رسیدگی به درخواست صدور وثیقه باز گردد.

الصغیر، دانشجوی تونسی، در دادگاهی در تورنتو حضور یافت، او در بازداشت نگاهداشته شد، و انتظار می رود برای حضور در دادگاه به تورنتو بازگردانده شود.
جزییات بیشتری در این زمینه منتشر نشده است.

مقامات کانادا می گویند علامتی وجود ندارد که نشان دهد تهران از حملات طرح شده حمایت می کرد.

علی اکیرصالحی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی روز سه شنبه ادعای ارتباط ایران با توطئه را «مسخره و ساختگی» نامید.
ایران وکانادا ازسال 2012 مناسبات دیپلماتیک نداشته اند.

دولت ایران، به ویژه درپی جملات تروریستی یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱، فعالان مظنون القاعده را که در داخل مرزهای کشور زندگی می کنند در بازداشت خانگی نگاه داشته است. اما کارشناسان تروریسم می گویند گماشتگان القاعده اغلب از طریق ایران سفر می کنند و به اعصای گروه و وابستگان آن در کشورهای دیگر، مانند پاکستان، پول می رسانند.

یک نفر در عربستان سعودی گردن زده شد

وزارت کشور عربستان سعودی اعلام کرد که یک شهروند این کشور روز جمعه به جرم قتل گردن زده شد. با احتساب مورد اخیر، طبق برآورد خبرگزاری فرانسه، شمار افراد اعدام شده در عربستان سعودی در سال جاری میلادی به ۳۵ نفر رسید.

به گزارش نشریه اهرام مصر، فرد اعدام شده محمد بن علی العلوی نام داشت و به خاطر حمله با کارد به یک شهروند دیگر و کشتن او طی یک نزاع، مجرم شناخته شده بود. وزارت کشور عربستان این مطالب را در بیانیه‌ای که منتشر کرد اعلام داشت اما به جزئیات بیشتر اشاره نکرد.

سازمان دیدبان حقوق بشر شمار موارد اعدام در سال ۲۰۱۲ در عربستان سعودی را ۶۹ نفر برآورد می کند.

جرائمی چون تجاوز، قتل، ارتداد، دزدی مسلحانه، و قاچاق مواد مخدر، زیر قوانین اسلامی حاکم بر عربستان سعودی مجازات مرگ دارد.

هیأت اسرائیلی برای مذاکره وارد آنکارا شد

چند تن از مقامهای اسرائیلی برای پایان دادن به اختلاف دو کشور بر سر حمله سه سال پیش نیروهای اسرائیل به کاروان قایقهای حامل کمکهای امدادی ترکیه به نوار غزه به ترکیه رفته اند.
۹ تن از سرنشینان این قایقها که شهروند ترکیه بودند در حمله اسرائیل کشته شدند.

این واقعه باعث تنش در روابط دیپلماتیک میان ترکیه و اسراییل شد و اسراییل از عذرخواهی رسمی از ترکیه سر باز زد. اما سرانجام چندی پیش بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل همزمان با سفر باراک اوباما به آن کشور، با عذرخواهی رسمی از ترکیه خواهان از سرگیری روابط دوستانه میان آنکارا و تل آویو شد.

دیدار روز دوشنبه مقام های اسراییلی و ترکیه در آنکارا، بخشی از تلاشهای دیپلماتیک دو کشور برای رفع اختلافاتشان در همین زمینه است.

مسمومیت دختران دانش آموز در افغانستان

مقامهای افغانستان می گویند بر اثر یک اقدام احتمالاً خرابکارانه در یک مدرسه دخترانه، دهها دانش آموز در ولایت تخار بر اثر نشت گاز مسموم شدند.
دانش آموزان مسموم شده به بیمارستان منتقل شدند و پزشکان می گویند اکثر آنها پس از مداوا از بیمارستان مرخص شدند، اما وضع تعدادی از آنان وخیم است.

حقوق اجتماعی زنان در افغانستان پس از سقوط طالبان در سال ۲۰۰۱ به تدریج احیا و اعمال شد، اما این نگرانی وجود دارد که با خروج نیروهای بین المللی و تمایل دولت به آغاز مذاکرات صلح با طالبان، بار دیگر زنان از بخشی از حقوق خود محروم شوند.

طالبان ۹ غیرنظامی را به اسارت گرفتند


مقامهای شرق افغانستان در ولایت لوگار می گویند شبه نظامیان طالبان یک گروه دست کم ۹ نفری از سرنشینان یک هلی کوپتر غیر نظامی را که به دلیل وضعیت بد هوا ناگزیر از فرود اضطراری شده بودند به اسارت گرفته اند.

وزارت امور خارجه ترکیه میگوید ۸ تن از سرنشینان هلی کوپتر شهروندان این کشور بوده اند که از خوست به کابل می رفتند. دست کم یک شهروند روس و یک افغان نیز در میان سرنشینان هلیکوپتر گزارش شده اند.

ناتو می گوید تلاش برای بازپس گیری هلیکوپتر در جریان است.

اعتصاب کارکنان خطوط هواپیمایی لوفت هانزا


بزرگترین شرکت هوایی آلمان، «لوفت هانزا» اکثر پروازهای روز دوشنبه خود را بخاطر اعتصاب کارکنانش لغو کرده است. کارکنان این شرکت هوایی خواهان افزایش حقوق خود شده اند.

لوفت هانزا می گوید فقط بیست درصد پروازهای روز دوشنبه که تعداد آن 1700 پرواز است به مقاصد خود پرواز خواهند کرد.

اعتصاب لوفت هانزا در حال حاضر شامل پروازهای داخلی و پروازهای کوتاه میان کشورهای اروپایی خواهد بود.
بیشتر پروازهای فرودگاههای فرانکفورت، مونیخ، دوسلدورف و هامبورگ لغو شده اند.

سخنگوی لوفت هانزا گفت این اعتصاب دور ازانتظار بود بویژه آنکه دست کم بر سر چهار تاریخ با اعضای سندیکا بمنظور مذاکره و گفتگو توافق شده است.

در حالیکه رقابت میان شرکتهای هوایی و همچنین هزینه سوخت هواپیما اخیرا افزایش یافته اند؛ لوفت هانزا مثل بسیاری دیگر ازشرکتهای هوایی در صدد کاهش هزینه های روزانه خود است.

هفته گذشته لوفت هانزا یک افزایش پنج درصدی حقوق را که از سوی اتحادیه های صنفی برای یک سال آینده مطالبه شده بود رد کرد.

انتخاب مجدد حزب «کلرادو» در پاراگوئه

هوراسیو کارتس، بازرگان میلیونر پاراگوئه روز یکشنبه به ریاست جمهوری این کشور انتخاب شد و حزب راست گرای خود را به نام «کلرادو» پس از یک دوره کوتاه چهارساله بر سر کار آورد.

کارتس با کسب ده درصد بیشتر آرا، بر رقیب خود «افرین الگره» از حزب لیبرال پیروز شد. آقای الگره شکست خود را در این انتخابات پذیرفت.

حزب کلرادو، بجز یک دوره چهارساله که قدرت سیاسی را به حزب چپگرای لیبرال درسال ٢٠٠٨ واگذار کرد، به مدت شصت سال حاکمیت را در پاراگوئه در دست خود حفظ کرده است.

آقای کارتس چهره جدیدی در پاراگوئه؛ قول داده دست به اصلاحات جدیدی بزند، و از جمله مبارزه با فساد را که حزبش بارها به آن متهم شده، در راس اقدامات خود قرار داده است.

محکومیتهای شدید برای۲۳پلیس برزیل

یک دادگاه برزیلی روز یکشنبه ۲۳ پلیس را هر یک به ۱۵۶سال بخاطر کشتن ۱۳ زندانی محکوم کرد.
رویدادی که تاریخ آن به بیست سال پیش باز می گردد، یکی از خونین ترین شورشهای زندانیان برزیلی محسوب می شود.

پلیس نظامی برزیل که برای آرام کردن شورش به زندان شهر سائوپولو یورش برده بود در نهایت ۱۱۱ زندانی را کشت.
این شورش پس از یک مسابقه فوتبال میان دو گنگ رقیب ایجاد شده بود و دادستانهای برزیل میگویند پلیس با خشونت شدید و بمنظور آرام کردن شورش، ۱۰۲ نفر را در جا با تیراندازی کشت. بنظر میرسد ۹ نفر بقیه با سلاح سرد در نزاعی که میان گروههای رقیب رخداده بود کشته شده بودند.

محکومیت پلیس در برزیل امر غیر معمولی است و مجازاتهایی با این شدت خود نشان از آن میدهد که قوه قضاییه نیروهای انتظامی را بخاطر زیر پا گذاشتن قانون، مسئول میداند.
سال گذشته نیز دیوانعالی برزیل چند تن از دولتمردان حزب حاکم را بخاطر فسادهای مالی به مجازاتهای شدیدی محکوم کرد.

نبرد شدید نیروهای دولتی سوریه با مخالفان

فعالان اپوزیسیون سوریه می گویند نیروهای سوری و شبه نظامیان وفادار به بشار اسد، روز یکشنبه دست کم ٨۵ نفر را در محلی بنام جدیدالفضل که در حومه دمشق واقع شده، پس از پنج روز زدوخوردهای شدید کشتند.

هنوز این خبر که اپوزیسیون آنرا «قتل عام زنان و کودکان» توصیف کرده، بطور مستقل تایید نشده است. مقامهای سوری بیشتر رسانه های مستقل را از ورود به این کشور از دوسال پیش که تظاهرات خیابانی در این کشور آغاز شد، قدغن کرده اند.

در همین حال خبرگزاری دولتی سوریه اعلام کرد که ارتش این کشور ضمن وارد کردن«خسارات سنگینی به تسلیحات و مهمات تروریستها» تعدادی از آنها را کشت و شماردیگری را زخمی کرد.

دیدار رییس ستاد مشترک آمریکا از کره جنوبی

ژنرال مارتین دمپسی رییس ستاد مشترک آمریکا روز یکشنبه ضمن یک توقف کوتاه در سئول پایتخت کره جنوبی، با مقامات عالیرتبه نظامی این کشور و همچنین افسران آمریکایی دیدار و گفتگو کرد.

رییس ستاد مشترک آمریکا توسط همتای کره جنوبی خود در وزارت دفاع این کشور مورد استقبال قرار گرفت.

ژنرال دمپسی در توقف سه ساعته خود با ژنرال جیمز ثرمن فرمانده نیروهای آمریکا در کره جنوبی و ژنرال جونگ سونگ-جو رییس ستاد مشترک کره جنوبی دیدار و گفتگو کرد.

ژنرال جونگ و ژنرال ثرمن قرار بود در اوائل ماه آوریل به واشنگتن سفر کنند، اما بموجب افزایش تنشهای منطقه ناشی از تهدیدات کره شمالی این دو سفر خود را لفو کرده بودند.

حمله مرگبار به پلیس در افغانستان


مقامات افغان از کشته شدن شش مامور پلیس در حمله ستیزه گران به یک پاسگاه پلیس درشرق کشور خبر می دهند.

مقامات می گویند ستیزه گران این حمله را امروز، یکشنبه ، علیه پاسگاه محله دیاک در ولایت غزنی انجام دادند. یک پلیس دیگر نیز در این حمله مجروح شده است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از دو مقام محلی می گوید حمله احتمالا با کمک عواملی که ستیزه گران در کادر پلیس داشتند انجام گرفته است.

بنا به گزارش ها، یکی از ماموران پلیس پس از حمله ناپدید شده است.

خبرگزاری فرانسه همچنین از بازداشت یک مامور پلیس و بازجوئی از او در باره چگونگی حمله خبر داده است.

ایران می گوید به ان پی تی متعهد است

وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران می گوید ایران پیمان ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی را امضا کرده است، به آن پای بند است وبا آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری خواهد کرد.

پنج قدرت جهانی روزجمعه ایران و کره شمالی را چالش هایی جدی برای امنیت اتمی جهان نامیدند و گفتند آنها تحریم های سازمان ملل متحد را نادیده گرفته اند. پنج قدرت به ادامه برخی از فعالیت های اتمی ایران از جمله بزرگترین تهدید ها برای ان پی تی استناد کردند.

به گزارش خبرگزاری اسوشیتد پرس، رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت امورخارجه روزشنبه به اتهامات پاسخ داد وگفت ایران به تعهدات خود به پیمان متعهد است وبه کار با اژانس بین المللی انرژی اتمی ادامه خواهد داد.

ادامه بازداشت حسنی مبارک

یک دادگاه مصرروز شنبه دستور داد حسنی مبارک رییس جمهوری سابق تا تحقیقات بیشتر درباره اتهامات فساد آزاد شود، با این حال اوهنوز در ارتباط با دو پرونده فساد همچنان زندانی خواهد بود.

به گزارش آسوشیتد پرس، تصمیم دادگاه جنجه در شهرنصر چند روزپس از آن گرفته می شود که دادگاه دیگری حکم داد مبارک تا تجدید محاکمه درپرونده جداگانه ای به اتهام مسئولیت در مرگ نزدیک به 900 معترض درقیام 2011 آزاد شود. در این پرونده، دادگاه استیناف درماه ژانویه مجازات حبس ابد علیه مبارک را مردود دانست وبا تجدید محاکمه اوموافقت کرد.

مبارک از 2011 دربازداشت بوده است ودرحال حاضر درزندان تورا درقاهره بسر می برد.

حکم دادگاه یک روزپس از زدوخوردهای خشونت بارخیابانی بین مخالفان وموافقان محمد مرسی رییس جمهوری صادرمی شود. خشونت پس از آن آغاز شد که طرفداران اخوان المسلمین به خیابان ها ریختند وخواهان پاکسازی دادگستری و تصفیه وفاداران رژیم سابق از نهادهای دولتی شدند.

دادگستری رزمگاه مهمی درناآرامی های سیاسی که دردوسال گذشته مصر را فراگرفته بوده است.

دادگستری تنها شاخه دولت است که در استیلای متحدان اسلامگرای مرسی قرارندارد. برخی قضات او را متهم می کنند که سعی دارد قدرت آنها را کاهش دهد، درحالی که متحدان رییس جمهوری متحدان مبارک در دادگاه ها را متهم می سازند می خواهند از انتقال مصربه دمکراسی جلوگیری کنند.

نشست گروه دوستان سوریه در استانبول

جلسه گروه" دوستان سوریه" روزشنبه در استانبول تشکیل شد. در آن دیپلمات هایی از 11 کشور:آمریکا، بریتانیا، قطر،عربستان سعودی، اردن، مصر،امارات متحده عربی، ایتالیا، فرانسه و ترکیه حضوردارند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، انتظار می رفت جان کری وزیر امورخارجه امریکا حمایت نظامی غیر تهاجمی و دفاعی جدید از اوپوزیسیون سوریه را اعلام کند.

درپیشاپیش مذاکرات، یک مقام وزارت امورخارجه آمریکا گفت کری درباره افزایش کمک به رهبران اوپوزیسیون بحث خواهد کرد.

او یاد آورشد کمک به" گروه های میانه رو، شامل ائتلاف ملی سوریه، شوراهای محلی، سازمان های جامعه مدنی وشورایعالی نظامی" داده خواهد شد.

در این میان، وزیرامورخارجه آلمان گفت اوپوزیسیون سوریه باید از"نیروهای تروریست وافراطی" فاصله بگیرد.

به گزارش رویترز، گیدووسترول، روزشنبه درجلسه استانبول به خبرنگاران گفت "ما از اوپوزیسیون انتظارداریم آشکارا خود را ازنیروهای تروریست وافراطی دورکند."

اوهمچنین گفت دولت آلمان در موضوع تحویل اسلحه به شورشیان تردید دارد، زیرا نگران است که به دست تند روها بیافتد. با این حال اظهارداشت این مساله ای است که اتحادیه اروپا باید درباره آن بحث کند.

در این حال نبرد در سوریه ادامه دارد. به گزارش خبرگزاری فرانسه، روزشنبه جنگ شدیدی درمناطقی ازاستان حماس درنزدیکی مرزلبنان درگرفت و گلوله هایی که از داخل سوریه شلیک شده بود درلبنان فرودآمد.

گزارش به نقل ازگروه ناظربرحقوق بشر در سوریه حاکی است نبردهایی نیز در نزدیکی دمشق درگرفت، درآنجا درچهار روزجنگ دست کم 69 تن، که بسیاری ازشورشیان بودند، کشته شدند.

گروه ناظر گفت چند ساعت پس ازآن که سربازان وفاداربه بشار اسد روستای رضوانیه را تصرف کردند، نبرد جدیدی درمنطقه "تل النبی " درگرفت.

در لبنان، یک منبع امنیتی گفت مجموعا شش گلوله از داخل سوریه در منطقه هرمل در شرق لبنان فرود آمد.

درگیری معترضین بحرینی با پلیس

دربحرین، یک روز پیش ازبرگزاری مسابقات اتومبیلرانی فرمول یک، معترضین در زد و خورد با پلیس که به نخستین ساعات بامداد شنبه – امروز– کشیده شد درگیر شدند. گروه های مخالف امیدوار هستند این رویداد توجه جهانی را به پیکار آنها برای دمکراسی جلب کند.

رویترزبه نقل از فعالان حقوق بشر و شاهدان می گوید جوانان جمعه شب راه ها را بستند، لاستیک های اتومبیل را آتش زدند و بسوی نیروهای امنیتی درچندین روستا دراطراف منامه سنگ انداختند. آنها با شلیک گازاشک آورپاسخ دادند.

چنین برخوردهایی در دو سال گذشته تقربیا هرشب روی داده است، و اوپوزیسیون خواهان اعتراضات بیشتری درپیشاپیش رقابت های " گران پری" شده اند. بسیاری دربحرین براین عقیده هستند دولت از این رویداد برای سرپوش گذاشتن برنبود کارآیی سیاسی و نقض حقوق بشراستفاده می کند.

درگزارش رویترزگفته می شود دولت نقض حقوق بشر را تکذیب می کند و می گوید درباره گزارش های خلافکاری نیروهای امنیتی تحقیق می شود.

وزیراطلاعات بحرین گفت زدوخوردهای شبانه عادی است، و اوپوزیسیون درگزارش هایی خود غلومی کنند. آنها سعی دارند تصویربدی از کشور ارائه دهند.

آمادگی رییس جمهوری ایتالیا برای دور دوم

جیورجیو ناپولیتانو رییس جمهوری ایتالیا موافقت کرده است برای دومین دوره به کار ادامه دهد.این اقدام پس از آن صورت می گیرد که پارلمان برای پنجمین بار نتوانست جانشین او را انتخاب کند و کشوربا خطرفلج سیاسی طولانی روبرو شد.

ریاست جمهوری در ایتالیا بیشتریک پست تشریفاتی است، اما در زمان های بی ثباتی سیاسی مهم است و رییس جمهور نقشی عمده در تشکیل دولت ایفا می کند و قادر است پارلمان را منحل سازد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، تاپولیتانو که 87 سال دارد، روز شنبه دربیانیه ای گفت احساس می کند متعهد است خود را در دسترس قرار دهد و نمی تواند مسئولیتی را که نسبت به ملت دارد نادیده بگیرد.

ناپولیتانو درچندین مورد ادامه کاربه عنوان رییس جمهوری را رد کرده و کهولت سن و این واقعیت را که پیشتر هیچ رییس جمهوری دو دوره خدمت نکرده یادآور شده است. اما اینک می گوید نظر خود را درپاسخ به درخواست های رهبران ائتلاف، که کاندیدایی او را تنها راه برای شکستن بن بست درپارلمان می بینند، تغییر داده است.
ناپولیتانو، که دوره ریاست جمهوری او 5 می منقضی می شود، رسما برای یک دوره هفت ساله کامل برگزیده خواهد شد، اما اکثر مفسران براین عقیده هستند که وقتی بحران ریاست جمهوری برطرف شود، او احتمالا ظرف یک سال استعفا خواهد داد.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG