لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ ایران ۱۹:۰۸

سرخط خبرها

یک نفر در عربستان سعودی گردن زده شد

وزارت کشور عربستان سعودی اعلام کرد که یک شهروند این کشور روز جمعه به جرم قتل گردن زده شد. با احتساب مورد اخیر، طبق برآورد خبرگزاری فرانسه، شمار افراد اعدام شده در عربستان سعودی در سال جاری میلادی به ۳۵ نفر رسید.

به گزارش نشریه اهرام مصر، فرد اعدام شده محمد بن علی العلوی نام داشت و به خاطر حمله با کارد به یک شهروند دیگر و کشتن او طی یک نزاع، مجرم شناخته شده بود. وزارت کشور عربستان این مطالب را در بیانیه‌ای که منتشر کرد اعلام داشت اما به جزئیات بیشتر اشاره نکرد.

سازمان دیدبان حقوق بشر شمار موارد اعدام در سال ۲۰۱۲ در عربستان سعودی را ۶۹ نفر برآورد می کند.

جرائمی چون تجاوز، قتل، ارتداد، دزدی مسلحانه، و قاچاق مواد مخدر، زیر قوانین اسلامی حاکم بر عربستان سعودی مجازات مرگ دارد.

هیأت اسرائیلی برای مذاکره وارد آنکارا شد

چند تن از مقامهای اسرائیلی برای پایان دادن به اختلاف دو کشور بر سر حمله سه سال پیش نیروهای اسرائیل به کاروان قایقهای حامل کمکهای امدادی ترکیه به نوار غزه به ترکیه رفته اند.
۹ تن از سرنشینان این قایقها که شهروند ترکیه بودند در حمله اسرائیل کشته شدند.

این واقعه باعث تنش در روابط دیپلماتیک میان ترکیه و اسراییل شد و اسراییل از عذرخواهی رسمی از ترکیه سر باز زد. اما سرانجام چندی پیش بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل همزمان با سفر باراک اوباما به آن کشور، با عذرخواهی رسمی از ترکیه خواهان از سرگیری روابط دوستانه میان آنکارا و تل آویو شد.

دیدار روز دوشنبه مقام های اسراییلی و ترکیه در آنکارا، بخشی از تلاشهای دیپلماتیک دو کشور برای رفع اختلافاتشان در همین زمینه است.

مسمومیت دختران دانش آموز در افغانستان

مقامهای افغانستان می گویند بر اثر یک اقدام احتمالاً خرابکارانه در یک مدرسه دخترانه، دهها دانش آموز در ولایت تخار بر اثر نشت گاز مسموم شدند.
دانش آموزان مسموم شده به بیمارستان منتقل شدند و پزشکان می گویند اکثر آنها پس از مداوا از بیمارستان مرخص شدند، اما وضع تعدادی از آنان وخیم است.

حقوق اجتماعی زنان در افغانستان پس از سقوط طالبان در سال ۲۰۰۱ به تدریج احیا و اعمال شد، اما این نگرانی وجود دارد که با خروج نیروهای بین المللی و تمایل دولت به آغاز مذاکرات صلح با طالبان، بار دیگر زنان از بخشی از حقوق خود محروم شوند.

طالبان ۹ غیرنظامی را به اسارت گرفتند


مقامهای شرق افغانستان در ولایت لوگار می گویند شبه نظامیان طالبان یک گروه دست کم ۹ نفری از سرنشینان یک هلی کوپتر غیر نظامی را که به دلیل وضعیت بد هوا ناگزیر از فرود اضطراری شده بودند به اسارت گرفته اند.

وزارت امور خارجه ترکیه میگوید ۸ تن از سرنشینان هلی کوپتر شهروندان این کشور بوده اند که از خوست به کابل می رفتند. دست کم یک شهروند روس و یک افغان نیز در میان سرنشینان هلیکوپتر گزارش شده اند.

ناتو می گوید تلاش برای بازپس گیری هلیکوپتر در جریان است.

اعتصاب کارکنان خطوط هواپیمایی لوفت هانزا


بزرگترین شرکت هوایی آلمان، «لوفت هانزا» اکثر پروازهای روز دوشنبه خود را بخاطر اعتصاب کارکنانش لغو کرده است. کارکنان این شرکت هوایی خواهان افزایش حقوق خود شده اند.

لوفت هانزا می گوید فقط بیست درصد پروازهای روز دوشنبه که تعداد آن 1700 پرواز است به مقاصد خود پرواز خواهند کرد.

اعتصاب لوفت هانزا در حال حاضر شامل پروازهای داخلی و پروازهای کوتاه میان کشورهای اروپایی خواهد بود.
بیشتر پروازهای فرودگاههای فرانکفورت، مونیخ، دوسلدورف و هامبورگ لغو شده اند.

سخنگوی لوفت هانزا گفت این اعتصاب دور ازانتظار بود بویژه آنکه دست کم بر سر چهار تاریخ با اعضای سندیکا بمنظور مذاکره و گفتگو توافق شده است.

در حالیکه رقابت میان شرکتهای هوایی و همچنین هزینه سوخت هواپیما اخیرا افزایش یافته اند؛ لوفت هانزا مثل بسیاری دیگر ازشرکتهای هوایی در صدد کاهش هزینه های روزانه خود است.

هفته گذشته لوفت هانزا یک افزایش پنج درصدی حقوق را که از سوی اتحادیه های صنفی برای یک سال آینده مطالبه شده بود رد کرد.

انتخاب مجدد حزب «کلرادو» در پاراگوئه

هوراسیو کارتس، بازرگان میلیونر پاراگوئه روز یکشنبه به ریاست جمهوری این کشور انتخاب شد و حزب راست گرای خود را به نام «کلرادو» پس از یک دوره کوتاه چهارساله بر سر کار آورد.

کارتس با کسب ده درصد بیشتر آرا، بر رقیب خود «افرین الگره» از حزب لیبرال پیروز شد. آقای الگره شکست خود را در این انتخابات پذیرفت.

حزب کلرادو، بجز یک دوره چهارساله که قدرت سیاسی را به حزب چپگرای لیبرال درسال ٢٠٠٨ واگذار کرد، به مدت شصت سال حاکمیت را در پاراگوئه در دست خود حفظ کرده است.

آقای کارتس چهره جدیدی در پاراگوئه؛ قول داده دست به اصلاحات جدیدی بزند، و از جمله مبارزه با فساد را که حزبش بارها به آن متهم شده، در راس اقدامات خود قرار داده است.

محکومیتهای شدید برای۲۳پلیس برزیل

یک دادگاه برزیلی روز یکشنبه ۲۳ پلیس را هر یک به ۱۵۶سال بخاطر کشتن ۱۳ زندانی محکوم کرد.
رویدادی که تاریخ آن به بیست سال پیش باز می گردد، یکی از خونین ترین شورشهای زندانیان برزیلی محسوب می شود.

پلیس نظامی برزیل که برای آرام کردن شورش به زندان شهر سائوپولو یورش برده بود در نهایت ۱۱۱ زندانی را کشت.
این شورش پس از یک مسابقه فوتبال میان دو گنگ رقیب ایجاد شده بود و دادستانهای برزیل میگویند پلیس با خشونت شدید و بمنظور آرام کردن شورش، ۱۰۲ نفر را در جا با تیراندازی کشت. بنظر میرسد ۹ نفر بقیه با سلاح سرد در نزاعی که میان گروههای رقیب رخداده بود کشته شده بودند.

محکومیت پلیس در برزیل امر غیر معمولی است و مجازاتهایی با این شدت خود نشان از آن میدهد که قوه قضاییه نیروهای انتظامی را بخاطر زیر پا گذاشتن قانون، مسئول میداند.
سال گذشته نیز دیوانعالی برزیل چند تن از دولتمردان حزب حاکم را بخاطر فسادهای مالی به مجازاتهای شدیدی محکوم کرد.

نبرد شدید نیروهای دولتی سوریه با مخالفان

فعالان اپوزیسیون سوریه می گویند نیروهای سوری و شبه نظامیان وفادار به بشار اسد، روز یکشنبه دست کم ٨۵ نفر را در محلی بنام جدیدالفضل که در حومه دمشق واقع شده، پس از پنج روز زدوخوردهای شدید کشتند.

هنوز این خبر که اپوزیسیون آنرا «قتل عام زنان و کودکان» توصیف کرده، بطور مستقل تایید نشده است. مقامهای سوری بیشتر رسانه های مستقل را از ورود به این کشور از دوسال پیش که تظاهرات خیابانی در این کشور آغاز شد، قدغن کرده اند.

در همین حال خبرگزاری دولتی سوریه اعلام کرد که ارتش این کشور ضمن وارد کردن«خسارات سنگینی به تسلیحات و مهمات تروریستها» تعدادی از آنها را کشت و شماردیگری را زخمی کرد.

دیدار رییس ستاد مشترک آمریکا از کره جنوبی

ژنرال مارتین دمپسی رییس ستاد مشترک آمریکا روز یکشنبه ضمن یک توقف کوتاه در سئول پایتخت کره جنوبی، با مقامات عالیرتبه نظامی این کشور و همچنین افسران آمریکایی دیدار و گفتگو کرد.

رییس ستاد مشترک آمریکا توسط همتای کره جنوبی خود در وزارت دفاع این کشور مورد استقبال قرار گرفت.

ژنرال دمپسی در توقف سه ساعته خود با ژنرال جیمز ثرمن فرمانده نیروهای آمریکا در کره جنوبی و ژنرال جونگ سونگ-جو رییس ستاد مشترک کره جنوبی دیدار و گفتگو کرد.

ژنرال جونگ و ژنرال ثرمن قرار بود در اوائل ماه آوریل به واشنگتن سفر کنند، اما بموجب افزایش تنشهای منطقه ناشی از تهدیدات کره شمالی این دو سفر خود را لفو کرده بودند.

حمله مرگبار به پلیس در افغانستان


مقامات افغان از کشته شدن شش مامور پلیس در حمله ستیزه گران به یک پاسگاه پلیس درشرق کشور خبر می دهند.

مقامات می گویند ستیزه گران این حمله را امروز، یکشنبه ، علیه پاسگاه محله دیاک در ولایت غزنی انجام دادند. یک پلیس دیگر نیز در این حمله مجروح شده است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از دو مقام محلی می گوید حمله احتمالا با کمک عواملی که ستیزه گران در کادر پلیس داشتند انجام گرفته است.

بنا به گزارش ها، یکی از ماموران پلیس پس از حمله ناپدید شده است.

خبرگزاری فرانسه همچنین از بازداشت یک مامور پلیس و بازجوئی از او در باره چگونگی حمله خبر داده است.

ایران می گوید به ان پی تی متعهد است

وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران می گوید ایران پیمان ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی را امضا کرده است، به آن پای بند است وبا آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری خواهد کرد.

پنج قدرت جهانی روزجمعه ایران و کره شمالی را چالش هایی جدی برای امنیت اتمی جهان نامیدند و گفتند آنها تحریم های سازمان ملل متحد را نادیده گرفته اند. پنج قدرت به ادامه برخی از فعالیت های اتمی ایران از جمله بزرگترین تهدید ها برای ان پی تی استناد کردند.

به گزارش خبرگزاری اسوشیتد پرس، رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت امورخارجه روزشنبه به اتهامات پاسخ داد وگفت ایران به تعهدات خود به پیمان متعهد است وبه کار با اژانس بین المللی انرژی اتمی ادامه خواهد داد.

ادامه بازداشت حسنی مبارک

یک دادگاه مصرروز شنبه دستور داد حسنی مبارک رییس جمهوری سابق تا تحقیقات بیشتر درباره اتهامات فساد آزاد شود، با این حال اوهنوز در ارتباط با دو پرونده فساد همچنان زندانی خواهد بود.

به گزارش آسوشیتد پرس، تصمیم دادگاه جنجه در شهرنصر چند روزپس از آن گرفته می شود که دادگاه دیگری حکم داد مبارک تا تجدید محاکمه درپرونده جداگانه ای به اتهام مسئولیت در مرگ نزدیک به 900 معترض درقیام 2011 آزاد شود. در این پرونده، دادگاه استیناف درماه ژانویه مجازات حبس ابد علیه مبارک را مردود دانست وبا تجدید محاکمه اوموافقت کرد.

مبارک از 2011 دربازداشت بوده است ودرحال حاضر درزندان تورا درقاهره بسر می برد.

حکم دادگاه یک روزپس از زدوخوردهای خشونت بارخیابانی بین مخالفان وموافقان محمد مرسی رییس جمهوری صادرمی شود. خشونت پس از آن آغاز شد که طرفداران اخوان المسلمین به خیابان ها ریختند وخواهان پاکسازی دادگستری و تصفیه وفاداران رژیم سابق از نهادهای دولتی شدند.

دادگستری رزمگاه مهمی درناآرامی های سیاسی که دردوسال گذشته مصر را فراگرفته بوده است.

دادگستری تنها شاخه دولت است که در استیلای متحدان اسلامگرای مرسی قرارندارد. برخی قضات او را متهم می کنند که سعی دارد قدرت آنها را کاهش دهد، درحالی که متحدان رییس جمهوری متحدان مبارک در دادگاه ها را متهم می سازند می خواهند از انتقال مصربه دمکراسی جلوگیری کنند.

نشست گروه دوستان سوریه در استانبول

جلسه گروه" دوستان سوریه" روزشنبه در استانبول تشکیل شد. در آن دیپلمات هایی از 11 کشور:آمریکا، بریتانیا، قطر،عربستان سعودی، اردن، مصر،امارات متحده عربی، ایتالیا، فرانسه و ترکیه حضوردارند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، انتظار می رفت جان کری وزیر امورخارجه امریکا حمایت نظامی غیر تهاجمی و دفاعی جدید از اوپوزیسیون سوریه را اعلام کند.

درپیشاپیش مذاکرات، یک مقام وزارت امورخارجه آمریکا گفت کری درباره افزایش کمک به رهبران اوپوزیسیون بحث خواهد کرد.

او یاد آورشد کمک به" گروه های میانه رو، شامل ائتلاف ملی سوریه، شوراهای محلی، سازمان های جامعه مدنی وشورایعالی نظامی" داده خواهد شد.

در این میان، وزیرامورخارجه آلمان گفت اوپوزیسیون سوریه باید از"نیروهای تروریست وافراطی" فاصله بگیرد.

به گزارش رویترز، گیدووسترول، روزشنبه درجلسه استانبول به خبرنگاران گفت "ما از اوپوزیسیون انتظارداریم آشکارا خود را ازنیروهای تروریست وافراطی دورکند."

اوهمچنین گفت دولت آلمان در موضوع تحویل اسلحه به شورشیان تردید دارد، زیرا نگران است که به دست تند روها بیافتد. با این حال اظهارداشت این مساله ای است که اتحادیه اروپا باید درباره آن بحث کند.

در این حال نبرد در سوریه ادامه دارد. به گزارش خبرگزاری فرانسه، روزشنبه جنگ شدیدی درمناطقی ازاستان حماس درنزدیکی مرزلبنان درگرفت و گلوله هایی که از داخل سوریه شلیک شده بود درلبنان فرودآمد.

گزارش به نقل ازگروه ناظربرحقوق بشر در سوریه حاکی است نبردهایی نیز در نزدیکی دمشق درگرفت، درآنجا درچهار روزجنگ دست کم 69 تن، که بسیاری ازشورشیان بودند، کشته شدند.

گروه ناظر گفت چند ساعت پس ازآن که سربازان وفاداربه بشار اسد روستای رضوانیه را تصرف کردند، نبرد جدیدی درمنطقه "تل النبی " درگرفت.

در لبنان، یک منبع امنیتی گفت مجموعا شش گلوله از داخل سوریه در منطقه هرمل در شرق لبنان فرود آمد.

درگیری معترضین بحرینی با پلیس

دربحرین، یک روز پیش ازبرگزاری مسابقات اتومبیلرانی فرمول یک، معترضین در زد و خورد با پلیس که به نخستین ساعات بامداد شنبه – امروز– کشیده شد درگیر شدند. گروه های مخالف امیدوار هستند این رویداد توجه جهانی را به پیکار آنها برای دمکراسی جلب کند.

رویترزبه نقل از فعالان حقوق بشر و شاهدان می گوید جوانان جمعه شب راه ها را بستند، لاستیک های اتومبیل را آتش زدند و بسوی نیروهای امنیتی درچندین روستا دراطراف منامه سنگ انداختند. آنها با شلیک گازاشک آورپاسخ دادند.

چنین برخوردهایی در دو سال گذشته تقربیا هرشب روی داده است، و اوپوزیسیون خواهان اعتراضات بیشتری درپیشاپیش رقابت های " گران پری" شده اند. بسیاری دربحرین براین عقیده هستند دولت از این رویداد برای سرپوش گذاشتن برنبود کارآیی سیاسی و نقض حقوق بشراستفاده می کند.

درگزارش رویترزگفته می شود دولت نقض حقوق بشر را تکذیب می کند و می گوید درباره گزارش های خلافکاری نیروهای امنیتی تحقیق می شود.

وزیراطلاعات بحرین گفت زدوخوردهای شبانه عادی است، و اوپوزیسیون درگزارش هایی خود غلومی کنند. آنها سعی دارند تصویربدی از کشور ارائه دهند.

آمادگی رییس جمهوری ایتالیا برای دور دوم

جیورجیو ناپولیتانو رییس جمهوری ایتالیا موافقت کرده است برای دومین دوره به کار ادامه دهد.این اقدام پس از آن صورت می گیرد که پارلمان برای پنجمین بار نتوانست جانشین او را انتخاب کند و کشوربا خطرفلج سیاسی طولانی روبرو شد.

ریاست جمهوری در ایتالیا بیشتریک پست تشریفاتی است، اما در زمان های بی ثباتی سیاسی مهم است و رییس جمهور نقشی عمده در تشکیل دولت ایفا می کند و قادر است پارلمان را منحل سازد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، تاپولیتانو که 87 سال دارد، روز شنبه دربیانیه ای گفت احساس می کند متعهد است خود را در دسترس قرار دهد و نمی تواند مسئولیتی را که نسبت به ملت دارد نادیده بگیرد.

ناپولیتانو درچندین مورد ادامه کاربه عنوان رییس جمهوری را رد کرده و کهولت سن و این واقعیت را که پیشتر هیچ رییس جمهوری دو دوره خدمت نکرده یادآور شده است. اما اینک می گوید نظر خود را درپاسخ به درخواست های رهبران ائتلاف، که کاندیدایی او را تنها راه برای شکستن بن بست درپارلمان می بینند، تغییر داده است.
ناپولیتانو، که دوره ریاست جمهوری او 5 می منقضی می شود، رسما برای یک دوره هفت ساله کامل برگزیده خواهد شد، اما اکثر مفسران براین عقیده هستند که وقتی بحران ریاست جمهوری برطرف شود، او احتمالا ظرف یک سال استعفا خواهد داد.

برگزاری انتخابات شوراهای ملی عراق

شهروندان عراق برای نخستین بار از زمان خروج نیروهای آمریکا در سال 2011 در انتخابات شوراهای محلی شرکت کرده اند.

رای گیری که بامداد شنبه – امروز – برای گزینش مقامات محلی در 12 استان از 18 استان عراق آغاز شد، بر رهبری کشور تاثیرندارد، اما شاخص مهمی برای نشان دادن میزان حمایت از احزاب سیاسی گوناگون درپیشاپیش برگزاری انتخابات پارلمانی در 2014 خواهد بود.

بیش از 8 هزارکاندیدا برای 378 کرسی رقابت می کنند.

رای گیری در دو استان به دلیل نگرانی های امنیتی درحالی که خشونت فرقه ای ادامه دارد، به تاریخ دیگری موکول شده است.

انتخابات در میان تدابیرامنیتی سنگین برگزار می شود. روز جمعه، دربرخورد گلوله های خمپاره به یک مسجد مسلمانان سنی در روستایی در نزدیکی شهر خالص دست کم 8 تن کشته شدند. بمبی نیز در خارج ازیک مسجد شیعه در کرکوک منفجر شد، و حد اقل یک تن را کشت.

روزپنجشنبه، یک بمب انداز انتحاری خود را در داخل کافه ای در بغداد منفجر کرد و دست کم 27 تن را کشت.

افزایش شمار تلفات زمین لرزه در چین

شمار تلفات زمین لرزه نیرومندی که بامداد شنبه منطقه غربی سیچوان را تکان داد، به بیش از 150 کشته و بیش از 3 هزار مجروح بالا رفته است.

خبرگزاری شین هوا گفت درحالی که تیم های جستجو و نجات به مناطق آسیب دیده می رسند، ممکن است بر رقم کشته شدگان افزوده شود.

خبرگزاری شین هوا می گوید خی جین پینگ رییس جمهوری دستور داده است برای نجات قربانیان و به حد اقل رساندن تلفات از هیچ اقدامی فروگذار نشود.

نخست وزیرچین برای نطارت برکوشش های امدادی به منطقه رفته است.

گزارش های رسانه ها حاکی است رسیدن به بخش های زلزله زده ناحیه لوشان از راه زمین غیر ممکن است و سرویس های تلفن قطع شده است. عکس های هوایی که ارتش گرفته و ازتلویزیون پخش شد خانه های ویرانشده و روستاهایی را که با خاک یکسان شده اند نشان داد.

اداره لرزه نگاری سیچوان قدرت زمین لرزه را 7 درجه در مقیاس ریشتر اعلام کرد، درحالی که سازمان تحقیقات زمین شناسی آمریکا گفت 6/6 درجه شدت داشت که قادر است خساراتی جدی ببارآورد. زلزله درعمق 12 کیلومتری زمین روی داد.

سیچوان درسال 2008 نیز هدف زلزله نیرومندی قرارگرفت و بیش از 70 هزارتن کشته شدند.

عدم پیشرفت در مذاکرات دفاع موشکی

به نقل از یک مقام ارشد روسیه گفته می شود آمریکا و روسیه در مورد برنامه های آمریکا برای نصب یک سپر ضد موشک در اروپا همچنان اختلاف نظر دارند.

هفته پیش، تام دونیلون مشاور امنیت ملی باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری و مقامات ارشد روسیه ملاقات کرد و درباره برنامه آمریکا با آنها به بحث پرداخت.

با این حال، خبرگزاری رویترز روز جمعه به نقل از یوری یوشاکف دستیار پوتین درسیاست خارجی گفت «در مساله دفاع موشکی هیچ پیشرفتی صورت نگرفته است.»

گروگانان فرانسوی در کامرون آزاد شدند

یک خانواده ۷ نفری فرانسوی که در کامرون به گروگان گرفته شده و بعد به نیجریه منتقل شده بودند، آزاد شده اند.

امروز جمعه هر دو دولت کامرون و فرانسه رسما این خبر را اعلام کردند اما از ارائه جزئیات بیشتر خودداری ورزیدند. فرانسوا اولاند، رییس جمهوری فرانسه، در سخنان امروز خود به کمک های نیجریه و کامرون برای آزادی این خانواده اشاره کرد و افزود که دولت فرانسه برای آزادی این گروگانان باج نپرداخته و به ارزش های خود وفادار است.

اعضای این خانواده ۷ نفری (سه بزرگسال و چهار خردسال) ، ۱۹ فوریه (دقیقا دو ماه پیش) توسط شبه نظامیان مظنون به عضویت در گروه جهادگرای اسلامی نیجریه ای موسوم به بوکوحرام به گروگان گرفته شدند. حال عمومی تمامی اعضای این خانواده رضایت بخش توصیف شده است.

گروه شبه نظامی بوکوحرام طی ۴ سال اخیر به بیش از یک هزار مورد بمبگذاری و تیراندازی متهم شده که اغلب آنها در شمال نیجریه اتفاق افتاده است.

گفتنی است که چندین شهروند فرانسوی دیگر در غرب آفریقا در اسارت به سر می برند. از ماه ژانویه امسال(و دخالت فرانسه در امور مالی) تاکنون، فرانسه یکی از اهداف شبه نظامیان اسلام گرا شده است.

تظاهرات طرفداران مرسی در قاهره

چند هزار اسلامگرای مصری روز جمعه در تجمعی درقاهره خواهان دگرگونی نظام قضایی شدند.این اقدام پس از آن صورت می گیرد که دادگاه تصمیم محمد مرسی رییس جمهوری را برای برکناری دادستان قدیمی کشوربه چالش گرفت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اخوان المسلمین مردم را به برپا کردن تظاهرات در مقابل ساختمان دیوانعالی فراخوانده بود تا بر اصلاح قوه قضاییه، که مرسی را از هنگام روی کارآمدن بارها به چالش گرفته است، تاکید بگذارند.

ماه پیش، دادگاه قاهره فرمان مرسی برای برکناری عبدالمجید محمود دادستان و انتصاب طلعت عبدالله به جای او را باطل کرد.

دادگاه حکم داد مرسی وقتی محمود را، که منصوب حسنی مبارک رییس جمهوری سابق بود، برکنار کرد از اختیارات خود پا فراتر گذاشت.

طرفداران مرسی می گویند بسیاری از قضات که در دوره مبارک منصوب شدند، علیرغم پیروزی های انتخاباتی اسلامگرایان همچنان با آنها خصومت می ورزند.

دادگاه همچنین دستور مرسی برای برگزاری انتخابات پارلمانی در ماه جاری آوریل را رد کرد و گفت او قانون جدید انتخابات را بدون رایزنی با دادگاه عالی تصویب کرد.

افزایش تدابیر امنیتی در لندن

برای تامین امنیت در جریان مسابقه دو ماراتن لندن در روز یکشنبه، صدها پلیس اضافی در شهر مستقر می شوند.
خبرگزاری فرانسه در گزارشی به نقل از یک مقام اسکانلندیارد می گوید هدف این است هزاران نفری که برای تماشای مسابقه به لندن می آیند از ایمنی خود مطمئن باشند.

او گفت برشمار افراد پلیس حدود ۴۰ درصد نسبت به سال پیش افزوده شده است. همچنین از سگهای جستجوگر بیشتری استفاده خواهد شد.

هرچند ظاهرا ارتباطی بین بمب گذاری در ماراتون بوستون و مسابقه لندن به نظر نمی رسد، اما، به گزارش خبرگزاری فرانسه، مقام اسکاتلندیارد گفت پلیس بریتانیا با مقامات پلیس آمریکا در تماس دائم است .

او تاکید کرد در سطح هشدار امنیتی در لندن هیچ تغییری داده نشده است . در مرحله فعلی ارتباطی بین بمب گذاری دربوستون و ماراتون لندن وجود وجود ندارد. با این حال، پلیس برآن است تا آنجا که می تواند فضایی امن برای دوندگان و تماشاگران فراهم آورد.

یک مقام ارشد دولتی در دمشق ترور شد

فعالان اپوزیسیون سوریه روز جمعه گزارش دادند یک مقام دولتی در رستورانی در دمشق کشته شده است.

گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه می گوید مردان مسلح شامگاه پنجشنبه به رستورانی در محله اعیان نشین مّزه حمله کردند و علی بلان، رییس روابط عمومی وزارت امور اجتماعی را کشتند.

سوریه اخیرا شاهد چندین تروربوده است. ماه پیش، در یک بمب گذاری انتحاری در مسجدی در دمشق یک شیخ طرفدار دولت کشته شد.

در حالی که قیام دو ساله در سوریه بی هیچ نشانه ای از پایان ادامه دارد، تند روها به ایفای نقش بزرگتری در میان گروه های شورشی پرداخته اند.

گروه ناظر بر حقوق بشر همچنین گزارش داد نبرد روز جمعه بین نیروهای دولتی و شورشیان در جنوب دمشق ادامه یافت.

دو راکت از نوار غزه به سوی اسرائیل شلیک شد

دو موشک که پنجشنبه شب از نوار غزه به سوی اسرائیل شلیک شد، خسارتی ببار نیاورد.
خبرگزاری رویترز گزارش داده است که هنوز کسی مسئولیت پرتاب این دو موشک را بعهده نگرفته است.

از زمانیکه نیروهای اسرائیلی با شلیک گلوله یک جوان فلسطینی را دو هفته پیش در کرانه باختری رود اردن کشتند، تنشها در این منطقه افزایش یافته است.

پیش از آن و هنگامیکه یک زندانی فلسطینی بعلت ابتلا به بیماری سرطان جان خود را از دست داد، فلسطینیهای کرانه با ختری دست به اعتراض زده بودند.

پلیس پاکستان پرویز مشرف را دستگیر کرد

پلیس پاکستان روز جمعه پرویز مشرف رییس جمهوری پیشین این کشور را در خانه اش در اطراف اسلام آباد دستگیر کرد. آقای مشرف متهم به ارتکاب خیانت بهنگام ریاست جمهوری خود شده است.

پرویز مشرف پس از حضور در دادگاه که توسط پلیس همراهی میشد اجازه یافت که به خانه خود بازگردد.

قمر افضل وکیل پرویز مشرف گفت موکلش با میل خود در دادگاه حضور یافت.
آقای افضل همچنین افزود وی از دادگاه خواسته است تا موکلش بجای اینکه به زندان برود تحت بازداشت خانگی قرار گیرد.

پرویز مشرف که از سال 1999 تا سال 2008 رییس جمهوری پاکستان بود پس از چهار سال که در خارج از کشور زندگی میکرد اخیرا به این امید که در انتخابات ماه آینده شرکت کند به پاکستان باز گشت.

مقامات انتخاباتی پاکستان نه تنها درخواست پرویز مشرف را برای شرکت درانتخابات رد کردند بلکه وی را با یک رشته از چالشهای قانونی بهنگامیکه وی رییس جمهوری پاکستان بوده روبرو ساخته اند.

احضار رییس آی ام اف به دادگاهی در فرانسه

کریستینا لاگارد رییس صندوق بین المللی پول ماه آینده به دادگاهی در فرانسه احضار شده است تا در رابطه با یک رسوایی سیاسی بهنگامیکه وی منصب وزارت دارایی فرانسه را عهده دار بود توضیحاتی ارائه دهد.

این احضاریه میتواند راه را برای یک تحقیقات رسمی از رییس صندوق بین المللی پول که آپارتمانش ماه گذشته مورد یورش ماموران فرانسوی قرار گرفت هموار کند.

مقامهای قضایی فرانسه میخواهند مشخص کنند که خانم لاگارد از اموال عمومی فرانسه بهنگامیکه وی یک قرارداد تجاری 520 میلیون دلاری را نهایی کرد سواستفاده کرده است یانه.

افزایش هجوم آوارگان سوریه به اروپا

یک آژانس اتحادیه اروپا می گوید شما سوری هایی که سعی دارند به طور غیر قانونی وارد اتحادیه اروپا شوند در سال گذشته پنج برابر افزایش یافته است.

به گزارش رویترز، آژانس فرانتکس که بر کنترل های مرزی اتحادیه نظارت دارد، روز پنجشنبه گفت حدود ۸ هزار سوری بدون اوراق شناسایی، وبرخی با گذرنامه های جعلی، سعی کردند برای رسیدن به کشورهایی مانند آلمان و سوئد از مرزهای یونان و بلغارستان عبور کنند. این رقم در سال ۲۰۱۱ یک هزار و ششصد نفر بود.

قیام دو ساله علیه بشار اسد رییس جمهوری سوریه یک میلیون و سیصد هزار نفر را وادار ساخته است به جستجوی پناهندگی در خارج برآیند.

فرانتکس گفت همراه با افغان ها، سوری های فاقد مدارک قانونی ازهر ملیت دیگری در مرز یونان با ترکیه بیشتر هستند.

اکثرا با اتوبوس واتومبیل از راه ترکیه ازسوریه فرارمی کنند و از طریق یونان از راه های زمینی یا دریایی ونیز از مرز خاکی ترکیه با بلغارستان وارد می شوند.

در گزارش رویترز گفته می شود اکثر سوری ها وقتی به اتحادیه اروپا می رسند، درخواست پناهندگی درسوئد یا آلمان می کنند.

اوپوزیسیون مصر در انتخابات شرکت می کند

گروه اصلی اوپوزیسیون در مصرمی گوید برای رقابت در انتخابات پارلمانی که انتظار می رود اواخر سال جاری ۲۰۱۳ برگزار شود آماده می شود.

به گزارش آسوشیتد پرس، جبهه رستگاری ملی روز پنجشنبه گفت به وارد آوردن فشار بر دولت برای تضمین برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه ادامه خواهد داد.

ائتلاف احزاب لیبرال، گروه های جوان و سیاستمداران سکولار مدعی است دولت اسلامی از سیستم انتخاباتی برای تضمین پیروزی دیگری بهره برداری می کند.

در انتخابات سال پیش، احزاب اسلامگرا سه چهارم کرسی های پارلمان را تصاحب کردند. پارلمان بعدا به حکم دادگاه منحل شد.

محکومیت دو تروریست در بریتانیا

یک دادگاه بریتانیا روز پنجشنبه دو مرد را به جرم طرح ریزی عملیات تروریستی به بالغ بر ۱۶ سال زندان محکوم کرد. آنها از جمله قصد داشتند با الهام از القاعده یک اتومبیل اسباب بازی مجهز به دستگاه کنترل از راه دور را به یک مرکز سربازان ذخیره ارتش بفرستند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دادستان ها گفتند زاهد اقبال، ۳۱ ساله، و محمد سرفراز احمد، ۲۵ ساله، درباره ساختن یک وسیله انفجاری با استفاده از کتابچه ای با عنوان «درآشپزخانه مادر خود بمب بسازید»، تالیف رهبر القاعده، بحث کردند.

در گفت و گوهای ضبط شده، اقبال پیشنهاد کرد بمب به یک اتومبیل اسباب سازی وصل شود و از زیر در به مرکز نظامی در لوتون، درشمال لندن، فرستاده شود.

یک مقام واحد ضد تروریسم گفت این پرونده «ادامه تهدید ناشی از تروریست های مستقر دربریتانیا و شبکه پیچیده حمایت بین المللی ازآنها را نشان می دهد.»

در گزارش خبرگزاری فرانسه گفته می شود مقامات قضایی و امنیتی بریتانیا نسبت به افراطی شدن جوانان در لندن از زمانی که یک رادیکال اسلامی ساکن لوتون خود را در حمله انتحاری در استکهلم در دسامبر ۲۰۱۰ منفجر کرد، ابراز نگرانی کرده اند.

زلزله شمال غربی ایران را تکان داد

زمین لرزه ای به قدرت ۵.۲ درجه ریشتر روز پنجشنبه شمال غربی ایران را تکان داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه و به نقل از رسانه های ایران، زمین لرزه ساعت ۱۵ و ۹ دقیقه بعداز ظهر به وقت محلی در شهر «تسوج» در استان آذربایجان شرقی، که کمتر از ۱۰۰ کیلومتر با تبریز فاصله دارد، در عمق ۸ کیلومتری زمین روی داد.

خبرگزاری ایسنا به نقل ازیک مقام محلی نوشته است «تاکنون گزارشی از خسارت یا تلفات نرسیده است و مقامات و مسئولان برای برخورد با هر بحرانی آماده هستند.»

یک مقام هلال احمر ایران نیز گفته است هنوز گزارشی در باره تلفات در تسوج، یا در شهرهای مرغاب و شبستر، که زمین لرزه در آنها نیز احساس شد ، دریافت نشده است.

پیشتر در روز سه شنبه، زمین لرزه نیرومندی درجنوب شرقی ایران - در مرز با پاکستان - روی داد، یک زن را کشت و بیش از ۱۲ نفر را مجروح کرد.

صدور حکم بازداشت پرویز مشرف

دادگاهی در پاکستان تقاضای وثیقه برای آزادی پرویز مشرف رئیس جمهوری سابق این کشور را رد کرد و دستور داد وی برای عزل غیر قانونی قضات در سال ۲۰۰۷ دستگیر و زندانی شود.

هنگام خروج آقای مشرف از دادگاه، پلیس اقدام به بازداشت وی، که سابقاً فرمانده ارتش کشور نیز بود، نکرد. محمد امجد دبیرکل حزب آقای مشرف («لیگ همه مسلمانان پاکستان») گفت وکلای رهبر سابق کشور لایحه استیناف علیه دستور بازداشت آقای مشرف را تقدیم دیوان عالی کشور خواهد کرد.

به گفته مقامها آقای مشرف بعد از اتمام جلسه دادگاه به مزرعه خود در حومه اسلام آباد برده شد.

هنوز روشن نیست حکم بازداشت رئیس جمهوری سابق چه زمانی اجرا خواهد شد.

آقای مشرف با توسل به یک کودتای نظامی در سال ۱۹۹۹ قدرت را در دست گرفت و در سال ۲۰۰۸ در مواجهه با تهدید استیضاح و برکناری مجبور به استعفا شد.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG