لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸ ایران ۱۴:۲۶

سرخط خبرها

ایران می گوید به ان پی تی متعهد است

وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران می گوید ایران پیمان ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی را امضا کرده است، به آن پای بند است وبا آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری خواهد کرد.

پنج قدرت جهانی روزجمعه ایران و کره شمالی را چالش هایی جدی برای امنیت اتمی جهان نامیدند و گفتند آنها تحریم های سازمان ملل متحد را نادیده گرفته اند. پنج قدرت به ادامه برخی از فعالیت های اتمی ایران از جمله بزرگترین تهدید ها برای ان پی تی استناد کردند.

به گزارش خبرگزاری اسوشیتد پرس، رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت امورخارجه روزشنبه به اتهامات پاسخ داد وگفت ایران به تعهدات خود به پیمان متعهد است وبه کار با اژانس بین المللی انرژی اتمی ادامه خواهد داد.

ادامه بازداشت حسنی مبارک

یک دادگاه مصرروز شنبه دستور داد حسنی مبارک رییس جمهوری سابق تا تحقیقات بیشتر درباره اتهامات فساد آزاد شود، با این حال اوهنوز در ارتباط با دو پرونده فساد همچنان زندانی خواهد بود.

به گزارش آسوشیتد پرس، تصمیم دادگاه جنجه در شهرنصر چند روزپس از آن گرفته می شود که دادگاه دیگری حکم داد مبارک تا تجدید محاکمه درپرونده جداگانه ای به اتهام مسئولیت در مرگ نزدیک به 900 معترض درقیام 2011 آزاد شود. در این پرونده، دادگاه استیناف درماه ژانویه مجازات حبس ابد علیه مبارک را مردود دانست وبا تجدید محاکمه اوموافقت کرد.

مبارک از 2011 دربازداشت بوده است ودرحال حاضر درزندان تورا درقاهره بسر می برد.

حکم دادگاه یک روزپس از زدوخوردهای خشونت بارخیابانی بین مخالفان وموافقان محمد مرسی رییس جمهوری صادرمی شود. خشونت پس از آن آغاز شد که طرفداران اخوان المسلمین به خیابان ها ریختند وخواهان پاکسازی دادگستری و تصفیه وفاداران رژیم سابق از نهادهای دولتی شدند.

دادگستری رزمگاه مهمی درناآرامی های سیاسی که دردوسال گذشته مصر را فراگرفته بوده است.

دادگستری تنها شاخه دولت است که در استیلای متحدان اسلامگرای مرسی قرارندارد. برخی قضات او را متهم می کنند که سعی دارد قدرت آنها را کاهش دهد، درحالی که متحدان رییس جمهوری متحدان مبارک در دادگاه ها را متهم می سازند می خواهند از انتقال مصربه دمکراسی جلوگیری کنند.

نشست گروه دوستان سوریه در استانبول

جلسه گروه" دوستان سوریه" روزشنبه در استانبول تشکیل شد. در آن دیپلمات هایی از 11 کشور:آمریکا، بریتانیا، قطر،عربستان سعودی، اردن، مصر،امارات متحده عربی، ایتالیا، فرانسه و ترکیه حضوردارند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، انتظار می رفت جان کری وزیر امورخارجه امریکا حمایت نظامی غیر تهاجمی و دفاعی جدید از اوپوزیسیون سوریه را اعلام کند.

درپیشاپیش مذاکرات، یک مقام وزارت امورخارجه آمریکا گفت کری درباره افزایش کمک به رهبران اوپوزیسیون بحث خواهد کرد.

او یاد آورشد کمک به" گروه های میانه رو، شامل ائتلاف ملی سوریه، شوراهای محلی، سازمان های جامعه مدنی وشورایعالی نظامی" داده خواهد شد.

در این میان، وزیرامورخارجه آلمان گفت اوپوزیسیون سوریه باید از"نیروهای تروریست وافراطی" فاصله بگیرد.

به گزارش رویترز، گیدووسترول، روزشنبه درجلسه استانبول به خبرنگاران گفت "ما از اوپوزیسیون انتظارداریم آشکارا خود را ازنیروهای تروریست وافراطی دورکند."

اوهمچنین گفت دولت آلمان در موضوع تحویل اسلحه به شورشیان تردید دارد، زیرا نگران است که به دست تند روها بیافتد. با این حال اظهارداشت این مساله ای است که اتحادیه اروپا باید درباره آن بحث کند.

در این حال نبرد در سوریه ادامه دارد. به گزارش خبرگزاری فرانسه، روزشنبه جنگ شدیدی درمناطقی ازاستان حماس درنزدیکی مرزلبنان درگرفت و گلوله هایی که از داخل سوریه شلیک شده بود درلبنان فرودآمد.

گزارش به نقل ازگروه ناظربرحقوق بشر در سوریه حاکی است نبردهایی نیز در نزدیکی دمشق درگرفت، درآنجا درچهار روزجنگ دست کم 69 تن، که بسیاری ازشورشیان بودند، کشته شدند.

گروه ناظر گفت چند ساعت پس ازآن که سربازان وفاداربه بشار اسد روستای رضوانیه را تصرف کردند، نبرد جدیدی درمنطقه "تل النبی " درگرفت.

در لبنان، یک منبع امنیتی گفت مجموعا شش گلوله از داخل سوریه در منطقه هرمل در شرق لبنان فرود آمد.

درگیری معترضین بحرینی با پلیس

دربحرین، یک روز پیش ازبرگزاری مسابقات اتومبیلرانی فرمول یک، معترضین در زد و خورد با پلیس که به نخستین ساعات بامداد شنبه – امروز– کشیده شد درگیر شدند. گروه های مخالف امیدوار هستند این رویداد توجه جهانی را به پیکار آنها برای دمکراسی جلب کند.

رویترزبه نقل از فعالان حقوق بشر و شاهدان می گوید جوانان جمعه شب راه ها را بستند، لاستیک های اتومبیل را آتش زدند و بسوی نیروهای امنیتی درچندین روستا دراطراف منامه سنگ انداختند. آنها با شلیک گازاشک آورپاسخ دادند.

چنین برخوردهایی در دو سال گذشته تقربیا هرشب روی داده است، و اوپوزیسیون خواهان اعتراضات بیشتری درپیشاپیش رقابت های " گران پری" شده اند. بسیاری دربحرین براین عقیده هستند دولت از این رویداد برای سرپوش گذاشتن برنبود کارآیی سیاسی و نقض حقوق بشراستفاده می کند.

درگزارش رویترزگفته می شود دولت نقض حقوق بشر را تکذیب می کند و می گوید درباره گزارش های خلافکاری نیروهای امنیتی تحقیق می شود.

وزیراطلاعات بحرین گفت زدوخوردهای شبانه عادی است، و اوپوزیسیون درگزارش هایی خود غلومی کنند. آنها سعی دارند تصویربدی از کشور ارائه دهند.

آمادگی رییس جمهوری ایتالیا برای دور دوم

جیورجیو ناپولیتانو رییس جمهوری ایتالیا موافقت کرده است برای دومین دوره به کار ادامه دهد.این اقدام پس از آن صورت می گیرد که پارلمان برای پنجمین بار نتوانست جانشین او را انتخاب کند و کشوربا خطرفلج سیاسی طولانی روبرو شد.

ریاست جمهوری در ایتالیا بیشتریک پست تشریفاتی است، اما در زمان های بی ثباتی سیاسی مهم است و رییس جمهور نقشی عمده در تشکیل دولت ایفا می کند و قادر است پارلمان را منحل سازد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، تاپولیتانو که 87 سال دارد، روز شنبه دربیانیه ای گفت احساس می کند متعهد است خود را در دسترس قرار دهد و نمی تواند مسئولیتی را که نسبت به ملت دارد نادیده بگیرد.

ناپولیتانو درچندین مورد ادامه کاربه عنوان رییس جمهوری را رد کرده و کهولت سن و این واقعیت را که پیشتر هیچ رییس جمهوری دو دوره خدمت نکرده یادآور شده است. اما اینک می گوید نظر خود را درپاسخ به درخواست های رهبران ائتلاف، که کاندیدایی او را تنها راه برای شکستن بن بست درپارلمان می بینند، تغییر داده است.
ناپولیتانو، که دوره ریاست جمهوری او 5 می منقضی می شود، رسما برای یک دوره هفت ساله کامل برگزیده خواهد شد، اما اکثر مفسران براین عقیده هستند که وقتی بحران ریاست جمهوری برطرف شود، او احتمالا ظرف یک سال استعفا خواهد داد.

برگزاری انتخابات شوراهای ملی عراق

شهروندان عراق برای نخستین بار از زمان خروج نیروهای آمریکا در سال 2011 در انتخابات شوراهای محلی شرکت کرده اند.

رای گیری که بامداد شنبه – امروز – برای گزینش مقامات محلی در 12 استان از 18 استان عراق آغاز شد، بر رهبری کشور تاثیرندارد، اما شاخص مهمی برای نشان دادن میزان حمایت از احزاب سیاسی گوناگون درپیشاپیش برگزاری انتخابات پارلمانی در 2014 خواهد بود.

بیش از 8 هزارکاندیدا برای 378 کرسی رقابت می کنند.

رای گیری در دو استان به دلیل نگرانی های امنیتی درحالی که خشونت فرقه ای ادامه دارد، به تاریخ دیگری موکول شده است.

انتخابات در میان تدابیرامنیتی سنگین برگزار می شود. روز جمعه، دربرخورد گلوله های خمپاره به یک مسجد مسلمانان سنی در روستایی در نزدیکی شهر خالص دست کم 8 تن کشته شدند. بمبی نیز در خارج ازیک مسجد شیعه در کرکوک منفجر شد، و حد اقل یک تن را کشت.

روزپنجشنبه، یک بمب انداز انتحاری خود را در داخل کافه ای در بغداد منفجر کرد و دست کم 27 تن را کشت.

افزایش شمار تلفات زمین لرزه در چین

شمار تلفات زمین لرزه نیرومندی که بامداد شنبه منطقه غربی سیچوان را تکان داد، به بیش از 150 کشته و بیش از 3 هزار مجروح بالا رفته است.

خبرگزاری شین هوا گفت درحالی که تیم های جستجو و نجات به مناطق آسیب دیده می رسند، ممکن است بر رقم کشته شدگان افزوده شود.

خبرگزاری شین هوا می گوید خی جین پینگ رییس جمهوری دستور داده است برای نجات قربانیان و به حد اقل رساندن تلفات از هیچ اقدامی فروگذار نشود.

نخست وزیرچین برای نطارت برکوشش های امدادی به منطقه رفته است.

گزارش های رسانه ها حاکی است رسیدن به بخش های زلزله زده ناحیه لوشان از راه زمین غیر ممکن است و سرویس های تلفن قطع شده است. عکس های هوایی که ارتش گرفته و ازتلویزیون پخش شد خانه های ویرانشده و روستاهایی را که با خاک یکسان شده اند نشان داد.

اداره لرزه نگاری سیچوان قدرت زمین لرزه را 7 درجه در مقیاس ریشتر اعلام کرد، درحالی که سازمان تحقیقات زمین شناسی آمریکا گفت 6/6 درجه شدت داشت که قادر است خساراتی جدی ببارآورد. زلزله درعمق 12 کیلومتری زمین روی داد.

سیچوان درسال 2008 نیز هدف زلزله نیرومندی قرارگرفت و بیش از 70 هزارتن کشته شدند.

عدم پیشرفت در مذاکرات دفاع موشکی

به نقل از یک مقام ارشد روسیه گفته می شود آمریکا و روسیه در مورد برنامه های آمریکا برای نصب یک سپر ضد موشک در اروپا همچنان اختلاف نظر دارند.

هفته پیش، تام دونیلون مشاور امنیت ملی باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری و مقامات ارشد روسیه ملاقات کرد و درباره برنامه آمریکا با آنها به بحث پرداخت.

با این حال، خبرگزاری رویترز روز جمعه به نقل از یوری یوشاکف دستیار پوتین درسیاست خارجی گفت «در مساله دفاع موشکی هیچ پیشرفتی صورت نگرفته است.»

گروگانان فرانسوی در کامرون آزاد شدند

یک خانواده ۷ نفری فرانسوی که در کامرون به گروگان گرفته شده و بعد به نیجریه منتقل شده بودند، آزاد شده اند.

امروز جمعه هر دو دولت کامرون و فرانسه رسما این خبر را اعلام کردند اما از ارائه جزئیات بیشتر خودداری ورزیدند. فرانسوا اولاند، رییس جمهوری فرانسه، در سخنان امروز خود به کمک های نیجریه و کامرون برای آزادی این خانواده اشاره کرد و افزود که دولت فرانسه برای آزادی این گروگانان باج نپرداخته و به ارزش های خود وفادار است.

اعضای این خانواده ۷ نفری (سه بزرگسال و چهار خردسال) ، ۱۹ فوریه (دقیقا دو ماه پیش) توسط شبه نظامیان مظنون به عضویت در گروه جهادگرای اسلامی نیجریه ای موسوم به بوکوحرام به گروگان گرفته شدند. حال عمومی تمامی اعضای این خانواده رضایت بخش توصیف شده است.

گروه شبه نظامی بوکوحرام طی ۴ سال اخیر به بیش از یک هزار مورد بمبگذاری و تیراندازی متهم شده که اغلب آنها در شمال نیجریه اتفاق افتاده است.

گفتنی است که چندین شهروند فرانسوی دیگر در غرب آفریقا در اسارت به سر می برند. از ماه ژانویه امسال(و دخالت فرانسه در امور مالی) تاکنون، فرانسه یکی از اهداف شبه نظامیان اسلام گرا شده است.

تظاهرات طرفداران مرسی در قاهره

چند هزار اسلامگرای مصری روز جمعه در تجمعی درقاهره خواهان دگرگونی نظام قضایی شدند.این اقدام پس از آن صورت می گیرد که دادگاه تصمیم محمد مرسی رییس جمهوری را برای برکناری دادستان قدیمی کشوربه چالش گرفت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اخوان المسلمین مردم را به برپا کردن تظاهرات در مقابل ساختمان دیوانعالی فراخوانده بود تا بر اصلاح قوه قضاییه، که مرسی را از هنگام روی کارآمدن بارها به چالش گرفته است، تاکید بگذارند.

ماه پیش، دادگاه قاهره فرمان مرسی برای برکناری عبدالمجید محمود دادستان و انتصاب طلعت عبدالله به جای او را باطل کرد.

دادگاه حکم داد مرسی وقتی محمود را، که منصوب حسنی مبارک رییس جمهوری سابق بود، برکنار کرد از اختیارات خود پا فراتر گذاشت.

طرفداران مرسی می گویند بسیاری از قضات که در دوره مبارک منصوب شدند، علیرغم پیروزی های انتخاباتی اسلامگرایان همچنان با آنها خصومت می ورزند.

دادگاه همچنین دستور مرسی برای برگزاری انتخابات پارلمانی در ماه جاری آوریل را رد کرد و گفت او قانون جدید انتخابات را بدون رایزنی با دادگاه عالی تصویب کرد.

افزایش تدابیر امنیتی در لندن

برای تامین امنیت در جریان مسابقه دو ماراتن لندن در روز یکشنبه، صدها پلیس اضافی در شهر مستقر می شوند.
خبرگزاری فرانسه در گزارشی به نقل از یک مقام اسکانلندیارد می گوید هدف این است هزاران نفری که برای تماشای مسابقه به لندن می آیند از ایمنی خود مطمئن باشند.

او گفت برشمار افراد پلیس حدود ۴۰ درصد نسبت به سال پیش افزوده شده است. همچنین از سگهای جستجوگر بیشتری استفاده خواهد شد.

هرچند ظاهرا ارتباطی بین بمب گذاری در ماراتون بوستون و مسابقه لندن به نظر نمی رسد، اما، به گزارش خبرگزاری فرانسه، مقام اسکاتلندیارد گفت پلیس بریتانیا با مقامات پلیس آمریکا در تماس دائم است .

او تاکید کرد در سطح هشدار امنیتی در لندن هیچ تغییری داده نشده است . در مرحله فعلی ارتباطی بین بمب گذاری دربوستون و ماراتون لندن وجود وجود ندارد. با این حال، پلیس برآن است تا آنجا که می تواند فضایی امن برای دوندگان و تماشاگران فراهم آورد.

یک مقام ارشد دولتی در دمشق ترور شد

فعالان اپوزیسیون سوریه روز جمعه گزارش دادند یک مقام دولتی در رستورانی در دمشق کشته شده است.

گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه می گوید مردان مسلح شامگاه پنجشنبه به رستورانی در محله اعیان نشین مّزه حمله کردند و علی بلان، رییس روابط عمومی وزارت امور اجتماعی را کشتند.

سوریه اخیرا شاهد چندین تروربوده است. ماه پیش، در یک بمب گذاری انتحاری در مسجدی در دمشق یک شیخ طرفدار دولت کشته شد.

در حالی که قیام دو ساله در سوریه بی هیچ نشانه ای از پایان ادامه دارد، تند روها به ایفای نقش بزرگتری در میان گروه های شورشی پرداخته اند.

گروه ناظر بر حقوق بشر همچنین گزارش داد نبرد روز جمعه بین نیروهای دولتی و شورشیان در جنوب دمشق ادامه یافت.

دو راکت از نوار غزه به سوی اسرائیل شلیک شد

دو موشک که پنجشنبه شب از نوار غزه به سوی اسرائیل شلیک شد، خسارتی ببار نیاورد.
خبرگزاری رویترز گزارش داده است که هنوز کسی مسئولیت پرتاب این دو موشک را بعهده نگرفته است.

از زمانیکه نیروهای اسرائیلی با شلیک گلوله یک جوان فلسطینی را دو هفته پیش در کرانه باختری رود اردن کشتند، تنشها در این منطقه افزایش یافته است.

پیش از آن و هنگامیکه یک زندانی فلسطینی بعلت ابتلا به بیماری سرطان جان خود را از دست داد، فلسطینیهای کرانه با ختری دست به اعتراض زده بودند.

پلیس پاکستان پرویز مشرف را دستگیر کرد

پلیس پاکستان روز جمعه پرویز مشرف رییس جمهوری پیشین این کشور را در خانه اش در اطراف اسلام آباد دستگیر کرد. آقای مشرف متهم به ارتکاب خیانت بهنگام ریاست جمهوری خود شده است.

پرویز مشرف پس از حضور در دادگاه که توسط پلیس همراهی میشد اجازه یافت که به خانه خود بازگردد.

قمر افضل وکیل پرویز مشرف گفت موکلش با میل خود در دادگاه حضور یافت.
آقای افضل همچنین افزود وی از دادگاه خواسته است تا موکلش بجای اینکه به زندان برود تحت بازداشت خانگی قرار گیرد.

پرویز مشرف که از سال 1999 تا سال 2008 رییس جمهوری پاکستان بود پس از چهار سال که در خارج از کشور زندگی میکرد اخیرا به این امید که در انتخابات ماه آینده شرکت کند به پاکستان باز گشت.

مقامات انتخاباتی پاکستان نه تنها درخواست پرویز مشرف را برای شرکت درانتخابات رد کردند بلکه وی را با یک رشته از چالشهای قانونی بهنگامیکه وی رییس جمهوری پاکستان بوده روبرو ساخته اند.

احضار رییس آی ام اف به دادگاهی در فرانسه

کریستینا لاگارد رییس صندوق بین المللی پول ماه آینده به دادگاهی در فرانسه احضار شده است تا در رابطه با یک رسوایی سیاسی بهنگامیکه وی منصب وزارت دارایی فرانسه را عهده دار بود توضیحاتی ارائه دهد.

این احضاریه میتواند راه را برای یک تحقیقات رسمی از رییس صندوق بین المللی پول که آپارتمانش ماه گذشته مورد یورش ماموران فرانسوی قرار گرفت هموار کند.

مقامهای قضایی فرانسه میخواهند مشخص کنند که خانم لاگارد از اموال عمومی فرانسه بهنگامیکه وی یک قرارداد تجاری 520 میلیون دلاری را نهایی کرد سواستفاده کرده است یانه.

افزایش هجوم آوارگان سوریه به اروپا

یک آژانس اتحادیه اروپا می گوید شما سوری هایی که سعی دارند به طور غیر قانونی وارد اتحادیه اروپا شوند در سال گذشته پنج برابر افزایش یافته است.

به گزارش رویترز، آژانس فرانتکس که بر کنترل های مرزی اتحادیه نظارت دارد، روز پنجشنبه گفت حدود ۸ هزار سوری بدون اوراق شناسایی، وبرخی با گذرنامه های جعلی، سعی کردند برای رسیدن به کشورهایی مانند آلمان و سوئد از مرزهای یونان و بلغارستان عبور کنند. این رقم در سال ۲۰۱۱ یک هزار و ششصد نفر بود.

قیام دو ساله علیه بشار اسد رییس جمهوری سوریه یک میلیون و سیصد هزار نفر را وادار ساخته است به جستجوی پناهندگی در خارج برآیند.

فرانتکس گفت همراه با افغان ها، سوری های فاقد مدارک قانونی ازهر ملیت دیگری در مرز یونان با ترکیه بیشتر هستند.

اکثرا با اتوبوس واتومبیل از راه ترکیه ازسوریه فرارمی کنند و از طریق یونان از راه های زمینی یا دریایی ونیز از مرز خاکی ترکیه با بلغارستان وارد می شوند.

در گزارش رویترز گفته می شود اکثر سوری ها وقتی به اتحادیه اروپا می رسند، درخواست پناهندگی درسوئد یا آلمان می کنند.

اوپوزیسیون مصر در انتخابات شرکت می کند

گروه اصلی اوپوزیسیون در مصرمی گوید برای رقابت در انتخابات پارلمانی که انتظار می رود اواخر سال جاری ۲۰۱۳ برگزار شود آماده می شود.

به گزارش آسوشیتد پرس، جبهه رستگاری ملی روز پنجشنبه گفت به وارد آوردن فشار بر دولت برای تضمین برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه ادامه خواهد داد.

ائتلاف احزاب لیبرال، گروه های جوان و سیاستمداران سکولار مدعی است دولت اسلامی از سیستم انتخاباتی برای تضمین پیروزی دیگری بهره برداری می کند.

در انتخابات سال پیش، احزاب اسلامگرا سه چهارم کرسی های پارلمان را تصاحب کردند. پارلمان بعدا به حکم دادگاه منحل شد.

محکومیت دو تروریست در بریتانیا

یک دادگاه بریتانیا روز پنجشنبه دو مرد را به جرم طرح ریزی عملیات تروریستی به بالغ بر ۱۶ سال زندان محکوم کرد. آنها از جمله قصد داشتند با الهام از القاعده یک اتومبیل اسباب بازی مجهز به دستگاه کنترل از راه دور را به یک مرکز سربازان ذخیره ارتش بفرستند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دادستان ها گفتند زاهد اقبال، ۳۱ ساله، و محمد سرفراز احمد، ۲۵ ساله، درباره ساختن یک وسیله انفجاری با استفاده از کتابچه ای با عنوان «درآشپزخانه مادر خود بمب بسازید»، تالیف رهبر القاعده، بحث کردند.

در گفت و گوهای ضبط شده، اقبال پیشنهاد کرد بمب به یک اتومبیل اسباب سازی وصل شود و از زیر در به مرکز نظامی در لوتون، درشمال لندن، فرستاده شود.

یک مقام واحد ضد تروریسم گفت این پرونده «ادامه تهدید ناشی از تروریست های مستقر دربریتانیا و شبکه پیچیده حمایت بین المللی ازآنها را نشان می دهد.»

در گزارش خبرگزاری فرانسه گفته می شود مقامات قضایی و امنیتی بریتانیا نسبت به افراطی شدن جوانان در لندن از زمانی که یک رادیکال اسلامی ساکن لوتون خود را در حمله انتحاری در استکهلم در دسامبر ۲۰۱۰ منفجر کرد، ابراز نگرانی کرده اند.

زلزله شمال غربی ایران را تکان داد

زمین لرزه ای به قدرت ۵.۲ درجه ریشتر روز پنجشنبه شمال غربی ایران را تکان داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه و به نقل از رسانه های ایران، زمین لرزه ساعت ۱۵ و ۹ دقیقه بعداز ظهر به وقت محلی در شهر «تسوج» در استان آذربایجان شرقی، که کمتر از ۱۰۰ کیلومتر با تبریز فاصله دارد، در عمق ۸ کیلومتری زمین روی داد.

خبرگزاری ایسنا به نقل ازیک مقام محلی نوشته است «تاکنون گزارشی از خسارت یا تلفات نرسیده است و مقامات و مسئولان برای برخورد با هر بحرانی آماده هستند.»

یک مقام هلال احمر ایران نیز گفته است هنوز گزارشی در باره تلفات در تسوج، یا در شهرهای مرغاب و شبستر، که زمین لرزه در آنها نیز احساس شد ، دریافت نشده است.

پیشتر در روز سه شنبه، زمین لرزه نیرومندی درجنوب شرقی ایران - در مرز با پاکستان - روی داد، یک زن را کشت و بیش از ۱۲ نفر را مجروح کرد.

صدور حکم بازداشت پرویز مشرف

دادگاهی در پاکستان تقاضای وثیقه برای آزادی پرویز مشرف رئیس جمهوری سابق این کشور را رد کرد و دستور داد وی برای عزل غیر قانونی قضات در سال ۲۰۰۷ دستگیر و زندانی شود.

هنگام خروج آقای مشرف از دادگاه، پلیس اقدام به بازداشت وی، که سابقاً فرمانده ارتش کشور نیز بود، نکرد. محمد امجد دبیرکل حزب آقای مشرف («لیگ همه مسلمانان پاکستان») گفت وکلای رهبر سابق کشور لایحه استیناف علیه دستور بازداشت آقای مشرف را تقدیم دیوان عالی کشور خواهد کرد.

به گفته مقامها آقای مشرف بعد از اتمام جلسه دادگاه به مزرعه خود در حومه اسلام آباد برده شد.

هنوز روشن نیست حکم بازداشت رئیس جمهوری سابق چه زمانی اجرا خواهد شد.

آقای مشرف با توسل به یک کودتای نظامی در سال ۱۹۹۹ قدرت را در دست گرفت و در سال ۲۰۰۸ در مواجهه با تهدید استیضاح و برکناری مجبور به استعفا شد.

امارات: دستگیری ۷ نفر مرتبط با القاعده

مقامهای امارات متحده عربی می گویند ۷ نفر از اعضای یک حلقه مرتبط به گروه تروریستی القاعده را دستگیر کرده اند.
«وام» خبرگزاری رسمی امارات متحده روز پنجشنبه اعلام کرد این گروه علاوه بر جذب نیرو و تبلیغ برای القاعده، برنامه ای هم برای اجرای عملیاتی در امارات داشته اند.
به گفته این خبرگزاری افراد بازداشت شده ملیت عربی دارند ولی کشورهای متبوع آنها را اعلام نشده است.
در بیانیه مقامهای امارات آمده اعضای این گروه حمایتهای تدارکاتی برای عملیات القاعده در منطقه را هم بر عهده داشته اند.

مقامهای امارات در ماه دسامبر یک «گروه منحرف» را بازداشت کردند که به گفته آنها با یک گروه تروریستی که قصد حمله به عربستان سعودی و دیگر کشورهای نزدیک منطقه را داشت، در ارتباط بودند.

حسنی مبارک از بیمارستان به زندان منتقل شد

حسنی مبارک رییس جمهوری پیشین مصر روز پنجشنبه از یک بیمارستان نظامی در قاهره به زندان تورات این شهر منتقل شد.

دستور انتقال، روز چهارشنبه، توسط یک تیم پزشگی، و پس از اینکه حال او مساعدتر بنظر رسید صادر شد.
شرایط طبی آقای مبارک در جریان محاکمه روز شنبه گذشته، مساعد تشخیص داده نشد و از اینرو وی به بیمارستان منتقل شد.

محاکمه مجدد رییس جمهوری پیشین مصر به اتهام دست داشتن در قتل تظاهرات کنندگان در جریان خیزش شهروندان مصری که منجر به سرنگونی وی شد، قرارست در یازدهم ماه مه صورت گیرد.

رای منفی سنا به لایحه بررسی سوء پیشینه

تلاشهای بیدریغ باراک اوباما، برای تحدید خرید اسلحه توسط کسانیکه سابقه جنایی و یا روانی دارند بجایی نرسید.

برغم احساسات شدید بستگان و قرباینان حادثه دبستان نیوتاون که طی آن بیست کودک 5-6 ساله و شش آموزگار و مدیر کشته شدند و برغم پشتیبانی نزدیک به نود درصد از شهروندان آمریکا، مجلس سنا روز چهارشنبه موفق به تصویب لایحه تشدید بررسی سوپیشینه برای خریداران اسلحه نشد.

رییس جمهوری آمریکا از سناتورهای جمهوریخواه که مخالف هرگونه تغییر و تحدید در
مالکیت و یا شرایط خرید اسلحه اند شدیدا انتقاد کرد.

این لایحه با 46 رای موافق در برابر 54 رای مخالف به تصویب نرسید.

قانونگذاران برای تصویب این لایحه به 60 رای مثبت نیاز داشتند.

اعتصاب غذا در گوانتانامو رو به افزایش است

چند روز پس از درگیریهای خشونت آمیز میان زندانیان و نگهبانان در پایگاه گوانتانامو، ارتش آمریکا می گوید اعتصاب غذا در این بازداشتگاه رو به افزایش است.

یک سخنگوی ارتش آمریکا در این پایگاه که در کوبا قرار دارد روز چهارشنبه گفت 52 زندانی در اعتصاب غذا بسر میبرند که نسبت به روز گذشته هفت نفر افزایش نشان میدهد.

کاپیتان رابرت دوراند یکی از مسولان بازداشتگاه گوانتانامو میگوید به 15 تن از اعتصاب کنندگان اجبارا غذاخورانده می شود تا از شرایط خطرناک کم وزنی آنان جلوگیری شود.
سه نفر از زندانیان نیز در بیمارستان بستری شده اند.

زندانیان بازداشتگاه گوانتانامو از ماه فوریه در اعتراض به شرایط زندان و بخاطر بی نهایت بودن اسارتشان دست به اعتراض زده اند. آمریکا در این پایگاه از 166 زندانی نگهداری میکند که بیشتر آنان به اتهامی متهم نشده اند.

نگهبانان، شنبه گذشته برای جلوگیری از خطرناک شدن شرایط زندان، تعدادی از زندانیان را به سلولهای انفرادی منتقل کردند. ارتش آمریکا بیم آن میدهد که برخی از زندانیان دست به خود کشی زنند.

درنگ در شناسایی پیروز انتخابات ونزوئلا

جان کری وزیر امورخارجه آمریکا می گوید ایالات متحده هنوز در این باره که آیا نیکولاس مادورو را به عنوان رییس جمهوری جدید ونزوئلا به رسمیت بشتاسد یانه، تصمیم نگرفته است.

کری روز چهارشنبه دریک کمیته مجلس نمایندگان آمریکا گفت «ما فکرمی کنیم باید رای ها باز شمرده شود» و افزود «اگر خلافکاری ها عظیم باشد، ما پرسش هایی جدی درباره اعتبار دولت جدید خواهیم داشت.»

پیروزی انتخاباتی مادورو در روزیکشنبه، با اختلافی بسیاراندک، توسط رقیب او هنریکه کاپریلس رد شده است. مخالفان می گویند خلافکاری هایی در رای گیری صورت گرفته است و می خواهند رای ها دوباره شمرده شود.

اما دادگاه عالی ونزوئلا می گوید باز شماری دستی رای ها که مخالفان می خواهند غیرممکن است زیرا سیستم انتخاباتی کامپیوتری است. کمیسیون انتخابات قبلا گفته است شمارش دوباره ای در کارنخواهد بود.

اسد:بهای سنگین حمایت غرب از القاعده

بشار اسد رییس جمهوری سوریه می گوید گزینه دیگری جز پیروزی وجود ندارد، در غیراین صورت کار سوریه تمام خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اسد روز چهارشنبه در مصاحبه ای با تلویزیون الاخباریه، که از رژیم طرفداری می کند، گفت «شکست در نبرد با شورشیانی که تصمیم دارند او را از قدرت برکنار کنند، به معنای پایان کار سوریه خواهد بود.»

اسد گفت «واقعیت این است که جنگی وجود دارد، اما تسلیمی در کار نخواهد بود.»

اسد همچنین گفت «غرب بابت پول دادن به القاعده در نحستین مراحل آن در افغانستان بهای سنگینی پرداخته است، امروز از آن در سوریه، لیبی و مناطق دیگر حمایت می کند و بعدا بهای سنگینی درقلب اروپا و آمریکا خواهد پرداخت.»

در این میان، به گزارش رویترز، وزیر امورخارجه روسیه روز چهارشنبه در هشداری ضمنی به حامیان بین المللی نیروهای اوپوزیسیون در سوریه گفت کوشش برای منزوی ساختن یک طرف در مناقشه شانس حل بحران از راه گفت و گو را از بین خواهد برد.

لاوروف گفت گروه دوستان سوریه، که قرار است هفته آینده در استانبول جلسه ای تشکیل دهد، تاکنون نفوذی منفی بر اجرای توافق ۲۰۱۲ قدرت های جهانی برای پایان دادن به جنگ ازطریق گفت و گو با تمام طرف ها داشته است.

گروه دوستان سوریه ، آمریکا، قدرت های اروپایی، و کشورهای عرب خلیج فارس را که از اوپوریسیون حمایت می کنند به هم ارتباط می دهد.

روسیه، که همراه با ایران حامی اصلی اسد است، می گوید او باید بخشی از هر مذاکره ای باشد.

لاوروف که درکنفرانس خبری مشترکی با وزیر امور خارجه ترکیه در استانبول سخن گفت، اظهار داشت کنار رفتن دولت اسد به عنوان پیش شرطی برای گفت وگو در میان سوری ها برای پایان دادن به مناقشه واقعگرایانه نیست.

وزیر امورخارجه روسیه ابراز امیدواری کرد جلسه استانبول به آغاز گفت و شنود بین طرف های مناقشه کمک کند.

ایران: بهای نفت زیر صد دلار محتمل نیست

رستم قاسمی، وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران گفته است احتمال کاهش قیمت نفت خام به کمتر از بشکه ای ١٠٠ دلار اندک است و روند نزولی کاهش قیمت متوقف شده است.

بنا به گزارش شانا، تارنمای خبری وزارت نفت ایران، آقای قاسمی روز چهارشنبه در حاشیه افتتاح هجدهمین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ایران گفت «ما پیش بینی می کنیم قیمت نفت به بشکه ای زیر صد دلار کاهش نیابد».

وزیر نفت ایران افزوده است اوپک، (سازمان کشورهای صادرکننده نفت) در نظر دارد اگر قیمت ها به بشکه ای زیر١٠٠ دلار کاهش پیدا کند، اجلاس فوق العاده برگزار کند.

وی تاکید کرده است «ما قیمت نفت در بازارهای جهانی را زیر نظر داریم و اگر قیمت به بشکه ای کمتر از صد دلار برسد، با کشورهای عضو اوپک گفتگو خواهیم کرد تا یک اجلاس اضطراری برگزار شود».

علی رضا نیکزاد رهبر، سخنگوی وزارت نفت ایران نیز تاکید کرده است ایران تمایل دارد قیمت نفت بین بشکه ای ١٠٠ تا ١٢٠ دلار ثابت بماند.

او افزوده است «ایران ذخایر استراتژیک نفت خام دارد و علاوه بر توانایی کنترل قیمت نفت، از توانایی مدیریت بازار جهانی آن نیز برخوردار است».

آقای نیکزاد رهبر تاکید کرده است ایران می تواند روزانه ٤ میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه نفت خام تولید کند و تولید کنونی نفت خام کشور برای رفع تقاضای بازارهای جهانی کافی است.

برای اولین بار از ژوییه سال ٢٠١٢ تاکنون، قیمت نفت برنت به زیر بشکه ای ١٠٠ دلار کاهش یافته است.

وزرای نفت کشورهای عضو اوپک روز ٣١ ماه مه در وین دیدار خواهند کرد.

حمله به کارمندان هلال احمر در افغانستان

دو کارمند هلال احمر افغانستان در حمله ای در شمال کشور کشته شده اند.

خبرگزاری فرانسه روز چهارشنبه به نقل از اطلاعیه مقامات صلیب سرخ و هلال احمر گفت این دو کارمند روز سه شنبه هنگامی که با درمانگاه سیارخود رهسپار بیمارستان شبرغان بودند، در جاده اصلی در ناحیه ای در ایالت جوزجان هدف گلوله قرار گرفتند و به شدت مجروح شدند.

مقامات قتل ها را «تکان دهنده و غیر قابل قبول» توصیف کردند. آنها گفتند هویت مهاجمان معلوم نیست، اما «به نظرمی رسد حمله آگاهانه بود. خود رو قبلا شناسایی شده بود.»

جمعیت هلال احمر افغانستان و فدراسیون بین المللی صلیب سرخ در بیانیه مشترکی گفتند تیم چهار نفری درمانگاه سیار کمک های پزشکی برای مردمی که در مناطق دور افتاده زندگی می کنند فراهم می آورد.

آنها گفتند از پرسنل پزشکی و خودروهای مارکدار دو سازمان بر اساس قوانین انسانی بین المللی حفاظت می شود و نباید آسیب ببینند. به علائم هلال احمر و صلیب سرخ همیشه باید احترام گذاشته شود.

کشف نامه محتوی ماده سمی ریسین برای اوباما

مقامات پلیس آمریکا می گویند آزمایش مقدماتی نامه ای که برای باراک اوباما رییس جمهوری فرستاده شده نشان داد به ماده سمی ریسین آلوده بود. ظرف دو روز این دومین پاکت مشکوک برای سیاستمداران آمریکا است که کشف می شود.

اداره آگاهی فدرال – اف بی ای – می گوید پاکتی که برای پرزیدنت اوباما فرستاده شده بود بی درنگ توسط پرسنل سرویس مخفی آمریکا قرتطینه شد و تحقیقاتی در هماهنگی با اف بی آی در جریان است.

مقامات می گویند دلیلی نیست که باورکنند نامه های مشکوک به بمب گذاری در بوستون ارتباط دارد. آنها همچنین یاد آور می شوند آزمایشات برای ریسین که گاهی نادرست از کاردرمی آید عادی است.

روز سه شنبه، در نامه جدا گانه ای برای برای سناتور راجر ویکر، ماده سمی بالقوه کشنده ریسین پیدا شد

یکی ازساختمان های کنگره موقتا بسته شده است.

اف بی آی گفت درحالی که درآزمایشات مقدماتی نتایج قاطعی به دست نمی آید، به آزمایش های بیشتر نیازاست. پلیس کنگره گفت آزمایشات بیشتری درجریان است.

نامه ای که برای سناتور ویکر فرستاده شد در سه تجزیه وتحلیل جداگانه از نظر آلودگی به ریسین مثبت تشخیص داده شد. مسئول اموراداری وحفاظتی سنا گفت نامه در ممفیس، در ایالت تنسی، پست شده بود.

پلیس کنگره می گوید تحقیقات مشترکی را با اف بی آی آغاز کرده است.

ماده ریسین در سال ۲۰۰۴ نیز درپستخانه سنا پیدا شد و مقامات امنیتی را واداشت دو ساختمان اداری سنا را موقتا ببندند. ریسین بسیار سمی است، و فقط یک قطره کوچک آن برای کشتن فردی کافی است.

کشف نامه در روز سه شنبه، خاطرات پس از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ را زنده کرد، زمانی که نامه های آلوده به آنتراکس در ادارات پست، اتاق های خبر و دفاتر کنگره پیدا شد. پنج نفر جان سپردند و چند نفر دیگر بیمار شدند.

اف بی آی آنها را به یک دانشمند دولت آمریکا که در ۲۰۰۸ خودکشی کرد نسبت داد.

احمدی نژاد: تحریم ها موجب مشکلاتی شده اند

محمود احمدی نژاد رییس جمهوری ایران می گوید تحریم های بین المللی مشکلاتی به وجود آورده اند، اما پیشرفت برنامه اتمی کشور را متوقف نساخته اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، احمدی نژاد این موضوع را روز چهارشنبه در اکرا، پایتخت غنا، درپایان سفربه سه کشور افریقای غربی عنوان کرد.

او درپی امضای قراردادهایی با غنا درحوزه هایی از جمله آموزش و کشاورزی گفت «اگر کشوری به راستی مصمم باشد پیشرفت کند، علیرغم فشارهای استعماری یا تحریم ها موفق خواهد شد.»

احمدی نژاد پذیرفت فشارها «مشکلاتی برای ما بوجود آورده اند»، اما گفت این مشکلات «هرگز قادر نبوده اند پیشرفت ما را متوقف سازند.»

سازمان ملل متحد به دلیل برنامه اتمی، به ویژه خودداری از متوقف ساختن غنی سازی اورانیوم، چهار دور تحریم بر ایران وضع کرده است.

هفته پیش ایران مرکز جدیدی برای تولید اورانیوم گشود و اعلام کرد از دو معدن جدید بهره برداری می کند.

خبرگزاری فرانسه می گوید دیدار احمدی نژاد از افریقا درپی زمین لرزه نیرومند در جنوب شرقی ایران صورت گرفت. او علناً درباره واقعه زمین لرزه اظهارنظر نکرد، با این حال رییس جمهوری غنا همدردی خود را با ایران ابراز داشت.

غنا، با حدود ۲۰ میلیون جمعیت، یک تولید کننده عمده طلا و کاکائواست.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG