لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۸ ایران ۱۳:۵۴

سرخط خبرها

بان کی مون: تنش در کره از حد فراتر رفته است

.
بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد می گوید تنش در شبه جزیره کره از حد فراتر رفته است، در حالی که آمریکا می گوید پیونگ یانگ هنوز قادر نیست تهدید خود را برای راه اندازی دوباره یک راکتور اتمی راکد عملی کند.

آقای بان روز سه شنبه گفت کره شمالی در مسیر برخورد با جامعه بین المللی قرار گرفته است، با این حال یادآور شد کسی قصد ندارد به آن کشور حمله کند، و مذاکره تنها راه برای حل بحران است.

در واشنگتن، ویکتوریا نولاند سخنگوی وزارت امور خارجه گفت کره شمالی تا زمانی که قادر شود رآکتور اتمی یونگ بیون را دوباره براه بیاندازد راهی دراز درپیش دارد.

خبرگزاری کره شمالی روز سه شنبه اعلام کرد پیونگ یانگ قصد دارد مجتمع را برای ساختن تسلیحات بیشتر و تامین کمبود برق فعال کند. در گزارش خبرگزاری گفته می شد آغاز دوباره، یک مرکز غنی سازی اورانیوم و یک رآکتور پنج مگاواتی را که می تواند پلوتونیوم با درجه قابل استفاده در اسلحه تولید کند شامل خواهد شد. رآکتور در سال ۲۰۰۷ در برابر کمک اقتصادی بسته شد.

اقدام پیونگ یانگ برای راه اندازی دوباره مجتمع اتمی چند روز پس از آن صورت می گیرد که کیم یونگ اون رییس جمهوری اعلام کرد تولید تسلیحات اتمی یکی از ارجحیت های بالای کشور است.

وزارت امورخارجه کره جنوبی جدیدترین عمل کره شمالی را بسیار تاسف انگیز نامید و از پیونگ یانگ خواست به توافق های بین المللی خود عمل کند.

چین، متحد اصلی کره شمالی نیز ابراز تاسف کرد. یک سخنگو در تکرار درخواست پکن تمام طرف ها را به حفظ آرامش و خویشتنداری فراخواند.

حمله مردان مسلح به دفاتر روزنامه ها در بغداد

در بغداد، مردان مسلح به هفت تیر، چاقو و لوله های فولادی به دفاتر سه روزنامه حمله کردند، کارمندان را کتک زدند و کامپیوتر ها را شکستند.

رویترز می گوید حملات که روز دوشنبه در پی انتشار مقاله ای درباره یک روحانی شیعه صورت گرفت، نفوذ ستیزه گران اسلامی تند رو در عراق را تصویر می کند.

به گفته یک منبع پلیس، دو نفر از مهاجمان دستگیر شدند. سردبیر روزنامه الدستور به رویترز گفت حدود ۵۰ مرد درهای دفتر روزنامه را شکستند و کامپیوترها، میزها و صندلی ها و چاپگرها را خرد کردند.

او گفت مهاجمین همچنین آرشیوهای روزنامه را آتش زدند و کارکنان را تهدید کردند درصورت چاپ مقالات موهن آنها را خواهند کشت.

پلیس گفت در باره این واقعه تحقیق می کند.

تصویب نخستین پیمان تجارت جهانی اسلحه

مجمع عمومی سازمان ملل متحد نخستین پیمان تجارت جهانی اسلحه را با اکثریت آرا تصویب کرده است.

هدف پیمان این است که تجارت ۸۰ میلیارد دلاری تسلیحات متعارف تنظیم شود. پیمان استفاده داخلی از تسلیحات در هیچ کشوری را کنترل نخواهد کرد، اما ایجاب می کند کشورها قوانینی برای کنترل انتقال تسلیحات متعارف، قطعات و اجزای آنها ، و تنظیم فعالیت دلالان اسلحه تدوین کنند.

پیمان فقط سلاح های متعارف ، از تسلیحات سبک تا تانک های رزمی و کشتی های جنگی را فرا می گیرد.

مجمع عمومی روز سه شنبه با ۱۵۴ رای موافق و ۳ رای مخالف قطعنامه ای را تصویب کرد که راه را برای امضای پیمان از آغاز ژوئن باز خواهد کرد.

سوریه، کره شمالی وایران، که هفته پیش ازتصویب پیمان جلوگیری کرده بودند، علیه آن رای دادند. روسیه و ۲۳ کشور دیگر رای ممتنع دادند.

پیمان نقل و انتقال تسلیحات متعارف را در صورت نقض تحریم های تسلیحاتی، یا درصورتی که موجب گسترش نسل کشی، جنایت علیه بشریت با جنایات جنگی شود قدغن می کند. همچنین صدور تسلیحات متعارف را برای استفاده در حملات به غیر نظامیان یا ساختمان های غیر نظامی مانند مدارس و بیمارستان ها ممنوع می سازد.

پاپ جریان مالی واتیکان را اصلاح می کند

پاپ فرانسیس که اعلام کرده است کلیسای کاتولیک سمبل ریاضت و صداقت خواهد بود، قصد دارد ساختار امور اداری واتیکان را متحول کند و حتی امکان دارد به عنوان بخشی از بازبینی گسترده روند بوروکراسی، بانک واتیکان را تعطیل کند.

پاپ فرانسیس میراث دار کلیسایی است که در رسوایی های سوء استفاده جنسی کشیش ها از کودکان و درز اسناد سری امور اداری محافل داخل واتیکان فرو رفته است.

رویکرد پاپ فرانسیس نسبت به بانکی که رسوایی های مالی و اختلاس آن طی سه دهه گذشته لطمه های جدی به وجهه واتیکان وارد کرده است، نقش رهبری او را به بوته آزمایش خواهد گذاشت.

منبع: خبرگزاری رویترز

پوتین قانون جدید انتخاب فرمانداران را امضا کرد

ولادیمیرپوتین رییس جمهوری روسیه قانونی امضا کرده است که به او اجازه می دهد کاندیداهای رهبری مناطق کشور را در صورتی که رهبران محلی آرای عمومی را باطل کنند، برگزیند. منتقدین این اقدام را شکستی برای دمکراسی در روسیه توصیف می کنند.

به گزارش رویترز، قانون، که روز سه شنبه امضا شد، به هریک از ۸۰منطقه کشوراجاره می دهد انتخابات مستقیم فرمانداران را فسخ کنند. چنین انتخاباتی سال پیش به عنوان امتیازی در جریان موج اعتراضات روس ها که از استیلای پوتین بر قدرت به ستوه آمده بودند پیشنهاد شد.

پوتین گفته است قانون باید ازحقوق اقلیت ها درمناطق قومی مانند استان های مسلمان نشین قفقاز شمالی حفاظت کند.

رویترزمی گوید کرملین نگران آن است که انتخابات مستقیم در مناطق بی ثبات موجب ناآرامی شود یا کاندیداهایی را که در وفاداری آنها تردید وجود دارد وارد میدان کند.

اما منتقدین پوتین قانون را شکستی برای دمکراسی وبه سود حزب حاکم روسیه متحد می دانند و می گویند از آن بیم دارند که کرملین و حزب با استفاده از آن کاندیداهای اوپوزیسیون را به نفع فرمانداران وفا دار به حاشیه بکشانند.

وزیر دارایی قبرس استعفا کرد

مایکل ساریز، وزیر دارایی قبرس روز سه شنبه (٢ آوریل) از مقام خود استعفا کرد.
استعفای وزیر دارایی قبرس پس از پایان مذاکرات با بانک ها و موسسات خارجی با هدف ارائه کمک مالی به قبرس و نجات از ورشکستگی این کشور، انجام شده است.

تلاش قبرس برای پذیرش شروط موسسات مالی خارجی سبب شد مقامات این کشور در اقدامی بی سابقه مالیات های سنگینی بر حساب های سپرده شهروندان این کشور اعمال کنند.

وزیر دارایی قبرس ماه گذشته برای یافتن راهکاری برای حل معضلات اقتصادی کشور و درخواست کمک از روسیه به مسکو اعزام شده بود اما دست خالی بازگشت. وزیر دارایی قبرس در شرایطی استعفای خود را اعلام کرد که بسیاری از ناظران وی را مسئول سقوط مالی نظام بانکی کشور خوانده بودند. دولت قبرس استعفای آقای ساریز را پذیرفته است.

منبع: خبرگزاری رویترز

علت مرگ عسل بدیعی خونریزی مغزی اعلام شد

رییس واحد پیوند دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران اعلام کرده طبق بررسی‌ها و سی‌تی‌اسکن‌های انجام شده علت مرگ «عسل بدیعی» بازیگر صدا و سیما خونریزی مغزی بوده است.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، دکتر «کتایون نجفی زاده» روز سه‌شنبه اظهار داشت قرار است فردا چهارشنبه اعضای بدن این بازیگر به بیماران نیازمند اهدا شود.

عسل بدیعی روز دوشنبه در بیمارستان لقمان تهران درگذشت. پیشتر علت مرگ وی مسمومیت دارویی گزارش شده بود.

بنا بر گزارشها این بازیگر جوان در زمان حیاتش اعضای بدنش را اهدا کرده بود.

[رادیو فردا]

افزایش میزان سفارش خرید کالا در آمریکا

سردر وزارت بازرگانی آمریکا
وزارت بازرگانی آمریکا امروز سه شنبه اعلام کرد که سفارش خرید کالا در آمریکا طی ماه فوریه امسال (ماه سوم سال میلادی) ۳ درصد افزایش یافته است. این درحالی است که اقتصاددانانی که خبرگزاری رویترز پیش تر از آنها در این خصوص نظرخواهی کرده بود، پیش بینی کرده بودند که میزان سفارشات در ماه فوریه ۲ و نه دهم درصد افزایش پیدا کند.

صنعت هواپیمایی آمریکا (که احتمال نوسان شدید آن در عرصه سفارشات خرید مطرح است)، میزان سفارشات خود را برای قطعات هواپیما طی ماه فوریه ۲۰۱۳ به میزان چشم گیری افزایش داده. هواپیماسازی بوئینگ در ماه فوریه قطعات لازم برای ساخت ۱۷۹ دستگاه هواپیما را سفارش داده است.

وزارت بازرگانی آمریکا امروز همچنین اعلام کرد که سفارش خرید کالاهای مصرفی بادوام که عمر آنها تا حدود ۳ سال برآورد می شود، طی ماه دوم سال جاری میلادی، ۵ و ۶ دهم درصد بیشتر شده است.

بروز مشکل در روند صلح کردها و دولت ترکیه

روند صلح بین دولت ترکیه وشورشیان کرد با مشکل روبرو شده است. شورشیان خواهان حفاظت قانونی دربرابر هرحمله ارتش درجریان عقب نشینی هستند، دولت این درخواست را رد کرده است.

حزب کارگران کردستان – پ ک ک – درپاسخ به دستور رهبر خود، عبداله اوجالان، آتش بس با ترکیه را اعلام کرد. مرحله بعدی خروج رزمندگان حزب ازسرزمین ترکیه به پایگاه هایشان درکوهستان های شمال عراق است، اما آنها می گویند ممکن است دربرابرحمله سربازان آسیب پذیر باشند مگر این که پارلمان ترکیه حفاظت قانونی به آنها بدهد.

رویترزبه نقل ازیک فرمانده پ ک ک در مصاحبه ای با یک ایستگاه تلویزیونی کرد در روز دوشنبه می گوید " چریک ها نمی توانند خارج شوند مگراین که یک اساس قانونی بوجود آید و اقداماتی صورت گیرد، زیرا در گذشته آنها هنگام عقب نشینی حملات عمده ای را متحمل شدند."

تخمین زده می شود صدها رزمنده حزب کارگران کردستان در زدوخورد با نیروهای امنیتی درجریان خروج قبلی درسال ۱۹۹۱ پس از دستگیری اوجالان کشته شدند.

درگزارش رویتزر گفته می شود رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه گفته است او تضمین می کند چنین زدوخوردهایی تکرار نخواهد شد، اما تاکید دارد شورشیان باید پیش ازخروج خلع سلاح شوند تا خطر درگیری با نیروهای ترکیه ازبین برود.

اردوغان روزجمعه درمصاحبه ای تلویزیونی گفت : مهم نیست آنها سلاح هایشان را کجا بگذارند، اما باید رها کنند و بروند، زیرا درغیر این صورت امکان تحریک بسیار زیاد خواهد بود.

پ ک ک عقب نشینی بدون حفاظت قانونی را رد کرده است. به گزارش رویترز، رهبران گروه درشمال عراق دربیانیه ای گفتند خروج آن گونه که اردوغان می خواهد دربرنامه آنها قرار ندارد و برای پیشبرد و دوام روند صلح لازم است گام های قاطع وعملی جهت متقاعد ساختن نیروهای شان برداشته شود.

نرخ بیکاری در حوزه یورو رکورد شکست

نرخ بیکاری در کشورهای عضو اتحادیه اروپا طی دو ماه نخست سال جاری میلادی، به بالاترین میزان خود از سال ۱۹۹۹ تاکنون رسیده است. سال ۱۹۹۹ سال تشکیل گروه کشورهای حوزه یورو بود.

آمار رسمی مؤسسه آماری موسوم به «یورواستت» که نهاد آمارگیری اتحادیه اروپا مستقر در لوکزامبورگ است، امروز سه شنبه منتشر شده و حاکی از آن است که نرخ بیکاری در ۱۷ کشور عضو اتحادیه اروپا از رقم پیشین ۱۱ و ۹ دهم درصد، به ۱۲ درصد رسیده است، و بیش از ۲۶ میلیون نفر در جای جای کشورهای عضو اتحادیه اروپا بیکارند.

مقام های کشورهای عضو حوزه یورو همچنان به بهبود شرایط اقتصادی در این کشورها خوشبینند، و بسیاری از آنها معتقدند که اقتصاد حوزه یورو، که طی سه ماه نخست سال ۲۰۱۳(سال جاری میلادی) رو به رکود گذارده، در نیمه دوم امسال، رشد خواهد کرد.

بسیاری از تحلیلگران اقتصادی بخش خصوصی اتحادیه اروپا اما، نه تنها به چنین تحولی امیدوار نیستند، بلکه پیش بینی می کنند که اوضاع اقتصادی کشورهای اروپایی امسال بدتر شود. بسیاری از آنها می گویند میزان تولید ناخالص ملی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا که سال گذشته میلادی ۹ دهم درصد کاهش یافت، تا پایان سال جاری، تا ۲ درصد افت خواهد کرد.

افتتاح سه فاز پارس جنوبی در سال ۹۲

وزیر نفت ایران می‌گوید که امسال فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی در مدار تولید قرار می‌گیرد و فاز ۱۲ نیز که اواخر سال گذشته بخش تاسیسات آن آماده راه‌اندازی شده است به ثمر می‌نشیند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا رستم قاسمی، وزیر نفت ایران، همچنین گفته است که پالایشگاه ستاره خلیج فارس که «می‌تواند حجم تولید بنزین کشور را به میزان قابل توجهی افزایش دهد» نیز امسال افتتاح می‌شود.

فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی که شش سال از قرارداد طرح توسعه آن می‌گذرد، قرار بود پاییز سال ۸۹ به افتتاح برسد، اما به‌رغم وعده‌های مقامات نفتی در سال‌های ۹۰ و ۹۱، هنوز این طرح به پایان نرسیده است.

[رادیو فردا]

دانشجویان مصری خواستار استعفای رییس دانشگاه الازهر شدند


حدود ۵۰۰دانشجوی مصری روز سه شنبه وارد دفتر مرکزی دانشگاه اسلامی الازهر در قاهره شدند و خواهان استعفای رییس آن در پی مسموعیت غذایی دانشجویان شدند.

گزارش رویترز به نقل از وزارت بهداشت مصر حاکی است روز دوشنبه حدود ۴۶۰ دانشجو درپی خوردن غذا در کافه تریای دانشگاه، در بیمارستان بستری شدند. اکثر آنها بامداد سه شنبه مرخص شدند.

دانشجویان این حادثه را نشانی از سهل انگاری اوسامه العبد رییس دانشگاه دانستند. آنها وارد دفتر شیخ احمد الطایب مفتی الازهر شدند و درخواست کردند العبد استفا دهد.

دانشگاه دربیانیه ای به دانشجویان هشدار داد از مساله مسمومیت عذایی بهره برداری نکنند، و گفت چنین حوادثی در دانشگاه های دیگر نیز روی داده است.
دربیانیه گفته می شد تحقیقاتی که انجام گرفته نشان داد آلودگی غذا مسئول مسمومیت بود.

محمد مرسی رییس جمهوری بامداد سه شنبه از برخی از دانشجویان بیمار در بیمارستانی درشهر نصر درحومه قاهره عیادت کرد.

دفتر او در اطلاعیه ای گفت رییس جمهوری شخصا وضعیت دانشجویان را دنبال می کند.

معاهده تجارت اسلحه به رای گذاشته می شود

معاهدهٔ تجارت اسلحه، روز سه‌شنبه در مجمع عمومی سازمان ملل به رای گذاشته می‌شود.

تصویب این معاهده در مجمع عمومی به رای اکثریت ۱۹۳ کشور عضو سازمان ملل نیاز دارد.

این معاهده اولین قرارداد بین المللی برای تنظیم تجارت اسلحه بشمار میرود.

ایران، کره‌شمالی و سوریه، هفته گذشته از اجماع کشورهای عضو برای پذیرش این معاهده جلوگیری کردند.

[رادیو فردا]

تاکید رهبر کره شمالی بر توسعه اقتصادی

«کيم جونگ اون» رهبر کره شمالی بر ضرورت توسعه اقتصادی در کشورش تاکيد کرد.

به گزارش رويترز، «کيم جونگ اون» در سخنانی که روز سه شنبه منتشر شد گفت: «برنامه هسته‌ای کره شمالی، توسعه اقتصادی اين کشور را حمايت می‌کند».

رهبر کره شمالی، آمريکا را متهم کرده است که قصد کشاندن اين کشور به يک مسابقه تسليحاتی را دارد.

سخنرانی رهبر کره شمالی در اوج تنش‌های نظامی اين کشور با آمريکا و کره جنوبی صورت می‌گيرد.

[رادیو فردا]

کره شمالی فعالیت مجدد تأسیسات هسته‌ای یونگ بیون را اعلام کرد

کره‌شمالی اعلام کرده است رآکتور هسته‌ای‌اش در «یونگ بیون» را مجدداً به راه می‌اندازد.

خبرگزاری رسمی کره‌شمالی روز سه‌شنبه گزارش داد پیونگ‌یانگ تمام تأسیسات مجتمع را مجدداً‌ تنظیم و دوباره به راه خواهد انداخت.

رآکتور نامبرده که پلوتونیوم اولین آزمایشهای تسلیحات هسته ای کره‌شمالی در سالهای ۲۰۰۶ و ۲۰۰۹ را تولید کرد در سال ۲۰۰۷ بسته شده بود.


[رادیو فردا]

حمله به نیروگاه برق در پاکستان

تعدادی از شبه نظامیان مسلح ضمن حمله به یک ایستگاه شبکه برق در شمال غرب پاکستان هفت نفر را کشتند وچهار نفر را به گروگان گرفتند.

این حمله روز سه شنبه در اطراف شهر پیشاور رخداد.

درمیان کشته شدگان سه پلیس و چهار نفر از کارکنان اداره برق دولت دیده می شوند.

چهار گروگان اسیر نیز همگی از کارکنان اداره برق پاکستان اند.

این ایستگاه برق که در منطقه ایی نیمه خود مختار و نیمه قبیله ای در نزدیکی مرز افغانستان واقع شده، یکی از مامن های اصلی طالبان در پاکستان است.

بخش بزرگی از شهر پیشاور در صبح روز سه شنبه بدون الکتریسته بود زیرا شبکه توزیع برق در منطقه در نتیجه این حمله خسارت شدید دیده یود.

گرچه هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را بعهده نگرفته است، اما شبه نظامیان طالبان، معمولا جنگ خونینی را علیه نیروهای دولتی، نیروهای امنیتی و کارمندان غیرنظامی دولت پاکستان به راه می اندازند.

گسترش اعتصاب غذا در زندان گوانتانامو

اعتصاب غذای زندانیان پایگاه گوانتانامو در کوبا در دو هفته گذشته گسترش یافته است.

واشنگتن پست در شماره دوم آوریل خود نوشته است در حالیکه ارتش آمریکا می گوید شمار زندانیانی که در اعتصاب غذا شرکت کرده اند بیش از دو برابر شده اند، اما وکلای مدافع آنان می گویند این تعداد به مراتب بیشتر است.

پنتاگون روز دوشنبه تعداد اعتصاب کنندگان را ۳۹ نفر اعلام کرد که از خوردن غذا خودداری کرده اند. براساس گزارش های رسیده از میان سی ونه نفر؛ به یازده نفر آنان مواد خوراکی به صورت اجباری تزریق می شود.

وکلای مدافع زندانیان که یا از زندان گوانتانامو مرتبا دیدار می کنند، و یا با موکلین خود از طریق تلفن در ارتباط هستند، می گویند تمام ساکنان کمپ شش در اعتصاب غذا بسر می برند.

در مدت اخیر ۱۳۰ زندانی در کمپ شش حضور داشت اما اکنون معلوم نیست که چه تعدادی از آنها هنوز در آنجا نگهداری می شوند. وکلای مدافع می گویند معمولا اعتصاب کنندگان در انزوای کامل بسر می برند.

آتش سوزی مرگبار در مسجدی در برمه

پلیس برمه می گوید دست کم ۱۳ نفر، که بیشتر آنها را کودکان تشکیل می دادند، در اثر آتش سوزی در یک مسجد در شهر رانگون کشته شدند.

نیروهای آتش نشانی این آتش سوزی را مهار کردند.

پلیس برمه علت آتش سوزی را وقوع یک نقص برقی در اوایل روز سه شنبه اعلام کرد.

قربانیان از بین یک جمعیت بیش از ۷۰ نفری بودند که داخل مدرسه ای در یک مسجد خوابیده بودند.

برمه در روزهای اخیر شاهد درگیری های خونین فرقه ای میان بوداییان و مسلمانان بوده است. تاکنون ده ها نفر در این درگیری ها که اوایل ماه جاری میلادی در شهر میکتیلا آغاز شد، کشته شده اند.

خالد مشعل رهبر حماس باقی می ماند

گروه فلسطینی حماس از انتخاب دوباره خالد مشعل بعنوان رهبر آن گروه برای چهار سال ديگر خبر داد.

مقامات حماس در قاهره اعلام کردند که شورای اين گروه روند انتخابات را روز دوشنبه به پايان رساند. خالد مشعل که در تبعيد بسر می برد از سال ۱۹۹۶ از چهره های ارشد حماس بوده است و در سال ۲۰۰۴، زمانی که اسرائیل شیخ احمد یاسین، بنیانگذار حماس و جانشین او عبدالعزیز رنتیسی را ترور کرد، رهبری اين گروه را بعهده گرفت.

خالد مشعل، ۵۶ سال دارد و در قطر مستقر است. او بيش از يک سال پيش دفتر خود در دمشق پايتخت سوريه را در اعتراض به سرکوب خشونت آميز مخالفان بشار اسد، رييس جمهوری سوريه، ترک کرد.

پس از گذراندن چند دهه در تبعید، مشعل برای اولین بار در ماه دسامبر گذشته از نوار غزه بازديد کرد. حماس از سال ۲۰۰۷ پس از سرنگونی نيروهای رقيب فلسطينی محمود عباس، رييس دولت مورد حمايت غرب و محدود کردن آنها به بخش هايی از کرانه باختری، کنترل بيش از يک ميليون نفر را در نوار غزه بدست داشته است.

وضعیت سلامت ماندلا تغییری نکرده است

بنا به اعلام دولت آفریقای جنوبی «تغییر قابل توجهی در وضعیت سلامت» نلسون ماندلا، رئیس جمهوری پیشین کشور تغییری حاصل نشده است.

آقای ماندلا هنوز بر اثر ابتلا به ذات الریه در بیمارستان بستری است. مقامات روز دوشنبه از شرایط رو به بهبود او خبر دادند.

رهبر ٩٤ ساله و نماد مبارزه با آپارتاید در آفریقای جنوبی توانست روز دوشنبه اوقاتی را در کنار اعضای خانواده اش سپری کند. این سومین بار است که آقای ماندلا طی چهار ماه گذشته بستری شده است.

صدور فرمان آزادی زندانیان سیاسی سودان

به گزارش خبرگزاری فرانسه، عمر البشیر رئیس جمهوری سودان اعلام کرده که فرمان آزادی زندانیان سیاسی را صادر کرده است.

عمر البشیر در سخنانی در مراسم گشایش فصل جدید مجلس سودان در خارطوم با اعلام این خبر، همچنین خواستار انجام "گفتگوهای ملی" با مخالفان، از جمله "گروه های مسلح" شد.

معاون اول رئیس جمهوری سودان هفته گذشته گفته بود از آنجائیکه روابط با سودان جنوبی رو به بهبود است، از محدویت های سیاسی نیزکاسته می شود.

سودان جنوبی دوسال پیش در پی همه پرسی اعلام استقلال کرد.

عمرالبشیر خود به اتهام جنایات جنگی در دارفور، تحت پیگیرد دادگاه بین المللی کیفری است.

[رادیو فردا]

ورشکستگی شرکت هواپیمایی ملی ارمنستان

شرکت هواپیمایی ملی ارمنستان، اَرم اَویا (Armavia)، روز دوشنبه با اعلام ورشکستگی، فعالیتش را متوقف کرد.

این شرکت در بیانیه ای، ناتوانی در پرداخت بدهی ها را دلیل ورشکستگی خود اعلام کرده و گفته است که این وضعیت ناشی از تاثیرات بحران مالی جهانی بوده است.

شرکت هواپیمایی کشوری روسیه اعلام کرده که شرکت اَرم اَویا، بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار دلار به فرودگاه ها و بیش از ۲۵۰ هزار دلار به خدمات ترافیک هوایی در روسیه بدهکار بود.


[رادیو فردا]

نخست‌وزیر جدید کره‌شمالی معرفی شد

مجلس قانون‌گذاری کره‌شمالی، نخست‌وزیر جدید این کشور را برگزید.

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، مجلس عالی خلق کره‌شمالی، روز دوشنبه در جریان اجلاس سالانه‌اش، «پاک پونگ جو» را به‌جای « چو یونگ ریم»، به‌عنوان نخست‌وزیر تازه کره‌شمالی معرفی کرد.

پاک پونگ جو، پیش از این نیز در سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۷ نخست‌وزیر کره‌شمالی بوده است، اما به‌خاطر پیگیری طرح اصلاح اقتصادی‌اش از کار برکنار شده‌بود.

مجلس عالی خلق کره، روز دوشنبه، همچنین مصوبه‌ای را به‌تصویب رساند که برپایه آن، حق استفاده از سلاح اتمی برای «دفاع از خود» قانونی شناخته می‌شود.


[رادیو فردا]

دادگاه تجدید نظر بحرین حکم ۱۰ سال زندان متهم به جاسوسی برای ایران را تایید کرد

خبرگزاری فرانسه گزارش داد مرد بحرینی متهم به جاسوسی برای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به ده سال زندان محکوم شده است. این محکومیت در دادگاه بدوی نیز مورد تایید قرار گرفته بود.

هویت این مرد افشا نشده، اما رسانه های محلی گزارش دادند او به «ارائه اطلاعات نظامی و شناسایی مناطق حساس بحرین» به دو دیپلمات ایرانی مستقر در کویت متهم شده است. در این گزارش ها آمده است او اطلاعاتی را که گردآوری می کرد از مسیر این دیپلمات ها به سپاه پاسداران ایران منتقل می کرد.

مناسبات بین ایران و بحرین از دو سال پیش که قیام شیعیان بحرین به کمک کشورهای منطقه خلیج فارس، به ویژه عربستان سعودی سرکوب شد، به تیرگی گراییده است. بیشتر جمعیت بحرین شیعه هستند و تحت حاکمیت یک دولت سنی روزگار می گذرانند.

انفجار در تکریت عراق ۹ کشته برجای گذاشت

حمله انتحاری در تکریت عراق دستکم ۹کشته بر جای گذاشت.

هدف حمله روز دوشنبه یک ایستگاه بازرسی پلیس بود. در اين انفجار ده ها نفر زخمی شدند. گفته می شود اکثر قربانیان حادثه از ماموران پلیس عراقی بوده اند. هنوز هیچ گروهی مسئولیت حمله را برعهده نگرفته است.

خشونت ها در عراق پیشاپیش انتخابات محلی در ۲۰ آوریل در عراق بالا گرفته است. نگرانی های امنیتی سبب شده تا انتخابات در استان های انبار و نینوا چندماهی به تاخیر بیفتد.

نرخ تورم در ایران از مرز ۳۰ درصد گذشت

مرکز آمار ایران روز یکشنبه با انتشار شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرف خانوارهای شهری، از ثبت تورم میانگین شهری سی و یک و نیم درصدی برای سال ۱۳۹۱ خبر داد.

در این گزارش، شاخص گروه عمده خوراکیها، آشامیدنیها و دخانیات در ایران نسبت به مدت مشابه سال قبل، پنجاه و هشت و نیم درصد افزایش نشان میدهد.

کمترین تغییر قیمتها مربوط به هزینه های آموزشی است و بالاترین افزایش قیمتها مربوط به دخانیات، سبزی و حبوبات و انواع گوشت قرمز و محصولات دریایی بوده است.

عسل بدیعی، بازیگر سینما درگذشت

عسل بدیعی، بازیگر جوان سینمای ایران که دچار مرگ مغزی شده بود، درگذشت.

به‌گزارش خبرگزاری مهر، عسل بدیعی، به‌علت مسمومیت شدید دارویی در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شده بود و سرانجام ظهر امروز دچار ایست قلبی شد.

برپایه همین گزارش، این بازیگر جوان سینمای ایران، پیش‌تر از اطرافیانش خواست بود که اعضای بدن او اهدا شود.

عسل بدیعی سال ۱۳۵۶ در تهران متولد شد. او سال ۱۳۷۵ به سینما راه یافت و با فیلم «بودن یا نبودن» به کارگردانی کیانوش عیاری فعالیت حرفه‌یی خود را آغاز کرد.

[ رادیو فردا]

شورشیان سوریه سه چاه نفت را آتش زدند

مقامهای رسمی وزارت نفت سوریه روز یکشنبه اعلام کردند مخالفان سوریه با به آتش زدن سه حلقه چاه نفت در شرق کشور، روزانه موجب از دست دادن ۵ هزار بشکه نفت و ۵۲ هزار مترمکعب گاز شدند.

همچنین خبرگزاری سوریه گزارش داده است شرکت فرات پترولیوم تلاش دارد آتش سه چاه نفت را خاموش و مهار کند.

خبرگزاری رسمی سوریه پیش از این گزارش داده بود که در مجموع 9 حلقه چاه نفت سوریه به آتش کشیده شده اند.

دولت بشار اسد پس از اینکه کنترل بخش بزرگی ازشرق کشور که منطقه نفت خیز کشور است را ازدست داده، هنوز تلاش دارد تا انرژی مورد نیاز داخل را تامین کند.

شهروندان سوریه می گویند، برغم جنگها ودرگیری ها؛ تولید نفت در برخی از میدانهای نفتی همچنان ادامه دارد و حتی شورشیان با ارسال نفت به مناطق تحت کنترل دولت نیز مخالفتی نکرده اند.

سفیر آذربایجان درتهران احضار شد

جمهوری اسلامی ایران با آن‌ چه « اقدام سخیف تعدادی از عوامل و عناصر معلوم الحال و برخی مزدوران وابسته» خواند، به برگزاری همایشی در جمهوری آذربایجان اعتراض کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، عباس عراقچی، معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه با احضار سفیر جمهوری آذربایجان به آن‌چه «اعلام مواضع علیه حاکمیت و تمامیت ارضی جمهوری اسلامی ایران»خوانده شده اعتراض کرده است.

این گزارش می‌افزاید که معاون وزیر خارجه ایران مواضع شرکت‌کنندگان در نشست باکو را «اظهارات تهدید آمیز و هدفدار و انتشار مطالب کذب و توزیع تصاویر موهن» نامیده و آن‌را اقدامی تحریک آمیز توصیف کرده است.

پرس تی وی، شبکه تلویزیونی انگلیسی زبان جمهوری اسلامی ایران، نشست باکو را گردهم‌آیی تجزیه ‌طلبان نامیده است.

[رادیو فردا]

قاچاق «دیزل» ایران در بلوچستان پاکستان

خبرگزاری رویترز گزارش می دهد در حالیکه کشورهای غربی تحریمهای اقتصادی علیه ایران را تنگتر و تنگتر کرده اند، عده زیادی توانسته اند از این شرایط به سود خود بهره جویند. در این میان به نظر میرسد قاچاقچیان پاکستانی که در قاچاق مواد نفتی فعال اند، این روزها بیشترین سود را به جیب میزنند.

برخی از این قاچاقچیان می گویند چرا تریاک قاچاق، هنگامیکه قاچاق « دیزل» هم، سود بیشتری دارد و هم، از امنیت بیشتری برخوردارست.

قاچاق دیزل از مدتها پیش یک تجارت غیرقانونی سود آور در استان بلوچستان پاکستان بوده است. اما به نظر برخی از کارشناسان، تحریمهای اقتصادی غرب علیه ایران، سود آوری دیزل را اینک در بازار سیاه؛ چند برابر کرده است.

به گزارش رویترز تحقیقات اولیه نشان میدهد حتی ممکن است نیروهای امنیتی پاکستان مستقر در بلوچستان، در امر قاچاق سوخت دست داشته باشند.

براساس همین گزارش سالانه حدود بیست تا بیست ودو میلیون بشکه «دیزل» از ایران به صورت قاچاق وارد پاکستان میشود، اگر چه پاکستان بخش عمده مصرف خود را ازکویت وارد میکند.

تجارت غیرقانونی دیزل ایران در دهه ۲۰۱۰ بعلت قطع یارانه های سوختی در کشور، رو به سردی گذاشت اما از ماه سپتامبر گذشته و بخاطر کاهش شدید ارزش ریال، بهای دیزل این بار حتی برای خریداران پاکستانی ارزانتر از گذشته شده است.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG