لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸ ایران ۰۸:۴۵

سرخط خبرها

افزایش هجوم آوارگان سوریه به اروپا

یک آژانس اتحادیه اروپا می گوید شما سوری هایی که سعی دارند به طور غیر قانونی وارد اتحادیه اروپا شوند در سال گذشته پنج برابر افزایش یافته است.

به گزارش رویترز، آژانس فرانتکس که بر کنترل های مرزی اتحادیه نظارت دارد، روز پنجشنبه گفت حدود ۸ هزار سوری بدون اوراق شناسایی، وبرخی با گذرنامه های جعلی، سعی کردند برای رسیدن به کشورهایی مانند آلمان و سوئد از مرزهای یونان و بلغارستان عبور کنند. این رقم در سال ۲۰۱۱ یک هزار و ششصد نفر بود.

قیام دو ساله علیه بشار اسد رییس جمهوری سوریه یک میلیون و سیصد هزار نفر را وادار ساخته است به جستجوی پناهندگی در خارج برآیند.

فرانتکس گفت همراه با افغان ها، سوری های فاقد مدارک قانونی ازهر ملیت دیگری در مرز یونان با ترکیه بیشتر هستند.

اکثرا با اتوبوس واتومبیل از راه ترکیه ازسوریه فرارمی کنند و از طریق یونان از راه های زمینی یا دریایی ونیز از مرز خاکی ترکیه با بلغارستان وارد می شوند.

در گزارش رویترز گفته می شود اکثر سوری ها وقتی به اتحادیه اروپا می رسند، درخواست پناهندگی درسوئد یا آلمان می کنند.

اوپوزیسیون مصر در انتخابات شرکت می کند

گروه اصلی اوپوزیسیون در مصرمی گوید برای رقابت در انتخابات پارلمانی که انتظار می رود اواخر سال جاری ۲۰۱۳ برگزار شود آماده می شود.

به گزارش آسوشیتد پرس، جبهه رستگاری ملی روز پنجشنبه گفت به وارد آوردن فشار بر دولت برای تضمین برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه ادامه خواهد داد.

ائتلاف احزاب لیبرال، گروه های جوان و سیاستمداران سکولار مدعی است دولت اسلامی از سیستم انتخاباتی برای تضمین پیروزی دیگری بهره برداری می کند.

در انتخابات سال پیش، احزاب اسلامگرا سه چهارم کرسی های پارلمان را تصاحب کردند. پارلمان بعدا به حکم دادگاه منحل شد.

محکومیت دو تروریست در بریتانیا

یک دادگاه بریتانیا روز پنجشنبه دو مرد را به جرم طرح ریزی عملیات تروریستی به بالغ بر ۱۶ سال زندان محکوم کرد. آنها از جمله قصد داشتند با الهام از القاعده یک اتومبیل اسباب بازی مجهز به دستگاه کنترل از راه دور را به یک مرکز سربازان ذخیره ارتش بفرستند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دادستان ها گفتند زاهد اقبال، ۳۱ ساله، و محمد سرفراز احمد، ۲۵ ساله، درباره ساختن یک وسیله انفجاری با استفاده از کتابچه ای با عنوان «درآشپزخانه مادر خود بمب بسازید»، تالیف رهبر القاعده، بحث کردند.

در گفت و گوهای ضبط شده، اقبال پیشنهاد کرد بمب به یک اتومبیل اسباب سازی وصل شود و از زیر در به مرکز نظامی در لوتون، درشمال لندن، فرستاده شود.

یک مقام واحد ضد تروریسم گفت این پرونده «ادامه تهدید ناشی از تروریست های مستقر دربریتانیا و شبکه پیچیده حمایت بین المللی ازآنها را نشان می دهد.»

در گزارش خبرگزاری فرانسه گفته می شود مقامات قضایی و امنیتی بریتانیا نسبت به افراطی شدن جوانان در لندن از زمانی که یک رادیکال اسلامی ساکن لوتون خود را در حمله انتحاری در استکهلم در دسامبر ۲۰۱۰ منفجر کرد، ابراز نگرانی کرده اند.

زلزله شمال غربی ایران را تکان داد

زمین لرزه ای به قدرت ۵.۲ درجه ریشتر روز پنجشنبه شمال غربی ایران را تکان داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه و به نقل از رسانه های ایران، زمین لرزه ساعت ۱۵ و ۹ دقیقه بعداز ظهر به وقت محلی در شهر «تسوج» در استان آذربایجان شرقی، که کمتر از ۱۰۰ کیلومتر با تبریز فاصله دارد، در عمق ۸ کیلومتری زمین روی داد.

خبرگزاری ایسنا به نقل ازیک مقام محلی نوشته است «تاکنون گزارشی از خسارت یا تلفات نرسیده است و مقامات و مسئولان برای برخورد با هر بحرانی آماده هستند.»

یک مقام هلال احمر ایران نیز گفته است هنوز گزارشی در باره تلفات در تسوج، یا در شهرهای مرغاب و شبستر، که زمین لرزه در آنها نیز احساس شد ، دریافت نشده است.

پیشتر در روز سه شنبه، زمین لرزه نیرومندی درجنوب شرقی ایران - در مرز با پاکستان - روی داد، یک زن را کشت و بیش از ۱۲ نفر را مجروح کرد.

صدور حکم بازداشت پرویز مشرف

دادگاهی در پاکستان تقاضای وثیقه برای آزادی پرویز مشرف رئیس جمهوری سابق این کشور را رد کرد و دستور داد وی برای عزل غیر قانونی قضات در سال ۲۰۰۷ دستگیر و زندانی شود.

هنگام خروج آقای مشرف از دادگاه، پلیس اقدام به بازداشت وی، که سابقاً فرمانده ارتش کشور نیز بود، نکرد. محمد امجد دبیرکل حزب آقای مشرف («لیگ همه مسلمانان پاکستان») گفت وکلای رهبر سابق کشور لایحه استیناف علیه دستور بازداشت آقای مشرف را تقدیم دیوان عالی کشور خواهد کرد.

به گفته مقامها آقای مشرف بعد از اتمام جلسه دادگاه به مزرعه خود در حومه اسلام آباد برده شد.

هنوز روشن نیست حکم بازداشت رئیس جمهوری سابق چه زمانی اجرا خواهد شد.

آقای مشرف با توسل به یک کودتای نظامی در سال ۱۹۹۹ قدرت را در دست گرفت و در سال ۲۰۰۸ در مواجهه با تهدید استیضاح و برکناری مجبور به استعفا شد.

امارات: دستگیری ۷ نفر مرتبط با القاعده

مقامهای امارات متحده عربی می گویند ۷ نفر از اعضای یک حلقه مرتبط به گروه تروریستی القاعده را دستگیر کرده اند.
«وام» خبرگزاری رسمی امارات متحده روز پنجشنبه اعلام کرد این گروه علاوه بر جذب نیرو و تبلیغ برای القاعده، برنامه ای هم برای اجرای عملیاتی در امارات داشته اند.
به گفته این خبرگزاری افراد بازداشت شده ملیت عربی دارند ولی کشورهای متبوع آنها را اعلام نشده است.
در بیانیه مقامهای امارات آمده اعضای این گروه حمایتهای تدارکاتی برای عملیات القاعده در منطقه را هم بر عهده داشته اند.

مقامهای امارات در ماه دسامبر یک «گروه منحرف» را بازداشت کردند که به گفته آنها با یک گروه تروریستی که قصد حمله به عربستان سعودی و دیگر کشورهای نزدیک منطقه را داشت، در ارتباط بودند.

حسنی مبارک از بیمارستان به زندان منتقل شد

حسنی مبارک رییس جمهوری پیشین مصر روز پنجشنبه از یک بیمارستان نظامی در قاهره به زندان تورات این شهر منتقل شد.

دستور انتقال، روز چهارشنبه، توسط یک تیم پزشگی، و پس از اینکه حال او مساعدتر بنظر رسید صادر شد.
شرایط طبی آقای مبارک در جریان محاکمه روز شنبه گذشته، مساعد تشخیص داده نشد و از اینرو وی به بیمارستان منتقل شد.

محاکمه مجدد رییس جمهوری پیشین مصر به اتهام دست داشتن در قتل تظاهرات کنندگان در جریان خیزش شهروندان مصری که منجر به سرنگونی وی شد، قرارست در یازدهم ماه مه صورت گیرد.

رای منفی سنا به لایحه بررسی سوء پیشینه

تلاشهای بیدریغ باراک اوباما، برای تحدید خرید اسلحه توسط کسانیکه سابقه جنایی و یا روانی دارند بجایی نرسید.

برغم احساسات شدید بستگان و قرباینان حادثه دبستان نیوتاون که طی آن بیست کودک 5-6 ساله و شش آموزگار و مدیر کشته شدند و برغم پشتیبانی نزدیک به نود درصد از شهروندان آمریکا، مجلس سنا روز چهارشنبه موفق به تصویب لایحه تشدید بررسی سوپیشینه برای خریداران اسلحه نشد.

رییس جمهوری آمریکا از سناتورهای جمهوریخواه که مخالف هرگونه تغییر و تحدید در
مالکیت و یا شرایط خرید اسلحه اند شدیدا انتقاد کرد.

این لایحه با 46 رای موافق در برابر 54 رای مخالف به تصویب نرسید.

قانونگذاران برای تصویب این لایحه به 60 رای مثبت نیاز داشتند.

اعتصاب غذا در گوانتانامو رو به افزایش است

چند روز پس از درگیریهای خشونت آمیز میان زندانیان و نگهبانان در پایگاه گوانتانامو، ارتش آمریکا می گوید اعتصاب غذا در این بازداشتگاه رو به افزایش است.

یک سخنگوی ارتش آمریکا در این پایگاه که در کوبا قرار دارد روز چهارشنبه گفت 52 زندانی در اعتصاب غذا بسر میبرند که نسبت به روز گذشته هفت نفر افزایش نشان میدهد.

کاپیتان رابرت دوراند یکی از مسولان بازداشتگاه گوانتانامو میگوید به 15 تن از اعتصاب کنندگان اجبارا غذاخورانده می شود تا از شرایط خطرناک کم وزنی آنان جلوگیری شود.
سه نفر از زندانیان نیز در بیمارستان بستری شده اند.

زندانیان بازداشتگاه گوانتانامو از ماه فوریه در اعتراض به شرایط زندان و بخاطر بی نهایت بودن اسارتشان دست به اعتراض زده اند. آمریکا در این پایگاه از 166 زندانی نگهداری میکند که بیشتر آنان به اتهامی متهم نشده اند.

نگهبانان، شنبه گذشته برای جلوگیری از خطرناک شدن شرایط زندان، تعدادی از زندانیان را به سلولهای انفرادی منتقل کردند. ارتش آمریکا بیم آن میدهد که برخی از زندانیان دست به خود کشی زنند.

درنگ در شناسایی پیروز انتخابات ونزوئلا

جان کری وزیر امورخارجه آمریکا می گوید ایالات متحده هنوز در این باره که آیا نیکولاس مادورو را به عنوان رییس جمهوری جدید ونزوئلا به رسمیت بشتاسد یانه، تصمیم نگرفته است.

کری روز چهارشنبه دریک کمیته مجلس نمایندگان آمریکا گفت «ما فکرمی کنیم باید رای ها باز شمرده شود» و افزود «اگر خلافکاری ها عظیم باشد، ما پرسش هایی جدی درباره اعتبار دولت جدید خواهیم داشت.»

پیروزی انتخاباتی مادورو در روزیکشنبه، با اختلافی بسیاراندک، توسط رقیب او هنریکه کاپریلس رد شده است. مخالفان می گویند خلافکاری هایی در رای گیری صورت گرفته است و می خواهند رای ها دوباره شمرده شود.

اما دادگاه عالی ونزوئلا می گوید باز شماری دستی رای ها که مخالفان می خواهند غیرممکن است زیرا سیستم انتخاباتی کامپیوتری است. کمیسیون انتخابات قبلا گفته است شمارش دوباره ای در کارنخواهد بود.

اسد:بهای سنگین حمایت غرب از القاعده

بشار اسد رییس جمهوری سوریه می گوید گزینه دیگری جز پیروزی وجود ندارد، در غیراین صورت کار سوریه تمام خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اسد روز چهارشنبه در مصاحبه ای با تلویزیون الاخباریه، که از رژیم طرفداری می کند، گفت «شکست در نبرد با شورشیانی که تصمیم دارند او را از قدرت برکنار کنند، به معنای پایان کار سوریه خواهد بود.»

اسد گفت «واقعیت این است که جنگی وجود دارد، اما تسلیمی در کار نخواهد بود.»

اسد همچنین گفت «غرب بابت پول دادن به القاعده در نحستین مراحل آن در افغانستان بهای سنگینی پرداخته است، امروز از آن در سوریه، لیبی و مناطق دیگر حمایت می کند و بعدا بهای سنگینی درقلب اروپا و آمریکا خواهد پرداخت.»

در این میان، به گزارش رویترز، وزیر امورخارجه روسیه روز چهارشنبه در هشداری ضمنی به حامیان بین المللی نیروهای اوپوزیسیون در سوریه گفت کوشش برای منزوی ساختن یک طرف در مناقشه شانس حل بحران از راه گفت و گو را از بین خواهد برد.

لاوروف گفت گروه دوستان سوریه، که قرار است هفته آینده در استانبول جلسه ای تشکیل دهد، تاکنون نفوذی منفی بر اجرای توافق ۲۰۱۲ قدرت های جهانی برای پایان دادن به جنگ ازطریق گفت و گو با تمام طرف ها داشته است.

گروه دوستان سوریه ، آمریکا، قدرت های اروپایی، و کشورهای عرب خلیج فارس را که از اوپوریسیون حمایت می کنند به هم ارتباط می دهد.

روسیه، که همراه با ایران حامی اصلی اسد است، می گوید او باید بخشی از هر مذاکره ای باشد.

لاوروف که درکنفرانس خبری مشترکی با وزیر امور خارجه ترکیه در استانبول سخن گفت، اظهار داشت کنار رفتن دولت اسد به عنوان پیش شرطی برای گفت وگو در میان سوری ها برای پایان دادن به مناقشه واقعگرایانه نیست.

وزیر امورخارجه روسیه ابراز امیدواری کرد جلسه استانبول به آغاز گفت و شنود بین طرف های مناقشه کمک کند.

ایران: بهای نفت زیر صد دلار محتمل نیست

رستم قاسمی، وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران گفته است احتمال کاهش قیمت نفت خام به کمتر از بشکه ای ١٠٠ دلار اندک است و روند نزولی کاهش قیمت متوقف شده است.

بنا به گزارش شانا، تارنمای خبری وزارت نفت ایران، آقای قاسمی روز چهارشنبه در حاشیه افتتاح هجدهمین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ایران گفت «ما پیش بینی می کنیم قیمت نفت به بشکه ای زیر صد دلار کاهش نیابد».

وزیر نفت ایران افزوده است اوپک، (سازمان کشورهای صادرکننده نفت) در نظر دارد اگر قیمت ها به بشکه ای زیر١٠٠ دلار کاهش پیدا کند، اجلاس فوق العاده برگزار کند.

وی تاکید کرده است «ما قیمت نفت در بازارهای جهانی را زیر نظر داریم و اگر قیمت به بشکه ای کمتر از صد دلار برسد، با کشورهای عضو اوپک گفتگو خواهیم کرد تا یک اجلاس اضطراری برگزار شود».

علی رضا نیکزاد رهبر، سخنگوی وزارت نفت ایران نیز تاکید کرده است ایران تمایل دارد قیمت نفت بین بشکه ای ١٠٠ تا ١٢٠ دلار ثابت بماند.

او افزوده است «ایران ذخایر استراتژیک نفت خام دارد و علاوه بر توانایی کنترل قیمت نفت، از توانایی مدیریت بازار جهانی آن نیز برخوردار است».

آقای نیکزاد رهبر تاکید کرده است ایران می تواند روزانه ٤ میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه نفت خام تولید کند و تولید کنونی نفت خام کشور برای رفع تقاضای بازارهای جهانی کافی است.

برای اولین بار از ژوییه سال ٢٠١٢ تاکنون، قیمت نفت برنت به زیر بشکه ای ١٠٠ دلار کاهش یافته است.

وزرای نفت کشورهای عضو اوپک روز ٣١ ماه مه در وین دیدار خواهند کرد.

حمله به کارمندان هلال احمر در افغانستان

دو کارمند هلال احمر افغانستان در حمله ای در شمال کشور کشته شده اند.

خبرگزاری فرانسه روز چهارشنبه به نقل از اطلاعیه مقامات صلیب سرخ و هلال احمر گفت این دو کارمند روز سه شنبه هنگامی که با درمانگاه سیارخود رهسپار بیمارستان شبرغان بودند، در جاده اصلی در ناحیه ای در ایالت جوزجان هدف گلوله قرار گرفتند و به شدت مجروح شدند.

مقامات قتل ها را «تکان دهنده و غیر قابل قبول» توصیف کردند. آنها گفتند هویت مهاجمان معلوم نیست، اما «به نظرمی رسد حمله آگاهانه بود. خود رو قبلا شناسایی شده بود.»

جمعیت هلال احمر افغانستان و فدراسیون بین المللی صلیب سرخ در بیانیه مشترکی گفتند تیم چهار نفری درمانگاه سیار کمک های پزشکی برای مردمی که در مناطق دور افتاده زندگی می کنند فراهم می آورد.

آنها گفتند از پرسنل پزشکی و خودروهای مارکدار دو سازمان بر اساس قوانین انسانی بین المللی حفاظت می شود و نباید آسیب ببینند. به علائم هلال احمر و صلیب سرخ همیشه باید احترام گذاشته شود.

کشف نامه محتوی ماده سمی ریسین برای اوباما

مقامات پلیس آمریکا می گویند آزمایش مقدماتی نامه ای که برای باراک اوباما رییس جمهوری فرستاده شده نشان داد به ماده سمی ریسین آلوده بود. ظرف دو روز این دومین پاکت مشکوک برای سیاستمداران آمریکا است که کشف می شود.

اداره آگاهی فدرال – اف بی ای – می گوید پاکتی که برای پرزیدنت اوباما فرستاده شده بود بی درنگ توسط پرسنل سرویس مخفی آمریکا قرتطینه شد و تحقیقاتی در هماهنگی با اف بی آی در جریان است.

مقامات می گویند دلیلی نیست که باورکنند نامه های مشکوک به بمب گذاری در بوستون ارتباط دارد. آنها همچنین یاد آور می شوند آزمایشات برای ریسین که گاهی نادرست از کاردرمی آید عادی است.

روز سه شنبه، در نامه جدا گانه ای برای برای سناتور راجر ویکر، ماده سمی بالقوه کشنده ریسین پیدا شد

یکی ازساختمان های کنگره موقتا بسته شده است.

اف بی آی گفت درحالی که درآزمایشات مقدماتی نتایج قاطعی به دست نمی آید، به آزمایش های بیشتر نیازاست. پلیس کنگره گفت آزمایشات بیشتری درجریان است.

نامه ای که برای سناتور ویکر فرستاده شد در سه تجزیه وتحلیل جداگانه از نظر آلودگی به ریسین مثبت تشخیص داده شد. مسئول اموراداری وحفاظتی سنا گفت نامه در ممفیس، در ایالت تنسی، پست شده بود.

پلیس کنگره می گوید تحقیقات مشترکی را با اف بی آی آغاز کرده است.

ماده ریسین در سال ۲۰۰۴ نیز درپستخانه سنا پیدا شد و مقامات امنیتی را واداشت دو ساختمان اداری سنا را موقتا ببندند. ریسین بسیار سمی است، و فقط یک قطره کوچک آن برای کشتن فردی کافی است.

کشف نامه در روز سه شنبه، خاطرات پس از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ را زنده کرد، زمانی که نامه های آلوده به آنتراکس در ادارات پست، اتاق های خبر و دفاتر کنگره پیدا شد. پنج نفر جان سپردند و چند نفر دیگر بیمار شدند.

اف بی آی آنها را به یک دانشمند دولت آمریکا که در ۲۰۰۸ خودکشی کرد نسبت داد.

احمدی نژاد: تحریم ها موجب مشکلاتی شده اند

محمود احمدی نژاد رییس جمهوری ایران می گوید تحریم های بین المللی مشکلاتی به وجود آورده اند، اما پیشرفت برنامه اتمی کشور را متوقف نساخته اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، احمدی نژاد این موضوع را روز چهارشنبه در اکرا، پایتخت غنا، درپایان سفربه سه کشور افریقای غربی عنوان کرد.

او درپی امضای قراردادهایی با غنا درحوزه هایی از جمله آموزش و کشاورزی گفت «اگر کشوری به راستی مصمم باشد پیشرفت کند، علیرغم فشارهای استعماری یا تحریم ها موفق خواهد شد.»

احمدی نژاد پذیرفت فشارها «مشکلاتی برای ما بوجود آورده اند»، اما گفت این مشکلات «هرگز قادر نبوده اند پیشرفت ما را متوقف سازند.»

سازمان ملل متحد به دلیل برنامه اتمی، به ویژه خودداری از متوقف ساختن غنی سازی اورانیوم، چهار دور تحریم بر ایران وضع کرده است.

هفته پیش ایران مرکز جدیدی برای تولید اورانیوم گشود و اعلام کرد از دو معدن جدید بهره برداری می کند.

خبرگزاری فرانسه می گوید دیدار احمدی نژاد از افریقا درپی زمین لرزه نیرومند در جنوب شرقی ایران صورت گرفت. او علناً درباره واقعه زمین لرزه اظهارنظر نکرد، با این حال رییس جمهوری غنا همدردی خود را با ایران ابراز داشت.

غنا، با حدود ۲۰ میلیون جمعیت، یک تولید کننده عمده طلا و کاکائواست.

کره جنوبی هلیکوپترهای تهاجمی می خرد

کره جنوبی ناوگانی از هلیکوپترهای تهاجمی آپاچی از آمریکا می خرد.

در زمانی که تنش با کره شمالی بالا گرفته است، اداره خریدهای نظامی وزارت دفاع کره جنوبی می گوید ۳۰ فروند هلیکوپتر آپاچی از شرکت آمریکایی بوئینگ دریک دوره سه ساله از آغاز ۲۰۱۶ خواهد خرید.

در اطلاعیه گفته شده هدف این است هلیکوپترها جایگزین ناوگان هلیکوپترهای قدیمی شود و به بازداشتن تحریکات از شمال کمک کند.

خبرگزاری کره جنوبی می گوید معامله حدود یک میلیارد و پانصد میلیون دلار ارزش دارد.

کره شمالی هفته هاست تهدید می کند ممکن است به حمله اتمی، از جمله علیه آمریکا دست بزند.

خشم پیونگ یانگ تا حدودی از رزمایش های مشترک آمریکا و کره جنوبی است، که آنها را مقدمه ای برای حمله به کره شمالی ارزیابی می کند.

واشنگتن و سئول تاکید کرده اند که رزمایش های مشترک دفاعی است.

مهار انفجار چاه نفت در جنوب ایران

شانا، خبرگزاری وزارت نفت ایران روز چهارشنبه ١٧ آوریل گزارش داد انفجاری که در یکی از میادین نفتی ایران به وقوع پیوسته بود، مهار شده است. هیچ کس بر اثر این سانحه مجروح نشده است.

خبرگزاری رویترز می نویسد هنوز مشخص نیست نشت نفت و انتشار گازهای هیدروکربن چه زمانی آغاز شده بود. شانا از مهران موکاوندی، معاون شرکت ملی حفاری ایران نقل کرده چاه نفت مسدود شده است.

این مقام ایرانی گفته است «شرکت ملی حفاری پس از اعلام وضعیت اضطراری، تیم پیشگیری از انفجار را به منطقه اعزام کرد».

وی گفته است انفجار در چاهی در منطقه ریگ سفید در جنوب ایران و زمانی که عملیات حفاری به عمق دو هزار و چهل و سه متری رسیده بود، به وقوع پیوسته است.

بنا به گزارش شانا، منطقه ای که انفجار در آن رخ داده برای اجتناب از «فجایع زیست محیطی» و یا آتش سوزی محاصره شده است.

رویترز به نقل از آقای مکوندی نوشته است «احتمال انفجار مجدد در چاه های نفت و گاز وجود دارد اما مهندسین و تکنسین ها می توانند میزان خسارات را به حداقل برسانند». وی افزوده است این چاه تلفاتی به همراه نداشته و عملیات آن متوقف شده است.

تاکید دوباره بر حمایت آمریکا از اسراییل

یک کمیته سنای آمریکا قطعنامه ای تصویب کرده است که بر تعهد آمریکا به بازداشتن ایران از دست یابی به تسلیحات اتمی و پشتیبانی ازاسراییل بار دیگر تاکید می گذارد.

در حالی که اسراییل روز سه شنبه شصت و پنجمین سالگرد استقلال خود را جشن گرفته بود، کمیته مناسبات خارجی سنای آمریکا رای به تایید قطعنامه شماره ۶۵ داد که بر حمایت کامل آمریکا از اسراییل در صورت مناقشه با ایران تاکیدی دوباره می گذارد.

در قطعنامه که رابرت منندز، سناتور دمکرات نیوجرسی و لیندسی گراهام ، سناتور جمهوریخواه کارولینای جنوبی ، با پشتیبانی ۷۹ سناتور دیگر ارائه دادند، و انتظار می رود درجلسه علی سنا به تصویب برسد، گفته می شود «اگر دولت اسراییل ناچار شود برای دفاع مشروع از خود در برابر برنامه تسلیحات اتمی ایران به عمل نظامی متوسل شود، دولت ایالات متحده آمریکا باید در کنار اسراییل بایستد و براساس قوانین آمریکا ، حمایت دیپلماتیک، نظامی و اقتصادی برای دولت اسراییل در دفاع از سرزمین، مرم و موجودیت خود فراهم آورد.»

متن قطعنامه چند عبارت مرتبط با مواضع دولت آمریکا نسبت به ایران را نیز شامل می شود، از جمله این که دولت امریکا جمهوری اسلامی ایران را حامی تروریسم از سال ۱۹۸۲ شناخته و آن را «فعالترین حامی تروریسم در جهان» معرفی کرده است.

جنازه مارگارت تاچر تشییع شد

مرکز لندن روز چهارشنبه شاهد حضور هزاران نفر مردمی بود که برای خداحافظی با مارگارت تاچر نخست وزیر سابق بریتانیا در خیابان ها صف کشیده بودند.

یک کالسکه اسبی، تابوت حامل جسد تاچر را که در پرچم بریتانیا پیچیده شده بود، به کلیسای سن پُل حمل کرد. در آنجا رهبران و شخصیت هایی از ۱۷۰ کشور در انتظار بودند.

ملکه الیزابت و همسرش پرنس فیلیپ در میان ۲۳۰۰ نفری بودند که برای شرکت در مراسم جمع شده بودند.

ریچارد چارترس، اسقف لندن، در سخنان کوتاهی که بیش از میراث سیاسی تاچر بر ویژگی های شخصی او متمرکز بود، از رهبر سابق به عنوان یک «همسر، مادر و مادر بزرگ» یاد کرد.

بیش از ۴۰۰ پلیس به عنوان بخشی از عملیات امنیتی (که در پی حملات مرگبار روز دوشنبه دربوستون افزایش یافت) درلندن مستقر شده بودند.

تاچر ۹ روزپیش در سن ۸۷ سالگی بر اثر حمله قلبی درگذشت.او نخستین و تنها نخست وزیر زن دربریتانیا بود که در دوره خدمت از ۱۹۷۹ تا ۱۹۹۰ به یکی از متنفذ ترین رهبران معاصر تبدیل شد.

تاچر، که بانوی آهنین لقب گرفت، محافظه کاری سرسخت بود که قدرت اتحادیه های کارگری را در هم شکست، بسیاری از یارانه های دولتی را حذف کرد و نقش بسیار بزرگتری به بخش خصوصی داد.

او بریتانیا را درجنگ ۱۹۸۲ با آرژانتین بر سر جزایر فالکتد هدایت کرد، با اتحاد اروپا به شدت مخالف بود، و رابطه ویژه نزدیکی با رونالد ریگن رییس جمهوری آمریکا برقرار ساخت که در شتاب بخشیدن به فروپاشی کمونیسم اتحاد شوروی کارساز بود.

تاچر میراِث تفرقه انگیری برجا گذاشته است. در جریان مراسم تشییع در روز چهارشنبه، برخی از مخالفان سیاسی تظاهراتی در امتداد مسیر حرکت کاروان حامل جسد او برپا کردند، که به اعتراض تبدیل شد.

مراسم تشییع با تشریقات واحترامات نظامی کامل، مطابق با خواست خانواده تاچر، برگزار شد. رویدادی که مهمترین تشییع جنازه و خاکسپاری سیاسی در لندن از زمان مرگ وینستون چرچیل نخست وزیر اسبق در سال ۱۹۶۵ تلقی می شود.

در جریان اجرای مراسم، صدای زنگ ساعت تاریخی بیگ بن خاموش بود. پرچم ها در ساختمان های دولتی در سراسر کشور به حال نیمه افراشته درآمدند.

مهمانان دیگر در مراسم را دیوید کامرون نخست وزیربریتانیا، و نیز نخست وزیرانی از ۱۱ کشور شامل می شدند. هنری کیسینجر وزیر سابق امورخارجه و دیک چینی معاون سابق رییس جمهوری آمریکا نیز در مراسم حضور داشتند.

امیدواری اخضر ابراهیمی به حل مساله سوریه

دیپلمات های سازمان ملل متحد می گویند اخضر ابراهیمی نماینده این سازمان و اتحادیه عرب برای حل مساله سوریه امیدوار است تا نقش خود را به عنوان یک میانجی بین المللی صلح و بدون هیچ پیوندی با اتحادیه عرب، دوباره فعال کند.

آقای ابراهیمی که بطور فزاینده ای از اتحادیه عرب بخاطر به رسمیت شناختن گروههای مخالف سوری، نا امید شده است، می گوید این اقدام نقش وی را به عنوان یک میانجی بی طرف تضعیف کرده است.

یک دیپلمات سازمان ملل متحد که مایل نبود نام خود را فاش کند، روز سه شنبه در نیویورک به خبرنگاران گفت نماینده ویژه و مشترک، این احساس را دارد که رویکرد اتحادیه عرب، شرایط را برای وی تا به تواند ماموریت خود را پیگیری کند، دشوار کرده است.

دیپلمات دیگری ضمن تایید اظهارات بالا گفت در چند هفته اخیر شایعاتی شده است که گویا آقای ابراهیمی ممکن است از شغل خود استعفا دهد.

ونزوئلا مخالفان را متهم به کودتا کرد

پس از اینکه هفت تن از طرفداران نیکلاس مادورو رییس جمهوری منتخب ونزوئلا روز سه شنبه در تظاهرات خیابانی کشته شدند، وی مخالفان را متهم به طرح یک کودتا علیه خود کرد.

انریکه کاپریلس، رقیب انتخاباتی آقای مادورو خواهان شمارش مجدد آرای انتخابات روز یکشنبه شده است، زیرا بر اساس آنچه که مقامهای رسمی اعلام کردند آقای مادورو فقط با تعداد 235 هزار رای بیشتر به پیروزی رسیده است.

مقامهای دولتی میگویند هفت نفری که در جریان تظاهرات جان خود را از دست دادند دو نفر آنها توسط هواداران مخالفان به ضرب گلوله کشته شدند.

مقامها همچنین میگویند بیش از 60 نفر در تظاهرات خیابانی زخمی شدند.

وجود سم کشنده در نامه ای به سناتور آمريکا

مقامات کنگره آمريکا می گویند نامه ای که به سناتور جمهوری خواه ایالت ميسی سيپی، راجر ويکر، فرستاده شده بود برای سم کشنده «ريسين» مورد آزمايش قرار گرفته و نتيجه آن مثبت بوده است.

این نامه در یک مرکز پستی که مسئوليت نامه های فرستاده شده به کنگره را بعهده دارد پيدا شده است. مسئولين اين مرکز پستی می گويند، در دو آزمايش جداگانه وجود سم ريسين تاييد شده است.

مسئولين به تحقیقات در اين باره مشغول هستند.

ريسين ماده ای است بسيار سمی که یک قطره کوچک آن می تواند یک فرد بزرگسال را از پای درآورد.

جمع آوری اجساد از خيابانهای شهر حلب

روز سه شنبه مبارزه در بخشی از شهر حلب در سوريه به مدت کوتاهی متوقف شد تا به مقامات هلال احمر فرصتی داده شود اجسادی را که در خيابانها مانده بودند، جمع آوری کنند.

مقامات می گویند، ۳۱ جسد از محله الصخور جمع آوری شده است. بسیاری از قربانیان، از جمله برخی از کودکان، ظاهرا توسط تک تیراندازها کشته شده بودند. اما هیچ کس به دلیل جنگ و تیراندازی بدون وقفه بين نیروهای نظامی سوریه و مخالفان مسلح، قادر به جمع آوری اجساد نشده بود. برخی از اجساد ماه ها در خيابان ها قرار داشتند.

پیش از این، بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، عفو عمومی برای جنایاتی که قبل از روز سه شنبه رخ داده اند، اعلام کرد. اين فرمان يک روز قبل از جشن تعطیلات روز استقلال سوریه صادر شد.

بشار اسد در طول دو سال گذشته چندين بار فرمان های مشابهی را صادر کرده است.

کارخانه مرموز با مدیریت ایرانی در آلمان

روزنامه واشنگتن پست از وجود کارخانه اسرارآمیزی تحت مدیریت افراد ایرانی خبر می دهد که سال های طولانی است در منطقه صنعتی در شهر دینسلاکن واقع در غرب آلمان در زمینه تولید مخزن گاز پرفشار فعال بوده است.

بنا به گزارش این روزنامه مدیران ایرانی این کارخانه «مشکوک» طی سال های گذشته علاقه ای به کسب سود نشان نداده اند و بارها فرصت هایی را که برای سرمایه گذاری در این کارخانه فراهم شده بوده است را رد کرده اند.

در گزارش واشنگتن پست آمده است یکی از ماشین آلات گرانقیمت آن که توانایی ساخت اجزای موشک و سانتریفوژ را داشته به دلیل عدم توانایی سازندگان برای ارسال به ایران در این کارخانه بی مصرف باقی مانده است.

این کارخانه که با نام «MCS Technologies» در این شهر هفتاد هزار نفری در زمینه تولید قطعات صنعتی فعالیت می کرده، ماه گذشته تعطیل شد.

مقامات امنیتی اروپا و کارگرانی که در کارخانه «MCS» کار می کردند، در مورد وجود تجهیزات و فن آوری پیشرفته آن، پرسش هایی در زمینه احتمال ارتباط فعالیت های این کارخانه و برنامه اتمی ایران مطرح کرده اند.

بنا به گزارش این روزنامه آمریکایی، پرسش هایی که مطرح شده اند حول مالکیت این کارخانه و فعالیت های آن است. گفته می شود تا همین اواخر صحبت از وزیر اطلاعات پیشین ایران به عنوان یکی از مالکان آن بوده و تلاش های مقامات این کارخانه برای صادرات ماشین آلات پیچیده به ایران با مانع روبرو شده است.

نام کارخانه «MCS» هیچگاه به دلیل نقض تحریم های تجاری با ایران مطرح نشده است و یکی از صاحبان آن گفته است که این کارخانه هیچ اقدام خلاف قانون انجام نداده است.

اسحاق حاجی زاده، شهروند کانادایی که در سال ٢٠١١ دارایی های این شرکت را خرید، گفته است «مردم ایران به طور قطع برای دور زدن تحریم ها نهایت تلاش خود را به کار می گیرند. من هرگز نمی خواهم که هیچ کسی در جهان به بمب اتمی دست پیدا کند. (بمب اتمی) مغایر با انسانیت است».

در شرایطی که ایالات متحده، آلمان و دیگر کشورهای غربی برای کندتر کردن روند پیشرفت برنامه اتمی ایران تحریم های اقتصادی علیه ایران را تشدید کرده اند، فعالیت مشکوک این کارخانه نمایانگر دشواری و چالش پیش رو برای پیگیری جریان فن آوری و موادی است که کاربردهای نظامی و غیرنظامی دارند.

ولفگانگ اشمیتز، سخنگوی «اداره تحقیقات گمرک آلمان» به واشنگتن پست گفته است «فن آوری کاربردهای دوگانه دارد و کنترل صرف کالاها کار آسانی نیست. باید اطلاعات بیشتری در مورد قرارداد و عوامل جنایی احتمالی داخل این قطعات در اختیار داشته باشیم».

این روزنامه می افزاید فیبر کاربن یکی از مواد کارخانه «MCS» است که کاربرد دوگانه دارد و به دلیل سبک وزن بودن و مقاومت بسیار بالای آن نسبت به حرارت، اغلب در صنایع هوافضا و خودروسازی مورد استفاده قرار می گیرد. این کارخانه از فیبر کربن استفاده می کرده تا مخازن گاز پرفشار برای گاز طبیعی فشرده و سیستم های هیدرولیک تولید کند. از سویی دیگر، استقامت و مقاومت فیبر کربن در برابر گرما سبب می شود که این ماده برای ساخت سانتریفوژهای پیشرفته مناسب باشد.

بنا به گزارش واشنگتن پست هنوز بیش از دو هزار و ششصد پوند ماده اولیه تولید این تانک ها در داخل کارخانه بی مصرف باقی مانده است.

مخالفت رهبر جدید ونزوئلا با راه پیمایی مخالفان

نیکولاس مادورو رییس جمهوری منتخب ونزوئلا می گوید او به مخالفان اجازه نخواهد داد روز چهارشنبه راه پیمایی کنند.

مادورو روز سه شنبه همچنین گفت رهبران اوپوزیسیون که مردم را به اعتراض فراخوانده اند می خواهند علیه دولت او کودتا کنند.

طرفداران خشمگین هنریکه کاپریلس رهبر اپوزیسیون روزسه شنبه در اعتراض به شکست او در انتخابات ریاست جمهوری روز یکشنبه، برای دومین روز تظاهراتی برپا کردند.

آنها روز دوشنبه درحالی که در سراسر کاراکاس به راه پیمایی پرداختند و خواهان بازشماری رای ها بودند، بر قابلمه ها و سینی ها می کوفتند وکیسه های زباله را آتش می زدند. راه پیمایان با پلیس که برای متفرق ساختن جمعیت گاز اشک آور و گلوله های لاستیکی شلیک می کرد روبرو شدند. گزارش ها حاکی است تظاهرات اعتراضی در چندین شهر دیگر نیز برپا شد.

اعتراض ها پس از آن آغاز شد که کمیسیون انتخابات ونزوئلا نیکولاس مادورو، کفیل ریاست جمهوری را برنده اعلام کرد. او با ۵۰.۷ درصد بر ۴۹.۱ درصد بر کاپریلس پیروز شد.

دقایقی پس ازاعلام نتایج، کاپریلس، فرماندار ایالت میراندا، ازطرفدارانش خواست روز سه شنبه دربرابر دفاتر کمیسیون انتخابات به تطاهرات اعتراضی دست بزنند.

کاپریلس مدعی است کمپین او بیش از ۳۲۰۰ شکایت درباره تخلفاتی در انتخابات یکشنبه دریافت کرده است.

درخواست کاپریلس برای بازشماری رای ها با حمایت آمریکا و سازمان کشورهای آمریکایی روبرو شده است. جی کارنی سخنگوی کاخ سفید می گوید برای آن که مردم ونزوئلا به نتایج یقین پیدا کنند، باز شماری لازم و سنجیده است.

در حمله انتحاری پیشاور ۸ تن کشته شدند

در حمله یک بمب انداز انتحاری به یک گردهمایی انتخاباتی در شهر پیشاور در پاکستان در روز سه شنبه، ۸ تن کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در گردهمایی غلام احمد بیلور، یکی از رهبران ارشد حزب ملی عوامی حضورداشت ، اما از انفجار جان به در برد و فقط اندکی زخمی شد.

ظرف سه روز این چهارمین حمله ای است که به سیاستمداران یا احزاب سیاسی پاکستان، در پیشاپیش برگزاری انتخابات در ۱۱ مه صورت می گیرد.

پلیس حمله روز سه شنبه را که ۸ کشته و ۴۹ مجروح برجا گذاشت، بمب گذاری انتحاری توصیف کرد.

یک مقام گفت بالغ بر ۶ کیلوگرم ماده منفجره همراه با تراشه و بلبرینگ در بمب به کار رفت.

مسئولیت حمله را هنوز کسی برعهده نگرفته است، اما طالبان در گذشته گردهمایی های حزب ملی عوامی را تهدید کرده وبه مردم هشدارداده است به کمپین های انتخاباتی آن نزدیک نشوند.

کانادا:مصونیت داراییهای دیپلماتیک ایران

درخواست دولت فدرال کانادا برای مداخله در دو پرونده مربوط به قربانیان تروریسم و مسئله مصونیت دیپلماتیک دارایی های کشورهای خارجی در خاک کانادا خبرساز شده است.

دولت کانادا اعلام کرده است در پرونده های مربوط به قربانیان حمله های تروریستی که ادعا می شود با حمایت مقامات جمهوری اسلامی انجام شده اند، دارایی های دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در خاک این کشور از مصونیت برخوردار هستند و این کشور مسئول محافظت از آن ها است.

قاضی دادگاهی در استان انتاریو اخیراً با درخواست دولت کانادا برای مداخله در این دو پرونده و محافظت از دارایی های دیپلماتیک ایران در این کشور موافقت کرد.

این دو پرونده قضایی مربوط به شهروندان ایالات متحده است که قربانی حمله های تروریستی بوده اند و براساس حکم دادگاه های ایالات متحده ایران مسئول آن ها بوده است.

یکی از این پرونده های شکایت را خانواده مارلا بنت ٢٤ ساله تشکیل داده اند که در بمب گذاری در خوابگاه دانشجویان دانشگاه هیبرو در سال ٢٠٠٢ در اورشلیم کشته شد. مارلا دانشجوی فوق لیسانس بود. در سال ٢٠٠٧ دادگاهی در ایالات متحده حکم داد که حماس مسئول این حمله و برای اجرای آن از پشتیبانی مادی ایران استفاده کرده است. براساس حکم دادگاه ایران باید به والدین و خواهر خانم بنت ١٣ میلیون دلار غرامت بپردازد.

پرونده دیگر مربوط به به آلن استین و خانواده دیوید جاکوبسون است. براساس حکم دادگاه ایالات متحده، این مرد در سال های ١٩٨٠ ربوده شد و حزب الله به درخواست ایران او را به گروگان گرفته بود. دادگاه در سال ٢٠٠٣ دستور داد ایران ٣٤٢ میلیون دلار به آقای استین بپردازد. در سال ٢٠٠٦ نیز دادگاه حکم داد که خانواده جاکوبسون واجد شرایط دریافت غرامت ٦ میلیون و ٤ صد هزار دلاری خواهد بود.

بنا به گزارش نشنال پست، وکلای وزارت دادگستری دولت فدرال کانادا با ارائه اسنادی به دیوان عالی قضایی انتاریو تاکید کردند «مصونیت دولتی ایران لغو شده است اما مصونیت دیپلماتیک این کشور هنوز به قوت خود باقی است».

دولت فدرال کانادا ادعا می کند که توقیف دارایی های دیپلماتیک ایران در اتاوا از سوی قربانیان عملیاتی تروریستی که با پشتیبانی و حمایت ایران انجام شده اند، نقض قانون بین المللی است و چنین اقدامی سفارت ها و ماموریت های دیپلماتیک کانادا در خارج از کشور را نسبت به اقدامات مشابه آسیب پذیر خواهد کرد. دارایی های دیپلماتیک ایران در اتاوا شامل ساختمان سفارتخانه و محل اقامت سفیر ایران در اتاوا است.

روزنامه کانادایی نشنال پست ادعا کرده است تصمیم و مداخله دولت کانادا در این مورد، اقدامی علیه قربانیان تروریسم و حمایت از جمهوری اسلامی ایران در رسیدگی به پرونده هایی است که در آن ها حکم توقیف دارایی های مقامات تهران در کانادا و تحویل آن ها به قربانیان عملیات تروریستی با پشتیبانی ایران صادر می شود.

وکلای دولت فدرال کانادا تاکید کرده اند ناکامی در محافظت از املاک و دارایی های دیپلماتیک تاثیر منفی بر دارایی های دیپلماتیک کانادا در خارج از کشور خواهد داشت.

بنا به گزارش نشنال پست، قربانیان این پرونده ها در کلیه موارد شکایت خود موفق نشده اند تا قضات دادگاه ها را به توقیف دارایی های ایران در ایالات متحده راضی کنند و در نهایت به دادگاه های کانادا روی آورند تا شاید بتوانند از محل دارایی های تهران در اتاوا غرامت خود را جبران کنند.

افزایش تدابیر امنیتی در شهرهای آمریکا

درپی بمب گذاری های مرگبار بوستون، مقامات در سراسر آمریکا بر تدابیر امنیتی می افزایند.

پلیس در برخی از شهرهای عمده، ازجمله نیویورک و واشنگتن، ساختمان ها، مراکز تاریخی و تماشایی، پایانه های ترابری، و رویدادهای ورزشی را کنترل می کند.

پلیس کنگره آمریکا می گوید بازدید کنندگان از مجتمع کنگره باید افزایش حضور پلیس در داخل و اطراف محل های همگانی، از جمله خطوط بازدیدکنندگان در کنار درهای وردوی و بازرسی های بیشتر توسط سگ های ردیاب را انتظار داشته باشند.

سازمان دهندگان مسابقات سالیانه دو ۱۶ کیلومتری و ۵ کیلومتری جرج واشنگتن در روز پنجشنبه در نزدیکی واشنگتن می گویند آنها تدابیر امنیتی را تقویت می کنند، و پلیس پارک و مقامات محلی سعی دارند دوندگان را تا آن زمان از اقدامات امنیتی جدید آگاه کنند.

سازمان های امنیتی و پلیس از مردم خواسته اند هر فعالیت مشکوک را گزارش دهند.

انفجار خودروهای بمب گذاری شده در عراق

در انفجار خودروهای بمب گذاری شده درعراق، دست کم پنج تن کشته شده اند.

یک روزپس از موج خشونت که حد اقل ۵۰ کشته در سراسر کشور برجا گذاشت، مقامات عراقی روز سه شنبه از بمب گذاری های جدید خبر دادند.
مرگبارترین انفجار ناحیه عزیزیه، در حدود ۷۵ کیلومتری جنوب بغداد را هدف گرفت، دست کم ۴ تن را کشت و ۱۵ نفر را مجروح کرد.

درشمال پایتخت، انفجاردیگری به مرگ حداقل یک سرباز منجر شد.

حملات، که مسئولیت آن را هنوزکسی برعهده نگرفته است، در حالی روی می دهد که عراق برای برگزاری انتخابات پارلمانی در روز شنبه آماده می شود. از زمان خروج سرباران آمریکایی در دسامبر ۲۰۱۱ ، این نخستین انتخاباتی است که درعراق برگزار می شود.

رای گیری تا کنون چندین ماه در استان های انبار و نینوا به دلیل تهدید های امنیتی به تاخیر افتاده است.

رد صلاحیت مشرف در انتخابات پاکستان

وکلای پرویز مشرف حاکم نظامی سابق پاکستان می گویند صلاحیت او برای شرکت در انتخابات پارلمانی آینده رد شده است.

هفته پیش صلاحیت مشرف برای شرکت در رقابت های انتخاباتی در سه حوزه از چهار حوزه ای که درخواست کرده بود رد شد، به این دلیل که او قانون اساسی پاکستان را در زمانی که در رأس قدرت بود به حال تعلیق درآورده بود. با این حال یک قاضی در ناحیه شمالی چیترال نامزدی مشرف را تایید کرد.

روز سه شنبه هیاتی مرکب از سه قاضی آن تصمیم را پس از آن که یک وکیل مدافع محلی آن را در دادگاه به چالش گرفت لغوکرد. مشرف می تواند از دادگاه عالی استیتاف بخواهد.

آقای مشرف اخیرا پس از چهار سال تبعید خودخواسته در خارج از کشور به پاکستان بازگشت. او از سال ۱۹۹۹ تا سال ۲۰۰۸ رییس جمهوری پاکستان بود.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG